Regentes in de kring der Rijksgroten DOKIE DURF EN DE TIJDSTOEL WAGENAAR ROERT DE TROM DER PROPAGANDA U<\ cjcrucj SUNLIGHT ZEEP 3 ^SPRONK Zuivere uitdrukking van eenvoudige menselijkheid Woningwetbouw Verlaging der rantsoenen onprettig, maar noodzakelijk r Wij luisteren naar- NE0-PH0T0 wcaxhjcL r COURANTZETTERS COURANTOPMAKERS Minister P. Witteman te Delft Stroomproductie P.E.N. boven vooroorlogs peil 21 Km. elastiek in cadi-wagen Wegenwacht demonstreert -J baard rW8* ENERGIEKE KRACHT VERKOOPSTER IK HEB GEEN MAN WOENSDAG 15 OCTOBER 1947 PAGINA 4 Bezoek aan St. Barbaren- klooster Verlaging luchtrecht Stopzetting van Rijks- goedkeuring Gezelschap Goddelijk Woord „Onder de bloedvlag van de O. 21" U itbreiding nood zakelijk VANGSTEN VAN HAAGSE POLITIE PRINCIPIËLE BOETE VOOR JOURNALIST Smokkelaars berecht IN VRIJHEID GESTELD SCHIP AAN DE GROND Lijst van jeugdlectuur In Antwerpen en Brussel Dreigende staking Versterkte degradatieregeling in K.N.V.B.-parlement Haberer biljartkampioen derde klas 45/2 Sportsnippers Scheepvaartberichten HAARUITVAL DE OUWE GAPER Ook ...zegt Staalbaard PHILISHAVE HOOGOVENS IJMUIDEN HAAS' AZIJNFABRIEK N.V., HAARLEM is Vrijdag 17 October a.s. wegens sterfgeval gesloten SCHOENENBRANCHE N.V. v/h ia. H. Matto, Gen. Cxonjésir. 23 Stille bewondering schilder-, wit- of behangwerk MUZIEKSCHOOL ZWAAG Kruisstraat 17 rd. Telefoon 21679 KINDERPHOTO'S Eieren zonder bon J. A. ELDERING HEEMSTEDE HEREN Het lijkt soms zo kostbaar als goud, zo'n stuk Sunlight Zeep. Als U het wasgoed weer eens een extra beurt moet geven, dan waardeert U Sunlight Zeep dubbel, want het zuinig in het gebruik voorkomt slijtage. en DUITSE DOGGEN KEUKENKNECHT. LOOPKNECHT BOEKHOUDER De Eerste Walvis-vaart v. d. „Willem Barendsz" BOEKHANDEL H. DE VRIES Verlaagde tarieven PRONK MET DE WAS VAN WONINGRUIL DRUKKERIJ T KASTEEL VAN AEMSTEL vraag! voor spoedige indiensttreding: en Sollicitaties uitsluitend schriftelijk aan hei bedrijfskanioor, N.Z. Voorburgwal 69/73, Amsterdam. (Van onze parlementaire redacteur) „De Regentes", schalt een stem door de Ridderzaal, enkele ogenblikken voor zij binnenschrijdt in haar blauw fluwe len gewaad, flatteuze hoed in dezelfde kleur, zilvervos los over de schouders. „De Regentes" en de blik volgend op die, waarmede men Haar heeft opge nomen, glijdt weg naar de Koninklijke Troon, waar de majesteitelijke zetel in het midden staat. Die zetel zal leeg blij- wen, voor het eerst sedert een halve eemw, waarin de koninklijke waardig heid zich temidden der volksvertegen woordiging manifesteerde, doordat Wil- helmina deze zetel bekleedde. Zij neemt op de Troon plaats, rechts van de zetel der Koningin, de Prins in het uniform der huzaren van rioreel (hoe ouderwets goed en sierlijk staat de In onbruik geraakte uniform de man). Zij is als regentes te midden van de gekozenen des volks in de eerbiedige kring der Rijksgroten. De zaal is sober, want hier past geen feest. De enige kleurrijke noot is het helrood op de zwarte priestertoga van sjerp en hoofdbedekking van de Kardi naal. die overeenkomstig zijn prinselij ke rang eenzaam zit in zijn zetel ach ter het kabinet en het college van de Raad van State en vóór de vertegen woordigers van Oost- en West-tndië. Verder ziet men slechts gedempte Kleu ren bij de dames, een enkele goudflon kering van tressen op het uniform van een hoge marine-officier en het zwart, dat evenzeer feestelijkheid als rouw kan uitdrukken van de burgers, verte genwoordigers van de hoogste codeges in den lande, volgens protocol heel anders dan volgens hun gezindheid gemeenzaam dooreen geplaatst. Prof. Schermerhom bijv. vertrouwelijk zittend pal voor zijn politieke vijand prof. Ger- brandy. Max van Poll, palend aan de president van de Hoge Raad, mr. Don- ner, die eens, als anti-revolutionnair, minister van Justitie was.... Al die verschillen houden op te be staan onder de macht van het protocol, onder het oog van de Koningin, die de voornaamste harer onderdanen om Zich heen verzameld heeft. Haar Troonzetel staat leeg. doch het is thans haar plaats vervangster, de Regentes, die op het punt staat Haar waardigheden en ko ninklijke macht over te nemen. Een taak. waarop zij zich een kleine veertig jaar heeft voorbereidt: dit is het ogen blik, waarvan het volk, diep in zijn hart geweten heeft, dat het eens zou moeten aanbreken. