Nieuwe waarschuwing MIKOLAJCZYK IN ENGELAND REQUISITOIR TEGEN MANIU BEGONNEN Katholieke burgemeester te Haarlem CULTURELE RECEPTIE BIJ TITO Bolsjewistische litteratuur maar geen ziekenhuizen Somber bestaan in „Gewoon" telegram sein voor vlucht dwars door Duitsland Amerikanen Zwaarste beschuldigingcontact met Amerikanen Nieuw complot in Hongarije Het weer Mr. P. 0. F. M. Cremers benoemd BOOMPLANTING OP WALCHEREN Prinses-Regentes plant eerste boom Hongarije Tot hoofd en hart Treinen in de winter GAST DER BRITTEN EN Oppositie-leiders er bij betrokken Labour-rebellen tegen arbeidsdwang Republ. parachutisten in Zuid-Borneo Gevangen genomen Indisch ambtenaren corps SOBERE ST. NICOLAAS EN KERSTMIS Alléén extra suiker Verkeersonderwijs op de lagere school? ATTLEE OP SCHIPHOL Politie-agenten vormden een cordon piNSDAC 4 NOVEMBER 1947 71ste JAARGANG No. 23991 Nijpend tekort aan personeel SPAAK NAAR NEDERLAND TWIST MET DODELIJKE AFLOOP HET MIJNENGEVAAR Weer twee doden Verlichting en verwarming in orde „Johan van Oldenbarnevelt vanavond thuis MR. W. o. d. HOEK BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De verrassende verschuiving in het kiezerscorps van links naar rechts, zoals wij deze in West- Europa, eerst in Frankrijk en nu in Engeland bij de gemeenteraadsverkie- rihgcn hebben kunnen constateren, zal bi de annalen der internationale historie hoogstwaarschijnlijk als zeer belangrijk Voor het verder verloop der gebeurte nissen worden geboekstaafd. In het na jaar van 1947 immer-; heeft het kiezers volk van de twee grootste mogendhe den van West-Europa de eerste de beste gelegenheid aangegrepen om door mid- del van onbelangrijke verkiezingen in eén stoot het voetstuk hunner rege ringen aan het wankelen te brengen. Is het de angst voor het steeds dries ter optredende communisme, dat als een reusachtige wals uit Oost-Europa het Westen nadert, verpletterend alles wat het op zijn weg ontmoet? Is het onte vredenheid over het binnenlands beleid hunner regeringen, die weliswaar veel beloofden, maar weinig daadwerkelijk uitrichtten om hun volk uit de na-oor- logse chaos op te heffen? Beide fac toren werken hier samen. He^ gezonde verstand der massa, dat in het be schaafde West-Europa dikwijls te laag Wordt aangeslagen hoe verder men haar het Oosten gaat des te minder kan en mag de massa immers zelfstandig denken was in staat de dreigende ge varen duidelijk te onderkennen. Het Volk, teleurgesteld door de na-oorlogse experimenten hunner regeringen, beu van de steeds verder om zich heen grij pende bureaucratie, beu van de zoge naamde geleide economie, welke elk par ticulier initiatief in de kiem tracht te smoren, zoekt naar evenwicht, naar sta biliteit, naar een vaste koers, waaraan het in beide landen tot dusver heeft ontbroken. Zóplotseling, dat het een Verrassing werd zowel voor de partij leiders van links als voor die van rechts. Hieruit blijkt, dat de gematigd linkse Partijen hun greep op het kiezerscorps beginnen te verliezen. Dit laatste is een les en een waar schuwing, ook voor ons land. De P. v. d. Arbeid is in vele opzichten een getrouwe copie van de Engelse Labour-party. Zelfs de naam is er aan ontleend. In haar politiek volgt zij gaarne haar gro tere zuster en streeft o.a. naar nationa lisatie en socialisatie. Zij is regeringspar tij en heeft daarom zeer grote invloed °P het beleid der regering. Naast haar staat hier in Nederland echter de Kath. Volkspartij, mede verantwoordelijk der halve voor het regeringsbeleid. De K.V.P. zal gelukkig zeker remmend Werken en ze heeft dit ook vaak gedaan °P al te gewaagde experimenten van haar regeringspartner. Nog op het jong ste congres van de K.V.P. te Utrecht liet he heer Andriessen dit duidelijk uitko teen. „Wij voeren", aldus zeide