SCHILDERDE VAN MEEGEREN DE EMMAÜSGANGERS? Deskundige concludeert dat aanwezige schilderijen vervalsingen zijn V.S. CONTRA COMMUNISME IN DUITSLAND I Ernstige ongeregeldheden te Parijs Communisten veroorzaken felle straatgevechten „Zij die de Sowjet-Unie beledigen moeten zwijgen!" GOUDPANIEK IN ZUID-AFRIKA Zwendelpartij 7000 Engelse aandeelhouders o Verdachte bevestigt tenlastelegging Gen. Clay neemt volgend jaar ontslag Tol. hoofd en hart Veroordeling van Jhr. De Geer Groot rumoer in parlement Tijdelijk monument op de Dam LICHTBEELDEN IN DE RECHTSZAAL Oprichting van een „Socinform"? Financieel tovenaar aan het werk Het weer Eén jaar voorwaardelijk jM,1 tml K. Koningin onthult het 13 December WOENSDAG 29 OCTOBER 1947 71ste JAARGANG No. 23987 Vandaag siaai voor de Am sterdamse Rechtbank terecht Han van Meegeren, de man, die, nu omtrent twee jaar ge leden, opschudding verwekte in de kunstwereld met zijn mededeling, dat hij de schil der was van de „Emmaüs gangers", dat in hei Rotter damse Museum onder de naam Joh. Vermeer ten toon hing. Een opschudding ove rigens, die zich ook builen Ne derlandse kunstkringen en buiten 's lands grenzen in zeer korten tijd voorplaniie. Welverzorgd STAATSLOTERIJ I Mensen vol haat hijten vaak diep, 1 v heel diep. J Volkomen juist Röntgenfoto's -'/f 1H De Paus heeft vertrouwen ,in de Ver. Naties Churchill spreekt te'Parijs 1— r r\ e ineenstorting der koersen van aandelen New Union Goldfields J heeft in Zuid-Afrika een ongekende paniek veroorzaakt, toen -*- Maandag de mensen in Johannesburg wakker werden yiet het verontrustende bericht in hun ochtendkrant, dat de benoeming van een curator was aangevraagdZeven duizend Engelse aandeelhouders zijn de dupe van een zwendelpartij op grote schaal.Jn Zuid-Afrika zijn het vooral kleine luiden en kléine speculantjes, die deze koude douche gekregen hebben, waaronder in grote getale typistes, busbe stuurders en onderwijzersDe Daily Mail weet zelfs te vertellen, dat een der slachtoffers zijn splinternieuwe Cadillac voor acht duizend gulden contant van de lïund deed teneinde zijn „onderliggend" prolongatiepostje te kunnen „suppleren". T$gen het middaguur stonden er dikke drommen van wachtende mensen in de rij om hun participaties in coöperatieve bouwspaarkassen te belenen, want zij stonden bij hun effectenmakelaar reeds „in het krijt". Dit aUes hebben zij te danken aan de financiële tovenaar Norbert Erleigh, van wie wij in ons relaas de doopceel lichten. Deze wonderman was Maandag wel een der weinigen, die onbezorgd was. Hij bracht zijn morgen door met kopjes thee te drinken, terwijl met tussenpozen van enkele minuten het nieuws doorkwam van voortdurend dalende koersen van de door hem nog kort geleden aangeprezen aandelen. j Politieke hartstochten in parlement Comm. van Drie te Djokja Besprekingen begonnen BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 5CH:ts. p. w., f 3.90 p. Icwart Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mffhmeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers IS cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. (Van onze speciale verslaggever) Het gevolg, en, als men wil, het residu Van deze opschudding is deze morgen in de rechtszaal neergeslagen. Eerstent al daarom, omdat de zaal zelf tot een ex positieruimte geworden is, waar- behalve de „Emmaüsgangers" ook de zeven an dere „meesterlijke" doeken van Van Mee geren ten toon zijn gesteld; het Laatste Avondmaal, Abraham zegent Jacob, de Overspelige vrouw, de Voetwassing, een studie van' een Christuskop, alle op haam van Vermeer, en twee interieurs op naam van De Hooch. Daarbij is ook gevoegd het grote doek „Jezus