T Reünie der oud-Trinitariërs Uitbreidingsplan Schiphol niet aangenomen In effecten, goud en mensen gehandeld De Paus over verhouding van Kerk en Staat Slot der feestelijkheden van het zilveren Lyceum HUISVADERS WEER OP Het „Museum van Looy" Valse-persoonsbewyzen een trale verraden Practische moeilijkheden van de kerkelijke rechtspraak Goddelijke doelstelling richtsnoer Pax-tabak zonder bon DE SCHOOLBANK AGENDA Gevr. een NETTE SLAGERSBED1EN9E MAANDAG 3 NOVEMBER 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Weer in de schoolklas D1STRIBUTIENIEUWS Lyceisten weer naar school Onaanvaardbare erfenis Schenking Logger vlot gekomen 1JMUIDEN R.K. Bouwvakarbeidersbond Jaap Kolkman over de Willem Barendsz - Taxi? Bei op 1.2.3.4.5. VROLIJKHEID SCHOORSTEENVEGER IN DE KNEL Uitspraak tribunaal in A. MEUER's AMSTERDAMSE VLEESHOUWERUEN Aanmelden aan hei filiaal BINNENWEG 117, HEEMSTEDE NETTE MANGELSTERS, VOUWSTERS en STRIJKSTERS, alsmede LEERLINGEN Twe& jubilarissen in het Missiehuis Driehuis RAAD HAARLEMMERMEER BLOEMENDAAL Mutaties bij de poliitie ZANDVOORT DISTRIBUTIENIEUWS Gezinszorg VELSEN Mr. M. M. Kwint 12Vs jaar burgemeester Bonkaarten afhalen Dr. A. LOUDON LID VAN RAAlD VAN STATE 1 Brandstof fenbijslag Han Kobus kampioen driebanden Britse generaal te Moskou gearresteerd ONTHULLING STANDBEELD ST. WILLIBRORD BESOMMINGEN Scheepvaartberichten De tweede helft van de feestweek ter gelegenheid van het zilve ren jubileum van het Trinitelts- lyceum heeft in het teken van de reünie der oud-leerlingen gestaan, zonder welke de jubileumviering niet compleet geweest zou zijn. Het begon met een begroetingsavond rn de Stadsschouwburg, waarop, na een welkomstwoord van pater Van Straaten O.E.S.A. en een toespraak van de voor zitter der reüniecommissie, de heer W. J B. van Liemt Jr., een glanzende uit voering van Molière's ,,Le Bourgeois Gentilhömme" gegeven werd. De spelers viel een hartelijke huldiging ten degl. Twee en twintig jaar geleden, zo zefde laatstgenoemde spreker, die ook aan het slot van de avond het podium betrad, hebben wij hetzelfde stuk opgevoerd, alleen met dit verschil, dat wij het in het Frans deden (een taal die wij in onze tijd allen verstonden!) en énkele jongens de dames-rollen vertolkten. Wanneer ik me niet vergis, aldus spr., zit hij, die Madame Jourdain speelde, nu in kapiteinsuniform in de zaaL Zaterdagmorgen kwamen de oud-Tri nitariërs naar de school aan de Zijlweg, om daar enige lessen van bekende lera ren bjj te wonen. Het was een gedrang van belang, toen oud-Rector pater Vlaar op de treden vóór de ingang de leerlingenljjst voorlas en de klassenindeling bekend maakte. HU ging geheel in zijn rol op en imiteer de zichzelf, zoals hjj het jaren deed, op treffende wjjze. En daar kropen die mannen, onder wie vaders van flinke huisgezinnen en ver- scheidenen, die de kloosterlijke staat hebben gekozen, weer eens in de school bank. Het was ons te moede, alsof wij niet weg geweest waren: dezelfde sfeer en dezelfde leraren met hun gewoonten en onveranderde stopwoordjes. We ken den alle bijnamen nog en ook stond ons bij, in welke bank en in welke ry wij zoal hadden gezeten. De eerste les kregen we van de wis- kunde-leraar, die ons dadelijk iets prac- tisch wilde leren, als wilde hij bekennen, dat hy ons al die jaren slechts onprac- tische wetenschap had bijgebracht. In 20 minuten deed hij ons een handige metho de aan de hand om geld te verdienen, en wel een feilloze manier, om bij het spel Rouge et Noir altijd te winnen. Maar, merkte een schrandere kop op, als nu alle medespelers volgen, dit systeem te werk gaan? Tja, manneke, dat is een probleem, waarvan ik je de oplossing wel eens zal geven by het volgende ju bileum. t De leraar in de geschiedenis kon zich nog de meeste namen der oud-leerlingen herinneren en legde daarmee een proeve af van zijn fabelachtig geheugen. Hjj had by zijn vragen rekening gehouden met de studierichting van Zyn vroegere disci pelen. De technicus moest een abelisk tekenen en vertellen hoe men een paar duizend jaar vóór Christus deze zuil, welke uit één stuk steen werd vervaardigd en een grote hoogte mat, neerplantteDan had de leewerr een bijzondere vraag voor een aanstaande dokter; was Hitier een nor maal, gezond mens? Neen, luidde het antwoord, hij was sterk psychotisch en de frequentie van zijn hartslagen te hoog, dit in tegenstelling tot die van Napoleon, welke te laag was. De historicus was juist" begonnen met een interessante uiteenzetting over de buitenlandse politiek, waarin