Aspecten voor onze export naar Duitsland NEWFOUNDLAND BIJ CANADA? Beslissing blijft bij de eilandbevolking het Ondernemersfunctie en overheidsbeleid Wel en wee in de woningbouw Ex-directeur „Meer en Bosch" moet zich verantwoorden mmiiiPi i Vijftïen jaar geëist wegens moord Overeenstemming inzake de Ruhr-kolen Welwarend West-Earopa onmogelijk als achterland barre woestenij is O „Er is geen ander" Wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen Meer levensmiddelen bij bijzondere arbeid Vergadering Katholieke werkgevers rnhdwynCng. ynuig. j Hij wilde het zinkende N.S.B.-schip niet verlaten m rr- "V f?- X; i F L CLANDESTIENE STOKERIJ VERRADEN Mr. VAN KLEFFENS REIKT DECORATIES UIT DINSDAG 28 OCTOBER 1947 PAGINA 3 i XI 1 Geschenk van bloembollen aan Oslo Protest P.R.A.-personeel BABY OP TERUGREIS y j,Agrarische export" VARKEN IN BED. CAMADA Raadselachtige (Wordt vervolgd) 2 V Het heeft destijds in de bezettings jaren heel wat stof doen opwaaien, dat het bestuur van de inrichting „Meer en Bosch" te Heemstede ontslagen }verd, en dat de leiding werd toever trouwd aan de N. S. B.-psychiater J. Dozy. Het was geen wonder, dat de publieke belangstelling buitengewoon groot was, toen gisteren deze psychiater zich voor de Eerste Kamer van het Haarlems tribunaal, onder voorzitter schap van mr, T. van Löben Seis, te verantwoorden had. Volgens de dagvaarding was besch. ln 1933 lid geworden van de N. S. B. en in de 'bezettingsjaren van het Me disch Front en de Artsenkamer, waar van hij gewestelijk leider zou geweest zijn voor de provincies Noord-Holland en Utrecht. Vervolgens had hij de func tie aanvaard van bedrijfsarts bij de Holiand-Nautic en kort daarop die van directeur van de inrichting „Meer en Bosch". Bovendien zou hij o.m. de toen malige N. S. B.-burgemeester van Haar lem gefeliciteerd hebben met zijn be noeming en de heer Mussert met zijn Verjaardag. Ofschoon besch. alles volkomen toe gaf, wilde hij toch ter nadere toelich ting een en ander naar voren brengen, volgens hem werd iedere arts destijds automatisch lid van de Artsenkamer. Tegen zijn benoeming tot gewestelijk leider had hij geprotesteerd, waarna nien jiem beloofd had een ander te be noemen, waarvan echter niets was ge komen. Het feit, dat hij lid was van de N. S. B„ deed zijn artsen-praktijk zeer achteruitgaan, waardoor hij zich wel gedwóngen zag de functie van bedrijfs arts bij de Holland-Nautic aan te ne- tnen. Lange tijd bleef het tribunaal stil staan bij de behandeling van Dozy's directeurschap van „Meer en Bosch". Volgens de verklaring van besch. nad hij twee maal geweigerd de func tie van directeur te aanvaarden, doch toen het oude bestuur ontslagen was, meende hij niet te mogen weigeren. Lozy richtte „Meer en Bosch" in als centraal punt voor de behandeling van epilepsie-gevallen. Ofschoon het tribu- Voor de Maastrichtse rechtbank heeft Maandag terecht gestaan de 46-jarige M. H. B., geboren te Oss en wonende te Iferkrade. Hij werd verdacht van moord °P de mijnwerker Frans Tossing, wonen de te Lccht-Kerkrade, in de vroege mor sen van 26 Ofetober van het vorig jaar. De verglagene was door een revolverschot dwars door het hart getroffen, toen hij zün. woning verliet om naar de mijn te 8aan. Verdachte heeft van het begin af hard nekkig alle schuld ontkend. Het wapen, Waarmede de moord bedreven bleek te zijn, is eerst maanden later op het dak Van een schuur in de buurt van de plaats van de moord gevonden. Een groot aan tal getuigen was nddig air: bewijsmate- Haal tegen de verdachte bij elkaar te brengen. Enige getuigen verklaarden, dat Verdachte voor dè moord tegenover ver schillende personen bedreigingen tegen de verslagene heeft geuit, terwijl de ver dachte tegenover anderen het wapen toonde, waarmede hij Tossing, die zijn stiefzoon was, van het leven zou bero ven. De Officier van Justitie, mr. F. van Rijckevorsel, eiste 15 jaar. De verdediger concludeerde tot vrijspraak. De recht bank zal 10 November vonnis wijzen. naai geen bezwaar kon vinden tegen die centralisatie zelf, verweet het besch. dat het zijn bedoeling was geweest, de behandeling van de patiënten in Duitse geest te doen geschieden, d.w.z. steri lisatie op grond van het zgn. volksbe lang. Dozy ontkende dit ten stelligste en beweerde alleen sterilisatie