K.V.P. BELEGT CONGRES TE UTRECHT Brede gezinspolitiek vereist Nieuwe partner in politieke arena AANTAL LEDEN -WAS NOG NOOIT ZO HOOG Droeve Kerstmis op Dekkerswald HOUTGRANIET VLOEREN F. G. DAM0 {590, f590. ost walcl HAZEVOET WINKELRUIMTE ÏSKAMÊR Centrale Verwarming VAN OEFFEL - HAARLEM Jaarverslag K. V.P. Gebrek aan propagandisten Hooglanders zetten hun beste beentje voor Curasao's gebrek aan dollars Liquidateurs van Joods bezit staan terecht De aanslag te Lüneburg Blaskowitz voor een zuiveringshof Robert Taft candidaat voor Presidentschap Herstelbetalingen uit de Franse zone Vliegtuigramp in de V.S. eist 50 doden CAFETARIA „FLUKS" C0R BOS VAN GOOL'S BROOD Voor het verkopen 3- ENGELSE TAFELKLOKKEN beperkt leverbaar JAGT - Uurwerkmaker en avondkleding Excelsior-S tof zuigers Een geschenk - j van blijvende waarde Atelier NELL HERBERT j ZATERDAG 25 OCTOBER 1947 PAGINA 5 (Vervolg van pagina 1) De a.s. verkiezingen Geen tussentijdse hulp aan Amerika gevraagd Grote inspanning en activiteit AALMOEZENIER'JOHAN ALLARD GESNEUVELD Fruit, maar geen kisten DRIE MAANDEN BEVRIJD Gulle Sinterklaas Gouverneur tevreden Sergeant tot drie jaar veroordeeld Februari 1945: hervatting van het offensief. TURKIJE KLAAGT SOVJET PERS AAN BIJ DE V.N. - HERFST IN HET LAN», IJS AAN DE KANT. GR. HOUTSTRAAT 21-23 HAARLEM „SALONS DE COIFFUR E'" Gr. Houisir. 71 rood, ing. Ged. Oude Gr. Haarlem Tel. 19157 nationaal jen internationaal jurylid. I! irmstoelen U heeft ze nog thuis no. 76 en 77 BRANDSTOFFENHANDEL J. DE WILDE ST. MCOLAAS „Moderne Kunst'' Bruidstoiletten „HET BRUIDSHUIS" Verhuizingen en goederenvervoer J. G. BUYS, tel. 13271, Haarlem, A° 1906 TE HUUR GEVRAAGD De stichting van het Goseling-Ver- Schuur-Herstelfonds was enerzijds een nulde aan de nagedachtenis van deze po litieke slachtoffers, anderzijds een po ging de financiële toestand vande Partij te saneren en tot fondsvorming Voor speciale doeleinden te komen. De actie zelf is nog niet beëindigd, de op brengst bedroeg tot heden 225.000 en net Partijbestuur hoopt en vertrouwt, dat dit bedrag nog in belangrijke mate kan worijen opgevoerd. Nogmaals doet spr. eenberoep op de werkers in de Partij teneinde door hun medewerking dit doel te bereiken, alsmede op Katholiek Neder land voor zover het nog niet bijdroeg voor een bijdrage, evenredig aan het doel, dat met 't fonds wordt beoogd. Aan de propaganda voor de Partij tooet meer dan in het verleden aan dacht geschonken worden. Deze pro paganda moet weer systematisch en meer permanent worden gevoerd. Daartoe is dé Landelijke Propaganda raad geïnstalleerd. De komende verkiezingen, gevolg van de ip voorbereiding zijnde grondwetsher ziening, zullen wederom veel van de Partij en haar organen vragen. De a.s. Partij raadsvergadering zal zich o.m. met het onf-verp-Verkiezing.sreglement hebben be zig "te houden, waarbij het Partijbestuur voorstelt reglementair bepalingen te tref fen, welke een veelzijdige en deskundig samengestelde Kamerfractie, zonder aan een redelijke vrijheid van de kiezers af breuk te doen, waarborgen. ■Een van de voorwaarden, welke ver- vftld zullen moeten worden om deze ver kiezingsstrijd te doen slagen, is echter de sanering van de Parttjfinanciën. De contributieregeling, voor het jaargI948 in de Partijraad aangenomen, zal moeten worden doorgevoerd. Dit is