Krantenoorlog in Berlijn Nederlander in Sovjetblad beschuldigd „LONDEN" IN DE KAMER Enquête vrijwel niet meer tegen te houden WIJ WILLEN WEL NAAR HUIS MAAR.... HIER IS GEEN RECHT wf Eén in de strijd tegen Rome VREDESVERDRAGEN GESCHONDEN Pfeiffer in Wenen Prof. Romme wil beperking 248 doden en 745 gewonden „Ik zou het gevoel hebben dit volk te hebben verraden, overgeleverd, aan misdadige elementen Wanbegrip heerst in Nederland r r: Het weer Ontstemming over radio uitzending „Voiendam" naar Indië DEMARCATIELIJN II VOOR GOEDE ZAAK GESTREDEN J RepubL memoranda aan Commissie van Drie Postvervoer per hef- schroef-vliegtuig Tot hoofd en hart V. DONDERDAG 6 NOVEMBER 1947 71ste JAARGANG No. 23993 Katholiek personeel voelde zich gekwetst Kwestie voor de V.N.? Onrust in Boedapest Sfipi Met 2100 militairen SINDS „STAAKT HET VUREN" „Kota luiten" Vertrouw op je commandant Nog geen beslissing over plaats van besprekingen Sjarifoeddin in Batavia LEIDSE SPAARZEGELKAS GELIQUIDEERD Tekort van f 100.000 BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Misschien zijn we wat argeloos ge weest, maar we meenden, dat het anti-papisme, dat eeuwenlang hoogtij in Nederland heeft gevierd en de politieke samenwerking vaak heeft vergiftigd, sinds zijn laatste hevige uiting in het openbare leven, bij de afstemming n.l. op 10 November 1925 van het Ne derlandse gezantschap bij het Vaticaan, zoal niet geheel verdwenen dan toch in zeer sterke mate op de achtergrond was geraakt. Daartoe heeft ongetwijfeld ook in de oorlogsjaren het gemeenschappe lijk verzet der kerken tegen de Duitse overweldigers medegewerkt, die terecht in het Christendom het hechtste bol werk tegen de nationaal-socialistische ideologie zagen. Deze strijd is echter niet ten einde, want in de plaats van het nationaal-socialisme treedt in alle felheid de communistische ideologie van de Sowjet-Unie naar voren. En wéér zal het Christendom het stevige bastion moe ten- vormen, waartegen het godloze com munisme te pletter zal lopen. Het is daarom voor ons een teleur stelling in deze ure des gevaars, als op een gegeven sein, verschillende protes tantse bladen een aanval te zien richten op de Katholieke Kerk in het algemeen en op de Katholieke Kerk in Nederland in het bijzonder. Gisteren hebben wij de scherpe aan val op de R.K. Kerk van een blad, waar in dominé's, die de politiek van de Par tij van de Arbeid zijn toegedaan, gere geld schrijven, gesignaleerd. Zou dit een alleenstaand geyal betreffen dan behoef de dit, hoe betreurenswaardig ook, geen reden te zijn er dieper op in te gaan. Dit is helaas echter niet het geval. De aanval geschiedt niet alleen van links, maar ook van rechts. In de strijd tegen Rome hebben uiterst links en recht» elkaar gevonden! Een eerste symptoom hiervan was reeds te vinden in de critiek, die het dagblad „Trouw" uitoefende op de plaats, die Zijne Eminentie Kardinaal De Jong bij de opening der Staten-Ge- neraal innam. In zijn artikel „31 Octo ber", naar aanleiding van de Hervor mingsdag,- wijst het blad wederom op de tegenstelling tot het Rooms-Katho licisme: „Er is een tijd geweest in Neder land, aldus „Trouw", dat dit accent niet zwaar gevoeld werd. Dat men het Rooms-Katholicisme niet meer zag als een bedreiging van de Kerk der Reformatie. Tegenwoordig is dat wel iets an ders geworden. De Rooms-Katho- lieke kerk is in Nederland zeer werkzaam en zeer levend. En dat werkt niet alleen in die kerk naar binnen, maar ook naar buiten. Ve len komen onder de indruk van het Rooms-Katholicisme. Opvallende overgangen naar de R.K. kerk ont breken niet. De omvang van het R.K. volksdeel neemt gestadig toe." Deze laatste alinea menen wij, katho lieken, al heeft „Trouw" het zo niet bedoeld, als een compliment te mogen beschouwen! Wel zeer anti-papistisch klonken de ■woorden, welke sommige domi né's op een Hervormingsdag te Drachten hebben gesproken. Ds. Olde- man uit Tiel, secretaris van de Evan gelische Maatschappij, gebruikte in een zeer onsympathieke rede als voornaam ste wapen slechts verdachtmakingen: „Brandstapels hebben gevlamd", aldus Oldeman, „en nog getuigen de .gebrandschilderde ramen van de Sint Pieter van de gruwelen in de Sint Bartholomeusnacht, waar 30.000 geloofsgenoten met medeweten van de priesterschap werden afgeslacht. Nog zit daar altijd de man, die zich plaatsbekleder van Christus noemt, maar die resideert met macht in bloed gedrenkt. Macht, dat is Ro me's oogmerk. Vraag het de pro testant, die in Brabant leeft. Onlangs heeft de regering geantwoord op vragen, haar gesteld omtrent een gevraagde ambtenaar, die R.K. moest zijn. Niet de regering heeft dr. Beel het antwoord ingegeven. De Bis schop! Brabantia Nostra, dat is „ons" Brabant, d.w.z. van de geestelijk heid." Ook deze spr. wijst het anti-pa pisme af, maar, zegt hij, Rome is er zelf de schuld van, omdat het zijn isolationisme en exclusivisme niet loslaat. «Rome hangt het .Duitse systeem aan, vervolgde hij, het systeem van het Herrenvolk: „Wij Roomsen zijn de beteren.". Vriendelijk zijn ze. wanneer ze in de minderheid zijn. maar is de meerderheid bereikt, dan is het uit met de vrijheid. Spr. zag het zo: Onder Schaepman zijn de katholieken geëmancipeerd, onder Kardinaal De Jong annexeren ze het land. Ds. Oldeman besloot: „Waar wij in vrede willen leven, zaait Rome haat. maar in organisatorische eenheid zullen wij onze stem verheffen om Rome een halt toe te roepen." In de Evangelisch-Lutherse kerk te Amsterdam richtte eveneens een domi- Vrijdag j.l. een felle aanval tegen de R.K. Kerk. Hij sprak over „De drei nende macht van Rome". Het zal wel geen toeval zijn, dat vrij wel tegelijkertijd van alle protestantse Sijden een aanval op. de Kerk van Rome Bericht wordt. Men kan slechts gissen haar de redenen van deze onverwachte en dikwijls onbekookte uitvallen. Is ejgen gemis aan eenheid, de gebleken e'gen onmacht verdere afbrokkeling te voorkomen, oorzaak dezer heftige ver bijten? Men noemt politieke macht der *>erk, wat in werkelijkheid geen poli tieke macht is. Men vervalt opnieuw in de fout, geen onderscheid te maken in de macht van de Kerkten de macht van de Staat. Wij komen hier op het ter rein, waarover reeds zoveel geschreven de verhouding van Kerk en Staat. 0 Kerk is onafhankelijk van de bur gerlijke staat, doch haar leden hebben lch wel degelijk aan het staatsgezag te Onderwerpen. Zij zijn immers lid èn van de Kerk èn van de Staat. Daarom ne- hjen ook Katholieken deel aan het be stuur van de Staat, doch zij mogen zich diet lenen tot het uitvoeren of ontwer- jen van maatregelen, schadelijk voor 6 katholieke godsdienst. Katholieken tinnen zich verenigen met andere niet- spn PartÜen wanneer zij gemeen- ohappeiijke belangen zoudenhebben T* tut deze verbintenis geen gevaar zou tstaan voor de ware' godsdienst. In Od Pra?t.i-'k zien wij bijv. in ons land sen *t?