Christelijke Oratoriumvereniging r OlfDU Columbus ontdehj Amerika Prestatiegeld DOKIE DURF EN DE TIJDSTOEL SPINNETJE SPIJKER en HOLLETJE HAAIEWIET Van het witte doek JjOXL t Bel 13000 ©cearnca Clafïte Kinderen gescheiden van hun ouders 1 Belangrijke uitvoering van Bach's Hohe Mes se 1947 R ozen k ransrnaand ZATERDAG 18 OCTOBER 1947 PAGINA 3 Chin. Ind. Rest. Hongkong GEZINSAVOND K.A.B. BLOEMBOLLENCULTUUR Ook deze afdeling tegen referendum Cabaret-avond ten bate van R.K. Kinderhuis De natuür in de war u BANANEN Eerst eten Schrijvende vliegtuigen TEKENCURSUS Het gouden zwaard, dat Koningin Wil- helmina aan gene raal Eisenhower ten geschenke heeft ge geven, om daarme de de dank van het Nederlandse volk voor de bevrijding tot uitdrukking te brengen, is Dinsdag door onze ambas sadeur in Washing ton, mr.. E. van Kleffens, aangebo den. De overhan diging had plaats tijdens een kleine plechtigheid in de Nederlandse Am bassadeGeneraal Eisenhower zeide in zijn dankspeech: „Dit zwaard zal voor millioenen Ameri kanen een herinne ring zijn aan de moed van het Ne derlandse volk," Twee militairen gewond bij granaatontploffing Achtergelaten betrekkingen van Indië-gangers Officiële Publicatie Na jarenlang bestuderen en uitvoeren Van de Matthaus-passie heeft George Robert het in 1941 aangedurfd, het twee de omvangrijke, magistrale Bach-werk, de Hohe Messe, dat van het koor nog meer eist dan de passie, uit te voeren. Een herhaling volgde in 1946 en beide malen was de oude Baaf met duizenden bezoekers gevuld. Voordat men een ander meesterwerk in studie gaat nemen, volgde gisteren nog eén uitvoering van de Mis. echter in de concertzaal, alwaar ook in 1934 de eerste Uitvoering van dit werk in Haarlem door de Ned. Bach vereniging geschiedde. Deze eerste uitvoering voldeed in alle opzichten; alleen kon men een aanmer king maken op de zaal-entourage, welke toch eigenlijk niet geschikt is voor een Werk, bedoeld voor liturgisch gebruik bij de Evangelisch Luterse Kerkdienst. En dat voelde men ook thans weder, al schepte Robert zoveel mogelijk sfeer van een gewijde omgeving. Een zaaluitvoering biedt op dit punt Cen nadeel, doch ook voordelen. In de °ude Bavo-kerk met haar ontzaglijke ruimte en prachtige, maar tevens ge vaarlijke acoustiek is het b.v. zeer moeilijk bij gecompliceerde polypho- hische onderdelen de klank van zang en spel correct rhythmisch te houden, de Pianozang vooral niet vaag, ondefinieer baar te laten worden. En hieraan voegen We ook toe: de spanning in de koorzang met te doen verslappen, deze zang zui Ver te houden ondanks de enorm grote taak. die het koor in dit werk heeft te Vervullen (15 van de 24 nummers, waar- Van slechts 6 vier-, de overige 5, 6 en o-stemmig!). In de zaal kon men nu dan ook veel ge makkelijker 't polyphone stemmenweef- *el. zoals in 2-de Kyrie, Gratias en Cru- cifixus, volgen, klonk de zang aldaar op een enkele uitzondering na, strak rhyth misch, bleef de piano-zang (b.v. Et in- carnatus est) duidelijk hoorbaar, werd ®r vrijwel steeds zuiver gezongen en BaaklEM. Smedestraat 21, telefoon 21875 (Adv.) In zijn bundel „Hart van Brabant" Schreef Anton'van Duinkerken het won derschone gedicht „Lied om Eva", waar in hij de grote eenzaamheid schildert Van Adam. God zag die eenzaamheid en schiep uit Adam de vrouw om hem in dienende liefde bij te staan. Aldus begon pater Tijnagel O.F.M. zijn Verhandeling over het gezin, die hij gis teravond hield op de gezinsavond van de K.A.B.. kring-centrum. Alle eeuwen door is die eenzaamheid het merkteken geweest van de man, ter wijl de vrouw als een geestelijke aanvul ling steeds naar de man