Lagere school met huishoud- opleiding Zondagviering en kermis De strijd voor onze kath. beschaving" R.K. BUREAU VOOR BEROEPSKEUZE GEOPEND Philomena-school heeft de primeur Nieuwe geldleningen goedgekeurd Een grote bloei van cultuur is komende Hoe spelen de R.K. clubs? T.N.I. brengt mijn tot ontploffing AGENDA Behartigenswaardige woorden van deken J. J. A. Kuilman distributienieuws Onderscheiding voor de heer Th. Steman Geen Butlin-kamp te Zandvoort voKdwyjpiüfig. Vier Nederlanders gedood DONDERDAG 6 NOVEMBER 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING DE NIEUWE BURGEMEESTER Wat anderen ervan denken HERMAN BOUBER GEHULDIGD „Opvoering van „De commensaal" „Vicit Vim Virftis" Uitspraken Rechtbank DE NACHTEGALEN 12V2 JAAR GEMEENTERAAD HAARLEM 99 WEHRMACHTSAANNEMER KRIJGT f 100.000 BOETE Examen voor costuumnaaien Zijn Ged. Staten bevoegd? SANTPOORT Bonkaarten afhalen Raadselachtige iWordt vervolgd) Zwemcompetitie seizoen 1947-1948 begint BESOMMINGEN GEDRUKTE MARKT Met een symbolische daad. de wijding van een St. Jozefbeeld, beeft Haarlems deken, de hoogeerw. heer J. J. A. Kuilman, Woensagavond het R. K. Bureau voor Beroepskeuze aan het Prinsen Bolwerk no 1, geopend. De voorzitter van dit bureau, kapelaan F. Heemskerk, zette in zijn openings woord uiteen, dat de St. Jozef moet wor den gezien als patroon van het werk, dat deze avond begonnen wori|t. Spr. nep de zegen van deze heilige in voor het werk in het belang van de Haarlemse Jeugd. De deken bracht dank aan kape laan Heemskerk en de jeugdverenigingen ais initiatiefnemers. Spr. was ervan over tuigd dat de opening van het bureau voorzag in een dringende behoefte. Als deze zegswijze ooit waar is geweest, dan zeker bij het in gebruik nemen van dit bureau. Haarlem is een stad met allerlei behoeften door zijn inwoners van aller lei genre en een jeugdbevolking, die de aandacht vraagt van allen, die zich in teresseren voor de opvoeding van de jeugd. Als kapelaan hai spr een oud pastoor, die eens zei: ,,Er komt veel e veel intellect in de wereld. Spr. geloofde De redactie van ,.Het Parool" heeft een soort opinie-onderzoek gehouden betref fende de benoeming van mr. P. Cremers tot burgemees. er van Haai lear:. Aan ver schillende raadsleden stelde zij de vraag: „Wat denkt u van de benoeming van een katholiek?" „Wij staan niet op het standpunt, dat, nu er eenmaal een P. v. d. A.-burgemees- ter in Haarlem is geweest, er ook altijd een moet blijven", zei de heer W. F. Happé, federatie-secretaris van de Partij van de Arbeid. ..Deze benoeming klopt niet in verhouding tot- de politieke en geestelijke gesteldheid van de Haarlemse bevolking en zij brengt een verkeerde sa menstelling van het college met zich mee- Waarschijnlijk zal* onzerzijds de wense lijkheid worden geuit om een wijziging in de samenstelling van het college te krijgen". De heer W. C- Bakker, fractie-voorzit ter van de A.R-, achtte een katholiek bur gemeester niet onjuist. „Weliswaar is de P. v. d. A. sterker vertegenwoordigd, maar zij is ook veel heterogenen De ka tholieken hebben nu eens recht op een burgemeester". Majoor Ch. de Vries, fractie-voorzitter van de C H.U. had zeer zeker bezwaar tegen de benoeming van een katholiek burgemeester. ,.In zekere zin zijn de Her vormden hier zelf aan debet. Als zij in 1946 niet met doorbraak-ideeën waren gekomen, dan hadden de protestants- christelijke partijen meer zetels en dus meer invloed gehad". De mening van de katholieke raads leden heeft het blad niet gevraagd.... In de rij van jubilerende acteurs en actrices heeft Herman Bouber gister avond in de Stadsschouwburg ook zijn plaats ingenomen. Het publiek was in grote getale opgekomen om Bouber's to neelspel „De commensaal" te zien en hem daardoor te bewijzen, dat men zijn 40-jarig toneeljubileum ook in Haarlem niet onopgemerkt voorbij wilde laten gaan. Er was geen huldigings-corrité en er waren geen toespraken, maar het ap plaus was meer waard en bovendien ging de feesteling beladen met bloemen naar huis. Deze toneelgroep, die zich hoofdzake lijk op volkstoneel toelegt, bezit een aan tal uitstekende krachten, die goed aan voelen hoe het