Dag der zilveren leraren RIEK WESSELING Kunst uit verlangen geboren Willem Andriessen officier in orde van Oranje Nassau de Van Meegeren staat terecht Pater Vlaar benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau Feestconcert in Amsterdam AGENDA U HEEFT GELIJK... Sierhandwerk in het Frans Halsmuseum KUNSTZALEN HEERKENS THIJSSEN HAARLEMSE KUNST- ÉEMEENSCHAP Tram-archief blijft zich verweren Minister Neher naar Velsen SA.N.mS. Herinneringen aan Willem Andriessen besommingen Begrafenis Kardinaal Saiofti WOENSDAG 29 OCTOBER 1947 PAGINA 2 Pater Vlaar STAD EN OMGEVING 25 JAAR TRINITEITSLYCEUM Oppasser verkocht de meubelen Uitspraak Tribunaal Verduistering herencostuum L Taxi? Bei op 1.2.3.4.5. Het genie Leonardo da Vinei TWEEDE VOLKSCONCERT H. 0. V. Faillissementen 76 en 77 zijn de num mers van de nieuwe kolenbonnen. Siuur Uw bonnen nog vandaag naarof laai ze even halen door BRANDSTOF7ENHANDEZ. „DE SPAARNESTAD" Friese Varkenmarkt 610 Telefoon 14164 en 13904 AFSCHEID MEJ. A. M. BEAUFORT 34 jaar onderwijzeres Si. Antoniusschool RUMOER ROND EVA Burgerlijke Stand „PASTOR ANGEUCUS" LIEDERENAVOND BOGTMAN W. Bartels overleden DISTRIBUTIENIEUWS OPLOPENDE MARKT PARTIJ VAN DE VRIJHEID ZANDVOORT Distributien'euws GEMEENTERAAD In Indië overleden (Vervolg" van pagina 1) In de trits van feestelijkheden b(j gelegenheid van 't zilveren jubileum van hef Triniteitslyceum was het vandaag de dag der zes docenten, die mét het lyceum in het zilver stonden, namelijk de heren N. C. Andriessen, A. Blaas, S. Hooy, A. M. Julianus, L. C. Theunis en M. v. d. Weiden. Vanmorgen 9 uur droeg pater rector tot intentie van deze heren een plechtige Hoogmis op in de parochiekerk van Overveen, waarbij leraren en leerlingen aanwezig waren. Om half elf was het in het Rembrandttheater een drukte van belang, want daar kwamen de jongens bijeen om hun leraren te huldigen. Pater Van Straaten deelde aller eerst mede, dat het H.K.H. de Prin ses-Regentes had behaagd, pater drs. N. Th. Vlaar te benoemen tot Offi cier in de Orde van Oranje Nassau. Toen, na 'n minutenlange toejui ching, die de nieuwe officier staan de in zjjn balkonloge lachend in ont vangst had genomen, zong men ge zamenlijk het Wilhelmus. De eerste spreker, die zich tot de op- het podium gezeten jubilarissen richtte, was de pa ter-provinciaal der. Augustij nen. „God heeft het 'zo gewild", aldus pater Van Nuenen, „dat de mens geluk kig wordt door medewerking van de mens". Hijfeliciteerde de zes namens alle aanwezigen en de duizenden, die deze plechtigheid niet konden bijwonen. De functie, die gij 25 jaren hebt vervuld, Is een onderdeel van de gave Gods, aan U toebedeeld, waardoor gij andere men sen gelukkig hebt gemaakt. 25 jaar is geen eindpunt, maar een stempel en een reden tot dankbaarheid. De provinciaal bood leder een plateelbord aan met naam, datum en embleem van het ge doceerde vak. Pa ter-rector Van Straaten zeide: ,,aij zijt de mannen, die het fundament van de school hebben gelegd en de traditie hebben geschapen. Met helmwee zult gij wel eens terugdanken aan het intiemê en onevenwichtige van de kleine gemeen schap, maar het is mij opgevallen, met welk een openheid gij thans de grote gemeenschap stuwt, waarbij wy de steun van Uw echtgenoten en van Uw gezin niet willen vergeten. Moge gij nog lange Jaren Uw kracht aan de school blijven geven. Namens de leraren trad dr. P. C. v. d. Heyden naar voren. ,,De betekenis van het leraarambt,'' aldus spreker, „is voor katholieken anders dan voor degenen, die niet christelijk zijn. De taak is groot en verantwoordelijk. Het gaat er niet om de leerlingen te brengen naar het eind-examen alleen, het gaat om hoger waarden, die uit roeping geboren worden. Het vormen van de jeugd tot katholieke mensen in de maatschappij is een apostolaat, dat door het gebed .gesteund moet worden. Jullie, aldus spr., zijn de kern in de docentenkamer, goede collega's, die wü hoogachten en waar deren. Èn voor ieder had de woordvoerder een geschenk volgens het verlanglijstje. De leerling Niehe vertolkte de gevoe len-, van de bijna 800 scholieren en hij pakte zo met geschenken uit. dat de jubilarissen er zichtbaar verlegen onder Verden. Een goede gedachte was het. dat de dames, die in de log» hadden, plaats genomen, met een fraaie ruiker werden vereerd. Ontroerd dankte de heer v. d. Wei den namens zijn collega's. In de Koran staat, aldus spreker: ,,Een leraar U een levende onder de doden." Ik wil er aan toevoegen, dat wij ondanks onze vijf- en-twintlg ambtsjaren geenszins doden onder de levenden willen zij». De bijeenkomst werd besloten met een vertoning van de film „Roverssym- phonie''. Hedenmorgen is in het Frans Hals museum een tentoonstelling geopend van naald- en kunstnaaldwerk uit de laatste vijftig jaar. Het initiatief tot deze expositie, welke verschillende plaatsen in Nederland