toe geschapen Werd om zo in het huwelijk met hen» Cen twee-eenheid te vormen. Dit is de katholieke visie op huwelijk en gezin in tegenstelling tot hen, die het huwelijk zuiver beschouwen als een za kelijk contract, dat even gemakkelijk opgezegd kan worden ais dat het geslo Ipn wordt. Wij moeten niet zien naar de gekroon de hoofden, want in Gods ogen hebben gekroonde zielen de meeste waarde. De man is in het gezin de ongekroonde koning, de vrouw de Ongekroonde konin gin. Pater Tijnagel wees er dan ook op dat de vader een man van gezag dient te 2ijn, de moeder een stille kracht van de helde en de kinderen zuivere kinderen In de ware zin van het woord. Dan pas kan het gezin echt christelijk *ijn en het zal bij eventuele moeilijkhe den nimmer ten onder kunnen gaan. De verhandeling van de spreker werd Uitstekend omlijst door het mannenkwgr- tet Orpheus, Het is te betreuren, dat de opkomst op deze avond waaraan zoveel Zorg was besteed zo uiterst miniem was. gingen de pompeuze forte-delen, o.a. Sanctus. met een intense spanning en niet misplaatste geestdrift. Alleen in het zeer lange slotdeel van het Credo bleken de sopranen een weinig vermoeid te zijn. De vocale en instrumentale koren sloten goed ineen, het orgel verschafte steun en glaffr. soms door ietwat te sterk vulstemmengebruik een glans van te, helle kleur. De vocale solisten: de dames Wickevoort Crommelin en Woud. de heren le Fèvre en Hekman droegen hun partijen klank- en stijlvol voor. waar door tussen de talrijke koornummers een fraaie afwisseling werd verkregen. De instrumentale solisten blonken uit door gevoelvol en kleurrijk spel, waarmede zij de solisten secundeerden. Bovenal viel het bepaald schone, artistieke spel van concertmeester Oelers op. Dirigent George Robert leidde rustig en waardig, met juist inzicht van stijl en geest; kleine afwijkingen in de koorzang werden aldra door hem hersteld. De zaal was goed bezet; niet uitverkocht, al telt Haarlem talrijke Bachkenners en vereerders. Te hoge entréeprijzen? OL. KOOP. De afdeling Heemstede van de Alge mene Vereniging van Bloembollencultuur is gisteravond in het R.K. Verenigings gebouw in vergadering bijeen gekomen. Na een openingswoord van de voorzitter, de heer J. F. Ch. Dix, werden de be,- schrijvingsbrief van jhr. Van Nispen tot Pannerden en het voorstel Grootebroek tot opheffing van alle saneringsmaatre gelen, gesteund door 12 afdelingen, in behandeling genomen. Al spoedig bleek, dat een grote meerderheid zich kantte tegen het voorstel Grootebroek, hetgeen duidelijk tot uiting kwam in de stem ming. Met 20 tegen, 9 voor en 2 blanco werd het voorstel verworpen. Het verzoek van het hoofdbestuur, over te gaan tot het houden van een referen dum onder alle bollenkwekers, dus ook onder de niet-leden, werd met nog grote meerderheid van de hand gewezen en wel met 26 stemmen tegen en 5 stemmen voor. Een bij de rondvraag besproken kwesT tie betreffende hen. die de teelt vrijwil lig inkrimpen en toch 5 pet. voor het surplusfonds moeten betalen, zal op de aanstaande algemene vergadering worden voorgelegd. Tot afgevaardigden voor deze verga dering werden gekozen: Jac. Roozen Jzn., Coen Roozen, Anton Roozen en W. de Boer als- plaatsvervanger. Ten bate van de wederopbouw van haar in September 1944 door de Duitsers ver woeste kinderhuis hield de R. K. Her stellingsoord-vereniging van Spoor, en Trampersoneel „Mgr. Mutsaers" Vrijdag een cabaret- en feesjApvond in hotel „De Leeuwerik". Vcor hetzelfde doel was op deze avond ook nog een loterij met waardevolle en aardige prijzen georgani seerd. Medewerking verleenden het ca baretgroepje