1300 AFGEVAARDIGDEN DER K.V.P. CONGRESSEREN TE UTRECHT MONTY'S GROTE OFFENSIEF BRACHT DEKKERSWALD VERLICHTING Dankbaar enthousiasme en ongeëvenaarde sensatie Reddend Christendom VERLIEZEN IN INDIË K. V.P. -congres en „De Waarheid" ,,D' VOORZITTER ANDRIESSEN: PARTIJ VOLGT EIGEN KOERS Zij laat zich door geen andere partij op sleeptouw nemen Meer steun voor het grote gezin Voedsel sleutel voor probleem in Duitsland Bij voldoende voedsel meer productie Blokvorming in het Midden-Oosten? CHRISTUS-KONING Lichte nachtvorst Koud weer zal enkele dagen aanhouden IN DE VECRLINIE II Canadezen zeer aardig met de kinderen Het weer INBON. OFFICIEREN IN VRIJHEID Gani blijft in Batavia i Tol hoofd en hart ZATERDAG 25 OCTOBER 1947 71ste JAARGANG No. 23984 Kabinets-formatie J ongeren-Or ganisa tie V_. -J Granaatinslag Contact met Comm. van Drie Republiek neemt deel aan inleidende besprekingen BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w„ f 3.90 p. kwart. Directeur: J. 3. W. Boerrigter; Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. e Waarheid" is helemaal niet te spreken over het eerste Congres van de Kath. Volkspartij, dat Vandaag te Utrecht is begonnen en waarvan, gezien de deelname en de be langrijkheid der te behandelen onder werpen, een bevredigend en succesvol verloop verwacht mag worden. Vanwaar die plotselinge belangstelling van com munistische zijde? is men geneigd te vragen. Is het blad bevreesd, dat de Katholieken, nu er nieuwe verkiezingen in het voorjaar te wachten zijn, een grote actie op politiek terrein gaan ont plooien? Of voelt het blad, dat in Utrecht" de problemen, waarvoor ons volk zich gesteld ziet iets degelijker be handeld zullen worden dan de commu nisten dit gewend zijn te doen, die im mers menen met enige hQlle leuzen, als „hogere lonen, lagere prijzen," „weg met Beel" en het hanteren van het wapen der stakingen, de arbeiders zand in de ogen te kunnen b 1 ij v e n strooien. Of denkt het blad nog aan zijn Landdag zomerfeest in Birkhoven, waar niet 90.000 bezoekers waren, zoals werd uit gebazuind, maar ruim 30.000? Hoe het ook zij, „De Waarheid" weet bij voor baat geen goed woord over het Congres te vertellen. In zijn boosheid gaat het nog verder en stelt een aantal vragen.-Wij citeren: „De vraag is geoorloofd; waar komt het geld vandaan voor de Katholieke actie, het propaganda-apparaat van Romme? De vraag is gewettigd, wie heeft het partijbestuur van de K.V.P., dat thans zitting heeft, gekozen? Het is voor ons democratisch staatsbestel van het grootste belang te weten, hoe alles in de Katholieke Volkspartij te werk gaat Want het is bekend, dat de politiek, welke de K.V.P. voert, niet hier, maar in Rome wordt bepaald. De Paus, die in zijn functie van hoofd van een buitenlandse mpgendheid richtlijnen geeft aan de diverse Ka tholieke partijen in het buitenland." Wanneer het blad zich de moeite wil getroosten 'de redevoeringen van de ver schillende inleiders op het Congres der K.V.P. te lezen, zal h'et op verscheidene vragen wel een-antwoord vinden. En overigens; neemt het blad zelf wel al zijn vragen au sérieux? Maar wellicht mogen wij met iets méér recht ook een paar vragen stellen: De vraag is geoorloofd: waar komt het geld vandaan voor de communisti sche actie, het propaganda-apparaat van Stalin? De vraag is gewettigd: wie heeft het partijbestuur van de C. F N,, dat thans zitting heeft, gekozen? Het is voor ons democratisch staatsbe stel van het grootste belang te weten, hoe alles in de communistische P a r t tj te werk gaat, want het is be kend, dat de politiek, welke de C. P. N. voert, niet hier, maar in Moskou wordt bepaald. Vadertje Stalin, die in zijn functie van hoofd van een bui tenlandse mogendheid richtlijnen geeft aan de diverse communistische partijen In het buitenland. Het