E Scheepsarts spreekt van een onhoudbare toestand Optimistische klanken over Indië Veluwe had goed seizoen OE GAULLE'S VERKIEZINGSZEGE VEILIGHEIDSRAAD NOG NIET COMPLEET Rusland eist terugtrekking der geallieerden uit Griekenland Conflict met de Maatschappij Binnenkort belasting Rozijnen voor kleine kinderen Volgend jaar groot bloemenfeest De kleine gids van de grote K.A.B. v&hdwijnCng. Industrialisatie en platteland Deining rond de Willem Barendsz" Vooruitzichten zijn gunstig rijwiel- DINSDAG 21 OCTOBER 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Franse regering raakt bekneld tussen uiterst rechts en uiterst links Provinciale financiën Raadselachtige (Wordt vervolgd) t Acht millioen Fransen zeiden „Non", toen hun enkele maanden geleden het tweede ontwerp van een grond wet werd voorgelegd en zij lieten zich daarbij voornamelijk leiden door het ad vies, dat Charles De Gaulle hun had ge geven. Hcfevelen van die ontzaglijke groep hem in de jongste verkiezingen trouw zijn gebleven is nog niet bekend, maar de voorlopige cijfers doen vermoe den, dat hun aantal eer gegroeid dan afgenomen is. De zege van het Rassem- blement du Feuple Francais, de vereni ging van het Franse volk, die pas sinds April van dit jaar bestaat en thans, bij de gemeenteraadsverkiezingen, voor het eerst met candidaten is uitgekomen, schijnt wel fantastisch te worden. De aanhangers van de nieuwe groepe ring zijn vooral gekomen uit de gelede ren van de rechtse en gematigde partijen, waarvan de drie voornaamste (de socia listen, de christen-democraten van de MUF. en de radicalisten van het Ras- semblement des Gauches) tezamen de regering vormden. Men kan voor dit overlopen in hoofdzaak twee redenen vinden. De eerste is dan de ontevreden heid jegens de regering, welke on tevredenheid zich steeds meer van de Fransen heeft meester gemaakt. De malaise wordt maar niet min der, de disharmonie tussen lonen en prijzen is nog altijd niet verdween, de stakingen duren voort, steeds maar wor den er compromissen gevonden om de gemoederen tot bedaren te brengen en Ramadier moet keer op keer vermanin gen laten klinken. Dit alles is weinig geschikt cm de Fransen tot enthousiasme voor hun regering op te zwepen, zij ont waren geen grote successen en verlangen naar een krachtige hand, die de zaken eens degelijk zal ordenen. De redevoerin gen van De Gaulle, doorgaans kort, hel der en kernachtig, beloofden nu juist zulk een krachtige handhij wil een Frankrijk maken, waar orde en gehoor zaamheid heersen, waar corruptie wordt uitgebannen, enz. Dat is een geluid dat de Fransen welkomer is dan de treur zangen van de huidige regeringschef. De tweede reden is de overtuiging, dat men de strijd tegen het communisme fel en met inzet van alle krachten moet voeren. Alle niet-communistische par tijen zijn het daarover eens. Maar De Gaulle heeft het in de krachtigste woor den uitgedrukt. Hij heeft zich openlijk vóór een partijkiezen aan de Amerikaan se kant verklaard. En Amerika is het land, waarop de niet-communistische Fransman hoopt, het land vanwaar de materiële bijstand voor het herstel der economie moet komen, het land dat door zijn politieke steun kan zorgen voor het herstel van Frankrijk als grote mogend heid', waarover De Gaulle de mond vol heeft. De regering is ingegaan op het Marshall-plan, maar meer ook niet. De Oaulle spreekt onverbloemd van een al liantie tussen Parijs en Washington. En ook dat is taal waarnaar de Fransman oren heeft. Lijnrecht tegenover het Rassemble- ment du Peuple Francais staan de communisten, geleid door ta lentvolle mannen als Duclos en Thorez. Hun aantal bedroeg bij vorige gelegen heden ruim 4.000.000 kiezers. Felie lie den, altijd propagandist, zijn zijde be heersers van de grootste vakcentrale, het Comité Général des Travailleurs, dat verantwoordelijk is voor vrijwel alle gro te stakingen, die Frankrijk in de laatste maanden heeft gekend. Zij wensen nau we aansluiting van de Franse politiek bij de Russische, kanten zich fel tegen alles wat naar Amerikanisme zweemt, en hebben zich dan ook, het Moskouse voorbeeld volgend, tegenstanders ver klaard van deelname aan het plan- Marshall. Noch de Gaullisten, noch de commu nisten behoren tot de regering. Van uiterst rechts en uiterst links beknellen zy de coalitie der drie partijen. En de verkiezingen van Zondag hebben bewe zen, dat men steeds minder voor de middenpositie van die partijen is gaan voelen. Bedriegen de cijfers niet, dan hebben de communisten geen of weinig verliezen geleden: in weerwil van de propaganda, die tegen hen