Regeringsbeleid nader onder de loupe Spanningen tussen lonen en prijzen nemen toe D „Huidige vorm van omzetbelasting is onrechtvaardig" ZUID-AMERIKA TREEDT OP TEGEN COfiMlISTISÖflE INVLOED Kamerlid Hooy waarschuwt voor generalisatie NIEUWE BONNEN Twaalf gedetineerden ontsnapt Herplaatsing politieke delinquenten Verbreking diplomatieke betrekkingen Perzië verwerpt olie overeenkomst v&idwyHLHg. Margarine inplaats van roomboter Brandstoffen voor kantoren DONDERDAG 23 OCTOBER 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT (Vervolg van pagina 1) narij, en door te zware belastingdruk de uitbreiding van het productie-apparaat remt en «en algemene moedeloosheid veroorzaakt. Het regeringsbeleid ver toont geen inneriyke eenheid. Op menig punt geeft het biyk van aarzeling, on- duideiykheid en onbeslistheid. Samenstelling kabinet Grondwetsherziening Buitenlandse politiek Communisme Bezitsspreiding Lonen en prijzen Zuivering Financiën Bewakers in hun plicht tekort geschoten Alléén in ondergeschikte functies Raadselachtige (Wordt vervolgd) NOG MEER VLEES BEPERKING VAN BENZINEGEBRUIK BIJENKORF GAAT IN HOGER BEROEP EERSTE KAMER SLECHTS KORT BIJEEN Geheel onverwacht is in Zuld-Ame- rika een storm van anti-commu nistische gezindheid opgestoken, die in een aantal belangrijke maatrege- len zijn sporen heeft nagelaten. Reeds enige tijd was dit anti-communisme merkbaar, onder meer in de opheffing van de communistische partij door de regering in Brazilië, het uitstoten van de drie communistische ministers uit het Chileense kabinet, en het vertrek van de Russische ambassadeur Sergejef uit Argentinië, waar voor hem toch geen zaken meer te doen waren. De Zuid-Amerikaanse landen gaven hier door ongetwijfeld gevolg aan een harte- wens der Verenigde Staten, waar de zuivering van het ambtenarencorps en van het ganse openbare leven stevig onder de rode broeders, of wie daarvoor werden aangezien, huis gehouden heeft. Merkwaardigerwijze is de jongste storm in Chili ontstaan. Merkwaardig, omdat de Chileense president, Videla, o.a. door communistische steun aan de regering was gekomen. Sinds het begin van dit jaar boog hij. echter af van zijn Ultra-linkse koers, hetgeen zijn populari teit in het land blijkbaar geen schade gedaan heeft. Begin October nu brak er in de Chileense kolenmijnen een ernstige staking uit, welke van ingrijpende in vloed was op het verkeer (de treinen loop moest met 60 pet. verminderd wor den), de industrie en het dagelijks le ven (de electric!teits- en andere bedrij ven waren gedwongen, de productie te verlagen). Het schijnt, dat Joegoslavische diplomaten, waarvan sommige, die in Argentinië waren geaccre diteerd, speciaal naar Chili waren over gekomen, de hand in deze staking had den. Sinds Videla zijn sympathie voor de communisten verloren had, trachtten dezen hem onmogelijk te maken, door via stakingen, loonconflicten e.d. het economisch bestel te verlammen. Vide- 'a heeft, toen de staking het voor Chili zeer grote aantal van 26.000 arbeiders omvatte, krachtig geantwoord. Hij zond Militairen naar de mijnen, en de Joe goslavische diplomaten werden zonder veel plichtplegingen over de grens gezet. Belgrado reageerde door het verbreken van alle diplomatieke betrekkingen met de regering in Santiago. Het is duidelijk, dat het hier niet slechts een internationaal geschil be trof, maar dat de redenen, die Videla tot ingrijpen bewogen, voornamelijk van binnenlandse aard waren. Het ging niet tegen Joegoslavië, het ging tegen de communisten. Geen wonder derhalve, dat een woordvoerder der Chileense regering Dinsdag verklaarde, dat ook de diplomatieke betrekkingen met de Sov jet-Unie, die reeds op zich genomen had, de Joegoslavische belangen in Chili te zullen behartigen, verbroken waren. Bij dit alles onderhield de Chileense regering nauw contact met de Argen tijnse, die grote belangstelling voor het geval toonde. Desondanks is een recht streeks ingrijpen van Péron niet te ver wachten. Wel diende een van zijn aan hangers, Vlsca, bij Het parlement een wetsontwerp in, volgens hetwelk aan de communistische party nog slechts het bestaan zou zijn toegestaan, terwijl alle uiterlijk vertoon, propaganda e. d. ver boden zouden worden. Het parlement is echter voorlopig op reces, en