TRUMAN ROEPT HET CONGRES BIJEEN Kabinet keurt plannen voor de tussentijdse hulp goed De Gaulle wacht uitslag van tweede ronde af Zijn zwijgen is dubbelzinnig en Schouwburg, concert congreszalen Reeds 209 doden in Indië Scheepsschroef mag niet over Moerdijkbrug Duits leger in de Sovjet-Unie DE „ONZICHTBARE MAN WERKELIJKHEID? Grote plannen van gebrs. Brinkmann Thans vervoer via de rivieren Schumacher pessimistisch gestemd D Het weer Tot hoofd en hart Frankrijk en Italië zijn er hard aan toe Ramadier's nieuwe kabinet Austin neemt het op voor Byrnes 628 gewonden en 16 vermisten I H Moeilijkheden voor de Spoorwegen VRIJDAG 24 OCTOBER 1947 71ste JAARGANG No. 23983 GROENLAND —f Valse berichtgeving in de Sovjet-Unie 2000 MIJNWERKERS NAAR ONS LAND 1 j ONZE STAD IN DE TOEKOMST: DR. P. J. A. IDENBURG NAAR ONS LAND DEN HAAG BESLIST: iiililitai lllllSSii LERAREN ZIJN ONTEVREDEN Nemen zij collectief ontslag? WEER VOOROORLOGS BIER Met ingang van 3 November Prinselijk Paar naar Goeree en Overflakkee j h. Het is een uiting van edelmoedig heid eerder geneigd te zijn tot bijstand dan tot raad. Als gevolg van lage waterstanden rr BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT S HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 cis, p. w„ f 3.90 p. Icwart Directeur: 3. 3. W. Boemgter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ver redenen te weigeren. Na een conferentie met de leiders van het Amerikaanse Congres op het Witte Huis heeft president Trumain Donder dagavond besloten het Congres voor 17 November in een speciale zitting bijeen te roepen. Hij zal dan hef Congres de plannen voorleggen voor tussentijdse hulp aan Frankrijk, Italië en Oostenrijk en het nemen van maatregelen tegen de steeds toenemende inflatie in de V.S. Voor de conferentie met de Congres leiders had Truman het volledige kabinet op het Witte Huis ontvangen en de mi nisters zijn plannen voorgelegd. Het kabinet keurde de plannen voor tussentijdse hulp aan Europa goed. De president zal hedenavond via de radio de bijzonderheden van zijn plan nen bekend maken President Truman verklaarde tijdens een persconferentie na de bijeenkomst op het Witte Huis, dat alle leden van het Congres, die thans overzee verblijven, per 17 November zullen zijn teruggekeerd. Hij zeide: „Er zijn twee dringende re denen voor het spoedig bijeen roepen van het Congres. Ten eerste: het is dringend noodzakelijk, dat het Congres bij de wet een eind maakt aan de voortdurende stijging der prijzen, welke voor millioe- r.en Amerikaanse gezinnen ontbering veroorzaakt en de welvaart en de voor spoed van het gehele volk in gevaar brengt. Ik zal, wanneer het Congres bij eenkomt, passende maatregelen met be trekking tot inflatie, hoge prijzen en ho ge kosten van levensonderhoud voorstel len. Ten tweedehet is eveneens nood zakelijk, dat deze regering toereikende maatregelen neemt om de crisis in West- Europa, waar bepaalde landen hiun fi nanciële hulpbronnen hebben uitgeput en Piet - in staat zijn voedsel en brandstof te kopen, welke noodzakelijk zijn om de komende winter te overleven, het hoofd te bieden. Het blijkt nu, daj, de minimum-be hoeften van Frankrijk slechts ongeveer tot het eind van December met de hui dige gelden kunnen worden gedek^ en dat dit land het nieuwe jaar zal ingaan zonder gelden ter betaling van de essen tiële import. De behoeften van Italië zijn zelfs nog dringender, want Italië zal vopr het einde van dit jaar aanzienlijke hulp nodig hebben. Bovendien blijkt, dat er extra gelden nodig zullen zijn om onze positie in de bezette gebieden te hand haven. Heit is duidelijk, dat actie van het Congres Piet tot Januari kan wor den