aandoet, hebben genomen de verenigingen „Tesselschade" en „Ar beid adelt", die uit tweeduizend werk stukken de fraaiste en meest gevarieer de, ongeveer driehonderd in getal, se lecteerden. Mej. Harmens sprak een openings woord. Een keur van geborduurde kle den en kleedjes, van Richelieu- en ap- pliquéwerk, een kleine, doch bijzonder fijne collectie religieus handwerk en een kostbare verzameling uit het bezit van H.K.H. Prinses Juliana ligt er uit gestald. Een dame, wonende aan de Frederik Hendriklaan, vertrok enige tijd geleden naar Amerika. Zij vond het blijkbaar niet veilig haar huls onbeheerd achter te laten. Een 27-Jarige barkeeper uit Amsterdam zou daarom een oogje ln 't zeil houden. Toen de dame na anderhalve maand terugkeerde vond zij niet veel van haar meubelen terug. Het bleek, dat de bar keeper bij gedeelten bijna alles aan een opkoper had verkocht. Hedenmorgen heeft het Haarlems Tri bunaal uitspraak gedaan ln de zaak tegen de N. V. Zand- en Grlntflrma Wed. Verheul en Zn. Het Tribunaal besloot, na overwogen te hebben, dat de firma Verheul zich niet anders heeft gedragen dan van Iedere goede Nederlander kon worden verwacht en dat het werk, dat zij voor de bezetters had gedaan, door haar niet vrijwillig was verricht, maar onder dwang en soms ernstige bedreiging, de beschuldiging als vervallen te verklaren. Enige maanden geleden werd er by de 35-Jarige fabrieksarbeider P. v. D. aan huls een herencostuum bezorgd, óf- .schoon deze een dergelijk coetuum in het geheel niet had gekocht of besteld, nam hij het zonder enige informatie aan. Het bleek .chter. dat het costuum ver keerd was bezorgd, waarop de bezorger naar v. D. terugging om het terug te halen. Deze had het Inmiddels maar ver kocht, waarna hij door de recherche wegens verduistering werd gearresteerd. Bioscopen: Rembrandt: Sciuscia (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: To be or not to be (18 j.)t 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Notorious (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Michael Strogoff (14 j.), Zondags 2, 4.30, 7 en 9.15 u. en in de week 2.30, 7 en 9.15 u.; City: De Brief (volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.: Spaarne-theater: De vrouwelijke Tarzan, 2:30, 7 en 9.15 u. Tentoonstellingen: Leffelaar (Wagenweg).: Eretentoonstel- ling bloemschilderijen van mevr. H. Din- gemans-Numans; Zondags: 25 u. en in de week: 105 uur. Biss. Museum: Middeleeuwse Kunst Zondag: 13 uur en Dinsdag-Zaterdag: 104 uur. Kunstzalen H. Thijssen (Plein 13): schilderijen, tekeningen en grafieken van Lizzy Ansingh, Riek Wcsseltng_e.a., in de week: 105 uur. Leffelaar (Gr. Markt): schilderijen en tekeningen van Willem Dooye waard, 10—5 uur. Frans Halsmuseum: Rondom Frans Hals en vanaf 27 October: Naaldwerk van Arbeid Adelt en Tesselschade. Woensdag 29 October: Stadsschouwburg: Toneelgroep Come- dia met „Het Glazen Speelgoed". 8 uur. Begijnhofkapel: Piano-avond Charles Mol, 8 uur. Donderdag 30 October: Stadsschouwburg: Jubileum Triniteits- Lyceum, Le Bourgeois-Gentilhomme, 8 'uur. Concertgebouw: Ver. Nederland-Canada Lezing ..Dwars door Canada" door de heer T. Plomp, 8 .uur. Géote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. AMSTERDAMSCHE BIJTTJIQ MIJ. Op onze voortgezette rondgang ter expositie in de kunstzalen Heerkens Thijssen treffen ons de stillevens van Ina Hooft die met-behoud van het spontane in de opzet, met gevoelige vormbehandeling en in verfijnde rijke kleur haar onderwerp schilderkunstig vertaalt. Dit in tegenstelling tot Ykelenstam, wiens fiin gepenseeld werk U verleidt het zo dichtbij mogelijk te bekijken om te zien of het toch inderdaad wel ge schilderd is. Voor het geduld om dit te lezen en toe te passen (hoewel groen glas en ten dele geglazuurd aardewerk hiertoe geijkt zijn) hebben wij respect, als schilderij vermag het ons niet te interesseren. i Sierk Schroder, met een drietal teke ningen naar naakt model vertegen woordigd, geeft als eerste indruk: een knap academicus te zijn. bij langer be schouwen blijkt hij toch meer ruimte voor suggestie overgelaten te Webben, naast een beschaafde tekening, toch ook het open gebleven papier mee te laten doen in de opbouw van de vorm. Jo van Tongeren blijft in zijn aqua relletjes dicht bij huis en Piet Spijker vergoeilijkt het onbenullige in de ma nier, waarop hij zijn „jonge vrouw" op het papier zet met het dubieuze excuus: (fantasie). Zijn. Zwitserse luchtige aquarellen echter, vooral dat bij Gan- dria, is prettig van compositie en kleur- geving en toont nog even de rake voor tekening in sepia. Gebonden door een zekere verwant schap is het werk van een drietal jonge Haagse beeldhouwers, leerlingen van Termote. Theo v. d. Nahmer steekt hier als de meest bewogene boven uit. Zijn beide portretkoppen zijn overtui gend van expressie, zijn „figuurtje" elegant