van be handeling van het ontwerp kan derhalve voorlopig niets komen. Dit is niet zonder belang. Onbevestig de geruchten beweren namelijk, dat de centrale der Zuid-Amerikaanse com munisten zich in Buenc» Aires bevindt, en dat zij reeds contact heeft opge nomen met de Europese centrale te Belgrado. Hardhandiger dan in Argentinië is men in Brazilië met de commu nisten omgegaan. Reeds in Mei van dit jaar verbood de regering hun partij, en sinds die dag hebben deze anti-nationale, aan de bevelen van een vreemde mogendheid gehoorzamende" elementen geen rust gekend. President Dutra heeft nu ook met deze vreemde mogendheid natuurlijk was Rusland bedoeld de diplomatieke betrekkingen opgezegd. Veel verandert dit overigens niet aan de bestaande situatie: de Braziliaanse ambassadeur, Brandao, verliet reeds in het begin van 1947 ,>om gezondheids redehen" de Russische hoofdstad, waar hij werd vervangen door een zaakgelas tigde, en waar hij niet meer terugkeerde. Na het verbod van de communistische partij ging ook de Sovjet-ambassadeur in Rio de Janeiro „met vacantie", en in September verklaarde men op het Kremlin, dat hij zijn functie niet zou hervatten; een opvolger is in de tussen tijd niet benoemd. De oorzaak van het officieel verbre ken van alle diplomatiek contact is ge legen in de beledigingen, die de Sovjet- Unie Brazilië zou hebben aangedaan: op een nota, waarin de regering zich beklaagde over de slechte behandeling van haar vertegenwoordigers in Moskou, heeft het Kremlin zich niet verwaardigd te antwoorden; in de Russische pers werd de Braziliaanse afgezant in de U.N.O.-vergadering een „lakei van de Verenigde Staten" genoemd; en derge lijke uitlatingen Jegens Braziliaanse functionarissen en het Braziliaanse leger kwamen vaak voor in Russische bladen. Het is een zeer gezocht argu ment. Men begrijpt er uit, dat de re gering te Rio slechts op een gelegenheid gewacht heeft, om met de Sovjets, die pas sinds 1945 officieel met haar in ver binding stonden, de communicatie weer te verbreken. Voegt men hieraan toe, dat in Pa raguay president Morinigo iedere communist, die hem in handen valt, uit het land stuurt of gevangen zet, omdat hij het communisme houdt( voor de eigenlijke aanstoker van de zo' juist uitgevochten burgeroorlog, dan is de lijst, zij het niet volledig, toch uit voerig genoeg om als illustratie te die nen by de bewering, dat in geheel La- tyns Amerika de actie tegen het com munisme in volle gang is. Internationale waarnemers zijn van opinie, dat de maatregelen, die men ge- noren heeft, nog slechts een begin vor men van een volledig uitbannen van alle communistische invloed op het Westeiyk Halfrond. Het zuidelijk bloed is op de Pan-Amerikaanse conferentie van Rio, die enige tijd geleden gehouden werd, blijkbaar gaan bruisen. Het vervult de regeringen niet mlt al te democratische gedachten. Wel met brandende ijver, die afdoende de bodem inslaat aan de Russische speculaties, Zuid-Amerika te maken tot een flankbedrelglng voor de Verenigde Staten. In Meppel is een aardappelstomerij-fabriek in gebruik genomen. Voor consumptie afgekeurde aardappelen, welke nog wel als veevoeder dienst kunnen doen, worden hier machinaal gereinigd en gaar gestoomd. De gare aardappels laat men uit de ketels in de auto's vallen. Dit gaat gepaard met een geweldige stoomwolk. Er bestaat by de regering, zo meenden deze leden, een gebrek aan regeermacht, dat moeiiykheden op roept. Vooral l«ek hun dit het geval te zyn met betrekking tot Indlë. Deze leden klaagden er voorts over, dat van de zijde der regering, in het bijzon der door de socialistische ministers, mededelingen worden gedaan in open bare vergaderingen, welke huns inziens aan de volksvertegenwoordiging gedaan hadden moeten worden. Anderzijds meenden zij, dat de regering te weinig afstand neemt van dat deel van de volks vertegenwoordiging, waarop het kabinet steunt, met name doordat zij overleg pleegt te voeren met de regeringspartijen, terwijl de overige delen der Kamers daarbuiten worden gehouden. Het rgge- ren wordt huns inziens zodoende verlaigd tot het doorvoeren van eigen partijver langens. Sommige andere leden achtten het be leid van het kabinet eveneens ernstig teleurstellend, zy het op geheel andere gronden dan degenen, wier