gemaakt is, nadat zij het masker van nationalisme hadden afgelegd door hun ondertekening van het tractaat van Warschau, waarin negen communistische partijen zich tot een nieuwe Internationale verenigden; en in weerwil van de antipathie, welke vooral de jongste staking te Parijs, die van het verkeer, tegen hen opriep. Wel hebben zij in Parijs veren gela ten, doch hun totaal-aantal schijnt niet noemenswaard te zijn verminderd. Dat betekent, flat de communisten hun plaats hebben kunnen handhaven on danks de enorme bestrijding, die zij bij hun verkiezingscampagne hebben on dervonden van de andere partijen. Zij blijven staande tegenover de gehele rest van het volk. Men moet derhalve hun sterkte van dit ogenblik als wel ongeveer stabiel beschouwen: wie nu communistisch gestemd heeft, blijft voorlopig wel communist. De toestand der regering is er niet steviger op geworden. Weliswaar verandert de stembusuitslag niets aan de samenstelling van de volksver tegenwoordiging: het waren immers gemeenteraadsverkiezingen. Doch haar achteruitgang zal haar zeker weinig goed doen. In September verkreeg Ra madier nog een vertrouwensvotum, doch het rustte op een aanmerkelijk geringer stemmenaantal dan bij vorige gelegen heden, en de blanco-uitspraak van uiterst rechts, dat tot de oppositie be hoorde, was nodig ter redding van de regering. Daar komt bij dat zowel bij de socia listen als bij de radicalisten, bij twee van de drie regeringspartijen dus, ster ke groepen tegen de regering ingenomen waren. Of deze groepen nu uit de par tijen verdwenen zijn en naar de R. P. F. of de communisten zijn overgegaan, valt nog niet uit te maken. Duidelijk is in ieder geval wel, dat Ramadier, die zich tot nu toe slechts met moeite overeind hield tegenover de regeringspartijen èn tegenover de op positie, het nog moeilijker zal krijgen, nu de oppositie zo geweldig veel sterker is geworden en in gemeentelijke kring zo gemakkelijk de regeringsmaatregelen kan saboteren. Nadat acht stemmingen in de vorige plenaire zittingen onvoldoende waren gebleken om een opvolger voor Polen in de Veiligheidsraad te kiezen, heeft ook gisteren weer geen der beide candidaten, Oekraïne en India, in de drie stemmin gen die gehouden werden, de vereiste twee-derden meerderheid kunnen be halen De stemming werd hierop ver daagd. De Tsjechoslowaakse afgevaar digde Jan Masaryk, verklaarde op nieuw, dat Zijn land zich niet candidaat wilde laten stellen, nadat men tevoren had overwogen nieuwe candidaten toe te voegen. Vervolgens ging men over tot stem ming voor de verkiezing van de twee laatste leden van de beheersraad, welke tien leden moet tellen. Ook hier werd na twee stemmingen geen resultaat be reikt. Bü fle derde stemming verkregen de Philippijnen 36, Costa Rica 29, Siam 23 en Noorwegen 21 stemmen. De ver eiste meerderheid was 38 stemmen. Ook deze kwestie werd voor later bewaard. De Algemene Vergadering keurde later eenstemmig het voorgestelde ontwerp van een nieuwe vlag der V.N. goed een lichtblauwe vlag, waarop een wit borduursel van het officiële embleem der V.N. is aangebracht. In de zitting van de UNO van Maan dag heeft Rusland formeel de eis ge steld, dat de organisatie onmiddellijk de terugtrekking zal gelasten van alle Ame rikaanse en Britse instructeurs en troe pen in Griekenland. Wysjinsky stelde deze eis in een poging te voorkomen, dat de assemblée een resolutie voor een nieuwe Balkan-commissie zou accepte ren aan het eind van een redevoering van tienduizend woorden. De Russische afgevaardigde herhaal de de oude beweringen, dat niet Jougo- Slavië of Albanië, maar de Westelijke mogendheden de schuld van de onrust op de Balkan zijn. Hij noemd^ de Ameri kaanse beweringen dat de Balkanstaten de schuld zijn van alles „een marionetten comedie". Hij eiste daarom, dat het be sluit zal ingetrokken worden om een „onder Amerikaanse voogdij" staande commissie in te stellen ter onderzoek van de Balkan-kwesties en dat de assemblée het besluit zal herroepen, waarin de Rus sische eis tot het terugtrekken van de buitenlandse troepen uit Griekenland verworpen werd. Wysjinsky noemde de maatregelen, die de politieke commissie voor de Balkan genomen heeft, een „laffe resolutie". Een andere Russische eis behelsde, dat de assemblée het besluit tot instelling van de zogenaamde „kleine assemblee zal intrekken. De vertegenwoordiger van de V. S„ Johnson, nam later het woord en deed een beroep op de vergadering, dat zij maaregelen zou nemen, waardoor de Russische satellieten op de Balkan er van overtuigd worden, dat de internationale