hij, „een vooruitstrevende politiek en er ia geen be zwaar tegen dit een progressieve politiek te noemen mits mén progressief niet Identiek verklaart met socialistisch". Maar ondanks een dergelijke uitspraak blijft het devies: weest op uw hoede, opdat de K.V.P. niet op een bepaald ogenblik voor een zelfde verrassing komt te staan als sommige partijen in het bui tenland. De jongste uitslag der verkiezingen hi Engeland zal de onzekerheid die in tie Partij v. d. Arbeid reeds lang valt te bespeuren nog groter maken. Het uit- treden van de he^r Oud uit de partij is oen symptoom dat men niet mag onder schatten, ook al zou het waar zijn dat hij in zijn eventuele nieuwe partij weinig aanhangers van de P. v. d. A. zou mee trekken. Ook de linkervleugel van de H v. d. A. aarzelt en oefent druk uit op tie partijleiding. Al deze symptomen bloeten ook de K.V.P. te denken geven. Het klimaat in de P. v. d. A. is aan het veranöeren en ook dit moet een waar- Schuwing voor de K.VjP. zijn. Nog dezer dagen vonden wij een merk waardige beschouwing in het blad van tie p. v. d. A. „In de Waagschaal", Waarin Ds. Buskes, Prof. Miskotte e.a. predikanten, die na de oorlog hun heil tb de P. v. d. A. hebben gezocht, regel- hiatig hun ideeën uiten. Het blad gaat in op de woorden die in ons blad naar aanleiding van het H.Vp,-Congres te Utrecht geschreven Werden. Het citeert de woorden „mas saal" en „stabiel" en gaat dan verder: „Zo prijst men dus zich zelf. En zo kan tevens het politieke katholicisme niet beter worden gekarakteriseerd. Massaal, dat is: berustend op de macht van het zich uitbreidend en stevig be. vorderd „getal". Stabiel, dat is: onaantastbaar voor alles wat niet past in het kader der van Rome uit geleide en bepaalde po litiek. In. Frankrijk spreekt men bi dit verband reeds spottend maar Waftr van de „Papintem". In Nederland kan men reeds bele ven, dat de K.VP.-voorzitter éérst hulde brengt en trouw belooft aan de ..Prins der Kerk", de Utrechtse kardi naal, om pas daarna („daarbij aan sluitend") wat vriendelijke woorden San Koningin en Regentes te wijden. Arm socialisme dat in Frankrijk èri in Nederland tussen Komintern en „Papintern" in, zich zelf zal moe ten zien te blijven. Hebbe het'daartoe kracht en man nenmoed!" Een dergelijke beschouwing zou men h* ,,De Waarheid" kunnen verwachten, echter doet zij wel heel vreemd aan in een blad van de regeringspartner, de v. d. A. Er is oi. een kentering te "cspeuren in de P. v. d. A., waarvan ?°h de herhaalde aanvallen de laatste hö op de katholieke minister Huysmans n bewijs zijn. g.~e Jongste uitslag der verkiezingen in geland is een nieuwe waarschuwing, ve waarde der samenwerking met de P. er A- niel te overschatten. Het is zaak dëha°?r te zorSen' dat bij een eventuele Darh vaïl de Nederlandse Labour- onze Katholieke partij worde Tand kÏÏ£.ra' eerste-minister van ïer- gin 'beeft medegedeeld, dat in het be- verkip?£, - volgende jaar algemene 5ehoudenfen m Ierland zullen worden Naar aanleiding van een vraag van het Labourlid kapt. Blackburn in het Britse Lagerhuis heeft Christopher Mayhew, de Britse onderstaatssecretaris voor Buitenlandse Zaken medegedeeld,' dat de Poolse boerenleider Stanislaw Mikolajczyk Maandag met een vlieg tuig van de R. A. F. in Engeland was gearriveerd. Het toestel was geland op het R. A. F. vliegveld Manston in Kent. In de woning van zqn vrouw, die, na dat Mikolajczyk op verzoek van Chur chill naar Polen vertrokken was, om daar mede te werken aan de vorming van een regering, in Londen gebleven was, legde de boerenleider voor de pers een verklaring af, waarin hij zeide dat hij 18 October had vernomen, dat hij* van zijn parlementaire onschend baarheid zou worden ontheven en kort daarop door een Pools militair gerechts