OVERWINNING VÖÖÏTDE GAULLE Opmerkelijk succes in Parijszijn partij heeft thans de absolute meerderheid in gemeenteraad NIEUWE AMERIK. RESOLUTIE INZAKE INDIË Homefleet drastisch ingekrompen CONGRESLEDEN DRINGEN OP SPOED AAN PARIJSE METRO BLIJFT NOG IN STAKING Franse verkiezingen Grotere autoriteit voor de Commissie van Drie? Frans vliegtuig stort in zee; 41 slachtoffers Herfstmanoeavres zijn afgelast Ter voorkoming van algehele ineenstorting van Europa Stakers wijzen regeringsaanbod af Het weer Protest van het Duitse Episcopaat Togliatti en Longo in de Kominform Opnieuw complotten in Oost-Europa Tot hoofd en hart R.P.F. HEEFT RUIM 42.5 PCT. DER STEMMEN Dramatisch ooggetuigeverslag GEDEH WERKT WEER Regen van witte as op Soekaboemi De lange lijst.... Slap beleid der regering flJ BABY alleen naar Amerika Cura^aos dollar probleem geregeld MAANDAG 20 OCTOBER 1947 o 71ste JAARGANG No. 23979 De gemeenteraadsverkiezingen in Frankrijk, welke giste ren, hebben plaats gevonden, zijn in een overwinning voor Generaal De Gaulle geëindigd, wiens „Rassemblemeni Peuple Frangais" hei grootste, percentage stemmen ver worven heeft. De grote verliezer is de M.R.P., de partij van minister Bidault, geworden, welke een groot aantal stem men aan de R.P.F. moest afstaan^ De communisten hebben hun posities over het algemeen kunnen handhaven en hier en daar, ten koste van de centrumpartijen, zelfs kunnen verbeteren. De socialisten bleven óf op hun oude peil óf gingen bij vroegere verkiezingen vergeleken verder ach teruit. Tegen middernacht was reeds duidelijk, dat de ver kiezing van 47 leden van de R.P.F. tot gemeenteraadslid van Parijs al verzekerd was, wat inhoudt, dat de R.P.F. de absolute meerderheid in de Parijse gemeenteraad zal vormen. Deze successen voor De Gaulle in Parijs zijn bij zonder opmerkelijk. In het 19e district van de stad, dat men vaak „de rode zone" van de hoofdstad noemt, kreeg de generaal bij de eerste uilslagen reeds 524 stemmen tegen de communisten 462. Sultan van Pontianak naar Arabië hMF Bestuur voor West-Java Zondag 2 doden en IS gewonden NOGMAALS: HULP AAN EUROPA Foo-te verlaat Indië Tegen wegvoering van kinderen Vice-admsraal terecht gesteld De Keulse Dom wordt hersteld Als gij het karaat van uw karakter I wilt toetsen, moet de toetssteen hard, en het toetsmiddel scherp NIEUWE ENCYCLIEK VAN DE PAUS IN VOORBE REIDING De houding der Katholieken in de wereldcrisis Berucht S.D.-agent ontsnapt MINISTERIE VERWISSELD MET RADIORAAD ZWART GYMNASTIEKLOKAAL OP NIJENRODE AUTOjONGELUK bij SCHIJNDEL Twee zwaar gewonden SIJTJE BOES VLIEGT NAAR ENGELAND STAATSLOTERIJ BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., 3.90 p. kwart Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severlfk NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mfTllmeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. De juiste cijfers zijn nog niet bekend, maar na telling van 4.080-880 van de 25 miilioen stemmen is de verhouding van de grootste party en als volgt: R.P.F. ruim 42,5 pet., communisten 29,7 pet., socialisten 20 pet. en M-R.P. 8,2 pet. Ongeveer 32 pet. van de stemgerech. tigden is niet opgekomen. In enige ste den, waarvan de volledige uitstagen be. kend zijn, behaalde De Gaulle in Lille 60 pet., in Versailles 55 pet., in Straats. burg 50 pet., in Tours 40 pet., in Rouaan 32 pet. en in Aix-en-Provence 60 pet. Uit de tot nog toe bekende uitslagen blijkt, dat Frankrijk verdeeld is in twee machtige groepen, waarvan één niet rechtstreeks in het parlement vertegen woordigd is, namelijk de partij van De Gaulle. Men verwacht, dat voorzitter van de Parijse gemeenteraad Pierre de Gaulle zal worden, een broer van de Generaal Generaal De' Gaulle zelf heeft in Co- lombey-Les-Eteux-Eglises, waar hij woont sedert zijn uit de regering tre den, 112 van de 168 stemmen verkregen, zonder dat hy er zich candidaat gesteld had. Hy