Hongaars oppositieleider is zoek m H SM Tl f J'. HET EINDE DER BOERENPARTIJEN Betrokken bij z.g. spionnage-affaire KENT U DEZE Vischrecepten EEN KIND VAN ANDEREN IN HUIS Het bereiden van vlees koekjes en macaronipap Labour verliest ook in Schotland Communistische terreur in Slowakije Ruhrkolen gaan over Rotterdam De kracht van het verleden ALSOF HET GEEN GELD KOST WOENSDAG 5 NOVEMBER 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Schitterend pleidooi van Maniu's verdediger HULSTKAMP Zeer Oude Genever Likeuren Dry Gin KABINETSCRISIS IN DENEMARKEN Kwestie-Groenland nog niet geregeld NIEUW VOORSTEL VOOR KOREA 9 9 9 Mantel, van boven stof, van onder bont. Zeer geschikt om een oud bontjasje te be nutten gelijk we in ons arti kel van de vorige week heb ben aangetoond. Bij deze mantel kan desgeioenst nog een shawl-kraag van bont gedragen worden. De meest gebruikeUjke wyze om vis te presenteren is in ge kookte of gebakken vorm. Er zyn echter nog zoveel mogehjk- taeden om ze op andere wyze op te dienen, dat we nfet wil len nalaten in ons keuken hoekje aan enige minder be kende recepten aandacht te besteden. Mantel met brede bontrand om de schouders; geeft het idee van een pelerine. Weet U dat een pelerine weer modern is? Soms zien we ze zeer lang, reikend tot ver over de mouw tot aan de pols en halverwege de ruglengte, ook wel als een enkele kap vanaf de schouder half over de mouw vallend of een an dere maal als een los rugstuk tot aan de taille en weder met bont gegarneerd. Eisen inwilligen, anders staking helpen bij de meesle pijnen AALMOEZENIER IN ZUID OOST DRENTE Voor sociale opbouw Raadselachtige 4Wordt vervolgd Veesmokkel Neem de oorzaak van Uw Rheumatiek weg. In de traditie schuilen sterke krachten; wen kan haar niet zonder meer voor- bijgaan. Zeker niet op het staatkun- aiS terrein, waar iedere vernieuwing op ®Gh of andere wijze tot een accoord moet <aen te komen met 't verleden, dat tot het ogenblik der verandering heeft gevoerd, pccoord, dat kan bestaan in een vereni- 8Wg van het nieuwe met het reeds be gaande, maar dat ook een dwang -tot verandering kan zijn, indien men over ae machtsmiddelen beschikt om elke reactfe de kop in te drukken. roen de Russische troepen aan het eind van de oorlog Oost-Europa bezetten, nadden zij uiteraard hun wensen ten «anzien van de regeringen der bevrijde en bezette landen. Veel van de vooroor logse politieke groeperingen rezen echter onmiddellijk weer uit de grond. Zij wa- £®n zozeer de uitdrukking der politieke tfaditie, en deze traditie was door de oystand der Westerse mogendheden zo "terk, dat de door de Russen gewenste Riders der vrije regeringen zich tot hen moesten richten, om althans enig aan knopingspunt met het politieke gegeven 'e vinden. Er ontstonden regeringen, Jjaarin weliswaar het communistische moment een grote rol speelde, maar ^aarin toch enige ruimte open bleef voor andere partijen. ,Pe communisten begrepen echter, dat aiJ. na met de anderen in vrijheid te zijn Restart, hen zo spoedig mogelijk moesten onderwerpen. Dat nu is in alle landen van Oost-Europa mislukt ten aanzien vp.n p grootste en in het verleden stevigst gewortelde partijen, de Boerenpartijen. ~e communistische autoriteiten, steunend op de aanwezigheid van Sovjet-troepen m* op de macht in de regeringen zelf, Gentten hun aanvallen voornamelijk te- «oiï de Boerenpartijen, welker bestaan jVerd belemmerd door maatregelen tegen Pers, jeugdbeweging, kiezerscorps en vooral tegen de leiders. Op allerlei ma- moren trachtte men de partijen van hun voorlieden te beroven. In Bulgarije is fetkof ter dood gebracht. In Roemenië 's thans het proces tegen Manioe aan de ®ang. In Hongarije moest Nagy de wijk "omen en de Poolse leider, Mikolajczyk, ra? zich gedwongen zijn voorbeeld té v°igen. De inzet van deze strijd was voor de communisten niet op de éérste plaats het aantal kiezers. Het girig ®r om de traditie te vernietigen. Het Communisme is in wezen een revolutie, Pet wil iets totaal nieuws tot stand bren- pen en elke binding met vroeger is een •.ogenstand. De traditie was aan de zijde "er