hart van het volk klopt in de stegen en sloppen van de grootstad, die in de huid kunnen kruipen van een zeeman, die aan de wal is, van de vrou wen, die achter blijven, van de humoris tische Amsterdamse werkster en de opge wekte aanplakker van reclamebiljetten. Bouber kende de-mensen waarover hij zijn toneelspel zou schrijven en hij kende de mensen van zijn troep, die het zouden spelen, waardoor een interessant geheel verkregen werd. In een stadskroeg speelt het begin van het drama zich af: een vrouw met twee kinderen is zestien jaar geleden door haar man verlaten en intus sen hertrouwd met een drinkende zee man. De eerste man komt terug en wordt commensaal bij het echtpaar, met alle conflicten, die daaruit voortvloeien. Dan gaat de commensaal, die de vrijheid blijft wensen, weg en het incident is ge sloten. Emmy Arbous schonk ons als de vrouw, die moest kiezen, een ontroerende creatie: Herman Bouber tekende de zee man tot een goed. maar beklagenswaar dig type en verder sloten Hans Tie- meyer, Annie Langenaken, Piet v. d. Meulen e a. zich prachtig bij deze hoofd figuren aan. Een genotvolle avond met waarlijk groot toneel. v. W. De trekking van de loterij van boven genoemd R.K. Haarlem's Kamerorkest zal geschieden 17 November, des avonds 7 uur, in het wijkgebouw Molenaarstraat 18, ten overstaan van notaris G. F- M. Roozen. Hedenmorgen deed de Haarlemse rechtbank uitspraak in de zaak .egen de 26-jarige K. C. de B. uit- Amsterdam, die zich twee weken geleden had te verantwoorden voor de moordaanslag op een verpleegster te Santpoort. Con form de eis veroordeelde de rechtbank de B. tot een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek. De 18-jarige monteur'Th. J. S., die met zijn vrachtauto in botsing was ge komen met een motorrijder, waardoor deze laatste werd gedood, werd vri] gesproken van de hem ten laste geleg de schuld. Vrijdag 7 November Haarlem (Vleeshal) uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen rest 1Q. Heemstede (Binnenweg 160) uitreiking bonkaarten en schoenenbonnen 912-0 Sche en 2—4.30 u. Schie—Scho. Zandvoort (Haltestraat) uitreiking bonkaarten en schoenenbonnen IJN. 9—3 uur, niet. dat er te veel Intellect in de wereld is. maar te veel mensen, die meenden te moeten gaan studeren. Beter was het. als meer jongelui zich getrokken werden tot ander werk. Wanneer we zien hoeveel lyceïsten en Mulo-leerlingen er zijn, zowel Jongens als meisjes, staan we verrast over die zucht naar wetenschap, maar we weten bij ervaring hoeveel er reeds gestruikeld zijn, aldus spr. Vele ouders achten zich aan hun stand verplicht om hun kinderen eenvoudigweg maar te laten leren. Ook in de arbeidsstand zijn er veel vaders en moeders, die er prijs op stellen, dat hun kinderen maar gaan studeren. Dit noemde spr. een foutieve gedachte bij de opvoeders van onze jeugd. Men moet de kinderen zoiets niet opdringen, maar altijd rekening houden met dat wat schuilt in het verstand en de verlangens der kinderen. Tot nu toe was er in Haar lem geen practisch hulpmiddel, maar deze avond en dat verheugde spr. bij zonder is dit aan Haarlem en omge ving geschonken, met dit bureau. Spr. hoopte, dat de ouders er van doordrongen zouden worden, dat het in het belang is van hun kinderen ze in de hoogste klasse der lagere school te laten testen. Met het afsmeken van Gods zegen over de arbeid van dit bureau, besloot de deken zijn toespraak. Onder de aanwezigen bevonden zich naast het bestuur en de vertegenwoor digers der jeugdbeweging, prof. Alph. Steger, de voorzitter van de vereniging van hoofden van scholen, de heer Peters en de tweede voorzitter van de R. K. Middenstandsvereniging.»de heer Alders, die een lans brak voor een goede keuze van vakarbeiders. Bioscopen: Rembrandt: Acht professoren en één meisje (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Cinema Palace: De Sleutels van het Koninkrijk (14 j.), 2.30. 6.30 en 9.15 u; Luxor: De Jantjes (a. 1.), 2. 4.15. 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Walvis in zicht (a. 1.), Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u. en in de week 2.30, 7 en 9.15 u. City: Gekooide Jeugd (a. 1.), 2.15, 4.30. 