Verdere zuiveringsoperaties waren noodzakelijk CONTACT TE BATAVIA 1 1 'f, FELLE SOVJET-AANVAL OP AMERIKA Rusland verdedigt vrede; Amerika bereidt nieuwe oorlog voor" „Nieuw Amsterdam" pronkt in al haar oude riil ijkdom Franse ministers dienen ontslag in Lof voor werkkracht van kabinet Ondanks ernstige critiek thans meer vertrouwen in Indië-beleid Al te doorzichtig M Bemoeiingen van Foreign Office leidden tot besprekingen 1 A Ramadier heeft thans zijn kabinet gereorganiseerd Tol hoofd en hart Het weer Dood, gevaar of ellende voor bevolking diende voorkomen te worden Consulair rapport bij Veiligheidsraad Obstructie-politiek van Engeland en de V.S. Gereed voor de vaart Parlement Dinsdag a.s. reeds bijeen J MGR. POELS DOCTOR HONORIS CAUSA HANDEL IN VALSE KOLENBONNEN Reeds 13 personen in arrest DONDERDAG 23 OCTOBER 1947 to 71ste JAARGANG No. 23982 MR. VAN KLEF F ENS: NEDERLAND—REPUBLIEK Horoscopische politiek „Kota Gede" vandaag in Rotterdam Nadai de Franse ministerraad Woensdag eerder op de dag had besloten lot een vervroegde bijeenroeping van het parlement op Dinsdag aanstaande met hei oog op de ernst en de omvang van de huidige problemen, hebben alle mi nisters, behalve de minister van Staat Yvon Delbos, die aan de algemene vergadering der V. N. deelneemt, aan minister-president Ramadier hun ontslagaanvrage over handigd. Men legde dit in officiële kringen uit als een geste om Ramadier in staal ie stellen zijn kabinet ie reorgani seren. Deze heeft aan President Auriol Woensdagavond de namen van de ministers van een nieuw, ingekrompen ka binet voorgelegd. TWEEDE KAMER OVER RIJKSBEGROTING De Tweede Kamer heeft haar afdelingsverslag uitgebracht over de Rijksbegroting 1948. Vele leden spraken daarin als hun mening uit, dat de verleden jaar van hei kabinei-Beel gegeven karakteristiekdat het wilde zijns vooruitstre vend in Christelijke richting in hei algemeen door hei gevoerde beleid is bevestigd. Als enkele voorbeelden noemden zij: de Noodvoorziening voor Ouden van Dagen, mei haar uitdrukkelijke vaststelling, dat de definitieve voorziening zal rusten op de grondslag van verzekering; de verruiming van de Kinderbijslagwet mei haar verhoog de uitkeringen van hei vierde kind af; de verbetering der onderwijzerssalarissen; de wei op hei Centraal Planbu reau, waarin de taak van de overheid: hei geven van alge mene leiding aan het economisch-sociale leven, haar juiste belichaming heeft gevonden,- de belastingherzieningswet met haar betere verdeling van de belastingdruk; hei wets ontwerp tot subsidiëring van hei Bijzonder Hoger Onder wijs,- de doorbreking van artikel 177 der Indische staats regeling in de statuien van Oosi-Indonesië en Wesi-Bomeo; de subsidiëring van jeugdverenigingen tot bestrijding van jeugdverwildering, ook onder de massa-jeugd. Vervolg op pag. 3) n, I ze In de Economische Weten schappen Pensionnering van onderwijzers Verloop werkloosheid BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ct». p. w., f 3.90 p. kwart Directeur: 3. 3. W. Boerrlgter. Wnd. hoofdredacteur: W. Saverln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentlën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. en kan tegenwoordig bijna geen artikel in Het Vrije Volk lezen, of op de een of andere wijze wordt minister Drees er met de haren bijgesleept Deze socialistische minister, die inderdaad zeer goed werk heeft ge daan en nog doet, wordt door de Partij van de Arbeid met de dag meer als paradepaard gebruikt. Of deze bekwame vakminister dit zelf erg prettig vindt, wagen wij te betwijfelen. Maar het is nu eenmaal zo, dat de< P. v. d. A. blijkbaar altijd iemand nodig' heeft