DOKIE DURF EN DE TIJD.STOEL Van Meegeren overtuigde niet van zijn kunstenaarschap Hij heeft reputaties geschokt Een zonderling hoogtepunt in de carrière van een kunstschilder DE MOEILIJKE MIDDENWEG VAN DE DEENSE POLITIEK Vooral technicus onder de loupe Wij luisteren naar NIEUWE BONNEN Extra suiker Extra brandstoffen Verkiezingen brachten geen uitsluitsel K.L.M. staat op de tweede plaats J Met St. Nico laas en Kerstmis DONDERDAG 30 OCTOBER 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Jw.K Fabrieken van Bruynzeel in Suriname en op Borneo James Ferguson krijgt na 45 jaar eindelijk rust Relletjes- organisator staat terecht „Gij toont minachting voor de wet," maar de... juichten hem toe NewYorkisde grootste stadnet meer. Vervoer over de Oceaan (Van onze speciale verslaggever) Hei is feitelijk een zonderling hoogiepuni in zijn carrière geweest, dat de kunstschilder Han van Meegeren Woensdag in de rechtzaal ie Amsterdam heeft beleefdr maar een hoogtepunt was hel ongetwijfeld: een expositie van zijn „meester''werken in, een rechtszaal, met de pers van heel een wereld als aandachtig toeschouwster. Is hij werkelijk een ijdel man, dan moet hij hei naar waarde genoten heb ben, voelt hij zich een miskend genie, dan kan hij de ironie van deze gang van zaken niet voorbij gezien hebben. De kunstschilder Van Meegeren kwam er feitelijk niet aan ie pas, slechts zijn technische handigheid werd zeer nauw keurig bestudeerd. De eis: 2 jaar Het pleidooi CONGRES KATH. NED. PUBLICITEIT Prof. dr. A. E. H. Swaen overleden Veertigjarig jubileum Raadselachtige door BRAM VERSCHOOR id (Wordt vervolgd) Bij inkwar iering en bevalling BENZINE WORDT DUURDER Officiële publicatie Terwijl in Zuidelijker landen, voor al in Frankrijk, de publieke opinie de neiging vertoont, zich ten aan zien van de politiek te „polariseren", zich naar uiterst rechts of uiterst links te richten, blijven de Noordelijke landen trouw aan de middenkoers, die men van rustige volkeren kan verwachten. Noor wegen gat daarvan kort geleden een be wijs met de verkiezingssuccessen: der socialisten. En.Denemarken, dat Dinsdag ook zijn stembusstrijd beslechtte, lever de andermaal een bewijs. De communis tische aanhang, toch al niet groot, ver minderde sterk, en de socialisten en agrariërs (Vensfcre-partij) namen toe in aantal; een ultra-rechtse groepering van enige omvang bestaat niet. Hoezeer dit echter ook mag. gelden als een teken van politieke bezonnenheid en kalmte, een oplossing voor de Deense moeilijkheden brengt het niet naderbij. Deze moeilijkheden zijn van drieër lei aard. Op de eerste plaats staan daarbij eoonomische proble men. Denemarken was vanouds groten deels aangewezen op export van zuivel, bacon e.d. Ook op het ogenblik wil het graag deze producten uitvoeren, terwijl Engeland ze graag wil importexen. De besprekingen, die in de afgelopen weken tussen Honden en Kopenhagen zijn ge houden, hebben echter geen succes op geleverd: de Denen vroegen een hogere prijs dan de Britten wensten te betalen. Het gevolg hiervan is niet slechts, dat Denemarken met zijn goederen blijft zitten, doch ook, dat het geen Engelse kolen zal kunnen betrekken, dat daar door dg industrie ten zeerste beknot zal moeten worden, en dat het gevaar van werkloosheid, voor het eerst sir.ds de oorïog, de kop opsteekt Zijn dus de consequenties voor het kleine land in het Noorden uiterst ern stig, het meende toch, geen genoegen te mogen nemen met te lage prijzen, die een regeringssubsidie aan de producen ten noodzakelijk zouden maken. Het ziet nu, met spijt doch door de omstandig heden gedwongen, naar andere zijden uit: naar Rusland, Tsjechoslowakije en Polen. Bij de Russen kunnen de Denen wèl de prijzen krijgen die Engeland wei gert te betalen, en een handelsovereen komst ter grootte van 3.000.000 pond st. schijnt dan ook aanstaande. Ook met Praag en Warschau zijn besprekingen gaande, o.a. inzake een overeenkomst, volgens welke Polen voor ongeveer 9.000.000 p.st. aan steenkolen zou ruilen tegen boter, spek, zaad en vee. Het is niet onmogelijk, dat Engeland hu een weinig van zijn te laag bod zal terugkomen. Een artikel in de Times van enkele dagen geleden suggereerde tenminste reeds, dat men in Engeland misschien nog wel eens over de zaak Wenste na t>e denken, al was het geheel een netelige kwestie, omdat de Britten bij het Empire wèl voor lagere prijzen kunnen kopen dan de Denen vroegen. Een andere moeilijkheid ligt op het terrein van de buitenlandse poli tiek en wordt geschapen door de Amerikaanse pogingen om Groenland, dat onder Deense souvereiniteit staat j met een beroep op een tijdens de oorlog tegen Duitsland gesloten verdrag, onder controle der V.S. te laten staan. De Denen verzetten zich hiertegen, eisen het grote, lege eiland, weer voor zich op, f «.