MIKOLAJCZYK GAAT NAAR AMERIKA delegat Van Mook zou geen Indië wensen in de Goede pleeggezinnen zijn dringend nodig Regentes en Attlee planten eerste bomen INDIË GEBUKT ONDER REVOLUTIE, TERREUR EN MISDAAD Terreur in Polen neemt openlijke vormen aan; aanval op de Kerk spoedig verwacht ie uitzending Heeft regering van afgezien? Duizenden kinderen wachten op opneming in een gezin Nieuw leven tussen de ruïnes „Ze hebben ons een geweer gegeven en gezegd, dat we uit zelfbehoud op de blankep schieten moeten" r Tol hoofd en hart Het weer DEMARCATIELIJN I Leven der militairen draait om drie dingen post, eten en sigaretten Sensationele tocht Zeer lage waterstand van de Rijn Verkeer ligt stil Ex-krantendirecteur voor het Hof Weer 500 gram vlees Voor een ton. opgelicht WOENSDAG 5 NOVEMBER 1947 6 71ste JAARGANG No. 23992 Permanente contactcommissie te Djokjakarta Scott naar Bandoeng Geruchten rand Fiderkiewicz Met de koetsen, die bij het a.s. huivelijk van Prinses Elizabeth van Engeland zullen worden gebruikt, is dezer dagen een proefrit gehouden. RADIOREDE MINISTER WITTEMAN De waarde van de huiselijke kring Minister Witteman: „Ons volk is in zijn diepste wezen een Christelijk volk gebleven." Geen Butlincamp te Zandvoort GENERAAL SPOOR NIET NAAR NEDERLAND NEDERLANDSE SPIONNE ONTSNAPT HISTORISCHE DAG VOOR WALCHEREN (Van onze speciale verslaggever) H. K. H. de Prinses-Regenies heefi gisteren bomen geplant ie Vlissingen, Wesi-Kapelle en Middelburg. De jonge bomen werden voor Haar en voor de autoriteiten, die mede deze symbolische plechtigheid verrichtten, aangedragen of klaar gehouden door kinderhanden. Want dit officieel begin der herbeplaniing van hei eiland Walcheren was voor alles een feest van de jeugd, die met haar massale aanwezigheid en daadwerkelijke deelname de nadruk legde op de toe komst, op de nieuwe lente, die voor het zwaar geteisterde eiland zal aanbreken, straks als de bomen en heesiers, die thans nog dagelijks door rappe kinderhanden worden ge plant, pntluiken en bloeien. Zij, de kinderen, zullen immers eenmaal getuigen zijn van groei en wasdom en het lang zaam helen der diepe wonden, aan stad en land van Walcheren toegebracht. Dan zullen zij zich deze dag in November heugen, toen autoriteiten uit binnen- en buiten land in hun midden de eerste bomen plantten. Zoals deze autoriteiten bij de plechtigheid van Dinsdag vóór alles de strijd herdachten, de zware offers gebracht voor de vrijheid hier op Walcheren. ^Redeloze fanatici ~2\ De dichter en journalist Willem Brandt (pseudoniem kapitein Wm. SB. Klooster) die na de capitu latie van Japan verbonden was aan de Voorlichtingsdienst van het kabinet Legercommandant te Batavia en later ingedeeld bij de Z-brigade op Noord-Sumatra, vertelt in zijn pas verschenen boek „Demarcatielijn" van het leven onzer militairen overzee, van hun moeiten en strijd, maar ook van hun kleine vreugden, hun humor en geestkracht. Hij verhaalt daar in van de wijze, waarop zij zowel op Sumatrh als op Java gedurende meer dan anderhalf jaar, tot en met de op 21 Juli ingezette grote actie, hun zware taak hebben ver vuld. En hij geeft een scherp en levendig beeld van hun offervaar digheid, zelfbeheersing en dapper heid en van het doordringend be grip, dat zij niet gekomen waren om het volk van Indië te over heersen, doch om het te bevrijden van anarchie en terreur. Plechtigheden rond de eerste boom Vier jaar geëist De nieuwe burgemeester van Haarlem mr. P. O. F. M. Cremers, Het komt er eigenlijk niet op aan I op welke gronden men anderen helpt. Het voornaamste is. dat de hulp geboden wordt. j Margarine voor