uitgesteld". Truman wees er voorts op, dat een speciale zitting 't Congres de gelegenheid zou geven sneller te kunnen overwegen, welke rol de V.S. moeten spelen in het programma voor het herstel wan Europa op lange termijn: met andere woorden, het plan-Marshall. Georges Donath, die op de beschuldi ging een complot tegen de Hongaarse regering geleid te hebben ter dood ver oordeeld was, is Donderdagmorgen op gehangen. ALS STRATEGISCHE BASIS Hoordpool O Rum. Steunpunt! O U.S.A. Stounpuntl Denemarken heeft van de VerStaten de volledige ontruiming van Groenlandde enige Deense koloniale bezittinggeëist. De VerStaten verkregen volgens het Deens-Amerikaanse defensieverdrag van 9 April 1941f teneinde het Westelijk half rond te kunnen beveilgenhet recht vliegvelden en vlootbases aan te leggeny radioen weerstations te bouwen en hiervan gebruik te makenzolang dit noodzakelijk zou zijn. De overeenkomst erkende uitdrukkelijk de souvereine rech ten van Denemarken op Groenland Op bovenstaand kaartje komt het strate gische belang van Groenland duidelijk naar vorenDe weg via Groenland en Spitsbergen is de kortste verbinding tus sen Amerika en Sovjet-Rusland. Om de zelfde reden legde Rusland in het begin van dit jaar grote belangstelling voor Spitsbergen aan de dag (Telefonisch van onze Parijse corres pondent). Parijs, 23 October Een der meest gezaghebbende politieke schrijvers van Frankrijk, met een erken de staat van dienst in het verzet en in Dachau, Rëmy Roure, maakt zich heden avond in de „Monde" tot tolk van een zekere bezorgdheid, bij velen teweegge bracht door het stilzwijgen, dat generaal De Gaulle tot dusver in aqht heeft ge nomen over de door hem behaalde stem busoverwinning en het gebruik, dat hij daarvan denkt te maken. Alvorens weer te geven, wat Rémy Roure zegt, dient echter ook melding gemaakt van de hier en daar bestaande ongerustheid, dat het stilzwijgen van De Gaulle zou kunnen betekenen, dat hij niet van plan is wan de hem door zijn overwinning ge boden kansen gebruik te maken; zoals hij bereids vroeger de bij de bevrijding geboden kansen onvoldoende zou heb ben uitgebuit. „De leider van het R.P.F.", aldus dan Rémy Roure, „w^cht de uitslag van de tweede ronde af. Zal zijn optreden af hangen van het definitieve percentage stemmen? Indien het door de kiezers aan het R.P.F. gegeven percentage vijftig bereikte in plaats van veertig, zou hij zich dan gerechtigd achten de grond wettelijke grenzen te overschrijden? Wij zullen generaal De Gaulle niet de beledi ging aandoen van dit te denken. Maar hij riskeert door zijn stilzwijgendheid, dat hij zulks laat geloven,en misschien hopen door een deel van zijn troepen. En daarin schuilt de dubbelzinnigheid, een dubbelzinnigheid, die voor velen Pijnlijk is." Pijnlijk is zij dan, volgens Rémy Roure in de „Monde", voor al diegenen, die werkelijk van Charles de Gaulle houden in tegenstelling tot hen, die hem mis schien niet mogen, doch hem volgen om zich van hem te bedienen. Zoals reeds bericht, was Dinsdag be kend gemaakt, dat generaal De Gaulle in de loop van Woensdag een verklaring aan de pers zou publiceren. Woensdag Werd echter slechts medegedeeld, dat de generaal zijn verklaring uitstelde tot de Volgende week. Inmiddels werd opschud ding veroorzaakt door categorische be tichten in de Parijse pers, de beste bladen inbegrepen, volgens welke te Colmar de Propagandachef van het R.P.F. Monsieur Malraux romanschrijver, Uebermensch- Philosoof, voormalig zee-officier, avon tuurlijk verzetsman en zeer versatiel Politicus aldaar op een persconferen tie onthuld had, dat het de bedoeling was Van de generaal om slechts geroepen door een directe volksuitspraak