HULP AAN EUROPA DRINGEND NODIG Om noodlottige achteruitgang te voorkomen Blijvende bijdrage gevraagd ALGEMENE HAVENSTAKING IN FRANKRIJK UNO-maatregelen gevraagd tegen groepsmoord T RADAR BIJ DE K00PVAARDU De leerplichtwet veranderd Niet bevreemdend Propagandaraad der Katholieke Volkspartij geïnstalleerd Vaste hulptroepen zijn onmisbaar" Snel tempo van invoering op de Nederlandse vloot DUITSE HERSTELBETALINGEN 682 fabrieken worden ontmanteld Tol hoofd en hart Clayton wil meer en spoediger hulp Grondwetcommissie geïnstalleerd Kardinaal De Jong naar Leuven Staking in gas- en electriciteitswerken dreigend; Métro rijdt weer BRANDENDE KWESTIE Radarservice als nieuw beroep Opnieuw Chinezen bevrijd Na één jaar dienst in ons land niet meer naar Indië Het weer MUmmn wê Advocaat legt verdediging neer DONDERDAG 16 OCTOBER 1947 71sfe JAARGANG No. 23976 WAARSCHUWING VAN MARSHALL Zijn ontslag bevestigd V? Amerikaanse waarnemers weer op inspectie Brutaal optreden van delinquent 00ST-IND0N. KABINET BIJEEN BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w„ f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mffltmeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Het protestantse dagblad „Trouw" spreekt er in zijn nummer van gisteravond zijn bevreemding over uft, dat bij de plechtige eedsaflegging door de Prinses-Regentes in de Ridder, zaal de Kardinaal-Aartsbisschop als de voornaamste gast beschouwd werd, het geen bleek uit het feit, dat'de Kardinaal alleen onmiddellijk achter de Raad van State zijn zetel had ingenomen. „Trouw" oppert weliswaar geen be. zwaar tegen de aanwezigheid van Zijne Eminentie, noch tegen de plaats, die hij innam het blad acht het juist, dat aan vertegenwoordigers der kerken préséance verleend wordt maar het spreekt zijn leedwezen uit, dat de Hoog- ste Ambtsdrager van de Katholieke Kerk in Nederland daar alléén gezeten heeft Volgens het blad hadden op de zelfde rfj, naast de zetel van de Kardi- haal, de vertegenwoordigers van de Pro. testantse en Oud-Kath. kerken behoren te zitten. Zonder een bgenblik aan de goede trouw yan „Trouw" te willen twijfelen bevreemdt ons deze opmerking toch. Het blad had immers behoren te weten dat een Kardinaal, een Prins der Kerk fn rang ge lij k staat met Prinsen van den Bloede. Mis schien zal het protestantse blad zich moeilijk kunnen neerleggen bij een er kenning van de hiërarchie in de Rooms. Kath. Kerk. Daarom lijkt het ons goed het blad te verwijzen naar een officieuze mededeling uft Den Haag, waarin de re denen worden uiteengezet waarom de Kardinaal bij de eedsaflegging deze voor- oame plaats heeft ingenomen. „Naar aanleiding van critiek, wel ke enige bladen uitgeoefend hebben op de plaats welke Kardinaal de Jong innam bij de plechtige beëdi ging van H. K. H. Prinses Juliana als Regentes van het Koninkrijk, welke bladen van mening waren, dat de Kardinaal zijn plaats had moe ten vinden tussen de vertegenwoor digers van de andere kerkgenoot schappen, deelt men aan het A. N. P. van bevoegde zijde mede ter voor koming van verder misverstand, dat Kardinaal de Jong niet was uitge nodigd als kerkelijke autoriteit, doch als Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw, evenals prof. Gerbrandy, generaal Winkelman en admiraal Helfrich. Hieruit volgt, dat des Kardinaals plaats niet was bij de uitgenodigde kerkelijke vertegen woordigers, onder wie de Opperrab bijn In het ressort 's-Gravenhage. Dat de Kardinaal bovendien zijn plaats niet had tezelfder hoogte als de Grootkruisen in de Orde van de Nederlandse Leeuw, vindt zijn oor zaak hierin, dat hij internatio naal protocolair wordt be schouwd als Prins van den Bloede. Bij de plechtigheid is ge heel gehandeld