Motivering der maatregelen tegen Mengelberg EIGEN INSPANNING KAN ONS ER BOVENOP BRENGEN DOKIE DURF EN DE TIJDSTOEL m INBOEDEL VEILING Ereraad acht zeer grote mate van schuld aanwezig Nationalisatie der ijzer- en staalindustrie 1 Vonnissen in Bulgarije r Wij luisteren naar t F. SMINIA GROEN Co. BUFFETBEDIENDE COLPORTEURS-BESTELLERS COURANTZETTERS COURANTOPMAKERS Raad van State in België Commissie van Drie naar Indië Alle gewenste hulp wordt verleend Zes en twintig landen naar St. Moritz J. ZEEGERS MEISJE "Y f 2e en 3e ASSISTENTEN WOENSDAG 22 OCTOBER 1947 PAGINA 4 Weer een dodelijk ongeval in kazerne ZES AGENTEN GEARRESTEERD Prijs voor pasfoto's De „Tabinta" van de Mij. Nederland is uit Amsterdam naar Indië ver trokken met aan boord 91 missionarissen, het grootste aantal dat ooit tegelijk naar de missie vertrok. Rector H. Schrama van het missiecentrum in het bisdom Haarlem spreekt de missionarisssen tot afscheid toe. De kapitein van de „Tabinta" was bij het afscheidswoord aanwezig. Verhouding tussen Kerk en communisme in Italië TRUMAN CONFEREERT ATTLEE IN LAGERHUIS: - - Het Wülïbrordusmonument nadert zijn voltooiingHet is vervaardigd door de beeldhouwer Albert Termote en heeft een lengte van 3 meter 60. Over veertien dagen zal te Utrecht de overdracht plaats vinden in tegenwoor digheid van Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong. Gratieverzoek van Donath verworpen Keten van overeenkomsten in Oost-Europa Sportsnippers Internat, zwemwedstrijden Scheepvaartberichien Wij overtrekken, uw oude meubelen HENDRIKUS ANTONIUS AUGUSTINUS VAN HAAF Het Nederlandsche Roode Kruis Practische kennis van auto's of land- bouwlractoren voor iedereen. J' Chemische wasserij en ververij voor telefoon en lichie kantoorwerkzaamheden BEKWAAM R.K. SMIDSKNECHT. ALS U LEVEREN WIJ BRANDSTOFFEN PIJNBOOMSTRAAT 143, TEL. 23892 Voor Centrale Verwarming BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 Een keurige haardracht is geen luxe VAN ROERSEL bekwaam R.K. wagenmakersknecht. 1ste KAPSTER. ERVAREN CONSTRUCTEUR-TEKENAAR EEN WERKMAN ENIGE ACTIEVE MEUBILAIR ALGEMEEN VERKOOPLOKAAL DONDERDAG 30 OCTOBER Makelaar P. Hoogeveen en Zoon Deurwaarder A. v, d. Bosch DRUKKERIJ 'T KASTEEL VAN AEMSTEL vraagt voor spoedige indiensttreding i Sollicitaties uilsluitend schriftelijk aan het bedrijfskanioor, N.Z. Voorburgwal 69'73, Amsterdam. STADSSCHOUWBURG ,G LAZEN SPEELGOED P,H E T GLAZEN PALEIS" Ter motivering der maatregelen tegen dr. Willem Mengelberg, die, zoals gemeld, voor 6 jaar uitgesloten is, diene het volgende: De centrale ereraad heeft een diep gaand onderzoek ingesteld naar het „in terview" in de „Völkischer Beobachter," volgens hetwelk Mengelberg ter gele genheid van de capitulatie van Neder land een glas champagne zou hebben ge dronken. Dit onderzoek heeft de juistheid van het „interview" niet aan het licht ge bracht, zodat niet is komen vast te staan wat daarvan realiteit is en wat naar het rijk der fabelen moet worden verwezen. Maar, indien Mengelberg ten onrechte door dit z.g. „interview" reeds in 1910 in een verkeerd daglicht zou zijn ge steld, dan had hij daarin een ernstige waarschuwing moeten zien om zich met nauwgezetheid te beraden op zijn ver dere houding en gedragingen tegenover de vijand en zijn handlangers. Hij ais zich echter buiten de grenzen van het nood zakelijke met de Duitsers gaan inlaten. De raad somt daar verscheidene voor beelden van op: reeds in 1940 komt Men gelberg voor op foto's temidden van Duitse autoriteiten: hij concerteerde in Duitsland. Hongarije, Roemenië. Oosten rijk: hij werd lid van de