te heb ben toegepast zoals dit nog heden ge daan wordt in Zwitserland, Noorwe gen, Zweden en de V. S. Ter verstrekking van nadere infor maties werd ook de echtgenote van besch. gehoord. Ook zij verklaarde nimmer iets van de wreedheden van dc Duitsers geweten te hebben, want veel later pas was de werkelijkheid tot haar doorgedrongen. Waarom hebt u toen niet gebro ken? Omdat we dan voor lafaards wa ren uitgemaakt! De verklaring van Dozy zelf, dat de zwaarste beschuldiging tegen hem was, dat hij de ondergang van de Joden ge wild had, deed de voorzitter uitroepen: U wist eerder, wat sadisme .was dan ik! Dus u had met de Beweging moeten breken! Ik was nu eenmaal de verkeerde koers ingevaren en wilde het zinkende schip niet verlaten. In een vurig pleidooi schetste mr. Blankevoort de persoon en het werk van besch. en meende tenslotte directe invrijheidstelling te moeten vragen. Het tribunaal vond geen termen aan wezig hiertoe over te gaan en bepaal de de uitspraak op 10 November. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe stadhuis te Oslo in het voor jaar van 1948, op welk tijdsstip Oslo te vens het 900-jarige bestaan viert,1 zal de Nederlandse regering een zending bloembollen ten geschenke aanbieden. Dei regering wordt hiertoe in staat ge steld door het Centraal Bloembollenco mité, waaraan de bollen toebehoren. De bloembollen, die inmiddels in Oslo zijn aangekomen, zullen nog deze herfst worden gepoot. De Bond van P.R.A.-personeel heeft een telegram gezonden aan ,de minister van Justitie, waarin hij protesteert tegen het uitblijven van de bij herhaling toe gezegde wachtgeldregeling. Het Bonds- bestuur verzoekt de minister met de grootste ernst te bevorderen, dat vóór 1 November a.s. de beloofde wachtgeld regeling bekend wordt gemaakt. De Nederlandse baby van zestien maanden, die te Philadelphia een ope ratie heeft ondergaan voor de verwij dering van een verfschilfer in de lon gen, zal vandaag per vliegtuig naar Ne derland terug worden gebracht. Het re sultaat van de operatie werd „zeer be vredigend" genoemd. Het uit 12 punten bestaande Engels- Amerikaanse programma ter verho ging yan de Ruhrkolenproduetfe is door de Engelse en Amerikaanse regeringen aanvaard. Dit (verd Maandagavond door het Engelse ministerie van Buitenland se Zaken meegedeeld. Er reist thans een verkeersschooltje door ons land, waarop niet alleen voor de jeugd doch ook voor de politieagenten nog iets te leren valt In „Esplanada" te Utrecht vergaderde heden de Nederlandse Kamer van Koop handel voor Duitsland. De voorzitter, prof. dr. ir. H. C. J. H Gelissen, gaf in zijn uitvoerige openings rede o.m. als zijn mening te kennen, dat het niet alleen ten opzichte van Duits land, maar vooral met betrekking rot de omringende Europese landen onverant woord is de tegenwoordige situatie in Duitsland en de huidige economische verhouding „van wat dan Duitsland heet" tot de omringende landen te be stendigen. Het is betreurenswaard, dat ruim twee jaar na de wapenstilstand het volgens het Verdrag van Potsdam overeengeko men herstel der economische eenheid van Duitsland nog niet is verwezenlijkt. De werkzaamheden der Kamer releve rende, merkte hij op, dat de aspecten van de handelsmogelijkheid beter wor den, naarmate de bezettingsautoriteiten meer aan den lijve voelen, dat de Duit sers hun eigen kost moeten verdienen en dat de Duitsers uiteindelijk niet door de geallieerden onderhouden kunnen wor den. Het dieptepunt van de Nejierlands- Duitse handel schijnt overschreden. Minister MansHolt schetste de beteke nis van Duitsland als achterland voor de Nederlandse agrarische producten. „Het is bekend, dat 15% van onze vooroorlogse export naar Duitsland ging ere dat Duitsland na Engeland onze beste klant was. Wij waren, op onze beurt, Duitslands beste klant sn namen Si2% van de Duitse export aU Men zou willen, dat deze .getallen onze geallieerde vrien den in vurige letters voor de ogen dans ten, opdat zij er bij voortduring aan her innerd zouden worden, dat een wel varend West-Europa tot de onmogelijk heden behoort wanneer het Duitse ach terland een barre woestenij is." Het totaal-generaal van onze export bedroeg in 1946 785 millioen; de agrari sche export nam daarin, voor wat de export naar alle landen betreft, deel voor 