leraart in de tempel", dat Van Meegeren het vorig laar onder nauwlettend.toezicht geschil derd heeft. Want Van Meegeren had nu wel be geerd, dat hij al die Vermeers en De «oochs geschilderd had, maar er waren Or onder de kunstkenners, die dit voor onmogelijk hielden en derhalve moest Van Meegeren zijn bewering met bewij1 2en staven, hetgeen hem, volgens som- htige kunstkenners voor zover wij vleten evenwel niet dezelfden als de bo vengenoemde wel is gelukt. Een tweede weerklank van het ru- Bioer, dat Van Meegeren deed ontstaan, is de grote belangstelling, die voor deze rechtszaak bestaat. In de zaal zelf is dat slechts merkbaar door de aanwezigheid va% een zeer groot aantal journalisten van filmoperateurs, wier toestellen men onophoudelijk hoort ratelen. De gewone om zo te zeggen alledaagse, be langstellenden, hebben nauwelijks enige kans gehad om binnen te geraken. Heel deze belangstelling concentreert 2ich op de kleine figuur van Han van Meegeren, zodra die is binnengekomen. Hij staat onder fyet vuur van opera teurs en fotografen en is zich daar wel Van bewust. Hij heeft dat tevoren wel geweten, vanzelfsprekend, en heeft er zich wel op geprepareerd.Welver zorgd ziet hij eruit, in donker blauw costuum. Met een wat nonchalant ge baar knipt hij er een pluisje van af, hooghartig ziet hij de zaal rond, terwijl de filmtoestellen ratelen. Hij is duide lijk nogal met zichzelf ingenomen, maar dat kan niet verhelen, dat zijn gezicht iets vermoeids heeft, de sporen draagt van een leven, dat niet licht is geweest. Han van Meegeren maakt het overi gens de rechtbank gepresideerd door mr. V. G. A. Boll en verder samenge steld üit de rechters mr. J. E. Hoekstra, mr. U. W. H. Stheeman en mr. M. E. J. J. Burlage niet lastig. Als de ten lastelegging is voorgelezen, erkent hij die kort en bondig en zelfbewust met een kort: ja. Deze tenlastelegging luidde: Han van Meegeren die er van be schuldigd wordt behalve „De Emmaüs gangers" zes andere „Vermeers" entwee „De .Hooghs" piet 'n gezamenlijke waar de van ruim zeven millioen gulden in de handel gebracht te hebben wordt overtreding van de artikelen 326 en 326bis van het Wetboek van Strafrecht ten laste gelegd. Artikelen die bepalen, dat niet een gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren wordt gestraft hij, die, „met het oogmerk zich of een ander wederrechtelijk te "bevoordelen hetzij door het aannemen van een valse naam of van ean valse hoedanigheid, hétzij door listige kunstgrepen zich schuldig maakt aan oplichting'r"of met een gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren of een geldboete van ten hoogste f 5000 hij, die „op of in een werk van letterkunde, wetenschap, kunst of, kunstnijverheid valselijk enige naam plaatst en dit werk als echt verkoopt of te koop aanbiedt." Het eerst komen daarop de deskun digen aan het woord. Het is de des kundige de heer Koremans, die het woord voert namens hen, die de schil derijen van Van Meegeren onderzocht hebben op hun oudheid en op hun ma ker. Er komt een serie lichtbeelden bij te pas. Een zwak punt in nieuwe doeken, die voor oude moeten doorgaan, vormen bijvoorbeeld de craquelures. Zijn zij in derdaad door de ouderdom ontstaan, dan lopen zij door de hele verflaag heen. röntgenfoto's nu laten zien, dat dit bij Van Meegeren's Vermeer niet het geval is. Hij heeft een oud schilderij genomen en er de verflaag gedeeltelijk afgekrabt, daarop geschilderd niet met olieverf, maar met verf, gebonden door kunst matige harsen. Daarna verwarmde hij At bewijsstukken in het proces tegen Van Meegeren, worden in het Gerechtshof te Amsterdam door politie en parketwacht dag en nacht bewaakt. De