De Gaulle's overwinning De Gaulle geen premier bij huidig parlement ENGELSE KONING OPENT PARLEMENT Nationaal economisch herstel op de voorgrond Vreedzame verovering van Europa UNIEKE GEBEURTENIS Zal zwaar gehavende M.R.P. zich uit het kabinet Besnoeiing macht van Hogerhuis VORMING VAN COMMUNISTISCHE REGERINGEN IN WEST-EUROPA Dan oorlog tegen Amerika Wapenschouw van innerlijke kracht Uitspraken drama Vloeiweide i Tot hoofd en hart Het weer POLITIEKE SITUATIE NOG DUISTER Debat over Indië uitgesteld Politieke oogmerken van Rusland KONINKLIJKE FAMILIE IN LAGERHUIS Twee maal doodstraf, twee maal levenslang Reserve-officieren in Indië met groot verlof Brand in tehuis voor ouden van dagen WOENSDAG 22 OCTOBER 1947 o 71ste JAARGANG No. 23981 WEER 500 GRAM VLEES Communisten verloren 15 pet. Drie phases NIEUWE GRENSCOMMISSIE VOOR GRIEKENLAND K.V.P.-CONGRES TE UTRECHT Het Russische spinneweb Ontwerp kiesreglement Alléén vaders van grote gezinnen 28 personen in Duitse plaats omgekomen BRITSE VLIEGBOOT IN ZEE GESTORT Eén dode, zes gewonden OOK CHILI BREEKT MET RUSLAND RECHTSE TENDENZ IN NOORWEGEN STAATSLOTERIJ BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrlgter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mfltlmetei hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Met verrassing heeft de wereld, en in het bijzonder West-Europa, kennis genomen van de over rompelende zege van generaal De Gaulle bij de Zondag j.l. gehouden gemeente raadsverkiezingen. In één slag zijn de midden-partijen, waaronder dé bij de vorige verkiezingen nog zo machtige M.R.P. van Bidault, op de achtergrond geschoven- en slechts de twee uitersten van links en rechts, de communisten onder leiding van Moskou, en hun ver beten tegenstanders, de R.P.F. onder 'De Gaulle, treden in de politieke arena. Als niet alle tekenen bedriegen, wordt hiermee een strijd aangekondigd op leven en dood, waarvan het uiteindelijk resultaat niet alleen beslissend zal zijn voor Frankrijk, maar wellicht voor ge heel West-Europa. Waren deze gemeenteraadsverkiezin gen op zich dan zo belangrijk, aldus zal menigeen geneigd zijn zich af te vragen, dat zij zulke belangrijke gevol gen kunnen hebben? Het antwoord moet ontkennend luiden. Het Franse volk heeft deze verkiezingen echter aange grepen, om zijn ontevredenheid tot Uiting te brengen, zoals in April 1931 bij de raadsverkiezingen in Spanje een groot deel van het Spaanse volk, onte vreden over het wankelmoedig beleid zijner regering, zich schaarde achter het Volksfront, waardoor Alfons XIII gedwongen werd in ballingschap te gaan. Toen waren- juist deze verkiezin gen de inleiding tot een afschuwelijke burgeroorlog, waarvan de wonden nog altijd niet geheeld zijn. Het is of de spanning in de huidige wereld tussen de twee grote machten Amerika en Rusland zich plotseling, voor zover het Europa betreft, in Frank rijk heeft opgehoopt, met als gevolg, dat zij déar tot uitbarsting dreigt te komen. Want Frankrijk is door en door ziek. Dit ziekteproces was reeds spoedig na de eerste wereldoorlog te constateren, toen de overwinnaar bleek de vrede ver loren te hebben. Hitler, die zijn' macht slechts kon bouwen op Duitslands neder laag, versloeg in de tweede wereldoorlog de vroegere overwinnaar in enkele we ken. En het eens zo sterke Frankrijk moest bevrijd worden door de Geallieer den. Zulk een plotselinge machtsverschui ving in de politieke constellatie, als waarvan wij in Frankrijk getuigen zijn, is slechts mogelijk in een land, dat ten prooi is aan onrust en onzekerheid, Mèt de buitenlandse factoren, die wij allen kennen, is de situatie ontstaan, die de greep van extremisten op een tot wan