Handel in valse distributiebonnen H.K.W. heeft vele zorgen STAD EN OMGEVING Gouden professiefeest op „Alverna" Grote verschuiving in ledenaantal Indrukken van K. V.P.-co .2.3.4.5. Geïnterneerden groeven tunnel WINKELSLUITING OP ALLERHEILIGEN SCHOENENBONNEN VAN NIEUW'MODEL 40-jarig bestaan „St. Pauius" Splinters AGENDA Taxi? Bel op 1 Moeder Scholastica de juhilaresse Van de ene hand in de andere DAT EERST VAKdwynCng, MAANDAG 27 OCTOBER 1947 PAGINA 2 Vóór 1 Maart uitgereikte bonnen warden straks ongeldig SMOKKEL AFFAIRE ONTDEKT „EVA" ONTHULD „Pastor Angelicus" OUDSTE INWOONSTER 100 JAAR Kerkelijke zending Kajötters Haarlem III Veertig jaar collectant Burgerlijke Stand 1 Z- DISTRIBUTIENIEUWS Nieuws van de sportclubs HeemstedeLeamington BRANDSTOFITNHANDEL „DE SPAARNESTAD" Moet de N.Z.H. concessie vragen? HEEMSTEDE Het 45-jarig bestaan van H.B.C. Gemeenteraad Vergadering „Het Witte Kruis" Tuinlieden vergaderen Tot erelid benoemd BLOEMENDAAL Artsendienst ZANDVOORT VERBETERING VAN DE HAGEWEG N.I.W.I.N. Subsidiëring kleuterscholen Gemeenteraad VELSEN Valse textielpunten Op tijd ontdekt Oplichter aan het werk Dief aangehouden Bonkaarten afhalen BESOMMINGEN Raadselachtige door BRAM VERSCHOOR Wordt vervolgd,) PASTOOR ROOZEN GERIDDERD Het bestuur van de Ned. R.K. Bond ran Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden „St. Franciscus ran Assisië" heeft zich aangesloten bij het advies, dat de Ned. R.K. Middenstandsbond aan zijn leden heeft gegeven om 1 November a.s. de winkels gesloten te houden, ook al valt Allerheiligen dit jaar op Zaterdag. Het C.D.K. deelt mede, dat met in- gang van X November a.s. schoenen bonnen van nieuw model in gebruik tullen worden genomen. Op deze bonnen komt de aanduiding van de soort schoenen voor, benevens de let tor C, gevolgd door een andere Iet ter in de linker-bovenhoek. De schoe nenbonnen, in de linkerbovenhoek- waarvan één der letters A t/m. H of A A t/m. AH voorkomen, zijn na 15 November a.s. niet meet; geldig. De aldus gemerkte bonnen zijn uitge reikt vóór 1 Maart 1947. De bonnen, gemerkt met BA t/m. BH. alsmede de van 1 November a.s. af uit te rei ken bonnen, gemerkt met CA tot en met CH blijven tot nader order gel dig. De afdeling Haarlem van de Nederl. R- K. Bond van Overheidspersoneel St. Pauius gaat haar veertigjarig bestaan vieren. Zondag 9 November zal een plechtige H. Mis worden opgedragen in de kapel van de eerw. zusters aan de Zijlsingel des morgens half negen. Daarna gemeenschappelijk ontbijt in het getouw St. Bavo, Smedestraat. De volgorde der feestelijkheden is: Donder dag 6 November, 8 uur, feest vergadering in de zaal van Brinkmann, Grote Markt. Sprekers de heren F. Spit en Jos van Zeggelen. Op deze bijeenkomst is tevens uitreiking van de diploma's. Het echtpaar Kruyver zal deze avond opluisteren. Zondag 9 November is er na de kerkelijks plechtigheid des na middags van half drie tot vier uur in het gebouw St. Bavo een receptie. Das namiddags twee uur is er een feestmid dag voor de kinderen der leden in het gebouw van de Haarl. Kegelbond, Tempeüsrsstraat, met o.a. muziek, film, goochelen, tractatie, enz. Des avonds half acht in hetzelfde gebouw grote feestavond. Medewerkers zijn: Coos Speenhof Jr., Les Picos, acoordeonduo; Frans Steffan; The 2 Rabatis-Caki; goochelaar. Het geheel staat onder lei ding van Coos Speenhof Jr. Muziek: ,.The Harlem Swingers," onder leiding van de heer J. van Aken. Enige tijd geleden exporteerde een bloembollenhandelaar te Hillegom bloem bollen via een IJmuidense rederij naar Engeland. Deze export geschiedde op een volkomen legale wijze, maar van de opbrengst van zijn bloembollen kocht de Hillegommer grote partijen rijwiel banden en sigaretten voor de zwarte handel in Nederland. Hij slaagde er In grote hoeveelheden van deze goederen naar ons land te smokkelen. De zaak lekte echter uit en de fiscale recherche te Amsterdam begon een onderzoek, waarop enkele arrestaties volgden. Twee van de verdachten zijn aan de Haar lemse politie uitgeleverd ter zake over treding van de rijwielbandendistributie' beschikking, zij worden er namelijk van beschuldigd in Haarlem 790 buiten en 346 binnenbanden voor f 46 per stel verkocht te hebben. De een is van beroep monteur. De andere grossier in rywie- lèn. Bovendien heeft een van de twee onlangs op de zwarte markt in Amster dam 41.000 sigaretten verkocht. In het Kenaupark is 'er nagedachtenis aan de Haarlemse beeldhouwer Johan Limpers, die in de ondergrondse strijd, om het leven kwam een van zijn beste werken, het beeld ,,Eva" geplaatst. Za terdagmiddag geschiedde de onthulling, bij welke plechtigheid aanwezig waren de Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, baron de Vos van Steen- wijk. de wnd. burgemeester van Haarlem, de heer Geluk, de wethouders Angenent en Schreurs en een aantal familieleden en kunstvrienden van <Toh. lampers. Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk hield namens het comité, dat het beeldje aan het gemeentebestuur wilde overdra- gen. een toespraak, waarin hij op fijn gevoelige wijze herinnerde aan de jonge, veelbelovende kunstenaar, die voor het vaderland het offer van zijn leven bracht. Hierna verwijderde spr. het rood- wit-blauwe vlaggedoek, dat het beeld omhulde Namens het gemeentebestuur van Haarlem sprak de heer Geluk een dank woord, waarin hij. tot uiting liet komen, dat de burgerij nu een blijvend teken in haar midden heeft, waardoor de nage dachtenis aan Joh. Limpers wordt geëerd. De film „Pastor Angelicus", die ge maakt werd ter gelegenheid van het 25- jarig bisschopsjubileum van Z. H. de Paus en over welke documentaire film wjj vroeger reeds uitvoerig schreven, komt dan toch nog in Haarlem en wel in de week van 31 October tot 7 Novem ber in het Luxor-Theater. Donderdag 30 October des avonds 8 uur zal de Vereniging NederlandCa nada, afdeling Haarlem, voor haar leden een lezing met film geven. De heeT T. Plomp, directeur van de ..Canadian Pa cific'' zal met zijn auditorium dwars De directeur van het P.T.T.-kantoor te Haarlem deelt mede, dat een loket ls geopend aan het expeditiekantoor HaarlemStation aan de Baljuwslaan. De openstellingsduur is var. Maandag t.e.m. Vrijdag van 8—19 uur, des Za terdags tot 13 uur. De oudste inwoonster van Haarlem, mej. C. S. Jansen, vierde Zondag in het rusthuis „Scrghvliet" haar 100ste verjaar dag. Men zou het haar niet aanzien, dat zij, die voor haar leeftijd zo flir.k is, reeds een eeuw telt. Ze heeft gisteren het feest, te harer ere bereid, van het begin tot het einde bijgewoond. Op hartelijke wijze heeft het personeel van het rusthuis mej. Jansen gehuldigd. Zij kreeg véle bloemstukken, cadeaux en fruit. Er werd voor haar gezongen en gedeclameerd. De loco-burgemeester van Haarlem, de heer D. Geluk, kwam de oudste inwoon ster van de stad persoonlijk gelukwensen. Namens het gemeentebestuur werd haar een bloemenmand geschonken. In de parochie van St. Jan was gisteren een bijzondere plechtigheid. Aan zeven meisjes van de Jonge Vrouwen Kath. Actie en drie jonge mannen van de Kath. Jonge Mannen Actie werd de kerkelijke zending verleend. Het plechtig Lof werd gecelebreerd door pastcor G. J. Jon- gejan met assistentie van de kapelaans J. J. A. van der Zalm en G. A. Beek. Hector H. M. J. Brans hield de feestpre dikatie. Gisteravond organiseerden de Kajot- ters een Christus-Koning-avond voor ouders en oud-leden. De Kajotters ver zorgden de gehele avond. Simon van de Geest zong enkele mooie liederen en de nieuwe K.A.J.-band luisterde de avond op. In de pauze werd er rondgegaan met koffie, koek en sigaren. Gisteren herdacht de heer C. v. d. Vossen het feit, dat hij veertig jaar ar- men-collectant is in de parochie van St. Jan. Dit jubileum werd kerkelijk gevierd met een plechtige H. Mis. In de loop van de dag werd de neer v. d. Vossen gecom plimenteerd door de pastoor, het arm bestuur, de armencollectanten en vele belangstellenden. Verschillende cadeaux en bloemen mocht de jubilaris in ont vangst nemen. GEBOREN: M. E. I. Henneman— Witteveen z; J. Visser—Kamminga z; M. A. v. CampenVisser z; H. J. v. GennipBosman z: J. G. T. Roosen Spoor z; P. M. DikkeboomSchools z; J. SnijderBocka z; M. C. J. Dopheide —Blok z; C. H. M. Dikkeboom'—v. Woo ning d; A. W. HeiliegersSiekman d; M. C. H. Hendrikse—Groot d; A. E. M. LohmanWüst d. GEBOREN: A. A. M. Dalk—Plasmeijer, z.; M. A. E. MeertsScholtens, z.; A. RietdijkSjoukens, z.; C. v. GooiHa- zelzet, z.; G. HoffschlagBakker, d.; H. S. T. M. Otten—Velingxi E. Bo- gaart—v. Dijk, d. ONDERTROUWD: A. Bol en K. M. Ooijkaas. GEHUWD: J. Versteeg en D. Slagveld P. A. de Boer'en M. C. Loos J. de Regt en J. Draijer L. P. Couwenbergh ei, I. M. Seders. GEHUWD: J. Provoost en P. M. A v. d. Ven. OVERLEDEN: F. Haster, 76 j., Gijsbr. v. Amstelstraat; J. Meijer, 76 j„ Craye- nesterlaan; C. S. Baas—Lesmeijer, 55 j„ Oude Groenmarkt: B. Andringa, 47 j„ Mamixstraat; T. Lancée, 76 j., Kam perlaan. OVERLEDEN: F. P. Gaston, 43 j. F. G. L. du Mee, 73 j. A. Paap, 47 j. Bioscopen: Rembrandt: Sciuscia (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: To be or not to be (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Notorious (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Michael Strogoff (14 j.