Hoe ontkwam Mikolajczyk uit zijn vaderland? Hij is welkom in Engeland Wysjinsky wekt verbazing Demontering 682 fabrieken laatste faze van ontmanteling Nog 14.000 gedetineerden niet veroordeeld WAARDIGE HERDENKINGSAVOND TRINITEITSLYCEUM JACHT OP NAAR ONS LAND GESMOKKELDE AUTO'S u en wee in de woningbouw Het weer. Vliegtuig tegen berg Per maand staan twee duizend delinquenten terecht „Wijsheid en Wetenschap' Augastijnse Opvoedingsideaal en „Het Aanbieding van een geschenk Den Haag beraamt plannen voor een grootscheepse actie Tot hoofd en hart VERZOENEND GEBAAR Duitsland zal ook aankoop van voedsel moeten restitueren Comm. van Drie naar Djokjakarta Putter en Van Veen stellen functies ter beschikking - DINSDAG 28 OCTOBER 1947 p 71ste JAARGANG No. 23986 45 doden in Griekenland BEVIN IN LAGERHUIS Bezoeken aan Van Mook en Gani Prinselijk Paar op Goeree en Overflakkee Hoe snel het totale yy Hei gaai een school goed, wanneer zij een gemeenschap vormi lussen opvoeders en leerlingen van de ene kani en opvoeders en ouders van de andere. Daarom was hei vaïi de recior van hei feestvierende Triniieiislyceum zo'n uit stekende gedachte om voor de officiële herdenkingsavond, naasi een sioei van auioriieiien, de ouders der leerlingen uil ie nodigen. Zij hebben gisteravond in hel Concertge bouw kunnen luisteren naar een brillanie rede over „Wijs heid en Weienschap" en naar de betekenis van hei Augus- iijnse opvoedingsideaal. Zij hebben kunnen luisteren naar muziek en zang en zovele leerlingen in de beoefening daarvan bewonderd. Zij hebben ook geluisterd naar hun woordvoerder, die een geschenk van allen aanbood, als uiting en bewijs van die gemeenschapszin. Het feestgeschenk Rijvergunning en nummer- bewijs Ie men zich in Den Haag terdege be Het leven groeft vaak meer rim pels in het hart dan op het gelaat. (Vervólg op pag. 3/ BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w., f 3.90 p. Itwart Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De Britse regering heeft medegedeeld, dat de Poolse boerenleider Mikolajc zyk, die uit zijn land gevlucht is, wel kom is in Engeland. In antwoord op een desbetreffende vraag in het Lagerhuis, zeide de onderminister van Buitenlandse Zaken: „De Britse regering zal zich in het geval Mikolajczyk zeer zeker hou den aan de traditionele Britse politiek van het verlenen van gastvrijheid in Engeland". Een woordvoerder van het Poolse mi nisterie van Buitenlandse Zaken ver klaarde Maandag, dat het er de schijn van had, dat de Poolse boerenleider Stanislaw Mikolajczyk bij zijn vlucht door een buitenlandse mogendheid ge holpen was. De woordvoerder gaf te kennen, dat de Poolse regering niet zo zeer belang stelt in de vraag, waar Mi kolajczyk zich bevindt, als wel in de kwestie hoe hij vertrokken is, indien dit het geval is. Men gaf toe, dat de grens bewakers zich aan nalatigheid hadden schuldig gemaakt, wanneer de zes per sonen de grens onopgemerkt hebben overschreden. Vrienden van de boerenleider in Lon den hebben medegedeeld, dat Mikolajczyk „op een veilige plaats" is. Zij weigerden echter iets naders over zijn verblijfplaats uit te laten. Officieel is over een aan komst in Londen nog niets bekend. De regeringswoordvoerder Gros zei- de, dat er officieel gesproken geen reden Was te geloven, dat Mikolajczyk het land verlaten had, waaraan hij toevoegde, dat de wachten aan de landsgrenzen, langs de kust en in de havens op het ogenblik ondervraagd worden. De woordvoerder herinnerde er aan, dat Mikolajczyk slechts twee weken geleden aan journa listen had verklaard, dat hij met het plan had het land te verlaten. De beweringen van de „Stem van Amerika", dat Mikolajczyk gevlucht is om aan een arrestatie te ontkomen, zijn volgens de woordvoerder reeds beant woord door de Poolse president, toen deze twee weken geleden verklaarde, dat het niet het plan was een vervolging tegen Mikolajczyk in te stellen. Het semi-officiële