gemeenschap „niet van plan is vroegere fouten te herhalen" en het zover te laten komen, dat de collectieve veiligheid in gevaar wordt gebracht. Hij verzoekt daarom de vergadering, dat zij een „waakhond-commssie" in het leven zal roepen om bij de oplossing van het Griekse probleem te helpen, dat, aldus zeide hij, de vraag behelst hoe wij agres sie zullen voorkomen. Een vreemde beloning Een nieuwe truc twee uitersten raakten elkaar - Russen kopen fabrieken Een beul gezocht - Kostbare redevoeringen. Een nogal vreemde beloning Is openlijk uitgeloofd voor die .dap pere Iranees'», die de Iraanse pre mier Qavam es Soeltaneh wil vermoor den. Deze bekendmaking werd gedaan in een blad, dat een nogal heftige oppo sitie voert en waarvan de uitgever reeds verschillende malen met de binnen muren van de gevangenis heeft kennis gemaakt wegens de aanvallen, die hij tegen Qavam persoonlijk en tegen zijn regering heeft gericht. Een millioen Rials, dat is ongeveer 80.000, krijgt de moordenaar of indien dat nodig mocht blijken zijn erfgenamen. Qavam werd in de verklaring >,het on geluk van Iran" genoemd, over wie zelf een ongeluk behoort te komen. De leden van de Joodse Irgoen in Palestina hebben een nieuwe truc bedacht in hun actie tegen de politie. Zij hebben op de Jaffa-weg in Jeruzalem een spandoek aangebracht, dat zo'n tekst droeg, dat zij er zeker van konden zijn, dat de politie het weg zou den halen. Toen deze het inderdaad deed, ontplofte een klein pakje, flat aan het doek bevestigd was. Er vielen geen slachtoffers, maar het maakte zo'n la waai, dat de 6irenes onmiddellijk in werking werden gesteld. Een wat men noemt uitgebreide fa milie hield de Siamese prins Singha van Chypya er op na, die een dezer dagen in Bangkok overleed. Hij was zelf de 42ste zoon van de vroegere koning Tsjoelalongkorn. Als jonge man studeerde hij in Engeland en diende hij bij de koninklijke Siamese marine. In latere jaren had hij 180 vrouwen, 24 erkende gezinnen en meer dan 800 kin deren! Twee, men zou kunnen zeggen, uiter sten, raakten elkaar ergens in Michigan, toen een begrafenis stoet met enige auto's met bruilofts gasten in botsing kwam. Met het ge volg, dat er acht nieuwe doden kwamen en de bruiloft niet door ging. Uit Duits land komt een ander bericht, dat hier wel bij kan aansluiten: Uit vrees het in de komende winter zó koud te krij gen als in het afgelopen jaar, zijn tien tallen Duitsers begonnen in oude ker ken zware eiken deksels van doodkisten te slopen. De garnizoenskerk is er al een groot aantal kwijt. De beroemde porceleinfabrieken in Meissen zijn door de Russen aan gekocht voor een bedrag van 1.5 millioen mark. Reeds enige tijd moest als kenteken op het aardewerk een kleine sikkel en hamer worden gemaakt. Een tendens om bedrijven te kopen openbaart zich in de gehele Oostelijke zone van Duitsland. In Erfurt, Halle en Leipzig worden woonhuizen, kantoor gebouwen en soms zelfs gronden met verwoeste opstallen °P naam van Rus sische eigenaren overgeschreven. De Aral-fabriek is door de Duits-Russi sche Naphta-maatschappij gekocht. Een bejaarde bibliothecaresse van de genietroepen in St. Louis (U8.A.) heeft onthuld enig© tijd geleden gesolliciteerd te hebben naar de betrek king van beul. Dit niet uit plotseling opgekomen bloeddorstige neigingen, maar om door de persoonlijke berechting van Japanse oorlogsmisdadigers haar broer te wreken, die in een krijgsgevang genenkamp omkwam. Zij was tot haar sollicitatie gekomen, nadat zij in de dag bladen gelezen had, dat geen vrijwil- Het Rode Kruis doet in de gebieden onder Nederlandse controle wonderen met het beperkte materiaal, dat het heeft. In aansluiting aan de reeds door Mr J. van Hoogstraten, directeur van het departement van Economische Zaken, verstrekte mededelingen, die wij enige dagen geleden publiceerden zijn op een Maandagavond ten stad- liuize te Amsterdam gehouden pers conferentie nog enige interessante ge zichtspunten naar voren gebracht ten aanzien van de vooruitzichten in Indo nesië. Belangrijk is het feit, dat, dank zij de na de politionele actie bereikte prijs dalingen voor rijst, zowel de productie als de exportmogelijkheden belangrijk zijn verbeterd. Ook in de komende jaren blijft de rijstpositie een der voornaamste factoren. Thans reeds heeft Nederland de contröle over belangrijke rustgebie den herwonnen. Het kernprobleem lig echter in de omstandigheid, dat degenen, die neiging zouden kunnen hebben tot investering van nieuw kapitaal, een af wachtende houding aannemen, terwijl anderzijds het weer in bedrijf brengen