Gebrek innerlijke eenheid in Kabinet ontkend Atoomgeheim bestaat niet Ruiterstandbeeld van St. Willibrord onthuld Volgen wij hem na in de Naam des Heren OPEENS SCHEËNÓNZE ARM VERLAMD, ONZE KRACHT GERROKEN Protocolaire eerbewijzen aan Kard. De Jong als vertegenwoordiger van Staatshoofd 5000 Duitsers worden uitgewezen „Aan deze lijn heeft een fatsoenlijk volk zich opgehangen, met een enorme zelfbeheersing" Zuilen van brand en vernietiging r Tot hoofd en hart Het daghet in het... Centrum .Het weer Grenscorrecties van hoogste belang C Voorlopig geen huurverhoging Kerkelijk huwelijk vóór het burgerlijke sluiten? Pijnlijk Geen basisverbreding van het kabinet DEMARCATIELIJN III EN VEILIGHEIDSRAAD VERGADERT.... Onderzoek naar broodprijs Geen verkiezingen vóór 1 April a.s. Als Marshall-plan niet doorgaat V. WINKELS OPEN TOT 10 UUR 'S AVONDS In St. Nicolaas en Kersttijd BINNENKORT VERDERE PRIJSVERLAGINGEN VRIJDAG 7 NOVEMBER 1947 o 71ste JAARGANG No. 23994 REGERING ANTWOORDT TWEEDE KAMER „Edelmoedig optreden PONY VAN BEATRIX DOODGEREDEN Buitenlandse politiek Mevr. Heerkens Thijssen van de* Kun onthult het ruiterstandbeeld van MOLOTOV: Politiek in Duitsland Amerikaanse reacties Afwijzend standpunt jegens communisme GEEN DWANG VOOR MEISJES TOT HUISHOUDHULP Dan inkrimping van onze behoef ienbevred iging WEDEROPBOUW BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, 1 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 1é cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentièn eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Verschenen is de memorie van ant woord op het voorlopig verslag (al gemene beschouwingen) der Tweede Ka mer over de Rijksbegroting 1948: Te kennen wordt gegeven, dat de re gering streeft naar een beleid in voor uitstrevende en christelijke zin. Zij meent echter, dat het geen pas geeft, uit de omstandigheid, dat niet elk harer maatregelen het volle pond kan geven aan het beginsel der vooruitstrevendheid en aan de christelijke principes, af te leiden, dat zij zich onvoldoende beijvert, het eenmaal aangenomen richtsnoer te Volgen. Wat de achterstand in de salarië ring van de leraren bij het middel baar en voorbereidend hoger onder wijs aangaat, te dezer zake heeft de regering ten aanzien van de princi piële punten thans definitief haar standpunt bepaald. In de commissie van advies en overleg wordt thans de salarisregeling uitgewerkt, die ge acht zal worden te zijn ingegaan met 1 September 1947. Wat de opmerking van enkele leden betreft, dat de ontvangst van Kardinaal De Jong door militaire troepen in Maas tricht in strijd zou zijn met het protes tants karakter onzer natie, wordt opge merkt, dat Z. Em. het Maria-congres bij- Woonde als officieel legaat van Z. H. de Raus. De minister-president vermag uiet in te zien, hoe men een ach terwege laten der protocolair voor geschreven eerbewijzen, welke toe bomen aan de vertegenwoordiger van een staatshoofd, met wie men diplo matieke betrekkingen onderhoudt, kan verdedigen met een beroep op „het pro testants karakter van het Nederlandse volk". Her verwijt, dat de regering geen oog heeft voor de bronnen van onze moei lijkheden, kan zij niet als gegrond er- kennen. De moeilijkheden, waarin ons land verkeert, zijn van velerlei aard. Hoe men een wijd vertakte ambtenarij en een te zware belastingdruk voor deze moeilijkheden verantwoordelijk kan stellen, ontgaat de regering. Dat ten slotte het regeringsbeleid geen innerlijke eenheid vertoont, meent de regering eveneens met de grootste beslistheid te moeten ont kennen. Nu eenmaal een parlementair kabi net, steunend op twee partijen, tot stand is gekomen, meent de minister president, dat deze figuur