hij een speciaal hoekje trachtte te belichten, toen tot aller spijt het onverbiddelijke belletje ging. De Franse leraar, die tevens waarnam voor de docent in de klassieke talen, ving twee vliegen in één klap, door Griekse en Latijnse zinnen in het Frans te laten vestalen. En binnen een paar minuten had hij de jongelui, die al lang de kinderschoenen ontwassen waren, zo ver, dat ze kinderlijk-enthousiast en met volle borst „Zie de maan schijnt door de bomen" in het Grieks zongen. Tenslotte nam hij de gelegenheid te baat, om even te herinneren aan zijn biblio theek, waarin verschillende aan leerlin gen uitgeleende boeken ontbraken De Marseillaise zingend, trokken de jongemannen de klasse uit, doch op de gang gekomen, werd de leraar uit pure vreugde op de schouders genomen en het Franse volkslied dubbelluid gebis seerd. De leraar Nederlands stond reeds zijn klanten af te wachten. Wij kregen weer bewondering voor zijn boeiende doceer- trant en hingen aan zijn lippen, zoals in de tijd, dat we nog de korte broek aan hadden. Hij luchtte al spoedig zijn hart over de nieuwe spelling en spoorde allen aan, bij elk taalgebruik toch vooral de hersens te laten werken. Er waren ook klassen, die gymnastiek lessen kregen van de stoere, jubilerende leraar. En hij liet de stijve botten wer ken, zo zelfs, dat zij, die zulke lichaams oefeningen niet meer gewend zijn, zich do volgende dag slechts moeizaam kon den voortbewegen. Een andere leraar demonstreerde nog eens op verzoek, hoe hij in een bepaalde bui na een niet minder bepaalde uit barsting de deur pleegt dicht te doen, tot grote hilariteit van zijn vroegere leer lingen, die ook tot de ervaring kwamen, dat hij het moppen vertellen nog niet was verleerd. Ja, het waren enige genoeglijke uren in de klas! Des namiddags werd op het sportter rein achter'het Lyceum een hockey- en voetbalmatch gespeeld, waarin de oudere garde een aardig spelletje sport ten beste gaf. Voorts was er gelegenheid, de Missie-tentoonstelling en het Luna park te bezoeken. Dat daarvan een druk Dinsdag 1 November: Haarlem (Vleeshal): uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen rest N, O t-m. Op; 8.30—12.15 en 24.45 u. Zandvoert (Haltestraat 4): uitreiking bonkaarten en schoenenbonnen GH, 9—3 u. Heemstede (Binnenweg 160): uitrei king bonkaarten en schoenenbonnen 9 12.30 u. rest P en Q en 24.30 Ra. B. en W. van Haarlem stellen voor twaalf geldleningen aan te gaan tot een totaal bedrag van 10 milliDen gulden, rente 3- looptijd 20 Jaar, ter onthef fing van een aantal andere leningen. De directeur van de Incasso-Stortlngs- en Ophaaldienst, de heer J. H. Borger, heeft, wegens 65-jarige leeftijd, ontslag gevraagd. B. en W. stellen voor aan het U.V.V. een ktbsidie van f 6000.te verlenen, daar de werkzaamheden anders in 1948 niet voortgezet kunnen worden. Op verzoek van de bewoners zal de Kennemersteeg voortaan Kennemer- plein heten. De raad der gemeente Haarlem ver gadert Woensdag 5 November om Z uur in de Statenzaal ten StaHhnize. gebruik werd gemaakt, behoeft niet ver teld te worden. Des avonds verzamelden de reünisten zich in Brinkmann, waar zij' aanzaten aan een copieus diner. Zondagmorgen heeft pater N. Th. Vlaar in de Lyceum-kapel een plechtige Hoogmis opgedragen met assistentie van twee oud-Lyceïsten. Daarna was er een gemeenschappelijk ontbijt in het paro chiehuis „Domi". In Stoop's Bad werden des middags zwemwedstrijden gehouden, waaraan behalve het Triniteitslyceum ook scholieren van het St. Ignatiuscol- lege te Amsterdam en het St. Aloysius- college te Den Haag deelnamen. Ongetwijfeld vormde de voor dracht, van Anton van Duinkerken in gebouw „Domi" het hoogtepunt van de reünie en misschien wel van het gehele groots opgezette jubileum feest. De hooggeleerde spreker gaf een beschouwing over de positie van de intellectuelen in deze tijd en ont wikkelde daarbij gedachten, die op vele zijner toehoorders bevruchtend zullen werken. Waarlijk, het was een magistral» en van actualiteit bran dende rede! Tot slot van alle feestelijkheden heb ben de ex-Trinitariërs zich vermaakt op een zeer stemmige en verzorgde soirée dansante in het Gem. Concertgebouw. De rector van het Triniteitslyceum deelt mede, dat, in tegenstelling met andersluidende berichten, de lessen niet op Dinsdag 4, maar op Woensdag" 5 No vember om 8.45 uur beginnen. Mevrouw Titia van Looy—Van Gelder, op 28 December 1940 te Haarlem over leden, heeft o.a de gemeente Haarlem tot haar erfgename lenoemd. De na latenschap bevat, behalve een