hof ter dood zou worden veroordeeld. Hij besloot hierop het land te verlaten. „De communisten in Polen willen bloed vergieten, opi hun macht te ver groten en ik heb dit willen voorko men", aldus Mikolajczyk. „Als ik zou zijn veroordeeld, zouden leden van mijn partij tot repressailles zijn overgegaan, die in bloed zouden zijn gesmoord. Dat heb ik willen vermijden en daarom ben ik ontsnapt". Sprekende over zijn vlucht, zeide Mikolajczyk: „Ik reisde eerst naar West-Polen en vandaar door de Sovjet- Russische zone van Duitsland naar de Britse zone, waar ik Zaterdag j.l. aan kwam. Eerst toen kon ik rustig een nacht slapen. Ik ben verder alleen in een vliegtuig van de R. A. F. in En geland aangekomen". Mikolajczyk zeide nog geen plannen voor de toekomst te hebben. Misschien zal hij naar -de Ver. Staten gaan, waar hij verschillende goede vrienden heeft onder de aldaar ver toevende politieke ballingen uit Oost- Europa. De vroegere Poolse partijleider zeide niets te weten over het lot van zijn fnedewerkers, die met hem gevlucht zijn. Hij hoopte, dat zij nog in leven zijn en verwacht spoedig van hen te horen. Naar Maandag officieus te Washing ton is bekend gemaakt, zal aan Miko lajczyk in de V. S. asyl worden ver hij zich daarheen wil leend, indien begeven. Een zegsman van de Poolse ambas sade in Londen zei vandaag, dat- juist het feit, dat de' Poolse boerenleider ver lof gekregen heeft om in Engeland te landen, bewijst, dat de hele ontvluch ting van te voren is gearrangeerd met voorkennis van de Britse regering. Hij zei verder, dat ofschoon Mikolajczyk Polen op illegale wijze had verlaten, de ambassade geen protest zou indienen, zolang hij zich als een privé persoon gedroeg. „Wij zullen hem volledig naar zijn gedrag en zijn verklaringen beoor delen. Indien hij op vijandelijke wijze ten opzichte van de Poolse regering actie voert, is het mogelijk, dat de kwes tie van het protest in aanmerking komt." Een intieme vriend van Mikolaj- Mikolajczyk, de Poolse boerenleider, is veilig in Engeland aangekomen. De boe renleider na zijn landing op het vlieg veld Manston in Kent. Na het verhoor der laatste getuigen in het proces-Maniu begon de substituut advocaat-fiscaal, kolonel Victor Alexan- drescoe, Maandagmiddag met zijn requi sitoir. Alexandrescoe zei, dat hij zou trachten de strafrechtelijke zijde van de zaak naar voren te brengen. De gerechtszaal was verlicht door acht enorme lampen, die gericht waren op de zij-ingang, waardoor de beschuldigden binnen kwamen. Een voor een duwden de beschuldigden de deur open en ston den dan meteen in het volle licht van de sterke lampen. Maniu, die zich onder de laatste drie bevond, hield zijn hoed voor zijn gezicht, totdat het hof binnenkwam. Hij draaide de filmcamera voortdurend zijn rug toe en ging tenslotte met zijn Het Hongaarse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft Maandagavond de arrestatie van acht personen bekend gemaakt, die betrokken zouden zijn bij buitenlandse spionnage en het smokke len van vluchtelingen, en tevens, dat de Associated Press correspondent Jack Guinn uit Hongarije was uitgewezen. Het ministerie onthulde dat in het complot verschillende prominente oppo sitie-leiders betrokken waren, alsmede de secretaresse van Guinn, Elizabeth Pallos. De gearresteerden, zijn: Thomas Kurti, een chemicus en leider van de organi satie der vrijheidspartij van Sulyok in het eerste district van Boedapest; Ge orge Stirling, een vroeger lid van de vrijheidspartij en later van de partij van Pfeiffer; mevr. dr. Frederick Piski-Schmidt; dr. Jospeh Vraga, die dr. Zoltan Pfeiffer's privé secretaris is ge weest; Zoltan Keroi-Nagy, organisator van de Sulyok-partij; Josef Vajda, em ployé van de bond van gemeente-amb tenaren; Elizabeth