Kultuurraad en legde als zodanig de eed af; hij concer teerde tot tweemaal voor „Vreugde en Arbeid": op een maaltijd te zijner ere in 1941 verklaarde hij. dat Nederland in Mei 1940 beter het hoofd in de schoot had kunnen leggen, als Denemarken; in December 1941 trachtte hij Jo Vincent te bewegen ook voor Seyss-Inquart te buigen, „omdat deze de Nederlandse re gering uitmaakte, van wie de subsidie moest komen." Deze en dergelijke gedragingen en handelingen qualificeert de raad „als kunstenaar tijdens de vijandelijke bezet ting van het rijk in Europa zich in dienst stellen van de vijandelijke propa ganda." „als kunstenaar het beroep op zodanige wijze vervullen, dat méde daar door nationaal-socialistische beginselen en denkbeelden ingang zouden hebben kunnen vinden" en „als kunstenaar hulp verlenen aan de vijand." De raad achtte daarbij opzet bij de kunstenaar niet aanwezig, onder meer op grond van de overweging, dat de kunstenaar nimmer enige nationaal- socialistische gezindheid heeft gehad. Naar 's raads oordeel is hier sprake van misdragingen door schuld en wel van een zeer grote mate van schuld. De centrale ereraad verwierp verder de gevoerde verdediging, dat hier zelfs van een schuldig misdragen niet kan worden gesproken, omdat de kunste naar een a-politieke inslag zou hebben gehad en als uitvloeisel daarvan onvol doende bekend zou zijn geweest met de bijkomstige omstandigheden van elk zij ner gedragingen. De raad onderschat geenszins de ge niale muzikale begaafdheid van deze kunstenaar en erkent de onschatbare verdiensten, welke hij heeft gehad voor de muziek in het algemeen en voor het Nederlandse muziekleven en het Con certgebouworkest in het bijzonder, maar dat kan naar het oordeel van de raad niet opleveren een grond om deze kunstenaar in zijn gedragingen tijdens ie vijandelijke bezetting naar geheel an dere maatstaven te beoordelen dan an dere kunstenaars van minder formaat. Veeleer zou in een en ander een grond kunnen zijn gelegen hem zwaardere maatstaven aan te ieggen, wijl ook op 't gebied der kunst gelden mag het „no blesse oblige" en een kunstenaar van het formaat van deze zich dubbel moest bezinnen op zijn houding en zich dub bel had te hoeden voor gedragingen, welke geacht zouden kunnen worden zijn eigen eer en waardigheid en daar mede die van de kunst, waarvan hij was en is een hooggeplaatst vertegenwoordi ger. te schaden, in verband met de om standigheid. dat er de vijand des te meer aan gelegen was hem te benutten als middel van propaganda voor zijn doel stelling. Het is reeds om die redenen, dat de Centrale Ereraad geen gehoor verlenen kan aan het van verschillende zelfs buitenlandse zijden op hem gedaan beroep de kunstenaar uitsluitend om zijn grote gaven zonder toepassing van enige maatregel terug te geven aan de kunst en het kunstlievend publiek. Aan de Mijnenschool in de Oranje- Nassaukazerne te Bergen op Zoom heeft Dinsdagmiddag wederom een dodelijk ongeluk plaats gehad. Bij de werkzaam heden ter voorbereiding van een oefe ning kwam een oefenlading tot ontplof fing, waardoor de soldaat J. J. Visser uit Weidem (Fr.) zodanig werd ver wond, dat hij kort daarna overleed. Het slachtoffer was ongehuwd. De interne Centrale Controledienst van de Amsterdamse Politie heeft Zater dagmiddag een hoofdagent en 9 agenten, zijode de gehele bezetting van het poli tieposthuis aan het Centraal Station, ge arresteerd. Vier van hen werden spoedig weer op vrije voeten gesteld, maar de zs anderen zijn ingesloten op het hoofd bureau. Zij hadden zich de laatste tijd veel schuldig gemaakt aan het verduiste