om te bewiero ken. De laatste maanden, vooral sinds de totstandkoming van de noodvoorziening voor Ouden van Dagen, is Drees het slachtoffer. Er Is een tijd geweest, dat Koos Vorrink dè man was, maar dat bleek geen goede gok. Daarop volgde Schermerhorn, maar ook zijn ster is aan het verbleken. En nu Drees. Er zijn im mers het duurt nog wel even nieu we verkiezingen in zicht en wie zou beter als paradepaard kunnen fungeren dan de minister van de nogal populaire ouder domsvoorziening? In welke trant deze stemming stelsel matig wordt aangekweekt, daarvan geeft bijv. weer eens het hoofdartikel van Het Vrij Volk van Dinsdag jj, een voorbeeld. Het blad geeft een overigens zeer goed gedocumenteerde beschouwing over de communistische actie in Frankrijk en de reactie hierop van uiterst rechts. Maar dan komt het bekende refrein: „De (communistische) actie (in ons land) heeft tot nu toe geen succes op geleverd, omdat de Nederlandse arbeiders voor de armoede der Fransen behoed worden door een sociaal beleid, dat door de socialistische minister Drees op hun welzijn en op hun toekomst gericht wordt en omdat zij in overgrote meerderheid te veel gezond verstand hebben." Inderdaad beschikt de meerderheid van de Nederlandse arbeiders over een gezond verstand. Zo weten bijv. de ka tholieke arbeiders, dat de sociale maat regelen, die Drees als minister nu een maal uitwerkte, te danken zijn aan de samenwerking in het Kabinet en daarbuiten, yooral wat het sociale pro gram betreft, tussen de katholieke en socialistische ministers en de beide in de regering vertegenwoordigde partijen. Dit deze samenwerking zijn de nieuwe sociale voorzieningen,die in deze moeilijke tijd althans enige verlichting brengen, voortgevloeid. Nöch Drees, nóch de P. v d. Arbeid is dus geréchtigd zichzelf met lauweren te omkransen. Het leek ons goed dit even goed vast te stellen. Dit soort propaganda van de P. v. d. A. wordt erg vervelend. Het is klem, doorzichtig en bovendien onjuist. Woensdagmorgen heeft de Veiligheids raad het debat over Tndo ;sië hervat. De voorzitter Cadogan opende met de mededeling, dat het complete consulaire rappor^ Dinsdagavond uit Batavia was ontvangen. Het rapport is zó omvang rijk, dat de vermenigvuldiging voor al gemene verdeling vier dagen in beslag zou nemen. Ten gebruike van de afge vaardigden üa de raad zijn enige co- pieën vervaardigd. Vervolgens bracht de Philippjjnse al gevaardigde Romulo zijn voorstel naar varen, inhoudend, dat ue militaire staf- cammissie der V.N. de Ooimmissie van Drie terzijde zal staan, teneinde een be slissing mogelijk te maken, die uit tech nisch militair oogpun^ verantwoord is en overeenstemt met het handvest. De Amerikaan Warren Austin be toogde, dat een werkelijk bestand de eerste voorwaarde was voor vruchtbare onderhandelingen. Daarom zou het werk van de Drie-Landen-Commissie di rect al aanzienlijk belemmerd worden, indien partijen er niet in slagen tot overeenstemming te komen omtrent het staken der vijandelijkheden. Mr, Van Kleffens verzocht de Vei ligheidsraad geen „inflatie" in in structies te scheppen door een derde bestandsbevel uit te geven. Nederland kon de nieuwe Amerikaanse resolu tie, welke er bij beide partijen op aan dringt in overleg te treden over de uit voering van de order „staakt het vu ren", ten dele niet aanvaarden. Het gaat echter accoord met het voorge stelde verzoek aan de Commissie van Drie om de partijen behulpzaam te zijn bij het bereiken van overeenstem ming over de nakoming van het bevel. Dit betrouwbare bron verneemt A. N. P., dat de republikeinse vice-pio- mier, Gani, de laatste dagen parti culiere besprekingen heeft gevoerd met verschillende Nederlandse au toriteiten te Batavia, voornamelijk met de secretaris vpn de Lt.