DE GAULLE ZAL IN STAATSGREEP Hij wenst slechts de macht na een volksstemming GEEN GEVAL ONDERNEMEN EEN Métrostaking geëindigd Verovering van Europa in drie weken Plan zou uit drie phasen bestaan; China voornaamste oorlogsterrein BUTLINKAMP TE ZANDVOORT Overleg over uitvoering „staakt het vuren" Leiding in alle grote steden Mengelberg voor 6 jaar uitgesloten Grote vermaaksindustrie deviezen opbrengen kan Industrialisatie en platteland M Debat over Indië weer uitgesteld Het weer Tol hoofd en hart Commissie van Drie bijeen Kardinaal Frings in ons land Voor buitenlanders of landgenoten? TEGEN ONGEOORLOOFD SCHOOLVERZUIM Politioneel optreden I D DINSDAG 21 OCTOBER 1947 e Tfsfe JAARCANG No. 23980 De Gaulle, die in zijn woonplaais Colombey Des Deux Egli- ses gebleven is, waar hij zonder zich candidaai ie stellen ioi lid van de gemeenteraad gekozen is, weigert zich uit ie laten over de verkiezingsuitslag. André Malraux, bestuurs lid der R.P.F., verklaarde gisteren echter ie Colmar, dat de generaal slechts na een volksplebisciei aan de macht zou willen komen, indien de President der republiek hem deze zou aanbieden en dat hij in geen geval een staatsgreep zou ondernemen. Hoewel de einduitslag der Franse gemeenteraadsverkiezin gen de eerste dagen nog niet verwacht wordt, is hei thans reeds zeker, dat De Gaulle's R.P.F. de absolute meerderheid zal krijgen in de gemeenteraden van Parijs, Bordeaux, Straatsburg, Nanies en Algiers, terwijl de partij in Mar seille, Lyon, Rijssel, Nancy, Rennes en Grenoble de leiding heeft. Reeds contact met Indon. partijleiders EERST OVERLEG MET R.K. MIDDENSTANDSBOND Dan pas staken Uitbetaling salarissen van onderwijzers VERVALLEN POSTZEGELS REGENTES ONTVANGT MINISTERS Troepenconcentratie Mm Prinses Marijke Opnieuw naar ooglijders- insiituut 99 RUSSISCHE OORLOGSPLANNEN ONTHULD: 99 Dit overzicht van een deel van een Butlin-kamp, zoals er vele in Enge land zijn, biedt een kijkje op een zwembad met terrassen, waar het op een warme zomermiddag prettig verblijven is VER. STATEN WENSEN: BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w., 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mlfflmeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Volgens een Maandagavond door de Franse communistische partij uitgegeven verklaring heeft 1 op de 3 stemgerechtig den Zondag op de communistische partij gestemd en heeft deze partij in de be slissende centra van het land meer dan 30% der stemmen behaald. Na te heb ben vastgesteld, dat de R.P.F. slechts 47% had geboekt, eindigde de verklaring met de volgende woorden: „De commu nistische en de socialistische partij ver tegenwoordigen samen meer dan de helft 'der kiezers. Indien zij zich verenigden, zouden zij alle republikeinen om zich bijeen hebben en tezamen een belangrij ke rol kunnen spelen bij de bepaling van de richting der Franse politiek." Een zegsman van de R.P.F. deelde mede dat De Gaulle ook niet tot de hui dige coalitie-regering zou toetreden en gaf te kennen dat de generaal er op staat de volledige verantwoordelijkheid te dragen en deze niet met andere part- tijen wil delen. Zelfs indien het kabinet Ramadier zou aftreden en president Auriol een beroep op De Gaulle zou doen, dan zou het voor deze practiseh onmogelijk zijn een rege- Een zegsman van de commissie van drie landen der Verenigde Na ties, welke commissie momenteel in Australië vertoeft om te pogen een vreedzame oplossing tot stand te brengen inzake het Nederlands-Indo nesisch geschil, deelde Maandag me de, dat reeds contact is opgevat met Indonesische partijleiders. De commissie hield haar eerste bijeen komst in Lapstone in de buurt van Syd ney. De bijeenkomst werd verdaagd, na dat men Overeen was gekomen, dat het voorzitterschap wekelijks volgens alfa betische volgorde zal rouleren. Rechter Kirby, vertegenwoordiger van Australië, zal het eerst als voorzitter optreden. De overige leden van de commissie zijn