phiuShave I IWEE POL T H DËIR, VGIOUW Uw mantel op maat! EEN DUBBEL PROFIJT VAN SOEPVLEES -RANGS BURGERS Ontslag aan ambtenaren der V oedselcommissariaten TERRITORIALE CONFLICTEN TUSSEN INDIA EN PAKISTAN Overbezette tussenhandel maakt de prijzen hoog Critiek op prijsvaststelling RUWE HANDEN Communisten verliezen in Denemarken DE BOOMPLAHTDAG TE WESTKAPÈLLE Prinses-Regentes aanwezig Bij Bedrijfschappen ondergebracht? WOENSDAG 29 OCTOBER 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Een explosieve situatie POLEN EIST GOUD TERUG directeur C. A. ONDERSCHEIDEN Raadselachtige yAhjdwyjxüriQ. 'Wordt vervolgd MGR. VERHOEKS NAAR NEDERLAND Niet alleen 't chagrijn van de pijn, Nauwelijks ls er enige rust gekomen onder de geweldige volksmassa's, die uit de Pendsjaab naar Indië en Pakistan zijn uitgeweken, of twee nieuwe conflicten doen zich voor, drei gend de toch al niet zeer welwillende verstandhouding tussen de beide nieuwe Dominions ernstig te verstoren. Zoals in de Pendsjaab-onlusten, ontstaan uit de verdeling van dat gewest, welke door een grens-afbakeningscommissie tot stand Was gebracht, betreft het ook in deze gevallen territoriale aangelegenheden. En Wel van twee vorstenstaten, Jóenagadh en Kasjmir. De nabob van Jóenagadh, een Mo hammedaan, had zich bereid verklaard tot aansluiting van zijn land bij Pa kistan. Hij bevond zich daarmee in strijd met de meerderheid van zijn onderda nen, van wie 80 pet. Hindoes zijn. Het betreffende staatje is slechts klein, maar het ligt aan de kust (op het schier eiland Kathiawar) en ontleent daaraan een belangrijkheid die boven zijn uitge strektheid uitgaat. De Indische rege-, ring, meester van alle omliggende sta ten, heeft het er niet bij laten zitten. Zij heeft schepen, troepen en vliegtuigen gezonden, die op het eerste teken het landje kunnen binnenvallen. Bovendien heeft zij een hjokkade tegen Jóenagadh afgekondigd, die haar gevolgen binnen enige tijd ongetwijfeld zal hebben, om dat de ravitaillering» uit Pakistan, dat zelf grote voedseltekorten moet over winnen, niet lang voldoende kan zijn. De regeringen in Delhi en Karachi hebben weliswaar besloten, de zaak door middel van een volksstemming tot een oplossing te brengen, doch het is weinig zeker, dat de uitslag van dit referendum niet tot taferelen aanleiding zal geven, soortge lijk aan óie welke de Pendsjaab in bit tere ellende gedompeld hebben. Precies het tegenovergestelde doet zich voor ln>het ten Noordwesten van Pakistan gelegen gewest Kasj mir, een rijke en grote provincie, waarin een 8Q pet. der bevolking de Koran volgt. Hier namelijk heeft de maharadja, Sir Hari Singh, een Hindoe, besloten zijn land bij India te voegen. Geholpen door geloofsgenoten uit Pakistan, zijn de 'boe ren van Kasjmir in opstand gekomen tegen hun heerser. Hun beweging breidt zich voortdurend uit, en de nieuwe rege ring, die het bewind van Sir Hari Singh heeft overgenomen en uitsluitend uit Hindoes bestaat, is er tot nu toe niet in geslaagd, haar meester te worden. De autoriteiten te Delhi hebben ook naar deze stfeek versterkingen gezonden, voor namelijk Sikhs, de meest krijgshaftige Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een nota van de Poolse re gering Ontvangen, waarin Polen de te ruggave eist van meer dan 100 ton goud, dat door de Duitsers gestolen zou zijn mi zich nu in de handen der Westelijke Geallieerden zou bevinden. Naar ver luidt zijn te Washington en Parijs nota's van dezelfde inhoud overhandigd. De Nederlandse ambassadeur te Lon den heeft de heer B. Brenninkmeyer, een der directeuren van dé firma C. en A., de versierselen overhandigd van de officier in de orde van Oranje-Nassau. lieden van het ganse schiereiland. Het besluit van Pakistan* te, berusten in het houden van een volksstemming voor Jóenagadh, zal waarschijnlijk op verlies van dit staatje aan India uitlo pen. Het is geen zonderling besluit, om dat het zich houdt aan de methode, die, reeds dadelijk na de verheffing der'twee delen van Voor-Indië tot Dominions, in