Commissie van Drie voor de eerste maal bij Soekamo GROTE HANDEL IN ZWARTE TEXTIEL ONTDEKT Veiligheidsraad stelde teleur in Indonesische kwestie Medische teams naar Egypte Spaardeugd Djokja wil besprekingen voeren buiten Nederlands gebied Zeker twee ton winst gemaakt „NIEUW AMSTERDAM" AANVAARDT REIS NAAR NEW YORK „Verenigde Naties zijn in een crisis gekomen" GERUCHTEN ROND MIKOLAJCZYK Nam Poolse politie hem gevangen Nederl. Rode Krais wacht op Genève O Terugtrekking van onze troepen AANKOOP VAN AUTO'S KOMT NIET VRIJ Rijverbod op Zondag gehandhaafd Cura<?aose delegatie voor Londen VIER DODEN BIJ MIJN- ONTPLOFFING Drie ernstig gewonden .Het weer Staat van beleg in Egypte DE CHOLERA-EPIDEMIE Toi hoofd en hart Verdwijning van Duitse vrouwen en kinderen Rond de inlijving van Kasjmir bij India DONDERDAG 30 OCTOBER 1947 71ste JAARGANG No. 23988 T.N.I.-officieren naar Semarang P. A. Kerstens gen&raal- adviseur Nederlandse kolonie ingeënt RIJKSBEGROTING BUITENL. ZAKEN Plan-Marshall ONTMflNmiNG VAN DUITSE 0@M9GS!NDUSTRIE Beweerde verschijning van de H. Maagd w Waarachtige liefde is sterker dan de tijd:j Bezorgdheid van het Episcopaat POLEN ElSTi Pakistan zal het niet accepteren MR. HAMER VEROORDEELD TOT VIJFTIEN JAAR BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 50 ets, p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 14 cents per m.m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De Commissie van Drie is Woens dagavond tot overeenstemming ge komen met de leiders van de Indo nesische republiek ten opzichte van vele „preliminaire" aangelegenheden in verband met de toekomstige on derhandelingen tussen de Nederlan ders en de Indonesiërs. De Commissie was Woensdagmorgen naar Djokja karta gegaan en heeft daar tweemaal vergaderd met Soekamo en Sjari- foeddin. Beide partijen bespraken het aanwijzen van een neutrale of voor de beide par tijen aanvaardbare plaats van bijeen komst voor het voeren van de eigenlijke besprekingen. De Commissie heeft in een communi qué verklaard, dat de onderhandelingen over de eigenlijke besprekingen en over allerlei andere aangelegenheden, die daaraan voorafgaan, in een geest van good-will gevoerd zijn. Zij heeft erin toegestemd een Indonesisch verzoek in overweging te nemen, om de volgende keer, dat zij in Djokjakarta komt, langer te blijven. Dit zal waarschijnlijk binnen, kort gebeuren. De Commissie is vanochtend met Gani en Tamzil weer in Batavia teruggekeerd en zal, naar verwacht wordt vandaag of morgen met Nederlandse functionarissen besprekingen voeren over de plaats, waar de onderhandelingen tussen Nederland en de Republiek gehouden zuilen worden. Uit betrouwbare bron verneemt A. P„ dat de republikeinen niet een voorkeur voor een bepaalde stad of land te kennen hebben gegeven, hoewel Singapore genoemd is als een eventuele plaats, daar Djokjakarta er op staat, dat de besprekingen bui ten het onder Nederlands gezag staande gebied gehouden zullen wor den. Op een te Batavia gehouden perscon ferentie heeft Hadji Agoes Salim be vestigd, dat Schermerhom te Londen contact heeft gehad met Sjahrir, het geen echter niets ongebruikelijks was. Salim deelde mede, dat Sjahrir zich naar Nieuw Delhi begeven had, vanwaar hij zich met Djokja in verbinding zou stellen. 17 Officieren van de T.N.I. uit Bata via, die niet per vliegtuig naar de repu bliek mochten worden teruggebracht, zijn thans per vliegtuig naar Semarang gebracht en daar over de demarcatie lijn gezet met instructies hoe zij de eerste T.N.I.