Zittingsjaar van Britse parlement in teken van economische crisis iisns Roemeens boerenleider in beklaagdenbank NIEUWE BEPERKINGEN IN ENGELAND r r Autobusondernemers hebben critiek op houding der Spoorwegen ynütg. J Moordaanslag thans op verpleegster berecht N' Bezuiniging van 200 millioen op het bouwprogramma HONDS Gevangenisstraf van zes jaar geëist Russisch graan naar Italië Beschuldiging tegen Maniu onhoudbaar VERLAAGD mhdrnjnitiQ. Nogmaals de „Willem Barendsz" Oppositie ligt op de loer w Provocatie van beschaafde wereld RANTSOEN OPNIEUW L L r Coördinatieplan van autobuswezen Aardappelmeel in het brood VRIJDAG 24 OCTOBER 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT ijfs Mr. J. Ie Poole lid der Tweede Kamer Raadselachtige Over vier a vijf weken Verklaringen van de scheeps journalist MGR. MUTSAERTS BIJ DE PAUS Het zittingsjaar van het Britse Par lement, dat koning George VI Woensdag met het uitspreken van de Troonrede heeft geopend, zal geheel in het teken staan van de strijd tegen de economische gevaren, die Engeiand bedreigen. Maakt de ernst van deze ge varen dit alleen noodzakelijk, nog dringender is bij Labour de behoefte, met alle kracht het economisch pro gram ten uitvoer te brengen, omdat niet slechts het bestaan van het land, doch ook dat van de regering zelf daarvan afhankelijk is. De oppositie ligt op de loer en zal niet aarzelen, Att- lee en zijn kabinet ten val te brengen, indien dit door een verkeerd econo misch beleid mogelijk wordt. Iedereen weet, dat de armoede, waar in Groot-Brittannië op het moment verkeert, waarachtig de schuld van La bour niet is. Wel echter zijn Churchill, Eden e.a. er in geslaagd twijfel te wek ken ten aanzien van de vraag of er niet al veel eerder en veel krachtiger inge grepen had moeten worden. Zij hebben reeds het woord „verkiezingen" uitge sproken. Zolang Labour over een zo aanzienlijke meerderheid in het Parle ment beschikt als nu, is er natuurlijk niet veel kans, dat er inderdaad verkie zingen gehouden zullen worden, voordat de vastgestelde tijd (uiterlijk 1950) is aangebroken. Indien echter zal blijken (wat op het ogenblik niet het geval is), dat het volk achter de parlements leden het in meerderheid oneens is met de daden der regering, zouden de Con servatieven wel eens reden aanwezig kunnen zien, met alle kracht ver kiezingen te eisen. Hun overwinning zou dan nog lang niet zeker zijn, doch zelfs de kans, gewipt te worden, kan de regering niet naderbij laten komen. Zij heeft dan ook haar lot groten deels in handen gelegd van de meest bekwame Labourpartijgan- ger op dit terrein, Sir Stafford Cripps, die enige weken geleden als bijna on beperkt economisch dictator werd aan gesteld. Van zijn daden zal het afhan gen, hoe de naaste toekomst van En geland er ook in binnenlands-politiek opzicht uit zal zien: of het social'stisch bewind aan bod zal blijven, dan wel of het zal moeten onderdoen voor de langzaam maar zeker in kracht en aan tal toenemende Conservatieven. Het moet een concessie aan de meer recht se leden van Labour, aan degenen dus, die het eerst voor een overlopen naar de Conservatieven in aanmerking ko men, geacht worden, dat de regering voorlopig afziet van een verdere door voering van de nationalisatie-voorne mens. In het partijprogramma staat de na tionalisatie der metaalindustrie op de eerste plaats. Toch werd daaromtrent in de Troonrede geen wet in het vooruit zicht gesteld. En ofschoon de koning eindigde met te aeggen, dat er, behalve wat hy dan wel aangekondigd had, nog andere wetsontwerpen aan het Pare ment zouden kunnen worden voorgelegd, is het niet zeer. waarschijnlijk dat de regering in het huidige zittingsjaar ver der zal durven gaan dan tot de alleszins redelijke nationalisatie van de gasbedrij ven, waarover George VI Woensdag sprak. Waarom Attlee, die hierin toont, voorzichtig te willen zijn, zich op een ander gebied tot 0611 wij onbeheerste aanval heeft laten verleiden, is niet dui delijk. Men heeft namelijk voorgesteld, de bevoegdheden van het Hogerhuis, waaraan in de loop der jaren steeds meer geknabbeld werd, ook nu weer iets te verkleinen. He^ Hegerhuis heeft n.l. het