}. Zondags 2, 4.30, 7 en 9.15 u. en in de week 2.30, 7 en 9.15 u.; City: De Brief (volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De vrouwelijke Tarzan, 2.30, 7 en 9.15 u. Tentoonstellingen: Leffelaar (Wagenweg): Eretentoonstel- ling bloemschilderijen van mevr. H. Din- gemans-Numans, Zondags: 25 u. en in de week: 105 uur. Biss. Museum: Middeleeuwse Kunst Zondag: 13 uur en Dinsdag-Zaterdag: 104 uur. Kunstzalen H. Thijssen (Plein 13) schilderijen, tekeningen en grafieken van Lizzy Ansingh, Riek Wesseling e i, in de week: 105 uur. Leffelaar (Gr. Markt): schilderijen en tekeningen van Willem Dooyewaard, 105 uur. Frans Halsmuseum: Rondom Frans Hals en vanaf 27 October: Naaldwerk van Arbeid Adelt en Tesselschade. MAANDAG 27 OCTOBER Concertgebouw: Officiëële herden kingsavond 25 jaar Triniteits-Ly- ceum, 8 uur. DINSDAG 28 OCTOBER Concertgebouw Liederenavond Lau rens Bogtman. 8 uur. Stadsschouwburg: Ned. Volkstoneel met „Eva Bonheur", 8 uur. AMSTEBDAMSCHE RIJTUIG MIJ. DINSDAG 28 OCTOBER Haarlem (vleeshal)uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen rest K, 8.30 12.15 en 24.45 uur. Overveen (Domi)uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen SU, 9 12.30 en 24 uur. Heemstede (Binnenweg 160): uitrei king bonkaarten en schoenenbonnen 9—12.30 L—Li en 2—4 30 rest L. De heer W. Hirs vierde Zondag zijn 2-5-jarig jubileum als secretaris van EDO en dit feit was aanleiding om de ijverige EDO-secretaris in Spoorzicht officieel te huldigen. Het EDO-bestuur overhandigde de heer Hirs een oorkonde terwijl hem namens de supportersver eniging en de voetbalverenigingen TYBB en Stormvogels bloemen werden geschonken. Tijdens een bijeenkomst in het Sport park-restaurant hebben de sportlieden, die in het kader van de uitwisseling Heemstede—Leamington In September j.l. op zulk een succesvolle wijze - de Heemsteedse kleuren in Engeland heb ben vertegenwoordigd, het comité dezer uitwisseling op gepaste wijze gehuldigd. Als blijk van waardering voor het om vangrijke werk werd" aan de heren C. Schipper, J. Borst en mr. R. Bakhuizen v. d. Brink een fotc-album aangeboden, dat een keur van fraaie foto's bevatte, welke de deelnemers gedurende het ver blijf in Engeland hadden gemaakt. De plannen van het comité voor de ont vangst van de Engblse vrienden in Mei van het komend jaar werden door de heer Schipper in brede trekken weer gegeven. Het was gisteren groot feest cp „Al verna" te Aèrdenhout. De provinciaal overste van de Franciscanessen aldaar, de eerw. moeder Scholastica, herdacht het feit, dat zij vijftig jaar geleden werd geprofest. Zondagmorgen droeg de vicaris-gene raal van het bisdom, Mgr. N. L. A. Ammerlaan, in de smaakvol en rijk ver sierde kapel van het klooster een plech tige II. Mis op met assistentie van prof. J. P. de Jong van het seminarie Hage- veld en Mr. A. Diepenbrock, als diaken en subdiaken, en pastoor W. Bosch als presbyterassistens. Het zusterskoor zong op fijnzinnige wijze de volksmis van Hubert Cuypers. Mgr. Ammerlaan hield een treffende predicatie. Des middags werd een receptie ge houden, waarop Mgr. J. P. Huibers, bisschop Van Haarlem, en honderden bekenden en belangstellenden, onder wie de besturen van de verschillende huizen der orde en afvaardigingen van de scholen, waaraan mceder Scholastica verbonden is geweest, o.a. uit Haarlem, Zandvoort en Warmond, hun gelukwen sen kwamen aanbieden. Op het feest was ook aanwezig de provinciaal-overste van de orde in Frankrijk met twee eigen zusters van de jubilaresse, die uit een gszin komt, waarvan de zes oudsten, een zoon en vijf dochters, allen in het klooster zijn gegaan. Tot besluit van het kerkelijk feest ce- Onlangs leverde een Haarlemse win kelier bij de distributie cpplakvellen met textielpunten in. Men ontdekte echter, dat 1600 punten vals waren. De man werd aangehouden en verklaarde, dat hij de valse punten van klanten in de winkel had' gekregen. De politie vond deze verklaring echter vreemd en zij deed een onderzoek. Nu bleek, dat de geararesteerde de punten had gekocht van een vertegenwoordiger in Haarlem. De recherche ging weer op het pad en de nieuwe kolenbonnen naar Brandsioffenhan- del „De Spaarnesiad". Ook Uw gezin kan dan mei vertrouwen de win ter tegemoet gaan. Wij willen voor U zorgen. Friese Varkenmarkt 610 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 14164 en 13904 (Adv.) de vertegenwoordiger verklaarde, dat hij alles van een Haarlems echtpaar had gekocht. Het echtpaar had de valse pun ten gekocht van een ander echtpaar uit IJmuiden. Het IJmuidense echtpaar zei- de tegen de recherche dat de punten