STAD EN OMGEVING BOSBRANDEN TEISTEREN EEN AMERIKAANS VACANTIE00RD Bevolking vlucht over zee T&G. HONING ZN. DE PATERSKERK aan de Nieuwe Groenmarkt Kerkberichten 7-OJÉt? Bel 13000 DEZE WINTER GEEN KOLENGEBREK De barok, een gemiste periode; over kunst van alle eeuwen K r Van het witte doek Goud en geld gesmokkeld Zilveren Triniteits- lyceum AfiMDA Rede van de Paus verkeerd weergegeven TORENS ROND DE OUDE ST. BAAF Radio Moors ZATERDAG 25 OCTOBER 1947 PAGINA 2 Pontificale Hoogmis Ned. K^th. Grafische Bond Alles verbeurd verklaard Ledenconcert H.O.V. i DISTRIBUTIEN1EUWS Volksconcert VERLOVINGSRINGEN ZIEKENLOF VOORTAAN OP DINSDAG „De geborduurde bal" Raadsstukken Chin. Ind. Rest. Hongkong NIEUWE GRACHT 36 TELEFOON 10230 HAARLEM Koperwerk! - It Fryske Skathus RIKA HOPPER GERIDDERD HEEMSTEDE Kerstpakketten-actie Zondagsdiensten H.B.C. viert feest Agenda R.K. Verenigings- gebouwv BEVERWIJK Zuster Veenendaal naar Zuid-Afrika ONGEANIMEERDE MARKT Het zeer uitgebreide programma voor de viering van -tiet zilveren bestaansfeest van het Triniteitslyceum is thans ver schenen. Er is een ere-comité gevormd, waarin zi'ting hebben Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, pater Sebaastianus van Nuenen O.E.S.A., prior-provincialis van de Nederlandse Augustijnen Provincie, Mgr. dr. Th. Verhoeven, directeur van het R.K. Cen traal Bureau voor Onderwijs en Opvoe ding, Deken J. J. A. Kuilman, wnd. bur- meester D. Geluk, A. J. S. van Dam, inspecteur van het gymnasiaal en mid delbaar onderwijs en oud-rector pater Th. Vlaar.' Op de officiële herdenkingsavond, Maandag 27 October in het Concertge bouw, zal de oud-lyceïst, drs. N. van Loenen, spreken over ..Wijsheid en We tenschap" en de oud-lyceïst dr. K. Lind- der O.E.S.A. te Culemborg, over „Het Augustijnse opvoedingsideaal". Het ly ceumkoor zal met begeleiding van het orkest „Vincit Vim Virtus" o.a. het eer ste deel van het oratorium „Die Schöp- fung" ten gehore brengen. De pontificale Hoogmis op Dinsdag 28 October, 9 uur, zal niet worden opge dragen in de kerk te Overveen, doch in de Kathedraal, zodat voor ieder vol doende plaats is. Die dag is er receptie voor genodig den om 12 uur, voor belangstellenden van 13 tot 14.30 uur in bet schoolgebouw. De missie-tentoonstelling wordt ge opend op Donderdag 30 October om 2 uur in 'net schoolgebouw. Zij betreft het Augustijnse missiegebied te Bolivia. Lunapark en Volksspelen, ten bate van deze missie worden daarna geopend verklaard. Voor het overige verwijzen wij naar het programma, de vorige week gepubli ceerd. Donderdag hield de Kath. Grafische Bond een ledenvergadering. In zijn ope ningswoord herdacht voorzitter Puts het overlijden van het lid de heer Oling Sr. en memoreerde hij het vele en goede werk dat hij vcor de organisatie, in het bijzonder voor de jeugdige typo's, heeft gedaan. Een gebed voor zijn zielerust werd gestort. Voorts werd het werk van de kringen van de K.A.B. warm aanbe volen en de nadruk gelegd op het cul turele belang van deze avonden. Hier na werd een verslag uitgebracht van de alg. vergadering. De voorzitter," de heer Puts, moest bedanken met het oog op zijn gezondheidstoes,and. De verkiezing van een nieuwe voorzitter had een vlot verloop. Er waren drie candidaten; de heer J. Lijnzaat werd met 'n flinke meer derheid van siemmen gekozen. Het af scheid van de voorzitter was toever trouwd aan de secretaris, de heer Wig man, die in een kernachtige toespraak het vele en goede werk, dat Puts in de 17 jaren voor de afdeling heeft verricht, belichtte. Ben leeslamp werd de schei dende voorzitter namens de afdeling aangeboden. De bondsvoorzitter, de heer B. Leyn. overhandigde de heer Puts een tegeltableau, hetgeen aan die leden ge schonken wordt, die zich op buitenge wone wijze voor de organisatie verdien stelijk hebben gemaakt. De heer Puts dankte voor het vertrou wen gedurende die vele jaren in hem gesteld. Vervolgens sprak de bondsvoor zitter een welkomstwoord tot de nieuwe afdelings-voorzitter, de heer J. Lijnzaat en feliciteerde de afdeling met deze keuze. De nieuwgekozen voorzitter, de heer J. Lijnzaat. dankte voor het in hem ge stelde vertrouwen en benutte deze ge legenheid de leden aan te sporen tot deelname aan Vakstudie In Unievetband. waarvan