Straks komt het Kennemer- bataljon terug Lezers klimmen in de pen DOKIE DURF EN DE TIJDSTOEL m n m m m m m m m m m m Wachten, actie en gehoorzaamheid Twee aannemers hielpen de Duitsers Ze leverden pain, zand'en grint De autobus ju PI Weer een zorg minder NIEUWE KOLENBONNEN AGENDA' 1 Uitspraak inzake taxi- overval te Halfweg OM EEN VONNIS Overval op auto bestuurder Ere-tentoonstelling echtpaar Dingemans bloemendaal PROGRAMMA NEDERL. STRIJDKRACHTEN In Indië uitgebreider dan by ons Alle passagiers van vliegboot gered Hoe spelen de R.K. clubs? I m Ml Hl» ft B S B J DONDERDAG 16 OCTOBER 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING BRANDSTOFXTNHANDEL „DE SPAARNESTAD" Friese Varkenmarkt 610 Telefoon 14164 en 13904 DISTRIBUTIENIEUWS Burgerlijke Stand „PRINS ELLEMAAT" Straffen van één tot vier jaar HAARLEMS TRIBUNAAL Jongeman mishandelt dokter Het grote gezin TIEN MAANDEN VOOR HELING Bach's Hohe Messe Gezinsavond K.A.B.- Centrum een DBAJIIER, een METER- HERSTEILEE GRONDWERKERS FITTERS LEERLING- FITTERS nif* ÖPoö -A». De grote winst bij Van Gelder De betekenis voor de arbeiders De vacature in Ged. Staten MUZEN FORUM OPENDE HET SEIZOEN „De behandeling vap kamerplanten" ZANDVOORT HULDEBLIJK BURGE MEESTER VAN ALPHEN DODELUK ONGEVAL Spreekuur burgemeester Loop der bevolking EJUS BESOMMINGEN LAATSTE NIEUWS Redding bij metershoge golven DAMRUBRIEK H ra. SS p| VERDEELDE MARKT Uit brieven, die soldaten van het Kennemer-bataljon naar huis stu ren, is op te maken, dat zij verlan gend uitzien naar de dag, dat zij de Hol landse kust en de steden en dorpen van Kennemeriand zullen terugzien. Zij kun nen thans alleen nog maar gissen, wan neer dat zal zijn. Maar waarschijnlijk zal de grote dag toch in het voorjaar aan breken. Deze opmerkingen hebben bij ons de vraag opgeroepen, wat Kennemer iand gaat doen, wanneer zijn bijna 800 zonen, die als oorlogsvrijwilliger met een der eerste troepenschepen naar Indië vertrokken, op Nederlandse bodem voet aan wal zetten. Hoewel thans zeer moei lijk te bepalen is, in welke maand dit zal zijn, moet er toch rekening mee gehou den worden, dat ons bataljon het eerst zal worden afgelost en de minister heeft de aflossing in het begin van 1948, 'bij zondere omstandigheden voorbehouden, toegezegd. De mannen zelf hopen na aankomst enige weken met verlof te kunnen gaan en wij stellen ons zo voor, dat zij, ver bondenen aan het 2-4 R.I., met hun ouders, echtgenoten of verloofden enige gezamenlijke bijeenkomsten zullen heb ben: kerkdiensten uit dankbaarheid voor de behouden thuiskomst en ter herden king van hun gevallenen, bijvoorbeeld een gezamenlijk ontbijt en een of twee goed opgezette feestavonden. Wij hebben veel goed te maken aan deze soldaten, want zij zijn maar spaar zaam door het moederland bedacht Zo hebben wij tot onze verwondering uit verschillende brieven kunnen lezen, dat zij van het Katholiek Thuisfront, voor zover het rayon betreft, zo goed als niet horen. Zij vragen zich af, waarom er toch aan die oorlogsvrijwilligers, die het spits hebben afgebeten en toch mannen van goed karakter zijn en bovendien veelal hun verdiensten hebben als ille gale werkers, zo weinig aandacht is be steed. Welnu, dat kunnen wij straks goed maken en wij verwachten, dat deze tip aanleiding moge zijn tot het vormen van een ontvangstcomité in Kennemeriand, dat weliswaar moet afwachten, wanneer het het sein moet geven tot het uitsteken van de vlaggen, doch dat klaar moet zijn, als het bericht komt, dat de troepen zijn ingescheept. Intussen heeft kapitein-aalmoezenier Vastbinder, die grote vreugde beleeft aan het Kennemer-bataljon, een inte ressant overzicht gegeven van de huidige «bestand, waarbij hij eerst teruggrijpt naar het verleden. Toen het bataljon na een geforceerd verblijf op Malakka ein delijk in de eerste maanden van het vorig jaar op Java aan wal kwam, trof het slechts enkele steden, met onmid dellijke omgeving, onder Engelse bevei liging. Het waren Batavia, Bandoeng, Semarang en Soerabaja, terwijl de con- vooiweg BtaviaBandoeng, via Buiten zorg, eveneens- onder Engelse controle Als een dezer dagen de worden aangewezen, laat ze ons dan even afhalen. De ver antwoording voor een vlotte uitvoering en een juiste ver deling der soorten Is dan In goede handen. Onze naam, een waarborg voor U. (Spaarne bij Viaduct) (Adv.) Vrijdag 17 October. Haarlem (Vleeshal)Uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen Gen t.m. Go, 8.3012.15 en 24.45 uur. Bloemendaal (Hartelustschool)Uit reiking bonkaarten en schoenenbonnen W, 9—12.30 en 24 uur. Heemstede (Binnenweg 160)Uitrei king bonkaarten en schoenenbonnen 9 12.30 GiGo en 24.30 uur rest G. GEBOREN: C. F. VoomeveldOomen z; J. M. KramebSchor z; G. M. Loer akkerv. d. Zon z; M. A. K. Gringhuis de Vries z; M. P. E. van Poppelen Giesen d; J. D. BrinkerinkPoestkoke d; S. H. KoersFejje d; J. Brinkman