Gewapende illegale Joden in Constanza's haven SNELLER DAN HET GELUID m Ontmanteling der Duitse industrie noodzakelijk Panamese schepen zijn omgeven met prikkeldraad Engeland zal zich terugtrekken NEDERLANDERS TALENWONDEREN Radio-uitzendingen over ons land in Amerika Beveiliging der Chinezen Levensstandaard dient opgevoerd Industrialisatie van platteland Zwarte handelaar in Amsterdam doodgeschoten ARBEIDERS WERKZAAM BIJ DE MÉTRO Troepen samengetrokken in Parijs Het weer Debat over Indonesië uitgesteld John Lewis uit zijn functie ontzet Voorbereidingen voor nieuwe lichting Utrecht-Nijmegen wordt geëlectrificeerd Hoe gedraagt zich een vliegtuig dat door de „geluidsmuur heenbreekt? Tot hoofd en hart RAADSELACHTIGE VERDWIJNINC Voorstel van Chinees dagblad mmgm BELANGRIJKE PROEVEN Publiek hield zich bij arrestatie afzijdig VRIJDAG 17 OCTOBER 1947 o 71ste JAARGANG No. 2397/ Verdeling van Palestina Zuiveringsacties Onder buitengewoon grote belangstelling is gisteren het eerste grote werk na de bevrijding te Amsterdam.: het viaduct over het Vondelpark in gebruik genomen. Met een zilveren briefopener sneed de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d"Aïlly, een nylonband door, waarna de autoriteiten een triomphmars over het viaduct in volksmond Vondelbrug geheten maakten. Het viaduct is van groot belang voor het interlocale ver keer van Haarlem naar het Gooi en voor verbinding tussen Amsterdam-West en Zuid. De burgemeester had dan ook zijn hoge hoed opgezet om, naar hij zeide, als ambtenaar van de Burgerlijke Stand het huwelijk tussen Zuid en West te sluiten. Het viaduct is nog wel niet geheel klaar, maar zal, eenmaal gereed, een buitengewoon mooi bouwwerk worden Treinen kunnen wederom verwarmd worden 7V Tog steeds is het voor de lucht je vaartdeskundigen een open vraag hoe een vliegtuig dat door de geluidsmuur heenbreekt zich zal gedragen. Bekend is, dat de luchtdruk, die zich voor een vliegtuig .ophoopt" bij de snelheid van het geluid d.i. ongeveer 1200 km. per uur, zo dicht wordt, dat deze volgens som mige deskundigen de vastheid krijgt van een stenen muur. Reeds meer malen heeft men getracht door proe ven het raadsel op te lossen en de gedragingen na te gaan van een vliegtuig, dat door de geluidsmuur heendringt en nog hogere snelheden bereikt dan het geluid. Men verwacht dat een vliegtuig, dat deze zeer hoge snelheden bereikt na het doorbreken van de geluidsmuur geen meer dan normale tegenstand van de lucht zal ondervinden. Vroegere proeven hebben steeds ge faald, daar men er nooit in ts een z.g. windtunnel te waarin onderzoekingen naar super sonische snelheden konden worden gedaan- De Britse vliegtuig construc teurs hebben in- de afgelopen dagen echter getracht langs andere weg achter de geheimen van de geluids muur te komen. In de Vickers- Armstrong-fabrieken is een robot vliegtuigje geconstrueerd, dat een vleugelspanwijdte heeft van 21/, meter, een lengte van 3 meter en dat wordt voortbewogen door een raket motor, die snelheden kan ontwikke len, die boven de geluidsgrens liggen. Het toestel heeft een romp van gepo lijst mahoniehout en een gewicht van 400 kg. Het miniatuur vliegtuigje werd op gehangen onder een Mosquito en op een hoogte van 10.000 meter losge laten, waarna het op eigen kracht verder vloog. Een automatische piloot hield het in de koers. Volgens ver wachting duurde de vlucht slechts 2 minuten, waarna het toestel in zee stortte, doch men hoopt thans vol doende gegevens verzameld te hebben om te kunnen nagaan, hoe een nor maal gebouwd vliegtuig zich zal ge- dragerf, bij snelheden, die hoger zijn dan het geluid. De proeven zijn ge daan bij de Scilly-eilanden aan de Zuid-Westpunt van Engeland. De instrumenten in het vliegtuigje regi streerden de gedragingen bij de zeer hoge snelheden en bij het doorbre ken van de geluidsmuur, wat naar men verwacht gebeurd is en seinde radiografisch aan de observatiesta tions op de Scilly-eilanden. Dfize week hoopt men de resultaten zover te hebben uitgewerkt, dat