de teu gels van het bewind in handen te nemen, gen uitnodiging van de President .der Republiek zou niet voldoende zijn, zelfs hiet als zij gedaan werd' met instemming van het parlement en van de arbeiders organisaties. Dat de authenticiteit van deze berich ten achteraf is tegengesproken, en ver klaard werd, dat generaal De Gaulle bovendien in het geheel niet aan een staatsgreep dacht, heeft blijkbaar niet alle twijfel kunnen wegnemen. Plebisciet staatsgreep zijn weliswaar natuurlijk «jet hetzelfde. Evenwel kent de grondwet «iet de figuur van een volksuitspraak «Ver een persoon, doch slechts over wets ontwerpen. Indien De Gaulle zich werke- iJk zou willen laten plebisciteren, zoals heet, zou eerst in dier voege de grondwet moeten worden gewijzigd, veneens zou de grondwet moeten wor den herzien indien men binnenkort, al thans voor Juni a.s., tot nieuwe algemene verkiezingen, dus tot kamerontbinding, zou willen overgaan, teneinde het De Gaulle, die van deze Kamer niets wil weten, terwijl het vooralsnog ook zeer twijfelachtig is, of deze Kamer een meerderheid bevat, die iets vgn De Gaulle wil weten, eventueel mogelijk te maken legaal regeringshoofd te worden, of althans teneinde klaarheid te brengen in een situatie, waarin pays légal en pays réel elkaar kennelijk niet meer dekken. Zou DeGaulle na een dergelijke grond wetsherziening aan de macht zijn geko men, dan zou zijn eerste werk natuurlijk zijn de grondwet in haar geheel opnieuw op de helling te zetten, teneinde haar in overeenstemming te brengen met zijn op vattingen onder meer de sterke staat be treffende en de samenhang van de Franse Unie. Uit de verklaring, waarmede minister president Ramadier zich vanmorgen, na voorstelling van zijn nieuwe kabinet aan de president der Republiek, tot de pers heeft gericht, sprak echter duidelijk de in ieder geval door het grootste gedeelte der socialistische partij met monsieur Ramadier gedeelde overtuiging, dat wat De Gaulle beoogt, onverenigbaar is met een republikeins regime van vrijheid en volkssouvereiniteit. Ramadier gaf dan ook onomwonden te verstaan, dat zijn nieuwe of herziene ka binet mede bedoeld was als strijdformatie, gekeerd naar twee fronten, het commu nistische en dat van de R.P.F. Naar in politieke kringen wordt opgemerkt kan het nochtans zeer wel zijn, dat Ramadier dit wapen heeft gesmeed voor niets. In dien hij namelijk Dinsdag a.s. niet het vertrouwen der Kamer krijgt. En dan nog: hebben Ramadier en zijn medewer kers de envergure van een Georges Clemenceau en Raymond Poincaré, die in benarde omstandigheden vanuit een mid denpositie de democratische orde met succes wisten te verdedigen? Premier Ramadier heeft bekend ge maakt Dinsdag a.s. een motie van ver trouwen in de Nationale Vergadering te zullen vragen. De Amerikaanse senator Warren Aus tin heeft Donderdag in de politieke com missie der V. N. de verwerping gevraagd van de Sovjet-resolutie tegen de oor logsophitsers, daar zij bedoeld zou zijn om de aandacht af te leiden van het practische programma voor de verwijde ring van de werkelijke oorzaken van oorlog. „Wisjinsky noemde Byrnes een oor logsophitser. Hij zou hem ongetwijfeld in de gevangenis werpen, indien hij de macht daartoe zou hebben. In ieder ge val zou hij hem en anderen dé mond willen snoeren", zo zeide Austin. Door gedeelten uit het boek van Byr nes „Speaking Frankly" aan te haien, trachtte hij aan te tonen, dat Byrnes eerder in vrede dan in oorlog geloofde. „Pogingen meningsuiting te onder drukken zouden op de lange duur falen. Het is onmogelijk de mens te ver hinderen, waar te nemqn, te vergelij ken, te denken, en zijn mening fluiste rend door te