kapitaal in geld, het woonhuis aan de Kleine Houtweg 103 mej. de daarachter gelegen tentoonstellingszaal en de zich daarin bevindende verzameling schilderijen, te keningen enz. van Jacobus van Looy. Aan deze erflating is o.m. de voorwaarde ver bonden, dat het huis en het bijgebouw als „Huis Van Looy" in hun staat moe ten blijven en met inboedel enz., die de herinnering aan de tijd der bewoning door Jacobus van Looy bewaren, ter bezichtiging moeten worden gesteld van ieder, die het verlangt B. en W. van Haarlem zyn van oor deel, dat niet al het werk van Van Looy op de duur belangstelling zal blijven trekken en dat het museum dan geen bezoekers meer zou krijgen, waardoor 'n voortreffelijke tentoonstellingszaal niet tot haar recht zou komen. Er zou ook ander werk moeten worden geëxposeerd en het minder belangrijke zou in porte feuille kunnen worden gehouden. De erfgenamen bleken bereid toj me dewerking, maar mej. C. Nederkoom, be- wir.dvoerster en ook begunstigde bij het testament, wilde vasthouden aan de. let ter van het testament. Daarmede is. naar B. en W. aan de Raad mededelen, de aantrekkelijkheid van het bezit van het Huis Van Looy voor de gemeente Haar lem verdwenen, B. en W. stellen daarom nu de Raad voor de nalatenschap van mevrouw Van LooyVan Gelder te ver werpen. B. en W. stellen voor in eigendom te aanvaarden een door de erven van wij len Mevrouw Marianne Veen ten ge schenke aangeboden schilderij, voorstel lende een bazuinblazende engel en toe geschreven aan J. de Wit, en een door de erven van wijlen jhr. P. Quarles van Ufford ten geschenke aangeboden Em pire-bed. De voor enige weken geleden ge strande logger Um. 215 is Vrijdagavond om 6 uur vlotgekomen. De Wit's Ber ging- en Transportonderneming heeft met behulp van dwarsliggers en sleden het gevaarte naar de diepte gebracht. Bij hoog water maakte men het schip vrij, zonder averij of beschadiging. Ook de oudste ex-Trinitariërs, onder wie reeds vaders, voelden zich op de schoolbanken weer spoedig thuis Vrijdagavond hield de afd. IJmuiden van de R.K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" een belangrijke ledenvergade ring in het Patronaatsgebouw. Op uit voerige wijze besprak men de salaris regeling voor de bouwvakarbeiders bij het Hoogovenbedrijf. De grootste klacht is, dat vele aannemers, die van buiten de gemeente Velsen komen, hun perso neel meebrengen. Het gevolg hiervan is, dat voor velen een hogere gemeènte- klasse-indeling geldt, terwijl de arbei ders uit Velsen hetzelfde werk verrich ten en minder krijgen. Algemeen is de wens, dat de Hoogovens in gemeente- klasse I worden ingedeeld, in plaats van in II. De Bonds-Unie heeft onlangs een desbetreffend verzoek ingediend bij de directie van de Hoogovens. De ouderavond van de Moerberg- school, welke heden (Maandag) avond gehouden wordt, belooft iets bijzonders te worden. De heer J. KolkmSn zal o.a. een lezing met lichtbeelden houden over de reis van de „Willem Barendsz." Bioscopen: Rembrandt: Acht professoren en één meisje (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Cinema Palace: De Sleutels van het Koninkrijk (14 j.)2.30, 6.30 en 9.15 u.; Luxor: De Jantjes (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Walvis in zicht (a. 1.), Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u. en in de week 2.30, 7 en 9.15' u. City: Gekooide Jeugd (a. 1.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De Vrou welijke Tarzan (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u. MAANDAG 3 NOVEMBER Stadsschouwburg: Haagse Comedie met „De Grote Race", 8 uur. DINSDAG 4 NOVEMBER Stadsschouwburg: Toneelgroep Come- dia met „Glazen Speelgoed", 8 uur. AHSTEBD4M8CHE RWTÜIO MIJ. B. en W. hebben thans prae-advies uit gebracht omtrent een motie die inhoudt, het besluit van 5 Jan. 1916 tot afschaf fing) van de kermis te handhaven. Het college heeft daartegen ,geen bezwaar, maar het wil toch voldoen „aan de be hoefde" die by velen bestaat om nu en dan eens vrolijk te zijn „om de vrolijkheid zelf", en wel op nationale feestdagen of tijdens een jaarlijkse feestweek. B. en W. voegen er by, dat geen algemene feestviering kan slagen als er geen ker misvermakelijkheden aan verbonden zijn, m.a.w. de zaak' blijft zoals ze de laatste jaren is. Op een motie van de Christe lijke groepen om tijdens feestweken de Zondag geheel uit te schakelen, luidt het prae-advles afwijzend. Kermisvermake lijkheden zullen echter Zondag eerst om 18 uur open gaan en voor rumoerige vertoningen op de weg wordt dan geen vergunning gegeven. 