VOOR HAARLEMS INDUSTRIE Viering van het 25-jarig bestaan Triniteitslyceum Pas op de kleintjes Bloembollencultuur verwerpt alle saneringsmaatregelen Ook het referendum kan geen genade vinden VERLIEZEN EN VINDEN Hoe staat het met eerlijkheid der Haarlemmers? m Eerste materiaal uit Duitse fabrieken aangekomen Wat doet de minister? Hoe spelen de R.Kclubs? Lijst van aanbeveling voor de rechtbank te Haarlem AfiENDA Staking bij de Wederopbouw in Veisen-Noord Kolenhandel KRUL N.V. U BENT VRIJ J DINSDAG 28 OCTOBER 194V PAGINA 2 STAD EN OMGEVING DODENHERDENKING Zondag 9 November W:ener Sangerknaben nogmaals naar Haarlem Zangkoor „De Nachtegalen" Kajotters Haarlem III Burgerlijke Stand Het glazen speelgoed Wijziging Politieverordening Uitspraak Tribunaal 1 DISTRIBUTIENIEUWS (Vervolg van pagina 1) Pontificale Hoogmis 9 Het referendum „De klani is er niei voor ons, maar wij zijn er voor de klani" BRANBSTOFFENHANDEL „DE SPAARNESTAD" Friese Varkenmarkt 610 Telefoon 14164 en 13904 K.A.B, Kring Oost BENNEBROEK „Pastor Angelicus" Sociale Zondag- Ere-comiité gevormd Een bezoek aan het Bureau voor gevonden voorwerpen R.K.S.V. Ueoraïdas HAARLEMSCHE KEGEL BOND Scheep vaaKfcbeirich ten (Nagekomen) BESOMMINGEN GEDRUKTE MARKT Onlangs meldden wij, dat bij de ont manteling der Duitse fabrieken een deel van de Westphalisché Anhaltische Sprengstoff A. G. (Wasag)te Alendorf toegewezen werd aan de C. V. Chemi sche fabriek Rids te Haarlem. Men be gon met de demontage en in begin 1948 gouden de eerste wagons met herstel betalingen in de Spaarnestad aankomen De ontmanteling bleek echter sneller te gaan dan oorspronkelijk werd aange nomen en Zaterdag kreeg de bovenge noemde Haarlemse fabriek de primeur voor Nederland, toen de eerste van de voor haar bestemde wagons met hun kostbare lading als Duitse herstelbeta lingen op het Haarlemse goederensta tion aan de Westergracht aankwamen. Ook in Engeland schijnt het toegewezen Duitse materiaal langzaam binnen te komen. En aldus kon men Maandag op het gcederenstation 3 gigantisch grote ketels bekijken, die tezamen de eerste zending zijn van het aan de fabriek Rids toege wezen materiaal. In werkelijkheid is het eigenlijk een grote ketel van 15 M3. met twee mantelketels. De fabriek, die in de Waarderpolder ligt, heeft, vóór de ketels „in huis" zijn, nog enige moeilijkheden op te lossen. Daar de enige toegangsweg over een primitief smal bruggetje leidt, wist men niet hoe de ketels binnen te krijgen. Dan was er nog een probleem: er be staat een verbod, dat men toestellen van dergelijke omvang niet als lading op wa- De Arrondissements-rschtbank te Haarlem heeft ter vervulling van een vacature van rechter In haar college de volgende alphabetische lijst van aanbe veling t opgem aakt Mr. J. C. Berenschot, raadsheer In het. Hooggerechtshof van Ned.-Indië, tevens plaatsvervangend president van het Hoog Militair Gerechtshof van Ned.- Indië, wonende te Batavia. Mr. L. Erades. rechter-plaatsvervan- ger in de Arrondissementsrechtbank te Haarlem en voorzittrr van de Achtste Kamer van het Tribunaal voor het ar rondissement Haarlem. Mr. A. M. J. Baron van Hoevell tot Westeflier, substituut-griffier bij de Ar rondissementsrechtbank te 's-Hertogen- bosch. Mr. N. Smits, substituut-griffier bij de Arrondissementsrechtbank te Haar lem, is met het lot tegen een van bo vengenoemde candidaten afgevallen. De jaarlijkse dodenherdenking uit gaande van de Kath. Arbeidersbeweging zal dit jaar zijn Zondag 9 November a.s. Voor deze massale beweging van Katholiek Haarlem zal een andere re geling gelden dan vorige jaren. Er zal wel zijn een zielenvespers, met een pre dikatie, maar de regeling op het kerk hof is anders, om de opeenhoping van mensen te voorkomen. Dat zal nog nader worden bekend gemaakt. Om aan het veelvuldig verzoek tege moet te komen en de vele teleurgestelden ook uit de omliggende plaatsen, die de vorige, maal geen plaats konden bemach tigen thans kans op een plaats te geven, zullen dé Wiener S&ngerknaben zendag- middag 9 November half 3 nog één voor stelling geven in het Gemeentelijk Con certgebouw te Haarlem. Dan zal een geheel nieuw liederen- prcgTamma en de opera „Die Opem- probe" van Albert Lortzing werden uit gevoerd. Woensdag 5 November half acht geeft het Nachtegalenkoor, dat 12% jaar be staat, zijn jaarlijkse traditionele uit- voering ten bate der t.b.c.