HET RAADSEL DER ENGELSEN Pogingen tot karakteristiek zonder volkomen succes Drie zwaar- en vier lichtgewonden Landbouw steune op eigen kracht POSTAUTODIENST WEER OP VOOROORLOGSE STERKTE LUIDSPREKERS fzfiuMte' Ex-directeur Lippmann Rosenthal Tijdeqs de oorlog werden munitie en voedsel vervoerd ROOKT PAJa ma! pak- en bindtouw Schouten de Jong NETTE MANNEN Hevige autobotsing te Diemen mm. mm. Plattelandsbevolking verdient onze achting Scheepvaartberichten LOU BRAAKMAN Speciaalzaak le. een MACHINESNIJDER 2e. een OPLEGGER 3e. CONTROLEUSES ■ylAüfu: op Allerheiligen geslot en VROOM DREESMANN Wij vragen DONDERDAG 30 OCTOBER 1947 PAGINA 5 (H? Enige jaren voor de oorlog ver scheen er van de hand van -prof. dr. G. J. Renier een hoekje ge titeld: „The English, are they human?" Hij schijnt het raadsel, dat de Engelsen zelf even sterk intrigeert als de buitenlanders, echter niet opgelost te hebben. Onze Londense correspondent be spreekt hiernaast enige nieuioe pogingen om tot een karakteristiek van het Engelse volk te komen en voegt daaraan zijn eigen opmer kingen toe. Onnodig te zeggen, dat ook hij, die toch een uitstekend kenner van het Engelse volk is, het mysterie niet geheel en al doorgrondt. j Brand in fineerfabiriék van Bruynzeel Prins Bemhard naar Amsterdam WmwM Wwmw www?™ Voor het tribunaal Voedsel en munitie Maar het werk gaat door! O et zon jammer zijn, als U niet hoort bij de duizenden die genoten van de poppenfilm „Honig werkt". Die is nu afgeloopen. Maar het werk bij HoNIG's Fabrieken gaat dóór en das blijven er steeds meer voedzame Honig's artikelen komen. Ook voor U! NU NOG RUIME KEUZE Bensdorp Bussum Bovenaan HAARLEMRijksstraatweg 110 HEEMSTEDE: Binnenweg 116 IJMUIDEN-OOST: Trompstraat 94 502e Staatsloterij Maak nu reeds Uw keuze voor de a.s. ST. NICOIAAS Jdoderne Kunst" GEVRAAGD: 4 jongens voor drukkerij en carton- nage-afdeling, leeftijd ca. 17 jaar; 2 hulparbeiders, leeftijd ca. 20 jaar. Vernhoui en van Sluijlers Drukkerijen N.V., Bakenessergrachi 3, Haarlem. Ma, als pa rookt, dan vindt U bij Lou Braakman zeker een St. Nico- laasgeschenk. JONG HAARLEM, VOORUIT! TEN HEDGE'S CONFECTIE-ÏÏNDUSTRIE Volop „MODERNE KUNST' f 0.45 CHOCOLADE LETTERS SUIKER LETTORS CHOCOLADE MENAGERIE SUIKERBEESTJES LUXE DOOSJES MET BONBONS EN BORSTPLAAT CHOCOLADE HOLLE FIGUREN f 0.25 STENO TYPEN voor werkzaamheden in onze fabriek (voor spoedige indiensi- freding vast 18 jaax en Aanmelding dagelijks van 10-12 en 2-4 uur, bij de portier. fabrieken N.V. Haarlem (Van onze Londense correspondent) Hoe langer men onder de Engelsen woont en hoe meer men over hen leest, hoe minder men begrijpt van de Engelse volksaard Er is waar schijnlijk geen Europees volk, waarover zoveel ethnologische studies geschreven zijn, zonder dat het mysterif werd door grond. En het oordeel van de ware ken ner van dit charmante volk laat zich het" best uiten in een hulpeloos schou derophalen. Dit onvermogen het Engelse volkskarakter op bevredigende wijze te analyseren, is ongetwijfeld de oorzaak waardoor nog steeds schrandere lieden zich laten verleiden het opnieuw te proberen. De toch al rijke litteratuur over het onderwerp is onlangs vermeer derd met twee werken, het ene van een Fransman, Jean Bailhache (Le Secret Anglais), die een nogal esoterische theo rie ontworpen heeft, het andere van de scherpzinnige en oprechte Engelse publicist, George Orwell. Het laatste werk is meer overtuigend dan het eerste en interessanter, omdat het leerzaam is te zien wat een eerlijk Engelsman denkt over zijn eigen volk, Orwell meent de volgende typische ka raktereigenschappen ontdekt te hebben in zijn landgenoten: artistieke ongevoe ligheid, vriendelijkheid (helaas een vol komen ontoereikende vertaling van het woord „gentleness"), eerbied voor de wet, wantrouwen tegenover buitenlan ders, sentimentaliteit tegenover dieren, hypocrisie, overdreven standsverschil en een overdreven passie voor sport. Onge twijfeld zijn deze karaktertrekken min of meer elgten aan het volk als geheel. Om echter de geringe waarde van deze generalisaties