ren van gelden die zij bij fouillering van op straat aangehouden dronken manen, in beslag namen. Het bleek, dat de oudere agent zijn vijf jongere collega's tot deze frauduleuze manipulaties had overgehaald. De gearresteerden zijn uiteraard allen uit de dienst geschorst. Men wijst ons er met nadruk op, dgt het hier een incidenteel geval betreft en dat het kwaad, door ingrijpen zonder aan zien des persoons, in de kiem gesmoord is. Voor pasfoto's is, zoals bekend, een maximumprijs vastgesteld van f 0.75 per drie druks en voor elke drie drukken meer f 0.25. Het directoraat-geoeraal van de Prijzen vestigt er de aandacht op, dat voor z.g. spoedopnamen, welke binnen enkele ufen klaar zijn, niets ex tra mag worden bedongen. „Overeenkomstig de veroordeling door de Kerk van het Marxisme mogen com munisten en marxistische socialisten niet met processies in de kerk, noch bij de processies zelf worden toegelaten," aldus luidt een door radio Vaticana bekend ge maakte instructie van Kardinaal Ilde- fonso Schuster,Aartsbisschop van Mi laan. Volgens dezelfde instructie mogen marxisten niet kerkelijk begraven wor den, tenzy zij voor hun dood blijk geven van openbaar berouw. Katholieken moet een huwelijk met leden van veroordeelde verenigingen worden afgeraden. Elf leiders uit beide huizen van het Amerikaanse congres zijn voor Donder dag a.s. uitgenodigd voor een nieuwe conferentie met President Truman over de hulp aan het buitenland. Verwacht wordt, dat op deze conferentie het tijd- rooster voor de tussentijdse huip en het plan-Marshall zal worden vastgesteld. In de eerste zitting in het nieuwe parlementaire jaar van het Britse Lager huis gaf minister-president Attiee een nadere uiteenzetting van enkele in de troonrede vervatte programmapunten, der regering. Over de aangekondigde besnoeiing van de macht van het Hoger huis zeide Attlee, dat de regering de be doeling had, de tijd van twee jaar, ge durende welke het Hogerhuis een wet kan tegenhouden, terug te brengen tot een jaar. Hij achtte het verstandig, deze regeling in te voeren vóórdat zich een ernstige kwestie zou voordoen en de leiding van het Hogerhuis in minder verantwoordelijke handen zou zijn ge raakt dan zij thans is. Attlee's mededeling ontlokte de oppo sitieleider Winston Churchill een woe dend: „Dit is een opzettelijke daad van sociale agressie." Over de nationalisatie der ijzer- en staalindustrie zeide Attlee: „Ik geloof, dat deze van overweldigend nationaal belang is, en om alle twijfel te voor komen, zou ik willen zeggen, dat het de bedoeling van de regering is, met het huidige parlement tot nationalisatie van geschikte sectoren van de ijzer- en staalindustrie over te gaan." Attlee verklaarde voorts, dat een aan zienlijke inkrimping der gewapende (Van onze Brusselse correspondent) In December 1946 werd door de Bel gische Senaat een wetsontwerp aange nomen, waarbij voor België een nieuw Staatslichaam werd gecreëerd, namelijk de Raad van State. Het heeft lang ge duurd voor de leden van dit nieuwe college werden aangewezen, maar prac- tisch schijnt dit thans te zijn gebeurd. De ministerraad heeft gisteren de kwes tie besproken en de minister van Bin nenlandse Zaken gemachtigd ter onder tekening aan de Prins-Regent een be sluit voor te leggen, waarbij de leden van de Raad van State worden aange wezen en beslist wordt dat zij hun ambt van hoogleraar verder mogen olijven uitoefenen. De juiste werking ,.van de Raad is nog niet bekend, maar in elk geval zal zij een verandering teweegbrengen in de verhouding van de private persoon lijkheid tegenover de Staat of de