Hulde voor dr. BeeFs werkkracht DE GAULLE EIST NIEUWE VERKIEZINGEN Twee families vermoord Oostenrijk in EFFECTIEVE STRIJD TEGEN HET COMMUNISME Voorop moet staan onvervalste Christelijke levenshouding POOLSE OPPOSITIELEIDER ONTVLUCHT ZIJN LAND 'J STEUN AAN KABINET VOORNAAMSTE FEIT IN AFGELOPEN JAAR -Teleg rammen Het weer Ook ontbinding van parlement verlangd Tweede ronde gewonnen Gruwelijk tafereel Oorlogsschade brandend vraagstuk Flying Scotchman verongelukt Commissie van Drie te Batavia Indrukken van K. V.P.-congres Tol hoofd en hart Prof. Romme op K.V.P.-congres Ruime samenwerking met P.v.d.A. kunnen wij slechts toejuichen Opbouw hier en overzee gaat voor alles ?E 18 doden en vele gewonden CHOLERA IN GEHEEL EGYPTE Zij is niet te stuiten Reconstructie republ. kabinet? Koninklijke giften voor Indië Oorlog dreigt tussen India en Pakistan MAANDAG 27 OCTOBER 1947 71ste JAARGANG No. 23985 Ruime samenwerkign Amerïka bespaard graan ZEVEN SECTIEVERGADERINGEN Lonen en prijzen Publiekrechtelijke bedrijfs organisatie De 17 Indon. officieren Tijdens week-end vier doden Kashmir in het geding STAATSLOTERIJ BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w., f 3.90 p. kwart Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mmfmeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers'16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Mei nadruk heefi professor Romme op hei groie congres van de K.V.P. ie Uirechi gesproken over de sieun in hei aigelopen jaar verleend aan hei kabinei-Beel. Dii achi hij hei voornaamste feii van hei afgelopen jaar. Hij brachi hulde aan dr. Beel's werkkracht en wees er ver volgens op, dai hei geen foui is in de concreif omstandig heden de samenwerking mei de Partij van de Arbeid ie aanvaarden. Een ruime samenwerking kan ik slechis toe juichen, aldus spr., die verder o.m| opmerkte„Als politicus gooi ik in 's lands belang alles overboord voor de durende opbouw van Nederland en Indonesië". de internationale actie worden voor ons nog zwaarder, aldus spreker, als wij den ken aan de offers van enze jongens, die gebracht worden. Veel is er in deze kwestie waartegen ons sentiment in op stand komt, maar de verantwoordelijk heid dwingt ons dit sentiment te stellen onder het verstand, om ons doel niet in gevaar te brengen. De omstandigheden waaronder dit beleid gevoerd wordt wisselen. Doch deze wis seling vraagt onderdrukking van het sentiment. Want als wij de rem zouden losgooien, dan glijden wij niet, maar dan rennen wij naar de afgrond. Vast aan beginsel van souvereiniteit Doch niettegenstaande de internatio nale actie houdt de regering vast aan het beginsel van souvereiniteit en acht zich gerechtigd en verplicht de politio nele actie te hervatten indien volstrekte noodzaak haar daartoe dwingt. In deze beleidslijn heeft het jongste debat geen wijziging gebracht. Wij volgen de rege ring. Ook als zij vooropstelt de consoli datie van de onder haar controle ge brachte gebieden. Doch wat wij ook vermogen, wij kun nen de opbouw van Indië niet pasklaar maken. Wij kunnen slechts het komende geslacht gelegenheid bieden de vormen practische inhoud te geven en daarvoor is allereerst nodig: lekenmissie op grote schaal in de buitengewesten. En in Nederland dient men allereerst de verdeeldheid te laten varen en de De grote schouwburgzaal van Tivoll In Utrecht was overvol. De jongeren puilden bijna uit de balcons en de ouderen zaten dichtopeengepakt rond de katholieke ministers, die parterre aan de eretafel hadden plaats genomen. Behalve de minister-president Z. Exc. Dr. L. J. M. Beel en de ministers Mr. J. H. van Maarseveen, dr. Jos. J. Gleien, A. H. J. L. Piévez en Mr. P. J. Witteman, waren nog tal van bekende figuren van de K. V. P. aanwezig. Onder de geestelijken merkten wij op hoofdaalmoezienier Lt.