is dus lid van de gemeenteraad ran deze plaats geworden. In Algiers zijn op de lü'st van R.P.F. M.R.P., Radicaal-Socialisten en Onaf- hankelijken 41.935 stemmen uitgebracht tegen 22.823 stemmen op de lijst van de Socialisten en Communisten. Dit bete1- kent een verplaatsing van de meerderheid in de gemeenteraad -van deze stad, waar de communistische burgemeester Tubert aan het hoofd staat. Florimond Bonte, een van de commu nistische leiders, heeft verklaard: „Wij stellen vast, dat d*e regeringspolitiek van het Gaullisme zonder De Gaulle ener zijds de M.R.P. heeft doen ineenstorten en een nieuwe verzwakking van de so cialistische party, heeft teweeg gebacht en anderzijds de hergroepring van de reactionnaire machten achter de R.P.F. vergemakkelijk heeft. In deze omstan digheden verklaren wij, dat de krachten der arbeiders en der democratie gemobi liseerd moeten worden om aan de op- standigen de nederlaag toe te brengen, ten eerste in die steden, waar men tot een tweede stemming moet overgaan en ten tweede in de andere steden, wan. neer de burgemeesters moeten worden gekozen." Onze Parijse correspondent meldde ons nog telefonisch: Voor de tiende maal sinds de bevrij ding zijn in Frankrijk verkiezingen ge houden; 37.000 gemeenten hebben hun gemeenteraden gekozen, of (voorzover het gemeenten beneden de 9.000 inwo ners betreft) althans de eerste helft van het daartoe vereiste werk verricht. De tweede wordt as. Zondag gehouden. Het stemmen is begunstigd door prach tig zonnig weer en verlopen in grote uitwendige kalmte. In Parijs heeft zich ruim 80 pCt. der ingeschreven kiezers naar de stemlokalen begeven; In Tou louse, om een grote provincieplaats te noemen, bedroeg tegen sluitingstijd het percentage onthoudingen 30 pCt. De Gaulle De aan de stemdag voorafgegane pro pagandacampagne is geenszins kalm geweest; niet dat het aantal geweld daden groot was al was er één ge welddaad van een uitgezochte soort: die, waarby Monsieur Maurice Thorez aan het einde van een communistische verkiezingsmeeting het gezicht van een socialistische tegenspreker met zyn vuisten bewerkte alvorens hem van het podium ten prooi te werpen aan de op gewonden partijgenoten in de zaai. Uiteraard het zwakste argument, dat de secretaris-generaal der communisti sche party kon aanvoeren tegen wat zyn tegenspreker in het /«ld had ge voerd en dat betrekking had op ge schriften van Monsieur Thorez vóór en na het uitbreken van de oorlog van Sep tember 1939 Het incident, dat zich notabene afspeelde onder de lens van een Amerikaans filmoperateur, is uiter aard geducht uitgebuit door de tegen standers der communisten. Maar vooral de laatste dagen in toe" nemende m*te is de propaganda voor deze verkiezingen, waarin normaler wijze kwesties van stedelijke begrotingen, ziekenhuizen, kinderbewaarplaatsen, scholen, zwembaden, reinigingsdiensten e. d. een overwegende rol hadden moe ten spelen, op welhaast neurasthenische wyze beheerst geworden door de felste nationaal-politieke en zelfs internatio" naal-politieke tegenstellingen. En voor zover zij oprecht was tenslotte was het verkiezingspropaganda had zy zelfs een inslag van tragiek die niet slechts voor Frankrijk typerend is. Het optreden van de R.P.F. leek er inderdaad op gericht het Franse volk te suggereren, dat het aan de vooravond staat van een nieuwe wereldoorlog en dat het de hoogste tijd is zich onomwon den uit te spreken voor één der twee kampen, die fatalerwijze elkaar met de wapens moeten gaan bestrijden. Van de oprichting te Warschau van de „Komin- form" heeft de propaganda van De Gaulle natuurlijk een dankbaar gebruik gemaakt. De communisten hebben hun exclusieve voorliefde voor de Sovjet unie allerminst onder stoelen of banken gestoken: hun tegenstanders heetten zij de tegenstanders van Rusland en dus verkocht aan het Anglo-Amerikaans trust-kapitaal; dit gold natuurlijk even eens voor