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. P. Witteman, heeft een bezoek aan Delft gebracht. Met de burgemeester, mr. G- van Baren, bezocht hij de bouw vallige resten van het St. Barbarakloos- ter, waarover de laatste tijd nogal wat te doen is geweest in verband met de restauratieplannen. Zoals men zich zal herinneren, hebben studenten kort ge leden een betoging gehouden om nun verzoek, het gebouw te mogen kopen, kracht bij te zetten. Zij hebben een zeer groot bedrag bijeen gebracht, dat hun in staat stelt de restauratie van het oude klooster, waarvan zij een sociëteitsge bouw willen maken, te bekostigen Naar de Ned. Overzeese Gebiedsdelen in de West, alsmede naar verschillende bestemmingen in Afrika (Libye, Nigerië, de Unie van Zuid-Afnka, Argentinië, Brazilië, Columbia, Uruguay en Vene zuela) is het luchtrecht voor gedrukte stukken, akten en monsters t.m. 20 gram bij verzending per K.L.M. verlaagd. Bo ven de 20 gr. blijft het onveranderd. Juliana ziet het onder het oog in de bloei van haar jaren, ernstig, doch in het besef van haar rijpe kracht. Maar ais zij, na de toespraak van de voorzitter, het eedsformulier,, langzaam en met nadruk op ieder woord, uitspreekt, dan lijkt het toch, alsof er in haar stem iets trilt, dat de uiting is van wat er in haar diep ver sloten hart moet omgaan. De beproeving van vorsten op hun Troon bestaat niet alleen daarin, dat zij eenzaam zijn, zij schuilt wellicht nog meer in de omstan digheid, dat zij aan het menselijke ont heven dreigen te raken. Juliana's hart moet diep versloten zijn onder de last, die zij op dit ogenblik heeft te volbrengen: een eed af te leggen, die bovenmenselijk zwaar is; het beweegt de luisteraars tot medeleven, dat zij in haar stem een nauw merkbare trilling horen, een lichte flak kering soms. alsof die stem dreigt te do ven. Het geeft blijk van de menselijkheid van dit hart, dat het kruis van een boven menselijk zware verantwoordelijkheid moet aanvaarden, zoals het hart ook zijn harmonie, die zijn kracht is, verraadt als de stem plotseling de klaarte van kristal wint, wanneer de twee vingers omhoog zijn gegaan en de slotformule klinkt: „Zo waarlijk helpe mij God Almachtig". Op de woorden, die protocolair zijn vastgesteld, komt het hier inderdaad min der aan, dan op de toon, waarop ze wor den gezegd. En in de schakeringen van haar toon vindt Juliana, opgeheven tot het symbool ener natie, de zuivere uit drukking van haar eenvoudige menselijk heid: zwakheid, die kracht wordt in de oprechtheid harer bedoelingen onder God's genade. De schijnwerpers hebben het moment beschenen, de microfoons hebben het de wereld in geroepen, de camera's hebben het in beeld vastgelegd. Het is voorbij als de Kamers „hoera!" roepen en Zij de tre den van de Troon afdaalt om naast mr. van Schaik de Ridderzaal te verlaten. Het leek mij op dit ogenblik, dat Haar gelaat er jong uitzag en' dat er een trek van ge luk om een moedig aanvaarde plicht over lag. Het is bekend, dat in het voorjaar van 1947 het aantal aanbestedingen voor de bouw van woningen ver achterbleef bij hetgeen redelijkerwijs had mogen worden verwacht en ook noodzakelijk was, om 't opgestelde bouwprogramma voor 1947 te kunnen verwezenlijken. In Mei 1947 heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting zich daarom genood zaakt gezien bepalingen af te kondigen, welke het aanbesteden van woningen zouden stimuleren. Reeds spoedig bleek, dat deze maatregelen succes hadden, zo dat niet minder dan 35000 woningen in 1947 zijn aanbesteed en gegund. Aangezien dit aantal reeds uitgaat bo ven hetgeen in verband met de beschik bare arbeidskrachten en materialen ge rekend werd te kunnen worden verwezen