1 Waarom de trams zullen verdwijnen Rika Hopper jubileert in „Het glazen paleis" Oude getrouwen van Mussert voor het Tribunaal Toestand in Duitsland belemmert ontplooiing geestelijk leven Geen katholiek dag- of weekblad N.Z.H. verdedigt aatobuspolitiek IETS EXTRA FA- CL HONING IN. Gemoedelijke colporteurs van Vb Va Faber een man mest een beruchte naam i Veel hartelijke woorden bij de huldiging AG£NDA WOENSDAG 22 OCTOBER 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING KATH. BUREAU VOOR BEROEPSKEUZE KajottersgToep Haarlem VII Fonds voor zwakke moeders Pension- en kamer verhuurders bijeen Burgerlijke Stand DISTRIBUTIENIEUWS Synagoge moest in vlammen opgaan Faillissementen Taxi? Bei op 1.2.3.4.5. ft i dal willen we allemaal. Wij kunnen U dit toezeggen. Wanl behalve de zes mud kolen, die U op de nieuwe kolenbonnen 76 en 77 ontvang!, hebben we exlra ZONDER BON prima gezeefde bruinkool, houi enz. Uw bonnen krijgen daar door bij ons een dubbele waarde. De huldiging Orgelbespeling Veertig-jarig jubileum VOLKSCONCERT H.O.V. Leden-concert H.O.V. De wederopbouw van Velsen JBh S Dum-dum-munitie buitgemaakt Gisteren drie doden in Indië KARDINAAL FRINGS BIJ ONZE KERKVORST PRIJSHOUDENDE MARKT V ootr stel-Groo'tebroek verworpen HEEMSTEDE Missionarissen per vliegtuig vertrokken BESOMMINGEN De Stichting Tramarchief, een or ganisatie te Utrecht gevestigd, heeft een brouchure uitgegeven, waarin zij zich in soms heftige termen verzet tegen de opheffing van de verschil lende tramlijnen der N.Z.H.V.M. Of schoon de directie van laatstgenoem de maatschappij niet van zins is zich te verweren tegen de misleiden de inhoud, meent zij er toch goed aan te doen op ons verzoek enige kantte keningen te maken en haar ziens wijze te belichten. De N.Z.H. heeft nu na jaren van aangename samen werking- besloten de relaties met de Stichting te verbreken. In de brochure, die op nogal ruime schaal verspreid is, worden enige caxdi- nale fouten gemaakt, zo deelt de directie van de N.Z.H. mede. Enerzijds is dit te wijten aan ondeskundigheid, anderzijds worden bewuste of onbewuste onwaarhe den aan het publiek verteld. De reorgani satie van het vervoer in Haarlem en om streken hebben de overheid en de maat schappij uit en te na bestudeerd. Dat voor de opheffing van tramlijn 1 (HeemstedeHaarlem) en van de tram lijn LeidenHaarlem op zijn minst 75 autobussen nodig zijn, bewijst de ondes kundigheid van de schrijver. Dat de tramtarieven in generlei ver houding staan tot de stijging van de lo nen en materiaalprijzen, is de schrijver blijkbaar ontgaan. Indien het vervoer nog meer terugloopt dan thans reeds het ge val is, zullen de tramtarievenwil men tot een sluitende exploitatie komen zeker moeten stijgen tot het peil der te genwoordige autobustarieven. i Autobusexploitatie behoeft niet duur der te zijn dan tramexploitatie en is dit ook niet. Alle investeringen, welke door de Maat schappij zijn gedaan of in de toekomst noodzakelijk zullen zijn, zijn tot het uiterste beperkt en geen enkele zal als ontoelaatbaar kunnen worden beschouwd. Dat de omzetting van tram in auto bus de Haarlemmers berooft van een zeer goedkoop transportmiddel, is al evenzeer onjuist. Als men, om slechts een voor beeld te noemen, per bus van Bloemen- daal naar Heemstede kan reizen voor 10 ct., dan kan niet worden gezegd, dat de Haarlemse burgers zo slecht af zijn. Alle gTOte autobusmaatschappijen ken nen lijnen, waarop het vervoer zeer on regelmatig is en toch zien zij kans, in dat vervoer te voorzien. Dat thans in het spitsvervoer op be- De plannen voor de oprichting van een R. K. Bureau voor beroepskeuze hebben thans hun beslag gekregen. Het bureau, dat gevestigd zal worden in het jeugd huis aan het Prinsenbolwerk zal geopend worden Woensdag 5 November 8.15 uur. Deken Kuilman is verzocht daarbij een woord te spreken. Het bureau wordt ge ëxploiteerd door de verschillende stands organisaties en de Kath. jeugdbeweging in onze stad. Het bestuur is als volgt samengesteld: voorzitter is kapelaan P. Heemskerk, secretaris de heer P. Nooy, penningmeester de heer J. den Nijs. De spreekuren zulien worden gehouden iedere Donderdagavond van half zes tot half acht, voor het eerst Donderdag 6 November. Dezer dagen herdachten de Kajotters van Haarlem VU. In de filmzaal van de St. Llduinaschool, het één-jarig bestaan van hun groep met een avond, die een feestelijk karakter droeg. Na de opening, waarin de voorzitter