Gebrek aan vertrouwen verhinderde uitvoering „staakt het vuren HOE IN 1940 DESPION KENT IN LONDEN TEGEN DE LAMP VLOOG Amerika zond negen maanden lang via het Italiaanse gezantschap berichten naar... Berlijn KLEINE MEERDERHEID VOOR RAMAD1ER Aartsdiocesane Raad van Overleg Personeels verenigingen ALLERHEILIGEN j Aan onze lezers H Djokja gaf vage aanwijzingen E Zeer schadelijke gevolgen „Derde macht" houdt zich tussen twee uitersten staande Tot hoofd en hart republikeins verzoek ISTM In Argentinië wordt graan verbrand 100 gram viees extra J9 Twee republikeinse divisies bestookten ondanks het bestand onze troepen Vrees heerst in veler harten Hotellioudséer kreeg argwaan... Het weer Indastrialisatiecongres wordt voorbereid VRIJDAG 31 OCTOBER 1?47 o 71ste JAARGANG No. 23989 OVERHANDIGD EINDRAPPORT CONSULAIRE COMMISSIE van Trisian Busch, dal boeiend en spannend is als een deieclive-roman. Hel maleriaal dal er in is bijeengebracht en dal veelal door documenten wordi geslaafd, maaki hel lol een werk van historisch karakter. Busch, officier van de Oostenrijkse Geheime Dienst in de laafsfe wereldoorlog, weet als geen ander de weg in hei doolhof van codes, cijfer- schriften en geheime documenten, die de grondslagen zijn van alle spionnage en conira-spionnage. Russin medeplichtig Bijna negen maanden Zonder proces Wegens de feestdag van Allerheiligen zal ons blad morgen niet verschijnen. DIRECTIE BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w., f 3.90 p. kwart Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severfn, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentlën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De geschilderde voorstellingen van de hemel, zoals wij die uit onze kerk gebouwen kennen, hebben een ze ker nadeel. Zij vertonen ons allerlei hei ligen in hun aards staatsiegewaad, de martelaren toegerust met de werktuigen van hun dood, de kerkvaders met het boek in de handen, de mijter op het hoofd, de koningen gekroond, de pausen in ambtsgewaad, de edele vrouwen in slepende klederdracht, de monniken in pij, de maagden in het witte kleed ha- rer uitverkiezing. Voor onze verbeelding opent deze 'gebruikelijke voorstelling, die nauw aansluit bij de opsomming der voornaamste heiligen in de litanie van Alle Heiligen, het perspectief ener ont moeting in het hiernamaals met die hel den van het Christendom, wie de liefde tot, Christus alles was en die om deze liefde aan het andere wisten te verza ken. Doch onwillekeurig wordt door deze voorstelling, hoe aantrekkelijk zij ook weze, de hemel gemaakt tot een schouwplaats van kerkgeschiedenis, waar slechts be roemdheden toegang verwerven en waar voor gewone stervelingen op zijn hoogst de gelegenheid zal bestaan uit een laag hoekje op te kijken naar het ver heven tafereel, dat zich ontrolt voor het oog. De werkelijkheid is, dat het woord ■„heilig" bij St. Paulus helemaal niet wordt toegepast op beroemdheden uit de kerkgeschiedenis, aan welker begin hij stond, doch op „allen, die in de Heer lijn". Men moet onderscheid maken tassen de gecanoniseerden, door de Kers ons ten voorbeeld en voorspraak gegeven, omdat zij op heldhaftige wijze hun le vensbeginsel in praktijk brachten, en de tallozen, die gedurende zoveel eeuwen geleefd hebben „in de Heer" en gestor ven zijn „in de Heer". Op het feest van Allerheiligen vieren wij voorzeker de ge dachtenis van al die hoge boeiende ge stalten, wier afbeeldingen men ziet langs de kerkpilaren der gehele wereld, maar wjj vieren meteen de gedachtenis van de