Amerikaanse militaire gouverneur len waarin wij niet geloven". Hij voegde h» Duitsland, generaal Lucius Clay, heeft °P een persconferentie verklaard, dat hij ^et ministerie van Oorlog heeft verzocht bem in de loop van 1948 ontslag te ver lenen. Generaal Clay, die 33 jaar in het leger 18 geweest, zeide, dat hij zijn militaire ®®rrière volledig zou beëindigen om in Georgia te kunnen gaan vissen. Voorts heeft generaal Clay een nieuwe boers van de Amerikaanse propaganda- Politiek in Duitsland aangekondigd. „Tot toe hebben wij in Duitsland discus sie over geschilpunten opzettelijk verme- ^eh", zeide de generaal, „maar het prin- ciPe der vier mogendheden om elkaar aan te vallen is ernstig geschaad, zo Wet vernietigd. De generaal maakte hier een toespe- Vo de felle ,openbare aanvallen op de erenigde Staten door Sovjet-autoritei- BI~ en in het bijzonder op de rede, uit- g ®W°ken door kolonel Sergei Tulpanov, ke? CL yan de prOpaganda-afdeling van t\ve ?Us.sisch militaire bestuur, op de Riicc jaarvergadering van de door de etrtfu gesteunde Duitse socialistische snheidspartij. de^tfvfr verklaarde generaal Clay, dat rika=i was gekomen voor het Ame- •hgen militaire bestuur „om te verde- v® waarin wij geloven en aan te val er aan toe: „Het is aan ons er op toe te zien, dat geen Duitse leiders aan de macht komen, die geen democratie aan het Duitse volk brengen". Generaal Clay gaf hiermede te verstaan, dat hij zich vastberaden zou verzetten tegen een „verovering" van Duitsland door de lei ders van de socialistische eenheidspartij. In aansluiting op de mededelingen van generaal Clay, verklaarde kolonel Gor don Textor, hoofd van de „Information Control Division" van het Amerikaanse militaire bestuur, dat het Amerikaanse propaganda-offensief tegen het commu nisme de volgende week zal beginnen, zo niet eerder. 2e klasse. 2e lijst f 2000.— 1435 f 1500.— 13160 16679 f 1000.— 1474 6081 18075 f 400.— 8713 14046 17988 f 200.—: 2197 5983 14821 f 100.—: 3569 6179 6225 6398 14285 14601 de verflaag enige uren tot 100120 gr. C. en rolde het doek rond een cylinder, waardoor de kunstmatige craquelure ontstond. Er is meer. Het doek, dat Van Meege ren voor de Emmaüsgangers gebruikte, was voor zijn opzet te groot. Hij moest er een stuk afsnijden. Hij moest daar door ook een stuk van het spieraam verwijderen. Het afgesneden stuk hout is in het atelier van Van Meegeren te Nice weergevonden. Met röntgenfoto's is overigens ook aan te tonen, dat van het doek inderdaad een stuk is afgesneden. Soms onderbreekt de president even het betoog van de deskundige, om Van Meegeren te vragen, of het juist is. wat de getuige zegt. Onveranderlijk ant woordt Van Meegeren met een lichte bui ging: „Volkomen juist, edelaehtbare" en daarna zit hij «elf weer te luisteren met een aandacht, alsof hij een zeer interes sante lezing bijwoont. Het is ongetwij feld ook voor hem belangwekkend te zien, hoe bewezen kan worden dat hij inderdaad een vervalser is. En als tenslotte de deskundige tot de conclusie komt, dat onbetwistbaar vast staat, dat dit alles vervalsingen zijn, dan merkt Van Meegeren op, dat hij dit on derzoek zo fenomenaal vindt, dat het hem knapper lijkt dan het vervalsen zelf. De deskundige A. M. de Wild geeft zijn toelichtingen over zijn onderzoek van de verfstoffen, dat eigenlijk niet tot een de finitief resultaat heeft geleid, omdat niet onomstotelijk kon worden vastgesteld, dat bier ..nieuwe" verfstoffen, gebruikt waren. „Ik heb geen verschillen met de klassie ke verfstoffen kunnen ontdekken", zegt de heer De Wild, die over de samenstel ling van de verf bij onze meesters een grondige- dissertatie geschreven heeft. „Maar", voegde