inderdaad de samenwerking op breder basis dan die van het kabinet buiten hetzelve niet in de weg hoeft te staan. Zowel in het parlement als daarbuiten kan nationale eendracht de nationale ver schillen overheersen. De verwachting wordt gekoesterd, dat de. commissie voor grondwets herziening nog in de loop van dit jaar, althans begin 1948, met haar arbeid gereed zal komen en dat de eerste parlementaire lezing van het ontwerp in de eerste helft van het komende jaar haar beslag zal heb ben gekregen. De staatscommissie tot meer alge mene herziening van de Grondwet, ver leden jaar aangekondigd, is inderdaad nog niet ingesteld. De oorzaak moet Erkend moet worden, aldus zegt de regering in de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer, dat door de handhaving van het voor oorlogse huurpeil een offer van de huiseigenaren wordt gevraagd. Ge zien het feit, dat ook thans no& slechts in zeer beperkte mate onder houdswerkzaamheden kunnen worden verricht, meent de regering op grond van het grote algemeen belang van een stabiel loon- en prijspeil voor lopig nog geen huurverhoging te kunnen toestaan. Naar matige schatting bedraagt het aantal Duitsers, die hier te lande vertoeven, minstens 25.000. Waar schijnlijk zal niet meer dan een vijf de gedeelte van hen uitgewezen wor den. De overgrote meerderheid van de Duitsers, die hier te lande gast vrijheid hebben genoten, zal dus hier mogen verblijven. Dit optreden van de Nederlandse staat tegen zijn Duitse gasten is na het schandelijk regime, waaraan Nederland gedu rende vijf jaren door de Duitse over weldiger is onderworpen geweest, biet anders dan als edelmoedig te bestempelen, aldus de minister van Justitie, mr. Van Maarseveen, bij de installatie van de Adviescommissie inzake uitwijzing van vreemdelingen van Duitse nationaliteit. (Van onze correspondent) t Peggy, de lieveiingsponny van prinses Beatrix, is Donderdagochtend te Baam overreden en gedood. De staljongen, die» jhet het beestje de stal verliet, kon- het o^r ter hoogte van het postkantoortje hiet meer meester blijven. Waarechijn- 'jk zenuwachtig geworden van het Orukke verkeer, rukte het zich los en ebde de straat op. Het werd door een hhst passerende auto gegrepen en be- _jvam zoveel verwondingen, dat het ter Waatse moest worden doodgeschoten. gezocht worden in de omstandigheid, dat deze commissie haar arbeid met name ten aanzien van de structurele hervorming van het Koninkrijk slechts dan met vrucht kan beginnen, wanneer de resultaten bekend zijn van de con ferenties, die zowel in de Koninklijke rede van 7 December 1942 als bij her haling door de verschillende kabinetten in uitzicht zijn gesteld. De regering is er zich ten volle van bewust, dat ons nationaal lot meer dan ooit afhankelijk is geworden van het internationale leven. Nederland blijft onvermoeid streven naar een verbetering en versterking van de oge graad van ordening der Staten-gemeenschap zonder nochtans blind te zijn voor of te zwijgen over fouten, die daarbij worden begaan. In het bijzonder wat het Marshall plan betreft, heeft juist de gecombineer de Nederlands-Belgisch-Luxemburgse delegatie voorstellen gedaan, waarvan het grote belang is erkend. Van Nederlandse zijde wordt alles ge daan, om samenwerking tussen 't grootst mogelijke aantal landen te verkrijgen. Op militair gebied evenals op dat van de materiële voorziening der krijgs macht is het streven gericht op een steeds nauwere samenwerking. De re gering deelt het gevoelen van de vele landen, die uiting gaven aan hun grote bezorgdheid over de ontwikkeling van de Verenigde Naties. De vraag, of de ontwikkeling van de gang van zaken in Duitsland aan de regering feitelijke