zijn vragen, die niet in Nederland alléén gesteld worden! Volgens het Bulgaarse nieuwsbureau zou wederom een complot tegen de re gering van het vaderlandse front ontdekt zijn. De leden van het complot zouden afkomstig zijn uit de voormalige vereni ging van boeren jeugd van de boeren partij van Petkof. V Men zal het begrijpen, aldus de voorzitter der Katholieke Volkspartij, de heer J. IV. Andriessen tijdens zijn openingswoord op het Congres der Party, dat heden te Utrecht is aangevangen, dat het partijbestuur met enige rechtmatige trots deze massale opkomst ovèrziet. Massaal, omdat meer dan plm. 1300 afgevaardigden van de afdelingen der Party naar Utrecht zijn getogen om in deze büeenkomst getui genis van hun verknochtheid aan de Party, aan hun katholieke Partij, af te leggen. Van hcindé en ver zijn de vertegenwoordigers van het katholiek^ volksdeel hier bijeen om aan Nederland te zeggen, dat, evenals voor de oorlog, de katholieke Staatsparty, thans K. V. P-, de Staatkundige vereniging der Nederlandse Ka tholieken is. Ook dc K. V. P. staat daar ais een staatkundig bolwerk van katholieke kracht, als een biok stabiele kracht, wat aan de Nederlandse Natie en de Nederlandse staat ten onontbeerlijke ruggesteun geeft. Spr. bracht warme hulde aan Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong voor zijn on verzettelijkheid gedurende de zware jaren van bezetting. Hij sprak de beste wensen uit voor een algeheef en voor spoedig herstel van H. M. de Koningin en smeekte Gods zegen af over het be leid van de Prinses-Regentes. De heer Andriessen heette vervolgens minister Gieien welkom en vond hierin aanlei ding dank te brengen aan de minister president voor zijn dikwijls bovenmen selijke arbeid. Voorts heette hij welkom de voorzitter der Tweede Kamerfractie, prof. Romme. Hij zette dan uitvoerig uiteen waar om de K.V.P. met een eigen urgentie programma is gekomen. Het kwam tot stand na breedvoerige en gedegen ge dachten wisseling. Met het urgentieprogram is de partij de verkiezingsstrijd ingegaan en zij wist 32 vertegenwoordigers in de Tweede Ka mer te brengen, dat is één meer dan de Kath. Staatspartij in 1937 wist te berei ken. De lijsten der K.V.P. behaalden bij de Kamerverkiezingen 30.8 pCt. der uit gebrachte geldige stemmen, welk per centage steeg tot 31.42 bij de Staten-ver- kiezingen,. tegen 28.8 pCt.'in 1937. Er was dus een stijging met 2 pCt. Deze stijging kon tot tevredenheid stemmen, doch was niettemin niet geheel in overeenstemming met de, in verhouding tot andere bevol kingsgroepen, grote aanwas onzer kiezers in de afgelopen periode. Sprekend over de resultaten der ver kiezingen memoreerde de heer Andries sen de winst der communisten, een winst, welke zorg blijft baren. Weliswaar zijn voor deze winst enige motieven bij te brengen. Verwacht mocht worden, dat een deel van de marxistisch opgevoede en georiënteerde arbeiders hun stem niet aan de P. v. d. A. zouden geven, doch communistisch zouden -stemmen, terwijl de na-oorlogse mentaliteit het hare er ongetwijfeld toe heeft bijgedragen hun stemmenaantal te vergroten. Dat neemt niet weg, aldus spr., dat ook wij ons van dit gevaar steeds weeraan moeten door dringen, te meer waar de laatste maan den voldoende gebleken is. dat Moskou de scheidingslijnen op het terrein van de wereldpolitiek steeds scherper trekt. De wederom In werkingstelling van de Voorzitter Andriessen: „Partij ep fractie hébben het juiste stand punt ingenomen." Komintern kan ook niet anders dan tot groter waakzaamheid aansporen. Be trachten wij deze waakzaamheid tegen over een stelsel dat in de encycliek „Di- vini Redemptoris" als Godloos is ge brandmerkt en voere het onze activitéit tot de hoogste hoogten op. Bedenken wij dat Europa eenmaal Hitier als Führer heeft gekend: God verhoede