-Kolonel H. J. J. M. van Straelen, de Deken van Utrecht A. W. J. M. Wiegerink, Mag. dr. J. G. Stokman en Dr A. A. Olierook. Vrijwel het gehele partijbestuur had achter de groene tafel plaats genomen, toen Prof. Romme, na een korte inleiding van de voorzitter W. J. Andriessen, zijn rede aanving. Gezien de onmogelijkheid in kort bestek een vollèdig inzicht te geven in het parlementaire werk van de K.V.P. gedu rende het afgelopen jaar, beperkte de spreker zich tot het „waarom" van het gevoerde beleid. Het allervoornaamste feit van het af gelopen jaar, achtte hij gelegen in de steun, die verleend werd aan het Kabinet- Beel. Spreker sprak hierbij zijn bewonde ring uit voor de werkkracht en de daad kracht van dr. Beel, een woord, dat in de zaal met een hartelijk applaus werd onderstreept. Voorts ging de spreker vluchtig na welke punten van het urgentie-program in het regeringsprogram vlees en bloed geworden waren en in dit verband bracht hij dank aan Z. Exc. Minister W. Drees, wiens werk kracht de wet „Noodvoorziening Ouden van Dagen" ten uitvoer legde, een wet, die door de K.V.P. als een dringende nood zakelijkheid gevoeld was. Doch niet alles wat in het urgentie program &as opgesteld kon worden uit gevoerd. Het regeringsprogram, dat door de K.V. J. met het Kablnet-Beel werd aanvaard, houdt een beperking in. „Want al zijn wij em grote minderheid", aldus de spreker, wij zijn een minderheid, d.w.z. wij heb ben andere partijen nodig om een meer derheid te vormen waarop het Kabinet steunen kan. Enerzijds kon dus niet alles uit het urgentie-program worden over genomen, anderzijds zijn er onder de uit voerders personen, die uit andere begin selen leven. Dit brengt de consequenties mee, dat bij een bepaalde beslissing het beginsel voorop zal staan en dat de con- tröleplicht In de uitvoerders wordt ver scherpt. Dit alles kan leiden tot inciden tele afwijkingen en tot werkzaamheid. Van dit oogpunt uit dient men de acties van de fractie te zien op het gebied der gezinspolitiek, de heffing ineens, het loon- en prijspeil in de landbouwpolitiek. Acties die tot stand kwamen met moeite en on der oppositie. Spreker wenste deze naar voren te brengen om bewustzijn te wek ken voor de moeilijkheden die in de prak tijk voortspruiten uit de samenwerking van verschillende partijen. Er mogen dan al fouten gemaakt zijn, welke fout ons ook aankleeft, aldus de spreker, geen fout is het, in de concrete omstandigheden de samenwerking met de Partij van de Arbeid te aanvaarden. Een ruime samenwerking kan ik dan ook slechts toejuichen, terwijl ik een ver smallen van die samenwerking slechts betreur. Want deze samenwerking met een groot deel der mensen, die wel is waar onze leer niet erkennen, maar die toch snakken naar de christelijke recht vaardigheid, is goed, niet als wij in hen opgaan, maar als wij uitgaan van een zuivere beginseleenheid. Hoe lang zal deze samenwerking du- ten? Prof. Romme maakte zich over de toekomst geen zorgen. Wij hebben twee dingen op de anderen vóór. Wij hebben de waarheid aan onze kant e'n wij hebben een tweeduizend jarige ervaring, Daarom kan deze sa menwerking juist zo vruchtbaar zijn. Wij hebben hen zien groeien uit het histo risch materialisme en cte klassenstrijd, waarom zouden zij niet groeien uit hun inzichten omtrent het eigendomsrecht? En deze samenwerking krijgt des te meer kracht daar het landsbelang haar vraagt. „Als politicus echter gooi ik in 's lands belang alles overboord voor de durende opbouw van Nederland en Indonesië." Prof. Romme wilde hier niet de kwestie Indonesië in haar geheel