aanknopingspunten biedt, alsnog een „minder benauwde grenscorrectie" langs de Oostgrens van ons land te bepleiten, in stede van con cessies in gebied onder Duitse souve- reiniteit, moet ontkennend beantwoord worden. De regering beschouwt nog steeds het verkrijgen van bedoelde concessies als zijnde van het hoogste belang, ten ein de de door Duitsland zo zwaar geteis terde Nederlandse economie weereen krachtige basis te verschaffen, en de regering hoopt, dat deze desiderata bij de geallieerden gehoor zullen vinden. Met betrekking tot de herstelbetalin gen van Duitsland kan de Kamer bin nenkort mededelingen tegemoet zien. St. Willibrord. „Het is bekend, dat de politiek der Verenigde Staten gebaseerd is op het alleen-bezit van het geheim van de atoombom, ofschoon dit geheim reeds lang niet meer bestaat," aldus de mi nister van Buitenlandse Zaken der Sov jet Unie Vjatsjesjlav Molotov in een rede op een bijeenkomst te Moskou ter herdenking van de 30ste verjaardag der Russische revolutie. „Het is interessant," zo zeide hij, „dat in expansionistische kringen der Ver enigde Staten een nieuw eigenaardig soort illusie wijd verspreid is, waarbij vertrouwen wordt gesteld in het geheim van de atoombom. Blijkbaar hebben de imperialisten dit vertrouwen in de atoombom nodig, wel ke, gelijk bekend, geen middel van verdediging, doch een wapen van agres sie is. Velen zijn verontwaardigd dat de Verenigde Staten en Engeland de orga nisatie der Verenigde Naties belemme ren een uiteindelijk besluit over het verbod van de atoomwapens te nemen." Molotov legde er de nadruk op, dat de Sovjet-Unie tot het uiterste de beian- Het Nederlands gouvernement ontfermt zich over de Indische kinderen die geen ouders meer hebben of van wie de ouders door oorlogsomstandigheden nog zoek zijn. In Buitenzorg worden deze kinderen door bekwame krachten verzorgd en onderwezen. Een klas tijdens een rekenles. gen van de wereldvrede zou verdedi gen. „Hoewel de economische systemen verschillen, hebben gedurende de oor log de Sovjet-Unie, de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië samengewerkt. Waarom zou die samenwerking thans onmogelijk zijn?" aldus Molotov. Wat Duitsland betreft, moeten de ver dragen van Jalta en Potsdam uitgevoerd worden. De Sovjet-Unie ziet duidelijk, dat de Anglo-Amerikaanse zone niet identiek is met Duitsland en dat de Duit sers het volste recht hebben op een eigen staat. De communistische partij der Sovjet- Unie, zo zeide Molotov verder, begroet met instemming de vorming van een orgaan voor de coördinatie van ervarin gen en de uitwisseling van inzichten der communistische partij van zekere sta ten (Kominform). Wij leven in een tijd, concludeerde hij, waarin alle wegen naar bet communisme leiden. De rede van Molotov heeft in Amerika niet aan de overtuiging kunnen tornen, dat Rusland geen atoombommen bezit en niet de mogelijkheden heeft om dit inge wikkelde wapen -ter maken. De eerste Amerikaanse reactie '—as, dat de rede voornamelijk voor binnenlands gebruik was bestemd. Wel hechtte men enig be lang aan de kalme, zelfverzekerde toon van Molotov's opmerkingen, ondanks het feit, dat hij de atoombom te berde bracht. Osborn, lid van de Amerikaanse atoom commissie, verklaarde: „Wat Molotov heelt gezegd, hebben wij al vele keren gehoord. Het was vroeger niet waar en het is nu ook niet waar. Het voortdurend herhalen maakt het niet minder onjuist." Een andere autoriteit zeide: „Als zij het geheim kennen, waarom schreeuwen zij het van de daken?" De regering heeft een regeling overwogen, waardoor het verbod aan bedienaren van de godsdienst tot sluiting van een kerkelijk huwelijk vóór een burgerlijk huwelijk is ge sloten zou komen