te demonstreren, is het nuttig enige der genoemde karaktertrek ken nader te bezien. De artistieke ongevoeligheid is een feit. Er is waarschijnlijk geen beschaafd volk dat collectief zo'n gebrek aan smaak vertoont als de Engelsen, waarbij in de eerste plaats gedacht moet worden aan hun architectuur van de laatste honderd jaren en aan hun binnenhuisarchitectuur en meubel„kunst". Het mysterie schuilt hier evenwel niet in de afwezigheid van goede smaak en de aanwezigheid van een hemeltergende wansmaak, maar aan het feit dat in een niet zo heel ver ver leden de Engelsen deze architectonische achterlijkheid volkomen misten en dat zij meubelen maakten van een volmaakte en simpgle schoonheid. En ditzelfde volk met zijn gebrek aan smaak schept nog steeds meesterwerken op het gebied der tuinarchitectuur. Het is alles een even groot mysterie als de hedendaagse En gelse kookkunst, een aanfluiting voor een beschaafd volk, dat echter tot in de dagen van Dickens een passie- had voor goed voedsel en in de dagen van Eliza beth een weelderige verbeelding bezat op het gebied der haute cuisine. De „gentleness" is onmiskenbaar. Even onmiskenbaar echter is een uitgesproken sadistisch element in het Engelse volks karakter, getuige hun films en hun toneel, getuige ook hun pers die zeer gepreoccupeerd is met onderwerpen als het voor en tegen van lichamelijke kas tijding op de scholen. Eerbied voor de wet is groot, maar neemt af. Zeker is dat de politie-agent in.de Engelse steden door het publiek als vriend beschouwd wordt, in tegenstelling met Nederland (yooral tegenwoordig). De politie-agent is een symbool van de sociale discipline, is vermomd als vredelievend man, en loopt niet rond zoals onze politie met een arsenaal Van pistool en sabel. Het wantrouwen tegenover buitenlanders is eveneens een feit en neemt tegenwoor dig sterk toe. In vele kringen kan men spreken van een uitgesproken en patho logische xenophobie. De reden? Niemand weet het, ofschoon er zeer veel verkla ringen te vinden zijn bij de deskundigen. Sentimentaliteit tegenover dieren is da gelijks waar te nemen. Het curieuze van deze sentimentaliteit is evenwel dat ze tegenover kinderen grotendeels ont breekt. Even vreemd is dat dit dieren- beschermende volk de afschuwelijk wrede vossenjacht tolereert. Het meest interessante echter van de opgesomde karakteristieken is de hypo crisie. Het perfide Albion heeft reeds eeuwenlang het odium van deze ondeugd gedragen in het oordeel der buitenlan ders en naar elke redelijke norm ge meten zijn dè Engelsen formidabele huichelaars. Het opmerkelijke aan deze Engelse ondeugd is evenwel dat een Engelse man de beschuldiging veront waardigd van zich afwerpt. Hij acht zich volkomen te goeder trouw. En men mag er aan twijfelen of de be schuldiging juist is. Van elk ander volk kan men zeggen dat het be lijden van schone en verheven deug den samengaand met handelingen die dezelfde deugden verkrachten huiche larij bewijst. Bij de Engelsen gaat dit niet op. Het is een uiting van een ge brekkig denkvermogen. De Engelsman ziet niet in dat hij een huichelaar is als hij publiekelijk ver klaart dat de boerenoorlog werd gevoerd in het belang van de boeren-slachtoffers en de inlandse bevolking. Zo ziet hii het, ondanks de winst aan goud en diaman ten. Vandaag nog kan een Engelsman (en de Engelse regering) de grootste verontwaardiging tonen over het snode Argentinië dat zulke hoge prijzen-vraagt voor tarwe en vlees, nu hét de kans krijgt om de Engelsen te villen. Maar ondanks deze verontwaardiging doen de Engelsen hetzelfde tegenover kleine lan den die in een afhankelijke positie ver keren. Vraagt u maar eens aan de De nen. Kortom, door een bijzondere be schikking van de Voorzienigheid, heeft de Engelsman geen last van de dwang van een logisch gedachten-proces en kan hij een ijzeren gordijn neer laten tussen de verschillende compartimenten van zijn geest. Het is een unieke gave die géén windeieren legt en die begrijpe lijkerwijze bij „de buitenlander" afgunst wekt en leidt tot beschuldigingen van