-bestrijding in het Concertgebouw, onder leiding van' mej. C. Kampmeijer. De leidster is inder tijd ln de parochie van het H. Hart met 35 kinderen begonnen en thans telt het koor ruim honderd jongens en meisjes uit verschillende parochies. Het koor heeft uitsluitend voor' liefdadige doel einden gezongen, zodat een extra ver melding wel op haar plaats is. Dezer dagen vierden de Kajotters van bovengenoemde afdeling hun jaar lijks Christus-Koningfeest, dat dit jaar werd gehouden door middel van een gezinsavond, waarop de kajotters met hun ouders genodigd waren. Na een kort openingswoord van de voorzitter, belichtte de aalmoezenier, kaj. Jac. J. Eeken in treffende bewoordingen het Koningschap van Christus en riep allen op toch vooral mee te werken aan de vestiging van Christus Koningschap op aarde. Na een keurig verzorgd stemmig deel, werd na de pauze een vrolijk pro gram afgewerkt, met medewerking van de eigen band „The Jolly Jokers". De avond, die geheel door eigen leden werd verzorgd, heeft niet nagelaten bij de ouders een goede indruk van de zelf werkzaamheid der Kajotters achter te laten. GEBOREN: H. van AbsStaverman, z; J. M. SchneiderBaars, z; G. L. Paap Weiss, z: J. M. SpoorHerkes. z; C. J. v. d. VeldtBlaas, z; A. E. Kollerie— Houben, z: J. A. Pinkxterv. d. Spek, z; B. Wijtkampvan Kleef, z; H. C. Schmitzv. Reijsen. z: C. A. J. Kok Hennneman, z; B. A. BoeréeLijnzaad, d; A. E. C. VergaijPloeg, d; J. F. Vos Hiel, d; J. JukesDam, d; W. F. Driessen—de Vaynes v. Brakel Buys, d. GETROUWD: G. Meester en M. J. de Graaf. OVERLEDEN: J C. Belt, 81 j„ Ael- bertbejgsstraat; J. Krins, 2 m., Örion- weg: G. van Dijk, 25 j„ J. Luykenstr.; L. SteenbergenRan, 21 j., Meidoorn plein; J. Nijman, 62 j„ Schoterbosplem; M. A. C. Gijse Wecninkv. Wijk, 70 j„ Westerhoutpark; W. J. H. Bartels, 50 j- Fuhropstraat Op ons bureau, Smedestraat 5, liggen de - passagierslijsten ter Inzage van de m.s. „Johan v. Oldenbarnevelt" en „Ja va", die vermoedelijk 4 November vanuit Indonesië in Amsterdam aan zullen ko men. Op het nationale concours in Den Haag voor accordeonorkesten behaalde de Haarlemse Klavorskribo Accordeon- club onder leiding van de heer J. Ha genaar jr. in de 2e afdeling een lste prijs met 319 punten, gens onder de viaducten mag rijden. Men besloot toen, onj via een spoorwegover gang bij Halfweg in de Waarderpolder te komen en de ketels een*voor een per vrschtauto te vervoeren. De motorpoli tie zal bij het transport assistentie ver leren. Naar wij vernemen is men hedenmor gen, nadat gistermiddag de ketels waren opgeladen, met het vervoer begonnen. Dit ging niet zonder strubbelingen. Bij Penningsveer is zelfs de politie in de motor met zijspan, toen zij de wagsn wilde passeren, in een brede sloot te rechtgekomen. De eerste ketel is nu be houden in de fabriek gearriveerd. Niet zozeer om het stuk zelf als wel om het spel van „Comedia" is „Het gla zen speelgoed" van Tennessee Williams een bezoek aan de Stadsschouwburg ten volle waard. Drie Comedianen, Ellen Vogel, Han Bentz van den Berg en Guus Oster, en Mien van Kerckhoven- Kling als gast gaven toneel te zien van de eerste rang; zij speelden diepdoor- voeld en wisten door de goed getroffen sfeer ontroering te verwekken. Eigen lijk heeft dit viertal aan het toneelstuk een grotere waarde gegeven dan het uit zichzelf bezit. Het werk ademt een week-romantische geest en laat ons kennis maken met een probleem, dat in deze tijd niet actueel genoemd kan wor den. De psychologische uitwerking er van is en blijft evenwel interessant en men kan niet spreken van een stuk, dat zich aan de oppervlakte houdt. Mien van Kerckhoven-Kling beeldde op Jrnappe wijze de bekrompen, geëxal teerde vrouw uit, die niets anders doet dan aan het hoofd zeuren van haar oud ste zoon en haar zielig leventje verder besteedt om een man te zoeken voor haar manke en enigszins ziekelijke dochter, die zich naïef met glazen speel goed amuseert en daarin een rijke droomwereld vindt. Ellen Vogel ver tolkte de rol van het meisje zo aan grijpend echt, dat men zich haar niet anders zou kunnen voorstellen dan als dit ongelukkige kind. Han Bentz van den Berg, die zowel als verhaler en als acteur zijn talent toonde, was Tom, de op avonturen be luste zoon. die een jongeman voor zijn zusje zoekt Guus Oster, een frisse fi guur in deze beklemmende atmosfeer, is de uitverkorene, die na een bezoek echter stevig verloofd blijkt te zijn, zo dat de koppelziekte op niets uitloopt, er in huis niets verandert en het meis je met haar glazen speelgoed achter blijft en.... een'gebroken hart De bii besluit van de raad der ge meente Haarlem d.d. 1 October vast gestelde verordening tot wijziging der Algemene Politieverordening voor deze gemeente, houdende: 1. verbod tot het beschadigen of doen beschadigen van bomen, heesters, bloemgewassen enz., en 2. nadere bepalingen omtrent het oo- kopen van goederen of of aan de open bare weg. aan de huizen of in win «els e.d.: ligt voor een ieder gedurende drie maanden ter lezing op de gemeente secretarie (le afdeling). Hedenmorgen heeft het Haarlems Tri bunaal uitspraak gedaan in de zaak te gen de Bloemendaalse effectenmakelaar C. M. W. Bernhaard, die onlangs te rechtstond. Bij verschillende nat.