voorlopige conclusies kunnen worden getrokken. T\e test is het resultaat geweest I van maandenlange wetenschap- pélijke arbeid in de laboratoria der Vickers-Armstrong fabrieken. Het werk werd geleid door Sir Ben Lock- speiser die na afloop van de proef verklaarde: „Als wij hierdoor een maal meer weten over het gedrag van vliegtuigen bij zeer hoge snel heden zal hét niet zoveel moeite meer kosten een vliegtuig te construeren, üat bemand kan worden. Dit is ech ter slechts het begin van het expe rimentele werk." Over de vlucht zelf vertelt de piloot van de Mosquito die het proef-toestel lanceerde: „Nadat ik het toestel had losgelaten zag ik het scherp naar beneden storten. Na 15 seconden be gon de racketmotor te werken, een lange rookkolom achter zich latend- Hei toestel leek me niet erg stabiel, doordat het rechterroer even vastzat. Het verloor snel hoogte en na 45 seconden zag ik het verdwijnen in een wolk op iets meer dan 3000 meter hoogte. Het had toen reeds 7000 meter hoogte verloren." Een piloot van een Meteor-raket- vliegtuia trachtte het proef-toestel te volgen en te fotograferen. Wel had hij de vlucht van het toestel kunnen volgen, doch hij was niet in staat geweest het te fotograferen. Op de Scilly-eilanden volgden geleerden de vlucht met behulp van radar. Foto's zijn genomen van het radarscherm en men hoopt belangrijke gegevens te hébben verzameld- Als deze een maal zijn uitgewerkt hoopt men over enkele weken nieuwe proeven te kunnen doen. „VOLENDAM" IN ONS LAND Quarantaine-vlag kon worden ingehaald (Vervolg op pag. 3) Een man, die een rozenkrans bij zich draagt, begrijpt zijn taak in dit leven beter dan een man, die in zijn zakken slechts plaats heeft voor sigaretten. Vx GEMEENTEKAS SPOORLOOS VERDWENEN RATTENBESTRIJDING BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - v Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w., f 3.90 p. kwart Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mmirnetei hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 18 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Het „Foreign Office" heeft de Pana mese gezant in Londen ervan in kermis gesteld, dat twee onder Panamese vlag varende schepen, de „Pan York" en de „Pan Crescent" zich op het ogenblik bevinden in de Zwarte Zee ea dat deze schepen in de Roemeense haven van Constanza achtduizend gewapende ille gale Joodse immigranten aan boord heb ben genomen. Men vreest vooral incidenten, omdat de bewapende Joden de schepen met prikkeldraad hebben omgeven, om een eventuele entering van de Britten te gen te gaan. Constanza is op het ogenblik het voornaamste verzamelpunt van ille gale immigranten uit Midden-Euro pa, die zich naar Palestina wensen te begeven. De gezant heeft een dringend te legram aan zijn regering gezon den, waarin hij er op aandringt, dat onmiddellijk alle maatregelen genonsen zullen worden „om een massale slach ting te voorkomen", aangezien de Britse marine-autoriteiten de instructie hebben uitgegeven, dat elke gewapende tegen stand van de immigranten met geweld moet worden gebroken. Hij waarschuw de de Panamese regering voor eventuele „ernstige internationale gevolgen", en zei, dat zij mogelijk verantwoordelijk zal worden gesteld voor de incidenten die uit de zaak kunnen voortkomen. In zijn telegram zegt de gezant voorts, dat behalve de „Pan York" én de „Pan Crescent" twaalf andere schepen, varen de onder de Panamese vlag, de laatste tijd betrokken zijn geweest bij de ver scheping van illegale immigranten naar Palestina. In een interview met U. P. verklaarde hij, dat hij herhaaldelijk de aandacht van zijn regering gevestigd had op het aandeel, dat schepen onder de .Paname se vlag bij het vervoer van' illegale im migranten hebben. Hij was de mening toegedaan, dat zijn regering niet ener giek genoeg optreedt tegen het mis bruik maken van de Panamese vlag, „Wanneer de regering verzuimt de no dige stappen te nemen, zal ik de zaak aan het Panamese volk voorleggen", al dus verklaarde hij. De Britse