Boerenpartijen. Men kan opmerken, dat een streng JjVerheidsbewind, gelijk de communisten aat als politiek ideaal stellen, vóór de Orlog in die landen normaal was, dat de burgers er werkelijk met vrijheid niet rijk gezegend waren en dus in het optre den der nieuwe regeringen juist een voortzetting van het oude, gewone kon den zién. Daar staat echter tegenover, dat de bevolkingen zich sinds jaar en dag tegen dergelijke onvrijheid hebben ver zet en dat zij hiermee op zekere hoogte succes hebben gehad, o.a. door de Boe renpartijen, waarin Westerse democra tische ideeën en nationale historische eigenaardigheden tot een gematigd voor uitstrevend program hebben bijgedragen. De traditie der politieke strevingen is dus aan de kant van de Boeren. Het ziet er naar uit, dat het drijven der communisten resultaten heeft afge worpen. In geen enkel land van Oost- Europa zijn de Boerenpartijen nog in tact en naar alle schijn zijn zij bezig een langzame dood te sterven. De vlucht van Mikolajczyk besluit als het ware een faze in het gevecht om de toekomst van Oost-Europa. Zijn heengaan uit Polen markeert het einde van de traditie als politieke factor in zijn land en in alle andere landen, waar de Russische in vloed overmachtig is geworden. Tenmin ste, voorlopig. Nadat de openbare aanklager Dins dagmorgen aan het einde van zijn re quisitoir in het proces Maniu tegen alle beklaagden op twee na de maximum straf geëist had," welke, daar Roemenie in vredestijd de doodstraf niet kent, 25 jaar dwangarbeid betekent, heeft de deken van de orde van advocaten in Boekarest Balaceanoe, die politiek tot de uiterst linkse vleugel behoort, een schitterend pleidooi gehouden voor Maniu. Balaceanoe, die eerder ook maarschalk Antonescu verdedigde, was aangewezen, nadat alle andere advoca ten de verdediging van Maniu gewei gerd hadden. Balaceanoe deed een beroep op de onpartijdigheid van de rechters, omdat, zoals hij zei. het prestige van de. Roe meense justitie, van de Roemeense wet geving en van al haar dienaren op het spel staat. Hij vroeg verder rekening te houden met de hoge leeftijd van Maniu, die 75 jaar is en vroeg het Hof volkomen objectief ie zijn. Aan het einde van het pleidooi duwde Maniu zijn bewaker opzij om Bala ceanoe de hand te kunnen drukken. HIT DO IN DER VROUW Downingstreet 10 heeft bekend ge maakt dat een handelsaccoord tussen Groot-Brittannië en Ierland is onder tekend. Zoltan Pfeiffer, leider van de Hon gaarse onafhankelijkheids- (oppositie) partij, is Dinsdag uit het parlements gebouw te Boedapest verdwenen, kort voordat hy, naar men verwachtte, zich tot het parlement zou richten in ver band met de eisen van de openbare aanklager tot zyn arrestatie. Dinsdagmorgen had Pfeiffer in het parlementsgebouw een onderhoud met minister-president Dinnyes, doch toen de voorzitter van het parlement hem uitnodigde zijn rede te houden, kon men hem niet vinden. Enige dagen geleden werd Pfeiffer, wiens party reeds beschuldigd was van fraude by de nationale verkiezingen in Augustus, er van beschuldigd, dat hy verleden jaar als minister van justitie Bij de gemeenteraadsverkiezingen in Rootland heeft de Labourparty. evenals ,'^erdag j.l. in andere delen van Enge ls hd, gevoelige verliezen moeten incas- ?>en. De verschuiving naar rechts heeft jc'h verder voortgezet. In Glasgow werd zwaarste stryd gevoerd. Labour ver- ®or er drie zetels. In Dundee werden ®s Labour-raadsleden verslagen. Vol- ho It nu to° bekende uitslagen *ert Labour 74 zetels in de verschillen er,, verloren. „Hoewel de La- sij,^rp® ook in Schotland in het defen- iei is gedrongen," aldus schrijft de '■Glasgow Herald", „vertonen de Schotse •erkiezingen een minder beslissende achteruitgang dan in Engeland. De gang *an zaken is echter hetzelfde en niet "'is te verstaan." 