orgaan van het Pool- se ministerie van Buitenlandse Zaken „Rzeczpopolita" zegt, dat de boerenleider door zijn vlucht de missie in de steek .heeft gelaten „die hem door zijn buiten landse meesters was toevertrouwd". Inmiddels hebben vertegenwoordigers van de "uiterst rechtse ballingenregering van generaal jFadeusz Bor Komorowski, de verdediger van Warschau te ken nen gegeven, dat Mikolajczyk in hun ogen in Londen niet welkom is. Hei schijnt, dat generaal Bor van mening is, dat Mikolajczyk de emigrantenregering verraden heeft, toen hjj op instigatie van Engeland en de V.S. toetrad tot de pro- Russische Lublin-regering. Generaal Bor is uitermate populair' onder de pl.m. honderdduizend leden der voormalige Poolse strijdkrachten, die niet ingegaan zijn op de invitatie van Warschau om naar Polen terug te keren. Van deze 100.000 zijn 44.000 overgegaan naar het Pools? „Resettlement, corps", een lichaam dat Engeland heeft opgericht en dat de liqüidatie van het Poolse leger beoogt. Ongeveer 45.000 hebben een burgerbe staan gevonden in Engeland en enige duizenden dienen bij de Britse strijd krachten, voornamelijk" in Palestina. Inmiddels heeft de Engelse regering bekend gemaakt, dat Whitehead, de Poolse employé bij de Britse ambas sade, die door de veiligheidspolitie wordt vastgehouden, beschuldigd v/ordt van collaboratie met de Duitsers en van het aanbrengen van ondergrondse wer kers, die tijdens de oorlog werkzaam waren in de fabriek, waarvan hij di recteur was. Whitehead, wiens Britse ouders de stichters zijn van de beroemde Wendel- suikergoedfabrieken, was tijdens de! oorlog technisch directeur van de Wen- delfabriek in Warschau. Daarna werkte hij in de commerciële' afdeling van de Britse ambassade, totdat hij 17 October gearresteerd werd. Aan Whitehead wordt voorts ten laste gelegd, dat zijn fabriek gedurende de bezetting uitslui tend voor de Duitsers werkte en dat hij een netwerk van agenten had ge spannen om ondergrondse werkers te bespionneren. De officiële woordvoerder verklaarde voorts, dat de Poolse regering geen for meel protest had ontvangen in verband met de beweerde mishandeling van Wanda Soroka, employé op de Ameri kaanse ambassade, die door de Poolse veiligheidspolitie in verhoor was geno men. De Amerikanen hadden slechts een „infórmatorisch memorandum" in gediend, waarin de aandacht van de Poolse autoriteiten op het gebeurde werd gevestigd. De woordvoerder zei, dat er een vergissing in het spel was en dat men mej. Soroka gehouden had voor de echtgenote van een Pool, die voor de Gestapo gewerkt had. Andrei Wysjinsky, de Sovjet-afgrevaar- hee" 'n de Politieke Commissie een Pools amendement gesteund, dat werd ingediend met de bedoeling het Sovjet- voorstel waarbij de V.S., Turkije en Grie kenland verantwoordelijk gesteld worden voor oorlogspropaganda, te schrappen. Het Poolse amendement verzoekt slechts „alle vorm van propaganda, in welk land ook gevoerd, die de vrede zou kun nen bedreigen" te veroordelen. Het was op dezelfde wijze geformuleerd als het Voornaamste deel van een gemeenschap pelijke resolutie van Australië, Canada en Frankrijk, die, evenals het Pools amende ment, Maandag werd ingediend. Wysjinsky, die zeer rustig sprak, zeide, dat, hoewel het Poolse voorstel niet ge heel voldeed, daar het de landen waar oorlogspropaganda werd gevoerd, niet aanduidde, hij niettemin bereid was het te accepteren. De bedoeling van de Sov jet-resolutie was, de gemoederen te kal meren en zekere belemmeringen in de weg te leggen aan ongebreidelde propa- ganda". Wysjinsky's verzoenend gebaar verras te de aanwezigen. Zij keken elkaar ver baasd aan, terwijl zij de koptelefoons te- Verwachting tot Woensdagavond: Aanhoudend droog en koud weer met meest matige Oostelijke wind en overdrijvende wolkenvelden. Zon 7.27—17.19, maan 17.22—6 42. Een Zweeds vliegtuig, een DC 4, is Maandag op weg van Istanboel naar Athene, tegen de