Donderdag 30 October een pro paganda-avond gehouden wordt en waarvoor de leden een folder wordt toegezonden. Wie graag wil zien hoe Michael Stro- goff. de Koerier van de Tsaar, zijn ge vaarlijke plicht vervult, moet de rolprent g;:an zien, die deze week in Frans Hals haait, want het aan Jules Verne's brein ontsproten verhaal wordt op een boeien- Ie. Amerikaanse wijze voor het publiek or. het witte doek gebracht. Om het ge- neel nog aantrekkelijker te maken, heb ben de Amerikanen het gegeven enigs zins gemoderniseerd en hier en daar een penningske aan de liefde geofferd. Een var. de hoogtepunten in de film is, even als in het verhaal, de scène van het vol trekken van het Tartarenvonnis met het gloeiende zwaard, waarbij de "moederrol voortreffelijk wordt gespeeld. (Alle leef tijden). De film „Sciuscia" (Schoenpoetser tjes). die deze week in Rembrandt draait, hebben wij reeds in ons num mer van Donderdag uitvoerig bespro ken. Toegang 18 jaar. In City-theater "wordt deze weck een sensationeel geval vertoond onder de titel „De Brief". Het is geen verheffend verhaal; de verfilming, somtijds knap, doch veelal te traag," maakt de film nog genietbaar. Bette Davis speelt de rol van uiterlijk minnende echtgenote in dit drama, dat slechts voor volwassenen toegankelijk is. De beroemde regisseur Ernst Lubitsch heeft in de film „To be or not to be" die men in Cinema Palace kan zien, de gelegenheid aangegrepen, om zijn speel se geest de vrije teugel te laten. Het is een spannende film met zeer knappe taferelen en vol verrassingen. Zij speelt eich" af in Polen, waar in 1939 plotse ling Hitier op straat verschijnt, ook al blijkt het later een toneelspeler te zijn. Dezelfde acteur zet deze rol later, wan neer Polen overrompeld is, in de on dergrondse beweging met succes voort en hij wordt daarbij bijgestaan door "Carole Lombard en andere prominen ten. Jammer, dat een enkele scène irri terend is wegens de spot, die Lubitsch baseert op het lijden der Polen, voorna melijk de Joden. (18 jaar). Het is niet verwonderlijk, dat de film „Berucht" („Notorious"), welke in Luxor- theater draait, geprolongeerd is. De be zoeker gaat op in het sterke spel van Ingrid Bergman en Cary Grant en in de spannende spionnage-geschiedenis. (Vol wassenen). Het eerste deel van de spannende rolprent „De Vrouwelijke Tarzan als de Junglekoningin" draait deze week in het Spaarne-theater. Dr. Meredith is met zijn dochtertje naar de wildernis verbannen en wordt daar opgenomen door de Masambastam, die in het bezit is van een ontzaglijke hoeveelheid dia manten. Ongure, blanke elementen krijgen hier lucht van en zij trachten de schat In bezit te krijgen. Dr. Mere dith wordt in de gevechten, die daarop volgen, gedood en zijn dochter Nyoka blijft over om in het tweede deel van de film de heldin te worden. Toegang bo ven de 14 jaar, I Voor de economische politierechter te Haarlem stond Vrijdagmorgen A. C. M. J. M- uit Stockholm terecht om zich te veran .woorden voor een overtreding van het deviezenbesluit 1945. Op 25 Sept. van het vorig jaar kwam deze 56-jarige Nederlandse industrieel uit Stockholm per vliegtuig op Schiphol aan. Hij had verschillende geldeigendommen bij zich om zekere schulden in Nederland af fe lossen. Een groot deel hiervan had hij aangegeven, uitgezonderd 4 kg. goud, 3"tt) Ned. guldens, enkele gouden ringen en 750 Amerikaanse dollars. Bij de douane-ambtenaren op het vliegveld had hij gezegd, dat hij alleen datgene bij zich had wat op het formu lier vermeld stond. M. werd toen echter gevisiteerd en de ambtenaren vonden het goud en het geld. Ter zitting beweerde verd., dat hij nooit geweten had, dat ook goud aangegeven moest worden. De politierechter kon evenwel niet aanne men. dat verd. die een bereisd en inter nationaal georiënteerd man is, dit nooit had vernomen. Verd. gaf tenslotte toe, dat hij het Nederlandse geld clandestien had vervoerd, doch hij beweerde, dat hij de dollars in Zweden per abuis bij zich had gestoken en onderweg eigenlijk niet eens wist, dat hij ze bij zich had. De Officier kon deze verklaring niet accepteren en achtte de opzet van alle punten bewezen. De eis was verbeurd verklaring van het goud, de dollars en het Ned. geld en tevens een boete van f 