opvatting zojuist werd weergegeven. Zy meenden, dat het te weinig democratisch is ge weest, omdat het enerzyds te weinig voorlichting en opening van zaken heeft gegeyen en anderzijds de geleide economie tot een geheime economie heeft gemaakt. Zeer vele leden meenden dat het Zij kon zelfs haar liefdesbrieven nief lezen Florabella naast mr. Churchill - Verduistering en criminele statistiek - Hollywood beleeft een sensatie - Water of petroleum? Voor de rechtbank van Epsom stond een dezer dagen een meisje te recht, dat een ring gestolen had. Om haar onwetendheid en domheid te bewijzen /ertelde haar moeder, dat zy de liefdesbrieven van hét meisje moest schrijven en voorlezen, omdat deze daar niet toe in staat was. De rechter had medelijden en vond het in-droevig, dat Men iemand anders voor dergelijke per soonlijke brieven nodig heeft. Hy ver daagde de kwestie en eiste een nader onderzoek. Maar tot de vader van het Meisje, dat in een lange broek in de beklaagdenbank verscheen, zei de rech ter: „Waarom sta je je dochter toe, dat zy zulke verschrikkelijke dingen draagt. Vrouwen zien er ontzettend uit, als ze zich als mannen vermommen." In een plekje van Hyde Park heeft Florabella een plaatsje gekregen naast mr. Churchill, Jacob Epstein, de Markies van Donegal en Sir Simon Marks. Laat niemand menen, dat de dragers van deze grote namen naar Hyde Park verhuisd zyn. Het zyn slechts bun naamgenoten, koeien, die door trot se fokkers met deze namen zyn ver sierd. De -even-jarige Florabella is door Lady Jones naar Londen gehaald, om dat zy graag Iedere morgen verse melk beeft, zy melkt haar melkkoetje zelf. In de criminele statistiek van het Britse Ministerie van Binnenlandse Zaken wordt vermeld, dat in de oor- '°gsjaren meer dan 900,000 mensen wer- den beboet wegens overtredingen van de Vbrdulsteringsvoorsohriften. Hiervan gin- Sen er 332 achter slot en grendel en 898.330 kregen geldboeten. Meer dan 114.000 personen werden veroordeeld we gens overtreding van de distributiebe palingen en 30.550 omdat zy meer dan 35 km per uur tijdens de verduistering Met een motorvoertuig reden. Byna 1500 Plunderaars werden veroordeeld en 1815 zware zwarte handelaars tot strafarbeid gedwongen. In het algemeen steeg het aantai by de politie bekende misdaden 303.771 gevallen ln 1939 tot 478.394 M 1945 Hollywood heeft gisteren een sensa tie beleefd, welke zelfs voor deze Amerikaanse stad iets heel nieuws bracht. Hoewel het moet er Pnmiddeliyk aan worden toegevoegd ^«or velen de gebeurtenis van minder Prettige aard was. De oommissie voor an-Amerikaanse activiteiten hield name- uk zitting. Adolphe Menjou, die zich zelf een expert op het gebied van het oommunisme noemt, vond Hollywood ,een broeinest van on-Amerikaanse, anti-kapitalistische en anti-vrije-onder- neming-actlviteit". „Volgen de commu nisten de door Moskou uitgestippelde iyn?", vroeg de voorzitter. „Zonder mankeren", antwoordde Menjou, die in al hun daden een weerspiegeling van het Kremlin zag. Voor het eerst in deze herfst heeft Londen weer zyn „erwtensoep- mist" beleefd. Vrywel geheel En geland zat dicht, zodat ongelukken niet uitbleven Dinsdagmorgen waren er reeds 22 gewonden by auto-ongelukken te be treuren, was een schip van 1550 ton in de Theemsmond door een aanvaring gezonken en een passagiersvliegtuig by een landing beschadigd. Het voorbeeld van Fr&ulein Kr.o blooch, die onlangs in een kist naar Amerika 'rachtte te komen, heeft navolging gevonden. Een 23-Jarig Roemeens meisje heeft getracht in een pakkist van Weenen naar München te komen In een speciale Amerikaanse trein, de „Mozarf'-expresse, hoorde de douane aan de grens geklop en geroep. By onderzoek stootte zy op een kist, waaruit na opening een naar adem snakkend meisje kroop! De kist had geen luchtgaten, zodat zy, zonder deze ty- dige ontdekking, de reis van tien uren niet overleefd zou hebben. e vrouwen, die gisteren met hun kannen by de fontein van Nerac, een stadje in Zuid-West-Frankryk', kwamen, hadden alle reden eerst verbaasd te kyken en vervolgens een uur langer te biyven praten dan normaal. Want die oude pomp, die sinds mensen heugenis nooit anders dan zuiver water had gespoten, wist nu niets beters voort te brengen dan een olieachtige vloei stof. „Niets