#\V DENEMARKEN Aobenroa Sleeswiik Rond»burg*J/\ Oldenburg Heide jK? A Neumünster NOORDZEE Wilster •Lübeck DUITSLAND Cuxhoven 11111 Omstreden gebied ■.••Grenzen v. Sleeswijli-Holstein CARTO-47124] ofschoon zij de Amerikaanse eisen, die een vestiging van militaire eenheden- op enkele belangrijke punten beogen, niet geheel afwijzen, maar komen haast niet verder met de besprekingen, die ter zake tussen hun regering en die te Washington worden gevoerd. Op deze terreinen liggen de meest actuele moeilijkheden voor de Deense politiek. Toch zijn zij niet de eigenlijke inzet van de zojuist uitgestre den verkiezingscampagne geweest Deze werd veroorzaakt door de Sleaswijkse kwestie, welke immers op 4 October j.l. de aanieiding is geweest tot de val van de regering-Kristensen. Het landschap Sl-eeswijk, dat in de vorige eeuw door Bismarck aan Dene marken werd ontnomen, is sinds 1920 door een volksstemming in twee helften verdeeld, waarvan de Noordelijke zich bij Denemarken, de Zuidelijke zich bij Duitsland gevoegd heeft. Tijdens de oorlog en de ruim twee jaar daarna werd Zuid-Sleeswijk overstroomd door Duitsers, zodat de Deense minderheid aldaar in verhouding steeds geringer werd. Die minderheid heeft er bij het bestuur van de Britse bezettingszone voortdurend op aangedrongen, dat de Duitse vluchtelingen weer zouden wor den teruggevoerd. Doch omdat deze lie den voor een groot deel uit de Russi sche zone afkomstig zijn, waren de Britten niet in staat, aan de verzoeken der minderheid gevolg te geven. De vraag waarvoor men zich nu in Denemarken zelf gesteld zag, was, of men de volksgenoten in Zuid-Sleeswijk te hulp zou komen,, of dat men hen hun eigen zaken zou laten opknappen. Het eerste na-oorlogse kabinet, waarvan de socialist Buhl premier was, voelde niets voor Inmenging, en dat is tot nog toe het standpunt der socialisten geweest, die daarin steun bij de communisten en de radicalen, bestrijding bij de conser vatieven en de Venstre-aanhangers von den. Bij de verkiezingen van najaar 1945 verloren de socialisten een aan zienlijk deel van hun stemmen-aan- tal, en al bleven zij nog wel de grootste partij, toch konden zij geen regering vormen, die het vertrouwen van een parlementaire meerderheid genoot. Dit gelukte wel aan de leider van de op-één - na-grootste partij, Kristensen, die uit Venstre-mannen een kabinet samen stelde, dat wel een minderheid achter zich had, maar van geval tot geval de steun had van conservatieven en radi calen en zich aldus twee jaren staande heeft kunnen houden. Kristensen is voorstander van aan drang bij de grote mogendheden om in het Duitse vredesverdrag een bepaling op te nemen, volgens welke over enkele jaren de Zuid-Sle:swijkse bevolking, uit wier midden dan de vluchtelingen ver wijderd moeten zijn, andermaal door een volksstemming mag bepalen, tot welk land zy wenst te behoren. Daarop zijn de anderen hem aangevallen. In Januari kwam uit de strijd over deze kwestie een memorandum te voorschijn, dat werd voorgelegd aan de te Londen vergaderde plaatsvervangende ministers der Grote Vier, en dat tot inhoud een verzoek had, wel de vluchtelingen te dien vertrekken, maar verder de zaak der nationaliteit aan de Zuid-Slees- wijkers zelf over te laten. Een compro mis dus tussen socialisten en Kristensen, dat geen buitenlands-politieke kracht bezat. De premier is toen echter voortgegaan in zijn eigen richting. Ook dat heeft weer critiek uitgelokt, waartegen hij zich echter verweerde met de opmer king, dat hij zijn persóónlijke mening natuurlijk behouden had. Tenslotte is men hier evenwel niet meer mee tevre den geweest: de radicalen, die tot dan toe de regering gesteund hadden, dien den een motie van wantrouwen tegen Kristensen in, waartegen slechts Venstre en de conservatieven hebben gestemd, terwijl socialisten, communisten en an deren met de radicalen meegingen. Kristensen kwam dus ten val, en op socialistisch