socialisten, zoals Ramadier en Blum. Da Gaulle hebben zij niet geaar zeld met alle communistische na- en uit- drukkelykheid voor fascist uit te ma ken. In dit verband is het interessant te vermelden, dat Monsieur Teitgen Jr., vice-ministerpresident en een der kop stukken van de M.R.P., op een grote verkiezingsbijeenkomst van zijn partij de R.P.F. typeerde als: „Een partij, die niet van de andere partijen houdt en ze wil afschaffen." Hetgeen de beschuldi ging van althans totalitarisme impli ceert. De Sultan van Pontianak, die geruime tijd in ons land is geweest, is Zondag per K.L.M.-vliegtuig vertrokken. Hij zal een reis door de Arabische landen maken. Prinses Margaret van Engeland verricht thans geheel zelfstandig en alleen verschil lende officiële daden van belangrijke betekenis. Men ziet haar hier tijdens de doop van een groot nieuw schip in Belfast De Verenigde Staten zullen aan de Veiligheidsraad een nieuwe reso lutie aanbieden, die ten doel heeft onmiddellijk een oplossing te vinden voor het conflict in Indonesië. Het voorstel behelst de autoriteit van de uit vertegenwoordigers van drie landen bestaande commissie voor goede diensten, die thans m Australië is, te vergroten. Op het ogenblik kan de commissie niets anders doen dan onderhandelen over een politieke regeling, terwijl vol gens de nieuwe resolutie een militaire oplossing mogelijk zou worden. Volgens het nieuwe voorstel zal ver zocht worden, dat de Nederlandse en Indonesische autoriteiten de commissie gebruiken, ten einde te komen tot een algemene naleving van de beide orders voor het staken van het vuren. De re solutie zal ook trachten de commissie het recht te geven van de consulaire groep gebruik te maken. Vijftig Indonesische leiders van West- Java hebben Zaterdag besloten mede te werken bij de vorming yan een regering Slechts 2 van de 43 inzittenden van een Frans twee moto rig vliegtuig, dat op een vlucht van Marseille naar Oran door onbekende oorzaak is zee gestort Is, zijn gered. Zaterdag had de Inter continental Air Transport Company, waaraan het toestel behoorde, medege deeld, dat alle inzittenden van het vlieg tuig door een Spaans schip waren op gepikt. Het verongelukte toestel was een twee- motorig Bristol vrachtvliegtuig, dat was omgebouwd voor het vervoer van pas sagiers. Het toestel had zes maanden als zodanig dienst gedaan en de piloot, Remy, had 3000 vlieguren. Aan boord van het vliegtuig waren 39 passagiers en een 4-koppige bemanning, allen af komstig uit Parijs of Algiers. Het Franse marinevliegtuig Sabre is Zaterdagavond in Oran aangekomen met twee overlevenden, de piloot Remy en de passagier Huyghe, en de lyken van elf inzittenden van het vliegtuig aan boord. Huyghe gaf een ooggetuigeverslag van het ongeluk en vertelde, dat er zich zeven mensen aan het wrak van het vliegtuig hadden vastgeklampt. ,,Wy waren met zyn zevenen," ao vertelde hy, „en spraken elkaar, toen de nacht kwam, moed in, doch onze groep werd door uitputting hoe langer hoe kleiner. Ik herinner my, gezien te hebben, hoe een van ons het kruis teken maakte en wegzonk." Hy vertelde verder hoe hy met Remy in een rubber Officieel is medegedeeld, dat de Britse thuisvloot tijdelijk beperkt zal worden tot een kruiser en vier torpedobootjagers. Deze maatregel is nodig geworden door het tekort aan manschappen tengevolge van de demobilisatie. Het opleidings-instituut voor de vloot te Gosport bij Portsmouth zal gesloten worden. De herfst-manoeuvres van de thuis vloot, welke 6 October hadden moeten beginnen, zijn afgelast vanwege nood zakelijke brandstoffenbesparing. De vloot-correspondent van de Sunday Times tekent hierby aan, dat Groot- Brittannië, na het ingaan van de beper king, nergens ter wereld meer slagsche pen voor eventuele operaties ter beschik king zal hebben en dat de terstond bruik bare marine-strijdkrachten in het impe rium uit niet meer dan vier kleine