431 millioen, of wèl voor 55%. Van de 785 millioen werd voor 52 millioen naar Duitsland geëxporteerd: 50 millioen of wel 96% bestond uit agrarische produc ten. Dit betekent, dat de agrarische ex port naar Duitsland 12% van de totale Op Palm Beach landde een schoener Handtasjes van de man - Genua in onrust Eerst zagen, dan dansen Notulen, geschreven met rode wijn Hamburgs vissers blijven thuis Op Palm Beach in Florida 'is een schoener aangekomen met 24 Eu ropese vluchtelingen aan boord, die 5000 mijl achter de rug hadden. De groep bestond uit dertien mannen, vijf vrouwen en zes kinderen van Estlandse en Let landse nationaliteit. Zij waren maanden Beleden uit hun vaderland gevlucht en M Augustus vanuit Zweden naar Ameri ka vertrokken. Het werd hun verboden bi Spanje aan land te gaan. Via de Azo- ren bereikten zij ten slotte Florida, toen bractisch alle brandstof verbruikt was. Ret scheepje werd de haven binnen ge sleept, doch de immigratie-autoriteiten gilden de groep niet onmiddellijk toe laten. Dit is de vijfde groep in de afge lopen 15 maanden, die "ui,t Noord-Europa haar Florida is gekomen. New York heeft weef iets nieuws bedacht: het laatste van het laat ste is het handtasje voor de rrian. R® modestichting van Amerika beveelt het iedere man aan, dezelfde' stichting, hie altijd beweert, dat Truman de „fijnst Beklede heer van Amerika" is, omdat hij zÜn hoeden op zo'n buitengewone wijze ^eet te kiezen. De Duitse operazanger, Gotthelï Pister, is thans gezuiverd, ofschoon hij al enige tijd geleden overleden ls- Zün familie had het zuiveringspro- Zea aanhangig gemaakt om in het bezit te kunnen komen van de erfenis. Opwinding en onrust heersten gis teren in de havenwijken van Ge nua, toen bekend werd, dat een Partij huiden uit Egypte was gearriveerd uitgeladen zonder de sanitaire con- róle te zijn gepasseerd. „De cholera" lePen sommigen- reeds, terwijl de bur gmeester eén voor het stadhuis pro- erende menigte tot rust moest ma- test hen, Het verspreiden van gerucht kan iemand in Polen in de gevangenis brengen. Zij die valse berichten hdstrooien, welke schadelijk geacht lann n voor de wederopbouw van het h; kunnen gestraft worden tot een Wn X '?um van vijf jaar gevangenis. Een ^hvoerder van het Ministerie van itenlandse Zaken gaf enige voorbeel- Wordtan 6epraa,t> hat schadelijk geacht Er f wordt bijvoorbeeld gemompeld, zo zei hij, dat de westelijke gebieden weer aan Duitsland komen. Deze geruchten maken de Polen onrustig, die zich in deze gebieden gevestigd hebben. Verder zijn er 'geruchten, die de Joodse bevol king schade berokkenen, geruchten dSt de Ver. Staten in oorlog zullen gaan tegen Rusland, waardoor de mensen gaan hamsteren en de prijzen oplopen, geruchten dat de Russen de Poolse wegen hebben overgenomen en alle Po len hun baantjes gaan verliezen, ge ruchten dat de Polen die uit Engeiand terugkeren gearresteerd en naar een an der land gestuurd worden. De gemeentelijke autoriteiten van Berlijn hebben bekend gemaakt, dat er niet meer zal mogen wor den gedanst, tenzij de jongelui geduren de de weekends vrijwillig hout ragen voor de ouden van dagen en gebrekki- gen. m de overvloedige wijnoogst van 1947 te symboliseren heeft de ge meenteraad te Hagnau aan het Bodenmeer de notulen van een bijeen komst van de raad met rode wijn in plaats van met inkt geschreven. De Hamburgse vissers vinden dat er zo weinig van „hun" vis voor hun persoonlijk gebruik overblijft, dat zij in staking zijn gegaan. Zij willen vis bij hun brood, terwijl de Engelsen, al dus luidt hun klacht, zoveel van de vangstenopvragen, dat er voor hen zelf niets meer overblijft. Tien trawlers lig gen reeds stil in de haven. Vijf en twin tig andere zijn op de thuisreis. Zodat vissers en burgers binnenkort helemaal zonder vis zullen zitten. De I. G. Farben-fabriek, nauwelijks „van haar giftanden beroofd" door het opblazen van de gifgasafde lingen, wil blijkbaar in haar oude stiel blijven en heeft besloten giftigs padde stoelen van het gif te gaan ontdoen, om deze aldus voor consumptie geschikt te maken. Ongeveer 3000 kg. zal per maand worden „geproduceerd." agrarische export naar alle landen be droeg." Sinds 1938 toen dit percentage 17 bedroeg dus nog steeds een daling. Ook voor 1947 wist de minister in dit verband