hoop gebracht volk mogelijk maakt. In zijn wanhoop ziet het blijkbaar geen andere keus dan vóór of tégen Moskou. Vóór Moskou betekende, dat langzamer hand niét Frankrijk heel Europa in de handen van het Kremlin zou vallen. Een communistische premier in Parijs zou de Franse politiek geheel in de Russische lijn brengen. En waarschijn lijk overdreef de Figaro onlangs niet, toen het blad schreef, dat een rood Frankrijk zou leiden tot de vestiging van Sovjetvlootbases te Brest en St. Kazaire, Casablanca en Dakar. Het is deze vrees, die een groot deel van het Franse volk heeft doen vluchten naar het andere uiterste, zonder zich af te vragen of de democratie, waarvoor het jarenlang had gevochten, wel veilig ge steld is. Uitersten kunnen immers niet anders dan totalitair of autoritair zijn en ook, al mocht De Gaulle de harde kanten van een autoritair regiem niet wensen, de omstandigheden zullen hem, indien hij de strijd met de communisten wil uitvechten, vanzelf in die richting drijven. Tot dusver heeft De Gaulle zich niet op een politiek program willen vastleggen, maar zijn streven zal zeker gaan in de lijn van beperking van het «partijwezen en de partij-politiek welke laatste ontegenzeglijk Frankrijk veel onheil heeft gebracht. Toch is het ontbreken van een vastomlijnd program in De Gaulle's Rassemblement een groot gevaar. Tegenover zich yindt hij immers de communisten, actie voerend volgens een nauwkeurig opgesteld program, uit stekend georganiseerd en homogeen als geen andere partij. Ziet De Gaulle geen kans zijn aanhangers even aaneengeslo ten om zich te verzamelen dan betekent zijn overwinning van Zondag j.l. voor het Franse volk geen winst. Het is daar om ook dat velen met grote zorg de ge beurtenissen in Frankrijk gadeslaan. Een niet eensgezinde R.P.F. en een ver zwakte M.R.P. zouden immers weinig tegen de communisten kunnen uitrich ten. Een volk in nood vraagt altijd om krachtige leiding. Daarom kon in Italië een Mussolini, in Duitsland een Hitier en in Spanje een Franco als dictator op treden. In Frankrijk heeft het tot dus ver aan krachtige leiding ontbroken. De M.R.P. van Bidault, hoe sympathiek ook, heeft het te veel gezocht in compromis sen èn met de socialisten èn soms met he communisten. Compromissen brengen echter in een radicale tijd als de onze meestal geen oplossing. Slechts duide lijke standpunten, vóór of tegen, spreken tot de massa en kunnen tot bezieling Wekken. Hiervan zijn de verkiezingen in Frankrijk een voorbeeld. In ons land, dat, zeker bij Frankrijk Vergeleken, nog een gezonde indruk maakt, is de kans op zulk een plotselinge verschuiving in de politieke constella tie niet bijster groot. De verhoudingen liggen hier men vergete ook de vak- Verenigingen niet gelukkig heel an ders en bovendien zijn wij een erg nuch ter volk. Het gebeurde in Frankrijk houdt echter wel een waarschuwing in. Het communisme heeft ook hier zijn netten uitgezet en zal profiteren van elke zwakheid onzerzijds. Laat een rege ring stelselmatig toe dat de democratie Wordt ondermijnd dan wordt die demo cratie in de ogen van het publiek plot seling onbelangrijk. De geschiedenis heeft (jjt herhaaldelijk bewezen. Zo be- |Jen kan de jongste ontwikkeling tn Frankrijk ook voor ons een les zijn. m m In de bonnenlijst van morgen zullen opnieuw bonnen worden aangewezen voor 500 gram vlees. Voorts een bon voor 50 Bram cacao. De wilde zwijnen alarmeren geheel Zuidelijk Nederland. In Maastricht hebben zij veel opschudding verdBrzaakt toen ze, zes in getal, kwamen opmarcheren. Met veel behendigheid heeft de politie de onwelkome gasten in een park gedreven en enkele jagers opgetrommeld, die al spoedig