beters?" riepen sommigen. „Wy hebben een olielaag ontdekt 1" En inderdaad, de vloeistof rook naar petro- leurti en bleek zelfs brandbaar te zyn. Experts uit Parys en Bordeaux zyn in alleryl naar de pomp geroepen, zy zul len nu uit moeten maken, wat lucra tiever voor het stadje is: een waterpomp of een oliebron op het marktplein. kabinet, zoals het thans is samen gesteld,' niet alleen biyk heeft gege ven van een grote werkkracht, doch tot nog toe ook van een aanmerke- ïyke daadkracht in de tenuitvoerleg ging van zyn program. En omdat dit program hun uit het oogpunt van het algemeen welzijn doeltreffend voorkwam, zagen zij derhalve met genoegen het kabinet aan het werk. Een woord van bijzondere hulde wensten zy daarbij te brengen aan de minister-president voor diens on vermoeide coördinerende arbeid. Verscheidene andere leden waren van oordeel, dat in deze uiterst moeilijke tijden de vorming van een waarlyk na tionaal kabinet de voorkeur zou verdie nen boven een, dat slechts op twee par tyen rust. Andere leden gaven als hun mening te kennen, dat de uitzonderlijke nood der tijdén op zichzelf een kabinet van de breedst mogelijke samenstelling wense- lyk maakt en wel zó breed als met de geest van het program van het kabinet- Beel verenigbaar is. Verscheidene leden meenden, dat er belangryke verschillen in opvatting be staan tussen de partyen, waarop het kabinet steunt, hetgeen niet zonder uit werking biyft op de daden van het ka binet. Algemeen had men met belangstelling kennis genomen van de aankondiging in de Troonrede, dat een voorstel, ten doel hebbende de mogeiykheid te ope nen de nieuwe staatkundige structuur van het Koninkrijk spoedig een wette lijke grondslag te geven, wordt voorbe reid. Dat de hiermee aangekondigde grondwetsherziening slechts negatief be doeld is, n.l. alleen zal moeten dienen tot het wegnemen van belemmeringen, houdt naar de mening van vele leden een gevaar in. wanneer althans de posi tieve rechtsvorming de Regering niet reeds voor ogen staat. Wanneer men ter- wille van zulk een negatieve herziening de Kamers moet ontbinden en een be roep op de kiezers moet doen, bestaat de kans. dat men een volstrekt niet zuivere uitspraak van de kiezers krijgt. Sommige andere leden juichten de voorgenomen grondwetsherziening juist om de daar mee gepaard gaande Kamerontbindingen verkiezing van nieuwe kamers toe. Naar de mening van vele leden heeft de voorzitter der Kamer een verlossend woord gesproken ten aanzien van de hervorming van het parlement. In een Kamer van 150 of 200 leden zou het immers mogelijk zijn. voor ieder departement een des- kundige vaste commissie samen te stellen, wat de controle van de Ka mer op de daden der Regering doel treffender zou maken. Vele leden achtten de wijze, waarop van Nederlandse zyde de besprekingen over het plan-Marshall gevoerd zyn, weinig bevredigend. Zover hun bekend was, zijn hierbij uitsluitend ambtenaren betrokken geweest, terwijl zy de rege ringsvoorlichting omtrent de verschil lende aspecten van dit vraagstuk geheel onvoldoende achten. Zij meenden, dat een zo belangryk onderwerp niet bin nenskamers door enkele personen be hoort te worden afgedaan, doch dat vooral de Staten-Generaal doorlopend van de stand van zaken op de hoogte gehouden dienen te wordei). Van verschillende zyden werd ern stige critiek geoefend op het beleid der regering t.a.v. Indonesië. Som mige leden spraken als hun oordeel uit dat het Indische beleid der re gering vooral in de aanvang in hoge mate te kort gesohoten is. (Van onze speciale verslaggever) Nadat op de 68ste oentrale raadsver gadering te Rotterdam aan de heer H. E. v. d. Brule, voorzitter van de cen trale raad van de Diocesane R. K. Mid denstandsbond, wegens zyn verdiensten voor de katholieke middenstand, de on derscheiding „Pro Ecclesia" was uitge reikt en by acclalmatie besloten was tot een landelijke reclame-actie voor de middenstand, spoorde de geestelijk ad viseur, rector Kraakman, de winkeliers aan tot viering van Allerheiligen als Zondag, waarby werd medegedeeld, dat men doende is een vervroegde bomaan- wyzing voor 30 October te verkrijgen. Het hoofdbestuurslid van de N.R.K.M., dis heer Th. S. J. Hooy, lid van de Tweede Kamer-fractie, behandelde in een uitvoerige rede