v. Narden d; J. v. d. Meulenv. Sluis d; J. T. Wouterse—de Vries d; H. J. C. TweehuijsenBosman d; L. A. M. Borg- houtsBejjsens d; E. M. Rosenhart Hoenderdos d. ONDERTROUWD: J. F. Modder en H. Rienks; F. H. Verpoorten en E. M. F. Arts; M. de Vreeze en J. M. Handgraaf; K. v. d. Tuin en J. A. Groot Huize; H. Neeskens en M. M. van Norde; A. C. Nuisker en A. Betlem; W. R. Koppe- schaar en H. F. Stcttelaar; F. W. Jan se Kok en G. J. Treffers; H. Hatemink en "J. Stevens; S. Nijssen en C. T. Groene- wouü; J. Haspels en M. J. Winkel; J. G. Schrander en A. M. Woud; E. Ruys en C. M. van Hooydonk; J. Beenen en G. J. W. Bannink; H. J. Schulpzand en M. C. Vreenegoor; G. J. F. Scheffer en E. W. Wolters; F. Hoppe en J. A. van Unen; N. P. Overstegen en G. H. M. van Os; T. P. Haitsma Muller en G. Dekker; J. Jahus en C. Peekstok; G. Thoolen en E. Prinsen: J. Langeveld en D. C. Kraaij; L. Blok en A. F. Sorge. GEHUWD: W G. Koopal en A. v. d. Elscher; P. J. M. y. d. Zalm en J. Spel- dekamp; H. H. v. d. Nouwland en H. C. M. Turkenburg; J. H. F. Meijer en L. Meeuwissen; A. Huiberts en M. E. van Leeuwen; A. J. Devies en P. M. Arls; P. F. t. Voort en M. J. Nupoort; R. M Ubink en G- van Diemen; F. J. Pas- schier en N. M. Blokker; L. L. Froeling en W. Nleuwenhuis: W. Ditmar en W. v. d. Wall; A. Boerstra en J. van Huis; C. H. F. van Emmerik en M. Plönes; F. Berkhcut en J. J. de Koning; H. J. Mul der en A. Offers; L. A. Arp en E. C. S. Hasselman; H. Lasschuit en B. van Zurk: A C. v. d. Kwast en A. Fabels; A. P. van Kesteren en A. C. v. d. Veldt; T. Mobach en T. Boersma; D. J. Portegijs en H v. d. Sluijs; W. Knol en A. de Vries; C. van Reijendam en P. E. v. d. Putten. OVERLEDEN: A. W. d. Hoed—v. d. Hoed, 67 j., d. Genestetstraat; G. H. Gor ter, 75 j., Jelgersmastraat; M. Andela, 54 j„ Hazepa terslaan; J. L. Bakker— Fransbelgen, 40 j., Gasthuisvest. heette te staan. De beveiliging der streek bestond grotendeels ln de ver zekering van eigen veiligheid. De bivaks der Engelsen en Brits-Indiërs werden met een kring er om heen vrjj gehou den van kwaadaardige elementen. Langs de convooiweg lagen hier en daar posten. Meti leedwezen zagen de jongens van het bataljon dat wapenen en munitie verhandeld werden voor ontucht en zwarte markt-artikelen. Eindelijk werd ln Juni 1946 deze beveiliging overgedragen aan de Nederlandse troepen en al heel spoe dig bleek een groot verschil. Onze jongens bleven niet op hun posten, doch trokken er op uit en lieten zich zien aan de inheemse bevolking, die geleidelijk aan het inzicht kreeg, dat het verstandig was, naar hun oor spronkelijke woonplaatsen terug te keren. Zienderogen herstelde zich het normale kampongleven en de bekende Indische bedrijvigheid van warongs, toko's en pasars. Op de duur kon geen verzetsgroep zich ook langs de verkeersweg BataviaBan doeng handhaven. Binnen de demar catielijnen kwam de welvaart terug onder de veilige hoede van het Neder landse leger. En men werkte gemeen schappelijk aan het herstel. Na maandenlang wachten, gebrek aan vermaak en ontspanning op vele buiten posten en de toenemende activiteit aan de andere kant van de demarcatielijn kwam eindelijk het bevel tot de politio nele actie. De opmars en de bezetting verliepen vlot en kostten weinig levens Toen de actie haar voltooiing naderde, bereikte ons de strenge order het vuur te staken. We deden het, gehoorzaam aan het ópperste, gezag, we bleven ge hoorzaam, ook toen we te worstelen kre gen met door Djokja opgehitste benden, wier optreden aan tientallen der onzen het leven kostte. Onze regering mag groot gaan op de militaire prestaties van het Nederlandse leger overzee, maar zij mag wel als grootste prestatie aanrekenen het feit, dat ons leger zo blindelings gehoor zaamt aan haar bevelen, zelfs dan wan neer het gehele leger van hoog tot laag ieder militair gevoelen prijsgeeft ten be hoeve van de goede zaak. De nieuwe de marcatielijnen hebben dezelfde moeilijk heden als voorheen gebracht, maar zij overtreffen in ernst en zwaarte de vo rige. Men moet echter in Holland niet denken, dat wij het sneuvelen van onze mannen en jongens, de dag van 4 Augustus wijten aan het beleid der regering. Men mag dat ook niet den ken, ook als wij doorgelopen waren tot Djokja en geheel Java bezet had den, zouden wij de toestand gekregen hebben, die wü nu meemaken. Wij moesten hier eens weggaan, wat zou hier dan een onverbiddelijke strijd geleverd worden tussen de verschil lende bevolkingsgroepen. Wij spreken thans van Indonesiërs, een volkomen Westers begrip. Het Is de naam van de inwoner van het toekom stige Indonesië. Zeg echter eens aan een Soendanees, dat hij een Indonesiër is, daar wil hij niets van weten. Het woord Indonesiër duidt geen bepaalde volks groep aan, geen ras of geen volk. Op Java wonen althans alleen de grote groepen gerekend Soendanezen, Ja vanen en Madoerezen. Op Sumatra