en uitgesproken modern. De Haagse tekenares Riek Wesseling met haar fijntjes uitgewerkte potlood- „Leonardo da Vinci is een veelomvat tende persoon; hij is schilder, oeeldhou- wer, musicus, denker, ingenieur, bouw kundige, en onderzoeker." Aldus sprak de heer P. C. J. Reyne Dinsdagavond op de bijeenkomst van de Haarlemse Kunstgemeenscha'p in gebouw L. Mar- garethastraat lS. Voor hy ging spreken over het werk en leven van de beroemde schilder, hield ■de heer Reyne eerst een inleiding over' de oorzaak en de opkomst van de re- naissanoe, de tijd, waarin Leonardo leefde en waarvan hij eeft uitmuntend vertegenwoordiger was. In de middeleeuwen waren de men sen gebonden aan heersers, wetten en tradities. *Ook de kunstenaar "errichtte in die tUd volgens spreker een dienende arbeid, evenals de andere burgers. Men had geen besef van eigen persoonlijk heid tot aan de opkomst van de renais sance, toen de mensheid vrij werd. Hij voelde zich als een „microcosmos" en was zich bewust van zyn vorstelijke waardigheid als spiegel van de harmonie van het heelal. Jüist ln Italië waar deze nieuwe gedachten zeer grote op gang maakten, werd het genie Leonardo da Vinei ln 1452 geboren ais zoon van een notaris. By een grote Florentyme schilder genoot hij een voortreffelijke opleiding en reeds na enige tyd over vleugelde hy zün meester. Leonardo kwam ook nog enige tyd onder de In vloed van Laurenzo de Medici en bleef tenslotte kot zyn dood in 1519 op een aardig kasteeltje ln Frankrijk op uit nodiging van de koning. Zeer veel werk heeft hy op allerlei gebied tydens zyn vruchtbaar leven verricht. Hy maakte een uitgebreide studie van de anatomie van de mens, het dier en de plant en was ln zyn we tenschap ln sommige gevallen reeds verder dan andere geleerden «na vele jaren in later tyd konden komen. Ook in het schilderen was hy zeer vooruit strevend en gebruikte de nieuwste verf soorten, die wel zesr mooi waren maar waarvan de deugdeiykheid nog niet was beproefd. Vele van Leonardo's fresco's en schilderyen zyn dan ook thans door de atmosfeer aangetast, overdekt met een waas of op enkele plaatsen afge schilferd. Ook op het terrein van de beeldhouwkunst heeft hy waardevol werk nagelaten. Als bouwkundige maakte de kunstenaar stadsontwerpen, waarby hy ook de hygiëne een woordje mee Met spreken, gebouwen en andere oouwwer ken voor verdedigingsdoeleinden enz. Het was een Interessante lezing, welke de heer Reyne, die zijn toehoorders wist te boeien, met lichtbeelden verluchtte. tekeningen en zy verstaat de kunst in alle aandacht voor de structuur en de beweging van het oppervlak, ook het diepere wezen der dingen in de opper vlakte te trekken. Het meest gaat onze belangstelling uit naar haar beide zelfportretten, waarachter de uiterlijke koelheid een zeer gevoelig hart schuil gaat. Wij ont komen niet aan de indruk hier een stuk autobiographie te moeten herken nen van tragische inhoud: De afgeslo tenheid door de distels, het eenzame zei] dat over een onbewogen water naar de duisternis gedreven wordt. De spiegel in het andere is meer dan een vondst, een niet-conventionele opvat ting. Het is een symbool van alleen door zichzelf gekend te worden, open te staan voor een wereld zonder zich een deel ervan te weten. Dit eenmaal van het papier gelezen hebbend, wil men ook de witte cyelame tegenover de be klemming der dorre legp ruimte van de poczieloze kamer als een symboliek portret zien, en zelfs de trieste burger lijkheid van „Huizen", en de mummie daarin betrekken. De tragiek hierin zijn niet de omstandigheden zelf, maar in het feit dat een oplossing ontbreekt. Men verlaat deze kamer met het on bevredigd gevoel door de vitrage ge gluurd te hebben naar een tragisch be staan, zonder ook maar met een zwij gende vinger gewezen te hebben naar het verstikkende gordijn, dat ieder uit zicht in haar logheid smoort, maar dat slechts weggeschoven hoeft te worden om deze kamer te verbinden met een gemeenschap, waarin het licht eeuwig schijnt voor hen die er naar verlangen en het willen vinden. L. T. De derde Leonore-Ouverture, waar mee Marinus Adam gisteren dit tweede concert der C-serie opende, is wel de gaafste en meest complete en geeft het Fidel io-drama in geconcentreerde vorm weer. Het orkest gaf zich hierin, zoals ook verder gedurende de avond, ge heel en met goed voorbereide climaxen wist Marinus Adam er een spannende en zeer bevredigende vertolking van te geven. Het Zevende Vioolconcert, in'D-groot, van Mozart, dat Jan During ons bracht, is pas sedert een twintigtal jaren be kend, ofschoon het dateert van 16 Juli 1777. Door de bewerkingen van enkele solisten, die er een afschrift van beza ten, is het op enkele plaatsen wel enigermate van karakter gewijzigd en geeft het hier en daar geen Mozart in zijn puurste vorm. Wij vinden de ca» denzen van G. Enesco dan