LABOUR LIJDT ZWARE NEDERLAAG Opnieuw 19 leidende Nazi's voor tribunaal te Neurenberg Krijgt Rotterdam een „drijvend" hotel? Mits Den Haag deviezen geeft 150.000 dollar nodig voor aankoop van een Amerikaans schip ONTELBARE CLAXONS VERSCHEUREN DE TROMMELVLIEZEN „Ter voorkoming van ongelukken" h Waar zullen de onderhandelingen gehouden worden? Leraarsambt wördt beter gehonoreerd Verlies van 643 gemeenteraadszetels Grote verschuiving naar rechts Nieuwe verkiezingen geëist CHURCHILL BEDANKT .Het weer. Istanboel, waar de verkeerspolitie rijk zou kunnen worden Loeiende hoorn, teken van gegoede stand I Nattige besprekingen, te houden in een geest van goodwill" Toezegging van minister Gielen Toi hoofd en hari Generaal Spoor naar ons land? Verliezen in Indië VOOR DIT PROTEST Rijksperschef Dietrich onder de beschuldigden LERAREN GAAN NIET STAKEN Teleurstelling over houding der regering Rumoerigste stad ter wereld Geroofd diamant weer in ons land Dreigende woorden van Sjarifoeddin MAANDAG 3 NOVEMBER 1947 71ste JAARGANG No. 23990 Reactie der Tories A. C. DE BRUIJN 60 JAAR NEDERLAND—INDONESIË Spijkers met koppen 99 De beroemde ,JSrug der volkerenvan Galata naar Istanboel, waar op deze foto wel niet veel auto's rijden, maar waarals het er inderdaad druk is, een cacophonie van geluiden heerst als een hels oordeel, „Willem Ruys" „Onvoorwaardelijke erkenning" STAATSLOTERIJ BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie,21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: J. J. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De Labourpartij heeft bij de Zaterdag In 400 gemeenten van Engeland en Wales gehouden gemeenteraadsverkie zingen een zware nederlaag geleden. Zij kreeg een netto verlies te boeken van 643 zetels, waartegenover de conserva tieven 617 zetels wonnen. Deze grote verschuiving naar rechts bij een verkiezing, waarbij voorname lijk werd gestemd op grond van motie ven van partijpolitiek, inplaats van mo tieven van plaatselijke aard, welke te voren in vele gemeenten een belang rijke rol speelden, is even dramatisch als de verschuiving naar links, waarbij de Labour-regering in 1945 aan de macht kwam. Er waren 15 millioen stemgerechtig den. Het aantal zetels, dat door het jaarlijkse aftreden van een derde van het aantal gemeenteraadsleden vrij kwam, was 3266, terwijl er 6478 candi- daten waren. Vooral de strijd om de zetels van de „County Boroughs" (onaf hankelijke administratieve gebieden) en de „non-county boroughs" (afhankelijk van de provinciale raad) is met hevig heid gevoerd. Het merendeel der county boroughs-was in handen van de Labourpartij en verreweg het grootste deel der non-county boroughs in han den der „anti-labour"-partijen. Veelbetekenend was de zware nederlaag die Labour in Birmingham en Manches ter moest boeken, de op een na en op twee na grootste steden van Engeland en de twee grootste industriële centra van het Britse rijk. Zowel Birmingham als Manchester zijn steden van de staal- en ijzerindustrie. Een van de meest om streden kwesties voor de toekomst in de Britse politiek, zal de poging van de arbeiderspartij zijn om de staal- en ijzerindustrie, w'elke thans onder par ticuliere leiding een topproductie be leeft, te nationaliseren. Daar slechts een derde van de leden der gemeenteraden hun zetel bij deze verkiezingen vacant moesten stellen, werd de meerderheid in de raden slechts in een betrekkelijk gering aan tal gevallen gewijzigd. De uitslagen voor de overige par tijen zijn: liberalen bleven constant; communisten verloren 9 zetels en de met de conservatieven sympathiserende onafhankelijken wonnen 35 zetels. Lord Woolton, de voorzitter van de conservatieve partij, drong Zondag aan op nieuwe landelijke verkiezin gen in verband met de grote verlie zen van de Labourpartij. „TJit deze verkiezingen blijkt, dat