Bloemendaalse drogist werd N. S. B.-er Zandvoorts wederopbouw vordert gestadig HAARLEMS ZALEN EN DE KAMERMUZIEK Omdat men dacht dat hij het was. Verraders voor het Hof Verkeerde gemoedelijkheid 22 November onthulling van een symbolische gedenksteen Verbetering is mogelijk met weinig middelen Nogmaals het grote gezin Hoe spelen de R K. clubs? Koopman kocht voor f 70.000 textiel L....W- DRINKSERVIES VOOR PRINSES ÊLIZABETH AGENDA i »-#•«»> I w**"*" N.S.B.-ambtenaar pleegde verraad DINSDAG 21 OCTOBER 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Zware straffen geëist Winkelier veroordeeld Kruideniers opgelet! Burgerlijke Stand Maar alles was „Made in Belgium" J c Lofrt <fordcrolg a c Distributienieuws Tien jaar geëist Lezers klimmen in de pen D'un siècle a l'autre Cabaret „De Inktvis" Jongetje viel van hoge ladder ES Tien jaar geëist tegen liquidateur Band Nederlatid-Indië HEEMSTEDE Kath. Arbeidersbeweging Vijftig jaar getrouwd BLOEMENDAAL BESOMMINGEN VERDEELDE MARKT «Iedereen zest, dat ik N. S. B.-er ben, dus dan wordt ik het ook maar." Dit schijnt de Bloemendaalse drogist W. S. gedacht te hebben, toen hij in Augustus 1940 nationaal-socialist. werd. Vóór de oorlog mocht de drogisterij Tan S. zich te Bloemendaal in een goede clandizie verheugen, doch in 1910 werd het praatje verspreid, dat S. aanhanger van de Fiihrer was ge worden. Direct was het met de wel stand van de zaak gedaan: met een Nazi wilde men niet te maken heb ben. In werkelijkheid was S. echter geen N. S. B.-er en hij zou niet weten, waar om hij het zou moeten worden. Toen hij de oorzaak van het wegblijven van zijn cliënten vernam, dompelde hij zich in een gevoel als „Ja, dan moet het maar. Het resultaat was, dat de geïsoleerde zich uit een soort wrok als lid bij de verkeerde partij aansloot. Deze kon ech ter tevreden over hem zijn, want S. ont wikkelde zich tot een voorbeeldig N. S. B.-er; hij werd blokleider en maak te ruimschoots propaganda door het be zorgen van Volk en Vaderland e.d. Hij stortte geldelijke bijdragen in het Strijd fonds van de partij en solliciteerde naar het baantje van Verwalter. Als geldbe legging kocht hij enige geliquideerde Joodse en andere huizen. Ook op andere wijze toonde hij zich een N. S. B.-er waardig. Hij wist, dat de Bloemendaler v. B. een anti-Nazi was en op een keer, toen een dame bij hem kwam om hem te zeggen, dat zij door v. B. met een schiet wapen bedreigd was, besloot hij van de gelegenheid gebruik te maken. S. ver telde de toedracht van het gehele geval aan de N. S. B.-groepleider van Bloe mendaal N. De heer v. B. heeft echter geen enkel nadeel ondervonden, daar N. de zaak op de lange baan geschoven achijnt te hebben. Maandag had S. zich voor de tweede Mr. J. Besier, procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, eiste gisteren 8 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontzetting uit alle rechten voor de tijd van het le ven tegen de 41-jarige J. Dil uit Bever wijk. die in het najaar van 1943 aan de nationaal-socialistische wachtmeester van politie had medegedeeld, dat nij in de Zaanstreek enige onderduikers en een verborgen radiotoestel wist te zit ten en vervolgens met de Velsensc po litie naar de Zaanstreek is gegaan om deze adressen aan te wijzen. Als gevolg hiervan werden drie personen gevangen genomen, terwijl bij dr. Hagtingius, waar het radiotoestel verborgen zou zijn be halve de dokter ook een Joods jongetje werd gevonden, waarvan nooit meer iets vernomen is. Tegen de 47-jarige G. J. Meijer uit Haarlem eiste mr. Besier 10 jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest en ontzetting uit alle rechten voor de tijd van het leven. M., die in 1940 werkzaam was op het bureau voor Sociale Zaken te Amsterdam, had in October van dat jaar drie zijner collega's bp het bureau Douwe Bakker aangebracht, omdat zij een hekeldicht van anti-Duitse strek king verspreidden. Het drietal werd ge arresteerd en door het Landesgericht veroordeeld tot straffen van 3 maanden tot een half jaar. Na hun ontslag uit de gevangenis werden zij niet in hun functie bij het bureau voor Sociaie Za ken hersteld. In begin 1943 werd M. uitgenodigd om de functie van waarne mend directeur van de gemeentelijke dienst van Sociale Zaken en Maatschap pelijk Hulpbetoon te Haarlem te aan vaarden. waarin hij volgaarne toestem de, omdat naar verdachte ter zitting vertelde, de dienst niet liep zoals het wel moest. In Februari 1943 reeds deel de M. aan de politie-president Biank mede. dat