H.V.A.T., het dansorkest „De Melodisten" onder leiding' van W. T. de Clerq, de Samoa Hawaiians onder lei ding van B. Sleper, en een dansgroepje. Genieten kon men vcorts van enkele mooie accordeonsolo's en van het prach tig door Elly Kales gezongen Pa nis An- gelicus. Zeer vlot danste mej. A. v. d. Heyden de 5e Hongaarse dans van Brahms. Sketches ontbraken natuurlijk niet cp het programma. Tot slot van de avond was er gelegen heid tot dansen op de muziek van „De Melodisten". Het is een trieste geschiedenis, die zich daar in een Engelse haven afspeelt. Een betrouwbare seinwachter is getuige van een vechtpartij aan de. waterkant en ziet, dat een man in het water geworpen wordt, die dreigt te verdrinken. Hij tracht hem te redden, maar dit lukt hem niet. Wél komt hij met een koffertje bankbiljetten aan de wal en om dat kof fertje ontspint zich de tragedie. Een ster ke, goed-gespeelde, soms adembenemende film. niet alleen door het verhaal, maar meer nog door het sublieme spel van Simone Simon en Robert Newton. Vol wassenen kunnen „Haven der verleiding" in Rembrandt gaan zien. In het voorprogramma toont City deze week een aardige rolprent over het leven op een Franse boerderij. Daarna verschijnt het tweede deel van „Tarzan de Onoverwinnelijke" op het witte doek en men ziet de aapmens weer in talrijke gevechten op zijn speurtocht naar „De Groene' Godin". Deze week is zijn opera tieterrein echter niet alleen de jungle. Met vrienden en tegenstanders bevindt hij zich op een zeilschip in een ontzettend noodweer. Woeste golven slaan over de reling, de masten breken af en het schip vergaat. In het tumult, dat ontstaat, sneu velen de vijanden. Na hun redding zien we Tarzan en zijn gezelschap ergens in Hongarije, gekleed in de dracht der streek. Hoe zij daar terecht komen, ver telt de rolprent niet. wel echter, dat Tar zan zijn geliefde vindt. Enigszins onsa menhangend is het verhaal wel. Toegang 18 jaar. Een vreemde geschiedenis brengt de film „Moord onder narcose", welige deze week in Cinema Palace draait. In een Engels hospitaal sterft bij een operatie een postbode onder verdachte omstandigheden. Een verpleegster, die blijkbaar te veel weet, wordt door de on bekende moordenaar neergestoken. Een inspecteur van Scotland Yard bemoeit er zich mee en brengt tenslotte het hele geval tot een oplossing, die hem echter zelf niet bevredigt ende toeschou wer evenmin Het verhaal, dat door een vervelende amourette bar langdradig wordt, gaat tenminste uit als de bekende nacht kaars. Boven dé 18 jaar. De vruchtbare Alfred Hitchcock is in het Luxor-theater vertegenwoordigd met „Berucht" (Notorious), een film, die hij natuurlijk knap in elkaar heeft gezet, maar die niettemin doet verlan gen naar een ander, belangrijker onder werp, door deze regisseur behandeld.- Vooral het begin Is weinig verheffend, doch langzamerhand ontspint zich een interessant verwikkelde sptonnage-ge. schiedenis, die aan het eind een span nend hoogtepunt 'bereikt. Ingrid Bergman, de begaafde actrice, en Cary Gran spelen de hoofdrollen. (Volwassenen). Zoals reeds gemeld, draait in het Spaarne-theater de prachtige Zuidzee- film „Zamboanga", In het voorprogram ma een première voor Nederland „De Klokken van Capistrano". DAG EN NACHT In een der Bloemendaalse tuinen doet zich hét opmerkelijke verschijnsel voor, dat reeds voor de tweede keer in dit sei zoen een appelboom zich in haar volle bloesempracift ontplooit. Ongetwijfeld laat de natuur zich docr de uitermate milde temperatuur van de laatste dagen enigszins in de war brengen Hef gevaarlijke in hef mannequin-beroep Kiest Aftlee partij in een