de kiezers geen vertrouwen in de re gering hebben", zei hij in een verkla ring. „Ik ben van mening, dat de re gering dit feit behoort te erkennen, dat het Lagerhuis niet langer de po litieke overtuigingen van de demo cratie vertegenwoordigt en daarom het oordeel van de bevolking behoort te vragen". De parlementsverkiezingen zouden normaal in 1950 gehouden worden. Ook Churchill leverde commentaar. „De uitslag van de verkiezingen, zo zeide hij, „berooft de socialistische re gering van het mandaat, dat zij ver kreeg bij de algemene verkiezingen. Voortaan zal zij regeren zonder de morele steun en tegen de wil van de bevolking". In zijn verklaring bedankt Churchill zijn kiezers voor het landelijk protest tegen het „socialistische wanbeheer van de staatszaken". „Deze prachtige overwinningop de onbekwame en de verkeerde richting De Amerikaanse openbare aanklager te Neurenberg, generaal Taylor, heeft van daag de acte van beschuldiging tegen 19 leidende nationaal-socialistisehe diplo maten en economen bi) de griffe van het Neurenbcrisc militaire gerechtshof inge diend. De beschuldigden zijn: Von Weizsaecker, "vroeger gezant bij het Vaticaan, Lammers, vroeger Rijks minister en hoofd van de Rijkskanselarij, Meissner, vroeger hoofd van de presi dentiële kanselarij, Dietrich, vroeger Rijksperschef, Puhl, vroeger vice-presi dent van de Rijksbank, Rasche van de Dresdener bank, Koemer, die belast was met het toezicht op het vierjarenplan der Nazi's, Pleiger, de vroegere president van de Hermann Goering-Werke", dr. Woermann, vroeger hoofd van het de partement van Buitenlandse Zaken en gezant te Nanking, dr. Ritter, vroeger gezant in Brazilië, Von Erdmannsdorff, vroeger gezant in Hongarije, dr. Veesen- mayer, vroeger gevolmachtigd minister De Algemene Vereniging van Leraren bij het Middelbaar Onder wijs heeft in haar te Utrecht ge houden buitengewone vergadering besloten niet tot een collectieve ontslagaanvrage over te gaan. De leraren achten maatregeièn onge wenst, die het verstrekken van goed en geregeld middelbaar on derwijs nog bezwaarlijker zouden maken dan reeds ais gevolg van de regeringspolitiek het geval is. Het hoofdbestuur kreeg opdracht zo krachtig mogelijk en met alle gepaste middelen de verbetering van de arbeidsvoorwaarden der leraren te bevorderen. In een motie gaven de leraren nog maals uitdrukking aan hun grote te leurstelling over de houding der rege ring, die nog slechts in beperkte mate aan hun principiële en rechtmatige ver langens tegemoet wenst te komen. De hieruit veroorzaakte achteruitgang van het middelbaar onderwijs, zo wordt in de motie gezegd, zal de regering ernstig berouwen. Het ligt op de weg der rege ring om nu eindelijk een bijdrage te leveren voor het terugkeren van de zo hoog nodige rust in het lerarencorps en wel door een salarisregeling in het leven te roepen, die aan de rechtmatige wensen der leraren beantwoordt. Woensdag 5 November wordt de heer A. C. de Bruijn, voorzitter van de Ned. Kath. Arbeidersbeweging, 60 jaar. Deze Amsterdammer van geboorte, die reeds op jeugdige leeftijd bestuurs lid werd van de R.K. „Metaalbewer- kersbond „St. Eloy", ging later over naar het R.K. Vakbureau, waar hij naast de heer Van Rijzewijk secretaris werd. Toen in 1925 het R.K. Werklie denverbond werd gesticht, werd hij on middellijk voorzitter. De heer De Bruijn behoort in het R.K. Werkliedenverbond tot diegenen, die daarin een beduidende invloed hebben. Zijn streven is er op gericht, steeds meer homogeniteit in de Kath. Arbeiderbeweging te brengen. Tijdens de bezetting werd hij de Stuwende kracht voor de samenstelling van het later uitgebreide organisatie rapport. De heer De Bruijn heeft voorts be langrijk bijgedragen tot de oprichting Van de Stichting van de Arbeid. De a.s. 60-jarige, die verschillende functies bekleedt, is