Churchill en Stalin Om Griekenland te verdeelden de redden Balkan f ZEELIEDENSTAKING IN FRANKRIJK TEN EINDE Huren dienen met 25 pet. verhoogd Om verval van woningvoorraad te voorkomen Sanatorium „Dekkerswald" op de grens van bevrijd Nederland Moeilijke dagen tussen honderden patiënten en vluchtelingen Prestatiegeld D w VERLIEZEN IN INDIË Onderhoud is een levensbelang ZES MUD KOLEN Tot hoofd en hart j Loonsverhoging van IS procent Gestolen goud komt terug Het weer IN DE VUURLINIE I Hartelijke ontvangst der geallieerden J Eervol ontslag der comm.-generaal Oost-lndonesië wil onafhankelijkheid HUISEIGENAREN OORDELEN ZATERDAG 18 OCTOBER 1947 o 71ste JAARGANG No. 23978 NOG MEER ONTHULLINGEN VAN BYRNES Uit de geheime correspondentie EEfr GOEDE DAAD in de ooitLor;.... Debat over Indië weer uitgesteld NOODTOESTAND IN GRIEKENLAND Tien camrnuniisten geëxecuteerd Rond „Dekkerswald" was hier en daar luchtafweergeschut in stelling gebracht Bonaanwijzing Bonnen voor fietsbanden aangewezen (Vervolg op pag. 3) Regentes ontvangt ministers Waardebonnen van het consumentencrediet BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrlgter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. De voormalige Amerikaanse minister Van Buitenlandse Zaken, James Byrnes, heeft vredesonthullingen gedaan uit een geheime correspondentie tussen President Roosevelt en Winston Churchill. Uit de correspondentie zou blijken, dat Engeland in 1944 met de Sovjet-Unie overeengeko men was, dat de USSR een overheersen de stem in Roemenië en Bulgarije zou hebben en de Engelsen daarvoor in rui! »vrü zouden zijn om Griekenland te redden". Byrnes legde deze verklaring af in ant woord op critiek, die een woordvoerder Van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft geoefend op zijn boek „Speaking Frankly". Deze woordvoerder heeft verklaard, dat Byrnes in zijn boek bezijden de waarheid was door te schrij ven, dat Engeland en de Sovjet-Unie overeengekomen v/aren om hun invloeds sferen op de Balkan te vestigen. Beide lenden zouden sléchts hebben besloten, dat om de beste resultaten tegen Duits land te bereiken Engeland van Grie kenland uit zou opereren en Roemenië en Bulgarije aan de Sovjets zou over laten. Byrnes ontkende, dat hij in zijn boek over „invloedssferen" had gesproken en verklaarde zijn gegevens te hebben ont leend aan een brief, die Churchill in Maart 1945 aan Roosevelt heeft geschre ven, waarin Churchill, na de Russische daden in Roemenië te hebben betreurd, het volgende verklaarde: „In onze protesten tegen deze ontwik keling worden wij belemmerd door het feit, dat Eden en ik om Griekenland te kunnen redden, in October hebben er kend, dat de USSR een zeer overheer sende stem in Roemenië en Bulgarije zou mogen hebben, terwijl wij in Grie kenland de leiding zouden mogen nemen. Gedurende de 30 dagen, dat de gevechten tegen de communisten en de Elas in Athene duurden, heeft Stalin zich stipt aan deze overeenkomst gehouden, on danks het feit, dat dit voor hem en zjjn omgeving zeer onaangenaam was." Vertegenwoordigers van de Franse regering en afgevaardigden van het koopvaardijpersoneel hebben, na lang durige besprekingen, overeenstemming bereikt over het loon. Van officiële zijde wordt vernomen, dat de regering een loonsverhoging van ongeveer 15 pro eent aan de zeelieden heeft toegestaan. Vandaag zal door de plaatselijke afdelin gen van de vakvereniging over het voor stel worden gestemd. Men hoopt, dat de stakers Zondag of Maandag het werk sullen hervatten. De transportstaking in Parijs duurt nog steeds voort. De stad is nu reeds vier dagen van Métro er. autobusdiensten verstoken ge weest. Gisteren