een eis van zelfbehoud en de. Afdelingen, Kringen en Partijleden zullen zich hier van diep moeten doordringen. Zonder financiën kan een partij-apparaat niet Werken, kan 1 geen verkiezingsactie met succes worden gevoerd. Daarvoor moet Worden gewerkt en geofferd, ook dan Wanneer niet "alles geheel naar wens loopt. Ten aanzien van de Pol. Kaderdagen overweegt het Partijbestuur, gedachtig de politieke bijeenkomsten der R. K. Staatspartij in St. Louis in Amersfoort, herleving daarvan. Het Kader moet zijn de 'ruggegraat der partij; zijn kracht moet liggen in zijn vorming, enthou siasme en doorzettingsvermogen. Het komende jaar zal weer veel van ons alien vragen, w^rbij aller medewerking zal zijn vereist. Bedriegen de tekenen biet, dan zal in de politieke arena een Partner meer optreden en wel in de per soon van de Democratische Volkspartij, Waarvan Mr. Oud de oprichting heeft aangekondigd. Het is nog te vroeg van de nieuwe loot aan de Nederlandse Staatkundige Stam reeds veel te kunnen zeggen. Dat de nieuwe partij echter ko ftien zou, was voor hen, die de politieke ontwikkeling in de P. v. d. A, gevolgd hebben, geen verrassing. Voor laatstge noemde partij moet de oprichting ervan wel een teleurstelling zijn. Wellicht is het resultaat een meer zuivere visie pp de reële staatkundige -stguctimr .yaii ons volk. Mogelijk zal mr. Oud's initia tief de oude vrijzinnig-democraten weer in een eigen partijverband bijeenbren gen, aangevuld met hen, die in de P. v. d. A niet liebben gevonden wat ze er zochtem Wellicht dat ook de Partij van de Vrijheid enige veren tengevolge van deze nieuwe partijformatie zal moeten laten. Het lijkt verder niet uitgesloten, Dr. Hirschfeld, economisch adviseur van het Nederlandse Ministerie van Buitenlandse Zaken, die momenteel te Washington als lid van de Commissie voor Europese samenwerking met de Amerikaanse autoriteiten besprekingen voert over de mogelijkheid van tenuit voerlegging van het plan-Marshall, heeft verklaard,, dat Nederland geeft hulp heeft gevraagd om de periode, voorafgaande aan het in werking treden van dit plan, te overbruggen. Hij beves tigde evenwel, dat Nederland mo menteel met twee ernstige problemen te kampen heeft, die het economisch herstel van het land belemmeren, t.w. 1. Het wegvallen van zijn handel met Duitsland en 2. De onmogelijkheid om de in Indonesië geïnvesteerde kapitalen rerrtegevend te maken. dat de P. v. d A. zich op de vraag zal moeten bezinnen of niet meer dan thans het geval is een socialistisch stempel op de partij zal moeten worden gedrukt, mede om daardoor de zuigkracht van het communisme op een deel van de oude sociaal-democraten te verminde ren. Hoe het ook zij: er blijkt uit de na-oorlogse partij-politieke ontwikkeling wel zeer duidelijk, dat de gijzelaars-kam pen, hoe zeer daar ook individuen na der tot elkander kunnen worden ge bracht, niet de geëigende plaatsen zijn om de staatkundige structuur van een volk essentieel te veranderen. In dit verband wijst de heer Andries- sen er op, dat met grote activiteit en inspanning aan de versterking van eigen party moet worden gewerkt, ten einde daardoor met meer succes een politiek te kunnen voeren, welke in overeenstem ming is- met eigen program en begin selen. Het voortgezet streven naar socia lisatie en nationalisatie, dat hier en daar