der ondernemingen in hoge mate zou bij dragen tot het herstel, hetgeen echter kapitalen vereist. De regering is hiervan doordrongen en weet, dat het nodig zal zijn door bepaalde garanties de risico van de ondernemers af te nemen. Daar tegen wordt evenwel verwacht, dat on middellijk wordt aangepakt en niet afge wacht. Een ander belangrijk punt is, dat de transfer van de winsten zowel van oud als van nieuw kapitaal zal worden toe gestaan. Alleen voor nieuwe invesic- ligers gevonden konden worden om ver oordeelde Japanners op te hangen. „Nu hebt u een vrijwilliger. De rekening kan vereffend worden. Ik verzeker u, dat ik eerste klas werk zal leveren." De sol licitante heeft tot nu toe geen antwoord gehad. Er wordt wat gesproken in de ver gaderingen van de U.N.O.! Hoe veel het kost komt enigszins tot uiting in de bezuiniging van een mil lioen dollar, die men heeft bereikt, door het gesprokene vast te leggen op gra- mofoonplaten en niet langer stenogra fisch op te nemen. De sheriff van een Amerikaanse stad, die een autobus passeerde met mensen met de handen om hoog, kreeg zoveel argwaan, dat hij het de moeite waard vond de zaak eens nader te onderzoeken. Toen hij de auto had laten stoppen, bleken er enige gangsters in de wagen te zijn, die juist ongeveer Maar waren de reizigers te plunderen. Een werd er gearresteerd, de andere kon ontsnappen. De „Commissie-Oud" heeft een rapport over de herziening der provinciale finan ciën uitgebracht, waarin zij met nadruk wijst op de sterk toegenomen activiteit der provinciale besturen, en het komt haar voor, dat deze ontwikkeling gestimu leerd dient te worden. Bij een regeling van 1943 werd een fonds Ingesteld, waaruit de provinciën uitkeringen ontvangen boven de inkom sten, uit eigen belastinggebied. De com missie is nu tot de conclusie gekomen, dat aan de behoeften der provinciën wordt tegemoetgekomen, door het totaal der algemene dekkingsmiddelen voor de zen te brengen op ca. f 43 millioen. Daar echter geen nieuwe provinciale belasting bronnen konden worden gevonden om dit bedrag te verkrijgen, ziet de commissie in de regeling van 1943 ook thans het middel, om de beschikbare gelden over de provinciën te verdelen. Het schijnt baar gewenst, voor het verdelen van dit bedrag als maatstaf te gebruiken de opbrengst van alle daarvoor in aanmerking komende rijksbelastingen. Deze opbrengst aannemende op f 21.100.000 adviseert de commissie het bedoelde percentage te stellen op 0.75, zodat het uit te keren be drag f 16.280.000 bedraagt. De inkomsten capaciteit voor de gezamenlijke provincies wordt dan: 60 opcenten op de grond belasting f 15.6, 50 opc. op de personele belasting f 11.5. totaal eigen belasting gebied f27.1; uitkering uit 's rijks kas f 16.28; algemeen totaal f43.38 millioen. De commissie meent, dat een bevre digende uitkomst wordt verkregen, in dien de verdeling van het beschikbare bedrag geschiedt: voor een derde gedeel te naar evenredigheid van de oppervlakte der provinciën; voor een derde gedeelte naar evenredigheid van het aantal in woners en voor een derde gedeelte in elf gelijke delen. Voor de- wegenfinanciering acht de commissie het noodzakelijk een aparte re geling te behouden; zal dit vraagstuk de commissie vestigt de aandacht op een rijwielbelasting binnenkort in beschou wing worden genomen, dan acht de commissie het noodzakelijk de provinciën terstond extra middelen te verschaffen ter tegemoetkoming in de gestegen kosten van aanleg ën onderhoud der wegen. Er is een kleine partij rozijnen aange voerd, die juist toereikend is om aan de kinderen van 2—5 jaar (de D-groep) één rantsoen van 100 gram te verslrekken. Voor deze groep zal in de bonnenlijst van deze week een voorinleveringsbon, tevens koopbon, worden bekend gemaakt. ringen zal de transfer van de normale fiscale afschrijvingen worden toege staan. Wordt door bestaande onderne mingen nieuw kapitaal gefourneerd dan zal de transfer voor deze afschrij vingen in een vertraagd tempo moeten geschieden, indien te dien opzichte ook voor de oude investeringen overmakin gen wenselijk zouden worden geacht Hier zal elk geval op zichzelf moeten worden beschouwd. De tot nog toe be staande vrees, dat de bedreiging van overmatige belastingen in het nieuwe regiem de ondernemingsgeest zouden kunnen verlammen, wordt door d waarschijnlijkheid van een komende staatsgarantie overbodig geacht. Behalve deze optimistische uitlatingen, verdient het de aandacht, dat volgens mr. Van Hoogstraten de bevredigende verstandhouding tussen Nederlanders en Indonesiërs een sfeer heeft geschapen, die nog altijd geschikt is voor opbou wende samenwerking, en dat in wezen de economie van Ned.