oude kwestie? Prinses Margaret's eerste officieel optre den „No, No" schreeuwden 700 vrouwen. Een mannequin in een riiodeme lange japon, die de moed had zich op een markt te begeven, is zonder meer door de Parijse marktbezoeksters aangevallen enuitgekleed. Er kwam natuurlijk een tikje jalouzie bij. De rel begon, toen iemand riep; „Kijk eens naar die japon van 40.000 francs, terwijl onze kinderen geen melk kunnen krijgen!" Meteen waren alle hekken van de dam. Het Damesblad, dat de mannequin de markt opstuurde in gezelschap van een fotograaf, heeft in ieder geval bereikt wat het wilde weteh: de reactie van de huis vrouwen op de nieuwe mode. In het buitenhuis van de Engelse pre mier, het bekende „Chequers", zijn voortaan mannelijke bediendes taboe. Attlee heeft de oorlogsmaatregel van Churchill, om militair vrouwelijk perso neel het huishoudelijke werk te laten doen, eerst gehandhaafd en nu definitief gemaakt. De premiers menen vrouwen beter te kunnen vertrouwen dan de man hen, wanneer het gaat de geheimen van het huis bewaard te houden! De land- hger-meisjes zijn echter door Attlee vervangen door .Wrens" van de marine, die op hun beurt weer opgevolgd zullen borden door de „Waafs" van de „Royal Air Force". De eerste zelfstandige prinsesselijke handeling, die Prinses Margaret Rose heeft verricht, bestond uit het stuk gooien van een fles Zuid-Afri kaanse wijn! Deze daad was niet zo ne gatief als het misschien lijkt, daar op 't moment, dat de scherven omlaag vielen en de witte wijn wegspatte, het 28.500 ton metende passagiersschip „Edin burgh" van de helling gleed. Met dit Wegglijden van het schip van de hel ling werden de lasten op de schouders van de prinses geladen van een vol waardig lid van de koninklijke familie. De nieuwste vorm- van chantage is ergens in Engeland voorgekomen, waar iemand een dreigbrief ont ving, waarin niet alleen 500 gulden, maar een paar nylons werden geëist. Zevenhonderd vrouwen schreeuwden: ..No no", toen de Engelse minister Sir Stafford Cripps in een rede In Wolverhampton zinspeelde op een mo gelijke verhoging van de tabaksprijzen. De luisteraars hadden liever rantsoene ring dan hogere prijzen. De minister trok «r zich weinig van aan en sloot zijn °espraak met de woorden, dat het meer dan erg was, zoveel geld als de mensen aan tabakswaren wilden uitgeven. De eigenaar van een restaurant in Nottingham werd tot 10 gulden boete veroordeeld wegens het ver kwisten van stroom. Controleurs had den ontdekt, dat hij zes lampen voor ad- vértentie-doeleinden had branden, ter wijl de zon helde/ aan de hemel stond. Alle meisjes van de zesde klas van een Britse Hogere Internaat-School zijn in een soort „eet-staking" ge gaan. Slecht gekookte aardappelen en aangebrand eten zijn de aanleiding van deze actie, die de meisjes allerminst zal doen vermageren. Want wanneer de klok voor het diner luidt, verlaten zij het ge bouw en gaan in een naburig restau rant een eigen maaltijd eten. Dit als duidelijk protest, aldus verklaarden zij, tegen het kostschool-eten. In de vijfde klas zijn al stemmen opgegaan voor een sympathie-staking, zodat vandaag of morgen de kok wel eens met zijn brouw sels zou kunnen blijven zitten. Een Amerikaans geleerde met de Ne derlandse naam Kuiper heeft een belangrijke ontdekking gedaan: na jarenlang speuren heeft hjj gevonden, dat er zich in de atmospheer op Mars een hoeveelheid carbon dioxyde bevindt gelijk aan die, welke op de aarde voor komt. „Dit betekent", aldus zegt de ge leerde In een verklaring, ,,dat wij nu tenminste iets weten van de atmospheer op Mars. Tot nu toe wisten wij niets." Luckman, Amerika's