oudere personen Hoe komt men aan een auto? ATTLEE TERUG NAAR ENGELAND Oorlog en criminaliteit STAATSLOTERIJ BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMIivilSlRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents r per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De Poolse boerenleider, Mikolajczyk, Verklaarde Dinsdag, dat hij naar de Verenigde Staten zou gaan evenals zo- Vele andere Oost-Europese politici, die Uit hun door de communisten over heerste landen de vlucht hebben moe ten nemen. Mikolajczyk zag er nog vermoeid uit na zijn overhaaste en heimelijke reis uit Polen. Hij kon nog niet zeggen Wanneer hij Engeland zou verlaten en evenmin of hij zich zou aansluiten bij de internationale boerenpartij-organisa tie in Washington. Hij zou echter zo spoedig mogelijk naar Amerika vertrek ken om daar vrienden te ontmoeten.. De namen van de personen, die Miko lajczyk bij zijn vlucht hebben geholpen, zullen niet bekend worden gemaakt voordat dit veilig kan geschieden. Op een vraag, hoe hij er in geslaagd Was door de Russische zone in Duits land te komen, antwoordde Mikolajczyk glimlachend: „Vele Russen zijn zeer aardige mensen en zij houden vqn jco- ken en als je dan toevallig wat siga retten in je zak hebt Tijdens zijn eerste verklaring tegen over de pers over toestanden in Polen, verklaarde Mikolajczyk, dat zijn land onder voortdurende en openlijke terreur stond van de communisten. Hij zei, dat tengevolge van de oprichting van de Kominform een nog grotere druk op de bevolking van Oost-Europa te ver wachten was. Bij vrije verkiezingen zouden de, communisten volgens hem met meer dan vijf percent der stem men behalen in Polen, doch de terreur ts er in de afgelopen twee en een half jaar voortdurend geweest en de Polen hebben er zich met de meeste klem te- deze de gen verzet, doch thans neemt terreur openlijke vormen aan. Mykolajczyk verwachtte, dat communisten spoedig de aanval op de Katholieke Kerk zullen openen. „Ik ben er absoluut zeker van", zo zei hij. „dat u binnen enkele weken iets zult horen over een priester, die terecht staat wegens sabotage, en over een andere wegens het in zijn bezit heb ben van wapens. Tot nu toe was de Kerk betrekkelijk vrij geweest en zij werd meer dan ooit door het volk ge steund, daar zij de enig overgebleven plaats was, waar het volk zijn mening kon uiten. Naar het K.N.P. meldt heeft de Poolse regering besloten de verschillende sec ten toe te staan in het gehele land hun activiteiten uit te oefenen. Zij zijn gelijk gesteld met de officiële godsdienstige organisaties, zodat de decreten, die de activiteit der secten gedurende de laat ste eeuw beperkten of onmogeliik maak ten, thans ongeldig zijn geworden. In Poolse katholieke kringen ziet men in deze regeringsmaatregel een onder deel van het offensief van de huidige autoriteiten tegen de invloed van de Kerk en de beproefde eendracht Harer gelovigen tegenover het communisme. Het K.N.P. herinnert aan de jongste brief van het Poolse Episcopaat, waarin de bisschoppen waarschuwen tegen „de .activiteiten van allerlei secten, die niets gemeen hebben met enig geloof, noch met de waarheid, noch met de algemeen aanvaarde zedelijke normen." De romp van de vroegere Poolse regering in Londen heeft bij monde van Adam Pragier verklaard: ,Wij staan niet in connectie met Mikolajczyk en wen- (Van onze parlementaire redacteur) Het bericht, dat minister Jonkman, die reeds verscheidene weken van zijn ziekte hersteld ts, met ingang van gisteren zijn gewone ambtsbezigheden aan het de partement van Overzeese Gebiedsdelen eindelijk hervat heeft, betekent