-soc. or ganisaties was hij aangesloten geweest, hij had deelgenomen aan een burge meesterscursus en was bij de Kriegs- marine in dienst geweest. Het Tribunaal veroordeelde hem tot - een internering tot 7 December 1948 met ontzetting uit de beide kiesrechten. Bioscopen: Rembrandt: Sciuscia (18 j.), 2, 4.15. 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: To be or not to be (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Notorious (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Michael -Strogoff (14 j.), Zondags 2, 4.30, 7 en 9.15 u. en m de week 2.30, 7 en 9.15 u.; City: De Brief (volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De vrouwelijke Tarzan, 2.30, 7 en 9.15 u. Tentoonstellingen: Leffelaar (Wagenweg): Eretentoonstel- ling bloemschilderijen van mevr. H. Din- gemans-Numans, Zondags: 25 u. en in de week: 105 uur. Biss. Museum: Middeleeuwse Kunst Zondag: 13 uur en Dinsdag-Zaterdag: 104 uur. Kunstzalen H. Thijssen (Plein 13) schilderijen, tekeningen en grafieken van Lizzy Ansingh, Riek Wesseling e.a., 'in de week: 105 uur. Leffelaar (Gr. Markt): schilderijen en tekeningen van Willem Dooyewaard, 105 uur. Ffans Halsmuseum: Rondom Frans Hals en vanaf 27 October: Naaldwerk van Arbeid Adelt en Tesselschade. Dinsdag 28 October Concertgebouw: Liederenavond Lau rens Bogtman, 8 uur. Geb. L. Margarethastraat 13: Haar lemse Kunstgemeenschap, de heer P. C. J. Reyne over Leonardo da Vinei, 8 uur. Woensdag 29 October: Begijnhofkapel: Piano-avond Charles Mol, 8 uur. Stadsschouwburg: Toneelgroep Co- media met „Het Glazen Speelgoed", 8 uur. Bij de wederopbouw te Velsen-Noord is dezer dagen een loonconfllct ont staan. De oorzaak is een actie van het Gew. Arbeidsbureau tegen een der aan nemers ter zake „zwart" betaalde lonen en het voeren van een frauduleuze boekhouding. Aanvankelijk dreigden de arbeiders met een sit-down staking, maar vanmorgen gingen zü over tot een formele proteststaking Woensdag 29 October. Haarlem (Vleeshal) uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen La t.m. Lez, 8.30—12.15 en 24.45 uur. Overveen (Domi) uitreiking bonkaar ten en schoenenbonnen VZ, 912.30 en 2—4 uur. Heemstede (Binnenweg 160) uitreiking bonkaarten en schoenenbonnen 9-rl2.30 Ma en 24.30 uur Me. Ter voorkorhing van onnodige moeite worden betrokkenen er uitdrukkelijk op gewezen, dat uitreiking van de toewij zingen brandstoffen aan de groot- en andere verbruikers uitsluitend aal ge schieden tegen overlegging van de op roepkaart van de distributiedienst en de betreffende identiteitskaart en toewij - zingskaart van het Rijkskolenbureau. Zij die op de uitroepdatum dit laatste be wijs nog niet hebben ontvangen, kunnen zich na ontvangst daarvan bij de distri butiedienst melden. De uitreiking begint na 31 October a.s. 1 November a.s.' zal het 40 jaren gele den zijn, dat de heer H. A. Montauban in dienst trad bij de N.V. Wapenmaga zijn voorheen S. de Jager, Ged. Oude Gracht 86'te Haarlem. Zijn entrée maakte hij als jongste be diende. Door ijver en toewijding wist hij zich op te, verkor: tot boekhouder en vervolgens tot directeur, welke functie hij reeds jaren vervult. In plaats van Donderdag zal de wad. burgemeester D. Geluk deze week mor gen zijn spreekuur houden op de gewone tijd. Dan was het woord aan de oud- lyceïst dr. Koenraad Lindner O.E.S.A.. die sprak over „Het Augustijnse opvoe dingsideaal.Dit ideaal, zo begon spr., houdt in de toekomst en het geluk van uw eigen kind, dat u aan de Paters Augustijnen hebt toevertrouwd. We le ven in een periode van verburgerlijkte gemoedelijkheid, waarin men zich dood- staart op de materie. Het is goed, ons met geweld van deze egocentrische, materialistische geest los te fnaken, ging Pater Lindner voort, wiens rede niet minder brillant was dan en passend aansloot op die, welke dr. Van Loenen hield. Spr. belichtte' de H. Augustinus, die in zijn tijd modern was, doch ook nu nog actueel is en wiens ideaal culmi neert in het blijvend menselijke en het eeuwig goddelijke. Het vormen van de homo sapiens is het doel geworden van deze grote Kerkvader. Wijs zijn, aldus spr., is niet hetzefde als geleerd zijn. De'diepste grond van dé wijsheid is de liefde, waarmee wij God en de mens or. beminnen en hij is wijs, die