DE FOOI DIENT BINNEN REDELIJKE PERKEN Consument is TE BLIJVEN slaaf geworden van lastig geworden systeem VIVERE IN PACE" Verband tussen lichamelijke misdaad GEEN BEDENKING TEGEN SPAANSE REGERING Eerlijke en mooie Italiaanse film D Minder suikerbietenproductie Plastische chirurgie om misdadigers te helpen een beter leven te leiden Politie sterker dan militairen Boekennieuws 5SL Onzinnig is het honoreren van overbodige diensten Service laat hier en daar wensen over te Japans officier werd katholiek Openlijke inmenging van buiten af kan slechts leiden tot wanorde Taft heeft critiek op plan-Marshall Er zou niemand zijn overgebleven „Wie Winterhulp dient, dient zich zelf" dan vorig jaar Gevolg van warme zomer AMERICANIA WÊm Journalist voor het Tribunaal Ambtenaren kunnen niet rondkomen In hoger beroep DONDERDAG 30 OCTOBER 1947 PAGINA 4 Vlak voor zijn terecht' stelling Voorbereidend Zalig verklaringsproces in Spanje HET VAT IC AAN EN FRANCO Ex-prov. directeur staat terecht ENGELBRECHT WEER VOOR TRIBUNAAL OVERLIJDENSACTEN VAN VERMISTE PERSONEN 160 KRULSTAARTEN IN BESLAG GENOMEN Dr. Piek, de Amerikaanse arts, tussen de maskers van degenen, die hij heeft geholpen lichamelijke gebreken te verwijderen. Kosten van levensonderhoud zijn verdubbeld AFSCHEIDSPARADE TE VOORBURG Luchtpost en de cholera in Egypte Onderzeeboten terug uit de West Twee-nul-zege in Den Haag Bomaanslag Den Haag 200ste retourvlucht AmsterdamLissabon mSm. (Van onze Haagse redacteur) In Scheveningen kon men het deze zomer beleven, dat op het terras van een der gerenommeerde hotels êen man rondliep, wiens enige bezigheid be stond in het neerlaten van de parasols boven zo juist verlaten tafeltjes. Werden deze onmiddellijk daarna weer bezst, dan kon men de hulpvaardige zien toe snellen om de parasol weer op te zet ten en daarbij duidelijk te laten uitko men, dat hij deze dienst gehonoreerd wilde zien. Het is ons niet gelukt aan de weet te komen wat dit volkomen over bodige werk deze man in het seizoen, dat achter ons ligt, heeft opgeleverd gezien de zonneschijn en de drukte moet het echter geen onaardige verdienste zijn geweest. Hoeveel stallingbewakers zijn er, die als hef officiële tarief twee-en-een-halve cent is verstoord kijken, wanneer er geen stuiver voor de dag komt; is de prijs vyf cent en men geeft gesn dub beltje dan is het een uitzondering als de fiets nog uit het rek gehaald wordt. Over de biosccopportier, die zijn onmis baarheid bewijst door aan de cassière de verlangde plaatsen op te geven en de bil- Jetten aan de bezoeker door te schuiven, is reeds veel gezegd en geschreven; zijn in komsten belopen nog altijd een honderd- vijftig gulden per week en van welinge lichte zijde vernamen wij, dat een dezer gewichtige functionarissen er een be hoorlijk zeiljacht op na houdt de be lasting heeft weinig vat op hem. Men zou de rij kunnen vervolgen met overal voor de hand liggende gevallen, een leder bekend. Het fcoienstelsel, zo als het zich thans ontwikkeld heeft, is een kwaad, waaraan men zich grondig kan ergeren, doch merkwaardigerwijze doet dit ook de tegenstanders hun han delwijze niet veranderen: de consument is slaaf geworden van een systeem, dat htjj in eerste aanleg zelf In het leven geroepen heeft. Wat toch is het geval? Dat men voor extra service bij de bediening bijvoor beeld in een restaurant, (nakijken van een trein, aangeven van kleding etc.» iets over heeft is zo gek niet, doch dit is zulk eer vaste gewoonte geworden, dat ook al is de bediening volkomen normaal, ja zelfs, al blijft zij beneden dat. wat men redelijkerwijze zou mogen verwachten, de fooi moet er bij, daar Valt niet aan te tornen. Is het publiek dus oorspronkelijk zelf de schuldige en in de oorlog is dit weer door een aparte oorzaak verergerd: de „nouveaux riches", die helemaal geen maat wisten te houden daar komt bij, dat men in de daarvoor in aanmerking komende bedrijven de fooi als een stevi ge post is gaan meecalculeren. Het staat wel vast, dat het hotel- en restaurantbedrijf in normale periodes zbnder de fooi er niet kan komen; bij de lonen van het bedienend personeel wordt er terdege mee,rekening gehouden. Als voorbeeld kan gelden een eetgelegen heid in een onzer grote steden, waar de zaalchef, die geen fooien kan accepte ren, 280 in de maand verdient en de maar die wel zijn hand op kan houden ©berkellner, die vlak onder