^tek terrein samenwerking tus- Van ~.atholieken en leden van de Partij Raïu ,e Arbeid. Doch er is een eigen liek Partij, omdat èn de Katho- datzelf ^n het Episcopaat menen, v,.. aar de belangen van de Katholiek S/ ,lgSt geSteId Z«n- Kerk men dus over de macht der zien an m°et men deze niet politiek Van' raaar als een gevolg beschouwen en i eenheid in geloof, bestuur Verko!e^g?Zag' Wat de protestanten Haar'Tzien ala het streven politieke macht is niets anders Van het vliegveld Ypenburgis een helicopter met post naar Brussel vertrokken. Het inladen der stukken, die ten behoeve van postzegelver zamelaars van een speciaal stempel zijn voorzien. Het eerste gevolg van de aankondi ging van een anti-communistische pro- paganda-actie door de Amerikaanse mjlitaire gouverneur, generaal Clay, is een verscherping van de toon, die de Berlijnse pers in haar beschuldigingen aan het adres der Oostelijke en Weste lijke geallieerden aanslaat. Men kan op het ogenblik spreken van een ware persoorlog, waarin de officiële Amerikaanse en Russische bladen voor gaan. Het blad van het Amerikaanse bestuur „Die Neiie Zeitung" publiceerde op de dag, waarop het Sovjet-gerecht het vonnis over de beklaagden in het proces Sachsenhausen uitsprak, een ar tikel over de toestanden, die op het ogenblik in Sachsenhausen zouden heer sen. In het kamp zouden thans 14000 mannen en 15000 vrouwen zijn opge sloten. Het blad zegt, dat in de vorige winter in Sachsenhausen dagelijks 35 tot 40 gevangenen stierven. Het Sovjet-blad „Tagliche Rundschau" heeft hierop geantwoord met een her haling van zijn vroegere beschuldiging, dat het Amerikaanse bestuur zwaar be laste Duitse financiers en industriëlen in belangrijke functies plaatst. Volgens het blad zijn deze financiers onaantast baar door hun relaties met Wallstreet. Van de uit internering vrijgelaten Duit sers noemt het blad Werner Carp, di recteur-generaal van het Haniel-con- cern. Het beweert, dat diens vrijlating is geschied op verzoek van de Neder landse industrieel Fentemer van Vlis- singen, die aangeduid wordt als „Ne derlandse economische Quisling»'. Onder het personeel van de K. R. O. is ontstemming ontstaan over de uitzending Vrijdag 31 October van het luisterspel „De Wartburg" van de N. C. R. V. Dit luisterspel, dat het leven van Maarten Luther tën grondslag had, werd die dag van de K. R. O.-studio uit met behulp van het technische personeel van de Ned. RadiOnUnie, dat in deze studio werkzaam is, uitgezonden. De strekking was echter van die aard, dat het katholieke perso neel er zich door gekwetst achtte. Daar om weigerde het de herhaling, welke gistermorgen zou geschieden, van deze studio uit te doen. Deze herhaling is der halve van de AVRO-studio uit uitgezon den. Bij de radioverenigingen bestaat overi gens een gentleman-agreement, dat pro gramma's, waarvan de inhoud tegen de overtuiging en opvattingen van een der omroepverenigingen indruist, niet in de studio van die omroepvereniging worden uitgezonden. Door een misverstand was zulks ditmaal toch geschied. Ter oriëntatie van onze lezers willen wij vermelden, dat bovenstaand hoor spel van de N.C.R.V. in hoofdzaak be handelde de gesprekken van Luther met zijn vrienden op de Wartburg. Ons is gebleken, dat Katholieke luisteraars zich geërgerd hebben over de wijze, waarop o.a. de kwestie van het ver lenen van aflaten behandeld werd. (Red.) dan een uiting van het universeel ka rakter der R.K. Kqyk. Vandaar ook de universele uitbreiding en invloed der Kerk. Dit in tegenstelling tot de pro testantse kerkgenootschappen, welke zoal niet in theorie dan toch feitelijk niet veel meer dan nationale kerken zijn. En wat het isolationisme en exclusivis me of met andere woorden de onver draagzaamheid der Katholieke Kerk be treft, wanneer men dit bedoelt in de betekenis van dogmatische onverdraag zaamheid, dus met betrekking tot de leer, dan heeft men inderdaad gelijk. Maar dit is geen verwijt. Zij is immers de ware Kerk en het is eigen aan de waarheid, alles te verwerpen wat met haar in strijd is. In zover is Zij inderdaad en moet Zij zijn onverdraag zaam, isolationistisch en exclusivistisch. Wij maakten slechts enkele kantteke ningen op de jongste protestantse aan vallen. Zij zijn verre van nieuw. De