minister van Koloniën, Creech Jones, heeft Donderdag in de Pa lestijnse commissie der V.N. er nogmaals nadrukkelijk op gewezen, dat de Britse regering beslist van plan is het mandaat over Palestina op te geven en dat Enge land zich binnen afzienbare tijd uit Pa lestina zal terugtrekken. Het komt de Britse regering juist voor, aldus Creech Jones, dat de V.N. zowel de aard van de regeling als de te nemen maatregelen vaststellen. Groot-Brittannie kan niet als enige de verantwoording dragen voor het uitvoeren of afdwingen van hetgeen de V.N. nodig achten. Alleen als de Arabieren en Joden het eens wor den wil Engeland desgewenst in een korte overgangstijd het bestuur blijven waarne men. Voorts wil de Britse regering een eventuele uitnodiging om medewerking te verlenen aan de uitvoering van de maatregelen der V.N. nader bestuderen. Maar ook dan zal Engeland niet het leeuwenaandeel der verantwoordelijkheid willen dragen. Creech Jones sprak vervolgens de hoop uit, dat 't in Palestina niet tot botsingen zou komen. Geruchten, dat de Britse re gering situaties zou bevorderen, die tot een uitbarsting in het Midden-Oosten kunnen leiden, zijn volslagen ongegrond De minister betreurde voorts de illegale immigratie en het feit, dat „sommige re geringen" oogluikend het gebruik van manschappen, schepen, wapenen en geld voor dit doel toestonden. Tevoren hadden Tsjechoslowakije, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika zich uit gesproken voor het verdelingsplan als de enige mogelijke oplossing. De Canadese afgevaardigde stelde voor, dat de V.N. de mogelijkheid zullen bestuderen om Palestina onder beheer van de V.N. te stellen voor de tijd tussen het vertrek der Britse troepen en het van kracht worden van de beslissingen der V.N. over de toekomst van Palestina. Er werd hierover geen beslissing genomen. Alle Arabische landen bleven zich hef tig tegen het verdelingsplan verzetten, waarbij zij de bevoegdheid der V.N. be streden en er de verschillende voorstan ders van de verdeling op wezen, dat geen van hen door immigratie of anderszins zelf een oplossing had trachten te bieden, doch dat zij wel een ander land wilden dwingen zijn poorten er voor te openen. „Holland Calling" is de naam van 39 radioprogramma's, die door ongeveer 100 zenders in de Verenigde Staten gedu rende negen maanden warden uitgezon den. De programma's werden door de staf der Internationale Programmadienst van Radio Nederland gemaakt. De uit zendingen zijn eens per week. In samenwerking met het Nederlandse Voorlichtingsbureau te New York werd indertijd besloten de radio-com mentator H. Emory Ellis naar ons land uit te nodigen. Deze legde de resultaten van zijn arbeid in 4i^ maand tijds op gramofoonplaten vast. 15 October was de serie gereed. Ellis zwierf met een reportagewa gen door Nederland, waarbij hij 11.500 K.M. aflegde. Bijgestaan door een Nederlandse staf bezocht hij tal van bedrijven en instellingen, die naar Amerikaanse smaak interessant en kenmerkend voor ons land zijn. De eerste uitzending der serie han delt voornamelijk over de grote ta lenkennis in Nederland. De commen tator geeft hier allerlei geluidsbeel den over en zegt tenslote ongeveer: „De Nederlanders zijn talenwonderen. Zij sprtken Frans, Duits, Engels en soms Spaans, Latijn en Grieks." Het laatste klinkt, naar hij op een persconferentie verklaarde, wéUiclit wat overdreven, maar het gaat om het beeld, om de indruk, die op de niet al te oplettende toehoorder gemaakt moet wofden. Naast scheepvaart, polders, ha venwerken en industrie geeft Ellis repor tages over kaas, verkeer, zeilspart, geld verkeer, folklore, bloemen, stedeschoon, molens, walvisvaart, Jaarbeurzen, mijn bouw enz. Een aantal journalisten, dat in de gelegenheid werd gesteld gedeelten van enige der 39 proramma's te beluis teren, heeft zich niet slechts geamuseerd met deze eenmans luisterspelen, doch de heer Ellis ook gecomplimenteerd met wat men „goed geslaagde en vaardig ge- Een raadselachtige verdwijning, een verdacht