behandelen, doch ook hier slechts blijven staan bij 't „waarom". De weigering van de Republiek, om mede te werken aan de uitvoering van Linggadjati, het politioneel optreden en Het Congres-der K. V. P. dat Za terdag en Zondag in gebouw Tivoli te Utrecht werd gehouden heeft de volgende telegrammen verzonden: Aan H. M. de Koningin: De Katholieke Volkspartij in con gres bijeen betuigt aan Uwe Majes teit haar trouw en aanhankelijkheid en spreekt haar beste wensen uit voor een spoedig herstel. Aan H. K. H. de Prinses-regentes: De Katholieke Volkspartij in con gres bijeen betuigt Uwe Koninklijke Hoogheid haar trouw en aanhanke lijkheid. Aan Z. Em.Johannes Kardinaal De Jong: De Katholieke Volkspartij in con- gres bijeen betuigt Uwe Eminentie ^haai^oprechte eerbied en hulde. J handen ineen te slaan. Zo men dan niet alles kan aanvaarden, laat men- dan sa menwerken op dat terrein waar niemand critiek op heeft Dit is een levenskwestie, waar ook de jeugd positief haar mede werking aan kan verlenen. Tot slot bracht spreker in herinnering dat het congres van de K.V.P. samenviel met het feest van Christus Koning. En de spreker besloot met de wens dat Zijn heerschappij ons de kracht en de meed moge geven in Zijn dienst te blijven, wat er ook moèe gebeuren. -Na deze rede, die met een geestdriftig applaus werd beantwoord', had een korte gedachtenwisseling plaats, waarna de resoluties van de sectievergaderingen werden voorgelezen. Toen aan het slot de Voorzitter W. J. Verwachting tot Dinsdagavond: Matige, nu en dan nog vrij krach tige Oostelijke wind. Droog en koud weer met enkele overdrijvende wol kenvelden. Vannacht op verscheidene plaatsen weer nachtvorst, echter voornamelijk in het Midden en Zui den van het land. Zon 7.26—17.21, maan 17.08—5.23. Andriessen wederom het woord nam restte hem practisch niets anders, dan zijn dank uit te spreken aan allen, die aan het welslagen van dit congres had den medegewerkt. Er werden telegrammen verzonden aan H. M. de Koningin, H. K. H. de Prinses Regentes en aan z. E. Kardinaal De Jong, waarna de heer Andriessen de leden opwekte hun enthousiasme vrucht te doen dragen door hernieuwde acti viteit. Toen 'werd het congres met het zingen van „Aan U o Koning der Eeuwen" be sloten. ln Amerika heeft men nu proeven genomen met een drijvend landingsvlot voor gro te vliegboten dat voorzien is van een motor. Moet de vliegboot arriverendan vaart dit vlot uit en dient als landingsterrein Generaal De Gaulle heeft heden een verklaring uitgegeven, waarin hp onmid dellijke ontbinding van het Franse par lement en nieuwe algemene verkiezingen verlangt. Volgens De Gauile vertegen woordigt de huidige combinatie van par tijen in het parlement een nationale min derheid en zijn de gebeurtenissen te drei gend om uitstel te gedogen. „Ieder weet, dat de staat, zoals hij thans is, samenge steld en geleid wordt, gevaar loopt ineen te storten en in anarchie te vervallen, het gebruikelijke voorspel voor een inva sie." Tevens vroeg hij in deze aan de pers afgelegde verklaring om een een voudig systeem van stemming bij meer derheid in plaats van de huidige even redige vertegenwoordiging. Volgens De Gaulle zal steeds meer blijken, dat de separatisten (communisten), die tenmin ste een zevende van hun kiezers en vele gemeentezetels verloren hebben, niet anders dan afgevaardigden van een bui tenlands dictatorschap zijn, waarvoor de armoede van de mens slechts als spring plank dient voor een genadeloze over heersing. De tweede ronde van de Franse ge meenteraadsverkiezingen gisteren ge- Een overzicht van de bestuurstafel tijdens de rede van de partijvoorzitter W. J. Andriessen houden heeft evenals de eerste grote successen