hoopte men nog, dat het besluit van de onafhankelijke vakver eniging van Métro-personeel, die de staking heeft ontketend, om het werk te hervatten, het mogelijk zóu maken de dienst weer te openen, doch de opposi tie van de C. G. T. was sterk genoeg om zulks te verhinderen. Het is mogelijk gebleken vier autobus lijnen te laten rijden, hetgeen nauwelijks bijdraagt tot de oplossing van het ver voersprobleem. De enkele bussen rijden onder bescherming van militaire politie Een agent neemt bij de chauffeur plaats en een andere bij de conducteur. De vrijwillige buschauffeurs weiger den gisteravond echter verder te wer ken, daar de vijandige houding der le- Toen de Duitsers de strijd om Creta hadden gewonnen (voorjaar 1941), landde een Duits vlieger met een wa tervliegtuig in de nabijheid van Cavdos. een klein rotseiland ten Zui den van Creta. waar hij dfie Engelsen, vier Australiërs en drie Nieuw-Zee- landers vond, die door honger en dorst de dood nabij waren. Hij gaf ze te eten en te drinken en redde hen het leven. De bevelhebber van het troepje gaf hem het adres van zijn ouders te Sydney met het verzoek, hem na de oorlog te schrijven. Thans staat de Duitser op het punt met zijn gezin te verhongeren en in zijn uiterste nood heeft hij het ge beurde medegedeeld aan de burge meester van Sydney, omdat hij het adres, dat hem gegeven was, heeft verloren. De burgemeester heeft zijn brief met de daarbij ingesloten foto doen publiceren in een krant te Sydney en prompt hebben zich twee Australische soldaten gemeld, die mededeelden, dat zij deel hebben uitgemaakt van het troepje mannen, met wie destijds de Duitser zijn levensmiddelen heeft ge deeld. Zij zullen de man, die hun leven redde, nu voedselpakketten stu ren en de minister van immigratie verzoeken, hem en zijn gezin toe te ^staan naar Australië te emigreren. De drieledige commissie voor de teruggave van het muntgoud heeft medegedeeld, dat een hoeveelheid van 128.468 kg. zuiver goud is be schikbaar gekomen ter verdeling on der de landen, die tijdens de tweede wereldoorlog van hun muntgoud werden beroofd door Duitsland. Op dit totaal zag België zich 90.649 kg., Luxemburg 1.929 kg. en N e d e r- 1 a n d 35.890 kg. goud toegewezen. Nadat de commissie had vastgesteld, dat een gedeelte van de door Oosten rijk en Italië ingediende eisen volstrekt gegrond waren, heeft zij bepaald, dat 33.783 kg. goud voor Oostenrijk en 3.805 kg. voor Italië in reserve zullen worden gehouden. Het grootste gedeelte van het ver deelde goud bestaat uit muntgoud dat de Nazi's hebben gestolen en in April 1945 door het Amerikaanse leger werd teruggevonden in het reusachtige order- aardse depot van de zoutmijnen te Mar kers in Duitsland. den Van de C. G. T. hun dit onmogelijk zou maken. Ofschoon iedere bus door militairen werd bewaakt, beklaagden de chauffeurs zich er over, dat posters van de C. G. T. hen met scheldwoorden en dreigementen hadden overstelpt. Hoewel een groot aantal Métro-em- ployé's klaar staat om aan het werk te gaan, kan hiervan door gebrek aan stroom nog niets komen. Uit het feit, dat Ramadier Vrijdagmid dag een,conferentie met militaire auto riteiten heeft gehad, leidt men af, dat de regering van plan is het rollend ma terieel op te vorderen en! wanneer het personeel blijft staken, de diensten door militairen te laten verrichten. Later heeft Ramadier besprekingen gevoerd met de minister van Binnenlandse Za ken, het hoofd van de veiligheidsdienst en de chef van de inlichtingendienst. Na deze bespreking verklaarde de mi nister van Binnenlandse Zaken, Depreux. dat de toestand zich naar zijn mening iets beter liet aanzien en de C. G. T. door de „vastberadenheid" der regering wel op haar standpunt zou terugkomen. Verwachting tot Zaterdagavond: Geleidelijk afnemende en naar Noord of Noord-Oost draaiende wind Vrij veel bewolking met nog enkele buien. Kouder. Zondag: Zon 7.1017.40, maan 13.20—20.15. Maandag.