ook minder goed gekarakteriseerd, en te modern van geest. De solist, die wij reeds meer hoorden op het Haarlemse podium, droeg het werk aanvankelijk voor in een wat bescheiden klinkende toonge- ving,welke echter gaandeweg aan klank won. In het Andante en Rondo was hij volkomen ingespeeld en kregen we een technisch uitstekende en warm muzikale voordracht van het over het geheel poëtisch aandoende werk, met zijn opgewekte thema's en geestige figuratie. Terecht oogstte de kunstenaar met zijn vertolking veel succes, waarin hij Marinus Adam en zijn musici betrok. De inhoud der aan zijn kunstbc- schermster Frau von Meck opgedragen Vierde Symphonie is door Tsjaikowsky zelf naar de inhoud gekarakteriseerd als de ontwikkeling der gedachte van het Fatum, het noodlot, dat 's mensen leven beïnvloedt, en door geen kracht kan worden overwonnen. In de door Marinus Adam met algehele overgave geleide verklanking, waarbij het orkest veelal accuraat reageerde, maakten vooral beide middendelen op ons de meeste indruk. Het zou misschien mo gelijk zijn, door dieper doch minder wilde weergave der forti-gedeelten de indruk der kontrasterende gedeelten te verinnigen. Het zware koper weerde zich overigens uitstekend en qua geheel voldeed de interpretatie zeer zeker aan de verwachtingen van de grote schare toehoorders die dit concert bijwoonden, en die door langdurig applaus hiervan biyk gaven. J. Scheepens. De arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag 28 October in staat van faillissement verklaard: Johannes Blokker, koopman in plan ten, tevens hovenier, wonende tq Haar lem. Korte Lakenstraat 2 rd. Rechter commissaris: mr. J. H. Hiilsmann. Cu rator: mr. F. van der Goot, advocaat en procureur te Haarlem. Gerrit Jonker, poelier, wonende te Oostzaan, Zuideinde A. 286. Rechter commissaris: mr. J. H. Hülsmann. Cu rator: mr. A. B'ruch, advocaat en pro cureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is beëindigd het failissement van: G. Bakker, aanne mer, wonende te Haarlemmermeer, Nieuw-Vennep, Nieuwstraat 2. Rechter commissaris: mr. E. J. W. Top. Curator: mr. H. J. M. Tonino, advocaat en pro cureur te Haarlem. Laat et geen graa over groeien, neem een zaak die reeds jaren en jaren honderden Haarlemse gezinnon tot tevrgdenheid be dient. (Spaarne bij Viaduct) (Adv.) De Stichting Tram-archief komt op het verweer van de directie der NZH inzake de opheffing van tramlijnen te rug en schrijft ons: In onze brochure wordt betoogd dat het huidige tijdstip, nu er een groot tekort aan transportmiddelen is (zoals de NZHVM toegeeft), niet het moment is, om tramlijnen op te heffen, zodat het vervoer, dat thans door een groot aantal tramrijtuigen bediend wordt, door nieuwe autobussen overgenomen moet worden. De daarvoor nodige in vesteringen achten wij thans ontoe laatbaar. De directie schuift ons veel in de schoenen, dat niet in de brochure staat. Nergens boweren wij b.v., dat het vervoer op LeidenHaarlem niet met autobussen bewerkstelligd kan worden, alleen .geven wij aan, dat voor dit drukke en onregelmatige verkeer de moderne tram, door zijn in de grond andere kostenopboiiw dan een autobus, een betere oplossing biedt. De strek king vah de verkeerstechnische zijde van ons betoog strookt geheel met een publicatie van ir. Burgersdijk (op dit punt toch zeker niet ondeskundig) in „Spoor- en Tramwegen" van 13 Febr. 1947. Wij wezen op de noodzaak van een brede studie over de principiële oplos sing van de contraverse tram—autobus. Dat de burgemeesters accoord gingen met het verdwijnen van de tram uit de dorpsstraten, was ons volkomen be kend: wij weigeren aan te nemen, dat zij enthousiast zijn over de grote ta riefsverhoging, die een consequentie van die opheffing is. De mening van de gemeenteraden achten wij van meer belang; zover wij weten, spraken zij di,t nog niet *"uit. De mening van de be trokken streek is bij de studie niet ge vraagd. De directie verzuimde in haar critiek een verklaring te geven, waarom de autobusretourtarieven gemiddeld 75 hoger liggen dan de framtarieven, hoe wel zij zegt, dat autobusexploitatie ruet duurder is dan tramexploitatie. Het antwoord, dat het opschrift deed verwachten, zochten wij tevergeefs. De minister van Wederopbouw zal dezer dagen, vergezeld van verschil lende adviseurs, een bezoek aan de gemeente Velsen brengen om het werk van de wederophouw in ogen schouw te nemen en verdere uit breiding té bespreken. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd nam mej. A. M. Beaufort gisteren afscheid als onder wijzeres van de St. Antoniusschool, waaraan zij sinds de oprichting op 15 April 1913 vertonden is. 1 Om 9 uur werd in de Paterskerk te harer intentie een plechtige H. Mis op gedragen, gezongen door de schooljeugd, waarna bestuur, autoriteiten en de ge hele schoolbevolking zich verzamelden in het feestelijk versierde gymnastiek lokaal der school. Vvrschillende spre kers brachten de scheldende onderwij zeres hulde voor het vele góede werk in de ruim 34-jarige periode aan de Groenmarkt-jeugd verricht. De jongens vertolkten door zang en voordracht hun gevoelens van respect -en dankbaarheid. Vele stoffeiyke blij ken van waardering werden juffrouw Beaufort aangeboden. De St. Antoniusschool verliest in haar een bescheiden, haxd-werkende, plichts getrouwe leerkracht. Op deze plaats zy haar de welverdiende dank gebracht van de vele honderden oud-leerlingen, hun ouders en van de gehele St. Antonius- parochie. Gisteren werd de Hharlemse politie er van in'kennis gesteld, dat enige perso nen het plan hadden - opgevat „voor de grap" het beeld Eva in het Kenaupark aan te kleden. Inderdaad kwamen er twee mannen, die poogden ökp doek over het beeld te werpen. De politie hield bei den aan en onderhield hen ernstig, om dat zij 'door/ hun grap het werk van een verzetsman als Johan Limpefs aantast ten. GEHUWD: E. M. Hoogkamer en A. v. Doorn; A. C. Nuisker en A. Betlem. GEBOREN: J. G. Aeissing en d. Graaf, z; A. V. Roozendaal en Bosman, z; A. M. Timmermans en ïnder, z; H. E. v. Telgen en d. Visser, z; J. Meier en Semtschenkowa, z; J. E. Spee en Graf, z; M. J.' Haringhuizen en Zwart, z; A. F. Plessius en Akersloot, z; G. A. Arnold en v. Akkeren, d; I. M. v. Para dijs en Kok, d; M. G. Hogervorst en v. Dalen, d'; L. Swier en Welk, d; J. M. Cornet en Otten, d; C. W. J. Dekker en d. Koning, d; J. H. Roomer en Koop man, 'd. OVERLEDEN: B. Lippus, 63 j,; A. M. Slenders-Stammus, 77 j.; J. A. Lucas, 63 j'.; J. Roskam, 55 j. Het bouwen van zes woningen aan de Betje Wolffstfaat in Haarlem-Oost is gegund aan de by de gehouden aanbe steding laagste inschrijver, de heer A. P, Wlnnubst, Orionweg 18. In de Amsterdamstraat werd gister avond een 19-jarige slagersjongen aan gehouden, die ln het bezit bleek te zijn van 15 kg. varkensvlees, dat van clan destien slachten afkomstig bleek te zyn. Bij een nader onderzoek nam ,de econ. dienst van de politie nog 400 pond var kensvlees ln beslag. De brievenbus in de Gen. Cronjéstraat zal vanwege het geringe aantal post stukken, dat in de bus wordt gedepo neerd, en de korte afstand van deze bus tot die in de Fr. Halsstraat en die aan het Bij post- en -telegraafkantoor Scho- terweg, met ingang van 29 dezer worden Het Concertgebouw was vol,'zo vol als het maar zijn kan. Het „blauwe zaaltje" was vol, en onder het orgel waren alle geïmproviseerde zitplaatsen bezet. Van ver bulten Amsterdam waren de vrien den en bewonderaars van Willem An driessen gekomen. Groot was het begroe- tlngsapplaus toen, na de ouverture „Pro metheus", de "jubilaris verscheen en zich aan de vleugel zette om Beethoven's Vierde Pianoconcert te spelen, met bet orkest, dat geleid werd door Hein Jor- dans. Het is nu niet nodig óm over de méri tes van deze Beethoven-vertolkingen van Andriessen uit te weiden. De fees telijke stemming verdiepte zich tot be wondering en dankbaarheid. En zo was het ook na het' vyfde Pianoconcert, dat na de pauze volgde. Reeds 40 jaïen speelt Andriessen dit concert, sinds hij er in '08 de prijs van uitnemendheid mee verwierf. Het is nog even fris en veroverend en uitnemend onder zijn handen als toen. der van wij, De directie der N.V. Europa-film te 's-Gravenhage houdt er eigenaardige methoden op na. Enige maanden gele den verspreidde zij onder een groot aantal katholieken van Haarlem een gedrukte circulaire, waarin „tot groot genoegen werd aangekondigd, dat de film „Pastor Angelicus" in het Frans Halstheater zou gaan draaien. Een paar dagen later verzocht de directie van dezé bioscoop ons deze circulaire te herroepon, omdat zij geen enkele af spraak met Europa-film gemaakt had. Europa-film heeft niet eens de moeite genomen ons een rectificatie te zenden, tot inlichting van het publiek. Deze week is wéér een gedrukte circulaire van deze N.V. verspreid onder onge veer duizend katholieken in onze stad. Ook wij kregen het verzoek aan te kondigen, dat „Pastor Angelicps" „van 31 October af" in het Luxor-Theater zou gaan draaien. De directie van deze bioscoop deelt op haar beurt mede, dat haar niets van een afspraak bekend is. Er is wel onderhandeld over een aan tal speciale vertoningen op Zondagmor gen. Deze methode van de directie N.V. Europa-film lijkt ons verre engelachtig, ja zelfs misleidend; protesteren er tegenl Sinds de dood van de eminente zanger Caro in 1933 treedt Laurens Bogtman op. In de eerste jaren hoorde men hem hoofdzakelijk in oratorium- en passie- werken. Door zijn omvangrijk, goed ge schoold en aangenaam getimbreerd ge luid, mede door zijn aangeboren- muzika liteit bleek hij aldra uitmuntend geschikt te zijn voor de bas-bariton-pjirtijen van genoemde werken. Bogtman vraagt de laatste tijd ook de aandacht als