overeenkomstig het desbetreffende protocol." Wij zouden naar aanleiding van dit sommuniqué willen opmerken, dat de Kardinaal ongetwijfeld naast Grootkruis Ned. Leeuw, ook uitgenodigd is als ver tegenwoordiger van de Kath. Kerk, even als immers de vertegenwoordigers van andere kerkgenootschappen hun Kerken representeerden. Uit het bovenstaande blijkt, dat, ook al waren vertegenwoordigers van Pro. testantse en Oud-Kath. kerken aanwe zig geweest, de Kardinaal tóch de voor naamste gast zou zijn geweest en de zelfde ereplaats zou hebben ingenomen- Er is dus niets bevreemdends gebeurd bij de plechtigheid in de Ridderzaal. Hoewel wij er van overtuigd zijn, dat „Trouw" in geen enkel opzicht de persoon van de Kardinaal heeft willen kwetsen, blijkt het blad geen juist begrip te heb ben van de Hoge Waardigheid van een Prins der Kerk. "77V-y' i Naar wij vernemen ligt 't in de bedoe ling, dat Z.Em. Joh. Kardinaal De Jong in verband met het hem door de Univer siteit van Leuven verleende ere-doctoraat in de theologie naar Leuven zal gaan, om aldaar persoonlijk de doctorsbul in ont vangst te nemen. George Marshall, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft op de slotzitting van de bijeenkomst van het C.I.O.,een van de twee grote Ame rikaanse vakverenigingen, met klem ge wezen op de dringende noodzakelijkheid van positieve tussentijdse maatregelen om een noodlottige achteruitgang van Europa, politiek, economisch en psycho logisch, te voorkomen, zolang het Con gres nog niet voldoende tjjd heeft om een mogelijk plan op lange termijn voor Amerikaanse hulp te overwegen en uit te voeren. Marshall ging de geschiedenis van het plan-Marshall nog eens na en herhaalde de voorwaarde, dat de V. S. er van moe ten verzekerd zijn, dat de deelnemende landen al het mogelijke in het werk zul len stellen om de productiequanta te be reiken, die zij zich hebben voorgesteld, en de noodzakelijke financiële hervor mingen zullen aanbrengen. Sprekende over de buitenlandse poli tiek der V. S.. zeide Marshall, dat het in de kern gaat om de vraag, of de mens al of niet vrij zal worden gelaten om zijn sociaal, politiek en economisch be staan te organiseren in overeenstemming met zijn wensen of dat zijn leven wordt geregeld en voorgeschreven door kleine groepen van mensen, die zich deze wille keurige macht hebben toegeëigend. Al dergelijke theorieën lijden, volgens Marshall, aan het grootste van alle his torische euvelen, het denkbeeld, dat in de aangelegenheden van de mens het doel de middelen heiligt. In diplomatieke kringen te Washing ton beschouwt men Marshall's rede als een waarschuwing zowel tot de V. S. als tot het continent. Men is van oor deel, dat in zijn verklaring, dat de Wes terse beschaying dreigt te verdwijnen tengevolge van de huidige wereldsituatie, een beroep ligt opgesloten niet alleen om de communistische argumenten re gelrecht te verwerpen, doch ook om een positieve en blijvende bijdrage te leve ren voor het programma van economi sche hulp, dat, naar men verwacht, meer dan iets anders in staat wordt geacht om eventueel deze argumenten krachte loos te maken. In deze kringen voelde men achter Marshali's woorden het besef van het gevaar van inflatie voor de Amerikaan se economie en in het bijzonder van een mogelijke nieuwe serie van looneisen, die men in sommige kringen te Washing ton in het volgend jaar van de vakver enigingen verwacht. Uit Marshali's herhaling van de hou ding der Amerikaanse regering ten op- Het Franse kabinet, aldus meldt Reu ter, ls gisteren in een bijzondere zitting bijeengekomen om de staking van het metro- en buspersoneel te bespre, ken. Ramadier zette de ernst van de arbeidssituatie uiteen en bracht