sterfgeval, twee moordaan slagen en een echte moord, ziedaar verschillende belangrijke en enerverende gebeurtenissen, waarvan Bram Ver schoor in zijn nieuwste boek Raadsel achtige verdwijning" verhaalt. Het is een spannende detective-storydie men gespannen leest en die de geest van de lezer op aangename wijze aan het werk set, zonder dat het sensationele te zeer de overhand krijgt. De oplossing van deze ingewikkelde en boeiende ge schiedenis, van welker afloop men tot het einde toe in onzekerheid blijft, is niet minder dan een vondst. Onze Lezers zullen met ingang van morgen, als het eerste gedeelte van het verhaal in feuilletonvorm in ons blad ver. schijnt, stellig veel genoegen beleven aan dit verhaal, dat degelijk Hollands is en waarin de bekende detective Arie Arends de knoop van de Arnhemse verdwijnings. en moordzaak op mees terlijke wijze ontwart. maakte informatieve reportages" noemde. Reeds zijn enige radiostations een maal per week met de „Holland Calling'"- seiie begonnen. Ieder programma duurt liy, minuut en is er op gericht de Ame rikaanse luistervinken een informatief beeld te geven van het leven, de bedrij vigheid, de opbouw en de tekorten in en van ons land. Op de desbetreffende vraag werd ge antwoord, dat het maken van een serie reportages over Indië in overweging is Verwachting tot Zaterdagavond: Matige, langs de Waddenzee tijde lijk nog krachtige, naar Noord- of Noord-Oost draaiende wind. Wisse lende bewolking met enkele buien. Kouder. Zon 7.08—17.43, maan 12.13—19.36. Het Chinese dagblad „Keng P®'' te Batavia heeft een plan van vijf punten voorgesteld, door uitvoering waarvan Nederland naar het meent het best de belangen van de Chi nezen in Indië kan dienen. Het be pleit; 1. Dat de Nederlandse strijdkrachten zich uit geen enkele plaats terugtrekken, waar geen maatregelen zijn genomen om leven en eigendom der Chinezen te beveiligen. 2. Dat de Nederlandse strijdkrachten geen enkele plaats binnenrukken, tenzij zij van plan zijn te blijven, daar anders de Chinezen na him vertrek zullen blootstaan aan vergeldings-maatregelen. 3. Dat de Nederlandse strijdkrachten handelend optreden om de Chinezen in de tot dusverre onbezette, d. w. z. in de macht der nationalisten zijnde ge bieden, in het binnenland te bescher men. 4. Dat de Chinezen, die uit Pang- kalan Brandan (een stad, die juist bui ten de Nederlandse linies op Sumatra valt) zijn verdreven worden bevrijd uit het gevaar waarin zij verkeren. (Zij zouden door de Indonesiërs zijn geïnter neerd). 5. Dat de Nederlanders positieve hulp verlenen om de geëvacueerden in hun vroegere staat te herstellen. 1 Het Nederlandse leger maakte van daag bekend, dat vier zuiveringsacties begonnen zijn tegen republikeinse troe pen, welke zich bevinden in gebieden, welke volgens de verklaring van dr. Van Mook onder Nederlands gezag staan. De acties werden ondernomen ten Oosten van Salatiga, ten Noorden van Poerwokerto, op Midden-Java, ten Zui den van Pasoeroean op Oost-Java en ten Zuid-Westen van Bindjai op Noord-Su- matra. De Veiligheidsraad heeft het debat over Indonesië, dat bepaald was op Don derdagmiddag, uitgesteld tot hedenmid dag 21 uur Ned. tijd. De reden van dit Uitstel werd niet opgegeven. John Lewis, de bekende en gevreesde Amerikaanse mijnwerkersleider, blijft zich verzetten tegen goedkeuring van de arbeidswet met Taft en Hartley, daar hierin verklaringen worden geëist van verantwoordelijke functionarissen, dat zij geen lid zijn van de Communistische partij. Lewis is daarom door het con gres van de American Federation of Labour ontzet uit zijn functie van vice- president van deze organisatie. De minister van Oorlog heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat alle keuringsplichtigen van de lichting 1948 in het bezit zijn van hun oproeping voor de keuring. Bin nenkort zullen de gemeentebesturen bekend maken, dat de in 1928 gebo ren mannelijke personen, die hier te lande wonen en de oproeping nog niet hebben ontvangen, zich voor 10 November a.s. ter