-post konden bereiken. In Brussel is op het departement van Buitenlandse Zaken de overeenkomst BENE LUXgeratificeerd. V.Un.r. baron Van Harinxma thoe Slooten, minister Spaak en minister Als Een 26-jarige accountant uit Am sterdam is met zijn zeven assistenten ën vele zwarte* handelaren gearresteerd wegens clandestiene handel in export goed op grote schaal. Van de textiel, die voor een half millioen gulden verkocht is, kon niets meer worden achterhaald en van ^e opbrengst slechts een klein gedeelte. Reeds enige maanden lang trachtten diverse opsporingsambtenaren uit te vissen, hoe deze zaak, die door haar grote omvang zeer ingewikkeld is, eigen lijk in elkaar zit. Zij troffen wel bij een grossier textielgoederen aan, die in feite voor de export bestemd waren ge weest, doch niettemin in het binnen land zelf waren verkocht. Voor export- De geruchten, dat het in de be doeling zou liggen, de aankoop van auto's met ingang van 1 Januari a.s. vrjj te laten, zijn onjuist. De aan dacht zjj er echter op gevestigd, dat een aankoopvergunning alléén ver eist is voor een nieuwe auto, de aan koop van een tweede-hands auto is niet aan een vergunning gebonden, aldus de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag wetsontwerp „Personenvervoer motorrijtuigen." Hoewel het, vooral onder de thans heersende omstandigheden, bezwaarlijk is, een gefundeerd oordeel te vormen omtrent het aantal auto's, waaraan ons land op het ogemblaik en in de toekomst behoefte heeft kan de minister mede delen, dat, gezien het zeer grote aantal nog wachtende aanvragen, het streven er op gericht is, binnen enkele jaren het vooroorlogse peil van ongeveer 100.000 personenauto's weder te berei ken. Het is niet juist, dat hij van oor deel zou zijn, dat thans een wagenpark van 65.000 personenauto's voldoende zou zijn, om in de behoefte te voorzien. Het bestaande tekort aan onderdelen wordt enerzijds veroorzaakt door gebrek aan deviezen, anderzijds door leverings moeilijkheden. In de laatste tijd is de noodzake lijkheid om grote zuinigheid, zowel met motorbrandstoffen als met het materieel, te betrachten, In sterke mate op de voorgrond getreden. In verband daarmede kan de noodzake lijkheid zich voordoen, nieuwe alge meen geldende beperkingen op te leggen. Dat het verbod van het rijden op Zon dag in de verschillende districten zoveel mogelijk op uniforme wijze dient te worden toegepast, onderschrijft de mi nister volkomen. Nagegaan wordt, wat ter bereiking van die eenvormigheid nog kan worden verricht De controle op de naleving van dit verbód heeft zijn aandacht. Teneinde ontoelaatbaar of ongewenst gebruik (waaronder ook onnodig gebruik op Zondag) van dienstauto's zoveel moge lijk te voorkomen, is op alle Rijiksauto's bet opschrift „dienstauto" aangebracht. De „Nieuw Amsterdam", trotser en mooier dan voorheen, is Woensdag middag van Rotterdam vertrokken, teneinde via Southampton de reis naar New York te ondernemen. De belangstelling voor Neder lands vlaggeschip was de laatste tijd enorm geweest. Duizenden en nog eens duizenden aanvragen uit alle delen van het land kwamen binnen om deze drijvende wereld te mogen zien, maar het was onmogelijk al die mensen tevreden te stellen. Het zou dag en nacht een schuifelparade zijn geworden, die aan het interieur te hoge eisen stelde, zonder dat dé el kaar voortstuwende massa mensen ook maar enigermate voldoening van het bezoek zou hebben gehad. De inschepingsdrukte, deze gehele dag, was weer als van ouds, echter met een belangrijk mindere graad van nervositeit dan toen de oorlog dreigde en vele Duitsers en Oostenrijkers in de Ver. Staten hun heil gingen zoeken. Terwijl het harmoniecorps van de H.A.L. op de wal vrolijke muziek liet horen, arriveerde omstreeks half vier, Prins Berhhard, teneinde afscheid te nemen van zijn vriend, de heer Willi am de Mier. Precies kwart over vier maakte het imposante schip zich los van de wal, nagewuifd en nagestaard door honder den op de kade en later door duizen den, die langs de andere Maasoever een plaatsje hadden gezocht. Tegen half zeven bereikte de „Nieuw Amsterdam" de pieren van Hoek van Holland. (Van onze parlementaire redacteur) Naar wij vernemen, zal