ten lan- fiten laatste een officiële aanduiding, dat andere plannen, die de regering met mi nister Jonkman voorhad, van de baan zijn, de plannen n.l. om de heer Jonk man aan het hoofd te stellen van een Nederlandse delegatie, die zou toegevoegd worden aan de commissie van Drie, wan neer deze haar bemiddelende arbeid in Oost-Indonesië gaat beginnen. De namen van de leden dezer delegatie stonden enige weken geleden vrijwel vast. Dr. Van Mook en Jhr. Van Vredenburgh zouden er uit de aard der zaak deel van uit maken en verder wezen duidelijke teke nen er op, dat oud-minister Steenberghe en minister Neher eveneens tot leden van de delegatie benoemd zouden worden. Het was o.a. bekend, dat sommige dezer heren zich lieten inenten tegen allerlei tropische ziekten, hetgeen wel een zeker teken is, dat men ernstig voornemens is, naar de tropen te vertrekken. Werkelijk vertrokken echter ls niemand en na enige weken, waarin de geruchten toenamen, volgens welke de delegatie niet benoemd zou worden, lijkt dus het feit, dat minister Jonkman het beheer van zijn departement weer op zlêh heeft genomen, een bevestiging van de veron derstelling, dat van de benoeming der delegatie niets meer zal komen. Voor de waarschijnlijkheid van deze conclusie pleiten overigens nog wel andere motie ven. Zo was het opvallend, dat de dele gatie een vrij heterogeen politiek gezel schap vormde, terw.ijl wij niet ver bezij den de waarheid menen te zijn, als wij veronderstellen, dat de Lt.-Gouvemeur- Generaal weinig gesticht is geweest over het plan tot uitzending van deze dele gatie, waarin hij, de landvoogd en ver tegenwoordiger van de Kroen, onderge schikt lid zou zijn onder leiding van de minister van Overzeese Gebiedsdelen in eigen persoon. Degene, die enigszins in de Indische staatsrechtelijke verhoudin gen thuis zijn, kunnen zich voorstellen, welk een horribele figuur dit zou hebben opgeleverd. Vroeger jaren hielden minis ters in functie zich altijd verre van In dië, om de in de Indische samenleving zeer gevoelige hoogheid van het ambt van de landvoogd niet te schaden. Dat men er thans over gedacht heeft, de mi nister van Overzeese Gebiedsdelen aan het hoofd van een delegatie naar Indië te zenden, nadat trouwens de minister president zelf reeds een officieel bezoek aan Indië gebracht heeft is wel ver klaarbaar uit de zeer gewijzigde omstan digheden, waarin deze hoogheid van het landvóogdelijk gezag reeds menige deuk heeft gekregen, maar wij geloven toch, dat nadere overweging van de betekenis van deze uiterste consequentie niet vreemd is geweest aan het opgeven van een delegatieplan. Naar Antara meldt, heeft de Com- hiissie van Drie een permanente Con tactcommissie te Djokjakarta ingesteld, tvaarvan het lidmaatschap mee rouleert tttet het voorzitterschap van de Com- jnissie van Drie. Deze week bestaat de Commissie uit de Amerikanen Brooks eh Ogburn. Gisteren is Scott, van de staf van Graham, naar Bandoeng ge vlogen met een brief voor de voorzitter Abdoel Kadir. De brief zou de republi keinse voorstellen betreffende de plaats van de Nederlandse Contactcommissie, van de komende onderhandelingen in- nouden. De Commissie wordt niet vóór «onderdag te Batayia terug verwacht. Zo zal het er dus voorlopig wel bt) blijven, dat dr. Van Mook, bijgestaan door de hem toegevoegde adviseur, Jhr. Van Vredenburgh, het Nederlandse standpunt in de komende onderhandelin gen zal vertegenwoordigen, al is het uiteraard niet geheel uitgesloten te ach ten, dat er toch nog wel eens een speci ale deskundige naar Indië zal vertrekken. Intussen behoeft de terugkeer van mi nister Jonkman naar