berg Hymettos in Griekenland te pletter gevlogen. Passa giers en bemanning, tezamen 45 perso nen, kwamen allen om het leven. Vele lijken zijn onherkenbaar verminkt. Op de passagierslijst kwamen twee Amerikanen voor, twee Engelsen, twee Denen, 16 Turken, een Zwitser, nejren Italianen, twee Grieken, een Noor, een Fransman en een Pers. Tot dusver zijn geen namen bekend. De Hymettos is een berg, die vrij on verwacht uit een vlakte nabij Athene oprijst. De lichamen en de brokstukken van het vliegtuig lagen over grote af stand langs de helling verspreid. De piloot was een Engelsman, genaamd Douglas. De piloot ^heeft kort voordat het vliegtuig neerstortte nog verbinding toet het vliegveld van Athene gehad. Het Weer was zeer slecht. Het vliegveld ad viseerde een landing op de instrumen ten. De piloot ging hiermede aanvan kelijk accoord, doch zeide later, dat hij de lichten van de stad kon zien en zou trachten een gewone landing uit te Voe ren. De pogingen om de 45 stoffelijke over schotten te bergen zijn bij het invallen her duisternis gestaakt. De Belgische regering heeft de autori feiten van Pakistan doen weten dat zi de diplomatieke betrekkingen met tü- land wenst aan te knopen. In afwachting van de protocolaire goedkeuring heeft heer earlier, consul-generaal van België te Bombay, het contact opgenomen met Liaquat All Chan, eerste minister, en toinister van Buitenlandse Zaken van ï'aiustan. gen hun oren geklemd hielden. Na een ogenblik van aarzeling verklaarde do Bel gische afgevaardigde, dat hij toch nog tegen de Sovjet-resolutie zou stemmen, terwijl de Franse vertegenwoordiger een beroep dcejj op de Sovjet-afgevaardigde om de resolutie geheel in te trekken. Na de verwerping der Sovjet-resolutie aanvaardde de Commissie eenstemmig de gemeenschappelijke resolutie van Austra lië, Canada en Frankrijk. Deze resolutie veroordeelt iedero vorm van propaganda, die.de vrede zou kunnen bedreigen of agressie zou kunnen uitlokken. Enkele gasten en docenten tijdens de herdenkingsbijeenkomst De Britse Minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, heeft Maandagavond in het Lagerhuis medegedeeld, dat de de montering van de 682 fabrieken in West-Duitsland de laatste phase zou zijn van het Anglo-Amerikaanse plan om de industrie in de bezettingszones te ont mantelen. Hij verklaarde, dat Duits land, zodra de Duitse economie zou zijn hersteld, op de eerste plaats alle door de geallieerden uitgegeven bedra gen voor de aankoop van voedsel zou moeten restitueren. Verdere herstel betalingen zullen slechts worden ge vorderd nit de productie, die zou wor den bereikt boven het nieuwe peil, dat was vastgesteld voor de industrie in de Anglo-Amerikaanse zone. Door de ont manteling worden slechts 50.000 arbei ders uit een bevolking van 23 millioen getroffen. Hij pleitteervoor, dat er herstelbe talingen zouden worden uitgekeerd aan de landen, die door de Nazi's be zet waren geweest: Frankrijk, Ne derland, Luxemburg en Joegoslavië, en verklaarde: „Ik ben vergevingsge zind, doch niet te vergevingsgezind; de volken, wier land verwoest is, héb ben recht op enige vergoeding en ik verzoek het Huis mij bij die taak te steunen." „Als je een Fransman zou zijn en geen Engelsman", voegde Bevin er aan toe, „zou je je zorgen maken over een opleving van Duitsland, en als je een Belg was of een Nederlander, zou deze kwestie een zeer ernstig pro bleem voor je zijn. Ik vraag het Huis, dit niet louter en alleen te ziep vanuit het standpunt van de Engelsman, doch als leden van een bond van de landen van West-Europa." Bevin's rede werd afgebroken door een incident. Plotseling stond er tegen het einde iemand op de publieke tribune op, die uitriep: „Ik wens vrijheid voor mijn De ontmanteling van de Kruppfabrieken in Duitsland. Een foto van de ravage, die overbleef toen men alle machines die vroeger oorlogstuig fabriceerden, verwijderd had. land, Egypte. Lahg leve het