Pallos, secretaresse van de A. P. correspondent Jack Guinn en mevr. Tibor Urban. Het ministerie zegt dat de organisatie zich ten doel stelde om haar opdracht gevers vertrouwelijke berichten over Hongarije's interne aangelegenheden te verstrekken. Onder gejuich van de oppositie hebben „Labour-rebellen" Maandag in het Britse Lagerhuis de eis gesteld dat de regering het decreet dat haar machtigt om wer kelozen naar essentiële Industrieën te dirigeren, zal intrekken. Rhys Davies, voorzitter van de vak- bondsgroep in het Lagerhuis, donderde, dat het beter zou zijn, dat de Labour- regering bü deze kwestie ten val zou ko men, dan dat individuele vrijheid op de Britse eilanden verdwijnen zou. De ministèr van Arbeid, George Isaacs, antwoordde voor de regering, dat het plan van de regering was om de werke lozen naar de essentiële industrieën te leiden, doch zonder dwang. handen voor zijn gezicht zitten. Nadat de zitting was geopend, richtte de president zich tot de beklaagden en tot de verdedigers. Hij zei, geen inter rupties te wensen, zolang de advocaat fiscaal met zijn requisitoir bezig was. De prosecutie begon met een herhaling van alle beschuldigingen uit de dagvaar ding met een wijdlopige verwijzing naar het aanwezige bewijsmateriaal en de verklaringen der beschuldigden. De prosecutie hield voortdurend vol, dat er contacten hebben bestaan tussen de groep-Nikoelescoe-Boezestie-Pogonea- noe en de Amerikanen majoor Thomas Hall en luitenant William Hamilton. De aanklager trachtte te bewijzen, dat zeer vooraanstaande kringen in Washing ton, die niets hadden uit te staan met het departement van Buitenlandse Za ken, de basis trachtten te leggen voor de oorlogvoering door partisanen voor het geval er een oorlog tussen het Oosten en het Westen mocht uitbreken. Wgt deze dreigende oorlog betreft, scheen Hall volgens de aanklager, die notulen van een vergadering tussen de Amerikanen en Roemenen voorlas, te denken, dat deze spoedig zou uitbreken. czyk verklaarde, dat de Poolse boe renleider zijn vlucht begon, nadat hij een telegram uit Poznan had ontvangen, waarin hem werd be richt, dat zijn moeder ziek was. De veiligheidspolitie te Warschau heeft het telegram waarschijnlijk voor echt aangezien. Mikolajczyk... reisde per trein naar de Sovjet-zone van Duitsland, daar niemand ver wachtte, dat hij deze weg zou dur ven kiezen. Naar te Berlijn uit betrouwbare bron wordt vernomen, is Mikolajczyk, sinds hij twee weken geleden spoorloos ver dwenen was, de gast geweest van hoog geplaatste Britse en Amerikaanse func tionarissen in Duitsland. Alle officiële bronnen te Berlijn be waarden Maandagavond echter de grootste zwijgzaamheid over het verblijf van de vroegere Poolse partijleider in Duitsland. Het feit, dat de aftredende bevelheb ber van de Britse zone, luchtmaarschalk sir Sholto Douglas, zijn vertrek uit Berlijn een dag vervroegd heeft, brengt men in verband met het oponthoud van Mikolajczyk en waarnemers acht ten het mogelijk, dat Douglas de laat ste dag in de Britse zone heeft vertoeft en daar de gastheer is geweest van Mikolajczyk. Het Nederlandse legerbericht deelt vandaag mede, dat een Amerikaanse piloot een groej^ van twintig repu blikeinse parachutisten paar Zuid- Borneo heeft gevlogen. Zij zitten thans ergens in Zuid-Borneo gevan gen. Aan het hoofd van deze groep stonden de republikeinse maj. Raden Suprapto en kapitein Supardjo. Zij werden volgens het communiqué 12 October neergeworpen in het district Kotowaringïn. De parachutisten waren volledig bewapend en hadden opdracht een opstand onder de be volking te ontketenen. De minister van Overzeese Ge biedsdelen ad interim heeft de mi nister van Binnenlandse Zaken op twee mogelijkheden gewezen om te voorzien in het nijpende tekort aan bekwaam en