10.subs. 5 dagen hechtenis. Het von nis luidde conform. Het was een zuiver Franse muziek- schotel, welke Marinus Adam de ge- abonneerden op de B-serie voorzette. Hoe buitengewoon nieuw klinkt ook heden nog zo'n „Printemps" van Claude Debussy, hoe zonnig en weelderig Is de klankkleur, hoe stralend en vol afwis seling zijn Instrumentatie en lijn. De uitvoering was werkelijk brillant, bril- lanter dan het cello-concert in a kl. t. van Saint-Saëns, welke vertolking, al thans zeker van de cellist Eduard Blele, ons enigermate mat en bleek toescheen, hoeveel respect we overigens ook hebben voor zijn fraaie toon en techniek en zijn in ieder geval artistiek zuivere weer gave. En dan kregen de bezoekers der B- concerten opnieuw de primeur van een eerste uitvoering, en wel van het Con cert voor piano, fluit en violencello met strijkorkest van Vincent d'Indy. De so listen waren hierbij Miep van Luin en •de beide orkestleden Marius Ruysink en Eduard Biele. Een voorzeker uiterst interessant, levendig en echt Frans geestig werk, datvooral in het derde deel, het Franse Rondo, buitengewoon fijn was, speels en opgewekt. Het spel van de fluitist, die 'n zeer gevoelige toon ontwikkelt, kwam hierin over het alge meen beter na v voren dan in beide langzamer eerste delen, waarin de piano wat al te zeer domineerde. Wat groter homogeniteit van klank zal aan dit euvel zeker tegemoet komen.' Veel succes voor alle uitvoerenden; Marinus Adam kreeg zijn deel van de bjoemen der pianiste en terecht. Met een enthousiast ge speeld Carnaval Romain werd de succes volle avond besloten. J. SCHEEPENS Bioscopen: Rembrandt: Sciuscia (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: To be or not to be (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Notorious (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Michael Strogoff (14 j.), Zondags 2, 4.30, 7 en 9.15 u. en in de week 2.30, 7 en 9.15 u.; City: De Brief (volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De vrouwelijke Tarzan, 2.30, 7 en 9.15 u. Tentoonstellingen: Leffelaar (Wagenweg): Eretentoonstel- ling bloemschilderijen van mevr. H. Din- gemans-Numans, Zondags: 25 u. en in de week: lp5 uur. Biss. Museum: Middeleeuwse Kunst Zondag: 13 uur en Dinsdag-Zaterdag: 104 uur. Kunstzalen H. Thijssen (Plein 13) - schilderijen, tekeningen en grafieken van Lizzy Ansingh, Riek Wesseling e.a„ in de week: 105 uur. Leffelaar (Gr. Markt): schilderijen en tekeningen van Willem Dooyewaard, 105 uur. Frans Halsmuseum: Rondom Frans Hals en vanaf 27 October: Naaldwerk van Arbeid Adelt en Tesselschade. Apotheken: De Zondag- en avonddiensten der apotheken worden vanaf 26 October tot 1 November waargenomen door: Fa. Duyn Keur, Keizerstraat 6, telef. 10378; Begemann Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043, Marnix-Apotheek, Marnix- straat 65, tel. 23525 en te Heemstede door Apotheek Schotsman, Binnenweg 206—208, tel. 28320. Ziekenvervoer: Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 39, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd„ en te Heemstede: Fa. Buiteman Co., Raadhuisplein 7, tel. 28S23. Zaterdag 25 October: Stadsschouwburg: Toneelgroep Come- dia met „Het Glazen Speelgoed", 8 uur. Zondag 26 October: Stadsschouwburg: Toneelgroep Come- dia met „Het Glazen Paleis", 8 uur. Concertgebouw: Dansorkest The Ram blers, 8 uur; Leden van „Albèrdingk Thijm" met „Naar het volle Leven", 8 uur. Maandag 27 October: Concertgebouw: Herdenkingsavond 25 jaar Triniteits-Lyceum. DAG EN NACHT MAANDAG 27 OCTOBER Haarlem (Vleeshal) uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen Kl tot en met Ko, 8.3012.15 u. en 24.45 u. Overveen (Dorrli) uitreiking bonkaar ten en schoenenbonnen PR, 912.30 en 24 u. Heemstede (Binnenweg 160) uitreiking bonkaarten en schoenen bonnen 930 Ko en 24.30 u. rest K. Op het 2e Volks-concert, dat de Haar lemse Orkest Vereniging Dinsdag 28 Oc tober geeft, zal de violist Jan During Mozart's Vioolconcert No. 7 in D gr. terts spelen. Marinus Adam laat dit concert openen met de Ouverture Leonore III van Beet hoven; het programma na de pauze vermeldt de Vierde Symphonie van Tschaikowsky. Een kleine zaak met een grote keuze GR. HOUTSTRAAT 49, TEL 20049, HAARLEM In het vervolg zal het