vliegdekschepen en elf kruisers zullen bestaan. Voor de oorlog omvatte de thuisvloot vyf slagschepen, twee slagkruisers, twee grote vliegdekschepen en zes kruisers, alsmede acht en twintig torpedobootja gers, vyf onderzeeboten en negentien an dere vaartuigen. Voorts zegt de correspondent, dat de enige moderne Britse kruiser van tien duizend ton, de ^Belfast", plotseling aan de Pacific-vloot is onttrokken en in re serve gebracht zal worden. Aldus zullen op de Grote Oceaan slechts twee of drie kruisers overblyven. In West-Indië zou slechts een kruiser overgelaten wor den- reddingsboot had gezeten, die langzaam leegliep en ieder ogenblik opgepompt moest worden. Over het ongeluk zelf zeide hij: ,,Wy beseften, dat het vlieg tuig in moeilykheden verkeerde, doch er ontstond geen paniek, toen het naar het zeeoppervlak ^iook. Het toestel is waarschynlyk uit elkaar gesprongen, toen het de zee bereikte, maar ik her inner me daar niets van. Ik weet alleen, dat tk tot bewustzijn kwam, terwijl Ik al in het water rondzwom. Drie leden van de bemanning kwa men om het leven, toen een Frans marine-vliegtuig van het type Bloch 175 Vrijdagavond neerstortte In de baai van Agadir aan de Noord-Afrikaanse kust. West-Java's machtigste vulkaan, de Gedeh, is Zaterdag voor de tweede keer deze maand tot uitbarsting ge. komen. Het regende witte as over een kilometers groot gebied, o.a. op de stad Soekaboemi, aldus weet het blad „Kengpo" te melden. Er vielen geen slachtoffers, aangezien de bevolking reeds vóór de eerste ernptie het be dreigde gebied verlaten had. Het Nederlandse leger heeft vandaag medegedeeld, dat het 280 Chinezen, on der wie 267 vrouwen en kinderen, die door republikeinen nabij Poerwokerto op Midden-Java gevangen gehouden werden, bevrijd heeft. De Nederlandse verliezen waren Zon dag 2 doden en 15 gewonden. De Amerikaanse minister van Binnen landse Zaken, Krug, verklaarde in een Zaterdag aan president Truman uitge bracht rapport over het vermogen der V. S., om het plan-Marshall ten uitvoer te brengen, dat de economie der V. S. materieel in staat is een uitgebreid pro. gramma voor hulp aan het buitenland op zich te nemen, zonder dat afbreuk wordt gedaan aan de nationale veilig heid en de levensstandaard van het Amerikaanse volk. In het rapport wordt er echter op gewezen, dat andere factoren in overwe ging moeten worden genomen, alvorens de omvang van deze deelname kan wor den vastgesteld. Het spreekt van zelf, aldus het rapport, dat zelfs een over rykshulpbronnen beschikkend land als de V. S. niet lange tyd de tekorten op handelsbalansen van andere landen voor zyn rekening kan nemen zonder hiervan ernstige terugslag op zyn eigen economie en hulpbronnen te ondervin den. De oorlog heeft ons evenwel ge leerd, dat de grenzen, waartoe de V. S. kunnen gaan, uiterst elastisch zyn. Het rapport legt er de nadruk op, dat, ofschoon Amerika in staat is een om vangrijk hulpprogramma ten uitvoer te leggen, bepaalde tekorten, welke voort vloeien uit het hoge consumptieniveau in de V. S., groter zullen worden. Dit geldt in het bijzonder voor de tekorten aan graan, staal, kolen, stikstofhoudende kunstmest en bepaalde industriële in stallaties. Het staaltekort zal in vele gevallen de grootste moeilykheden ople veren. President Truman zal de conclusies uit het rapport van Krug en uit hét nog niet voltooide rapport van de on der leiding van Harriman staande com missie voor de Amerikaanse hulpbron nen, die voor het plan-Marshall beschik baar zijn, gebruiken als materiaal voor zyn aanbevelingen aan het Congres over het ten uitvoer brengen van dit plan. Negen leden van het Congres zjjn Za terdag uit Europa teruggekeerd, zy ver. klaarden er van overtuigd te zyn, dat onmiddellyk door de Verenigde Staten hulp moest worden verleend om de alge hele ineenstorting van Europa te voor. komen, Zy drongen aan op onmiddel. Lijke actie volgens een plan