staats- administratie. Het doel van de Raad is tweevoudig: ten eerste als raadgever het wetgevend lichaam en vooral de uit voerende macht, al of niet verplicht van advies dienen; op de tweede plaats als rechtsprekend lichaam de privaatper soon door de mogelijkheid van beroep rechtsbescherming te verlenen tegenover de administratieve staatsmacht. Zijn vonnissen zullen bindend zijn. Rege ringsdaden vallen echter niet onder zijn bevoegdheid, evenmin als de daden van de wetgevende macht of de beslissingen van de rechtbank. Men neemt aan, dat de eerste voorzit ter prof. dr. Henri Velge uit Leuven zal zijn. Over het tweede-voorzitterschap schijnen moeilijkheden te bestaan om trent de persoon van de voormalige au diteur-generaal Ganshof van der Meersch. macht gedurende de eerstvolgende 18 maanden zou plaats hebben. Het in krimpen der thuisvloot, zo zeide hij met klem, is slechts een tijdelijke maatregel. Attlee gaf toe, dat de economische situatie sinds Augustus slechter was ge worden. Hij zeide, dat de minister van Economische Zaken. Sir Stafford Cripps, en de minister van Financiën, Hugh Dalton, in de komende twee dagen een verklaring zouden afleggen. Met het oog op het, plan-Marshall zeide Attlee, dat het fataal zou zijn, verwachitngen te koesteren. „Wij moeten alles met eigen inspan ning bereiken," zo zeide hij, „doch wij zijn vastbesloten ons land door deze moeilijke tijd heen te leiden." De plaatsvervangend leider der con servatieven, Anihony Eden, betwistte de regering het recht, de bevoegdheden van het Hogerhuis te beperken. „Het voe ren van een partijpolitiek zal het land niet terugvoeren naar welvaart," aldus Eden. Hij critiseerde vervolgens de maat regelen tot inkrimping van de vloot. „De inkrimping zal Engeland een vloot laten, die nog kleiner is dan de Peruviaanse," zo zeide hij. „De internationale situatie is somber en wij kunnen niet opnieuw een wedloop met de tijd houden, zoals wij in de eerste jaren van de oorlog hebben gedaan." Eden achtte het noodzakelijk, dat En geland zijn geloof in een ware democra tie zal behouden en hij verklaarde, dat men niets zou winnen als men trachtte anderen rustig te houden door op essen tiële punten tot een compromis bereid te zijn. Eden oefende vervolgens critiek uit op de Sovjet-Unie en voornamelijk op haar houding ten opzichte van het plan- Marshall. „De communistische activiteit in alle landen ziende, weten wij, wat wij hebben te verwachten," zo zeide hij. Te vens critiseerde hij het parlementslid Zil_ liacus (een der Labourrebellen)daar deze op een persconferentie te War schau ,,de plannen der Britse regering heeft zwart gemaakt". Onder bijval van het parlement verklaarde Eden, dat het traditie is onder de Britse parlements leden, dat zij in het buitenland zich van critiek op hun regering onthouden. Eden noemde het zeer ernstig, dat En geland zijn goudreserves in een dusdanig tempo aanspreekt, als thans het geval is. „Het schijnt dat ons goud even snel door de vingers glijdt als in Augustus de dol lars," zo zeide hij. In het Hogerhuis heeft Lord Salisbury, leider der oppositie, in antwoord op de in de troonrede aangekondigde beslissing van de regering, de bevoegdheden van het Hogerhuis te beperken, verklaard, dat de oppositie weliswaar heeft getracht de wetsontwerpen, die het Lagerhuis had aangenomen, te amenderen en te verbe teren, doch nooit heeft geprobeerd ob structie te voeren. Salisbury verklaarde, dat een verdere beperking van de bevoegdheden van het Hogerhuis de invoering van een één-ka merstelsel zou betekenen, waardoor de laatste bescherming van het