'TT* de vryiating van een gearresteerd lid der Hongaarse S.S. heeft bewerkstel ligd. De openbare aanklager eiste toen, dat de parlementaire onschendbaarheid van Pfeiffer zou worden opgeheven, zo dat er een aanklacht tegen hem zou worden ingediend en hij gearresteerd zou kunnen worden. Pfeiffer's naam werd Maandagavond in verband gebracht met de beweerde ontdekking van een spionnageorgani- satie, toen de minister van Binnen landse Zaken de arrestatie bekend maakte van Varga, persoonlijk secre taris van Pfeiffer. De Deense eerste minister, Knud Christensen, deelde Dinsdag op een zit ting van het kabinet mede, dat hy ko ning Frederick zal vragen het kabinet te laten aftreden, daar er geen basis meer bestaat voor de huidige regering. De Deense minister van Buitenland se Zaken, Rasmussen, deelde op een persconferentie te Kopenhagen mede, dat hij tijdens zijn verbiyf in de V.S. tot geen enkele definitieve overeen komst betreffende Groenland is ge komen. De Verenigde Staten hebben een her zien voorstel aan de Algemene Verga dering der V.N. aangeboden, waarin de terugtrekking van alle Amerikaanse en Russische troepen uit Korea binnen 90 dagen na de vorming van de voorge stelde onafhankelijke Koreaanse rege ring, wordt geëist. Volgens het Amerikaanse plan zou den alle vreemde troepen Korea tegen de zomer verlaten in plaats van per 1 Januari, zoals Rusland had voorgesteld. Birmingham - Engelands geesfenjagers stellen hun hoop op Windsor Castle - Bandieten met carnavalsmaskers - Zeg het met aarde Smallere bruggen en Frankrijks veiligheid. De inwoners van de niet om haar reinheid bekende stad Birming ham hebben van de gemeente ®°hder meer aanzegging gekregen "®t wat zuiniger met water te doen. Erger nog, de gemeente meent *®lfs te moeten ingrijpen in het ®akeiykse leven van haar burgers a°or hen aan te raden, niet meer Iedere aa8 een had te nemen. Wanneer de in woners er zich niet aan storen en Wat doe je als je in een vuile fabrieksstad woont? zal de watervoor ziening geheel moeten worden afgesne den. De schuldige? Natuuriyk de droog- De Britse geesten-jagers hebben eindeiyk weer eens iets om over te praten. De laatste jaren wa- ®h blykbaar voor de vele in oude kas sen rondwarende geesten te beroerd, tn te voorschyn te komen. Men hoopt, ^®n gist, dat het nu beter zal worden. '■De Zwarte dame'1 van Windsor heeft °t deze stille verwachtingen aanleiding ««geven. Sinds 1926 heeft zy niet meer ;Ver de tinnen van het Windsorkasteel pbalanceerd. Nu de kroonprinses ech- 6r het kasteel zal betrekken, hopen de |jaasten-jagers, dat de zwarte dame, e® de geest van Koningin Elizabeth i11 zijn, zich weer zal vertonen. Het namelijk een reeds oude veronderstel- aS. dat veranderingen In het personeel geesten een speciale aanleiding ge- ^®h zich te laten zien. Een Engelsman, l® er zyn werk van maakt alle merk aardige gebeurtenissen te verklaren. "°udt zich reeds gereed terstond met _lJh apparaten voor het ontdekken van resten naar het kasteel te vertrekken, anneer deuren zyn dicht geslagen en F "en door de donkere gangen geklon- Keh hebben. Van et moeten vroiyke bandieten ge weest zijn, die een dezer dagen een overval deden op de bank Va een kanto°r in Boston. In plaats doev ciooc'gewone maskers van zwart na hadden zij hun gezicht met car- den maskers bedekt. Geen bars „Han_ su-, ,0®ho°g" riepen zy tegen hun Ven 'n tegendeel, een der die bet' de wacht moest houden, hield Werk Pers°neel met grapjes bezig. Hun de h deden zy er niet minder om. Toen ben met een zwarte Buick verdwe- eq.i, aren. was de kluis leeg. Honderd en-duizend dollnT bedroeg de buit. bet met aarde1" schynen de M Joodse burgers van Philadelphia ®®5 Fnge?aCht te bebben, toen zy Prin- hïaDeth van Elfgeland als huwe lijksgeschenk een grote beker, gevuld met aarde, stuurden. Dit, om voor de toekomstige heerseres van Groot-Brit tannië de Palestynse crisis te dramati seren. „wy hopen," aldus werd in een bygaande brief geschreven, dat wij, wanneer U één jaar getrouwd bent, een beker vol met aarde van een vry Pa lestina kunnen zenden." In het Austra lische parlement is intussen een hevige ruzie gevoerd over het geschenk van Australië, dat bestaat uit twee zilveren fruitschalen en twee dito presenteerbla den. Een lid van de oppositie party noemde het maar eèn „armzalige gave.'' In tegenstelling met premier Chifley, die het een erg geschikt cadeau vond. „Het was nogal lastig", aldus zei hij, „iets