dat, mede door onze nalatigheid, Joseph Stalin zijn plaats ooit, zou innemen. De zeevisserij is voor ons land altijd een grote bron van inkomsten geweest en moet dit ook blijven. IJmuiden heeft dan ook een visserijschool, waar de jongens het vak tot in de perfectie lerenGedurende de oorlog was deze school gesloten, doch thans draait zij weer op volle toeren. De foto toont hoe de jongens het knopen leggen leren. t In een rapport, gepubliceerd door de Britse parlementaire commissie voor de regeringsbegroting, waarin alle partijen vertegenwoordigd zijn, is een uit vier punten bestaand plan voor het in econo misch opzicht weer op eigen benen doen staan van Duitsland vervat. De commissie was van mening, (jat aan de invoer van voedsel in Duitsland veel aandacht moest worden geschonken. „Voedsel", aldus het rapport, „is de sleutel voor het gehele probleem van dc Duitse economie. Indien de Duitsers vol doende voedsel jkrijgen zal het gevolg daarvan zijn, dat de kolcnproductie en de Productie van verbruiksgoederen auto matisch op normaal peil komen". Op vele punten stemden de1 adviezen van de commissie overeen met die van de vroegere president van de Verenigde Staten, Herbert Hoover, die deze had. uitgebracht na zijn inspectietocht door de bezette gebieden. De commissie legde verder de nadruk op de volgende punten, alles moet in het Werk worden gesteld, om de bezettings zones op economisch gebied zo spoedig mogelijk weer tot een geheel te maken. Indien het echter mogelijk zou blijken alle zones samen te voegen, moeten er duidelijke en krachtige richtlijnen wor den geformuleerd en moet er een repre sentatieve Duitse regering worden inge steld voor de Britse en voor de andere zones. Spoedig moet een verklaring wor den afgelegd over de duur der Britse bezetting. De commissie verklaarde vervolgens, dat de geallieerden moeten vasthouden aan het plan tot ontmanteling van feen gedeelte van de Duitse industrie en be toogde: „Aan de Duitsers mopt te ver- staan worden gegeven, dat het een ge deelte is van de prijs, die Duitsland moet betalen voor alle schade, die de Nazi's aan de wereld hebben toegebracht". De commissie verlangde, dat er onmid dellijk maatregelen zouden worden geno men om een onderzoek van deskundigen te doen instellen naar de gehele kwestie van de monetaire reorganisatie, alsmede naar een herziening van het prijzen- en distributiesysteem. De commissie maakte tenslotte melding van de volgende .verbeteringen: de ont wapening is practisch compleet; de de nazificatie bijna geheel beëindigd en er is enige vooruitgang te bespeuren in de democratisering van het Duitse politieke systeem. Na de verkiezingen werd met spanning naar de Kabinets-formatie uitgezien. Dr. Beel verkreeg de opdracht en hij for meerde zijn Kabinet. De formateur wenste een vooruitstrevende politiek in christelijke zin te voeren en pleegde daarover, als naar gewoonte overleg. Dit leidde tot een formatie met als partners de K.V.P. en de Partij van de Arbeid. Daaruit mag de conclusie worden getrok ken, dat de formateur er niet, in kon sla gen, ook andere partijen aan het door hem gewenste en noodzakelijk geacht program te binden. De K.V.P. mede gehouden aan de uit spraak van de Partijraadsvergadering van 22 Dec. 1945, onderschreef echter de noodzakelijkheid van een dergelijke poli tiek en verklaarde zich bereid daaraan mede te werken. De formatie kwam tot stand en K.V.P. en P. v. d. A. werden regeringspartijen op een program, van welks inhoud de Troonrede van 1946 ge tuigde. Wanneer men de inhoud van deze Troonrede toetst aan ons urgentiepro gram, aldus spr., dan kan kwalijk worden ontkend, dat veel van wat in dat urgen tieprogram is opgenomen, weerklank in de Troonrede gevonden heeft. In dat opzicht konden wij tevreden zijn en kon worden