recht, wetten, die niet op financieel gebied komen, en die door het Lagerhuis zijn aangenomen, gedurende twee jaar op te houden. Die termijn moet, volgens Attlee, tot één jaar teruggebracht wor den. Het is uiteraard begrijpelijk, da^ een socialistische regering graag een einde wil maken aan de macht van een instel ling als het Hogerhuis, welke in haar ogen een overblijfsel is van de vroegere, al lang uit de tijd geraakte, overheer sing van een adellijke1 klasse. Dat zij in de benarde omstandigheden van 1947 daartoe overgaat, is evenwel een on voorzichtigheid, die haar een aanzienlijk deel van de tot dusverre door het Hoger huis betrachte gematigdheid kan kosten. De Lords hebben; zolang Labour aan het roer is, van hun voorrecht geen ge bruik gemaakt; zij hebben dus de re gering geen enkele reden gegeven het nu plotseling te willen afschaffen. Nu echter ontbrandt de strijd eerst recht. Mogelijk dat het kabinet er op mikt, de aandacht van het staathuishoudeiijke terrein eenzijdig naar het staatsrechte lijke te verplaatsen. Mogelijk ook, dat dit gelukken zal. Mogelijk echter even zeer, dat zij haar m'oeilijkheden slechts vergroot, de oppositie een nieuw wapen in de handgevende, waarmee de strijd tegen het socialisme gevoerd kan wor den, en dat een voorspoedige economi sche politiek van Cripps haar waarde voor de positie van Labour zou verlie zen, door wat Attlee, Morrison e.a. in het Hogerhuis afin goodwill verspelen. In Amerikaanse kringen in Rome voorspelde men Donderdag, dat Rusland Italië een aanbod zou doen van onge veer twee millioen ton tarw®. (De voor raad broodgraan in Italië zal zo goed als zeker vóór de aanstaande verkiezin gen in het voorjaar van I948 uitgeput zijn.) in Amerikaanse kringen is men er van overtuigd, dat elke reductie van het broodrantsoen gevaarlijker zal zijn voor de Amerikaanse politiek op lange ter mijn in Italië, dan de beste verkiezings propaganda? die de Italiaanse commu nisten kunnen halen uit Russische graanzendingen. Een nieuw Frans tweepersoonswagentje. Het loopt 100 km., op 4 liter benzine. maximum-snelheid is 70 km. per uur. Het autootje weegt nog geen 300 kilo en heeft een cylinder-inhoud van 325 cm3 Sir Stafford Cripps, de nieuw benoem. de Britse minister van Economische za ken, heeft Donderdag in het Lagerhuis bdkend gemaakt dat Groot-Britlannlë onmiddellijk 200 millioen pond sterling per jaar moet bezuinigen op de uitgaven voor huisvesting, de bouw van fabrieken en nieuwe machine-installaties. Men is van plan je bezuinigen op het gebruik van staal, brandstoffen en sommige im porten waarvoor dollars nodig zijn zoals hout, om deze grondstoffen alsmede de vrijkomende arbeiders, dienstbaar te ma ken aan het exportprogramma van de regering. Zowel de regerings- als de particuliere uitgaven zullen door de nieuwe bepalin gen getroffen worden. De bouw van som mige fabrieken zal, naar Cripps ver klaarde, geheel stopgezet moeten wor den, tenzij zij voor de export of som mige andere noodzakelijke behoeften zouden gaan werken. Minister Cripps deelde verder mede dat de aankopen van grond stoffen in het komende jaar met 25 millioen pond zullen worden be perkt. De invoer van eindproducten uit de V.S. zal met 10 millioen pond beperkt worden. Het suikerrantsoen in Groot-Brittannië. dat in Juli was verhoogd tot 10 ounces per per soon per week, zal worden verlaagd to 8 ounces per persoon per week, en alle aankopen van Amerikaanse tabak zijn tot nader order gestaakt. Het doel van al deze maatregelen is de posities van- Groot-Brittannië zoda nig te verbeteren, dat het dollardeficit Op Corsica won een andere generaal Istvan Sator, na tien jaar in de boeien De drie zusters: niet gewenst Als geschenk honderd extra-punten Ook 'n kamelenmaag heeft haar grenzen Generaal De Gaulle mag de over winnaar van de Franse verkiezin gen op het Franse vasteland zijn, de partij van een nog beroemder gene raal, die reeds 130 jaar dood is, zorgde voor een tegenwicht tegen de commu nisten in de hoofdstad van Corsica, in Ajaccio, de geboorteplaats van Napoleon, zijn dertien Bonapartisten gekozen, die zich verplicht hebben te ijveren voor de terugkeer op de Franse