te vervallen. Daarbij is gebleken, dat zulk een regeling op vele technische bezwaren stuit. In verband hiermede zal het vraagstuk aan een hiertoe in te stellen commissie ter bestudering worden toevertrouwd. (Van onze speciale verslaggever). Vandaag, op de dag, dat in de li turgie der H. Kerk bijzonder aan zijn verscheiden wordt herinnerd, is op het St. Janskerkhof te Utrecht in tegenwoordigheid van Z.Exc. de Kar dinaal en de ministers Beel, Van Maarseveen en Neher een ruiter standbeeld onthuld, dat St. Willi brord voorstelt, rijdende in de rich ting van de Dom. Prof. W. Nolet die het standbeeld na mens het bestuur van de Nederlandse Katholiekendag agn de gemeente Utrecht aanbood, wees op de nationale Willibrord- herdeniking iji 1939 toen, aldus prof. No- let, men de indruk kreeg, dat bij alle verdeeldheid er één ding is, dat ons ver enigt: het gemeenschappelijk roemen in de Naam van Christus. Moge St. Willi brord ons vermanen, dat waar voorlopig de eenheid van geloven ontbreekt, de eenheid van liefde blijkbaar zij. Burgemeester mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk die het beeld namens de ge meente 'aanvaardde, schetste Willibrord als de gezondene, als degene, die in dienst van Christus naar de Lage Landen gaat om de Blijde Boodschap te brengen. Vol gen wij hem na, aldus zei hij letterlijk, en als onze wegen zich weer scheiden, mogen wij elkander herkennen, zij het als uit de verte, aan de leuze, die op christendom en beschaving, op verleden en heden en ook op de toekomst schep pend en wijdend beslag legt, een leuze van Sint Willibrord: In Nomine Domini in de Naam des Heren. Daarna heeft het Nederlands R. K. Kerkmuziekzangkoor onder leiding van pater Oaecilius Huigens O.P.M., een Gregoriaans koorwerkje, de ant&phoon uit het Office van St. Willibrord, Dum Praesilius, uitgevoerd Het is pijnlijk, doch even voordat vanmorgen het St. Willibrord's beeld werd onthuld, hebben wij andermaal on dervonden, hoe klein de mensen kun nen zijn, wanneer het er om gaat, een groot man te huldigen. Op het St. Jans kerkhof te Utrecht, waar zich in een wijde kring honderden belangstellenden hadden verzameld, werden ongetekende gestencilde pamfletten verspreid, waar in werd betoogd, dat de katholieken dit eerbetoon voor de Apostel van Neder, land hadden misbruikt en gemaakt tot een katholieke zaak alleen. En dat, ter wijl ds. Cravemeyer als voorzitter van de I. K. O., prof. Berkelbach van de Sprenkel als vertegenwoordiger van de Eucumenische Raad en met hen vele andere bedienaren van de Christelijke Kerken in Nederland, officieel uitgeno digd en bij de onthulling aanwezig wa ren. Het heeft de sfeer van deze mistig herfstmorgen niet kunnen breken, het heeft niets afgedaan aan de ontroering, toen de beide dekzeilen van het gedenk teken weggleden en de schola van pa ter Huigens een oude Gregoriaanse an- tiphoon inzette. Mevr. Heerkens Thyssenvan der Kun verrichtte de eigenlijke onthul ling. Zowel namens de Vereniging der Nederlandse Katholiekendag als na mens het Utrechts gemeentebestuur werden aan de voet van het monu ment kransen gelegd. Hierna, nadat nog het eerste en tweede couplet van het Wilhelmus waren ge zongen en nadat de hoge gasten, van wie nog dxs. M. Kohnstamm, die H. M. de Koningin en de Prinses-Regentes, en mr. Jan Thomassen, die de Prins verte genwoordigde, dienen te warden ge noemd, in „Pays Bays" door de Vereni ging Nederlandse Katholiekendag waren ontvangen, speelde weer de Domtoren. Naar aanleiding van de opmerking van Tweede-Kamerleden, die een basisver breding van het Kabinet op dit ogenblik ongewenst achten, merkt de minister president in de Memorie van Antwoord aan de Kamer op, dat