lijkt, dreigt het gevaar, dat de bouw nijverheid overmatig zal worden belast. Om dit te voorkomen en om het gevaar te ontgaan, dat reeds in uitvoering zijn de bouwwerken door tekort aan arbeids krachten en mogelijk niet tijdig be schikbaar zijnde materialen stagnatie op treedt, heeft de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting bepaald, dat tot 1 Januari 1948 geen Rijksgoedkeurin gen meer zullen worden verleend voor de bouw van woningwetwoningen. Van deze maatregelen zijn uitdrukkelijk uitgezon derd de particuliere bouw, al dan niet met overheidssteun, en de herbouw. Het generaal-kapittel van het Gezel schap van het Goddelijk Woord heeft tot generaal gekozen de hoogeerw. pater L. Crosse Kappenberg. De nieuwe generaal was sinds 1938 provinciaal van Oosten rijk. Het boek „Onder de bloedvlag van de O. 21", van de hand van luitenant ter zee le klasse, J. F. Deelen, dat wij gis teren uitvoerig bespraken, is verschenen bij de firma Scheltens en Giltay, te Am sterdam. 37. Molentje vond de zeemeermin zo vriendelijk en aar. dig, dat hij niet eens zo erg nieuws gierig was naar haar moeder. Maar nieuwsgierig of niet, de moeder kwam en gauw ook! „Wat is dat hier voor spektakelriep ze boos. Toen keek ze Molentje aan en Molentje keek haar aan. Het is moge lijk, dat Molentje wat zenuwachtig was van de opwin dende gebeurtenissen der laatste dagen. Het kan ook zijn, dat de moeder van de meermin er werkelijk zo potsierlijk uitzag. In ieder geval begon Molentje te proesten en te gieren van het lachen. In strijd met zijn karakter, vergat hij alle wetten der hoffelijkheid en lachte door. Tenslotte viel hij met stoel en al om, nog steeds lachend. Dit zinde de oude dame allerminst. Zij was namelijk een onvervalste heks, een toverkol, waaraan de middeleeuwen, naar men zegt, zo rijk waren. „Alle kwade dampen!" riep de moeder van de meermin. „Uitgelachen te worden in mijn eigen huis en nog wel door zo'n onzinnig schriel kereltje. Je zal d'r van lusten, verwaande eh eh molen kwast. (Van onze parlementaire redacteur) Na de plechtigheid der eedsaflegging begon de Tweede Kamer Dinsdagmiddag aan een gewone werkvergadering, waar bij alleen de jacquetten van al haar le den een ongewone aanblik vormden. Ongewoon was ook de geweldige belang stelling op de gereserveerde tribune van allerlei magen en vriendinnen der Hon derd: dames, die de opening hadden bij gewoond en nu meteen eens kwamen zien, wat hun mannen in die gewichti ge vergaderingen, waar ze altijd zo druk over zijn, nu wel uitvoerden. In het jargon der muziekcritici noemt men een concert met soortgelijke Apporting in de zaal een „tanteconcert" De vergadering was overigens bijster oninteressant, omdat practisch haar eni ge inhoud bestond uit een interpellatie van de leider aller communisten, Ger- ben Wagenaar, welke interpellatie ver smoorde in het zand der volmaakte stil zwijgendheid, dat de Kamer er over strooide. De even begrijpelijke als onvermijde lijke verlaging van enkele rantsoenen, die onlangs is ingegaan, was aanleiding voor de heer Wagenaar om de trom der propaganda te roeren. Hij wilde maar liefst, dat de verlaging ongedaan zal wor den gemaakt; dat de bonloze artikelen weer op de bon zullen komen en dat de patentbloem in de meelfabrieken in het brood gedaan zal worden. Minister Mansholt had het gemakke lijk. Er wordt geen honger geleden, ver klaarde hij terecht, al is die verlaging vervelend. Zij is echter nergens anders 't gevolg van dan van de wereld-voedsel schaarste en zeker niet van schrielheid, die de regering met de deviezen zou be trachten. De wens om de levensmiddelen, die van de bon zijn gegaan daar weer op te doen, is niet zo heel eenvoudig voor inwilliging vatbaar. Dat brengt grote ad ministratieve "rompslomp met zich mee, niet op de laatste plaats ook voor de winkeliers. Maar peulvruchten, beschuit, biscuit en koek kunnen ten dele althans wel weer in distributie gebracht worden. En het zal ook gebeuren, als het wer kelijk noodzakelijk mocht blijken. Voor