voor de Rassemblement du Peuple Fransais van Generaal de Gaulle gebracht. De tot nu toe bekende resul taten wijzen op een bevestiging van groeiend anti-communisme. In veie de partementen hebbftn de communisten ernstige verliezen geleden, ten gunste van de R.P.F. en de socialisten. De so cialistische partij heeft in vele gevallen opmerkelijke vooruitgang geboekt. Edouard Herriot, die reeds twintig jaar burgemeester van Lyon is, werd in zijn functie herkozen. Meer dan 50 pet. van de 2.000 gemeen teraadsleden, die volgens tot hedenmor gen bekend gemaakte uitslagen in 500 districten werden gekozen, zijn candi- daten van de partijen van rechts of het centrum. De communisten hadden hedenmorgen slechts minder dan 13 pet. van het aantal zetels gekregen. Bij de verkiezingen van Burgemeesters heeft de Gaulle's R.P.F. in het departement Seine et Oise (om Parijs) aanzienlijke successen geboekt. Volgens de resultaten voor 292 bur gemeesterschappen hebben de commu nisten meer dan de helft van het tevoren bezette aantal zetels verloren. Er wer den hier 31 communistische burgemees ters gekozen (tevoren 64), 36 socialis tische (tevoren 32). Candidaten van de Gaulle, de radicalen, rechtse en cen trumpartijen verkregen de rest. In 26 kiesdistricten van het departe ment Moselle behaalde de Gaulle's par tij een groot succes door de verkiezing van 95 van de in totaal 292 gemeente raadsleden, terwijl de communisten slechts twee zetels veroverden. In het departement Mayenne (in Normandië) waren alle 14 zetels voor de RPF. Hier was tevoren een radicaal-socialistische meederheid. De leiders van de M.R.P. hebben van daag vergaderd om te beslissen of de M.R.P.-ministers in de regering zullen blijven, gezien het lage' aantal stemmen, dat bii de gemeenteraadsverkiezingen op de partij van minister Bidault werd uit gebracht. Over de genomen besluiten is nog niets bekend. In een voorstad van Wenen zijn Vrij dagnacht twee families van tezamen elf mensen vermoord. De Oostenrijkse poli tie werd gewaarschuwd door een 12-jarig meisje, dat haar vriendinnetje, Marie Esterka, kwam afhalen en toen het ge hele huls in wanorde vond. Zij liep de keuken in en vond daar de lichamen van de gehele familie Esterka, waarvan de moeder nog de baby van 18 maanden om klemde. Op de tafel lagen resten van de maaltijd, Op de bovenverdieping werden de Schoenmaker Franz Meyer, zijn vrouw en hun twee kinderen dood aangetroffen. Er was geen teken van een worsteling in het vertrek. De schoenmaker zat te gen de muur, met een schotwond in de nek, de pijp nog in de mond. De kinde ren lagen dood over de tafel, met leer- Charles Luckman, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor burgerlijke voedselvoorziening, heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat distilleerderijen, die kunnen voorzien in ruim 25 pet. van de jaar lijkse whisky en industriële alcohol, in Amerika voor de tijd van twee maanden gesloten zullen worden. Op het congres van de K.V.P. te Utrecht zijn zeven sectie-vergade ringen gehouden, die aanleiding gaven tot evenzovele resoluties. Mr. F. Teulings behandelde het bran dende vraagstuk van het herstel der oorlogsschade. Het herstel moet, aldus spr., in beginsel het karakter dragen van vervanging van het verlorene met als doel het herstel van de economische positie en van het sociale milieu der getroffenen. De getroffen burgers moeten wederom in staat worden ge steld hun welvaartsstreven op redelijke en normale wijze te hervatten, echter in die mate, dat het volledig herstel zich in het algemeen zal kunnen beperken tot de bezitsverhoudingen, welke het karakter dragen van een onmisbare fac tor vpor het leven der getroffenen in het sociale milieu, waarin zij verkeerden. Dr. Olierook sprak over het commu nisme. Na een uitvoerige uiteenzetting van de communistische levensbeschou wing, welke gebaseerd is op de begin selen van het historische materialisme, behandelde spr. de practische doorvoe ring van het communisme. Hij vestigde hierna de aandacht op een niet onaan zienlijke groep van mantelorganisaties van het communisme ep noemde van deze organisaties: Het genootschap Radio werkend Nederland, Het Algemeen Ned. Jeugdverbond, de Ned. Vrouwen beweging, de Ver. Ned.