Nijldal. Wij willen vrijheid, vrijheid, vrijheid Hij ging nog voort met schreeuwen toen hij door de zaalwachters werd wegge voerd. Bevin, die toch bijna aan het ein de van zijn rede was, merkte op: „Deze onderbreking geeft mij het recht te ein digen" en hij ging onder grote hilariteit der aanwezigen zitten. De Commissie van Goede Diensten meldde Maandagavond in een commu niqué, dat bezoeken zijn gebracht aan dr. Van Mook en Gani. De Commissie zal Woensdag 29 October naar Djokja reizen in èen Amerikaans vliegtuig. Aneta verneemt, dat de mogelijk heid bestaat, dat Gani met de Com missie naar Djokja zal reizen. Dit zou het eerste bezoek van Gani aan Djokja zijn na het inzetten van de politionele actie. De Commissie zal slechts één Mag te Djokja blijven en wordt Donder dag weer te Batavia terugverwacht. Antara meldde heden, dat de Indone sische delegatie voor de komende be sprekingen hedenochtend voor het eerst te Djokja vergaderd heeft ter voorbe reiding van de aankomst der Commissie van Goede Diensten. Gisteren heeft het Prinselijk Paar een bezoek gebracht aan Goeree en Over flakkee. Bij aankomst te Middelharnis werden Prinses en Prins begroet door de Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mr. Kesper. Hierna werden tal van plaatsen bezocht; overal werd het Prinselijk Paar luide toege juicht. Te Stad aan 't Haringvliet wer den vier voor de Prinsesjes bestemde poppen aangeboden, gekleed in de Flak- keese klederdracht, en genoemd naar de meest voorkomende namen op het eiland, n.l. Dirkje, Tannetje, Jopje en Leuntje. Bij gebrek aan de vurig verlangde brug aanvaardden de vorstelijke personen ten slotte met een veerboot over het Ha ringvliet de terugreis naar paleis Soest- dijk. De voorzitter en secretaris van de Commissie Katholiek Voethal te Am- sterdan# de heren Henri Putter en Frits van Veen, hebben heslóten hun functies in deze commissie tey beschikking te stellen. /De vaste commissie voor privaat- en strafrecht heeft verslag uitgebracht om trent haar bezoeken aan kampen voor politieke delinquenten en strafgestichten. Nadat de commissie in het voorjaar van 1946 een groot aantal bewarings- en in terneringskampen voor politieke delin quenten had bezocht en daaromtrent ver slag had uitgebracht, heeft zij het wen selijk geoordeeld, deze bezoeken in de zomer van 1947 te herhalen. Met volle dige medewerking van de minister van Justitie heeft zij ditmaal haar bezoeken niet beperkt tot de kampen, welke val len onder het Directoraat-Generaal voor de bijzondere rechtspleging, doch deze ook uitgestrekt tot een aantal strafge stichten, welke rechtstreeks onder het departemënt van Justitie ressorteren. mann. vr. 13040 430 3460 383 753 28 Vreemdelingen (burgers) 309 45 Vreemdelingen (krijgsgev.) 210 Gedetineerd Geïnterneerden Veroordeelden 1777 886 Voorts bevonden zich In de straf gestichten, welke rechtstreeks onder het departement van Justitie vallen, op 6 October 1947 4636 politieke de linquenten, verdeeld als volgt: Onveroordeelden Veroordeelden mann. vr. 1103 107 3247 179 4350 286 aantal politieke delinquenten, dat nog gevangen gehou den wordt, is gedaald, blijkt wel, in dien men deze cijfers (totaal ruim 23.000, waaronder ongeveer 1150 vrouwen) vergelijkt met die, genoemd in het eer ste verslag der commissie: op 15 Ja nuari 1946 rond 93.000, waaronder rond 20.000 vrouwen; op 1 Mei 1946 74.235, waaronder 14.333 vrouwen. Natuurlijk is het aantal onveroordeel den (ruim 14.000) nog veel te groot. Bedenkt men echter, dat de tribunalen en de bijzondere gerechtshoven te za- men in de laatste maanden meer dan 2000 zaken per maand hebben afgedaan, dan mag men de hoop koesteren, dat ook hierin spoedig verbetering zal komen. Op 15 September j.l. waren er nog 37 bewarings- en interneringskampen in gebruik. Hun aantal houdt vrijwel ge lijke tred met de vermindering van het aantal gedetineerden en geïnter neerden; het neemt