lopig koestert de regering de hoop, dat de rantsoenen verder niet vermin derd behoeven te worden. Mits er geen ernstige tegenslagen komen. Tegen de opgelegde propagandastunt van de heer Wagenaar, dat n.l. het brood in de restaurants en de broodjes winkels maar vrij gelaten wordt, kon de minister gemakkelijk aanvoeren, dat deze etablissementen slechts 2/10 pet. van het brood krijgen toegewezen. De heer Wagenaar zou zijn beminde „arre- beiers" er trouwens geen plezier mee doen door hun het genot van de brood jeswinkels te ontnemen. Juist de een voudige mensen zijn grote klanten van die broodjeswinkels, en zo kon minister Mansholt ook vertellen, hoe onderzoe kingen hebben uitgewezen, dat in de volksbuurten enorme hoeveelheden van die luxe broodjes, waarin patentbloem verwerkt wordt, gekocht w.orden. Gerben Wagenaar echter deed of hij dit niet hoorde. De minister echter stel de vast, dat de verkoop van luxe brood jes voor vele bakkers noodzakelijk is ter compensatie van de te geringe winst op het grote brood. In ieder geval, zei Ger ben Wagenaar, moeten de mensen 3900 calorieën per dag naar binnen krijgen en dat is nog weinig, want ze behoren tussen de vier en vijfduizend calorieën te ontvangen, althans de mensen, die arbeiden. Het is te vrezen, dat Gerben Wagenaar niet arbeidt. Hij doet niets dan praten. Hij zou in staat zijn de ar beiders hartvervettingen aan te praten. De Kamer zweeg en Gerben Wagenaar ging tenslotte uitrusten van het niet- arbeiden, kwader dan ooit. De voorzitter hamerde intussen een reeks kleine wetsontwerpen af. Die ar beidde tenminste, want hij hamerde, De baten van het Provinciaal Electri- citeitsbedrijf van Noord-Holland over 1946 uit stroomverkoop, huren en bijzondere baten bedroegen in totaal 14.434.418. De exploitatiekosten beliepen 11.415.314, zo dat een bruto winstsaldo resteerde van 3.019.104. Hiervan kon mede dank zij het lage totaalbedrag der normale af schrijvingen worden afgeboekt: verlies op buiten gebruik gestelde activa ad 4.773, bijzondere afschrijvingen 820.807, bijzondere lasten 1.181.753 en het ver- liessaldo 31 Dec. 1945 ad 811.337, waarna aan de reserve een bedrag van ƒ300.433 werd toegevoegd. In haar verslag merkt de directie o.m. op, dat de stroomproductie in 1946 tot boven het vooroorlogs peil steeg. Daartegenover was het teleurstellend te constateren, dat de vorderingen van de centrale-uitbreiding beneden de ver wachtingen bleef. De stroominkopen wa ren het afgelopen jaar zeer gering. Be trokken werd van Amsterdam en en kele andere gemeente-energiebedrijven 50.683.264 kwh. In verband met het tot stand brengen van verbindingen vanuit de centrale Velsen met de centralen „Amsterdam- Noord" en „Leiden" werden voorberei dende werkzaamheden verricht voor de bouw van de 150 kv lijnen VelsenAm sterdam en VelsenLeiden. Om te kunnen voldoen aan de stroom- behoefte zullen in de toekomst talrijke voedingspunten moeten worden gebouwd. Voor een aanzienlijk aantal dezer sta tions werden onderhandelingen over de verwerving van de benodigde grond ge voerd. In de meeste gevallen kwam de verwerving nog niet tot stand. In de afgelopen nacht stelde de Haag se politie in een woning aan de Delftsa- laan te 's Gravenhage een onderzoek in naar een ontvluchte S.S.-er. Hij werd daar evenwel niet aangetroffen. Wel vond men er een krankzinnige, die ontvlucht was uit het krankzinnigengesticht te Woensel. Deze vluchte met de bewoner van het perceel op het dak. De politie mannen losten twee waarschuwingsscho ten en daarna konden zij tot arrestatie overgaan. De bewoner is later op vrije voeten gesteld. De ontvluchte krankzin nige is op transport naar Eindhoven ge steld. Later op de nacht werd in een perceel aan de Jac. Catsstraat te 's Gravenhage de 22-jarige politieke delinquent H. S. wonende aan <ie Kepplerstraat gearres teerd, die uit het kamp te Laren was ont vlucht. De Arrondissementsrechtbank te Am sterdam deed hedenmorgen uitspraak in de zaak tegen de heer H. A. Lunshof, oud-hoofdredacteur van „Elseviers