een daling te voorspellen tot 6%. De exportkansen onzer voornaamste' landbouwproducten besprekend, zei mi nister Mansholt: Voor onze kasgroenten ligt ongetwijfeld een toekomst in de Duitse industriegebieden, terwijl ook voor kool een plaats behouden zal blij ven. Voor ons fruit zijn de kansen min der goed, aangezien hier het luxe-karak ter meer op de voorgrond treedt. De kansen op het herstel van onze boter- export zijn gering. Onze kaasexport zal er iets beter voorstaan wanneer Duits land zelf weer exporteren kan. Daar ook in Duitsland de pluimvee houderij voor vele kleine bedrijven een goede bron van inkomsten is, zal de con sumptie van eieren bij de beperkte wel vaart, die te verwachten is, stellig ver beneden het vooroorlogse peil blijven. Ook voor vlees zie ik geen exoort- mogeliikheden van grote betekenis. De Duitse vleesimpórt is nooit belangrijk geweest. Wat het fokvee betreft acht ik wel toekomstmogelijkheden aanwezig. Ten aanzien van de export van ooot- aardappelen is het beeld minder somber dan voor consumptie-aardappelen. Van Duitse zijde bestaat er dringende vraag naar ons eerstelingen-pootgoed. Aan groentezaden bestaat een groot tekort in Duitsland, terwijl ook naar Ne derlandse zaai-erwten een dringende vraag bestaat. Minister Mansholt deed tenslotte een beroep op de werkkracht, het initiatief en het doorzettingsvermogen van zijn toehoorders om de kansen, die er voor ons land zijn, ten volle uit te buiten. „De regering staat bii uw werk met sympa thie achter u", aldus besloot hij. Tezamen met zijn vrouw had de 41- jarige P. J. F. van der Pligt in 1944 aan de S.D. enige personen verraden, die een clandestiene stokerij dreven aan de Mijnsherenlaan te Rotterdam. Deze mensen waren gearresteerd. Verder was Van der P. in 1941 toegetreden tot de Waffen S.S. Voor beide feiten had hij zich te verantwoorden voor de Rotter damse Kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof. Zijn vrouw, de 40-jarige J. Pannekoêk, stond terecht wegens ver raad. De advocaat-fiscaal eiste tegen Van der P. 8 jaar gevangenisstraf ir.et aftrek én tegen J. P. een jaar, waarvan 8 maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar en uitsluiting van de béide kiesrechten voor de duur van het leven. Mr. van Kleffens heeft Maandag op de Nederlandse ambassade te Washington decoraties uitgereikt aan vooraanstaande officieren van het Amerikaanse leger en de marine. De Nederlandse ambassadeur beschreef bij ieder afzonderlijk, hoe hij in, de oorlog, alsmede bij de bevrijding van Nederland, een waardevolle en be langrijke bijdrage had geleverd. O.m. werd het ridder-grootkruis in de orde van Oranje Nassau met zwaarden ver leend aan admiraal Leahy, generaal Ar nold en admiraal Stark. Bij een voordracht voor een tijdelijk leraar Scheikunde aan het Gymnasium te Delft tekenen B. en W. van Delft aan, dat de betrok kene nog student is en volkomen onbevoegd tot les geven. En zij voegen aan deze mededeling toe: \^Er is geen ander." y (Bijzondere correspondent) M et een rapport van 300 pagina's is in de laatste dagen van Sep tember een commissie van zeven leden der Nationale Conventie van New Foundland uit de Canadese hoofdstad Ottawa naar haar eiland teruggekeerd, nadat zij drie maanden lang met leden van het Canadese kabinet besprekingen heeft gevoerd over de mogelijke opname 4van het New Foundland als tiende pro vincie ij» de Canadese Federale Unie. Sinds 1934 bezit New Foundland niet meer de Dominionstatus, daar het be grotingstekort tengevolge van de we relddepressie zo groot geworden was, dat New Foundland niet meer in staat was zichzelf te regeren en gedwongen was weer een direct bestuur van Enge land te vragen op voorwaarde dat het weer de Dominionstatus zou krijgen, zo gauw het land weer selfsupporting zou zijn. Sinds 1941- is er echter weer regel matig een groot begrotingsoverschot en in 1946 besloot de Britse regering een Nationale Conventie te doen kiezen, die aanbevelingen zou doen over de nieuwe status van New Foundland. In een refe rendum zou het volk echter moeten be- slissen. De besprekingen in de Nationale Conventie hebben uitgewezen dat de meerderheid der afgevaardigden geen terugkeer wenst tot de oude Dominicn- status, doch een opname van New Foundland en de Canadese