ook hij hiertoe de voorwaarden thans niet aanwezig acht. Tegenover het communisme als een leerstelsel dat voor haar onaanvaard bare opvattingen huldigt over de mate, waarin de mensenrechten en de per soonlijke vrijheid ook ten aanzien van de hogere, geestelijke levenswaarden moeten worden prijsgegeven ten behoeve van het materiële welzijn, neemt de re gering een afwijzerid standpunt in. Weinig heil is te verwachten, zo deelt de regering in de memorie van ant woord aan de Tweede Kamer mede, van een maatregel, welke meisjes zou dwin gen een huishoudelijke betrekking te aanvaarden. Met een dergelijke maat regel zou noch de huisvrouw, noch het jonge meisje gediend zijn. Officieren, onderofficieren en manschappen van de Kon. Ned. Landmacht en het Kon, Ned.-Indisch LegerHerinner n uw plicht en taak: gij zijt niet gekomen om een volk te onderdrukken of te bestrijden. Gij komt dit volk geen gezag opdringen. Dit volk is uw vijand niet. De vijand, die ge tegenover u zult vinden, is die van terreur van bandeloze misdadige benden, van onverant woordelijke elementen belust op moord en roof. Bedenkt, dat gij het volk van Indonesië de vrijheid komt brengen, die door chaos en anarchie wordt bedreigd. Bedenkt, dat gij wordt ingezet om de mogelijkheid te scheppen tot verkrijging van de voorwaarden die de uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati waar borgen zo luidde de instructie die ons van hogerhand werd gegeven, toen de opmars eindelijk een feit werd, schrijft Willem Brandt in zijn boek „Demar catielijn." of wij vrienden gaan verrassen van wie men jarenlang is gescheiden ge weest gaan we vooruit. In de koele schemerochtend zingen de motoren. Er is niemand die aan oorlog denkt. Het is zo ver. De regering heeft bevolen. Men is uitgepraat En er is niets bereikt, er is niets overgebleven dan een stapel papier, dan waardeloze handteke ningen, dan de bitterheid om de belofte die de republiek nimmer is nagekomen en overeenkomsten die zij nimmer heeft vervuld. Nu moeten de daden spreken. Er is geen vreugde in ons. Er is alleen ernstige, harde vastbeslotenheid om door die daden te bevestigen dat de woorden en beloften van onze kant niet ledig, niet hol en niet vals zijn geweest. Zonder gevoelens van wraak, zonder haat, maar bijna blij, alsof wü geschenken komen brengen, als- De zegetocht werd echter niet ten einde gebracht. Op een gegeven moment kwam de order om het vuren te staken. Dat was bitter. Het was alsof wij onze handen uitstaken naar drenkelingen en die op het laatste moment weer te rug trokken. En waarom? Omdat wij Nederlanders zo oer-fatsoenlijk zijn. En omdat we van de andere kant ook een klein beetje fatsoen of tenminste begrip voor fatsoen hadden verwacht. En zo is het drama opnieuw begonnen. Zo staan we nu voor een nieuwe demar catielijn bitterder en versiagener dan ooit. Want de demarcatielijn is langer en we hebben de verantwoordelijkheid ge kregen voor net leven en welzijn van millioenea waar 't eerst honderddui zenden waren. Ze hebben in ons ge loofd, ze meenden dat het geluk en de vrede weerkeerden bij onze komst. Zo hebben we het gezien en zo hebben we het ze ook verzekerd. Alles zou goed worden, maar het werd niet goed, het werd slechter. Slechter dan ooit tevo ren, omdat wij hun niet konden geven wat ze van ons verwachtten: veiligheid, rust en gerechtigheid. Wij hebben hen teleurgesteld. Wij hielden plotseling halt als waren wij machteloos en bevreesd. Wij hielden halt en moesten toelaten dat het schuim, dat wij vóór ons hadden uitgedreven, hoonlachte om onze schijnbare neder laag. We moesten het aanzien, hoe Djokja opnieuw en nu intensiever dan ooit het giftige zaad van de angst uit