regelmatig af. In Januari 1946 waren er 106. Vergelijkt de commissie haar ervarin gen met die van verleden voorjaar, dan kan de algemene indruk ten aanzien van de bewarings- en interneringskampen geen andere zijn dan die van een zeer belangrijke verbetering. Dat er niette min ook nu nog veel nadelen aan de detinering en internering van nog altijd grote groepen van politieke delinquenten verbonden zijn, spreekt vanzelf. Over het geheel genomen voldoen de gebouwen in de kampen thans aan redeljjke eisen, In de behandeling der gedetineerden is veel meer gelijkheid gekomen. In het begin van 1947 werd in alle kampen bekend gemaakt, dat diegenen, die ontvluchtten en daarna weer zouden worden gearresteerd of die pogingen tot ontvluchting deden, zouden worden overgebracht naar het kamp Crailo, waar te dien einde een speciale afdeling met strenge tucht zou worden ingericht. De commissie heeft deze af deling bezocht en de toestand aldaar hoogst onbevredigend gevonden. Het is de commissie een raadsel, hoe men er toe gekomen is, deze afdeling voor ontvluch ten in te richten in een kamp, waar zo weinig werkgelegenheid was als juist in Crailo. Er werd trouwens, voor zover de commissie kon nagaan, generlei onder- scheld gemaakt naar de redenen voor ontvluchting, toch blijken deze gevallen zeer ver uiteen te lopen. Op geen enkel gebied is de verbete ring, die de commissie sedert haar vo rige bezoeken kon constateren, zo groot als op dat der tewerkstelling. Moest zij verleden jaar de ervaring opdoen, dat in tal van kampen een deel en zelfs een groot deel van de gedetineerden in het geheel niet werkte, thans is daarvan bijna nergens meer sprake. Dat een geregeld contact met de ge zinnen zeer nodig is, blijkt wel uit de telkens terugkerende klachten over „het kapot gaan van huwelijken." Tot haar leedwezen heeft de commis sie opnieuw moeten constateren, dat vele gedetineerden nog altijd niet inzien, dat zij verkeerd gehandeld hebben door de vijand hulp te bieden, zien zij dit thans wel in, dan menen zij nog dik.' wijls, dat zij het verkeerde van hun da den indertijd inieder geval niet had den kunnen beseffen. Zij achten zich dus onrechtvaardig behandeld. Hetgeen zij heeft medegedeeld, acht de commissie voldoende om aan te to nen, dat de toestanden in de bewar.ngs- en interneringskampen nog wel geens zins ideaal zijn, doch dat zij toch aan zienlijk ffljn verbeterd. Pater rector Modestus van Straaten O.E.S.A. mocht in gijn begroetingswoord de volgende autoriteiten welkom heten: Mgr. N. Ammerlaan, Vicaris-Generaal van de Bisschop, Pater Sebastianus van Nuenen, Provinciaal van de Nederlandse Augustijnenprovincie, de heer Chr. Kok, chef van de afdeling VHMO van het de partement, als vertegenwoordiger van de minister van Onderwijs, K. en W„ de heer D. J. A. Geluk, loco-burgemeester van Haarlem, de heren J. van Andel en A. J. S. van Dam, inspecteurs van het Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs, pater Th. Vlaar OESA, prior van het Thomascollege te Venlo, en em. Rector var het Triniteits-Lyceum. Verder ver schillende pastoors, de rectoren van de beide andere Augustijnencolleges in Ne derland, pater Lucas Hoogveld en pater Carolus Nieuwhof, pater Ph. Esser, oud conrector van het Triniteitslyceum. De rectoren en directeuren van andere mid delbare scholen in Haarlem en verschil lende andere steden; het voltallige le rarencorps, vele Augustijnen uit de ver schillende klooster^ en talrijke ouders en oud-leerlingen. De rector richtte zich .vervolgens met een inleidende toespraak tot de aanwe zigen. „Vijf en twintig jaar lang," aldus spr„ „hebben wij de jeugd in Katholieke eti Augustijnse geest voorbereid op de maatschappelijke taak, die voor ieder in het leven is weggelegd. We prijzen ons gelukkig, dat we, behalve profane kennis, ook de rijkdom der Katholieke overtuiging aan zovele Katholieke jonge mensen hebben mogen meegeven. Daar om is er