federatie. Ogenschijnlijk is een Unie van ïfcw Foundland en Labrador (een smalle tot New Foundland behorende strook land langs de Oostkust van het Amerikaanse vasteland) met Canada een natuurlijke en logische ontwikkeling, die voor beide partijen op de duur grote voorde'en zou brengen. Dcch zowel op New Foundland als in Canada is de mening hierover verdeeld en staat men vrij sceptisch te genover de eventuele voordelen. Het is thans niet de eerste keer dat pogingen worden ondernomen om tot een unie te komen.. Reeds m 1864 heeft New Foundland de mogelijkheid daarvan on der ogen gezien, toen het deelnam aan de conferentie van Quebec, welke lei°,ae tot de schepping van de Canadese re- derale Unie en nogmaals m de negen tiger jaren der vorige eeuw, toen een delegatie besprekingen voerde in Otta wa.. Bii beide gelegenheden verzetten zich belangrijke groepen op New Founa- larid tegen een unie. omdat deze volgens hen voor de eilandbewoners onoverko melijke financiële bezwaren met zich meebracht en ook thans weer zijn deze financiële bezwaren de belangrijkste, of schoon lang niet de enige. De New-Foundlandse delegatie ver trok op 19 Juni naar Ottawa voor voor lopige besprekingen met de Canadese re gering die zeer veel belang in de kwestie bleek 'te stellen en 7 kabinet-ministers aanwees voor het voeren der bespre kingen. Al te optimistisch verwachtte men toen in 2 a 3 Weken tot een resul taat te komen en nog "dit jaar een be slissend referendum op New Foundland te kunnen houden. De financiële bezwaren tegen een Ondanks de toeslagen, welke arbeiders ontvangen, die bij hun arbeid meer dan normale lichamelijke inspanning aan de dag moeten leggen, bestaan er voor hen •grotere verschillen tussen hetgeen z(J in totaal aan voedingsmiddelen ontvangen en hetgeen zij theoretisch nodig hebben dan voor diegenen, die normale lichame lijke arbeid verrechten en dus geen toe slag ontvangen, aldus de afdeling voor lichting van het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening. In de afgelopen zomer besloot de re gering binnen het kader van deze bij zondere toewijzingen een zodanige wijzi ging in de regeling aan te brengen dat de relatieve verschillen ongeveer genivel leerd zouden worden. Deze regeling is thans gereed. Zij treedt 23 November in werking. De nieuwe regeling vormt in een groot aantal gevallen een verruiming in vergelijking met de oude. Zo ont vangen thans allen, die voor een toeslag in aanmerking komen, suiker. Zij, die landarbeid verrichten, ont vangen voortaan een gewijzigde toeslag, gedurende een geheel jaar. De C. C. D. oefent voortdurend con- tróle uit op het houden van varkens. Voor het verbergen van deze clan destien gehouden dieren worden soms de zonderlingste plaatsen uitgezocht. Zo werd in Hilvarenbeek onlangs zelfs een varken in een bed gevonden, zodat het niet verwonderlijk was, dat de slaapka mer veel op een stjal geleek. fusie bleken intussen het zwaarst te wegen. New Foundland's vis- export is de laatste ja ren zeer toegenomen en de inkomsten van het gouvernement zijn zo danig gestegen en schijnen op dit hoge peil te zuilen blijven, dank zij de moder nisering der visserij- vloot en der visverwerkende industrie ge durende de oorlog dat New Foundland zware financiële offers zal moeten bren gen bij een opname in de Canadese Fe deratie op voet van gelijkheid met de overige provincies. Volgens de cijfers, welke bij de onder handelingen zijn gebruikt, waren de be lastinginkomsten van New Foundland over het jaar 19461947 ruim 37 mil lioen dollar en de delegatie eiste dan ook een redelijke vergoeding voor het prijs geven van het privilege om zelf belas tingen te kunnen heffen. Weliswaar zal de Canadese regering de zorg voor de openbare diensten overnemen en zal de vernieuwing van installaties enz. uit re servefondsen bekostigd kunnen worden, doch indien de New-Foundlandse rege ring deze kosten zelf voor haar reke ning zou nemen, zou nog een bedrag van .13 millioen dollar of ruim 40 dollar per hoofd overblijven voor openbare dien sten als opvoeding, geneeskundige dienst enz. Canada verstrekt hiervoor aan zijn provincies echter slechts een subsidie van 15 dollar per hoofd, zodat New Foundland slechts over 4,8 millioen voi«r dit doel zou kunnen beschikken. Dit grote verschil brengt