af komstig waren van een onbekende in het Ziuiden van het land. De prijs van de punten was bij al deze transacties te vens nog gestegen. In het begin waren zij per stuk 42 daarna 45, 50 en ten slotte 51 cent. Ook bij Vrocm en Dreesmann kwam de recherche valse punten op het spoor. Ongeveer een week geleden had een Lissense winkelier aldaar 40 valse bon nen aangeboden. De politie werd er bij gehaald en onmiddellijk begon het on derzoek. De winkelier vertelde, dat zijn\ vrouw de punten vermoedelijk van klanten in de winkel had ontvangen. Zij verklaarde echter bovendien, dat zij honderd pun ten voor 55 ct. per stuk van een koop man in Lisse gekocht had. Bij nader on derzoek bleek, dat deze een grote zwarte handelaar was. De politie ontdekte nog bij deze man 400 valse en 470 echte pun ten in huis. Inmiddels werden ook bij „Peek Cloppenburg" valse punten ingeleverd docr een bloembollenhandelaar uit Hille gom, die bij de politie verklaarde 110 punten van de reeds vermelde Lissense koopman gekocht te hebben. De politie nam daarop de koopman in verhoor en deze verklaarde, de punten van onbe kende personen in Haarlem te hebben gekocht. Sinds Maart van dit jaar ver- verhandelde hij wekelijks 150 punten. lebreerde de zeereerw. heer J. Rutten, rector van de Mariastichting en van „Alverna", een plechtig Lof, waarbij assisteerden pater dr. Modestus van Straaten, rector van het Triniteits- lyceum, en prof. De Wong. De rest van ■de dag werd in besloten kring gevierd. In de gemeenteraad van Sassenheim bleek, dat het college van B. en W. met twee tegen één stem: van mening is bij een eventuele aanvrage der N.Z.H. inza ke het verdwijnen van de tram conces sie te moeten verlenen. In de raad leverde het tram-probleem uitgebreide discussies op, waarna beslo ten werd de vergadering te bezoeken, welke 8 November door de Stichting Tramarchief te Haarlem is belegd en te vens te ageren tegen het verlenen van concessie. Zal de N.Z.H. aan de diverse ge meentebesturen concessie moeten vra gen? De N.Z.H. zal alleen bij de minister toestemming vragen de tramlijn op te heffen en een buslijn in te stellen. Al vorens een beslissing te nemen, zal de minister wel advies inwinnen bij de be sturen der betrokken gemeenten. De R. K. sportvereniging H.B.C. heeft haar 45-jarig bestaan gevierd op een wijze, die niet gemakkelijk vergeten zal- worden. Des morgens woonden de leden de H. Mis bij, die tot intentie der ver eniging in de St. Bavokerk aan de Herenweg werd opgedragen en waar onder velen ter H. Tafel naderden. Daarna verzamelden allen zich aan een feestelijk ontbijt in een der zalen van het R. K. Ver.gebouw, waarbij de voor zitter, de heer J. Athmer, in een keurige toespraak nog eens duidelijk schetste welk e^n voorname plaats H.B.C. in de sportwereld heeft. Des middags zorgde bet eerste elftal voor een eclatante 4—1-overwinning in Oegstgeest, zodat het thans op de eer ste plaats van. de ranglijst staat en. dit. was natuurlijk een welkome aanleiding om het grote avondfeest met nog groter vreugde te vieren. Toen dan ook in zijn openingswoord de heer Athmer ge waagde van deze overwinning en hoopte, dat H.B.C. de eerste plaats zou blijven bezetten, klonk een stormachtig applaus. Wat de avondfeestviering betreft, de toneelafdeling heeft op uitstekende wijze dit gedeelte verzorgd en wanneer de da mes en heren zo doorgaan, zal de goede naam, die H.B.C. op sportgebied heeft, ook voortaan van toepassing zijn op dat van het dilettantentoneel. Het orkest „Black and White" zorgde voor de nodige muzikale afwisseling, terwijl een tweetal jongelui met een guitaar dit eveneens deden. Een gezellig samenzijn onder leiding van de heer De Graaf zorgde voor een feestelijk slot van deze zeer geslaagde feestdag, waarop geheel H.B.C. met grote voldoening kan te rugzien. En nu met frisse moed naar het vijftigjarig bestaan, liefst in de eerste klas van de K.N.V.B De gemeenteraad van Heemstede zal Donderdag 30 October n.m. 4 uur bij eenkomen. De agenda vermeldt 0. a. het aangaan van een kasgeldlening tot ten hoogste een millioen gulden en de benoeming van het hoofd der Bronstee- school, daar de heer H. Venema be noemd is tot inspecteur van het L. O. te Meppsl. Nummer een op de voor dracht staat de heer D. de Boer, hoofd van de U.L.O.