strooide onder het volk ook binnen onze Unies. Toen wij kwamen om dè draak van de terreur te doden, beleefden zij hun doUe Dinsdag: maar opeens scheen on ze arm verlamd, de draak werd in een boek gejaagd, niet gedood, en brulde vervaarlijker dan ooit en wij wij deden niets. Want de kracht van onze arm was gebroken. Op bevel. Later zal iemand in een museum de nieuwsgierige vreemdeling de demarcatielijn laten zien: rode stip peltjes op een kaart. „Kijk," zal hij dan zeggen, „,aan die lijn heeft zich een oer-fatsoenlijk volk opgehan gen. Oer-fatsoenlijk en met een enorme zelfbeheersing." En de vreemdeling zal knikken en ant woorden: „Zeker, zeker, maar in ieder geval opgehangen." Misschien ben ik wat te somber, mis schien komt straks toch nog de dag, dat deze lijn verbroken wordt en wij onze hand kunnen reiken aan zo velen, die van goede wil zijn en die nu zo onnoemelijk moeten Ujden. Misschien komt .toch nog de dag dat het kanker gezwel van terreur en haat, dat dit lichaam van zeventig millioen zielen ondermijnt en verwoest, kan worden uitgesneden. Nu hebben we half werk gedaan De demarcatielijn is een onzichtbare lijn die door het terrein.... neen, o neen, de demarcatielijn is een touw, een worgtouw dat op de kloppende keel van millioenen hun gejuich om her wonnen vrijheid en vrede verstomt. Het is eea worgtouw, dat ieder woord van Generaal Spoor, groot soldaat, maar daarnevens ook fijn psycho loog, man van scherp politiek in zicht, zonder dat hij zich ooit met de practische politiek bemoeit, diplomaat van de eerste rang, voortreffelijk, mensenkenner, die bij de eerste oogopslag iemand vol ledig doorgrondt en naar waarde weet te schatten. Begaafd met een sterk gevoel voor humor, man van bewonderenswaardige allure, een harde werker, die zich zijn ont zaglijke verantwoordelijkheid ten volle bewust is, maar naar het schijnt physiek zowel als psychisch onvermoeibaar. Een waarachtig democraat met levendige belang stelling voor alles wat ,fiijn sol daten" betreft, open voor de moei lijkheden en verlangens van iedere jongen, streng en doortastend, wanneer hij hun belangen in ae- vaar ziet. Jn debat onweerstaan baar door zijn gevatheid en spran kelend vernuft. Uitnemend stra teeg en tacticus, als soldaat èn diplomaat. Nederland beseft nau welijks hoezeer het zich gelukkig mag prijzen, dat het juist onder deze omstandigheden in Indië een Legercommandant bezit, jong en energiek, van een zodanige be gaafdheid. vriendschap eri toenadering verstikt. Het is het koord der verschrikking, het is de bloedige streep van een onvervul de plicht, een onvolmaakte bevrijdings daad: een vloekwaardig merkteken van de slechts half voltooide belofte, dat wij bevrijders en redders zouden zijn. Toen wiekten de trage donkere scha duwen van twijfel en angst over het volk. In de dessah ging het van mond tot mond, men heeft vlug de vuren ge doofd en de deuren gesloten en bevend hoort men het huilen der dolle honden en het geritsel der grijze kalongs, on heil voorspellend dat onherroepeUjk nadert. Maar wjj liggen aan de demarcatie lijn en hebben het vuren gestaakt. En de Veiligheidsraad vergadert. Aan de blauwe tropenlucht staan don kere zuilen van brand en vernietiging. De Veiligheidsraad vergadert nog steeds. En wij wachten. Wjj wachten aan de demarcatielijn, len. Een volk vergaat, mjjn makkers val- En waartoe? De commissie, die een nader on derzoek zal instellen, in hoeverre de *thans voorlopig vastgestelde broodprijs te laag fs of voor ver dere verlaging in aanmerking komt, zal dezer dagen haar werk zaamheden beginnen. Het Ministerie van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebestu ren in den lande medegedeeld, dat de