zuinigheidsko ning, mag niet over gebrek klagen aan volgzaamheid van vele Ame rikanen. Acht senatoren hebben hem laten zien, hoe zij het doen. Toen zij hem enige dagen geleden uitnodigden over zijn programma te discussiëren hebben zij hem ontvangen op een wijze, die slechts zjjn goedkeuring kan hebben gehad. Want iiet menu, dat hem en elf anderen werd voorgezet bestond uit een bordje benenscep, wat gestoofde appeltjes, bis cuit en koffie. In het dure Amerika kostte dit maal voor twaalf man. A, tien gulden! aiiiiiiiiiiiiiiiiitiiuiiiitiitniiiiiiiiitiiu I 1ste JAARGANG 1 aimntni mmnnmmmmnmnuiiic niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiinimnniim Zo denken wij weer aan het kleine regeltje uit ons geschie denisboekje: 1492, Columbus ontdekt Amerika. Maar zo een- voudig als het in de geschiede nis, staat, is het heus niet ge gaan. Columbus was Italiaan van geboorte. Uit zijn jeugd is wei nig bekend: hij was kaartenma ker, dus behulpzaam bJj het vervaardigen van kaarten, wat in die tijd een moeilijk vak was, omdat lang niet alle landstre ken bekend waren. Maar hij voelde zich het meest tot de zee aangetrokken Van zichzelf getuigde hü: „Van mijn vroegste jeugd af was ik zeeman en dit ben ik ge bleven tot op de huidige dag. De zeeman wil de geheimen van de wereld doorgronden. Alle plaatsen ter wereld, waar men per schip kan komen, heb ik per schip bezocht. Gezien en waar lijk bestudeerd heb ik alle boe ken, wereldbeschrijving, historie, kronieken." Hij wilde Zlpangu, dat is Ja pan, Ontdekker, en het uiterste Indië, het wonderbare goudland, het rijk van de grote Kahn. Dit wilde hij schatplichtig (d.I. belasting opbrengend) ma- ken aan de Kerk van Christus, om met het goud uit het Westen de Turken uit het Oos ten te bestrijden. Zijn ontdek, king, waarvan hij ze. ker was, beschouwde hij slechts als een in leiding tot de grootst mogelij ke van alle men sendaden de vestiging van Chris tus' Wereldrijk „van de opgang tot de on. dergang der zon". Maar hij moest voor dft doel heel wat geld en toestemming krij. gen, om een dusdanig grote tocht te onder nemen. Te Genua in Italië, in Portugal, in Enge- land, in Frankrijk, heeft hij de paleizen afgelopen en uit den treure moeten wach ten op de uiteindeiy. ke teleurstelling, dat men hem niet helpen kon. Jaren en jaren zwierf hij rond, be nauwd, dat hü kon Een nakomeling van Co lumbus, de Hertog van Christobal, is van plan een oude gewoonte in zijn familie le herstellen en met een jacht een reis naar Amerika te maken over dezelfde route (richting) als zijn voorvader Columbus. sterven voor er fets gebeurd kon zijn, maar altijd zeker, dat zijn droom geen bedrog was. In Spanje vond' hij ten slotte gehcyr en hij kreeg schepen ter beschikking. Augustus 1492 ver. trok het eskader, met de „Sanc-. ta Maria" als admiraalsschip. Toen begon die beroemde zee reis, wellce leidde tot de ont.. dekking van ^merika. De be manning bestond uit ontslagen gevangenen, omdat niemand anders het aandurfde Columbus op dit avontuur te vergezellen. (Vervolg volgende week) Bananen kregen hun naam pas in de zestiende eeuw, toen men deze ontleende aan een Afrikaanse stam. Daarvóór heetten ze: Paradijsappels of Adamsvijgen. Christojfel Columbus Eerst eten, zeggen ze in Oos terhout. Eens moest daar een misda- diger ter dood gebracht wor. den. Al de voorbereidende maatregelen warén genomen. De scherprechter, ontboden, had zijn zwaard nog eens extra geslepen, zijn knechts stonden gereed het vonnis te hel- pen voltrekken en de heren van het gerecht waren in vollen getale en luister aanwezig, toenhet etensuur sloeg De heren