enkele andere grensgeschillen werd ge volgd. De precedenten zouden dan echter ook voor het geval-Kasjmir zulk een volksstemming eisen, maar daarvan wil men in Delhi niet veel weten. Het zou dan immers op een slechte ruil neerko men! Intussen heerst er een uiterst ver warde en explosieve situatiein het ene land staan Indische legereenheden tegenover een officieel tot Pakistan be horende regering, in het andere land te genover een grote, fanatieke bevolking: Slechts één vonk en het kruitvat kan uiteen springen. Er zijn in ,d.e. ternau wernood énkele maanden oude geschie denis van het vrije Voor-Indië al eerder oorlogsdreigingen geweest. Ze zijn er weer en niet minder gevaarlijk. Ik scheer me nog snel even extra glad met Philips „PHILlSHAVE" - zegt Staalbaard, al* hij- een belangrijke afspraak heeft. Alleen de steker in het stopcontact en terwijl ik rustig zitten blijf, vliegt mijn baard er af. Laat Uw han delaar U eens demonstreren hoe makkelijk inderdaad het droogscheren is met PHILIPS STAALBAARD Ook UW baard vliegt eraf! N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND-EINDHOVEN Blijkens het voorlopig verslag betref fende het hoofdstuk „Economische Za ken" van de rijksbegroting 1948 herin nerden vele leden er aan, dat, toen vorig jaar de loonstop werd afgekondigd, daar aan de toezegging werd verbonden, dat de prijzen zouden dalen. Niettegenstaan de er sindsdien in deze richting krachti ger is opgetreden, is het verlangde ef fect echter nog niet bereikt. De prijscontrole heeft zich zo ver volgden de leden, hier aan het woord in hoofdzaak gericht op de prijscalcula- tie van het industriële gebruiksgoed. De kosten van levensonderhoud worden echter voor het grootste gedeelte be paald door de hoogte van de huur en de prijs van de voedingsmiddelen, ter wijl in vele gevallen de controle op de prijzen daarvan is opgeheven (aardappe len, groenten, fruit). Daarom verdienen de prijzen van" de voedingsmiddelen ernstige aandacht, wil men' inet de poli tiek van prijsverlagingen succes hebben. Voorts is aldus deze Heden een niet onbelangrijke oorzaak van de te hoge prijzen gelegen in de aanzienlijke overbezetting van de tussenhandel. Sa nering is hier dringend gewenst. Verscheidene leden waren, onder volledige erkenning van de moeilijk heden, waarvoor de overheidsorganen zich bij de prijsbeheersing geplaatst zien, van, oordeel dat de prijsvaststel ling veelvuldig aanleiding kan geven tot gegronde critiek, doordat de prijzen enerzijds te hoog en anderzijds te laag worden gesteld. De distributie van textiel is aldus verschillende leden onvoldoende. Verbetering van het textielpakket is dringend noodzakelijk. Tenslotte oordeelden enige leden het onjuist dat bij de brandstoffendistribu- tie geen onderscheid wordt gemaakt tussen grote en kleine gezinnen en dat geen rekening wordt gehouden met hen, die krachtens hun ambt een extra ruimte moeten verwarmen. Op middenstandsgebied moet van een niet verantwoorde achterstand in wet geving worden gesproken. Vele leden drongen aan op intrekking van het naast de vestigingswet van kracht zijn de algemeen besluit vestiging kleinbe drijf. Verscheidene dezer leden voegden hier nog aan toe, dat met net bedrijfsleven en met name met de middenstandsorga nisaties geen behoorlijk overleg wordt gepleegd over prijzen en winstmarges; met bezwaren Wordt te weinig rekening gehouden. Vele leden waren van mening, dat de kolenproductie per man onder de hui dige omstandigheden niet meer kan worden opgevoerd, tenzij tot snellere mechanisatie wordt overgegaan. Het is daarom van belang, dat aandacht wordt besteed aan de tewerkstelling van ge huwde Nederlandse arbeiders en de huisvesting daarvan in de mijnstreek, alsmede aan het aantrekken van ge huwde arbeidërs, die elders wonen. Bij de parlementsverkiezingen, welke gisteren in Denemarken hebben plaats gehad, hebben de Deense communisten aanzienlijke verliezen geleden. De socialisten en links-liberalen heb ben hun posities kunnen verbeteren. De nieuwe zetelverdeling