ervaren personeel bij de Indische gouvernementsdiensten, in het bijzonder wat betreft de lei dende posten, waarvoor academisch gevormde accountants, economen en Juristen in aanmerking komen. De minister wijst vooreerst op de mo gelijkheid tot indienstneming van tijde lijk voor herstel van gezondheid in Ne derland verblijvende Indische ambtena ren. De tweede mogelijkheid is, ambte naren uit Nederlandse overheidsdienst voor enige jaren over te bréngen naar de Indische gouvernementsdiensten, uiteraard indien zij hiertoe bereid zijn en met behoud van alle rechten, die zij zich in Nederland hebben verworven. Deze ambtenaren moeten na hun terug keer verzekerd zijn van herplaatsing. De Belgische minister-president Spaak heeft de uitnodiging van het comité van Belgisch-Nederlands-Luxemburgse sa menwerking om te 's-Gravenhage en te Amsterdam te komen spreken aange nomen. Zijn serie lezingen valt in de eerste helft van Januari 1948. Verwachting tot Woensdagavond: Vrij veel bewolking met tijdelijk enige regen. Meest matige wind, hoofdzakelijk uit Westelijke richtin gen. Weinig verandering van tempera tuur. Zon 7 40—17.06, maan 23.04—14 50. Boomplantingsdag op Walcheren. De Zeeuwse vrouwen hebben een groot aandeel in het herstel. Naar wij vernemen, zal heden avond in de Staatcourant verschij nen het Koninklijk Besluit, waarhij de heer mr. P. O. F. M. Cremers, Griffier van Provinciale Staten van Zuid-Holland is benoemd tot burge meester van Haarlem. Mr. Cremers werd te Arnhem op 6 Mei 1904 geboren. Hij bezocht het Jezuïtencollege te Katwijk aan de Rijn, waar hij het gym- nasiumonderwïjs volgde. Na zijn eind examen studeerde hij aan de gemeente universiteit te Amsterdam en promoveer de aldaar tot mr. in de rechten. Hij ves tigde een advocatenkantoor te Arnhem, in welke stad hij tevens waam. griffier werd hij de Arrond. rechtbank. Vervolgens werd mr. Cremers be noemd tot adjunct-secretaris in de Com- missie-Patijn voor de belegging van gelden Rijksfondsen. In Maart 1934 ont ving hij "de aanstelling tot commies griffier der Tweede Kamer. Gedurende de oorlog vervulde de nieuw benoemde burgemeester verschillende juridische functies o.a. bij het College van Com missarissen voor de Algemene Weder opbouw, waar hij aanvankelijk ge machtigde was en later alg. commissaris. In het laatste jaar van de oorlog werd hij hoofd van de afd. Onteigening en financiering en tevens gemachtigde in onteigeningszaken. Hedenmorgen hebben H.K.H. de Prinses-Regentes en de minister-pre sidenten van Engeland en Nederland de eerste van de duizenden nieuwe bomen op Walcheren geplant. Kin derhanden zullen het werk voort zetten. Reeds 80.000 bomen zijn aan de stichting „Nieuw Walcheren" ge schonken, maar er zijn meer dan een millioen bomen en heesters nodig om van Walcheren, na een scha duwloze steppe, te maken de tuin van Nederland die het eens was. In een lange stoet reden de auto's met de hoge gasten, onder wie het Prinselijk Paar, minister-president Attlee en minister-president Beel en verdere ministers, ambassadeurs, gezanten en vertegenwoordigers van Canada, Enge land, Frankrijk, België en Noorwegen, van Middelburg naar Vlissingen, van Vlissingen naar West-Kapelle en van West-Kapelle naar Middelburg. In elk dezer centra van het getroffen Walche ren, plantte de Prinses-Regentes de eerste boom, hierin gevolgd door de verdere autoriteiten. Het werd een ware triomftocht over het eiland, waar de bevolkingzich juichend langs de weg verdrong, schoolkinderen, jeugdorgani saties en verenigingen stonden opgesteld. Reeds is bekend gemaakt, dat zo wel ter gelegenheid van St. Nicolaas als van Kerstmis iedereen 200 gram suiker extra krijgt. Daartoe is beslo-« ten, omdat de voedselvoorzienings autoriteiten overtuigd zijn van de