verzoek werden nieuwe ver kiezingen uitgeschreven. Deze verkiezingen hebben de situatie slechts in geringe mate gewijzigd: Ven stre won enige stemmen, doch de con servatieven moesten verlies noteren, zo dat een voortzetting van de burgerlijke regering nog altijd mogelijk iijkt, indien deze onder leiding komt te staan van een ander dan Kristensen, iemand, die een minder geprononceerd standpunt ten aanzien van de Sieeswijkse kwestie inneemt: wellicht Rasmussen, de be kwame minister van Buitenl. Zaken, die, bij de Groeniandse besprekingen onmisbaar, niet gemakkelijk in een vol gend kabinet zou kunnen ontbreken en bovendien met zijn premier van mening verschilde juist over Zuid-Sleeswijk. Mogelijk is echter eveneens een socia listische minderheidsregering, die zich ook weer van geval tot geval zou be dienen van de steun van twee andere partijen: communisten en radicalen. De socialistische leider Hedtoft heeft reeds enkele malen verklaard, dat zijn party zulk een minderheidsregering wel zou willen vormen. Men kan zeggen, dat de burgerlijke (boeren, conservatieven) en de arbeiderspartijen (socialisten, communisten) elkaar ongeveer in even wicht houden, en dat hun positie vol komen afhangt van de steun, die klei nere groeperingen (radicalen, liberalen) aan de een of aan de ander verlenen. Hoe deze steun zal uitvallen, is op dit ogenblik nog een raadsel. En daarmee, of Denemarken opnieuw een burgerlijke dan wel een arbeiders-regering krijgt. De bouw van een triplexfabrièk in Suriname voor rekening van de N.V. Bruynzeel's Fabrieken is begonnen. Men hoopt het bedrijf in het voorjaar in be drijf te stellen. Zowel in Suriname als op Borneo, waar alleen een grote zagerij opgericht zal worden, zijn voorlopige fa brieken, die het hout zagen voor de bouw van de definitieve complexen. In de personeelsstaf voor Suriname is geheel voorzien. Voor Borneo zullen nog enkele voorzieningen getroffen moeten worden. De oude James Ferguson is gaan rusten: helaas zal het voor deze negen-en-negentig jarige geen otium cum dignitate zijn, claar hij het alleen aan zijn zeer oude dag te danken heeft, dat de poorten van de gevangs nis een dezer dagen voor hem open zijn gegaan. Een gerechtshof te Oxford noemde James onlangs de „deken van het Britse inbrekersgilde" en stuurde hem terug naar de gevangenis, waar hij sinds'1900 45 y2 jaar heeft doorgebracht. De minister "van Binnenlandse Zaken dacht er anders over en veranderde het vonnis, op voorwaarde, dat Ferguson zou gaan rusten in een tehuis van het Leger des Heils. „Ik geloof, dat ik een slechte vent ben geweest," zei hij in een „afs.cheids- interview" met de pers, „maar voortaan zal ik goed zijn." Toen men hem vroeg, waarom hij het aanbod van de minister had aangeno men, zeide Ferguson: „Ik kan niet zo hard meer lopen en wordt onhandig. Ik gooi de boel ondersteboven als ik.een kraak pleeg. Dat heb je zo als je een dagje ouder wordt. In mijn goede tijd heb ik een paar aardige stalletjes (rij- kelui's huizen) leeggehaald, maar 't is niet meer wat het vroeger was." Ferguson heeft zich laten opnemen in een tehuis te Brighton, waar een renbaan in de buurt is. Hij is vroeger ook nog jockey geweest. „Als ik nu van tijd tot tijd eens naar de rennen kan, zal ik het bij het vrome heilsleger best kunnen stellen." Organisator-van-anti-Duitse-relletjes noemde de heer Veesenmayer zich tot ingewijden. Hij Is nu ontmaskerd en zal binnenkort in Neu renberg terecht staan als de man, die zogenaamde vacantie-uitstapjes naar Polen, Kroatië, Oostenrijk en Hongarije maakte, maar steeds onrust en ongere geldheden achterliet. „Aanvallen op Duitsers" schreven de Duitse bladen Prompt, die later als aanleidingen tot een inval werden gebruikt. Gij toont minachting voor de wet, zei de rechter tot de Amerikaanse scenarioschrijver Trumbo, toen deze in de getuigenbank voor de com missie van on-Amerikaanse activiteiten peigerde verklaringen af te leggen. „Dit »s hét begin van Amerikaanse concen tratiekampen" zei deze, terwijl hij het recht van de commissie bestreed om vragen te stellen. De vrouwen, dies enige dagen vroeger Cooper en Taylor hadden toegejuicht, toen deze het tegenoverge stelde beweerden, waren nu weer en thousiast. Per slot van zake mag Trumbo er ook zijn. Twintig Moslem olifant-drijvers in dienst van de Maharadja van Pa- tiala, die zich