in het par lement is als volgt: sociaal-democraten 59 zetels (winst 9), Boerenpartij 49 ze tels (winst 11). Conservatieven 17 zetels (verlies 9), Liberalen 10 zetels (verlies 1), Communisten 9 zetels (verlies 9), Georgisten 6 zetels winst 3), Nationale Eenheidspartij geen zetels (verlies 4). De communisten verkregen in totaal 141.047 stemmen tegen 255.234 in 1945. De socialisten behaalden 834.035 stem men. De Duitse minderheid in Noord- Sleeswijk kreeg geen stemmen genoeg voor een vertegenwoordiger in het Deense Parlement. Ruzie in de mode-wereld En relletjes in de gangen van een universiteit - Treinladingen vriendschap - Wat moet ik met zoveel geld doen? - Dié man h^eft een stevige maag Lange rokken en korte, haren kun nen onmogelijk samen gaan, vol gens Europa's leidende personen op gebied van de haar-mode.De vast legging van een korte-haar-mode op het Internationale Kappers Concours in 'Parijs is dus in strijd met die andere Wet van Parijs, welke de lange rok Voorschrijft. Met het gevolg, dat beide Partijen hun krachten verzamelen om te|en elkander in het strijdperk te treden. Engelsen voorspellen een harde strijd, welke in dit geyal letterlijk op de hoofden van de grote massa der Vrouwen zal worden uitgevochten. Mr. Foster volgens zijn volgelingen iemand met haar op zijn tanden van het Gilde van kappers heeft de cam pagne geopend met een aantal hatelijke opmerkingen over de lange rok. Het antwoord wordt een dezer dagen ver- Wacht. In Ohio is die lange rok weer de aanleiding geweest tot formele rel letjes. Gelukkig voor de politie ge beurden deze bittere dingen binnen de hiuren van de Kent-Universiteit, zodat blanke sabels noch traangasbommen er aan te pas behoefden te komen. Het be gon aldus: in de gangen van de univer siteit werden alle meisjes door jongens- Studenten aangehouden en tegen een biuur gezet, waarop een maatlat was aangebracht. Draagsters van langere fokken dan tot voor kort gebruikelijk Was, werden op een zwarte lijst ge- Plaatst. En dat wil wat zeggen, want grote plakkaten lieten het „onder ede" stgelegde besluit van alle jongens we- tsn, dat meisjes van de zwarte lijst zou den genegeerd worden. „Sleur je rojc- niet door de modder", was het blotto van de actie. Het stond als slogan •Pet zwarte letters op de muren ge balkt. Tot ergernis \an de meisjes en be rector, tot vreugde vermoedelijk van een of andere schilder. naam bent van een kleine anderhalf millioen en een huis van 20 kamers, komt niet iedere dag voor. Alleen.... Hilton is 73 jaar en dat vindt hij een beetje oud voor zoveel geld. „Dertig jaar geleden had ik er nog wel wat mee kunnen doen, maar nu!" Intussen is mijnheer Hilton naar een goed hotel verhuisd en heeft'een nieuwe pijp en het puikje van Engelse tabakssoorten gekocht. reinladingen vriendschap worden van Los Angeles naar New York getrokken. Dit als onderdeel van ~6n Amerikaanse actie om voedsel te erzamelen voor Europa. De trein zal b veertig steden stoppen en overal het b-bbsel inladen, dat de burgers ter be- etnkking stellen. Los Angeles heeft wagons vol gemaakt. Men hoopt, jj l men tégen de tijd, dat de trein in J55Y York is, minstens tachtig stuks zal hebben. was gisteren eigenlijk eèn goede dag voor de Engelsman héH„, .bn William Hilton. Plotseling bt thuis te krijgen, dat je erfge- e gevangene, die een dezer dagen li# II in dè gevangenis van Lansi.„„ (Kansas) werd geopereerd, moet een .stevige maag hebben gehad. Er kwamen maar even uitte voorschijn: anderhalve kilo staal, in de vorm van 401 spijkers van verschillende grootten, een schroef van zeven-en-een-halve centimeter, een koperen sluiting, elf punaises en 61 kleine metalen voor werpen, waaronder paperclips en vei ligheidsspelden. Bovendien gaven de doctoren de verbaasde zusters aan: twee complete veiligheidsscheerapparaten zonder mesjesen vijf pannespon- zen. Toen was het uit. „Ik heb honger", moet de patiënt even latër hebben ge zegd. Zijn toestand wasuitstekend. Gunnar Edström, een Zweedse schoenpoetser, heeft