nu de moeilijkheid. In principe is de Canadese regering wel bereid deze kloof te overbruggen en aan New Foundland een grotere subsidie te verstrekken dan aan de overige pro vincies. doch zij is bevreesd voor een te grote tegenstand van deze laatste. Sterke argumenten daartegen vindt de regering LAND MonirviL VÉREt echter in de grote rijkdommen van New Foundland, ijzererts en hout in Labra dor. in de strategische positie van het eiland met zijn belangrijke luchthavens Gander en Goose Bay en tenslotte in het feit. dat de staatsschuld van New Found land slechts 230 dollar per hoofd be draagt tegen 1400 dollar in Canada. Een credietpost van Canada tegenover New Foundland is de zeer goede sociale ver zorging in Canada.' waarvan New Found land bij een unie zou profiteren. Men is bij het afwegen van al dit voor en tegen echter nog steeds niet tot een beslissing gekomen. Het Canadese kabi net zal de uitkomsten der besprekingen eerst moeten voorleggen aan het par lement, voordat het ertoe kan overgaan zijn zienswijze t.a.v. een unie voor te leggen aan de gouverneur van New Foundland, terwijl de Nationale Con ventie de kwestie grondig wil bespre ken alvorens men bereid is over te gaan tot een referendum. Een vrij grote meerderheid schijnt op het ogenblik te voelen voor een fusie en het feit, dat de actiegroepen voor zelfstandigheid of voor aansluiting bij de V.S., welke laatste groep zeer weinig aanhang heeft, steeds meer verdeeld raken, doet verwachten, dat, als het tot een referendum komt, de meerderheid zal stemmen voor opname van New Found land als tiende provincie in de Cana dese Federatie. (Van onze speciale verslaggever) De besprekingen, welke de Algemene Katholieke Werkgeversvereniging van daag in haar te Utrecht gehouden alge mene vergadering voerde, waren gewijd aan het onderwerp: De ondernemers functie en het overheidsbeleid. v De heer Charles Stulemeyer, gedele geerd lid van de Raad van Bestuur der N.V. Hollandse Kunstzijde Industrie te Breda, wees er in zijn inleiding op, dat de scherpe analysen van de functie van kapitaal, arbeid en ondernemer en de erkenning van de oftmisbaarheld van elk dezer factoren van groot belang zijn; derhalve van een rechtvaardige verdeling van ieders maatschappelijk risico. Een gunstige synthese van deze fac toren wordt reeds in de praetijk aange troffen en wel in het ir.iddengrootbedrijf. De sociale sector is heden ten dage van meer belang dan ooit. Een goedwerkende ondernemingsraad ter bespreking en be handeling van alle belangen de gehele ondernemlfig hetréffende, met erkenning van de historische rechten van de vak bonden en hun vertegenwoordiging In de kernen, is onmisbaar. De gunstige re sultaten van dit sociale s;elsel zijn aan wijsbaar. In de bedrijfschappen zal een vrucht bare samenwerking eerst ontstaan indien hiervoor ook van arbeiderszijde voldoen de geschoolde krachten ter beschikking gesteld kunnen worden, mede door de scholing opgedaan in het sociale stelsel der betrokken ondernemingen. Ten aanzien van de overheid is'critiek mogelijk. Terecht wordt geklaagd over de initiatiefdodende macht ervan. Is echter het bedrijfsleven wel in staat en doet het voldoende pogingen taken uit de handen van de overheid te nemen? Hoewel ten aanzien van de toepassing van het voor het middengrote bedrijf be handelde in het groot, en het kleinbe drijf nog niet voldoende ervaring is ver kregen, kan worden aangenomen, dat het stelsel zich ook voor deze onderne mingen zal lenen en mag zelfs gesteld worden, dat voor zover b.v. het grootbe drijf organisatorische moeilijkheden zou opleveren, de organisatievorm van het grootbedrijf zich zal moeten aanpassen aan het sociale stelsel en niet andersom. Prof. dr. J. R. M. van den Brink, de tweede inleider, stelde allereerst vast, dat de ordening van het proces der welvaartsverzorging thans op een an dere wijze plaats vindt dan voor de oorlog het geval was. Een uitgebalan ceerde structuur der economische orga nisatie-vormen is echter nog geenszins bereikt. Alles is nog in snelle ontwik keling. En veel van het nieuwe draagt een tijdelijk, een provisorisch karakter, door BRAM VERSCHOOR 9) Dokter is doorgaans prompt zes uur binnen. Om half zeven eten we. En als dokter dan niet kom, belt hij op. Het kan dus onmogelijk