- Zon „7.11— 17.38, maan 14.15—21.05. Bjj K. B. van 13 October is aan de heren Prof. ir. W. Schermerhom en M. J. M. van Poll met ingang van 15 No vember 1947 eervol ontslag verleend als Commissaris-Generaal voor Neder- lands-Indië, onder dankzegging voor de belangrijke diensten, onder buitengewo ne omstandigheden door hen aan den lande bewezen. Het parlement van Oost-lndonesië heeft, wat nog nooiil is voorgekomen, een informele bijeenkomst gehouden, waarin zowel leiders der regerings partijen als van de oppositie, sterk aandrongen op volledige onafhanke lijkheid van hun staat per 1 Januari 1949. Zij gaven uitdrukking aan hun toenemende ontevredenheid over het trage tempo, waarin de bestuurs macht door de Nederlanders in han den wordt gelegd van de Indonesiërs. v De Veiligheidsraad heeft gisteren op nieuw het debat over Indonesië, thans tot Maandagavond, uitgesteld. Het Griekse kabinet heeft Vrijdagavond besloten de noodtoestand af te kondigen, waardoor kranten, die in artikelen de opstand begunstigen, kunnen worden verboden, terwijl hun drukkerij kan wor den geconfisceerd. De verantwoordelijke personen kunnen worden veroordeeld tot straffen variëren de tussen 15 jaar en levenslang. Tien van de 52 Griekse communisten, die 14 September door de Krijgsraad te Saloniki ter dood werden veroordeeld, zijn Vrijdag terechtgesteld. Men gelooft, dat de executie van de overigen zal vol gen. De Britse Middellandse-Zee-vloot is na een tocht in het Westelijk deel van de Middellandse Zee, weer veilig op Malta voor anker gegaan. Andere bevolkingsgroepen zullen of fers moeten brengen ten bate van de huiseigenaren tot instandhouding van het huizenbezit in Nederland. Tot deze conclusie kwam prof. Tinbergen in zijn inleiding op de Congresverga dering van de Bond van Huis- en Grondeigenaren, welke gisteren in Den Haag werd gehouden. De vergaderde en naar wij hier zoal beluisterden veel geplaagde huiseigenaren formuleerden deze of fers onmiddellijk en nuchter in een resolutie waarin zij aandrongen op een netto huurverhoging met 25 pCt. als eerste stap, teneinde het steeds sneller tempo van verdere verwaarlozing en verval van de bestaande woningvoor raad tot staan te brengen. Van 8 uur in de morgen af is er een opmerkelijke aciivi- ieii van vele Engelse jagers in de luchi. Telkens duiken deze naar beneden en beschielen Duiise luchfafweerbaiie- rijen in onze omgeving, die alhans in hei begin van deze aanval geweldig in aciie zijn. Tegen de middag verdwijnen de jagers uit de lucht en dan blijkt de ware reden van hun activiteit. Tegen half drie immers worden de patiënten uit hun middagrust gewekt door een zwaar aanhoudend gebrom alom in de lucht. Zwermen grote, zwarte vliegtuigen komen langzaam althans in verge lijking met de snelheid van de jagers aangedreven, ter wijl er velen in groepen van 2 of 3 als schakels van een ketting gekoppeld schijnen. De sensatie stijgt ten top, als we plotseling overal rondom ons parachutisten bij hon derden uit de vliegtuigen zien springen boven Groesbeek, Heumen, Malden en in de richting van Oss. De Duiise af weer is lang niet krachtig meer als gevolg van de aanval len der jagers in de morgen. dat het Zó begint het uitvoerige relaas, de geneesheer-directeur van R.K. Sanatorium „Dekkerswald" te Groesbeek heeft geschreven over de tijd dat het sanatorium, nadat de geallieer den zich via Eindhoven een