grootse al- lures gehad. Hij heeft zichzelf zelfs het praedicaat „koninklijk" toege- eigend, door in de koninklijke wachtka mer van hét Centraal Station van Stockholm gedurende enige maanden te slapen. Voor de variatie genoot hij af en toe zijn nachtrust in het kantoor van de directeur van de Zweedse spoorwe gen. De politie heeft hem nu maar voor een tijdje in een ander gebouw van de koning ondergebrachtin de ge vangenis, in cel nummer zoveel op de bovenste etage. „Met uitzicht" zei zijn cipier een beetje spottend, voordat hij de deur in het slot liet valleh en vier keer afgrendelde. ruwe huid: Purol 3. PUROLIN (verfijnd product voor de vrouw). Doos 40 0 ct. I oducf 40 ct. I Het plezier van menige vrouw over haar nieuwe jurk van behoorlijke lengte kén be dorven worden door het simpele feit, dat de mantel van een vo rig jaar nu te kort is en een paar centimeter van de jurk laat zien, maar nodig is deze ergernis geenszins. Vooreerst Is het niet per se noodzakelijk, dat uw mantel even lang of iets langer is dan uw jurk. Vindt u het echter onprettig, dan kan daar wel wat op gevonden wor den en Indien de mantel van een kleur is, welke goed har monieert of contrasteert met de kleur van de jurk, welke er onder gedragen wordt, is de eenvoudigste oplossing hoe ongelooflijk het moge klinken de te korte mantel nog Iets korter te maken. Wanneer mantel en jurk een harmonisch geheel vormen, mag de mantel wel van 10 tot 25 c.m. korter Zijn dan de jurk; het is juist het tekort van ei.kele centime ters. dat een onprettige Indruk maakt. Natuurlijk is niet iedere mantel hier geschikt voor; een sportmantel leent er zich het beste voor. Wanneer we echter denken aan de felle kou van verleden jaar en aan hetgeen ons misschien nog te wachten staat, aarzelen we toch wel even om deze oplossing toe te passen. Laten we dus eens zien, hoe we onze mantel kun nen verlengen. Het is natuur lijk het gemakkelijkst de inslag aar^ de onderzijde Uit te leggen en de mantel met een reepje voering, een lintje of een biesje van onderen netjes af te wer ken. Dikwijls heeft een mantel echter maar 1 a 2 c.m. zoom, welke dan nog bij de belegsels uitgeknipt is; fn dit geval loont het werkelijk de moeite niet de mantel aan de onderzijde los te majten. Een goede oplossing hoe een eenvoudige getailleerde mantel te verlengen, is het aanbrengen van een rand bont garnering aan de onderkant. (Fig. I).-Een dergelijke garne ring van randen bont is trou wens heel modern; niet slechts aan de onderzijde van de man tel, maar zoals wij reeds op merkten in ons praatje over de mantelcostuums ook langs de sluiting van boven tot on der. Er wordt soms een brede rand bont om de schouder ge legd als een klein cape'je, maar ik zag ook een rand bont op de heup aangebracht (fig. 2), zodat de mantel d9 indruk gaf van een mantel- costuum en waarmede in ieder geval werd bereikt, dat de nieuwe heuplijn werd geaccen tueerd. Wie er de moed voor 'heeft knippe dus de te verlen gen mantel op de heup door en zet er een rand bont tussen. Hier is echter ook niet elk mo del geschikt voor. Bij dit model moet de taille zo-nauw moge lijk zijn, desnoods teréchte men dit te bereiken door het aan brengen van een paar taille naadjes. Ook moet er gelet wor den op inknipséls van even- tuële zakken, opdat deze niet Nu wij het er over eens zijn geworden, dat een jurk van verleden jaar met wat goede smaak en handigheid stellig op modelengte kan worden gebracht, rest ons nog ditzelfde probleem ten opzichte van onze man- .tels te bespreken. in bet gedrang komen. Wellicht zal nu een of andere schran dere geest hier opmerken, dat door het dure bont een op deze wijze verlengde mantel duifrder Fig. II Fig. I is dan een nieuwe Jas. Stel u gerust, het behoeft geen echt bont te zijn en verschfllênde magazijnen brengen randen imi tatiebont ln de handel, hoewel ik er nog niet mee zag adverte ren. Mogelijk kan ook een ge sleten, te nauw of ouderwets bontjasje hier goede diensten bewijzen. Voor degenen, die hferover beschikken, vestigen wij de aandacht op een mantel, welke wij op een der laatste shows hebben gezien, waarvan het bovengedeelte uit stof en het ondergedeelte uit bont was ver vaardigd (Chic en practisch voor de komende koude dagen!). TRUUS Nu we geregeld hoewel slechts tijdelijk een extra rantsoen vlees krijgen toegewe zen, kunnen -we ons af en toer de weelde permitteren bouillon te trekken van vlees. Veelal wordt dit vlees gebruikt als vul sel in de soep, we kunnen het echter ookverwerken tot een apart vleesgerecht. Haché. 