vin den we Atjehers, Bataks (Toba-Bataks, Timoer-Bataks en Karo-Bataks), Ma- leiers, Minangkabauwers, Palembangers, Lampongers, Djambirs en Benkoeloene- zen, alle volkeren met eigen aard en adat, die tegen elkander op zouden staan, indien er boven hen geen protegerende macht bestond. Als deze volkereij vrij en zelfstandig zouden zijn, hetgeen hun goed recht is en het eindresultaat van iedere gezonde kolonisatie, moet dit ge leidelijk geschieden en met redelijke kans op blijvend succes. Zo beschouwt het leger de taak van Nederland. Klanken van wantrouwen in het regeringsbeleid hoort men zelden en het zij herhaald het leger, offert gaarne eigen militair inzicht op als er hogere belangen zijn. Men kan wel zeg gen, dat het vanzelfsprekend is, dat het bevel „staakt het vuren" blindelings werd opgevolgd, maar toch is dit een grote militaire overwinningen op ons zelf ge weest, aldus aalmoezenier Vastbinder. Voor R. K. scholen heeft het Neder lands Jeugdtoneel hedenmorgen met groot succes in het Rembrandttheater opgevoerd het sprookje „Prins Ellemaat," vrij bewerkt door Rie Beyer. De reputa tie, die het Jeugdtoneel alom geniet, heeft zij ook ditmaal volkomen kunnen handhaven. Decors en costuums waren uitstekend verzorgd en het spel van de hoofdpersonen was zo op de jeugd In gesteld, dat het enthousiasme herhaal delijk ten top steeg. Wij moeten ons ge lukkig prijzen, dat dit voortreffelijk ge zelschap ook Haarlem steeds bezoekt. Bioscopen: Rembrandt: De vrouw met het ge schonden gelaat (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De Wenteltrap (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: De Bronzen Godin (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Tot de laatste man (a. 1.). Fr. Hals: Zondags en in de week: 2.30, 6.45 en 9.30 uur. City: Tarzan de onoverwinnelijke (18 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne-theater: Mijn vrouw heeft een baantje (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen: Frans Hals-museum: Rondom Fran» Hals, Zondags 14 uur en in de week 104 uur. Expositie van „Kunst zij ons doel", Zondags 15 uur en in de week 105 u. Kunsthandel Leffelaar: Gobelins van de handweverij Knipscheer te Laren, 10 5 uur. Biss. Museum: Middeleeuwse Kunst, Zondag 13 uur, DinsdagZaterdag 104 uur. Donderdag 16 October Concertgebouw: Chr. Oratoriumvere niging met generale repetitie van „Hohe Messe" van Bach, 7.30 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Vrijdag 17 October Concertgebouw: Chr. Oratoriumvere niging met „Hohe Messe" van Bach, 7.30 uur. Stadsschouwburg: De Hoofdstad Ope rette met „De Dans in 't Geluk", 8 uur. Hedenmorgen deed de Haarlemse Rechtbank uitspraak in de zaak tegen de drie Hagenaars, die in Augustus van het vorig jaar even voor de konï van Halfweg een overval pleegden op de taxi-chauf feur W. D. Smit met de bedoeling de auto in bezit te krijgen en te verkopen. De hoofdschuldige L. wev$ veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek, terwijl zijn medebeschuldigden S. en W. een gevangenisstraf kregen van 3 jaar met aftrek en 2 jaar jeugdgevan genis. De gebroeders C. en N. de J. wer den voor het stelen van een auto ieder veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden. Uit het verslag over de economische rechtzaak tegen de firma E. N. te Haar lem zou men kunnen opmaken, dat deze firma geen A-klasse kleermakerswerk maakt. Deze conclusie is onjuist. Bovenstaande rectificatie overgenomen uit de N.H.Crt. van Vrijdag 10 Oct. 1.1. (Adv.) Wederom hadden zich Woensdagmid dag voor het Haarlems Tribunaal twee weermachtsaannemers te verantwoorden. Deze keer waren het P..en P. A. Verheul, resp. directeur en wnd. directeur van de N.V. Zand- en Grintfirma Wed. Verheul Zn. te Haarlem, die tijdens de Duitse bezetting danig gecollaboreerd hadden. Ter zitting erkenden verdachten het grootste deel van de vele punten tellende ten laste leggingen, die beide ongeveer overeenkwamen. De Zand- en Grintfirma heeft in de bezettingstijd verscheidene vliegvelden voor de Duitsers mee helpen aanleggen of herstellen en zodoende flinke winsten gemaakt. In de eerste bezettingsjaren reed de N.V. met een groot aantal vracht auto's puin van Middelburg naar het in aanleg zijnde vliegveld te Vlissingen en tevens verrichtte zij nog werkzaamheden voor het Duitse vliegveld De Kooy. Woensdag poogden de beschuldigden het Tribunaal te overtuigen, dat zij soms Duits werk moesten doen, daar er druk op hen werd uitgeoefend. Het puin, dat zij aanvoerden, werd gebruikt bij het maken van de startbanen. Zo reed de firma later ook puin naar de vliegvelden Ypenburg en Deelen. Voor deze vliegvel den en voor de startbanen van Schiphol leverde Verheul ook verschillende mate rialen. Men begrijpt, dat de financiële toestand van de firma er wel bij voer. Voorts nam deze* firma ook actief deel aan de bouw van de