de genodigden verwelkomde, gaf de districtsleider der KA.J., de heer C. Spruit, een korte uit eenzetting van het doel der K-A.J. Ver volgens vulden de Kajotters zelf de avond met muziek, zang, declamatie en enige toneelstukjes. Deze werden met enthousiasme voorgedragen, hetgeen de aanwezigen ten zeerste wisten te waar deren. Tot slot van de avond werd een ver loting gehouden. Daar de afd. Haarlem van de K.A.B. in 1648 het 60-jarig bestaan hoopt te vieren, heeft zij een circulaire gericht tot alle zusterafdelingen in het bisdom Haarlem, waarin medewerking wordt gevraagd tot het vormen van een fonds, teneinde zwakke en rustbehoevende moeders voor enige weken te kunnen uitzenden. In de circulaire wordt van alle leden der afde lingen één gulden gevraagd om een stam kapitaal te kunnen formeren. Dinsdagavond kwamen leden van de vakgroep Pension- en Kamerverhuurbe drijven van de Bedrijfs-Horeca, afd. Noord-Holland, voor het eerst met hun nieuwe bestuur in restaurant Brinkmann bijeen. De voorzitter, de heer W. A. van Dijk, wees er op, dat de houders van ge mengde bedrijven, n.i. zij, die een pension houden en tevens kamers verhuren, het op het ogenblik zeer moeilijk hebben. Daarna zei hij, dat de rusthuizen, voor zover zij niet het karakter van een zie kenhuis dragen, momenteel ook aange sloten behoren te zijn bij de vakgroep Pension- en Kamerverhuurbedrijven. In de toekomst zal misschien een aparte sectie opgericht worden. De voorzitter besprak daarna de prijzenvaststelling. Men is daar tegenwoordig niet over te vreden. Spreker meende, dat het nuttig was een uniform boekhoudsysteem in te voeren. Besloten werd een verhuur kantoor op te richten in het gebouw Ged. Oude Gracht 24, de woning van de secre taris, de heer J. W. Raatgever. Personen, die kamers willen huren, kunnen daar om advies vragen. Ook het houden van ver gaderingen werd besproken en men be sloot om de drie maanden in Haarlem in vergadering bijeen te komen. Daarna werd medegedeeld, dat de cursus voor 't vaardigheidsdiploma voor de nieuwe pensionhouders binnenkort gaat beginnen. GETROUWD: C. J. E. v. Konijnenburg en L. N. v. Benthem; J. Gosen en E. Balm; J. Smit en B. F. Wagner. GEBOREN: G. Willemsen-Roelfsema, z C v Kessel-Poulon z; C. J. t. Brug- gen-Wiilems, z: L. J. Lagerweij-Plukker z L Kok-Bosch, z; S. Bakker-Blaauw, z. H. J. Vuijst-Kok. d; J. J. v. Kipsha- gen-v. d. Niet. d: B. Bos-Smit, d; G. J. Rienstra-v. d. Veldt, d. OVERLEDEN: E. Brasser-Massa. 60 j„ Indischestraat: J. Gerrits, 5 m.. Zomer- vaart; R. Blom, 77 j„ Dr. Leydsstraat. paalde lijnen nog niet in voldoende mate kan worden voorzien, ligt niet aan de eploitatievorm doch alleen aan het feit, dat nog geen enkele maatschappij over een voldoend aantal autobussen beschikt. Het vorenstaande houdt dus in, dat ook het onregelmatige vervoer tussen Haarlem en Leiden even goed als elders met autobussen kan worden bewerkstel ligd. De schrijver zal het toch met ons eens zijn, zo schrijft de directie verder, dat het economisch niet verantwoord is, voor het verwerken van seizoenspitsen in de ..bollentijd" een tramlijn aan te hou den. Indien de schrijver zich de moeite had getroost, eens naar ons seizoenvervoer met autobussen te komen kijken, zou hij wij zijn daarvan overtuigd versteld hebben gestaan, hoe met een klein aan tal autobussen in een korte spanne tijds zoveel reizigers konden worden vervoerd. Wij zijn van mening, dat hij dan niet zou hebben geschreven, dat tussen Haar lem en Leiden het vervoer door bussen niet kan worden opgevangen. Zonder overschrijding van de maxi mum-snelheid kan de reisduur van Haar lem naar Leiden met 20 minuien wor den bekort, hetgeen als een voordeel voor de reizigers moet worden beschouwd. Dat het tramtracé met „redelijke kosten" is te verbeteren, is volkomen bezijden de waarheid. Verbetering is alleen te ver krijgen door omlegging van de baan naar de rand der dorpen, hetgeen zeer groie kosten met zich brengt, afgezien van de vraag of het uitvoerbaar is. Bovendien zou dit grote nadelen voor de bewoners van de streek opleveren. Komende tot de exploitatie-rekening en de balans der N.Z.H. moeten wij op merken, dat de schrijver zich wel op een zeer gevaarlijk terrein begeeft. Hij tast daarbij de goede naam onzer Maatschap pij aan. Wij heben niets te verdoezelen. Gelukkig hebben wij winst gemaakt. Eensdeels hebben wij die kunnen gebrui ken om bij de liquidatie de verliezen van