't Is een hele sensatie geweest Za terdagmiddag. Het zij niemand gegund, wat die 27-jarige schoorsteenveger in Haarlem is overkomen. Vol gpede moed beklom hij een twaalf meter hoge schoorsteen van een stomerij om van boven naar beneden zijn reinigende ar beid te beginnen. Toen hij het karwei beëindigd had, moest hij de lange 12 meter hoge weg nogmaals afleggen. Maar.halverwege bleef hij vastzit ten, zodat het zwarte zweet hem op het voorhoofd parelde. Om u een lang .ver haal te besparen: de brandweer is ge komen en heeft een gat in de schoor steen moeten hakken om het slachtoffer te bevrijden. Hedenmorgen heeft het Haarlems Tribunaal uitspraak gedaan in de zaak tegen de Bloemendaalse drogist WS., die in het begin van de bezetting N.S.B - er werd, omdkt men dacht, dat hij het was. Hij liquideerde Joodse en andere huizen en gaf zich op voor een burge- meesterscursus. Het tribunaal besloot hem tot 7/Febr. van het volgend jaar geïnterneerd te houden, hem een boete cp te leggen van f 7500 en hem te ont zetten uit beide kiesrechten. Bij FIJN WASSERIJ HAAK, Mr. Cornelisstraat 3335, Haarlem, kunnen nog voor alleaf delingen geplaatst worden. Alleen meisjes van onbesproken gedrag worden verzocht zich aan het kantoor te melden. De studenten van de Apostölische School te Driehuls van de Missionaris sen van het H. Hart zullen 4 November het zilveren priesterfeest vieren van pater A. van Baar. 15 Augustus 1922 priester gewijd, kwam de pater in 1924 naar het pas gestichte Missiehuis te Driehuis om er Grieks en Engels te doceren. Vooral ln deze laatste taal heeft hij zich gespecialiseerd en hij is de beproefde Engelse leraar van de Nederlandse Provincie geworden. Hij is tot ver buiten het Missiehuis bekend geworden om zijn hartelijkheid en priesterlijke gaven. Velen hoorden zijn machtig woord op de preekstxjel. In 1933 werd hij plaatsvervangend rector van de Mariastichting te Haarlem, en terwijl zyn lessen in het Missiehuis doorgingen wist hy zich niettemin te Haarlem een grote reputatie te verwerven onder het verplegend personeel en de zieken. Pater Van Baar zal over twee jaar. als enige van de „oude garde", tegelijk met het zilveren bestaansfeest van het Mis siehuis zijn zilveren leraarsfeest vieren. Aan de vooravond van het feest voeren de studenten „Elkerlyck" op in de be werking van Jan Engelman onder lei ding van pater P. van Belkom. Op de dag zelf zal er buiten de kerkelijke plechtigheden en de receptie een film vertoning zijn. .Pastor Angelicus" wórdt dan in de grote zaal van het Missiehuis gedraaid. Tegelijk met pater Van Baar viert de rustende missionaris pater P. Rateiand zijn priesterfeest. Dit is een veertig jarig jubileum. Pater Rateiand werd 4 Augustus 1907 priester gewijd. Hij heeft zeer belangrijke posten vervuld. In de jaren 19111919 was hij directeur en later overste van het Scholastikaat der M.S.C. te Arnhem, dus Juist in de moeilijke oorlogsjaren. In 1920 vertrok hij naar Spanje, waar de Nederlandse Provincie van de Congregatie de voor bereidende werkzaamheden verrichtte om te komen tot eigen Spaanse afdelin gen van de Congregatie. Hij was er novicenmeester. In 1926 keerde hij naar Nederland terug en werd aangesteld tot econoom van het theologicum te Stein (Lb.). In 1930 kwam hij naar Driehuis en werd biechtvader van de studenten. Zeer veel zusterkloosters in Nederland ontvingen retraite van hem. Beide paters hebben tijdens de laatste oorlog de jnoeilyke evacuatie meege maakt naar Driel en beleefden tijdens de eerste dagen van de slag om Arnhem zware uren, 1 In de laatstgehouden gemegnteraads- vergadering heeft de voorzitter het af tredende raadslid, C. Groen dank ge bracht voor zijn arbeid. Zijn opvolger is de heer H. M. C. Visser. Langs de Aalsmeerderdijk zijn thans borden ge plaatst, waarop staat dat de maximum snelheid niet meer dan 40 kilometer mag bedragen. Aan het verzoek der bewoners van de Lijnderdijk, om de gasleiding door te trekken, zal, indien mogelijk, worden voldaan. B. en W. hebben zich tot de minister gewend, om herziening van de klassifi- catie Noodwet Ouderdomsvoorziening te verkrijgen. Verschillende raadsleden uitten hun misnoegen over het feit, dat enige raadsvoorstellen gedaan worden, terwijl het onderwerp waarover ze gaan, reeds ia afgehandeld. Gedoeld werd hier op de aankoop van twee vacuumpompen, het verbeteren van de Nieuwstraat te Nieuw-Vennep enz. Het herstellen van dergelijke werken wenste men in het vervolg aan te besteden. Dan kwam aan de orde