hypocrisie. Ook Orwell heeft het Angel-Saksische geheim niet ontsluierd. Maar hij heeft een zeer openhartig boekje geschreven, verlucht met een allerzotste keuze van illustraties. En het werkje heeft boven dien de onbewuste verdienste de vrien delijke, dilettantische „modderigheid van het Engelse denken te demonstreren. Het essay is een typisch anorganisch, vloeibaar en ongrijpbaar stukje Engels proza, stylistisch gaaf, maar van een twijfelachtige logica. Op de zeer, gevaarlijke rijksweg onder de gemeente Diemen ter hoogte van de Vinkebrug is Dinsdag avond omstreeks tien uur een ernstig ongeluk gebeurd, dat, hoewel er drie zwaar- en vier lichtgewonden zijn, nog hijzonder goed ïs afgelopen. Een auto uit Zeist reed in de richting Amsterdam en had een andere auto ge passeerd, waardoor de wagen wel mid den op de weg moest komen. Uit de richting Amsterdam naderde een derde auto, waarvan de bestuurder dacht, dat zijn tegenligger links af wilde slaan en die daarom links aanhield, met het gevolg dat beide auto's met vrü grote snelheid in een harde slag op elkaar inreden. Er ontstond een grote ravage. De beide wagens werden geheel ver nield en wel voornamelijk aan de rechterzijde omdat de bestuurders, om elkaar te ontwijken, langs elkaar had den willen rijden. De inzittenden aan de rechterzijde, waren er dan ook het ergst aan toe. Van de auto uit Amster dam liep een Amsterdamse kastelein, die naast de bestuurder zat, een her senschudding en een gekneusde arm op. Zijn achter hem zittende vrouw even zo. Beiden zijn naar het O.L. Vrouwe gasthuis te Amsterdam overgebracht. De bestuurder, een 32-jarige fabrikant uit Amsterdam en diens vrouw wer den minder ernstig gewond en konden naar huis terugkeren. Van de auto uit Zeist liepen twee jongedames een hersenschudding en hoofdwonden op. Vooral een harer, die naast de bestuurder had gezeten, was er erg aan toe. Een deel van haar hoofdhuid werd weggescheurd en bovendien kreeg ze een bekkenfrac tuur. Zij werd naar het Burgerzieken huis te Amsterdam overgebracht. De bestuurder van de auto bleef onge deerd, een 52-jarige pensionhouder, die achter hem zat, werd aan het hoofd ge wond. De wonden werden voorname lijk door glasscherven veroorzaakt. De auto was als een sardineblikje in el kaar geschoven! Dr. v. Gemert uit Diemen verleende eerste hulp. De rijkspolitie maakte proces-verbaal op. Woensdagnacht half twee ontstond brand in een der droogtrommels van de fineerfabriek der N.V. Bruynzeel's Fa brieken. Tot twee maal toe laaide het vuur op. Naast de fabrieksbrandweer werden drie kringen van de gemeente lijke brandweer gealarmeerd. Met vier stralen werd het vuur bestreden. Om trent de oorzaak tast men in het duister. Enige grote gaten in het dak en het ver lies van een partij fineer vormden de schade. Prins Bemhard zal Zondag 2 Novem ber te 12 uur een bezoek brengen aan het opleidingsschip van de Braziliaanse ma rine „Almirante Saldanha" te Araster dam. De prins zal aan boord dejeuneren. Het werken in de openlucht op Schiphol is Voor de mecaniciens in een koude tempe. ratuur geen pretje. Er zijn nu nieuwe werkhangars geconstrueerd, waar het vliegtuig met de neus in gaat. Binnenshuis kunnen de mecaniciens dan de motoren, nakijken. Onder enorme belangstelling is de Vredesteinbandenfabriek te Enschede officiëel ge opend, Tijdens de rede van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, S. L. Mansholt Tijdens de algemene vergadering van het Koninklijk Nederlands Landbouw-comité in Den Haag heeft de voorzitter, H. ID. Louwes, vandaag een rede uitgesproken, waar in hjj de huidige situatie van de Neder landse landbouw aan een beschouwing onderwierp- Veel is er, wat voortduren de waakzaamheid gebiedt, maar één ding staat vast, aldus de heer Louwes: Ons volk werkt! Het legt daarvan op gelukkige wijze getuigenis af temid den van een wereld, die worstelt om haar innerlijke rust. Het jaar, dat achter ons ligt, heeft onze oogsten ongunstig beïnvloed. De voorlichting van het K.N.M.X. heeft haar doeltreffendheid bewezen, de behoefte aan