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De Vrou welijke Tarzan (a. 1.), 2.30, 7 en 9,15 u. Donderdag 6 November: Schouwburg: Ballet des Arts de Paris, 8 uur. Goncertgebouw: Piano-recital door George van Renesse, 8 uur. Begijnhofkapel: Liederenavond Didi Sanders, 8 uur. De heer Th. Steman, chef van de afd. Alg. Zaken ter Prov. Griffie, is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau Dit was de heugelij ke tijding, die de Commissaris van de Koningin, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, gisteren in de vergadering van het College van Ge deputeerden mede deelde. De nieuwe of ficier, die zich o.a. grote verdiensten heeft verworven in de A.R.K.A. en in de R. K. Bond voor Gro te Gezinnen, werd op'hartelijke wijze toe gesproken en gecomplimenteerd. De heer Steman, die reeds 42 jaar bij de Prov. Griffie- werkzaam is en een nauwgezet ambtenaar genoemd wordt, werd tot- chef van Algemene Zaken be noemd in Februari 1941. Mej. Cis Kampmeijer, de onvermoei bare leidster van „De Nachtegalen", heeft van de jubileumuitvoering, die het 12$-jarige zangkoor gisteravond in de Tuinzaal van het Gem. Concertgebouw ten bate van de T.B.C. gaf, iets bijzon ders gemaakt. Niet alleen dat zij een aantrekkelijk en gevarieerd programma heeft samengesteld, maar zij heeft bo vendien iets aardigs bedacht voor alle bezoekers, aan wie ze een feestelijke bloemencorsage en, na een gezellig voor- drachtje van jonge bakkertjes, ook koekjes liet aanbieden. Voorts werden de ere-leden van het koperen koor ge huldigd en mej. Mia Kampmeijer, die, behalve de pianobegeleiding nog vele andere werkzaamheden voor „De Nach tegalen" verricht. En nu de prestaties. De jeugdige zan gertjes zongen, vooral in het begin, allerliefst. Het K.L.M.-lied sloeg zelfs in aan de andere kant van het podium. De kleine meisjes onderscheidden zich in „Bij Oma" en „Poppenmoedertje". Vermakelijk was het liedje „Vreemde talen", waarvan het instuderen zeker veel van het onuitputtelijke geduld van mej. Cis Kampmeijer. die terecht vóór de pauze een hartelijke bloemenhulde in ontvangst moest nemert, gevergd zal hebben. De voordrachten hamen een belangrijke plaats in op het programma en, het moet gezegd, er werd over het algemeen met flair en met toewij ding geacteerd. „De bruidsvaart in de sneeuw" was een originele, kostelijke vertoning en het spreekt vanzelf, dat het romantische kabouterspel een aan dachtig gehoor vond en meelevende kindergezichten in de zaal. Pianospel van enkele leerlingen luidde de avond op. A. S. De St. Philomena-school in Haar lem-Noord kan met gerechtvaardig de trots de dag van gisteren een belangrijke datum noemen in de geschiedenis van haar bestaan. Als eerste van de katholieke Haarlemse scholen bezit zij thans een eigen huishoudklasse, waarin de meisjes van het 7de en 8ste leerjaar het lager onderwijl met een huishoude lijke opleiding voltooien. Het werd reeds lang als een bezwaar gevoeld, dat de meisjes uit Haarlem- Noord op zo'n verre afstand wonen van de huishoudschool op de Ged. Vol dersgracht, om welke reden men het plan had opgevat een eigen school in klein formaat in te richten. Ondanks de vele moeilijkheden was het gisteren dan zover, dat de .school" offcieel ge opend kon worden. In tegenwoordigheid van deken J. J- A. Kuilman, de kapelaans v. d. Togt en -Schipper en enkele -leden vap het kerk bestuur sprak pastWDr Van Eeden een kort openingswoord, waarin hij naar voren bracht, dat het niet alleen de be doeling moest zijn goede mensen te kweken, maar ook goede gezinnen. En 't is dan ook deze nieuwe school, die daar toe veel kan bijdragen. Heel veel dank bracht hij daarom aan de prometr-ice, Zr. Augustina, het hoofd van de school, deken Kuilman voor diens bemoeienis, de moeder-overste Zr. Adrienne en ten slotte de heren' Bottelier en Ebbing, die als architect en aannemer de inrichting van de lokalen verzorgd hadden. Deken Kuilman bracht daarna dank aan pastoor Van Eeden en sprak daar bij de hoop uit, dat de leerlingen na haar eerste opleiding deze op de school aan dê Voldersgracht zouden voortzet ten. Nadat