troon van een nakomeling van Napoleon. Zij henben veertien communisten en vier radicaien tegenover zich. Nadat de politie hem tien jaar ge zocht had en zestien landen we gens oplichterspractijken etc zijn uitlevering hadden verzocht, is Istvan Sator, een Hongaarse multi-millionnair, door de Tsjechoslowaakse politie gegre pen. Hjj passeerde met zijn „lijfwacht" de Tsjechische grens. In zijn gezelschap bevonden zich veie „autoriteiten", uit gedost in uniformen van hooggeplaatste officieren van buitenlandse legers. In een lange stoet luxe auto's reden de officie ren over de grens. Maar toen dè politie de heren eens wat nader onderzocht, bleek pas hoe kleren de man maken. Stuk voor stuk werden de langgezoch- te boeven van onder de tressen en plat te kepi's gehaald. De papieren waren zo uitstekend nagemaakt, dat de hou ders door de douane, met de grootste onderscheiding waren behandeld. Sator kon deze royaal bedelen, want achteraf bleek, dat hij twee millioen Amerikaan se sigaretten en een fortuin van vreem de valuta bij zich had. Bij een van de andere heren werd bij een huiszoeking een partij van 20.000 sigaretten gevon den. De Tsjechische politie is in haar schik met deze vangst. Zij is nu op zoek naar Ilona, de „schone, charmante vrouw" van onbekende nationaliteit, die het een en ander in de melk te brok ken heeft gehad in de organisatie. De drie zusters van luitenant Philip Mountbatten zullen de plechtigheid van het huwelijk van hun broer in de Westminster Abbey niet mogen bijwonen, omdat zij met Duitsers ge huwd zijn. In hofkringen noemt men dit een „vriendelijke schikking", die, hoewel te betreuren, toch begrijpelijk is. Een bijzonderheid is nog, dat de zus ters achter-achter-kleindochters zijn van Koningin Victoria, dus dezelfde verwantschap tot deze koningin hebben als kroonprinses Elizabeth. Deze heeft voor haar bruidsschat honderd extra textielpunten gekregen. Zó royaal was het ministerie van Handel van het gro te Britse Imperium, blijkens een ont hulling van een van de huwelijksgehei- men, die de secretaris generaal van het ministerie persoonlijk deed. De Prinses mag niet klagen, want zij heeft extra gehad, waarmee an deren normaal twee jaar moeten doen. Wie nog interesse heeft voor de wijze waarop de punten gebruikt wor den: het bruidstoilet kost zeven, een nieuw reiscostuum 18 punten. De reste rende mag de Prinses naar eigen zeuze besteden. Misschien dat de nieuw be noemde chef van haar huishouding hier een woordje mee zal spreken. Sir Fre derick Browning is voor deze post aan gewezen. Hij is een veteraan uit twee oorlogen en onderscheidde zich bij Arn hem als lid van de 1ste Luchtlandings divisie. Jules Moch moet Woensdag de meest verbaasde man van Frankrijk zijn geweest. Toen hij in New York als lid van de Franse delegatie bij de UNO in het vliegtuig stapte, werd hij nog aangesproken met „Exoeilentie", omdat hy minister in het Franse kabi net was. Nauwelijks had hij echtei in Parijs het toestel verlaten, of men zei heel gewoon „mijnheer" tegen hem. Het kabinet was intussen afgetreden en Ju les Moch zat zonder werk! In Cordon, een Frans dorpje in Op- per-Savoye, is zelden zo koortsachtig propaganda voor verkiezingen ge maakt als in deze dagen. De gemeente raadsverkiezingen van Zondag j.l. mis lukten namelijk, doordat van de 180 stemgerechtigden van het dorp zich 103 personen candidaat hadden gesteld voor de veertien zetels. Cordon gaat het nu nog eens proberen. Hopelijk met meer succes. De strijd tegen de smokkelarij in verdovende middelen duurt in het Midden-Oosten dag en nacht voort. Nadat de douane-beambten in Kantar enige tijd geleden vijf kamelen hadden laten slachten en in de magen van de ze beesten 135 flesjes met opium aan getroffen hadden, is men nu overge gaan tot een iets minder riskant middel tot ontmaskering, n.l. het electrisehe oog. Met behulp van dit apparaat kan men feilloos de vreemde contrabande in de magen van kamelen etc. van de voedselresten onderscheiden. De ka meeldrijvers stonden eerst met stom heid geslagen. Zij waren echter ver standig genoeg spoedig de. grenzen van het apparaat te ontdekken. Zij heb ben dienovereenkomstig