Britse volk tegen extreme daden van een meerder heidsregering zou komen te vervallen. Hij verklaard voorts, dat hei land thans de zegeningen van het socialisme had ervaren, waardoor het diep was gezonken. De Hongaarse president, Zoltan Tildy, heeft het gratieverzoek van dr. George Donath, die wegens een complot tot om verwerping van de Hongaarse regering ter dood veroordeeld was, verworpen. De executie zal Donderdag plaats heb ben. Intussen heeft Laszlo Varga in het parlement een wet tot afschaffing van de doodstraf ingediend. Het proces tegen de „samenzweerders" van de „militaire liga" in Bulgarije is gisteren met het voorlezen van de von nissen geëindigd. Generaal Stantsjef, de voornaamste beschuldigde, werd tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld en kolonel Stambolief tot vijftien jaar ge vangenisstraf. 31 beklaagden kregen ge vangenisstraffen variërend tussen drie en twaalf jaar. Tass, het officiële Sovjet-nieuwsbureau meldt uit Boekarest, dat volgens Roé- meense persberichten, het hoofd van de afdeling voor geheimschrift van het Roe meense ministerie van Buitenlandse Za ken, Camil Dumitrescu, gearresteerd is. Voorts waren nog leden van zijn staf gearresteerd, die er van beschuldigd worden dr. Julius Maniu, de Roemeense boerenleider in staat të hebben gesteld zich met zijn „agentschap" in het buiten land in verbinding te stellen Volgens politieke kringen' in Wenen kan spoedig de afsluiting van een reeks overeenkomsten verwacht worden, waar door alle landen van Zuid-Oost-Europa verenigd worden. Het nieuws van de aankomst van een Bulgaarse delegatie in Boedapest voor het ondertekenen van een culturele overeenkomst tussen Bul garije en Hongarije, wordt beschouwd als een bevestiging van deze zienswijze, te meer daar zij onmiddellijk oigde op de terugkeer van de Hongaarse premier, Lajos Dinnyes, uit Belgrado, waar hij een dergelijke overeenkomst met Joego slavië tekende. Dinnyes heeft verklaard, dat spoedig zal worden onderhandeld over een vriendschapsverdrag mei; Joego slavië. In Wenen vermoedt men, dat soortgelijke verdragen met Bulgarije, Roemenië en de Sovjet-Unie worden overwogen en dat daarmede de keten van culturele, politieke en militaire overeen komsten, waardoor de delen van het Zuid-Oost Europese blok onderling ver bonden worden, gesloten is. Joego-Slavië tekende de vorige week een culturele overeenkomst met Hongarije, op 2 Aug. een verdrag van wederzijdse bijstand met Bulgarije en' op 20 Maart eenzelfde ver drag met Polen. De voorziiier der Commissie van Drie heefi zich in verbin ding gesield mei de Neder landse minisier-presideni en ie kennen gegeven, dai de Commissie voornemens is zich zonder uiisiel naar Indië ie begeven. De minisier-presideni heefi de voorziiier telegrafisch me degedeeld, dai namens de Nederlandse regering de Lui- ienani-Gouverneur-Generaal alle gewenste hulp zal ver lenen en samen mei jhr. Van Vredenburch hei eerste con tact mei de Commissie zal openen. De Commissie wordt deze week ie Batavia ver wacht. Dr. Kasteel ontvangt De Gouverneur van Curacao, dr. P. A. Kasteel, die thans hier te lande vertoeft, is bereid hen, die hem over Curagaose aangelegenheden wensen te spreken, aan het departement van Overzeese Gebieds delen te ontvangen Vrijdag 24 October a s. tussen 9.30 en 12 uur. Een orkaan, die, snelheden bereikten van honderd mijl per uur, raasde Maan dag over de Bermuda-eilanden en ver oorzaakte een schade van naar schatting een millioen dollar. Telefoon- en electri- citeitsinstallaties werden vernield en het verkeer ondervond grote stagnatie. In totaal