nog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, maakten alle aanwezigen een rondgang door de schoollokalen. Zonder overdrijven kan men zeggen, dat vooral de schoolkeuken uitstekend geoutilleerd is. Voor iedere leerlinge is als het ware een keuken in het klein ingericht, en ware het niet, dat men zich wat de ingrediënten betreft min of meer zal moeten behelpen, dan z>ou men terecht kunnen spreken van een huis- houdopleiding in optima forma. Het zal voor vele Haarlemse jongens later een vreugde zijn uit de meisjes van Haarlem-Noord een vrouw te kun nen kiezen! Woensdagmiddag is dc Haarlemse gemeenteraad in openbare zitting bijeengekomen oiider voorzitter schap van de wnd. burgemeester, wethouder D. GeJuk. Bij de behandeling van de ingekomen stukken werd de heer J. H. Borger op verzoek, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, ont slag verleend als directeur van de incasso-, stortings- en ophaaldienst der gemeente, onder dankbetuiging voor de door hem in deze functie verrichte diensten. Hierna kwam een grote reeks hamer stukken aan de orde, zoals het aangaan van twaalf geldleningen tot een totaal bedrag van 10.000.000, waarvan de op brengst dient ter aflossing van het restant van enkele lopende leningen'; de opne ming van kasgeld in 1948 tot een maxi mum bedrag van ƒ12.500.000; de aan vaarding van enige waardevolle geschen ken voor het Frans Halsmüseum, het verlenen van medewerking voor de aan schaffing van leerboeken aan de St. Willibrordusschool, Overtóomstraat en de St. Veronicaschool, Anthoniestraat; verder de gemeentelijke vergoeding over 1944 aan de besturen van bijzondere scholen, het verhogen van het crediet voor de bouw van kanoloodsen, ruiling en aankoop van grond aan de Rfjks- Het Haarlems Tribunaal deed gisteren uitsoraak in de zaak tegen de 57 jari ge D. D. B.. directeur van een aanne mersbedrijf in Bloemendaal. Behalve dat B. lid was geweest van de N.S.B. en talrijke mantelorganisa ties, had hij tijdens de oorlog voor ruim 11 millioen gulden omgezet met werken ten voordele van de Duitsers. Het Tribunaal veroordeelde hem tot een boete van f 100.000 met ontzetting uit beide kiesrechten. Op het examen voor costuumnaa.en, dat een dezer dagen werd gehouden, slaagden: Ria Verver, Nelly Kleijn, Rie Jansen, Nelly Kuiken, Leny Peters. Rie Visser, Nelly Bes, Rie Braam, Rie Zieltje'ns, Willy Strijder, Alie Hoefsmit, Rie Vermeer en Corry Schoorl. Allen waren leerlingen van de R. K. Modevakschool aan de Rijksstraatweg. Het was een geboeid en aandach tig gehoor, dat gisteravond in het gebouw „Domi" te Overveen luis terde naar de lezing van-Anton van Duinkerken, welke deze hield voor „Katholiek Overveen" over het on derwerp: de strijd voor onze katho lieke beschaving. In een uitvoerig overzicht zette spre ker uiteen, hoe de katholieke godsdienst en daarbij de katholieke cultuur in ons land na de vrede van Munster, toen de „gereformeerde religie" tot staatsgods dienst werd verklaard, neergedrukt werd. De Republiek kende weliswaar geen bloedige vervolging, maar dan toch we] een achterstelling -van de katholieken, die fnuikend was voor de opbloei van enig godsdienstig en cultureel leven. Pas na het stichten van verschillende seminaria was er sprake van weder- cultivering. En als wij ons dan verbazen over de overdadige versierselen in de kerken van die dagen, dan dienen wij deze slechts te zien als een uitbundige uiting van verkregen gelijkgerechtig- heid. Nu zijn wij dan zover, dat wij vrij wel alles bezitten, waarvoor wij ge streden hebben, zowel op sociaal, charitatief, cultureel als godsdien stig gebied. Maar wat nti? Heel terecht stellen zich de jongeren van' heden deze vraag, als zij zien, dat als een voortvloeisel van het werk onzer emancipatoren cultuur dikwijls niets anders is dan een verlengstuk van ge- loofspropaganda en geloofsverdediging. En het is geen wonder, dat zij zich af vragen: hebben onze voorouders niet gedwaald? Zijn wij-wel op de goede weg? Een twijfel rijst bij hen op, gericht tegen het katholieke volk zelf. De jonge kun stenaar vreest, dat een religieuze ont menselijking zal plaats vinden in ver keerde richting, in een