te vinden. Maar de geèst en de gevoe lens, die achter het geschenk zijn, tel len slechts.'' Om de mogeiykheden van het ge bruik van de Duitse bruggen door grote Duitse divisies te reduce ren hebben de Franse autoriteiten het besluit genomen in hun zone alle brug gen smaller te laten maken. De tegen woordige breedte van 9 meter zal moeten worden teruggebracht op zeven, aldus willen zy. Dan pas, aldus zou men kun nen concluderen, kunnen de Frausen zich rustig voelen. Zolang die bruggen echter zo breed zijnDe geallieerde contróleraad zal er eerst nog eens over moeten praten. De Amerikanen zijn nuttigheidshalve van mening, dat de negen-meter breedte gehandhaafd moet biyven, omdat anders twee auto's elkaar niet behooriyk kunnen passeren. Dan maar geen veilig Frankryk? Sinds enige Amerikanen in Los An geles een cocktail gedronken heb ben, die de schone naam van „Moskouse muilezel" geniet, worden zy volgens hun verklaringen geplaagd door dromen, waarin zij muilezels en hagedissen zien, die, gezeten cp de hals van gemberbierflessen, boosaardige blik ken rondwerpen. Zij hebben over de kwestie een proces aanhangig gemaakt, vooral omdat by de bereiding van de cocktail een levende „salamander'» uit de fles kroop. De vier slachtoffers be weren, dat zy hierdoor zo akelig zyn geworden, dat zij sindsdien niet meer behooriyk kunnen slapen en door droombeelden worden geplaagd. De fa brikant vindt het juist de clou van zijn product. Bemiddelaars hebben voorge steld, dat hy op zijn etiketten zal moe ten drukken: „Alleen voor personen met zeer sterke zenuwen." De pryzen var. mantels en mantelcostuums met een simpele garnering van en kele randjes bont laten onsdui- deiyk voelen, dat bont op het ogenblik een kostbaar artikel is. Schy'nbaar onverschillig voor de practische moeilijkheden, welke door de bor.tpryzen worden ver oorzaakt, hebben de mode-ont werpers in hun modellen van dit seizoen heel wat bont verwerkt, maar dat ze niet blind zyn voor deze moefiykheden, wordt aan getoond door hun modellen van mantels, welke zonder enige bontgarnering toch een royale en warme indruk geven. Een voorbeeld hiervan is de lange ruime mantel (swagger) f welke voorzien is van een dubbele, hoge kraag, gemaakt van de zelfde stof als de mantel en bijna tot halverwege de oren reikend, heus heerlijk warm. Intussen, al is het in de na tuur nog geen winter, In de mode is men gereed en nfet zuinig met bont. We zien niet alleen en kele kleine randjes? maar zelfs grote hoeveelheden bont ver bruikt. In een vorig artikel lie ten we u reeds een plaatje zien van de bekende garnering van een rand vossenbont om de hals en langs de voorzijden van de mantel. De verandering var. het silhouet In de mode brengt met zich mede, dat ook de model len van de kragen veranderen; deze zyn hoger en breder dan we gewend zijn. De breedte reikt soms tot aan de mouw-ir.zet, waardoor de nieuwe aflopende schouderlijn wordt geaccen tueerd. We zien van bont ook weer de hoge en een weinig van 'de hals afstaande col, waar de kin In verdwynt. Een shawl- kraag van vossenbont, een weinig tegen de hals opstaand, en manchetten van hetzelfde materiaal, gedragen op een rechte mantel met lage arms gaten en tameiyk smal op de heupen, zyn zeer chic. Hoe grillig is de mode. Nauweiyks zyn we verzoend met het dogma: smalle taille, bre de heupen, of we zien een ras echte Farisienne met zulk een mantel, smal om de heupen, zonder sluiting, de voorpanden luchtig met de hand by elkaar gehouden, verbazend chic de practfsche moeihjkheden van deze dracht volmaakt negerend I Heeft u in een doos met kamfer r.og wat bont, dat sinds jaren geen mode was? Opos sum, skunks, petit-gris. bïbe- rette, sealskin, het kan thans allemaal voor een heeriyk warme kraag verwerkt worden. TRIJUS. Gestoofde vis. 1 kg. schelvis, kabeljauw of andere kookvis, 1 dL water, 2 eetlepels azyn, zout, peper 1 eetlepel fyngehakte peterse lie, een paar eetlepels paneer meel of fijngewreven beschuit, een stukje boter of vet. Maak de vts schoon, was ze en snyd ze in moten. Wrijf ze in met zout en peper en leg ze daarna in een nan met