-Gouver neur-Generaal. Dit betekent het eer ste contact tussen Nederlanders en republikeinen sin het uitbreken der vijandelijkheden, besprekingen souden in overeenste. ming zijn met de wensen van de Commissie van Drie. U. P. meldt nader hierover: Gedurende het afgelopen weekeinde zijn, als gevolg van indirecte bemoeiin gen van het Britse Foreign Offjgp, in formele besprekingen begonnei, klissen Nederlandse en Indonesische afgevaar digden. De grondslag voor dit I utact, zo wordt uit Nederlandse bron .[verno men, werd feitelijk gelegd ten tijde van het bezoek van Sjahrlr te Londen. Bij die gelegenheid verzocht hij het Foreign Office medewerking bij instellen van een onderzoek naar de gezondheidstoe stand van zijn particuliere secretaresse, Poppy Saleh. Londen zond het verzoek door naar het Britse consulaat te Ba tavia en daarop bracht MacClaren een bezoek aan de Indonesische vice-mirJs- ter van Buitenlandse Zaken Tamzil, aan wie hij vroeg waar de secretaresse zich bevond. Tamzil zei, dat zij ziek was en zich in het door de Nederlanders bezette Cheribon ophield. Daarop stel den de Britten het verzoek in handen van de Nederlanders, die dr. Wehry, se cretaris van dr. Van Mook, naar Gani zonden. Toen Wehry ten huize van Gani gearriveerd was, bood de Indonesiër hem een glas aan en de bespreking over de huidige politieke situatie begon. Van Nederlandse zijde wordt gezegd, dat de Indonesiërs het initiatief hebben geno men om de besprekingen te hervatten. De Franse regering heeft de Belgische regering voorgesteld het bezoek van de Belgische prins-regent tot een latere da tum uit te stellen in verband met de politieke toestand in Frankrijk. Verwachting tot Vrijdagavond: In de avond en nacht op vele plaat sen vorming van nevel of mist. Overi gens wisselend bewolkt met voorname lijk in het Zuid-Westen van het land hier en daar nog een enkel buitje. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. Weinig verandering van tem peratuur. Zon 7.18—17.29, maan 16.14-0.40. In antwoord op de critiek, dat Neder land het bestandsbevel had genegeerd, zeide Van Kleffens, dat de eigenlijke vraag was, waarom van dit bevel was afgeweken. „Wij hebben zo veel mogelijk gevolg gegeven aan de uitnodiging het vuren te staken, doch niet blindelings, niet, indien een te letterlijk gehoor geven aan het beroep doqd, gevaar of ellende zou hebben betekend voor grote bevol kingsgroepen. Daarom hebben wij ons ge noodzaakt gezien zuiveringsoperaties uit te voeren. Wij hebben gehandeld, zoals de meeste landen hier in gelijke omstandigheden hadden gedaan." Mr. Van Kleffens legde er nogmaals de nadruk op. dat Nederland voornemens was „werkelijke en geen zogenaamde vrij heid" in Indonesië te brengen. De Australische afgevaardigde diende hierna een amendement in op zijn eigen resolutie van 11 October. Zoals bekend, wordt in deze resolutie verzocht de strijd krachten der beide partijen terug te trek ken op ten minste vijf K.M. achter de stellingen, welke op 1 Augustus werden ingenomen. Volgens het nieuwe amende ment moeten de militaire adviseurs van de consulaire commissie zich naar de frontlijnen begeven om deze terugtrek king onder hun toezicht te doen geschie den. De zitting werd hierna verdaagd tot Maandag a.s. Hele gezinnen in Calcutta wonen praktisch niet in huis. Zij doen alles buiten. Zij leven thans van maaltijd tot maaltijd, van de ene dag in de andere. Het officiële orgaan der Russische communistische partij en het weekblad „Cultuur en leven" hebben Woensdag voor het eerst de tekst