een eind aan het avontuurlijk leven der zwijnen maakten. Hier ziet men dé triomfantelijke overwinnaars bij hun buit. „Generaal de Gaulle zal zo spoedig mo gelijk aandringen op nieuwe parlements verkiezingen om de weg te openen voor een spoedige terugkeer tot de macht," aldus een verklaring van de Gaulle's woordvoerder Catroux. Deze deelde ver der mede, "dat bijna een derde van de 61 afgevaardigden in de nationale verga dering vóór de overwinning van de R.P.F. bü de gemeenteraadsverkiezingen van j.l. Zondag zijn steun aan de generaal had toegezegd en dat dit aantal intussen wel gestegen zal zijn. „De generaal," zo zeide Catroux, „weigert ten stelligste met het huidige parlement het premierschap op zich te nemen. Voor ons staan twee wegen open: Indien wij een meer derheid van twee-derden in het parle ment kunnen krijgen, stemmen wij voor een ogenblikkelijke ontbinding van het parlement, en voor algemene verkiezin gen. Indien wij slechts de volstrekte meerderheid verkrijgen, stemmen wij voor het houden van een volksstemming over een onmiddellijke ontbinding, ge volgd door verkiezingen, zodat de kwes tie rechtstreeks aan het volk wordt voorgelegd." Intussen is de Franse politieke situatie nog duister. Het is niet geheel onwaar schijnlijk dat de M.R.P., welke zo zwaar in de gemeenteraadsverkiezingen heeft geleden, zal besluiten zich uit het kabinet terug te trekken. In dat geval zou Rama- dier zijn parlementaire meerderheid ver liezen en gedwongen zijn ook te ver dwijnen, waardoor het land met een on mogelijke politieke situatie opgescheept zou zitten. Normaal zou op de Gaulle, die thans aan het hoofd van de grootste politieke groep der natie staat, de taak van kabi netsformateur komen te rusten. Hij heeft evenwel geen parlementaire partij, daar zijn groep na de jongste algemene ver kiezingen werd gevormd en volgens de grondwet van de Vierde Republiek kun nen nieuwe verkiezingen niet voor Mei 1S48 gehouden worden en dan nog slechts als er twee grote kabinetscrises geweest zouden zijn. Waarschijnlijk zou geen en kele andere combinatie van politieke par tijen een bruikbare parlementaire meer derheid kunnen krijgen. Het Franse ministerie van Binnenland se Zaken heeft het volgende overzicht gegeven van de uitslag van 344 gemeen ten van meer dan 9000 inwoners, Parijs inbegrepen. Er werden in die gemeen ten totaal 4.925.547 stemmen uitgebracht. Daarvan behaalde de R.P.F. 38.6 pet.; de communisten 29.3 pet.; de socialisten 15 pet.; de M.R.P. 10.1 pet.; de radicalen 4.2 pet. en de overige groepen 2.6 pet. Uit een vergelijking met de 10 Novem ber 1946 gehouden algemene verkiezin gen blijkt, dat in deze 344 gemeenten ge zamenlijk de communisten bijna 15 pet. van de in November 1946 op hen uit gebrachte stemmen hebben verloren. De socialisten verloren ruim 15 pet. en 'de M.R.P. 60 procent. De definitieve samenstelling van de Parjjse gemeenteraad is als volgt: R.F.P. 52 zetels, communisten 25 zetels, S.F.I.O. 8 zetels en M.R.P. 5 zetels. iDe Franse ministerraad heeft beslo ten tot vervroegde bjjeenroeping van het Parlement op Dinsdag aanstaande- De Veiligheidsraad heeft het debat over Indonesië voor onbepaalde tijd uitgesteld. Koning George van Engeland heefi gisteren hei nieuwe zittingsjaar van hei Britse parlement plechtig geopend. In zijn troonrede legde de koning aan het parlement het legislatieve programma voor het komende jaar voor, dat als belangrijkste punten bevatte de nationalisatie van de gasbedrijven en besnoeiing van de macht van hei Hoger huis. In de troonrede werd niet gerept over de nationali satie van de ijzer- en staalindïïsirie, een der punten van hei Labourprogramma. De