op lange termyn. Ook de leider van de republikeinen in de Senaat, Alben Barkley, die eveneens Europa heeft bezocht, heeft aan presi. d«nt Truman een rapport uitgebracht. voor West-Java. In de resolutie, die aangenomen werd op een ronde-tafel conferentie van Indonesische politieke, religieuze en commerciële persoonlijk heden in Bandoeng, werd gezegd, dat het van essentieel belang is, dat de In donesische leiders deelnemen aan de vorming van een bestuur voor West- Java. De afgetreden Amerikaanse consul- generaal te Batavia, Foote, heeft Indone sië voorgoed verlaten. Met de „Indra- poera" begeeft hij zich naar Soerabaja, waar hij voor de reis naar Washington op een ander schip overstapt Parijs, 20 October Nadat Zaterdagavond de radio-berich tendienst aan de Parijzenaars had mede gedeeld, dat er een goede kans bestond, dat het gehele personeel van Métro en autobussen het werk Dinsdag zou her vatten, hebben hedenochtend de 25000 stakers van de parijse ondergrondse en busdiensten besloten de staking voort te zetten. Dit is het antwoord van de stakers op de nieuwe voorstellen van de regering, waarvan men aanvankelijk meende, dat zij de goedkeuring van de bij de C.G.T. aangesloten vakbond zouden kunnen wegdragen. Het enige netelige punt in deze voorstellen betrof het besluit van de regering, in geen geval loon uif. te keren over de dagen, waarop gestaakt is. Nu de stakers het vredesaanbod van de regering hebben afgewezen, ziet het er naar uit, dat de staking ook deze week zal blyvsn voort duren. Men is er benieuwd naar, welke partij in deze tenslotte zal zwichten. Het ont breekt natuurlij^ niet aan stemmen, die vinden, dat de regering in feite zich weer zeer slap heeft gedragen, en aan stemmen, die hieraan toevoegen: maar kon zij anders? Consequentie is in het beleid, dat de regering ten aanzien van de diverse jongste stakingen of bedrei gingen met staking heeft gevoerd, in ieder geval ver te zoeken. Met de ma trozen en officieren der nog altijd in staatsregie varende koopvaardyvloot, wier eisen overigens veel beter gefun deerd leken dan die van het Parijse transportpersoneel, zijn b.v. onafgebro ken onderhandelingen gevoerd, ondanks aanvankelijk de bedreiging met staking en later de daadwerkelijke staking. In dit conflict werd Vrijdag een accoord bereikt en Zondagmiddag te 12 uur werd op de koopvaardijvloot het werk weer hervat. De matrozen krygen hun 15% gageverhoging en de officieren een nieu we profijtelijker klasse-indeling. Slap beleid, of erger nog, nieuwe symptomen van de ernst der gezagscri sis, vinden velen ook ten toon gespreid in de voorvallen, waarby C.G.T.-stakers zich aan de vrijheid van arbeid en aan de werkwilligheid van de „autonomen" en de christelijken hebben vergrepen. Zelfs tegen de op heterdaad betrapte strooiers van spijkers van het type „altijd raak", uitgevonden tijdens de be zetting op de wegen nabij de busga rages is hoegenaamd niet opgetreden. Ook de onder sterke communistische invloed staande Unie van Paryse Vak bonden (een onderdeel van de C.G.T.) heeft by de staking van de party willen zijn. Deze verklaart niet slechts de zaak van het vervoerspersoneel tot de hare, maar heeft bovendien de eis gesteld van toekenning ener voorlopige algemene loonsverhoging van 15%, bij wyze van voorschot op de vaststelling van een nieuw basisminimum van 11.000 francs (enkele maanden terug bedroeg dit nog 8.000 francs). Aangevoerde grond is de nieuwe styging der kosten van levens onderhoud sinds 1 Juli jX met 26%. Het comité-generaal dezer" Parijse Unie, dat vandaag „belangrijke beslissingen" zal nemen, dreigde reeds enige dagen met een algemene staking. Volgens vele waar nemers heeft deze dreiging echter vooral moeten dienen als een verkiezingsma noeuvre van de communistische partij: „Weest braaf, stemt links en er zal geen staking zyn." In verband met de cholera-epidemie, die Egypte teistert, heeft het m.s. „Oran jedat op weg is naar Ned.