dr. Frank Graham van de Verenigde Sta ten en Paul van Zeeland voor België. De republikeinse delegatie voor de be sprekingen met de drie-landen-commis- sie is volgens een bericht van radio- Djokja nog uitgebreid met de vice-gou- verneur van Midden-Sumatra, Nagroen, en met als adviseur kolonel Dachlan Djambek, eveneens van Sumatra. Naar we vernemen heeft het hoofdbe stuur van de Ned. R.K. Bakkerspatroons bond aan zijn leden medegedeeld, dat, in verband met de staking in het bakkers bedrijf van onlangs, tussen de Ned. R.K. Bakkerspatroonsbond en dé Ned. R.K. Middenstandsbond en andere katholieke vakbonden op het terrein van de detail handel en ambacht besprekingen zijn ge voerd. Als resultaat daarvan is bepaald, dat in de toekomst door katholieke vak organisaties geen staking of sluiting van bedrijven zal worden toegepast vóórdat overleg is gepleegd met de cen trale organisatie, de R.K. Middenstands bond. Het ligt in de bedoeling van de.rege ring, dat de z.g. „geïncorporeerde" onder- wijzerssalarissën, dus de vaste en tijde lijke toelagen, die „opgelost" zijn in een vast salaris, en die door de wijze van berekening iets hoger zullen liggen dan de huidige, gerekend van 1 Juli 1947 af zullen Worden uitbetaald, aldus de minis ter van Binnenlandse Zaken, naar aan leiding van een hem gestelde desbetref fende vraag van het Tweede-Kamerlid Roosjen. 1 Januari 1948 worden de volgende se ries postzegels buiten gebruik gesteld en verliezen dus hun geldigheid voor fran kering: A: oorlogszegels, B: de z.g. Na tionale Hulpzegels 1947, C: Prinsesseze- gels 1946, D: kinderzegels 1946. Prinses Juliana heeft heden in het Paleis Soestdijk in gehoor ontvangen de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Financien. ring te vormen onder de huidige om standigheden, daar hij geen parlemen taire partij heeft en volgens de grond wet van de Vierde Republiek niet eerder dan Mei 1948 algemene verkiezingen ge houden kunnen worden. De woordvoerder achtte het echter niet onmogelijk dat gedeputeerden van di- verse partijen in de huidige assegr.blée aan De Gaulle him steun zouden toe zeggen, hoewel alle grote partijen zulks strikt verboden hebben toen de generaal zes maanden geleden zijn beweging op richtte. Vele waarnemers vrezen echter dat de communisten de algemene staking of zelfs drastischer maatregelen zullen toepassen om De Gaulle te beletten weer aan de macht te komen. Van betrouwbare zijde verluidt dat de minister van oorlog, Paul Coste-Floret, de troepen, die in de hoofdstad gestati- onneerd zijn, opdracht heeft gegeven zich gereed te houden, terwijl hij verder versterkingen zond, die Maandagavond zouden arriveren, zulks om eventuele wanordelijkheden de kop in te drukken, die zouden kunnen ontstaan als gevolg van de onrustige arbeidssituatie en de mislukte poging der communisten om zich via de gemeenteraadsverkiezingen van de staatsleiding te verzekeren. Naar verluidt arriveerden Maandag ochtend reeds troepen in Parijs en zou den na het vallen der duisternis verdere versterkingen aankomen. Zij worden ge concentreerd op veiligheidspunten rond de stad, zoals het Bois de Boulogne. In geval van moeilijkheden zullen zij ter versterking dienen van de stedelijke po litie en de mobiele garde. De gemeente Co- lom.bey-les.deux Eglises, waar gene raal De Gaulle sinds zijn aftreden in 1946 woont, is klein en evenals vele Franse dorpen in haar uiterlijk niet welvarend. Het stemlokaal, waar de generaal als in woner van de plaats zijn stem moest uitbrengen, getuigt ervan. Een paar dekens, ge spannen om enige palen, moesten de geheimhouding verzekeren hoe de generaal en hon derden andere in woners van Co lombey hun stem biljet invulden. Op de linkse foto gaat De Gaulle het stemhokje binnen, op de Itndere doet hij het biljet in de bus. De Commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. baron de Vos van Steenwijk, heeft in het dorpje Petten een monument onthuld. Dit monu ment bestaat uit stenen van de vernielde kerk. Petten werd in 1943 door de Duitsers totaal vernield, doch wordt nu weer opgebouwd, mooier dan het was. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, 20 October Hedenavond' heeft de voorzitter vaT het stakingscomité van het bij de C.G.T. aangesloten Parijse transportper so neel via de radio de employé's van Métro en autobussen opgeroepen morgen, Dins dagochtend, op de normale uren het werk te hervatten. Het conflict is uit de wereld. In een laatste met de regering ge voerde bespreking is vanmiddag over eengekomen, dat geen sancties zullen worden toegepast wegens door stakers begane vergrijpen en dat de regering, hoewel zij uitbetaling van de stakings dagen niet kan inwilligen, er geen be zwaar tegen heeft, gezien de precaire gezinsbegrotingen van het personeel, dat de directie van het Parijse vervoerswe zen dit personeel in de gelegenheid stelt om ofwel op korte termijn door het ma ken van overuren waarmee? de geleden schade in te halen of de sta kingsdagen te verrekenen met de va- cantie. Doch als het weer vacantietijd is, i alles waarschijnlijk allang_ vergeten jn is er in ieder geval wel een andere regering. Op een vanmorgen gehouden bijeenkomst van de stakers was besloten de hervatting van het werk afhankelijk te stellen van „capitulatie der regering op deze twee zo even genoemde punten: geen sancties en uitbetaling der sta kingsdagen. De minister van Arbeid had van zijn kant gisteren verklaard: „Een staking brengt risico's mede; zij moet niet ontaarden In een betaalde vacan tia" De financiële verbetering, welke het Parijse vervoerspersoneel met de staking heeft verworven, bestaat voornamelijk in toekenning van een door C.G.T., chris- telijken en autonomen bevredigend ge acht voorlopig voorschot op de a.s. alge mene loonsherziening. Verwachting tot Woensdagavond: Heldere nacht met nog slechts op enkele plaatsen, hoofdzakelijk in het Oosten van het land, lichte nachtvorst en hier en daar vorming van nevel- of mistbanken, die in de ochtend weer oplossen. Morgen overdag: Over het alge meen vrij zonnig droog weer. Tijde lijk matige wind uit Zuidelijke rich tingen. In de namiddag vrij warm voor de tijd van het jaar. Zon 7.15—17.33, maan 15.31-^23.14. De Centrale Ereraad voor de Kunst heeft heden uitspraak gedaan in het hoger beroep, dat prof. dr. Willem Men gelberg ingesteld heeft tegen de uitspraak door de Ereraad voor de Muziek d.d. 2 Juli 1945, waarbij hem een verbod werd opgelegd de dirigeerstok in Nederland weer op te heffen voor de duur van het leven. s De Centrale Ereraad vernietigde de uitspraak van de Ereraad voor de Muziek en nam ten aanzien van hem de volgende maatregel: Verbod van beroepsuitoefening in het openbaar in iedere vorm, daaronder be grepen het lidmaatschap of bestuurslid maatschap van enige beroepsvereniging voor de tijd van zes jaar, welke geacht moet worden te zijn ingegaan op 1 Juli 1945 en mitsdien zal eindigen op 1 Juli 1951. Naar wij vernemen zal Prinses Marijke, heden voor een korte na behandeling in het gasthuis voor Ooglijders te Utrecht worden opge nomen. De snelle verovering van West-Europa liseerd worden, zodat nog slechts voor Naar wij vernemen brengt Z. Em. Kar dinaal Frings, aartsbisschop van Keulen, momenteel een bezoek aan Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong. Kardinaal Frings zou vandaag weer naar Keulen vertrekken. is de sleutel van het eerste bedrijf in de plannen tot de verovering van de wereld van de Sovjet-generale staf. Dit kan be trekkelijk eenvoudig volbracht worden door een gebruikmaking van die troepen, die nu beschikbaar zijn voor het vredes- leger. Men trekt er niet meer dan drie weken voor uit. De tweede phase moet Zuid-West-Europa in Russische handen brengen en houdt een opmars naar het Iberische schiereiland in en vervolgens een penetratie via Spanje naar Noord- Afrika. Tegelijkertijd moeten andere Russische legers