rezen van hun ze tels. „Eerst eten," zelden ze en zetten zich aan tafel en de beul en zijn rakkers gingen de her- berg binnen om de tijd te kor- ten met het drinken van kruik, jes bier. Terwijl allen aten en dron ken, ging de veroordeelde er van door. Men wacht nog steeds op zijn terugkomst Voor de oorlog hebben jullie zeker ook fn ons land wel eens een vliegtuig hoog in de lucht gezien, dat letters vormde door het uitlaten van lange slierten witte rook. Het woord „Persil" zag je nogal eens in de lucht. Die rook ontstaat door een chemische stof In de uitlaat- buizen van de motor te bren gen. De hoogte voor het schrijven van zulke rookletters is meestal 2COO3000 meter en de letters hebben een lengte van 500 tot 900 meter. In het jaar 1571 was een nachtige Turkse vloot gereed jemaakt, om Christelijk Europa en onder te brengen en overal le leer vap Mohammed in te oeren. De vorsten van Europa had- len het gevaar ingezien. Boven, lien had Z. H. Paus Pius V „Christelijk Europa opgeroepen, n de Octobermaand, door iet gezamenlijk bidden van de Rozenkrans, het dreigende ge vaar te bezweren. En in die October-Rozenkransmaand heb. ben de mensen niet tevergeefs gebeden. ïn de geweldige zeeslag bij Lepanto (Griekenland) werd de Turkse vloot totaal verslagen en de gevaarlijke macht van de Turken gebroken. Uit dankbaarheid voor deze bijzondere redding heeft de Paus voorgeschreven, dat de Oc tobermaand in het vervolg altijd de „Rozenkransmaand" zou blij ven. En dat is gebeurd. Al behoeven we nu niet meer bevreesd te zijn voor de vernie lende macht van de Turken, er zijn nog genoeg andere gevaren. Het grote gevaar der Turken werd, dank zij het ijveren van Paus Pius V, bij. Le panto, in 1571, bedwongen. die Kerk en land bedreigen, zo dat er ook nu, minstens even veel als vroeger, alle reden is het Rozenkransgebed te blijven bidden een lange steel. De nerven lo pen natuurlijk naar de punten van het blad. Beste meisjes en jongens, wij beginnen nu een serie bladvor- men te tekenen. Vanzelfspre kend kunnen we niet alle blad soorten behandelen, want er zijn er duizenden. Doch de meest typische vormen gaan we wel tekenen. Zie je kans echte bladeren te vinden in park of bos, des te beter, maar plukt ze ntet af, want dat mag nooit. Je vindt er genoeg op de grond. De bovenste bladvorm is van de Gouden Regen en bestaat uit een driedelig blad; het zijn eigenlijk drie blaadjes. De pun ten a, b, c vormen een drie- hoek en a, b, c, d een schuin vierkant. De onderste, het bekende klimopblad, vormt een vijfhoek Tekenen jullie echter eerst een driehoekvorm 1, 2, 3, 6 en 1, 4, 5. 7, dan heb je een grondbegin. Het midden van het blad ligt ongeveer op de lijn 3 tot 5. Let daar vooral op. Maakt voorts Het admiraalsschip %Ho°- De schepen van Columbus Als om Spinnetje'? woorden te bevestigen ontdekten 'ze vlak bdj de valbrug een heel bosje rode kraaltjes tegel ijk „Een noodkreet van Valentijn," zei Spin plechtig. „Laten we hem ei uit halen, Spin," smeekte Hol. letje bijna. „Kalm aan, vriend. Nooit te overijld handelen. De duisternis begint te vallen. We kunnen be ter het vroege morgenuur af wachten." Ze besloten in een der bosjes te overnachten. Ze kropen uit hun harnassen en bonden hun paarden, met de ijzeren massa's nog op de rug, aan één van de bomen vast. Toen zochten ze een veilfg en beschut plekje tussen de struiken en doken weg in het zachte mos. Het duurde niet lang of ze sliepen. Midden in de nacht echter werden ze wakker door het geluid van stemmen. „Hoor je dat, Spin," fluis terde Holletje. „Daar zijn man nen OP de weg." „Ja, stil! Loer maar door de struiken