verwacht dat het Kabi net Beel de door ons gewenste politiek zou voeren. Nog altijd is het Partijbestuur van oordeel dat èn bij de formatie èn bij de in uitzicht gestelde politiek de fractie en de Partij het juiste stand punt hebben ingenomen en dat daar mede het landsbelang op de beste wijze is gediend. Het samengaan met de P. v. d. A. in de Regeringsformatie op basis van een concreet program, bood in de het vorig jaar aanwezige omstandigheden de beste waarborgen voor een door ons noodzakelijk ge achte politiek. De legende, dat de K.V.P. daarbij handelde in strijd met het verlangen van het Katholieke Kiezerscorps en zich later op sleep touw heeft laten nemen door de P. v. d. A. is, aldus de heer Andriessen, reeds te vaak weersproken, om er nog opnieuw veel aandacht aan te schenken. Spr. volstaat met nog eens nadruk kelijk te herhalen, dat door de Partij, op basis van haar eigen program, een eigen koers gevolgd is en dat niet het voornemen bestaat, daarvan ook in de toekmst af te wijken. De oprichting van de Jongeren-organi satie werd onder leiding van de naar menselijk inzicht te vroeg gestorven Jan Robert ter hand genomen en thans wordt onder leiding van de heer Schiphorst aan de fundering en uitbreiding gewerkt. Zeer vele Jongeren in ons Katholieke volks deel lopen warm voor de idealen, welke in de Staatkundige arbeid naar katholieke opvatting besloten liggen, en-de bewering wel eens geuit, dat de Jongeren voor de politiek niets gevoelen, wordt door de feiten weersproken. De Jongeren-Studie dagen op Drakenburg gehouden, alsmede de verschillende „week-ends', zijn daar voor een niet te weerspreken bewijs. Het Partijbestuur zal voortgaan met deze Jon geren-Organisatie naar vermogen te steu nen. (Vervolg op pag. 5) In politieke kringen te Bagdad be spreekt men de oprichting van een „Oosters Blok" van de Arabische Sta ten, Turkije, Perzië, India, Pakistan en Afghanistan, ter verdediging van het Midden-Oosten en de Mohammedaanse wereld tegen agressie. Memling „Dus zijt Gij toch Koning? vroeg Pilatus. En Christus antwoordde„Gij zegt het. Koning ben Ik! daartoe ben Jk geboren en in de wereld gekomen, om te getuigen voor de waarheid, ieder, die zelf uit de waarheid is. luistert naar Mijn stem.'' Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: In verband met de barometerstijgin gen over Scandinavië vormde zich een belangrijk gebied van hoge luchtdruk, onder invloed waarvan nu koude lucht uit Rusland via Polen en Noord-Duits- land naar onze omgeving stroomt. De nachtelijke minimum-temperaturen zijn in deze luchtstroom overal beneden het vriespunt. Op sommige plaatsen in Duitsland daalde de temperatuur van nacht 3 tot 5 graden onder nul. De krachtige Oostelijke wind maakt bo vendien de koude onaangenamer. Over dag doet de zon haar invloed nog gel den, waardoor de middagtemperaturen toch tot meerdere graden boven het vriespunt oplopen. In het noorden van het land kan de temperatuur sterke schommelingen ondergaan. aangezien door variaties in de windrichting af wisselend lucht aangevoerd kan wor den, die gedeeltelijk over de Oost. of Noordzee is gestroomd en. lucht, die de gehele weg over land- heeft afgelegd. Aangezien het hogedrakgebied over Scandinavië vrij standvastig is, zal men moeten rekenen op het enkele dagen aanhouden yan het koude weer met op vele plaateen lichte vorsj, in de nacht. Woensdagavond 7 Februari zei een Canadees mei ge heimzinnige nadruk aan een zusier in de portiers loge: „Vannacht om 5 uur begini hei!" Om 10 uur gonsden honderden (of duizenden?) vliegtuigen aan in de bekende richting: Duitsland. Maar ditmaal betrof hei de streek van Cranenburg en Kleef en ook van Wezel. Hef geleek daar ^n zwaar onweer, waarvan men alleen de bliksem ziet en de donder niet hoort. Het bleek een geweldig