roemloos-vromen, die ons voorgingen, dragende de lamp van het geloof over een duistere aarde. Heilig zijn is te zeer een afschrikwek kend ideaal geworden, omdat men er een buitengewone beoefening van alle deug den bij veronderstelt. Zo'komt het, dat iemand heel rustig van zichzelf zegt: „Ik beh geen heilige". Ieder weet wat hij bedoelt. In dit opzicht kan de uitdruk king geen misverstand wekken. Maar naar de letterlijke betekenis-op gevat, zou men moeten schuwen, dit woord uit te spreken. Immers oveieen- komstig de brieven van St. Paulus is men heilig, wanneer njfn leeft „in de Heer". De feestdag van Allerheiligen heeft de aperte bedoeling, ons te herinneren aan ons eigen voorrecht, „in de Heer" te mogen leven. Het is juist door deze levenswijze dat wij contact kunnen heb ben met de heiligen, die in de hemel zjjn. Aij zijn de zegepralende ledematen van hetzelfde lichaam, waarvan wij deeï uit maken. Door hen al te zeer te beschouwen als hoge, verre vreemdelingen, geschied kundige persoonlijkheden, uit een eer biedwaardig verleden, dreigen wij te ver geten, dat de genade Gods in allen, die eraan deelachtig zijn, vrucht zet voor de eeuwige glorie. Deelhebben aan de genade is het voor recht van alle gelovigen, die zich van grote zonden onthouden. Zij mogen aan jn de gebruikelijke uitdrukking „geen heiligen zijn", zij behoren tot de heili gen, die leven in de Heer. Dit voorrecht moeten wij niet lichtvaardig prijsgeven op grond van de overweging, dat wij toch „geen heiligen" zijn. i De vergroting der algemene lasten in het dagbladbedrijf, waar- onder voornamelijk valt de stijging der papierprijzen, welke i 15 September l.l. is ingegaan, be- nevens de verhoging van de om- zetbelasting sedert 1 Juli l.l. met 50 pet., maakt het noodzakelijk, I de abonnementsprijs van ons blad I een kleine verhoging te doen on- l dergaan. Wij menen dit geringe financiële i I offer van onze lezers te mogen l l vragen, omdat wij daardoor in staal worden gesteld, het hoge peil, dat de nieuwsvoorziening en I technische uitvoering van ons blad kenmerkt, onverminderd te hand- l I haven. I Het Directoraat-Generaal voor de Prijzen heeft bij prijsvaststel- ling 1455/072.65/710 toestemming jj verleend de abonnementsprijs met 1 ingang van 1 November 1947 te verhogen van 30 ct. per week tot Z 34 et., van f 1-30 per maand tot i f 1.47 en van f 3.90 per kwartaal i I tot f 4.42. 1 I Degenen, die voor de komende periode reeds het abonnements- geld hebben voldaan, zullen dus f i binnenkort in de gelegenheid wor- 1 gesteld het aanvullend bedrag te 1 suppleren. DE DIRECTIE 4 Dc Commissie van Goede Diensten van de U.N.O. heeft gisteren de Nederlands- Indische regering het verzoek van de republiek, dat de Nederlands-Indonesi sche onderhandelingen onder neutrale vlag gehouden moeten worden, over handigd. In een communiqué wordt nog verklaard dat de Commissie van Drie een verslag van de vergadering met de republikeinse regering, die in Djok jakarta is gehouden, aan de Nederland se regerfingheeft gezonden. De republiek Indonesië heeft Donder dag de Veiligheidsraad verzocht een commissie te benoemen om toe te zien op de teruggave van de door de Neder landers sedert 21 Juli bezette gebieden. De commissie van Drie heeft Donder dagavond een onderhoud gehad met Jhr. Va» Vreedenburgh. De commissie bood door zijn bemiddeling het verslag van haar conferenties met de republiek te Djokja aan de Nederlandse regering aan. Heden zou de commissie besprekingen voeren tr.et personen, die hiervoor door de Nederlandse