zijn departement geenszins te betekenen, dat ook het reeds eerder in de boezem der regering gerijp te besluit, om de wel overstelpende zwaarte van het ambt van de heer Jonk man enigszins te verlichten, is prijsge geven. Wellicht zal de regering in deze kwestie spoedig voorzien en het zou ook bepaald zijn toe te juichen, indien zij nu eens met een kloek en klaar besluit voor de dag kwam, aangezien het zeer ge wenst is, dat er eindelijk een definitieve tekening komt op dit zeer gewichtige punt van het bewind. sen dat ook niet." Deze regering in bal lingschap bestaat voornamelijk uit rechtse elementen, sinds de socialisten zijn uitgetreden. Leider is de comman dant van de Poolse Nationale Garde ten tijde van de opstand in Warschau, ge neraal Bor-Komorowski. In het Poolse te Londen verschijnen de blad Dziennik Polski wordt de te rugkeer van Mikolajczyk naar Polen ,in 1945 als verraad aan de nationale zaak beschouwd. De „regering in balling schap" zal slechts betrekkingen met Mikolajczyk aanknopen, als deze breekt met zijn politiek verleden. Naar te Ottawa in Poolse kringen ver luidt, is dr. Fiderkiewicz, de vroegere Poolse gezant te Ottawa, die 6 maanden geleden naar zijn land werd terugge roepen, uit Polen gevlucht en bevindt hij zich thans op weg naar de V. S. In Poolse kringen te Londen twijfelt men echter aan de juistheid van dit be richt. Men wijst er op, dat Fiderkiewicz niet in Polen is. doch op een diplomatieke missie in Hongarije. Voorts is Fiderkie wicz reeds meer dah 20 jaar lid van de communistische partij. Ged. Staten van Noord-Holland heb ben besloten bij de voorbereiding van het uitbreidingsplan van de gemeente Zand voort niet de mogelijkheid te openen tot stichting van een vacantie-centrum over te gaan. Dit betekent dus, dat B. en W. geen vergunning zullen kunnen verlenen voor de oprichting van een Butlincamp, zo dat dit plan, waarom zoveel te doen is geweest, thans geheel van de baan is. Van officiële zijde wordt vernomen, dat het hoogst onwaarschijnlijk is, dat lt.-ge- neraal S. H. Spoor thans naar Nederland vertrekt. De mogelijkheid is niet uitge sloten, dat een van zijn stafleden naar Nederland reist. Waar blijven wij met de kinderen, die aan de zorgen van een voogdij vereniging worden toevertrouwd, om dat zij geen ouders meer hebben, die in staat zijn of waard zijn, hun de ouderzorg te geven? Deze vraag stelde Z. Exc. mr. dr. P. J. Witteman, minister van Binnenlandse Zaken, toen hij Dinsdagavond voor de eerste maal na zijn benoeming tot mi nister in een radiorede sprak over de talrijke verwaarloosde kinderen, voor wie de opname in het normale gezins verband een levenskwestie is- Als oud-voorzitter, aldus minister Witteman, ken ik de vele vraagstuk ken, die met deze kwestie samenhangen. Voor een voogdij-kind dat is dus een kind dat aan de ouders moest wor den ontnomen en een vereniging tot voogdes kreeg kan de vereniging slechts op twee manieren zorgen: door het toe te vertrouwen aan een gesticht, öf aan pleegouders. In een gesticht ont vangt het de niet genoeg te prijzen toewijding van broeders, zusters of le- Verwachting tot Donderdagavond: Kouder met op beschutte plaatsen lichte nachtvorst en hier en daar ochtendmist. Wisselende bewolking met voornamelijk in het Noorden van het land nog een enkel buitje. Matige tot zwakke wind tussen Noord-West en Noord-Oost. Zon 7.42—17.05. Maan onder 15.15. kenverplegers; het is daar ongetwijfeld veilig geborgen, het krijgt er een de gelijke opvoeding en een gedegen op leiding in een of ander vak of in huis houdelijke werkzaamheden. Maar er is iets, wat in een gesticht