de vaststelling van het uitbreidingsplan in hoofdzaak van Schiphol en omgeving. Algemeen was de klacht, dat er bij de opstelling van het plan te weinig reke ning is gehouden met de persoonlijke belangen van hen, die onder de wer king van het uitbreidingsplan zullen vallen. Ook vreesde men van enkele zijden, dat bij de opstelling van het plan het stedebouwkundig element en de be- Bij de Bloemendaalse pojitie zullen met ingang van 1 Januari belangrijke mutaties geschieden. Op die datum ver trekken met pensioen de brigadiers H. W. van Kleeff, W. Voerman, de vader van de corpscnef, die 1 December ge ïnstalleerd zal worded. Verder de hoofd agenten G. Zwarteveen en B. Bronk- horst. De agent-veldwachter J. Geert- sema te Vogelenzang is per 1 Novem ber benoemd tot brigadier te Terneu- zen. Per 1 Januari zijn te Bloemendaal benoemd tot brigadier de hoofdagenten K. Moorman en L. Boorsma en tot hoofdagent de agenten H. A. Stadlander, H. L. A. v. d. Pavert en J. Tervoort. Uitreiking nieuwe bonkaarten in het distributiekantoor Haltestraat, van 9 12 en van 14 tot 15 uur. Dinsdag 4 Nov. voor de letters G t/m' H. In de .ledenvergadering van de ver eniging „Onderling Hulpbetoon" werd met algemene stemmen besloten de ge zinszorg in de gemeente Zandvoort ter hand te nemen. Ingeval van ziekte van de huisvrouw zal deze dienst een help ster in het gezin plaatsen. De leden be talen een contributie en een vergoeding per dag dat hulp verleend wordt. Het Rijk en de gemeente zullen subsidiëren. langen van de luchtvaarthaven Schip hol te weinig zijn gescheiden. Nadat de voorzitter de verschillende sprekers zeer uitvoerig had beant woord werd tot stemming overgegaan, waarbij de stemmen met 11 tegen 11 staakten. Hierdoor ontstond een zeer moeilijke positie, aangezien in een volgende ver gadering opnieuw over het voorstel zal moeten worden gestemd, daar de raad niet voltallig was. De voorzitter schorste enkele ogen blikken de vergadering, teneinde B. en W. de gelegenheid te geven zich nader te betaden. Na heropening van de vergadering deelde de voorzitter mede, dat ogen blikkelijk na het einde van de verga dering een spoedeisende vergadering zou worden gehouden, omdat vóór 2 Novem ber een beslissing moet zijn genomen. Een tweetal punten werden voorts nog met de hamer afgedaan, waarna de voorzitter de vergadering sloot en na enkele ogenblikken de spoedeisende ver gadering opende, waarin uitsluitend zou Worden gestemd over het voorstel tot vaststelling van het uitbreidingsplan Schiphol. i Aangezien ook in deze vergadering de stemmen in dezelfde verhouding staak ten werd het voorstel geacht niet te zijn aangenomen, waarmede derhalve het uitbreidingsplan voorlopig van de baan is. Zaterdag was het 12% jaar geleden dat mr. M. M. Kwint burgemeester van de gemeente Velsen werd. Die dag stond huize Schoonenberg, de woning van de burgervader, dan ook in het centrum van de belangstelling: tientallen fraaie bloemstukken werden de jubilaris aan geboden en het muziekcorps Soli Deo Gloria uit Driehuis zorgde voor een pret tige muzikale omlijsting, ln de ochtend kwamen de verschillende hoofden van de gemeentediensten, de commissaris van politie, de heer P. Weyburg, hoofd inspecteurs en inspecteurs van de Her mandad hun gelukwensen aanbieden. Ook van de receptie 's middags maakten velen gebruik om de jubilarjp de hand te drukken. Vertegenwoordigers van tal rijke verenigingen,- organisaties en in dustrieën waren aanwezig, o.a. van de Miinenveegdienst, de N.V. van Gelder en Zonen, overste Kuiler, de marine-com mandant van IJmuiden, Santpoorts Bloei, Middenstandorganisaties, do vishandel- en rederijvereniging, de gehele gemeen teraad en het politiepersoneel. Enkele afgevaardigden van de illegaliteit boden een zeer origineel geschenk, n.l. een met orchideeën versierde verchroomde stengun aan. Voor het afhalen van levensmiddelen kaarten en eventuele schoenenbonnen zijn Dinsdag aan de beurt de inwoners van IJmuiden, Velsen (dorp) en Drie huis, wier namen beginnen met de let ters IJ en Z. Het Patronaatsgebouw is geopend van 912 en 1.304 uur. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam stond de 27-jarige Joodse vrouw B. Wery terecht, die dank zij een gemengd huwelijk in de eerste jaren van de oorlog aan deportatie kon ont komen en toen in effecten, goud en ju welen handelde. Zij kwam met een diamanthandelaar in kennis die een S.D.