regering schijnt dit punt te willen laten rusten, totdat de huidige economische crisis is overwonnen. De Koning sprak de troonrede lang zaam uit. In een volzin van een tiental woerden kondigde hij het plan aan de bevoegdheid van het Hogerhuis nog verder te beperken, teneinde vertraging van wetgeving te voorkomen. Na een uitvoerig overzicht van de voorgenomen wetgeving ter bestrijding van de econo mische crisis en van de plannen tot deel neming aan de wederopbouw van Euro pa, wordt in de rede namelijk gezegd: „Er zal een wet worden ingediend ter aanvulling van de wet op het parlement van 1911". Voorgesteld zal worden de gasindus- trie te nationaliseren „om het plan voor de brandstof- en kracht-industrieën te completeren". Er zal een wetsontwerp worden inge diend, waarvan de strekking is, de be vordering van de uitbreiding van alle soorten productie binnen het imperium. Voorts bevat het regeringsprogramma plannen ter verkrijging van meer voed sel en grondstoffen van overzee, het vinden van nieuwe aanvoerbronnen en het aangaan van verdere overeenkom sten op lange termijn met overzeese landen. Ten aanzien van de overzeese betrek kingen, zeide de koning, dat de Britse regering het werk van de Europese we deropbouw. dat op de jongste conferen tie van Parijs ter hand genomen werd, zal blijven steunen. De Britse regering zal ook de V. N. steunen en daardoor trachten het wederzijds vertrouwen en de verdraagzaamheid te stimuleren. De Britse regering hoopt, dat de aanstaande conferentie van ministers van Buiten landse Zaken in zekere mate overeen stemming zal Ópleveren t.a.v. een demo cratisch en economisch zelfstandig Duits land en een bevredigende regeling van de internationale status van Oostenrijk Het is tevens de wens van de koning en de regering, dat het vredesverdrag met Japan spoedig gesloten wordt en zal bijdragen tot de welvaart van alle landen in het Verre Oosten. Aan het parlement zal een maatregel worden voorgelegd, waarbij de instelling van een bestuur voor Birma in overeenstem ming met de vrije wil van de gekozen afgevaardigden van het volk, wordt be oogd. Ook is het te wensen, dat een wetsvoorstel zal kunnen worden inge diend, waarbij aan Ceylon de status van volkomen verantwoordelijkheid binnen het gemenebest wordt verleend. Duizenden Londenaaxs stonden In dichte rijen langs de straten, waardoor de Koninklijke stoet zich naar het par lement begaf. In dichte mist vertrok de stoet van Buckingham Palace naar het Hogerhuis; voorop de statiekoets, waarin de Koning en de Koningin hadden plaats genomen en daarachter in een aparte koets kroonprinses Elisabeth, die gisteren voor het eerst officieel aan een rege ringsplechtigheid deelnam. Alvorens de Nieuw-Amsterdam de eerste na-oorlogse reis naar Amerika zal maken krijgt de buitenwand van het schip nog een verfje. Publiceerden wij gisteren enige mededelingen van een Russische generaal, die zich van de Sovjet- Unie heeft afgekeerd, over de mili taire plannen van Rusland, in de volgende worden de politieke oog merken van de Sovjet-Unie beschre ven, zoals het Belgische blad ,,Ua Libre Belgique" deze Zaterdag be kend maakte, nadat het enige docu menten in handen gekregen had. Het blad wil de bron van zijn in lichtingen uit veiligheidsoverwegin gen niet mededelen. De betrokke nen zouden eventueel gevaar kunnen lopen. Aan de bewijskracht van het artikel doet dit vanzelfsprekend af breuk, maar van de andere kant past de inhoud zo logisch bij vroegere be richten aan, dat de geloofwaardig heid er nauwelijks van te 'lijden heeft. De inhoud schijnt soms be lachelijk, maar, aldus vraagt he1 blad zich af, wie had voor de oorlog de verwerkelijking