hun methoden gewijzigd. De douane is hier achter ge komen, toen onlangs bij een onderzoek een der kamelen «onder verklaarbare re den plotseling dood neerviel. Na een sectie op het cadaver, vond men in de maag een aantal rubberzakjes met ver dovende middelen, waarvan er een was kapot gegaan. Ook een kamelenmaag heeft haar grenzen! einde 1948 niet groter dan 250 millioen pond per jaar zal zijn. Door het bouwprogramma van fabrie ken in te krimpen hoopt de regering de beschikking te krygen over 30.000 ton staal per kwartaal, een van de mate rialen, waarom de oplossing van de Engelse econmische crisis draait. De re gering wil zorgen voor staal om in 1948 de bouw mogelijk te maken van 600 lo- oomotieven en 48.000 goederenwagens en verder rijtuigen en rails, omdat het gebrek aan verkeersmiddelen in even grote mate als de te lage steenkoolpro ductie aansprakelijk is geweest voor de brandstoffencrisis in de afgelopen win ter. Cripps wees verder op de noodzake lijkheid de kolenexport te verhogen. Zoals is vastgelegd in het rapport voor het plan-Marshall zal Engeland te be ginnen na April a.s. zes millioen ton naar Europa exporteren. Dit cijfer moet volgens Cripps echter nog verhoogd worden en hij gaf uiting aan de hoop dat de mijnbouwwereld zich dit zou realiseren en zich zou inspannen het volgende jaar 10 millioen ton voor export te produceren. Op het vliegveld Kastrup hij Kopenhagen arriveerde dezer dagen per K. L. M-toestel een hond uit Amsterdam, die naar Gothenburg moest worden ver voerd. Bij het overladen in een ander vliegtuig zag hij kans alle vier z'nbenen te nemen. Dat was het sein voor een algemene klop jacht, waaraan met veel animo werd deelgenomen. Met worsten aan bezemstelen en vangnetten trachtte men de vluchteling weer in bezit te krijgen, tot, na 2 dagen ijverig speuren, het bericht kwam, dat iemand, die van deze „vlie gende hond" geen kwaad wist, het dier allang had gevonden. Onder strenge bewaking werd hij naar het toestel voor Gothenburg gebracht en het cordon werd pas opgeheven, toen de weerbarstige passagier weer naar hoger sferen was vertrokken- (Van onze correspondent) •a de aansluiting van Zevenburgen bij Roemenië kreeg de leider der boerenpartij Maniu te kampen met die elementen, die de strijd der nationalistische leiders in de Oosten rijks-Hongaarse monarchie snel vergeten hadden en zich beschouwden als bond genoten van de grote overwinnaars, die alleen het recht hadden de nieuwe ver houdingen te ordenen. Hij verzette zich tegen de mateloze corruptie in Groot- Roemenië en spande zich in om van het land een democratische rechtsstaat te maken. Eerst in 1928 kwam Maniu aan het hoofd te staan van een regering in Roemenië, doch ook als premier slaagde hij er niet in de corruptie meester te worden. Integendeel, Roemenië zonk nog dieper in de politieke modder. Diepgaand onderzoek en de anti-fascisten in de gevangenissen geworpen hebben. De aanklacht bekom mert zich er niet om, dat er in die tijd in Roemenië, en zelfs in Italië, geen fas- i cistische beweging bestond. De aanklacht gaat verder met de be schuldiging, dat Maniu de minderheden in Roemenië onderdrukte en dat hij een dienaar werd van het buitenlandse mo nopolie-kapitaal. Stuk voor stuk worden de gevallen van corruptie tijdens het re giem van de nationale boerenpartij opge somd en Maniu wordt verder verweten, dat hij de beweging der „IJzeren Garde" het Roemeense volk op om zich achter Mania te stellen en de trouwe vriend van de Sovjet-Unie, de Tsjechische presi dent dr. Benesj kan getuigen, dat Maniu met hart en ziel de zaak der geallieer den, waartoe ook de Sovjet.Unie behoor de, was toegedaan. Overigens is Maniu het geweest, die het aangaan van diplo. matieke betrekkingen met Rusland heeft voorgesteld en in daden heeft omgezet Geen enkel der talrijke punten van de aanklacht kan men staande houden en Julius Maniu zit nu op de beklaagden bank als verrader. De aanklacht is zeer omvangrijk en gaat ver terug in het ver leden; tot in de tijd, dat Maniu en zijn medebeklaagden nog Hongaarse staats burgers waren, de actie-tijd der Zeviga- burgse nationalistische partij, toen Maniu lid was van