een zijner ondergeschikten in het bezit was van een herinnerings tegeltje betreffende het door de Duitsers verplichte wachtlopen in Haarlem, ter wijl hij wist, dat deze tegeltjes door de politie gezocht werden. Een drietal ambtenaren van de dienst gingen als gevolg van dit verraad voor zes weken de gevangenis in. In Degin 1944 werd zekere Hessels, eveneens amb tenaar van het bureau voor Sociale Za ken te Haarlem, wegens illegale werk zaamheden op het bureau gearresteerd. M. verklaarde toen tegen de recher cheurs van de Inlichtingendienst, die Hessels kwamen halen, dat deze anti- Duits en anti-nationaal-socialistisch was en tevens dat Hessels blijken had gege ven van antipathie tegen de Nederlandse Volksdienst. Het Haarlems Tribunaal heeft heden morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen H. Winkler, voormalig N.S.B.-bur- gemeester van de gemeente Haarlem- merliede-Spaamwoude, die zich tijdens de bezetting fanatiek tegen de bevol king gedroeg. Ook liquideerde hij enige Joodse bedrijven en colporteerde met Volk en Vaderland. Het Tribunaal veroordeelde hem tot een geldboete van f 10.000 en een inter nering tot 9 Februari 1948 met ontzet ting uit de beide kiesrechten. Morgenavond om 8 uur houdt de RK. Kruideniersvereniging in Brinkman (Grote Markt) een zeer belangrijke ver gadering. Morgenavond trekken dus alle Haarlemse kruideniers op naar Brink- manl GEBOREN: H. C. WoltmanStolvoort. z. C. C. HoekBoelens, z. E. A. MaatSterenberg, z. A. Kropman v d. Velden, z. B. LeijenKarten, z. A. C. LenningsLazet, z. J. E. M. v. d. ReepNederkoorn, z. C. Koster v. Everdingen, z. M. FloorZwikker, z. J. M. HessBos, z. G. J. v. Ma nenBeuze, z. T. F. BenekerHof man, d. C. M. v. Wortv. Kampen, d. A. M. BaaijAlofs, d. H. S. v. d. WaterenKlaassen. d. E. J. G. Tys- senv. Wijk, d. P. A. v. d. Worp A ntomsse, d W. d. Redelijkheidv. Zomeren, d. E. C. KapiteinMöller, d. OVERLEDEN: J. E. Cappelle—v. Alme lo 28 j.. Gasthuisvest E. C. Bijster Caro, 24 j„ Vergierdeweg J. Wasse naar. 60 j. Riouwstraat A. v. d. Beid v. Amersfoort, 76 j„ Lange Herenvest keer voor het Haarlems Tribunaal te verantwoorden. De uitspraak, die volgde op de eerste behandeling van de zaak enige tijd geleden, heeft geen fiat-executie van de Hoge Raad gekregen. De tenlastelegging vermeldde buiten het bovenstaande, dat S. tijdens de be zetting naar een burgemeestersbaantje had gesolliciteerd. Beschuldigde zei dat dit nooit gebeurd was. Wel had hij eens een dergelijke aanbieding gekregen, doch hij hacrhaar afgeslagen. Volgens de dag vaarding zou S. ook eens een lijst opge steld hebben van opgeschoten zoons van anti-Naz's. Deze zouden daarna voor de portatie naar Duitsland in aanmerking komen. Ter zitting bleek echter, dat dit punt niet bewezen kon worden, terwijl S. zelf beweerde nog nooit iets dergelijks gedaan te hebben. Voorts had verdachte eens enkele men sen, van wie hij wist, dat zij tegenstan ders van de N. S. B. waren, uit hun func ties als ambtenaren laten ontzetten. De verdediger betoogde, dat S. veel ellende in 1940 heeft meegemaakt door de lastercompagne, als zou hij N. S. B.-er zijn. Het is natuurlijk verkeerd van hem geweest om dan in een soort van koppig heid lid te worden. Pleiter vroeg invrij heidstelling van zijn cliënt. Uitspraak over 14 dagen. De 68-jarige koopman G. S. uit Haar lem begon het vorig jaar met zijn vrouw een detailhandel in textielgoederen. Om zich met deze goederen te bevoorraden nam hij contact op men een zekere H. uit Putte, die op zijn beurt de koop man in relatie bracht met de smokke laar „Slap", eveneens uit Putte. „Slap zou de nodige goederen leveren, doch de koopman had helemaal niet de gedachte, dat een en ander wel eens van smok kelarij afkomstig zou kunnen zijn. Dit verklaarde hij althans voor de economische politierechter te Haarlem, waar hij zich voor het inkopen van smokkelgoed te verantwoorden had. En hij werd bij zijn yerklaringen terzijde gestaan door zijn vrouw, die als procu ratiehoudster zich eveneens voor de po- litie-rechter had te verantwoorden. Bij de behandeling bleek echter, dat een ambtenaar bij een controle had ge constateerd, dat de pakken, waarin zich de diverse goederen bevonden, voorzien waren van een label: Made in Belgium. De koopman bracht naar voren, dat hij nooit bejer geweten had, of alles was af komstig uit fabrieken bij de grens. Politierechter: „Waarom stonden er dan in de boekhouding en op de facturen fabrieken vermeld, die niet eens •be staan?" Verdachte: „Alleen maar om niet zo veel belasting te moeten betalen." De politierechter geloofde er niet zo veel van en kwam na het getuigenver hoor tot de overtuiging, dat er bewust gesmokkelde goederen waren ingekocht en wel voor een bedrag van 70.000. Dat ook de Officier deze overtuiging was toegedaan bleek uit zijn eis tegen de koopman en zijn vrouw. n.L resp. een boete van 5.000.of 6 maanden hech tenis en een gevangenisstraf van 3 maanden met aftrek of een boete van 10.000.met verbeurdverklaring der goederen. Het goed gedocumenteerde pleidooi van mr. Van Wijk mocht niet verhinde ren dat de politierechter beide verdach ten confomr de eis veroordeelde. De gemeenteraad van Bloemendaal heeft in zijn laatste vergadering besloten een gemeentelijk ambte naar voor de lichamelijke opvoeding aan te stellen. Deze ambtenaar, die van f 4660 tot f 5040 per jaar zal verdienen, krijgt een zeer uitgebreide taak, die nauwkeurig en gedetailleerd omschre ven is en zowel binnen als buiten schoolverband is gelegen. Deze ambte naar moet sport en spel, demonstraties, wedstrijden organiseren, hij moet pro paganda voor de sport voeren, lezingen geven of doen geven, initiatief nemen tot oprichting of fusie van verenigingen, adviezen verstrekken op sport-technisch en sport-organisatorisch gebied, het speeltuinwerk bevorderen, toezicht hou den op de leiding der verenigingen, etc. Hij moet over de sportkleding van de leerlingen der verschillende scholen be slissen, hij heeft te zeggen over het ge bruik der gymnastiekzalen en honderd dingen meer. Bovendien is hij de ver bindingsman tussen de gemeente en het departementale sportopleidingscentrum „Duinlust". Maar juist daarom is het merkwaar dig, dat de raad zich het recht niet heeft voorbehouden deze ambtenaar te benoemen. Hij nam weliswaar het be sluit een ambtenaar aan te stellen, maar heeft geen voordracht gezien noch iets gehoord over de te benoemen per soon en dat terwijl het de bedoeling van B. en W. was de functionaris al 1 November a.s. in dienst te laten treden. Deze onjuiste gang van zaken wreekt zich nu. Er zijn, naar wij vernemen, verschillende raadsleden, die er zeer verbaasd over zijn, dat een hunner col lega's voor deze functie benoemd zal worden. Dit raadslid zou dus indirect aan zijn benoeming meegewerkt hebben, al is hij dan zo verstandig geweest niet aan de discussies deel te nemen. Gaat zijn benoeming door, dan moet hij als raadslid bedanken. Laten wij gerust man en paard noemen, het is de heer Cassée, oud-wethouder, makelaar en voorzitter van de voetbalvereniging Bloemendaal. Of dit raadslid al of niet de juiste man voor deze functie is, kunnen we niet beoordelen, het gaat er om, dat in deze kwestie geen open kaart gespeeld is en dat er min of meer voordeel is getrokken van de „gemoedelijke sfeer", die er in Bloemendaals raad te onder kennen is. De reserveschroef van het m.s. ,Jtuys", welke van Drunen naar Rotter dam vervoerd moest worden, heeft een avontuurlijke reis gehad. Het gevaarte heeft een diameter van 4.5 meter en een gewicht van 2.5 ton. Zondagmorgen raakte het in Zevenbergen tussen twee huizen bekneld, waarbij de pui van een der huizen vernield werd. Men hoopt nu de schroef via de Moerdijkbrug naar Rotterdam te vervoeren. Bioscopen: Rembrandt: Haven der Verleiding (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Moord onder narcose (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Berucht (volw.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; City: Tarzan de on overwinnelijke (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaame-theater: De Klokken van Capistrano, Zamboanga (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u Tentoonstellingen: Frans Halsmuseum:. Rondom Frans Hals, Zondags: 14 u. en in de week: 10i u.; expositie van „Kunst zij ons Doel", Zondags: 15 u. en in de week' 105 uur. Leffelaar (Grote Markt): Gobelins van de handweverij Knipscheer te Laren, 105 uur Leffelaar (Wagenweg): Eretentoonstel- ling bloemschilderijen van mevr. H. Din- gemans-Numans, Zondags: 25 u. en in de week: 105 uur. Biss. Museum: Middeleeuwse Kunst, Zondag: 13 uur en Dinsdag-Zaterdag: 104 uur. DINSDAG 21 OCTOBER: Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met „Het Glazen Paleis", 8 uur. Eerste Volksconcert Concertgebouw: H.O.V., 8 uur. WOENSDAG 22 OCTOBER: Concertgebouw: Pianorecital door Wil lem Andriessen, 8 uur. Het hofje met 27 woningen voor ov<den van dagen te Zandvoort, dat zijn voltooiing nadert, zal het eerste bouwwerk zijn, dat in het kader van het wederopbouwplan aldaar gereed komt. Er zal daarin een gedenksteen worden aangebracht, welke in zijn afbeelding de herbouw van Zandvoort symboliseert. 