gemeentesecretarie moeten melden. Met de voorbereidende maatregelen voor de indeling van de lichting 1948 is reeds een begin gemaakt. Binnen af zienbare tijd zal vastgesteld zijn, welke personen bij de voorjaarsploeg zijn in gedeeld. Voor zover de bij deze ploeg in te delen personen verzoeken om vrij stelling van de dienstplicht wegens persoonlijke onmisbaarheid, of uitstel of vrijstelling van eerste oefening aan de minister hebben gericht, zullen deze in behandeling worden genomen. Naar wij vernemen zal de electrifi- catie van de lijn UtrechtArnhem Nijmegen, wanneer de werkzaamhe den aan de spoorbaan geen vertra ging ondervinden, in Januari tot stand komen. Zowel de electrische als de stoomtrei nen kunnen wederom verwarmd worden. De stoomleidingen, die des zomers van de coupé verwijderd worden, zijn thans weer aangebracht en aangesloten op de locomotief. Het hangt echter van het oordeel van de stationschef af, of in deze dagen met wisselende weersomstan digheden de verwarming wordt inge schakeld. De waarnemend gouverneur der Britse bezettingszone van Duitsland, sir Brian Robertson, heeft op een persconferentie over de ontmanteling der Duitse in dustrie in de Brits-Amerikaanse zone verklaard, dat het voor de herleving der Duitse industrie binnen de toegestane grenzen noodzakelijk is, dat het pro gramma voor de herstelbetalingen zo spoedig mogelijk uitgevoerd wordt. De landen, die herstelbetalingen zullen ont vangen, zijn wellicht teleurgesteld, om dat zij niet meer krijgen. Aan de andere kant zullen zy de maatregelen, tenge volge waarvan een wezenlijke stroom van betalingen iri de plaats zal komen van een druppelsgewijs ontvangen zoals tot nu toe en de krachtige maatregelen om het oorlogspotentieel van Duitsland te verlagen, toejuichen. Het nieuwe ontmantelingsprogram zal volgens generaal Robertson, zoveel in dustriële capaciteit voor de Duitsers overlaten, dat zy moeite zullen hebben haar volledig te gebruiken. Toen men hem vroeg, welke stappen zouden worden genomen fels de Duitse arbeiders zouden weigeren het ontman telingsprogram uit te voeren, antwoord de Robertson, dat hy dit liever niet zou zeggen, doch dat men er zeker van kan zyn, dat de ontmanteling voortgang zal vinden. Tevens verklaarde Robertson, dat de ïyst van herstelbetalingen aan de bevel hebbers van de Sovjet-Russische en de Franse zone was voorgelegd, doch dat men tot dusver van hen nog geen ver klaring erover had ontvangen. De Amerikaanse waarnemende gou verneur, generaal-majoor Hays, ver klaarde, dat het voor de Duitsers na de uitvoering van het ontmantelingsplan mogelijk zou zijn een levensstandaard te bereiken, die overeenkomt met 80 per cent van het peil van 1936. Naar wordt verwacht, aldus generaal Hays, zal de Duitse industrie in de En gels-Amerikaanse zone in 1951 een ex portniveau van 2.000.000.000 dollar per jaar bereiken. Hij voegde aan zijn verklaring toe, dat de eigenaren van de fabrieken, die zul len worden ontmanteld, recht hebben op compensatie door de Duitse regering. Naar het Duitse Nieuwsbureau in de Britse zone meldt, hebben zowel de Duitse partijen van de linker- als van de rechtervleugel het ontmantelingsplan voor de Duitse industrie als „catastro- phaal" en „gevaarlijk" gedoodverfd. Vol gens de woordvoerders der partijen is reeds thans te zeggen, dat het wegvoeren van de fabrieksinstallaties een dalmg van de productie zal teweeg brengen. In po litiek opzicht zal de uitvoering van het program de „negatieve machten" m de hand werken, waardoor de gehele we deropbouw van Duitsland in gevaar wordt gebracht. Het hoofdkwartier van de communis tische partij in Noord-Rijn-Westfalen verklaarde, dat de ontmanteling een ern stig gevaar zou scheppen voor de econo mische basis van het democratische her stel en het verrichten van herstelbetalin gen in fabrieksgoederen zou kunnen be lemmeren. De Duitse Adviesraad voor de Britse zone heeft gisteren haar werk onder broken, daar de leden zich naar hun woonplaatsen wilden begeven om aldaar de reacties op