verkiezing voor de leden der Tweede Kamer, indien de voorgenomen Grondwetsherziening tot Kameront binding aanleiding geeft, niet vóór 1 April 1948 zal geschieden. De verkiezingen zullen dan gehouden worden volgens de grondslag van de kiezerslijst 1948. De minister van Financiën zegt in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, dat omtrent financiële hulpverlening in het kader van het Marshall-plan momenteel volstrekte on zekerheid bestaat en het daarom ondoel matig is een nationaal budget voor het jaar 1948 daarop te baseren. De dekking van het zeer aanzienlijk tekort op de deviezenbalans, voor 1948 geraamd op ruim 2 milliard, zou voor wellicht 0.5 milliard kunnen worden verkregen uit buitenlandse credietver- strekking en een voortgezette liquidatie van het bezit aan buitenlandse effec ten, terwijl het nog resterende tekort ad 1,5 milliard door bijzondere steun verlening van buitenlandse zijde zou moeten worden overbrugd. Het niet doorgaan van het Marshall plan zou tot een vermindering van de invoer dwingen. Indien deze situatie werkelijkheid zou worden, wordt inkrimping van de bin nenlandse behoeftenvoorziening onver mijdelijk. De regering heeft nog geen beslissingen genomen over de dan toe te .passen verlagingen van rantsoenen, van 'de toewijzingen voor investeringen en van de overheidsuitgaven. Een wetsontwerp, houdende nadere regeling van het betalingsverkeer met Ned.-Indië, ligt gereed, alsmede een nota nopens de financiële betrekkingen tussen Nederland en Ned.-Indië. De uitgaven, welke na de capitulatie van Japan ten laste van de rekening- courant van Ned.-Indië bij 's Rijks schatkist zijn gedaan, bedragen voor de jaren 1945, 1946 en 1947 te zamen 405 millioen. Wat betreft de steun aan de gemeen ten kan zeer binnenkort de indiening van een wetsontwerp worden tegemoet gezien, waarin het stelsel van bijdra gen voor de eerste jaren wordt ge regeld. Het laat zich aanzien, dat de indie ning van een wetsontwerp op de ma teriële oorlogsschaden thans spoedig zal geschieden, evenals een wetsontwerp tot regeling van een aantal onderwerpen betreffende de wederopbouw. De ontroering tekent het mense lijk hart op zijn. scherpstDe roos is op haar schoonst, als ZÜ een dauwparel draagt op haar bloem bladen. - (Van een bijzondere medewerker) Met een variant op het aloude mid deleeuwse liedje: het daghet in het Oosten, zullen vele ouders van grote gezinnen, terwijl een grote vreugde in him van zorgen overvolle hart binnenstroomde, zich afgevraagd heb ben: zal het te Utrecht gehouden Con gres van de K V P. licht brengen in het soms zeer somber bestaan van het grote gezin? Zal het dagen in het Centrum? Het rijn nog slechts kleine materiële dingen, welke ter sprake gebracht zijn. Het is geen levensbelang voor het grote gezin, of het wat meer brand stoffen toegewezen krijgt. Maar toch zal het voldoen aan dit verlangen een zeker gevoel van rechtsherstel veroorzaken. Nog slechts kort geleden hoorden we van een vader van een zeer groot gezin, met een aantal studerende kinderen, dat zjjn verzoek om een extra toewijzing brandstof niet eens in behandeling ge nomen kon worden. Tegen deze en veel andere gelijksoortige besluiten komt het rechtsgevoel van de ouders in opstand. Ook goedkopere electriciteits- en gas- tarieven voor de grote gezinnen, die uiteraard veel meer moeten gebruiken dan anderen, zijn voor vele ouders iets vanzelfsprekends, maar vormen voor hen geen levensbelangen- Tijdens de vacanties hebben we er meermalen voor gepleit, ook de grote gezinnen een betere en goedkopere gelegenheid te bieden, van trein en musea te profiteren. Wat is er al niet geschreven om de moeders en de vaders van gezinnen