tevens verslag uit van noodmaatregelen, die de regering heeft genomen om de staking te breken. De premier deelde mee, dat hij niet verder wenst te onderhandelen met de CGT, zolang deze vakver eniging de stakers niet instrueert het werk te hervatten. De CGT volhardt echter in haar houding. Het standpunt van de regering blijft dus niet te onder, handelen onder de druk van een sta- king. De CGT heeft geprotesteerd tegen het gebruik van militairen ais stakingbre kers en het oproepen van vrijwilligers. De vakbeweging blijft de stakers alle hulp toezeggen en de andere arbeiders oproepen He transportarbeiders te sten. nen. De arbeiders in de gas. en eleetri- citeitswerken hebben ten getale van 100.000 man ook met staking gedreigd, welke werd afgewend, nadat de regering in een loonsverhoging van 10% had toegestemd. Nadat de onderhandelingen tussen ver tegenwoordigers van de koopvaardij en het ministerie van Openbare Werken mislukt waren, is hedenmorgen in alle havens van Frankrijk en Algerië hei werk volledig neergelegd. Het hoofdbestuur van het verbond van Vakverenigingen is voor Maandag morgen bijeen geroepen. Mogelijk houdt dit besluit in, dat er de volgende week een algemene staking in Parijs en omge ving zal uitbreken. Woensdagavond werd door de taxi-chauffeurs en aapjeskoet siers in Parijs het besluit genomen zich gedurende een dag bi) de staking aan te sluiten. De kabinetschef van Ramadier heeft het Christelijke Vakverbond ontvangen. Naar de laatste berichten melden heeft de secretaris-generaal van vakver enigingen van conducteurs van de Pa- rijse „Metropolitain" aan de vergadering De openbare mening staat over "het algemeen zeer snel klaar, om te reage ren, wanneer bepaalde personen of klei- ae groeperingen van mensen onrecht vaardig worden behandeld of aan vervol ging bloot staan. Wanneer 't echter gehe te bevolkingsgroepen betreft, wanneer 'n bepaald volk of ras met uitroeiing be dreigd wordt, zijn dikwijls deze reacties veel minder snel of fel. Een dergelijke uitroeiing van gehele groeperingen, thans dikwijls aangeduid met de naam groepsmoord in tegenstelling tot man slag (het doden van één persoon), is het onderwerp van een uitstekende brochure uitgegeven door de Amerikaanse Bond Voor de Ü.N.O. De brochure geeft de richtlijnen aan, volgens welke de U.N.O. het probleem van groepsmoord moet oplossen. De Amerikaanse Bond voor de U.N.O. stelt voor een vergadering te beleggen over deze kwestie en brengt de volgende pun ten naar voren: 1) Gezien het feit, dat groepsmoord «en internationaal misdrijf is, moet aan ieder land het recht worden toegekend, een ieder die zich schuldig heeft ge maakt aan een dergelijke moord roor de nationale rechtbanken van dat :ana te brengen, indien hij of zij op het grondgebied van zulk een staat gear resteerd wordt. Groepsmoord dient behandeld te wor den op dezelfde wijze als zeeroverij 2) Aan de U.N.O. wordt in overweging gegeven een internationaal tribunaal op te richten ter berechting van de meest flagrante gevallen van groepsmoord. 3) Voor de organen van de U.N.O. moet de mogelijkheid woeden opengesteld tus senbeide te komen ten gunste van ver volgde minderheden over de gehete we reld, en, zo nodig, sancties toe te pas sen. Dergelijke sancties zullen een func tie van preventieve aard vervullen en de collectieve actie van de meerderheid der naties tegenover een enkele meedo genloze natie vertegenwoordigen. 