Duitse kustverdedi ging langs de Noordzee. In opdracht van andere aannemers werd er werk uitge voerd aan bunkers bij Bloemendaal, IJmuiden, Egmond aan Zee en op andere plaatsen aan de. kust. De verdachten meenden ter zitting, dat dit werk niet zo onvaderlands was als het er °P het eerste gezicht uitzag. Massa s arbeiders hoefden dan toch immers met naar Duits- l3De beschuldigden deelden mede, dat De 29-jarige Bloemendaalse dokter C. M. G. was gisteren met zijn auto naar zijn verloofde in Prmcenhage (N.B.) ge w-eest. Des avonds op de terugweg naar Bloemendaal zag de dokter nabij de Moerdijk een jongeman langs de weg staan, die zijn hand opstak toen de auto naderde. Hij stopte en de jongeman vroeg hem of hij mee mocht rijden, daar hij naar Amsterdam moest. De dok ter stemde toe en de ander stapte m. Toen zij te Sassenheim bij de grote ver keersweg naar Amsterdam kwamen, vroeg de jongeman de wagen te laten stoppen, daar hij wilde proberen om vandaar naar de hoofdstad te liften. De wagen stopte, maar de jongeman was weer van gedachten veranderd en wilde toch maar liever tot Haarlem meerijden om dan over de Amsterdamsevaart naar Amsterdam te gaan. Op de grens Heem- stede-Bennebroek zei de Vispeltunge auto-passagier tot de dokter, dat hij een andere oplossing gevonden had. Hij vond het beter om bij een kennis in de om geving van Heemstede te overnachten. De dokter bracht opnieuw de wagen tot stilstand, maar op hetzelfde ogenblik sloeg de inzittende hem met een ijzeren staaf een paar maal op het hoofd. Het slachtoffer had de tegenwoordigheid van geest de staaf uit de handen van de aan rander te wringen, doch er ontstond een hevige worsteling, waarbij beiden uit de auto rolden. De jongeman slaagde er in de staaf weer in handen te krijgen en hij mishandelde daarmee de dokter op nieuw. De laatste kon desondanks op staan, waarna hij bij een bewoner van de Herenweg hulp inriep. Op dat zelfde ogenblik bemerkten inzittenden van een juist passeerende auto, dat er iets gaan de was. Zij brachten het slachtoffer naar een ziekenhuis in Haarlem. De da der. die ook gewond is. nam de vlucht. De politie is bezig met het onderzoek. Zeker, we zijn blij, dat er thans een autobus rijdt door het Amsterdamse kwartier, schrijft een lezer. Er zijn echter ook nadelen aan verbonden, zo als de practijk uitwijst. Er is reeds op gewezen, dat het wegdek in vele ge vallen in zeer slechte toestand verkeert, o. a. in de Nagtzaamstraat. Men heeft weliswaar getracht wat gaten te dichten, maar dit hulpmiddel is hoogst onvoldoende. Het gevolg van de slechte bestrating is, dat de huizen door het dreunen van zware autobussen en vrachtwagens zeer te lijden hebben. Men moet niet vergeten, dat'deze huizen op veengrond gebouwd zijn en dat dus voor zwaar verkeer de weg goede fundatie nodig heeft. Het is te hopen, dat Open bare Werken het probleem zal oplossen vooraleer er huizen in elkaar vallen. Zo beëindigt de lezer zijn klacht. Een lezeres is het niet eens met het relaas van een' lezer, die een groter rantsoen brandstoffen wenst voor de grote gezinnen. Zij meent, dat deze ge zinnen sterk in het voordeel zijn bij de kleine huishoudens,- omdat de eerste met hun bonnen en textielpunten veel meer kunnen doen. «Moeders van grote gezinnen", zo schrijft zij, „vragen buurtgenoten op de koffie, omdat zij te veel melk hebben en bang zijn dat zij zuur wordt". Grote gezinnen kunnen eikaars tex tielpunten gebruiken en grote stukken kopen, die voor het tweemansgezin nog altijd onbereikbaar zijn. Verder schrijft de lezeres, dat zij bonnen zwart moet kopen, omdat zij te kort heeft en dat ze die koopt van het grote gezin, omdat men daar te veel heeft. Tegen de opvatting van deze lezeres is wel wat in te brengen. Als er voor twee personen een groot tekort aan textiel is, dan is dit tekort voor acht of tien personen nog groter En als men voor de vader van een tal rijk kroost een winterjas koopt dan moeten de punten toch onherroepelijk mede van de andere gezinsleden komen, die niets krijgen. Als de moeder van het grote gezin bonnen verkoopt, is het dan niet dikwijls, omdat zij met geen moge lijkheid de financiële touwtjes aan el kaar kan knopen? Misschien denkt U te veel aan het grote gezin met veel grote kinderen, daar zal de situatie wel eens wat gunstiger liggen, maar de grootste zorgen hebben de gezinnen, waar de peutertjes elkander opvolgen. Wij zou den nog talrijke argumenten kunnen op sommen, maar wij zullen dit nalaten, omdat het onderwerp geenszins nieuw is. Wij gaan evenmin in op de opmer king van deze lezeres, waar zij schrijft, dat de Duitsers grote gezinnen bevoor rechten terwille van een politieke ach tergrond, wanneer zij daarbij wil sug gereren, dat de hulp aan het grote gezin als een eenvoudige plicht Van de gemeenschap, niet zo noodzakelijk is. hun firma voon. de oorlog in het bezit was van 17 