regëring zijn aangewezen. PPIHSI straatbeeld. Batavia, het gewone leven weer zijn gang gaat. De regering van Argentinië heeft be sloten, dat graanproducten van 500 mil- lioen dollars zullen worden verbrand, om d* er geen redelijke kans bestaat, dat ze worden uitgevoerd. De Argentijnse havens en transportmiddelen verkeren in zodanige staat van verval, dat het onmogelijk is de gereed liggende hoe veelheden graan te vervoeren naar ae afnemers. De verklaring van de Argentijnse re gering spreekt over „een economische blokkade" van Argentinië, tengevolge waarvan het Argentinië onmogelijk is de nodige werktuigen voor uitdieping van de havens en de nodige spoorwagons in te voeren. Ben hoofdartikel van de Ame rikaanse „Washington Post" had cri- tiek geleverd op de zeer hoge graanprij zen van Argentinië. De regering wijst echter op de .royale handelsverdragen", die met Spanje, Frankrijk en Italië zijn afgesloten. De Argentijnse regering zal ondanks alles voortgaan met al het mo gelijke te doen om de noodlijdende mens heid te hulp te komen. Voor het tüdvak van 30 October tot en met 8 November wordt wederom een extra rantsoen van 100 gram vlees beschikbaar gesteld. In verband hier mede deelt het Centraal Distributiekan toor mede, dat in genoemd tijdvak bon Q-06 diversen geldig is voor 100 gram vlees of vleeswaren. Het eindrapport van de Consulaire Commissie over de toestand in Ned.-Indië is thans gepubliceerd. Hieruit blijkt, dat zowel aan Nederlandse als aan Indonesische zijde een betreurenswaardig gebrek aan vertrOuwcn heeft bestaan, dat de order „staakt het vuren" werkelijk zou worden uitgevoerd. De Commissie heeft geconsta teerd, dat het republikeinse opperbevel sechts geringe pogingen heeft gedaan nauwkeurige en gedetailleerde orders uit te vaardigen aan alle onderdelen van het leger. Bij tenminste twee republikeinse divisies is een taktiek gevolgd, welke aan de troepen toestond Nederlandse concentraties, waarvan men geloofde, dat zij voor de aanval gereed waren, te bestoken. Ook het patrouilleren in door Nederlanders bezette gebieden werd-als geoorloofd beschouwd. bied, door deze strategische punten beheerst, onder zijn controle was. Het standpunt van het Nederlandse leger is dus, dat alle republikeinse troepenbewegingen binnen dit ge bied een inbreuk vormen op het „cease fire" en dat de Nederlandse strijdkrachten dus de vrijheid heb ben maatregelen te nemen om tegen deze republikeinse strijdkrachten op te treden. Nu het kouder begint te worden, legt de jeugd in Duitsland zich weer meer toe op het stelen van kolen uit de kolentreinen. Een foto uit de omgeving van Berlijn. Dit officiële verklaringen van Nederlandse zijde tegenover de Commissie is duidelijk gebleken, dat de interpretatie van het „ccase fire" door het Nederlandse leger is gebaseerd op het beginsel, dat het mogelijk is een gebied te beheersen en te controleren, zonder dat dit ge bied noodzakelijk in zijn geheel is bezet. Toen de order tot beëindiging der operaties was ontvangen, waren alle strategische objecten, welke het doel waren van de politionele actie, bezet. De Nederlandse bevel hebber rapporteerde aan dc Lt. Gouverneur Generaal, dat het ge- IS lijks contact verkeert met het Italiaan se gezantschap. Een deel van de feiten ontleent Busch aan de onthullingen, die de toenmalige ambassadeur der Verenigde Staten in Groot-Brittannië, Joseph Kennedy, in September 1940 over de affaire-Kent pu bliceerde. De waarde van Busch' boek gaat ver uit boven wat men gemeenlijk aan „spionhage"-litteratuur