hem staat Een der meest merkwaardige beke ringen. in de laatste maanden te Ba tavia voorgekomen, is die van Oyama Takamasa, Koreaan van oorpsrong doch officier bij de Japanse troepen, die in 1942 Batavia bezetten. Na de ontsche ping van het bezettingsleger werd Ta kamasa belast met de vordering van de school der Zusters Ursulinen te Batavia. Hij trad zeer hooghartig op tegen de moeder-overste en haar begeleidster, mère Agnes. Toen hij zag, hoe waardig en kalm beide religieuzen zich gedroe gen tegenover de militaire vordering* - commissie. veranderde zijn optreden zo danig, dat tengevolge van zijn orders de in het klooster gelegerde Japan ners de zusters niet de minste last be rokkenden. Anderhalf jaar later vertrok Takamasa naar de Flores-eilanden. Wegens op dit eiland bedreven wreed heden door de Japanners, waarvoor hij als bevelvoerend officier verantwoorde lijk werd gesteld, had hij zich te ver antwoorden voor het militair, gerechts hof te Batavia, dat hem ter dood ver oordeelde tezamen met vier andere Ja panners. 3 September jJ., aan de voor avond van zijn executie, vroeg men hem of hij nog wensen had. Hij ve*ocht toen, dat mère Agnes, met wie hij zich vijf jaar geleden verscheidene malen had kunnen onderhouden, bij hem zou wor den toegelaten. Takamasa was zeer ont roerd en toonde de zuster een kruis, dat hij bij zich droeg. Hiervoor gaf hy als verklaring, dat hy christen (protestant) was, doch als katholiek wilde sterven. De gouverneur van de gevangenis stond hierop onmiddeliyk zyn eigen auto ter beschikking van de zuster, die zich naar pater Vendel S. J. spoedde. Na een ge sprek van anderhalf uur met Takamasa was pater Vendel er van overtuigd, dat het hier een weloverwogen stap betrof. Voor het geval het eerste doopsel on geldig geweest mocht zyn, diende de missionaris hem onder voorwaarde het H. Doopsel toe. Te Barbastro in Spanje is voor de Kerkelijke Rechtbank het voorbereiden de Zaligverklaringsproces ingeleid van Mgr. Barroco. bisschop van Barbastro, en van vijftig priesters, die in 1936 tij dens de Spaanse burgeroorlog zijn ge marteld. Mgr. Bartoso werd eind Augus tus 1936. vier maanden nadat hij met de zorg voor het diocees belast was> °P het kerkhof van zyn bisschopsstad ver moord. nog geen 50 per maand als salaris tou cheert. Ook de overheid heeft de fooi erkend, zo is deze by de Prijzenbeschikking Spijzen en Dranken op 10 berekend. Het is een illusie, dat de fooi op welke wijze dan ook, nog wel te reglementeren zou zijn. Aankomende kappersbedienden, die 12, gediplomeerde bedienden in het zelfde vak, die rond 25, conductrices die tussen de tien en zeventien gulden per week verdienen en nog zovele andere ondergeschikten zijn beslist afhankelijk van wat het publiek hun belieft toe te schuiven. Iets ander is of men de fooi niet binnen redelijke perken moet en kan honden. Het wordt namelijk wel wat dwaas, wanneer de kleine man die een consumptie gebruikt, een fooi moet ge ven aan een kellner, die hem desnoods boers bedient en die nog meer inkom sten heeft dan degene, voor wie hy het kopje koffie neerzet. Vooral na de oorlog laat de service in vele restaurants te wensen over. Van officiële zijde wist men ons te vertellen, dat er banketbakkers, sla gers, groenteboeren en garagehouders zijn, die zich in €eze branche hebben ingedrongen. Bonafide bedrijven heb ben vanzelfsprekend van deze beunha zerij te lijden en wat voor de werk gevers geldt, gaat in nog sterkere mate voor de lagere regionen op: schaarste aan geschoold personeel doet thans ve len met het dienblad rondlopen, die van de eisen, die het beroep stelt, maar heel weinig kaas hebben gegeten. Ho» pelyk brengen de Horeca-vakcursus- sen, waarvoor thans veel belangstelling bestaat, hierin langzamerhand verbe tering. Een redelijke fooi zal, .bij behoorlijke service, niemand degene, die bedient, misgunnen; onzinnig blijft echter ten al ien tijde het honoreren van overbodige diensten voor hen, die in onnodig werk hun bestaan vinden, zal het goed zijn, als zij langzaam, maar zeker ge dwongen worden tot productieve arbeid op een andere plaats. Sanering in het fooienstelsel is iets, wat door geen overheid voor elkaar ge bracht kan worden; de bedrijven, die zich zelf respecteren, moeten dit in sa menwerking met het publiek zien klaar te spelen. En dan doet men goed niet eerst te letten op de splinters in