-Indonesië, Vrij Spanje, de Vrije Kathederclubs, gegroepeerd rond het weekblad „De Vrije Katheder", De strijd tegen het communisme moet worden gevoerd zonder krenking van communisten en gedragen worden door een zuivere mening. Van hoger waarde dan de strijd en meer effectief is de on vervalste christelijke levenshouding, de eerlijke en fiere beleving van de leer van het Evangelie en het dynamisch nastreven van de verwezenlijking van ons eigen sociaal en politiek program. Over lonen en prijzen sprak prof. dr. J. van den Brink. Uit cijfers verstrekt door het C. B. S. blijkt, dat de detail handelsomzetten, in geld uitgedrukt, van Maart tot en met Juli 1947, in vergelij king met Maart tot en met Juli 1946 met rond 30 pet. zijn toegenomen. De reële omzeten zijn minder sterk gestegen, daar de detallhandelsprijzen gedurende ge noemde periode eveneens zijn gestegen. Past men een correctie toe, dan kan worden vastgesteld, dat het consumptie- middelenfonds met rond 20 pet. is toe genomen. Het probleem wordt derhalve: is het reële Inkomen der loontrekkenden ge durende bedoelde periode eveneens met pl.m. 20 pet. toegenomen, zodat het' re latieve aandeel in het consumptiemid- delenfonds bewaard is gebleven? Spr, stelde nadrukkelijk vast, dat het doel niet is bereikt op de wijze en langs de wegen als blijkens de Regeringsnota werd beoogd. In vele gevallen bestaan er thans ongemotiveerde verschillen in de inkomens, als gevolg van de gemeente classificatie. Ir. Kraayvanger behandelde het pro bleem Volkshuisvesting. Het aantal types van woningen dient volgens spr. te wor_ den beperk. De architecten behoren zich te beheersen in hun werk en de aanne mers de organisatie van hun werk zo ef ficiënt mogelijk te regelen. Het particuliere initiatief moet bij de voorziening in de woningbehoeften zoveel mogelijk worden ingeschakeld, onder voorwaarde dat: 1. technisch-qualitatief en architectonisch de te bouwen wonin gen aan behoorlijke eisen voldoen; 2. maatschappelijke ontoelaatbare winsten worden voorkomen; 3. zowel bij bouw door de overheid als door particulieren moeten woningen van verschillende grootte wordén gebouwd, zodat ook een goede huisvesting van gezinnen met meerdere kinderen is gewaarborgd. De heer Th. D. J. M. Koersen, lid van de Tweede Kamer, behandelde de wen selijkheid der totstandkoming van een wet op de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat ook in de kringen van de direct betrokkenen, de bedrijfsgenoten door jarenlange vruchtbare samenwer king en beraad voldoende begrip is ge groeid om te kunnen vaststellen, dat de verhoudingen tussen de bij het sociaal en economisch leven direct geïnteres seerden „rijp" zijn om tot instelling van een op publiekrechtelijke basis steunen de bedrijfsorganisatie over te gaan. In verschillende bedrijven (complexen van ondernemingen) moeten „horizon tale" bedrijfschappen tot stand komen, terwijl onder bepaalde feitelijke verhou dingen deze „horizontale" bedrijfschap pen tot een „verticaal" bedrijfschap kun nen worden verbonden. iVervolg op vaa. Ai boeken vóór hen. Zij waren op dezelfde wijze gedood. Mensen uit de buurt vertelden aan