Week blad", en veroordeelde hem tot een boete van f 10 subsidiair 10 dagen hechtenis. Veertien dagen geleden werd tegen hem f 100 boete subsidiair 15 dagen hechtenis geëist, omdat hij geweigerd had voor de rechter van instructie een verklaring af te leggen omtrent de herkomst van de door hem gedeeltelijk gepubliceerde ge heime notulen van Linggadjati. De recht bank overwoog in haar sententie, dat het door de verdediger gedane beroep op overmacht niet opgaat, omdat boven de wet van de pers-moraal (er was gezegd, dat Lunshof door het verraden van zijn bron een eerloos journalist" zou zijn geweest) de wettelijke verplichting, voor de raadsheer-commissaris verklaringen af te Ruim anderhalf jaar geleden, in April 1946« ontdekte men, dat de Cadi-wagens, die als militaire voertuigen ongehin derd de grenscontrole konden passeren om de in België opgeslagen cadi-goede- ren naar Nederland te vervoeren, be halve voor deze transporten ook voor het vervoer van smokkelwaar op grote schaal werden gebruikt. Een groot aan tal bij deze smokkelaffaire betrokken militairen werd gearresteerd, yerschei- denen van hen werden reeds veroor deeld, terwijl de resterende zaken naar de krijgsraad overgingen. Dinsdagmor gen werd voor de Krijgsraad te velde in Rotterdam een begin gemaakt met de behandeling daarvan en twaalf per sonen werden schuldig bevonden aan het hun ten laste gelegde, n.l. het uit voeren van Nederlands geld naar Bel gië, het omzetten van dit geld in zwarte francs en het smokkelen van voor deze francs gekochte goederen naar Neder land. De opgplegde straffen varieerden van drie maanden voorwaardelijk en 150 boete tot een maand gevangenis straf en 100 boete, alle met verbeurd verklaring van de inbeslaggenomen goederen. Behalve de kleine smokkelaar, die een en ander voor zichzelf of voor familieleden en kennissen smokkelde, "had zich ook te verantwoorden de man, die hele partijen van in Neder land schaarse goederen over de grens bracht, waar ze op de zwarte markt een goede afzet vonden. Om een in druk te geven van de afmetingen die deze smokkelarij kan aannemen zij hier vermeld wat in één cadiwagen werd aangetroffen: 21.000 sigaretten, 1800 kammen, 2300 kartons elastiek, tezamen 21 km. van dit artikel vor mend, tientallen kilo's koffie, coupons voor herencostuums, meer dan 1000 hoedencloches, rollen hoedenvoiles, 80.000 reichsmark en diverse andere artikelen, alles verborgen tussen de cadi-goederen. De chauffeur van deze wagen maakte wekelijks een rit naar Antwerpen. De collaboratiezaak tegen C. H„ eige naar' van de batterijenfabriek „De Wit te Kat" te Utrecht, die o.m. werd be schuldigd van leveranties aan de Duit sers tot een bedrag van f 2 millioen, is in vier zittingsdagen voor de 6e Kamer van het Utrechts Tribunaal behandeld. De verdediger, mr. J. H. de Pont, zei in zijn pleidooi geen bewondering rte hebben voor het tribunaalsbesluit, vol gens hetwelk de rechter zelf inquisitief werk moet doen, waarbij nog komt, dat ieken oordelen over zeer gecompliceerde kwesties. Volgens de raadsman is het vooronderzoek in deze zaak door een te groot fanatisme van de P.R.A. niet objectief geweest. Het Tribunaal besloot verdachte in vrijheid te stellen. Bij Schiermonnikoog zit een stoom schip aan de grond ten Noorden van de vuurtoren. De reddingboot „Johan de Witt" is er heen getrokken. Nadere ge gevens ontbreken nog. De Idil „Informatiedienst inzake Lectuur" te Tilburg heeft een lijst samengesteld van goede lectuur voor de katholieke jeugd. Daarin zijn niét uit sluitend katholieke boeken opgenomen, maar ook verhalen, die met vrucht of al thans zonder schade door katholieke jongens en meisjes gelezen kunnen wor den. Bij de samenstelling van de lijst, i die reeds in het bezit is van iedere leggen, staat. Ook achtte de rechtbank boekhandelaar, heeft, zoals men begrij het geven van de geëiste verklaring niet pen zal, de bedoeling voorgezeten ouders in strijd met de door de Grondwet ge- voor te lichten bij de keuze van boeken garandeerde