seizoenvoorspellingen blijft be staan. De vraag rijst: behoort het ab normale weer, zoals in het afgelopen jaar, tot het normale bedrijfsrisico van de boer of niet? De heer Louwes dringt aan op speciale maatregelen en op lan gere termijn In verzekering. Een regio nale verzekering met premiebetalingen lijkt hem't meest doeltreffend. Wat onze productie verder betreft: de grote meer derheid onzer producten wordt niet ge steund, maar in prijs omlaag gehouden. Dalen de wereldmarktprijzen benedén onze kostprijzen, dan heeft de agrari sche bevolking recht op een sterk land bouwbeleid. Regering noch publieke opinie mag dit voorbijzien. Internationaal nemen de tegenstellin gen toe. De F.A.O. stelt teleur. Alleen de Benelux opent goede perspectieven. •Wij moeten dus vooreerst steunen op eigen kracht. En wat dat betreft, is het gelukkig te constateren, dat ons volk werkt. De agrarische bevolking moet blijven beseffen, dat zij een deel is van ons volk en ons volk een werkverband is van God. Het dient de regering zo veel mogelijk te steunen. Komt het met de regering niet tot overeenstemming, dan dient het de volkvertegenwoordi ging voor onze belangen te laten op-, komén. Wij zijn een werkend. Volk. De heer Louwes memoreerde het tot stand komen van het landbouwerspen sioen, waaraan ook de K.N.L.C. heeft meegewerkt. Hij wees erop, dat men moet oppassen met het verhogen van lonen en het daarna inhouden van een groot percentage ervan. Met name gêldt dat voor de werkloosheidsverzekering. Zij is in wezen een gecamoufleerd en gesanctionneerd. teren op de gemeen schap. Landaanwinning en cultuur grond-verbetering moeten voorts door gaan en niet louter als object van werk verschaffing worden gezien. Over de landbouwpolitiek zei de heer Louwes: zij is ordelijk verstan delijk, maar ook schoolmeesterachtig en ietwat fantasieloos. Onze regering en volksvertegenwoordiging zien het landbouwbeleid niet genoeg tegen gieën die de wereld van haar rust de achtergrond van vreemde ideolo- beroven. Hij wees daarbij bp het ka rakter van het communisme. De Stichting voor de Landbouw is het instrument waarmee onze landbouw politiek kan worden bedreven. De besprekingen voor het prijsbeleid van het volgend jaar zijn alweer in volle gang. Het landbouw-egalisatie- fonds legt met zijn rapporten de grond slag. Het is de vraag, of de politiek der regering hier gevolgd kan worden. Wij vergulden nog te veel onze armoede. Wij moeten kiezen tussen loonsverho ging met onvermijdelijke devaluatie van de gulden of afschaffing van de consumententoeslag, verhoging der landbouwproductenprijzen etc. Voorts moeten wij voor de landbouw een pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie in het leven roepen. Wij moeten geen ge vangenen worden van het overheidsap paraat, dat buiten redelijke verhoudin gen is gegroeid en zelfs aan de con trole der volksvertegenwoordiging ont snapt. De bevolking op het platteland ver dient, aldus besloot spr., wel degelijk de achting van alle Nederlanders en zij is voor de toekomst van ons land in niet onaanzienlijke mate verantwoordelijk. Bepaald gunstig waren de schrifte lijke getuigenverklaringen, die ten voordele moesten pleiten van de 52- jarige F. Sch., die zich gisteren voor de 8ste Kamer van het Haarlems Tribu naal te verantwoorden had. Sch. was in 1935 lid geworden van de N.S.B. en had daarin de functies be kleed van groepsleider en groepsorga- nisator. Ook was hij lid geweest van de Ned. Volksdienst en de Ned.