enige tijd geleden aansloten bij de lange vluchtelingen- «troom uit Delhi, zijn dwars door het Hindoe-gebied onder militair escorte naar Delhi teruggebracht. Op hoog be vel van de Marahadja zelf!! Want wat was er gebeurd? Wat gaf de Maharadja - aanleiding deze oli fantendrijvers koninklijk te ontvangen? Delhi heeft er enige weken over gespro ken: de olifanten weigerden voedsel en drinken en hadden zich in hun hokken neergelegd in afwachting van de dood. Toen na vijf dagen alle slagen en prik ken van bewakers niet hielpen, gaf de Maharadja bevel de drijvers in de kam pen op te sporen. En inderdaad, nadat boodschappers vele Moslem vluchtelin genkampen hadden afgespeurd en met grote borden de drijvers hadden ver zocht zich te melden, kwamen zij te recht. Delhi ontving hen met vreugde en de olifanten in de hokken hieven na vele dagen hun slurven weer op, en dronken en aten weer. zij zijn er weer boven op en in heel Delhi is geen Hin doe,* die de elephant-boys van de Ma haradja kwaad durft te doen. De grootste - stad van de wereld zal na 1 Januari 1948 niet meer New York of Londen zijn, maar het ttot de dag van vandaag betrekkelijk onbekende Kiruna. De Zweedse regering heeft besloten deze plaats stadsrechten te geven. Met de grootte als maatstaf is dit niet onverdiend, daar Kiruna bin nen haar grenzen een berg van 6500 voet heeft en een groot stuk van Lap land. Terwijl New York-City van Noord naar Zuid slechts een lengte heeft van 36 mijl, is de nieuwe stad 112 mijl lang. De gemiddelde bevolking is er overigens niet naar: slechts 15.000. In het eerste halfjaar van 1947 zijn 80.108 personen per vliegtuig over de Atlantische Oceaan vervoerd tegen 104.980 in het overeenkomstige semester van 1946, aldus het Amerikaanse bureau voor de burgerluchtvaart. Drie kwart van deze personen werden met Ameri kaanse vliegtuigen vervoerd. Op de tweede plaats komt de K.L.M. met 5.245 passagiers voor 180 vluchten, ge volgd door de Scandinavian Airlines System met 5.223 passagiers voor 243 vluchten. 50. „Alle vensters van het drakenslot zijn verlicht" riep ridder Gosewijr. verbaasd. „IJlewaan moet bezoek heb. ben. Hij is anders nooit zo scheutig met kaarsen." „Tus sen twee haakjes" viel hem de com missaris in de rede, „waar is ridder Alewijn?" „Dat vraag ik mij juist af" zei Dokie. Nu gaan wij een kijkje nemen bij het wa ternimfje. Het arme kind huilt nog steeds. Moeder de heks staat er radeloos by. „Hoe kon u zo dom doen, moeder" snikt het nimfje. „De eer ste keer dat ons huis bezocht wordt door een behoorlijke heer. die eruit ziet alsof hij een vaste betrekking met pensioen heeft wordt u kwaad en verandert hem in een molen", „Dat was snel I 7~^ gebeurd" zei de heks verlegen. „Hij was al bijna molen. Ten slotte hoeft die man mij niet uit te lachen." Inmiddels hadden 'de drie heren op de trans: de commissaris. Dokie en Gosewijn de molen ook ontdekt. „Die heeft hier nooit gestaan" zei ridder Gosewijn verbaasd. Het requisitoir van mr. Wassenbergh, de Officier van Justitie, duurde bijna anderhalf uur. Zijn juridische conclusie is deze: dat de gewraakte schilde rijen in deze tijd zijn vervaardigd, is onomstotelijk komen vast te staan door de verklaringen van de getüigen- deskundigen, die een uitgebreid onder zoek instelden. Uit deze verklaringen bleek tevens, dat Van Meegeren de schil der kan zijn. Dat Van Meegeren inder daad de schilder is, achtte de officier bewezen, ten eerste door het feit, dat het bindmiddel (kennelijk uit de 20ste eeuw) hetwelk er toe diende, het „oude" karakter van schilderijen na te bootsen, gevonden is onder de materialen van de verdachte en ten tweede door de bèken- tenis van Van Meegeren. Ook van de ten laste gelegde overtredingen van de artikelen 326 en 326 bis van het Wetboek van Strafrecht vond de officier het be wijs wettig en overtuigend geleverd, naaemaal verdachte de valse signatuur had aangebracht op de schilderijen en vervolgens ook omdat hij deze schilde rijen, gebruik makend van „een weefsel van verdichtsels" en van „listige kunst grepen", aan de man -had gebracht. In het overige gedeelte van zijn requi sitoir constateerde mr, Wassenbergh, dat Van Meegeren er inderdaad in geslaagd was de kunstcritici om de tuin te leiden, al was hij, naar de mening van de officier, niet geslaagd in zijn opzet: te overtuigen van zijn kunstenaarschap Aan