gepubliceerd van de rede, welke de Russische vertegenwoor diger Zdanov heeft uitgesproken op de communistische conferentie in Warschau, waar de Komintern werd opgericht. Zdanov opende met een felle aanval op de VB., die op de hele wereld bases vestigden en trachtten Duitsland te ver delen in een poging om zich voor te be reiden op een nieuw militair avontuur. Hij zei verder, dat de Anglo-Ameri- kaanse imperialisten, met aan het hoofd Chürchill, het tweede front hadden ge saboteerd en te kort waren geschoten in de naleving van de beloften welke tijdens conferenties gedurende de oorlog waren gedaan. Engeland en Amerika, zo zeide hij, voeren een volledige obstructie-poli tiek in de UNO, waar zij zichzelf aan alle vroeger gemaakte afspraken trach ten te onttrekken om de handen vrij te hebben om een nieuwe politiek te voeren, lie Roemeense dagbladen hebben opdracht gekregen de publicatie van horoscopen onmiddellijk te staken, omdat men de Nationale Liberale Partij er van verdenkt, dat zij vanuit Boe karest door middel van horos copen code-telegrammen aan de partijorganisaties in de provincies geeft. Deze maatregel valt samen met de$ beschuldiging van het officiële communistische orgaan, dat schrijft, dat de nationale libe ralen via horoscopen hun aan hangers aanmoedigen tot kaarten, gokken en zwarte handel door grote winsten uit deze operaties te voorspellen- Alsof men daar een horoscoop voor nodig heeft welke gebaseerd is niet op de samen werking onder de volken, maar om ze tegen elkander op te zetten, om de rechten en belangen van de democrati sche volken te schenden en de Sovjet- Unie te Isoleren. Hierna gaf Zdanov de kenmerken aan van de Sovjet-politiek, die er op gericht zou zijn een politiek van goede nabuur schap te voeren, waardoor alle landen, die rond de Sovjet-Unie gegroepeerd zijn, de hulp van de Sovjet-Unie konden verwachten. De buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie verdedigt de zaak van de vrede, verwerpt de idee van wraak tegen verslagen volken en is zoals bekend voorstander van een Verenigd Duitsland, minnaar van de vrijheid, demiiitarisatie en democratie, doch deze politiek van de Sovjet-Unie komt in botsing met de ob structie-politiek van de imperialistische landen, die gegroepeerd staan rond En geland en Amerika. Hij gaf drie kenmerken aan van de Amerikaanse buitenlandse politiek, die gericht zou zijn op strategische maatre gelen, economische expansie en ideologi sche strijd. Amerika zou in tijden van vrede zich bezighouden met het inrich ten van militaire bases, het opslaan van wapenen enz. om deze te zijner tijd te gebruiken, ver van het Amerikaanse vasteland tegen de Sovjet-Unie en de landen met de nieuwe democratie. Ame rika bouwt militaire luchtbases in Alas ka, Japan, Italië, Zuid-Korea, China, Egypte, Iran, Turkije, Griekenland, Oos tenrijk en Duitsland, en op het ogen blik bevindt zich een Amerikaanse missie in Afghanistan en zelfs in Nepal. De Amerikaanse luchtmacht en grondstrijd krachten zijn koortsachtig bezig het poolgebied te onderzoeken voor het ge bruik van militaire agressie. De anti communistische campagne is geopend, omdat de oorlogsophitsers wel weten, dat een lange ideologische strijd moet ge- voerti worden alvorens de soldaten kunnen gerecruteerd worden om te vech- ten tegen de Sovjet-Unie. Hij schilderde de Sovjet-Unie als een verdediger van Europa tegen de Tru- man-leer, welke, naar hij zei, openlijk agressief was en tegen het Marshall plan, dat een verkapte methode inhield ter bereiking van hetzelfde doel. Hij zei verder, dat het Marshal-plan een tweede plan-Dawes was en spoorde alle landen aan zich ertegen