de delegatie, die, op basis van de voorlopige overeen komst tussen de gouverneur van Curacao en het departement van Financiën in-, zake de voortzetting van de tengevolge der door Engeland afgekondigde conver siestop gestagneerde dollarbetaling aan Curasao nadere onderhandelingen met de Britse schatkist zal voeren, tegen half November naar Londen vertrekken. Gevolg gevend aan de overeenkomst, heeft de gouverneur van Curagao, dr. P. Kasteel, een aantal deskundigen uit dit gebiedsdeel ter formering van de delega tie aangewezen, zodat deze zal bestaan uit de heren mr. H. Hoogeveen, admini strateur van Financiën van Curagao, Kraft, secretaris van de Curagaosche Bank, Curiel, directeur van de Aruba Trading Comp., Menge, directeur van de Curagao Trading Comp., en Plants, lid van de Staten van Curagao. Van Neder landse zijde is tot generaal-adviseur van de delegatie benoemd de heer P. A. Kerstens, oud-minister van Economische Zaken. goederen behoeven uiteraard geen pun ten te worden ingeleverd. Door deze textiel nu in het binnenland zelf af te zetten konden de verkopers punten eisen, die ze weer zwart verkochten En daar ook de textiel tegen veel te hoge prijzen werd verkocht, sneed het mes aan beide kanten. Via allerlei tus senpersonen verdween de textiel op de bekende adressen in Amsterdam, bij marktkooplieden en zwarte handelaren. Er is totaal zeker twee ton winst op deze goederen gemaakt. Een der hoofdpersonen daarh'p| is de genoemdp accountant, dte evenals de anderen op gefingeerde naam zicb van valse toewijzingen voorzag en de textiel zwart doorverkocht, het geen hem vele duizenden guldens winst opleverde. Het onderzoek was boven dien zo moeilijk omdat deze accoun tant wel wist hoe hij zijn onbehoor lijke negotie in zijn boeken moest ver. bergen Totaal zijn wel 30 personen bij deze zwendel betrokken. Ze* zullen spoedig voor de economische rechter terecht staan. Wederom is de Betuwe er aan herinnerd, dat zij tijdens de bezet ting lange tijd frontgebied is ge weest. De Duitsers hebben toen overal bommen ingegraven, die nog steeds slachtoffers opeisen. Woens dagmiddag was een ploeg van acht arbeiders bezig met graafwerk aan de Linge bij Echteld. Deze arbeiders verrichtten deze werkzaamheden als D.U.W.-arbeiders bij de Nederl. Heide Mij. Zeven hunner waren aan het schaf ten in een houten keetje, toen zich een enorme ontploffing voordeed, die het tentje volkomen verbrijzelde. De gevol gen waren "verschrikkelijk: drie arbei ders werden op slag gedood, een vier de zo ernstig gewond dat hij dezelfde avond is overleden. De drie anderen liepen ernstige verwondingen op. De gewonden zijn naar het zieken huis te Tiel overgebracht. Het is nog niet uitgemaakt of de mijn zich in de grond onder het tentje bevond, dan wel dat de arbeiders de mijn uit de Linge hebben opgevist en naar de keet heb ben getransporteerd. De namen der slachtoffers, allen uit Nijmegen afkomstig, luiden: gedood werden de 48-jarige J. F. Janssen, de 21-jarige P. A. Otten en de 47-jarige P. van der Linden en de 58-jarige W. Baste. De gewonden zijn P. de Jager, T. Marneef en A. T. Plink. De achtste ar beider bleef gespaard, omdat hij juist naar een café in de nabijheid was ge gaan. Verwachting tot Vrijdagavond: Matige, tijdelijk krachtige wind tussen Oost en Zuid-Oost. Over het algemeen vrjj veel bewolking, maar droog en koud weer. Zon 7.3117.16, maan 18.03—8.30. De Egyptische regering heeft besloten tot de afkondiging van de staat van be leg voor geheel Egypte, daar de chole- ra-epidemie niet in hevigheid afneemt. Door de staat van beleg, waarbij No- krasjy Pasja, de premier, als gouver neur-generaal zal optreden en militaire gouverneurs voor iedere provincie wor den aangesteld, zullen de volksgezond- heidsautoriteiten in staat gesteld worden alle hulpmiddelen van het land In de strijd tegen de