zijn chris telijke liefdesdrang; op juiste wijze met alle mogelijkheden, welke hem ter be schikking staan, weet te uiten. De op voeding van de mens tot dit ideaal komt toe aan 'de Kerk, het gezin en de school. Het huisgezin is zo zeide Pater Lind ner, de meest" fundamentele gemeen schap, waarin de wijsheid moet worden uitgedragen. Tenslotte wees spr. op de taak van de school bij de opvoeding van de jeugd en op de zware verantwoor delijkheid van de leraar en besloot zijn rede aldus: We leven in een tijd, dat de waarde van de mens wordt afgewogen naar zijn prestaties. Onze wereld echter heeft behoefte aan theocentrische ge loofskennis, die 't gehele leven schraagt en diepere zin geeft. Mogen de docen ten van het 25-jarig Lyceum, zich be wust van hun goddelijke roeping, de katholieke jeugd steeds opleiden tot karaktervolle en wijze persoonlijkheden Hierna werd deze uitstekend geslaag de herdenkingsbijeenkomst' gesloten. Hedenochtend heeft Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers een Pontificale Hoogmis op gedragen in de Kathedraal „St. Bavo ter gelegenheid van het zilveren jubi leum van het Triniteitslyceum te Haar lem. Als presbyterlassistens fungeerde paterSebastianus van Nuenen, provin ciaal van de Nederlhndse Augustijnen provincie, terwijl ook de overige assis- tenties door de paters Augustijnen ver richt werden. Pater dr. M. van Straaten was diaken, pater Aeg. Distel subdiaken, als troondiakens fungeerden dr. N. de Wit, prior van het klooster te Haariem, en pater IJ. Hendriks, definitor der Au gustijnenorde. Na het Evangelie hield de bisschop een predicatie naar aanleiding van het Epistel van het feest van de H.H. Apostelen Simon en Judas, waar in hij de verheven taak schetste van de opvoeding, bijzonder die van de Ka- Door de prijsheschikking brandstoffen worden veelal de prijzen plaatselijk vast gesteld. Voor Bloemendaal o.a. gelden de ver koopsprijzen van brandstoffen lager dan die voor Haarlem. U kunt hiervan profi teren door Uw bonnen bij ons in te zenden. STATIONSEMPLACEMENT OVERVEEN Telefoon 23517—24430 - (Adv.) De Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur heeft Maandagmiddag twee belangrijke beslui ien genomen, die op het eerste gezicht een einde zullen ma ken aan een langdurige onenigheid in het vak, maar die moeilijk passen in het huidige regeringsbeleid, zodat men zich na het nemen van de besluiten, waarbij alle saneringsmaatregelen werden afge schaft, afvroeg, welke houding het hoofdbestuur zou moeten aannemen, in dien dg minister ze naast zich neer zal leggen. De zeer druk bezochte vergadering in de H.K.B. zelfs het balcon was tot ln de hoeken bezet eh vele leden moesten met een staanplaatsje genoegen nemen werd met een kort woord van de voorzitter, Jhr. Dr. O. van Nispen tot Pannerden, geopend. De toestand van onze Vereniging, aldus spr., vervult irij giet ernstige bezorgdheid en het eindelijk vinden van eendracht kan alleen op lossing brengen. Al is het inzicht wel licht gerijpt, de volle spontaneïteit is niet gegeven. Een critische geest onder onze leden zal het werk ten goede ko men, doch niet een geest van critiek, waarbij allerlei acties, in plaats van mid del te zijn, van middel ontaarden in een doel op zichzelf. Laat de eenheid van op treden naar buiten niet te laat zijn, zo besloot spr-, die tevens de erevoorzitter, dr. E. H. Krelage, mocht welkom heten. Allereerst werd aan de orde gesteld het voorstel der afdeling Grootebroek tot afschaffing van alle saneringsmaat regelen in het bloemenvak met ingang van 't plantjaar 19471948 en het aan sluitende exportseizoen. Twaalf afdelin gen hadden dit voorstel gesteund. De afgevaardigde van Grootebroek maakte er bezwaar tegen, dat dit voorstel ge koppeld was aan het referendum dat de voorzitter had samengesteld en het hoofdbestuur had overgenomen. De voor zitter merkte daartegen op, dat hij de elementen, die in het referendum lig gen, al lnde* vorige vergadering had aangegeven. De afdeling Voorhout wees erop, dat alle kwekers verloren zijn, als het voorstel wordt aangenomen, want dan zullen ook de buitenlandse prijzen worden afgeschaft. Er zijn excessen, maar afschaffing van alles ls erger. De afde ling Noordwijk vroeg, welke groep van de vakgenoten momenteel het meest lijdt onder de chaos. Voorhout zeide, dat de handel voordeliger ls dan de kwekerij, maar dat de lasten parallel lopen.. Hand having van de buitenlandse prijzen is ge boden. Daar wilde Grootebroek niets van weten. Omdat het hoofdbestuur geen prae-advies had gegeven, concludeerde spr., dat dit volledig achter het voorstel staat. (Hilariteit). Spr. noemde