heen, dan kun je ze zien. Ze omsingelen onze paar den." „En onze harnassen," vulde Hol aan. Bij het licht van de maan konden de twee in het mos dui delijk zien, hoe een tiental man nen de paarden naderden. Een vreemde stem zei: „Jullie zien wel, bij maanlicht zijn de spo. ken machteloos. Ze verroeren zich niet eens. Wij zuilen deze gasten in levenden lij ve voor onze heer Jan /zonder Land brengen.'' Spinnetje en Hol zagen, hoe hun paarden losgemaakt werden van de boom en voorzichtig, tus sen de soldaten ia, werden meegevoerd. De hamassen bis ven recht en stevig op de paarden vast zitten. De solda ten juichten, dat ze nu eindelijk die twee lastposten te pakken hadden. „Wat zullen ze schrikken al* ze ontdekken, dat ze twee lege harnassen te pakken hebben," glunderde Spinnetje ook. „Daar zullen we morgen pro fijt van hebben. Zonder enige moeite krijgen wij Valentijn." In dit prettige vooruitzicht gingen ze nog maar even slapen. 1 (Vervolg van pagina 1) De moordende concurrentie bracht er vele werkgevers toe, b.v. tegen een uiterst gering bedrag bepaalde werken aan te nemen. Men calculeerde een zekere loonsom en bracht er de arbeiders hoe dan ook toe, het werk aan te nemen binnen deze uitgetrokken loonsom. De vrees voor werkloosheid bij de bonafide arbeiders bracht er dezen vaak toe, zich tot het uiterste in te spannen, ten e.inde nog een draaglijk weekloon thuis te kunnen brengen. Her inneren wij ons niet de voorbeelden uit het bouwbedrijf, o. a. de beruchte „Dui- zendpoterjj", die veel „eigen baasjes" kweekte, hetgeen evenwel in feite vaak neerkwam op even zoveel beunhazen en armoedzaaiers? Of 't voorbeeld van de metaalwarenfabriek, waar een bepaald werkstuk werd vervaardigd tegen een draaglijk tijdloon, hetgeen èn voor de werkgever èn voor de werknemers aan vankelijk bevredigend was? Speculerend op de materialistische trek, die welhaast geen mens vreemd is, werd op de ver vaardiging van het werkstuk een zeker accoordloon toegepast, waardoor het directe weekinkomen aanvankelijk merk baar steeg. Na enige weken evenwel werd het stuktarief verlaagd en moest de verhoogde prestatie worden geleverd tegen een vaak verlaagd inkomen. Hier ontstonden de -4>eruchte jaagsystemen, waarover alle arbeiders ontevreden wa ren, maar waaraan men niets kon doen, omdat men anders werkloosheid vreesde of ook wel, en dit is een psychologische reden, omdat ook de arbeiders in de atmosfeer werden gebracht van het tegen elkander opbieden. We geven on middellijk toe, dat het uitermate moei lijk zal zijn, een juiste omschrijving van het begrip normale arbeidsprestatie té geven. Het komt ons voor, dat dit slechts langs wetenschappelijke weg is te bepalen, alhoewel hier de nodigs voorzichtigheid betracht moet worden. Feit is, dat in alle belangrijke In dustriële landen het tarief loon een be langrijke plaats is gaan Innemen, Ne derland kan zich niet terugtrekken in isolement. Toepassing van een tarief- 40. „Waar wilt U heen?" vroeg het Molentje, terwijl hij zich kramp achtig aan zijn bezemsteel vast klemde. ,.Wij zwe ven naar de draken- berg, hihi," kreet de heks met schril le stem. „Een mo len zou daar goed staan, het dorre landschap zou er iets vriendelijker door worden." Mo lentje begreep niet wat de heks be doelde. Hij zweeg bedrukt. Met een behendige wending stuurde de heks de snelle bezemsteel recht op een berg aan. Met een lichte schok kwa men zij oto de grond terecht. Inmiddels had mevrouw Tweebeen zich voor de maaitijd VAh -t* MlLAfeOO gekleed. Statig bega) zij zich haar de eetzaal. Met zijn vrien delijkste glimlach wachtte ridder Alewijn daar op haar. „Treedt