geven. De weg van beper kingen door verordeningen leidt direct naar censuur en een politiestaat,'' a.'dus Austin. „De Verenigde Staten zullen,''' zo zei de Austin, „hun pogingen blijven voort zetten om de negatieve en tegenwerken de diplomatie te overwinnen met een diplomatie, die een constructieve oplos sing zoeki Laat ons daarom deze reso lutie verwerpen en doorgaan met ons werk." De Canadese afgevaardigde Hsey, stelde 'n nieuwe resolutie in de plaats van de motie van Wisjinsky. Ilsey zeide, dat alle propaganda, die zich tegen vreed zame bedoelingen en de beginselen van het Handvest richt, en ook het soort propaganda, omschreven in de Sowjet- resolutie, dient veroordeeld te worden. Hij zeide voorts, dat, door valse be richtgeving in de Sovjet-Unie, het Sow- jet-volk een verwrongen beeld van Ca nada had gekregen. „Dat noem ik oor logsophitsing Naar de Voorlichtingsdienst van het ministerie van Sociale Zaken mededeelt, is dezer dagen te Genève, in het kader van dë werving van 8000 verplaatste personen, voor de Britse zone, een over eenkomst getekend tussen een vertegen woordiger van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken en ir. A. Pau- len, hoofdingenieur van de Nederlandse Staatsmijnen, als vertegenwoordiger van de Nederlandse regering. Deze over eenkomst is van dezelfde strekking als de overeenkomst, die in dit zelfde kader in het voorjaar is gesloten met de auto riteiten van de Amerikaanse zone. Het is de bedoeling uit de Britse zone 2000 mijnwerkers, 250 metaalarbeiders en 250 textielarbeiders toe te laten. De voor keur wordt gegeven aan ongehuwden, doch in principe zijn ook personen met gezinnen niet uitgesloten. De suikerbietencampagne is in volle gang en volgens de beschikbare gegevens zal het resultaat goed zijnDrukte bij de suikerfabriek in Halfweg Het zalenprobleem in onze stad Is ernstig. Het wachten is op materia len, want als die er zijn, kunnen tal rijke plannen verwezenlijkt worden. Me^ verbazing en, bewondering heb ben wij thans kennis genomen van een project, dat voorziet in een to neelzaal voor 600 personen, een dans-, congres- of concertzaal voor 550 bezoekers en een dinerzaal, waarin 300 gasten zich kunnen ver enigen. Ruime foyers, vestiaires, buf- Verwachting tot Zaterdagavond: Matige, in het Noorden van het land later vrij krachtige Oostcïïjike wind. Plaatselijk nevel of mist, ove rigens meest zwaar bewolkt met hier en daar nog enige lichte regen. Da ling van temperatuur. Zon 7.2017.27, maan 16.30—1.39. Officieel is te Batavia bekend ge maakt, dat de Nederlandse verliezen tussen 4 Augustus en 9 October be dragen: 209 gesneuvelden, 628 ge wonden en 16 vermisten. De MARVO meldt, dat de verliezen bij de Ma rine over September bedroegen: 2 gesneuvelde officieren, 1 korporaal en 5 manschappen, terwijl 2 officie ren aan hun verwondingen overle den. 1 korporaal en 4 manschappen werden gewond. Volgens een officieel communiqué te Batavia uitgegeven, zal dr. P. J. A. Idenburg, plaatsvervanger van de Lt. G. G„ in de loop van November een mis sie naar Nederland en wellicht ook naar de Verenigde Staten krijgen. In aanslui ting daarop zal hij met enkele maanden buitenlands verlof in Nederland vertoe ven Met de waarneming van zijn functie zal de Recomba van West-Java, Raden Abdoelkadir, worden belast. Tot Recomba van West-Java zal worden benoemd Hil- man Djajadinfngrat, regent van Soeka- boemi. De leider der Duitse sociaal-democra ten in de Westelijke zones, Kurt Schu macher, heeft tijdens een interview te Washington met klem verklaard, dat hij de jongste Amerikaanse persberich ten over het bestaan van een Duits „marionetten"-leger in de Sovjet-Unie, onder