strijdende Kerk verdraagt deze aan vallen en beantwoordt ze niet met haat, maar met liefde door waar dit ook maar mogelijk is, de overvloeiende rijkdom van het geloof mede te delen. Wij gaan hirf onvermoeid mee door; met de mis sie-actie en ook de leken met hun Ka tholieke Actie. Zo gaan wij, ondanks tegenwerking van vele zijden, voort in de zekerheid van het bezit der waarheid en de vaste overtuiging, dat we mogen spreken niet alleen van de strijdende en lijdende, doch ook van de zegevierende Kerk. Het Britse dagblad „Die Welt" heeft zich tot nu toe buiten de persoorlog ge houden. De Duitse bladen doen er evenwel aan mee en een groot deel der in de Westelijke sectoren van Berlijn verschij nende bladen is thans regelmatig ge vuld met publicaties over toestanden in de Sovjet-zone. Welke risico's de Duitse journalisten, die de gegevens voor deze publicatie verzamelen, op zich nemen, blijkt uit de verdwijning van de mede werker van het in de Amerikaanse sec tor versehfjnende blad „Der Abend", Friede, die naar de Sovjet-zone is ge lokt en sindsdien spoorloos verdwenen. De Queen Mary, het 81.000 ton meten de Britse oceaan schip, dat volgens de dienstrooster Woensdag had moeten ver trekken, is door een staking vastgehou den in Southampton. Ruim 200 leden der bemanning vooral stewards en stokers, zijn in sympathiestaking gegaan met de zeelieden in Liverpool, die hogere lonen eisen. Lord Jowitt, de Britse Lord Chancel lor heeft in het Hogerhuis verklaard, dat Engeland overweegt het schenden der vredesverdragen door de satelliet staten van de Sovjet-Unie spoedig voor de Verenigde Naties te brengen. Lord Jowitt legde deze verklaring af naar aanleiding van een klacht van Lord Vansittart, vroeger de eerste di plomatieke adviseur der regering, over het lot der oppositieleiders in Oost-Eu ropa. Vansittart stelde voor, het gehele onderwerp aan de Verenigde Naties voor te leggen of een nieuw principe in de internationale betrekkingen in te voeren, volgens hetwelk verdragen, die geschonden worden, automatisch ongel dig worden, wanneer de benadeelde partij zulks wenst. In zijn antwoord zeide Lord Jowitt, dat Vansittart in grote trekken gelijk had. Hij stond echter geen nietigverkla ring der verdragen voor, daar de re gering het niet wenselijk achtte de di plomatieke betrekkingen met de satel lieten van Rusland te verbreken. Zoltan Pfeiffer, de leider van de Hon gaarse onafhankelijke partü, een der oppositiepartijen, is uit Hongarije ge vlucht en bevindt'zich thans in Wenen, aldus meldt de onder Amerikaans toe zicht verschijnende „Wiener Kurier". Pfeiffer werd vergezeld door zijn vrouw en dochter. Zowel.te Wenen als te Boedapest ge looft men, dat de ontvluchting van Pfeiffer door de Amerikanen is be raamd en uitgevoerd. In W^ense poli tieke kringen is men van mening, dat de vlucht van Pfeiffer en Mikolajczyk is gevolgd op een order uit Moskou om alle „gevaarlijke" politieke tegenstan ders in de Oost-Europese landen op te ruimen. Het nieuws van Pfeiffer's ontsnapping heeft te Boedapest onrust veroorzaakt in de gelederen van Pfeiffer's partij. Volgens Reuters correspondent te Boe dapest hebben verschillende leden ver klaard, dat zij uit de partij willen tre den en zich willen aansluiten bij an dere oppositiegroepen, voornamelijk bij de partij van pater Baloch. im;' Op het Velperplein te Arnhem is een ajscheidsparade gehouden van het 5e Bataljon van het regiment Prinses Irene, dat 26 November naar Indonesië zal vertrekken. De Chef van de Generale Staf luitenant generaal H. J. Kruis en de regimentscommandant luitenant kolonel J. F. van Kervel inspecteren de troep.. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft Woensdag behandeld het voorstel van de heer Van der Goes van Naters (Arb.), een enquête in te stellen naar het beleid der regering in Londen ge durende de oorlogsjaren. Over dit laatste ging het dan ook voor een aanzienlijk gedeelte op deze middag. De heer Van der Goes zelf had reeds bij de schriftelijke gedachtenwisseling doen blijken, dat hij de enquête niet wilde doen ophouden op de dag der bevrijding, maar dat hij haar wilde uitstrekken tot het einde van het laatste kabinet-Gerbrandy en het optreden van het kabinet Scher- merhorn—Drees, namelijk 20 Juni 1945. Dit was de heer Bierema, die overigens zeer voor de enquête geporteerd was, veel te kort. Hij wilde de hele periode van het kabinet SchermerhomDrees, dus de periode tot 23 Juli 1946 in het onderzoek betrekken, blijkbaar omdat hij nog wel eens gaarne harde noten wilde kraken over allerlei dingen, die in die tijd onder de tafel zijn geraakt, het Mi litair Gezag bijvoorbeeld. Doch, als er bepaalde kwesties niet voldoende bespro ken en gecontroleerd zijn in die tijd, dan is dit niet gekomen, omdat de volks vertegenwoordiging, althans de voorlopige Staten-Generaal, die 20 November 1945 het licht zagen, enigerlei parlementaire bevoegdheid misten. Prof. Romme gaf dan ook in overweging, de enquête te doen eindigen op de datum, waarop de tijdelijke Staten-Generaal, die met ge heel onvolledige parlementaire bevoegd heden waren uitgerust, overgingen in de voorlopige Staten-Generaal, dus 20 No vember 1945. Over die data is veel geharrewar ge weest. De heer Bierema diende zelfs met zijn fractiegenoten een amendement in met nog enige kleinere amendementen op het voorstel doch de heer Van der Goes hield strak vol, dat een dergelijke verlenging overbodig is en een geweldige verzwaring met onnodig werk ten gevol ge zou hebben. Meer oor, ofschoon ook niet snel, had de heer Van der Goes voor een ander denkbeeld van prof. Romme, n.l., dat de enquête zich weliswaar met het aan de Duitse inval voorafgegane beleid bezig houdt, doch slechts inzoverre dit in on middellijk verband staat met het daarop volgende. Prof. Romme legde trouwens over de gehele linie veel nadruk op de causa liteit, ook met betrekking tot de hoofdperiode van het onderzoek. Het heeft geen zin, redeneerde hij, een enquête te houden om verantwoorde lijkheden voor alles en nog wat vast te stellen. Men moet slechts die pun ten van het beleid onderzoeken, welke voor het heden nog van persoonlijke en zakelijke betekenis geacht kunnen worden. Beperkt men zich daar niet toe, dan gaat men veel te veel overhoop halen en dan heeft het meeste geen betekenis. Ook wilde prof. Romme een strikt objectief onderzoek en een ob jectief rapport. De enquête-commissie moet zich volgens hem van oordeel vellingen zoveel mogelijk, onthouden. Zij behoeft slechts net materiaal te leveren door de feiten en de toestan den vast te stellen. De heer Van der Goes heeft aanvankelijk ije causali- teitswensen van prof. Romme wat willen omzeilen, doch hij is er toch mee geëindigd, ze over te nemen. Over het geheel genomen kan men niet zeggen, dat de verdediging van de heer Van der Goes bijster soepel was.- Zo wilde hij bepaald niets weten van het door zijn fractiegenoot, mr. Donker, ge opperde denkbeeld, om van de enquête commissie een initiatief-voorstel te doen uitgaan, om de enquête-wet te, doen ver anderen met het oog op de omstandig heid, dat de enquête-commissie haar bevoegdheid verliest, als de Kamer ont bonden wordt, een gebeurtenis, die men tegen de volgende zomer tegemoet kan zien, als de commissie met haar werk nog lang niet klaar zal zijn. Toch steekt er iets in, want het is geenszins een wet van Meden en Perzen, dat de volgende Kamer de