verschillende voor de middenstand actuele vraagstukken. Daarby stelde hy op eerste plaats vast, dat de middenstand in zyn geheel op organisatorisch gebied verre by arbei ders en landbouwers ten achter loopt, al dient erkend, dat de katholieke mid denstand ln deze achterhoede aan de kop ligt, en vervolgens, dat op staat kundig gebied, bijv. in de gemeentepoli tiek, de middenstand zelfs bezig is ter rein te verliezen, daar jonge krachten voor de bezetting van lege plaatsen ont breken. Na met sprekende cyfers de fi nanciële noodtoestand, waarin ons land verkeert, te hebben ontleed, wijdde de heer Hooy speciale aandacht aan de si tuatie, waarin de middenstand thans is gekomen. Dit beeld wordt ongunstig vertroebeld door de verkeerde manier, waarop de middenstand aan de weg timmert: consumptieve uitgaven, dure verbouwingen e.d., door enkele winke liers gedaan, doen de buitenstaander en ook het Directoraat-Generaal voor de Prijzen snel generaliseren. Dit is dan ook een van de oorzaken, waaraan men de huidige vorm van omzetbelasting te danken heeft, die spreker pertinent on rechtvaardig noemde. Ook de midden stand wil haar offer brengen by de spreiding van onze nationale armoede, doch dan dient zy volwaardig medezeg genschap te hebben als de ryksbemidde- laars met werkgevers en arbeiders aan tafel gaan zitten. Het ïykt soms of aan dit verzoek voldaan wordt, doch naar sprekers mening is maar al te vaak van te voren uitgemaakt, hoe de prijzen zullen worden. Er zyn groepen midden standers, die het stellig goed gaat, doch er zijn er ook, van wie het tegendeel geldt. Van de vele andere punten, die door de heer Hooy werden aangevoerd, noemen wij nog de kwestie van het mogen doorberekenen van de omzetbe lasting, hetgeen hy een aperte onrecht vaardigheid noemde. Bij de behandeling van de begroting van Economische Za ken zal van vele zyden aan de minister over deze aangelegenheid rekenschap worden gevraagd. De op initiatief van de Commissie- Generaal gesloten overeenkomst van Linggadjati heeft naar hun mening kwade gevolgen gehad. Zy achten het gelukkig, dat in de laatste tijd een iet wat beter beleid, meer gaande in de door hen zelf voorgestane richting, gevolgd is, hoewel dit door de vroeger begane mis slagen moeilijker uitvoerbaar is gewor den. Verscheidene andere leden sloten zich bij deze gedachtengang aan. Vele leden achtten het noodzakelijk te waarschuwen voor het communistische gevaar, dat zich ook in ons land doet gevoelen. Voorts werd opgemerkt, dat de oprichting van de „Cominform" waarin men een herleving van de „Komintern" zag, het gevaar van internationale be- invloeding van het politieke leven in ons land nog vergroot. Dit noopt tot extra waakzaamheid. Vele leden, die uit de pers hadden ver nomen, dat een commissie zal worden Ingesteld om de vraagstukken van be zitsspreiding en redelyke inkomensver deling te onderzoeken, hadden een mededeling hieromtrent in de Troon rede node gemist, omdat deze vraag stukken naar hun oordeel wel tot de belangrijkste van deze tyd gerekend mo gen worden. Indien het persbericht juist is, wordt dan, zo werd gevraagd, de taak van deze commissie niet wat erg veel omvattend? Kan de instelling der com missie spoedig tegemoet gezien worden? Vele leden waren van oordeel, dat de regering de politiek van lonen en pryzen, zoals die verleden jaar ig aangekondigd, niet heeft kunnen realiseren, omdat de prysverlaging, waarvan daarby werd uitgegaan, nipt een feit geworden is. Dientengevolge zijn spanningen gegroeid, niet alleen bij de loontrekkenden, maar ook elders, in het byzondey bij het agra rische deel van de ondernemersstand, spanningen, die de regering in de opzet van har Ir politiek noch heeft gewild, noch heeft verdisconteerd. Wil men komen tot een algemene reële verhoging van het levenspeil, dan is deze, naar de overtuiging van deze leden, slechts te verwachten van een verhoging der arbeidsproductiviteit. Met pynlijke verbazing hadden vele leden kennis genomen van de uitspraken van de Centrale Ereraad voor de Kun sten, welke met een begrip „opzet" pleegt te'werken, waaraan zelfs notoire nationaal-socialisten maar nauwelijks schynen te voldoen. Het was dezelfde leden voorts opgevallen, dat de kort ge leden aangenomen Perswet nog in het geheel niet wordt gehanteerd. Men was het er algemeen over eens, dat de financiële toestand niet alleen zéér zorgelyk, doch ook zéér onzeker is. Het is zeer teleurstellend, dat de gehele dienst een saldo-tekort van 1566 mil- lioen oplevert, te meer, nu zoveel fac toren dit resultaat nog in hoge mate onzeker maken. Van verschillende zyden voegde men hieraan echter dadeiyk toe, dat men er de regering geen verwijt van mag maken, dat de begroting niet sluit.. Niemand had immers voor dit begro tingsjaar reeds een enigermate sluitende begroting mogen verwachten. 