mogelijk geacht van alles wat Hitler in zijn boek „Mein Kampf» schreef? Het document opent met de verkla ring, dat Rusland niet gestreden heeft om Engeland te redden maar om zijn eigen doeleinden te verwezenlijken. Er zijn twee intemationales in de wereld: die van het communisme en die van het kapitalisme welke ondersteund wordt door de Kerk, een factor welke men niet mag onderschatten. „De eindstrijd tus sen deze tweè intemationales is onver mijdelijk. De overwinning van Rusland is absoluut zeker," aldus vervolgt het document. „RusiaSd vertegenwoordigt een nieuwe beschaving en nieuwe be schavingen zijn altijd overwinnend. De Anglo-Amerikanen rekenen op hun technische meerderheid. Maar zij ver geten één ding, en wel dat het Rode Leger onder de vanen van de Interna tionale zal marcheren en de soldaten van de kapitalistische landen regen hun eigen meesters zullen revolteren. Het is daarom een belang van de USSR, dat deze oorlog niet eerder dan over 20 jaar uitbreekt! Wij hebben deze tijd nodig, niet alleen om onze technische achter stand in te halen, maar vooral om onze vreedzame verovering van Europa te voltooien Ook in dit geval zijn er drie phases, volgens welke de Russen van plan zijn op te treden. De eerste bestaat uit het consolideren van de landen van het Slavische blok. „Wij zullen niet dulden, dat andere ons hier zullen tegenwerken. Eventueel zullen wij zelfs om onze positie strijden. Wij zullen onmiddellijk toeslaan en zul len ook weten, wanneer wij dit moeten doen, daar onze spionnagedienst de beste van de wereld is. Wij bezitten de sleu tels van alle geheime codes en bezitten zelfs copieën van de geheimste documen ten van de ministeries van Buitenlandse Zaken en van Oorlog van andere lan den. Wij zullen een oorlog vóór de vast gestelde tijd beginnen, indien de Wes telijke machten Van Duitsland een plat form tegen de Sovjet-Unie willen ma ken." De tweede politieke phase zal be trekking hebben op de installatie van communistische regeringen in de verschillende West-Europese tan den. „De val van Duitsland, van Frankrijk en Italië heeft met ae verzwakking van Groot-Brittannië de gunstige voorwaarden geschapen. Het eerste land, waar de macht zal moeten worden overgenomen, is Frankrijk. Vervolgens zullen Italië en Duitsland de nieuwe orde vestigen De Duitsers zullen in alle landen als technici gebruikt worden, om dat zij de beste organisatoren zyn. Intussenjjmoeten de onrusthaarden in Griekenland, Palestina en China heet gehouden - worden, daar in die landen de krachten van onze vijan den verstrooid kunnen worden." De derde phase zal gevormd worden door de vreedzame verovering van Groot-Brittannië. „Het is duidelijk, dat de Britse oorlogsmisdaden even groot zijn als de Duitse en dat Enge land op Duitsland probeert te steuren tegen ons. Maai dat is van geen be- lang. Engeland is geen grote macht meer en Frankrijk, een andere steun, is even zwak. Wat Duitsland betreft, onze vrienden in de SED kunnen een Brits-Duitse sa menwerking voorkomen; terwijl de lin kerzijde van de Labourpartij, welke door de communisten steeds sterker wordt, met haar pacifisme zal verhinderen, dat Engeland zich te veel in Europese za ken mengt. Een eigenlijk Engeis ge vaar bestaat, er niet, hoewei op net ogenblik Attlee en Bevin twee hoofd- oorlogsopruiers zijn. Er blijft tenslotte één vijand over, en dat is Amerika, dat door zijn imperialis me de doodsvijand van de USSR is. Niettemin hoopt men, dat wij kunnen verhinderen, dat de oorlog te vroeg uitbreekt. Het volk wil er geen oorlog en de economische crisis, die zich be gint te ontwikkelen, zal de communis ten helpen hun invloed in de vakbon den uit