te onderkennen valt, zal daarbij de intense aandacht der partij hebben. Wij willen, aldus spr., nog altijd het natuurlijke staatsdoel zien in de aan vulling en bevordering van de werk zaamheid der individuen en de lagefe maatschappelijke kfir.gen, door de macht en de natuurlijke werkzaamheid van de Staat. De Staat is er voor de mens en niet omgekeerd. Het komt spr. voor, dat waakzaamheid hier geboden is, al is de partij zich er van bewust, dat al gemene leiding van de overheid ook de komende hervormingen niet kan worden "ontbeerd. Het gaat hier echter om het trekken van de juiste grenzen, waarbij de menselijke persoonlijkheid niet in het gedrang mag komen. Ver liest men deze grenzen uit het oog, dan dreigen grote gevaren, ook van het ver lies van onze geestelijke vrijheid. Laat ons katholieke volksdeel zich van de ernst van de tijd doordringen en besef fen, dat die tijd van ons vraagt: positie kiezen en plaats bepalen. Onze verlangens, aldus de heer An- drlessen, gaan terzake uit naar: 1. een meer afdoende financiële hulp voor grote gezinnen met niet-verdienen- de kinderen; 2. een wijziging van bepaalde school geldregelingen in de zin, welke nu voor het Lager Onderwijs gelden; 3. een kinderbyslagregeling voor zelf standigen, waaronder dus ook vallen de daarvoor in aanmerking komende boeren; 4. een gewijzigde brandstof fentregeling, waarbij met de niet te ontkennen gro tere behoeften van de grote gezinnen rekening wordt gehouden; 5. eén zoveel mogelijke oplossing van het probleem van de gezinshulp; 6. naar de bouw van passende wo ningen voor de grote gezinnen; 7. een regeling naar het Belgische voorbeeld van een reductie op de Spoorwegen voor deze gezinnen; 8. een belastingaftrek voor bepaalde groepen van inkomens, die groter is dan de thans bestaande: 9. een regeling, waarbij bij de bereke ning van de gas- en electrici'teitstarieven meer met dd grote gezinnen rekening wordt gehouden; 10. alsook naar regelingen waarbij, in verband met de dienstplicht, het grote gezin meer als tot; nog toe tegemoet wordt gekomen. De paters van de H.H. Harten te Nieuw-Ginneken ontvingen een telegram waarin medegedeeld wordt, dat hun me debroeder pater Johannes Allard op Z.- Sumatra is gesneuveld. Pater Allard werd te 's-Gravenhage geboren in Aug. 1900 en priester gewijd te Valkenburg in 1926. Hij was van 1927 1931 leraar in St. Oedenrode. Daarna ver trok hij naar de missie te Banka. In 1939 moest hij om gezondheidsredenen terug keren naar het vaderland. Hij werd be last met het aanwerven van nieuwe stu denten. Na de bevrijding vertrok hij eind 1945 met militairen naar Sumatra. Hier werkte hij als geestelijke verzorger voor zijn soldaten. De fruitoogst laat in het land van Heusden en Altena niets te wensen over. Verschillende fruithandelaren moeten soms echter, wegens gebrek aan kisten, het fruit veel te lang opslaan, waardoor rotting vaak niet kan worden voorkomen. Ce maatregelen te- gen. de cholera in Egypte worden steeds meer uitge breid. Zo is er een dubbele afzetting rond Zuid-Caïro getrokken. Militai ren houden de wacht en niemand mag zonder vacci natie-bewijs de stad betreden Aan het verslag van de K.V.P.