de Hongaarse Rijksdag. De aanklacht houdt zich bezig met de ge- Roemenie. Hij zou geageerd hebben tegen - 1 het terugtrekken van Roemenie uit de T_Tet proces tegen de Roemeense boerenleider Maniu, dat, wegens J[ niet nader bekend gemaakte redenen, voorlopig is uitgesteld, gaat tegen één van die mannen, die in de laatste twee jaar door de volksdemocratieën van Oost-Europa voor de zogenaamde volksrechtbanken of bijzondere gerechtshoven werden gebracht. Maniu. dé Zevenbergse politicus en leider der Roemeense boerenpartij is wel de meest markante persoonlijkheid. Zijn voorouders heetten Man, en waren uit Duitsland naar Hongarije geëmigreerd. Hijzelf voelde reeds in zijn jeugd noch Hongaars, noch Duits, doch Roemeens en als universiteitsstudent was hij leider der Roemeense studenten, die droomden van een autonoom Roemeens Zevenbergen. Ook in de Hongaarse Rijksdag behoorde hij tot die politieke groep, welke de rechten der Zevenbergse Roemenen verdedigde. zou hebben gesteund, eefi anti-Russische politiek zou hebben gevoerd en aange stuurd zou hebben op oorlog. Hij zou met de Duitsers hebben samengewerkt en me de schuldig zijn aan de plundering van beurtenissen van 1918, toen Zevenburgen in Roemenië werd opgenomen. Maniu wordt ervan beschuldigd, dat hij zich zou hebben verzet tegen de aanhechting van Zevenburgen bij Roemenië en dat hij, toen deze een feit was geworden, als pre sident van de regentenraad de burgerlij ke vrijheidsrechten met voeten getreden heeft en de arbeidsorganisaties van hun rechten heeft beroofd. Maniu en zijn handlangers zouden terreur uitgeoefend Dr. Julius Maniu Nu de heer J. E. Stokvis zijn benoe ming tot lid der Tweede Kamer in de vacature-prof. dr. J. Logemann (Arb.) niet heeft aangenomen, heeft de voor zitter van het Centraal Stembureau, de heer mr. J. ie Poole te Noordwijk aan Zee benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van mr. ie Poole deze benoeming te aanvaarden. pe schrijver Herman Divendal blijft adjunct-secretaris van de Kath. Actie, deelt men ons van bevoegde zijde mede. In de bedrijven van de autobusonder nemers bestaan nog altijd grote moeilijk heden. Het was de voorzitter van de Landelijke Bond van Autobusonderne mers, de heer T. van Maanen, die onder het uiten van critiek op de houding der Nederlandse Spoorwegen hierop wees tijdens de algemene vergadering van de bond te Utrecht. De secretaris, de heer Hagenouw, zette het coördinatieplan van het autobuswezen in Nederland uiteen. Hij constateerde, dat de Commissie Ver gunning Personenvervoer de in de W.A.P. aangekondigde coördinatie ter hand heeft genomen, doch dat daardoor rechtsonzekerheid is ontstaan. Bovendien wordt volgens de heer Hagenouw een grote groep van particuliere autobuson dernemers ernstig benadeeld. De L.A.B. heeft een plan ontworpen, waarbij de provincies worden ingedeeld in geogra fisch juist afgebakende gebieden, die men het best als streekvervoersgebieden kan betitelen. Voor Friesland is reeds een totaal uitgewerkt plan in kaart ge bracht. De Ged. Staten van Friesland hebben zich behoudens enkele kleme wijzigingen voor dit project geïnteres seerd. Hoewel het de bedoeling is, voor geheel Nederland soortgelijke plannen te ontwerpen, zijn nog slechts in Limburg en Drente belangrijke voorbereidingen getroffen. Ofschoon men heeft gemerkt, dat de C.V.P. weinig enthousiasme heeft getoond voor dit denkbeeld, heeft de bond alle hoop, dat de volksvertegen woordiging het zal willen accepteren als de enige vorm voor het verkrijgen van rechtsherstel voor de gedupeerden, zon der dat •daarbij de zo beruchte coördina tie van het personenvervoer uit hét oog wordt verloren. De exploitatie der lijn diensten in de streekvervoersgebieden geschiedt door een onderneming, welke is samengesteld uit ondernemers, die in het betrokken gebied op 10 Mei 1940 het bedrijf uitoefenden. De participanten kiezen een directeur, terzijde gestaan door een raad van toezicht uit de deel nemers. Bij de ingebruikstelling van de W.A.P. zal dé L.B.A. overgaan tot net aanvragen van vergunningen voor alle autobuslijndiensten en ten behoeve der te vormen streekvervoersondernemingen. De