hij er aan toe, „dat is mis schien begrijpelijk, omdat Van Meegeren nu bekend heeft, dat hij bij het samen stellen van zijn verven gebruik had ge maakt van De Wild's dissertatie". Wel heeft deze getuige vast kun nen stellen, dat er een treffende over eenkomst was tussen de verfstoffen, op de schilderijen in kwestie gebruikt, en die, aanwezig in Van Meegeren's ate lier. Niet alleen de specifieke verfstof fen stemden overeen, maar zelfs de daarin voorkomende verontreinigingen. Dat gaf dus en antwoord op de vraag of het mogelijk was, dat Van Meegeren meer doeken geschilderd had. De heer De Wild heeft voor de echt heid of valsheid vroeger een enigszins andere mening aangehangen dan thans, zodat de officier, mtf. Wassenbergh, hem vraagt, hoe deze wijziging tot stand is gekomen. „Voor een definitief oordeel waren röntgenfoto's nodig"; antwoordt de ge tuige. „Tot tweemaal toe heeft de heer De Boer geweigerd, mij daartoe gelegen heid te geven, toen ik indertijd mijn onderzoek instelde". Dr. W. Froentjes geeft dan nog een verhandeling over het gebruik van de kunstharsen; de deskundige prof. dr. J. O. v, Regteren Altena formuleert zijn conclusie, dat de Vermeers In ieder geval vals zijn en mogelijk van Van Meegeren, t.a.v. de Dé Hoochs is hij echter gereserveerd. Daarmee zijn de deskundigen voor lopig uitgesproken. (Vervolg op pag. 2) Verwachting tot Donderdagavond: Matige, later weer krachtige Oos telijke wind en meer bewolking. Droog en koud. v Zon 7.29—17.18, maan 17.40—8.04. Een overzicht van de rechtszaal van het Gerechtshof te Amsterdam, waar hedenmorgen het procesHan van Meegeren een aanvang nam. Aan de wand hangen zijn schilde rijen. Inzet: Van Meegeren in de beklaagdenbank De Bijzondere Raad van Cassatie heeft vandaag uitspraak gedaan in de zaak tegen de minister van Staat, oud-minister-president jhr. mr. D. J. de Geer, tegen wie de advocaat-fis caal. prof. Langemeyer f 13.300.— boete had geëist, subsidiair vier maanden hechtenis met vernietiging v^n de sententie, tegen hem gewezen door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. Jhr. De Geer was zelf niet aanwezig. De beide cassatie middelen werden verworpen. Met de door het Hof opgelegde straf kon de Raad zich echter niet geheel vereni gen. De Raad vernietigde de senten tie, doch alleen ten aanzien van de straf en veroordeelde jhr. De Geer tot een gevangenisstraf van één jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder voorwaarde, dat hij zich gedurende de proeftijd geregeld zal moeten ophouden bin nen het grondgebied der gemeente zijner inwoning en zich niet daar buiten zal mogen begeven, dan met voorkennis en goedvinden van de door de procureur-fiscaal aan te wij zen, plaatselijke autoriteit. Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam had 23 Mei jhr. De Geer veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van één jaar met een proeftijd van dria jaar en vijf boetes ieder van f 4000.—* In Londen voorspellen politieke waar nemers, dat er binnenkort zal worden opgericht een socialistisch inlichtingen bureau, de „socinform", welke Praag als hoofdkwartier zal hebben en po gingen in het werk zal stellen om tot samenwerking te komen met de Kom- inform te Belgrado om met deze in stantie één propagandafront te vormen. Paus Pius XII heeft Dinsdag een be roep op de wereld gedaan om vertrou wen te stellen in de jonge Ver. Naties. Bq het in ontvangst nemen van de geloofsbrieven van de nieuwe gezant van San Salvador verklaarde de H. Vader; Niemand die de strijd voor een waar dige vrede als een heilige plicht be schouwt, dient het gebruik van deze mogelijkheid (de Ver. Naties als eèn wereldforum) om