de politie, dat zij een vrachtauto gezien hadden, waarin verscheidene mannen zaten, die naar het huis van Esterka reed omstreeks 7 uur 's avonds. Twee kleine kinderen, die zich hadden ver scholen onder het beddegoed, waren de enige overlevenden, maar waren te ver schrikt om inlichtingen te geven. De po litie zoekt nog naar de daders. Een trein van de bekende Engelse lijn „Flying Scotchman" is Zondag bü Berwick on Tweed uit de rails gelopen, waarbij drie wagons van de spoordijk zijn ge stort. De politie te Berwinck heeft mede gedeeld, dat het aantal doden achttien bedraagt en het aantal gewonden tussen de dertig en veertig. De „Flying Scotchman" was om 11.30 uur uit Edinburgh vertrokken met be stemming Londen. Tien wagons ont spoorden en drie daarvan kwamen in een veld langs de spoordijk terecht. De res tauratiewagen, die op het ogenblik van het ongeluk geheel bezet was, werd vol gens ooggetuigen bijna tweehonderd meter weggeslingerd. Tengevolge van de ontsporing werden de telefoon en telegraaflijnen aan weers zijden van de spoorbaan vernield. De gewonden werden allereerst overgebracht naar het gebouw van de Goswick Golf club. Men gebruikte particuliere wagens om de gewonden naar het ziekenhuis van Berwick te vervoeren. Ook ambu lances waren spoedig ter plaatse. Zondag bedroeg het totaal aantal choleragevallen in Egypte sinds de epi demie begon 4614. Uit Turkije Is een missie van vijf doktoren aangekomen, die vaccine hebben meegebracht. Zes vlieg tuigen besproeien de besmette gebieden met een D.D.T.-oplossing. De epidemie, die een maand, geleden uitbrak in een dorp dicht bij het Suez- kanaal, heeft zich nu over gans Egypte verspreid. De hygiënische toestanden zijn in dit land over het algemeen erbarme lijk, zowel op het platteland als in de steden. Hieruit is de verspreiding van de ziekte, ondanks gebruikmaking van de modernste afweermiddelen, te ver klaren. De politie hield een dezer dagen aan de grens van Cairo een wagen aan, om de daarin opgestapelde groente te laten wassen in een desinfecterende vloeistof. Onder de groenten werden twee lijken van cholera-slachtoffers gevonden, die de bevolking van het dorp op deze wijze had willen kwijt raken om niet onder quarantaine-maatregelen te vallen. De Griekse regering heeft Zaterdag bevel gegeven alle verbindingen ter zee en in de lucht met Egypte met ingang van 1 November te verbreken in verband iget de cholera-epidemie Om 14.15 Javaanse tijd met twee uur voorsprong op het programma is de Drie Mogendheden Commissie vandaag op het vliegveld Kamajoran bij Batavia geland. Dr. van Mook, Gani en andere Nederlandse en Indonesische autoriteiten, evenals de Amerikaanse consul-generaal Livengood, waren op het vliegveld ter begroeting van de Belg Van Zeeland, de Australische rechter Kirby en de Amerikaan Graham aan wezig. Van Mook sprak de Commissie toe en gaf uitdrukking aan de wens, dat de missie met succes bekroond zou mogen worden. Hij beloofde alle mogelijke fa ciliteiten ter beschikking van de Com missie te stellen om de missie tot een succesvol einde te brengen. Intussen wordt uit Djokja gemeld, dat Sjarifoeddin een reconstructie van zijn kabinet aan het voorbereiden is om er de leiders van de Masjoemi (de Natio nale Islamietische Partij) in te brengen. De beoogde kabinetsreconstructie en de opneming van de Masjoemi wordt in Indonesische kringen beschouwd als een stap one de regering aan de vooravond van de besprekingen met de Nederlanders een sterkere positie te geven. De republikeinse regering is van me ning, dat het landen van Nederlandse vliegtuigen op republikeins gebied in de huidige situatie niet gewenst is, aldus meldt Antara. De republikeinse rege ring