8 Januari van dit l887 ontsnapten uit een transport van 42 politieke delinquen ten die van Hoènsbroek naar Den Hel der werden gebracht, 12 der gedetineer den. Elf mannen ontsnapten uit de vrachtauto, toen het transport halt had gemaakt voor een café te Renswoude by Amsterdam, terwijl de twaalfde in Am sterdam zelf er tussenuit ging. By het Ingestelde onderzoek bleek, dat de bewaking ran de vier begeleiden de bewakers te wensen had overgelaten, en dat by name te Renswoude, op een ogenblik slechts één bewaker het trans port moest overzien, terwyl het op de weg geheel donker was. Wegens deze nalatigheid hadden zich voor de Maastrichtse rechtbank te ver antwoorden de hoofdbewaker H. J. W. uit Hoensbroek en de bewakers Chr. H. W. en J. H. A R., beiden uit Sittard. Het O.M., waargenomen door mr. H. v. d. Hoeven, onderstreept, da^ het aantal bewakers en de soort bewapening onvol doende waren, maar de mannen hadden toch hun plicht moeten doen. Ze zyn daarin schromelijk te kort geschoten. De eis tegen de ex-hoofdbewaker W. was f200.of 2 maanden hechtenis; tegen de twee ontslagen bewakers f 100.of I maand hechtenis. Uitspraak Dinsdag 4 November. De regering heeft richtlijnen vastge steld omtrent de herplaatsing van poli tieke delinqenten in overheidsdienst. Dit zal slechts in zeer beperkte mate moge lijk zyn en alléén als arbeidscontractant in ondergeschikte en niet verantwoorde- iyke functies. Voorts alleen indien daar door de aanspraken van byvobrbeeld oud-strijders, dienstplichtigen of vrij willig dienende militairen op een burger betrekking niet worden aangetast. Bo vendien zal voor elke herplaatsing zowel by het Rijk als by provinciën, gemeen ten en waterschappen tevoren het advies worden ingewonnen van een door de mi nister van Binnenlandse Zaken Ingestel de commissie. Het Iraans parlement heeft een wet aangenomen, waarin nieuwe onderhan delingen met de Sovjet-Unie worden voorgesteld en de olie-overeenkomst tus sen Iran en de Sovjet-Unie van 1946 practisch te niet wordt gedaan. 102 leden stemden vcor, 2 tegen. Intussen had de Iraanse premier, Ghavam es Sul- taneh, verklaard, dat hij «Un woord ten opzichte van de U.S.S.R. gestand wenste te doen. Een wet, volgens welke de Iraanse olie uitsluitend met Iraans ka pitaal geëxploiteerd zou worden, werd verworpen. door BRAM VERSCHOOR 5) „Ik dank u. Als u me nu nog het adres zoudt willen geven van'mynheer Ferdinand, of liever van mevrouw Van Bemmelen, dan zullen wy u niet langer ophouden," zei hy. HOOFDSTUK III Herboren sterfhuis „Is het ver?'' vroeg ik. „Speculeer je nu al op een trammetje?" antwoordde Arie. „Och," zei ik. Hy kende myn afkeer van lopen even goed als ik de zyne voor publieke voertuigen. „We zyn er zó," stelde hij me gerust. „We hebben dan tevens de gelegenheid, te constateren dat een vief heer, zoals de heer Van Bemmelen vermioedeiyk was, niet veel gevaar liep van zyn huis naar dat van zyn neef per ongeluk in het water te belanden. Hoe klinkt dat? Waarschijnlijk volgen wij dezelfde weg, die hy ging of heeft willen gaan." De gedachte, dat we de verdwyning van Van Bemmelen min of meer aan het reconstrueren waren, kortte my de weg aanzieniyk. zodat ik pas voor het huis van de nicht met enige verrassing opmerkte, er byna een half uur over te hebben gelopen. Inderdaad waren we, behalve een enkele singel, die weers- zyden door een breed gazon werd in gesloten, geen water voorby gekomen. Wel enige keren een zeer druk ver keerspunt. Doch een verkeersongeluk geschiedt nu eenmaal nooit volkomen onopgemerkt en in het allerongunstig ste £eval moet men dan toch minstens het slachtoffer vinden. Behalve door de reeds genoemde over weging betreffende de oppervlakkige