het oog van andere landen, doch te "beginnen met de balk in eigen oog in de gaten te houden. Want het mag waar zijn, dat de fooi van overal en van alle tijden is, zij bezorgde ons toch nu die onplezierige bijnaam „Pays des Pourboires". Het Romeinse blad „II Quotidiano" welks overzichten meestal de meningen uit bevoegde kringen weergeven, bevat ceu hoofdartikel onder het opschrift: „De houding van de Kerk ten opzichte van Spanje", waarin het de aandacht vestigt op de geruchten, welke de ronde doen met betrekking tot besprekingen welke tussen Gil Robles, de leider der Spaanse monarchisten, en de leider der Spaanse socialisten Mindalecio Prieto gevoerd zouden zijn. Hierbij werd be weerd, dat het Vaticaan niet langer het Franco-regime zou steunen en eventueel een vertegenwoordiger van de monar chistische partij, naast die van de socia listische zou aanvaarden. Het blad verzet zich tegen het denk beeld, dat de H. Stoel zich op een of an dere wijze in de binnenlandse aangele genheden van Spanje zou willen mengen en het wijst er cp, dat van enige steun van die zijde aan het huidige Spaanse regiem geen sprake is. Het blad betoogt Senator Robert Taft, die zich candi- daat gesteld heeft voor het president schap en waarschijnlijk de meest in vloedrijke republikein in het Congres is, heeft Dinsdag scherpe critiek uitge oefend op het plan-Marshall. De inflationistische tendenz in de V.S. was volgens Taft het gevolg van te grote hulp aan het buitenland. Hij had ernstig bezwaar tegen het zenden van kolen naar het continent, dat grote kolenhulpbronnen heeft en het zenden van staal, waar staal een van de meest schaarse artikelen in de V. S. is. Taft meende, dat in de vorm en om vang, waarin het program voor het plan-Marshall door de zestien naties ge presenteerd is, het een ernstige bedrei ging is voor elk anti-inflatie-program ma in de Verenigde Staten. Wat betreft het export-program der regering, zei de senator: „Beweerd wordt, dat we de export niet kunnen verminderen, omdat we Europa niet kunnen laten omkomen. Weinigen rea liseren zich echter, dat van de 15 mil liard dollar export van 1947 slechts 6 milliard naar Europa ging. De rest ging naar Noord- eji Zuid-Amerika, Afrika en Azië. Eerst moet deze stroom van export gerantsoeneerd worden, voor wij ons eigen volk op rantsoen gaan stellen, zelfs op vrijwillige basis." Voor het Bijzondere Gerechtshof te 's-Hertogenbosch stond Woensdag terecht de ex-burgejneester van Dinteloord, A. van Campen. De „Kriminal-Sekretar" Steufzand, destijds hoofd van de S.D. Breda, ver- klaarde als getuige gehoord, dat er nie mand in Dinteloord zou zfln overgeble ven, wanneer men C. zyn gang had laten gaan. Verdachte was ten laste gelegd het laten arresteren van een ondergedoken Jood en talrijke Engelandvaarders en ver der het verraad van de hoofdredacteur van „De Westhoek" en de predikant ds. Goverts. Wat de beide laatste feiten be treft: verdachte had de bedoeling het blad „De Westhoek" te laten opheffen en de predikant wegens opruiende taal te doen arresteren. Nadat het Hof zich in de raadkamer had teruggetrokken, werd besloten de stukken voor nader onderzoek in handen te stellen van de raadsheer-commissaris. In de omgeving van Albi (Frankrijk) is door een boer een eetbare paddestoel gevonden met een doorsnede van een meter en een gewicht van 1800 gram. Te Rangoon bereikt het aantal moor den op kinderen en het aantal kinder ontvoeringen een zodanige hoogte, dat wanhopige ouders de hoofden van scho len hebben gedwongen hun inrichtin gen te sluiten. De politie heeft vastge steld, dat de kinderen over het alge meen het slachtoffer zijn van zeden delicten en meent, dat „deze golf van misdaad zonder weerga" samenhangt met de verscherping van de wet op de ontucht, welke verscherping opheffing der prostitutie beoogt. Een reeks ar restaties heeft plaats gehad maar de leiders van een bende, die de misdry- ven pleegt, zijn nog op vrije voeten. David Weitzman, Labour-Iid van het Britse parlement, is tot 12 maanden gevangenisstraf en een boete van 500 pond sterling veroordeeld wegens over treding van de voorschriften van het ministerie van Handel voor de fabri- katie van toiletartikelen. Opnieuw is een vliegtuig met Roe meense politieke vluchtelingen in Tur kije geland. Er bevonden zich tien of ficieren van verschillende rangen in het toestel. verder, dat iedereen