van het Oosten uit een aanval door Iran, Irak en Syrië in de richting van het Suezkanaal ondernemen. Voor deze phase menen de Sovjet-leiders ongeveer drie maanden nodig te hebben. De Middellandse Zee zou door een suc cesvolle operatie van deze aard geneutra- (Van onze Haagse redacteur) Dit is in het kort de geschiedenis van Billy Butlin. Hij kwam als berooid Ca nadees in Engeland, begon op de kermis te werken en slaagde erin, de koning van het Lunapark te worden. Butlin deed meer: hij introduceerde in Engeland, vooral voor middenstanders en arbeiders, een door hemzelf uitgedacht „Holiday- camp", dat alle luxe-dromen van de va- cantieganger bevredigen kan. Deze vindt in een barakkendorp alle vormen van amusement bij elkaar gebracht: bars, dancings, gelegenheden voor sport, bio scopen, schouwburgen en wat men zich maar wensen kan. Men wordt er op zijn wenkerr bediend. 's Morgens bij het op staan brult de radio-Installatie de *a- cantieganger in het oor: „Roll out of bed in the morning with big bright smile and a bright good morning" en de micro- phoon blijft verder de gehele dag aan wijzingen geven, waar men, bijvoorbeeld ook op regenachtige dagen, het best zijn vermaak kan vinden. Over kinderen be hoeven ouders zich niet bezorgd te ma ken; Butlin heeft aparte verzorgsters voor hen. Ja, wat biedt het kamp niet: Butlin-winkels, Butlin-maaltijden, But- lin-wedstrijden, Butlin- schoonheidscon- courses, dit alles voor duizenden perso nen tegelijk. Het ziet er vrij onschuldig uit, doch het grote bezwaar tegen deze fabriek van vacantie-amusement is, dat men zelf niet meer leeft, doch geleefd wordt. De vervlakking, die in het gehele maatschappelijk leven steeds meer doordringt, doet zich hier voor in ge- quadrateerde vorm. Dit soort van ver maak maakt in Engeland grote opgang; men wordt bij Butlin niet afgezet, of wel „uitgeklopt" en de Butlinkampen geven 100 pet. dividend. Sedert het begin van dit jaar bestaat er een plan om in Zandvoort een kamp a la Butlin in te richten. Het Tweede-Kamerlid de heer Tho massen heeft naar aanleiding hiervan verschillende malen vragen gesteld, aan vankelijk zonder resultaat. Dezer dagen is het voorlopig laatste woord van de bewindsman minister Neher uit de bus gekomen. Hieruit blijkt, dat de promotors van het kamp te Zand voort voornamelijk buitenlanders willen aantrekken en omdat de deviezen, die deze toeristen zullen meevoeren, te ver lokkelijk zijn, is de bouwvergunning ver leend, echter met de beperking, dat men de reden waarom is ons niet bekend niet mag gaan bouwen voor 1 November a.s. De combinatie, die het plan heeft op gevat, zal zelf de zaak financieren; de Maatschappij tot Financiering van het Nationaal Herstel N.V. verleent f 72.000. crediet voor aankoop van de materialen uit België enzo gaat de beantwoor ding verder, nu de deviezenbelangen op de voorgrond zijn gekomen en de belan gen van de jeugdhuizen weinig of niet bij deze aangelegenheid betrokken zijn, is overleg met daarvoor in aanmerking komende organisaties der vrije jeugd- vorming, volksontwikkeling enz. in ieder geval secundair geworden. Het kamp in Zandvoort is bestemd voor 1500 gasten, die ieder de Butlin-kuur van één week zullen ondergaan, d.w.z. 30.000 mensen per seizoen. De eerste kanttekening is derhalve, dat het zeer onwaarschijnlijk Is, dat zulk een groot aantal mensen, onder welk voorwendsel dan ook, deviezen zullen kunnen loskrijgen, om die naar Zandvoort te brengen. De twee de opmerking, onmiddellijk aan de eerste vast te haken: derhalve zullen de exploitanten wel genoodzaakt zyn hun vermaaksindustrie voor Neder land te laten draaien. Anders is het geld en van andere zijde bekeken ook de vergunning voor de bouw hele maal weggegooid. Er zou dus wèl reden voor overleg zijn met hen, die het met de opvoeding van de jeugd en van de massa serieus menen. Over de aard van het advies, dat van deze zijde gegeven zou worden, behoeft men niet te