dikke bodem. Giet er het water over, voeg er de azyn, de fyngehakte peterselie, het paneermeel of de fijngewre ven beschuit en de boter aan We hebben dezer dagen in de kranten kunnen lezen, dat de R. K. Kinderbescherming een beroep doet op katholieke ge zinnen om pleegkinderen" op te nemen. De bekende radiospre ker Henri de Greeve vestigde Zaterdagavond in zyn Licht baken de aandacht op deze kwestie en in de kerken Zon dag werd de oproep herhaald. Zal deze weerklank vinden? Dat is de grote vraag, waar van men de beantwoording met spanning tegemoet ziet. Het antwoord op deze vraag zal beslissen niet alleen oVer het lot van vyfduizend kinde ren op het ogenblik, over de Jeugd van deze vyfduizend, die het ook niet helpen kun nen, dat ze thans moeten be delen om een plaatsje in een gezin, maar ook over de toe komst van vyfduizend Neder landse mannen en vrouwen van straks. De betrokken ouders missen de capaciteiten deze kleinen op te voeden tot flinke leden van Kerk en maatschap- py. Als maar al te duldelyk blijkt, dat de kleinen opgroeien „voor galg en rad", grypt de overheid in en ontheft of ont zet de ouders uit de ouderlyke macht. Dan gaan de kinderen naar opvoedingsgestichten of internaten, waar men de op voeding van deze verschoppe lingen overneemt. Maar dg in ternaten zyn overvol en het aantal pleegkinderen groeit steeds. Laten we vooral duide- ïyk vaststellen, dat deze kin deren voor het overgrote deel niet misdadig zyn. Veruit de meeste van hen zyn by de ouders weggehaald omdat deze hun kinderen verwaarlozen. Maar dat is toch geen slechte noot voor het kind. Hoe zou den onze eigen kinderen zijn, wat zou er van hen terecht ko men, wanneer we niet voor hen zorgden, wanneer we ze niet leidden en opvoedden? Het enige, wat voor deze kinderen van belang is, is, dat ze een tehuis krijgen, waar ze wonen, waar moeder op hen wacht als de school uit is en waar cp tyd gegeten en geslapen wordt. Een normaal gezin met een ge zonde gezinssfeer zal deze vyf duizend kinderen redden van de ondergang, welke hen thans naar lichaam en ziel bedreigt. De kinderen worden eerst enige tyd opgenomen in een door- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll gangshuls, zodat men er ver zekerd van kan zyn, dat men geen voor een gezin ongeschik te kinderen krygt toegewezen. Vyfduizend kinderen vragen om hulp. Zouden er in Neder land geen vijfduizend gezinnen gevonden worden die zich over zo'n kleuter ontfermen willen? Vrouwen en mannen zonder kinderen, zou uw leren niet rij ker worden, als ge zoudt kun nen zorgen voor zo'n verwaar loosde stakker, die haakt naar een beetje liefde? Moeders van weinig kinderen, zou het niet goed zijn voor uw gehele ge zin, als er een broeTtje of zusje by kwam van dezelfde leef tyd? Zouden dg kinderen elkaar niet samen opvoeden? En moeders van grote gezinnen, zou er neg niet een plaatsje gevonden kunnen worden in uw huis voor zo'n dreumes? Een bordje en een kopje er by op tafel, een bedje meer op de slaapkamer, en een klein ongelukkig kind zal zich voelen of de hemel is opengegaan. Waar er vyf eten, eten er ook wel zes Bovendien ontvangt men voor zó'n kind een redelyke vergoeding. Maar deze vergoeding zal onmogelijk kun nen opwegen tegen het gevoel van voldaanheid, dat men sal hebben, als men na verloop van tyd constateert, hoe de kleine beschermeling opbloeit. Hoe ge lukkig zal men zich voelen, als Dit geklede jurkje van zwarte crêpe satin heeft een schootje, waarvoor extra glimmend mate riaal werd gebruikt. men ziet, hoe dat kinderge zichtje straalt als Sinterklaas ook voor hem gereden heeft of als hij ook een keer de kaarsjes by het Kerstkribbetje, mag aan steken. Vleeskoekjes. 