dochter- en zustermaatschappijen op één na alle oude trambedrijven op te vangen, anderzijds hebben wij een re serve kunnen vormen om daarmede achterstallig onderhoud, aan te schaffen materieel enz. te bekostigen en tevens een spaarpotje te hebben voor de ko mende magere jaren. Dat de N.Z.H. wel als dochtermaat schappij wordt geëxploiteerd in het fi nancieel belang der N.S. maar niet ais streekvervoermaatschappij in het belang der streek, is een bewuste onwaarheid. De N.Z.H. onderhoudt alleraangenaam ste relaties met de streek en belangrijke plannen worden steeds met de overheids organen in de streek behandeld. Ook het tegenwoordige reorganisatieplan is met de daarbij betrokken burgemeesters be sproken en allen dit moge dan voor de schrijver niet erg prettig klinken hebben zich accoord verklaard met de omzetting van de tramlijn LeldenHaar lem en van lijn 1 in een antobuslijn. De eerlijkheid gebiedt te zeggen, dat sommige burgemeesters in Waterland nu tol omzetting van de tramlijn Purmerend —Amsterdam in een autobuslijn is be sloten, zich daartegen verzetten. Donderdag 23 October Haarlem (Vleeshal): uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen I, Ja tot en met Jong 8.3012.15 en 24.45 uur. Overveen (Domi)uitreiking bonkaar ten en schoenenbonnen IK, 912.30 en 24 uur. Heemstede (Binnenweg 160)uitrei king bonkaarten en schoenenbonnen 9—12,30 rest J en 2—4.30 uur Ka. „U draagt een beruchte naam". Aldus begon de voorzitter van de Tweede Ka mer van het Haarlems Tribunaal, mr P van der Goot, de behandeling van de zaak tegen de 31-jarige banketbakker M. K. Faber uit Heemstede. Faber werd in 1934 lid van de N.S.B., trad toe tot de W.A., colporteerde met de „Zwarte Soldaat", maakte een plan om de synagoge in Haarlem te vernie tigen, probeerde een baantje te krijgen bij de S.D-, en kreeg tenslotte een be trekking bü de economische dienst van de Groningse politie. Ofschoon de ten laste legging meer beschuldigingen in hield, beperkte de behandeling zich voornamelijk tot het bovenvermelde. Faber gaf al het hem ten laste ge legde toe, ofschoon hy een en ander als een verweer naar voren meende te moeten brengen. Onder invloed van een borreltje had hy, opgehitst door enige Duitsers, met enkele vrienden het plan opgevat de Haarlemse synagoge in brand te steken. Waarom ging het plan eigeniyk met door? Omdat de beweging er mee zou ge schaad worden. Dat er daardoor vele mensen ge dupeerd zouden worden, gaf dus geen doorslag? Faber wist hierop geen antwoord te geven, zoals hy ook tydens de verdere behandeling öf geen antwoord kon ge ven öf stamelend een onnozel verweer naar voren bracht. Hy beweerde verder niet veel con tact met anderen te hebben gehad, om dat het gehele gezin fel nationaal-so- cialistisch was. Zei het u dan niets, dat uw familie in heel Haarlem berucht was? En dat deze door bijkans iedereen gehaat en veracht werd? Besch. verklaarde nooit goed de gele genheid gehad te hebben over politieke zaken na te denken, hetgeen de voor zitter de opmerking ontlokte, dat daar toe toch wel degelijk gelegenheid had bestaan tydens het bakken van taartjes voor de „grijze" meisjes van het Wehr- machtsheim, die ongeveer een paar honderd van die dingen per dag ge bruikten Maar waarom solliciteerde u dan naar een baantje by de S-D.? Ik wilde nu eenmaal graag by de politie komen, en bovendien was ik ver bitterd, dat mijn vader door de illegali teit was neergeschoten. Bij de verdere behandeling bleek, dat ook Faber Jr. nogal voor zyn leven vreesde, want hij had zich op een goeie dag voorzien van een revolver, maar prompt daarop werd hy, tot grote hi lariteit van de Haarlemmers, door de Duitsers gegrepen en opgesloten voor het dragen van verboden wapens. Het was tenslotte de verdediger, die de verschillende beschuldigingen nog eens naging en poogde een en ander in het juiste licht te plaatsen. Hy vroeg het Tribunaal uiterste clementie te wil ier betrachten, temeer daar de vader van Faber reeds doodgeschoten was en zyn beide broers ter dood waren ver oordeeld, zodat zijn moeder alleen in hem nog wat steun zou kunnen vinden. Uitspraak 4 November. Beëindigd werd wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst, het fail lissement van Cornells Gerardus Visje, van beroep chauffeur, wonende te Pur merend, Vooruitstraat 95. Rechtercom missaris mr. C. G. Bijleveid; curator mr. J. Lieuwen, advocaat en procureur te Purmerend. De Stichting Vrienden der Nederlandse Tramwegen te Oldenzaal geeft Zaterdag 8 November een Tramavond in café restaurant Brinkman, Plein 16. Op deze avond zal de heer P. R. van der Velde spreken over de gevaren, welke de Haar lemse stadstramlyn en de tramiyn Haar lem—Leiden bedreigen. Naar wij vernemen, is het bezoek van Prins Bernhard aan de Stormschool te Bloemendaal tot nader te bepalen datum uitgesteld. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG HU. In de Stadsschouwburg te Haarlem vond, na afloop van de jubileumvoor- stelling van Het Glazen Paleis", de huldiging plaats van Rika Hopper ter gelegenheid van haar gouden toneeljubileum. De voorzitter van het huldigingscomité, de heer J. B. Schuil, huldigde Rika Hopper namens de Haarlemse burgerij. Bioscopen: Rembrandt: Haven der Verleiding (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Moord onder narcose (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Berucht (volw.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; City: Tarzan de on overwinnelijke (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaame-theater: De Klokken van Capistrano, Zamboanga (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u Tentoonstellingen: Frans Halsmuseum: Rondom Frans Hals, Zondags: 14 u. en in de week: 104 u.; expositie van „Kunst zii ons Doel", Zondags: 15 u. en in de week- 105 uur. Leffelaar (Grote Markt): Gobelins van de handweverij Knipscheer te Laren, 105 uur Leffelaar (Wagenweg): Eretentoonstel- ling bloemschilderijen van mevr. H. Din- gemans-Numans, Zondags: 25 u. en in de week: 105 uur. Biss. Museum: Middeleeuwse Kunst, Zondag: 13 uur en Dinsdag-Zaterdag: 10—4 uur. Kunstzalen Heerkens Thijssen (Plein 13): schilderijen, tekeningen en grafi sche kunst van Lizzy Anssingh, Riek Wesseling, e.a. kunstenaars, alle werk dagen: 105 uur. Woensdag 22 October: Concertgebouw: Pianorecital Willem Andriessen, 8 uur. Geb. Oude Gracht 104: Volksuniver siteit, de heer A. V. Hartogh over „Nieuw Wonen", 8 uur. Donderdag 23 October: Rest. Brinkmann: Maisie Ward met Engelse voordracht over Kardinaal Newman, Geloof en Wetenschap. Grote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Toen Cor Hermus besloot een toneel spel te zoeken, waarin mevrouw Rika Hopper een hoofdrol zou kunnen ver vullen om haar 50-jarig jubileum als- actrice en haar zeventigste verjaardag te vieren, zal hij al spoedig tot de con clusie zijn gekomen, dat hij geen ge makkelijke taak had. Het zou een moe derrol moeten zyn en er mocht niet teruggegrepen worden naar de oude draak. Hij vond ,,Het glazen paleis" van de Amerikaan Sidney Howard, waarvan Jeanne van SchaikWilling de bewer king verzorgde. In zekere zin is hier sprake van een gelegenheidsstuk en daarom mag de critiek op de keuze niet zwaar zijn. Men gaat dit spel trouwens zien om Rika Hopper te eren en men krijgt daarby herhaaldelijk gelegenheid opnieuw te ontdekken welk een actrice van formaat zij is en hoe vitaal. Zy is ditmaal een egoïstische en al truïstische moeder, die de liefde, die zy in haar huwelijk niet kon vinden, overgebracht heeft op haar twee zoons, die groot zyn geworden. De een is pas getrouwd, de ander verloofd, zy kan niet hebben, dat een ander ook maar een deel van haar jongens opeist en hierdoor ontstaat een tragisch conflict: de verloofde van de ene zoon veronge lukt tydens een vlucht uit het huis en het jonge huweiyk van de ander dreigt kapot te gaan. Tenslotte biyft zij alleen achter, in tranen en in de afschuweiyk- ste verlatenheid. Het moet Rika Hop per geweld hebben aangedaan, deze egocentrische vrouw voor te stellen, om dat zy zelf een en al goedheid is en zelfzuchtigheid haar hele leven ver foeid heeft. Toch zette zij deze moeder met al haar hardheid en tragische in nerlijke stryd, die soms uiteriyk uit barst, prachtig en natuuriyk op de planken. Ank van der Moer was, als de johg getrouwde vrouw, die moet op roeien tegen haar schoonmoeder om haar man niet te verliezen, het best in de scènes met Henk Rigters, haar echtgenoot. Lous Hensen maakte het conflict aannemelijk als de verloofde, die de schaduw van de hand der moeder overal mee moet dragen. De vijfde figuur in dit spel was dan Gerard Re- Wacht echter niet langer, maar bestel nog heden! Een oude, vertrouwde zaak NIEUWE GEACHT 86 TELEFOON 10230 HAARLEM SINDS 1877 „Een man uit één stuk", aldus betitelde de voorzitter van de Tweede Kamer van het Haarlem Tribunaal de gedetineerde