hoogstens kan worden benaderd, nimmer geëvenaard: het is de sfeer, de geest van en de ver houding in een gezin, de persoonlijke zorg van een vader en eeir-moeder voor elk hunner kinderen, het is de met onze mensennatuur gegeven liefde van ouder tot kind en van kind tot ouder; van dit alles kan een kind in een gesticht slechts een min of meer zwakke na bootsing vinden. De bel aan de poort van het gesticht, de grote gangen en lokaliteiten, de slaapzalen, de maaltij den in groot-verband, zij zijn niet het vertrouwde belletje aan de voordeur, het misschien kleine, misschien armoe dige, maar toch zo knusse en vertrouw de van gangetje of kamer in het ouder lijk huis, niet de wellicht karige, maar toch gezellige maaltijd met ouders, broers en zuster onder elkander; en geen broeder, zuster of lekenverpleegster. hoe vriendelijk ook, kan het opnemen tegen vader of moeder, geen gestichtskame raadje kan een broertje of zusje ver vangen. (Vervolg op pag. 4) De 38-jarige Pauline Vlaeming, van Nederlandse nationaliteit, is er dezer dagen in geslaagd te ontshappen uit het interneringskamp te St. Andries bij Brugge. De vrouw was tot levenslange detinering veroordeeld, daar zij deel uitgemaakt heeft van de Duitse contra- spionnage. Ik laat mijn ogen dwalen naar het lichte heuvelgebied in het Oosten, waar de rijstvelden, de sawahs, als spiegel-mozaïeken glinsteren ,in het licht van de zon, met daartussen als smalle gele linten de paadjes, die ik ken, met hun kleine wankele bruggetjes van bamboe; het ligt daar alles zo liefljjk en vredig, in zijn elementaire kleuren van felgroen en helgeel, met de glinsterende spiegelvlakjes van het bevloeide rijstveld, waarop men een paar donkere gebogen figuurtjes ontwaart, dat niemand zou willen geloven hoe dit land gebukt gaat onder revolutie, terreur en misdaad. Hoe hier mensen lijden en sterven. Hoe hier in dit land met zijn bezonken stilte en landelijke eenzaamheid de haat zich verbergtzo begint Willem Brandt zijn boek „Demarcatielijn."* De demarcatielijn is een onzicht bare lijn die het patrouillege- bied der Nederlandse jongens begrenst. Daarnevens ligt het pa- trouillegebied der republikeinen, evenals het onze twee kilometer breed. Binnen die twee kilometer mogen noch zij noch wij stellingen bouwen. Maar de onzichtbare lijn hebben onze soldaten al spoedig tot „demoeratielijn" gedoopt, daar zij een voortdurende bron van zorgen en el lende is, omdat de republiek zich niet aan de afspraken houdt. Telkens op nieuw zie je ze bezig met het op richten van stellingen, gebouwd uit zand, keien en gepunte bamboe, daar waar zich geen stellingen mogen be vinden. Wanneer onze troepen komen om ze op te ruimen zijn de Indonesische solda ten al op de loop. Dan komt het moei zame werk van het neerhalen der stel lingen en een paar dagen later ontdekt men, dat ze opnieuw begonnen zijn. Of men ontdekt het pas, als de mortier- bommen naast onze eigen legering ex ploderen. Actie, actie. Maar wii komen net op tijd om de indringers als kleine poppetjes te zien weghollen. Ze verdwij nen achter het geboomte op hun eigens gebied en wij staan voor die onzichtbare demarcatielijn, wij kunnen ze niet eens achtervolgen, omdat het niet mag. En een paar dagen later lezen we in de „Soelra Repoeblik": Onze dappere pe- moeda's deden een grote aanval op Me- dan. Het leger van de Belanda's werd geheel verslagen; toen wij onze aanval hadden uitgevoerd en op onze voorste stellingen terugtrokken was de vijand nergens meer te zien. Dit en vele andere dingen, zo gaat de schrijver dan verder, zijn op de duur ont moedigend en bet stemt een mens wel