-Indië nog zeer gezond is, wanneer de politieke horizon geheel zal zijn opgeklaard. Over een jaar of drie zal reeds meer geëxporteerd kunnen worden, dan het gebied aan export nodig heeft. Het te verwachten prijsverloop der producten geeft geen reden nieuwe investeringen af te schrikken, voornamelijk wat be treft rubber en andere toonaangevende culturen, zij het dan ook, dat met af brokkelende suikerprijzen rekening zal moeten worden gehouden. Ten aanzien van de bergculturen van West- en Oost-Java zal de pro ductie eind 1947 reeds 30, eind 1948 60 pet. bereiken van het niveau van 1938. Wat betreft suiker, mocht de bemes tingsachterstand niet tijdig kunnen worden ingehaald, dan zal men eerst in 1948 tot nieuwe aanplanting kunnen komen. De tinproductie neemt gesta dig toe en zal in 1948 nog veel be langrijker worden. Tegen eind Sep tember werden 10 tot 15 ondernemin gen per week weer in beheer geno men. Op dat moment waren reeds 191 Europese ondernemingen weer onder Nederlandse contröle. Wat de veiligheid, rust en orde be treft, is gebleken, dat. na de eerste we ken de houding der inheemse arbeiders bepaald bevredigend was te noemen en alleen in de nabijheid der republikeinse demarcatielijnen valt onzekerheid nog te constateren. (Van onze eigen verslaggever) Geen storm kon zoveel deining ver wekken rond de „Willem Barendsz" als het thans het boek doet, dat dr. Melchior over de Nederlandse walvis vaarder geschreven heeft. „Het was een onhoudbare toestand", zegt dr. Melchior over de hygiëne en de ver zorging op de „Willem Barendsz". „U heeft niet het recht zulke publicaties te doen verschijnen", zegt de Neder landse Mij. voor de Walvisvaart. En de schrijver zit thans met een deurwaar- dersexploit. In een persconferentie heeft dr. Mel chior gistermiddag nog eens vele dingen uit de doeken gedaan. Dat kwam hem zeer te stade: aan aanvallen op zijn ont hullingen heeft het de laatste dagen niet ontbroken. Daar was er allereerst een van Jan Strijbos. De natuuronder zoeker deelt nu echter mede dat hij zich genoopt ziet na nader ingewonnen in lichtingen, zichzelf in zoverre tegen te spreken, dat de toestand op de „Willem Barendsz" aan het einde van de reis, toen hij niet meer aan boord was, over een kwam met de door dr. Melchior be schreven feiten. Op 28 Febr., voor het schip nog dieper de Pool introk, was hij al vertrokken naar Kaapstad. De ver schijnselen echter kwamen reeds tijdens zijn verblijf tot uiting. Op 28 Febr. vertrok ook de bedrijfs- ingenieur De Waal, thans procuratie houder der maatschappij. Ook hij atta queert dokter Melchior. Maar men mag wel aannemen, dat de beschrijvingen van vervuiling en verwaarlozing steek houdend zijn. Dat bevestigde ook de con troleur van het departement van Visserij, de heer W. Hillenius, die de gehele tocht heeft medegemaakt. Hij deed dezelfde ervaringen op. De hygiëne liet dus alles te wensen over. Hard en zwaar was het werk. Doodmoe vielen de mannen neer in huu vuile kleren. Ze wasten ze niet. Ze was ten ook zichzelf niet meer. Besprekingen over deze toestanden werden door de kapitein geweigerd. Preventieve maat regelen vielen niet te treffen. En toch, ondanks vervuiling en ongerief, ondanks gebrek aan ontspanning, kwam er van geen lid der bemanning na de thnis- komst een klacht Negentig procent monsterde weer aan. Waarom? Zij wa ren zelfs tijdens de reis aan het muiten geslagen, net moet hen te bar zijn ge worden en toch keren zij terug Men moet de mentaliteit kennen der zeelieden. Eenmaal een tijdje op de wal verlangen zij weer terug naar zee. De gage was goed. Wat bekommeren zij zich nog om de vervuiling? En dan daar bij: de „Willem Barendsz" is een drij vende fabriek. Zij heeft haar fabrieks geheim. Wie aanmonstert neemt op zich, dat hij tegenover derden van zijn werk niet spreken zal. Waarom een klacht in dienen als je kans loopt met duizend gulden beboet te worden? Die zwijg plicht geldt ook voor de dokter. Alle gegevens, op de „Willem Barendsz" ver zameld, zijn het eigendom der maat schappij. De maatschappij beoordeelt of een boek over de „WiÜem Barendsz" mag verschijnen in de vorm zoals de schrijver het schrijft, of niet. Zo stoncr bijvoorbeeld ook de journalist Kolkman volkomen onder censuur. Zijn telegram men aan de pers werden eerst door de De Veluwse hotel- en pensionhou ders hebben het in het afgelopen va- cantieseizoen zo druk gehad, dat ve len een zucht van verlichting bij de sluiting slaakten, want hun