heel goed weet. dat de Kerk ieder politiek stelsel, dat gods dienstvrijheid waarborgt, kan aanvaar den en dat, hoewel er veel critiek te leveren valt op het Franco-regiem, men dit niet kan verwijten de godsdienstige vrijheden te belemmeren zodat zij in dit opzicht tegen de Spaanse regering geen bedenkingen heet. Het is dan ook duide lijk, dat, indien de Kerk enigerlei steun zou verlenen aan een actie gericht op het omverwerpen van dit regiem, zij zich op zuiver politiek terrein zou begeven. Dit wil evenwel niet zeggen, dat de Katholieken individueel niet vrij zouden zyn om tegen het regiem een houding aan te nemen, welke zy voor zich de juiste achten. „II Quotidiano" voegt hier aan toe. dat iedere verandering van re gering hoe wenselijk ook op zich zelf, het gevolg moet zijn van een binnen landse spontane beweging en dat iedere druk van buitenaf slechts tot resultaat kan hebben, dat het regiem van Franco hierdoor versterkt wordt. Een openlijke inmenging van buitenaf zou leiden tot wanorde in Spanje, die de Europese toe stand slechts kan verergeren. Woensdag had zich voor het tribu naal te Den Bosch te verantwoorden de voormalige kolonel van het Corps Wielrijders en oud-garnizoenscomman dant van Den Bosch, H. C. van der Bijl. Het is een weinig eervolle beëin diging van de militaire loopbaan van deze man. die eens in Den. Bosch in tal rijke commissies en ere-comité's zitting had en die nu op de verdachtenbank moest plaats nemen. Hem werd ten laste gelegd, dat hij gedurende de be zetting vrijwillig de functie van provin ciaal directeur van Winterhulp-Neder land had aangenomen, hetwelk hem financieel goed uitkwam, daar hij op deze wijze zijn pensioen van f 4000 per jaar verhoogde met een bedrag van 1 5500. Op eenpansmaaltijden sprak hij be moedigende woorden tot de Neder landse SS-ers, die naar het Oostfront gingen en gaf hun deze spreuk mede: „Wie zijn vaderland dient, dient zich zelf", waarop de rechter nu antwoord de: „Wie Winterhulp dient, dient zich zelf". Voor dat hij op Dolle Dinsdag de vlucht nam, verdeelde hij eerst nog de kas van de Volksdienst onder zijn kornuiten. Daar niet alle op de zitting hem tenlaste gelegde feiten bewezen konden worden, werd de zaak voor een nader onderzoek aangehouden. In Mei van dit jaar stond voor het Tribunaal te Utrecht terecht de voor malige commissaris voor de provincie Utrecht W. B. Engelbrecht, De Eerste Kamer van dit tribunaal adviseerde toen tegen hem een internering van 3 jaar eindigende 7 Mei 1948, ontzetting uit de kiesrechten en uit het recht openbare ambten te bekleden, teruggave van de onderscheidingen vóór de oorlog in zijn functie van Ned. gezant in Polen ont vangen, verbeurdverklaring van het vermogen tot een bedrag van f 30.000. en bovendien tot betaling van f 30.000. uit een alsnog te ontvangen nalatenschap. Het fiat van de Hoge Autoriteit op de laatste bepaling werd geweigerd en Woensdagmiddag stond beschuldigde op nieuw terecht, nu voor de Tweede Kamer onder presidium van mr. Van Eek, die hoofdzakelijk de vermogenstoe stand van besch. onder de loupe nam. De verdediger, mr. Kuperus, bepleitte een aanzienlijke verlaging van de boete. Volgens mededeling van de Opspo ringsdienst van overledenen te Batavia kan thans inschrijving in de bijzondere registers van de burgerlijke stand te Ba tavia geschieden van personen, die wor den vermist sedert de ondergang van navolgende schepen: „Suez Maru", 29 November 1943; „Van Waerwijck", 26 Juni 1944; „Fuji Maru". 21 September 1944 en de vliegboot „X-17", 25 Febru ari 1944. Voor deze personen kunnen derhalve thans overlijdensacten worden verstrekt. Gedurende de laatste weken heeft de C.C.D. in de provincie Utrecht ongeveer 160 varkens, welke clandestien gehouden werden, in beslag genomen. In Portland in de U.S.A. brak op een der pieren in de loodsen een geweldige brand uit, die door talrijke brandweerboten bestreden werd. De suikerbietencampagne is mo menteel in volle gang. Reeds kan een globale schatting gemaakt worden van het resultaat. De vooruitzichten waren in het begin van de zomer uitermate gunstig. Men berekende, dat de oogst nog groter zou zyn dan het vorig jaar. De campagne leverde toen 1600 millioen kg. bieten op. Men had evenwel niet gerekend op de re- cordzoir.er met zijn langdurige droog te. Naarmate de zomerse droge dagen In aantal toenamen, daalden de ver