o.m. lid van de •Eerste Kamer in Hongarije, dr. Stuckardt, vroeger staatssecretaris bij het departement van Binnenlandse Zaken, Darre, vroeger mi nister van Landbouw- en Voedselvoor ziening, generaal der SS Berger, vroeger hoofd van het centraal bureau der SS en verbindingsofficier tussen Himmler en de minister voor de Bezette Gebieden in het Oosten, graaf Schwerin von Krosigk, vroeger minister van 'Financiën, baron dr. Steengracht von Moyland, vroeger secretaris van het departement van Buitenlandse Zaken, Keppler, vroeger staatssecretaris en Hitiers economisch adviseur, en Bohle, vroeger hoofd van de buitenlandse organisaties der Nazi-partij. Zij worden beschuldigd van misdaden tegen Duitsers en niet-Duitsers. uitgaande mensen, die ons reeds een heel stuk in het binnen- en buitenland voorgegaan zijn op de weg, welke naar de ruïnering leidt, is het beste, dat ons land overkomen is, sinds de verkie zingsramp van 1945. Ik verheug mij te zien, dat de industriële gebieden met Lancashire in de voorste gelederen terugkeren tot hun oude geloof in de Tory-democratie en haar moderne evolutie". Morgan Philips, de secretaris van de Labourpartij, verklaarde, dat de uit slagen van de gemeenteraadsverkiezin gen teleurstellend zijn voor de Labour partij, doch geen .politieke verschuiving betekenen. Hij noemde de veronderstel ling fantastisch, dat een omzwaai van 5 pet. der gemeenteraadszetels in En geland en Wales een afwenden op grote schaal van de Labourpartij zou bete kenen. In November 1945 won de Labonr- partij niet minder dan 1359 zetels en sinds de algemene verkiezingen heeft zij ruim 2000 gemeenteraadszetels ge wonnen, aldus Morgan Philips. De Commissie van Drie bij haar aankomst op het vliegveld Kemajoran bij Batavia. V.l.n.r. Paul van Zeeland (België); rechter Richard Kirby Australiëen Frank Graham (Amerika). (Radiografisch overgebrachte foto). (Van onze speciale verslaggever). Zal het plan gelukken om binnen afzienbare tijd in Rotterdam onze in de oorlog zo zwaar geteisterde Maasstad een „drijvend" hotel te vcs.igen, dat 400 gasten zal kunnen herbergen? We weten het: er is in ons land vooral ook in Rotterdam een ontstellend gebrek aan logies- gelegenheid, waardoor 'n rijkvloei- ende deviezenbron is teruggebracht tot 'n spaarzaam vloeiend stroompje. Waar het gemeentebestuur van de Maasstad met enthousiasme het plan begroet om een schip als hotel to de Parkhaven te stationneren, is aan de initiatiefnemers de volledige gemeen telijke medewerking toegezegd. Of dit plan lukken zal? Ja, indienDen Haag op zeer korte termijn de vergunning geeft tot aan koop van het Amerikaanse passagiers schip, dat op eigen kracht naar Rotter dam kan stomen, dat niet verbouwd behoeft te worden, maar direct na aan komst in ons land als hotel zijn steen er toe kan bijdragen het gebrek aan hotelruimte gedeeltelijk op te heffen. De besprekingen met Den Haag zijn overi gens reeds in een vergevorderd stadium. In totaal zal met de aankoop van dit Amerikaanse schip een bedrag van 150.000 dollar gemoeid zijn, waarbij de zekerheid bestaat dat aan 400 buitenlanders en congresgangers deviezenkwekers par exellence! permanent onderdak geboden kan worden. Waar de Rotterdamse Bank zich voor deze plannen interesseert, waar ook het gemeentebestuur niet achter bleef en het idee om „drijvende" ho tels in ons land te exploiteren stellig voor uitbreiding vatbaar is zodat misschien het gehele probleem van het onderbrengen van touristen voorlopig opgelost kan worden zij een warm beroep op Den Haag gedaan om inder daad de nodige deviezen hiervoor op korte termijn uit te trekken. Wat het schip betreft, dit is een drie dekker, 324 voet lang en 65 voet breed, 2866 ton metend. De machines zijn in „running condition", zowel voor stuw kracht als voor opwekking van electri- citeit, .verwarming