be tekenis van iets extra's voor tie vie ring van deze feesten en alléén de suikerpositie deze bijzondere verstrek king toelaat. Maar. daarmede zijn de grenzen van het mogelijke be reikt. Aan verzoeken om daarboven nog één of andere extra toewijzing te mogen ontvangen voor feestelijk heden van afzonderlijke groepen zal niet voldaan kunnen worden. v I (Van onze correspondent) Kortgeleden vertrok onder leiding; van minister-president Dinnyes een Hon gaarse delegatie naar Belgrado, om met de Joegoslavische regering een „cultu rele overeenkomst'» te sluiten. Onder deze delegatie bevonden zich vier Hon gaarse ministers, benevens enige hoge coipmunistische politici en aan de rege ringscoalitie toegewijde journalisten. Dit gezelschap werd aan het station van. Belgrado door maarschalk Tito persoon lijk ontvangen. De volksliederen van Hongarije en Joegoslavië weerklonken, en vervolgens vertrokken de gasten naar hun kwartieren in de villawijk Dedinje. Dinnyeg bracht de volgende dag zijn gastheer Tito een officieel bezoek, dat even gracieus door Tito beantwoord werd. De staatslieden der Oosteuropese „volksdemocratieën" hebben geenszins het hoffelijk ceremonieel, dat in de kapi talistische en monarchistische landen gebruikelijk is. afgeschaft. De Hongaarse minister Erich Molnar, die toch geen proletariërstelg is, bezat echter rok noch smoking en geraakte in de grootste ver legenheid, toen hij hoorde, dat men voor maarschalk Tito niet in colbert ver schijnen kan. Men ontwierp voor hem fluks een diplomaten-uniform, en met dit geïmproviseerde kledingstuk ver scheen hy ter receptie. Tito en iedereen was tevreden, pe delegatie had ach ook doen vergezellen van enige artisten, en deze zongen en dansten op de plechtige avond-ontvangst voor Tito en zijn ge volg. De maarschalk liet zich dan een danspaar voorstellen. Zo begon de „cul turele uitwisseling'' haar beslag te krügen. De culturele overeenkomst beoogt de oprichting van leerstoelen aan de universiteiten van Boedapest en Belgrado, de uitwisseling van do centen, de wederzijdse erkenning van diploma's. Studenten zullen worden ondersteund, research-geleerden krij gen faciliteiten in de laboratoria. Letterkundige werken zullen over en weer vertaald worden. Dit alles doet denken aan de culturele verdragen ten tqde van Hitler en Mussolini. Toen werden er echter reële cul tuurgoederen, vooral producten van de oude Duitse en Italiaanse kunst, uitgewisseld. Tegelijk hiermee wer den ook de fascistische ideeën bin nengesmokkeld. Maar wat nu het „volksdemocratische" Hongarije te bieden heeft aan het „volksdemo cratische" Joegoslavië is moeilijk te zeggen. De werken van Lenin en Stalin zijn zowel in de Hongaarse als in de Servo- kroatische talen vertaald. Vermoedelijk gaat het slechts om een uitwisseling van bolsjewistische propaganda-litteratuux, die natuurlqk van een „imprimatur" van Moskou moet voorzien zijn. Uitwisseling van andere goederen is vrijwel onmo gelijk. Noch in Joegoslavië, noch in Hon garije is de „volksdemocratische" rege ring in staat de zieken te verzorgen, ziekenhuizen van het nodige te voor zien, epidemieën te bestrijden. Zelfs zijn er geen banken voor de scholen, om van leerboeken maar te zwijgen. Niettemin worden de Hongaarse theaters „genatio naliseerd", en worden reusachtige be dragen voor de opera uitgegeven. Ar beiders komen hier zelden of nooit, want wat zy verdienen is nog niet genoeg om zich te voeden. Alleen de hogere staats ambtenaren komen hier hun welstand ten toon spreiden. Het is merkwaardig, dat in de „volks democratieën het leven voor de arbeiders nog eentoniger en kommerlyker is dan elders. Vroeger kon de Hongaarse ar beider zich ook geen theaterbezoek ver oorloven, maar hij had tenminste geen zorgen over zijn