persvrijheid. Ivoor hun kinderen. Op uitnodiging van de Touringclub de Belgique, die wil overgaan tot de op richting van een wegenwachtdienst in België, heeft Maandag een aantal we genwacht zijspancombinaties van de A.N.W.B. een demonstratietocht ge maakt naar Antwerpen en Brussel. Alom ondervond de wegenwacht enorme be langstelling. De gele rijders, vergezeld van een aan tal bestuurs- en directieleden van de A.N.W.B., werden aan de Nederlands- Belgische grens opgewacht en welkom ge heten door de gouverneur van de Pro vincie Antwerpen, de procureur des Ko- nings in dat district, de directeur der wegen van het ministerie van Openbare Werken, alsmede door bestuurs. en di rectieleden van de Touringclub de Bel gique. In Antwerpen en Brussel werd het A.N.W.B.-gezelschap officieel ten stad- huize ontvangen. In het kantoorgebouw van de Touringclub te Brussel gaven de heren H. J. van Balen en H. Rienstra, direc teuren van de A.N.WH., een exposé over de organisatie, taak, financiering en praktijkervaring van de. wegenwacht. Tenslotte bestond gelegenheid tot be zichtiging van de zijspancombinaties, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Van Nederlandse zijde waren o.a. ver tegenwoordigers van de Nederlandse ambassade, Kamer van Koophandel en ANVV aanwezig. Er dreigt een conflict in de confec tiebedrijven van de firma Levie en Mul ler te Groningen. Begin Juli hebben de werknemers- en werkgeversbond een collectieve arbeidsovereenkomst ter goedkeuring voorgelegd aan het Coiiege van Rijksbemiddelaars. Deze C. A O. hield loonsverhoging in. Aangezien nog geen definitieve beslissing over deze C. A. O. is genomen, dreigen de persers der fabrieken met maatregelen, indien het college niet binnen afzienbare tijd een beslissing neemt. Voor het kampioenschap van Neder land tweede klasse groot-biljart kader 45/2 hebben al veertien spelers inge schreven, zodat voor wedstrijden' nodig zijn. Op de bondsvergadering van de K. N. V. B„ die Zaterdag 22 November zal worden gehouden, is het voornaam ste punt van de agenda de versterkte degradatieregeling. Dezer dagen zijn te Amsterdam wed strijden gespeeld om het kampioenschap van Nederland derde klasse groot biljart 45/2. De eindstand luidt: pnt. alg. gem. h.s. F. Haberer 12 6.86 55 G. Heemskerk 10 6.45 63 H. Wilson 10 5.84 46 A. Mol 8 5.74 48 P. Duran 8 5.04 39 B. Bornkamp 6 5.67 43 H. Jungeling 2 5.14 48 W. Briejer 0 5.41 44 Kampioen werd de heer F. Haberer, lid der B. V. „Het Ey" te Amsterdam. In de eerste ronde van het tennis- tournooi te Londen van de Queens Club op de overdekte banen heeft de Neder landse speler Stas (Alta) met 6-3 6-4 van Seymour-Haydon gewonnen. Te Putte-Kapelle werd een wieler- enterium gehouden over 130 K.M. voor professionals. De uitslag luidt: 1. Ramon (Belg) 130 K.M. in 3.29, 2. Marien (Belg) op 2.10. 14 v. Juraco te Rotterdam. 14 v. Baltimore te Rott. ALGENIB 14 v. Buen. Aires te Rott. BLIJDEND. Rott.-N.Y. p. 13 Scilly. SI^AM p. 12 Texel n. Stavanger. ,5^ "*K 12 v. Los Ang. n. Everett. HAAG 14 v. Aruba n. Rott. HAST v 13 v. Hamburg te Gdynia. VEENDAM vertr. 15 v. N.Y. n. Rott. WESTERDAM 13 v. Rott. te N. York. ARMILLA 7 v. Curacao n. Maracaibo. v- Maracaibo te Curagao. 59S2§. 10 v" a- Pr- n- Cristob. DOURO 11 v. Cartagena n. Barranq. ENTRE RIOS 11 v. B. Aires n. Amst. FLEVO 10 v. Cristob. n. Buenavent. GADILA n. Haifa p. 11 Aden. GORDIAS 10 v. Marac. n. La Guaira. HERMES 8 v. Valpar. te S. Antonio. INO 8 v. La Guaira te Curagao. PHILAE 10 v. Curagao te La Guaira. PLATO 8 v. P. a. Pr. te Curagao. PR. BERNH. 10 v. Guadel. n. S. J. de P. Rico. PP-WfHL. IV 9 v. Toronto te Chicago. HOEPAT 10 v. Porti, te Houston. SANDENB. n. Casabl. 13 te Bordeaux. SOENDA 11 v. Hongk. te Montev. TRITON 9 v. Curagao te N. York. ALPHACCA A'd.-Z.-Afr. 15 te Antw. ANTONIA 13 v. Saigon n. Pladjoe. CERAM p. 14 lichtschip Goeree. CERONIA 14 v. Pt. Pirie n. Singapore. CONSTANCIA 14 v. Pta. Card. n. Santiago DELFT Chili-Amst. 13 v. Tocop'la. DUNDEE 15 v. d. Midd. Zee te Amst. FARMSUM p. 15 Bevezier n. Amst. GANYMEDES 14 v. Rio n. Pernamb.'o. HELDER 15 v. Delfzijl te Amsterdam. HYDRA Amst.