dit kunstenaarschap immers, zo stelde mr. Wassenbergh vast, wordt nu meer getwijfeld dan ooit. Bovendien kon de officier niet geloven aan Van Meegeren's „hogere motieven." Hij handelde wel degelijk uit winstbejag. De reactie in de kunstwereld op het geval-Van Meegeren noemde mr. Was senbergh overigens „merkwaardig" en, zo zeide hij, er zijn nu nog mensen, die in de echtheid van „De Emmaüsgangers" geloven. Spr. haalde, om zulks aan te tonen, de woorden van dr. Bredius aan, die Van Meegeren, nadat deze bekende het schilderij vervaardigd te hebben, een „laffe spotter" noemde. De Officier nam wel aan, dat Van Meegeren mede gehandeld had van zyn „rancuneuze instelling" uit. H(j voelde zich onbegrepen en daardoor gekwetst en hjj keerde zich tegen zijn belagers: de kunstcritici. Nochtans had verdach te een misdadige handel gedreven en zowel de Staat als particulieren groot financieel nadeel berokkend. „HU heeft", aldus mr. Wassenbergh, „repu taties geschokt en velen doen twijfelen aan het wezen van de kunst." De vraag,of Van Meegeren een geniaal schilder is, wilde de Officier overigens in het midden laten, zjj had ook voor de rechtbank haar antwoord niet ge vonden. Om dit alles achtte de officier een gevangenisstraf van twee jaar gerecht vaardigd en verder achtte hii het juist, dat de gemaakte schilderijen vernie tigd zouden worden, tenzij zij aan de rechtmatige eigenaars teruggegeven worden. Mr. Wasseqbergh gaf tenslotte de rechtbank in overweging verdachte eventueel zijn straf, met het oog op zijn gezondheidstoestand, in een inrichting te laten doorbrengen. Het pleidooi van mr. E, Heldring was nauwelijks minder uitvoerig dan het re quisitoir van de Officier. De verdediger liet zijn betoog aansluiten bij het psy chiatrisch rapport van prof. v. d. Horst. Hij gewaagde in dit verband van Van Meegeren als „een charmant man", met een „kinderlijke royaliteit", die echter door een bepaalde critiek op zijn werken geprikkeld werd en verleid tot onjuiste reacties. Van Meegeren, aldus mr. Hel dring, wordt niet boos, als een van zijn werken als minderwaardig bestempeld wordt, wel echter,,als er van hem, zoals gebeurde, verklaard wordt: „uit deze handen kan niets goeds komen." Van Meegeren, zo zette de verdedi ger uiteen, (en de schilder gaf in de verdachtenbank heftige tekenen van instemming bij deze passus) verzet zich vooral tegen een mentaliteit, die spreekt uit de woorden van een criti cus: „Wij, critici, zUn als pikeurs, wij laten de kunstenaars met behulp van een zweep om ons heen draven." Van Meegeren kwam in opstand tegen een critiek, die noodlottig bleek voor zijn werk. Intussen was volgens mr. Heldring het primair ten laste gelegde op lichting door middel van „listige kunstgrepen" niet bewezen. Het wa ren niet de listige kunstgrepen, zo re deneerde de verdediger, die de bena deelden er toe brachten, de doeken te kopen. Zij deden zulks al na de eerste vluchtige kennismaking. De in de dagvaarding onder „listige kunstgrepen" ondergebrachte schider- techniek was bedoeld om de schilde rijen het chemische en röntgenologi- sche onderzoek te doen dóórstaan. Op grond van deze overwegingen vroeg mr. Heldring voor het primair ten laste gelegde vrijspraak. Wat het aanbrengen van de valse sig natuur op de schilderijen betreft: hier tegen kon de verdediger niet veel meer aanvoeren, dan dat dit delict niet op Nederlandse bodem was gepleegd en bovendien, dat het als verjaard zou kun nen worden beschouwd. Mr. Heldring riep tenslotte de clementie van de recht bank in voor zijn cliënt in verband met het geheel van de motieven, die hem tot zijn daden hebben gebracht. Na een korte aarzeling besloot Van Meegeren van zijn recht op het laatste woord geen gebruik te maken. Het aller laatste woord in deze zaak zal gesproken worden door de Rechtbank op Woensdag 12 November en zü zal inmiddels ook be slissen over de door de Officier voorge stelde teruggave der schilderijen aan de rechtmatige eigenaren. "Vcjjdag en Zaterdag zal in het Jaar beursgebouw te Utrecht het congres der Katholieke Nederlandse Publiciteit ge houden worden. Het initiatief tot dit congres is voortgekomen uit de honderd ste herdenking van de sterfdag van Le Sage ten Broek, de pionier der katho lieke publiciteit en inzonderheid der ka tholieke journalistiek. En zo zal dit con gres worden ingeleid met een rede