vrachtauto's. In de bezetting hadden zij er echter nog maar 5 over; de andeijen waren öf door het- Nederlandse leger öf door de Duitse Weermacht ge vorderd. De verdachten beweerden, dat zij 2 van de 5 overgebleven wagens later hadden kunnen laten onderduiken. Ter verontschuldiging voerden beiden verder nog aan, dat zij nimmer voor de O.T. hadden willen werken. Na het getuigenverhoor en het pleidooi van de voor clementie pleitende verde diger besloot het Tribunaal de uitspraak te bepalen op 29 October. In Augustus van dit jaar kwam een onbekend gebleven lid van de Koninklij ke Marine in een winkel voor tweede hands goederen te Velsen. Hij bood de bedrijfschef J- v. D. veertig dekens te koop aan. De andere dag werden de dekens in de garage van v. D. gebracht en het feit, dat op de dekens U.S. Navy stond, was voor v. D. een duidelijk be wijs, dat deze van diefstal afkomstig waren. Niettemin kocht hij ze en ver kocht ze weer aan een opkoper voor f 280.Wegens heling eiste de Officier van Justitie 10 maanden met aftrek. Bij gelegenheid van haar 70ste verjaardag is een tentoonstelling ingericht van het oeuvre van mevr. H. DingemansHumans bij kunsthandel Leffelaar, om het om vangrijke ditmaal aan de Wagen weg. De exposante heeft hier het kleurig resultaat van de (laatste jaren bijeen gebracht en wij zien haar in haar specialiteit als bloem-portrettis- te. Op de meeste doeken heeft zij de veelheid van bloem, blad en bes in één vaas gerangschikt, die de natuur ons in een jaargetijde gelijktijdig kan geven, met de blijheid van een kind, dat van bloem tot bloem gaat, telkens opnieuw en volledig verwonderd over de pracht van het momentele. Dit werk heeft de bloem tot doel, be halve in de witte vaas met Hortensia's, ons inziens het schilderij dat het meest „geschilderd" is; waar in kleur en vorm van bloemen, vaas, kleed en fond een totaliteit geschapen is, die méér is dan de optelsom van de componerende delen. Het voorjaarsboeket met narcissen moet direct hierna genoemd worden, maar dan dringen zich van alle kanten de bloemstillevens aan ons op, even char mante, even gave, soms vrouwelijk lieve, maar vooral knappe en met veel toewij- dmg gedane schilderijen, coquet in de heldere smaakvol gearrangeerde kleur- Tevens wordt onze aandacht gevraagd voor de in 1925 overleden echtgenoot, Waalke J. Dingemans Sr. Een aantal te keningen, schetsen en etsen toont ons hem als een tekenaar vpn formaat. Hij wordt getrokken door het landleven: grasmaaiende, ploegende en mennende boeren en door het stadsbeeld, waarin de zwoegende paarden schijnbaar een stof fering, in feite echter het middelpunt vormen. De vroege tekening (pl.m. 1895) van voor de storm schuilende Scheve- ningse vissers is een krachtige en sug gestieve compositie, even direct van zeg ging als het achterste ploegpaard in het driespan van het Gorcumse land. „Na de regenbui" zou van Breitner kunnen zijn. In „Hofplein", waarschijnlijk uit de laat ste levensjaren, ziet men de knappe te kenaar Dingemans ten voeten uit. In portefeuille treffen we de boeiende ets: „Boer met een bundel gras Een charmante tentoonstelling, die een bezoek meer dan waard is. De sopraanpartij in Bach's Hohe Messe zal zowel op de generale repetitie (Don derdag) als op de uitvoering (Vrijdag 27 dezer) in plaats van door Jo Vincent, die wegens ziekte verhinderd is, worden gezongen door Ankie van Wickevoont «Crommelin. Beide avonden begint het concert om half acht precies. Het bestuur van de K.A.B., kring Cen trum, heeft een gezinsavond georgani seerd, die morgenavond 8 uur in het ge bouw St. Bavo, Smedestraat, gehouden zal worden en waarop pater C. Tijnagel O FM. zal spreken over het onderwerp: „Moderne vadersmoderne moeders!" Het dubbelmannenkwartet „Animato" zal de avond opluisteren. Bij het Gemeentelijk Water bedrijf Haarlem kunnen spoedig geplaatst worden in de meterwerkplaats respec tievelijk fitterij: leeftijd tot 30 jaar.) Sollicitaties te richten aan de Directeur, Kampersingel 4 38. Kom binnen, edele heer", zei de kasteelheer, terwijl hij een nodend ge baar maakte in de richting van Dokie, die juist de laat ste schuimresten' van zijn gezicht veegde. „Het is maar een schamele gastvrijheid, die ik U kan aanbieden", zei hij beleefd. „Maar de omstan digheden zijn nu eenmaal niet steeds naar onze wensen te vormen." „Ik ben blij U te hebben ontmoet", antwoordde Dokie. „Daar ik nog maar kort in deze tijd vertoef en al zwaar heb moeten vechten, tegen tegenstanders, die ik niet kende, is alles mij nog min of meer duister." inmiddels had de smid zich van zijn taak, om een grote lïü i VAM ttllAftf OM. kooi te maken, gekweten. Hij kwam het product van zijn vlijt op het kasteel brengen. Ridder Alewijn en de page, dia hem zagen komen, slopen op hun tenen naar buiten en hielven de man het gevaarte zo geruisloos mogelijk naar binnen dragen. Naar