250 gr. soepvlees, een stukje boter of vet, 2 uien, 1 laurier blad, 2 kruidnagelen, een paar peperkorrels, een restje just 2 a 3 eetlepels azijn, 2 thee'epels suiker, wat soja of bouillon aroma, zout, aardappelmeel of maïzena. Smelt de boter of het vet in een pan, snipper de schoonge maakte uien fijn en iaat ze sa men met de kruiden liehtbruin fruiten. Voeg er dan het soep vlees, dat fn kleine stukjes ge sneden is, aan toe en iaat het vlees onder af en toe omroeren even meefruiten. Giet sr vervol gens de azijn bij en doe er de soja of bouillon-aroma, het restje jus, het zout en de sui- këb bij. Stoof het vlees gedu rende pl.m. een uur tot het mals Is. Maak het aardappelmeel aan met een scheutje koud water tot een glad papje en bind hier mede de jus. Jachtschotel. 250 gr. soepvlees, een stukje Zondagmorgen hoorden wij in de kerk een predieatie over Christus Koning. Het was een goede preek en wij luisterden met genoegen en de pater riep op zeker ogenblik uit: „Huisva ders. en hulsmoeders, gij allen moet burgers, eêrste-rangs bur gers zijn van Koning Christus." Inderdaad, zo is het, eerste rangs burgers. Helaas denken sprekers in vele bijeenkomsten slechts aan de man; als zij over de „eerste-rangs burgers" spre ken in hun redevoeringen. Waarom maakt men toch tel kens weer dit voor zovele vrou wen en meisjes pijnlijke onder scheid? Is het, omdat, misschien onbewust, de categorie der on gehuwde vrouwen nog altijd niet voor,vol wordt aangezien? Her innert men zich het bestaan van deze groep alleen maar, wanneer het probleem van de hulp in de hulshouding ter sprake komt? Dan komt ze opeens in het mid- delDunt der belangstelling te staan en dan is zij de*zondenbok, aan wie het te wijten is, dat be klagenswaardige hulsmoeders met grote gezinnen aan de druk kende zorgen ten onder gaan. Dan is zij het op w}e dé plicht rust, hier uitkomst te brengen. Is het wonder, dat veel meisjes langzamerhand de schouders optrekken, als in deze haar hulp wordt ingeroepen? Is het vreemd, dat de jonge vrouwen, die (niet uit vrije wil) geen huismoeders zijn, geen zin heb ben een betrekking, waar zij ge waardeerd worden, op te geven, om deze buisvrouwen, bij wie ze zich voortdurend .achtergesteld voelen, te gaan helpen? Reeds als kinderen op school werd het nns voorgesteld, zelfs van de zijde van ongehuwde onderwij zeressen, alsof er voor een vrouw maar twee mogelijkheden waren trouwen of in het klooster gaan. En wanneer nu deze kinderen vrouwen zijn geworden zonder eigen gezin, maar met een werk kring, waarin zij zich nuttig weten, dan treft haar slechts het verwijt, dat zij die vrouwen, die wel het doel bereikten, in de steek laten Het ls een wonderlijk geval! Van de ene kant tracht men steeds de vrouwen er van te overtuigen, dat haar ideaal zijn vérvulling zal vinden in het hu welijk. van de andere kant wordt het onderwijs steeds meer ge richt op het leven van de vrouw in een positie buiten bet gezin Waarom komen er geen voor stellen meisjes gedurende de leerplichtige leeftijd althans de grondbeginselen van de huishou ding bij te brengen, zodat haar handen bij huishoudelijk werk niet geheel verkeerd staan? Waarom doordringt men er de meisjes niet meer van, dat ook het leven van de, ongehuwde werkende vrouw goed en Gode welgevallig kan zijn? Het zou voor veel mei6.les enorm veel waard zijn geweest als ze haar ongehuwd zijn niet hadden aan gevoeld als een soort vernede ring, waaraan zo spoedig moge lijk een eind moest komen, zo dat ze