te breiden en voor de vrede te werken. Er is dus alle hoop, dat de oorlog niet eerder zal beginnen, dan wanneer wij onze overheersing in Euro pa stevig gevestigd hebben." Gisteren is de vermoedelijke troon opvolgster van Engeland, prinses Eli zabeth, voor hst eerst aan het En gelse volk voorgesteld als toekomstige koningin, toen zij in gezelschap van haar vader en de koningin de opening van het parlement bijwoonde. De prinses was gekleed in een lange japon en zat schuifelend op haar troon aan de rechterhand des konings. Langzaam voortschrijdend was zij achter haar ouders het parlements gebouw binnengekomenToen de koning en zijn gemalin die drie treden naar hun zetels hadden beste gen en de prinses plaatsgenomen had voor haar troon op de tweede trede, gaf de koning de aanwezigen het teken te gaan zitten, waarop de prin ses met elegant gebaar een klein rukje gaf aan haar jurk en plaats nam. Terwijl haar vader de troonrede voorlas, keek zij ernstig voor zich uit en richtte na enige ogenblikken haar hoofd op om met doordringende ogen rond te zien. Terwijl de koningin scheen te glimlachen en gespannen luisterde naar de woorden van de koning, keek de prinses somber en lachte niet. Nu en dan streek de koningin een weerbarstige lok van haar voorhoofd, doch prinses Eliza beth hield haar collier omklemd en speelde met haar paarlensnoer. Nadat de koning was uitgesproken kwam de Lord Chamberlain naar voren om met een buiging de rede van de koning in ontvangst te nemen en met gebogen hoofd achterwaarts de trappen af te dcilen. Daarna blikte de koning naar zijn gemalin, die hen toeknikte. Zij daalden beiden de trappen van de troon af. "Vervolgens maakte de prinses een buiging naar rechts en naar links. De algemene vergadering der V.N. heeft zich met veertig stemmen voor, zes tegen en elf onthoudingen, uitgesproken ten gunste van de instelling van een nieuwe Balkancommissie. Veertig landen stemden vóór, de Slavische groep van zes stemde tegen en elf landen onthielden zich, o.a. de Scandinavische landen, India en de Arabische staten. Een Pools voor stel om de terugtrekking van alle vreem de strijdkrachten uit Griekenland te ge lasten, werd verworpen met 34 tegen 7 stemmen en 16 onthouHingen. Egypte steunde de Slavische groep. Het eerste congres der K.V.P., dat op 25 en 26 October a.s. in Tivoli te Utrecht wordt gehouden, moet als een unieke gebeurtenis in de geschie denis van de Nederlandse staatkun dige organisatie worden beschouwd. Dit congres, waaraan ongeveer 1300 afgevaardigden van de diverse afde lingen zullen deelnemen, Is bedoeld als een wapenschouw, die inzicht moet geven van de innerlijke kracht van de partü. De afgevaardigden zullen zich op het congres rechtstreeks kunnen uiten, ter wijl de voorzitter van de partij verant woording zal afleggen van het werk, dat door het partijbestuur in het afgelopen jaar is verricht. Bovendien geeft de voor zitter van de Kamerfractie een overzicht van het parlementaire werk. De voorzitter van de K.V.P., de heer W. J. Andriessen, die tijdens een pers conferentie deze mededelingen verstrek te, zag in het grote aantal afgevaardigden een bewijs, dat alle kritiek op lauwheid en laksheid in de afdelingen toch niet geheel gerechtvaardigd is. De deelnemers aan het congres komen niet alleen uit het Westen of het centrum van het land, maar uit alle kringen der partij. Het con gres zal volgens de heer Andriessen ook een klankbord moeten zijn van hetgeen leeft in de partij. Moeilijkheden, die hier bij misschien door een dergelijk groot aantal aanwezigen zouden kunnen ont staan, worden ondervangen door het con gres te verdelen in negen vergaderingen, waarin