-schooi te Medemblik. Verder wordt voorgesteld de wethouders te benoemen tot ambtenaren van de burgerlijke stond. Donderdagavond 8 uur zal de afdeling Heemstede van de N. H. Vereniging „Het Witte Kruis" een vergadering beleggen in het Gezondheidshuis aan de Lieven de Keylaan. Woensdagavond 8 uur vergadert de Onderlinge Tuinlieden vereniging „Aer- denhout en omgeving" in het Volkskof fiehuis aan de Heemsteedse Dreef. De heer G. J. Arnold, die vijf en twin tig jaren achtereen penningmeester, vSi de ijsclub ..De Volharding" is geweest en kortgeleden als zodanig is afgetreden, werd in de laatste vergadering benoemd tot erelid. Zondag 26 October neemt dr. J. J. Westenburg de artsendienst waar. De verbreding van de Hageweg, waar toe de raad een crediet van 50.000 vo teerde, zal de dienst voor Publieke Wer ken ter hand nemen. De rijweg zal 9 M. breed worden en aan beide zijden zullen ruime trottoirs worden aangelegd. De gemeente zorgt voor nieuwe terrein afscheidingen en wel door muurtjes, door ir. Duyvis ontworpen, welke mede door het verschillende hoogtepeil tame lijk genuanceerd zijn' en zeker tot ver fraaiing van de weg zullen bijdragen. De Hageweg werd, tegelijk met de Zandvoortselaan en de Haarlemmer straat In 1326 aangelegd als toegangs weg naar het toen gebouwde Groot- Badhuis. Deze wegen waren eigendom van de commissarissen van het Groot- Badhuis, die destijds voor de aanleg van deze wegen en de stichting van het badhuis een lening sloten groot 150.000. Het Zandvoortse Niwin-comité heeft zijn eerste verjaardag gevierd met een uitvoering van het Matrozenkoor onder leiding van Theo van Elferen. De ma troosjes hadden spoedig de sympathie en waardering van het publiek gewon nen. Vooral de komische imitatie van een orkest, gedirigeerd door een van de knapen, viel zeer in de smaak. Na een dankwoord van de voorzitster, mevr. Hénnis, volgde een gezellig bal. Radio-centrale In de evacuatietijdis het net van de radio-centrale in plan-Noord geheel vernield. De schaarste aan materialen maakte het de P.T.T. tot dusver onmo gelijk deze schade te herstellen. Thans vernemen wij dat binnenkort met de kabel-aanleg in plan-Noord zal worden begonnen, waarna de abonné's geleidelijk naar gelang de toevoer van mate rialen weer zullen worden aange sloten. De gemeente Zandvoort subsidieerde de bijzondere kleuterscholen tot dusver met f 1000 per jaar. Dit bedrag is bij lange na niet toereikend om de exploita tiekosten te dekken De katholieke kleu terschool heeft daarom verhoging van dit subsidie gevraagd tot f 1700, de chr. kleuterschool tot f 2500. Burgemeester en wethouders delen in hun prae-advies (nede dat zij het bestaansrecht der bij zondere kleuterscholen erkennen en voorstanders zijn van subsidiëring tot maximaal de overeenkomstige uitgaven voor de openbare kleuterschool; deze bedragen pl.m. f 40 per leerling. Daar de gevraagde subsidie voor de katho lieke en chr. kleuterschool met resp. 60 en 80 leerlingen beneden dit bedrag blijven, stellen B en W. voor de ge vraagde subsidies voor 1947 en 1948 toe te staan met dien verstande, dat zij niet uitgaan boven het bedrag van het werkelijk exploitatie-tekort. De raad van Zandvoort komt a.s. Dins dag half acht in vergadering bijeen. De, agenda vermeldt onder meer het aangaan van kasgeldleningen tot een totaal bedrag van f 1.500.000.—, voorlopige vaststelling gemeenterekening 1945, verhuur van sportvelden, overeenkomst met Haarlem omtrent toelating van leerlingen uit Zandvoort tot de Handelsavondschool. Het echtpaar N. werd aangehouden in verband met het verhandelen van valse textielpunten in Haarlem. (Van onze verslaggever) Het waren ernstige woorden, die Za terdag en Zondag gesproken zijn op de buitengewone bondsvergadering welke de Ned. R. K. Bond voor Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, St. Franciscus van Assisië in Amsterdam hield. De wrnd: voorzitter, de heer F. v. d. Boo gaard herdacht allereerst de. kort gele den overleden bondsvoorzitter, de heer A. I. Cornells. Vervolgens gaf hij een overzicht van de stand van zaken met betrekking tot het contact met de werk gevers, waarbij hij constateerde dat dit contact nog bepaald stroef was t.a.v. de groenten- en fruitverwerkende industrie, de sigaren- en sigarettenindustrie en de vleeswarenindustrie. Een bespreking, gehouden onder leiding van de Stichting van de Arbeid, geeft echter in deze redelijke verwachtingen voor verbete ring. Minder goed te spreken was de heer v. d. Boogaard over het leden tal van de Bond, dat sinds Juni wel met 2833 was toegenomen, maar waar van toch in hetzelfde tijdsverloop 3859 leden moesten worden afge voerd. Spr. deed in dit verband een dringend beroep op afdelingsbesturen en leden. Ook de financiële positie van de Bond baart grote zorgen, hetgeen Ia- ter tijdens de'vergadering nog dui delijker bleek uit een financiëel ex posé, dat dc bondspenningmeester, de heer De Graaf gaf. Echter, zo deelde de