veldmaarschalk Von Paulus, kon bevestigen. ,,Ik weet, dat het waar is", zo zeide hij. Hjj verklaerde, dat de V. S. en En geland een economische en politieke demoralisatie in Duitsland en een ge vaarlijke vergroting van de communis tische kracht in het leven roepen, in dien zij voortgaan met hun plan voor ontmanteling van de Duitse industrie in hun zones. Schuhmacher verklaarde vervolgens, dat het Duitse volk, indien het vast zou houden aan zijn verlangen om nationa lisatie der industriën te verkrijgen, geen krachtige oppositie van de zijde der Amerikaanse regering zou ondervinden. De I&nerikaanse autoriteiten zijn vol gens Schuhmacher te optimistisch ten aanzien van de voedselvooruitzichten in de Britse en Amerikaanse zones tijdens de winter. De communisten hebben, volgens Schuhmacher, weinig succes bij de Duit se arbeiders, maar het ontmantelings programma zou hun kracht in hoge mate vergroten. Hij stelde de communisten aanspra- Op het departement van Overzeese Gebiedsdelen heeft minister-president dr. Beel de apdotatie-commissie Amsterdam-Rotterdam voor Oost-Indonesië geïnstalleerd. V.l.n.r. dr. Oppers, voorzitter commissie Amsterdam, burgemeester d'Ailly, min.-pres. dr. Beel, mr. pj. Oud, burgemeester van Rotterdam en mr, van der Mandele, voorzitter commissie Rotterdam kelijk voor de verdeling van zijn land en was pessimistisch gestemd ten aanzien van de aanstaande besprekingen over het vredesverdrag met Duitsland te Lon den. „Het belangrijkste is, duidelijk te maken, dat de schuld ligt bij de Sovjets. De verdeling van Duiteland is reeds een voldongen feit. Nodig is zo spoedig mo gelijk vredesvoorwaarden te scheppen voor de Duitsers buiten de Russische invloedszone," zo besloot hjj. De schroef van de „Willem Ruys" Qpnag niet over de Moerdijkbrug. Zie daar het laatste nieuws over het transport, dat sinds enige dagen vele gemoederen bezig houdt. Den Haag heeft gesproken en daarmee is de zaak fini. Aldus de directeur van de N.V. H. J. van Ruiten's transporten te Bergschenhoek, met wie we een onderhoud hadden. Bfj een doorzetten van het transport, beladen gelijk tot nu toe, bedroeg de „speling" op de brug slechts 20 c.m. Dat fs te riskant, had een ingenieur van Waterstaat in Brabant verklaard „Wan neer u de speling nu een halve meter kunt maken, neem ik er genoegen mee." Eilacie, hij had niet gerekend op ho gere machten De schroef op de truck werd verschoven en de speling werd zelfs vijf centimeter meer dan de gevraagde halve meter, ver zekerde de heer Van Ruiten. Er was zo geen gevaar meer voor beschadiging van de brugkant en dus dacht fk: Dat komt voor mekaar. Maar nu besliste Den Haag Te Leusden bij Amersfoort is de eerste steen gelegd van een nieuw paviljoen der Technische School „Don Bosco" van de Paters Salesianen. Het dochtertje van mi nister dr. J. J. Gielen verricht de steen legging e Zwitserse correspondent van een Brussels blad kabelt uit Zürich dat „De onzichtbare man", van wie tot dusver slechts werd gesproken ia verband met het boek van de geniale Britse fantast Wells, werkelijkheid is ge worden. De ingenieur Franz, een Oostenrijker, zou de uitvinder zijn van „de onzicht bare man". Deskundige op het gebied der onzichtbare stralen, heeft Franz het grootste gedeelte van zijn leven in zijn laboratorium te Salzburg doorgebracht. Nu pas is hij uit de afzondering getreden om aan de wereld de uitvinding van de geheimzinnige stralen mede te delen die elk organisch lichaam, de mens inbegre pen, onzichtbaar maken. Voor enkele dagen werd de nieuwe uit vinding voorgesteld aan een vergadering van geleerden en journalisten. We doen hier een greep uit het verslag van een ooggetuige: Toen het gordijn naar omhoog ge trokken werd, zag men op een podium een man in zittende houding. Hij droeg een zwarte bril. Achter in de zaal be vond zich een electrisch apparaat van vrij grote omvang, dat ietwat gelijkt op een transformator. Franz ging achter het toestel staan, draaide aan enkele knoppen, duwde op een paar hefbomen en plotseling werd er een verblindende lichtbundel geprojecteerd, op de man met de zwarte bril die daar onbeweeglijk zat. De lichtstralen namen gedeeltelijk in scherpte en omvang toe. Het mense lijk lichaam werd in de helle schijn op genomen en deinde langzaam weg. Men kon nu de achtergrond van het toneel duidelijk waarnemen. Na enkele mmoten werd het toestel opnieuw in werking ge zet en geleidelijk kon men de persoon opnieuw herkennen. Na de voorstelling werd Franz met vragen bestormd.Hij weigerde echter elke wetenschappelijke verklaring, onder voorwendsel, dat hij zijn aangevraagde internationale brevetten nog niet had ontvangen. Hij zei nochtans dat de oude droom van de mensheid, op commando lichamen te doen verdwijnen, in vervul ling was gegaan. Franz voegde er aan toe, dat hij op het punt stond zijn toe stel te perfectionneren en vooral het te verkleinen, zodanig, dat het niet meer dan één of twee kilo zou wegen. Hij voorspelde de mogelijkheid van een miniatuurtoestel dat in de zak zou kun nen meegenomen worden. Het grote probleem zou erin bestaan een geschikt middel te vinden om het toestel van electrische stroom te voorzien. Franz zei dat hij een plan had uitgestippeld om deze moeilijkheid te overwinnen, zodat men binnenkort zal kunnen uit wandelen gaan met een dergelijk toestelletje op zak. Men behoeft dan slechts op een knop te duwen om voor de voorbijgan gers onzichtbaar te worcien. Franz heeft niet gewaagd van de revo lutie die zijn uitvinding zal teweeg bren gen bij demisdadigers en interna tionale spionnen. Tot zover dit relaas, dat menigeen die op gespannen voet staat met de belasting ambtenaar met genoegen zal hebben ge lezen. Wat is er gemakkelijker dan, als het ooit zo ver komtbij de komst van deze man een druk op „zijn" knop te geven en hem in het niet te doen ver dwijnen? Maar vergeet niet, dat ook de belas tingambtenaar van deze noviteit gebruik zal kunnen maken ..onzichtbaar" levende lijve voor u zal kunnen komen te staan. Dan kunt ge aldus zichtbaar ge-- constateerd zijnde, moeilijk meer van ~uwe Jknon" eebruik maken. anders. De Residentie kwam niet met een fiat over de brug en dus komen wij er ook niet over. „Ik vroeg naar de reden van de weigering, maar het antwoord bleef uit." Hoe het nu verder gaat? „Ik maak me geen ogenblik bezorgd," lachte de heer Van Ruiten. „We rijden de schroef naar 't haventje, waar vroeger de pont aan kwam en vertrok. Eerst dacht fk er aan de schroef met een bok naar de over kant te varen en daar weer °P de truck te laden, maar de beslissing van Den Haag gaat zelfs zover, dat we niet eens meer op de Rijksweg mogen komen. Ik ben derhalve genoodzaakt alles via het natte element te doen Of de bok zal het gevaarte gaan overladen op een schuit, öf hij zal het, hangend aan de ketting, zelf helemaal naar Rotterdam vervoeren." De vraag is maar, wat er met de tweede reserveschroef moet gebeuren. De „Willem Ruys" is immers een dubbel- schroefschip en het spreekt vanzelf, dat er daarom twee reserveschroeven zijn. Het tweede exemplaar bevindt zich nog op de fabriek endeze ligt niet aan het water. „Maar wie er ook aan twij felen mocht, of de tweede editie door het verbod, yan de weg gebruik te maken, ooit de „Willem Ruys" zal bereiken. Ik in ieder geval niet," gaf de heer Van Ruiten te 'kennen. „Ook deze schroef zal nog bijtijds arriveren." 