binnen, nobele vrouwe!" sprak hij honingzoet. stelsel behoeft bovendien niet per 6e te voeren tot jaagsystemen. Naast weten schappelijke waarnemingen zal men daartoe de stem van de practijk, dus van de arbeiders zelf, in het bepalen van de tarieven moeten laten mee klinken. Daarnaast moet verhoogde prestatie, om medische, sociale en economische redenen, aan een hoogtelimiet worden gebonden. Het ga»antie-inkomen dient altijd minstens het sociale minimum te dekken. De prestatietoeslag, aan een bepaalde hoogte dus gebonden, zij een extra prikkel, zonder meer. We hebben de overtuiging dat in de Raad van Vakcentrales dit bewustzijn sterk leeft. Moge het ook duidelijk tot de werkgevers spreken. Toen Woensdagmiddag de ondersteu ningscompagnie, instructiebataljon 3 R. I. uit de Cort Heiligerskazerne te Bergen op Zoom nabij Wouw aan hét oefenen was, kwam plotseling een phos phor handgranaat tot ontploffing. T~~ee militairen, de vaandrig W. P. de Jong en korporaal W. F. Schell werden "Jaar bij zo ernstig gewond, dat zij naar het ziekenhuis Charltas te Roosendaal moes ten worden overgebracht. Men schrijft ons: Onder de passagiers die de laatste tijd weer van Nederland naar Ned.-Indië ver trekken, bevinden zich, zoals dat voor de oorlog ook dikwijls het geval was, we derom geregeld ouders, die hun kinderen, in verband met hnn opleiding, noodge dwongen in het vaderland moeten ach terlaten. Komen ouders voor 't eerst voor een dergelijk geval te staan, dan zijn zij er dikwijls niet ten volle van doordron gen, met welke grote gevaren hun kin deren te kampen zullen krijgen. Zij kunnen in materieel opzicht de mogelijkheid van een goede verzorging van hun kinderen openen, wat echter geenszins de zekerheid geeft, dat de jeug dige achterblijvers die ook werkelijk zul len genieten. Zij Komen dikwijls in ge heel andere omstandigheden en onder onvoldoende toezicht, onachtzaamheid, verwaarlozing, niet gewenste beïnvloe ding en vele nieuwe ervaringen, voeren hen vaak te gronde en hebben slechts in enkele gevallen een gunstige uitwerking. Men moet voorkomen dat nieuwe slacht offers gemaakt worden. Het leed. dat kinderen, die van him ouders gescheiden zijn. vroeger en vooral in de oorlog heb ben ondergaan, heeft het tekort aan zorg in dergelijke gevallen duidelijk gemaakt. Reeds bestaat er een organisatie die dit vraagstuk ter hand heeft genomen. Zij heeft haar nut bewezen, doch zij hield geen rekening met speciaal katholieke wensen. Tot dit doel zal een comité ge vormd worden dat de taak heeft na te gaan of de directe verzorgers van de ln Nederland achtergebleven kinderen aan hun verplichtingen voldoen en of zij de wensen van de ouders voldoende inwilligen. De leden van dit comité houden schrifte lijk en persoonlijk contact met pleegouders en pleegkinderen, controleren de toestand en grijpen zonoerg in. De kosten van rei zen en administratie moeten door een jaarlijkse bijdrage van de betrokken ouders bestreden worden. Finantieel onafhar.kelijken. beschikkend over voldoende vrije tijd. worden uitge nodigd lid te worden van dit comité. Ge gadigden voor deze eervolle taak gelieven zich in verbinding te stellen met F. van der Veen Stadhouderskade 9 te Amster dam. Ook belangstellenden en eerstdaags vertrekkende ouders ontvangen op aan vraag aan dit adres nadere inlichtingen. Het C.D.K. deelt mede, dat handelaren de rantsoenbonnen voor textiel van de serie B. welke nog t.m. 18 October a.s. geldig zijn, van 19 October t.m. 1 No vember bij de plaatselijke distributie- dienst moeten inwisselen tegen toewij zingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3