reconstructie, was de wandeling- trou wens gekort door het gesprek, dat ik met myn vriend voerde. „Waarom spreek Je zo hardnekkig over je cliënt ln de verleden tyd?" vroeg ik, „terwyi zyn huishoudster, je zou haast zeggen éven hardnekkig in de tegen woordige bleef? Ben je er zo zeker van, dat hij het tydeiyke, enzovoort?" „Zeker kan je pas van iets zyn, wan neer je een bewijs kunt leveren," ant woordde Arie. „En dat kan ik tot dus ver niet. Misschien deed lk het, om te zien, hoe hard de nek van mevrouw Groenewegen is." Arie is soms zeer banaal in zyn uit drukkingen, maar daardoor ook zeer duidelyk. inderdaad, indien de huis houdster wist, dat Van Bemmelen niet meer leefde, zou zy zich stellig ver- sproken hebben, door óók eens de te genwoordigs tyd te laten vallen. „Dus je bent nu wèl zeker, dat zy „Och, zéker. Hebben we d&érvan dan soms het bewys?" vroeg hy. Het huls, waarin Ferdinand gewoond had, stond aan het einde van de Velper- weg. Het was een vrijstaand buitenhuis, met rondom een kleine tuin. Een wit geëmailleerd bord op een paal ln die tuin verried, dat men hier een effecten kantoor kon vinden. Een tweede aanwy. zing hiertoe, van de weg af echter on zichtbaar, bevond zich onder een extra drukbel aan de buitendeur. Arie aarzelde even by de keuze tussen de twee bel letjes, drukte dan op dat voor het woon huis. Een jong dienstmeisje deed ons open. „Is mevrouw thuis?" vroeg myn vriend. „Ik zal even vragen," antwoordde het meisje. „Düs ls ze thuis," zei Arie. Het dedu ceren niet kunnende laten, voegde hy er aan toe: „Indien je twijfelde, zou je gezegd hebben: lk zal even kyken. Want je kunt het niemand anders dan me vrouw zélf yragen, beste kind. Zeg haar dan by die vraag, dat mynheer Arends haar graag even zou willen spreken." De gedienstige, die zyn tirade met een nauwelyks merkbaar schouderophalen gekleineerd had, ging een déur door, die een opschrift „kantoor" droeg. Ze keerde al spoedig weer terug, doch ging, zonder zich te verwaardigen ons het re sultaat van haar aanmelding mede te delen, de gang door naar ergens achter in het huis. Wij wachtten. Het duurde wel vyf minuten, voordat opnieuw de kantoordeur geopend werd. Ik herkende haar dadelijk van de foto: een dertigjarige, zeer zelfbewuste jonge vrouw. In de 'vragende blik, waarmee ze ons opnam, lag iets hooghartigs. Ze Was stellig niet iemand, die ongevraagd hulp zou accepteren. De uitdrukking hiervan ln haar houding was eigenlyk het enige, wat duidde op het verlies van haar echtgenoot. Ongetwyfeld was haar reeds meerdere malen hulp aangeboden, „Ik wilde u gaarne over een zeer be langryke zaak een ogenblik spreken, mevrouw," begon myn vriend. „Een belangryke zaak?" herhaalde ze. „In verband met uw oom," verklaar de hy. „Wie bent u?" vroeg ze. „Uw oom heeft my geschreven, Zon dag, om een onderhoud met my te heb ben op Maandag, de dag, dat hy van huis ging en niet meer terugkeerde. Ik ben detective, myn naam is Arends. Uit het feit, dat uw oom my één dag voor zyn verdwyning om raad wilde vragen, leid ik af, dat hy iets, zy het ook niet bepaald zijn verdwyning, verwachtte. Of iets vreesde wellicht." Ze trok haar wenkbrauwen op; ze wilde blijkbaar haar verbazing laten' be merken. Myn vriend merkte die echter niet op. Hy heeft de gave, iets wat hy niet zien wil, te negeren. „Op de dag," ging hy voort, „dat uw oom my schreef, stierf zyn neef, zon der ziek te zijn geweest. Ik lyk ln uw ogen wellicht onbescheiden doch lk voel me, alsof ik een opdracht van de ver dwenen oom heb, al weet lk ook' ln de verte niet, hoe die zou hebben geluid. Ik wilde dit Juist trachten uit te vinden en vervolgens proberen, er lets van te recht te brengen. Nogal vaag, nietwaar? Maar u kunt misschien een kleine op heldering geven, door me iets naders omtrent uw oom te vertellen. Hebt u een ogenblikje voor my?