bond vertrouwt dat de Staten-Gene- raal de restauratie der bedrijven gunstig zullen ontvangen en er bij de minister op zullen aandringen deze plannen door te zetten. door BRAM VERSCHOOR 6) „Ik weet niet, in hoeverre mijn oom verwacht of gevreesd heeft, te zullen verdwijnen. Ik weet wèl, dat ik blij zal zijn, wanneer hij weer terecht is. De on verwachte dood van mijn man en het op orde brengen van zijn zaken, en daarbij dan nog dit met oom, het wordt bijna te veel om te dragen. Als ik iets kan doen, om u te helpen, zal iij dat zeker doen met het grootste genoegen en in dien u oom zoudt kunnen opsporen, zal ik u daarvoor zeer erkentelijk zijn. Wa wilt u van mij weten?" „Ik geloof niet in de mogelijkheid van een niet op te helderen verdwijning," zei mijn vriend. „Maar wat wij nodig hebben, is een punt vsn uitgang. Uw oom was rijk, nietwaar?" „Was?" herhaalde ze. „Waarom zegt u dat zó?" „Om me te wapenen tegen teleurstel lende ontdekkingen," antwoordde Ar ie. „Ik weet nog volstrekt niets bepaalds. Uw oom was dus of, als u dit minder pijnlijk in de oren klinkt, uw oom is rijk, nietwaar?" „Rijk, och, dat is een relatief begrip." „Hij moet in elk geval een zeker ver mogen bezeten hebben. Weet u wel licht, op welke wijze hy dat heeft be legd? Dreef hij nog zaken?" „Als ik het niet geweten had, zou het me de laatste dagen wel duidelijk zyn geworden, dat ik op zaken in 't geheel geen kijk heb," zei ze, ietwat spijtig. „Ik weet alleen, dat oom zich hield aan de veilige kant. Want dat heb lk mijn man vaak genoeg tegen hem horen zeg gen." „Staatsleningen bijgeval?" „Ja, nu u het zegtHet klonk zeer aarzelend; het kon stellig ook al het an dere zijn. „Weet u dan misschien, welkfe bank relatie uw oom had? Men zou dan dtór eens kunnen informeren." „Neen, dat weet ik niet." „We waren wellicht een stap verder, wanneer we tasten, of hij kort voor zijn verdwijning geld heeft opgenomen." Arie beklauwde zijn baard, terwijl hij mevrouw Van Bemmelen aankeek, alsof hij hoopte, öat ze zich iets zou herin neren. Zij maakte echter slechts een handgebaar van ontkenning. „Deed uw oom wel eens zaken met uw man?" „Ik zou het u niet kunnen zeggen." „Maar dat moet thans zijn na te gaan," drong Arie aan. „Ja, dat zou uit onze boekhouding moeten blijken. Maar ik heb daarin de naam van mijn oom niet gevonden. Waldhof zal het wel weten." „Waldhof?" „Onze boekhouder. Of liever gezegd: onze bediende." „Wie we er dan aanstonds eens naar zouden kunnen vragen. Maar u hebt niets gevonden, zegt u. U hebt dus- ook reeds in de bescheiden gezocht?" „Tja, mijnheer, bepaald gezocht heb ik niet. Maar ons kantoor staat nu al een week stil en de cliënten van mijn man vragen dingen, waar ik niet mee weg kan. Ik heb dus geprobeerd een beetje inzicht te krygen. Zoals ik reeds zei: de laatste dagen hebben me doen begrijpen, dat ik er absoluut buiten sta. Ik ben sedert eergisteren bezig, het kan toor over te doen." „Aan wie?" „Een relatie van myn man, een col lega." „U moet u niet verwonderen over mijn vragen," zei Arie, „ook niet, al zouden ze niet met elkaar in verband staan. Uw man stierf onverwachts?" „Mijn hemel. U denkt toch niet, dat er verband bestaat tussen „Ik maak zeker geen voorbarige ver onderstellingen. Maar ik erken moge lijkheden. En indien we voor een ogen blik de mogelijkheid van een misdrijf onder het oog zien, dat is het zeker niet gezocht, wanneer we aan een verband denken. In dit geval is het waarschijn lijk ook van belang, te weten, wie van de dood van uw oom voordeel zou heb ben. Wie zouden zijn erfgenamen zijn?" „Oom heeft, al was het dan ook schertsend, vaak gezegd: ik zal nooit iemand tekort doen, zelfs niet door mijn dood, zodat men zou mogen aannemen, dat hy niemand in het bijzonder bevoor delen zou. ^2ijn bezit zou dus naar alle waarschijnlijkheid worden verdeeld on der zijn naaste bloedverwanten, met misschien eeö legaat aan de huishoud ster en enkele vrienden, een instelling of zo. Dat wéét ik niet. Maar laat me toch om 's hemelswil niet denken aan iets dergelijks. ,,U hoeft daar ook niet aan te den ken," troostte mijn vriend. „Want zolang uw oom niet is teruggevonden, zal ook zijn