cholera aan te wenden. Zij zullen ziekenhuizen, transportmidde len en pharmaceutische artikelen kun nen vorderen, terwijl de regering dras tische maatregelen zal kunnen nemen tegen mensen, die de anti-choleravoor- schriften overtreden. De Nederlandse kolonie in Cairo en Alexandrië is, dank zij doortastend in grijpen van Nederlandse zijde, tijdig in geënt. Philips in Cairo heeft aan naar zustermaatschappij in New York tele grafisch verzocht serum per vliegtuig naar Cairo te zenden. Bij navraag ln New York bleek evenwel dat de twee vaccinefabrikanten, die verkoopkanto ren in New York hebben, het gevraagde serum nieb bezaten. Wat later bleek, dat ergens 1000 mijlen in Westelijke richting wel een voorraad aanwezig was. Dezelfde dag nog werd een hoeveelheid per vliegtuig naar New York vervoerd en vandaar naar Cairo doorgezonden. Drie dagen na het telegrafische verzoek uit Cairo was het serum aldaar aan wezig. Ofschoon de regering het stand punt inneemt, dat het buitenlandse beleid door de oorlog en zijn gevol gen een ingrijpende koerswijziging moest ondergaan, verklaarden vele leden van de Tweede Kamer in het Voorlopig Verslag over Buitenlandse Zaken zich niet ge heel gerust te voelen, dat die wij ziging zich reeds heeft voltrokken in de mate, welke de huidige interna tionale situatie vereist. Het valt niet te ontkennen, dat de Verenigde Na ties in een crisis gekomen zijn. Het is waar, zo betoogden vele leden, dat de Veiligheidsraad en de overige organen van de U.N.O. nog steeds zeer onvolmaakte instrumenten des rechts zijn, doch dit doet niets af aan het beginsel, dat, wil een verder samen leven der volkeren mogelijk zijn en wil de uiteindelijke vernietiging door de atoombom worden voorkomen, nationaal recht zal moeten wijken voor boven nationaal recht, behoudens in een con flict, dat zó diep gaat, dat niet toege geven kan worden, zelfs al zou de ver nietiging daarop volgen. Over de behandeling van de Indone sische kwestie in de Veiligheidsraad was men vrij algemeen zéér teleurgesteld. Van verschillende zijden sprak men als zjjn mening uit, dat uit deze wijze van behandeling duidelijk blijkt, dat de Vei ligheidsraad meer een machtsinstru ment is dan een orgaan ter handhaving van het recht. Vele leden, die deze te leurstelling deelden, vestigden er echter de aandacht op, dat de Veiligheidsraad als geheel geen enkele afkeuring over het Nederlandse beleid heeft uitge sproken. Wat de behandeling van deze aan gelegenheid van Nederlandse zijde betreft, merkten zeer vele leden nog op, dat het hierbij blijkbaar aan alle voorbereiding ontbroken heeft. Toen de Indonesische kwestie in de Vei ligheidsraad aan de orde gesteld werd, had mr. Van Kleffens niet de beschikking over feitenmateriaal dat hij de Raad kon voorleggen. Diep betreurden zeer vele leden, dat in een verarmde en uitgeputte wereld, waar hongersnood grijnst, de oorlogs dreiging nog niet verdwenen is en de staten, die tot het Europese continent behoren, onmachtig zijn tot een vol komen samenwerking te komen. Ja, dat zelfs nood en vertwijfeling slechts een deel der Europese staten tot die samen werking hebben gebracht, die een ge biedende eis werd voor de Amerikaanse hulp, terwijl andere staten, die zich. in het krachtenveld der Sovjet-Unie be vinden, van medewerking weerhouden werden. Over het plan-Marshall sprekende, verklaarden zeer vele leden het te be treuren, dat Oost-Europa met te wei geren aan de hiertoe vereiste samen werking deel te nemen, de reeds be* staande scheidsmuren hoger optrekt en een aaneengesloten blok onder vaste leiding vormt, dat voor de toekomst van Europa dreigend is. Algemeen betreurde men, dat de on derhandelingen betreffende het gebruik van de West-Europese havens en van de Nederlandse en Belgische Rijnvloten voor het transport naar en van Duits land nog altijd niet tot resultaten