wachtingen. In het Noorden van Zuid-Holland, Noord-Holland en de Noordelyke provin. cies stonden de bleten er goed voor. Men verwacht hier ook een goede oogst, doch de zeer belangrijke bietengebieden lig gen in Zeeland, West-Brabant en de Zuid-Hollandse eilanden. Verder levert de Betuwe nog wat bieten op. Vooral in Zeeland, West-Brabant en de Betuwe verwachtte men, dat de op brengst aanzienlijk minder zou zijn dan de oorspronkelijke raming. Nu de cam pagne aan de gang is, blijken de bieten van de Zuid-Hollandse eilanden behoor- lyk van gewicht te zijn met een redelijk suikergehalte. Anders is het gesteld in Zeeland, voor al in Zeeuws-Vlaanderen. Men raamt de totale productie van de ze campagne op 1500 millioen kg. (dus 100 millioen kg. minder dan in 1946), waaruit nlim 200.000 ton „witsuiker" ge produceerd kan worden. Voor onze sui kervoorziening behoeft deze verminderde productie geen gevaar op (e leveren, aan gezien er op de wereldmarkt wel enige suiker te koop is. e Italianen, die meer dan veertig jaar lang hun best hebben ge daan ons van hun onkunde op het gebied van de film te overtuigen, beginnen met een ongemene snelheid in te lopen. Verschillende -van hunfilms zyn reeds bekroond op de festivals, die links en rechts als paddenstoelen verrij zen, en al verwekt zulk 'n bekroning door gaans geen geestdrift (de mooiste film van alle, Farrebique, kwam er niet aan te pas), feit Is, dat de Italianen de aan dacht trekken. De roep die de film Vïvere in Pace vooruit is gesneld, was gemotiveerd. Het is een eerlijk en eenvoudig werk van I.uigi Zampa, die een ware geschiedenis uit de oorlog in beeld heeft gebracht met enkele verrassingen, zoals blykbaar alleen de werkelijkheid die kan opleve ren. Het verhaal is simpel en menselijk. In een dorpje is een onderduiker ver scholen 4>p een boerderij en spoedig daarna komen er twee gevluchte krijgs gevangenen, een Amerikaanse blanke en een Amerikaanse neger, door kinderen, op zoek naar een weggelopen varken, in het bos gevonden. De neger, ernstig ziek, knapt op. De mannen zijn veilig, naar het schijnt. In het dorp woont één Duitser, die slechts telefonisch in ver binding staat met zijn staf, een pummel, niet kwaad, niet goed, die zijn Fü'nrer vereert, zonder te weten waarom. Als hij onverwachts op bezoek komt bij de boer, nemen de onderduikers overhaast de vlucht. De neger komt in de wijnkel der terecht, wordt dronken en begint een hels kabaal te ontketenen, dat slechts overtroffen wordt door het la waai der angstige familie, die de aan dacht van 'de Duitser moet afleiden en de held in minder dan geen tijd vol zoeten wijns onbruikbaar maakt. Even later staan neger en mof tegen over elkaar. Verzoend, maar stomdron ken tieren zij schietend door de straten onder wild geroep, dat de oorlog uit is. Dan slaat de dronkaard neer en de eer ste uren zal hij geen antwoord kunnen geven op de telefoon, hetgeen zoveel be tekent als dat er spoedig een motorbri gade zal verschijnen. De bevolking vlucht met het vee de bergen in, de pastoor achterlatend, die na de roes van de Duitser zal trachten zijn memorie in de war te sturen. Hij zal de feestklok luiden als de kust veilig schijnt. Hij luidt en de bevolking stroomt naar het dal, maar ineens verschijnen er toch Duitsers, die de commandopost opblazen: de Amerikanen zijn op komst. De sol daat, die bezig is zijn uniform te. verwis selen voor een burgerpak, wordt neer geschoten, de boer, die gewapend in do omgeving wordt aangetroffen, eveneens. Aan zijn sterfbed verschijnen de fami lieleden en daar komt ook de neger <#- duiken, de Amerikaanse helm op. Hij was te paard door de linies gereden et. had de Amerikanen ontmoet. Hij brengt Amerikaanse tabak mee als vergoeding voor wat de kinderen voor hem gestolen hebben. Nadat de Amerikaanse arts dr. Piek er tien jaar geleden van overtuigd was geraakt, dat er een groot verband be staat tussen lichamelijke gebreken en misdaad, heeft hy zich in een gevange nis in Chicago er op toegelegd zichtbare lichaamsafwijkingen by gevangenen te verwijderen. In 1937 begon hy zijn be handelingen, na een gesprek met een collega over de physische afwijkingen, die zich voordeden bij gevangenen, die hun gehele leven betiteld waren met na men als „een-oor", „vissengezichfen „jy met je hondenoren" etc. Deze af wijkingen leidden vaak tot een minder waardigheidsgevoel en in vele