voeding, en hoefde niet op commando te demonstreren. Hy kon schoenen, linnengoed en kleren aan schaffen. Vóór alles was hij een vrij mens. Maar nu mag hij zich niet eens beklagen; het recht om te protesteren is hem ontnomen. Het begrip „cultuur" is een instrument voor volksmennerij geworden. Niet alleen de reactiounairen, maar ook de proletariërs lijden onder de communistische staatsdictatuur. Het grootste deel der Hongaarse sociaal-democraten verzet zich tegen de fusie met de communisten, en toch zal deze fusie met dwang worden doorge voerd. Er is een nieuwe klasse-recht spraak ingesteld, die de zondaars tegen het driejarenplan zal hebben te beoor delen. Deze rechtbanken worden uit ab soluut betrouwbare industrie-arbeiders samengesteld. Boeren of hoofdarbeiders hebben daarin geen plaats. Deze recht banken kunnen ook doodvonnissen vel len. Men kan de arbeiders alle ar beiders van de vrije en werkelijk democratische staten niet vaak genoeg deze dingen voor ogen houden. Wan neer zy zelf gelegenheid hadden kennis te maken met de levensomstandigheden van hun kameraden in de „volksdemo cratieën", zouden zy God danken voor het geluk ergens anders te wonen Maar waarbij telkens weer de ernst zich in de vreugde mengde bij ai de jammerlijke sporen en diepe littekens, die schier bovenmenselijke strijd met de vijand, daarna met de zee overal in dit Arcadië van weleer voor lange tijd heeft nagelaten. In het Kunstmuseum te Middelburg is ter gelegenheid van de' plantdag Maan dagmiddag de tentoonstelling „Gebor gen land" geopend, welke een beeld geeft van Walcheren, zoals het was, is en wordt, 's Avonds luidde een ster avond van de N.C.R.V. in de Concert en Gehoorzaal de herbeplanting van Walcheren in. De K.N.A.C. heeft de minister van Onderwijs verzocht de Lager Onder wijswet zo te wijzigen, dat het geven van verkeersonderwijs verplicht wordt. Het theoretische en practische verkeersonderwijs zou dan onder het vak aardrijkskunde kunnen worden gegeven. Na de bevrijding heeft mr. Cremers zijn functie bij de Tweede Kamer en zijn taak bij de Wederopbouw gecom bineerd, doch toen dit op de duur on mogelijk werd, heeft hij bedankt als commies van de Tweede Kamer. 7 Nov. 1945 werd mr. Cremers, die in Voor burg woonachtig is, benoemd tot grif fier van de Prov. Staten van Zuid- Holland. De nieuwe burgemeester van Haarlem heeft ook een boek geschreven getiteld „De Electriciteitswet". Na ruim 7 maanden van wachten is dan eindeiyk de benoeming afgekomen van mr. Cremers, te Voorburg, tot bur gemeester van Haarlem. Het lange wachten is echter wel by zonder beloond, want de hoofdstad van Noord-Holland heeft een katholiek en kundig man als burgervader "gekregen, waarvoor wy van den beginne af zo zeer gepleit hebben. Wij mogei Haarlem gelukwensen, om dat er een einde is gekomen aan een wel zeer ongewenste toestand en omdat de werkzaamheden en de persoonlijkheid van mr. Cremers het allerbeste voor de stad doen verwachten. Het was in onze kringen reeds lang geen geheim meer, dat mr. Cremers candidaat was voor deze belangrijke functie, het was meer een vraag, welke politieke beslissing het kabinet zou nemen. Maar nu dan ook van harte: Welkom, nieuwe burgemees ter van de bloemenstad! Naar wy vernemen was Zaterdag te Cromvoirt by Vught twist ontstaan tus. sen een inwoner uit deze plaats en een inwoner uit Vlijmen, J. D. De twist liep zó hoog, dat de man uit Cromvoirt J. D. met een knuppel te liK ging en hem zwaar verwondde. J. D.