in ons een gevoel van dank baarheid en wij denken bij dit zilveren jubileum, dat het eerste deel van de geschiedenis van het Triniteitslyceum afsluit, aan allen, die nauw betrokken zijn geweest bij de stichting, aan de eer ste rector, pater Vlaar en de zes leraren, die van het begin af aan de school ver bonden zijn. Door samenwerking tussen priesters en leken is een groot stuk werk verricht. Moge dit ook in de volgende jaren zo zijn, samenwerking immers be tekent een garantie voor de toekomst," aldus besloot pater Van Straaten. Na een stemmig uitgevoerd sympho- nisch werkje door het orkest „Vicit Vim Virtus", hield de oud-lyceïst, drs. N. H. C. van Loenen een uiterst boeiende, voor treffelijk opgebouwde rede over het on derwerp „Wijsheid en Wetenschap". Met de vraag „Hoe te leven?" als kern, wilde spr. eAige gedachten over het onderwijs, dat tot doel heeft: het weten, naar vo ren brengen. Hij wees op de vooruitgang in de techniek en de geneeskunde en constateerde, dat de universiteit haar eigenlijk karakter in de loop der jaren verloren heeft. Het onderwijs is zich gaan instellen op het nieuwe weten:, waardoor de reeds verminderde belang stelling voor de wijsbegeerte, die toch de moeder van alle wetenschap heet, nog meer in de hand gewerkt wordt. Spr. toonde de noodzakelijkheid aan van een samengaan tussen de philosophie en het weten, tussen de wij she 14 en de weten schap. De wijsheid echter kan men slechts bereiken met de inzet van de gehele mens, het gewoon verstand is niet voldoende. Kennis is geen cultuur, zo ging de in leider voort, louter kennis betekent niet veel. De mensheid kent nu bijna alles, maar niet zich zelf en hoe kan de mens, vroeg spr. zich af, God vinden, als hij zichzelf verloren heeft? Hierna onderwierp drs. Van Loenen het bijzondere in het bijzonder onder wijs aan een onderzoek. Dikwijls wordt de zaak te negatief bezien, door gods dienst op school te beschouwen als leer vak. Godsdienst dient als een onder stroom voor alle stromen, strekt tot het herstel van de menselijke persoon, ves- tigd de aandacht op de mens van alle tijden en heeft tot taak, de wetenschap te bezielen, aldus eindigde spr., die deze moeilijke, wijsgerige materie in heldere logische betoogtrant uiteenzette. Het versterkt Lyceumkoor zong ver volgens met kracht en overtuiging het prachtige eerste deel van Haydn's Ora torium „Die Schöpfung", begeleid door „Vicit Vim Virtus" en een aantal leden van het Lyceumorkest, en leverde daar» mee een prestatie, welke bewondering afdwingt, niet het minst door de fraaie solozang van Jeanne Duvergé, Bob Bruschke en Henk Snoek. De leiding was in de vaardige handen van Pater B. Duvergé. Na de pauze beklom de heer J. J. W. Boerrigter het spreekgestoelte dm na mens een huldigings-comité een kort woord te spreken. En zo is dan met deze officiële her denkingsavond een feest ingezet, dat, het kan, gezien» het programma, geen twijfel lijden, klinken zal als een klok en waarvan de nagalm niet spoedig ver storven zal zijn, aldus spr. Ons past De heer J. J. W. Boerrigter biedt pater Van Straaten O.E.S.M. het feestgeschenk aan in de vorm van een couvert met inhoud De laatste t«d is er een vrij grote hoeveelheid nieuwe en tweede-hands auto's ons land binnengesmokkeld, zowel over zee als via België en Duitsland. In verband met de om vang, die deze autosmokkel heeft aangenomen worden op het ogenblik te Den Haag plannen ontwikkeld om tot een grootscheepse controle van de rüpapieren, in het bijzonder het nationaliteitsbewijs, over te gaan. Omtrent de organisatie van deze con trole konden, gezien de zeer vele moeilijkheden, die aan een dergelijke actie vast zitten, nog geen nadere mededelingen verstrekt worden. Stellig houdt deze jacht op in ons land clandestien ingevoerde auto's verband met het kortgeleden, ontdekte complot, waarbij gloednieuwe auto's van eigenaar verwisselden tegen steeds hogere be-t