-secre- taris, dr. Aliering, ontlenen wij het vol gende: Het abonnementen-aantal op de Op mars bedraagt thans 40.000. In het ko mende seizoen zal-een Opmars-actie wor den georganiseerd. De brochures der K.V.P, vormen reeds een belangwekkende reeks. Jn 1946 werd o.m. in een oplage van hon derdduizend exemplaren verspreid het Urgentieprogram der Kath. Volkspartij. De reeks „Communisme", waarvan het eerste deeltje eveneens reeds verscheen onder de titel„Rode Mystiek", zal te vens bevatten een deeltje getiteld: „Ro de Leer" en een derde deeltje „Rode Daad." Als bijzondere uitgave verscheen reeds eind September „Wie A zegt, moet ook B zeggen" een leerzame en tevens interessante handleiding voor de propa gandist. Voor wat betreft de uitgave der Partij mag in dit verslag naast de Opmars, maandbladen en brochures niet vergeten worden het propagandamateriaal, dut centraal werd verstrekt in voorjaar en zomer van 1946. 200.000, 300.000, 500.000 en 1.200.000 exemplaren was respectievelijk de op lage van de laatste vier nummers van de Opmars voor de verkiezingen van de leden van de Tweede Kamer. Strooibil jetten van verschillende aard werden in een totaal van enige millioenen ver spreid. Een viertal affiches werd in een totaal-oplage van 100.000 stuks aange maakt. Ondanks het bovengenoemde om vangrijke materiaal was de propa ganda der K.V.P. vergeleken bij die van andere partijen Zeer sober, in bepaalde opzichten was zij min der efficiënt mede als gevolg van de nog onvolledige organisatie der partij en een gebrek aan propagan disten. De noodzakelijke acties in het ko mende jaar van wezenlijke betekenis voor de Partij en het bereiken van haar doelstellingen zijn: de ledenwervings- actie op het eind van dit jaar, een Op marsactie in' het begin van 1948 en last not least de actie voor de Kamerverkie zingen, welke halverwege het volgende jaar verwacht mogen worden. De Katholieke Volkspartij telt thans ruim 1150.. afdelingen, verdeeld over 17 Kringen. In verschillende kringen zijn Statenkringen gevormd, bijzondere partijverbanden welke niet imperatief zijn voorgeschreven daar zij in de Kringen, waar de Ka tholieken steeds in de minderheid zijn, van geen betekenis zouden zijn. Het aantal Statenkringen bedraagt 50; hun werkzaamheid is nog variabel. Het aantal jongerenafdelingen be draagt ongeveer 150, terwijl er verschil lende in oprichting zijn. In alle Kringen zijn reeds jongerenkringen gevormd of in oprichting. De jongerenraad komt re gelmatig bijeen Het is moeilijk op dit ogenblik een juist beeld te geven van het ledental der partij, indien men uitgaat van de aan de Centrale Partijkas afgedragen contributies. Deze zijn nog onvoldoende binnengekomen. Op grond van dei verstrekte gegevens der Kringen kan worden vastgesteld dat de partij in 1946 in totaal 465.000 leden telde, een getal dat de Kath. Staatspartij nimmer bereikt heeft. Aangenomen kan worden, dat dit maximale getal dit jaar belangtijk is teruggelopen, een verschijn sel zeer bekend ook uit de geschiedenis der Staatspartij. (Vervolg van pagina 1) daarna door een Canadese ziekenauto naar het St. Canisius-Ziekenhuis ver voerd te worden. Een derde patiënt had een kleine wonde in de iinker-onderarm, veroorzaakt door een granaatscherf, die •na weerkaatsing tegen een muur en het plafond, de patiënt trof. Aanvankelijk meenden we, dat het slechts een huid- wond was, doch bij doorlichting bleek, dat een scherfje was binnengedrongen. Gezien de ernstige schade