corridor ge baand hadden naar Nijmegen en een ge deelte der Zuidelijke Nederlanden had den bevrijd, in de vuurlinie lag. Aan de Nederlandse kant was het in de beruchte hongerwinter een grote concentratie van gevechtswagens, munitie en troepen, te midden der vele vluchtelingen, die het herhaaldelijk beschoten Nijmegen de rug toekeerden, en zieken, die uit verwoeste ziekenhuizen werden vervoerd naar Dek kerswald voor een min of meer „rustig" onderkomen en aan de andere kant be reidden de Duitsers zich in het Reichs- wald en omgrenzende gebieden voor op een verdediging van hun grondgebied; het is onnodig te zeggen, dat wederzijdse activiteit gepaard ging met artillerie duels en vaak felle vuurgevechten, waar Ivcel aan ten offer viel, maar waar het sanatorium, dat overvol was met gewon den, zieken en niet te vergeten de patiënten, gelukkig voor gespaard bleef. Dr. Henneman vernvoed.de de avond van 17 September 1944 dat hij aan zijn dagboek begon, niet, dat het vijf maan den zou duren "voor hij het kon beëindi gen. Leest wat hij schreef: De spanning in het Sanatorium om trent omvang en succes- van deze blijk baar grote operatie is enorm! Ongeveer 5 uur komt bericht binnen, dat er „vreemde troepen soldaten" zijn op de Nijmeegse baan! Ik ben er direct heen gegaan. Het blijken Amerikanen te zijn. Met een eenvoudige smalle helm op het hoofd en gekleed in een voor parachutis ten geraffineerd uniform, vol geheim zinnige zakken en bergplaatsen, zijn ze zwaar beladen met wapens en levensmid delen. Zo gauw ze zeker zijn van onze vriendschappelijke houding geven ze si garetten en praten gemoedelijk. Er heerst hierover natuurlijk groot en thousiasme onder de bewoners van „Dek kerswald". Wie maar enigszins kan, staat op de weg om de Amerikaanse soldaten te zien en toe te juichen. Het valt licht te begrijpen, dat het zeer moeilijk is. de pa. tiënten en het personeel ervan te over tuigen, dat zij naar het sanatorium moe- te gaan, omdat de kans op een schiet partij maar al te groot is. Het dagboek verhaalt in de volgende dagen van steeds meer Amerikanen, die in gemotoriseerde colonnes oprukken. 19 September schrijft de directeur; Amerikaanse Rode Kniis-autcs, onder leiding van een kolonel en majoor, komen hier. De majoor blijkt degene te zijn, die enige dagen voor de landing der parachutisten als Duits officier gekleed in gezelschap van een andere „Duitse hoge" zoge naamd 300 bedden kwamen vorde ren. Omdat toen hun wijze van doen niet ruw genoeg was en de Hi11er" groet wat al te uitbundig was, rees al het vermoeden, dat het minstens vreemde Duitsers waren. Nu bleek dit maar al te waar te zijn. De Amerikanen waren enige dagen ge leden al poolshoogte komen nemen cmtrent de plaatselijke toestanden. (Vervolg op pag. 5' Drs. W. Hermse bepleitte in zijn in leiding en huurverhoging op korte ter mijn, waarbij hij er op wees, dat de be lastingen en onderhoudskosten tot het drie a viervoudige sinds 1940 zijn geste gen. Een algemene stijging van het huurpeil betekent bovendien een over heidsbelang, daar op deze wijze het on rendabele gedeelte van de waarde der nieuw te bouwen woningen wordt ver kleind. Derhalve zal bij een gegeven quantum beschikbare middelen een gro ter aantal nieuwe woningen kunnen wor den gebouwd', waarmede tegelijk het woonruimtetekort wordt verminderd. Spr. vond het merkwaardig, gezien de toenemende verwaarlozing van het on derhoud der huizen, dat woninghurend Nederland geenszins van het nut ener huurverhoging overtuigd is. Hij conclu deerde, dat de regering ten deze niet langer passief behoort te blijven en een positieve taak heeft. Prof. Tinbergen schilderde vervol gens