-Indië, d« haven van Port-Said niet aangedaan. Verwachting tot Dinsdagavond: Heldere nacht met op vele plaatsen lichte en op tegen de wind beschutte plaatsen hier en daar zware nachtvorst. Overdag: Over het algemeen zonnig weer. Tijdelyk matige wind tussen Oost en Zuid. Ongeveer dezelfde tempera, tuur als vandaag. Zon 7.1317.36, maan 14.59—22.06. Het katholieke Episcopaat van Duits land heeft zich tot de geallieerde con- tröleraad gewend met een protest tegen de wegvoering van meer dan 2000 jon gens en meisjes uit de Sovjet-zone. De bisschoppen stellen zich hiermee achter het protest van Kardinaal von Preysing, aartsbisschop van Berlijn, die reeds op Pinksteren in een predicatie verklaarde: „Ik ben ten zeerste begaan met het lot van de ouders in Berlijn en omgeving, wier kinderen weggehaald zijn en die meer dan een jaar geen teken van leven hebben ontvangen." Palmiro Togliatti, secretaris-generaal van de Italiaanse communistische partij, en Luigi Longo zullen Italië bij de Kom inform, het nieuwe communistische in ternationale informatiebureau, verte genwoordigen, aldus een communiqué van de Italiaanse communistische party. Longo was aanwezig by de oprichtings conferentie in Polen. In het communiqué wordt verder gezegd, dat het partijbe stuur besluiten zal nemen ten aanzien van „concrete maatregelen" tegen de regering van Gasperi. Reeds wordt gemeld, dat communis tische afgevaardigden tydens een bij eenkomst van de bestuurscommissie van het Italiaanse algemene vakverbond hebben voorgesteld een algemene sta king van industriearbeiders en ambte naren te proclameren. Radio Sofia meldt, dat de Bulgaarse politie een complot tot omverwerping van het regiem heeft ontdekt, met „zeer uitgebreide vertakkingen", .waarbij 130 personen zijn betrokken. De leiders zyn gearresteerd. Het Roemeense departement van na tionale verdediging heeft de nationale vrijheidspartij ervan beschuldigd, dat zij na de staatsgreep in Augustus 1945 een honderdtal automatische pistolen heeft achtergehouden. De partyleiders, onder wie Bratianu, zullen worden verhoord. Te Warschau hebben de laatste week nieuwe politieke arrestaties plaats gehad. Onder de gearresteerden bevinden zich verscheidene redacteuren van het Poolse regeringspersbureau Agencja Zachodnia. Zy zouden beschuldigd gepleit hebben voor wijziging van Polens Westelijke grenzen. Zaterdag is het doodvonnis uitgespro ken tegen de Japanse vice-admiraal Ka- mada Mitsjiaki, door de kegel voltrok ken. Mitsjiaki werd ter dood veroordeeld wegens onwettige executies te Pontianak en Balikpapan. Hij was een der ergste oorlogsmisdadigers in gans Oost-Azië ty dens de Japanse bezettingstyd. De aartsbisschop van Keulen, kardi naal Frings, heeft in een herderlyk schrijven de verwachting uitgesproken, dat het herstel van de Keulse Dom in Augustus 1948 zover gevorderd zal zijn, dat het grootste gedeelte weer voor de eredienst in gebruik zal kunnen worden genomen. De baggermolen Beverwijk 14," welke tijdens de bezetting voor de Duitsers een tankval bij Bergen op Zoom aan het gra ven was, werd door de Engelsen gebom bardeerd. Herhaalde malen probeerde men de baggermolen uit de modder te lichten, doch steeds mislukte dit, totdat de „Ajax," een grote drijvende bok, de baggermolen boven bracht. De „Beverwijk 14" in de takels van de "Ajax" Een kindje van zestien maanden, dat een deeltje afgebladderde verf in een long heeft gekregen, hetwelk in Ne derland daaruit niet verwijderd schijnt te kunnen worden, is Zon dagavond alleen per vliegtuig naar Amerika vertrokken. De ouders heb ben geen gelegenheid met het ventje mee te gaan en daarom heeft een vrouwelijke passagier zich bereid ver klaard het jongetje op de reis naar New York te verzorgen. In New York zal een dokter het kind in ontvangst nemen en per vliegtuig naar de „Temple University Clinic" te Phila