aanleiding van de publicaties be treffende de buitengewoon hoge winst, welke de N.V. Papierfabrieken Van Gel der Zonen in 1946 hebben gemaakt, zijn wij thans in staat enige nadere inlichtin gen te verstrekken. Uit een aan de aan gesloten afdelingen gezonden schrijven van de Bedrijfsunie vernemen wij, dat het gunstig bedrijfsresultaat in 1946/47. in hoofdzaak te danken is aan de afdeling papiergroothandel. De gelden van de winst zijn voor het grootste deel, met uit zondering van een uitkering op prefe rente aandelen, in hef bedrijf gebleven, maar hierbij is ook gedacht aan het per soneel. Dit is gerealiseerd door storting van een groot bedrag in het pensioen fonds. De directie is voornemens, wanneer dit jaar eveneens een gunstig resultaat zal opleveren, ook het personeel hiervan te laten profiteren, waarbij echter de loon- voorschriften van de overheid in acht ge nomen moeten worden. Bij het College van Rijksbemiddelaars zal worden voor gesteld een extra-uitkering aan het per soneel, rond Kerstmis, goed te keuren. Dit is echter afhankelijk van het uiteindelijk bedrijfsresultaat, waarvan nu nog niets met zekerheid valt te zeggen. Ook op andere wijze is de directie be reid het personeel tegemoet te komen. /jO staat zij in het geheel niet afwijzend te gen het in het groot inkopen van be paalde goederen voor arbeiders. Hierdoor kan in het algemeen een lagere prijs wor den bedongen; er wordt zelfs overwogen, indien zulks nodig mocht blijken, een ge deelte van de kosten voor rekening van het bedrijf te nemen. Omtrent de reorganisatie van het pen sioenfonds. dat tot heden slechts gedragen wordt door de directie, zodf.t de arbeiders een afhankelijke positie innemen, zijn be sprekingen gaande, waarvan men gunstige resultaten mag verwachten. Indien ook de arbeiders hieraan kunnen bijdragen, ont staat voor hen een langgewenste rechts positie. Het is echter nog. niet mogelijk in dit stadium van bespreking hierover na dere mededelingen te doen. In een buitengewone vergadering op 11 November zullen Provinciale Staten van Noord-Holland een lid van Ged. Staten moeten kiezen in de plaats van mr. dr. P. J- Witteman (K.V.P.), dp huidige minister van Binnenlandse Za ken. Vorig jaar nam een aantal inwoners het initiatief een kunstcentrum op te richten, dat onder de naam van Bloe- mendaals Muzen Forum aan het eind van het seizoen zijn bestaansrecht had bewezen. Woensdagavond luisterde een uitver kochte zaal naar een uitstekende piano - voordracht van Adrian Aeschbacher, die een Beethoven-program bracht. De voorzitter, de heer mr. J. W. de Jong Schouwenburg, wees op "de grote belangstelling, die voor dit tweede sei zoen bestaat. Onder de aanwezigen merkten wij o. a. op de burgemeester van Bloemen daal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, en de wethouders mr. F. Rohling en C. Schultz. Hoewel velen aan de behandeling van hun kamerplanten veel moeite en zQfgen wijden, wordt, dat lang niet altijd met goed resultaat beloond. In verband hier mede heeft het bestuur van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde, afd. Bloemendaal en Omstreken, gemeend in het belang van deze liefhebbers te han delen door hun op deskundige wijze hier over voorlichting te doen geven. Zo zal Dinsdag 28 Oct. a.s., des avonds 7.30 uur, in café „Rusthoek" de heer G. J. Boe- schoten een voordracht houden over: „De behandeling van kamerplanten". In een circulaire aan de bevolking zet het comité-huldeblijk-burgemeester Van Alphen zijn plannen uiteen. Kennende het streven van de burge meester naar verfraaiing van de gemeen te. is de keuze gevallen op iets dat het uiterlijk van het dorp blijvend zal ver beteren. Het voornemen bestaat een huldeblijk aan te bieden in de vorm van een fontein, op een nader te bepalen plaats op te richten in het centrum van het dorp. Een inscriptie zal vermelden dat deze fontein door de burgerij is geschonken aan burgemeester en mevrouw Van Al phen als erkentelijkheid voor het vele, door hen in het belang van de gemeente en de ingezetenen gedaan. Gisterenmiddag waren enige kinderen aan het spelen bij het station te Zand- voort in de nabijheid van de goederen lift. Een van de kinderen drukte op de knop van de lift, waardoor deze naar beneden kwam. Het 5-jarig zoontje van bakker S. stond er juist onder, en zag geen kans meer weg te komen, met het noodlottig gevolg, dat het hoofd van de jongen verbrijzeld werd. Het stoffelijk overschot werd naar het lijkenhuisje op de begraafplaats overge bracht. Met ingang van 18 October a.s. ver vallen de gewone spreekuren van de burgemeester en is in het vervolg in de regel te spreken Maandag, Dinsdag. Donderdag en Vrijdag, des morgens half twaalf. In September vestigden zich te Zand- voort 135 personen; er werden 18 kin deren geboren. De bevolking verminder de door vertrek met 84 en door over lijden met 3 personen. In