dan actuele politieke en sociale problemen door deskundigen zullen wor- den behandeld. Er zullen geen besluiten genomen worden, noch op het congres noch op de sectie-vergaderingen. De resoluties, die uit de sectievergaderingen voort vloeien, worden ter kennis gebracht van het congres op de tweede plenaire zitting. Het partijbestuur zal zich uit eindelijk met de resoluties bezighou den en deze op de best mogelijke wijze trachten te verwezenlijken. In de nabije toekomst zal de K.V.P. een intensiever propaganda gaan voeren. Het congres kan hiervoor tevens als een inleidende actie worden beschouwd. In verband hiermede wees de heer An driessen er op, dat aan de organisatie van de partij nog wel het een en ander ontbreekt. Er zal met de organisatori sche opbouw aan de voet van de partij worden begonnen. Wanneer men niet kan beschikken over de apparatuur van de lagere organen, is het onmogelijk effec tieve propaganda te voeren. Tot slot leg de de heer Andriessen er de nadruk op, dat de positie van de huidige katholieke staatkundige partij heel anders is dan die van 25 jaar geleden. Was de staat kundige organisatie toen meer een ver kiezingsapparaat, thans gaan de bemoei ingen van de partij met het maatschap pelijk leven en met de regering zo ver, dat deze partij zich meer dan ooit met de politieke opvoeding van haar leden moet bezighouden. In de partijraad van de K. V. P., die in begin December -zal worden gehou den, komt o.a. het ontwerp kiesregle ment aan de orde. De voornaamste be doeling van dit reglement is het partij bestuur van de K. V. P. grotere bevoegd heid te geven bij het aanwijzen van de candidaten voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Dit is vooral belang rijk in verband met de verkiezingen voor de Tweede Kamer, welke naar de voorzitter van de K. V. P. Dinsdag me dedeelde in de zomer van 1948 waar schijnlijk zullen worden gehouden. Het partijbestuur wilde hiermede een waar borg vormen, dat de Kamerfractie over een voldoend aantal deskundigen zal beschikken. De aanwijzing van een zeker aantal candidaten in het ontwerp kiesreglement geschiedt door de verkiezingsraad, die verder over de overige candidaten ad vies uitbrengt. De bevoegdheid van de verkiezingsraad is echter niet onbeperkt. De verkiezingsraad, die o.m. bestaat uit leden van het partijbestuur en plaats vervangers van het bestuur, zal slechts een derde der beschikbare zetels kun nen aanwijzen. Van het dagelijks be stuur ontvangt de verkiezingsraad de gecontroleerde verzamellijsten alsmede de adviezen van de kring. De verkie zingsraad geeft op de officiële lijst een aantal candidaten een definitieve plaats aan en beraadt zich over de ontvangen adviezen van de kring-adviescommissie. Tenslotte geeft hij zijn definitief advies. Het partijbestuur krijgt hierbij nog de bevoegdheid verschillende kieskrin gen samen te voegen wanneer dit van belang is bij het opmaken van de can- didatenlijst. Vooral ook deze regeling geeft het partijbestuur een grotere macht. Het partijbestuur stelt het aan tal candidaten vast op de in te dienen officiële lijst, hetwelk driemaal zo groot moet zijn als het aantal beschikbare zetels. Ook bepaalt het bestuur het door de verkiezingsraad definitief aan te wijzen De laatste plaats zelf te kiezen kan ons een zeker genot geven; de laatste plaats aangewezen te krijgen is echter iets anders. Verwachting tot Donderdagavond Tijdelijk toenemende bewolking met plaatselijk enige regen, voorna melijk in het Zuid-Westelijk ge deelte van het land. Overdag wat minder zacht. Meest matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West Zon 7.17—17.31, maan 15.55—0.26. Het Bijzondere Gerechtshof te 's-Her- togenbosch heeft heden uitspraak gedaan in het Vloeiweide-drama. Elf voormalige N.S.K.K.