250 gr. soepvlees, een stukje boter of vet, 1 flinke ui, zout, peper, nootmuscaat, 1 eetlepel fyngehakte peterselie, 150 gr. gekookte aardappelen, 1 el, pa neermeel, boter of vet om te bakken. Maal het soepylees door een vleesmolen, smelt het vet of de boter en fruit hierin de gesnip perde ui. Vermeng ze met het vlees en voeg er tevens de ge kookte aardappelen, die met een vork fyngewreven zyn, aan toe. Maak de massa op smaak met zout, peper en nootmuscaat, roer er de fyngehakte peterselie en het rauwe ei doorheen. Vorm van deze massa balletjes en druk ze uit tot koekjes. Wentel ze door paneermeel en bak ze in de boter of het vet. Geef ze als vlees by het middagmaal of als warm hartig hapje by het brood. Dien er dan des verkiezende een kerry- of tomaten-saus by op. Macaronipap 1 liter melk, een snufje zout, 200 gr. macaroni, suiker of toe en laat de vis op een zacht vuur gedurende 20 a 30 minuten stoven. Dien ze op in een ver warmde dekschaal, presenteer er gestoofde bfeten of wortel tjes en aardappelpuree by. Visch met tomatensaus 1 kg. vis, zoals schelvis, ka beljauw e.d., zout, peper, 1 ui, yt kg. tomaten, een stukje boter of vet, 1 dl. water, wat aardap pelmeel of maïzena. Was de schoongemaakte vis, snijd ze in moten en wryf ze in met zout en peper. Smelt de bo ter of het vet in een pan, snip per de ui, snijd de tomaten fn plakken en voeg deze by de bo. ter of het vet. Laat het mengsel enkele minuten zachtjes smoren. Leg er dan de vismoten in en laat ze op een zacht vuur gedu rende 20 30 minuten smoren. Neem de moten met een schuim spaan uit de pan. leg ze op een verwarmde schotel, giet vervol gens het water by de saus, breng ze aan de kook en bind ze met maïzena of aardappel meel, die met wat koud water Is aangemaakt. Giet de saus over de vis. Geef by dit gerecht bloemkool of gebakken uien en gekookte aardappelten. Kerryschotel van vis. 1 kg. vis (zie boven), 1y, kg. gekookte aardappelen, zout, een stukje boter of vet, 1 ui, 1 thee lepel kerry, 2 dl. water, paneer meel. Wryf de gewassen vis in met zout, snyd de gekookte aardap pelen in plakken, snipper d# schoongemaakte ui, smelt de boter of het vet in een pan, voeg er de ui en de kerry aan toe en laat hierin de vis gaar bak ken. Neem ze uit de pan en verwyder de graat, maar zorg, dat het visvlees zoveel mogelijk heel blyft. Leg een laag aard- appelplakken in een vuurvaste schotel, schfk hierop het vis vlees en dek dit weer af met een laag aardappelschyfjes. Giet het water by de saus en laat ze onder af en toe roeren vlug aan de kook komen. Giet deze over de aardappelen, strooi er dan een laagje paneermeel over, leg hier en daar een klontje boter er op en laat de schotel in een hete oven egaal bruin worden. Visgehakt. y, kg. vlsresten zonder vel of graat, een paar gekookte aard appelen, een fyngesnipperde ui, 1 eetlepel fyngehakte peterse lie, een scheutje melk, zout, pe per, nootmuscaat paneermeel een stukje boter of vet. Maak het visvlees en de aard appelen met' een vork ffjn, ver meng ze met de fyngehakte ul, de peterselie, de melk, het zout, de peper, de nootmus caat en vorm er balletjes of platte koekjes van. Wentel ze door paneermeel en bak ze in de hete boter of het vet bruin. stroop naar smaak. Breek de macaroni in stukjes, was ae en breng ze me^ ruim koud water aan de kook. Giet het water, zo dra het kookt, van de macaroni af en voeg er dan de melk met het zout aan toe. Breng het ge recht onder roeren zo vlug mo* geluk aan de kook en laa^ de pap gedurende 1 uur op een zacht vuur onder af en toe roe ren gaar worden. Presenteer ze met suiker of stroop naar smaak. Het onder communistische leiding staande Algemeen Vakverbond in Slo wakije heeft de bedreiging geuit een algemene staking te zullen afkondigen, indien vandaag niet voldaan wordt aan de eis van het Vakverbond, een regel rechte Vertegenwoordiging te hebben in de Slowaakse Raad van Commissa rissen, het uitvoerend orgaan in het autonome Slowakije. Men ziet deze actie der communisten als een verdere poging de invloed der chrlstelijk-democraten, die verleden jaar 63 procent der stem men kregen, te beknotten. In de Tsjechoslowaakse regering vond gisteravond een ernstige crisis olaats, welke vermoedelijk een verdere splitsing tussen de communisten en de meer con servatieve partijen ten gevolge zal heb ben. In een communiqué, opgesteld, na dat tydens een vergadering alle aanwezi gen behalve de communisten waren weg gelopen, heeft het departement van pre mier Gottwald (communist) de Tsjechi sche nationale