4) Geldelijke vergoedingen zullen moe ten worden uitgekeerd aan de overle vende leden van de groepen die het slachtoffer wercten van groepsmoord. De voorstellen tegen deze moord zul len spoedig voor de Algemene Vergade ring van de U. N. O. komen. Zij zijn de e^ge 'doelmatige en wettige remedie tegen een herhaling van barbaarse praktijken, zoals de wereld die in het nabije verleden moest verduren. Of zo als Sir Hartley Shawcross verklaarde: „We zijn geen kleinsteedse rechtsgeleer den om ons bezig te houden met naar- kloverijen. Het betreft hier een bran dende kwestie en daarom moet groeps moord een internationaal strafbare mis daad genoemd worden en wel au, op dit ogenblik.'' van de Bond de tekst doen toekomen van een met de kabinet-chef van Ra madier bereikte overeenkomst. De ver gadering heeft in een vervolgens ge houden zitting besloten het werk nog heden te hervatten zichte van de economische vraagstukken in Europa, sprak volgens woordvoerders in deze kringen, de reeds bekende te leurstelling van het ministerie van Bui tenlandse Zaken over enkele gedeelten van het tc Parijs opgestelde rapport, in het bijzonder wat betreft de toekomstige behoefte aan voedselimport en het ver zoek om landbouwgereedschappen, en enige bezorgdheid, of het Congres tevre den zou zfjn met de beloften van de Europese landen zich zelf te helpen. Op het Witte Huis is bevestigd dat William Clayton, onderstaatssecretaris voor economische zaken der V.S., zijn functie met onmiddellijke ingang zal neerleggen. Clayton zal voortaan optre den als adviseur van de minister van Buitenlandse Zaken- Van betrouwbare zijde verneemt Reu ter, dat Clayton voorstander is van een belangrijk grotere tussentijdse dollar hulp aan Frankrijk en Italië, dan de regering van Truman bereid is te vragen. Hoewel het nimmer officieel bevestigd is, zijn er uitvoerige berichten gegeven aangaande een reeks telegrammen, die Clayton gedurende de'laatste maanden van zijn verblijf in Europa verzonden heeft en waarin hij aandrong op onmid dellijke hulp aan Frankrijk en Italië. Hij was van oordeel, dat de tussentijdse hulp aan deze landen twee milliard dol lar diende te bedragen, terwijj het maximum, dat Truman wil toestaan, achthonderd millioen dollar bedraagt. Over het algemeen geloofde men, dat hÜ sceptisch stond' tegenover de bruikbaar heid van het huidige programma voor Europa. Alvorens zijn post te verlaten deelde Clayton Woensdag op een persconferen tie mede, dat hij verwachtte, dat binnen enkele dagen een accoord zou bereikt worden ten aanzien van een wederzijds Anglo-Amerikaans handelsverdrag. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, heeft de ministerraad medegedeeld, dat de voorlopige tussen tijdse hulpverlening der V.S. voldoende zal zijn om de Franse industrie op gang te houden tot het in werking treden van het plan-Marshall. Zaterdag vindt bij de Ned. Dok en Scheepsbouw te Amsterdam een unieke gebeurtenis plaats. Kort na elkaar zullen de twee schepen ,JCarossa" en „Karnton" van de helling lopen. De tweeling op de heUing. De algemene staking in Parijs ontwricht het gehele verkeer. Nog nimmer zag men im Parijs zoveel mensen op de straat. Vrachtauto's en andere voertuigen worden voor personenvervoer gebruikt. oen De Ruyter van de bekende tocht naar Chatham huiswaarts keerde, hadden de Admiraliteitsbodems de bezem in top. Thans, in het midden der twintigste eeuw, verkondigt de zwiepantenne dat t „ruling the waves" niet langer een privilege is van enkele hoogedelgestrenge vlootvoogden, maar open staat voor elke goudgestreepte zeerob. Na de opzienbarende militair-maritie- mé ervaringen is radar ook bij de koop vaardij een met gretigheid ingehaald navigatie-instrument geworden en het tempo, waarin het ene schip na het an dere van een installatie wordt voorzien, is veelzeggend voor de waarde, die er door kapiteins en stuurlieden aan wordt toegekend. Ook Ned. scheepvaartmaatschappijen zijn, naar ons uit een recent gesprek met