31 October a.s. zal de Algemene Ver eniging van Leraren bij het Middelbaar Onderwijs in „Esplanada" te Utrecht bijeenkomen in een buitengewone alge mene vergadering. Men zal de mogelijk heid bespreken van de actie tot collec tieve ontslagaanvrage in samenwerking met de andere lerarenorganisaties in verband met het uitblijven van de verbe tering in hun salariëring. In zijn nota naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp „nadere vaststelling van het bedrag van de accijns op bier" zégt de minister van Financiën van oordeel te zijn, dat het thans niet het meest geschikte ogenblik is de opcenten op de bieraccijns in die accijns te doen begrijpen. Hij acht het beter deze aangelegenheid onder ogen te zien, als de unificatie der accijnzen met België en Luxemburg tot stand komt. De brouwers hebben ten onrechte de verwachting gekoesterd, dat het onder- werpelijke wetsontwerp zó tijdig tot wet zou worden verheven, dat de inwerking treding 3 November 1947 zou kunnen worden gesteld. Blijkens mededelingen van vertegenwoordigers van de brou wers zal de voorraad bier van de lich tere samenstelling tegen 3 November a.s. geheel zijn verbruikt. Met ingang van die datum zal slechts bier van het vooroorlogse gehalte voor radig zijn. De brouwers hebben er in verband met het vorenstaande op aan gedrongen, dat de voorgenomen verla ging van de accijns reeds zal worden toegepast op de hoeveelheden bier en brouwsels van vooroorlogs gehalte, welke 3 November 1947 in de brouwerijen aan wezig zijn en daarna zullen worden ver vaardigd. De minister heeft er geen be zwaar tegen aan dit verlangen tegemoet te komen. Bjj het bezoek, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard 27 Oct. zullen brengen aan Goeree en Overflakkee zullen ach tereenvolgens worden bezocht: Middel- hamis, Stad aan *t Haringvliet, Den Bommel, Oude Tonge, Oolbgensplaat, Nieuwe Tonge, Herkingen, Melissant, Ouddorp, Goedereede, Stellendam, Dirfes- land, Sommelsdijk en wederom Middel- harnis. De Staten van Suriname hebben naar aanleiding van de brief van minister Jonkman besloten acht inplaats van zes afgevaardigden naar de ,Rondetafelcon- ferentie te zenden. fetten en toiletten zullen het geheel maken tot een complex, waarmede Haarlem im het hart van de stad ge diend zal. zijn. Architect Fred. M. Kramer ontwierp dif, plan voor de N.V. Exploitatie Mij. Gebrs. Brinkmann aan de Grote Markt en had betrekkelijk vrij baan omdat een groot aantal par.den in de Smedestraat en Schoutensteeg, benevens de garage in die straat in het bezit van de N.V. zijn. Al deze panden zullen worden afge broken (zo ver is het natuurlijk thans r.og niet) can plaats te maken voor de nieuwbouw, die het Rembrandt Theater geheel omsingelen zal en toj de achter kant van de huizen aan de Barteljoris- straat zal reiken. De hoofdingang voor de nieuwe zalen zal in de Smedestraat zijn, op de plaats waar nu de ingang van de garage is; de ruimte daarnaast tot aan de Schoutensteeg "zal in overeen stemming gebracht worden met de ge vel. die in de Smedestraat voor het Rembrand^ Theater gebouwd is. Deze hoofdingang zal 5.50 M. breed zijn en leiden naar een grote hall met cerftraal trappenhuis, dat voor vier eta ges hetzelfde beeld zal geven- De eerste vloer geeft toegang tot de feestzaal, me^ vestiaire etc., daarboven wordt de to neelzaal gebouwd, op de derde verdieping ligt rï-e kleine feestzaal en via de vierde verdieping krijgt men boegang tot het balcon van de toneelzaal. Tussen de tweede en derde verdieping ligt, wat ver der gebouwd, de grote foyer, die volgens moderne opvattingen zal worden inge richt en gelegenheid zal geven tot