socialisten en de volks partij ervan beschuldigd, zich aangesloten te hebben bij de Slowaakse democraten, van wie twee secretarissen in arrest zit ten, beschuldigd van een samenzwering tegen de regering. In verband met de te verwachten in dustrialisatie van een groot deel van Drente, rijzen er tal van problemen, die om een oplossing vragen en by de op lossing, waarvan ook grote katholieke belangen op het spel staan. Daarom heeft Z. Em. Kardinaal de Jong het nodig ge acht, een priester aan te stellen, die zich oriënteert omtrent de aan de orde ko mende vraagstukken, zoals onderwys, ontwikkeling en ontspanning, ziekenver pleging enz., en die Z. Em. van advies dient by het voorbereiden van beslissin gen. Met deze taak heeft hij nu belast de zeereerwaarde heer G. C. J. Hutjens, pastoor te Emmen, aan wie de titel is gegeven van „Aalmoezenier voor de So ciale Opbouw" in Z. O. Drente. door BRAM VERSCHOOR 15) „Zoek, Bram, zoek de wond, waar door het rechter voorwiel een schok kreeg, die het opeens deed zwenken." Hij zweeg, hield even op het wiel te draaien, keek voor zich uit. „Maar waar. om?.,,..." zei hij. Hij voltooide die vraag niet, haalde lichtelyk de schouders op. „Kyk jij aan die kant, Bram, dan neem ik deze voor myn rekening." Hy duidde op de rechterhelft van het loopvlak, hield dus de linkerhelft voor zich. Verwachtte hy dan juist déAr een aanwyzing? Dat hy het interessantste voor zich behield, sprak immers vanzelf. Hy draalde het wiel, zeer langzaam dit maal, gebruikte de vrye hand, om over het bandrubber te strijken, het hier en daar in te drukken, waarbij hy dan ge spannen toekeek. Ik deed het hem na Hy zocht thans blykbaar naar een klein gaatje. Ook ik zocht daar naar en be- paalde mün aandacht bij de band, Totdat een uitroep mij het zoeken deed staken. „Hier, Bram, kijk eens hoe keurig? Ik dacht al dat het dddr moest zitten, hier juist In de schuinte, kijk. Dan zou het me al heel erg tegenvallen, als ik het verder mis had. Dat is nou pech, dat je de wagen niet kunt Inkruipen, om te zoeken naar gereedschap. Enfin, mis schien sleurde de dokter dat toch niet overal mee naar toe. Dan moeten we ons maar behelpen. Heb jy iets, dat als bandenllchter kan dienst doen?" Ik begreep niet, waarom hij die heb ben wilde, doch ik vroeg het niet ook. Ik tastte myn zakken na. Een zakmes, een sleutelbos, een flesopener. Ook Arie zocht. Tenslotte behielp hij zich met de grootste sleutels die wij bezaten. „Hou vast," commandeerde hy. „Het is geen fietsband, en zelfs daarmee zou je tobben, als je het met sleutels moest stellen. Laten we tonen, dat toewijding 't beste gereedschap vervangen kan. Ja, ja, houden zo, Bram. Als je vuil wordt, de benzinekraan maakt je weer schoon en al werd je niet schoon, dan deed het er nog niets toe. Want nu gaat hef er om, of dokter objectief of subjectief worden zal. Trekken, Bram. 't eerste is het ergste, alle begin is moeiiyk. Zo, au verdorie, je haalt er je handen by open Enfin' nou komt de rest ook wel. Mooi zo, Bram, nou schuiven. Als de politie wist, wat wij hier aan het doen zijn, zouden we heel wat te horen krygen, voordat we naar huis mochten gaan We maaien ze het gras voor de voeten weg. Zo, ja, maar nou zijn we er nog niet. Of, ja, toch, ik kruip er wel tussen. Myn mouw een beetje opstropen, houdt eens vast» Bram, prachtig." Hy wrong zyn rechterhand tussen velg en band door, zodat zijn vingers d» 'binnenband konden betas'en. Hij draal de het wiel nu niet meer, hield het in tegendeel stil, zodat het kleine, door hem gevonden gaatje bovenaan bleef. Ik hoorde hem krabbelen, kon echter alleen aan zyn gezicht zien, dat hy van zijn succes zeker was. „Daar hèb ik je," zei hij eensklaps. Hij wrong de hand uit de band en bekeek gretig het te voorschyn gebrachte voorwerp. Ook ik bekeek het. Het was een verwrongen stukje metaal. „Het had zich behoorlijk vastgebeten ln de rubber, tegenover 't gat natuur lijk," verklaarde Arie. „Maar waar om?Hy zei cjit op dezelfe toon als zo even, toen hy de vraag niet voltooid had. Waarom schoot die kerel niet hoger? Op de bestuurder?" „Schoot?" herhaalde