22 November wordt deze gedenksteen, welke de beeldhouwster mevr. Limpers te Amsterdam in op dracht van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen ver vaardigde, op officiële wüze onthuld. Ondanks het feit, dat de moeilijkhe den met de materiaalvoorziening ee.der toe- dan afnemen, vindt de wederop bouw van Zandvoort gestadig voortgang. Overeenkomstig de door het ministerie van Wederopbouw gegeven richtlijnen geniet ook in deze gemeente de wo ningbouw voorrang. Bevredigend is het tempo, waarin de 18 woningen aan de Helmersstraat wor den gebouwd. Deze huizen, waaraan in de maand Juni van dit jaar werd be gonnen, zullen waarschijnlijk reeds in December betrokken kunnen worden. De bouw van 14 woningen aan de Kruis straat in Augustus van het vorig jaar aangevangen, vordert zeer traag, maar ook deze zullen, naar men hoopt, eind 1947 bewoond kunnen worden. De bouw van 61 woningen aan de Potgieterstraat zal dezer dagen worden gegund en ook worden voorbereidingen getroffen voor de bouw van pl.m. 38 woningen op het terrein VondeUaan, hoek Nic. Beetslaan. Bovendien bouwt de gemeente 42 wo ningen aan de Burg. Engelbertsstraat. welke in de zomer 1948 gereed zullen komen en zullen worden overgedragen aan gedupeerden, wier huis is gesloopt. De animo om tot herbouw over te gaan, begint groter te worden. De gedupeerden hebben thans meer waar- De tijd, dat de vroede vaderen de gebouwen van de Sociëteit „De Vereeniging" in de Lange Begij nestraat aankochten iigt ver achter ons. Sindsdien is er veel gebeard, het muziek- en verenigingsleven breidde zich langzamerhand steeds uit en er ont stond ook al door de oorlog zalen- nood in Haarlem. We zullen geen be schouwing gwen over een algehele (nog niet te verwezenlijken) oplossing van het zalen vraagstuk, die mogelijk zou zijn, wanneer de gemeente in plaats van de weinig ideale zalen van het Gem. Concertgebouw in het Begijnestraatje een doelmatiger complex zou stichten op een beter gelegen pnnt. ook znllen we niet de later noodzakelijk gebleken 'verbou wingen van de grote zaal in het Con certgebouw, ter voorkoming van een muur- en plafondinstorting, oprakelen, het is mosterd na de maaltijd. Maar wat wel hoogstnoodzakelijk is: dat er nu eens ernstig overwogen wordt, hoe we hier in Haarlem aan een behoorlijke zaal kunnen komen voor kamermuziek- uitvoeringen. De jongste concerten van het Hon gaars Strijkkwartet en serie-avonden van „Toonkunst" stelden deze kwestie opnieuw aan de crde, welke om een spoedige, zij het voorlopige oplossing vraagt. De kleine bvenzaal van het Gem. Concertgebouw is voor kamermu ziek niet geheel ongeschikt. Ze klinkt tamelijk goed, doch bevat te weinig plaatsruimte voor uitvoeringen als bo vengenoemd, ze heeft geen solisten- kamer en geen eigen foyer. De tuinzaal klinkt minder goed, al leen reeds door de glazen ramen in net plafond, waarvan enkele zelfs vlak bij het podium. Zij bevat voor een Toon kunst-avond eveneens te weinig plaat sen en is allesbehalve gezellig. Ondanks de kleinere ruimte schept men ook daar niet de juiste sfeer voor kamermuziek. Dientengevolge zijn destijds re\e dus danige avonden gegeven in de Stads schouwburg, welke ook al niet ideaal is voor kamermuziek. De uitvoerenden moesten, voor een voldoende Klank ver plaatsing naar de zaal, per se op de avant-scène plaats nemen; al de andere omstandigheden evenwel werkten mede tot een rustig en aangenaam beluisteren van intieme kunst. Exploitatieredenen hebben er toe ge leid, dat in de Schouwburg in hocfdzaax toneel en opera worden gegeven, waar door alle muziekuitvoeringen moeten worden gegeven in het Gem. Concert gebouw. (Kerkgebouwen zoals de Be gijnhofkapel laten we buiten beschou wing vanwege de andere sfeer van het gebouw en het gemis aan foyers, buffet ten en garderobes.) De oplossing van alle narigheid zou zijn; nieuwe zalen. Maar waar haalt men de middelen en materialen vandaan ln deze tijd? We durven dan ook niet, achten het zelfs geheel over bodig, hierop thans in te gaan. Een nood-oplossing is o. t wel mogelijk. De indeling van een groot gebouwen complex van een Stichting te Am sterdam deed in ons een plan rijpen, dat in deze tijd nog wel te verwezen- r" <v<« toch reeds des middags, vooral in de winter, moeten worden ontstoken. 