eens bitter. Wat doen we nog langer hier in die „schiettent"? Dat woord schiet tent is van generaal Spoor. Het is een raak en scherp woord, dat de situatie precies uittekent, voor ieder die hier aan de demarcatielijn zit en wacht en iedere dag beschoten wordt De gevangenen, die ons in handen val len en die men nieuwsgierig beziet en uithoort, zijn bezield met de meest fan tastische opvattingen over de Neder landse bedoelingen en methoden. Het zijn meestal jongens nog, opgevoed in blaakeaha&t, onder (Japans beheer, ge traind in het wapengeweld door Japanse deserteurs in heft binnenland. Waarom vecht je eigenlijk tegen ons?" „Ach toewan, ik ga liever terug naar de sawah, maar ze hebben my een geweer gegeven en gezegd dat ik op de blanken schieten moet, an ders maken ze mij dood. En ik schiet dus tot de loop roodgloeiend wordt, ik weet niet waarop en dan stoot ik de loop in de sloot en dan schiet ik weer tot alle kogels op zijn". Hij is nauwelijks veertien jaar. Maar er zijn ook anderen, ongunstige typen, door de Japanners uit de gevan genis bevrijd. En er zijn ook redeloze fanatici, vergiftigd met een diep inge vreten haat tegeh alles wat Nederlands is, een ongebreidelde rancune, misschien geboren uit een ongelukkige persoonlijke ervaring, aangewakkerd door de propa ganda van Japanners en felle republi keinen. Doch zij vormen een minderheid. Het opvallende is, dat men niet veel haat ontmoet. En wanneer de gevange nen behoorlijk te eten krijgen en een sigaretje en tot de verbazingwekkende ontdekking komen, dat wij geen beulen zijn, zoals men ons in het republikeinse gebied afschildert, dan valt al spoedig een grote verandering waar te nemen. Dan verdwijnt de sluwheid om plaats te maken voor onmiskenbare dankbaarheid en opluchting. Willem Brandt wijst er met nadruk op, dat er drie dingen zijn, waar het hele leven van de soldaat in Indië om draait, n.l.: de post, het eten en de sigaretten. „O moeder, o vrouw, o meisje, als jullie eens wisten hoe belangrijk jullie brieven zijn, belangrijker, gewichtiger en indringerder dan welk officieel Staatsstuk ook, dat misschien de loop der historie bepaalt, want de brief van een moeder, van een vrouw, van een meisje, bepaalt de loop van het hart van ons, in de rimboe, in het verre land onder zo moeilijke omstandighe den en allerlei risico's. Ze herinneren er ons telkens weer aan, dat aan de overkant van de demarcatielijn ook moeders, vrouwen en meisjes zijn, met hun zacht verlangen naar vrede en rechtvaardigheid, naar het doodgewone geluk. Daarom moeten jullie ons schrijven, niet in droefheid en klach ten, maar van de zon, die de grach ten van Amsterdam streelt, over de lente en over de herfst en vooral over jullie zelf en de kleine bedoeningen, die ons één ogenblik terug brengen in het huis van herkomst en waardoor men des avonds inslaapt met een elim- lach." Dan kan er de volgende dag weer con- vooi worden gereden, een moeilijke, ge vaarlijke en belangrijke taak, want het betekent het openhouden van de hart aderen, die de kleine Nederlandse encla ves met elkander verbinden. Altijd lig gen deze wegen zwaar onder het vuur der extremisten. Maar er wordt gereden, nog twintig kilometer, nog vijftien, nog veertien. De motoren brommen als ge vaarlijke dieren over de weg. De sten- guns zijn gereed om te vuren. Nog der tien, als het kan snellerDan kraken plotseling uit het struikgewas drie, vier schoten, de stenguns op de pantserwa gens spuiten vuurrijdenrij denEen geweldige explosie. De handen omklemmen wit het stuur. We rijden nog. De schoten volgen elkaar nu minder snel op, ze schijnen achter