zeer snelle bediening. De praktijk heeft uitgewezen, dat een toneelzaal niet tevens kan dienen als danszaal en daar veie dilettanten-vere nigingen tóch graag „dansen na afloop" op hun programma zetten, krijgen ae straks gelegenheid om na het spei te verhuizen naar de congreszaal. De klei ne dinerzaal (nog altijd voor 300 per sonen) is vlak bij de keukens, die uit gebreid zullen worden, gelegen. Het plan is verder het huidige kantoor naar elders over te brengen, waardoor nog een zaal, Iets groter dar. de z.g. tuinzaal, in ge bruik kan worden genomen. Men verheelt zich niet, dat uitvoe ring van dit alles niet op korte termijn kan geschieden, waarom het werk dan ook ir.- etappes zal worden aangepakt. Zo gauw er materiaal beschikbaar ge steld wordt zal de kleine feestzaal ver rijzen, dan komt de grote en daarna de schouwburg. De muziekzaal en de ke gelbanen zullen gesloopt moeten worden. Latér de grote garage, de winkels in de Smedestraat en de huisjes in de Schou tensteeg. Aan de hand van een kunstig gemaak te maquette hebben wij nu reeds een kijkje kunnen nemen in de gezellige schouwburg, de lichte congreszaal, de vestiaires, de foyer etc. Het zal schoon worden! Wij vroegen de heer J. Brinkmann nog of de lintvormige bebouwing van Haar lem zo'n geweldig ontspannings- en ver gaderingscomplex in de binnenstad in de toekomst nog wel noodzakelijk zou ma ken. De heer Brinkmann antwoordde, dal de trek naar het centrum, zelfs bfj een intense bebouwing van Noord, als van ouds zal blijven bestaan. Zeker, wan neer er voldoende goede en goedkope vervoermiddelen zijn. Maar afgezien daarvan is het voor de stad van de grootste betekenis, dat hier congres sisten uit binnen- en buitenland royaal ontvangen kunnen worden. Bouw van hotels is niet urgent en moet tot teleur stelling leiden, omdat Amsterdam en Zandvoort meer zullen trekken. Wél is Haarlem zeer geschikt om een gids van uitstekende particuliere gastheren en -vrouwen samen te stellen. Het doel van onze zaak is, zo besloot de directeur, een centrum in het cen trum te scheppen van vermaak, culinaire genoegens en goede vergadergelegenheid voor grote gezelschappen. Wfj hebber, van dit alles met grote aandacht kennis genomen. De lage waterstanden, die de laat ste tijd mede als gevolg van gebrek aan regen in de grote rivieren zijn ontstaan, hebben de vaart voor veel schepen met bepaalde diepgang onmogelijk gemaakt. De Ned. Spoor wegen hebben hierdoor plotseling grote hoeveelheden goederen voor haar rekening gekregen dte anders met deze schepen konden worden aangevoerd. Het betreft hier voor namelijk het vrachtvervoer uit de landen Zwitserland en West-Duits- land. Deze omstandigheid levert de N.S. grote problemen op, daar op het ogen blik juist de bietencampagne in volle gang is en het aardappelvervoer naar België ook geen vertraging mag on dervinden. Men heeft de moeilijkheid in Nederland grotendeels getracht op t# lossen door bij de arbeiders, die belast zijn met het laden en lossen van de wagons op grotere snelheid aan te drin gen en zodoende de frequentie van de wagenomloop op te voeren. Behalve bij het transport van producten als benzine en olie liggen de moeilijkheden ook bij het vervoer van steenkolen. In nauw overleg met het Rijkskolenbureau heb ben de Ned. Spoorwegen tot dusver het verhoogde kolentransport per trein in ons land nog kunnen verwerken. Het onderzoek, dat inzake de malver saties bij het Beheersinstituut te Am ers foort gaande is, heeft geleid tot de ar restatie van een zekere B. Deze em ployé van het instituut is inmiddels voor de Officier van Justitie te Utrecht ge leid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1