-Duitse Cultuurgemeenschap. Een van de voornaamste beschuldi gingen was wel, dat hij in 1941 de functie had aanvaard als directeur van Lippmann, Rosenthal en Co., Sarphati- straat, in Amsterdam. Voorts had hij iemand, die de leden van de Beweging „verraders" had ge noemd, aangebracht, terwijl hij ook een leraar van de H.B.S., die in de klas bij het overvliegen van een Duits vliegtuig had gezegd: „Kijk niet naar dat kreng, we zien er genoeg", had aangegeven. Sch. erkende het ten laste gelegde vrij wel geheel, maar gaf bij monde van zijn verdediger, mr. Bijvoet, op een en ander nadere toelichting, waardoor de feiten dikwijls in een ander licht kwa men te staan. In zijn pleidooi bracht mr. Bijvoet naar voren, dat zijn cliënt de functie van directeur aangeboden kreeg van een nieuw op te richten bank. Hij moest dan eerst zijn toenmalige functie opzeggen bij de Ned. Handelmij.. het geen hij dan ook deed. Toen dit ge beurd was, bleek echter wat die nieuwe bank inhield, waarbij tevens bleek, dat de naam directeur slechts een mooie naam moest zijn voor een onbetekenen de baan. De tijd, dat zijn cliënt daar werkzaam was, werden er niet die fei ten gepleegd, waarvoor genoemde bank later is berucht geworden. Mede in verband met de gezondheid van beschuldigde, waardoor deze needs geruime tijd uit detentie is ontslagen, bepleitte mr. Bijvoet uiterste clementie. Uitspraak 12 November. Vijf en zeventig auto's staan pre cies gericht in de lange P.T.T.-garage te Amsterdam. Een troep goed ge oefende soldaten zon niet beter in het gelid hebben kunnen staan. Het is slechts voor zeer korte tijd, dat de 75 rode postauto's van verschillende grootte hier rustig samen kunnen zijn Slechts van Zaterdags 12 uur 's nachts tot Zondagmiddag. Dan worden er al weer enkele wegge haald om hun plicht te doen. Ze staan daar niet alleen keurig in de rij, maar ze zijn ook alle mooi opge poetst. En daar zorgt elke chauffeur zelf voor. Twee of drie mensen heb ben samen één wagen. De ene och tend-, de andere middag- en evt. de derde nachtdienst. De samenstelling van de dienstrooster voor de pl.m. 80 ambtenaren van de Postautodienst te Amsterdam valt niet mee. Ieder, die iets met de post te maken heeft, weet hoeveel veranderingen er steeds weer komen. De vertrektijden van een bepaald vliegtuig zijn verschoven, de mail uit Indië komt later aan dan verwacht werd, de nieuwe dienstregeling van de spoorwegen gaat in, enz. enz. Amsterdam telt alleen reeds 9 districten met gemiddeld 25 brievenbussen, die ge licht moeten worden. De 18 chauffeurs, die deze taak uitvoeren, krijgen steeds om de week een andere wijk, opdat het werk niet te eentonig wordt. Voor de postpakkettenbestelling is de stad in 30 wijken verdeeld. Ook hierin rouleren de chauffeurs. Een vaste, uiterst moeilijke dienst is die op Schiphol, Zo lang mogelijk moet het publiek de gelegenheid gegeven worden post voor het vliegveld mee te geven. Maar het vliegtuig wacht niet! Zo gebeurt het niet zelden, dat de chauf feur tien of meer minuten onderweg moet inhalen om het vliegtuig nog te kunnen halen, aldus vertelt „P.T.T.- nieuws". Dan kent men in Amsterdam, naast de autodiensten voor de RVB, RPS en de belastingdienst, nog de treindienst en de interlocale ritten. De treindienst zorgt voor het afhalen en brengen van de post van het Centraal Station naar het hoofd kantoor en omgekeerd voor de mail dienst van en naar de zeeschepen. De interlocale diensten, die ook 's nachts worden uitgevoerd, brengen de post van Amsterdam naar Den Haag en Rotter dam, naar Purmerend, Hoofddorp, Enk huizen, Nieuwersluis, Hilversum en de daar tussen gelegen plaatsen. Als we dan nog de dienst meermalen per dag langs de pl.m. 60 bijkantoren en postagenten en de districtskantoren noe men, hebben we ze allemaal gehad. Om de pl.m. 10 dagen wordt de chauf feur afgelost en heeft hij „onderhoud". Dan wordt de auto van onder tot boven nagekeken en schoongemaakt Geen vlekje mag blijven zitten. Elke chauf feur stelt er een eer in zijn wagen steeds keurig te houden. De PAD heeft zijn kern tot op heden mogen behouden. Deze kern bestaat uit mensen, die in 1919 als jonge mensen de autodienst, toen ressorterende onder Artillerie-inrichtingen, vormden. In 1930 zijn zij overgegaan naar P.T.T. en thans, bijna 30 jaar later, zorgen zij er voor, dat do traditie, geen krassen op de wagens door onvoorzichtig rijden, geen vuile wagens, een schone garage, waarin alles precies op zijn plaats staat, wordt hoog gehouden. En de jongeren helpen daar graag aan mee. In de werkplaats van de RAC worden alle euvels aan de auto's, maar ook de ernstige kwalen van de