het ontmantelingsplan te bestuderen. De voorzitter van de Raad deelde me de, dat geen der leden ontkent, dat Duitsland tot herstelprestaties verplicht is „nadat het Europa geplunderd heeft", doch hy betreurde het, dat de Raad geen gelegenheid heeft gehad besprekingen te voeren over wat de beste methode voor het verrichten van de herstelpres taties zou zyn. De „Volendam" is Donderdagmorgen uit Indonesië te Rotterdam aangekomen. Zoals bekend, waren ruim 400 burger repatriërenden aan boord, benevens af delingen van de Kon. Landmacht, van het KNIL en van de Marine, in totaal 642 man. Aangezien het schip in ver band met de cholera-epidemie Port Saïd niet had aangedaan, kon de uit voor zorg gehesen quarantainevlag spoedig worden neergehaald. Bij onderzoek bleek er geen enkele zieke aan boord te zyn. De debarkatie verliep vlot i De fabriek dringt in het Nederlandse platteland door. De Industrialisatie van het platteland Is in volle gang en ontwikkelt Zich fn versneld tempo. Dit proces stelt een reeks van vragen aan de orde, de ene nog belangrijker dan de andere. Er zitten economische kanten aan, de sociale gevolgen zijn ingrijpend, zowel voor de plattelandsbevolking als voor de andere groepen van ons volk. Culturele problemen zijn er ten nauwste mede verbonden en consequenties t.a.v. de godsdienstige verzorging vloeien er uit voort. Industrialisatie van het platteland is een nationaal probleem. Het platteland toch, zoals wij het tot nu toe gekend hebben, gaat veranderen en die verande ring van een zo wezenlijk deel van Ne derland heeft onvermydelijk invloed op de andere delen en op het geheel. Het zou even kortzichtig als gevaariyk zyn te menen, dat dit uitsluitend een boe renaangelegenheid is en de rest van ons volk zich er toe zou kunnen en mogen beperken, deze ontwikkeling als toe schouwer gade te slaan. Wat zich aan het afspelen is, raakt ons volk in al zijn geledingen en is een zaak van geheel Nederland. De industrialisatie van het platteland is in nog een ander opzicht een pro bleem van algemene aard. Het gehele platteland met al zyn belangen ts er by betrokken. Het is wel verleidelijk, zoals men dat tegenwoordig zo vaak pleegt te doen, een zuiver economische maatstaf aan te leggen. Lonen en prijzen zyn voor .menigeen de enige gegevens, waar mede men werkt en waarop men zyn oordeel grondvest. Maar wie niet steke blind is, zal toch langzamerhand erva ren hebben, dat economische maatrege len alléén niet toeretkend zyn om uit de moeilijkheden te geraken. In ieder geval verminkt men het vraagtuk van de industrialisatie van het platteland als men het alleen econo misch beziet. Zelfs is het onjuist de eco. nomische zijde voorop te stellen en als de belangrykste te beschouwen. Het probleem der Industrialisatie ss het probleem van de plattelandsmens, en van onze boerenstand in zyn geheel Onder de verschillende belangen, welke hierby op het spel staan, weegt dat van de stoffelyke welvaart en een mens waardig bestaan zwaar. Maar beslissend is het niet en het mag niet doorslagge vend zyn. Ook de godsdienstige, zede lijke. culturele en sociale belangen moe ten mede by de beoordeling betrokken worden. Deze behoren zelfs op de eerste plaats te staan. De industrialisatie van het platteland is een probeem, dat in het bijzonder ons, Katholieken, ter harte behoort te gaan Zoals de zaken immers to ons land lig gen, vormen de Katholieken een belang- ryk' deel van de plattelandsbevolking. Onder hen vindt men de meeste grote gezinnen; hun aantal groeit in verhou ding het sterkst. Een van de 'belangrykste consequen ties is de volgende; Voor het Katholieke platteland is In het algemeen de noodzaak, naar andere bestaansmogelijkheden te zoeken, nu het boerenbedryf deze nfet meej- in vol doende mate biedt, bijzonder dringend. Thans staan reeds tienduizenden jon ge boeren en landarbeiders voor de bit tere onvermijdelijkheid elders en met name in de industrie een toekomst te zoeken. Elk jaar komt er een overschot van deze jongeren by en onder hen