a£n ruiten en toch aan de andere kant de ge ringe verwondingen, mogen we zeggen, dat we er relatief goed af gekomen zijn." Sinterklaas is dat jaar voor de vele patiënten een aardige dag geworden. .Heden kwam een Fadre (overste) van de <Royal Winnipeg Rifles" mij spreken en bracht een grote mand met alle mogelijke lekkernijen mee, die een uitgetrokken tafel goed vul de. Dit was uit dankbaarheid voor de dagen, gedurende welke zij in Dekkerswald een Eerste Hulp station hielden in de polikliniek en andere kamers van het Sana torium. Eerst hadden we niets voor Sinterklaas en nu royaal veel. Zonder uitzondering onder-, vinden we van al onze gasten veel dankbaarheid en hartelijk heids De Canadezen vooral ge ven alsmaar geschenken voor de patiënten. Hun eigen Kerstmis pakje brengen zij op het kinder paviljoen, dat hun zo na aan het hart blijkt te liggen. Steeds vindt men er militairen met de kinderen keuvelend en spelend." Reeds eerder schreef dr. Henneman: De Canadezen zijn dol met de kinderen en brengen veel „sweets" voor het kin derpaviljoen. Alle kinderen wetfen al te zeggen; thank you so long cheerio good-bye. Wanneer er Zaterdags ge vraagd wordt aan grotere kinderen, of ze willen biechten, dan vragen zij aan de voorbijgaande Canadezen of Tommy ook moet biechten 26 November gaven de Schotse Hoog landers een concfert. „Onder groot enthousiasme der patiën ten kwamen zij op de doedelzak pijpend en de trom roerend het terras opgemar cheerd. De traditionele kleding, de hoogst merkwaardige muziek, de figuren -tijdens het spelen gevormd, de eigenaardige ca priolen van de grote trommelslager, dat (Van onze parlementaire redacteur) Tijdens een onderhoudverklaarde ons de Gouverneur van Curasao, Z. Exc. Dr. P. Kasteel, dat de onderhandelingen, welke hij dezer dagen piet het ministerie II van Financiën heeft gevoerd terzake van v ci luaaiv van uc uaat aau ivcmgcn. nu s dien bood het sanatorium de Pipers-band t«® dollarnood. waarin Curagao was ge- alles was buitengewoon interessant. Voor alle afdelingen werd gespeeld tot groot vermaak van de daar aanwezigen. Na een thee aan. Het was een leuke middag. Natuurlijk wekte de bijzondere kleding, de kilts de bewondering der dames. Even tevoren had deze band gespeeld in Parijs voor Churchill en de Gaulle. Wij hesluiten met de korte aantekening over Kerstmis 1944. Vannacht te 12 uur nachtmis in de ka pel. Deze was druk bezet met patiënten, die eigenlijk „afgekuurd" zijn, maar die nog niet naar huis kunnen, verder met evacué's, Canadezen, zusters en doctoren. Terwijl ons verkondigd wordt: „Vrede op aarde aan hen, die van goede wille zijn". Iaat de artillerie zich juist op het zelfde moment duidelijk horen. De wa zige verwachting dat tenminste de Kerst nacht zonder krijgsrumoer zou zijn,is .niet in vervulling gegaan. Een scherp te ken van verwording der wereld. Vijf collaboratiezaken, alle betrekking hebbend op liquidatie, arisering of op koping van .Joodse zaken, dienden vandaag voor de Rotterdamse kamer van het Haags Bijzonder Gerechtshof. Twee vertegenwoordigers van de „Om nia Treuhandgesellschaft", een firma, die zich alleen bezig - hield met liquidatie van Joods bezit, de 50-jarige G. Koelers, uit Rotterdam, die 283 Joodse firma's liquideerde of ariseerde, en de 43-jarige W. D. J. Baron van der Feltz, uit Epe, die