ir. H. T. Hylkema van „Radio Hol land" gebleken is niet van zins bij deze ontwikkeling achter te blijven. Het eerste van de Nederlandse vloot deeluit makende schip, dat met radar werd uit gerust, was, zoals bekend, de „Willem Barendsz". Dezer dagen is nu ook de in stallatie aan boord van de „Nieuw Am sterdam" gereed gekomen het is de meest moderne Amerikaanse radarset, werkend op een golflengte van 3 c.m. In de loop van October zal het vlaggeschip van de Rott. Lloyd, de „Willem Ruys", uitvaren met een installatie van Engels fabrikaat. Te Hardinxveld wordt de laatste hand gelegd aan de „Prins Alexander", een zeer modem vracht, en passagiersscheepje, dat eveneens door „Radio Holland" met radar wordt uitge rust. Deze radarbedrijvigheid heeft inmid dels al weer geleid tot het ln het leven roepen van een service-afdeling. Hoe voortreffelijk de installaties ook zijn, men heeft natuurlijk rekening te houden met de tand des tijds op de hoge zee al licht iets feller ln uiting dan op het land. Het personeel werd door „Radio Holland" voor zijn taak bekwaamd. Gevraagd naar de perspectieven van dit nieuwe beroep, meende onze zegsman, dat de radar-service slechts een beperkt aantal ingenieurs en technici uitricht biedt; begrijpelijkerwijze een elite-groep. Vanzelfsprekend werd ook nog even geïnformeerd naar de ervaringen op de „Willem Barendsz". Gebleken is, dat de installatie uitstekend heeft voldaan en vap groot nut was voor de navigatie in he Zuidpoolgebied, zowel als voor het „binnenbrengen" van de vangboten. De expeditie kon ook bij mist en duisternis door de ijsbergen heen haar weg vervol gen (eens werden meer dan 100 ijsber gen geteld), terwijl bij slecht weer, na dat de.catchers eerst door radiopeilingen óf door de vangboten zelf óf van de W.B. genomen tot op 10 mijl van het moederschip waren gebracht, ze verder haast spelenderwijze gedirigeerd konden worden. Dreigde tjsgevaar, dan werden per t. phone de nodige waarschuwingen en aanwijzingen doorgegeven. Op 100 m. genaderd, waren de vangboten met het blote oog te volgen en wer den dan radio-telefonisch geïnstru eerd of per praai-installatie (loud- hailer zoals de nieuwe term luidt) verder gedirigeerd. .Daar de walvissen, behalve op popu laire illustraties, altijd onder water zwemmen, ls, zoals overigens verwacht, de radar voor de opsporing van deze vetproducten van geen nut geweest. Het functioneren van de radar werd geen ogenblik belemmerd door de weers omstandigheden, zelfs ijsbekleding van de antennes ter dikte van 7 8 c.m. bleef zonder invloed. Tijdens de uit- en thuisvaart werd de Tafelberg (Kaap stad) op een afstand van 48 mijl „ge- pipt" en varende door het Kanaal kon men gelijktijdig beide kusten waarnemen. De installatie heeft in totaal 600 uren bijgestaan en het ls zeker een knappe prestatie van het bedieningspersoneel, er in geslaagd te zijn haar onder zulke moeilijke omstandigheden in bedrijf te houden laat staan om haar in uit stekend werkende staat binnen te bren gen. Zij was slechts één dag door een mankement hors combat. In een bijeenkomst, die de partij secretaris, dr. L. A. H. Albering, voor de Katholieke Volkspartij een der Vlangrijkste noemde sinds de bevrijding, heeft de partijvoorzitter, de heer W. J. Andriessen, de Cen trale Propagandaraad der partij ge ïnstalleerd. De taak van deze Cen trale Propagandaraad zal zijn het leiden en coördineren van de propa ganda voor de partij. De partijsecretaris zal het nieuwe li chaam, dat bestaat uit de propaganda leiders der 18 kringen, voorzitten. In zijn installatierede wees de partijvoor zitter er op, dat de partij niet alleen ge- zien mag worden als verkiezingsappa raat, maar ook en vooral als een orga