liederenzanger, beter ge zegd als voordrachtkunstenaar. Deze taak eist' meer, want het lied komt dan pas geheel tot zijn recht, wanneer de uitbeelding er van door een sterk intense beleving op de eerste plaats treedt. Bogtman koos de cycles „Die schone Müllerin", bestaande uit twintig liederen, die tezamen één verhaal vormen en toch onderling zo verschillend- van ka rakter en vorm zijn. Deze cyclus bevat zowel couplet- als doorgecomponeerde liedéren, uiterst teer, sprankelend en begeesterend, ingetogen en bewogen, licht-getint en droefgeestig van ka rakter. - Bogtman heeft met deze cyclus zijn hoorders een klein, select gezelschap geboeid. Al stond Jjet ene lied qua typering boven het andere (het applaus na enkele liederen bewees dit duidelijk), al bleef de' spanning niet altijd even sterk gespannen, toch gaf de zanger blijk, de tekst en de nog steeds unieke mu- ziekverklanklng goed aan te voelen. Als enkele liederen iets minder klank rijk waren, dan schrijven we dit toe aan de voor deze zanger ietwat te lange Hg-' ging er van, waardoor tevens de piano begeleiding, overigens zeer mooi door Hans Schouwman gespeeld, te donker getint werd. De cyclus is eigenlijk voor tenor geschreven en klinkt In hogere ligging fijner en transparanter. Als toegift zong Bogtman Frühlings- glaubé en Erlkönig, eveneens met door voelde voordracht, beheerste techniek en sonoor stemgeluid. OL. KOOP. U kunt het niet genoeg waarderen, dat u en uw gezin door God gespaard zijt gebleven voor t.b.d. Vooral tijdens en na de oorlog is deze ziekte weer schrikbarend toegenomen; 7.p dient echter met alle middelen be- 'streden te worden. U kunt uw dankbaarheid in daden om zetten en tevens daardoor helpen, die ziekte te bestrijden, door a.s. Zondag uw gave te offeren in het busj.e. dat bij de kerken na de H.H. Missen zal worden voorgehouden. De opbrengst van deze collecte is bestemd voor'S.A.N.T.O.S., ue vereniging, welke steun geeft aan de on bemiddelde R.K. middenstander, die door t.b.c. is aangetast. ln het St. Elisabeth-gasthuis te Haar lem overleed dezer dagen op 50-jarige leeftijd de heer W. Bartels, vroeger lid van de Haarlemse gemeenteraad voqr de S.D.A.P. De heer Bartels verwierf zich in de bezettingsjaren vele verdien sten in de illegaliteit en was sedert de bevrijding werkzaam bij de P.R.A., waar hij vooral de collaboratie-zaken behan delde. f* t DONDERDAG 30 OCTOBER Haarlem (Vleeshal) uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen rest L, 5.30 12.15 en 2—4.45 uur. Heemstede (Binnenweg 160) uitreiking bonkaarten en schoenenbonnen 912.30 Mi—Mo en 24.30 u. rest M. Zandvoort (Haltestraat 4) uitreiking bonkaarten en schoenenbonnen AB 9— 3 uur. Badhoevcdorp: uitreiking bonkaarten, toeslagkaarten jonge en a.s. moeders en schoenenbonnen TZ; aanvraag formu lieren rijwelen AZ. In de pauze betrad Z«ne Excellentie minister mr. dr. P. J. Witteman het podium en deelde onder groot gejuich mede, dat het Hare Kon. Hoogheid de Prinses-Regentes behaagd had, Willem Andriessen te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje-Nassaü. Na afloop begaf een grote schare zich naar de Ronde zaal.'Hier had de heer Herman van den Eerenbeemt, voorzitter van het huldigingscomité, de leiding. Hij gaf het woord aan mr. de Jong Schou wenburg, bestuurslid,van het Concertge bouw, die aan Willem Andriessen, als eerste Nederlandse kunstenaar, de zilve ren medaille van het Concertgebouw uitreikte, „iets waar het bestuur altijd zuinig mee geweest is." Vervolgens spra ken, mr. de Bruin bestuurslid van 't Amst. Conservatorium, mr de Roos, wethouder voor Kunstzaken van Amsterdam, prof. Bemet Kempers, als voorzitter van de Nederl. Toonkunstenaarsvereniging, de heer Gehrels, voor de afd. Amsterdam van deze vereniging, pastoor dr. Duijves, voor de Katholieke Toonkunstenaarsver eniging, de.heer Plukker namens het Concertgebouworkest, en tot slot de heer Van den Eerenbeemt zelf, die de jubilaris een klokje, dat hij overhandigde, en een vleugel, die hij niet alleen kon torsen, aanbood. Willem Andriessen antwoordde in een levendig en geestig speechje en moest toen vele handen schudden en geluk wensen horen. Om hem heen lagen prachtige kransen van het Concertge bouworkest en -bestuur, en van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. v. E. Onze oud-stadgenoot, de heer A. G. G. Kroon, schrijft ons: Wanneer je een piano-virtuoos, paeda- goog en organisator als Willem Andries sen ter gelegenheid van Zijn 60ste ver jaardag in het Concertgebouw te Amster dam hoort spelen op zijn bekende onge ëvenaarde en 'artistieke wijze en men verneemt bij monde van de minister van Binnenlandse Zaken, dat het de Prinses. Regentes heeft behaagd, de jubilaris te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau en je herinnert je dan, dat deze kunstenaar meer dan een halve eeuw geleden 's Zondags