ruim 200 zaken aan hun Joodse eige naars ontnam, hadden zich in de mor genuren te verantwoorden. De advocaat-fiscaal, mr. J. den Hol lander, eiste tegen hen resp. vier jaar en 6 maanden gevangenisstraf met af trek en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek, met voor beiden ontzetting uit het actief en passief kiesrecht voor de tijd van tien jaar. Deze mannen, nauwkeurig geïnstru eerd door de „Omnia", gingen ais volgt te werk. Zij sloten de te liquideren fir ma, namön de bankrekening, giroreke ning en kasgelden in beslag en ver kochten de goederen. De daaruit voort komende gelden werden ten name van de oorspronkelijke eigenaar bij de Bank van Lipmann en Rosenthal te Amster dam gestort. Na de bevrijding bleek daar "zo goed als niets van over te zijn. Verd. Koeler was geen N.S.B.-er geweest, doch Baron van der Feltz had zich aan gesloten bij de N.S.B., was toegetreden tot de W.A. en was zelfs na Maart 1945 NSKK-Scharführer geweest te Coevor- den. Voorts had hij vele nationaal-socia- listische of Duits-georiënteerde instellin gen gesteund. raakt tengevolge van de door de Engel se regering afgekondigde conversiestop van sterling in dollars, tot een bevre digend resultaat hebben gevoerd. On danks de moeilijke omstandigheden bleek de regering zeer tegemoetkomend gezind en toonde zij veel begrip voor de consequenties, welke haar verplichtingen ten opzichte van Curasao met zich mee brengen. De overeenstemming, welke regering en Gouverneur bereikt hebben, houdt in, dat de regering terstond aan Curagao ter beschikking stelt het bedrag der achterstallig geraakte^ betalingen, zijn de 2.600.000. Voorts is besloten, dat on derhandelingen over de verdere regeling van de maandelijks krachtens overeen komst aan Curagao te verrichten beta lingen gevoerd zullen worden met de Engelse schatkist. Deze betalingen, ge baseerd op de verplichtingen jegens de op Curagao gevestigde grote olieonderne mingen en tot dusver gefixeerd op 1.300.000 per maand, zullen verhoogd worden tot 1.500.000, zolang de onder handelingen over de verdere regeling met de Treasury, die in deze betalingen met Nederland gelijkelijk participeert, duren. Daartegenover heeft de Gouverneur de onvoorwaardelijke terugbetaling aan vaard van deze extra-verhoging van 200.000 per maand, terwijl hy voorts heeft toegezegd, het mogeiyke te zullen doen, om zodra de dollarpositie van Cu ragao dit toelaat, 1.300.000 te restitu eren. Aan de delegatie, die binnenkort met de Treasury de verdere onderhan delingen': zal openen, zullen ook Cura- gaose afgevaardigden, doch niet de Gouverneur, deelnemen. Per K.L.M. zijn in Nederland aange komen de heren mr. J. H. M. Hooge- veen, administrateur van Financiën te Curagao en P. T. S. Hrafft, Secretaris van de Curagaose bank. Zij zijn resp. voorzitter en secretaris van deze Cura gaose delegatie. De Krijgsraad te Velde heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de sergeant P., die in öe nacht van 11 op 12 Juli jJ. te Lüneburg (Duitsland) met een revolver de eerste luitenant J. H. Bickei neerschoot. De Krijgsraad achtte verdachte schuldig aan het aan randen en het neerschieten van zyn meerdere en veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van drie jaar met af trek van voorarrest. Voorts werd hy uit de militaire dienst ontslagen, evenwel