maar spoedig de eerste de beste pretendent accepteer den, zonder er zich in te verdie tsen of hij de ware Joseph was. ~Te veel vluchtten op deze wijze in het huwelijk om eerst later te en-aren, dat ze gefaald had den. Het huwelijk ts goed; het huwelijk is uitstekend en wij zouden niets liever zien. dan dat men nog meer en nog dieper over tuigd was van de schoon- held en de waarde er van. Maar ongehuwde vrouwen kunnen er bezwaar tegen maken, dat zij bij alle mogelijke gelegenheden worden beschouwd en be handeld, als tweede-rangs burgers. In haar functies zullen zij vaak even nuttig werk kunnen verrichten als.de slovende huismoe ders in de hare en zij menen «daarom recht te hebben op waardering, niet alleen van haar eigen chefs, maar van ieder lid van de maatschappij. boter of vet, 3 4 uien, zout, peper, wat bouillon-arcana, 1 eetlepel fijngehakte peterselie, 1 kg. aardappelen, paneermeel. Snijd Het vlees in kleine blok jes, smelt de boter of het vet in een pan, laat er de gesnip perde uien in geel fruiten, voeg het vlees toe, strooi er zout en peper op, giet 'er ongeveer 1 dl. watergen de bouillon-aroma bij en laat de massa ongeveer een half uur zachtjes koken. Roer er dan de fijngehakte peterselie door. Snijd de koude gekookte aardappelen in schijven, leg een laag van deze aardappelschijven in een vuurvaste schotel, neem het soepvlees met een schuim spaan uit de jus en leg het op de aardappellaag. Dek het af met aardappelschijven en giet de jus er over heen. Bestrooi ze met paneermeel, leg er hier en daar een kluitje boter op en laat de schotel in een hete oven door en door warm en bruin worden. Gulaseh. 250 gr. soepvlees, 1 stukje bo ter of vet, 1 ui, een stukje knof look, zout- een mespunt papri ka. 1 toefje peterselie, wat sel- derijgroen, een kleine prei, 34 1. jus aangelengd met water, wat tomatenpuree, maïzena of aardappelmeel. Snijd het soepvlees in blokjes, smelt de boter of het vet, voeg hierbij de ui, het knoflook, het zout, de paprika, de peterselia, het selderij groen en de gesnip perde prei. Laat de massa onge veer 5 minuten fruiten. Roer er het vlees door en vervolgens de jus en de tomatenpuree. Laat het gerecht ongeveer 1 a lij uur stoven. Bind de jus tot slot met wat aangemengde maïzena of aardappelmeel. Mooie, groen wollen mantel van diago naal geweven stof; chique door het lage wijde armsgat en practisch door de aangebrachte in- steekzakken. Zeer geschikt voor jonge meisjes. I Westkapelle zal 4 November, even als Middelburg en Vlissingen, in het brandpunt der belangstelling staan. Hier vielen namèlijk op 3 October 1944 de eerste bommen op de dijken van Walcheren. Hier brak zich het eerst het water baan naar de vrucht bare vlakten van het eiland. 1 No vember landden hier met zware ver liezen de Engelse troepen, die de Duitsers uit hun laatste stellingen langs de Schelde verdreven en zo de weg naar Antwerpen vry maakten. In Westkapelle bracht de bevol king zeer zware offers aan have en goed. - De plechtigheden ter herdenking van de gevalen burlgers zullen in Westka pelle van eenvoudige aard zijn. In» op tocht begeeft de schooljeugd van West kapelle zich tegen het uur van aan komst der autoriteiten en genodigden naar de Zuidstraat, welke op 4 Novem ber herbeplant zal worden. Tevoren pijn hier de plantgaten gereed gemaakt, waar in de bomen een plaats zullen vinden. Als de officiële gasten, onder wie zich, zoals bekend, Prinses Juliana en Prins Bernhard bevinden, alsmede de Britse premier Attlee, de Nederlandse ministers Beel, Neher, Mansholt, Witteman en Van Boetzelaer van Oosterhout en talrijke leden van het corps diplomatique, zijn aangekomen, voert allereerst het woord de burgemeester'van. Westkapelle; Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot. Vervolgens zingt het Westkapels dameskoor een ge deelte uit de cantate „Westkapels heden en verleden" en daarna is het woord'aan de Britse premier, die in een rede de do den zal herdenken. De minister-presi dent, dr. L. J. M. Beel, zal hierop ant