als ge volg van de saneringsmaatregelen de aantasting van de eigendommen, ver splintering van het vak, ln het buiten land meer bollep dan ooit enz. Beter een conservatief vak dan njoderne slavernij! riep hij uit. Voor het volgend jaar had spr. geen hoge verwachtingen van de teeltopbrengst. Wij worden door het eigen volk ln het buitenland geworgd, was zijn volgende exclamatie 'en hij ein digde zijn hartstochtelijk betoog met de waarschuwing: Dans niet langer om het gouden kalf, laat u door de sanering niet levend begraven. De heer Warnaar wilde de sanering niet verantwoordelijk stellen voor de vlucfit der cultures naar het buitenland. De oorzaken daarvan liggen al vóór de saneringsmaatregelen. De heer Grulle- mans meende, dat het Bedrijfsschap de toestand verscherpt heeft door het uit geven van zwarte teeltvergunningen, waardoor zwarte bollen omgezet wer den in witte. Hij begrijpt de stemming der anti-saneerders, doch achtte het voorstel Grootebroek niet de oplossing, omdat het alles overbotord' gooit. Het hoofdbestuur, moet -een reorganisatie der Vereniging voorbereiden ten einde progressief stemrecht te verkrijgen. Het huidige Bedrijfsschap moet geliqui deerd wérden volgens spr. wegens cor rupte handelingen en bovendien is de samenstelling onjuist. De buitenlandse cultures zijn niet meer tegen te houden, de jonge mensen zijn vertrokken en de geschiedenis herneemt haar beloop. Wij moeten het daarom ook niet meer zoe ken in de massa, maar in selectie. De afdeling Uitgeest betreurde het, dat Minister Mansholt niet ter vergadering aanwezig was. De heer 't Mannetje wenste vast te stellen, dat de oppositie gedreven wordt door het diepe besef, dat algehele vrijheid de enig juiste weg is. Gok hij meende, dat het hoofd bestuur net referendum gebruiken wil de om het voorstel Grootebroek te ver dringen. Hij was het niet eens met de heer Warnaar. De heer Lefeber uit Lisse zocht het middenpad. Hij stond sympathiek tegenover de naam van de vereniging der anti-saneerders „Vereniging tot behoud van het tBloembollenbedrijf". Dat willen we allemaal, aldus spr., maar wie het voorstel aanneemt, moet niet menen, dat dan de vrijheid komt. De beste propagandist tegen de be- drijfsmaatregelen is volgens heifi het Bedrijfsschap. Onder luid gejuich van de anti saneerders deelde de voorzitter na stemming mede, dat het voorstel Groo tebroek was aangenomen met 185 tegen 160 stemmen en 6.blanco. De heer Murk feliciteerde de vergadering, maar spe ciaal de voorzitter, die dan nu Je een heid kan herstellen. Hij veHvachtte loyaliteit van het hoofdbestuur. De discussies over het referendum wer den nu minder interessant. Verschillende leden achtten het overbodig. Het hoofd bestuurslid, de heer Bakker, verzocht het in te trekken, doch de voorzitter merkte op, dat de afschaffers der sa nering hier eën prachtige kans krijgen, het besluit door alle leden bekrach tigd te zien. De heer Roozen uit Overveen: Zou het referendum eventueel' kunnen dienen, om het juist aangenomen voor stel te torpederen? De voorzitter, na enige aarzeling: In derdaad. De heêr Freriks uit Lisse betwijfelde ten zeerste, of Den Haag zich aan de uitspraak zal storen. Daarom kan het referendum van groot nut zijn. De heer Murk: De vergadering was souverein om de ongelukkige maatregel indertijd te nemen. Zij is dit nu dus ook. We zijn wel marionetten, maar de voorzit ter moet dit niet nog erger maken. Het referendum is eerst dan nodig, als Den Haag onwillig is. Wederom onder groot gejuich deelde de voorzitter mede, dat zijn geesteskind met 183 stemmen tegen 157 en 11 blan co ter ziele was gegaan. Nog was Grootebroek niet tevreden. Het diende een motie in, waarin het hoofdbestuur verzocht werd, het besluit onmiddellijk aan de Minister en het Bedrijfsschap bekend te maken, in nauwe samenwerking met de „Vereni ging tot behoud van het Bloembollen vak" moet het aannemen in Den Haag bepleit worden. In de motie werd verder gesugge reerd, dat het hoofdbestuur eventueel het onwillige Bedrijfsschap zou moeten tegenwerken en dat hoofdbestuurs leden, die dat niet wensten, geboycot zouden worden. Dat was de voorzitter toch al te bar en hij zeide: Mijne heren, wij kunnen toch geen revolutionnair standpunt tegen de regering innemen. Weet u wel, welke verstrekkende consequenties deze motie kan hebben? Toen schrok men wel even. En Grootebroek besloot deze passage te laten vervallen. In de volgende vergadering komt de motie in stemming. Vooraleer de vergadering gesloten werd kregen we deze vraag nog te horen: Mijnheer de voorzitter, mogen we nu gaan planten wat we willen? De