enz. enz. De boven ste dekken zijn geheel voor passagiers accommodatie, het onderste dek is ge deeltelijk voor passagiers, gedeeltelijk voor dienstvertrekken en vracht. Dit geeft aanleiding het schip eventueel ook voor „cruises" in te schakelen. Voorts zijn er 140 state-rooms, va riërend van hutten met twee en drie bedden tot grote luxe hutten, alle voor zien van wascommodes met stromend water. Thans zijn er 400 gasten onder te brengen, doch op het onderdek kun nen zo nodig ook hutten bijgebouwd worden. Daarnaast bestaat de mogelijk heid een dancing of café op de boven bouw te maken, aan ruim 300 personen plaats biedend. Het schip het eerste „drijvende" hotel is er, al zal men om de optie I Verwachting tot Dinsdagavond: Matige, aam de kust tijdelijk nog vrij krachtige wind tussen West en Zuid. Wisselende bewolking, maar overwegend droog en tamelijk zacht weer. Zon 7.38—17.08, Maan 21.39—14,14. Ik, die eens in „Amerika'S rus tigste stad" heb gewoond, be gin het in deze stad geducht op mijn zenuwen te krijgen", zo schrijft een Amerikaan uit Istan boel. „Zie je", zo vertelt hij verder, „toen Memphis in Amerika de na tionale campagne voor de lawaai-be- strijding won, was een korte stoot op de claxon van je auto voldoende om je voor de verkeersrechter te bren gen, die je prompt voor minstens twee dollar in je portemonnaie Het tasten. Indien in Istanboel de recht banken luttele centen zouden laten betalen .voor elke stoot op de hoorn, dan zouden zij dagelijks een bedrag binnen krijgen met cijfers die slechts in het brein van een astronoom kunnen opkomen, ndien er een wereldtitel zou worden ingesteld voor de rumoerigste stad ter wereld, dan zou Istanboel hier onbetwistbaar houdster van worden. De claxons loeien 's morgens, 's middags 's avonds en de gehele nacht. Het is een aanhoudende, onharmonieuze cacofonie, welke alleen iets in intensiteit vari eert alleen afhankelijk van het feit hoeveel bestuurders op een gegeven ogen blik op hun claxonknop hangen". Engeland en de V.S. zijn concurrenten op de Turkse automobielmarkt, doch de Engelsen zijn er kansloos. Hun auto's toeteren slechts. Een Turkse bestuurder glimt slechts van genoegen, wanneer hij achter het stuur van een Amerikaanse wagen kan zitten. Die loeit! Een aftandse „kar" met een goede luide hoorn laat je tot de gegoede stand behoren. Een uitstekende wagen met slechts een rustige toeter is een onding en haalt je sociale standing flink naar beneden. U vraagt zich af wat het doel van al dat geloei Is? Ik heb geprobeerd het uit ffe vinden. Waarneming leverde geen suc ces op, want de Turkse automobilisten claxonneren wanneer er iemand zowel voor als achter hen zit. Ik probeerde het aan een taxi-chauf feur te vragen, maap hij had het zo druk met zijn claxon dat hij alleen maar even tijd had om verbaasd te kijken. Ik besloot het aan de plaatselijke directeur voor het verkeer te vragen. Hij had aan een Amerikaanse universiteit gestudeerd en sprak vloeiend Engels. Hij zou het moeten weten. „O", vertelde hü plech tig, „je kunt hier niet buiten je claxon. Als je die niet gebruikt, loop je gevaar. Dan gebeuren er ongelukken. Je zult overreden worden of je veroorzaakt zelf een aanrijding. Er zit niets anders op dan te claxonneren." Dit stemde mü nadenkend. Ik had drie dagen in Istanboel rondgereden zonder de claxon te gebruiken. Ik be greep nu, dat ik dat slechts overleefd had dank zij mijn attente bescherm engel. Ik besloot mijn leven te beteren. Ik ging achter het stuur zitten, ver zamelde al mijn moed en loeide. Er was niets can tegen te loeien, maar ik loeide desniettemin. En onmiddellijk ging ik mij beter gevoelen. En toen kwam het ogenblik, dat ik met mijn auto naar de verkeers- inspectie moest om de Turken te laten beoordelen dat deze voor het Stadsbeeld van Istanboel geschikt was. Ik maakte