J. van der Kraan. „Maar 't stuk zelf was niet al te best," voegde hy er aan toe. Dit bleek wel uit de 9 punten omvatten de ten laste legging, welke over het al gemeen voortvloeiden uit het feit, dat Van der Kraan reeds in 1935 lid was ge worden van de N.S.B. en zich steeds een trouw aanhanger van de beweging had getoond, zoals wel bleek uit de eed van trouw, afgelegd aan Mussert, colportage met Volk en Vaderland, enz. enz. Het waren heel wat gevallen, die illus treerden, dat besch. alle moeite had ge daan om verschillende Nederlanders voor hun z.g. onjuiste houding te doen straf fen. Zo had hij aan een inspecteur van het onderwys doorgegeven, dat het hoofd ener school te Zandvoort de foto's van de leden van „wyien" het Kon. Huis wel had verwijderd, maar de ïysten uit pro test had laten hangen. Besch. gaf toe verkeerd gehandeld te hebben, maar bracht naar voren, dat hij een en ander toch alleen maar had doorgegeven aan een Nederlandse Instantie. „Waarom haalde u dan In een ander geval Kxist van de S.D. er by?" ,.Ik wist niet. wie Krist eigenlijk was!" De voor zitter nam dit niet zonder meer aan, en zag zich ook genoodzaakt de verdediger bij diens pleidooi een enke le maal te onderbreken, omdat deze de zaak soms min of meer te subjectief be- 'ichtte. Uitspraak 4 November. Niet bepaald uit één stuk was de 44- jarige A. Richel uit Santpoort, filmbe werker van beroep. Ook zyn ten laste legging omvatte vele beschuldigingen, w.o. lidmaatschap van de N.S.B., colpor- tageleider en propagandist voor Volk en Vaderland in Bloemendaal. Een van zyn voornaamste functies tydens de bezetting was wel geweest die van hoofdcommies van de afdeling filmwezen op het depar tement van Volksvoorlichting enz. In zijn hoedanigheid van colportage- leider en propagandist had besch. op 29 Juni 1940 een lijst samengesteld van de genen, die ter gelegenheid van Prins Bernhard's verjaardag een anjer droe gen of de vlag uitstaken. Het was de bedoeling, dat deze mensen zouden wor den toegevoegd aan de lijst van anti's. „Ik heb steeds dit weten te bereiken, dat er in onze kring nimmer een relletje in het openbaar voorkwam," verklaarde besch. „Ik probeerde zo gemoedelijk mo- geiyk de mensen tot een andere over tuiging te brengen." „Waarom stelde u dan die lijst op?" „Om die mensen het meest door onze propaganda te laten bewerken, want zy hadden dat zeker zeer nodig." Lange tyd nam de bespreking in be slag over de houding van R. als hoofd commies op het departement. Vast kwam te staan, dat hy als des kundige had deelgenomen aan een huls- zoeking door politie en landwacht by een filmproducent, die de film „De Dicta tor" zou gecopieerd hebben. Besch. verklaarde, dat het alleen maar te doen was om pornografische films op te sporen, welke ook inderdaad gevon den werden, en waarvoor bedoelde pro ducent gestraft werd. De verdediger verzocht het Tribunaal rekening te willen houden met de rnoel- ïyke omstandigheden, waarin het gezin van besch. nu verkeert, waarna het Tri. bunaal de uitspraak bepaalde op 4 No vember. kers, die niet veel raad met zijn positie wist. Geen stuk met dialogen als kristal, geen fijn uitgewerkte intrigue, ook geen draak, maar wel een spel om Rika Hop per te laten acteren. Dat heeft ze ge daan tot vreugde van de uitverkochte schouwburg. v. W. De directeur van de Stadsschouwburg behoefde waarlijk niet aan het publiek te vragen, na de voorstelling te olijven zitten ten einde aan de huldiging van de 70-jarige deel te nemen, In zekere zin was het daarvoor gekomen, want men kon merken, dat oud en jong by- een waren, om de sympathieke actrice de hulde van Haarlem te brengen. Toen het doek openging nam mevrouw Hopper, nadat zy een langdurige ovatie in ontvangst had moeten nemen, ineen fauteuil plaats, om te luisteren naar een aantal toespraken en om gaandeweg achter bloemen te verdwynen. Het werd een gezellig familiefeest, waaraan allen deelnamen en dat zijn hoogtepunt vond bij het dankwoord van mevrouw Hopper. De wnd. burgemeester, de heer D. Geluk, bood'de gelukwensen aan van het gemeentebestuur, roemde de jubilaresse om het kunstgenot, dat zij de Haarlemmers vooral de laatste twee jaren door „Comedia" heeft ge geven en verklaarde, dat bij bet publiek de belangstelling voor het gezelschap niet zal verflauwen. De heer J. B. Schuil vertolkte de ge voelens van een uitgebreid huldigings comité en maakte als recensent met ja renlange ervaring van de gelegenheid