arbeids capaciteit had het niet veel langer kunnen volhouden. De belangstelling voor de Yeluwe was ook dit jaar het lev.endigst van de zijde der bevolking van de grote steden Rot terdam, Den Haag en Amsterdam, de beide Hollandse provincies en Friesland en Groningen. Het grootste deel der gasten behoorde, zoals vrijwel overal in de vaderlandse vacantiecentra, tot de mensen met de kleine of middelmatige beurzen. Die hebben, dank zij het weergaloos schone zomerweer, ten volle kunnen genieten. Zij verbleven in de honderden kleine en grote pensions, welker prijzen verschilden van 4.50 tot 7.50 per dag per per soon; voorts in de Veluwse kampeer- centra, waarvan vanwege de grote vraag nieuwe in aanmaak zijn, en in het lut tele aantal zomerhuisjes, dat nog be schikbaar is. De meer gegoeden hadden een te geringe keuze in luxe hotels. Aan het bureau voor vreemdelin genverkeer te Apeldoorn, dat stijgen de belangstelling ondervond, ver voegden zich duizenden personen om inlichtingen. Door een actie van deze V. V. V. werd de Apeldoornse logeer- capaciteit met pl.m. 1500 bedden uit gebreid, welke meer dan nodig waren voor de grote vraag. De Apeldoornse V. V. V. gaat er prat op niet één vacantieganger, die onderdak vroeg, te hebben teleurgesteld. Dank zij haar ingravende activiteit beschikte zij over een dergelijk groot aantal adressen en connecties, dat zij steeds de gasten terecht kon helpen. Tientallen congres sen en streeksamenkomsten vonden in Apeldoorn en in andere Veluwse ge meenten plaats. In Epe werd een ge slaagde landbouwtentoonstelling gehou den. Honderden verenigingen, w.o. een toe nemend aantal personeelsverenigingen, clubs en scholen vermeiden zich voor hun jaarlijks uitstapje in de Veluwse schoonheden met Apeldoorn als middel punt, waar zij tevens de verlangde ont spanning vonden in de vorm van mo derne uitspanningen en diverse café's en restaurants. De Apeldoornse V. V. V. organiseerde toneelvoorstellingen in het openlucht-theater en autobusexcursies. Het financiële resultaat van het eerste was slecht, van het laatste goed. De Veluwse V. V. V.'s ontveinzen zich niet, dat er ook wel 'gasten in haar gebied vertoefd hebben, die meer comfort, rian ter stand of beter voedsel hadden ver wacht, maar verreweg het grootste deel der toeristen beleefde zijn recreatietjjd op de Veluwe naar gepoegen. Apeldoorn spitst zich op een nog druk ker zomerseizoen 1948 dan dat van dit jaar omdat het voor volgende zomer ter gelegenheid van het 50-jarige regerings jubileum van H. M. de Koningin een groots opgezet bloemenfeest op stapel heeft staan. De Apeldoornse V. V. V. verheugde zich dermate in de daadwerkelijke be langstelling van haar gemeentebestuur, dat o.a. haar subsidie tot 4000 ver hoogde, dat zij uit dankbaarheid bur gemeester mr. A. L. des Tombe tot ere voorzitter benoemde. directie gekeurd. Over de muiterij mocht hij met geen woord reppen. En wat de publicatie van dr. Melchior betreft: of schoon de directeur de feiten, die hij heeft gesignaleerd, niet ontkent, wena zij toch, dat hij zijn geschrift wijzigen zal. De dokter weigert. Gevolg: voor schrijver en uitgever Gottmer een deur waardersexploot. Wat dokter Melchior bereiken wil is dit: een wettelijke regeling voor de positie van scheepsarts en schepelin gen. Want op de „Willem Barendsz" had de dokter alleen volmacht binnen het hospitaal, maar met de rest mocht hij zich niet bemoeien. Er waren twee dokters op de „Willem Barendsz" thans één en zij bereikten bij de kapitein en directie niets. Het schip is een fabriek, zegt dr. Melchior, maar daarom hoeft het nog geen zwijnen- boel te zijn. Hoe het nu is weet hij niet. Hoe het was bij de eerste vaart weet hij maar al te goed. Minister Mansholt en minister Drees lieten zich door hem inlichten. De in spectie Volksgezondheid toonde even eens belangstelling. Terwijl de „Willem Barendsz" alweer de tocht naar de Pool heeft aanvaard, is de sneeuwbal in Ne derland aan het rollen Men kan aich het sociale leven van ons Vaderland niet meer den ken, men kan er niet meer van spreken, zonder tegelijkertijd allerlei namen in de mond te nemen als Raad van Vakcentrales, Stichting van de Ar beid, KAB, Raad van Overleg, enz. enz. Daarnaast is het erg moeilijk zich op sociaal terrein te bewegen en qiet ieder ogenblik de K.A.B. te ontmoeten. Hoe vaak horen we niet de vraag: Hoe zit dat toch allemaal in elkaar? We horen van vakbonden en diocesane bonden, van Raden, Diensten en Instel lingen, van Meer Vreugde en Volksge zondheid, kortom het is voor een out sider uitermate moeilijk