delphia brengen. Slechts daar schynt men over de voor de operatie ge schikte instrumenten te beschikken^ Z. H. Paus Pius XII heeft tijdens zijn verblyf van drie maanden op Castel Gandolfo een nieuwe encycliek vervaar digd, die gericht zal zijn aan het episco paat der gehele wereld. De inhoud der encycliek is uiteraard nog niet bekend. Het wordt waarschijn lijk geacht dat zij uitvoerig zal ingaan op de verplichtingen der Kerk en van de Katholieken in de huidige kritieke wereld-situatie. De medewerkers van Zijne Heiligheid zyn krachtens strenge bepalingen van de Congregatie van het H. Officie tot volstrekte geheimhouding verplicht. Op 4 November zal de H. Vader naar het Vaticaan terugkeren. Op Zondag 9 November zal de plechtige zaligverkla ring van de Franse kloosterzuster Jean ne de la None plaats vinden. De gedetineerde ex-corpschef van po litie te Deventer, P., heeft, toen hy voor een getuigenverhoor in Zutphen was, kans gezien zich van zijn bewakers, en kele parketwachters uit Arnhem, te ont doen en de plaat te poetsen. Alle tot dusverre ondernomen pogingen de vluch teling te achterhalen zyn vruchteloos gebleven. Naar het A.N.P. verneemt heeft de gouverneur van Curacao, dr. P. Kasteel, met de Nederlandse regering een voor lopige regeling getroffen ter leniging van de monetaire moeilykheden op Curacao, die het gevolg zijn van de oninwissel- baarheid van ponden-sterling in dollars. De regering heeft Curacao, ter over brugging een zeker aantal dollars ter beschikking gesteld in afwachting van nadere besprekingen met Engeland. Het dagblad „Trouw" heeft Zaterdag de inhoud eepubïceerd van een zoge naamd „Voorontwerp-radioregeling", dat, naar de Haagse redacteur van genoemd blad vernomen had, opgesteld was door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. By informatie onzerzyds is gebleken, dat de Haagse redacteur van „Trouw" een vergissing heeft begaan en een ont werp van de Radioraad voor een voor ontwerp-radioregeling" heeft aangezien. Minister Gielen heeft echter geen, laat staan een dergelyke ontwerp, klaar. Dezer dagen kreeg de afdeling opspo ring van het ministerie van Wederop bouw te 's Gravenhage een vermoeden, dat in kasteel Nyenrode te Breukelen, waar het N.O.I.B. (Ned. OpL Inst. voor het Buitenland) gevestigd is. een „zwart gymnastieklokaal" werd gebouwd. Een onderzoek werd ingesteld. Het bleek, dat de vermoedens juist waren. Het werk werd stil gelegd en men maakte procel verbaal op. De kosten van deze gymnas tiekzaal, die reeds byna klaar was, be droegen 38.000. Zaterdagmiddag geschiedde op de weg St. Michiels GestelSchijndel een mi stig auto-ongeluk, waarby twee m'lital- ren zwaar werden gewond. Omstreeks 2 uur ramde een militaire truc ter hoogte van de barrier een bestelauto van de BJ3.A., welke aan de linkerzijde volledig werd vernield. De truc sloeg over de kop en kwam in de sloot terecht. Door de schok werd een der militairen uit de laadbak geslingerd en bleef bewusteloos op het wegdek liggen. Ook de chauffeur van de truc werd ernstig gewond. Beiden werden overgebracht naar het ziekenhuis van St. Joannes de Deo te 's-Hertoger.- boech. Twee andere militairen, die schaafwonden opliepen, werden ter plaat se verbonden. Als vermoedelijke oorzaak wordt onoplettendheid van de militaire jshanffeur genoemd. sytje van Marken, winkel heeft, derdracht per het bekende meisje dat een snuisterijen- is in Markense kle it. L. M. naar Lon den vertrokken. Sytje, die in de afgelo pen zomer 3000 Engelse kinderen in haar woning heeft ontvangen, zal een week in Engeland blyven, waar zy o.a. een praatje zal houden voor de BBC. De trekking van de le klasse, le lijst der staatslotery luidde: f 2000: 16047. f 1500: 4033, 7244. f 1000: 13655, 21160. f 400: 3511, 7078, 10289, 11093, 11438, 16376, 18073, 19777. f 100: 1743, 4364, 6653, 7175, 17763, 2057»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1