-W.-Indië 15 te Antw. ITTERSUM 18 v. Z.-Am. te Amst. verw. JOH. DE WITT Amst.-Bat. 15 v. IJm. KERTOSONO 15 v. Lor. Marq. n. Batavia. MANTO 11 v. Vera Cruz te Cristobal. NIGERSTR. 14 v. Pt. Gentil n. Pt. Noire. ODYSSEUS 15 v. R'dam te A'dam. ORESTES 14 v. A'dam te Cardiff. RIJNLAND 15 v. Buen. Aires te Amst. SALAWATI 13 v. New Orl. n. Beira. SOCRATES 13 v. Manto n. Guayaquil. STENTOR 13 v. Malta n. Tel Aviv. SVOLDER 11 v. Cartag'a te Pto. Limon. TALISSE 14 v. Makassar n. Singapore. THESEUS 14 v. Bona te Alicante. TIBIA Ras Tan'a-Ned. 13 v. Pt. Said. VEENDAM 15 v. New York n. R'dam. VOLENDAM p. 15 Dungeness n. Rott. ZEEMAN p. 14 Pt. de Galle n. Batavia. Woensdag HILVERSUM II 415 M. 17.30 Phil.ork. 17.45 Over zee. 18.00 Ka merkoor. 18.20 Gram. 18.30 RVU. 19.00 Nieuws. 19.15 Nieuws uit Indië. 19.30 Act. 19.45 Eng. les. 20.00 Nieuws. 20.15 Levens vragen. 21.30 Phil. ork. 22.30 Nieuws. 22.45 Overd. 23.00 Sweelinck kwartet. 23.30 Grieg HILVERSUM I 301 M. 16.45 Het stond in de krant. 17.15 Piano duo. 17.35 Jan Vogel. 18.00 Nieuws. 18.20 Gram. 18.30 Strijdkr. 19.00 P. v. d. A. 19.15 Kwartet Jan Corduwe- ner. 19.30 Geloof en Bijbel. 20,00 Nieuws. 20.15 Kamerork. 21.00 Schul dig of onschuldig. 21.05 Tak Kerse bloesem, dramatische legende. 22.00 Ork. 22.45 Boeken. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. Donderdag HILVERSUM II 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Morgenge bed. 7.45 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 10.00 Heilsmuz. 10.15 Morgend. 10.45 Mozart. 11.00 Zonnebloem. 11.45 Piano zang. 12.03 Hobo. 12.33 Vaude ville ork. 13.45 Hors d'oeuvre. 14.00 Metropole ork. 14.40 Vrouw. 15.00 Orgel. 15.30 Viool conc. Schumann. 16.00 Bijbel. 16.15 Cembalo. 17;i5 Dvorak. 17.30 Géést, liederen. 17.50 Overzee. 18.00 Tuinbouw. 18.15 Gram. 19.00 Nieuws. 19.15 Gram. 19.30 Act. 19.45 Gram. 19.55 Bach koraal 20.00 Nieuws. 20.15 Ster avond. 21.30 Vaart der volken. 21.50 Gram. 22.45 Over denk. 23.00 Concert. HILVERSUM I 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.1ï> Morgenw. 9.30 Gram. 10.50 Kleuters. 11.0 Gram. 12.00 Papavers. 12.38 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Skymasters. 13.45 Gram. 14.00 Vrouw. 14.20 Viool. 15.00 Zieken en gezonden. 16.05 Reprises. 17.00 Ka- Ieidoscoop. 17.20 Dieren. 17.30 Gram. 17.40 Speeldoos. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Strijdkr. 19.05 Person. 19.15 Karpaten klanken. 10.45 RVD. 20.00 Nieuws. 20.15 Concertgebouw. 2.115 Lady Windermere's waaier, to neelspel. 22.30 Piano. 22.45 Financiën. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. VERLOOFD TREES KtPPERS en DICK V. d, VAART Sergeant Adelborst v/h Korps Mariniers Julianalaan 104. Overveen Klimopstraat 109, Den Haag. Receptie: Zondag 19 October 1947 van 23.30 uur Julianalaan 104 te Overveen. GETROUWD: PIETER v. d. BERG A'damsevaart 44. Haarlem en BEP GOEMANS Gr Florislaan la. Vogelenzang. De Heer en Mevr. v. d. Berg- Goemans danken, mede na mens wederzijdse familie, voor de belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Vogelenzang. 15 Oct. 1947 Graaf Florislaan 1 a Heden ging na een kort ziekbed onverwacht, kalm van ons heen. onze lieve moeder, grootmoe der en overgrootmoeder EMILIE LCIZE .VDELHEID SCHÖNTHTTH geb. Bamlkcl in de ouderdom van 85 jaar. Uit aller naam: R. L. E H. SCHÖNHUTH Haarlem, 13 Oct. 1947. Paviljoenslaan 15. LleTer geen bezoek. De teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdag 17 October a.s. te 12 uur op de Algemene Begraaf plaats aan de Kleverlaan te Haarlem Klitinol Haartonicum f 2.25 Brillantine, gr. pot 29, Klo- venbalsem, gr. doos 60-35, YerkOndheidSznlf, potje 65 et. Vaseline, blik doos 25 et. Levertraanzalf. doos 35, Hoestsiroop, flacon 1— 65, prtma Was, rood. geel, bruin, jampot 95 et C°Ici cream grote pot V—, 45- Scheermesjes 10 voor <5 ct. I* VEERSTR. 