zich in het la byrinth van vertakkingen voortgekomen uit en deel uitmakende van de K.A.B. voort te bewegen, zonder zich nog wel eens grondig te vergissen. En daar is nu een boekje verschenen, De Kleine Gids van de grote K.A.B. (Uitgave van de Ned. Katholieke Arbeidersbeweging, Huis van de Arbeid, Oudenoord 12, Utrecht) dat een antwoord geeft op al deze vra gen. Op de blz. 32 en 33 is een organi satie-schema afgedrukt dat wel iets weg heeft van een technische werktekening. Maar daarin wordt het de lezer, in dit geval moeten we spreken van de kijker, toch wel duidelijk hoe nu die K.A.B. in eikander zit. Dat men meer dan 140 pa. gina's nodig heeft, alleen om de ver schijningsvorm van de K.A.B. eens te omschrijven in al haar verschillende uitingen, is wel een bewijs dat het een zeer omvangrijk lichaam is geworden. Het is een wegwijzer die ook de buiten staander een scherp beeld geeft van wat de K.A.B. is en wil en hoe ze tracht haar doelstellingen te verwezenlijken, door middel van instellingen, vakbonden en diocesane bonden, centrale dien sten, jeugdbeweging en vrouwen organisatie. Jammer dat men niet een klein historisch overzicht heeft opgeno men, waaruit de groei tot de huidige lo gische constructie blijkt. Dit had zeker verhelderend gewerkt. Inmiddels komt het ons voor dat het doel van de gids zeker zal worden berekt. Hij wil n.1. een dienst zijn aan de plaatselijke be stuurders en propagandisten. Maar ook buiten deze kring zullen ongetwijfeld velen van dit 140 bladzijden tellende werkje genoegen kunnen beleven. door BRAM VERSCHOOR 3) „Ik sprak met zijn huishoudster. De familie is ofwel te ontdaan, om inlich tingen te verstrekken, ofwel de oude heer woonde samen met een huishoud ster. Deze laatste veronderstelling klopt met 't bericht in de krant. Je ziet, veel om een voorbeschouwing op te bouwen hebben we nog niet, maar mijn sigaar tje is nog lang niet op en ik wil wel eens dat weinige nagaan. Allons, wét weten we?" We bleven een half uurtje overleggen; of liever, ik beantwoordde de vragen, die Arie mij stelde; soms corrigeerde hij, soms bevestigde hij. Iets wijzer werden we echter pas de volgende dag. HOOFDSTUK II Wat de huishoudster wist De heer Van Bemmelen woonde aan de Zijpendaalseweg, tien minuten lopen van het station. Het was een ruim he renhuis, met naar schatting wel tien of twaalf kamers. De vensters waren met vitragegordijnen gesloten, waardoor naar buiten een vage indruk van niet-in-ge- bruik-zijn werd gewekt. Een oude heer alleen blijft echter niet bij voorkeur in zulk een onbevolkte ruimte wonen en dus vermoedde ik, dat we een vraaggesprek met een reeks huisgenoten zouden gaan voeren. De deur werd geopend door een dame van ongeveer vijfenveertig jaar. Ze keek ons aan met de vragende blik, die doet denken aan een deurketting en onwel kom bezoek de toegang verspert. Er was tevens een vage vrees in, die wantrou wen goal niet verklaarde, dan toch rechtvaardigde. „Ik heb gisteravond getelefoneerd," be gon Arie Arends. „Heb ik toen met u gesproken?" „O, bent u dat? Komt binnen, heren. Al weet ik niet, op welke manier ik u van dienst zou kunnen zijn." Ze liet ons passeren, sloot de deur en ging ons daarna voor naar een vertrek, dat gelegen was aan een kleine, smalle achtertuin. Het was waarschijnlijk de huiskamer. Aan beide lange zijden van de vierkante tafel stond 'n gemakkelijke leunstoel. „Ik schrik al, als er gebeld wordt," zei ze. „Het is afschuwelijk, alleen te zijn in zo'n groot huis. Neemt u plaats." Ze wees ons stoelen aan de smalle ta felzijden, nam zelf een der leunstoelen, zodat ze tussen ons in zat. „Dus mijnheer Van Bemmelen is in middels nog niet teruggekomen?" vroeg Arie. Haar welsprekend antwoord bestond uit het ophalen van de schouders, het lichten en uitspreiden van beide han den en het droefgeestig schudden van het hoofd. In de korte stilte, die volgde, nam ik haar nauwkeurig op, indachtig aan Arie's gewoonte, zonder toelichting naderhand zijn conclusies over een ken nismaking te geven- Zij was kennelijk ontdaan en miste daardoor het beslissen de in de trekken van haar gezicht, dat in andere omstandigheden spreken moest uit de opslag van haar grijze ogen. De verwarring, waarin ze verkeer de, had echter geen nadelige invloed kunnen uitoefenen op haar gewoonte, haar uiterlijk goed te verzorgen. De coif fure van haar overvloedig blonde haar was zeer verzorgd, haar kleding was die van een dame, die misschien huishoude lijke dingen naloopt, doch daarbij stel lig geen hand uitsteekt. „Ik sta plotseling voor alles alleen," zei