twijfelen. Zaterdag j.l. is door de Haagse Jeugd Actie, waarbij zijn aangesloten alle ka tholieke, christelijke, socialistische, neu trale en communistische jeugd- en jon gerenorganisaties, een telegram gezonden aan de Nederlandse Jeugdgemeenschap met het verzoek, stappen te doen bij de regering, waardoor de vestiging van de Butlin-vermaaksindustrie, die de geeste-, lijke en culturele vorming van het ge hele volk ongunstig zou beïnvloeden, voorkomen wordt. Men heeft nog tien dagen de tijd- vóór het 1 November is en koestert nog steeds enige hoop, dat de zakelijke belangen der exploitanten en de deviezenhobby niet doorslaggevend zullen zijn. een bescherming in de flank tegen een aanval vanuit de Britse eilanden gezorgd zou moeten worden, voordat de derde phase een aanvang kan nemen. Voor deze beschermingslegers zouden ongeveer een honderd divisies genoeg zijn, welke vooral uit Bulgaren, Tsjechen en Joego- slaven moeten bestaan. Het voornaamste slagveld zal ech ter in China liggen. De beste Rus sische strijdkrachten kunnen na de succesvolle beëindiging van de veld tochten in West-Europa naar het Verre Oosten gebracht worden, waar volgens de Sovjet-generaal de definitieve slag zal moeten worden geleverd. Rusland zou in China over ongeveer 300 divisies kunnen be schikken en bovendien nog door -de communistische strijdkrachten kun nen worden versterkt. Voor deze pe riode van de oorlog schat men 2 jaar nodig te hebben. De voorbereiding van dit alles houdt de Russische generale staf vanzelfspre kend diepgaand bezig. Begin 1948 moet de Sovjet-legermacht op vredesvoet 150 divisies met 1.800.000 man onder de wa penen hebben, welke in zes legers zijn gegroepeerd. De 120 in Rusland gelegerde divisies zijn daar gelegerd, waar in de toekomst hun aanvalsgebied zal liggen: 't Westelijke Minsk, het Zuidelijke Odes- sa, het Kaukasische Tiflis, het Turkestan- se Tashkens, het Verre-Oostelijke Vla divostok en Chita. In dezelfde volgorde zijn de volgende personen, ten dele uit Wereldoorlog II bekend, de aanvoerders: Maarschalk Wo- roshilov, Maarschalk Rokosowsky (be kend uit de oorlog in Polen en Noord- Oost-Duitsland), Maarschalk Zjoekov (die hiermede dus weer naar voren komt),' Maarschalk Bagramian, Maar schalk Timosjenko (er wordt niet vermeld of dit de bekende gene raal uit de strijd In Centraal-Rus- land is). Maarschalk Malinovsky (de veroveraar van Slowakije en Roemenië. Deze generaals hebben in vredestijd een millioen man beroeps-troepen onder hun bevelen, waardoor zij dus een bui tengewoon sterke kern kunnen opbou wen. Een van de vraagstukken, welke het Sovjet-Opperbevel het meest bezighou den, is vanzelfsprekend de atoombom. Theoretisch kunnen de Russen er een produceren, maar In de practjjk kunnen zij de productie nog niet tot een in dustrieel peil opvoeren. In Oost-Siberië zijn echter de eerste drie grote fabrieken voor de fabricage van atoombommen gebouwd. Zij zullen over 12 of 18 maan den in gebruik worden genomen. De Russen zijn er van overtuigd, dat de Amerikanen een middel hebben ge vonden om petroleum te „ontaarden" of onbruikbaar te maken door het bom barderen vaj, Hevelden met atoombom men vooral wanneer deze velden dicht bij de zee gelegen zijn, zoals in Rusland vaak het geval is. Om het gevaar af te wenden, dat de benzinebevoorrading etc. zou worden onmogelijk gemaakt, zijn de Russen begonnen met de oprich ting van een reusachtig metalen scherm, dat de radio actieve uitwerking van de bommen van olievelden verwijderd moet houden. Op het gebied van de zgn. V-wapens hebben de Russen betere resultaten ge boekt. Zij hebben zich geconcentreerd op raket-aanvallen op lange afstand en in hun proefstations in Siberië, in de nabij heid van Kamsjatka, hebben zij reeds resultaten bereikt, waarbij zij slechts drie tot zes mijl hun doel misten op een af stand van 900 tot 1300 mijl. Volgens de verklaringen van de Rus sische generaal, is men ip Sovjetleger- kringen