gebruik het repertoire van mevrouw Hopper door de jaren heen te belich ten. Telkens glansden de ogen van de 70-jarige, wanneer de heer Schuil weer een harer creaties, soms uit het grijs verleden, liet leven. Hij noemde naar een schat van een vrouw en de zaal kon niet nalaten, dat te onderstrepen! Bloemen en een enveloppe met inhoud schonk hy namens allen. De directeur van „Comedia" en tevens regisseur van het jubileumstuk, ver klaarde namens het gezelschap zijn liefde en bewondering voor de konste- naresse. Dan zei hij iets merkwaardigs wat wij zo gaarne releveren. Vergeleken met andere plaatsen in Nederland, al dus Cor Hermus, is Haarlem een kleine toneeloase. Eerlijk gezegd, nergens in het land is de liefde voor het toneel zo groot als in de bloemenstad. Haar lem heeft er recht op van de première van deze jubileum-tournée te genieten. Daarna spraken nog dr. Tjebbo Fran ken, als voorzitter van het Ned. To neelverbond, mevr. Visser, presidente van de Ned. Ver. voor Huisvrouwen, de heer H. Deinum, directeur van de Stads schouwburg, die onthulde, dat hy het derde geslacht Deinum uitmaakt, waar mede de actrice in haar loopbaan te maken kreeg. Mede namens het perso neel riep hy uit: „wy houden ontzaglijk veel van U" en de heer Voskuil, toneel meester, onderstreepte dit en voegde er een geschenk en bloemen bij. „U ziet hier voor u een gelukkige vrouw", aldus mevrouw Rika He pp er „na een zware dag en een nieuwe rol heb ik mij vanavond als in trance ge voeld. Maar nu ik tot de werkelijkheid ben teruggekomen, die eivolle zaal voor me zie en al die sympathieke mensen nu moet ik zeggen, dat ik mij nog rooit zo prettig en voldaan gevoeld heb." zij begaf zich naar ieder der sprekers en uitte haar dankbaarheid met een vro lijke opmerking, een harteUjk klopje op de schouder, het schudden met beide handen en in enkele gevallen een zoen. Toen viel het doek, maar dé jubilaresse bleef nog tot diep in de nacht 'n de foyer van de Stadsschouwburg om te midden van een exquis gezelschap de heuglijke avond met een souper te be sluiten. Het orgel van de Grote of St. Ravo- Kerk te Haarlem wordt Donderdag 23 October, des namiddags van 34 uur be speeld door George Robert. Het programma vermeldt: Herr Gott, Dich loben wir (per omnes versus) J. S. Bach. Fuga over de naair.' B.A.C.H. R. Schumann. Koraalvoorspelen Joh. Brahms, a. O wie selig seid ihr doch, ihr Frommen. b. Es ist ein Ros' entsprungen. Sonata V F. Mendelssohn Andante Bartholdy. Andante con moto Allegro maestoso Variaties over: „Nu zyt wellekome Jesu, lieve Heer!" P. Chr. van Westering. Verset de procession sur l'Adoro te L. Boëllmann. Dinsdag 28 October a.s. hoopt de heer H. Zwaanswyk, Hofmeyerstraat 22, de dag te herdenken, dat hy 40 jaren als snelpersdrukker in dienst trad bjj de N.V. Fa, Joh. Enschede en Zn, Een kort maar goed gekozen en over het geheel ook met zorg uitgevoerd pro gramma kregen we op dit eerste Concert der C-serie onder leiding van Marinu Adam te horen. Met het rijk geïnstru menteerde werk van Lalo, de Ouverture „Le Roi d'Ys" (van 1888) werd geopend. De fraai geschreven cello-solo werd door Ed. Biele met veel gevoel en mooie rype toon gespeeld, evenals de overige solis tische trekjes door clarinet en hoorn. In eerste uitvoemg voor Haarlem be luisterden we vervolgens het Piano- ooncert (op. 30) in cis-mineur van Rims- kyKorsakoff. De jeugdige solist Hans Meihuizen bleek het voornameiyk op virtuositeit berustend werk van de grote Rus uit een voorbye generatie van genia le muzikanten stevig ln hoofd en vingers te hebben. Dit Pianoconcert bevat geen sterke gevoelswaarden, op enkele expres sieve moenten na. vooral in het Andan tino tranquillo, maar er is daarentegen plaats te over voor de ontplooiing van technische kwaliteiten. Hans Meihuizen gaf zich hierin dan ook zonder reserve, ln samenspel met het orkest, dat de overigens meesterlijk geïnstrumenteerde, aaneengeschakelde delen vlot en klank rijk vertolkte. Voor het grote succes dat de solist welverdiend ten deel viel dank te hy spontaan met een even virtuoze toegift, waarin hy tevens blijk gaf van ee» gevoelig en geestig toucher. Na de pauze kregen we op verzoek de reprise van Hendrik Andriessen's Derde Symphonie, waarop we bij onze eerste bespreking ook aandrongen. Marinus Adam legde in de vertolking er van de accenten wat zwaarder en contrastrijker, waardoor het sterk bewogen, levendige, ja bijna strydbare karakter