nisatie, bestemd, bij voortduring leiding te geven en voorlichting en vorming in politiek opzicht na te streven. Als zo danig heeft de partij grote behoefte aan een weloverwogen, systematische en per manente propaganda. Vaste hulptroepen zijn onmisbaar. Het is niet de bedoeling, de partij- propaganda te centraliseren, verklaarde dr. Albering. De belangrijkste propa gandistische arbeid moet' gedecentrali seerd verricht worden. Wel moet er vol gens een weloverwogen plan blijven ge arbeid worden. Men zal dan moeten ko men tot het in het leven roepen van een organisme, dat in staat is tot het in stand houden en uitbouwen van de partij door het kweken Van het inzicht, door het ontwikkelen van het politiek bewustzijn der katholieke Nederlanders. De Centrale Propagandaraad zou op korte termijn een raam van propaganda- instituten in het leven dienen te roepen. Dit raam zal bestaan uit Kringprepa- ganda-commissies, bestaande uit de kringpropagandaleider met zijn Staten- kring-propagandaleiders (districtpropa gandaleiders) en Statenkring (districts)- propagandacommissies, bestaande uit de Statenkringpropagandaleider met de Het Nederlandse leger heeft giste ren in Indië 80 Chinezen bevrijd die door de republikeinen in West- Java ontvoerd waren, alsmede een aantal, dat op Midden-Ja va ont voerd was. Bij zes botsingen werden gisteren zes Nederlandse militairen gewond. Hedenochtend zijn de Chinese militai re waarnemers met de „Liberator" ver trokken, waarmee zij destijds in Batavia zijn gearriveerd. De overige waarnemers zijn nog in Batavia. De Amerikaanse waarnemers alhoewel het rapport reeds gereed is zijn wederom op In spectie uitgegaan. Met een eigen Dakota van de Amerikaanse luchtmacht arri veerden rij te Palembang. Ten einde te voorkomen, dat dienst plichtigen voor betrekkelijk korte tijd naar Indië worden nitgezonden, heelt de minister van Oorlog bepaald, dat een dienstplichtige, die, hetzU aaneengeslo ten, hetzij met onderbreking, twaalf maanden in werkelijke dienst is geweest, niet meer naar de tropen mag worden uitgezonden. Een uitzondering wordt ge maakt voor hen, die aan de kaderscho- len en de scholen voor reserve-officie ren een opleiding hebben genoten. Het derde K.L.M.-fotovliegtuig dat in de loop van dit jaar naar West-Indië wordt gezonden voor uitvoering van be langrijke luchtkarteringsopdrachten in het Westelijk halfrond is Woensdagmor gen vertrokken. plaatselijke propagandaleiders. Dr. Albering omschreef de taak van de propagandaraad als volgt: a. Het nemen van initiatieven tot bepaalde propaganda-actie en het uitvoeren er van in kring en af deling. b. Het geven van richtlijnen en het geven van daadwerkelijke leiding en steun aan de plaatselijke pro- pagandaclubs. c. Het leggen van of het verbeteren van contacten in en buiten de partij. In het komende seizoen zal de bijzon dere activiteit gevraagd worden voor: ledenwerving, opmarsactie en verkie zingspropaganda. Een nadere uitwerking van deze acties door de Centrale Propa gandaraad zal in de eerstvolgende bij eenkomst in November worden bespro ken. De minister-president, dr. L. J. M. Beel, heeft vandaag in zijn kabinet de Grondwetscommissie geïnstalleerd. Hij schetste daarbij als taak der commissie zich te beraden over de vraag of en, zo ja, in hoeverre het wenselijk is de Grond wet te wijzigen in dier voege, dat de daarin gelegen beletselen voor de ter voorbereiding van de hervorming van de staatkundige structuur van het Konink rijk noodzakelijke wettelijke bepalingen worden weggenomen. Verwachting tot Vrijdagavond- Wisselende bewolking met aanvan kelijk nog plaatselijk enkele buien. Geleidelijk verder afnemende wind tussen West en Noord. Kouder des nachts. Zon 7.06—17.44, maan 10.58—19.06. 