gevallen tot misdaad. Deze week hield dr. Piek een lezing over zijn ondervindingen in Chicago, waar hy zyn gehoor in aandachtige spanning hield over zijn reeds tien jaar in stilte uitgevoerde plastische genees kunde. Nadat hy lichaamsgebreken verwijderd had, heeft er zich in vele gevallen een opmerkelyke verbetering bij gevangenen voorgedaafi. Van de 376 door dr. Piek behandelde personen, die binnen drie jaar werden ontslagen, is slechts 1.06 pet. naar de gevangenis wegens cëeuwe misdaden teruggekeerd. In Illinois, waar de dokter werkt, bedraagt het normale percentage van recidivisten 17 pet., ter wijl het in andere Amerikaanse staten nog hoger ligt. Aanvankelijk had dr. Piek natuurhjk met vele moeilykheden te kampen. Men kon zijn werk niet naar waarde schat ten, hy moest óch zelf van een uitge breid instrumentarium voorzien en wer ken zonder een officiële erkenning. In de gevangenissen zelf kwam spoedig be langstelling voor zijn werk. Vooral ge vangenen, die voor hun vrijlating ston den, wilden graag in meer dan één be tekenis een nieuw leven beginnen. Dr. Piek volgt nauwgezet het verdere leven van de gevangenen, die hij heeft behandeld. Onder hen zijn er enigen, die niet in hun oude misdaden als dief stal etc. zijn teruggevallen, maar in meer verfynde vorm nog hetzelfde uit voeren, daartoe in staat gesteld door hun verbeterd uiterlyk. Het overgrote aantal is echter normaal in het ourger- leven opgenomen, zonder dat nog iemand met de politie in aanraking is gekomen. Hoe een misvorming aanleiding kan zijn tot misdadigheid toonde dr. Piek aan met het geval van een jongen, die dreig de met de ontvoering van enige kinde ren, indien hem geen grote som gelds ter hand zou worden gesteld. Na zijn arrestatie bekende hij onmiddeliyk en noemde als enige reden, dat hij geld nodig had om zijn „apen-gezicht" te kunnen laten veranderen. Hij is nïi be handeld en vormt voor dr. Piek een sterk voorbeeld, iToe misvormingen aan leiding kunnen zyn tot misdaad en verwijderd iemand weer op "t goede pad kunnen brengen en houden. Boer, boerin, pastoor, kinderen, onder duikers, collaborateurs, ze zijn geen van allen helemaal slecht en helemaal goed. Ze zijn mensen met hun angsten en hun oprechte naastenliefde, ze zijn zwak en sterk, ze zijn simpel en menselijk, het meest van alle de boer. De regie van Luigi Zampa was er op gericht de ka rakters zo zuiver mogelyk uit te beel den. Hij slaagde, dank zij een eenvoudige maar toch wel verantwoorde verbinding van suggestieve beelden. Een enkele maal is de muziek wat rumoerig, vaak overbodig, evenals de dialoog, die de Italianen blijkbaar nog niet de baas kunnen. De film zou aantrekkelijker ge worden zijn als deze hulpmiddelen met meer beheersing waren gebruikt. Alles bij elkaar echter mag men hier gewagen van een mooie film, waar Italië eer mee in legt, en die we van harte kunnen aan bevelen. Dbg. Onder presidium van mr. dr. J. M. Bremmer behandelde de 3e kamer van het Utrechtse Tribunaal de zaak tegen H M. A. N. K.. hoofdredacteur van het Utr. Nieuwsblad. Hij wordt ervan be schuldigd o.a. namen van Joodse mede werkers aan het AN.P. in Mei 1940 te hebben opgegeven aan de perschef van de Duitse legatie H. Houshahn, het uiting èeven aan Pan-Germaanse ideeën in artikelen door hem geplaatst in Het Vaderland en het Utr. Nieuwsblad en het verkrijgen van verschillende func ties bij vhet Nederlandse perswezen uit hoofde van zijn pro-Duitse houding. Beschuldigde betoogde, dat zijn hou ding tijdens de bezetting er een was ge weest van „wat je met de ene hand geeft, neem ik met de andere hand weer terug". Hij maakte bezwaren tegen het uit het verband rukken van zijn citaten en wees zinnen aan, welke z.i. zijn ware Nederlandse gezindheid demonstreerden. In het belang van het Nederlandse kran tenlezende publiek had hij besloten zijn werk voort te zetten. Door bemiddeling van Van Megchelen was hij hoofdredac teur bij Het Vaderland geworden en zijn benoeming bij het Utr. Nieuwsblad was door Blokzijl bewerkt.. Hij vermoedde, dat de laatste benoeming was geschied met het vooropgezette doel daardoor spoedig een reden te kunnen vinden om het blad te kunnen verbieden. De ver dediger, mr. Mol. noemde het onderzoek onvolledig. Het Tribunaal besliste, na in de raadkamer te zijn geweest, dat de behandeling van deze zaak tot nadere datum wordt uitgesteld tot het verza