wnd. voorzitter mede, is men reeds sinds geruime tijd bezig met het Verbondsbéstuur te overleggen, hoe men uit de financiële impasse kan geraken. Van de tijdens de vergadering geno men besluiten vermelden wij allereerst de verkiezing van een nieuwe bonds voorzitter. In deze functie werd de heer J. de Wit benoemd. Minder vlot ging het met de benoeming van drie nieuwe bezoldigde bestuursleden. Slechts na zeer uitvoerige discussies werden de door het bondsbestuur geadviseerde candidaten gekozen: de heeren P. J. Malta uit Schiedam, J. A. de Ries uit Rotterdam en G. Kriek uit Haarlem. Verder werd besloten, de naam van de bond te veranderen in „Nederland se Katholieke Bond van Administra tief, Verkopend- en Verzekeringsper- soneel". De afkorting H. K. W. blijft echter onverkort gehandhaafd! Een korte maar ontroerende plechtig heid was het, toen Zaterdagavond da overleden oud-bondsvoorzitter, de heer Cornells, in tegenwoordigheid van zijtv echtgenote en kinderen, werd herdacht. De vroegere bondsadviseur, dr. A. A. Olierook, schetste de overledene als een man, die zijn leven gaf als een offer voor dé bond en voor heel de K. A. B. „Dankbaar", zo zeide spr., „aanvaarden wij dit testament, omdat wij weten, dat het ons rijk zal maken. Hij heeft het hem gegeven vertrouwen nooit be schaamd". De herdenking werd opge luisterd door zang van een koor onder leiding van Jos. Pickkers. Rest ons nog te memoreren, dat de tegenwoordige geestelijke adviseur, rec tor C. Klaver, Zondagmorgen in een kort woord de betekenis van het pro gramma der Katholieke Actie uiteenzette; en tenslotte dat de heer A. Boersma,1 die de hele vergadering namens het hoofdbestuur van de K. Ar B. bijwoon de, in kernachtgie bewoordingen de aanwezigen opwekte, zich met alle energie te scharen achter de actie, die de Bond ontplooit ter versterking van de rechtspositie van de H. K. W. Gistermorgen heel in de vroegte had zich een drietal politieke delinquenten ih het kamp te Laren in een weinig ge bruikte loods in het kamp verstopt. zy begonnen in de loods met het graven van een loopgraaf, on- zodoende onder de dubbele prikkeldraadversperring door zich een uitweg naar buiten te banen. 's Avonds ongeveer 5 urn- werden de delinquenten vermist en in de loods opgespoord, waar zij reeds 'een tunnel, die behoorlijk gestut was, van 12 meter lengte hadden gegraven. De Vluchtelingen werden gepakt en in de Blaskowitz-bunker te Hilver sum opgesloten. Maandag 20 October vervoegde zich een onbekend gebleven persoon aan het plaatskaartenloket van het Station Santpoort en vroeg aan de loketambte naar een kaartje naar Amsterdam. De man betaalde met een oud bankbiljet van f 25.hetgeen niet meer geldig is. De loketbeambte twijfelde wel aan de geldigheid, doch zwichtte voor de verze kering van de aanbieder, dat het een nieuw bankbiljet van de laatste serie was. Ruim f 22rijker reisde de oplich ter naar Amsterdam. In de Spaarndaitr.-merpolder werd een landarbeider aangehouden, die zich reeds enige malen schuldig had ge maakt aan diefstal van landbouwpro ducten. Voor het afhalen van nieuwe bon kaarten en event, schoenenbonnen zijn Dinsdag aan de beurt de inwoners van IJmuiden, Velsen (dorp) en Drieo.uls, wier namen beginnen met de letters Ri tot en met Schr. Het patror.aatsgebouw is geopend van 9—12 en 1.30—4 uur.' 25 October. De Hariingen V f4.650—, IJm. 22 „Lita" f6.900.—, IJm. 19 „Ado- lante" f 19.780Logger Kw. 5 f 1.789.—, Kustvissers: Volendam 60 f 1.650. Vo- lendam 9 f 1.490—IJm 229 f 1.838.— Kw. 27 f 1.900.KW. 213 f 1.980.—,, IJm. 248 f2.820—, IJm. 241 f387—, IJm. 240 f 1.240.— IJm. 230 f 1.700—, Kw. 21 f 1.941.KW. 53 f 1.887—Kw. 123 f 9.600.—. De aanvoer bestond uit 70 kis ten tarbot en tong, 200 kisten schol, 600 kisten schelvis, 180 kisten kabeljauw. 230 kisten wijting 20 kisten makreel, 1400 kisten haring,' 50 kisten diversen. 27 October. Twee stoomtrawlers f49 600—, IJm, 49 f31.580—, IJm. 89 f6.400—;' motorloggers: Kw. 155 f4.400—, Kw. 227 f 1.230—Kw. 52 f 1.410—Kw. 104 f 1,100.—, KW. 4 12.300— Kw. 78 f4.830.—, Kw. 77 f 1.340.—,' Kw. 94 f 1.150.—Kw. 92 f 1.070—, Kw. 72 f 1.480.—IJm. 23 f2.320—, IJm. 80 f 1.430.—. De aanvoer bestond 'heden uit 90 kisten tarbot en tong, 300 kisten schol, 200 kisten schar, 600 kisten schelvis, 150 kisten wijting, 250 kisten kabeljauw, 5.17'5 kisten ha ring en 100 kisten diversen. 