Ziekenlof in de Kerk van de Allerh. Drieëenheid te Bloemendaal niet meer des Zondags worden gehouden, maar te beginnen met 28 Oct., des Dinsdags n.m. om half vijf. Enige maanden geleden interviewden wij een Bloemendaalse missionaris, die jarenlang in China verbleef Hij leerde ons wat van de Chinese letters begrijpen, vertelde over het karakter, de gewoonten en de opvattingen van de Chinezen cn concludeerde, dat een buitenlander dit gele ras slechts moeilijk kan volgen. Wij dachten aan dif onderhoud, toen wij gisteravond het blijspel „De gebor duurde bal" van het Amsterdams Toneel gezelschap in de Stadsschouwburg zagen. De regisseur A. Defresne heeft de eigen aardigheden van de Chinezen in dit spel, dat interessant en uitzonderlijk was, be hoorlijk aangedikt. In zijn toelichting trekt de regisseur een vergelijking met onze middeleeuwse toneeltechniek en hij heeft deze vergelijking ook op de plan ken doorgevoerd, waardoor wij hebben kunnen zweven tussen werkelijkheid en verbeelding. Frits van Dijk was een amu sante Chinese regisseur, prëcies, lang zaam en sterk in verbeeldingskracht. Jo Sternheim wist door zwijgend spel een allergenoeglijkste inspiciënt voor te stel len.' Het verhaal handelt over de liefde tussen een bedelaar, die later koning wordt, en de dochter van de eerste minis ter, die 18 jaar in lompen doorbrengt. De opvoering werd een gezellig, niet alle daags geval, nu ja, echt Chinees, al we ten we op geen stukken na of het dat wel werkelijk was. Epn groot aantal aVteurs en actrices vande eerste orde leken zo weggelopen uit het Hemelse Rijk en zij muntten ieder persoonlijk uit door karakter en mimiek. v. W Op de agenda van de a.s. raadsverga dering van de raad van Haarlem komt een groot aantal voorstellen voor tot conversie van gemeentelijke geldlenin gen, waarbij renten van 3ÜL pet., 3'A pet. en zelfs 4 pet., worden teruggebracht tót 214, 2% cn 3 pet. Voorgesteld wordt met de Nutsspaarbank een geldlening aan te gaan van een millioen gulden tegen 3 pet. voor de eerste tien jaar cn 3l/2 pet. voor de overige looptijd, die 30 jaar duurt. Tweeduizend bewoners van Bar Har bour (Maine. V.S.), het beroemde va- cantieoord, die yoor enorme bosbranden móeten vluchten, werden Vrijdag met vissersboten en andere kleine vaartuigen geëvacueerd in een actie, die aan Duin kerken doet denken. Aan de actie wordt ook deelgenomen door het kustvaartuig Bibb, dat verleden week 69 mensen redde van de Boeing Clipper, die op de Atlantische Oceaan moest dalen. Honderden bewoners waren over land gevlucht, maar voor anderen, die door het vuur waren ingesloten, was vluchten over zee de enige redding. Vluchtelingen uit de dorpen Brownfieid en East Brown- field zelden, dat het vuur de beide ge meenten vrijwel had verwoest. Het schijnt dat de vermoeide brand weer de strijd begint te winnen tegen de muur van vuur. De brandweer, ge holpen door honderden vrijwilligers, HAARLEM, Smedestraat 21. telefoon 21375 (Adv.) Enige weken geleden heeft Z. H. de Paus enige redevoeringen uitgesproken, welke door buitenlandse persbureaux zó verminkt zijn doorgegeven, dat de Paus woorden in de mond zijn gelegd, die hii niet heeft uitgesproken. Zo zou Z. H. onder andere verklaard hebben in een rede tot leden van een Amerikaanse missie voor militaire zaken, „dat geweld soms onvermijdelijk is en dat het een machtig middel kan zijn, op voorwaarde dat het gebruikt wordt voor een nobel doel". In dit laatste geval zei de Paus echter in werkelijkheid: „Een commissie voor militaire zaken van een wetgevend lichaam is veelbelo vend. De benaming veronderstelt een wederzijdse afhankelijkheid, die waar lijk gezond is. De wet en de orde heb- hen soms het machtige wapen van ge weld nodig Sommige vijanden van de rechtvaardigheid kunnen slechts in be dwang worden gehouden door het ge weld. Maar steeds zou het geweld moe ten worden geleid door de wet en orde en slechts gebruikt moeten worden voor hun verdediging. Nooit mag de mens zich beschouwen alsof hij in zichzelf de bron van orde bezit." Siook gemengd, door Uw anihraciei en eierkolen wai prima gezeefde bruinkolen en houi, Voor allen, die 'hun nieuwe kolenbonnen 76 en 77 aan ons toevertrouwden, hebben wij -ZONDER BON eer ste soort bruinkolen en houi