ervan overtuigd, dat na de ver- «vering van China een compromis kan Het is nog niet zo lang geleden, dat in Parijs een politieke vluch teling werd opgemerkt, die zich „Gulishvili" noemde, de rang van luitenant in het Sovjet-Russische leger zou bezitten en chef zou zijn van de Russische inlichtingen dienst in Oostenrijk. Het Ameri kaanse blad Alliance" onthulde echter, dat deze luitenant in wer kelijkheid generaal Chaparidze was, die Sovjet-Rusland ont vlucht aan dit blad enige Rus sische oorlogsplannen onthulde, waaraan „Time" het voornaamste ontleent. Het verslag bevat vele passages, die ongeloofwaardig schijnen, „Time" acht het niettemin be langrijk genoeg om het in zijn millioenen exemplaren verschij nend weekblad te publiceren. Het past goed in de door het tijdschrift gevolgde anti-communistische lijn. Van een andere kant is echter een indirecte bevestiging van deze onthullingen gekomen. Het Belgi sche blad „La Libre Belgique" publiceerde Zaterdag enige docu menten, die hgt in bezit gekregen had. Deze vormen een politieke pendant van de verklaringen van Chaparide. In een volgend num mer zullen wij deze publiceren.. Hoe onrustbarend deze berich ten ook zijn, men bedenke dat iedere generale staf zijn plannen van te voren maaktDe werke lijkheid wijkt er echter vaak ver yvan af. J bereikt worden met Amerika, dat ge baseerd zal zijn op een verdeling van de wereld in twee delen. Europa (be halve Engeland), het Nabije en Midden- Oosten, Noord-Afrika en China zouden aan Rusland moeten komen, terwijl In- dië, Indonesië, Indo-China, Zuid-Ame- rika, Engeland en koloniën en Japan onder de Amerikaanse invloed zouden komen. Maar voordat de Russen tot deze strijd over gaan, willen zij één kwestie opgelost zien: de mogelijkheid uitban nen, dat zij op een of ander moment zonder brandstof zouden komen te zit ten. Volgens generaal Chaparidze is di0 meer dan iets anders de reden, dat Sovjet-Rusland een eventueel conflict met de grootste vrees tegemoet ziet. en kan het betreuren, en in menig opzicht is er inderdaad reden te over tot de klacht, dat het platteland van karakter gaat verande ren met alle gevolgen van dien. Maar het is nu eenmaal niet anders. Mtet een bloedend hart moeten.wij vastleggen, dat menige boer geen boer kan blijven en eerlang het stuk grond, waarop hij en zijn ouders hebben gearbeid, zal moeten verlaten. Wij leven in-een tijd van ingrijpende veranderingen, nationaal en internatio naal. Het is zinloos en onverantwoord daarvoor de ogen te sluiten. Dienover eenkomstig moet ook ons standpunt te genover de industrialisatie van het platteland zijn. Maar dit proces mag niet te snel en te onbeheerst verlopen. Het tempo moet gebonden blijven en bovenal moeten waarborgen geschapen worden, dat de prijs, welke voor de industriali satie en de daarbij geboden bestaansmo gelijkheden betaald moet worden, niet te hoog is. De plattelandsbevolking mag niet ontworteld raken, moet tijd en ge legenheid krijgen, zich geestelijk en technisch aan te passen en in te leven in die nieuwe levensomstandigheden. Heel eenvoudig, maar tevens al te eenvoudig en daarom verkeerd, redeneert men. wanneer men slechts let op het ogenblik van nu. Er vestigt zich een nieu we fabriek in een dorp; een aantal jonge plattelanders vindt er werkgelegenheid. De financiële zorgen van het moment aijm daarmede weggenomen; de vestiging van die fabriek lijkt, oppervlakkig ge zien, om deze reden een zegen. Maar schijn bedriegt en de mens leeft niet van brood alleen. Men moet verder kijken dan het ogenblikkelijk gunstig stoffelijk voor deel. De gevolgen van een industriali satie zullen noodlottig zijn, indien niet de gehele persoon en alle belangen van de arbeider, die gisteren nog boer was, tegen schade warden beveiligd, vooral tegen geestelijke schade Het is niet te loochenen, dat in industriekringen een eenzijdige en overdreven waardering van het geld en de economie bestaat. Dat is de