zal zich een steeds hoger percentage Katho. lieken bevinden. Opnieuw heeft een zwarthandelaar in Amsterdam bij zyn arrestatie verzet geboden. Tijdens een gevecht met een opsporingsambtenaar van de Directe Be lastingen werd hy gistermiddag zwaar gewond en is later in het Binnengast huis overleden. Twee hoofdassistenten van de Directe Belastingen wilden gistermiddag in de Nieuwezyds Armsteeg te Amsterdam een 24-jarige man aanhouden, die on- gebanderolleerde importsigaretten clan destien verhandelde. De man sloeg op de vlucht, waarop een der assistenten zyn revolver trok en 'n waarschuwingsschot Tijdens een nachtelijke vergadering hebben de Franse minister-president Ra- madier, de prefect van het departement Seine en functionarissen van het ministe rie van Vervoer, de gemeentepolitie en het bestuur van de Métro besloten sta kende arbeiders te requircren, die men nodig heeft voor het gedeeltelijk herstel van de dienst der ondergrondse. Men be sloot tevens wachtposten van de burger lijke en de militaire politie by alle in stallaties van de Métro en bij de belang rijkste technische punten te plaatsen, daar er op enkele plaatsen volgens de berichten sabotage was gepleegd. De Franse regering heeft detachemen ten soldaten te Parys ondergebracht Woordvoerders van de ministeries van Binnenlandse Zaken en Oorlog wilden geen commentaar op deze troepenbewe ging geven. De. strijdkrachten zijn met vrachtauto's naar de stad vervoerd en hebben veldkeukens bij zich. Zij zijn in volledige velduitrusting. Na de onafhankelijke vakvereniging van Métro-personeel heeft gisteren ook de christelijke vakvereniging besloten het werk te hervatten. Het algemeen vak verbond (GGT), waarin de communisten de leiding hebben, heeft evenwel beslo ten op zijn standpunt te blyven staan. Beide eerstgenoemde vakverenigingen, die overigens de eisen der stakers ge rechtvaardigd achten, vertegenwoordigen slechts een 4.000 van de 30.000 stakers. Het hoofd van het departement van Vervoer heeft na een bespreking met technici van de Métro verklaard, dat het met het oog op het weinige beschikbare personeel technisch niet mogelijk zou zyn de Métro voor hedenochtend voor het publiek open te stellen. Wel hebben twee buslijnen reeds gistermiddag de dienst hervat loste. Hierop reageerde de zwarthande laar niet, zodat de ambtenaar een twee de schot afvuurde, dat echter ketste. De vluchteling viel daarop de ambte naar aan en wierp hem op de grond. De assistent greep zyn arrestant met de vrije hand weer vast, doch tydens de worsteling ging zyn pistool opnieuw af, waardoor de aanvaller onder de linker oksel werd getroffen. Hij moest in zeer ernstige toestand naar het Binnengast huis worden vervoerd, waar hy in de loop van de avond is overleden Bovenstaande lezing gaf de belasting ambtenaar van het gebeurde. Omstan ders echter beweren, dat er van een worsteling geen sprake is geweest. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. Hedenmiddag werd sectie op het lyk ver richt, ten einde vast te stellen, hoe de kogel het lichaam is binnengedrongen. Het publiek heeft zich deze keer by de arrestatie afzydig gehouden. Zoals men zich herinnert bood by zyn ar restatie in de Molensteeg van een maand geleden ook een zwarthande laar verzet, waarbij het publiek hem te hulp kwam. Een zwarthandelaar, die zich onder het publiek bevond, werd toen dodelyk getroffen. De gemeentekas van Eethen (NB.) is spoorloos verdwenen. Het tydstip, waar op de kas, welke ongeveer f 4700 be- vatte, verdwenen Is, valt niet juist te achterhalen. De rijkspolitie tast voL komen in het duister. De Plantenziektekundige Dienst te Wagenirgen heeft het voornemen in de a.s. winter de rattenbestrijding in de provincie Noord-Holland krachtig ter hand te nemen. Het is de bedoeling in alle gemeenten op hetzelfde tijdstip be strijdingsmiddelen uit te leggen en tege lijkertijd op uitgebreide schaal aan de bevolking voorlichting omtrent ratten- yerdelging te geven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1