krijgt voorgezet, door de kennelijke deskundigheid van de auteur en zijn onweersprekelijke goede trouw. Als gevolg van de ontmaskering van dc Amerikaanse spion Tyler Kent in Londen in 1940 zijn vele onherstel bare onheilen voor de geallieerde oor logvoering voorkomen. Zoals Tristan Busch het in zijn boek stelt, komen de feiten in de zaak-Kent *>P het volgende neer: Een codist van de Amerikaanse am bassade, bij de politie bekend als fascist, Wordt in oorlogstijd door de Geheime hienst totaal ongemoeid gelaten, zo 'oistrekt ongemoeid, dat hij in dage- Tylcr Kent beschikte over de onont cijferbare code waarin Churchili aan Roosevelt bij het uitbreken van de oor log berichtte, hoezeer Engeland on voorbereid was. Deze mededelingen be vatten o.a. nauwkeurige gegevens over de strijdkrachten in alle werelddelen, over de omvang der reserves en de plan ning van de oorlogsproductie. Wü moeten aannemen, aidus Ken nedy, dat Kent, van het uitbreken van de oorlog af. deze gegevens aan Berlijn doorgaf. In het fotografisch atelier van Kent's medeplichtige, de Russin Anna Wolko- wa, werden twee door Kent ontcijferde berichten als micro-film teruggevonden- De meeste van zijn berichten zond Keilt in de postzak van het Italiaanse Ge zantschap naar Berlijn. Italië ging pas na Kent's arrestatie in de oorlog. Busch zegt dat het tijd stip van Italië's deelname aan de oor log op Hitler's bevel werd uitgesteld, omdat hij Kent's berichten via Italië niet wilde missen. De ontdekking van het aandeel van het Italiaanse Gezantschap in deze affaire was dom geluk. Terwijl Kent's kamers werden doorzocht, bracht een telefoontje van het Ita liaanse Gezantschap het spoor van de wijze,waarop Kent zijn berich ten naar Duitsland stuurde. In die nacht telefoneerde Kennedy naar President Roosevelt dat Amerika's meest geheime code waardeloos was geworden en verbraken de Verenig de Staten hun codeverbindingen met geheel de wereld. Op het ogenblik dus van Frank- rijks ineenstorting moest Amerika het geheime verkeer met zijn lega ties in de gehele wereld wekenlang onderbreken. Dat tenslotte aan Kent's activi teit, nadat deze bijna negen maan den zijn vernietigingswerk onge stoord had verricht, een einde werd gemaakt, is aan de doortastendheid van een hotelhoudster te danken. Zij had gemerkt dat Kent, die tij dens een weekend een vrouwelijke kennis in dit hotel bezocht, evenals deze kennis, opvallend veel contact zocht met ter plaatse gestationneer- de R.A.F.-vliegcrs. Toen de hotel houdster bovendien bij het schoon maken van Kent's kamer uit zijn actentas, die toevallig op de grond viel, landkaarten en in code gestel de berichten vond, maakte zij van enige daarvan afschriften voor de politie. Het duurde echter nog enkele we ken voor zij inderdaad naar de po litie toe stapte zij was name lijk bang te worden uitgelachen! Haar advocaat overreedde haar ten slotte en zo kwam de zaak aan het rollen, I eens voor de hand liggend, dat de po- litionele actie de anti-Nederlandse stemming heeft doen toenemen. Hierbij dient in aanmerking genomen, dat de intellectuelen, die in politiek opzicht en anderszins de meest invloedrijke groep vormen, naar schatting niet meer dan vijf procent van de gehele bevolking uitmaken. Het is moeilijk te constate ren, in welke mate de nationalistische gevoelens in de massa zijn doorgedron- gea, maar het is duidelijk, dat zij in het algemeen geen zin voor politiek heeft. Het is bekend, dat lieden, die blijk geven van anti-republikeinse gezindheid; en zij, die verdacht worden van