totaal nam de bevolking toe van 9105 tot 9171 zielen. Het Nederlandse leger maakte Woens dag bekend, dat 500 Chinezen, die door ae republikeinen ontvoerd waren, Dinsdag bij Boemiajoe op Midden-Java bevrijd zijn. Dinsdag werden drie Nederlan ders gedood en vijf gewond tijdens tien botsingen. Ze hadden veel bekijks de prachtige glimmende Amerikaanse wagens, die gisteren in de buurt van ons bureau in groten getale geparkeerd stonden. De voorbijganger bleef nu en dan staan om het oog te laten genieten en bij een blik op de nummerplaten bleek hem, dat ze uit welhaast alle provincies van het land kwamen. Zou er in onze stad een belang rijke vergadering zijn van provinciale hoofdambtenaren? Of van directeuren van wereld-concerns? Neen, het waren sleeën van onze onvolprezen wederop- bouwers, van aannemers en wegenbou wers uit alle windstreken. Ze togen ter veiling, waar de uit 1228 nummers be staande inventaris van de foute N.V. „Brutex" verkocht werd. Ik ben een kijkje gaan nemen in het veilinglokaal, waar het blauw zag van de sigarenrook en dorstige kelen zich laafden. Er was wat te verdienen, want bijna aan alle nummers van deze millioenen-affaire was een „plok" verbonden, u weet wel zo'n premie, die je verdienen kan als een ander je laatste bod verhoogt. Zo waren er mannen, die in één minuut honderd gulden verdienden, zonder blikken of blozen. Toen ik het spelletje enige tijd bestudeerd had, waagde ik ook een bod op een betonmolen (BCH 214), fabr. Hol- landia, fnet ophaalinrichting en water toevoer, direct gekoppeld aan „Bernard benzinemotor P.K. (weet ik veel) en het scheelde een haar of ik was er aan blijven hangen. Wat moest ik met zon ding beginnen, als ik niet eens een hevel- knipmachine, sleevijzels, zware langgat- boormachines of olie-aanloopweerstand bezat? Vannacht heb ik er van gedroomd. Ik zag mijn betonmolen draaien en beton braken voor een enorme fabriek, waar van ik directeur was. Onbestemde we zens, die niets met wederopbouw-ambte- naren te maken hadden, verdwenen bo ven in de molen om als beton-specie te rug te keren. Aannemers volgden het proces met welgevallen. Maar plotseling keerden zij zich heftig tegen mij en ze riepen uit: Smijt die vent, die beunhaas, in de molen tenzij hij weer in zijn pen klimt en over de wederopbouw schrijft naar ons welgevallen. Toen ik besloot dan toch maar beton te worden, ratelde de wekker. Het was op verzoek van generaal Spoor, dat de res.-kapitein K. Nort in Januari een programma begon voor de Ned. Strijdkrachten in Indië. Kapitein Nort, die voor korte tü<l in Nederland vertoeft, heeft er ons het een en ander over verteld, gezien het feit, dat vele duizenden dagelijks deze uitzending volgen en er direct of indirect belang bij hebben. In Indië bestaam soortgelijke moei lijkheden op radiogebied als in Neder land. Men heeft er de stichting „Radio- omroep in overgangstijd", die volgens de kapitein een groter succes is dan in Nederland. Er wordt vier keer per dag voor de strijdkrachten uitgezonden; des morgen van 67 uur (Indische tijd)» van 12—1 uur, van 56 uur en van half elf tot half twaalf des avonds. Bo vendien is er nog een uitzending van kwart voor elf tot kwart over twaalf des avonds speciaal bestemd voor Neder land. Mevr. Spoor geeft dan haar ver- slag over gewonde militairen. Deze uit- zending kan in Nederland worden op- gevangen (van kwart over vijf tot kwart voor zes Nederlandse tijd) en wordt op de lange golf (1875 M.) heruitgezonden. Bovendien krijgt men de welbekende herhaling in het Nederlandse program ma van half zeven des avonds over de Nederiandse zenders Hilversum I en II. Mevr Spoor heeft het initiatief tot deze uitzendingen genomen toen de luchtverbinding der K.L.M. stagneerde en ze is er de gehele dag voor in touw. In Indië waren eerst te weinig radio toestellen om de uitzendingen op te vangen, maar dit is nu zeer verbeterd. Behalve uitzendingen ter vorming en voorlichting van de soldaten (vooral van de a.s. gedemobiliseerden) wordt er lichte muziek uitgezonden. De meer zware muziek wordt door de „burger lijke" omroep uitgezonden, met welke ove rigens prettig wordt samengewerkt. Een coördinatie-commissie zorgt dat er geen doublures ontstaan. Aan de Indische radio werken vele militairen spontaan mede, meer dan in Nederland, omdat de militairen in Ne derland meer ontspanning kunnen ge nieten dan in Indië. Overigens houden de militairen in Indië ook veel van mu ziek in het ernstige genre en ze zijn zeer critisch ten opzichte van de uit zendingen en van de artisten, die uit Nederland naar Indië worden uitgezon den. Lou Bandy b.v. viel lang niet in de smaak der militairen. De Niwin heeft ƒ80.000 beschikbaar gesteld voor de radio in Indië, waarvoor zenders, o. a. te Padang, Medan en Pa- lembang zijn gekocht en reportage- apparatuur. De Niwin-programma's, die in Nederland worden uitgezonden, krij