mij zorgen, want het was een oude wagen. Het stoplicht en de handrem functionneerden niet; doch het oude beestje had een paar dappere, luide hoorns en dat gaf mij wat morele steun. De inspecteur fronste het voorhoofd toen hij mijn oude wagen zag. Hij schud de het hoofd wanhopig toen het stoplicht niet wilde werken. In gedachten trok hij aan zijn snor toen de handrem weigerde. Maar toen hij op de knop van de claxon drukte werd zijn somber gezicht stra lend. „Goedgekeurd" schreef hij met een forsé pennestreek over mijn aanvraag. niet te verliezen thans spijkers met koppen dienen te slaan. Reeds in 't voorjaar van '48 kan men het in de Parkhaven in Rotterdam nabij de Maastunnel zien liggen, mits tolen die hierbij een stem in 't kapittew hebben dus in de eerste plaats de instantie, die de deviezen moet verlenen zich het grote belang van het slagen bewust zijn. Wie er zich rekenschap van geeft dat in Augustus 1947 een groep van 1000 Amerikanen van België uit een tour naar Nederland heeft gemaakt, maar dezelfde dag terug moest omdat er geen hotelruimte was, waardoor ongeveer 10.000 dollar aan deviezen gederfd werd, wie bedenkt, dat het secretariaat van het tweede Internationale Congres voor Grondmechanica en Ondergrondse Ste denbouw dat in 1948 in Rotterdam zal worden gehouden, nu reeds de bedden van het „drijvend" hotel van 20 tot en met 30 Juni 1948 voor gasten uit de ge hele wereld wil rèserveren, zal volledig beamen dat de uitgave van 150.000 dol lars thans in luttele maanden goedge maakt kan worden! En voor Rotterdam onze eerste havenstad geldt, dat het „drijvende" hotel in de toekomst vervangen kan worden door een gebouw in de stad, waardoor wellicht de hotelcapaciteit op vooroorlogs peil gebracht kan worden. Vrijdag werd uit de Amerikaanse be zettingszone van Duitsland voor onge veer 6000 karaats aan diamant ter waar de van ongeveer twee millioen gulden naar Nederland terug^bracht. Hiermede is vrijwel alle destijds uit Arnhem geroofde diamant teruggekeerd. De Commissie van Drie had gis- teren moeilijkheden met het. pro bleem hoe een voor beide partijen aanvaardbare plaats te vinden voor het houden van de ajs. Nederlands- Indische besprekingen. Gezagheb bende kringen verwachten echter, dat deze impasse deze week door broken zal worden. Op het ogenblik zijn acht steden en landen onder discussie als geschikte plaatsen voor het houden van de onder handelingen. Het voor en tegen wordt als volgt opgesomd: Singapore: De meest logische plaats, ligt drie vlieguren van Batavia en vijf van Djokjakarta met uitsteken de verbindingen en accommodatie. De re publikeinen hebben op Singapore hun eerste keus laten vallen, doch de Ne derlanders weigeren deze stad standvas tig om politieke redenen. Batavia: De Nederlanders zijn sterk voor deze stad, doch de Indone siërs zijn er even sterk tegen vanwege de „koloniale atmosfeer". De republi keinen eisen een gebied buiten Indo nesië en de Drie Mogendheden Com missie schijnt dit standpunt te steunen. Manilla heeft de republiek naar voren gebracht en naar verluidt zou den de Nederlanders deze plaats geaC' cepteerd hebben. De Philippijnen' ma ken echter bezwaar, op grond van het gebrek aan accommodatie als gevolg van de oorlogsschade. B a g u i o, de zomerhoofdstad van de Philippijnse regering werd ook genoemd, doch moest men laten vallen, omdat de U.N.O.