steriliteit van beelden en formules. En deze vrees is gegrond, indien de katholieke cultuur niet wordt een zichtbaar maken van wat ons innerlijk beweegt. Van Duin kerken brak dan ook een lans voor deze mensen, die in hun werk oorspronkelijk heid willen leggen. De mensen schrik ken voor een moderne uitbeelding van Franciscus, afwijkend van .het stereo tiepe en onoorspronkelijke beeld. Zij zou den echter veel meer schrikken, wan neer zij Franciscus in levende lijve eens zouden ontmoeten! Spreker bracht daarbij als zijn over tuiging naar voren, dat, ondanks de crisis, waarin wij leven, een grote bloei van de katholieke cultuur komende is. Men zou er daarom goed a® doen, wan neer een kunstenaar iets „dwaas" naar voren brengt, daarvan kennis te nemen, omdat daaruit die komende bloei zou kunnen voortspruiten. straatweg en. de overneming van de hêrbouwplicht op grond aan de Zijlweg, welké punten alle werden goedgekeurd. De toekenning van subsidie over 1948 aan de afdeling Haarlem van de U.V.V. werd uitvoerig besproken. Verschillende raadsleden vonden het gevraagde be drag wan 6000 nogal hoog, ofschoon zij Allen gaarne erkenden, dat de U.V.V. in de afgelopen jaren veel en belangrijk werk heeft verricht. Mevr. Mensink (P. v. d. A.) werkte op, dat 1948 niet veel vastomlijnde werkzaamheden voor de U.V.V. vermeldde en de heer Schip pers (K.V.P.) constateerde, dat er van de eigenlijke sociale arbeid, door de vereniging in de voorbije oorlog en on middellijk daarna gepresteerd, niet veel meer overgebleven is. Spr. deelde na mens zijn fractie mede, dat hij niet tegen het voorstel was, maar toch wel bezuiniging op enige pasten wenste. Mevr. Averink (C.P.N.) en mevr. Schel- tema (p. v. d. V.) spraken beide over het karakter van de U.V.V.; de eerste meende, dat de vereniging breder van opzet moest zijn, de laatste bepleitte het permanente bestaan van de U.V.V., die tot taak heeft bij tijdelijke misstanden en schaarsten welke periodes, aldus spreekster, wanneer de ene is verdwenen door de andere wordt opgevolgd de burgerij in alle mogelijke opzichten van dienst aijn. Wethouder v. d. Wall zegde, toe, dat,waar er posten voorkomen, die besnoeid kunnen worden, dit zou ge beuren. Het voorstel werd z. h. st. aan genomen. Het volgende agenda-punt, de motie- Spek inzake het niet-betrekken van de Zondag bjj feestweken of andere festi viteiten, nam geruime tijd in beslag. De leden Spek, Bakker (beiden A.-R.) en enkele anderen verlangden, dat B. en W. bij het verlenen van directe of indi recte steun aan dergelijke gebeurtenis sen in hun vergunningen zouden be palen, dat de Zondag bij elk feestpro- gram uitgeschokeld wordt. De voorzitter deed de toezegging, dat men rekening zal houden met de ten aanzien van de Zondagsrust bestaande wensen, maar hij verklaarde tevens, dat B. en w. om- mogelijk gehoor konden geven aan het in de motie uitgedrukte verlangen. Het resultaat der stemming luidde 11 vóór (A.-R., C.H.U. en K.V.P., be halve kath. wethouders) en 23 tegen, zodat de motie werd verworpen. Ver volgens werd ook de aansluitende motie van het raadslid Voogd (P. v. d. A.), dat inhield: beperking van festi viteiten op Zondag tot die, welke niet of weinig luidruchtig zijn, in stem ming gebracht. Hierbij waren de stem men, zelfs in de verschillende fracties, zeer verdeeld. Met 19 tegen 15 stem men werd de motie van de hand ge- wzen. Ook het laatste agendapunt vermeldde een motie van de heer Spek c.s., na melijk ten aanzien van de kermisver makelijkheden, die steeds meer, in strijd met een in 1916 aangenomen voorstel, het karakter van een kermis krijgen, aldus de inhoud van deze motie. Het raadslid Bakker Schut (P. v. d. A.) zeide, dat men van Haarlem geen dode stad moest maken, waarbij de voorzitter zich aansloot. B. en W. waren de mening toegedaan, dat het besluit van 1916 niet werd aangetast en zien steeds nauw lettend toe, dat een en ander niet ont aard. Met 26 tegen 5 stemmen moesten de aanhangers van de motie de vlag strijken. De beslissing van Gedeputeerde Staten inzake het Butlin-kamp te Zandvoort heeft de vraag doen rijzen, hoe het moge lijk is, dat dit college de voorbereiding