het geweten van de wereld wakker te schudden, te verwer pen. De Paus zei vervolgens, dat de na oorlogse gebeurtenissen samen met zo vele betreurenswaardige voorvallen niet temin niet weinig elementen van voor uitgang hadden gebracht, .die met vreugde begroet dienen te worden. Alle Franse politieke partijen, behalve de communisten, zullen vertegenwoor digd zijn op een massa-bijeenkomst, die de beweging voor een Verenigd Eu ropa te Parijs organiseert* Churchill heeft erin toegestemd de vergaderden - - tóe te spreken. De .oertópig, Is %££ÏSi tSTSS ËSZSZ %»- Kort nadat in de Kamer een verhit debat had plaats gehad, is het in Parijs tot ernstige ongeregeldheden gekómen, toen ongeveer 25.000 communisten, daartoe aangezet door een oproep van de Humanité, een vergadering tracht ten te verhinderen van ballingen uit de Oost-Europese landen. Bulgaren, Roemenen, Serven. Kroaten en Hon garen zouden het woord voeren over de onvrijheid in de Balkan-staten, wat de communistische pers er toe bracht haar volgelingen op te roepen onder de leuze: „Zij, die de Sowjet-Unie be ledigen, moeten zwijgen." Dit werd aanleiding voor vele duizen den om zich naar de „Salie Wagram" te begeven, waar de bijeenkomst zou ge houden worden. De Parijse politie was met sterke krachten opgekomen en had een cordon dwars over de Avenue Wag ram gevormd. Garde Mobile zette ten getale van 1500 man met rijen vracht auto's andere toegangen naar de zaal af. Door de druk van de opstuwende dui zenden werden de barricades echter ver broken, zodat 8000 communisten een kans kregen de Salie Wagram te naderen. Nadat men aanvankelijk telkens ge roepen had „La police avec nous", werd bepaald op 12 November a.s. munistische zijde schaarden. De politie ok toen er nog geen vrees bestond voor inflatie en muntontwaar- ding heeft goud altijd een grote aantrekkingskracht gehad. Menigeen had fortuin gemaakt als goudzoeker en speculant, maar ook vóór de oorlog zijn de slachtoffers van de goudzucht onder beursklanten in de hele wereld talrijk geweest, omdat zjj teveel vertrouwen hadden geschonken aan weinig eer lijke business-men. Ditmaal zijn er alleen reeds in En geland niet minder dan zeven duizend mensen ongelukkig geworden door een pionier'', die oorspronkelijk Ehrlich heette, maar, waarschijnlijk aange spoord door zelfkennis en „feeling", zijn naam ging spellen op een meer Engelse manier. De zich thans Norbert Erleigh noemende Ehrlich erfde vier jaar ge leden te zamen met zijn zuster een for tuin van meer dan 2% millioen, uitge drukt in Nederlands geld, nagelaten door zijn vader Ludwig Ehrlich, gena turaliseerd Engelsman, afkomstig uit Frankfort, die zelf zijn rijkdom te dan ken had aan Zuid-Afrikaanse goud mijnen. Zoon Norbert had hi Engeland zen uitstekende opvoeding genoten en zelfs in Cambridge gestudeerd.^ Toen hij in Afrika kwam, was hij iets over de dertig. Hij begon met een schrijftafel te kopen, die eens had toebehoord aan een vete raan van de goudvelden van de „Rand", Sir Abe Bailey genaamd. Snuffelend in een lade vond Norbert een kaart van de goudaders. Van dat moment af bleef zjjn aandacht op de goudmijnindustrie gevestigd. Thans is hij 42 jaar oud. Tweemaal is hij Engels multi-million - nair geweest. Tweemaal heeft hij zijn belangen overgedaan aan anderen. De tweede "Vnaai is het voor die „anderen" funest geworden. Want de New Union Goldfields, die verleden jaar, toen de goud-boom haar toppunt had bereikt, heette 60 millioen waarde aan Zuid-Afrikaanse mijnen, industrieën en allerlei ondernemingen te vertegenwoordigen, was de creatie ge weest van onze Norbert Erleigh. Hij was het ook, die de ,Anglo-TransvaaI Invest ment Company (Etngels-Transvaalse Be leggingsmaatschappij) had opgericht, welke een paar weken geleden op drie maatschappijtjes na de gehele New Union Goldfieldsbelangen had overge nomen. Deze overdracht geschiedde bij gelegenheid van een champagne- fuif, door Norbert in zijn „paleis" in de buurt van Johannesburg ge geven. In al zijn eenvoud vertelde hij, al rondwandelend tussen zijn gasten, dat hij zijn loopbaan begonnen was ais dood gewone houwer in een Canadese mijn! Ongeveer op hetzelfde moment verwis selden op de Londense beurs de aan delen Union Goldfield Shares van eige naar voor de kokette som van anderhalf millioen pond sterling! De keerzijde van de medaille is, dat sindsdien de zaken plotseling bergaf waarts zijn gegaan. Verleden jaar no teerden de aandelen nog 32V2 shilling, verleden week Vrijdag 11, Maandag j.l. nog slechts 6 shilling! In de laatste paar weken is «de waarde met twee derden gedaald, toen bekend werd, dat de beroemde Norbert zich uit de zaken had teruggetrokken. De commissarissen van de nieuwe groep, de Anglo-Transvaal Consolidated, hebben de ontdekking gedaan, dat het dividend van 30 pCt., dat in de komende maand zou moeten worden afgerekend, niet kon worden uitbetaald, omdat de groep van Norbert vijf millioen pond sterling blijkt te hebben geleend op korte termijn, terwijl de aanwezige middelen tot terugbetaling geheel onvoldoende zijn, zodat de aanstelling van een cu rator moest worden aangevraagd. Er zijn ongeveer honderd dochtermaat schappijen by betrokken. TVat er uiteindelijk van deze warboel terecht moet komen, is nog niet na te gaan, doch vast staat nu reeds, dat dui zenden ongelukkige aandeelhouders, die zich hebben laten verleiden tot aankoop tegen hoge koersen, een niet meer In te halen verlies hebben geleden. In het be gin van dit verhaal hebben wij de tra gische gevolgen van dit financiële schan. daal in korte trekken geschetst, begon op te treden en slaagde er na een heftig handgemeen in de manifestanten enige honderden meters terug te dringen. De barricades, die eerst de menigte had den moeten tegenhouden, werden op de langzame terugtocht door de menigte tegen de politie gebruikt, waarbij de Garde Mobile tussenbeide moest komen. Het mislukken van deze eerste aan val had een demoraliserende uitwerking op de communisten, waarvan de politie gebruik maakte. De toestand bleef ech ter ernstig. De ingang van een metro station werd vernield, waarbij de demon stranten stukken stenen en stukken ijzer gebruikten om de politie aan te vallen. Meer dan tien agenten werden hierbij gewond. De vergadering in de Salie Wagram kon tenslotte toch doorgang vinden, hoewel de politie vele belangstellenden de toegang weigerde, uit vrees dat op' nieuw communisten zouden trachten door de afzetting te komen. De Minister van Binnenlandse Zaken had geweigerd de vergadering te ver bieden, zoals de communisten eisten, daar zij een besloten karakter droeg. Tegen tien uur in de avond waren de straten in de nabijheid van de Are de Triomphe schoongeveegd. De straten lagen bezaaid met pamflet ten, jassen, hoeden en schoenen. Vele gewonden moesten door ambulance auto's naar ziekenhuizen Worden ge bracht. Na een Verhit debat op Dinsdagmid dag heeft minister-president Ramadief de Nationale Vergadering verzocht haar vertrouwen in de regering uit te spre ken. De stemming vindt plaats op Don derdagmiddag, wanneer de Kamer opnieuw bijeenkomt. De motie van vertrouwen werd ingediend door de socialistische afgevaardigde Charles Lussy en heeft slechts tot inhoud, dat de vergadering haar vertrouwen uit spreekt in het sociale en economische program van Ramadier. Ramadier £eide: „Er zijn