is van mening, dat het vervoer van de 17 republikeinsè officieren, die zich sinds het uitbreken der vijandelijkheden te Batavia bevinden en die de Neder landse regering bereid is naar Djokja terug te zenden, beter door een sociale organisatie als het Internationale Rode Kruis kan worden verzorgd, daar het hier om krijgsgevangenen gaat. In het Nederlandse legerbericht van vandaag wordt gezegd, dat tussen 24 en 26 October 4 militairen gesneuveld zijn en 34 manschappen gewond; twee Ne derlanders worden vermist. In het communique wordt gezegd, dat 150 Chinezen, die ten Westen van Ser- pong op West-Java ontvoerd waren, in veiligheid gebracht zijn. H.M. de Koningin heeft een gift van f 20.000 ter beschikking gesteld van de NI WIN voor haar kerstpak ketten-actie. Bovendien schonk de Koningin een gift van f 50.000 voor de hospitaalzorg in Indië, vooral be stemd voor de aankoop van materia len voor radio-installaties en voor de arbeidstherapie in de hospitalen, c.q. huisvlijtartikelen in het algemeen. De oorlogsdreiging tussen de nieuwe dominions India en Pakistan wordt groter als gevolg van de gewapende rebellie der Mohammedanen tegen het Hindoese be stuur in Kashmir. Het geschil zou zijn ontstaan doordat de Engelsen de regering van deze staat aan India hebben overgedragen. De Mohammedanen die meer dan tachtig procent van de bevolking van Kashmir uitmaken, wensten dat de staat zich bij Pakistan zou aansluiten. (Van onze parlementaire redacteur) Twee dagen stonden alle zalen van het Utrechtse „Tivoli" in de ban der katholieke politiek. Het eer ste werkelijke congres, dat de katholieke politieke organisatie in haar geschie denis hield. Massale deelname, plenaire zittingen, sectievergaderingen bij de vleet, honderd en één onderwerpen, die officieel en officieus ter sprake kwamen, de moeilijkheden van een jonge en in dit opzicht onervaren erganisatie, de pijnlijke zorg van de voorbereiding om alle gebeurlijkheden te voorzien en dan de punten, die men dan toch niet heeft voorzien en waarop men zich geeft, arge loos zoals men is dat zijn de leer zaamste momenten en daarover spre ken we nog nader de aarzelende af wachtende stemming in het begin, da geestdriftigheid, die op sommige mo menten ontstaat, de spijkers met kop pen, die er ondertussen ook geslagen worden zie hier een mengeling van indrukken welke men van dit eerste congres mee naar huis neemt. Doch daaruit maken zich toch en- kele hoofdindrukken los, souvenirs aan momenten, waarop er politiek ge formuleerd werd, door en met mede werking van het congres, maar toch op het stramien, zoals het door de kop stukken en de experts der partij tot vorm was gebracht. Het is goed, dat het naar die trant gaat, want ook in de democratie, of liever gezegd juist in de democratie moet iedereen op de plaats blijven, die hem van God gegeven is, maar toch zou men naar de vorm bij het organiseren van zulk een congres ietwat nauwlettender mogen zijn" Het is nl. niet uitsluitend een formele kwestie, want de vorm verraadt de geest en als men in de vormen te kort schiet, dan beduidt dit dat er in de geest iets hapert. Het is n.l. de vraag, of men de taak van zulk een congres goed verstaat, wanneer men secties er toe brengt re soluties aan te nemen, waarvan de deelnemers de tekst nog niet onder het oog gehad hebben en waarover zij moe ten oordelen, nadat zij hem één keer hebben horen voorlezen. De deelnemers treden weliswaar in debat want zo on mondig zijn ze heus niet doch het debat verloopt enigszins in het vage en het algemene, en als dan daarna een resolutie met unanieme stemmen is aanvaard, dan heeft men niet geheel en al de indruk dat die stemming er altijd uit de volle