werden tien personen gewond. Het Belgische rationale elftal, dat op Zondag 2 November te Genève tegen Zwitserland uitkomt, is als volgt samen gesteld: Doel: Meert: achter: Aernoudts en Homble; midden: Coppens, Henriet en Massay; voor: Lembrechts, Mermans, Decleyn, Anoul en Thirifayt. Het Belgische B-team speelt op 1 No vember te Brussel tegen een ploeg van de London F. A. Gistermorgen om vier uur stonden reeds queues van een mijl lang voor de dagbladbureau's in Stockholm, waar kaarten verkocht zouden worden voor de voetbalwedstrijd tussen Norrköping en de Moskouse Dynamo's op Zondag a.s. Op de zwarte markt worden thans toe gangsbewijzen voor het tienvoudige van de reglementaire prijs verhandeld. Aangezien de K.N.A.C. geen ontheffing van de overheid beeft kunnen verkrijgen van het rijverbod op Zondag, heeft zij moeten afzien van haar voornemen t>p 9 November een sterrit voor automo bielen naar Amsterdam te organiseren. Tot nu toe zijn er bij het Zwitserse Olympjsche Comité inschrijvingen van 26 landen voor de Olympische Winterspe len, die te St. Moritz worden gehouden, binnengekomen. Dat is al twee landen meer dan in 1928. Zij zullen 800 tot 1000 vertegenwoordigers (sters) naar St. Moritz afvaardigen. Zaterdagavond organiseert de zwem vereniging „De Meeuwen" in het Sport- fondsenbad-Oost te Amsterdam inter nationale zwemwedstrijden. De hoofdschotel van het programma vormt een tournooi tussen de water- poloteams van Z.I.A.N., De Robben, De Meeuwen en De Royal Gent Swimming Club. Tevens zal op deze avond de finale om de Rokocent-beker gespeeld worden, waarvoor het eerste damesteam van De Robben zich reeds geplaatst heeft. Het programma wordt aangevuld met per soonlijke nummers en estafettes, waar voor prominente Nederlandse zwem mersisters) hebben ingeschreven. tw? mAS v' LaGuaira te Kingston. INO 18 v. Maracaibo n. Curacao. LINDEKERK 21 v. Aden n. Calcutta MANTO 18 v. Cristobal te Barrana la MIJDRECHT n. Rott. 22 te Dmgle NEDERLAND^ n. Bahrein 20 te Malta. v.OSTADE 20 v. Amst. te Antigua, itK11A.EN 20 v. Savona te Bona. 20 v. Soerabaja te Pladjoe. UKATO 18 v. La Guaira te Curagao. PR- WILL. II p. 22 Lizard n. Rott. SANDWICH 15 v. Trinidad te Curagao. TABINTA 21 v. Amst. n. Batavia. WAALS 18 v. Singap. n. Aden. ZEEMAN 20 v. Penang n. Batavia. AENEAS 20 v. Aden n. Batavia. AMSTELSTAD 21 v. Loanda n. Gr. Bassa. ARDEA 21 v. Famagusta te Faro. BRASTAGI 20 v. P. Elis. te East London. DELFLAND 21 v. Montevideo n. A'dam. DEO DUCE 21 v. Odense te A'dam. EERENS 20 v. Aden n. Batavia. HAST V 21 v. Lysekill n. Kopenh. HEDEL 22 v. Montreal te R'dam. ALHENA, 21 v. Montevideo n. Santos. ALPHERAT, 20 v. Colombo n. Shanghae. BILLITON 1 en 2, 21 v. Aden. HELENA 21 v. W.-Indië te A'dam. JAARSTROOM 21 v. Lome te Sinou. KON. EMMA 18 v. La Guaira n. P. o. Sp. KOTA GEDE, 23 Oct. 22 u. aan de Hoek verw. LAWAK 19 v. N. York n. Batavia. LOPPERSUM p. 21 F. Noronha n. B. Air. MAASKERK 23 v. Lagos n. Lome. MACOMA 21 v. Shanghae n. Miri. MARIEKERK, 21 v. P. Said n. Sydney. MEERKERK, 21 v. Vizagapatan n. Colom bo. MUIDERKERK 21 v. P. Soudan n. A'dam. NIGERSTR. 20 v. P. Noire n. Loanda. ORANJEFONT. n. A'dam 22 te Antw. ■OVERIJSEL, 21 v. Batavia n. Madras. PHRONTIS p. 20 Gibr. n. Londen. RIJNKERK, 19 v. Kuweit n. B. Shahpur. SAMARINDA, p. 21 Lissabon n. Java. STUYVESANT 21 v. Param. n. Trinidad. TAMO, 21 v. Bahia n. Rio Grande. TIBERIUS 21 te Famagusta. TIBIA p. 20 Gibr. n. R'dam. TJIBADAK 21 v. Amoy te Shanghae. TJIBODAS 20 v. Seattle te Immingham. WATERLAND 21 v. A'dam te B. Aires. WM. BARENDSZ p. 21 de Linie, 1/11 re Kaapstad verwacht. WINSUM, 19 v. Paramaribo n. A'dam. ZEELAND (R.L.), 22 v. Colombo n. Ha lifax. ZONNEWIJK, 27 te B. Aires verw. Woensdag HILVERSUM II, 415 M. 16.20 zin gende jeugd. 