-economische raad voor het Verre Oosten daar deze maand vergadert. Bangkok, krachtig gesteund door de Amerikaanse delegatie en onder de favorieten voor de uiteindelijke beslis sing. Men gelooft, dat de onafhanke lijkheid, neutraliteit en gastvrijheid van het Siamese volk een goede atmosfeer vormen. Een punt van twijfel vormen de slechte verbindingen. Port Darwin hebben de Belgen en de Australiërs voorgesteld. Het zou de stad echter aan accommodatie en an dere faciliteiten ontbreken. India is door de republiek genoemd, doch ontmoette over het algemeen be zwaren als onrust, afstand en partij digheid van India jegens de Indonesi sche kwestie. Perth en Hong Kon g: Beide plaatsen beschikken over faciliteiten voor de conferentie, waarvan men ver- Op zijn zomerverblijf „Castel Gandoljo» ontving Z.H. Paus Pius x"Wj* October de nïadsheren van de Heilige Romeinse Rota, ter gelegenheid van de opening van het Rota-jaar Naar aanleiding van aan hem gestelde vragen betreffende dp toestand bij het Voorbereidend Hoger en Middelbaar On; derwijs heeft de minister van O. K. en W. geantwoord, dat het aantal onbe voegde «docenten en onvervulbare vaca tures niet onaanzienlijk groter is ban voor een gezonde toestand van dit on derwijs gewenst zou zijn. Naar de mening van de minister is een onvoldoende sa lariëring niet de hoofdoorzaak van deze situatie. Een „aantrekkelijke'» salari ëring zou daarom de ambitie voor het leraarsberoep niet voldoende vergroten. De minister zal een wijziging in het systeem van He salariëring der leraren bevorderen, teneinde de gegronde be zwaren tegen een uur-bezoldiging weg te nemen. Door een verhoging van de aatavangswedde zal de juiste verhouding tot de bezoldiging der onderwijzers worden hersteld. De minister is bereid te bevorderen, dat de honorering van het leraarsambt in overeenstemming wordt gebracht met die van de vergelijkbare intellectu ele beroepen. Het is de minister bekend, dat in leraarskringen grote ontstemming heerst over het uitblijven der resul taten van het werk der salariscom missie. Hij verwacht deze resultaten thans echter binnen zeer korte tijd en is bereid alle wensen der lera renorganisaties, voor zover deze voor hen specifiek zijn, in te wil ligen. Voorts acht hij het rechtvaardig, dat de zgn. volledige betrekking hersteld wordt. Hetzelfde geldt voor het terug brengen van het maximusi-aantal les uren tot 26, behoudens een eventuele vermeerdering tot 29. Hij is eveneens bereid een verhoging van de aanvangs- wedde te bevorderen, opdat er een re delijke verhoud'ng tót de onderwijzers- salarissen ontstaat. Hij is nies bereid de maximum-wedde te verhogen, daar dan een onredelijke verhouding zou ont staan tot de soortgelijke intellectuele beroepen enerzijds en de onderwijzers anderzijds. De minister heeft het ver trouwen, dat een rustige beschouwing van de taak van de leraar, na het in werking treden van de nieuwe bezoldi ging, "een voldoende aantrekkingskracht op de studerenden zal uitoefenen. Naar de mening van de minister is de toeloop naar het V.H. en MO. gro ter dan wenselijk is. Dit blijkt onder meer uit de statistische gegevens, die aantonen, dat een te laag percentage der leerlingen het eindexamen bereikt. De minister overwegt ook om deze re den de instelling van een oommissie van deskundigen, die de middelen zal trachten te vinden enerzijds om aan deze ongezonde toestand een einde te maken, anderzijds om de werkelijk be gaafden, ongeacht hun sociale omstan digheden, op de juiste schoolste brengen. Donderdag 27 November a.s. zal mgr. Huibers het altaar van het nieuwe vlag- geschip van de Rotterdamse Lloyd, de „Willem Ruys", consacreren. ende I i op Velen hebben een schitterende naam nagelaten, doordat zij tijd stierven. wacht dat zij meer dan honderd gede legeerden, correspondenten en secreta rissen tot zich zal trekken. De plaat sen worden echter als te ver van het Indonesisch toneel gelegen geoordeeld. Het achtste voorstel de conferen tie afwisselend veertien dagen in Ba tavia en Djokjakarta te houden, werd informeel overwogen, doch verworpen. Zaterdag is een communiqué van de Commissie van Drie verschenen, waarin werd medegedeeld, dat de Nederlanders aan de Commissie een memwandum hebben voorgelegd, waarin „zekere voorstellen" wor den aangegeven, die naar