ons te liggen, maar rechts voor ons klinkt opnieuw hard en dodelijk het knetteren van geweren. We moeten er door heen. Buig je hoofd omlaag, krimp in elkaar, slik het lauwe bloed weg, dat je lippen vochtig maakt, klem je handen om het stuur, geef gas en rijd. Nog dertien kilo meter, nog twaalf, nog vijf Een jongen is aangekomen met zijn handen stijf om het stuurrad geklemd, het bloed stromend over zijn gelaat, vreemde plekken op de borst van zijn overall. We hebben zijn handen losge maakt en hem uit de wagen gedragen, zijn ogen waren al gebroken, maar hy was stervende blijven rijden, want het moest. Hij is aangekomen, hij kwam aan bij het laatste station, waarvan hij nim mer terugkeert. Eén uur later vertrok het volgende convooi. De hoge gasten, die de Walcherse bevolking deze dag in haar midden had, arriveerden voor het grootste deel per extra trein uit Den Haag en kwamen 's morgens samen in de oude St. Jacobs- kerk van Vlissingen. Onder hen waren minister-president Attlee van Engeland en minister-president Beel, de ministers Van Maarseveen, Van Boetzelaer, Witte man, Fiévez, Neher en Mansholt, ambas sadeurs en gezanten, vice-admiraal Helf- rich en de chef van de Generale Staf, generaal Doorman. Terwijl de Vlissingse Oratoriumvereniging het „Wilt heden nu treden" zong, betrad het Prinselijk Paar de kerk, H.K.H. de Prinses-Regentes ge kleed in donkere bontmantel met zwarte hoed en Z.K.H. Prins Bemhard in het uniform van Inspecteur-Generaal van de Landmacht. Zij namen plaats tegenover de met groen en witte herfstbloemen versierde kansel, waar achtereenvolgens ds. Hartjes, pastoor Snel van Middelburg en ds. Visbeek in de Franse, Nederlandse en Engelse taal uiting gaven aan de ge voelens van vreugde en rouw, van dank baarheid en verwachting op deze dag. De doden zullen wij blijven gedenken, zeide pastoor Snel, en als onze geloofs overtuiging dat meebrengt, voor hen bidden. En moge het Walcheren van de toekomst, zijn geestelijk en religieus leven, met de bomen, die thans worden geplant, groeien en bloeien voor het oog van God. Te Vlissingen werden de eerste bo men geplant op het Bellamy-park pal bij het Roeiershoofd, waar het silhouet van De Ruyter's standbeeld in een carré van vlaggen zich aftekende tegen het zonnig verschiet. Kinderen boden de Prinses theerozen en witte cycla men aan, kinderen droegen de bomen aan, die de autoriteiten zouden plan ten, kinderen zongen het Bomenlied. Er werd gesproken door de heer Ver hagen, voorzitter van de Stichting „Nieuw Walcheren", ambassadeur Jean Rivière van Frankrijk en burgemeester Kolff van Vlissingen. De gevallenen van het boven- en ondergronds verzet werden herdacht; plechtig weerklon ken het God save the King en de Marseillaise over plantsoen en plein. En dan viel een stilte met zachte ko permuziek van de Marinierskapel en 't gerucht van schepen over de Schelde. Prinses Juliana nam de schep ter hand en wierp de grijze Walcherse aarde op de wortels van de boom. die kinder handen voor Haar overeind hielden. De Vlissingse bevolking, op het plein samengestroomd, juichte en wuifde. (Vervolg op pag. 4) Het peil van de Rijn heeft een diepte punt bereikt, dat in de geschiedenis van deze rivier nog nooit werd geregistreerd. Bij Kaub halverwege tussen Koblenz en Wiesbaden werd Dinsdag 43 centimeter geregistreerd, de laagste stand sedert het begin van de opneming der waterstan den in de eerste jaren van de vorige eeuw. Tengevolge van deze lage water stand is het verkeer op de Rijn nagenoeg stilgelegd. Het vervoer geschiedt op eigen risico. Voor het Bijzonder Gerechtshof -te 's-Gravenhage heeft