Ier beschikking. Vraagt inlichtingen, maar wacht niet, want 'i gaai vlot! De Franciscanen zijn door de tra ditie aan de stad Haarlem ge bonden, want twee eeuwen na de dood van Sint Frans (1226) had zijn orde reeds een zodanige roem in onze streken, da^ de Haarlemse burgerij ver zocht om een nederzetting van deze paters in haar midden. Franciscus, de grote (her) vormer van de •tiddel- eeuwen, is ook thans weer een moder ne Heilige, met wiens figuur ook niet- Katholieken contact hebben, zij het dan als een grote historische actuele mens. Het Haarlemse klooster werd in 1456 gebouwd en de volksmond noemde deze plaats het Grote Heiligen- land. Bij het beleg van Haarlem plun derden de Geuzen de Kerk en verjaag den de paters, van wie er echter in 1614 één, pater De Wit, terugkwam, die met zijn opvolgers in een schuilkerk de draad van het Katholicisme in onze stad mee hielp trekken. De beide schuilparochies „het Klok huis" in de Damsteeg en „de vier Heems kinderen" werden bij de kentering van het getij verenigd onder ene herder, pa tel Preyex, die de bouwheer werd van de Sint Antoniuskerk, populair de Pa terskerk. De wederwaardigheden tijdens de bouw er de verdere geschiedenis zul' len ndg vers In het geheugen van onze lezers liggen daar in de krant deze bij zonderheden niet lang geleden by gele genheid van het eeuwfeest der kerkwij ding uitvoerig beschreven zijn, zodat wij ons kunnen beperken tot de behandeling van kerk en interieur De Paterskerk is door haar styi een vreemde eend in de Haarlemse bijt. De galerijen met de balustrades, de beweeg lijkheid van het beeldhouwwerk op het priesterkoor zijn een unicum in de ge kende omgeving cn wij veronderstellen, dat dit ongewone de reden is van het twistgesprek over het al dan niet kerkse karakter, méér dan dat er steekhoudende motieven aangevoerd kunnen worden. Men moet echter in gedachten houden, dat aan het einde van de gothiek ons openbaar katholiek-zün (en daarmee het kerken bouwen) afbrak en na de vrij wording wederom en bij het grootste getal der kerken aansluiting werd ge zocht bij de gothieke stijl. De grote tijd der renaissance en haar uitgroei tot de barok zijn geheel buiten onze leefkring geblevenslechts in de heilige vaten uit de schuilkerken en de uiteraard weinige en niet kapitale beelden en in gravures is deze stijlperiode tot ons gekomen een teken evenwel hoe deze stijl toch het leven van toen beheerste. Het protes tantse ingetogen karakter van ons volk belette trouwens die weelderige levens- vreugdige uitgroei ook in het profane. De grote vlucht van het barokke kerk gebouw ligt in Italië, vooral echter in Beieren, Oostenrijk; het i"00000 der Fran se paleizen over het algemeen in de ka tholiek gebleven, stilistisch doorgroeien de streken van Zuid-Europa Wie weet wat daar te zien is, vindt de paterskerk voortaan een stijve, echt Hol landse (liever Haarlemse) poging om mee te doen. De ontwerper trouwens is geen vrij ge worden, nog onzekere Hollandse katho liek, maar een Belg, de Brusselaar Suys, die in zijn- tijd een beroemdheid was. Zijn plannen zijn, toen hii door het lange traineren de opdracht had teruggege ven, naar de van hogerhand gestelde eisen herzien door de architect v. d. Horst uit Hoorn. Het werkelijk barokke element in de kerk is het beeldhouwwerk van de alta ren, waarvan wij niet weten of dit door Suys in het oorspronkelijke plan was op genomen, hetgeen echter wel voor de hand ligt, daar dit object uitgevoerd is eveneens door een Belg, de Antwerpse beeldhouwer P. J. de Cuyper tussen 12 en 26 jaar na de bouw, waarbij hij als laatste werk de preekstoel plaatste. Het is opmerkelijk te moeten vaststel len, dat de beide kerken, die in het be gin yan deze eeuw gebouwd werden in or.ze stad, renaissance geïnspireerd zijn, terwijl de neogobhiek eerst later wordt toegepast. In deze laatste stijl zijn de figuren in de communiebank van Maas, voorstellend de eenheid der .twistende Haarlemmers in hun eerbied voor het passerende Corpus Christi, een tafereel, dat wij reeds ontmoetten als altaarschil dering in de Spaamekerk. De Kruisweg is dezelfde als die van de kerk te Overveen, dus eveneens van Brouwer. Van de jongere kunst, die in deze kerk is aangebracht,noe men wij de paneeltjes, opgenomen