heb ben geleid; Ten sterkste zou Nederland zich moe ten verzetten, indien de Duitsers zou den worden beloond voor het verwoesten van onze havens door het verkeer blij vend van de natuurlijke weg af te leiden en bijv. Bremen tot een grote geallieerde invoerhaven te maken. SOORT EN AANTAL TE ONTMANTELEN BEDRIJVEN NOORDZEE SLttótVUK - HOLST EtN HAMBURG BREMEN REDER-SAKSEN NEDER RUN-PROVINCIE mVESJFAlEN TOTAAL RUWST AALPRODUCTIE IOO.OOO ton Tijdens het A'azi-bewincl is in Duitsland de oorlogsindustrie tot een zeer grote hoogte opgevoerd. Kenmerkend hiervoor zijn de productiecijfers van ruw staal. Zoals de pro ductielijn op de kaart aangeeft, is de in de jaren vóór 1932 sterk afgenomen staalpro. ductie snel opgevoerd. In 1937 werd een peil bereikt, hoger dan ooit te voren. Thans willen de geallieerden de „Duitse wapensmidse" weer afbreken. De cijfers van het aan tal tc demonteren bedrijven tonen aan, dat in het bijzonder het industriegebied Bijn. land-W est falen veel van zijn productiecapaciteit zal inboeten De vroegere Poolse gezant te Zweden, Sokolnicky, deelde Woensdag aan -de United Press mede, dat het feit, dat Stanislaus Mikolajczyk nog niet te pn- geland is komen opdagen, het vermoeden versterkt; dat gevangen genomen is door de Poolse geheime politie. Sokolnicky, die beschouwd wordt als (Speciale berichtgeving) Hoewel wij reeds in beginsel over wogen hebben een medisch team van Nederlandse artsen en verpleeg sters naar Egypte uit té zenden ten einde op die wijze daadwerkelijk bij te dragen aan de strijd die dit land tegen de cholera-epidemie voert, is er nog geen stap in deze richting gedaan. Het wachten is op een even tuele oproep van het Internationale Rode Kruis in Genève, datstellig geheel op de hoogte is van de hulp die de Egyptische regering en de Egyptische medici behoeven. Direct na 't bekend worden der eerste be richten deed Genève een dringend beroep op alle landen om vaccine ter heschikking te stellen van Caïro, een beroep dat overal weerklank ook in ons land heeft gevon den en nog vindt. Uit het uitblijven van een oproep om. medische teams te formeren en uit te zenden kan men aldus deelde men ons bij in formatie namens het' hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag mede concluderen, dat een hulpactie nog niet nodig is. Mocht inmiddels Genève alsnog een beroep doen op de medici in andere landen, dan zal het Nederlandse Rode Kruis zeker niet achterblijven. In het vérleden is dat reeds geble ken. Intussen hebben Franse en Italiaanse artsen niet op Genève gewacht inzake het formeren van medische teams. Uit deze landen zijn reeds medici naar Cairo vertrokken om aan de indamming van deze epidemie bij te dragen. Het is om die reden dat naar onze mening het Nederlandse Rode Kruis, dat nu twaalf jaar geleden mede dank zij de warme instemming van het ge hele Nederlandse volk niet aarzelde met het uitzenden van een Nederlandse ambulance naar Abessinië, het forme ren van een dergelijk medisch team of teams ter hand kan nemen, ook buiten Genève om. Stellig zal men in Nederlandse regeringskringen en in brede lagen van ons volk een dergelijk initiatief warm toejuichen. Toen in Oc tober 1935 voor het eerst geld gevraagd is voor het uitzenden van een ambu lance, die onder leiding stond van dr. Chr. Winckel, was men binnen twee maanden gereed. Begin December startte deze ambulance naar Addis Abe ba om de Abessijnen, die zich zo hard nekkig en heldhaftig verweerden tegen de moderne Italiaanse legertroepen, me dische bijstand te verlenen. Ook andere landen bleven toen niet achter. En Nederland leefde diep mede met de lotgevallen van de medische staf, waartoe o.a. dr. A. van Schelven, de bekende Haagse chirurg, behoorde, het geen ook te danken was aan de Konink lijke belangstelling. Nam H.M. de Ko ningin niet persoonlijk afscheid van dr. Winckel