terechtgestaan jhr. mr. C. H. M. J. J. van Nispen tot Seve- naer, oud-directeur van de N.V. Residen tiebode, thans gedetineerd. Hem was ten laste gelegd, dat hij ten behoeve van vij andelijke en met de vijand heulende in stanties drukwerken heeft vervaardigd, boeken en weekbladen heeft gedrukt, o.a. „De Gil", welke allen uitgesproken propaganda voor nationaal-socialistische ideeën bevatten. De advocaat-fiscaal, mr. De Hollander, eiste vier jaar gevangenis straf met aftrek, ontzetting uit het recht om ambten te bekleden, uit de kiesrech ten en uit het recht het beroep van uit gever uit te oefenen, een en ander voor de tijd van tien jaar. „Demarcatielijn", uitgave W. van Hoe ven. Den Haaf „Spoorbio" heeft toestemming ge vraagd om op het Zwolse stationsemnla- cement een spoorbioscoop te mogen plaatsen. De Nederlandse Bioscooobond. wiens goedkeuring nodig is. heeft nog geen beslissing in deze kwestie genomen. Indien de plannen doorgaan, dan is Zwolle de tweede plaats in ons land. die op haar station een bioscoopwagen heeft. Zoals bekend, bezit Utrecht reeds enige jaren een dergelijke instelling. Morgen zullen weer bonnen worden aangewezen voor 500 gram vlees. Voorts bonnen voor 125 gram koffie en 50 gram thee. Kleine kinderen krijgen het gewone rantsoen boter, maar de ouderen moeten het nu met margarine stellen. De afdeling „oplichting" van de cen trale recherche der Haagse politie heeft een geval van oplichting tot klaarheid gebracht, dat beschouwd mag worden als de grootste zaak sinds de oorlog. Een bedrag van f 100.000 is ermee gemoeid. De 63-jarige R., houder van een han delsinstituut aan de Regentesselaan in Den Haag, heeft maanden lang met een aantal medewerkers eigenaars van auto bedrijven voorgespiegeld, dat zij door zijn bemiddeling in het bezit konden komen van een aankoopvergunning voor auto's. Hij eiste daarvoor een bepaald bedrag, dat hij, naar zijn zeggen, nodig had voor het omkopen van ambtenaren der rijksverkeersinspectie. Dit soort zaken leverde hem f 25.000 op. Toen breidde hij zijn transacties uit tot tap- slijt-, bedrijfs- en huisvestingsvergun ningen. Opbrengst was hier 25.000. Nu ging hij handelen in toewijzingen voor alcohol, boter, metaalwaren en schaarse artikelen, zelfs in belastingzaken stak hy zich. Tenslotte werd hij ontmaskerd. Hij bleek al verschillende veroordelingen inzake oplichting achter de rug te heb ben. Zijn beide medewerkers, de 33- jarige autohandelaar A. A. een ge wezen poütiek delinquent uit Rotter dam en de 36-jarige autohandelaar H. N. uit Den Haag. zijn eveneens gearresteerd. Het onderzoek wordt voortgezet De Britse premier Attlee is hedenmor gen kwart voor tien in gezelschap van zijn echtgenote en Air-Marshall Lees in hetzelfde York-toestel van de R.A.F, waarin hij Maandagavond arriveerde, van Schiphol naar Engeland vertrokken. De minister van Buitenlandse Zeken, baron Van Boetzelaer van Oosterhout, deed hem uitgeleide. Naar wij vernemen wordt van rege ringswege een organisatie in het leven geroepen, die zich zal bezig hóuden met een onderzoek naar de invloed van de oorlog op de criminaliteit en moraliteit van de Nederlandse bevolking. Dit on derzoek, waarbij de Universiteiten en andere wetenschappelijke qentra betrok ken worden, zal met behulp van politie, statistieken en sociologische enquêtes in een aantal steden en plattelandsgemeen ten geschieden. 1 25000: 19452 f 5000: 20073 f 1500: 8812 f 1000: 7595 8980 f 400: 4907 12694 f 200 2770 11243 19711 20937 f 100: 3537 10170 11354 12476 12984 15067 16232 18250 19793 20738 20805

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1