Neder landse sympathieën,aan strenge maat regelen blootstaan, gewoonlijk in de vorm van gevangenneming en vrij heidsberoving (zonder proces) voor lan ge tijd. Er is voldoende voedsel voor de bevolking, maar er bestaat, in het bij zonder op Java (op Sumatra is de kle- dingpositie gunstiger), een groot tekort Hierna volgt een aanhaling uit de verklaring van dr. Van Mook van 29 Augustus, waarin de demarcatielijnen worden vastgelegd en welke betiteld worden als „The Van Mook line". De passage besluit met de volgende opmerking: „Het lijdt geen twijfel, dat het voortduren der vijandelijkheden te wijten is aan het besluit der Nederland se autoriteiten om militaire en admini stratieve controle uit te oefenen over het gehele gebied door de „Van Mook line" afgebakend en aan de weigering van de republikeinse autoriteiten te er kennen, dat de Nederlanders het recht hebben zulks te doen, en tenslotte aan de voortdurende acties van onverant woordelijke benden." Over de algemene toestand van de bevolking zegt de Commissie met be trekking tot het republikeinse gebied o.m.: Er bestaat zonder twijfel een levend nationaal bewustzijn onder dat gedeelte van de bevolking dat onder wijs genoten heeft en het openbaart zich niet alleen in de steden maar ook op het platteland. Tegelijkertijd maakt dit bewustzijn de indruk- van anti- Nederlands te zijn, maar bij nader onderzoek blijkt, d#t deze anti-Neder- xandse gezindheid niet de Nederlander als zodanig betreft, maar tegen het „kolonialisme" is gericht. Het is even- Verwachting tot Zaterdagavond: Vrij veel bewolking met hier en daar enige lichte regen en in de nacht plaatselijk vorming van nevel of mist. Veranderlijke wind, iets hogere tem peratuur. Zaterdag: Zon 7.33—17.14, maan 18.35—10.56. Zondag: Zon 7.35—17.12, maan 19.2012.16. Maandag: Zon 7.36—17.10, maan 20.22—13.24. aan kleding. Betreffende de toestand in de door Nederland bezette gebieden wordt opgemerkt, dat de handhaving van recht en orde in de reeds vóór de politionele actie door Nederland bezette steden verzekerd is en dat het econo misch herstel hier reeds in volle gang is. In de pas door Nederland bezette ge bieden verkeert de bevolking, uitgezon derd enige streken, in minder gelukkige omstandigheden dan in het republikein" se gebied, hetgeen te wijten is aan vrees zowel voor de terroristische benden als voor de bewegingen der Nederlandse troepen. Er bestaat een algemene vrees voor hetgeen zal geschieden, wanneer het republikeinse gezag weer zal terug keren, aangezien velen menen be schouwd te zullen worden als medewer kers met de Nederlanders en het hun kwalijk zal genomen worden, dat zij niet naar republikeins gebied zijn te ruggekeerd. (Telefonisch van onze Parijse correspondent). Parijs, 30 October. Een beetje historisch mag de heden middag gehouden zitting der Nationale Vergadering wel heten. Zij heeft daarin op Generaal Dc Gaulle's dringende aan maning zich zelf te ontbinden geant woord, misschien niet voor iedereen overtuigend door met 300 tegen 280 stemmen en 18 onthoudingen haar ver trouwen uit te spreken in het derde ministerie-Ramadier, dat zich bij monde van zijn president had aangediend als een strijdministerie, zowel tegen neo- Boulangistische ondernemingen tot ves tiging van een „pouvoir pcrsonel", als tegen de demagogen, die hun „wacht woorden opvangen van over de gren zen". Van dc 280 tegenstemmers komen er (Van onze correspondent) De eerst onlangs (1 Oct. j.l.) ge stichte Aartsdiocesane Raad van Overleg blijkt in het katholieke leven van het