woorden. Vervolgens speelt de Mariniers, kapel der Britse marine de „Last Post" en worden de vlaggen van Nederland, Engeland, België en Noorwegen gehesen. De Minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening en ir. S. L. Lcu- wes namens het bestuur van het Rijks bureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd, hebben een schrijven ge zonden aan het personeel, werkzaam onder het ressort van bedoeld rijks bureau. Medegedeeld wordt, dat de personeels uitgaven, welke tot dusver uit het Landbouw-Crisisfonds werden bestre den, met ingang van het dienstjaar 1948 op de Rijksbegroting worden opge nomen, in verband waarmee het dienst verband met de Stichting voornoemd tegen 1 Januari wordt opgezegd. door BRAM VERSCHOOR 10) Gewoonlijk aan het einde van de avond kwam hij nog even terug op wat ons de volgende dag zou te doen staan. Die avond niet. Hij beantwoordde mijn naohtwens verstrooid. Ik lag al gerui me tijd in bed, toen ik meende, hem nog heen en weer te horen lopen. Zaterdags, dit ls nog een gevoel uit mün schooljaren, voel ik mij anders dén andere dagen. Het vooruitzicht op een vrije middag geeft Je als schooljongen al zo'n doezelig plezierige gewaarwording, ook de morgen een beetje Je gemak te mogen houden. Zo gaat het mij Zater dags nu nog. ook die Zaterdag, toen ik aan het ontbijt kwam, zonder me te her inneren, 's nachts mijn vriend te hébben horen heen en weer Jopen. „En? Goed geslapen?" vroeg Arie har telijk. „Best," bevestigde ik. „JIJ ook?" „Ik heb inderdaad een goede nacht ge had," antwoordde hij. „En een goed, zij het ook min of meer triest, ontwaken tevens." „Triest ontwéakt?" vroeg ik. „Hoezo?" „Dat vertelt je het ochtendblad. Hier heb je V' Hij reikte mij het ochtendblad toe, smeerde zich ,een boterham en bepaalde, zich bij het beleggen ervan zo nadruk kelijk, dat ik begreep, op mijn gemak te moeten lezen. Ik vouwde het blad open en overzag de pagina. „Laatste berichten," mompelde Arie met volle mond. Ik zocht de laatste berichten. En las: „Door het plotseling springen van een voorband verloor dr. Meertens te Velp gisteravond de macht over het stuur van zijn a'uto, op het ogenblik, dat deze de bocht van de sterk hellende Postbank- weg nam. De wagen stortte van vijf me ter hoogte naar beneden en het mag een wonder genoemd worden, dat dr. Meertens er het leven heeft afgebracht. Per auto van de Geneeskundige Dienst is hij naar het gemeente-ziekenhuis ver voerd. waar hij ter verpleging is opgeno men. De auto van dr. Meertens is totaal verwoest.'' „Geen wonder, dat we gisteren ver- geels op hem hebben gewacht," zéi ik. „Een droge opmerking," zei mijn vriend. Ik keek hem nadenkend aan. In zijn töon hoorde ik namelijk een licht ver wijt, alsof ik een domheid gelanceerd had. Hij had blijkbaar iets anders van mij verwacht. „Het kan toeval zijn," vervolgde hij. „Zoek jé het nu niet wat él te diep?" vroeg ik, begrijpend, wat zijn nevenbe doeling was. „Ik ben niet gewend, het toeval een grote rol toe te schrijven," antwoordde hij. „Dat eist juist mijn voorzichtigheid, Brammetje. En zoals je het op het eer ste ogenblik ziet, heeft datzelfde toeval wel bijzonder veql ln te brengen, vind je ook niet? Een sterfgeval èn een verdwij ning, zo direct na elkaar, van zo di rect verwante personen. En nu wij in lichtingen willen zoeken bij een "vriend, krijgt, die vrjend een ongeluk, dat zéér licht dodelijk zou hebben kunnen zijn." Ik moest erkennen, dat het toeval zeer royaal te werk ging. Daar stond eohter tegenover, dat.... „Maar dan wordt het juist een buiten gewoon gecompliceerde geschiedenis," hernam ik. „Met een tegenspeler, die de moeite van het spel waard is," vulde hij aan. „Volgens een ander berichtje werd de heer Van Bemmelen Maandagochtend het laatst gezien ln de SteSnstraat, dus vermoedelijk op weg nar ziin nicht. Dit werd op het bureau van politie door ver schillende mensen medegedeeld. Het verband wordt dus waarschijnlijker, zij het ook niet duidelijker. Wat voor mij echter vaststaat, is iets