gen in Indië een heruitzending. Er wordt daarbij veel plaatselijk nieuws medegedeeld, dat de soldaten bijzonder interesseert, meer dan de politiek! De Niwin heeft voorts 3000 Engelse gramofoonplaten beschikbaar gesteld. De uitzendingen over de Hollandse zen ders worden geheel uit luisterbijdragen betaald. V 16 Oct. 1947. Twee stoomtrawlers f23.300, IJm. 87 „Neptunus" 5.700, IJm. 57 „Medan" 12.330, motorlogger Kw. 78 2 300, kustvissers IJm. 213 1.100, IJm. 1 f 380, Volendam 9 700. Volendam 60 Kw. 21 500, Urk 91 470. Aanvoer kisten tarbot en tong, 70 kisten schol. •0 kisten diversen, 6800 kisten verse ha ring. De prijs van de haring van 9 tot 5 per kist van 50 kg. i i De negen-en-zestig passagiers van de „Bermude Sky Queen" zijn allen gered. Door middel van een vlot zijn zjj aan boord van het internationale weerschip „Bibb*' gebracht. De „Bibb" is nu met hen op weg naar Boston. De vliegboot is tot zinken gebracht, daar zij een gevaar voor de scheepvaart vormde. Zondag 19 October VelsenForfcuna VolendamHercules DEMDTS WE—QSO HillinenTYBB Woerden—SJC HBCLFC IEV—USVU DSSHeemskerk Spaamev.NAS TeylingenLisse BSMHillegom Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de Sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N.Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd, zonder daj. de deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog sipeciaal bericht krijgt. Serie van Joh. v. d. Bogaard te Nuland. N. Br. No. 1408 !T. BBH i - No. 1409 Zw. 9 st. op 8, 11-13, 18, 21, 24, 27, 31, dam op 6. Wit 11 st. op 15, 20, 22, 25. 28, 29, 36, 38, 39, 42, 46. No. 1410 Zw. 12 st. op 1, 6, 9, 13, 14, 17. 20, 22, 24, 29, 35, 39. Wit 12 st op 11, 16, 25, 28, 31-33, 36, 38, 41, 44. 45.' Wit speelt en wint; opl. kunnen worden ingezonden tot uiteflijk half Nov. aan B. H. M. Stevens. Eikenlaan 36. Heemstede. oplossers meenden dat in No. 1402 het witte stuk van 31 op 26 moest staan; dat is een misvatting. De stand is op het diagram jqist weergegeven, Oplossingen No. 1389 van C. v. d. Sommen te Eind hoven. Wit speelt naar 42-37, 38, 29-23, 22, 30, 2, 4 en wint. No. 1390 van H. J. Duchateau te Den Haag, 41, 15, zl4, 30. 43, 3 en wint. No. 1391 van H. J. Wortel te Hilversum 28, 20, 38, 16 en wint. Een aardige serie, die de oplossers niet voor grote moeilijkheden stelde. Studie Zwart 17 stukken op 3, 5-10, 12-16, 18. 19, 21, 23, 29. Wit 17 st. op 25, 27, 28, 34, 36-40, 42. 43, 45, 48-50. Deze stelling kwam voor in het Aug.-nummer van het Damspel, waarbij het volgende commen taar. Toen zwart vervolgde met 14 20 en 9x20, wikkelde wit zeer fraai af met 28-22, dwingende tot 7-11 wegens de drei ging met 22-17 enz., terwijl op 21-26 een damzet volgt met 22-17, 32-28 enz. Hierna volgde 22-17, 31-26, 26x17, en 37x17, waarna de dreiging met 32-28 dwingt tot het offeren van een schijf. Een combina tie, welke sterke spelers zich ten nutte kunnen maken. Het laatste zinnetje prik kelde de nieuwsgierigheid en noopte tot studie, welke deed ontdekken dat deze variant voor zwart geen materieel nadeel behoeft op te leveren mits op het juiste mement ook de juiste zet gespeeld wordt. We spelen daartoe na 28-22 van wit eens 10-14! Indien wit nu zijn aanvankelijk voornemen zou volvoeren en 22-17 zou spelen, antwoordt zwart met 23-28, waar door een situatie ontstaat, waarin wit op drie manieren telkens één stuk kan slaan. Slaat wit met 32 of 34, dan blijkt het re sultaat tenslotte een grote afruil te zijn zonder schijfverlies voor een van beiden. Siaat wit echter 17x26, dan vervolgt zwart met 29-33, 38x29, 19-24, 32x23, 19x35, waarbij het opgedrongen witte stuk op 23 wit meer last dan voordeel brengt; of wit kan na 29-33 ook 32x23 slaan, zw. 33x35, met als resultaat, dat ook nu van voordeel geen sprake is. Het is ook nog interessant na te gaan of wit na 10-14 mogelijk nog even kan wachten of met een andere zet kan dreigen; zulks blijkt evenwei niet mogelijk, integendeel moet wit nu consequent doorgaan, want op bijv. 50-44 speelt zwart 7-11 en on verschillig wat wit nu speelt, zwart ver krijgt het initiatief met de beste kansen. Resumerend: een variant met goede kansen, doch met even veel gevaren. Amsterdam, 15 Oct. 1947. De hoofdkoers voor Kon. Olie kon he den de brug van 500 niet bereiken, aan gezien op deze prijs te veel verkooplimi- tes in de markt lagen, maar werd niette min 17% hoger vastgesteld, vergeleken bij het slot van gisteren. In de vrije markt liep de koers op enige winstnemingen geleidelijk terug, waarna het slot op 491 kwam. Dordtse PetroL steeg in overeenstemming met de Kp- ninklijke per saldd 11%. Bij cultuurwaarden kon H.V.A. enkele »rocenten verbeteren. Tabaksfondsen on dingen weinig verandering. Rubbers »ren merendeels luier Industriële aandelen gaven per saldo slechts geringe koersafwijkingen te zien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2