'J S, S - ij.fZiz '4èv.. wMrnmmm De dwaasheid ten top. De dertigjarige Roy Fransen, de Engelse duikkam- pioen, gereed voor een duik van een hoogte van ruim 22 meter in een stalen tank met een wijdte van slechts vier meter, die met water gevuld is. Het schijnt echter een peulschilletje voor hem te zijn, want Roy loopt met plannen rond om de hoogte tot dertig meter te verhogen. De Britse bestuurscommissie en het Amerikaanse militaire bestuur te Ber lijn hebben gisteren verklaard, dat thans, ingevolge het nieuwe bizonale plan voor het peil van de Duitse In dustrie, een definitieve lijst is opge maakt van 682 Duitse fabrieken, die voor herstelbetalingen zullen worden ont manteld. 302 van deze fabrieken waren uitsluitend bestemd voor de productie van oorlogsmateriaal. Van de op de nieuwe lijst voorkomen de fabrieken bevinnen zich er 496 in de Britse en 196 in de Amerikaanse zone. De lijst van de Britse-zone bevat onder meer de Kruppfabrieken te Essen Rheinmetal-Borsig te Düsseldorf, August Thysen-Huette te Duisburg, Bochumer Verein te Bochum, de I. G- Farben- industrie te Leverkusen en Ruhrstahl te Witten. In een gemeenschappelijke verklaring hébben de Britse en Amerikaanse bevel hebber bekend gemaakt, dat de Duitse regionale economische bureaux binnen twee weken „op goede gronden berusten de voorstellen" mogen indienen voor in de plaats stelling van andere fabrieken, mits deze dezelfde productiecapaciteit hebben als, die, welke op de lijst voor komen. In deze verklaring wordt tevens uit eengezet, dat de beperking van de her» stelbetalingen aan de slachtoffers van de Duitse agressie „het noodzakelijk maakt dat de overtollige industriële ca paciteit onmiddellijk ter beschikking zal worden gesteld. Zonder organisatie bereikt men in het leven niet veel De enkeling, die alles zelf wil doen, telt slechts op; een krachtige organisatie ver menigvuldigt voor hem. (Van een bijzondere medewerker) Er is de laatste jaren een en ander te doen geweest met de leerplicht wet. En we vrezen, als in 1951 het 50-jarig bestaan van deze wet herdacht zal worden, dat dan de strijd om het be langrijkste punt. de duur van de leer plicht, nog in alle hevigheid woeden zaL We kunnen ons best indenken, dat de meeste ouders momenteel niet op de hoogte zijn, hoe lang hun kinderen de scholen moeten bezoeken. Het kan zijn nut hebben, dat de ouders dit wél weten en daarom willen wij hierbij even pro beren duidelijk te maken, hoe de stand van zaken is. Bepaald eenvoudig is het echter niet. Daar ingevolge de nieuwe wet van 4 Augustus 1947 met ingang van 1 September 1947 een nieuwe wij ziging is vastgesteld, zullen we over de toestand van de tijd daarvóór maar zwijgen, om verdere verwarring te voor komen. Het meest urgente is natuurlijk de toestand van dit ogenblik. Welnu, voor deze jaren tot 1 Jan. 1950 wordt de bij de wet van Augustus 1947 bepaalde wijziging omtrent de leertijd nog niet van kracht. Gedurende die tijd zal een overgangsmaatregel gelden. Tot 1 Jan. 1950 geldt de volgende regeling: zo gauw een leerling 14 jaar wordt, onverschillig in welke klas hij rit of op welk tijdstip van het leerjaar de verjaardag valt, eindigt de leerplicht. Een leerling, die 14' jaar wordt, kan dus op de dag van zijn verjaring de school verlaten. Of het wenselijk is, dit te doen, bespreken we hier niet; hij kan van school. De leerling kan echter ook eerder leerplicht- vrij zijn. Hij behoeft n.l. volgens de over gangsbepaling slechts een leertijd van zeven Jaren te doorlopen. Voor normale, geen klas doublerende, kinderen be staat momenteel een zevenjarige leer- plichttijd. Dit komt dus voor de meeste kinderen hierop neer, dat rij op 13-jarige leeftijd leerplichtvrij zijn. Echter moe ten zij steeds de klas, waarin zjj ritten, als rij 13 jaar worden, geheel afmaken. Vóór zijn (haar) 13de jaar mag dus niemand van school af; m.