in de pilasters van het hoofdaltaar: de Marte laren van Gorcum voorstellend, uitge voerd door Mies van Oppenraay De be schildering van de rugwand van de exposi- tietroon met zingende engelen is van Karei Trautwein die ook een Franciscus- raam maakte in de scheiding van portaal en kerk. Han Bijvoet- schilderde een voor de door een stijlvol koperen hek afge sloten doopkapel symbolisch^ voorstel ling: Maria als de vrouw die de kop van de slang verplettert. Van zijn hand zijn ook de glasmedaillonsdoop van Christus in de Jordaan en de uitdeling van het Antoniusbrood. In de kapel te zijner ere staat een subtielgehakt beeld van Sint Antonius door de Prix de Rome-winnaar Smout. Een andere beeldhouwer, Cephas Stau'.- hamer, ontwierp een deksel voor de doopvont met de figuur van St Jan Bap tist, waarvan wij het model reeds zagen op een expositie bij Leffelaar en dit toen annonceerden. Oude kunstvoorwerpen, die sinds de verborgen tijd door de Franeisoanen zijn bijeengebracht, zijn deels naai- het Bis schoppelijk Museum overgebracht, deels door de parochie behouden. Twee kel ken, waarbij één zeer schone, en eeh zilveren gedreven hostie-doos met ty- pisch Franciscaans motief, zijn nog In gebruik. Een eenvoudig doch pieus gf- sneden houten crucifix, dat .vermoedelijk afkomstig is uit de oude St. Bavo en ge dateerd 1511, is in de ontvangzaal' van de pastorie geplaatst. Enige oude schilderijen zagen wij r.ogVen Italiaans Ecce Homo, enige middelmatige apostel figuren van anonieme kleine meesters uit een grote tijd, een Kruisafneming en een langwerpig paneel met het typische decorlandschap van de jonge renais sance. Mogen w(j verheugd zijn over het bezi^, van oude, jongere cn mo derne kunstvoorwerpen' in deze stadsparochie, het meeste genoegen doet het ons, dat na een stilstand van vele jaren (wellicht spelen practischc be langen hier ook een gerechtvaardigde rol) zo kort na elkaar onze tijd van zijn geest he' ft mogen getuigen voor het na geslacht van deze parochie. Deze periode van aandacht voor de kunst in diénst van de kerk mag nog niet gesloten wor den, waarbij men steeds in gedachten moge houden ook verantwoord te zijn, opdat de erfenis, die het nageslacht van ons bezit, geen ergernis worde. L. T. heeft de brand bestreden met dynamiet, bull-dozers, mobiele brandpompen, die per vliegtuig uit Seattle zijn aange voerd, spaden en bijlen. Vrijdag omstreeks het middaguur werd de schade die voortdurend nog toeneemt reeds geschat op twintig millioen dollar. Een deel van het ver lies is niet in geld uit te drukken. Zo gingen bijvoorbeeld de aantekeningen van 35 jaar kankerbestrijding verloren toen het Roscoe Jackson Memorial' la boratorium te E^ar Harbor in vlammen opging. Een aantal luxe landhuizen werden eveneens een prooi der vlammen waar onder die van de vroegere onderstaats secretaris Summer Welles, wijlen sir Harry Oakes en de dirigent Walter Damroch. JANSSTRAAT 8 TELEFOON 20141 (HET HUIS MET DE FRIESE VLAG) (Adv.) In een volle en feestelijk gestemde Am sterdams^ Stadsschouwburg is Rika Hop per gisteravond, naar aanleiding van baar 50-jarig toneeljubileum, op hartelijke wijze gehuldigd. Mr. Reinink deelde me de, dat de Regentes van het Koninkrijk dé jvbilaresse heeft benoemd tot Officier in de Orde .van Oranje Nassau. De Kerstpakketten-actie in de gemeen te Heemstede is een groot succes gewor den. De totale opbrengst van de ver kochte etiketten van de lijsten-collecte bedraagt f 4816.46, zodat er 963 pakketten van Heemstede voor onze jopgens over zee zullen worden verzonden. Een woord var. dank is hier zeker op zijn plaats voor diegenen, die aan dit succes, hebben medegewerkt, alsmede aan de ingezete nen van de "gemeente Heemstede, die hun bijdragen voor dit prachtige doel hebben gescBbnken. De Zondagsdienst voor artsen wordt a.s. Zondag waargenomen door: Dr. J. Reurink, Aerdenhoutsduinweg 8, tel. 26035, Dr. A. G. Degenaar, P. de Hoogh- straat 11, tel. 19920 en Dr. J. Laeijen- decker, Raadhuisplein 9, tel. 28103. Apotheekdienst: Apotheek Schots man, Binnenweg 206208, tel. 28320. Een jubileum is waard gevierd le worden en zeker als het een dag betreft waarop men zijn 45-jarig bestaan zal gaan .herdenken. Zo zal de oude Heem stede-Berkenrode Combinatie Zondag 26 October uiting geven aan haar feest vreugde, zij het dan op een bescheiden wijze. De Heemstedenaren hadden dit jubileum gaarne als tweede klasser wil len vieren en H.B.C.'s degradatie naar de derde klasse werpt min of meer haar schaduw op het feest van de roemruchte Heemsteedse club. Maar de H.B.C.