2. Het podium worde tegen de tuin- ramen geplaatst, echter iets minder breed en diep dan thans, met als ge volg de mogelijkheid om de stoelen zo wel in het midden als aan de Noord en Zuidkant in de richting van,het po dium te plaatsen. Men zit dus als het ware om het podium geschaard, iets wat aan uitvoerenden en hoorders van kamermuziek ten goede moet komen. 3. De doorgang van de z.g. foyer te vens garderobe worde vergroot met de ruimte van het daarnaast gelegen raam. Zo de aanwezige brede kolom volgens het oordeel van Bouw- en Woningtoe zicht onmisbaar is, dan kan die kolom wel vervangen worden door een smallere ijzeren of betonnen kolom. 4. Door die uitbreking kunnen er in de foyer, eveneens in de richting van het podium, vele stoelen worden ge plaatst, waardoor de zaal tot 300 450 plaatsen wordt vergroot. Het over gebleven Zuidelijk deel van de foyer kan, indien nodig, worden gebruikt als garderobe of foyer blijven. Voor garde robe is nog andere plaats disponibel, PODIUM ffiewwe plaats) I TUIN ZAAL I f ~l(«k£el ©pe»* vin Wö Vtur - 1NUN6 1 CL~Um~~ Soliste* k*wer 1 at O <SAN<r Cf fe lijken is. Het gaat om een andere in deling en tevens uitbreiding en betere aankleding van de tuinzaal. Daar mede zou een zaal verkregen kunnen worden met 300 tot 450 zitplaatsen, waaraan ook vele kleine verenigingen gebrek hebben en ciie geschikt is voor alles wat intimiteit vereist. Met welke middelen is deze verbete ring t bereiken? 1. De ramen aan de tulnzijdeen in het plafond dienen bedekt te worden met triplex bijvoorbeeld of ander, maar geen geluiddempend materiaal. Som migen zullen tegenwerpen, dat die zaai dan overdag niet zonder verlichting is te gebruiken, doch dit kan geen sterk argument genoemd worden. In de mees te gevallen immers zal de verlichting want er staat altijd nog een eeuwig gesloten buffetruimte tussen tuinzaal en gang. 5. Door de tuin wordt een verbinding tot stand gebracht tussen het podium en een solistenkamer, als het gaan via de zaal naar de solistenkamer ongewenst is. Ziehier enkele ideeën. Heeft men een beter voorstel, dan gaan wij er gaarne mee accoord. Maar wil hopen, dat deze zaak nu eens aan het rollen gebrahnt is, dat er liefst op korte termijn een goede en voordelige oplossing gevonden wordt en het plan dan zo spoedig mogelijk wordt uitgevoerd. Het is een algemeen belang en het gebouw behoort toch aan de gemeente, die voor ons aller belang opkomt! OL. KQOF dering voor him inschrijving in het Grootboek voor de Wederopbouw, om dat hun aanspraken op financiële fa ciliteiten van het rijk thans gunstiger worden geïnterpreteerd. Het plaatselijk bouwbureau bereidt momenteel voor de bebouwing van de Zuid-Boulevard met villa's van bescheiden omvang (inhoud pl.m. 600 m3.). Hiervoor hebben zich al verschillende gegadigden gemeld. Het feit, dat Zandvoort door de slo ping bijna alle belangrijke hotels, pen- sions, café's e.d. heeft verloren, maakt het onvermijdelijk, dat naast de woning bouw ook nu reeds aandacht wordt ge schonken aan de slichting van bedrijfsge bouwen ten dienste van het vreemdelin genverkeer. Het Ministerie van wederop bouw heeft daarom voor Zandvoort een extra bouwvolume toegestaan, en wel voor een hotel met een inhoud van 25000 m3. en voor drie pensions elk van 3000 m3. Het ligt in de bedqeling, het eerst tot uitvoering te brengen dat deel van het wederopbouwplan dat ligt vóór de Kerk straat. De architect Van Gogh werkt aan ae gebouwen die de noordzijde van de Kerkstraat zullen aansluiten aan de in aanbouw zijnde woningen aan de Burg. Engelbertstraat. Hij is met bijna alle ge gadigden reeds tot overeenstemming ge komen. Ook voor de Oostzijde van het Bad huisplein, aansluitend aan de Kerk straat en Hogeweg bestaat goede belang stelling. Binnenkort zal naar verwacht wordt ook hier met de bouw worden begonnen en wel onder leiding van de architect Smits. De opbouw van de watertoren is in studie genomen: deze zal niet op de oude plaats verrijzen, doch in de nabijheid van het Seinpostduin. Omtrent de her bouw van de gemeentelijke zee- en zonnebadinrichting „Zuiderbad" wordt nog overleg gepleegd met de rijksinstan ties. Uit het bovenstaande blijkt, dat dank zij de goede samenwerking tussen gemeentebestuur, plaatselijk bouwbureau en ministerie van Weeropbouw, met vrucht aan de wederopbouw van Zand voort wordt gewerkt. Het is belangwekkend, de voortgang van de Zandvoortse wederopbouw in kubieke meters uit te drukken. De ge sloopte gebouwen hadden een inhoud van ruim 900.000 M3. In 1947 zullen gereed komen 59 woningen met een inhoud van pl.m. 15000 M3. en in 1948 103 woningen met een inhoud van plm. 30.000 M3. De nog in bewerking zijnde plannen hebben betrekking op gebouwen, die tezamen een inhoud zullen hebben van naar schatting 90.000 M3. Wanneer deze allemaal zijn tot stand gekomen, hetgeen wel 1949 en 1950 zal worden, zal van het gesloopte Zandvoort pl.m. 15 pet. zijn herbouwd. Woensdag, 22 October Haarlem (Vleeshal): uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen rest H, 8.30 12.15 en 24.45 u. Overveen (Domi): uitreiking bonkaar ten en schoenenbonnen FH, 912.30 en 24 uur. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam stond gistermorgen de 47- jarige gemeente-ambtenaar G. M. mi Haarlem terecht. In het begin van de bezetting was verdachte in dienst bij Sociale Zaken op het stadhuis te Am sterdam. Maar hij genoot bij zijn colle ga's, fanatiek N.S.B.-er als hij was, wei nig achting. Integendeel: verdachte ver klaarde ter zitting dat hij door hen „ge treiterd" werd. In October 1940 was verdachte, naar hij zeide, bij de politie geroepen om „iets te vertellen" over een gedichtje van anti-Duitse strekking dat op het Bureau Sociale Zaken verspreid was geworden. En inderdaad deed M. een boekje open aan inspecteur Douwe Bakker, die zich later zeer berucht maakte, over de gang van zaken. Het gevolg was dat drie van zijn collega s enige tijd later gearresteerd werden en enige maanden werden vastgehouden. In 1943 werd verdachte benoemd als wnd. directeur van Sociale Zaken in Haarlem. En ook daar haalde hij zijn naargeestige stunts uit Zo liet hij aan de N.S.B.-politiepresident, Blank, weten dat een van zijn collega's een herinne ringstegeltje betreffende het wachtlopen in Haarlem in zijn bezit had. Van een andere collega wist hij aan rechercheurs van de beruchte Inlichtingendienst te ver tellen dat deze anti-Duits was. Beiden waren gearresteerd en, zo verklaarde een van hen als getuige ter zitting ge hoord: „Bij mijn arrestatie zag ik ver dachte voor de eerste keer lachen. Sinds dien geloof ik aan demonen." Intussen leverde verdachte ook voort durend lijsten met namen van werkloze arbeiders aan het Gewestelijk Arbeids bureau. Dank zij illegale sabotage van andere zijde, waren de gevolgen van een en ander niet zo catastrophaal ge weest. De advocaat-fiscaal mr. Besier schetste in zijn requisitoir de „misselijke metho den" van verdachte en eiste 10 jaar met aftrek. Uitspraak Maandag 3 November Naar aanleiding van de critiek op het ingezonden stuk over het grote gezin schrijft een lezer ons: Tegen de bewering van de lezeres, dat grote gezinnen in het voordeel zijn bij kleine gezinnen, merkte de redactie op, dat het tekort aan textiel bij een gezin van acht of tien personen groter is dan bij een gezin van twee personen, hetgeen ik volledig kan onderschrijven. Echter is de zaak erger. De grote ge zinnen verkeren piet in een gunstiger, zelfs niet in een gelijke, doch in een on gunstiger positie dan de kleine gezinnen. En deze ongunstige positie bestaat niet alleen in grote gezinnen met kleine kin deren, doch ook in grote gezinnen met grotere kinderen, omdat de textielschaars te ontstaan is bij het uitbreken van de oorlog, hetgeen al ruim zeven jaar ge leden is, op welk tijdstip deze grotere kinderen in het algemeen toch nog kleine kinderen waren. Onderzoekingen, vóór de oorlog ver richt, hebben uitgewezen en iedereen kan het begrijpen, dat bij gezinsuit breiding de textielpositie per gezinslid ongunstiger werd. Dat bij daling van het gezinsinkomen de uitgaven voor textiel meer dan evenredig dalen blijkt duide lijk uit de door het Centraal Bureau voor de Statistiek vervaardigde statistiek, opgenomen in het artikel over het voor oorlogs textielverbruik van de hand van Drs. H. J. Kuhlmeyer in Econ. Stat. Be richten van 1 October 1947. Het behoeft toch geen betoog, dat zulks in versterkte mate geldt voor grote gezinnen. En daarom vraag ik: Is het werkelijk noodzakelijk, dat grote gezinnen verstoken blijven van lakens, slopen, handdoeken, enz.? Is het werkelijk noodzakelijk, dat kinderen in grote gezinnen met onvoldoende onder goed de winter ingaan? Ook hier geldt de wens van velen: Dat de regering haast make haar aan grote gezinnen gedane beloften in daden om te zetten! Laat ik dan besluiten met de woorden waarmede Dr. J. L. Mey Jr. zijn artikel in de Linie van 19 September 1947 over spreiding van eigendom besloot: Niet wat economisch mogelijk !s, is rechtvaardig, maar wat sociaal