melen van nog enkele gegevens. Op een te Utrecht, gehouden vergade ring van het ambtenarencentrum Is een resolutie aangenomen, welke ter kennis van de regering en de beide Kamers is gebracht. De resolutie betreft het sala- risvraagstuk en de positie van het me rendeel der ambtenaren, welke onhoud baar wordt genoemd. De kosten van het levensonderhoud zijn verdubbeld, doch de salarissen van het overheidspersoneel zijn, zulks in tegenstelling tot het par ticulier bedrijf, voor enkele groepen tot 60 procent, doch voor vele categoriën tot een veel lager percentage gestegen. Voorts wordt in de resolutie opgemerkt, dat bij de in December 1946 toegekende salarisverhoging, rekening gehouden werd met de daling der prijzen, doch nu deze prijsverlaging niet optrad, heeft de rege ring verzuimd door verdere verhoging der salarissen het overheidspersoneel zyn rechtmatig loon te geven. Het vijfde bataljon Jagers hield Woens dagmorgen voor luitenant-generaal mr. H. J. Kruis te Voorburg een afscheids- parade. daar dit bataljon als aflossings eenheid 19 November naar Indonesië vertrekt. Met muziek van de Koninklijke Mili taire Kapel trok het bataljon door de bevlagde Voorburgse straten en langs de paradeplaats. Duizenden toeschouwers sloegen deze parade gade. Tot nader order wordt de verzending naar Port Said en Suez van gewone en luchtpostcorrespondentie voor opvaren den van schepen gestaakt. In verband met de in Egypte heersende cholera- epidemie is de aflevering aan boord der schepen daar n.l. niet meer mogelijk. De onderzeeboten Hr. Ms. „O 23" en Hr. Ms. „£waardvis" keren Vrijdag 31 October van een oefenreis met Hr. Ms. „Van Kinsbergen" in de West terug. Omstreeks 9 uur 's morgens zullen de onderzeeboten op de onderzeedienst- basis iïan de Waalhaven te Rotterdam arriveren. De „Van Kinsbergen" zal 2 Deceir ber in Jtfieuwediep binnenlopen. De voetbalwedstrijd tussen het Neder lands militair elftal en het Nederlands politie-elftal, die gisteravond op het VUC-terrein te Den Haag werd ge speeld, is na een snelle en aantrekke lijke wedstrijd in een 20 overwinning voor de politiemannen geëindigd. Bij half-time was deze stand reeds bereikt en inderdaad gaf hij toen de verhouding juist weer, maar in de tweede helft kwamen de militairen zo onweerstaan baar opzetten, dat een gelijk spel ver diend was geweest. Snel en aantrekkelijk, maar lang geen fraai voetbal werd er vertoond, daar voor telden beide ploegen te veel zwakke plekken. Zo werd in de militaire achter hoede het gemis van het duo Van der LelyDe Vos sterk gevoeld. Het was dan ook voornamelijk aan stopper Smit te danken, (hoewel ook hij niet op volle toeren draaide), dat het doortastende trio Van der Eist-Van Onselen-Van dei- Beek slechts tweemaal met succes kon doorbreken. In deze periode leek het politie-elftal overwegend sterker. Roo- zen, die na rust Van Roessel kwam ver vangen, wist dadelijk meer vaart in de voorhoede te brengen en met goede combinaties tussen hem, Rijvers en En gelsman werd aanval na aanval opgezet, doch het solide backstel Kammever- Dieleman, in laatste instantie bijgestaan door een uitstekend spelende doelman De Munck, wist telkens het gevaar te keren en zo bleef de hatelijke nul op het scoring-bord prijken. Nog geen vijf minuten was de wed strijd oud, toen Van der Beek bij een politie-aanyal de bal onverwacht voor zijn voeten kreeg en een tam schot loste, dat over de schouder van de ver baasde Pil heen in het doel verdween (10). Na 17 minuten spelen was het de actieve Van Onselen, die een fout in de militaire verdediging oo de meest af doende wijze kon afstraffen en zodoende de stand op 20 bracht. De druk op Pil's heiligdom bleef daarna tot de rust voortduren. In welke stand of ligging Roozen in de laatste drie kwartier ook schoot, hoe Rijvers en Engelsman ook goochelden, het bleef vechten tegen de muur, die de politie had opgetrokken en het bleef ook 20 voor de politie. Naar wy vernemen heeft de auditeur militair bij de Krijgsraad te Velde West, majoor mr. dr. J. M. J. Baak bij het Hoog Militair Gerechtshof hoger beroep aangetekend tegen de veroordelingen door de Krijgsraad van sergeant A. T. de Boer, kapitein F. J. J. Baron van Heemstra en korporaal J. P. J. Peterse, allen betrokken in de bomaanslag van 5 December 1946 aan de Prinsegracht te 's-Gravenhage en by de ontvoering van een Renkumse