20. TEL. 1662Ö Wat een verschil, wat een enorm verschil met alle oude methodes van scheren! Even de steker in het stopcontact, een paar minuten met de Philips „PHILISHAVE" het gelaat gemasseerd... en U is schoon! De naastbjzjndePhiuShA VE bandelaar wil U bet zeldzame gemak van electriscb scheren gaarne demonstreren H.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND - EINDHOVEN De Koninklijke Nodorlandscho Hoogovens on Staalfabrieken M.Y. te Umuiden vraagt voor haar afdeling Onderwijs een met diploma M.T.S. of Scheepswerktuigkunde B of gelijkwaardige opleiding. Leeftijd 30 jaar. Gegadigden moeten in staat zijn les te geven bij ons bedrijfsonderwijs voor her- en omscholing. Sollicitaties met vermelding van levensloop en opleiding worden, vergezeld van een recente pasfoto en onder vermelding van ons nummer NH 38 ingewacht bij de Sociale Afdeling Princenhof. Gevraagd een prima met het vak bekend zijnde niet beneden 22 jaar. Salaris f 25.p. w. -f- provisie. wekt U. Daar zorgen wy voor. „HET KAPPERSHUIS" Grote Houtstraat 53 (t/o Gerzon) (ingang hk. Peuzelaarsteeg) Een goed, billijk adres voor J. W. RUPPRECHT Mwnixstraat 79. Haarlem-N, Xelefoou £4559 Onderricht in Piano - Accordeon - Gui taar - Hawaiian-guitaar - Banjo - Mandoline Viool Altviool Slag werk - Saxophoon - Clari net - Trompet - Blokfluit Lesgeld 3.50 per maand. Instr. worden in bruik leen of op condities ver strekt. ingang Ridderstraat Wij hebben nog ruime keuze gebruikte Haarden, Haardkachels. Kachels en Fornuizen. Smederij j. v. d. Weide en Zn„ Bakenessergracht 50, telefoon 21917. SCHOTERWEG 92 Telefoon 21941 als U gezonde kippen koopt, volop aan de leg, bij GARENKOKERSKADE 42 TEL. 1488o Het kantoor van de GEMEENTE-ONTVANGER van Heemstede is verplaatst van Raadhuis naar VAN MERLENLAAN 2. wy zoeken enige voor onze propaganda-afd. Br. onder no. 35439 bureau van dit blad. is ALS ER ZEEP KOMT NEEM DAN WEER SUNLIOHT ZEEP. li Het type van stoerheid, kracht en adel. Aangeb. nog enkele pracht, zwarte en zw. op wit gevlekte D. Doggen van 3 mnd., bp J. J. Witte- veen. Broek 1/Wa.terland 107. Rest. Brinkman, vraagt een Plein 16, Voor direct gevraagd flinke Goede referenties. Goed loon. AanmeldenKunst handel Leffelaar, Wagenweg no. 102. Haarlem. voor spoedige indiensttreding gevraagd door damescon fectiefabriek. Zij. die met damesconfectfe bekend zijn, genieten de voorkeur. Uitvoerige aanbiedingen en ver langd salaris aan Damesconfectiefabriek Lincofa, zyi- weg 158, Haarlem, Dr. A. MELCHIOR: Reserveert TIJDIG Uw exemplaar f 6.90) van dit ac tuele en opzienbarende boek, dat binnenkort verschijnt bij Jacobynestraat 3 - Ged. Oud© Gracht 27-27A - Tel* 10785 Anders: ,.vist U achter het net"! iHDFN VV !TTF SINGEL 14 TE1 71035 -HAA-I.EM BROUWERSVAART 50 TEL 14150 Speciale Gezondheidsleer van de Liefde in Verloving en Huweljjk door Dr. W. B. HUDDLESTON SLATER, de schrijver van „Ja ik wil". In zijn nieuwe boek beoogt deze bekende auteur en sexoloog de speciale hygiëne te belichten, d.w.z. ieder onderdeel van het geslachts leven van de mens onder het oog te nemen en de - meest brandende vraagstuk- ken op dit gebied te behan- delen, teneinde te voor komen, dat men door on verantwoordelijke rigoristi- sche misvattingen van on deskundige sexologen op een dwaalspoor wordt gebracht. Enkele hoofdstukken: Geneesk. onderz. voor het huwelijk Omgang der beide geslachten voor het huwelijk - De verloving De eerste huwelijkstijd - Impotentie en onvrucht baarheid - De ziekte, der bedriegers. Dit boek omvat 463 pag„ groot formaat en kost, prach tig geb. m. afz. fraai gekl. stofomsl. f8.90, desgew. be- taalb. met 2.of meer per maand. Bestel dit boek uitsluitend bij Boekh. H. Nelissen, Prinsengracht 627 K, A'dam, Postrek. 60092 K, Tel. 31791, onder vermelding „Adv. 670". Aangebodenvrij ben. huis in H'lem, Kleverpark uit 4 kamers en keuken, v.- en a.-tuin, f 30.p. 1. Gevr.; vrjj huis in H'lem of omgeving, f 50.tot f 60. p. m. Brieven onder no, 34039, bureau van dit blad of telefoon 20377. best. p. m.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 4