gerecht vaardigd is, moet economisch mogelijk zijn! J Gisteravond sprak Z. H. Exc. Mgr. Blanchet, vroeger bisschop van Epinal, thans rector van het Institut catholique te Parijs, voor „Les amitiés catholiques franqaises" over de religieuze, culturele en sociale ontwikkeling in het tijdperk 1847—1947, onder de titel: D'un siècle a l'autre. Mgr. Blanchet wees allereerst op het grote verschil in opvattingen in deze be trekkelijk korte tijd. 1847: de tijd, waarin Amerika 17 mil- lioen inwoners telde, waarin Engeland zijn koloniën veroverde, de tyd, waarin Thiers voorspelde, dat een boer nimmer in een trein zal stappen, een tijd van welvaart, zekerheid en bourgeoisie, maar tevens een tyd van pauperisme en enorme sociale nood. In verband met dit laatste citeerde spr. een rapport van Villermer, op last van de volksvertegenwoordiging samen gesteld, waarin werkdagen van 14 uur voor kinderen normaal zyn. Tot in 1947 zet de vooruitgang van de positieve wetenschap zich voort om in die laatste jaren te ontaarden in een sys teem, waarin de mens zich keert tegen de mens. De mens, zich bewust van zyn enorme kracht, vervalt tot de philosophie van het absurde, gehuldigd dooi- Sartre in zyn existentialisme. Maar ook thans zijn er nog sociale wantoestanden: de woning nood in de grote steden, het ploegenstel- sel, dat alle familieleven ontwricht enz. Heel juist zegt P. Valéry: wy leven in een beschavingscrisis, waaruit alleen ons geloof en de Kerk ons redden kunnen, mits wij individueel ons geven aan ons werk, zoals de tegenwoordige Franse jeugd dit doet, onbaatzuchtig tot in het heldhaftige toe. Wy dienen de toekomst te maken, in plaats van haar te ondergaan, aldus be sloot Mgr. Blanchet zijn interessante ver handeling. Het gezelschap „De Inktvis" geeft Vrydagavond 31 October onder auspiciën van de Uitgevery „De Bezige Bij" een cabaretvoorstelling in „De Leeuwerik" te Haarlem. De leden van „De Inktvis" zijn amateurs en voor het merendeel in journalistieke functies aan verschillende grote dagbladen verbonden. Onlangs trad het gezelschap met veel succes op in het Concertgebouw te Am sterdam. De regie berust bij J. J. van Mechelen; conferencier Han G. Hoekstra. De teksten en de muziek werden voor het overgrote deel door de leden van het gezelschap geschreven. De 6-jarige E. de H., die gistermiddag spelenderwyze op een brandladder van de Kon, Emmaschool aan het Batavie renplantsoen was geklommen, is door tot nog toe onbekende oorzaak van een hoogte van zeven meter naar beneden gevallen. Hy kwam op de tegelbestra ting terecht, De jongen, die een zware hersenschudding en een ontwrichte lin kerarm had opgelopen, is naar de Deo overgebracht. De verenigingen „Arbeid Adelt" en „Tesselschade" hebben naald- en kunst naaldwerk van de laatste vyftig jaren byeen gebracht. Een tentoonstelling van dit werk zal Woensdag 29 October om 10 uur in het Frans Halsmuseum geopend worden. De clubavonden van de R. K. Schaak club „Het witte paard" zyn met ingang van deze week op Donderdag in café Kennemerland, Ryksstraatweg 334. Het zilveren jubileum van de Eerste Coöperatieve Associatie voor lykbezorging te Haarlem is Zaterdag met een receptie gevierd. Een drietal oprichters ontving een geschenk. Wnd. burgemeester D. Geluk sprak namens het gemeentebe stuur en mr. Wilgenhuis namens de mi nister van Binnenlandse Zaken. Ook zusterverenigingen, o.a. het Eiland, zon den geschenken of telegrammen. Een groot bedrag werd aangeboden voor de uitbreiding van het gebouw. Za,terdag 25 October maakt de vereni ging „Haerlem" met haar leden een wan deling op het landgoed Elswout te Over veen. De deelnemers moeten die dag 14.30 uur voor de ingangspoort van het landgoed samenkomen. De vereniging Haerlem organiseert op Zaterdag 25 October voor haar leden een wandeling op het landgoed Elswout te Overveen. Samenkomst om half drie voor de ingangspoort. In de eerstvolgende vergadering van de Haarlemse gemeenteraad komt een voorstel aan de orde om een tijdelijk leraar te benoemen in de Rus sische taal aan de Hogere Burgerschool A. Zijn dienstverband zal eindigen niet later dan op 31 Augustus 1948.' Naar ik uit goede bron verneem, zullen de com munisten bezwaar maken tegen deze voordracht om dat woord „tijdelijk". Wat bedoelen B. en W. daarmede? Zijn ze soms van mening, dat de Russische taal een tijdelijk karakter draagt? Of dat de waarde van het leren van die taal slechts tydelijk zou zijn? Ais er geen afdoende verklaring komt, zullen de communisten in koor „Neen!" op dit voorstel zeggen, omdat ze deze Russi sche taal geleerd hebben van Gromyko in de Veiligheidsraad. Zondag 26 October EmmaVelsen VitesseDEM ADO—Helder Kinheim—VVE TYBB—Woerden ASC—HBC PurmerendIEV AbimDSS NAS—ASR Or. ZwartOnze Gezellen Hillegom—Teylingen Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de Sportre dactie van de Nieuwe Haarlemsche Cou rant, N.Z. Voorburgwal 6573, Amster dam. Over de prysvraag wordt niet ge correspondeerd. Binnenkomende klach ten over onjuistheden in de uitslag wor den onderzocht en zo nodig gerectifi ceerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal be richt krygt. Tien jaar met aftrek van voorarrest en ontzetting uit de rechten voor de tyd van het leven eiste de procureur-fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam, mr. J. Besier, tegen N. uit Haar lem. Verdachte is in 1942, 1943 en 1944 te Haarlem opgetreden als liquidateur van verenigingen, zulks op verzoek van de commissie voor niet-commerciële vereni gingen en van stichtingen, die op grond van de verordening van de Rijkscommis saris ontbonden waren verklaard. Tevens heeft verdachte in deze jaren verschei dene brieven aan politie en N.S.B.-func- tionarissen geschreven, waarin hij mede deling deed van anti-Duitse en anti-na- tionaal-socialistische handelingen en uitingen van diverse personen. De afdeling Haarlem van de Bard NederlandIndië heeft, in de Cadidulb haar maandeiykse contact-avond ge houden, voor welke byeeinkomsten de be langstelling van de leden steeds groter wordt. Na het openingswoord van de voorzitster, waarbij nog ©ven de radio- actie ter sprake kwam, trad aHüpmser op kapt. A. Stein, van heit K.N.I.L., die in een boeiende causerie een beeld' gaf van het leven van onze jongens in In dië. Spr. wees vervolgens op de Decem bermaand, welke weer in aantocht is en zeide, dat een persooniyk pakje ter ge legenheid van het Kerstfeest, al is het nog zo Klein, van zoveel waarde is voor hen. De heer J. Sluiter, directeur van het R.K. Bureau voor Beroepskeuze, hield na een inleidend woord van de voorzitter, de heer L. Roest, op de vergadering der K.A.B. een rede over de noodzakelijkheid van beroepskeuze en bewees aan de hand van een zeer groot feitenmateriaal hoe veel geestelijke en materiële ellende voorkomen kan worden, indien de ouders tijdig weten voor welk beroep hun Kind geschikt is. Spreker meende, dat het on geluk en de ellende van een mislukt kind bijna altijd de schuld van de ouders is en dat deze dus ten aanzien van de toe komst van hun kind wel een zeer grote verantwoordelijkheid op zich laden wan neer zij door hun koppigheid de redelijke verlangens van hun kind in de weg staan. Spreker wees aan het eind van zijn toe spraak op de grote noodzakelijkheid van een nauwe samenwerking met onderwijs kringen. Maandag herdacht het echtpaar Welters -Eskens de dag, waarop het vijftig jaar geleden in het huwelijk trad. De buren zorgden voor een erepoort en de R K. Harmonie „St. Michaël" bracht met mede werking van het tambourcorps des avonds een serenade. Bruid en bruidegom mogen zich nog in een zeer goede gezondheid verheugen. Mr. F. P. Th. Rohling, wethouder van Onderwijs en Personeelszaken, is wegens ziekte verhinderd Woensdag 22 October zyn spreekuur te houden. Naar het A.N.P. verneemt heeft de Ne derlandse regering besloten aan Prinses Elizabeth van Engeland en Philip Mountbatten ter gelegenheid van hun aanstaand huweiyk 'n geschenk aan te bieden, dat zal bestaan uit een drink - servies, speciaal vervaardigd door de N.V. Ned. Glasfabriek Leerdam en uit gevoerd in hoge kwaliteit loodkristaL IJMUIDEN, 21 Oct. 3 stoomtrawlers f 76.800; IJm 183 Vikingbank f 16.9T0; motorloggers Kw. 122 f 6390; Kw. 69 f 6000; IJm 214 f 2680; Urn 221 f 2330. De aanvoer bestond uit 25 kisten schel vis, 145 ksiten kabeljauw, 60 kisten wy- ting, 20 kisten makreel en 6400 kisten verse haring. De haringprijs bedroeg he den f 15 tot f 10 per 50 kg. Amsterdam, 20 Oct. 1947. Ter beurze trokken vandaag de Indi sche fondsen opnieuw de aandacht door een willige stemming. Op enige winstnemingen liepen de koersen in de vrije markt tegen het slot enkele procenten terug. De scheepvaartmarkt sloot licht ver deeld met geringe koersafwijkingen. In dustriële aandelen bleven min of meer verlaten, hetgeen een lichte afbrokkeling van koersen teweeg bracht. De grote Nederlandse bankaandelen lagen gedrukt in de markt met koersver liezen van 2 a 3%.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2