van het uitbreidingsplan voor Zandvoort in handen heeft. Immers, dit is een taak, die in normale gevallen door de gemeen te zelf wordt verricht. De zaak ligt zo: in 1939 stelde de gemeenteraad van Zandvoort een uitbreidingsplan vast, doch dit werd, naar aanleiding van in gebrachte bezwaren, niet door Gedepu teerde Staten goedgekeurd. De woning wet bepaalt, dat in een dergelijk geval de raad binnen een jaar een nieuw plan moet vaststellen' en dat dit anders door Gedeputeerde Staten zal geschieden. Het vaststellen van een uitbreidingsplan is een gewichtige zaak, die langdurige voorbereiding vergt. Het is niet te ver wonderen, dat Zandvoort daar niet bin nen een jaar mee klaar kon komen. Het plan is daarom in behandeling genomen bij de Provinciale Planologische Dienst, die thans blijkbaar voor het Butlin-kamp een incidentele beslissing van Gedepu teerde Staten heeft uitgelokt. Het piet doorgaan van de bouw van het vacantie-centrum wordt te Zand voort verschillend beoordeeld. Sommigen vinden dat jammer, omdat zij er een uitbreiding van de outillage van de bad plaats in zagen, waarvan zij voor de ne ringdoenden veel verwachtten. Anderen stonden van 't begin af sceptisch tegenover de plannen, twijfeldén aan de exploitatie mogelijkheid van deze op de mentaliteit van de Engelsman ingestelde onderne ming en vreesden, dat Zandvoort na ver loop van tijd met een complex onge bruikte gebouwen in de duinen zou blij ven zitten. E.ÏÏ1& Voor het afhalen vfm levensmiddelen kaarten en schoenenbonnen zijn Vrij dag aan de beurt de inwoners van Santpoort, wier namen beginnen met de letters I tot en met L. Het Badhuis aan de Wüsteiaan is ge opend van 912 en 1.304 uur. Wih U fijne koffie zetten i Dan moei U op drie dingen letten Zegt Bijdehandje bijdehand. Eerst vers-kokend water balen, En koffie, vlak'Ie voren malen, Die DE GRUYTER beeft gebrand! In de winkel zèll gebaald. Wordt tien procent terugbetaald I DE KOFFIE- EM THEEZAAK Vijf jonge bcAsten komen in Hslf- weg de rookafdeling binnen. Zij zijn onvervalste Mokummérs, blijkbaar in oorlogstijd reeds geëmi greerd naar Zwanenburg. Dikke heer krijgt er de lucht Van, dat ze voor de keuring moeten en begint merkwaardigheden uit zijn eigen dienst tijd te vertellen, welke zonder veel be langstelling worden aangehoord, want het dienen van toen is in hun oog niks vergeleken bij wat hun wacht, zo schrijft de chroniquev in het personeelsorgaan, der N. Z. H. Conducteur komt op het vijftal af en, kenner van personen en omstandighe den als hij vaak is, stelt hij aanstonds vast: „vijf heren voor de keuring'' en maakt meteen vijf retourtjes tegelijk voor hen klaar. „Ik hoop, dat de heren goedgekeurd worden," geeft hij te ken nen en, als ze daarop niet al te entnou- siast ingaan, verduidelijkt hij: „dan weet u immers meteen, dat jullie niks mankeren," met welke toevoeging de vijf candidaten blijkbaar tevreden zijn gesteld. „Ik vraag an voor de parrasutisten" proclameert er een, waarop een mede- candidaat hem de hand toe steekt met de verzekering, dat ze soamen naar be- neje sulle sèkke. „Ik dacht dat je bij de Marine sou goan" informeert de eerste. Mèn niet gesien" is het bescheid, „as se met bommen goan gauie, sit ik liever in de lucht," met welk standpunt alle vijf het roerend eens zijn. Wat kies jij, rauie?" De roodharige geeft te kennen, dat, als ze het allemaal in hoger" sfeire goan soeke, hij het na- tuurlijk ook doet. „Niks hoar,' wordt d£ roodharige voorgehouden. „Jij komt in de èchterste rij fèn de èchterste troep as èchterlichie." „Haarlem, Tempeliersstraat kondigt de conducteur aan en voor het eerst in m'n leven spijt het me, dat we al zover zijn. Op Zondag 9 November Sliedr echtV eisen HollandiaDEM ADO—IVV HRC—WE CSV—IEV THB—DSS NAS—Amstel Ontwaakt—Onze Gezellen SJCWesterkw. AlphenHBC BodegravenBSM LisseVVSB Rijswijk—Teylingen Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de Sport redactie van „De Nieuwe Haarlemsche Courant", N.Z. Voorburgwal 65-73, Am sterdam. Over de prijsvraag wordt met gecorrespondeerd. Binnenkomende klach ten over onjüistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerec tificeerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal bericht krijgt. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club 2, gelijk spel 3. door BRAM VERSCHOOR 16) De begroeting van de patiënt had ons bezoek als 'n spoedig na een 'vorig be zoek volgend gekenmerkt en bovendien de verwachting doen voelen, dat wij positieve resultaten hadden bereikt. Me vrouw Van Bemmeien zou echter meer verrast moeten zijn; indien ze ons hier in 't geheel niet verwacht had. De dok ter had dus stellig over ons gesproken. „Mevrouw Van Bemmeien," begon mijn vriend, „we ontmoeten elkaar eerder dan ik had kunnen denken." „Natuurlijk kent u elkaar," zei de patiënt, „omdat u vóór uw eerste be zoek al verband zocht tussennou ja, tussen die andere twee gebeurtenis sen. Vónd u het verband tussen die en de derde?" Omdat ik zo spoedig terugkom? Ik ben m elk geval bijzonderheden te weten gekomen. Al was het alleen maar, dat ik nu precies weet, op welke manier u auto rijdt." De wenkbrauwen onder de zwachtels trokken hoog op. De verklaring van Arends léék op kritiek. „Ik rijd al langer dan twintig jaar," zei de dokter. „Dat klopt. Juist de routine verleent de zwierigheid," hernam Arie. „Zo'n beetje achterover geleund, prettig non chalant van zekerheid, een hand luch tigjes op het stuur, dat immers aan de minste druk beantwoordt." „Zo rijdt ieder behoorlijk automobi list." „Zeker. En zo reed u de helling af, totdat het stuur beantwoordde aan eên andere, iets zwaardere druk „Bent u werkelijk naar de plaats des onheils gegaan, om dit te kunnen af leiden?" vroeg de gewonde ironisch. „Me dunkt, als je weet, dat een wagen plot seling rechtsaf zwenkt, dan kan je Iets dergelijks opperen, zonder een onder zoek ter plaatse In te stellen." Arie Arends knikte goedig. De dokter had volkomen gelijk. Op diezelfde ma nier stel je een kind, dat per se gelijk wil hebben, tevreden. De verpleegster had ons stoelen gegeven aan de ene zijde van het bed; aan de andere zat mevrouw Van Bemmeien, die luisterde naar het gesprek, waarvan de bedoeling haar moest ontgaan. Doch één dhfg ontging haar niet: namelijk dat, tenzij mijn vriend zeer grillig was in het op zich nemen van op te lossen vraagstukken, hij verband zocht te leggen tussen wat de dokter overkomen was en wat door haar en Arends besproken werd, toen we gisteren bij haar aan huis waren. Trouwens, had zo even de dokter nfet iets dergelijks gevraagd? Ze keek ge- puzzled, duidelijk ongelovig. „Dacht u, dat „Ik dacht niet, ik erkende een moge lijkheid. Maar nu begin ik inderdaad te dénken," antwoordde Arie. Hij diepte het in elkaar geschrompelde stukje me taal uit zijn zak, hield het de patiënt voor. „Kunt u zien, wat dit geweest is?" vroeg hij. „Het lijkt staal, maar'ziet er niet hard uit." „Zo deukt een kogel in elkaar, als die op iets hards stuit en tegelijkertijd van terugstuiten weerhouden wordt," ver klaarde mijn vriend duister. ,fEen kogel bijvoorbeeld, die in dik rubber tegen metaal spat." „Juist. En?" „Ik vond die in uw rechtervoorwiel." „U vondDe dokter bekeek het voorwerp' nauwlettend. „In mijn voor wiel vond u dit? Nota bene, dan was het toch niet de knal van het springen, die ik hoorde." Hij was klaarblijkelijk voldaan, dat een bepaalde twijfel van hem werd genomen. „Ik dacht al: zó springt een band toch niet. En ik heb 'n knal gehoord." „Maar dat hebt u mij niet verteld," verweet Arie. „Omdat het wel van het springen móést komen en er dus niets te vertél len viel. Nou, dan heb ik het dus niet mis gehad, dat ene ogenblikje, dat ik vóór mijn sprong in het duister nog ge legenheid had, na te denken. Dus is er geschoten op mijn auto? Of op mij? Een bof, dat het daar terecht kwam, want mijn huid is geen rubber band en mijn botten missen de weerstand, die het wiel bood." „Zoek de zonzij," grinnikte Arie. „Kan men zoeken naar iets beters?" „Béters? Och, dat hangt af van het. standpunt, dat men inneemt. Ik voor mij, ik zoek bij voorkeur iets anders." „De schaduw?" ironiseerde de patiënt. „Soms, omdat daar datgene gewoon lijk te vinden is, wat ik zoek in de eer ste plaats, de dader. Wie heeft u dat kooltje gestoofd?" „Tja, d&t is