dragen. Insiders weten maar al te goed dat de na-oorlogse omstandigheden het a- sociale elementen maar al te gemakke lijk hebben gemaakt zich op het verwer ven van auto's in het buitenland toe te leggen en deze ons land binnen te smok kelen. Vooral Duitsland was een geliefd jachtterrein voor een ruilhandel, waarbij de smokkelaars gewapend met tabak, koffie, thee en andere begerenswaardige voedingsmiddelen op goedkope wijze in het bezit van nieuwe en gebruikte auto's wisten en weten te komen. Waar een hermetische sluiting van de grenzen nu eenmaal onmogelijk is, zul len de bona-fide autobezitters stellig de thans aangekondigde actie met vreugde begroeten. Het ligt in de verwachting dat een groot bedrag aan ontdoken in voerrechten op deze wijze achterhaald wordt. wust van de practische bezwaren, ver bonden aan een dergelijke actie, onzer zijds vestigen wij gaarne de aandacht op het feit, dat elke auto-eigenaar, die thans op de weg met zijn voertuig is, in het bezit moet zijn van een rijvergun ning, afgegeven door de Rijksverkeers inspectie, en een nummerbewijs, afgege ven door de provinciale griffie. Ziedaar twee bronnen van informatie over het huidige Nederlandse autopark, waarvan de inschakeling stellig van groot belang is te achten om alle ons land binnengesmokkelde auto's te ach terhalen. Waren de vooruitzichten op een „goe de vangst" gering, stellig zou Den Haag niet besloten hebben tot dezë veel tijd en personeel /vergende actie over te gaan. Maar al zou het aantal auto's, dat langs clandestiene wegen onze grenzen is gepasseerd, minder zijn dan men over het algemeen aanneemt, dan nog zal deze controle bijdragen om een halt toe te roepen aan de practijken van a-sociale elementen, die er blijkbaar geen been in zien misbruik te maken van het zo grote tekort aan auto's in ons land. En de straf voor degenen, die in een auto rijden, waarvan de herkomst in het duister ligt? Het valt te hopen, dat men het niét laat bij het innen van de ont doken invoerrechten, maar ook een be hoorlijke bijkomende straf uitdeelt. In het Overijsselse dorpje Lutten zijn bij het uitdiepen van een vaart enige beenderen en een schedel in de grond gevonden, welke bij nader onderzoek de overblijfselen bleken te zijn van een oer-os. thans dankbaarheid voor het feit, dat deze mijlpaal van een kwart eeuw is bereikt, waarbij wij ons er scherp van bewust zijn, op welk een hecht funda ment deze school rust. In 25 jaar is zij van niete gegroeid tot de imponerende instelling, die zij thans is, onder leiding van de paters Augustijnen, deze bouwers aan de Stad Gods naar het groots en bezield pro gram van hun vader Augustinus. Wij hebben kunnen menen, dat dit lyceum niet kan bestaan zonder de lei ding van de oprichter er van, pater Vlaar, aan wie het zo ontzaglijk veel te danken heeft. Wie dit heeft gemeend, heeft één ding over het hoofd gezien, dit: dat, wanneer de grote gaven van hart en geest, pater Vlaar geschonken, hier zo vruchtbaar zijn geweest, dit ook het geval is geweest, omdat pater Vlaar niet zijn grote gaven geplant stond als ik bet zo zeggen mag in de vruchtbare grond van het Augustijnse ideaal en de Augustijnse traditie. Het zijn dit ideaal en deze traditie geweest, die zijn gaven de rijke bloei nebben doen bewerken, die wij thans in dank baarheid en bewondering waarnemen en vieren. Pater Vlaar ging tot ons aller groot leedwezen heen, de leiding van het Augustijnse ideaal en van de Augus tijnse traditie bleef. De nieuwe, jonge rector, pater Modestus van Straaten, is in diezelfde rijke humus geworteld. Het lyceum bleef wat het was, omdat het een niet onstuimig maar beheerst ont wikkelend instituut is. Grote dank past het ons daarvoor te brengen aar. de provinciaal, de rectoren, de jubilerende leraren. De heer Boerrigter overhandigde daarna bet feestgeschenk van ouders en oud-leerlingen, een Dedrag in klin kende munt, te gebruiken voor een doel, dat aan