-ers zijn geenszins bij de pakken neer blijven zitten. De resultaten, welke het eerste elftal tot dusverre in zijn nieuwe om geving heeft behaald, zijn van die aard, dat de gecombineerden thans volop in „the running" zijn en als ernstige can didaten voor het kampioenschap moe ten worden beschouwd. De feestviering begint des ochtends met een H. Mis in de kerk van de H. Bavo en wei om kwart over zeven. Deze H. Mis zal worden opgedragen tot In tentie van de jubilerende vereniging. Na afloop hiervan is er een gemeen schappelijk ontbijt in het R. K. Ver enigingsgebouw. Bij de feestavond, welke eveneens in het Verenigingsgebouw zal worden ge geven, zal de zwart-witte familie het nodige amusement kunnen vinden in een toneelopvoering door de H.B.C.- Toneelvereniging, waarna de festivitei ten met een bal worden besloten. Week van 2631 Octobcr Zondag: Feestavond HBC. Maandag, 8 uur, clubavond HBC; 8 uur dubbel mannenkwartet KAB. Dinsdag 8 uur: Laudate Dominum. Woensdag 7.30 Damwedstrijd; 8 uur leden St. Paulas (waterleiding). Donderdag 8 uur: Harmonie St. Mi- chaël'. Vrijdag 8 uur: Toneelvereniging „Door Eendracht Sterk." RADIO Van ouds bekend. Tel. 14608 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem 5 November zal zuster A. M. Veenen daal, wijkzuster van het Witte Kruis, met de „Bloemfontein" naar Zuid-Afrika ver trekken. De zuster heeft hier ter stede zeer veel goed werk verricht, o.m. op het Consultatiebureau voor zuigelingen en als huisbezoekster van het Consulta tiebureau voor T.B.C. Zij was een ijverig werkster, die velen aan zich heeft ver plicht. LET OP De mensen die zoeken in Oost en ln West, Wil ik hier'dit lesje wel leren, Vóórdat U gaat zoeken in Noord en in Zuid, Ga 't eerst eens bij STOLWIJK proberen. Alléén Jansstraat 6, Haarlem. Amsterdam, 24 Oct. 1947. De koersdaling, welke gisteren op de aandelenmarkt was waar te nemen, werd vandaag bij opening verder voortgezet. De reacties namen daarbit m sommige ge vallen iets grotere afmetingen aan, het geen men toeschreef aan de verminderde kooplust die bestond en welke zich na een voorafgaande hausse aan het eind van de week doorgaans voordoet, terwijl anderzijds het aanbod groter pleegt te In cultures openden de hoofdfondsen op een circa 4 a 5% lager niveau. In de vrije markt werd hier en daar een lichte verbetering geboekt, doch te gen het slot zakte het koerSpeil weer tot Ongeveer de hoofdkoersen in. Scheepvaartaandelen boden het best weerstand, hoewel ook hiervan de meeste soorten enig terrein moesten prijsgeven. S Zo nu en dan komt/men mij wel eens een aardige gebeurtenis ver tellen, die dan tot genoegen en vreugde met de lezer gedeeld kan wor den. De eigenaar van een wolzaak in de stad ging up een avond mpt zijn vrouw een bezoek elders brenger. Hij zou de volgende dag eerst in de middag terugkomen. Enige tijd vóór hun thuis komst stonden er vier dames in het por tiek van zijn zaak, die zeer geanimeerd hetzelfde deden. De voorbijgangers ireen den, dat het viertal eer; rijtje had ge vormd, om bij de verkoop van wol het eerst aan de beurt te zijn en men sloot zich bij de dames aan. Toen meneer en mevrouw thuiskwamen, was de rij aan gegroeid tot een respectabele iengte. Nieuwsgierig vroegen zij, wat er aan de hand was. „D'r wordt wol verkocht zei er een. „Van wie weet je dat?", vroeg de eigenaar. Toen bleek, dat niemand het van niemand wist en dat de rij er stond, omdat een rij betekent, dat er iets bijzonders te koop is. (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- vaart). Zondag: H.H Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis); Lof 7 tv; Rozenkrans 4 u.; congr. aspiranten'12.15 u. Dinsdag: Moe- dersconf. 