-agent bleek te zijn met het gevolg dat ze gearresteerd werd en zich volgens haar verklaring slechts kon redden door als agente voor het -Devisenschutzkom- mando té gaan werken. Haar slacht offers bracht ze ln de waan, dat ze kostbaarheden van hen wild» kopen maar aldra kwamen de Duitsers hen dan arresteren. Het ging de Duitersdan echter steeds om de juwelen zodat de gearresteerden spoedig weer vrij waren. Erger was het verraad van de valse- Persoonsbewijzencentrale van de bekende beeldhouwer en illegale werker Gerrit van der Veen te Amsterdam. Een der leiders van deze centrale werd verliefd op verdachte- die nadat Gerrit van der Veen was gearresteerd en het huis, waar de centrale tot dusver gevestigd was, onveilig was geworden, haar eigen huis ter beschikking stelde. Dit was een val, want nauwelijks waren de illegale wer kers binnen of ze werden gearresteerd, waarbij een hunner werd neergeschoten, nadat hij echter zelf ook nog een Duit ser had weten dood te schieten. Slechts één illegale werker ontkwam, doordat hij naar de kapper was gegaan, daar er voor hem toevallig geen plaats meer in de auto was geweest waarmede men naar het huis van verdachte was gere den. Twee leden van de centrale werden later gefusilleerd. Verdachte erkende dit verraad maar beweerde dat zy ertoe was gedwongen doordat zij bij een verhoor door de S.D. ongelukkigerwijze haar tas had laten vallen, waaruit pas ontvangen valse persoonsbewijzen, bestemd voor enige vrienden van haar, rolden. Het merkwaardigste feit uit het ver hoor was wel, dat na de bevrijding overste Pinto, destijds chef van de Ned. Contraspionnagedienst ln Brussel, die ook door haar charmes Was bevangen (zulke dingen komen vaak in ons vak voor! verontschuldigde de overste zich) haar een bewijs van politieke betrouw baarheid had gegeven. De overste ver dedigde dit met de mededeling dat het aan verdachte te danken is geweest dat de beruchte spion King Kong die later ln een ziekenhuis zelfmoord pleegde kon worden gearsesteerd. Verdachte werd tenslotte later als „licht geval" in een Limburgs kamp aangetroffen. Uit de getuigenverklaringen bleek dat het bij het verhoor van verdachte ln Am sterdam door rechercheurs van de P.R.A. zonderling is .toegegaan. Ver dachte had er zich n.l. op beroepen, dat zy gehandeld had onder dwang van de S.D -splon Rlphagen, die haar chef was. Riphagen, een uiterst berucht type, die de bijnaam „AlCapone" droeg, had tegen haar gezegd: „Na de oorlog doen ze me niets, want dan dekt de-Illegali teit mij". Hij schijnt bi) het verhoor van verdachte door de P.OD.-recher cheurs oud-illegale werkers aan wezig te zijn geweest, maar ls daarna spoorloos verdwenen. Op 6 December worden nog enige ge tuigen gehoord. Ter gelegenheid van het aanbieden van het jaarrapport van de Romeinse Rota en de opening van het nieuwe zittingsjaar heeft Z.H. de Paus de leden ontvangen en toegesproken. De Paus nam stelling tegen die rege ringen welke thans aan de Kerk ver wijten, dat zij tegen haar een actie zou voeren, welke de Kerk volgens haar zeggen vroeger tegen de totalitaire staten had moeten voeren. Hetgeen men toenmaals voor een plicht van de Kerk hield, zo zeide de Paus, en wat men van haar .met klem eiste, n.l. optreden tegen de maatrege len van de totalitaire regeringen, die het geweten knechtten en deze regerin gen voor het forum der wereld aanwij zen en veroordelen, hetgeen de Kerk eigener beweging en in gepaste termen nimmer naliet, wordtathans door die zelfde staten beschouwd als een onwet tige inmenging op het terrein van het burgerlijk gezag. De Paus verklaarde hierbij de doel stelling van Kerk en staat, die beide het gezag aan God ontlenen, waarbij hij opmerkte, dat de rechtsmacht van de burgerlijke staat cn die van de ker kelijke gemeenschap met elkaar ver schillen. Vervolgens sprak hij over de practische moeilijkheden van de kerke lijke rechtspraak veroorzaakt door de moderne levensopvattingen met betrek king tot het huwelijk, de vrijheid van geweten en de verdraagzaamheid op godsdienstig gebied, waarbij de Paus verklaarde, dat de Kerk niet zoals do statén met gemengde godsdienstige be volking een neutrale houding kan aan nemen, doch dat zij zich slechts laat leiden door de doelstelling zoals God die haar gegeven heeft. „Gij die rechters zijt in dit tribunaal", aldus richtte de Paus zich tot de leden van de Rota, „moet er u van bewust zijn, dat een uitzonderlijke waardigheid op u rust, niet in de zin van een pre tentie of trots, maar in de eenvoudige en nederige zin, dat gij toegewijd moet zijn aan uw heilige taak. Daarom zal het ideaal van uw ambt in kracht in u toenemen meer