heel anders." Ik keek hem vragend aan. „Bedien jezelf, vriendlief. We zullen er weer op uit moeten." „Wat staat er volgens jou vast?" vroeg ik. Het was mij niet mogelijk een nieuw gezichtspunt te ontdekken. „Dat ik de zaak niet meer loslaat, voordat ik zeker ben, wat toeval en wat opzet er in schuilt," zei hij. „Dus we gaan vandaag naar Den Haag." „Neen,'"zei Arie, „we gaén naar Velp. Op ziekenbezoek. We zullen de dokter thans in ieder geval aantreffen." HOOFDSTUK VI De praatgrage dokter „Dat men zó gemakkelijk, al ls het minder geriefelijk, vermaard kan wor den," zei het in lappen gewikkelde ge zicht. Wij waren door een verpleegster aan gekondigd als bezoek van bulten de stad. De dokter, twee hem onbekende he ren ziende, vermoedde in ons, dit deed althans zijn op monter Ironische toon uitgesproken begroeting denken, twee journalisten, wat al spoedig duidelijker werd, toen hij vervolgde; „Voor welke krant komt u?_ Het vet is van de ketel, want ik heb uw plaatselijke collega's al verteld, hoeveel meter verband de ver zekering te betalen krijgt." „U bent toegetakeld, alsof er niet al leen 'n verslag, doch bovendien een serie foto's aan de lezers kan worden voor gezet," antwoordde mijn vriend, in stijl. Wij komen echter niet voor de wereld pers, dokter Meertens. Wij maken deel uit van een stillere brigade dan die dei dagbladschrijvers. Heeft u de politie al op bezoek gehad?" „Ook dét nog," zuchtte de patiënt. „Nog niet. Ja, die krijg ik naar alle waarschijnlijk óók. En natuurlijk de inspectie.van de verzekering. Een onge luk komt zelden alléén, zegt men. Neen, dat slaat natuurlijk niet helemaal op u. Zo, dus komt van de politie?" „U zou het zo kunnen noemen, al ls het officieel niet precies zo," zei Arie- Arends. „Ik ben detective, mijn naam is Arie Arends." „Heremijntijd, waar heb ik dót-aan te danken?" „Voor een deel aan die zwachteihisto. rle, voor een ander deel aan iets anders. We hebben gistermiddag vergeefs op u gewacht Ik had u gaarne een en ander willen vragen ln verband met uw Vriend, mijnheer Van Bemmelen. die begin van deze week spoorloos verdwenen ls." Het Ugt ln de bedoeling de ambtena ren, die niet in dienst zijn van een Bureau van een Provinciale Voedsel- commissaris en wier dienstverband niet orri een andere reden moet worden be ëindigd, in directe dienst van het Rijk aan te stellen. Wat betreft de ambtenaren, werkzaam bij de Provinciale Voedselcommissaris- sen, wordt medegedeeld, dat het in het voornemen ligt, hen in de gelegenheid ta stellen per 1 Januari 1948 in dienst te treden van een der Bedrijfsschap- pen voor de Voedselvoorziening, tenzij van hun diensten na 31 December 1947 geen gebruik meer zal worden gemaakt Dit schrijven heeft vanzelfsprekend zeer veel beroering in de kringen der ambtenaren gewekt, daar men thans geheel in het onzekere verkeert. In het gunstigste geval aldus is men van me ning, zullen de arbeidsvoorwaarden slechter zijn dan die, waaronder men nu werkt. Z. H. Exc. Mgr. M. Verhoeks. aposto lisch vicaris van Soerabaja, zal zich op 3 November inschepen op de „Oranje" voor een bezoek aan Nederland. Mgr. Verhoeks ls voornemens enkele maanden in Neder land door te brengen, r De reserve-kapitein E. G. M. Everard is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Uw rheumatlsche pijnen met alle gevol gen slopen voortduren^ aan Uw hele gestel. Daarom moet ge U er tegen te weer stellen. Met Kruschen Salts. Dui zenden deden dat vóór U en zfj zijn trots op de heilzame resultaten die Kruschen hun gaf. Iedere morgen de - kleine dosis Kruschen maakt een ander mene van U. De aansporende werking van Kruschen doet Uw bloed sneller stromen; de seha- delijke zuren, die zich anders geen vast zetten. worden medegenomen en verwij derd langs natuurlijke weg. Dat is het gehehn van Kruschen en daarom is het ook voor U de remedie om weer helemaal de oude te worden, tiet en fit en vry van pijn. Vraag Kruschen Balts bij Uw Apotheker oï Drogist, (Adv.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3