-leden hadden zich in verband daarmee twee weken geleden te verant woorden. Een er van, A. N. J. Zuuring, is voortvluchtig. J. Suykerbuyk en J. H. Loesberg werden overeenkomstig de eisen ieder tot de doodstraf veroordeeld; Gageldonk en A. N. J. Zuuring kre gen elk levenslang. De eisen luidden de doodstraf. De verdere uitspraken zijn: J. P. Eling 14 jaar met aftrek (eis 15 jaar met aftrek)C. M. van der Jagt 17 jaar (eis 20 jaar met aftrek)C. J. van de Kerkhof 9 jaar met aftrek (eis 14 jaar met aftrek)J. F. van Hooydonk 9 jaar met aftrek (eis 12 jaar met aftrek)J. H. Wouterlood van Doesburg 8 jaar en 6 maanden met aftrek (eis 10 jaar met aftrek)D. J. Monnik 7 jaar en 6 maan den met aftrek (eis 12 jaar met aftrek) en H. W. Lion 4 jaar met aftrek (eis 7 jaar met aftrek). Naar wij vernemen, zal de maatre gel, waarbij aan reserve-officieren in Nederland gelegenheid wordt ge schonken met groot verlof te vertrek ken wanneer hun gezin meer dan 5 kinderen telt, binnenkort ook worden uitgebreid tot de in Indië in werke lijke dienst zijnde reserve-officieren. Betrokkenen, die, in Indië vertoeven de, om deze reden wensen te demobi liseren, moeten daartoe een verzoek langs hiërarchieke weg indienen. Als kinderen worden aangemerkt eigen of aangehuwde kinderen, pleegkinderen en voogdijkinderen, die in het gezin zjjn opgenomen. In Wunsiedel in Noord-Beieren is Dinsdag brand uitgebroken in een tehuis voor ouden van dagen, waarbij acht en twintig verpleegden gedood werden. Bij de slachtoffers bevinden zich 18 vrouwen, 9 mannen en een meisje, dat in het te huis werkte. De brand breidde zich ao snel uit dat geen van de bewoners van de bovenste verdieping gered kon wor den. Twee mijl buiten de mond van de Theems is Dinsdag een viermotorige Sun- derland-vliegboot van de RAF met een brandende motor in zee gestort. Een lid van de bemanning werd gedood en zes anderen hadden zware brandwonden opgelopen. Twee inzittenden worden nog vermist. Chili beeft de diplomatieke betrekkin gen met de Sovjet-Unie en Tsjecho- slowakije verbroken, aldus heeft de rege ring van Chili Dinsdag bekend gemaakt, Ook in de Noorse steden blijkt er een rechtse tendens te zijn bij de gemeente raadsverkiezingen. Dit wordt aangetoond door een overzicht van de uitslagen uit 44 steden. De arbeiderspartij heeft 614 zetels be haald (in December 1945 650); de com munisten 161 (201); de conservatieven 311 (220), de christelijke volkspartij 93 (105), de liberalen 210 (160), de niet- socialistische coalitielijsten 32 (68) en de niet-politieke lijsten 35 (60). t 20.000 3430 f 5.000 5598 r 1.000 3636 9479 10861 f 200 9737 18100 f 100 4171 6260 8912 10826 11163 142* 15347 17188. aantal candidaten. De verzameilijst va* de candidaten. opgesteld door de kring adviescommissie, wordt opgezonden aan het dagelijks bestuur, nadat eerst het partijbestuur zich hierover heeft be raden. Tot slot geeft het ontwerp kiesregle ment een regeling voor de samenstel ling van de officiële lijsten in de afde lingen. Bij de stemming over deze lijs ten wordt het zogenaamde nummer systeem gebruikt Op het stembiljet ko men de namen voor van de voorlopig aangewezen candidaten in de volgorde van het advies, uitgebracht door de ver kiezingsraad. De overige candidaten vol gen in alphabetische volgorde. Het a te verwachten, dat dit ontwerp tijdens zijn behandeling in de eerstkomende partijraad een uitgebreide discussie zal opleveren, daar velen het nieuwe kies reglement een gevaar voor de demo cratie zullen achten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1