8) Wie brachten de middag door met een wandeling in het park Sonsbeek, waar we thee dronken in de thee- schenkerij. Arie sprak niet meer over Van Bemmelen, zelfs niet, toen we ons om vijf uur op weg begaven naar Velp,' naar bet huis van de vriend van de verdwenen cliënt. Ik had niet onophou delijk, maar dan toch wel herhaaldelijk over iets bepaalds nagedacht, waarover ik thans de mening van Arie Arends wilde horen. „Ik heb 'n lunch verdiend." begon ik, „zoals je zelf zei. Ik heb dus iets goed gedaan. Ik zou daarover echter graag nog een en ander zeggen. Namelijk dit: ■door zonder meer te constateren, dat mevrouw Van 'Bemmelen je insinuatie inzake een misdrijf niet verwierp uit overtuiging, neem je indirect aan. dat zy de misdrijf-gedachte, al zou het niet geheel bewust zijn, deelt, Maar dan te het misdryf van h&ar, om zich tegen over de buitenwereld een toevallig sterf geval te laten aanleunen en de politie niet omtrent een vermoeden in te lichten. Is dit zo?" „Ten dele, Bram. Indien ze uit over tuiging zou hebben verworpen, zou ze overtuigd hebben moeten zijn. En dat kan je pas zijn, wanneer je verschillende opvattingen hebt overwogen en tegen over elkaar hebt afgewogen. .Dus wan neer de misdrijfgedachte er gewéést was. Ze reageerde echter met vrees, met schrik. En dat is een volkomen logische reactie bij een vrouw, wier echtgenoot onder niet geheel normale omstandig heden stierf." „Ais hy stierf tengevolge van een te zware dosis morphine bijvoorbeeld,'' herrem ik, „ligt het dan niet méér voor de hand, haar schrik te verklaren als erkenning van een eigen fout?" ,,Als we in het geheel niet vooruit lopen, op wat we weten," antwoordde hij, „dan komen we tien tegen één nooit verder. Maar doen we het wèl, dan ls de kans groot, dat we aan het door slaan raken. Het is alles nog verbazend vaag: wellicht krijgen we thans iets positievers te horen. Ik wil evenwel je laatste opmerking niet onbeantwoord laten, want dan zou je denken, dat ik het er mee eens ben. Kijk eens. We zijn nu verzeild midden in het e 70 twijfel-' achtig vaststellen van misdaden. Als nu de dood van Ferdinand gevolg van misdaad is en a l s de verdwijning van de oude oom eveneens is toe te schry- ven aan misdrijf, dan mogen we een verband tussen die twee zaken redely - kerwijze aannemen. Dan belanden we echter direct in het onredelijke, wan neer we mevrouw Van Bemmelen uit schilderen met een te zwaar slaapmid- deltje boven een glas water, want hoe ter wereld zou zij de volgende morgen een oom, weliswaar op leeftijd, doch lang niet afgeleefd, zonder enig spoor kunnen, laten verdwijnen èn, dit is wel licht van nog groter betekenis: wat zou in 's hemelsnaam voor haar een motief tot een dergelijk optreden kunnen zijn? Maakte ze overigens op jou de indruk van een misdadigster?" „Daarin kan men zich gemakkelijk vergissen," zei ik. „Nou," betwyfelde hij, langgerekt. Inderdaad, ik kon me mevrouw Van Bemmelen niet voorstellen als moorde nares. Doch verdere beschouwingen waren, als tijdkorting, overbodig, want we hadden het huis van dr. Meertens be reikt. Het was bij zessen eh dus maak ten we een behoorlijke kans. de dokter thuis te treffen. Een niet meer jonge dienstbode wees ons de weg naar de wachtkamer, nadat mijn vriend haar had verklaard, niet als patiënt, doch om geheel andere, par ticuliere redenen op dit uur te komen. Hy liet haar niet zo haastig de wacht kamerdeur achter ons dicht doen, als zy poogde. „Ik kom voor een heel bijzonder ge val,'» zei hij. „En wanneer ik alle vra gen, die ik op het hart heb, aan de dokter moet doen, dan zal het nog een heel poosje duren, voordathy rusten kan na zijn drukke dag. Misschien kunt u me vast enigszins op weg helpen; dat zou aanstonds voor -de dokter tijd be sparen. Heeft de dokter het altijd zo druk?" „Dokter heeft een verbazend drukke praktijk," zei ze. „Maar om deze tyd komt hy toch al tijd naar huis?" Mijn vriend vroeg het met die over haasting, die meer dan iets anders zyn verlangen, de dokter te ontmoeten, dui delijk maakte. ..Tenzy er iets zeer bijzonders aan de hand is, ja," stelde de gedienstige hem" gerust. „En meestal weten wij dan wel, dat er iets bijzonders verwacht kan wor den. Dat is nu niet het geval en dus, ja, hij kan elk ogenblik hier zyn." „Kent u de heer Van Bemmelen?" „Die komt hier zó vaak," zei ze. Maar ze liet de houding van dadeiyk weg te willen nu opeens varen; mün vriend had de juiste snaar getrpffen: nieuws gierigheid. „Er staat in de krant, dat hij weg is," ging ze voort. „Ja. En wij zijn naar hem op zoek," zei Arie. -O. En 'déérom wou u de dokter Mijnheer Van Bemmelen is anders nalaat eens kijken, ja, dat is pre cies een week geleden, niet meer hier geweest. De dokter zit er óók over in, want hij vraagt ons telkens, wanneer hij thuiskomt, of er al een boodschap voor hem gekomen is. Ze zouden hem waarschuwen, ziet u, zodra