uitvoerig de noodtoestand waar in ons land door de oorlog is komen te verkeren. De opgeblazen geldcirculatie en staatsschuld heeft bij velen het ge voel doen ontstaan, rijker te zijn dan in werkelijkheid het geval is. Het gevaar voor inflatie, dat ook thans nog niet ge heel geweken is, maakt prijsbeheersing noodzakelijk, wat vooral van belang is voor trekkers van vaste inkomens. Bij deze prijsbeheersing zijn twee elementen noodzakelijk, t.w. een directe prijsbe heersing en een loonbeheersing. Prof. Tinbergen becijferde de stijging van de lonen ten opzichte van 1938 op onge veer 185 pet. In vergelijking met België (300) en Frankrijk (500) meende hij. dat Nederland daarbij een gunstig beeld ver toonde. Voor de kosten van levensonder houd noemde hij een stijging van 180 t.a.v. voor de oorlog, bij welk cijfer dan reke ning moet worden gehouden met de ver sobering, die het levensmiddelenpakket na de oorlog heeft moeter^ ondergaan. Hij trok hieruit de conclusie, dat de koopkracht van de lonen in de buurt ligt van die van 1938. Deze lonen evenwel kunnen alleen zo blijven, indien de kos ten van levensonderhoud niet stijgen. Een huurverhoging met 20 a 30 pet. zou een merkbare verhoging van de kosten van levensonderhoud betekenen. De regering hoopt^ echter, dat op de duur huurverhoging mogelijk zai blijken. Met ingang vaji 20 October worden gel dig verklaard de bonnen 76 en 77 van de kaart TA 707 en bon 76 van de kaart T. B. 707 (kamerbewoners). Elk dezer bonnen geeft recht op het betrekken van drie eenheden vaste brandstoffen. Ten einde het de handel mogelijk te maken de bestellingen regelmatig uit te voeren is het noodzakelijk, dat de bonnen prompt worden ingeleverd. De bezorging zal in gedeelten geschieden, zodat afle vering van alle eenheden tegelijk niet kan worden verlangd. Men dient zich voor de winter op de totaal beschikbaar gestelde 12 eenheden, resp. 6 eenheden voor kamerbewoners, in te stellen, daar een hoger rantsoen helaas niet zal kunnen worden verstrekt. De brandstof- fenkaarten T A 707 en T B 707 dienen zorgvuldig te worden bewaard. De aandacht wordt voorts gevestigd op de folder, welke het rljkskolenbureau via de handel zal verspreiden. Zij bevat be langrijke mededelingen omtrent de huis- brandvoorriening in het algemeen en raadgevingen voor het stoken. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat t.m. 30 November de bon C 31 van het inschrljvingsbewijs voor v e r- v a n g i n g van fietsbanden B I 611 een tourbuitenband verkrijgbaar js. Verder is eveneens tot genoemde datum op Bon A 13 het inschrjjvingsW- wjjs voor eerste montage een buitenband en op bon B 13 van dit inschrijvings- bewijs een binnenband verkrijgbaar. De banden kunnen rechtstreeks op de bovengenoemde bonnen betrokken wor den. Inwisseling tegen een bandenbon bjj de distributicdienst is niet nodig. Deze hoop baseert zij op de verwachting, dat de prijzen op de wereldmarkt zullen dalen en dat anderzijds de arbeidspro ductiviteit zal toenemen. Hier zou im mers een aanmerkelijke prijsverlaging uit voortvloeien, zodat te eniger tijd ruimte zou komen voor een huur verhoging. De Regering is echter tot op heden voor wat de daling van de wereld- prijzen betref! in haar verwachtingen te leurgesteld. Voornamelijk de slechte oogsten van de laatste jaren hebben deze prijzen ongunstig beïnvloed. Prof. Tinbergen was echter van me ning, dat de huidige toestand voor de huiseigenaren inderdaad niet rooskleurig was en een aanpassing van huren der halve noodzakelijk. Spr. wees echter op de grote moeilijkhedén waarmede de re gering momenteel nog te kampen had. Geen profeet zijnde, kon prof. Tinbergen niet