overtuiging van de deelnemers gekomen is. Het is zelfs mo gelijk en ik geloof, dat het zo was op de sectievergadering, waar de be drijfsorganisatie aan de orde kwam dat de eensgezindheid niet werkelijk unaniem is. Is het dan juist een una nimiteit enigszins te forceren? Als ver schil in de opinies, waar het hier om gaat, nu nog een bedreiging vormde voor de eenheid. Maar wie veronder stelt dat? Regiefouten zou men het kunnen noemen, begrijpelijk en vergeeflijk, mits men er voor een volgende gelegenheid op let, doch men moet bedenken, dat men te doen heeft met een gezelschap mondige mensen,die hun menselijke rechten hebben en tot gelding kunnen brengen. Er heerst op zulk een con gres Iets te veel goed bedoelde, doch zakelijk niet te rechtvaardigen vader lijkheid, een patriarchale toon, die nei ging om de moeilijkheden maar bij voorbaat weg te nemen. Men bereikt dit succes der unanimiteit op twee ma nieren: door sommige dingen in de trant welke we zo juist signaleerden te doen, en door andere dingen te la ten. Het laatste openbaart zich in het gebaar na iedere inleiding zonder meer voor iedereen de gelegenheid open te stellen het woord te voeren. Dat is juist en democratisch, doch het is niet minder juist en niet minder democratisch, wanneer men op een sec tievergadering vooraf enkele mensen, gespecialiseerd in het onderwerp en doorkneed in de techniek van het de bat, uitnodigt een gedachtenwisseling op touw te zetten. Misschien is het wel moeilijker, doch het werkt verhelderend, het geeft lijn aan het debat en het richt de geesten. Het verheft kortom het debat op een hoger niveau. Het gaat per saldo om politieke vraagstukken van de eerste' orde en het gaat er op de duur steeds meer om, dat men bij het politieke handelen daad werkelijk gesteund wordt door een over tuigde en door die overtuiging bezield» kiezersschare. En nu lijkt het ons za kelijk, psychologisch en tactisch be twijfelbaar of prof. Romme juist han delt, als hij aan het slot van een voor treffelijke, louter politieke rede de ver gadering verlof geeft om alles wat hij over politieke dingen gezegd heeft, te vergeten, mits zij slechts de eeuwige dingen onthoudt, waarover de spreker dan, op het thema van Christus' Ko ningschap, een gloedvolle slotapotheose opbouwt. (Vervolg op pag. 2) De linkervleugel van de Poolse Boe renpartij van Mikolajczyk heeft zich meester gemaakt van het hoofdkwartier van de partij alsmede van het partij orgaan, na te hebben bekend gemaakt, dat de oppositieleider sinds het begin van de afgelopen week verdwenen is. Terwijl in geheel Warschau reeds het gerucht de ronde deed, dat Mikolajczyk, zijn secretaris en twee partijleiders te zamen met hun echtgenoten zich reeds in Engeland bevonden, verscheen Zon dag kort voor het middaguur het partij- orgaan „Gazeta Ludowa" op straat met het. bericht, waarin de vlucht van Mi kolajczyk bekend gemaakt werd. I Voor onze plicht moeten wij onze \^jgenoegens weten op te offeren. Welingelichte waarnemers zijn van oerdeel, dat Mikolajczyk met voorken nis van de regering het land verlaten heeft. De laatste tijd heeft de boeren leider aan voortdurende critiek bloot gestaan, zowel van de zijde der dissiden te leden van zijn eigen partij als van die der socialisten en communisten. De regering zou het risico van een krach tige buitenlandse reactie volgend op een arrestatie, niet willen lopen en voorkeur geven aan een zelf gekozen verbanning boven een martelaarschap. le lijst 2de klasse: f 20.000: 17947. f 5000: 11706. f 1000: 6203, 21401. f 400: 15094, 16343. f 200: 3398, 4667 f 100: 9813, 10186. 10498, 10739, 18014, 18649. 19235, 19850, 21413.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1