met vijf of meer jeugdige kinderen een behoorlijke hulp in de huishouding te bezorgen? Zeker, er is iets gedaan in die richting. Doch in hoeveel gezinnen snakt men nog naar hulp? Hoeveel moeders moe ten nog de ganse dag sloven en zwoe gen om klaar te komen en hoe weinige van hen worden, dank zij hulpvaardige meisjes, in de gelegenheid gesteld, eens een avondje uit te gaan en eens een enkel keertje uit de sleur van alle dag te breken? Om ten slotte nog één ding te noe men. Hoeveel grote gezinnen be-» schikken over een behoorlijke woningruimte? De huizen, geschikt voor een groot gezin, moeten met een lan taarntje gezocht worden. Nogmaals het grote gezin -staat of valt niet met al deze betrekkelijk kleine materiële za ken. Maar vervulling van vele recht vaardige wensen zal tot vele verbe teringen in het grote gezin leiden, zal zeker het lot dier gezinnen wat draag lijker maken. Het daghet inUtrecht. De K.V.P. heeft zich openlijk en officieel voor de wagen van het grote gezin gespannen. Dit feit alleen geeft steun en maakt het vertrouwen in de toekomst levendiger. Als eenmaal de materiële zorgen onder de algemene ««indacht gebracht zijn en het grote gezin materieel de zo zeer noodzakelijke steun ondervindt, dan zal terecht het vertrouwen gewekt worden, dat ook de nog grotere geestelijke nood van het grote gezin de warme belang stelling van alle overheden zal trekken, en alles gedaan zal worden, ook in die nood enige leniging te brengen. Zo gezien, bevatten de uitgesproken wensen van het congres van de K.VP voor de grote gezinnen een heerlijke be lofte voor de toekomst. Moge het niet blijven bij goedgemeende woorden, die verklinken in de wereldruimte. Het grote gezin vraagt daden. Verwachting tot Zaterdagavond: Rustig, droog weer. Tijdelijk afne mende bewolking, doch hier en daar nevel of mist. Iete konder. Zon 7.4617.01, maan 1-56—15.50. Nu de bevoorrading van vele winkel» zoveel verbeterd is, dat het publiek in ruimere mate dan in vorige jaren zyn inkopen kan doen, mag verwacht wor- den, dat er dit jaar in verhoogde mate behoefte aan gelegenheid tot het doen van inkopen, in verband met het St. Ni colaas- en het Kerstfeest, zal bestaan, zo deelt de persdienst van het ministerie van Economische Zaken mede. Op grond hiervan heeft de minister van Economi sche Zaken de colleges van B. en W. van alle gemeenten gemachtigd van de wet telijke voorschriften inzake de winkel sluiting ontheffing te verlenen tot uiter lijk tien uur des avonds op de werkda gen vallende in de tijdvakken van 1 t/m 5 en 22 t/m 24 December a.s. Van officiële zijde wordt het volgen de medegedeeld: Prijsverlagingen, die deze week zijn bekend geworden voor Philipsproducten en voor de tarieven van het goederen vervoer langs de weg, zullen m de ko mende weken worden gevolgd door prijsverlagingen in verscheidene andere sectoren van het bedrijfsleven. Daar naast zijn sommige verhogingen in de agrarische sector onvermijdelijk. Mo menteel worden nog besprekingen ge voerd tussen de directeur-generaal van de Prijzen en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven om, in gezamenlijk overleg, te komen tot een verlaging van de bestaande winst en handelsmarges. Industrie en handel hebben de rege ring bij dit streven naar prijsverlaging in beginsel medewerking toegezegd. Concrete gegevens hierover, die in verband met de lopende besprekingen nog niet bekend zijn, zullen in de loop der maand bekend worden gemaakt. De regering heeft de Tweede Kamer medegedeeld, dat verwacht mag wor den, dat binnenkort een wetsontwerp tot wijziging van de wet zuivering kunstenaars ingediend zal kunnen wor- deo.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1