mijnheer terug kwam." „Dus hij kwam hier vaak," herhaalde Arie. „Ging de dokter ook zo dikwijls naar hem toe?" „Regelmatig, maar vooral Zondags, als hij geen praktijk heeft." „Nu verleden Zondag?" „Toen is dokter bepaald bij hem ge weest, Ja, want hij was de hele middag en avond weg." „Gaat mevrouw dan mee?" „Mevrouw? De dokter is weduwnaar. En zijn kinderen zyn allang het huis uit." „Dus je dacht, dat de dokter elk ogenblik kan thuiskomen?" zei myn vriend, met een blik op zijn horloge. Onwillekeurig keek ook ik op het mijne. Het was tién minuten over zes. (Vervolg van pagina 1) Natuurlijk is dit in zijn algemeenheid gesteld volkomen juist: de enkele zinspe. ling op Christus' Koningschap raakt een waarheid van duizelingwekkend per spectief, waartegenover de interessant ste politieke vraagstukken als de be kommernissen van een dag verdwijnen. Gelukkig die groep van stoatsburgers, voor wie het normaal is, dat de politie ke kwesties, waarvoor zij bijeen zijn, een moment in zulk een verschiet ge zien kunnen worden. Doch door het zo te stellen, dat een vergadering van po litiek agerende mensen de politiek des noods wel mag vergeten, bespeelt men het volksgeweten iets te vlot en be handelt men als wy het mogen op merken de politiek rype medebur gers, misschien onbewust overigens, met een tikje dédain. Zij moeten de politiek n.l. niet vergeten, wanneer zij op poli tiek uit zyn, evenmin als prof. Romme haar vergeet. Zij moeten leren begrij pen, waarom prof. Romme haar nooit vergeet, want daardoor zullen zij prof. Romme's figuur als politiek leider en dit veronderstelt, in democratische termen gedacht, eeif volk dat wetend volgt slechts sterker maken en de politiek der katholieken krachtiger en heilzamer voor het land. Die rede van prof. Romme hoe hel der vatte zy overigens de politiek, wel ke de katholieke Tweede Kamerfrac tie gevoerd heeft, samen, hoe logisch was de uiterst beknopte synthese van haar. Indische politiek en hoe verstan dig het Inzicht dat zit ontwikkelde op de nuttigheid der huidige samenwerking tussen katholieken en socialisten. Romme gaf in dit opzicht bepaald de positieve bydrage tot het vraagstuk, tegenhanger van de meer negatieve ontboezemingen, die party-voorzitter Andriessen op dit stuk deed, de oude accentuatie van wat ons scheidt en wat ons altijd weer schei den zal, zolang katholieken en socialis ten elkaar als rivalen blqvcn bejege nen. Samenwerking mej iedereen, met wie het mogeiyk ls het goede program- Beel te verwezeniyken, is voor Romme de inzet van zün politieke streven; be treurenswaardig is het voor J1®™' In dien de basis van die samenwerking versmald zon moeten worden, begerens waardig dat zy verbreed zou worden. Dit is inderdaad reëel politiek inzicht, zoals het trouwens ook op andere mo menten, in sectievergaderingen, verheu gend duidelijk doorbrak. De resoluties, die men elders in dit nummer vindt af gedrukt, getuigen daarvan. Op enkele, zoals die inzake het communisme, even principieel als reëel, die betreffende de lonen en prijzen en de resolutie inzake de schadevergoeding mag nog wel even apart de nadruk worden gelegd. Het be ginsel der integrale vergoeding eenmaal als juist aanvaard hebbend, gaf de heer Teulings toch blijk, dat hij er in geen enkel opzicht principeruiterij mee wil bedrijven. De eisen van een rechtvaar dige practyk hebben hem,»sinds hy het beginsel voor het eerst formuleerde, tot alleszins redelijke nadere uitwerkingen van zijn oorspronkelijke gedachten ge bracht, waarby hij het principe niet verloochent, doch het wellicht wel redt. Doch vóór alles, zei de heer Teulings, mag dit beginsel nooit object van. par tijpolitiek worden. Wij moeten trachteD elkander over en weer te vinden Deze toon van bereidheid tot rede lijk beraad óm op de grondslag van goed geformuleerde en ter - dege ver antwoorde beginselen practisch en ver standig te handelen, deze gematigde toon heeft men soms wel eens gemist op dit congres, doch men heeft hem veel vaker vernomen. En het was goed, dat hij ook klonk in tegenwoordigheid van de minister-president, van wiens taak het niet het minst belangrijke en zeker niet het gemakkelijkste deel is het land te besturen door twee par tijen telkens weer in de practijk met elkaar te verzoenen. Jn grote trekken heeft dit eerste katholieke politieke congres een waardevolle bijdrage ge leverd tot deze in het huidige tijdsge wricht voor het land heilzame politiek. Naar wy vernemen is de zeereerw. heer W. F. Roozen, pastoor te Bovenkerk, die verleden jaar zyn gouden priesterfeest vierde, benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2