nog lang duren.'' Zichzelf het eten herinnerend, kreeg ze weer haast. Mijn vriend hield haar niet langer op. Wij wachtten. Ik nam het vertrekje op, las de papleren wandspreuken over zon en licht en niet spuwen, de onder schriften van een diretal platen met berglandschappen, een voorschrift voor fondspatiënten, die behandeling in een kliniek nodig hebben, nogmaals de wandspreuken. Toen keek ik Arie eens aan, die niet las, doch de kin op de hand steunde en naar buften staarde. Wü wachtten. Ik nam een tijdschrift van de tafel, in een bruin omslag van een leesgezelschap. Het moest een ver rassing voor my zijn, te zien, wat in die omslag stak. Het was een oud, heel oud nummer van Homes and Gardens, met veel plaatjes van woning-exterieurs en -interieurs, hoekjes van tuinen, tal loze annbnees. Ik bladerde er in en las hier en daar wat. Toen ik naar Arie keek, zat hij nog precies zo, de kin op de hand, naar buiten te turen. Het was bij half zeven. >,Als hij niet komt, wat doen we dan?" vroeg ik. „Als hü opbelt, dat hy later komt, zal men ons toch stellig daarvan in kennis stellen," antwoordde l)ij. „Er kan zich voor een dokter altyd iets voordoen," zei ik. „Al was 't maar een verkeersongeval, waar hy eerste hulp by moet verlenen." Arie antwoordde niet. wy wachtten wederom. Ik deed opnieuw een greep tussen de tijdschriften. Toch wel aardig, die foto's van lang vergeten sensatie- gevallen weer eens te zien, met het kruisje op de plek, waar de dode ge vonden werd. Arie zat nog steeds naar buiten te staren. Het zou niet zo heel lang meer duren, voordat de schemer viel. Het was kwart voor zeven. „Heb je vanmorgen met de dokter gesproken?" vroeg ik, „toen je hierheen belde?'» „Toen. was hy immers de praktyk In," antwoordde Arie, „Dus hy weet niet, dat er op hem gewacht wordt," zei ik. „Als het hem niet is doorgegeven, neen. Maar hy weet In elk geval, dat er op hem gewacht wordt met het eten." „Nou ja," antwoordde ik. Myn toon klonk misschien hongerig. Arie keek me althans onderzoekend aan. ,,Als hy er om zeven uur n.og niet is, zullen wy ergens gaan eten," be sloot hy. „Dan kan ik hem uit het res taurant opbellen en nader een tyd be palen, om hem vanavortd nog te spre ken. ik voei er namelyk niet zo heel veel voor, morgen apart daarvoor weer over te komen.'» Om zeven uur was dr. Meërtens nog niet thuis.. Arie ging de kamer uit, open de de buitendeur en, belde, zodat het meisje het portaal ^in kwam. Hij deelde haar mede, aanstonds te zullen opbellen en verzocht haar dit de dokter te zeggen. „Ikbegryp er niets van," zei het meisje. ,,Het gebeurt een enkele keer, dat er iets is, waardoor de dokter wordt opgehouden, zodat hy niet kan telefo neren." wy gingen naar een restaurant aan de hoofdweg, enkele minuten van het huis van dr. Meertens verwyderd. On der de maaltyd belde Arie het huis op, vernam, dat er nog steeds op de dokter gewacht werd, hield my daarna zonder te onderbreken gezelschap' tot aan het einde van ons diner, telefoneer de vervolgens nogmaals en kwam my vertellen, dat ook nu de dokter nog niet was thuisgekomen. ,|Een zeer drukke praktyk, Bram," zei hy. „Maar het is over achten en we moeten een besluit nemen, of we huis waarts zullen gaan, dan wel hier of in Arnhem overnachten." „Daar heb ik volstrekt niet op ge rekend," zei ik. „Ik ook niet,'» erkende hy. „We kun nen dus het tfest naar huis gaan. Dr. Meertens schryven we dan een briefje, om hem een onderhoud te vragen. En morgen zullen we eens proberen, con tact te krygen met mynheer Van Bem- melen, Bram." Ondanks dit laatste gezegde, waaruit bleek, dat hy de zaak Verder wilde onderzoeken, kwam het my voor, dat •hy niet bepaald in zyn goede humeur was. „Waar heb je het land over in?" vroeg ik. „Over mezelf," antwoordde hy dade- iyk. ,.Ik weet nog helemaal niet, of we ons niet druk maken voor niets. En we hebben nota bene niet eens een op dracht. Ik vergeef het mezelf niet, als ik me vandaag in de vingers gesneden heb. Als we ons haasten, halen we de trein nog net." HOOFDSTUK V Misdrijf of toeval? Arie Arends was die avond zeer onge durig. VJanneer ik een gesprek met hem trachtte te beginnen, sneed hy dat dadëiyk af met een kort antwoord. Toen ik hem tenslotte naar de reden daar van vroeg, werd hy iets toeschietelijker. „Ik