( die naar het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch werd overgebracht, is in de nacht van Zater dag op Zondag aan zijn verwondingen overleden. De Justitie heeft de zaak in onderzoek. Gistermiddag liepen twee jongens, H. Winterink, 13 jaar, en P. Ter Horst, 13 jaar, in de Mariëndaalse weide aan de Polderweg te Oosterbeek op een mijn. Ter Horst werd op slag gedood en Winterink werd zwaar gewond aan linker arm en voet. Later is ook deze jongen aan de gevolgen overleden. Talrijke autoriteiten, journalisten en fotografen hadden zich gister avond op Schiphol verzameld om de Engelse minister-president Attlee te begroeten, die vandaag de Boom-., plantdag op Walcheren bijwoont. In de avondlijke koude en regen wa ren op het vliegveld aanwezig de mi nister van Buitenlandse Zaken, Baron van Boetzelaer van Oosterhout en de Britse ambassadeur uit Den Haag, Sir Neville Bland met de chef der kanselarij van de Britse ambassade, mr. Peck en de Engelse luchtvaartattaché, groupcap- tain Persy. Vooral de journalisten waren haastig naar het vliegveld gekomen en zij had den zich geprepareerd op een hartig interview niet de Engelse premier, wiens zienswijze omtrent de Engelse verkie zingen en de gevolgen daarvan voor de Britse politiek dankbare kost zou rijn geweeét. Maar ze kregen niet de minste kans. Er stond niet alleen al onmiddel lijk een auto klaar om de minister president terstond na aankomst naar Den Haag te brengen, maar bovendien hield een lang en breed cordon van Rijkspolitie en douane ambtenaren elke „onbevoegde" als hoedanig ook de journalisten golden verre van de hoge En gelse gast. Slechts de fotografen, die zich door niets laten weerhou den, maakten het traditionele „plaatje". Mr. Attlee arriveerde omstreeks half elf met een viermotorig ffliegtuig van de Britse Militaire Luchtvaart en hy was vergezeld van zijn echtgenote en de Britse luchtmaarschalk Lees, die de R.A.F. op Walcheren zal vertegenwoor digen. I Liefhebben is een groot woord. I Men moet in staat en bereid zijn i veel te offeren. J De Engelse minister-president Attlee met zijn echtgenote na aankomst op Schiphol Nu we de eerste koude dagen achter de rug hebben en de duisternis steeds vroeger intreedt, vragen vele reizigers zich af, hoe het de komende winter met de verwarming en verlichting der trei nen zal staan. Nog ieder jaar baren deze de Nederlandse Spoorwegen zorg, omdat er nog steeds een nijpend gebrex aan materialen en onderdelen heerst. Niettemin waren reeds verleden jaar de grootste moeilijkheden overwonnen en dit jaar zijn de vooruitzichten nog gun stiger. De stoomverwarming zal deza winter normaal-bruikbaar zijn en de rij tuigen met gasverlichting zijn voor het overgrote deel in orde. Gedeeltelijk moest weer gebruik worden gemaakt van vleermuisbranders. De verlichting van het electrisch verlichte materieel zal belangrijk beter zijn dan verleden jaar. Enkele rijtuigen hebben echter nog geen complete installatie en vele zuurbarte- rijen verkeren in een zeer slechte toe stand. De zuurbatterijen zullen zo spoe dig mogehjk door loogbatterijen worden vervangen. Er wordt hard gewerkt om ook deze kleine achterstand in te halen en oen groot voordeel is. dat er geen nieuw materieel op de lijn komt, zonder dat alles volkomen in orde is. De achter stand zal dus spoedig zijn ingelopen en al het materieel zal als voor de oorlog verlicht en verwarmd zijn. tl Met m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" met 521 repatriërenden aan boord, on der wie 122 personen behorende tot de Koninklijke Marine, het korps mariniers en de marine-vrouwenafdeling, wordt hedenavond 4 November te IJmuiden verwacht De ontscheping zal Woens dagmorgen 5 November 9 uur te Am sterdam geschieden. Naar wy vernemen is de benoeming van mr. W. van den Hoek, de onlangs afgetreden gen.-majoor der Kon. Mare chaussee, te verwachten tot Nederlands gedelegeerde in de commissie welke in opdracht der V.N. de politieke situatie ia de B&lkanlanden zal onderzoeken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1