van pastoor W. Nolet, over „De les van Le Sage ten Broek voor de hedendaagse ka tholieke publiciteit". Daarna houdt prof. F. Buytendijk een inleiding over het hoofdthema van het congres: de psycho logie der katholieke publiciteit Dit thema wordt in zijn drie voor naamste aspecten, n.l. de journalistiek, het gesproken woord en het boek, nader behandeld. In de avondvergadering van Vrijdag spreekt Hans Hermans over de katholieke pers en des Zaterdags behan delen mr. Jan Derks en Wim van Gent resp. het katholieke gesproken woord en het katholieke boek. Op 84-jarige leeftijd is te. Amsterdam overleden de oud-hoogleraar in de En gelse taal aan de hoofdstedelijke uni versiteit prof. dr. A. E. H. Swaen. In 1933 had hij zijn functie neergelegd. De heer W. F. Kuykens is 1 November a.s. 40 jaren fatoriekschef in de Behang selpapierfabriek van Rath Doodeheef- ver. Op de dag van zijn jubileum zullen directie en personeel hem in de car.tine van de fabriek aan de Duivendrechtse- kade te Amsterdam feestelijk huldigen. Donderdag HILVERSUM II 415 M. 16.45 Mozart. 17.00 JeugdjournaaL 17.30 Geest. lied. 17.50 Over zee. 18.00 Gram. 18.30 Koor. 19.00 Nieuws. 19.15 Gram. 19.55 Bach koraal. 20.00 Nieuws. 20.15 Steravond. 21.30 Vaart der volken. 21.50 Koor. 22.30' Nieuws. 22.45 Overd. 23.00 Gram. HILVERSUM I 301 M. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Portielje. 17.30 Skymasters. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Strijdkr. 19.05 Person. 19.15 Hij en Zij. 19.45 RVD. 20.00 Nieuws. 20.15 Invitation a la danse. 20.45 Nachtvlucht, hoorspel. 21.35 Philh. orkest. 22.40 Moderne wijsbegeerte. 23.00 Nieuws. 23.15 Filmmelodieën. Vrijdag HILVERSUM n 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Morgengeb. 7.45 Maria ter ere. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 10.15 Boek der boeken. 10.40 Gram. 11.00 Zonnebloem. 11.35 Als de ziele luistert. 11.45 Gram. 12.33 Orkest zonder naam. 13.00 Nieuws. 13.20 Ork. z. naam. 13.50 Man tot man. 14.00 Kamerkwartet. 14.30 Opera muz. 15.30 Een nieuw leven, hoor spel, 16.30 Ork. muz. 17.00 Na school. 17.15 Gram. 17.45 Wat het buitenland leest. 18.00 Stafmuz. 18.25 K. A. J. 18.40 Stafmuz. 19.00 Nieuws. 19.15 Arbeidsproblemen. 19.30 Orgelspel. 20.00 Nieuws. 20.12 Gew. man. 20.20 Viool. 20.25 Operaconc. 21.45 Gram. 21.50 Voor de poorten van Kanaan, luisterspel. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.20 KI. van Beeck. v HILVERSUM I 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 9.15 Gram. 10.00 Morgenw. 10.20 Gram. 10.30 Vrouw. 10.45 Piano. 11.10 Kopstukken. 11.25 Har- moniemuz. 12.00 Strijkorkest. 12.38 Cordoba. 13.00 Nieuws. 13.15 Pierre Palla. 13.45 Piano. 14.20 Kwintetspe lers. 15.00 Dichters. 16.00 Kamerork. 16.30 Tussen twaalf en zestien. 17.00 Kamerork. 17.20 Brahms als pianist. 18.15 Felicitaties. 18.30 Strijdkr. 19.00 i Praat u rustig verder. 19.15 Jan Vo gel. 19.30 Geloof. 20.00 Nieuws. 20.05 Hervormingsprogram. 21.00 Gram. 21.30 Radiorakel. 21.50 Cello. 22.00 Overzicht. 22.15 Swing. 22.40 Van daag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 conc. „Zo, dat, doet me plezier. Niet dat Van Bemmelen zoek is, maar dat er naar hem gezocht wordt. Weet u al iets van hem? Of neen, natuurlijk niet, want dan zou u mij niet komen vragen om wat u een en ander noemt. En wat moet ik u van heer.' vertellen?" „Zijn lotgevallen komen aanstonds," hervatte Arie. „Ik zou liever beginnen met de uwe." „Gevallen ben ik inderdaad. Maar lot gevallen? U spreekt zo weids, alsof u toch meer by de luidruchtige' brigade be hoort, mijnheer Arends." Arie grimlachte. „Bescheidenheid ls inderdaad een deugd," zei hij. „Toch hebt u gisteren Iets meegemaakt, dat verre van alledaags is, al komer. er elke dag ongelukken met auto's voor. Als het u niet te veel vermoeit, zou ik toch wel gaarne van u horen, hoe dat ongeluk en al wat er mee samenhangt, is verlopen." „Al wat er tr.ee samenhangt?" her haalde de dokter. „Ja, als het u nietje zeer vermoeit," herhaalde Arie. „O, ik voel me heel fit. Een beetje stijf van het verband, dat overdreven royaal is aangelegd. Per saldo heb ik een mooie serie schaafwonden, maar dat is alles. Ik ben er prachtig doorgerold, letterlijk doorgerold, door mijh voorruit bedoel ik. Ik zou morgen weer naar huls willen, als het geen Zondag was. Op Zondag worden liefst geen