door de genade van de Heilige Geest dan door uw eigen kracht. De bittere critiek welke door anders denkenden tegen u gericht wordt toont, dat de rede op uw kant is en de spre kende statistieken, welke door uw deken werden naar voren gebracht, be vestigen in de ogen van alle eerzame burgers, dat een diepe eerbied voor de wet Gods de leider is welke al uw daden bestuurt. Houdt uw ogen gericht op deze ster, zonder uzelf in de war te laten brengen door de golven van de storm, welke ontketend wordt door de menselijke hartstocht en de aanvallen der vijanden." Mgr. Jullien, de deken van de Kerke lijke Rota, ontkende in het jaar-rapport de bewering, dat de Rota een tribunaal voor echtscheiding is voor de rijken. In dit verband bracht hij in herinnering, dat in de afgelopen tien jaar 833 ver zoeken tot nietig-verklaring van huwe lijken waren ontvangen, waarvan er 335 waren goedgekeurd en dat van dit aan tal er 185 warpn verleend aan armen. Ofschoon het rapport van mgr. Jul lien in hoofdzaak gewijd was aan het jaar 1946/'47, gaf hij toch ook een overzicht van de werkzaamheden der Rota sedert 1929, het jaar waarin het verdrag van Lateranen was getekend. Hij zei, dat in de periode van 17 jaar 5.750.000 aanvragen voor echtscheiding in Italië aan de rechtbank waren voor gelegd, waarvan er slechts 1.156 waren toegestaan. De deken merkte hierbij op, dat het tribunaal verzocht was zich aan te pas sen aan de nieuwe situatie in verband- met het onnoemelijke aantal gebroken huwelijken tengevolge van de oorlog. „Zondert twijfel," aldus Mgr. Jullien. „beroeren deze klachten ons diepste innerlijk omdat zij uitdrukken welke werkelijkheid en bitterheid zijn ont staan door de ellende waarin zoveel landen gedompeld zijn. Doch de Kerk kan nooit, zelfs niet ten gunste van een onschuldige, die band ontbinden welke door goddelijk en canoniek recht on verbrekelijk is aaneengesmeed. Het C.D.K. deelt mede, dat van 1 No vember af tabak van het merk „Pax" in veertig-grams-verpakking zonder inle vering van bonnen mag worden verkocht. Dit geldt zowel voor Pax-rooktabak als voor Pax-shag- en -pruimtabak, benevena Pax-pruimrollen. Ook kunnen van 1 November af sigaretten, vervaardigd van Zuidameri- kaanse tabak (hetgeen op de verpakking is vermeld), vrij worden verkocht. Alle andere merken tabak en alle andere soorten sigaretten met uitzondering van de Volksherstelsigaretten mogen niet dan tegen in ontvangst neming van bonnen worden verkocht. Dezer dagen is de benoeming te ver wachten van dr. A. Loudon, oud-bui tengewoon en gevolmachtigd ambassa deur van Nederland te Washington, tot lid van de Baad van State. De minister van Sociale Zaken heeft besloten aan personen, die een uitkering ontvangen krachtens de bepalingen van de sociale bijstandregeling, gedurende de a.s. wintermaanden brandstoffenbij- slag te verstrekken. Deze bijslag be draagt fl.75 per week en hegint 2 No vember a.s. De laatste partijen om het drieban den-kampioenschap van Haarlem wer den Zaterdag en Zondag onder grote spanning in Restaurant Brinkman ge houden. Door de min of meer verrassende nederlaag, welke v. d, Broek tegen v. d. Linden leed, was de strijd om de titel weer volkomen open geworden, want Han Kobus had zich na zijn verloren partij tegen Groenendijk weer hersteld en de slotpartij tussen de rivalen v. d. Broek en Kobus moest derhalve de be slissing brengen. Na een zeer spannen de strijd slaagde Kobus er tenslotte in de partij met 1 car. verschil in zijn voordeel te beëindigen. Kobus v. d. Broek Groenendijk v. d. Linden v. d. Berg Steffens Metz 232 229 232 214 199 191 184 474 522 540 554 587 539 626 0.489 0.438 0.429 0.386 0.339 0.354 0.293 De Prawda heeft een brief gepubli ceerd van een viertal arbeiders van een niet 'nader genoemde fabriek in Moskou, waarin gezegd wordt, dat generaal Hil ton, de Britse militaire attaché te Mos kou, foto's van de fabriek gemaakt zou hebben. Toen er fabriekswachten aan kwamen, aldus de brief, ging Hilton, die versleten kieren droeg en op een naby gelegen spoorwegbrug foto's van het fa brieksgebouw had staan maken, er van door. Hij werd achterhaald en voor de directie van de fabriek geleid. Daar maakte Hilton zich door middel van zyn diplomatieke papieren bekend. Volgens de brief verklaarde Hilton, dat hij aan het zoeken was geweest naar een plek om te skieën. „Een dergelijke verklaring, aldus de brief, in de herfst, lang voordat er. sneeuwval verwacht kan worden, komt op zijn minst vreemd voor." Generaal-majoor Hilton vertoeft