dood niet worden aangenomen en is er dus geen sprake van een erfenis- deling." Hij zweeg een korte poos. Toen hij verder ging, klonk er deelneming in zijn stem. Deelneming, die als vanzelf mededeelzaamheid opriep. „Uw man was oorlog en tegen het sluiten van de wapen stilstand in 1944. Daarbij komt nog, dat Maniu de plannen voor de wederopbouw der regering dwarsboomde en zich ver zette tegen de economische hervormingen. Onhoudbaar Ook degene, die de verhoudingen In Roemenië slechts kent uit dagbladbe- richten, zal een lach niet kunnen onder, drukken als hy hoort, welke aanklacht tegen Maniu is ingebracht. Niemand minder dan Stalin nU riep Maniu is juist het tegendeel van de man, die de aanklager op hoger bevel afschil dert Iedereen moet zich nog de memoranda herinneren, die Maniu gedurende de oor log richtte aan maarschalk Antonescu en koning Michaël, waarin hjj er tegen waarschuwde om Roemeense troepeD Rusland te laten binnentrekken. Het gehele proces is dan ook slechts comedie en men kan zich niet aan het gevoel onttrekken, dat het slechts dient om de wereld te tonen, dat er ook in de volksdemocratieën nog rechters zyn, want dit proces kan slechts eindigen met een volledige vrijspraak, indien men tenminste niet van plan is bewust de beschaafde wereld te provoceren. „Het komt gelukkig in ons land niet zoveel voor, dat de rechtbank een „crime passionnei" te berechten krijgt." Deze woorden van de Offi cier van de Haarlemse rechtbank tekenen wei de ernst van het mis drijf, waaraatn de 26-jarige spoor wegarbeider K. C. de B. uit Amster dam zich had schuldig gemaakt. Deze Amsterdammer maakte op een reis naar Emmen kennis met een ver pleegster uit het Provinciaal Zieken huis te Santpoort, mej. A. T. Na enkele ontmoetingen wilde de verpleegster niet veel van De B. meer hebben, en wees daarna diens verzoek, met hem te trou wen af. Over deze afwijzing verbitterd, maak te De B. het plan mej. T. van het leven te beroven en daarna de hand aan zichzelf te slaan. Zaterdagmiddag 14 Juni j.l. vertrok hjj, gewapend met een revolver, uit Amsterdam en wachtte de verpleegster bij het Ziekenhuis op. Toen deze met haar vriendin het Ziekenhuis verliet, ging hy naar haar toe, doch de verpleegster liep door en zeide geen tijd te hebben. De B. volgde echter beide meisjes, en toen deze een bospad waren ingeslagen loste hij op drie meter afstand een schot in de richting van mej. T. Het schot miste echter doel, waarna hij de ver pleegster bij de schouder greep en tot tweemaal toe een kogel door haar hoofd wilde schieten. Beide keren ketste het schot, waarna hij het meisje met de revolver op het hoofd sloeg. Zij wist weg te komen en vluchtte achterin het huis van een dokter binnen. De B. liep snel weg en meldde zich even later bij de politie. Verdachte gaf gisteren voor de Haar lemse Rechtbank, waar hij zich te ver antwoorden had, zijn poging tot moord geheel toe. By het verhoor van een politie-deskundige bleek, dat het alleen maar te wijten was geweest aan ruw schieten, dat de revolver had geketst. De president las een rapport over ver dachte voor, waarin vermeld werd, dat De B. een debiele persoonlijkheid was en vanwege zijn zeer geringe ontwik keling niec geheel toerekeningsvatbaar. Volgens dit rapport was eventuele her haling van een soortgelijk geval bij ver dachte niet uitgesloten. Alvorens tot het bepalen van de straf maat over te gaan, meende de Officier het slachtoffer wel te mogen feliciteren, omdat het maar zelden voorkwam, dat iemand op die manier aan een aanslag ontkomen was. Volgens de Officier diende men zich niet af te vragen, of hier sprake was van wraakzucht of een z.g. „bezits- neiging". De ernst van het feit werd er niet minder om. Hij meende, dat men in een dergelijk geval niet moest oor- niet ziek, toen hij overleed, mevrouw Van Bemmelen?" „Dat is het juist," antwoordde ze. „Uw vragen doen me pijn." Haar zelf verzekerdheid zonk in- het niet bij het zich op haar gelaat aftekenende ver driet. „Mjjji man stierf aan hartver lamming. Onze huisarts heeft dit zeer pertinent geconstateerd. Maarde avond, dat hij stierf, heeft hij een slaapmiddel ingenomen en ik kan soms de