de school ten goede. komt. Hü liet de enveloppe vergezeld gaan van ten boek, bevattende de handtekeningen van allen die hebben bijgedragen, en hoopte, dat de feestgave zodanig zal worden besteed, dat er een gedenk plaatje op kan worden aangebracht. Geld, heet het, besloot spr. 2jjn rede, is loud, hard en zielloo'- D kunt er zich van overtuigd houden, dat zulks met dit, geld niet het geval is. Het is de uitdrukking onzer warme dankbaar heid. Pater-rector dankte voor het ge schenk. dat zal worden omgezet in iets, dat Luiten het strikte onicrwijs op een kalholieke school noodzakehik is. (Vervolg op pag. 2) (Van een bijzondere, medewerker) Er begint wat schot te komen in de woningbouw. De voor 1947 geraam de nieuwbouw van 25000 woningen is tot aanbesteding gekomen, zodat de minister van Wederopbouw en volks huisvesting voor de resterende maan den van 1947 een „stop'» heeft moeten afkondigen voor nieuwe aanbestedin gen. ten einde de bouwnijverheid niet boven haar capaciteit te belasten. Aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat in dit jaar het aantal van 25000 nieuwe woningen bereikt zou wor den. Immers verschillende, gemeenten hadden het voor het eerste halfjaar toegewezen bouwvolume niet gebruikt. Dit waren hoofdzakelijk kleinere ge meenten, die niet- hadden zorg gedra gen tijdig de beschikking te krijgen over geschikte bouwterreinen. Ook waren er gemeentebesturen, die bezwaar hadden om 25 pCt. van het exploitatietekort van woningwetwoningen voor haar reke ning te nemen. Een met het oog op de funeste gevolgen van het woningtekort niet te rechtvaardigen zuinigheid. De centrale directie van de volkshuis vesting heeft toen ingegrepen en het in sommige gemeenten onbenut gebleven bouwvolume extra toegewezen aan de gemeenten, die nog onuitgevoerde bouw plannen gereed hadden liggen. Een andere oorzaak van vertraging vormen de bouwkosten. Het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting staat op het standpunt dat deze niet hoger mogen zijn dan ƒ33 tot 35 per M3. In het vorig jaar kon men voor déze prijzen wel tot aanbesteding ko men; inmiddels hebben de aannemers de ervaring opgedaan, dat de nog niet geheel verzekerde aanvoer van mate rialen soms plotseling stagnatie in de bouw kan veroorzaken, hetgeen voor de aannemers een schadepost is. Boven dien vielen de Uitgaven voor arbeids lonen tegen. De arbeiders, die in de geteisterde gebieden zijn gaan werken, hebben een werkweek van vijf dagen en ontvangen een bijzondere toeslag. Om verloop van hun personeel tegen te gaan zijn de aannemers in de niet- geteisterde gebieden genoodzaakt ook iets extra's te doen. Voorts heeft de be trekkelijke afhankelijkheid van de aan nemers van de werkkracht van de ar beiders bij een deel van laatstgenoem den een mentaliteit doen ontstaan, welke de arbeidsproductiviteit niet heeft be vorderd. Dientengevolge schreven de aannemers bij latere aanbestedingen in voor hogere bedragen, die neerkwamen op prijzen van 40 tot 45 pier M3. Het ministerie kon dergelijke prijzen niet goedkeuren, omdat dan het hek van de dam zou zijn en de bouwkosten- steeds verder zouden oplopen. Na vrijwel elke aanbesteding begonnen langdurige on derhandelingen met de laagste inschrij vers, die nieuwe calculaties moesten maken. In alle gevallen werd op de kwaliteit van de woningen belangrijk bezuinigd door eenvoudiger constructies toe te passen en bepaalde onderdelen achterwege te laten. Zo werd bezuinigd op schilderwerk, sanitair, behang enz. In sommige gevallen ging men zó ver, zelfs de kastdeuren weg te laten; de toekomstige bewoners zullen hun kasten desveriangd met een gordijn moeten afsluiten! De verkregen bezui niging in geld is dus fictief; de kwali teit van de in 1947 gegunde woningen blijft aanmerkelijk ten achter bij de woningen, die in 1946 werden aanbe steed en thans betrokken kunnen worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1