van de drie snellere delen zeker beter tot uitdruk king kwam. Jammer dat ln het fugati- sche slotdeel enkele rhythmische minder gelukkige gedeelten voorkwamen, die voor een volgende auditie nog zullen moeten worden bljgslepen. Een werkelijk prachtig werk! In het Symphonisch gedicht „Die Moldau" van B. Smetana viel vooral het geestig karakter van de boerendans, dooi de goed aangegeven rhythmische vertra gingen op. Het slot had mogeiyk wat gelijkmatiger en verdroomder gekund, doch het geheel voldeed het talrijke pu bliek ongetwijfeld zeer, te oordelen naar de ovatie welke het Adam en zyn musici bezorgde, en waarvoor hij staande liet danken. J. SCHEEPENS. Het ledenconcert van Vrydag 24 Oct. a.s. (het tweede van serie B) vermeldt een drietal solisten, n.l. Eduard Biele en Marius Ruysink, resp. solo-cellist en solo-fluitist der H.O.V., alsmede de pianiste Miep van Luin. Marinus Adam, onder wiens leiding het concert wederom gegeven wordt, laat dit openen met de symph. suite ,,Frintemps" van Debussy, waarin de vierhandig te spelen pianopartij ver vuld zal worden door de dames Bets Nederkoorn en Ans Bouter. Hierna zal Eduard Biele het concert voor cello en orkest van Saint-Saëns vertolken. Het tweede programmadeel begint met een eerste uitvoering te Haarlem van het Concert -voor piano, fluit en cello met strijkorkest van Vincent d'Indy. De solo- partyen worden resp. vervuld door Miep van Luin, Marius Ruysink en Eduard Biele. Het concert wordt voorts besloten met de ouverture „Le Carnaval Romain" van Berlioz. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft toestemming ver leend voor de bouw door de Woning bouwvereniging van 64 woningen te Vel- sen-Noord, zulks tegen de door de mi nister vastgestelde prijs per m3. Tegen deze prijs zijn hiervan reeds gegund: 14 beneden- en bovenwoningen: fa. C. R. W. Nelisen Zn., Beverwijk, f 130.300.12 beneden- en bovenwo ningen: fa. H. C. Smit, Beverwijk, f 111.350.12 beneden- en bovenwo ningen: fa. W. Berghuis, Velsen f 111.350.-; 14 beneden- en bovenwoningen: N.V. Aannemersmy. „Velsen", dir. J. Groot, IJmuiden-O., f 145.600. Over de gunning van de overige 12 woningen wordt nog onderhandeld. Se dert het einde van de oorlog zijn thans te Velsen gegund in totaal 181 woningen. Verwacht mag worden, dat thans de be- ginmoeilijkheden zijn overwonnen, en dat, onvoorziene omstandigheden daar gelaten, een regelmatige voortgang ais verzekerd is te beschouwen. Dat hiermede de woningnood ook maar enigszins afdoende is gelenigd, ware nog te veel gezegd. Vergeleken met de ont stellende behoefte is het aantal gegunde woningen nog slechts als een druppel op een gloeiende plaat. Maar toch, het* be gin is er, en van de bereidheid van alle bij het bouwbedi-yf betrokkenen en de materiaalpositie, zal het afhangen of dit nog bescheiden begin spoedig zal aan wassen tot een snel vlietende stroom. Deze week een gezellig kopje koffie gedronken met dr. Melchior, U weet wel de vrouwenarts, die met de vaderlandse walvisvaarder maanden tussen mannen in het poolgebied heeft gezwalkt. De dokter staat thans in het brandpunt van de belangstelling en zijn voormalige directie werpt harpoenen naar hem wegens bepaalde publicaties over verkeerde toestanden aan boord van het schip. Dr. Melchior gaf desgevraagd' antwoord op de vraag hoe men alcohol uit schoen smeer kan krijgen, zoals aan boord ge- schied was. Het recept was eenvoudig, maar de uitwerking weerzinwekkend. Men wringt uit een aantal doosjes schoensmeer een drabbig vocht, dat men op eeii boterham smeert. Na het eten van deze boterham is men gegarandeerd bewusteloos. De dokter vertelde de Scan- dinaviërs (want zij gingen zich aan dit proces te buiten), dat ze even goed een paar druppels aether konden nemen, maar dat was de aardigheid niet. Deze mensen zoeken in alcohol uitsluitend be dwelming, iets wat wij, aldus de dokter, niet kennen. Wij drinken een glaasje of meer glaasjes om beter te kunnen zin gen, zoals „Van je hela, hola" en „D'r is geen club ln Holland", of een zwaar debat op te zetten, waar waarachtig nog wat kan inzitten ook. Of we een borreltje zouden lusten, vroeg de ober, want de klok wees vijf. De man heeft het kostelijke vocht ge bracht, maar we zagen er schoensmeer in en de smaak leek ons verre van voor treffelijk. Maar toen de melodie „Van je hela, hola" door ons brein speelde werd het wat anders. We hebben er twee ge dronken en bij het tweede glaasjé