zonder ontzetting uit de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen. Het wapen, waarmede de aanslag gepleegd werd, werd verbeurd verklaard. Hem werd verlof verleend te gen deze sententie in beroep te komen by het Hoger Militair Gerechtshof. In de week van 5 t.m. 11 October j.l. bedroeg het aantal gevallen van besmet- teiyke ziekten in ons land voor roodvonk 121, voor diphterie 192. voor poliomyelitis anterior acuta 70 en voor malaria 40. Generaal Johannes Blaskowitz, die in Mei 1945 te Wageningen onvoorwaarde lijke overgave van de Duitse strijdkrach ten in Nederland aan de Canadezen te kende, zal op bevel van het Amerikaanse departement van Oorlog binnenkort te Neustadt in Duitsland voor een speciaal zuiveringshof terecht staan. Met hem zullen 239 andere Duitse ge neraals en admiraals voorkomen, onder wie Heinz Guderian, de inspecteur - ge - neraal van de tankeenheden, en de staf chef Franz Halder. De generaals zyn thans te Neustadt als burgers geïnterneerd en houden zich onledig met het schryven van een ge schiedenis van de oorlog voor het Ame rikaanse leger. Deze generaals, die van Hitier niet als leden in de partij mochten worden op genomen, zullen waarschijniyk terecht staan onder beschuldiging van militai- risme. De bijzondere zuiveringshoven zullen waarschyniyk in December met hun taak beginnen. Senator Robert Taft heeft bekend ge maakt, dat hij zich voor het president schap van de Verenigde Staten candi daat heeft laten stellen. Senator Taft, die republikein is, heeft zijn besluit me degedeeld in een brief aan de republi keinse staatscommissie van Ohio. In deze brief geeft Taft geen toelich ting op de politiek, die hij zal voeren wanneer hij voor de hoogste post uit verkoren mocht zyn, maar met zijn openbare verklaringen als basis, is zijn buitenlandse politiek in het algemeen als volgt te omschryven: De republikeinen dienen critiek te oefenen op de fouten, die in het verle den t}oor de regering begaan zijn. Hier onder valt een te toegeefiyke houding tegenover de Sowjet-Unie. De Ameri kaanse politiek dient gegrondvest te zijn op het handhaven van de vrede, tenzij de Amerikaanse vrüheid wordt bedreigd. Een lijst van 170 te ontmantelen fa* brieken in de Franse zone van Duits land is, na «r thans wordt medegedeeld, op 16 October door het Franse militaire bestuur aan de coördinatie-commissie van de geallieerde bestuursraad te Ber lijn overhandigd. Op den» lijst komen 31 fabrieken voor, die reeds door het intergeallieerd bureau voor herstelbe talingen aan de Sovjet-L'nie zijn toe gewezen. In de politieke commissie der V.N. heeft de Turkse afgevaardigde Salim Sarper Vrijdag bij de bespreking van de Russi sche resolutie tegen de oorlogsophitsing een uiterst felle aanval gedaan op de Sovjet-propaganda. Hij haalde meer dan een dozijn verklaringen, van .Radio Moskou" en Russische bladen aan, waar in Turkije aangevallen wordt. „In naam van het Turkse volk", zo zeide hy, „klaag ik by deze de Sovjet-pers en -radio for meel bij de V.N. aan. wegens het tegen elkaar opzetten van Turkse burgers, het aansporen van het Turkse leger tot re bellie tegen de staat, wegens pogingen zich te mengen in Turkse binnen landse aangelegenheden, het propageren/" van agressieve bedoelingen tegen de ter ritorial e Integriteit van Turkije, het op zetten der