ik. ,,Ja, natuuriyk, man. Dat is een ge weerkogel, dat zie je toch zó? En had je dan wat anders verwacht, sedert we weten, dat het wiel een schok moest hebben gekregen, zónder melkflesoen- lek?" „Nou ja," zei ik. ,,Wat, nou ja?" „Logisch, dat die kerel zó schoot, als hy de dokter op een nette manier het leven wilde uithelpen." „Zonder argwaan te wekken, bedoel je. Ja, dat is natuuriyk logisch. Ten minste, ais je succes vooropstelt. Maar hier is géén succes, want de dokter is niet om zeep. Verdorie, Bram, laten we die band er weer omheen tobben en als de weerlicht teruggaan. Vóórdat we iets anders gaan doen, gaan we de dokter overtuigen hiermee en hem aanraden, liever nog een weekje in het ziekenhuis te blijven." HOOFDSTUK VIII A. A. geeft raad De taxi bracht ons zo vlug weer terug naar het ziekenhuis, dat de portier ons ontving, alsof we iets vergeten waren. Toen Arie het verzoek deed, nogmaals by dokter Meertens te worden toe gelaten, bracht de portier, daar het blykbaar geen bezekur was, ons naar het wachtkamertje, dat we reeds kenden en liet ons daar enige tyd. We werden daarna ech ter zonder bezwaar toegelaten en aangezien we de weg naar de kamer van de dokter wisten, klopte myn vriend weldra aan. Er was stemmen- gerucht in het vertrek, dat verstomde, voordat de dokter „binnen" riep. Uit het bed keek het omwoelde ge zicht ons ietwat verveeld aan. Zodra de patiënt ons herkende, toonde hy echter duldelyk nieuwsgierige verras sing. „Dat is verbazingwekkend vlug," zei hij. „Tenminste,-als het werkelijk over tuiging is, die u opnieuw hierheen voert. Intussen, ik heb het zelfs in myn praktyk niet drukker dan hier op myn ziekbed. U was nauweiyks vertrokken, of ik kreeg wederom bezoek. Ik zou dat veel prettiger vinden, als ik me niet zo toegetakeld voelde met die lappen om het hoofd. Maar laat ik u voorstel len „Laat ik u, zoals men dat patiënten behoort te doen, de moeite besparen," vie] myn vriend, eveneens lichtelyk iro nisch, hem in de rede. „Ik had reeds de eer, kennis met mevrouw te maken." De dame naast het bed glimlachte. „U bent aan elkaar gewaagd," zei ze. Ben bedekte terechtwyzing was het, dat ironie niet bepaald de toon in 'n zie kenvertrek mocht beheersen. Haar glim lach. trachtte een in haar blik verraden nieuwsgierigheid te maskeren. Met ingang van 24 Nov. a.s. zal steen kool uit het Ruhrgebied mogelijk 300.000 ton per maand krachtens oen gisteren bekend gemaakte overeen komst tussen Nederlandse en Anglo- Amerikaanse autoriteiten, via Rotter dam worden verscheept. De kolen zul len in Nederlandse aken via de Rijn worden vervoerd. De Lage Landen hebben maandenlang getracht een aandeel in het verkeer, dat via Bremen, Hamburg en Emden liep. te krijgen. De zendingen, die van nu af aan via Rotterdam zullen lopen, zouden oor spronkelijk door de haven van Emden behandeld worden. In de mededeling werd gezegd, dat de aanvang van het verkeer via Rot terdam- (24 Nov.) afhankelijk zou zijn van het peil van de Rijn. Een grote veesmokkelaffaire is by toeval ontdekt Belgische douaniers von den namelijk op de weg van Eindhoven naar Rijckevorsel een met koeien be laden vrachtwagen, die in een sloot was gereden. De wagen,was verlaten, maar aan de hand van gevonden papieren konden de eigenaars worden opge spoord. De Nederlandse Opsporingsdienst kreeg een sein van de Belgische Gen darmerie en haalde de zes gevonden koeien weer terug. Inmiddels is reeds overgegaan tot arrestatie van verschil lende personen. Dat kèn. Met dat luttele beetje Kruschen Salts, iedere morgen in Uw eerste kopje thee. Dat geeft nieuwe krachtaan Uw bloedzuiverende organen; 't bloed gaat weer sneller stromen; onxuiverhedeh, die zich nu vastzetten, krijgen dan geen kans meer, want ze worden afgevoerd, regel matig en grondig. De weldadige gevolgen blijken al gauw. Uw pijnen worden min der en de aanvallen nemen ln aantal af; elke dag voelt ge U méér monter en op gewekt, na een nacht van weldadige rust. Uw levenslust keert weer, kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Dro gist.. (Advj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3