in de hoogmis naast je stond als collega zangertje in- de St. Joseph-kerk te Haarlem, medelid van het zangkoor ,,Te Deum Laudamus", dan gaat er wat in je om en dan komen er velerlei herinne ringen bij je boven. Dan denk je: „Zal ik hem een aardig briefje schrijven en Willem, ja, zo noemde je hem toen, aan die oude tijd herinneren?" Och kom, ik veronderstel, dat het die, steeds nog eenvoudige, mens thans niet zal ont breken aan series brieven, kaartjes en telegrammen en dat ook die huldiging in het Concertgebouw, in het bijzijn van talrijke autoriteiten, zijn aandacht voor een vriendelijk en goedgemeend schrij ven van een zeer oude zangerscollega min of meer zal ontgaan. Ik doe het daarom maar door middel van dit dag blad. Wellicht dat het dan meer de aandacht trekt van deze mij zo sympa thieke kunstenaar, Want, en dit is de waarheid, wellicht was er in het ge heel gevulde Concertgebouw niet één aanwezige, die, zoals ik, Willem1 Andrios,- sen gehoord heeft bij zijn eerste optre den, al was het dan in besloten' kring in de Grote Vauxhall in de Wijde Appe- laarsteeg te Haarlem, in 1896 of 1897; het jaar weet ik niet precies meer. Wil lem was toen 9 of 10 jaar oud. Ter ge legenheid van een feestavond van „Te Deum Laudamus", van welk zangkoor zijn vader, wijlen N, H- Andriessen, di recteur-organist was, stond er: „Piano stuk, uit te voeren door de jongeheer Willem Andriessen" op het programma. Welk stuk het was, herinner ik me helaas niet meer, maar wel, dat wij, jongens, het verbazend mooi vonden en ook, dat Willem geen oog op de muziek richtte, maar geregeld zat om te kijken, wat bij ons natuuriyk een geweldige be wondering opwekte voor zijn P^zikaie vaardigheid en kunnen. Of het feit, dat er inmiddels een tractatle werd rondge deeld, aan het orr.kyken debet was, zou ik nu niet meer durven beweren, maar wie zal het zeggen? Eeri artist van 8 of 9 jaar behoeft het poete.der aarde toch niet te versmaden? En nu, ha meer dan een halve eeuw, zulk een huldiging, met een koninklijke .onderscheiding tot slot! Waarde heer Andriessen, m«n oprech te gelukwens. Gij zijt opgeklommen to,t het hoogst bereikbare ln Uw kunst. Moge God je nog vele jaren sparen, voor je zelf ie eezln en voor je kunstminnend Neerland Ik hoop je nog vele jaren te horen en ik zal dan minstens zo hard applaudisseren als in 1896 in de Grote Vauxhall te Haarlem. IJMUIDEN, 29 Oct. Drie stoomtrawlers ƒ43.000. IJm. 96 „Vios 4 12.840, IJm. 99 „Batavia" 25.000; motorloggers: Kw 158 ƒ9 270 Kw 54 12.940, Kw. 140 ƒ9.100, Kw. 56 1.320. i t De aanvoer bestond uit 25 kisten tar- bot en tong. 75 kisten schol, 300 k sten schelvis, 200 kisten kabeliauw 45 kisten schar, 20 kisten koolvis, 75 kisten aiver sen en 1800 kisten verse haring. Amsterdam, 28 Oct. 1947. Op het verlaagde koersniveau bood de markt vandaag op verschillende punten goed weerstand en gaf na een iets zwak kere opening in het verder verloop enige verbeteringen te zien. Dit gold vooral voor de Indische fondsen. Op de Petroleumafdeling opende Kon. Olie gedrukt met een circa 4% lagere hoofdkoers. doch kon zich in het verder verloop geheel herstellen. Het slot kwam zelfs iets boven gisterenuit. In de kerk van de H„ Andreas te Rome is Maandag de plechtige uitvaart geschied van kardinaal Carlo Salottb prefect van de Congregatie der Riten en bisschop van Palestina, die enige dagen geleden overleed. De plechtige requiem mis werd opgedragen door Mgr. Constan- tini, secretaris van de Congregatie voor de Propaganda, in tegenwoordigheid van de broeder van de overleden kardinaal, van de aartsbisschop van Toren to Mgr. MacGuigan, verscheidene kerke lijke hoogwaardigheidsbekleders, leden van het diplomatieke korps en een grote menigte gelovigen. De Italiaanse rege ring liet zich vertegenwoordigen door- de onder-staatssecretaris van de minis ter-president, Andreotti. Het stoffelijk overschot van de oVerledene zal worden bijgezet in de kapel van de Propaganda Fide op het kerkhof van Verano te Rome. Het hoofdbestuur van de Partij van de Vrijheid is voor de eerste maal bijeen gekomen. Omtrent het ter vergadering behandelde deelt men ons van de zyde der partij het volgende mede: Uitvoerig werd van gedachten gewis seld over de situatie, welke geschapen is door de vorming van het comité tot voorbereiding van de oprichting van een Democratische Volkspartij onder leiding van mr. P. J. Oud en de daartegenover door de partij aan te nemen houding. Men was eenstemmig van mening, dat het zeer te betreuren zou zijn, indien naast de confessionele, socialistische en communistische partijen niet een krach tige middenpartij gevormd zou kunnen Worden. De vergadering had met algehele in stemming kengis genomen van de uit eenzetting van de voorzitter n.a.v. het door mr. P. J. Oud in het Alg. Handels blad' van 30 Augustus j.l. geschreven ar tikel en