3 u.; ccngr. meisjes 7 u.; jonge dames 8.15 u. Woensdag: congr. jongens, 7 u. Vrijdag: biechten 6.308.30 U. Za terdag: H.H. Missen als op Zondag; biechten 4.30—8.30 u. Lof 7 u. De gehele week behalve Zondag en Zaterdag Lof 7.30 u. H. JOZEF (Jansstraat). Zor.dag: H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 JU-I Lof 7 u. Maandag: congr. heren 8 U. Dinsdag: congr. meisjes 7 u.; jongeda mes 8 u. Woensdag: congr. jongens 7 u.; jongemannen 8 u. Vrijdag: biechten 5 6.30 en 7-9 u. Zaterdag: H.H. Missen als op Zondag; Lof 7 u. De gehele week Lof 7.30 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieuwe Groenmarkt). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 U.; Lof 7.30 u. Maandag: congr. dames 8 u. Donderdag: conferentie door Pater Wij- nar.d Sluys 8 u. Vrijdag: biechten 6 7.30 u. Zaterdag: H.H. Missen als op Zondag: Lof 7.30 u.; biechten 4—9 u. De gehele week Lof 7.30 u. O. L. VR. ROZENKRANS (Spaame). Zondag: H.H. Missen 6.15, 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis): Lof 7.30 u. Maandag: da- mescongr. 8 u. Dinsdag: jonge vrouwen - congr. 8 u. Vrijdag:" biechten 78 u. Zaterdag: Missen als op Zondag; Lof 7.30 u.; biechten 58.30 u. H. JOANNES DE DOPER (Amster- damstraat). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 u.; Lof 7 u. Maandag: H. Fam. heren 8 u. Dinsdag: Congr. meisjes sen. 7 u. Woensdag: Oongr. jongedames 8 u. Vrij dag: biechten 78.30 u Zaterdag: H.H. Missen als op Zondag;' biechten 4.30 8.30 u.; Lof 7 u. ALLERH. HART VAN JEZUS (Kle verparkweg), Zondag: H.H. Misser. 7.30, 9 10.30 (Hoogmis) en 12 u.: October- oefening 7.15 u.; Lof 7.30 u. Maandag: oongr. meisjes 6.30, dames 8.15 u. Vrij dag: biechten 5—9,30 u. Zaterdag: Mis sen als op Zondag; na het Lof tot 9.30 u. biechten; alle avonden Maria-lof 7.30 u H.H. ELISABETH TN BARBARA (Paul Krugerstraat). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u. congr. jon gens tot 17 j. 12.15 u.; Toewijding Chris tus Koning 1 u. Lof 7 u. Maandag: ■gpdsdienstoursus 8 u. Dinsdag: congr. meisjes tot 17 j 8.15 u. Donderdag: H. Fam. dames 8.15 u. Vrijdag: biechten 58.30 u. Zaterdag: H.H. Missen als op Zondag; biechten van 5 tot 8.30 u.; alle avonden Lof om 7,30 u. H. LIDUINA (Rijksstraatweg). Zon dag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 u.; Lof 7 *u.; Maan dag H. Fam. heren 8 u.; Dinsdag: congr. meisjes 8 u. Vrijdag: biechten 5—8 u. Zaterdag: H.H. Missen als op Zondag; biechten 58 u.; Lof 7.30 u. O. L. VROUW VAN ZEVEN SMAR TEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg). Zondag:: H.H. Missen te 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 6.30 u. Dinsdag: oongr. dames 8 u. Woensdag; Mariagarde jongens 8 u. Vrijdag: biech ten 59 u. Zaterdag: H.H. Missen als op Zondag; Lof 7.30 u.; biechten 5—9 u. Dc gehele week Lof 7.30 u. H. BAVO* (Heemstede). Zondag: H.H. Missen 715, 8.45, 10 u. (Hoogmis) en 11.30 Koningshiiüde 3.30 u.; Lof 7.30. Woens dag: Mariagarde Tare. jun. 6.45 u. Za terdag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 en 10 (Hoogmis); Lof 7.30 u.; biechten 6—0 U. De gehele week Oc toberoe fefl ir.gen 7.30 u O. L. VR. HEMELVAART (Heemste de). Zondag: H.H Missen 7, 8.30, 10.15 en *11.30 u.; Lof 3.30 u. Maandag: congr. meisjes sen. 8 u. Zaterdag: H.H. Missen als op Zondag; Vespers 8.30 u.; biechten 5.30—7 u ALLERH. DRIEëENHEID (Bloemen daal). Zondag: H.H. Missen 7, 8.25 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u.; Lof 7 u. Dinsdag: cor.gr. jongedames 8 u. Vrij dag: biechten 6—9 u. Zaterdag: H.H. Missen als op Zondag; Lof 7 u. Daarna biechten tot 9 u. De gehele week Lof 7.30 u. O. L. VR. ONBEVLEKT ONTVAN GEN (Overveen). Zondag: H.H. Missen 7 8, 9, 10.30 u.; Lof 7.30 u. Zaterdag: H.H Missen als op Zondag: eerste Mis 6.30'u. De gehele weeik Lof 7.30 u. H. AGATHA (Zandvoort). Zondag; H.H. Missen 7, 8.30 en 10 (Hoogmis)Lof 7 u. Maandag: congr. dames na het Lof. Dinsdag: congr. jongedames idem. Vrij dag: biechten 5—9 u. Zaterdag: H.H. Missen als op Zondag; biechten 5—7 u.; opening Missie 7 u. SANTPOORT. Zondag: H.H Missen 7, 9 (Hoogmis), 11 uur. 4 uur Octoberoefe- ning. 7 uur plechtig Lof. Gedurende deze week elke maand half 8 Octoberoefe- ning. Maandag: 7 uur Mariagarde. Dins dag: 8 uur Mariacongregatie. Woensdag; 8 uur H. Familie (jeugdafd.). Vrijdag: Biechten van 69 uur. Zaterdag: Feest van Allerheiligen H.H. Missen half 7—9 (Hoogmis) en li uur. Biechthoren va» 59 uur. 7 uur Lof.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2