*' „Mag lk u dan even voorgaan?" zei ze. Ze liet ons plaats nemen in een ruime kamer, die uitzicht gaf op de voortuin en door deze heen op de weg. Voor het tijdvak van 26 October tot en met 8 November 1947 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 711 (Serie Q) 800 gr. brood 125 gr. boter 125 gr. margarine of 100 gr. Q-01 Brood Q-0I Boter Q-02 Boter vet Q-03 Boter vet Q-01 Vlees Q-02 Vlees Q-01 Melk Q-03 Melk Q-05 Melk 250 gr. margarine of 200 gr. 100 gr. vlees 400 gr. vlees 4 liter melk 6 liter melk 6y, liter melk Q-01 Diversen 100 gr. kaas of 125 gr. korstl. kaas Q-02 Diversen 50 gr. cacao. Q-03 Reserve 1600 gr. brood Q-04 Reserve 200 gr. kaas of 250 gr. korstl. kaas Q-06 Reserve 800 gr. brood BONKAARTEN KD, KE 711 (serie Q) Q-ll brood 800 gr. brood Q-ll boter 250 gr. boter Q-12 boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet Q-ll, Q-12 vlees 100 gr. vlees Q-13, Q-15 melk 10 liter melk Q-ll div. 100 gr. kaas of 125 gr. korstL kaas Q-12 div. 50 gr. cacao Q-13 reserve 800 gr. brood Q-14 reserve 100 gr. rozijnen (VoOilnle- vering) BONKAARTEN MA, MB, MC, MD. ME MF, MG, MH 712 (by*, arbeid, a.s. moe ders en zieken) (serie Q) Q-21 brood 800 gr. brood Q-21 boter 250 gr. boter Q-22 boter 250 gr. margarine of 200 gr. vet Q-21 melk 5 liter melk Q-21 vlees 300 gr. vlees Q-22 vlees 100 gr. vlees Q-21 kaas 200 gr. kaas of 250 gr. korstL kaas Q-21 eieren 5 'eieren Bovengenoemde bonnen kunnen reeds Vrydag 24 Oct. a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 27 Oct mag worden gekocht. De bonnen Q-14 reserve" voor rozynen moeten ulteriyk Zaterdag 8 Nov. bij een detaillist worden 'ingeleverd. De voor deze winter gereserveerde botervoorraad geeft niet de mogelijkheid het aandeel boter ln het totale vetrant- soen onge.7ijzigd te handhaven. Een aantal keren zal voor personen van 5 jaar en ouder 125 gram boter in het veertiendaagse rantsoen vervangen moe ten worden door 125 gram margarine, zodat voor deze groep het rantsoen dan geheel uit margarine en/of vet bestaat. Deze omwisseling zal voor de eerste maal geschieden in het rantsoen, dat in de bonnenlijst van 6 November aa. bekend wordt gemaakt. Het rantsoen boter voor kinderen van 05 jaar wordt niet gewijzigd. De paar koudere dagen ln het begin van deze week hebben het aanbod van slachtvee plotseling doen toenemen. Ten einde het aangevoerde vlees te fcor.nen verwerken, is het nodig, boven het rantsoen van 500 gram, dat in de ton- neniyst van 23 October is opgenomen, nog een rantsoen van 100 gram besrmk- baar te stellen voor personen van 5 Jaar en ouder. In verband hiermede deelt het Centraal Distributiekantoor mede, dat voor het tydvak van 24 OctoDer tot en met 8 November a.s. op bon Q-03 vlees 100 gram vlees of vleeswaren ver krijgbaar is. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen ,,een eenheid 7e periode" tot en met „«en eenheid 12e periode" van de brandstoffenkaarten WA 707 elk geldig zijn verklaard voor het kopen van één eenheid vaste brand stoffen. Voorts zyn de bonnen „vijf een heden 7e periode" tot en met „vyf een heden 12e periode" van de brandstoffen- kaarten WB 707 elk geldig verklaard voor het kopen van vyf eenheden vaste brandstoffen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de brandstoffenkaarten gemerkt WA en WB zyn uitgereikt aan niet-partlculiere huisbrandverbruikers, die daarvoor in aanmerking komen (kantoren, werkplaatsen e. d.). Naar wy vernemen hebben de geza menlijke verkeers- en vervoersDorden aan de minister van Economische Za ken een constructief voorstel gedaan, dat beoogt met alle beschikbare midde len een vrijwillige rationalisatie van ben zine tot stand te brengen. Men verwacht hiervan een gróter effect dan van restric tie of distributie van deze belangrijke brandstof. De directie van de N.V. Magazyn De Byenkorf te Amsterdam heeft hoger be roep aangetekend van het 14 October 1947 gewezen vonnis van de tuchtrechter. De Eerste Kamer is gistermiddag in vergadering byeengekomen onder voor zitterschap van prof. mr. R Kranen burg. O.m. was ingekomen de geloofs brief van het nieuw benoemd verklaarde lid der Kamer, mr. G. J. van Heuven Goedhart. Nadat de heer Van Heuven Goedhart (Arb.) was binnengeleid, legde hy in handen van de voorzitter de voorge schreven eden af. Vervolgens werd zonder beraadslaging of stemming goedgekeurd het wetsont werp tot beëindiging van financiële tegemoetkomingen aan rechthebbenden op een inschryving in het Grootboek voor de Ryn- en binnenvloot Eveneens zonder beraadslaging ot stemming werd goedgekeurd het wets ontwerp tot afwikkeling van de geblok keerde Markenbelasting. De vergadering werd daarna gesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3