Pas nu scheen de ernst, van de zaak tot de dokter door te dringen. De toon, waarop mijn vriend sprak, ontlokte trouwens ook mevrouw Van Bemmeien een uitroep, die lichtelijk van haar vo rige verschilde. „Dus u denkt „Ik geloof, dat het nu tenminste niet al te. ver gezocht is, wanneer we een verband veronderstellen," antwoordde Arie nuchter. „Tussen alle drie," beklemtoonde de patiënt. „Dat ik nu niet precies een on geluk gekregen heb, is wel tamelijk ze ker. Dat mijn vriend Karei zoek geraakt is en dat 't 'n duistere kwestie is, waarbij men opzet kén vermoeden, is eveneens niet uitgesproken overmoedig. Maar hoe daarmee de derde gebeurtenis, eigenlijk de éérste gebeurtenis, in verband kan staan?" „Dus u denkt?" herhaalde mevrouw Van Bemmeien. „Het is vreemd, het is zelfs zéér vreemd," erkende Arie. Ongetwijfeld zal echter alles duidelijk worden, wan neer we die verdwijning én dit 6tukje metaal hebben thuisgebracht. En dan is de eerste vraag: welk motief kan Iemand hebben, u uit de weg te willen ruimen?" „Welk motief, dat óók geldt voor naijn vriend Karei?" vroeg de dokter als ant woord. Inderdaad. Tenminste, uw verdwijning zou dégene, die de verdwijning van uw vriend bewerkstelligde, nuttig moeten zijn. Bovendien wérd al uit de weg ge ruimd Voor deze -winter heeft de Zwemcom- missie van Kring Haarlem een vijftal ontmoetingen vastgesteld, waaraan alle zwemsters en zwemmers van deze kring kunnen deelnemen. Dat voor de eerste ontmoeting, op Vrijdagavond 7 November in Stoop's Bad, georganiseerd door de zwem- en poloclub H.V.G.B., grote belangstelling bestaat, getuigen wel de meer dan 200 inschrijvingen, waaronder een groot aantal van de Katholieke zwemvereni ging De Watertrappers, die o.a. met twee estafetteploegen op de 5 x 50 m. borst- crawl heren zal starten. Tot slot van dit interessante zwem feest de 5 x 50 m. borstcrawl-est. heren nieuwelingen, waarvoor niet minder dan 10 ploegen hebben ingeschreven. Van officiële zijde wordt mede gedeeld, dat reeds geruime tijd in het Nederlands gebied in de omge ving van Poerworedjo overlast is ondervonden van aldaar onderno men activiteiten. Deze activiteiten culmineerden 3 November in het tot ontploffing brengen van een mijn op Nederlands gebied, waardoor vier Nederlandse militairen werden ge dood, drie zwaar en een licht ge wond. Het terzake ingestelde onder zoek wees uit, dat deze activiteiten geschieden in opdracht van het T. N. I.-commando. Om een herhaling te voorkomen is het in de nabijheid van Bandjarnegara gelegen verant woordelijke stafkwartier van de T. N. I. op géëigende wijze gecorri geerd, aldus de officiële medede ling. Overigens neemt de activi teit in de randgebieden toe. 'Op West en Midden-Java moesten republi keinse strijdgroepen uit Nederlands gebied worden verdreven. Op Java zowel als op Sumatra worden Ne derlandse patrouilles en posten be schoten. De Nederlandse correctie-maatregelen tegen het republikeinse hoofdkwartier in Bandjarnegara bestonden o.m., vol gens het republikeinse legercommuni qué, in het bombarderen en beschieten met boordwapens( van deze stad op West-Java door zeven Nederlandse vliegtuigen. IJMUIDEN, 6 Nov. 1 trawler Har- lingen f 4350, motorloggers Kw. f6600, Kw. 22 f 1240, Kw. 65 f3300, KW" 38 f2720, Kw. 138 f1160, Sch. 50 f 460, IJm. 214 f 130, de aanvoer bestond heden uit 10 kisten tarbot en tong, 20 kiste» schelvis, 43 kisten wijting, 45 kiste» kabeljauw, 20 kisten schar, 1500 kiste» verse haring. De haringprijs bedroeg »e den f 14 tot f 10.90. Amsterdam, 5 Nov. 1947. De beurs had heden een ongeanimeer4 voorkomen, hetwelk voor een groot het gevolg was van de gedrukte stem ming, die aand. Kon. Olie aan de of_e legden. Nu de tijd nadert, dat een »iePVie emissie verwacht kan worden, neemt vrees toe, dat de markt momenteel e emissie van dergelijke omvang nog 0 verwerken kan. Algemeen verwacht een groot aanbod in claims, hetgeen koers der aandelen thans sterk 0 vloedt. d« Ook in de overige afdelingen w®®ap- tendenz na een luie opening terugSé^g de. zodat de markt over de gehele op vrijwel het laagste punt sloot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2