verenigde zich met het streven naar samenwerking van in wezen poli tiek gelijkgezinden, op voorwaarde echter, dat 'deze niet tot vervaging van begin- selen leidt. Algémeen was men van oordeal, dat ten krachtigste stelling tegen het communis me genomen moet worden, terwijl voorts geconstateerd werd, dat de opvattingen van de P. v. d. A., welke onvermijdelijk tot een steeds verder gaande staatsbe moeiing moeten leiden, in tegenstelling zijn met het streven van de Partij van de Vrijheid, om hieraan zodra mogelijk en voorzover jegens het algemeen belang verantwoord zou zijn, een einde te ma ken. Bij de te volgen procedure voor de candidaatstelling van de in 1948 te ver. wachten tussentijdse Kamerverkiezingen, werd uitgegaan van de veronderstelling-, dat de candidaatstelling zal zijn 1 Juni en de stemming ongeveer half Juli. Uitreiking bonkaarten en schoenen bonnen te Zandvoort op Donderdag 30 October van 9—12 en van 1415 uur voor de letters A en B en Vrijdag 31 October voor de letters C cn D. De gemeenteraad van Zandvoort kwam Dinsdagavond bijeen Onder voor zitterschap van burgemeester Van Al phen. Bij de ingekomen stukken was een voorstel van B. en W. het des tijds door de Kroon geschorste raads besluit tot Instelling van een commissie voor de verdeling van loonruimte in te trekken. De raad ging hiertoe over De overeenkomst met Haarlem inzake toelating van leerlingen tot de Han delsavondschool werd goedgekeurd, na dat wethouder van der Moolen had toe gezegd dat zoVeel mogelijk bekendheid zal worden gegeven aan de Haarlemse inrichtingen voor avondonderwijs. Sportvelden werden verhuurd aan de Zandvoortse Hockeyclub en „Zandvoort- meeuwen" De voorzitter deelde mede, dat naast de kabelloods van het P.E.N. twee sportvelden aangelegd zullen Wor den, één vóór Zandvoortmeeuwen en één Voor de gymnastiekvereniging „OS.S." De katholieke kleuterschool zag haar subsidie verhoogd tot f 1700.per jaar en de Chr. kleuterschool tot f2500.- per jaar., Naar aanleiding van een vraag van de heer Siegers (K.V.P.) deelde de voor zitter nog mede dat Ir. Dnyvls zyn ontslag-aanvrage als directeur van Pu blieke Werken na een bespreking met B. en W, had ingetrokken. De heer Slagveld (C.H.) stelde bij de rondvraag enkele vragen over bezuini gingen, toegepast ln het bestek voor de bouw van 42 woningen aan de Burg. Engelbertsstraat. Wethouder v. d. Moo len zette uiteen dat deze bezuinigingen noodzakelijk waren omdat anders door het ministerie geen goedkeuring voor de bouw zou zijn verleend. De bezuini gingen tassen de constructie van de hul zen niet aan. Bij de familie is bericht ontvangen dat de sergeant E. Zeepvat, die in 1945 als vrijwilliger naar Ned.-Indië vertrok, aan pleuritis is overleden. Hoe is het mogelijk geweest, dat deze doeken in de handel kwamen en kopers vonden. De kunsthandelaar D. A. Hogendijk, die in het begin van de bezettingstijd vier doeken kocht van de makelaar R. Strijbis, staat, verklaart hij, nu zelf min of meer voor een raadsel, dat hij er indertijd ingelopen is. Hij zocht daar een uitleg voor: „De Emmaüsgan gers", die in Rotterdam hing, was toen algemeen bekend. De eerste Christuskop, die hij aangeboden kreeg, was nauw verwant met de Christusfiguur uit dat doek. Bij het „Laatste Avondmaal" had hy een ogenblik gedacht, dat het een eigen aardige indruk maakte, maar deze eerste indruk vergat hij weer, onder invloed van allerlei suggesties. Bij het aanbieden der doeken werd namelijk voorgegeven, dat zij afkomstig waren uit een oude collectie, dezelfde, waaruit de Emmaügangers stamde. Bovendien was het oorlog en behan delde men deze zaken min of meer on dergronds, omdat men bang was, dat, wat men aanzag voor nationaal bezit, in vreemde handen zou komen. Er zat in die dagen om deze hele affaire een sfeer van geheimzinnigheid, die het oordeel mede beïnvloed moet hebben, want als de heer Hogendijk nu b.v. De Zegening van Jacob" ziet hangen, kan hij zich niet voorstellen, hoe h'J het ooit mooi heeft kunnen vinden. De heer Strijbis, die de schilderijen ver kocht. had nooit willen geloven, dat zu zoveel waard waren, voor hij de zeer hoge bedragen, een half milhoen, ander half millioen, had horen bieden. „Zeu- zou ik ze niet willen hebben," zegt hij- Intussen tracht de president vast te stellen, hoe de hand-tekeningen op da doeken geplaatst zijn. Van Meegeren, zet dat uiteen, de deskundigen bevesti gen zyn lezing en ontkennen, dat het b.v. een originele handtekening zou zijn» die is overgebracht. Prof. dr. v. d. Horst krügt de gele* genheid, zijn psychiatrisch rap" port over de schilder toe te Hol1" ten. HU acht hem zeer sensitief, a-s°" ciaal, gemakkelijk in staat tot ranch" nes, die bjj deze vervalsingen'' inderdaad een rol gespeeld kunne® hebben. De zitting wordt dan voor een onderbroken-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2