te verzetten. Voorzover het de Sovjet-Unie betreft zal (Van onze speciale verslaggever) In Rotterdam hebben wij in volle om vang het kinderlijk genoegen beleefd van een hobbelpaard te berijden. Een elec- trisch paard was het, dat geduchte capri olen maakte; er waren heuse stijgbeu gels bij, een toom en ook nog een rem, wanneer men genoeg van de rit krijgt. Wie dit evenement wil meemaken krui nen wij slechts aanraden te trachten passage te boeken op de „Nieuw-Amster dam'", die volgende week naar New York vertrekt, want daar was het, dat wij dit vermaak vonden in de gymnastiekzaal, een van de vele aantrekkelijkheden op het vlaggeschip van de Holland-Ameri- ka-Lijn, dat na zijn militaire dienst be ëindigd te hebben thans weer is opge knapt en met al zijn oude rijkdom aan de Wilhelminahaven ligt te wachten tot het burgerbestaan weer pi beginnen. Gedurende de oorlog 'werd het vaar tuig gebruikt als troepenschip, waarna het, op de negende verjaardag van zijn tewaterlating, 10 April 1946, naar de Maasstad terugkeerde. Rotterdam was Uitgelopen en juichte. Maar meer dan zesmaal zoveel passagiers vervoeren als normaal, en dan nog wel militairen, gaat «elfs een schip als de „Nieuw-Amster- dam" niet in de kouwe kleren zitten: het vaartuig moest in dok bij de Rotterdamse Droogdokmij., waar in Augustus 1946 een volledige herbouw werd begonnen. Voor dit werk alleen al waren bijna vier maan den nodig. Verder moest o m. al het glas aan boord, te weten 12.000 vierkante En gelse voet, worden vernieuwd, daar dit met het oog op de verduistering van het schip was geverfd en de tropische zon het had beschadigd en gekraakt. De herbouw van de „Nieuw-Amster- dam" was moeilijker dan de oorspronke lijke nieuwbouw. 200.000 kub. voet meu bilair en decoratieve versiering was in speciale kisten uit New York terugge komen, doch dit materiaal verkeerde In zulk een slechte toestand, dat het gere pareerd moest worden, opnieuw gelakt en bekleed. In het begin van de oorlog was het schip in Singapore uitgebroken, tapij ten en meubilair en ook decoratieve pa nelen werden aan de kade geworpen door Chinese koelies en daar bleef het in bergen op de pier, langer dan twee maanden liggen. Daarna werd het weer aan boord In de ruimen geplaatst en uit geladen in Australië, waar het voor enige jaren werd opgeslagen om vervolgens te worden overgebracht naar New York via San Francisco en eindelijk terug te keren naar de plaats van herkomstRotter dam. Wie nu over het weelderige schip loopt kijkt zijn ogen uit als weleer pp de Foto van de eetzaal eerste klasse van de geheel herstelde „Nieuw Amster dam" van de Holland-Amerika-lijn. 29 October a.szal het schip zijn eerste na-oorlogse reis maken. luxe In hutten, rook- en eetzalen, bios. coop, zwembad, keuken, op heel dat summum aan raffinement, dat hier Is aangewend om de reiziger „in de watten te leggen". Achttien maanden waren er echter nodig om dit alles voor elkaar te brengen. Mooi en goed werk voor deze reus, die het waard is, omdat hij onze stand als zeevarende natie in den vreem de weer hoogte hoog misschien? gaat ophouden. Het m.s. „Kota Gede" wordt heden avond laat met 79 repatriërenden aan boord te Rotterdam verwacht. De ont scheping zal Vrijdagmorgen 8 uur ge schieden, alles gedaan worden om de verwerkelij king van dit plan te verhinderen. Voorts meende Romulo, dat het consu laire rapport, misschien onbedoeld, „meer welwillendheid voor het Neder landse standpunt in het conflict toont dan de onpartijdigheid vereist had". Hiervan gaf hij voorbeelden. Tenslotte gaf Zdanov een overzicht van de activiteit van de Komintern in het verleden en verklaarde, dat