buurlanden tegen Turkye en het ophitsen van het Sovjet-volk tegen het Turkse volk". Een viermotorig DC 6 vliegtuig van de United Airlines is Vrijdag op weg van Los Angeles naar Denver in een berg kloof in Zuid-Utah neergestort.. Volgens een ooggetuige zyn alle 46 passagiers en de 4 koppen tellende bemanning by de ramp omgekomen. De piloot deelde te voren per radio mede, dat de staart van. het toestel in brand stond en dat hij zou trachten een noodlanding te maken. Deze mislukte echter. Een van de raadsels, waarvoor de commissie van onderzoek staaf, is dat verschillende passagiers al uit het vlieg tuig gevallen zouden zijn, voordat de ramp plaats vond. Dit is de eerste ramp van een Dc-6-toestel. NU weer erwtensoep en stamppotten met: Geld. worst, biefstuk, gehakt, rolpens Tevens ruime keuze in warme schotels, slaatjes, eroquetten, belegde broodjes enz enz Voor 26 cent een kop koffie met een gebakje blijft nog steeds onze attractie. Verschillende kleuren! Met volle garantie voor Kamers Kantoren Gangen Trappen Keukens enz. Prins Bcmhardstraat 27 Hillegom, Telefoon 5483 Granlto en Houtgranietbedrijf WlJ ZIJN GESPECIALISEERD IN PERMANENT. COLD WAVE, HAARVERVEN, KLEURSPOELINGEN. De nieuwste vindingen op dit. gebied worden door ons toegepast. Ook voor •b a de moeilijkste soorten haar, met succes. -PARFUM: Lanvin, Pierre Dune, Schiaparelli, Jean Pablo enz. SCHOONHEIDSPRODUCTENKlytia, Phêbel, Xnnoxa, René Rambaud, Darona enz. •kT Ace MEERMALEN BEKROOND >!!!!?>nuHfnnu its::: nitschuiHa<®'1 dressoir, u,tscV__ met O a ien en. bekleding nechtk iisuactRvaiiw IjlMCaDMCBÜ COrnpleet «i- ■-.rii.Di IliUMH ÜMMMI IJBSSUKI KÏ jj-ajagj55jSSiSlIijsslglIfsiljsisSsSSl-S i;:SSSSS!MSS«5SBÏ iisSilsiSSiiilsiisiii iaaiBissKisii KRU ISSTRAAT 11- H A A R L E M TELEFOON 11491 Geen bezwaar. Wij willen z.e, ook bij U komen halen en wat meer zegtwe zullen er U 100 warmte voor teruggeven, jelijktijdig kunnen wij U dan ook hel pen aan prima gezeefde bruinkolen, ;urf, hout enz. Bel of schrijf ons even, iet zal 15 best bevallen! Spaarnwouclerstraat 93 Tel. 16307* Besteladressen: Potgieterstraat 49 Stuivesantplein 27, Haarlem Gonnetstr. 30, tel. 13658; b.g.g. tel. 17638 van meubelen, zolderopruimingen, naaimachines, antiek, koperwerk en kunstvoorwerpen naar KONINGSTRAAT 48, HAARLEM TELEFOON 17308 Hoofdkantoor en bakkerij Koadenhorn 2426 Telef. 11780 Filialen en depots Voldersgracht 87 Telef. 19416 Burgwal 60 Kennemerstraaf 84 Linschotenstr. 42 Esachilderstraat 17 Maak nu reeds Uw keuzo voor dè a.s. SCHILDERIJEN EN LIJSTENHUIS GIERSTRAAT 53 HAARLEM KLEINE HOUTSTRAAT 105 - HAARLEM - TELEF. 14448 coènple.t naar maat OOK VOOR HEREN, huurt U bij. Maison van den Hoogen Amsterdam, Serphstlperk 66, telefoon 98828 Fll. Hearlem, Barteljoricflreet 4, telef. 21470 Den Heeg Zulderperkleen 252, tel. 399027 Eigen «tellers ONDER GARANTIE Autojs van 3 tot 10 m. lengte, van 2 tat 80 ton laadverm. Jan Huygensstraat 13 b.d. Linschotenstraat SERVICE ONDERHOUD - REPARATIE Lceghwaterstr. 16, Haarlem, Tel. 15617 ALLE ONDERDELEN UIT VOORRAAD LEVERBAAR is een FOTO Stel echter niet onnodig uit. als TT op 5 December een Uwer wilt verrassen. Lange Veerslr. 13 - Tel. 11178 - Haarlem op prima stand te Haarlem en/of omeev. Br. onder no, 34548 bureau van dit blad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 5