algemene kwaal van deze tijd, maar zeer in het bijzonder van de in dustriële wereld En daarom is -het al lerminst denkbeeldig, dat bij de vesti ging van de industrieën te platteland# de veel hogere waarden van de gods dienst van de mens, de cultuur en het sociale leven in het gedrang zullen ko men. Daartoe bestaat te meer gevaar, omdat de nood te plattelande zo hoog is gestegen en de zorg van talrijke ouders voor de toekomst hunner kin deren hen al te gretig de aangeboden kans doet grijpen. Dat is verklaarbaar, maar daarom nog niet verantwoord. Hier ligt de zware, maar prachtige taak der gezamenlijke stendsorganisatie» om, in samenwerking met andere in stanties en optredend namens het Ita- thoiieke volk, in te grijpen waar het no dig is. Soms zal vierkant stelling geno men moeten worden tegen iedere in dustrialisatie, omdat zij ter plaatse niet nodig is, en ook niet gewenst. In een andere streek zal juist het te gendeel moeten geschieden en zullen dus fabrieken moeten worden aangetrokken. In het ene dorp of deel van he^ platte land zal deze industrie passen, in een ander gebied beter een andere. Gelet zal moeten worden op aard en grootte der bedrijven. Aandacht zal geschonken moeten wor den aan de kwestie van woningbouw, ge meentelijke' uitbreidingsplannen, am bachtsscholen, scholing, heroriënte. ring van de middenstand, speciaal van de industriële middenstand, van de ar beid van de gehuwde vrouw, van bet meisje in de fabriek, enz. enz. (Vervolg op pag. 3) Om het ongeoorloofd schoolver zuim met goed resultaat te kun nen tegengaan, is de Leerplicht wet kort geleden op enkele punten gewijzigd. Thans heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen de gemeenteraden aange raden een verordening vast te stel len, krachtens welke politie-ambte- naren gemachtigd zijn een kind, dat zij gedurende de schooltijden op straat aantreffen, naar de school te brengen. Aan de gedelegeerden in de Veilig heidsraad is gisteren de tekst van een nieuwe Amerikaanse resolutie, waarin er op wordt aangedrongen, dat beide partijen in Indonesië in overleg zullen treden om te komen tot uitvoering van de order „staakt het vuren", ter bestu dering overhandigd. De tekst van deze resolutie luidt: „Na kennis genomen te hebben van de samenvatting van het rapport der con sulaire commissie, gedateerd 6 October 1947, waarin aangegeven wordt, dat de resolutie van de Veiligheidsraad d.d. 1 Augustus 1947, betrekking hebbende op het staken der vijandelijkheden, niet volledig ten uitvoer is gelegd; na in het bijzonder kennis genomen te hebben van de eerste paragraaf van dit rap port, waarin er op gewezen wordt, dat door geen van beide zijden pogingen lit De mond van een mens kan liegen; zijn ogen echter zijn de spiegel van zijn ziel. j worden gedaan om tot overeenstemming te komen over de wijze, waarop -ge noemde resolutie zal kunnen worden uit gevoerd, doet de Veiligheidsraad een beroep op beide partijen om met elkaar in overleg te treden, op welke wijze de resolutie kan worden uitgevoerd en zich gedurende dit overleg te onthouden van alle activiteit, welke direct of indirect met deze resolutie in strijd is. De Veiligheidsraad verzoekt de com- missie-van-goede-diensten de partijen behulpzaam te zijn bij het bereiken van een regeling, welke de nakoming van de order „staaktf het vuren" zal waarbor gen. Tevens verzoekt de Veiligheidsraad de consulaire commissie zich met haar militaire staf beschikbaar te stellen voor de commissie-van-goede-diensten". De Veiligheidsraad heeft gisteren het debat over Indonesië op verzoek van Gromyko opnieuw voor de derde maal in vijf dagen uitgesteld, om de Russische afgevaardigde de gelegenheid te geven deel te nemen aan de plenaire zitting der Algemene Vergadering, welke gisteren gehouden werd. De Veiligheidsraad zal nu Dinsdagmid dag bijeenkomen om de nieuwe Ameri kaanse resolutie te bespreken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1