ben een slecht gastheer," zei hy, „ik ben een onvriendeiyke vriend, onge zellig gezelschap. Maar ik ben het met mezelf niet ééns en dat hindert me." Wat hy niet eens was, zei hy niet. Ik vroeg er hem niet naar. Ik rookte mün sigaret en keek naar hem, terwül hy heen en weer liep, zyn sigaartje rokende. Als ik de dag overzag, kon ik niet ontevreden biyven. Weliswaar was er nog niets bepaalds opgehelderd, er vas zelfs nog niets bepaalds duister; maar we hadden enkele adressen, waar we ons voorlopig mee konden bezighou den. Er was nog geen dood punt. Terwyi Arie zich gedroeg, al was hy daar reeds op terecht gekomen. Alleen dèm immers gedroeg hy zich zo^rusteloos en, het is nu eenmaal zo, min of meer on- redeiyk. waar het is voortgesproten uit abnor male en derhalve voorbijgaande econo mische omstandigheden: een economi sche noodtoestand. Maar binnen afzien bare tyd loopt de periode dei economisch-organisatorische noodbouw ten einde en moet een bouwwerk wor den opgetrokken, dat logisch past bin nen het kader der meer blijvende nieuwe sociaal-economische omstandig heden en teven^ zoveel mogelijk aan sluit bij de aard van ons volk. Vervolgens behandelde spr. het wezen van het maatschappelijk-economisch stelsel waarbinnen Irct probleem dient te worden opgelost, om daarna de ver houding tussen ondernemersfunctie en overheidsbeleid aan een uitvoerige be schouwing te onderwerpen. In de noodtoestand waarin om land en ons volk zich bevinden, be hoort het bedrijfsleven, wanneer voldoende met bedrijfs-economische overwegingen is rekening gehouden, aan het streven naar bestrijding der duurte mede te werken. Dit is een opgave die vele ondernemers schou derophalend van zich af zullen wer pen. Maar laten zij dan niet vergeten, dat ook de arbeiders en hun leiders thans een grote discipline aan de dag leggen op het stuk van de arbeids- vrede. Het aantal dagen, door stakin gen verloren gegaan, bedroeg in 1946 relatief beschouwd pl.m. 1/5 van 192#. Zij hebben het machtsmiddel van de staking dus bewust iaten rusten, be seffend dat het gebruik daarvan aan het gehele volk grote schade zou be rokkenen. Prof. v. d. Brink concludeerde, dat aan de kant van de Overheid meer realisme, n.L een duidelijke erkenning van de, ook historisch bewogen, waar de van de ondememersfunctie vereist is. Wat de ondernemers betreft, maakt de huidige noodtoestand, waarin om volk verkeert, wel zeer sterk voelbaar, dat de aanvaarding van mede-verant woordelijkheid voor het welzijn x des volks, als geheel vereist is, wil men met succes aan de harmonisering van on dernemersfunctie en overheidsbeleid werken. (Vervolg van pagina 1) De schaarste aan materialen en het gebrek aan geschoolde arbeids krachten-leiden er toe dat alleen voor kleine woningen góedkeuring wordt verleend. Voortgaan op deze weg zou er toe leiden, Öat uitsluitend arbeiders woningen werden gebouwd en b.v. geen woningen voor middenstanders. De har monie in de woningbouw breder be zien zou daardoor worden verstoord. Teneinde dit te voorkomen, gaat men thans ook over tot de bouw van mid denstandswoningen, die evenwel geschikt worden gemaakt om voorlopig te wor den bewoond door twee kleine gezinnen. Als de woningnood is gelenigd, kunnen deze woningen met niet te hoge kosten tot middenstandswoningen voor één ge zin worden ingericht. Het woningprobleem zal eerst zyn op lossing gaan benaderen, Indien de nieuwbouw kan worden opgevoerd tot 70.000 woningen per jaar. Gegeven het gebrek aan geschoolde arbeidskrachten zal deze productie niet kunnen worden bereikt, indien niet overgegaan wordt tot minder arbeidsintensieve bouwme thoden. De centrale directie voor de volkshuisvesting bereidt daarom thans twee nieuwe bouwsystemen voor: nor maalwoningen en montagewoningen. Normaalwoningen worden gebouwd volgens door de centrale" directie ge maakt bestek en tekening. Hierdoor be reikt men besparing op de architecten- kosten en wordt de uitvoering bespoe digd. Deze woningen denkt men spe ciaal op het platteland te bouwen. Montagewoningen worden in onder delen op de fabriek gemaakt en op de bouwplaats gemonteerd. De bouwtjjd is betrekkeiyk kort en men kan daarbij een groter percentage ongeschoolde ar beidskrachten te werk stellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3