c.s.? Mede daarom zal het Nederlandse Rode Kruis inzake het formeren en uit zenden van een of ineer medische teams naar Egypte wederom op warme in stemming van ons gehele volk kunnen rekenen. En artsen en verpleegsters? Stellig zal één oproep meer dan vol doende zjjn. Nu de Franse en Italiaanse artsen vermoedelijk betreft het hier particulier initiatief voorgegaan zijn in de me ning, dat men Egypte met vaccinzen- dingen alleen niet helpt, is een initia tief in deze richting, dat trouwens reeds overwogen is, stellig gewettigd. de leider van de Poolse ondergrondse in Zweden, verklaarde verder: „Wij vrezen, dat de hele geschiedenis over de ver dwijning van Mikolajczyk een communis tische provocatie is. Indien de vlucht van de Poolse boerenleider, die reeds verleden week werd beraamd, sncces ge had zou hebben, zon hij nu allang Lon den, Zweden of Denemarken hebben bereikt." De Poolse socialistische premier Josef Cyrankiewioz heeft het parlement Woensdag verteld, dat de vlucht van Mikolajczyfk het Poolse politieke toneel zou ophelderen en de atmosfeer zuiveren en de pogingen van de democratische partijen, die naar vrede en voorspoed van het Poolse volk streven, bevorderen. Tijdens zün lange exposé van de na tionale en internationale situatie ver wees Cyrankiewioz naar de Poolse uit voer van voedingsmiddelen. Hij sprak over kolen, eieren, vis en andere artike len. Cyrankiewicz waarschuwde openlijk de Poolse Katholieke Kerk dat iedere ver dere aanval op het regiem van War schau door dc regering snel beantwoord zou worden. De Osservatore Romano publiceert een officieuze verklaring naar aanleiding van de beweerde verschijningen van de H. Maagd in de nabijheid van Rome. De H. Maagd zou n.l. te Tre Fontane bij de St. Paulus buiten de Muren aan een ongelovige tramconducteur zijn versche nen. Grote aantallen personen pelgrime ren intussen naar de plaats, waar de verschijning zou zijn geschied. Omdat thans een comité is gevormd met de be doeling de verering der H. Maagd op de plaats der verschijning te bevorderen, delen de Kerkelijke autoriteiten mede, dat een oordeel over deze gebeurtenissen nog niet is gevormd en dat derhalve de Kerk zich in ieder opzicht verre wenst te houden van de activiteiten van ge noemd comité. Het Keulse blad „Sozialdemokrat" deelde Woensdag mede, dat de Katho lieke bisschoppen in Duitsland opnieuw een beroep hebben gedaan op de Ge allieerde Contröle-raad in Berlijn voor een onderzoek naar de verdwijning en internering van duizenden mannen, vrou wen en kinderen. De bisschoppen zeiden dat de ex- krijgsgevangenen welke ontslagen wer den uit Britse en Amerikaanse gevan genenkampen, op weg naar hun woon plaatsen in de Sovjet-zone, werden ge arresteerd en geïnterneerd. De bisschop pen hebben tevens een communiqué aan de pers doen toekomen, waarin gezegd wordt: „Het Duitse episcopaat is van mening, dat de wetten van menschelijk- heid en gerechtigheid ook in een over wonnen land behoren te worden eerbie- digd. Onder de burgerlijke geïnterneer den is een groot aantal vrouwen en kin deren en hun aantal stijgt van maand tot maand." Het ligt in de bedoeling met ingang van 1 November de visa af te schaffen in het reizigersverkeer tussen Nederland enerzijds en Zwitserland en Liechten stein anderzijds. Voor hen, die in het andere land willen gaan werken, blijft een visum nodig. p 31 October is het de 24ste We- reldspaardag, propagar.damotief voor het aanwakkeren van de spaarzin. De Wereldspaardag is zijn bestaan alleen reeds daarom waard, dat hij het publiek aanleiding geeft zich op de waarde van het. sparen te bezinnen- Na de oorlog zijn de voorwaarden, welke de drang tot sparen behoren te ontwik kelen, niet altijd voldoende in vervul ling gegaan. Het vertrouwen in het fi nancieel beleid is wel eens geschokt door het ruwe ingrijpen der overheid op het