bevoegdheid weer aan de com missie zal verlenen; het is evenmin zeker, dat het dezelfde commissie zal zijn en zo vallen er nog wel meer on zekerheden te bedenken, die men zou kunnen voorkomen door de enquête-wet té wijzigen. De heer Van der Goes neemt deze bezwaren evenwel licht. Over het voor en tegen van het hou den van de enquête is natuurlijk ook nogal wat te doen geweest. Nu is het zeker, dat er een ruime meerderheid vóór het voorstel is. Alleen de anti- revolutionnairen en de christelijk-histo- rischen zijn er tegen, doch bij eerstge- noemden schijnen de meningen zelfs verdeeld te zijn. (Vervolg op pag. 3 Verwachting tol Vrijdagavond: In de nacht plaatselijk vorming van nevel of mist en hier en daar lichte nachtvorst. In het uiterste Noorden van het land nog een enkel buitje, overigens droog weer en min der bewolking dan vandaag. Iets kou der. Weinig wind. Zon 7.44—17.03, maan 0.40—15.34. Woensdagmiddag omstreeks half zes is het s.s. „Voiendam" uit de Merwe- haven te Rotterdam naar Indië ver trokken met 2100 militairen aan boord, van wie ongeveer tien procent kader. Dit contingent troepen, dat met een vijftal treinen en enige autocolonnes naar het schip werd gebracht, bestaat uit mari niers en twee bataljons infanterie. De manschappen staan aan boord onder bevel van luitenant-kolonel Heldoom. In tegenstelling tot andersluidende berichten kunnen wij mededelen, dat de „Voiendam" niet de route langs de Kaap zal nemen, maar de gewone route door het Suezkanaal houdt. Alleen wordt er niet te Port Said noch te Suez aange legdzodat contact met de door cholera besmette gebieden vermeden wordt. Er zal nu te Algiers en in Aden water wor den ingenomen. Dank zij een oud vorderingsbewijs, dat ai van enige jaren her dateertkonóen mili tairen een woning in dc Emmalaan in de hoofdstad voor dc Dienst tan de kwartier- meester-generaal in beslag nemen, waardoor 2 gezinnen dakloos werden. Onder toe zicht van de marechaussee werd hun inboedel op straat gezet. Het gemeentebestuur traeht nu barakken o.a. in de Wibavtstraat te krijgen opdat 200 thans door militairen in Amsterdam gevorderde gebouwen kunnen vrijkomen. Van officiële zijde wordt medege deeld, dat in de periode van 4 Augus tus tot 31 October uit gerectificeerde gegevens van de militaire genees kundige dienst is gebleken, dat de Nederlandse verliezen in Indië be dragen 248 gesneuvelden, 745 gewon den en 19 vermisten. Het hospitaalschip „Kota Inten", met 550 repatriërenden aan boord, in hoofd zaak personeel van de Kon. Landmacht, L.S.K.. K.N.I.L., Kon. Marine en het korps mariniers, alsmede een klein aan tal burgers, wordt hedenavond in Hoek van Holland verwacht. We hebben zo juist met de veldpost wat kranten en knipsels gekregen en we hebben het ergens met dikke letters gelezen: „Zend de troepen naar huis. Stuur onize jongens onmiddellijk naar Nederland terug". Zullen ze het dan hooit begrijpen, daarginds in die kleine bedompte kamers, achter hun schrijftafels bij een kopje thee en een diepzinnige haal aan de pijp? Zeker, we willen best naar huis, wc willen graag naar huis, liever vandaag dan morgen, maar als wij naar huis gaan dan zullen we een beetje beschaamd en verbitterd terug komen, omdat wij altijd het gevoel in ons dragen vah een verzaakte plicht en altijd weer die vraag zullen horen; „Toelong, toewan,.daarginds is geen rechtzo vervolgt de schrijver Willem Brandt in zijn boek „Demarcatielijn". e weten het, de mannen, die ons regeren weten het en trachten aan de conferentietafels door wanhopig langdurige onderhandelingen en ingewikkelde overeenkomsten het recht te herstellen voor allen in dit land en zonder aantasting van het ideaal der vrijheid, dat in het