voorspellen, wanneer de regering door de omstandigheden in staat gesteld zou worden, toestemming tot huurver hoging te verlenen. In een uitgebreid debat werden door diverse huiseigenaren de even zovele harten gelucht, hetgeen uiteindelijk re sulteerde in de in de aanhef reeds ge noemde resolutie. Hef s-s. Samarinda van de Rotter- damsche Lloyd, het in het begin van dit jaar in Amerika gekochte Victory schip, vertrekt heden uit Rotterdam voor zijn eerste reis naar Batavia- Aan boord bevinden zich een aantal drachtige vaarzen. Dit stamboekvee is door de Ned-Ind. regering aange kocht en vormt het begin van een nieuwe rundveestapel in Indonesië. (Van een bijzondere medewerker) e vakorganisaties hebben onder de huidige omstandigheden een vaalt niet benijdenswaardige taak. Ener zijds immers zijn zij meer dan wie ook overtuigd van het feit, dat de materiële welstand onzer arbeidersgezinnen niet 'alleen alle aandacht verdert tengevolga van de spanning tussen lenen en prij zen en van de grote achterstand in de materiële goederen; aan de andere kant hebben ze te maken met steeds toene mende mede-verantwoordelijkheid: voor de stijging van de productie o.a. ten be hoeve van Nederlands monetaire positie. Alhoewel deze onderscheiding niet per se een belangentegenstelling insluit, is er toch een zekere spanning in de ar- beiderswered door ontstaan. „Het loon kan niet verder verhoogd worden", ver klaarde minister Beel vorig jaar, „maar voor verhoogde arbeidsprestatie kan ex tra beloning worden uitgekeerd, waardoor het inkomen toch kan worden opge voerd". Onmiddellijk daarop ontstond deining in de arbeiderswereld'. En op menige vergadering hebben we protesten kunnen beluisteren van arbeiders, die een hartgrondige afkeer demonstreerden van de beruchte jaagsystemen, uit het z.g. stukwerk ontstaan. In vele gevallen verklaarden zich de arbeiders zo absolute tegenstanders van dit stelsel, dat zij de vrijgestelde be stuurders liefst met de cpdracht naar de werkgevers zouden hebben gezonden: „Dit stelsel aanvaarden wij nooit meer". Desondanks hééft de Raad van Vakcen» trales zich het vorig jaar in beginsel geen tegenstander getoond en dit ook dc minister doen blijken. Omtrent het loonsysteem, dat rekening hcudt met de individuële prestaties der arbeiders, is de'laatste tijd weer meer on gerustheid in arbeiderskringen ontstaan, doordat ook in bedrijven, waar tot nog toe uitsluitend naar tijdloon werd ge arbeid, thans ook in enigerlei vorm ac- coordlcon wordt gepractiseerd. Wij zul len het niet wagen, In een enkele be schouwing verschillende loontheorieën te bespreken, waar zovele standaard werken, hieraan gewijd, nog steeds niet in staat bleken de enig juiste methode aan te geven. Het is trouwens de vraag of hier een enig juiste methode ooit kan worden gevonden. Wij wagen het dit te betwijfelen. Inmiddels lijkt het ons goed enkele algemene opmerkingen over pres. tatieloon te maken, waarmede juist nu, naar enze mening, rekening moet worden gehouden. De statistieken van de laatste maan den nu, voor zover deze handelen over de arbeidsprestatie, nemen als punt van vergelijking bijna alle de geleverde ar beidsprestatie in 1938. waarbij die pres tatie op 100 wordt gesteld. Een verge lijking met dat jaar toont aan, dat de arbeidsproductiviteit van het ogenblik nog ongeveer 15 pCt. ten achter zou blijven bij die van 1938. Weliswaar wordt onmiddellijk toegegeven, dat niet alleen door verminderde arbeidspresta ties, maar evenzeer onregelmatige ma- teriaalaanvoer, verouderde machines, de mate van efficiency in de organisatie van het bedrijf, enz., deze daling ver oorzaken. Ctok zegt de productiviteit van