mannen, die het land in twee blokken willen ver delen. Ik waarschuw u ervoor, dat hier van het gevolg alleen economische ruïne en burgeroorlog kan zijn. Er be staat nu. een nieuwe partij. Binnen enkéle dagen zullen wij haar" parle mentaire kracht kennen. Misschien horen wij vandaag of morgen vroeg wel hoe haar politiek is. Wij weten, dat zij een leider heeft" Ramadier pauzeerde enige secon den alvorens hieraan onder algemeen gelach aan toe te voegen: „Jeanne d'Arc heeft nooit gepro beerd de leidster van een partij te worden. Zij had te veel gezond ver stand." Ramadier verklaarde, dat een groot deel van het succes, dat De Gaulle in de grootste steden behaalde, te danken was aan de vrouwelijke kie zers en hij vroeg: „Hoe veel vrouwen hebben emotionele standvastigheid?" De zitting van Dinsdag droeg een uiterst rumoerig karakter, vooral toen na Ramadier de communistische partij secretaris Duclos het Woord kreeg. Te midden van een groot kabaal schilder- dé deze de beweging van De Gaulle af als een groep, die samengesteld is uit voormalige nazi-collaborateurs. Minister Bidault, een der leiders van de MRP, viel Duclos in de rede en riep uit „alles wat U over het plan-Marshall zegt is absoluut on waar." Duclos* rede. die twee uur duurde, ging gedeeltelijk verloren in een waar pandemonium, doordat de afgevaardigden veelvuldig hun lesse- haars dichtsloegen en de communis ten en leden van de rechtervleugel overvloedig scheldwoorden uitwissel den. Geruime tijd was het Herriót niet mogelijk de orde te herstellen. De rechtervleugel reageerde op de woorden van Duclos met het spreekkoor „Petkov Petkov Petkov". Toen Duclos' zeide, dat de regering op het punt stond de Franse nationale spoorwegen aan trusts „aan gene zijde van de Atlan tische Oceaan" te verkopen, verlangden Ramadier en andere ministers opnieuw bewijzen of anders intrekking van de beschuldiging. Duclos weigerde beide, terwijl ervan verschillende zijden „leu genaar" geroepen werd. Daar aan het bouwen van een natio naal monument in het Damplantsoen te Amsterdam voorlopig nog niet kan worden begonnen, heeft het nationaal comité voor oorlogsgedenktekens be sloten, een tijdelijk monument op te richten, dat op 13 December door H. M. de Koningin zal worden onthuld na een plechtigheid in de Nieuwe Kerk. Commissarissen der Koningin zullen uit hun provincie aarde overbrengen van de plaatsen, waar illegale werkers zijn gefusilleerd. Architecten van het tijde lijk monument zijn de heren A_ Komter en ir. J. B. ,v. d. Steur. Vanochtend 9 uur is de Commissie van Drie, die vergezeld was van Ganl en de republikeinse vice-minister van Buitenlandse Zaken Tamzil, op net vliegveld Magoewa bij Djokjakarta ooor Indonesische leiders ontvangen. De Commissie opende onmiddellyk na aankomst de besprekingen met de republikeinen. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Hadji Agoes Salim zal vanmiddag per vliegtuig arriveren, na dat hij een half jaar het Midden-Oos ten en Europa bereisd heeft. Dinsdagavond, een half uur na de be ëindiging van de werktijd, ontstond brand op de vierde verdieping van het middengebouw der N.V. Mignot en De Block Verenigde Tabaksindustrie aan de Kanaaldijk te Eindhoven De Eindhovense brandweer, die vrij wel .onmiddellijk met groot materieel ter plaatse was, kon het vuur in korte tijd tot de droogkamer voor binnenwerk, die ongeveer 20 bij 14 M. groot is, beper ken. si» In Londen daalde een zakenman met zijn helicoptère tussen de hoge gebouwen op een autoparke&rplaats. Het uas voor hem de kortste weg naar het kantoor. Het hef- echroef vliegtuig verheft zich weet is de lucht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1