Aartsbisdom goed „aan te slaan", Donderdagmiddag waren een 100-tal vertegenwoordigers van de standsorganisaties, Vrouwengemeen schap, Jeugdbeweging, K. A. en cha ritatieve verenigingen in hote; Cen tral te Arnhem bijeen voor een be zinningsbijeenkomst op het jaar- program „Reddend Christendom". Mr. Alphons Diepenbrock belichtte de door hem geschreven brochure op brii- lante wijze door de vraag te stellen: Waarover zou Christus leraren, wan neer hij thans door onze moderne 20ste eeuw zou wandelen? Hij, Die sprak met een overspelige vrouw en een tollenaar, Die het geloof van de hoofdman van Caphamaüm beloonde met een wonder en het dispuut met geleerden niet schuwde, Die met goddelijke wijsheid te spreken wist van wijnranken en lelies en wees op de vogelen des velds, Die sprak van rechten en plichten, no© zou IAlle heiligen leefden als mensen, I maar werden heiligen door mee te werken met Gods genade, j Hij ons nu spreken van onze fouten, hoe zou Hij ons bemoedigen xn onze kleingelovigheid. Spr. wees op de gun stige invloed van het christendom na Christus' komst en de overweldigende invloed van de eerste 12 „gezondenen''. In zijn conclusies bepleitte spr. een groter begrip van de christenen voor het feit van hun gemeenschappelijk christen zijn, wat zeker in de huidige tijd een sterk samengaan moet bete kenen van alle standen. „Want de Kerk van Christus zijn wij, de gelovigen. En wij mogen de blijde boodschap verder dragen." In een interessante gedachten- wisseling deelde de waarn. voor zitter van de Raad van Overleg dr. ir. Tellegen, mede, dat de Raad eind November een congres over het industrialisatievraagstnk zal organiseren te Zwolle. Uit de vergadering kwamen vele goede suggesties, die, zoals dr. Teilegen zeiae, het „rijke Roomse leven" zeker vrucht baar zullen beïnvloeden, indien zij aan gewend worden. O. a. werd voorgesteld nog in dit seizoen interstands studie dagen te beleggen en (parochieel) min stens één gezamenlijke avond ter be spreking van het program Reddend Christendom, waaraan b.v. een geza menlijke Kerstactie wordt verbonden, te organiseren. „Er zit een prettige vaart in onze Raad van Overleg", mocht dr. Teilegen terecht aan het einde van aeze verga dering, die o. a. deken Van Rossum va» Arnhem bijwoonde, constateren. 180 voor rekening van de communisten, de resterende 100, die wel ongeveer dc sterkte aangaven van generaal De Gaul le's parlementaire troepen, omvatten die van de Republikeinse Vrijheidspartij, van dc democratisch-socialistische ver- zetsunie, het grootste deel der radicalen en van een aantal der onafhankelijken. Voor een strijdministerie, dat erkent de grootste mate van kracht nodig te hebben om het hoofd te kunnen bieden aan een grote menigte van in het ver schiet liggende moeilijkheden, een meerderheid van zeer gering getal; zij bedraagt zelfs nog 19 stemmen minder dan de meerderheid, welke Ramadier behaalde op het vertrouwensvotum van Augustus j.l. over de kwestie dersteen- koolsubsidiëring, en welke meerderheid door hem toen een ogenblik onvoldoen de werd geacht om aan het, bewind te blijven. Volgens vele waarnemers is het aan dit ministerie-Ramadier geschon ken vertrouwen dan ook van zeer voor lopige en zeer beperkte aard. een mi nisterie van'overgang naar iets, waar van echter nog niet precies vaststaat wat het zal zijn. Een zeer belangrijke vraag is nu of wat de regeringsmeerderheid aan ge talsterkte mist, wordt goedgemaakt door staalharde kwaliteiten van innerlijke samenhang, doelbewustheid en zelfver trouwen. De