het ogenblik nog niet alles, b.v. over de kwaliteit van de geproduceerde goe deren. Om de productie te bevorderen, wordt in menig bedrijf een prestatie- toeslag verleend. Dat betekent dus, dat, wanneer een arbeider in zijn gewone arbeidstijd een prestatie levert, welke boven het normale ligt, hij in aanmer king komt voor een hogere beloning. e aanvaarden op voorhand, dat in beginsel loon niet (en nooit) los kan worden gemaakt van de prestatie. Maar, is er reeds iets aam te merken op het gestelde uitgangspunt „om de productie te bevorderen", een gewichtige vraag, welke terdege onder het oog moet worden gezien, is, „Wat is een normale prestatie?" Vooreerst komt het ons voor. dat het uitgangs punt te weinig rekening houdt met het voornaamste doel van de productie, de behoeftebevrediging van de mens. De mens is het middelpunt van de pro ductie, de productie is geen doel op zich. Maar wat verstaat men daarnaast onder normale prestatie? Men kan na tuurlijk 1938 als uitgangspunt nemen, maar het komt ons voor, aan gerecht vaardigde twijfel onderhevig te zijn, wanneer de prestatie, welke als regel in dat jaar werd geleverd, normaal wordt genoemd. De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwezen de volgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: Marinier 1 O.V.W. J. FUT. afkomstig uit Heerlen. 10 October aan de bekomen verwondingen overleden. Koninklijke Nederlandse Landmacht: Korporaal P. A. DE LANGE, van 13 R I., afkomstig uit Schiedam. Gesneu veld 6 October. (Plaats niet vermeld). Sold. J. GROOT, van 3—12 R. I.. af komstig uit Zaandam. Gesneuveld 7 Oc tober bij Kampong Kawoeng Girang. Sold. 1ste kl. L. HAGEN, van 8 R.V.A., afkomstig uit Vlaardingen. Gesneuveld 7 October bij Singaparna. Sold. E. LANGERAK van 2de Inf Brig. 7 Dec. Div., afkomstig uit Berg ambacht. Gesneuveld 7 October te Cheribon. Sold. A. M. B STAPELS, van 3 R. S.. afkomstig uit Rotterdam. Gesneuveld 7 October bij Singaparna. Serg. A BRAND, van 32 R. I., af komstig uit Nijmegen. Gesneuveld 9 Oc tober bij Tasikmalaja. Sold L. BROEKMAN, van 1 R. S., afkomstig uit Zeist Gesneuveld 9 Octo ber in omgeving Moentjoel. Sold. P. J. DE FOUW, van 1 R. S., afkomstig uit Den Haag. Gesneuveld 9 October omgeving van Moentjoel. Korporaal M. SMEETS, van 1 R. S., Span al uw krachten in om iets te bereiken. Niets is minderwaardi ger dan dat gij alleen het getal uwer jaren hebt om te, bewijzen, dat ge geleefd hébt. afkomstig uit Echt. Gesneuveld 9 Octo ber omg. Moentjoel Sold. A. V. D. KREEKE. van 3 Reg. Jagers, afkomstig uit Wolphaartsdijk Gesneuveld 10 October bij Soekanegara. Sold. G. H. TIJSSEN. var, 2—6 R. I., afkomstig uit Oirsbeek (L.). Gesneuveld 10 October te Salatiga. Sold. F. RENIERS. van Pr. Irene Brig., afkomstig uit Nieuw-Ginneken. Gesneu veld 12 October te Soerabaja. Kon. Nederlandsch-Indische Leger: Menadonees korp. Inf. R. ULANG. Ge sneuveld 10 October. Timorees sold. 1ste kl. D. LATOEDA- SAN. Gesneuveld 10 October. Ambonnees sold. 2de kl. M. LOHULA- LAN. Gesneuveld 10 October. Ambonnees sold. 2de kl. J. TAHA- PARIJ. Gesneuveld 11 October. (Geen plaatsnamen vermeld). De Regentes heeft de ministers W. Drees, mr. W. C. G. H. baron van Boet- zelaer van Oosterhout, mr. J. H. van Maarseveen en mr. dr. P. J. Witteman ontvangen. Bij beschikking van de minister van Financiën zijn met ingang van 20 Oc tober wederom waardebonnen van het consumentencrediet geldig verklaard, n.l. de bonnen 18, 22 en 23. De persdienst van de NIWIN deelt mede, dat de eerste zending Kers' pak ketten van de NIWIN 25 Secre-nber met de „Kota Inten" in Indië is aangekomen-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1