motorfietsen, carriers en rijwielen hersteld. In de oorlog waren de onderdelen van vele auto's verstopt onder een voorraad hout in een van de dicht- bijzijnde opslagplaatsen en op andere geheime plaatsen. Slechts 2 auto's konden „in de vaart" blijven om voedsel en.munitie en wapens te halen. Een vakgenoot verloor hierbij het leven. Veertien dagen na de be vrijding waren al weer 18 auto's startklaar, opgebouwd uit de onder gedoken onderdelen. En nu, 2J4 jaar na de bevrijding, is de PAD Amster dam weer op zijn vooroorlogse sterk te. Door de uitbreiding van het ver keer is dit echter nog te weinig. Natuurlijk wordt er wel eens geklaagd, dan over het een, dan over het ander. Maar er heerst een goede kameraadschap en, moeten er extra ritten gemaakt wor den, dan is ieder daartoe bereid. Aan het eind van een half jaar kan dan ook meestal de volle premie worden uitge keerd. Voor max. 600 uur per half jaar ryaen ontvangen de chauffeurs n.1. een premie van f 39.Bij aanrijdingen of aDdere schade door eigen schuld, nala tigheid, enz, wordt een bepaald bedrag van deze premie afgehouden. Het spreekt vanzelf, dat in een bedrijf, waar onge veer 90.000 K.M. per maand wordt af gelegd, ook de chef, de heer C. van Benthem, de handen vol heeft. De bui- tenritten vorderen van dit aantal pLm. 18.000 K.M., de rest wordt in Amsterdam verreden. Elke kilometer moet verant woord zijn. In een zo uiterst nauw luis terende dienst, waar soms een enkele minuut vertraging zo grote nadelen voor het publiek en bedrijf kan meebrengen en waar de mens voor een groot deel afhankelijk is van het mechaniek, is de taak van de chef zeker niet eenvoudig. Zo werken zü samen en zij weten waarvoor zij werken. Zij weten, dat zij staan in dienst van „het publiek", dat lang niet altijd gemakkelijk is! Het Engelse elftal, dat 5 November te Everton tegen Noord-Ierland zal spelen, is als volgt samengesteld: goal: Swift (Manch. City), achter: Scott (Arsenal) en Hardwick (Middlesbr.), midden: Taylor (Liverp.), Franklin (Stoke) en Wright (Wolves), voor: Matthews (Black pool), Mortensen (Blackpool), Lawton (Chelsea), Mannion (Middlesbr.) en Fin ney (Preston). DE EREKS p. 27 Maladiven n. Amst. HEDEL R'd.-Montreal p. 29 Bevezier. ELOS 28 v. Alexandrië te Tripoli. J. DE WITT A'd.-Bat._p. 29 Perim. JUNO 29 v. Amst te Casablanca. NOORD WIJK 29 v. Huelva n. Amst. NORLANDIA p. 28 Scilly n. New Vork. ORANJE Amst-Bat. 28 v. Singapore. P^KHAVEN p. 29 Finisterre n. IJmuid. SOCRATES 28 v. Callao te Valparaiso. SPINOZA 27 v. Khoramshar te Basra. TRITON 28 v. Curacao n. Maracaibo. ALETTA 28 v. Miri n. Pladjoe BAGAN p. 25 Socotra n. Batavia BATOELA 26 v. R'dam te Batavia DOROS 14 v. Cristobal n. Tampico LmGESm 26 v. Reykjavik n. A'dam MEERKERK 28 v. Colombo n. R'dam NÈL BRUYNZEEL n. Borneo 28 te Alg. PR. ALEXANDER 28 v. St. John. n. A'w. SAIDJA 28 v. Pladjoe te Miri TAWALI 29 v. Basra te Marseille ZIJPENBERG 28 v. R'dam te Baltimore AALSDUK Rott.-N.Y. p. 30 Scilly ALCINOUS 26 v. Singapore n. Amst ALCHIBA 28 v. St. Vincent n. Rosario ALDABI Rott.-Buen. Air. 30 te Antw. AMSTELK. 29 70 ml. Z. Las Palm ARNEDIJK Rott.-N.Y. 30 te Antw. AXELDUK p. 30 Scilly n. Golf Mexico BOISSEVAIN 30 v. Hongkong te Singap. BREDERO 30 v. Singap. te Manilla DELFT Chili-Amst 29 v. Curacao ESSO D. HAAG p. 30 Dover n. Aruba FARMSUM p. 30 Bevezr. n. Hamptonr. GANYMEDES 25 v. B. Air. te Trinidad GROTEKERK 30 v. Sydney te Rott GOUWE 29 v. Zaandam te Hemosand v. HEUTSZ 30 v. Singap. n. Hongkong JAVA 15/11 v. Bat. te Amst. verw. J. v. OLDENB. p. 30 Algiers n. Amst. KOTA BARÖE p. 30 Algiers n. R'dam. LEOPOLDSKERK 29 v. R'dam n. China LOMBOK 28 v. Vancouver te Portland MAASLAND 29 v. Rio Grande n. A'dam MAL VIN A 30 v. Las Piedras te Rott. MARKEN v. Rott. te Baltim'e verw:' MUIDERKERK 30 v. P. Said te Genua MEERKERK 29 v. Aleppy n. Cochin NW. A'DAM p. 30 Dungenes n. N. Y. ORANJE 30 v. A'dam te Batavia NEL BRUYNZ. 29 v. Algiers n. Borneo PARKHAVEN Bona-IJm. p. 30 Ouessant Pr. W. v. OR. v. Quebec n. Antw. ROEPAT 28 v. New Orlns. n. Kaasstad STR. SOENDA vertr. 