de me ning der Nederlanders er toe kun nen bijdragen om een atmosfeer te scheppen voor „nuttige besprekin gen. te houden in een geest van goodwill". Het communiqué zegt, dat de UNO- commissie van Goede Diensten het memorandum zal bestuderen en op een later tijdstip het document opnieuw in overweging zal nemen. Hedenmorgen is de Commissie met haar staf in twee vliegtuigen naar Djokja vertrokken. Zij werd aldaar ontvangen door de Sultan en de minister van On derwijs. In. het gezelschap reisden mee, behalve Gani en Tamzil, ook nog de voormalige minister van Voorlichting, Natsir en de huidige vice-voorzitter van dit ministerie, LatÖ. In een via radio-Djokja tot de Vei ligheidsraad gerichte rede verzocht Sja rifoeddin onvoorwaardelijke erken ning van het republikeinse gebied dat vóór de Nederlandse politionele actie in republikeinse handen was en voorts te rugtrekking van de Nederlandse troe pen naar hun stellingen van 21 Juli. „Onze strijd voor vrijheid en onaf hankelijkheid is thans een punt gena derd waar deze ingrijpt in de wereld geschiedenis. Wij koesteren de hoop, dat de Nederlanders de critieke punten van het Indonesische probleem serieul zullen aanvatten," aldus Sjarifoeddin. De Indonesische opperbevelheb ber, Soedirman, heeft op een pers conferentie verklaar^ dat de krach tige tegenstand van het Indonesi sche leger de Nederlanders heeft genoodzaakt, verscheidene strategi sche punten, waaronder Karangan- jar, gelegen op 96 kilometer ten Westen van Djokjakarta, en Ka- ranggede e» Tegaran, ten Zuid-Oos ten van Salatiga, op te geven. De republikeinse vice-premier en minister van Economische Zaken, Ga ni, zal omstreeks 10 November aan het hoofd van de republikeinse delegatie per K. L. M. via Nederland naar Ame rika vertrekken ter bijwoning van de conferentie van Havanna. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat er sprake is van een bezoek van generaal Spoor of een zijner naaste medewerkers aan Nederland. Dit be zoek kan binnenkort verwacht worden en zal ten doel hebben de bespreking van personele en materiële vraagstukken betreffende de Nederlandse strijdkrach ten in Indonesië. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerappor teerd: Koninklijke Marine: Korp. mar. J. BUDEMAST uit Am sterdam, gesneuveld 22 October 1947. Mar. 1ste kl. O. V. W M H. SMIT uit Badhoevedorp. Gesneuveld 22 Octo- ber 1S47 Mar. 3de kl. P. K. STAM uit Delft. Overleden aan bekomen verwondingen 22 October 1947. Koninklijke Landmacht; Aalmoezenier L. A Th. ALLARD. Ge sneuveld 20 October 1947 nabij Pagar- dewa. Sold. C. J. VAN SPRONSEN uit 's-Gra- venzande. Gesneuveld 19 October 1947 bij Kabandjahe. Korp. M. VOLWERK uit Eemnea (Utr Gesneuveld 19 October '1947 to Medan. lste It. A. VAN DER HOEVEN uit Oostvoome. Gesneuveld 23 October 1947 bij Sadang. Sold. J. HOFMAN uit Gouda. Gesneu veld 23 October 1947 te Cheribon Sold, lste tL G. DE JONG uit Mid~ woud (NR.). Gesneuveld 25 October 1947 te Malang. Majoor F. J. G. M. KNAAPEN uit 's-Gravenh&ge. Gesneuveld 25 October 1947 te Praboemoelih. Sold. H. KROEZEN uit Hoogeveen- Gesneuveld 25 October te Cheribon. Serg. J. LUINSTRA uit Leeuwarden. Gesneuveld 25 Oct. 1947 te Soekaradja. Serg. J. MORREM uit Amersfoort. Ge sneuveld 25 October 1947 te Rempola. Sold. S. VAN ES uit Den Helder. Ge sneuveld 27 October 1947 te Medan. Sold A- VERSNEL tot Rotterdam. Ge sneuveld 27 October 1947 te Soerade. Kon. Ned.-Indisch Leger: Kapt. der infanterie A. VAN ZUTJ- REN tot 's-Gravenhage, overleden aan bekomen verwondingen 25 October 1947 te Semarang. Jav. korp. inf. RACHMAT. Gesneu veld 23 October 1947 (plaats niet ver meld). f 2000.—: 14406. /TS00.—: 16266. 1000.—: 3285, 6619 en 7258. 400.—: 9475, 15687 en 19601. 200.—: 20241. i 100.—1 1582, 2060, 7372 en 1242a

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1