bombarde ment te zijn met de nieuwste bommen. Tegen 12 uur des nachts w^rd het weer rustig en was het trekken der vlieg tuigen voorbij. Precies 5 uur in de morgen klonk een licht schot, dat wel hei sein bleek ie zijn voor de ons aangekon digde karionnade: Dit werd hel grote offensief van Moniy! Hel moeien 1250 kanonnen geweest zijn, die de cacophonie begonnen. Dit was nu werkelijk oorverdovend. Men kon zich builen alleen door hard schreeuwen verstaanbaar maken. Om kwart voor 8 houdt het plotseling op. Een dwaze siilie. De Duitsers vuren terug, doch dat is maar zeer gering en ver van ons verwijderd. Toch zijn de pa tiënten allen om 5 uur in de schuilgangen en blijven daar voorlopig. Ze hebben er ontbeten, nadat hei eerste toilet gemaakt was. Deze regels in het dagboek over de barre winter van 19441945 van de hand van dr. A. J. Henneman, de .geneesheer-directeur van „Dekkers- wald" te Groesbeek, luiden het einde in van de bijzondere maanden waarin het sanatorium verkeerde op "net grensgebied tussen Geallieerden en Duitsers. Om 8 uur, aldus gaat het dagboek ver der, begint het bombardement weer. Een mist van kruitdamp hangt om Dekkers- wald en temidden van die mist ziet men de priemende vlammen van de honder den kanonnen. De ruiten trillen voortdu rend, men ziet werkelijk het huis bewe gen en „trillen op zijn grondvesten". Het is nu half elf en nog steeds gaat het gebulder onverminderd voort. De tanks en gevechtswagens staan langs de Nij meegse baan o.a. in slagorde geplaatst, om direct bij het eerste sein Duitsland in te rollen. De stemming van de pa tiënten is die van dankbare opluchting en van enthousiasme om de ongeëvenaarde sensatie. Ze blüven in de schuilgangen. Men moet zeggen, dat ze opgewekt zijn. Dit ogenblik had men verwacht. Men wist dat er grote gebeurtenissen op til waren. Nu komt er spoedig een einde aan het boeiend geschreven relaas, dat bijne van dag tot dag de emotionele gebeur tenissen rond Groesbeek vermeldt. Op een eenvoudige wijze vertelt de direc teur van de moeilijkheden en zijn zor gen, van de angst en de vreugde, van het dagelijks lief en leed en ook van de geboorte van nieuwe were'dburgers. En hij is eerlijk en ook komisch ge noeg, om eens, na een gezellige avond doorgebracht bij de Engelsen te schrij ven: Gisteravond (of was het heden morgen?) wel wat laat thuis gekomen, maar ^gezelligheid kent geen tijd"! Gelukkig is het sanatorium niet rechtstreeks getroffen, maar 18 Decem ber ontploften plotseling vier granaten op het terrein. „Dat was nog nooit gebeurd. Honderd tallen splinters, groot en klein, vlogen naar alle kanten heen. Twee patiënten zijn gewond geraakt; de een kreeg een gecompliceerde elleboogfractuur, de ander een buikverwondiug, welke ge lukkig niet ernstig bleek te zijn. Beiden werden verbonden en verzorgd, om (Vervolg op pag. 5) Verwachting tot Zaterdagavond: Matige, later in het Noordelijke ge deelte van het land krachtige wind uit Oostelijke richtingen. Aanvankelijk nog plaatselijk jievel of mist, overigens zwaar bewolkt met hier en daar tijdelijke opklaringen. Vrijwel overal droog weer. Zondag; zon 7-2217.25, maan 16.432.53. Maandag.- zon 7.2417.23, maan 16.554.97. De Nederlands-Indische regering heeft er in toegestemd 17 Indonesi sche legerofficieren, die zich sinds het begin van de politionele actie op 21 Juli in Batavia in arrest bevon den, in een Nederlands legervlieg tuig naar Djokjakarta te vervoeren. Van Indonesische zijde wordt nog vernomen, dat Gani, de republikeinse minister van Buitenlandse Zaken. Tam- zil, en andere Indonesische politieke autoriteiten, om wier terugkeer de re gering van Djokjakarta eveneens ver zocht heeft, niet tot bovenbedoelde groep behoren. Het Nederlandse leger is van plan het vliegtuig Maandag te laten vertrekken. Het wacht nog slechts