voorzitter: Ik weet het niet, mijn heer. tholieke school. Bij de stichting van het lyceum „Sanctissimae Trinitatis" 25 jaar geleden onder Mgr. Callier, sprak deze van zijn verwachting, dat, onder leiding van de leraren, allen overtuigde Katholieken, de jongelieden zouden op groeien tot mannen, waarin God zijn welbehagen had en nu, na 25 jaar, kan worden gezegd, dat deze verwachting niet ijdel is geweest. Het Lyceum heeft daaraan ten volle beantwoord, daarvan getuigen de heerlijke resultaten en de honderden leerlingen, die er hebben gestudeerd, met hun echt spontane geest van dankbaarheid. Voor die voortdu rende zegen danken wij God in dit plechtig offer, ook omdat hij in de oor logsdagen het lyceum heeft bewaard voor de ondergang en zo heeft doen uitgroeien zelfs, dat een tweede school noodzakelijk is geworden en reeds wordt voorbereid. Met een dankwoord aan de paters Augustijnen, in het bijzonder aan pater Vlaar en de leraren, die neb ben getoond, dat leken apostelen kun nen zijn, eindigde Haarlems Kerkvors» zijn preek. Onder de aanwezigen waren ook de voorzitter der Katholieke Kamerfractie prof. mr. Romme en talrijke geestelijken en autoriteiten op onderwijsgebied. om Uw kolenbonnen te besteden \va£tr U wilt. Maak van diie vrij heid een zo voordelig mogelijk gebruik. Wij waren, zijn en blijven van oordeel: Dat willen wij U tonen door onze bediening. (Spaarne bij Viaduct) (Adv.) Het kringbestuur van de Kath. Ar beidersbeweging van kring Oost moet nu reeds mededelen dat de kaarten voor de openingsavond van het wintersei zoen, naar het toneelstuk opgevoerd zal worden „De Triomf van Fatima", alle uitverkocht zijn. Men wordt ver zocht bij de -kringbestuurders niet meer aan te kloppen om kaarten. Het klinkt misschien merkwaar dig, maar het aantal eerlijke mensen in Haarlem is groter dan het aantal mensen, dat in dezo stad een of ander voorwerp verliest. Dit blijkt tenminste uij, een machtige foliant op het politiebureau aan het Nassauélein, waarin alle gevonden voorwerpen alphabetisoh geregistreerd worden. Sinds 1 Maart van dit jaar werden 3456 meer of minder waardevolle ar tikelen gevonden, waarva.n volgens het lijvige boek slechts in 655 ge vallen de eigenaar kwam opdagen. Hoe is dat te verklaren? Er zijn velen, die zeggen: ach, waarom zou ik bij de politie informeren, het is toch niet aangegeven. Eerlijke mensen zijn niet meer te vilden.' Dat is een gevaarlijk gezegde, of als men zo Iets alleen maar denkt, een ge vaarlijke gedachte. Werkt mén hierdoor niet onbewust de oneerlijkheid in de hand? Inderdaad de eerlijkheidszin heeft in de oorlog een gevoelige klap •gehad, maar onmiddellijk na de bevrij ding ls reeds een merkbare verbetering ingetreden, die gelukkig nog steeds aanhoudt. Toch zullen er waarschijnlijk meer dan de genoteerde 655 voorwerpen ln handen van de rechtmatige eigenaar te rug zijn. Dikwijls immers gaat de ver liezer, na aangifte bij de politie gedaan te hebben, de adressen langs, die hij op het bureau gekregen heeft en verzuimt hij, wanneer het verloren eigendom weer in zijn bezit is, de politie, even hiervan in kennis te stellen ofschoon het hem zeer gemakkelijk gemaakt wordt en hem een formulier voor dit doel wordt meegegeven waardoor het betreffende voorwerp niet wordt afge boekt en dus nooit precies gecontroleerd kan worden of het terecht is. Het ge volg is, dat daarna nog verschillende personen naar het bepaalde adres ge stuurd worden, waar het gevonden arti kel reeds werd afgehaald. De- Haarlemse politie, die "over een aparte, concientieus werkende afde ling Gevonden Voorwerpen beschikt, ondervindt over het algeméén weinig medewerking van de burgerij. Behal ve het bovengeschetste verzuim komt het herhaalde malen voor, dat het ver lies en de vondst erg laat wordt ge meld. zodat navraag en onderzoek be moeilijkt worden. In dit verband brengt de politie onder de aandacht, dat zowel in het ene als in het andere geval de verplichting bestaat, binnen 2 x 24 uur aangifte te doen. Daar de politie een te grote verzame ling zou krijgen, die ze niet weet te bergen, wordt er de voorkeur aan ge geven, dat de vinders de voorwerpen zelf bewaren. Alleen als men ze liever niet in zijn bezit houdt, kunnen de ge vonden zaken op het politiebureau aan het Nassauplein worden gedeponeerd. Distributiebescheiden moeten echter te allen tijde worden afgegeven, daar zij staatseigendom zijn. De bonkaarten e.d. worden aan de Economische Dienst van de politie overhandigd, die ze enkele da gen later, wanneer de verliezer niet is verschenen, aan het distributiekantoor doorzendt^ Toch zou de politie, alleen al