7/11 v. B. Aires SUMATRA 30 v. Belawan te Singap. TABINTA Amst.-Bat. p. 30 Kreta TARAKAN p. 30 Dungenes n. Ned. Indië TJÏBADAK 28 v. Hongkong te Manilla TJIBESAR 29 v. Nagoya te Kobe TJISADANE 30 v. Semarang te Soerah. TJITJALENGKA 30 v. Hongk. n. Antw. ZEELAND 30 v. Gdynia te R'dam ZONNEWUK 28 v. Rott. te Batavia ARDEA 29 v. Lissabon n. R'dam CORYDA 29 v. Aden n. Abadan KELBERG. p. 29 Kp. de Roca n. Savona ODYSSEUS 29 v. Gibr. te Barcelona ORPHEUS 29 v. Genua te Malaga RIDDERKERK 28 te Hongkong STENTOR 29 v. Alexandr. n. Istanboel SVOLDER 28 v. San Juan n. Antw./A'd. WINTERSW. p. 30 Finisterre n. Zd. Afr, WITTE ZEE 28 v. B. Aires n. Kaapstad ZAAN 29 v. Amsterdam te Gefle ZWARTE ZEE n. Maras 27 te Munte* ROUE'S MIIZEII 10IIC1 PBBtlIC 1011(1 HIKER BORIS'S SICFEI 1011(1 HtHEI IN ONZE WINKELS CHOCOLADE FIGUREN 100 GRAM 60 CT CHOC LETTER 100 GR. 45 CT 150 GR 75 CT. 250 GR 125 CT. BORSTPLAATJES ALLE SMAKEN 100 GR 25 CT. «1474:0081: 18078; 4 104 - 3569; 6179; U KLASSE - U TREKKING - 88 OCTOBER 1047 ■OGE PRIJZENï f f.008 1438; tlMt 13160; 16679; 1.040 8713; 14046; 17968;-ƒ300 1197; 5983; 14821: 8398; 14285; 14601. PRIJZEN VAN 32.— 1020 1028 1083 1065 1094 1115 1172 1447 1487 1511 1631 1680 1731 1757 2043 2053 2085 3092 2109 2176 2202 1003 1430 1985 2510 2817 3192 3528 8870 2550 2586 2635 2844 2899 2944 3219 3254 3275 3609 3642 3681 3949 4183 4230 4237 4541 4549 4560 4821 4828 4631 6428 5456 5468 8724 5785 5817 2699 2996 3376 3795 4036 4347 4685 4991 5538 5938 6346 6519 6741 7744 8083 8432 8724 9233 9585 2637 2647 2685 2949 2983 2993 3313 3325 3341 3705 3721 2723 3996 4007 4020 4238 4268 4275 4325 4613 4617 4620 4634 4881 4920 4923 4926 5490 5495 5508 5511 5831 5836 6880 5896 6070 6102 6134 6183 «204 6292 6331 6395 6402 6419 6432 6434 6439 6451 6599 6629 6656 6661 6677 6711 6729 6932 6961 7052 7058 7062 7137 7138 7163 7390 7435 7440 7451 7611 7644 7727 7799 7854 7901 7977 7983 8037 8065 •147 8179 8197 8260 8368 8393 8398 •531 8592 8647 8687 8701 8709 8712 •907 8931 8970 8972 8994 9022 9069 167 9169 9173 9180 9181 9213 9230 i»371 9436 9458 9466 9506 9529 9540 9750 9782 9897 9901 9917 9949 9954 9958 10011 10032 10047 10058 10108 10113 10130 10212 10385 10430 10433 10439 10458 10479 10487 10494 10604 10631 10637 10722 10754 10764 10770 10779 10855 10859 10865 10874 10948 10970 10995 11100 •1233 11321 11384 11423 11448 U480 (1493 11337 11855 1J65C 11697 11704 11719 11837 11856 11899 12048 12056 12068 12075 12087 12112 12161 12163 12340 12354 12371 12374 12384 12393 12406 12424 12521 12542 12558 12572 12578 12582 12586 12602 12727 12788 12799 12828 12834 12848 13102 13109 13278 13294 13322 13328 13373 13379 13429 13516 13569 13594 13659 13687 13668 13689 13725 13727 13877 13910 13923 18932 13942 13952 14002 14025 14209 14215 14224 14236 14306 14319 14349 14391 14604 14621 14633 14636 14732 14801 14816 14929 15069 15072 15117 15136 15137 15153 15171 1520Ó 15399 15417 15428 15464 15486 15502 15568 15574 15661 15693 15705 15744 15773 15775 15784 15796 16023 16034 16070 16134 16154 16177 16188 16199 16445 16480 16496 16505 16507 16532 16597 16578 16686 16721 16725 16727 16743 16788 16792 16709 17026 17100 17186 17196 1725? 17305 17307 17353 17540 17569 17570 17652 17668 17706 17708 17755 17899 17905 17922 17934 17971 17972 17975 17976 18155 18180 18185 18240 18265 18292 18309 18349 18471 18480 18488 18506 13520 18525 18573 18617 18730 18776 18819 18844 18922 18976 19066 19093 <9299 19320 19332 19345 19356 19361 19392 19394 «9580 19693 19762 19811 19814 19817 19824 19873 19990 20033 20042 20085 20110 20136 20163 20179 20276 20292 20310 20338 20348 20371 20382 20393 20666 20667 20689 20735 20754 20758 20774 20816 20985 20992 21010 21041 21069 21070 21077 21091 21225 21284 21298 2J368 21406 21454 21464 21483 21564 21576 21581 21597 21640 21652 21737 21654 91932 21933 21982 21985 2199» Ontbreekt 9192 met 3V- 1170 1761 2206 2719 3057 3405 3803 4083 4446 4717 5119 5595 5939 6363 6523 6767 7181 7751 6092 8445 8764 9110 9236 9599 9990 10275 10516 10782 11106 11546 11904 12171 12449 12618 13112 