op bericht van de regering van Djokjakarta, dat een vei lige tocht verzekerd wordt. Naar Aneta verneemt, zullen Ab- doelkadir, jhr. mr. Ch. V. de Vil- leneuve en jhr. mr. Van Vreden- burch worden aangewezen voor het eerste contact met de Commissie van Drie. De Republikeinse regering heeft rech ter Kirby, het Australische lid der Com missie van Drie. doen weten, dat zy be reid is aan de inleidende besprekin gen. welke deze Commissie zal organi seren, deel te nemen. Bij een explosie in de Trylc chemische fabriek in Pilsen (Tsjecho-Slowaxijei zijn dertien employées gedood. De explo sie werd veroorzaakt doordat een vrouw, wier kleren in brand gevlogen waren een zaal binnenrende, waar arbeiders bezig waren vuurwerk te vervaardigen voor de Iferstviering. De fabriek werd totaal in de as gelegd. (Van een bijzondere medewerker) October is de maand, waarin het ontwikkelingswerk vbor de massa wordt ter hand genomen o. a. door middel van vergaderingen der ar beidersbeweging en middenstandsorga nisatie. Onze katholieke gewestelijke bladen vertonen in hun rubrieken „Plaat selijk Nieuws" daarvan weer de duide lijke sporen. Voor het eerst dit jaar zal een pro gramma ter uitwerking worden aange pakt, dat tot stand is gekomen na een langdurig en zeer intens overleg tussen de nationale leidingen van de grote standsorganisaties, de vrouwenbeweging en de K. A. Er is heel lang gedokterd alvorens dit programma, neergelegd in het typografisch goed verzorgde boekje „Reddend Christendom", in de bestuurs kamers kon belanden. (Reddend Chris tendom, program van bezinning en actie, uitgave der Katholieke Actie in Neder land, Postbus 2, Heemstede.) De inhoudsopgave van deze brochure geeft reeds een goed inzicht in de be doelingen van de samenstellers. Uit gaande van het woord van Pius XII. gesproken in Januari 1947: „het katho liek geloof is de enige bron van redding", stelt het eerst de vraag: Wat mankeert Nederland? En hét antwoord luidt: Het is geestelijk ontwricht en ontredderd. Ook Nederland is niet voldoende theo- centrisch meer; ook in Nederland is niet God, maar de m?ns het middelpunt van alle denken en doen. Hiermee, aldus de schrijver (s), is de diagnose g?steld en 'zijn de zieke plekken aangewezen Bij een verdere ontleding van het ziektebeeld wordt dan vastgesteld, dat zowel het gezin als de Staat en het leven der standen en beroepen door deze ont reddering is aangetast. De standsorganisaties zijn in Neder land altijd nog de groeperingen die èn door hun omvang in ledental, èn door hun karakter de meest directe invloed kunnen oefenen. Het totale ledental van de katholieke standsorganisaties in Ne derland (K.A.B.,N.R.K.M., Werkgevers, Werknemende Middenstand en St. Adel- berts-vereniging) beweegt zich rond d.e 400.000. Ruw geschat worden daarmee toch een kleine 300.000 gezinnen op eni gerlei wijze beïnvloed. In het gezin komt immers het orgaan van de beweging, er waait een convocatie naar binnen, er gaat een programma-boekje door de handen van de huisgenoten, er moet contributie voor worden betaald, kort om, er zijn tal van ogenschijnlijk onbe tekenende aanrakingspunten, die van tijd tot tijd de aandacht op deze stands organisatie vestigen. Volkomen terecht werd dan ook de commissie tot voorbe reiding van dit programma samengesteld op de eerste plaats uit vertegenwoordi gers van deze organisaties, en werd de secretaris van de grootste dezer organi saties voorzitter van de genoemde com missie. Het doet daarom wel een weinig vreemd aan, dat in de bedoelde bro chure van 48 pagina's, waarvan er toch welhaast 30 werden gewijd aan het „hoe" der actie, slechte 2 werden ge- ■wuld ter beantwoording van de vraag, hoe de standsorganisaties dit program ma het best zouden kunnen gaan aanpakken. Speciaal de K.A.B. en de N.R.K.M. hebben