ze, - „en ik weet bij niets of ik het doe naar de zin van mijnheer." „U kende mijnheer Van Bemmelen dus nog niet zo lang?" begreep mijn vriend. „Ik ben al drie jaar hier als huis houdster," antwoordde ze. „Was hij grillig van aard?" „Hoe vraagt u dat zo? Integendeel, mijnheer houdt zich altijd aan vaste re gels. Het leven gaat hier in huis altijd heel rustig zijn gang. Ik heb ook nooit onrust gevoeld voor een besluit; hij laat alles wat het huishouden betreft geheel aan mij over. Maar hij is er toch altijd, ik kan zijn mening vraéen, terwijl ik er nu helemaal alleen voor sta." „Wanneer u dat al drie jaar lang doet, zult u ook nu ongetwijfeld in zijn geest handelen," stelde Arie haar ge rust. „Tenzij er een kwestie aan de orde zou zijn, waarvan u niet weet, op welke wijze mijnheer zou optreden." „O nee," zei ze, spontaan. „Er moet toch iets dergelijks gaande zijn," hernam Arie, „iets, waarover mijn heer mijn mening had willen vernemen. Heeft u geen. idee, wat dat zou kunnen zijn?" Ze haalde wederom de schouders op en spreidde de handen. „Is er sinds Maandag iets voorgeval len, iets anders dan gewoon? Iets, dat u reden tot bezorgdheid zou geven of iets, wat "n vraagteken voor u zou zijn?" „O nee, volstrekt niet," antwoordde ze. „Het is alles nog net, alsof er niets ge beurd was. Alleen, mijnheer komt maar niet terug en dat wachten dat maakt me zo nerveus. Elke maaltijd wacht ik, 's avonds wacht ik met naar bed gaan, ik durf de deur bijna niet afsluiten en ik kan die toch ook niet ongegrendeld la ten, vooral niet, nu ik zo alleen zit." „Hebt u dan geen hulp?" „Een meisje voor de dag. Dat gaat 's avonds naar huis." „Hm," gromde Arie. Ik verstond: zó komen we er niet. Het bleef even stil; mijn vriend liet wat ruimte over voor het begin van een nieuw hoofdstuk. Toen hij weer sprak, deed hij dit inderdaad anders. Luchtiger als het ware. „Misschien kunt u me vertellen, hoe mijnheer Van Bemmelen leefde?" vroeg hij. „Is hij weduwnaar?" „Hij is nooit getrouwd geweest" „Heeft hij altijd hier gewoond?" „U bedoelt; in dit grote huis? Ja, ik heb hem ook al vaak aangeraden, klei ner te gaan wonen. Het zou zoveel min der soesah geven. Maar hij heeft zijn jeugd hier doorgebracht, hij kon zich geen verandering voorstellen. We hebben elf kamers en gebruiken er maar vier van, behalve de salon en de logeerkamer, maar ook daar komen we heel zelden, sinds mijnheer Ferdinand een goede twee jaar geleden getrouwd is." (Vervolg van pagina 1) Doch van het begin tot het einde zal de actie voor een gebonden in dustrialisatie van het platteland moeten steunen op de zuivere schatting van de menselijke persoonlijkheid; van de onschatbare waarde van de stand als een natuurlijke groepering van personen, die te zamen een cultureel geheel vor men; van de godsdienst aM hoogste le vensmoed, zonder welk de industrialisatie niet slechts een- geestelijke ramp zal worden, maar ook economisch en finan cieel tot mislukking is gedoemd. Al te veel wordt tegenwoordig ver geten, dat economische welvaart alleen bestendig is, wanneer de geestelijke grondslag van een volk stevig is. Indien de industrialisatie van bet platteland tot gevolg zoiu hebben ver vlakking, ontaarding, godsdienstige ver zwakking en cultuurloosheid van het boerenvolk, zal geestelijk een onherstel baar verlies worden geleden en econo misch slechts een schijnwinst worden geboekt. Voor die dubbele ramp moet het platteland gespaard blijven. Wij blazen hier verzamelen en roepen allen, wie het platteland en zijn goede volk ter harte gaan, op, één gesloten front te vormen, om met Gods hulp te doen, wat in hun vermogen ligt, opdat de industrialisatie een zegen worde en niet een bron van onafzienbare ellende. De toekomst van het Nederlandse platteland staat op het spel en dus de toekomst van ons volk. In bovenstaande uiteenzetting is het probleem gesteld. Velen blijken het nog niet als een pro bleem te hebben onderkend. Moge hun nu de («en zijn open gegaan en hun lief de voor ons land groot genoeg zijn, om zich als vrijwilliger te melden in de strijd voor een gezonde industrialisatie van het platteland. De Aartsdiocesane Raad van Overleg stelt zich voor, binnenkort een beroep te doen op de plaatselijke besturen van de standsorganisaties, ten einde ook tot plaatselijke „Raden van Overleg" te ko men, die o.a. zullen optreden als comité s van waakzaamheid. Moge dan ieder zijn plicht verstaan:. Het is de hoogste tijd. Wie aarzelt of zich afztijdig houdt, misdoet tegen ons volk en zijn toekomst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3