gedachte niet van me afzetten, dat dit te zwaar was. O, hy nam vaker iette om te kunnen slapen. Als hij dat niet deed, lag hij gewoonlijk hele nach ten over kantoorzaken te denken en dan was hij overdag geen oent waard. Onze arts schreef hem de poeders voor. Als ik nu maar beter had opgelet, als ik maar zeker wast, hoeveel poeders er neg: in het doosje moesten zijn! Maar dat weet ik niet. Hij nam ook niet altijd dezelfde. ,,Ik zou me maar aan de uitspraak van de dokter houden," zei Arie. „Had uw man ergens lasj, van?" „Een zenuwhoestje, na een slapeloze nacht. Anders nooit iets." ,,En toen hebt u 's avonds laat uw oom opgebeld?" „Dadelyk Direct nadat ik de dokter gewaarschuwd had. Oom zei, dat hij 's morgens vroeg zou komen." (Wordt vervolgd delen, zoals dat in Frankrijk nog al gebruikelijk is, d. w. z. meer met gevoel dgn met recht. Hij eiste tegen De B. een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek In een kort pleidooi verzocht de ver dediger, mr. Veenhoven, de rechtbank een reclasseringsvereniging voor zijn cliënt te willen zoeken, die later toe zicht zou kunnen uitoefenen, waaraan hij het verzoek toevoegde, de straf dan ten dele in een voorwaardelijke om te zetten. Uitspraak 6 November. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft in zijn radio-rede van 22 September j.l. aange kondigd, dat er binnenkort 5 procent aardappelmeel in het brood verwerkt zal worden. In de broodbloemmelange, zoals die met ingang van 26 October aa. zal wor den samengesteld, wordt voor het eerst 5 procent aardappelmeel gemengd. Ver der bevat deze melange 10 procent mais- bloem, terwijl de rest bestaat uit een mengsel van 10 procent inlandse tarwe, 15 procent inlandse rogge en 75 procent buitenlandse tarwe. Over vier a vijf we ken zal deze bloemmelange aan de bak kerijen zijn afgeleverd en dus in het brood komen. Nadat dr. Melchior het zijne gezegd heeft over de toestanden op de walvis vaarder „Willem Barendsz heeft de journalist Jaap Kolkman uit IJmuiden, die de gehele reis meemaakte voor de afdeling Voorlichting van het departe ment voor Landbouw en Visserij, giste ren een en ander verteld over de cen suur. die de directie van de Mij. voor de Walvisvaart op zijn boek: „Walvis aan stuurboord" geheten, heeft uitgeoefend. In zijn boek komen geen passages voor zoals in het boek van dr. Melchior, omdat ze, toen al ruim 100 pagina's en alle foto's afgedrukt wa ren. op „hoog bevel" geschrapt moesten worden. De ambtenaar van het departe ment. want dat was hij, had n.l. ook de verklaring getekend, dat niets zonder voorkennis en toestemming van dé di rectie der Maatschappij zou worden ge publiceerd. Eerst weigerde hij wijzigin gen in de drukproef aan te brengen, maar na ingewonnen advies van juristen bleek zijn zaak niet te verdedigen. Daar de uitgever het boek tóch wilde doen ver schijnen ondanks de amputering. zijn de inzichten van dr. Melchior niet onder streept. De heer Kolkman verklaarde letterlijk, dat hij het- slachtoffer is ge worden van een censuur, die Goebbels versteld zou hebben doen staan, dat de Maatschappij tijdelijk gewonnen heeft, maar dat zij eenmaal met rente in het openbaar zal terugontvangen, wat haar nu moest worden onthouden. De heer Kolkman was de journalist, die de persberichten op de Willem Ba rendsz verzorgde. We vroegen hem. of zijn verzonden telegrammen klopten met de publicaties in de bladen. Hij moest daarop het antwoord schuldig blijven. Dr. Melchior had bovendien de opmerking gemaakt, dat die telegram men eerst rechtstreeks naar het ministe rie gingen, maar later verzonden moes ten worden naar Geldersekade 10 thet adres van de rederij), die dan voor doorzending naar Den Haag zorg droeg. Ten departemente bevestigde men ons deze gang van zaken, die gekozen was, omdat de kosten van de telegrammen dan de helft minder bedroegen. Van censuur of wijziging door de Maatschap pij voor de Walvisvaart had men nooit iets kunnen ontdekken. Deze kwestie is echter ook nog niet volledig onderzocht Z. H. de Paus heeft Z. H. Exc. Mgr W. Mutsaerts, Bisschop van 's-Herto- genbo&ch, in audiëntie ontvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3