de Co- minform moest worden opgericht als een nieuwe communistische alliantie.» Hij besloot met de woorden: „Indien de Europese communisten zich aaneen sluiten kan geen plan om Europa dienst baar te maken gerealiseerd worden. Wij moeten onze eigen kracht niet onder schatten en de kracht van de 'tegen stander niet overschatten". Het kabinet kwam Woensdag twee maal bijeen om zich bezig te houden met de ultimatieve eisen van het door de communisten geleide algemeen vak verbond (G.G.T.) in zake een algemene loonsverhoging. Met zijn gezag, ernstig ondermijnd door de overwinning van De Gaulle en bedreigd met open oorlogvoering door de arbeidersbeweging, besloot het kabi net in de ochtendzitting, die vier uur duurde, om het parlement Dinsdag a.s. in spoedvergadering bijeen te laten ko men twee weken voor het van va- cantie zou terugkeren teneinde een vertrouwensvotum te verwerven. In de voormiddag boden de M.R.P.- ministers, wier partij Zondag in de ge meenteraadsverkiezingen het ernstigst had geleden, hun ontslag aan, daar zij het, volgens hun zeggen niet eens wa ren met de wijze waarop de métro- staking was opgelost. In verband met deze nieuwe dreiging vroeg en ver kreeg Ramadier op een tweede kabinets zitting, die om vier uur gehouden werd, de collectieve demissie van het gehele kabinet. Naar verluidt heerste op beide kabinetszittingen een geprikkelde stem ming en werden talloze beschuldigingen geuit. Ramadier zon hebben gezegd, dat de regering niet kon toegeven aan de ver gaande eisen van de arbeidersbeweging zonder dat het land in een financiële en economische chaos gedompeld zon wor- Op het vliegveld Schiphol werken dagelijks meer dan tweeduizend arbeiders om het vliegveld tot het best uitgeruste veld van de wereld te maken. De foto toont de vergroting van de startbanen. Dat dit intussen geen critiekloze be wondering voor de regeringspolitiek be tekende, voegden deze leden hieraan dadelijk toe. Vele andere leden hadden voor t ge voerde beleid in het algemeen eveneens waardering. Zij meenden, dat, tezamen met het vorige kabinet (Schermerhom- Drees), het huidige kabinet voor de reconstructie van onze volksgemeen schap reeds historisch werk heeft ge daan. Ook deze leden hadden Intussen wel critiek op het gevoerde beleid. Voor al vroegen zij zich af, of de in het laat ste jaar gevoerde economische politiek nog wel binnen de progressieve opzet van het kabinet ligt. Gaat deze politiek niet de conservatief-liberale richting uit? Voorts bestonden bij deze leden klach-* ten over het streven dat zij in het rege ringsbeleid meenden te bespeuren, tot een voorbijgaan van het parlement. Verscheidene leden, die in de Troon rede hadden horen gewagen van „een stroom van nationale en internationale moeilijkheden", hadden een bezinning op de oorzaken van deze moeilijkheden node gemist. Zij meenden, dat voor een belangrijk deel deze moeilijkheden te wijten waren aan het beleid der regering, die door een teveel aan regelen, gepaard gaande met een wijdvertakte ambte- Als wij anderen iets voorspellen, komt dit vaak doordat wij onze eigen geschiedenis goed kennen I Ah ko l ei den. De minister van Oorlog, Cos te- Floret, een lid van de M.R.P., die Maan dag troepenversterkingen naar Parijs had gedirigeerd voor het geval van wan ordelijkheden. zon naar verluidt hebben opgemerkt, dat hij de volgende week geen minister van Oorlog meer wilde zijn, wanneer het bevel gegeven moest worden om op het volk te schieten. Pre sident Vincent Auriol. die presideerde, zou hebben gezegd, dat hij geen interim regering wenste en er op aan hebben gedrongen om De Ganlle onmiddellijk de sitnatie in handen