gebied der blokkade van de gelden der kleine spaarders en de kunstmatige daling van de rentevoet. Aan de ene kant kan ook nu nog dikwijls het oude spaartegoed niet worden opgenomen. Aan de andere zijde zijn de vrees voor inflatie, (twijfel ten aanzien van de toe komstige koopkracht van de gulden) en de verlaagde rentevergoeding factoren, die sommige spaarders van nieuwe stortin gen onthoudt, zodat hierdoor meer geld uitgegeven wordt dan nodig of nuttig is. Zo ontstaat een vicieuze cirkel, waar van de gevolgen noodlottig kunnen wor den voor 's lands belang. Daarom zal het zaak zijn, dat de regering het voor beeld geve door meer te bezuinigen en naar een evenwichtige begroting te streven, zoals elke brave huisvader dit doet. Ook zal het aanbeveling verdié nen op de tot nog toe gevolgde gefor ceerde lage-rentepolitiek terug te ko men en in het belang van de pensioen fondsen, spaarbanken en verzekering- maatschappijen ten bate van de kleine man vooral een behoorlijke beloning te geven op het overgespaarde geld. Deze maatregel, welke zou bijdragen tot het herstel van het vertrouwen en tot de bestrijding van muntinflatie en voort* durende prijsstijgingen, kan gezien wor den als een sociale plicht. In de Veiligheidsraadszitiing van giste ren heeft de Poolse afgevaardigde, Katzsucky in een resolutie de eis gesteld dat maatregelen moeten genomen wor den, die niet alleen de republiek van Indonesië redden, maar ook het prestige en het vermogen van de Veiligheidsraad om krachtdadig op te treden. In een rede van vijftig minuten eiste de Pool, dat de raad „Nederland zou schuldig verklaren wegens het voortzetten van de gevechten in Indonesië en zou constateren, dat Nederland verzuimd had de bevelen tot het staken van het vuren van de Raad op te volgen. De Raad moet Nederland het bevel geven de Nederlandse troepen terug te trekken van het gebied van de republiek van Indonesië", riep hij met stemverheffing uit. Hij wénste voorts, dat aan Nederland de waarschuwing gegeven zou worden, dat de V.N. zich eventueel gedwongen zouden kunnen zien economische sanc ties toe te passen. Een woordvoerder van de regering van Pakistan heeft verklaard, dat men kan aannemen, dat Pakistan de inlijving van Kasjmir bij India niet zal accepteren. Er zou een bedreiging van de wereldvrede uit kunnen voortvloeien, daar Kasjmir over- wegend door Mohammedanen is bevolkt. Pakistan is zeer bezorgd over de jongste gebeurtenissen in Kasjmir, waar gewa pende lieden int de Oostelijke Pendsjaab (deel van India) de laatste weken een ware terreur jegens de Mohammedaanse bevolking uitoefenen. De aankomst van Indische troepen te Srinagar (de hoofd stad van Kasjmir) maakt de toestand waarschijnlijk nog ernstiger. Verkenningsvliegtuigen van de Indische luchtmacht melden, dat versterkingen en voorraden voor de overrompelaars van Kasjmir worden aangevoerd. Indische troepen, die de strijd met de indringers hebben aangebonden, worden met artil lerie bestookt. Naast de Indische troepen vechten tienduizend man van de burger wacht van Kasjmir. Een klein aantal der indringers is teruggeslagen, terwijl an deren de verdedigers in de rug aanvallen. De berichten over de strijd zijn zo ver ward. dat het militaire hoofdkwartier geen duidelijk beeld van de toestand heeft. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft de oud -hoof dcommiss&rls van politie, mr. Hamer, wegens hulp verlening aan de vijand veroordeeld tot vijftien jaren gevangenisstraf met ont zetting uit de kiesrechten, het recht ambten te bekleden en het recht bij de gewapende macht te dienen. Het transport van deze olietank van Amsterdam naar Utrecht was geen gemakkelijl karweitje, doch het liev voor de transporteur nogal goed af. Het vreemdsoortige gevaarte kwam behouden op de plaats van bestemming.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1