hart van dit volk tot leven is gekomen. Maar wat voor de con ferentietafels te Batavia geldt, geldt nog steeds niet voor de duizenden, zeker wel tienduizenden, die ver weg in het binnen land het recht blijven verkrachten tot schade van de eigen zaak. En hoe langer het duurt, des te duide lijker wordt het, dat zij niet zullen af laten vóór wij diegene, die met hun ge stolen Japanse wapens en een door haat of eigenhaat vertroebelde geest het land in onrust houden, met de sterke arm hebben doen weten, dat ook de vrijheid haar banden, haar grenzen en plichten kent. 's Avonds vertelt een van ons, die met de militie is meegekomen: „Toen ik in Nederland werd opgeroe pen, had ik de pest in, eerlijk, ik wou niet naar Indië. Ze hadden me de kop gek gepraat, op vergaderingen en in blaadjes, ik wou geen moordenaar zijn, geen onderdrukker van een vrij volk. Hoe hebben we zelf niet geleden onder de Duitse terreur en nou zou je hetzelfde doen da" ginds? Ik had zin om onder te duiken, maar tenslotte heb ik het toch maar gelaten, alleen omdat ik te laf was om de gevolgen daarvan te dragen. Ik ben gegaan, maar ik dacht: ik los geen schot, dat verdom ik, daar krijgen ze mij niet toe. Maar nunu ièF alles ge zien heb, nu is het toch allemaal heel anders en ik heb er geen spijt van. Ik erger me alleen om die brieven, die ik krijg van. die lui daarginds in Neder land, die het toch nooit zullen snappen, omdat je er midden in moet hebben ge zeten om het te geloven, omdat je het moet hebben meegemaakt. En als ze ons nu op dit ogenblik allemaal naar huis stuurden en ik kwam terug dan zou ik mezelf een nog grotere lafbek vinden dari toen ik in Nederland niet durfde onder duiken en deserteren. Want ik zou het gevoel hebben, dat ik d\t volk hier in Indië verraden had, dat ik ze de kans ontnomen had, om in vrede en vrijheid te leven, overgeleverd aan losgebroken misdadige elementen, die de wapens heb ben en fanatiekelingen met grootheids waan". „Maar als we straks terug komen", zo vervolgt de schrijver, „zal het zijn als eerlijke mannen, die voor een goede, eerlijke goede zaak hebben ge streden. Die iedereen recht in de ogen kunnen zien. Al roepen ze honderd maal „moordenaar", al overladen ze ons mêt verwijten, al beweren ze, dat we voor het „imperialisme" en het „kapitaal" en voor de onderdrukking van een volk hebben gevochten. We laten ze praten. Misschien moeten we een beetje medelijden met ze hebben. Ze begrijpen immers niet welk een offer we gebracht hebben en voor welk menswaardig doel. Ik kom in het kampement, ik gooi mijn rommeltje op een wrakke stoel, zet mijn sten naast mij bij het veldbed, rek mij eens uit, de handen onder het hoofd en kijk naar de balken. „Joop, hoelang moet dit nog duren?" „Geef me een sigaret". „Hier! Hoè lang moet dit nog duren?" „Ben ik de Commissie-Generaal?" „Klets nou niet, het gaat toch niet langer zó?" „Vertel eens wat nieuws". „Ik verdom het verder, we moeten over die demarcatielijn". „Jij wel. Je bent soldaat". „Ja, en ook nog mens". „En soldaat". „Maar dit is toch onhoudbaar. Dat kan toch niet, dat ma« toch niet?" Toen onze jongens ergens bij Soerabaja een kampong van de terroristen hadden bevrijd en de rustige bewoners waren terugge keerd, kwam een oude Javaan bij onze nabij gelegen wachtpost en hij vroeg de sergeant met hem mee te gaan naar zijn woning. De man maakte geheimzinnige ge baren, deed zenuwachtig en schuw en het zaakje zag er nog al ver dacht uit, zodat de sergeant een soldaat ter dekking meenam. Zij kwamen bij zijn huisje, dat hij zo juist weer betrokken had en hij sloot de deur. Daarna begon hij de houten vloer open te breken. Hij groef wat in de grond en haal de er een koperen doos