hotelhouder. Behalve te gen de korporaal-chauffeur J. Burghout, die werd vrijgesproken, heeft majoor Baak ook hoger beroep aangetekend te gen de veroordelingen van de overige vyf medeverdachten. In zes gevallen gingen de veroordeelden zelf in hoger beroep. Men verwacht, dat de behandeling der zaken voor het Hoog Militair Gerechts hof over enige maanden zal geschieden. Woensdag arriveerde op Schiphol de K.L.M. DC4 PHTCD met gezagvoer der L. A. Brugman, die de 200ste re tourvlucht op de route Amsterdam- Genève-Lissabon v.v. heeft gemaakt. (Informatiedienst inzake lectuur) I verboden, II streng voorbehouden, III gevormde lezers, IV volwasse nen, IV-V rijpere jeugd, V voor allen, VI kinderled. Een sterretje as meer dan gewone ontwikk. vereist. De Rom. cijjers geven de toelaatbaarheid aan. Tn deze rubriek worden onmiddeliyk na het verschijnen der boeken korte notities opgenomen. Hermans, J. M„ Dr., S.M.M. Maria's Mid delaarschap, volgens de leer van de hei lige Louis Marie Grignion de Montfort. Ingeleid door prof. dr. J. M. Bittremieux. Eindhoven, Lecturis. Lijvige studie. Hoewel dogmatisch soms niet al te best gefundeerd, een belangrijk boek. III. Van Iependaal, Willem. Achter de ho rizon. Ie deel; Gegist bestek A'dam, De Arbeiderspers, (Arboserie). Ie deel van trilogie in romanvorm over de socialis tische arbeidersbeweging. Voor Katholie ken vaak kwetsend. III. Janse'de Jonge, A. L., dr.: Karakter kunde. Baam, Bosch Keuning. Po- pulair-wetensch. werk, volgens moderne empirische psychologie. Schrijver Is een zijdig Duits georiënteerd (Klages). Vrij zinnig-Protestants. III. De Rooy, jac., S.J.De zin van de kle ding Roermond, J. J. Romen Zonen. Mooie gedachten, maar soms een. onreëel spelen met woordassociaties. V. Kutten, Gerard: Ons koninklijk gezin in bevrijd Nederland. Wapeningen, Zcmer Keuning. Fraai gedenkboek met 106 foto's; de werkzaamheid van de Ko ningin en van de Prins in 't bevrijde Zui den en de terugkeer van 't prinselijk ge zin. V. Scheers, Alfred, O.F.M.; In het paradijs der kinderen. Tielt; Wateringen, J. Lannoo. Opvoedk. gedachten Veel moois en leerzaams. Voor Jonge ouders een waardevol geschenk. IV-V. Van Straaten, Modestus, Dr., O.E.S A.S Katholieke bewustwording Nijmegen, De Koepel, (Tolle Lege). Prachtige reeie uiteenzetting van onze houding „ln de wereld", hoewel niet „van de wereld". De beste Katholieke Actie! IV. Thijssen, F., Dr.: Het godsdienstige ge sprek. De grondslagen en de praktijk Utrecht; Brussel, Het Spectrum. Methode om tot een vruchtbaar godsd. gesprek te komen tussen christenen van verschil lende richting. Zeer nuttig. IV Arbó, Sebastian Juan: Cervantes. Voorwoord van prof. dr. C. F. A. van Dam. Vert, uit h. Spaans dr. G. C. Mohr- Horsman A'dam, Van Breda. Zeer ge slaagde romantische biografie van de geniale schepper van Don Quichote. Een waardig geschenk bij het vierde eeuw feest van zijn geboortedag. IV. Clegg, Arthur: De geboorte van een nieuw China. Een overzicht van honderd jaar strijd. A'dam, Pegasus. Politieke ge schiedenis v. China, vooral na 1911. Een zijdige communistische interpretatie haait helaas de objectieve waarde van dit boek omlaag. III. Van Doornik. J. J. M„ M.S.F.: Mode, film, dans, verkering. Tilburg, W._ Berg mans. Goede, zij het niet nieuwe, ideeën, getoetst aan kerkelijke en andere uit spraken, vooral over verkering. IVV. Engelman, Jan: Een naald vol dromen. Beschouwingen over de wandkleden van Emee 't Hooft. Een inleiding volgens alle regels der aesthetica en een illustratie- galerij die de naaldkunstenares in al haar raffinement laat schitteren. IV. Pezas, Mikia. „Alarm op de Olympus", Vert. uit het Engels (The price of liberty) door Jac. v. d. Ster A'dam, RepuplieK der letteren. Oorlogsroman over de striid tussen Grièkenland. Italië en Duitsland. Heldhaftige strijd van klein volk tegen machtige agressie. Goed geschreven en sober verteld. III. Reitsma, J. „Spiegelingen". Novellen, r" Bussum. F. G. Kroonder. Alle figuren deze novellen ziin symbolen van goede en kwade geesten, c.a. een -nieuwe Ratten vanger-versie. Uitstekend verteld, soms te opzettelijke tendenz. Aanbevolen. IV-V. Clerx. Arnold: Anne-Marie Utrecht, A. W. Bruna Zoon. Anna-Marie gaa* naar Java om te huwen. Voor haar aan komst sterft haar aanstaande. De klem| tropengemeenschap vecht om ae vrouw. III-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 4