met de artikelen, welke zij zelf in be waring heeft, een winkel kunnen opzet ten, een miniatuur-warenhuis, waar men we hebben eens een kijkje genomen alle mogelijke artikelen aantreft: De Katholieke Actie is er in geslaagd, voor één avond beslag te leggen op de bekende film over. het leven van Z.H. de Paus, „Pastor Angelicus" welke mor genavond (Woensdag)in het R.K. Ver enigingsgebouw zal worden vertoond. Er is voor deze voorstelling een grote belangstelling en zij die nog geen jcaart hebben en toch deze film willen'zien, zullen zich nu toch wel heel erg moeten haasten. Zondag 16 November zullen de Ka tholiek georganiseerde arbeiders en middenstanders alhier een sociale Zon dag houden, waarvoor reeds nu veel be langstelling bestaat. Daar er zoveel medewerking werd betoond bij de or ganisatie van deze Sociale Zondag zal d? dag stellig slagen. Deelnemers kun nen zich opgeven bij de betrokken be stuursleden. Ter gelegenheid van het 45-jarig be staan van het Fanfarecorps „Kunst na Arbeid" is een ere-comité gevormd, dat als volgt is samengesteld: Mr. K. baron v. Hardenbroek, burge meester van Bennebröek,- voorzitter; mej. A. Willink, Ambachtsvrouwe van Bennebröek, de heer K. Enthoven, wet houder van de gemeente Bennebröek, dr. P. v. Aalst, arts, de heer C. Brcg- man, gemeentesecretaris, de heren B. F. Heemskerk, J. F. v. Lierop, C. v. d. Wilde, allen te Bennebröek, freule A. Barnaart en de heer Fr. Roozen, beiden te Vogelenzang. De organisatie voor het te houden muziekconcours is al ver gevorderd en dank zij verschillende toezeggingen is het welslagen daarvan verzekerd. honderden sleutels, gewone en Lips, dozijnen mantelceintuurs, een voorraad handschoenen, zij het vaak slechts lin ker of rechter exemplaar, ergens in een kast een aardbeienslof met brillen, mo derne en modellen uit grootmoeders tijd, en in een kist halve paren kinder- en gymschoentjes. Ook vulpennen en por- temonnaies, met of zonder inhoud, zijn voorwerpen, die nogal gauw. worden ver loren. Het is onbegrijpelijk,'dat deze artike len daar weken en maanden liggen, zon der dat de eigenaar zich komt vervoe gen. In de regel zijn het immers voor werpen. weljce men dadelijk mist, als ze verloren zijn, zoals een schoentje, een vulpen of een bril. En dan nog de vele, soms kostbare zaken, die de vin- ders thuis- onder hun beheer hebben-, waaronder horloges, armbanden, dames tassen enz. Ja, de mensen verliezen dp straat velerlei dingen en er komt toen altijd een beetje geluk bij, wanneer men een eerlijke vinder tjreft. Dat geluk had onlangs een man, die op dezelfde dag op verschillende plaatsen in onze stad twee enveloppes met geld verloor, welke bij de politie werden aangegeven en die hij dus beide terugkreeg. Kort geleden nog meldde een Haarlemse vrouw het ver lies van een consumentenboekje ter waarde van 600.en de stamkaarten van het gezin. De politie heeft haar tranen kunnen drogen, want de vondst werd op het bureau gebracht. Het is opmerkelijk, dat vooral op of na marktdagen veel portemonnaies worden vermist. Men veronderstelt dan ze verloren te hebben, doch meestal zijn ze door gladde vingers gerold. Een ieder wordt daarom aangeraden, de tassen goed gesloten te houden en waakzaam te zijn. Het gilde der zakkenrollers is handig en een ritssluiting is gauw open! De nonchalance en de vergeetachtig heid van de mensen schijnen sinds de oorlog het is alom te constateren te zijn toegenomen. Veelal vergeet men zelfs een dankwoordje te prevelen, wan neer men het verloren voorwerp van de vinder ln ontvangst neemt of als een attente medereiziger in tram of bus op het laatste ogenblik nog snel de verge ten tas, de zielige tompouce of een weg geglipte handschoen aanreikt. Laat ieder daarvoor toch erkentelijkheid tonen en in bepaalde gevallen ook aan een pas sende beloning denken, want dat bevor dert de eerlijkheidszin! De R.K.S.V. „Leonidas" ziet zich ge noodzaakt haar poorten te sluiten' voor nieuwe leden van 1217 jaar in ver band met haar massale turn-uitvoering op 24 November in het Concertgebouw, waaraan ongeveer 600 leden zullen deelnemen. Na 24 November zal de vereniging weer leden aannemen. Dit bericht geldt niet voor de leeftijden van 512 jaar en boven de 17 jaar. De „Willem Ruys" wacht nog steeds op de reserve-schroef, die niet langs de Moer- dijkbrug en evenmin over water mag wor. den getransporteerd. Maar wist u, dat het nieuwe vlaggeschip van de Rotterdamsche Lloyd precies 1% maal zo lang ls als Ne derlands grootste toren, de domtoren van Utrecht, in hoogte reiktl ff ff A A®. w® *M A De feestelijkheden van het Trini teitslyceum zijn begonnen. Ouders