uit, die hij op een wankel tafeltje zette. Daar na opende hij deze met bevende handen. In de doos lag een oud vergeeld portret van H. M. de Ko ningin. „Radja Wilhelmina", fluis terde hij schor, „ik heb Haar por tret vijf jaar lang verborgen ge houden." De tranen stroomden over zijn wangen; daar brak het heimwee los naar een tijd van rust en recht en veiligheid, waarvan Zij hei symbool was. Sergeant en soldaat hebben gesalueerd. „Pieker er niet over". „Ze kunnen ons beter naar huis stu ren". „Goed zo, wilt u met de „Oranje" of prefereert u de Skymaster?" „Desnoods lopen; we zitten hier toch voor niks". „Onzin, je schrijft iedere dag een brief naar je meisje, het wordt een complete liefdesroman. Wanneer komt er weer post?" „Morgen. Heb je nog nieuws gehoord? Wat doen ze in Batavia?" „Praten". „Hoelang moet dat nog duren. Waar om doen we niks? Waarom geven we de republikeinen aan de overkant kans om te branden en te moorden?" „Je moet het allemaal in groot ver band zien". „Daar schieten die arme bliksems, die je vandaag gezien hebt in die dessah, véél mee op". „Vertrouw op je commandant. Jij bent soldaat. Jij moet wachten. Een soldaat moet altijd wachten. Maar je moet ook vertrouwen hebben. Wat jij weet, weien ze óók wel en misschien nóg een tikje beter". De Commissie van Goede Diensten heeft te Djokja een verklaring uitge geven. waarin gezegd wordt, dat nog geen beslissing is genomen omtrent de plaats, waar de Nederlands-Indo nesische besprekingen zullen worden gehouden. Gisteren hebben de repu blikeinse autoriteiten in een verga dering voorstellen dienaangaande in gediend. De Commissie heeft op verzoek van de partijen eveneens voorstellen gedaan, welke alle nog door het Nederlandse contact-lichaam te Batavia moeten wor den besproken. De republiek heeft aan de Commissie van Goede Diensten verder nog een tweetal memoranda Voorgelegd, hande lend over de procedure voor de komende besprekingen en voor de uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad van 1 November. Deze memoranda zullen aan het contact-lichaam te Batavia wor den voorgelegd. Hedenmorgen keerde de Commissie van Goede diensten uit Djokja in Bata via terug. Setiadjit, Gani, Hadji Salim, Leimena. alsmede de vice-minister van Voorlichting, Latif. en de voormalige minister van Voorlichting. Natsir arri veerden eveneens te Batavia. Tamzil is in Djokja achtergebleven, zo meldt Aneta. A. P. seinde hedenmiddag, dat ook Sjarifoeddin met de commissie in Batgvia is aangekomen. Op 'een persconferentie hedenmiddag te Batavia hebben twee leden van de Commissie van Goede Diensten. Graham en Kirby, aangekondigd, dat de repu blikeinen een „compliance committee'' hebben ingesteld om de instructies, ver vat in de resolutie van de Veiligheids raad om d vijandelijkheden te staken, ten utvoer te brengen. „Ik heb goede hoop op een oplossing", zei Graham. De Eerste Leidse Spaar- en Betaal- zegelkas heeft haar betalingen gestaakt. Er is een tekort tot een bedrag van f 100.000, waardoor tal van kleine spaar ders zijn gedupeerd. De politie heeft de firmanten in arrest gesteld. Woensdagmiddag is van de natio nale schietbaan te Schaerbeek een hefschroefvliegtuig „Sikorski S 51" bestuurd door S. E. Singer met een lading van 53 kg. post naar Den Haag vertrokken. Bij het vertrek waren de heren T. van Houwelin- gen, directeur-generaal der Neder landse P.T.T., en Frits Diepen aan wezig. De afstand van Schaerbeek naar Ypenburg (130 K.M.) werd in 55 minuten afgelegd. Laat u niet spoedig afschrikken, als gij tot de overtuiging zijt ge komen, dat gij moet handelen. Al is het weer slecht, dan kan het klimaat nog gunstig zijn. J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1