êt het berei ken van de 14de verjaardag k&n iedereen van school af. Onder school worden vel gen s de wet van Augustus 1947 ver staan: de scholen voor gewoon lager on derwijs (L.O.), voortgezet lager onder wijs (V.G.L.O.), uitgebreid lager onder wijs (U.L.O.)scholen voor buitenge woon lager onderwijs (B.L.O.: voor kin deren, die geen gewoon lager onderwijs kunnen volgen), en bovendien ook de scholen voor hoger onderwijs (H.B.S., Gymn.), nijverheidsscholen en tuin bouwscholen. Ook leerlingen, die laatst genoemde scholen bezoeken, blijven on der de leerplicht vallen, zolang zfj de klas. waar zij ln rijn als rij 13 jaar wor den, niet geheel doorlopen hebben. Zo is de toestand dus op het ogen blik. Door deze overgangsbepaling vervalt practlsch het achtste leer jaar en komen vele zogenaamde V.G.L. O.-scholen in moeilijkheden. Daar ls al genoeg over gesputterd, maar dit doet hier thans niets ter zake. Tenzij vóór 1 Januari 1950 weer nieuwe wijzigingen tot stand komen, zal met ingang van die datum de overgangsbepaling ver vallen. Dan wordt dus de wijziging van Augustus 1947 van kracht. En daar alle leerlingen, die thans ln de laagste drie klassen der scholen ritten, zeker met die wijziging te maken hebben, zullen we ook de toestand, zoals die wordt per 1 Januari 1950, uiteenzetten. Dan keert n.1. de 8-jarige leerplicht weer terug en is een leerling eerst leerplichtvrij, als hij acht klassen van een school doorlo pen heeft. De leerplicht eindigt dan in ieder geval als de leerling 15 jaar wordt. Nogmaals: erg eenvoudig is dit alles niet, maar in hoofdzaken weet men nu toch, waaraan men zich te houden heeft tot 1950 en hoe de toestand daarna wordt. Besluiten we met de vermelding, dat de straffen, welke gesteld zijn op het ongeoorloofd schoolverzuim, zijn ver zwaard ën dat een hoofd der school aan zijn leerlingen niet langer dan tien achtereenvolgende schooltijden (een week) verlof mag geven. Voor langer verlof is goedkeuring van de inspecteur nodig: een aanwijzing voor de ouders, dat een dergelijk verlof niet so gewenst geacht wordt. Het optreden van de 29-jarige koopman P. N. M. Hooge tegen wie Woensdag voor het Bijzonder Ge rechtshof te Amhenf de doodstraf wegens verraad werd geëist, was so brutaal, dat het zelfs zijn gekozen verdediger, mr. De Pont nit Amster dam, te bar werd. Deze deelde aan het Hof mede, dat hij de verdedi ging neerlegde. Op verzoek van de president nam hij daarna de verde diging als toegevoegd pleiter op zich. De procureur-fiscaal kenschetste de daden van H. als „het meest perade verraad, dat ik ooit in mijn arrondis sement heb meegemaakt." Verdachte H. verleende destijds handlangersdiensten aan de indertijd neergeschoten 3. D.- commissaris van politie Van Dijk te Nijmegen. Met behulp van zekere S., iemand van Joodse afkomst, spoorde H. een illegaal werker en drie Joodse meisjes op. Hij gaf voor hen te willen helpen, doch verried hen. Deze vier slachtoffers vonden de dood, evenais de helper S., die tenslotte ook was aan gebracht. Tijdens de behandeling trad H. uiterst brutaal pp en vertelde vele leugens, hetgeen zijn verdediger tot neerleggen van diens rechtskundige bij stand noopte. De uitspraak van het Hof is bepaald op 29 October. Gistermorgen heeft het nieuwe kabinet van Oost-Indonesië voor de eerste maal sinds de nieuwe samenstelling vergaderd. Tijdens deze ritting werden zaken be sproken in verband met de overname van de verschillende portefeuilles.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1