fractie van de M.R.P., die met haar 171 afgevaardigden het groot ste gedeelte van het regerings-effectief levert, had, aldus haar voorzitter, harer zijds ook gemakkelijk kunnen bezwijken voor de verleiding van een ontevreden heidsvotum. Zij geeft echter haar ver trouwen, omdat zij geen crisis wil uit lokken, daar in de gegeven omstandig heden haars inziens het kiezerscorps bij de gemeenteraadsverkiezingen voorna melijk te kennen heeft gegeven, dat het het staatsgezag hersteld wenst te zien. De verkiezingsuitslagen zouden een psychologische repressie geweest zijn van verdediging tegen het verpolitiekt syn dicalisme, tegen de ononderbroken stij ging der kosten van levensonderhoud en tegen de buitenlandse inmenging in Frankrijks interne aangelegenheden. Ons vertrouwen, aldus monsieur Lecourt, zal dan ook evenredig zijn aan 1 het vermogen, dat de regering toont om het gezag te herstellen. Aan de hand van deze uitlatingen re sumeren waarnemers He officieel inge nomen positie van de M.R.P. ongetwij feld vrij juist als volgt: Bij gebrek aan beter moet het nog maar weer eens met een regering-Ramadier geprobeerd wor den. Daarnaast verluidt echter vrij al gemeen, dat men in M.R.P.-kringen veelal Ramadier alg reeds te zeer „ver bruikt" beschouwt, dan dat men wer kelijk van een door hem geleide formatie het gewenste rendement kan verwach ten. (Van een bijzondere medewerker) Hoe in katholieke kring over het algemeen wordt gedacht over personeelsverenigingen mag als bekend worden aangenomen. Bij meer dan één gelegenheid heeft zelfs Kardi naal De Jong van Zijn duidelijk afwij zend standpunt doen blijken. Desondanks zijn er heel wat katholie ken dié rustig menen lid te moeten wor den of blijven, klaarblijkelijk niet be seffend, hoe daarmee algemeen mense lijke belangen worden geschaad en dus ook katholieke belangen. Een bestuurs lid van een K.A.B.-afdeling veront schuldigde zijn lidmaatschap met de be. wering, dat hij daardoor waken kon tegen excessen in de personeelsvereni ging. Wij zün benieuwd, wat dit be stuurslid zal zeggen, wanneer we hem het volgende bericht uit het Groninger Dagblad van Dinsdag 21 October voor leggen: ..Met meerderheid van stem men zo lezen we in de „Gaswerker". maandblad van de personeelsvereniging „Gas" van de gem. gasfabriek alhier is dezer dagen een bestuursvoorstel aan. genomen, dat de positie van deze per soneelsvereniging t.a.v. het vakorgani- satiewerk regeltt Dit besluit wordt thans met de betrokken vakverenigingen be sproken. In de vergadering van de per soneelsvereniging zullen alle mogelijke voorstellen inzake de belangen van de leden aan de orde gesteld en. behandeld kunnen worden. De genomen besluiten zullen worden doorgegeven aan de vak organisaties en deze brengen de voor stellen zo spoedig mogelijk in behande ling en verdedigen deze in de Dienst commissie", aldus het besluit, dat verder zegt, dat van elke vakorganisatie een vertegenwoordiger, zo mogelijk een D.C.- lid, zal worden opgenomen in het be stuur van de P.V.G." Vervolgens komt er nog een verhaal over een verplichte financiële bijdrage van de P.V.G.rieden aan de vakorgani satie. Met grote zorg is tijdens de oorlog het overleg en de permanente samen werking voorbereid tussen de vakcen trales landelijk in een Raad van vak centrales en plaatselijk in de raden van overleg en de vak-unies. „Met grote zorg". Van den beginne af is stelling genomen tegen pogingen var, neutrale zijde, in dit overleg ook te betrekken aangelegenheden, welke niet recht streeks verband houden met de belan gen van de arbeider als bedrijfsgenoot. Déze personeelsvereniging in Gronin gen wil schijnbaar een duplicaat-vak unie gaan vormen, maar dan een met veel uitgebreider taak. „Alle mogelijke voorstellen" zal zij immers gaan behar tigen. We hebben hier verschillende be zwaren tegen. Niet alleen de ..gewone" bezwaren, welke we tegen elke per.