17.30 gram. 17.45 over zee. 18.00 piano-duo. 18.30 RVU. 19.00 nieuws. 19.45 Engelse les. 20.00 nieuws. 20.15 parelende klanken. 21.15 het volk in het land. 21.45 orgel. 22.30 nieuws. 22.45 overd. 23.00 Mozart. 23.30 gram. HILVERSUM I, 301 M. 16.15 vra gen. 16.45 het stond in de krant. 17.15 Johan Jong. 17.30 Volksherstel. 17.35 Ramblers. 18.00 nieuws. 18.15 varia. 18.20 gram. 18.30 strijdkr. 19.00 P. v. d.A. 19.15 gram. 19.30 geloof en bij bel. 20.00 nieuws. 20.15 Concertgeb.- ork. 21.00 de vleugels van de tijd, hoorspel. 22.15 Malando. 22.45 Vlaamse dichters. 23.00 nieuws. 23.15 gram. Donderdag HILVERSUM II, 415 M. 7.00 nieuws. 7.15 gym. 7.30 morgengebed. 7.45 gram. 8.00 nieuws. 8.15 gram. 10.00 Heilsleger. 10.15 morgerid. 10.45 gram. 11.00 zonnebloem. 11.45 gram. 12.03 orgel. 12.33 KI. v. Beeck. 13.00 nieuws. 13.25 KL v. d'oeuvre. 14.00 vrouw. 15.00 gram- gram. Beeck. 13.45 hors Soundmixers. 14-49 v.v,iv,v„gi. 15.20 viool. 16.00 bijbel. 16.45 gram. 17.00 jeugdjour naal. 17.30 geest, liederen. 17.50 over zee. 18.00 verpleging. 18.15 gram. 18.30 koor. 19.00 nieuws. 19.15 Indië. 19.30 act. 19.45 gezinsweek. 19.55 Baeh-ko- raal. 20.00 nieuws. 20.15 herdenking 21.50 vaart der volken. 22.00 gram. 22.30 nieuws. 22.45 overd. 23.00 gram. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 nieuws. 7.15 gym. 7.30 gram. 8.00 nieuws. 8.15 gram. 9.15 morgenw. 9.30 Bach. 9.45 gram. 10.35 piano. 10.50 kleuters. 11.00 Romancers. 11.40 liften. 12.00 zang. 12.38 gram. 13.00 nieuws. 13.15 Bartho Decker. 13.45 gram. 14.00 vrouw. 14.20 gram. 15.00 klimop. 16.05 reprises. 17.00 kaleidoscoop. 17.20 Portielje. 17.30 piano-orgel. 18 00 nieuws. 18.15 sport. 18.30 strijdkr. 19.05 Person. 19.15 Skymasters. 19.45 RVD. 20.00 nieuws. 20.05 Rika Hop per. 20.15 Phil.-ork.. 21.15 gevangene van Zenda, hoorspel. 22.35 Louis Da vids. 23.00 nieuw "7.15 gram. 43. Deze wapens", zei Dokie, terwijl hij zijn hand be moedigend op de schouders van de kasteelheer legde, zijn ons gezonden door een professor uit de twintigste eeuw. „Hoe weet U dat?" vroeg rid der Gosewijn ver baasd. „Omdat wij zelf óók uit de twintigste eeuw komen" antwoord de Dokie. „Dat is mallepraat" zei rid der Gosewijn kor zelig. „Men kan niet willekeurig van de ene eeuw naar de andere reizen". „Dat dacht ik ook" zei Dokie peinzend, „tot ik Prof. Tweebeen leerde kennen". Terwijl de naam van Prof. Tweebeen door Dokie werd ge noemd, zat de geleerde aan een door hem vervaardigd toestel JAK ÉLK. MiLAtbO*J om een blik te werpen in de Middeleeuwen. De pof. was er juist in geslaagd om Dokie en de kasteelheer in het vizier te krijgen. „Hij zit daar maar te praten en van Amalia is geen spoor te bekennen" mompelde prof. Tweebeen. Enige en algemene kennisgeving. Tot onze grote droefheid overleed onverwacht, nog voorzien van het H. Oliesel, onze goede, zdrg- zame man en vader PETRUS CORNELIS BERGKAMP ln de leeftijd van 45 J. C. G. BERGKAMP- Meiland en kinderen Haarlem, 21 Oct. 1947 Ursulastraat 3 De H.H. Uitvaartdiensten worden gehouden op Vrijdag 24 October in de parochiekerk van de H, Antonius van Padua, N Groenmarkt. De stille H.H Missen om 7.30 en 8.15 uur en om 9.30 uur de plechtige H. Requiem mis. waarna de begra fenis vanuit de kerk om 10.45 uur op het kerkhof St. Barbara. Rozenkransgebed Donderdagavond 7.30 u. in de kerk. Geen bezoek. Geen bloemen. lijmen en beitsen Het resultaat is verrassend Begroting kosteloos Ged