te laten nemen. Op aandringen van Ramadier besloot het kabinet tenslotte de verantwoor delijkheid voor de gehele situatie a.s. Dinsdag in de schoot van het parlement te leggen. Ramadier begon daarop onmiddellijk besprekingen met de partij-leiders voor de vorming van een nieuwe regering. Het nieuwe kabinet van Ramadier, die minister-president blijft, ziet er als volgt uit: Yvon Delbos (rad.), minister van staat; George Bidault (M.P.R.), Buiten landse Zaken: Depreux (soc.), Binnen landse Zaken: André Marie (rad.). Jus titie; Teitgen (M.R.P.), Strijdkrachten; Robert Schumann (M.R.P.), Financiën; Daniel Mayer (soc Sociale Zaken; La- coste (soc.), Handel en Industrie; Ro- clore (onafh.). Landbouw; Naegelen (soc.), Onderwijs: Jules Moch (soc.). Economische Zaken en Vervoer; Bechart (soc.), staatssecretaris bij de premier en zaakgelastigde voor Koloniën. Men meent te weten, dat enkele der ministers, die niet in het kabinet zijn teruggekeerd zich achter De Gaulle ge schaard hadden. Naar officieel bekend werd gemaakt is de bijeenroeping van het parlement geschied in verband met de economi sche, sociale en politieke crises. Francois Mitterand, minister voor de Belangen van Gedemobiliseerden, heeft verklaard, dat het bijeenroepen van het parlement zijn oorzaak vindt meer in de ernst van de economische en sociale problemen dan in de uitslag van de ge meenteraadsverkiezingen. De C. G. T. staat op het standpunt, dat het huidige minimumloon van 8000 frs. tot 10.500 frs. per maand moet worden verhoogd. De regering heeft reeds eerder beloofd het loonpeil op 1 December te herzien, doch Dinsdag heeft de C. G. T. geëist, dat de regering onmiddellijk een loonsverho ging van ongeveer 15 procent toestaat, hangende de in December te nemen be slissing. De senaat van de Katholieke Fco- nomische Hogeschool te Tilburg heeft besloten bij gelegenheid van het vier de lustrum der Hogeschool het doc toraat in de Economische Weten schappen „honoris causa" te verlenen aan Mgr. dr. H. A. Poeis. oud-hoofd aalmoezenier van de Arbeid, wegens zijn verdiensten op practisch en we tenschappelijk sociaal-economisch terrein. De ere-promotie, waarbij prol. Magister dr. F. A. Weve O.P„ hoog leraar in de Sociologie, als promotor zal optreden, zal geschieden in aan sluiting op de lustrumviering, en wel Zaterdag 22 November a a. Controle op het distributiekantoor te Utrecht heeft, uitgewezen, dat daar een groot aantal vrij goed nagemaakte kolen- bonnen 74 en 75 voor vaste brandstof fen is ingeleverd. Bij het onderzoek, dat de politie naar aanleiding daarvan heeft ingesteld is gebleken, dat zowel particu lieren als brandstoffenhandelaren deze bonnen hebben gekocht en in circulatie gebracht Er zijn handelaren, die voor 3 a 4.000 gulden valse bonnen kochten tegen 6 7 gulden per mud. Van de aan gehouden personen, die bij deze zeer wijd vertakte handel betrokken zijn, werden reeds 13 ter beschikking van de Officier van Justitie gesteld. Het onder zoek duurt nog voort. Naar het A.NJP. verneemt, heeft de regering besloten niet opnieuw by de Staten-Generaal een wetsontwerp aan hangig te maken om de werkingsduur van het reglement voorlopige pension nering onderwijzers te verlengen. De na 31 December 1947 ontslagen leerkrachten van zestig jaar en ouder kunnen dus geen aanspraak meer maken op voor lopig pensioen. Het aantal geregistreerde geheel werk lozen steeg in Sept. van 20.200 tot 21.600. Daarentegen daalde het aantal personen, die geheel of gedeeltelijk wachtgeld ont vingen, van 1.200 tot 900 en het aantal geregistreerde D.U.W.-arbeiders van 8.900 tot 6.700.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1