#- neelsvereniging hebben, maar zeer be slist- ook tegen de poging hier plaatselijk langs een onsympathieke achterdeur in de samenwerking te brengen datgene, wat tijdens het officiële overleg, roet opzet en om principiële redenen, er van werd uitgesloten. Er zijn tal van vraag- stukken, óók in het bedrijf en óók in de onderneming, waarbij de godsdien stige overtuiging van de mens een be langrijke rol speelt en die derhalve niet in de min of meer neutrale sfeer van het technisch overleg tussen de vakbon den thuis behoren. Nog een ander frappant staaltje van het gevaar, aan personeels verenigingen verbonden, kwam ons dezer dagen onder de ogen. Ben Ka- jotters-leider uit de Gelderse Achter hoek schreef ons het volgende: Er be staat hier ter plaatse aan een fabriek een personeelsvereniging, die zich op verschillend terrein beweegt: voetballen, ontspanningsavonden e.d. Onlangs ging men voetballen, vergezeld van een grot» schare supporters, jongens en meisjes. Na de match ging men gezamenlijk uit en bij het naar huis gaan. ('s avonds zeer laat) ontzag men zich nieft 1® meisjes en 12 jongens in een gesloten vrachtauto over een afstand van meer dan 40 km. te vervoeren. Bij een ont spanningsoord van deze zelfde perso neelsvereniging ging het er zó fraai toe, dat een Kajotter zijn verontwaardiging niet langer kon inhouden en zei: „Naar zo'n bende ga ik niet meer heen." De volgende dag was onze vriend de Kajotter naar de directeur gestapt- en had dezen gezegd, dat het diens plicht was, aan deze wantoestanden een eind te maken. HU kreeg dit fraaie antwoord' „Ik heb er niets mee te maken, wat er op die avonden gebeurt. De stemming is best en de productie wordt er door be vorderd." Juist. Daar ligt de haas m de peper Het komt er niets op aan, of de mens'in de fabriek wordt vérruwd en verlaagd, het geeft niet of meisjes en jongens tot in de grond en voor hun leven worden bedorven, als er maar productie komt. De mens is bijzaak, het oedrijf hoofdzaak. We willen niet ontkennen, dat er onder de ondernemers pracht-mannen zijn, die, rnet de edelste bedoelingen bezield, de mensen in hun bedrijf een compensatie willen bieden voor in het bedrijf inge boete levensvreugde. Doch dat kan niet in de sfeer van het bedrijf. Daarvoor staat de menselijke waardigheid te hoog. Laten de arbeiders dat toe11 inzien en weigeren zich door het bedrijf te laten absorberen van de wieg tot het graf. Het valt beslist tegen, te zien. dat, ook in ondernemingen met een katholiek karak ter soortgelijke pogingen worden onder nomen, ja zelfs in ondernemingen, ten nauwste verwant aan de katholieke ar beidersbeweging. Het Saat niet tegen een gezellig avondje een enkele keer voor het gehele personeel. Dat kan inderdaad de vriendschappelüke verhouding niet an ders dan gunstig beïnvloeden. Het gaat wel tegen de binding van de Koninklijk^ vrije mens aan het bedrijf, dat een werk-, geen leefgemeenschap moet zijn. De cholera-epidemie in Egypte breidt zich nog steeds uit. Donderdag stierven 402 slachtoffers. 690 nieuwe gevallen wer den geconstateerd, voor het qprst ook bij Beühouïnen ten Oosten van Alexandria.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1