hierin zeker geen aanleiding gevonden ook maar iets minder aan dacht aan dit zo belangrijke programma te schenken. De K.A.B. verscheen n.l. met een programma-boek „Reddend Christendom", dat in 170 pagina's een 5-tal hoofdstukken laat handelen over het „Reddend christendom door Vader." Typografisch en illustratief keurig verzorgd is het uitgegroeid tot een kostbaar bezit. Pater Colsen C.M. leidt de vadergedachte, die dit boek schraagt, in, met een beschouwing over Gods vaderhart. Wat is het een heerlijke ge dachte, te weten, dat in de Kath. Arb. Beweging men heel het werk als het ware wil laten voorafgaan door de grootse, alles beheersende gedachte, dat heel het werken dezer beweging rusten moet in Gods vaderhart. Men - mene inmiddels niet, dat een zó prin cipiële fundering de noodzakelijke aan dacht voor het materiële zou vermin deren. Integendeel. Speciaal het hoofd stuk „Reddend Christendom door Va ders strijd'' ziet de arbeider volop in de werkelijkheid van het alledaagse le ven. Pater Bernhard Schravendijk O.F.M.. onmiddellijk gevolgd door een ongenoemd auteur, stelt het arbei dersvraagstuk ook in heel zijn mate riële breedte en diepte. Maar als lo gisch slotstuk komt dan het hoofdstuk „Reddend Christendom door Vaders trouwring". Daarmede wordt de schijn- (Vervolii op pag. 3) Dekker sic aid, in de beruchte winter van 1944—45 vrijwel hermetisch afgesloten van de wereld. De enkeling die achter het prikkeldraad wist te komen vertelde dat men in Amsterdam voor een glaasje water 15 cent en voor een brood f 6.moest betalen. Maar dat was nog in December De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen In de afgelopen week de volgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninkiyke Marine; gene. Koninklijke Nederlandse Landmacht: Sold. P. van Duuren, van 4 Reg. Gren., afkomstig uit Breda. Gesneuveld (na ver missing tijdens acties tussen 5 en 12 Augustus) te Bodjonegoro. Korp. A. B. Peppelenbosch van 3 reg. jagers, afkomstig uit Zutphen. Gesneu veld 10 October bij Soekanegara Sold. 1ste kl. A. H. A. Koler, van 1 reg. jagers, afkomstig uit Tilburg. Gesneuveld 13 October te Paloeangan. Sold. C. Schilder, van 3-5 R I., afkom stig uit Volendam. Gesneuveld 14 Qcto- ber te Malang. Sold. J. P. Vissers, van 3-10 R. I„ af komstig uit Dinteloord. Gesneuveld 14 October (plaats niet vermeld) Korp. J. L. van Aerde, van 2-13 R. I„ afkomstig uit Den Haag. Gesneuveld 15 October te Semarang. Sold. Hoekstra, van 13 Genie Veld. Cfe., afkomstig uit Leeuwarden Gesneuveld I Men kan slechts dan op zijn recht aanspraak maken, als men in alles zijn plicht doet.j 16 October te Gaxoet. Sold. 1ste kl. H. Visscher, van 3-9 R. I., afkomstig uit Zwiartesluis. Ge sneuveld 16 October te Fiered. Serg. M. Leloux, van 3-9 R. I-, afkom stig uit Den Haag. Gesneuveld 17 October bij Tjilamaja. Sold. E. C. van Rossum, van 1-5 R. L Gesneuveld 18 October te Rempowah. Korp. A. Kranenburg, van 3-7 R. I„ afkomstig uit Rotterdam. Gesneuveld 18 October te Semarang. Sold. A. Sanders, van 3-12 R. I., af komstig uit Zweelo A 41 (Dr.). Gesneu veld 18 October te Batavia. Sold. D. Veenkamp, van 3-7 R. I„ af komstig uit Groningen. Gesneuveld 18 October te Semarang Sold. H. de Vos. van 3-7 R. I., afkom stig uit Stavenisse. Gesneuveld 18 Oc tober te Semarang. lste It. D. N. van Wijk. van 3-7 R. I., afkomstig uit Haarlem. Gesneuveld 18 October te Semarang. Sold. L. van Mulligen, van 1 R. X, af komstig uit Voorschoten. Gesneuveld 13 Augustus te Salatiga (aanvankelijk be richt ontvangen; „overleden ten gevolge van een ongeval", later gemeld: „ten ge volge van vüandeUjke actie"). Koninklijk Nederlands-Indisch leger: Chinees sold 2de kl. Thio Seng Tjoa, 18 October 1947 aan bekomen verwon dingen overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1