13535 13813 14029 14409 14985 15205 15583 15869 16260 16618 16832 17426 17768 18062 18377 18627 19118 19442 19908 20194 20481 20818 21103 21493 21764 1209 1223 1855 1907 2230 2309 2738 2762 3150 3168 3479 3488 3807 3816 4114 4117 4496 4512 4727 4773 5234 5243 5601 5618 5976 5994 6370 6378 6533 6547 6864 6886 723) 7232 7758 7787 8102 8139 8457 8461 8852 8860 9114 9133 9326 9343 9635 9694 1224 1943 2389 2791 3170 3500 3844 4145 4521 4786 5330 5608 6016 6388 6580 6895 7373 7788 8143 8462 8870 9134 9349 9706 10282 10283 10284 10550 10681 10588 10799 10804 10811 11146 11152 11158 11551 11606 11630 11975 12007 12010 12179 12220 12245 12467 12473 12498 12623 12633 12637 13114 13192 13210 13554 t357S 13580 1382) 13856 13874 H042 14062 14090 14433 14473 145)3 14986 15020 15026 15230 15231 15252 15618 15623 15629 15904 15917 15926 16279 16289 16407 16649 16604 16675 16847 16921 16925 17434 17493 17505 17808 17828 17831 18079 18086 18089 18395 18398 18449 18668 10671 18679 19169 19204 19211 19457 19483 19527 19909 19979 19983 10196 20209 20215 20497 20542 20646 20906 20939 20953 21113 21148 21184 21505 21514 21554 21768 21644 21868 1329 1956 2375 2795 3174 3527 3866 4153 4537 4809 5338 5700 6043 638» 6585 6910 7386 7793 8145 8475 8901 0141 930» 9713 103?» 10594 10838 11166 11651 12028 12260 12499 12650 13208 13588 13875 14111 14587 15055 15267 15639 15961 16423 16685 16937 17518 17881 18114 18465 18694 19272 19535 19985 20275 20648 20981 21216 21563 21884 SCHILDERIJEN en LIJSTENHUIS GIERSTRAAT 53 HAARLEM Engelse en Franse Pijpen - Vuursteen tjes - Doorrokers - Stenen pijpen - Aan stekers - Trekkers - Rollers - Sigaren- en Sigarettenpijpjes Sigaren- en Siga rettenkokers - Etuis Wollen pijpschoon- makers, enz. enz. Met bon: Engelse en Amerikaanse sigaretten - Lichte en zware Shag - Lichte en zware Pruim - Pruimrollen 3 soorten - Rooktabak Mixture. Zonder bon: Inlandse Shag - Rooktabak - Pruim tabak - Sigargn. Jacobjjnestraat 8 KI. Houtstraat 23 Leldsevaart 26 Amsterdam straat 43 RUIME SORTERING in de vanouds bekende WARMOESSTRAAT 21 TELEFOON 10845 CURSUSSEN SCHOOLVRIJE JEUGD Wie zich nog wil aanmelden, haaste zich. A.S. Zaterdag worden de cursussen ingedeeld. Inlichtingen en folders verkrijgbaar bijDir., Van 't Hoffstraat 8. Kleine Houtweg 16, Haarlem, vraagt voor spoedige indiensttreding: Etr wordt geboden: EEN GOED LOON EN* EEN PRIMA SOCIALE VERZORGING. Aanmelden: dagelijks van 912 en 2S uur aan bovenstaand adres GEMEENTE VELSEN KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN. In de gemeente Velsen kunnen kinderen beneden de leef tijd van 2 jaren kosteloos Ingeënt worden tegen pokken, op de navolgende plaatsen, dagen en uren: Santpoort: Maandag 16 November, 13 30 uur, Adolf van Nessauschool, Burg. Enschedélaan, Santpoort, Velsen-Noard: Maandag 16 November, 14.30 uur, M. O. Fröbelschool, Een- I drachtstraat. Velsen-Noord. Velsen: Maandag 16 November, 15,30 uur. Bureau G.G.D., Stations weg 80, Velsen. Umuiden: Dinsdag 17 November, 14.00 uur, in 't Witte Kruis-gebouw, Ken nemerlaan 125, Umuiden. Terugkomen met de kinderen voor bet afhalen der be wijzen van inenting een week later op dezelfde uren en plaatsen als bovenvermeld. Het is gewenst vóór de inenting de huisarts te raadplegen. Trouwboekjes der ouders of geboortebewijzen of distri butiestamkaarten der kinderen meebrengen. VELSEN, 29 October 1947. Burgemeester ca Wethouders van Velsen, de Secretaris, de Burgemeester, - VEENSTRA. M. M. KWINT. f 20.09 21.78 - 26.87 27.12 - 32.21 Vilke* Haarlem, TeL 19981 God. Oude Gracht 11 U> Postkantoor Geopend 8%6 uur, dee Maandags 16 uur GESCHENKENHUIS Gierstraat 53 Haarlem Melk en Puur per ons Diverse Smaken per ons O.SB5 Melk en Puur per ons f 0.35 Groot en Klein pgr ons Inhoud 200 gram vanaf f 0.75 Heel leuk per ons O.60 ZATERDAG. 1 NOV. GESLOTEN Doet dus tijdig Uw inkopen VOORDELIGST ADRES TOOT OMLIJSTEN van uwSCHIL- DERUEN, PLAATWERK en FOTO'S. SPECIAAL-ADRES VOOR SPOED WERK. aanT. 3 Not. HOUTPLEIN lrd. TeL 17784

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 5