kwam het gesprek op levertraan. In het Nederlandse legerbericht van vandaag wordt bericht, dat gisteren aan Nederlandse zijde bij zes botsingen drie soldaten gesneuveld zijn en tien gewond werden. Bij Garoet op West-Java zijn, naar gemeld werd, succesvolle operaties gaan de, waarbij dum-dum-munitie buitge maakt werd. Z. Em. Joseph Kardinaal Frings, Aartsbisschop van Keulen en Voor zitter van de jaarlijkse Bisschoppen conferentie te Fulda, heeft op diens uitnodiging, .zoals bekend, een twee daags bezoek gebracht aan Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong. Beide Kerk vorsten hebben ter gelegenheid van deze persoonlijke ontmoeting, de eer ste sinds het einde van de oorlog, de toestand van de Katholieke Kerk in Duitsland en daarmee samenhangen de problemen uitvoerig besproken. Kardinaal De Jong wilde op deze wijze tot uitdrukking brengen met welk een belangstelling hier in Ne derland de ontwikkeling van het godsdienstig leven in Duitsland ge- gevolgd wordt. Beide Kardinalen ontvingen eveneens een delegatie van het Katholiek Ge nootschap voor Geesteiyke Vernieuwing, waarvan Kardinaal De Jong bescherm heer is, in audiëntie. De delegatie be stond uit: prof. dr. A. Emmen, prof. dr. J. J. M. van der Ven, dr. K. J. Haan en H. Mélissen. Deze audiëntie gaf aan leiding tot een diepgaande bespreking over de mogéiykheden cm het cultureel en geesteiyk leven der Duitse Katholie ken van Nederland uit te ondersteunen. Kardinaal Frings vestigde de aandacht der delegatie op de zorgwekkende mate riële toestand in Duitsland, welke de ontplooiing van het geesteiyk leven zeer belemmert, doch hy was ervan over tuigd, dat het cultureel contact tussen de Nederlandse en Duitse Katholieken, door middel van lezingen, boekenadvies enz., in de kringen van de Katholieke jeugd- en arbeidersorganisaties alsmede in universiteitsmilieux van zeer groot be lang zal blijken. Kardinaal Frings betreurde het gebrek aan een Katholiek dag- of weekblad in Duitsland. Hierdoor kan de Katholieke geest zich niet sterk genoeg in het pu blieke leven doen gelden. De doelstelling van het Katholiek Genootschap voor Geestelijke Vernieuwing mag zich, naar bleek uit deze gedachtenwisseling, in de bijzondere belangstelling van Kardinaal Frings, zowel als in zijn grote waardering verheugen. Amsterdam, 21 Oct 1947. De markt had heden over het geheel een kalmer aanzien dan de voorafgaande beursdagen het geval was geweest. Op enig winstaanbod opende de beurs alge meen iets luier met koersreacties van en kele procenten. De markt bood echter op het verlaagde koerspeil vrij goed weer stand en in de vrije tapes trad hier en daar een lichte verbetering in. Rubberaandelen waren merendeels licht in reactie. Tabaksaandelen bleven prijs houdend. Van oliewaarden opende Kon- Olie op het vorig slotpeil, waarna een lichte reactie volgde, industriële fondsen gaven weinig verandering te zien. Zowel in Noordwijkerhout als in Voor hout werd in een vergadering van de Alg Ver. voor bloembollencultuur het voorstel Grootebroek, dat algehele af schaffing van de bestaande sanerings maatregelen inhield, met grote meerder heid van stemmen verworpen. KerkboIIenveiling De aangekondigde kerkbollenveiling ten bate van de kerk van de H. Bavo aan de Herenweg leverde een totaalbe drag op van niet minder dan f 5067, Aan het eind van de avond het was bijna middernacht dankte pastoor C. v. Mierlo allen die tot het welslagen van deze avond hadden medegewerkt en be trek daarin in het bijzonder notaris Van Oppen die met zyn medewerkers deze avond hadden voorbereid. Nadat de vorige week 15 Nederlandse Witte Paters per vliegtuig naar Afri kaans missiegebied waren vertrokken, zijn hedenmorgen weer 7 missionarissen (4 paters en 3 broeders) van de paters van de H. Geest per K.L.M. naar Oost- Afrika afgereisd. Zes hunner gaan voor de tweede maal, één voor de eerste keer. Mgr. B. G. Hilhorst, Apostolisch Vicaris van Bagamoyo, deed de missionarissen op Schiphol uitgeleide. IJMUIDEN, 22 Oct. 3 stoomtrawlers met een totale besomming van f 56.500; IJm 102 f 7.280; R.O. 46 f 16.500; kust- vissers IJm. 91 f 565, IJm. 4 f -315, Urk 114 f 200, Urk 144 f 450 De aanvoer be stond heden uit 20 kisten tarbot en tong, 40 kisten schol, 360 kisten schelvis 60 kisten koolvis, 200 kisten kabeljauw, 50 kisten makreel, 60 kisten schar, 100 kis ten wyting en 4080 kisten verse haring.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2