patiënten uit het Ziekenhuis ontslagen, ziet u. Als lk niet een beetje de kluts kwijt was ge weest van de schrik, denk ik, dan had ik mij trouwens niet eens hierheen laten brengen. Maar enfin, die éne dag komt óók nog wel om; Maandagochtend ver dwijn ik in elk geval naar huis en dan permitteer ik me een paar dagen va- cantie. Als mijn zieken me zó zien, ver liezen ze ai hun vertrouwen in me." „Ls de plaats, waar u van de weg schoot, bijzonder slecht?" vroeg mijn vriend. „Steil en kronkelig", antwoordde de- gezwachtelde. „Maar overigens, neen. be paald slecht niet. Een bsetje vreemd. Ik kom er niet elke dag. Ik ben er in tij den niet geweest en nooit met de wa gen. Ik wandelde wel eens in die buurt." „En nu moest u daar gisteren opeens per se heen?" „Ja, onder het middagspreekuur werd ik opgebeld, voor een nieuwe patiënt. Een beetje een arrogante of erg bezorg de huisvader was het, die ik aan de tele foon kreeg, want hij stond er op, dat ik direct komen zou. Dat was me niet mo gelijk; ik heb een drukke praktijk, waar de heer. En ik stel geen enkele patiënt achter bij een nieuweling. Dus zei lk, dat ik niet dadelijk zou kunnen komen. Toen zeurde die bezorgde vader, totdat ik ongeveer de tijd bepaald had, dat lk wèl komen kon. Tegen zes uur, zei ik. En ik ging ook tegen zes uur. Maar nu komt het mooiste: in al zijn bezorgdheid moet de man me zijn adres onduidelijk hebben opgegeven, want ik héb het niet gevonden. Ik heb me daar een poos ge zocht en ik ben kwaad geworden, omdat ik mijn belofte niet na kon komen. Toen ik ten einde raad terug ging, was ik knap humeurig en ik zette er misschien wel een wat roekeloze gang in, om mijn tijdverlies althans een beetje ln te ha len. Dat moet dan ook de reden van mijn val zijn geweest, ofschoon, als die band niet gesprongen was.... Je krijgt zoo'n beetje routine in de wagen, niet waar, als je dag in dag uit achter het stuur zit. Een zegen, dat ze me zo gauw vonden. Die weg ls niet druk en ik moet mooi beneden gelegen hebben. Ik vrees de, dat niemand me horen zou, terwijl ik in een verre van gemakkelijke hou ding om hulp lag te roepen." Ik keek, terwijl de dokter vertelde, beurtelings naar het met lappen om wikkelde gezicht en naar dat van Arie Arends. Ik begreep, dat het verhaalde koren op de molen van mijn vriend was. Er kwam kleur in het gebeurde; het be gon meer en meer te lyken op een be paalde opzet. „U hebt toch al vaker een telefoni sche boodschap aangenomen, nietwaar?" vroeg Arie, grinnikend van overdreven hoffelijkheid. De oogjes tussen de zwachtels keken guitig beledigd. „Dat zou ik denken." antwoordde de dokter. „Maar tenslotte kan je iemand wel eens misverstaan. En ik heb er zwaar genoeg voor moeten boe ten, om me d éér over niet te veel zelf verwijt meer te maken, dacht ik." „Ik dacht iets heel anders", hernam Arie. „Namelijk, dat het opgegeven adres in het geheel niet bestaan heeft. Ja je kunt soms malle dingen denken," ver ontschuldigde hij zich. omdat de patiënt hem observeerde met de verdenking van niet goed bij lipt hoofd te zijn. „En hoe ging het met het ongeluk? Juist omdat u routine hebt in het rijden, lijkt me ook dit een punt, om eens over na te den ken." „Maar wit denkt u in 's hemelsnaam?" vroeg de dokter, blijkbaar heviger ge ïnteresseerd. „Ik zou niet graag aan iedereen ver tellen, wat lk over deze kwestie denk," antwoordde mijn vriend. „Doch u bent niet iedereen; ik geloof, dat u een iet wat voorbarig vermoeden niet voorbarig als louter fantasie zult verwerpen. Dat vermoeden krijgt meer en meer kracht van overtuiging. Ik moet me, na wat u over die opbellerij mededeelde, wel zeer sterk vergissen, indien er niet inderdaad verband bestaat tussen de verdwyning van uw vriend, de dood van diens neef en uw bijna dodelijk ongeluk van gisteren met de auto. Daarom ook vraag ik u, hoe het precies toeging met dat onge luk. Uw band knapte, zegt u. Is dat een oude band? Hebt u er vaker een lek in gehad? Was de weg vlak of hebt u de indruk, dat u over glas of metaal reed. toen de band sprong? Kan er. aan uw wagen geknoeid zijn, bijvoorbeeld toen u het adres van de bez«rgde huisvader zocht? Of hebt u de wagen niet ver laten?" 0 voor het tijdvak van 2 tot en met 15 November 1947 Elk van de volgende bonnen geeft BONKAARTEN KA, KB, KC 711 (Serie Q) Q-03 Div. 