en leerlingen zuüen nóg beter contact met de school krijgen en oud leerlingen zullen hun reünie, waarbij ze weer eens als vroeger in de banken zullen zitten en gezellig samen zullen eten en dringen, het voornaamste vin-i den. Aardig idee, die mannen met baarden en kale hoofden, met middel bare buikjes en rimpels op het voor hoofd weer eens te laten spieken en üit de klas te laten sturen. Er kan nu tevens eens de proef op de.som genomen wor den of de man- met de slechtste cijfers de meeste bankbiljetten .in zijn zak heeft. Zouden de keien te voert komen en de vijfjes-klanten in een Cadillac? Wij zullen geen verslag geven van de culinaire bijeenkomsten van deze oud- lyceïsten, maar ik kan u misschien een beeld geven van de mogelijkheden, wan neer ik u iets van een andere reünie vertel. Daar waren de oud-leerlingen in de beste stemming uit alle delen van het land opgekomen en er waren heel wat prominenten bij, professoren, chi rurgen, letterkundigen, directeuren van grote bedrijven, zelfs journalisten. De professoren, de letterkundigen kwamen per pedes apostolorum, de chirurgen ln kleine wagentjes en de directeuren in glimmende sleeën. Toen in het midder nachtelijk uur vele flessen naar nieuwe inhoud snakten, stond plotseling een der hooggeleerden op een tafel te dan sen, terwijl het klassieke lied der goden „Give me five minutes more" van boven zijn baard uitklonk. Er was nog meer op dat feest, waarvan geen notulen ge maakt zijn, maar alles verliep za uit stekend, dat zelfs rheumatische oudere heren thuis gekomen op de Auplng een salto mortale maakten, omdat ze een kwart eeuw jcmger geworden waren. Er is overigens in vijf en twintig jaar heel wat veranderd. W ij speelden Mo lière met jongens en jongens als meis jes, maar nu.,... het is een genot om de rolverdeling aljeen al te lezen. Wij hadden leraren, die we niet uit konden staan, maar dat is tegenwoordig, naar ik verneem, geenszins meer het geval. Op een belangrijk punt wordt de coëdu- catie niet doorgezet: borrel en diner ge schieden met mannen onder elkakr en er is niemand van het mannelijk ge deelte der echtparen of verloofden die er tegen geprotesteerd heeft. Voor velen zijn een paar onvergetelijke dagen op komst. Jammer, dat ik geen leerling van pater Vlaar ben geweest ZONDAG 2 NOVEMBER VelsenCOAL VitesseADO WE—HFC HBCSJO W esterkw.TYBB IEVWSV RKAVIC—NAS Onze Gezellen—'TDO DOSRLisse BSM—Lugdunum WSBHillegom TeylingenBodegraven. Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de Sportredactie van de Nieuwe Haarlemse Courant, N.Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecorres pondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden on derzocht en zo nodig gerectificeerd, zon der dat de deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal bericht krijgt. Stand der competitie na twee ronden op 26 October is als volgt: Klasse A L.U.N.G. 4 3 1 1133 6 Haaorlem 4 2 2 1227 4 Richten en Rollen 4 2 2 1196 4 De Prins 4 2 2 1188 4 H.B.S. 4 2 2 1161 4 O.D.O. 2 2 650 4 H.V.K. 2 2 549 4 De Volharding 4 1 3 1039 2 D.V.V. 4 4 1153 0 Klasse B Naast de Plank 4 4 1218 8 N.R.V, 4 3 1 1133 6 Frans Hals 4 3 1 1092 6 Pax 4 2 2 1144 4 E.V.A. 4 2 2 997 4 H.F.C.-Haarlem 2 2 599 4 K.C. 1945 4 4 1012 0 Zet h'm Op 4 0 4 930 0 B.A.L.K 2 0 .2 492 0 Klasse C Tiga Troes 2 2 567 4 K.C. 1945 II 2 2 528 4 Club der Onbekenden 2 2 468 0 Aan de Rol 2 2 360 0 AALSDIJK Rott.-N.Y. p. 28 Bevezier. AXELDIJK 28 v. Rott. n. Golf Mexico. BARENDRECHT 5/11 te Rott. verw. CELEBES 24 v. Penang n. New York. DUIVENDIJK 26 v. Braz. te Vancouver. NOORDAM vertr. 1/11 v. N.Y. n. Rott. PARKHAVEN Bona-IJm. p. 28 SaEres. SALAWATI 16 v. New York n. Beira. IJMUIDEN, 28 Oct. Een trawler f8.470.IJm. 117 f7.850.Motorloggers Kw. 69 f5.180—, Kw. 47 f5.450.—, Kw. 44 f3.840.—, Den Helder f2.430.—. De aanvoer bestond heden uit 40 kisten tarbot en tong, 120 kisten schol, 400 kisten schelvis, 50 kisten schar, 80 kisten wijting, 150 kisten kabeljauw, 1050 kis ten verse haring en 50 kisten diversen- Amsterdam, 27 October 1947- Kon. Olie lag flauw in, de markt en na een 8% lagere opening moest net fonds in het verder verloop nog circa 3% prijsgeven. Bii industriële aandelen verloor Uni lever 7 a 9% op 288 290%. PhiliP3 winst per saldo 5%. Ook de scheepvaartmarkt sloot over wegend lager met koersverliezen van 3 tot 8%. Cultuuraandelen moesten eveneen» enig terrein prijsgeven, hoewel tabaks' fondsen tamelijk goed weerstand boden- Bankaandelen konden zich evenrn», handhaven. De Staatsfondsenmarkt enkele' fractionele koersverliezen 10 zien

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2