Schalkburgerstraat 8 Werkplaats: Kennemerstr, 6 hoek Ëchotersingel Heden overleed tot onze grote droefheid, door een noodlottig ongeval te Ermelo, onze innig ge liefde echtgenoot, vader, behuwd- en grootvader, de Heer in de ouderdom van 53 jaar. J. W. VAN HAAF- Gossink J. H. KIEL-van Haaf G. K. Ph. KIEL L. VAN HAAF en kleinkinderen. Amsterdam, 18 Oct. 1947 Oranje Nassaulaan 31 hs. De teraardebestelling zal plaats vinden Donderdag 23 October 1947 in het familiegraf op de be graafplaats „Zorgvlied", Amsteldijk tegen 14 uur. Vertrek van huls 13.15 u. Enige en algemene kennisgeving. Afdeling Haarlem en omstr. Telef. 21485. Algemene Ledenvergadering Woensdag 5 Nov. 1947, des n.m. 3 uur. Paviljoenslaan 3, Haarlem. AGENDA: 1. Jaarverslagen. Statutenwijziging (de schriftelijke kennisgeving van het voorstel aan de leden berust vanaf he den ten kantore. Pavil joenslaan 3). 2. Tot mijn diepe droefheid overleed plotseling te Llsse, mijn lieve pleeg moeder, Mejuffrouw ANNA MARIA VAN KOPPEN Met dankbaarheid zal lk altijd aan haar blijven denken. BROERTJE VERDONER Amsterdam. 22 Oct. 1947 v. Baerlestraat 84 U leert hoe de auto en zijn onderdelen in elkaar zit. Geen droge motortheorie, maar een voor ieder begrij pelijke schriftelijke cursus. "Verschaft U aangename winteravonden en geeft U zekerheid in technische si tuaties. Voor landbouwers speciale vervolgcursus L,and- bouwtractoren. Lesgeld f 1.25 per week. Vraagt gratis prospectus Bureau P.A.K., Jacob Marisstraat 83, Am sterdam-W. vraagt Brieven onder no. 35340, bureau van dit blad. Accountantskantoor (Lid Ned. Inst. v. Ace.) vraagt Praktijkdiploma boekhouden vereist. Br onder no. 34377 bureau van dit blad. J. J. BALM'S ZONEN, Spaarndam, Gem. Haarlem, vraagt voor de afdeling smederij Loonregeling eerste klas. de nieuwe kolenbonnen No. 76 en 77 bij ons inlevert de brandstoffen op de tijd die wij beloven. handel Ook niet in prijs. Permanent compleet f 6. Kom 'ns bij Kleine Houtstr. 71(bij de Ged. Oude Gracht) - Tel. 21338 J. J. BALM'S ZONEN, Spaarndam, Gem. Haarlem, vraagt voor afdeling wagenmakerij Bekend met carrosseriewerk. Loonregeling eerste klas. GEVRAAGD een beslist prima Goed loon. Donderdag- en Zaterdagmiddag Vrij! Salon de Coiffure „MAISON MARY," ZandVoortselaan 156, Heemstede-Aerdenhout. Telefoon 26405- GEVRAAGD van J825 Jaar. V.g.g.v. Café-Restaurant GEBR. BRINKMANN, Grote Markt, Haarlem. voor machines metaal- en conservenlndustrie. voor schoonhouden van fabrieksvloeren, was- en schaft lokaal. enz. KRUIJER's MACHINEFABRIEK C.V., HAARLEM, TEL. 13808. Sollicitaties schriftelijk. De ZWITSERSE STOMERIJ EN VERVERIJ vraagt voor haar filiaal BARREVOETESTRAAT 23 te HAARLEM: Aanmelden aan het filiaal. NIEUWE GRACHT 74 TEL. 13845 GEEFT SINDS 1909 'N ZEKER CACHET AAN HET waarbij o.a. enig antiek meubilair en bijzonder mooie 17e eeuwse geldkist. Kijkdag: Woensdag van 103 uur. SgtT' Dagel inbrengen: voor afhalen uiterl. Maandag a.s. 6 JA TONEELGROEP „COMEDIA", ZATERDAG 25 OCTOBER - 8 uur Eerste opvoering te Haarlem van Toneelspel van TENNESSEE WILLIAMS. Regie: Johan de Meester, met Mien v Kerkhoven-Kling (a. g.). ELLEN VOGEL, HAN BENTZ VAN DEN BERG, GUUS OSTER, ZONDAG 26 OCTOBER - 8 uur herhaling van RIKA HOPPER'S jubileumstuk: Toneelspel naar Sidney Howard, bewerkt door Jeanne v. Schaik-Wlllink. Regie: Cor Hermus met Rika Hopper, Ank van der Moer, Lous Hensen, Henk Rigters, Gerard Rekers; Prijzen: f 1— tot f 3.50 (alles Inbegrepen). Voorverkoop op de speeldag en 2 dagen er vóór van 103 uur. Telefonisch na 12 uur. Él

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 4