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel Q-04Div. 750 gram suiker, boterham- strooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnape ringen Q-05 Div. 250 gram zachte zeep BONKAARTEN KD, KE 711 (Serie Q) Q-13 Div. 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinder biscuits Q-14, Q-15. Q-16 Div. 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 500 gr. jam, stroop enz., of 250 gram versnaperingen Q-17 Div. 500 gram zachte zeep Q-16 Res. 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinder biscuits BONKAARTEN MA, MD, MH 712 (Byz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (Serie Q) Q-21 Suiker 250 gram suiker, boterham- strooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram versnap. Tabaks- en versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 711: Q-01, Q-03 Tabak 2 rants, cigaretten of kerftabak Q-01 Versnaperingen 200 gram versna peringen of 200 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. Q-03 Versnaperingen 100 gram versna peringen of 100 gTam suiker, boter hamstrooisel enz., of 200 gram jam. stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen .reeds op Vrijdag 31 October worden gebruikt. In verband met St. Nicolaas en Kerstmis zal twee maal een extra rantsoen van 200 gram suiker wor den verstrekt. Deze extra suiker wordt voor alle leeftijdsgroepen be schikbaar gesteld. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat van 1 November 1947 tot en met 30 April 1948 extra brandstoffen kunnen worden ver strekt wegens inkwartiering van mi litairen. Formulieren kunnen bij de plaat selijke distributiedienst worden afge haald. Dit kan zowel door de kwartier gever als door de kwartiememer ge schieden. Voorts deelt het C.D.K. mede, dat de plaatselijke distributiediensten van 1 November af wederom een rantsoenbon voor één eenheid vaste brandstoffen zullen verstrekken bij bevallingen. De uitreiking van deze bon zal ge schieden tegelijk met de derde ver strekking van kaartjes voor extra le vensmiddelen. Indien deze derde ver strekking reeds vóór 1 November is geschied, zal de brandstoffenbon uitge reikt worden tegelijk met de stam kaart, textielkaart en levensmiddelen kaart van de baby. Desgewenst kan men een extra hoeveelheid gas of electrieiteit verkrijgen in plaats van een brandstoffenbon Bij de Tweede Kamer hebben de mi nisters van Financiën en van Verkeer en Waterstaat ingediend een ontwerp van wet tot verhoging van het bijzon der invoerrecht op benzine. Het ligt in de bedoeling het invoer recht, hetwelk wordt geheven krachtens de benzinewet 1931, te verhogen van 10.50 per 100 kg. tot 11.— per hec toliter, hetgeen, rekening houdende met een soortelijk gewicht van 0.75, overeenkomt met 14.67 per 100 kg. In de Memorie van Toelichting wordt gewezen op het feit, dat de ben zineprijs in Nederland vergeleken met die in België, Frankrijk en Zwitserland (resp. 35, 47 en 41 cent per liter) bij zonder laag te noemen is, hetgeen ook na de betrekkelijk geringe prijsstijging van 22 cent op 25 cent per liter, welke als gevolg van de belastingverhoging zal optreden, nog het geval zal zijn. INLEVERING SCHOENENBONNEN Het C.D.K. deelt mede,' dat schoen handelaren de schoenenbonnen gemerkt, in de linkerbovenhoek, met A. t.m. H of AA t.m. AH, welke na 15 November niet meer voor het publiek geldig ziin. uiterlijk 30 November a.s. bij een fa brikant moeten inleveren. Fabrikanten moeten deze bonnen voor 16 December a.s. op de voor hen vastgestelde dagen inleveren bij de distributiedienst, ten einde een toewijzing voor materiaal ter vervaardiging van schoenen te verkrij gen. Inlevering der bovenbedoelde bon nen moet geschieden op opplak vellen MD 107-02. waarop de bonnen per soort moeten worden opgeplakt in veelvouden van 50 stuks. Indien geen veelvoud van 50 stuks wordt verkregen, dient aanvul ling met bonnen van de B- of C-serie plaats te hebben. De Franse ambassadeur in Warschau, de heer R. Garreau, is benoemd tot Grootkruis in de Orde van Oranje Nas sau. Hij maakte zich bijzonder verdien stelijk by de repatriëring van Nederlan ders uit het Oosten. De schaakclub Effectenbeurs Amster dam organiseert op 19, 20 en 21 Novem ber in de lokaliteiten van de Vereniging voor de Effectenhandel te Amsterdam een groot nationaal schaaktoumool, waarvan de baten bestemd zijn voor de NI WIN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3