sè- dert twee maanden in Moskou. De te gen hem uitgebrachte beschuldigingen hebben in diplomatieke kringen te Lon den opwinding veroorzaakt. Men vreest aldaar, dat dit incident tot wrijving tussen Groot-Brfttannië en de Sow jet- Unie zou kunnen leiden. Vrijdag 7 November 11 uur zal op het St. Janskerkhof te Utrecht de onthulling geschieden van het ruiterstandbeeld van St. Willibrcrd en de overdraeht aan het gemeentebestuur. Na de onthulling, in tegenwoordigheid van een vertegenwoor diger van het Koninklijk Huis afgevaar digden der kerken, de minister-president en andere landelijke en plaatselijke auto riteiten, houdt prof. W. Nolet een toe spraak, narr.ens het bestuur van de Ver eniging Ned. Kaholiekendag. IJMUIDEN, 3 Nov. Drie trawlers f 45.800, motorlogger Kw. 159 f14.100, Kw. 76 f 4110, Kw. 52 f 1190, kustvissers. Urk 172 f 250, IJm. 241 f 837. De aanvoer bestond heden uit 26 kisten taxbot en tong, 56 kisten schol, 20 kisten schelvis, 55 kisten wijting, 49 kisten schar, 20 kisten kabeljauw. '5160 kisten haxing. ADINDA 2 v. Singapore te Pladjoe. ALC1NOUS n. A'dam 30 te P. Swettenh. ALDABI p. 3 Ouessant n. Zd.-Amerika. ALGENIB p. 2 Ouessant n. Zd.-Amerika. ALPHERAT 31 v. Singap. n. Shangh. AMSTELDIEP 1 v. A'dam te Antw. AMSTELDIJK 29 v. Havana n. R'dam. AMSTELSTAD 1 v. Dakar n. Le Havre. ARAK p. 2 Finisterre n. A'dam. AVERDIJK n. R'dam 2 te Londen. BANTAM 1 v. R'dam te Batavia. BRITSUM p. 2 Scilly n. H. Roads. CLEODORA 31 te Geraldton. gELFTDIJK n. R'dam 2 te Liverp. JiRAK 1 v. Singap. te Palembang. GAASTERKERK 31 v. P. Kembla n. R'd. HELDER p. 3 Ouessant n. Madeira. JAARSTR. 30 v. Freetown n. A'dam. JUNE 31 v. Casabl. n. Lissabon. JUNO 31 v. Gibraltar te Faro. KOTA AGOENG 3 v. Londen n. Java. LARENBERG p. 31 Gibr. n. B. Aires. LEEGHWATER 31 v. Genua n. R'dam. LOPPERSUM 1 te San Lorenzo. i MANTO 27 v. La Guaira n. Curagao. MARIE KERK n. Sydn. 30 te Karachi, MARPESSA 29 v. Bahrein te Havre. MARTINI 30 v. Rouaan te Oran. MER WEDE, 2 v. R. de Jan. te Santos. MUREN A, 27 v. B.-Aires te Curagao. NERO, 26 v. La Guaira te Cristobal. ODYSSEUS, 31 v. Barcelona n. Tunis. OMALA, 22 v. Aruba n. Santos. OVERIJSEL, 29 v. Madras n. Bombay. PARKHAVEN, 4 v. Bona te IJm. verw. PR. MAURITS, 31 te Montreal. PYGMALION, 31 v. N. Y. n. W.-Indië. RIDDERKERK, 31 tg Manilla. SAID JA, 28 v. Miri n. Pladjoe. SANDWICH, 27 v. Cur. te H. Roads. SIM. STEVIN, 3 v. Hamburg te R'dam. SOCRATES, 31 v. S. Ant. n. Talcah'no. STR. MALAK., 31 v. Durban n. Kaapst. SUMATRA, 31 v. Singap. n. Dabo. TABINTA, 1 v. Suez. n. Batavia. TALISSE, 29 v. Singap. te Pt. Swettenh. TAMO, n. B.-Aires, 31 te Montevideo. TARAKAN, Amst.-Bat.. p. 2 Gibr. TEGELBERG, 1 te Penang. THESEUS, p. 3 Ouessant n. Tanger. TIBIA, Rott.-Cur., p. 2 Dungeness. TRITON. 28 v. Maracaibo te Cur. VAN OSTADE, 30 v. Aruba te P. Card. WELTEVR., p. 31 Kp. d. Armi n. R'dam. WESTERDAM, p. 3 Scilly n. N. York. WICKENB., p. 2 Ouess. n. CasabL ZEEMAN, 2 v. Singapore te Bat. ZIJPENBERG. 31 v. Baltimore n. Ned. ABBEDIJK 3 v. New York te Rott. AGAMEMN. p. 3 Finisterre n. Bat. AMSTELKERK 1 v. Dakar n. Freetn. AVERDIJK 2 v. V.S. te Dungeness. BENGKALIS 3 v. Soerab. te Makass. BERKEL p. 2 D.ungeness n. Genua. BLOEMFONT. 31 v. Beira te Durban. BOISSEVAIN 1 v. Singap. n. Hongk. BONAIRE A'd.-W.-lndië 2 te Antw. BOSCHFONTEIN 2 te Mdmbassa. CASCADE 29 v. Lissabon te Bristol: CASTOR 26 v. New Orl. te Curagao. CLIO 27 v. Maracaibo te Curagao. CUMULUS 1 v. New Orleans te Rott CERAM 1 v. Canda te Narvik. DANAE 1 v. d. Midd. Zee te A'dam. DIDO 28 v. Cur. te Ciudad Trujillo. DOROS 28 v. Cristobal te Tampico. ENTRERIOS 3 v. Zd.-Amer. te Amst. ESSO D. HAAG p. 2 Finisterre n. Aruba FRISIA 28 v. Oran te La Goulette. HAARLEM p. 31 Azoren n. Chili. IN O 29 v. Barranquila n. CristobaL ILOS 2 v. Tripoli te Alexandrië. ITTERSUM p. 1 Teneriffe n. B.-Aires. JAVA Batavia-Amst. p. 2 Perim. J. v. OLDENB. p. 3 Ouessant n. A'd. KOTA BAROE p. 3 Finisterre n. Rott KOTA INTEN p. 3 Finisterre n. Rott. MARPESSA 31 v. Bahrein te Rouen. MAASKERK 7 te Plymouth verw. MAASLAND B. Air.-Amst. 1 te Santos. MARKEN 2 v. Baltimore n. Ned. NERO 28 v. Cristobal n. La Guaira. NOORDAM 1 v. N. York n. R'dam. NOORDWIJK p. 3 Dungeness n. Amst NIJKERK 31 v. Lor. Marq. te Durban- ORPHEUS 1 v. Malaga te Gibralt. ROSSUM 1 v. Amsterd. te Haifa. SLOTERDIJK Bat.-R'd. 3 v. P. Said. STAD H'LEM p. 3 Ouessant n. Rott. TABÏAN 1 te Port Swettenham. TJIBESAR 3 v. Kobe te Nagasaki. ZWIJNDRECHT 1 v. Aden n. Basra, j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2