Besprekingen op een schip i m Missieschool voor jonge vrouwen geopend Ongeveer 25.000 Belgische Joden kwamen in de oorlog om Hebben radio-actieve stoffen invloed op de groei van planten? Oogsten van fruit en groenten in Nagasaki tot veelvoud gestegen 'J Onderhandelingen stonden op de rand van mislukking RODE LEGER PARADEERT Truman groet het Russische volk Werk van St. Willibrord moet worden voortgezet m W VERLIEZEN IN INDIË A. C. de Bruyn- instituut Stalin niet aanwezig bij grote parade Geestelijk monument, aldus Mgr. Huibers Geen loonsverhoging voor landarbeiders Twee ministers van Overzeese Gebiedsdelen Toevallige ontdekking van Japanner Extra-brandstoffen voor grote gezinnen Tot hoofd en hart Het weer Nuttig gebruik van atoomkracht ZATERDAG 8 NOVEMBER 1947 71ste JAARGANG No. 23995 NEDERLAND—INDONESIË Weer vijf doden Feest op Cicilienhof' Proeven van Wallace NIEUW-AMSTERDAM KOMT MET GESCHENKEN AANVARING OP DE NOORDZEE De IJmuiden 384 gezonken KAMPONGBEVOLKING BEVRIJD Mgr. Giobbi neemt rust IJdele roem draagt wel bloemen maar geen vruchten. BUREAUX VAN REDACllt EN ADMMioiRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. noogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De Commissie van Goede Diensten heeft bekend gemaakt, dat de aan staande Nederlands-Indonesische on derhandelingen gehouden zullen worden aan boord van een schip. In een speciaal communiqué wordt hier aan toegevoegd: „Aan de Verenigde Staten is verzocht een schip te ver schaffen ais een bijdrage tot de Vrede." De Commissie gaf toe, dat de U.N.O.-missie in Indonesië vóórdat de impasse betreffende de plaats van samenkomst was doorbroken met het beslpit om een schip te nemen, op de rand van volkomen mislukking had gestaan. Een precedent voor een conferentie op zee werd geschapen door de ondertekening van het At- 1 lantisch Handvest. De Nederlanders, zo meldt U P., wei gerden zonder meer de conferentie buiten Indonesië te houden, in plaatsen als Singapore, Bangkok en Manilla. De republikeinen op hun beurt weigerden alle voorstellen om in Indonesië te ver gaderen, o.a. werden Batavia en Soera- karta door hen van de hand gewezen. Tenslotte kwam men tot het alternatief van een conferentie op zée. Intussen is bekend gemaakt, dat de Commissie de consulaire commissie der zes naties heeft ontmoet, ter bespreking van het probleem tot oplossing van de huidige schendingen van het door de Veiligheidsraad gedane verzoek om het vuren te staken. De republiek heeft reeds een negen punten bevattend voor stel tot het staken van de grensgevech ten ingediend en verwacht wordt, dat een Nederlands voorstel gedurende dit weekend zal volgen. Officieel wordt uit Batavia gemeld, dat volgens de tot dusver ontvangen berich ten 6 November vijf Nederlanders zijn gesneuveld en zeven gewond. In West-Java waren in de grensgebie den nabij Tjisaoek en Leuwiliang scher mutselingen met republikeinse strijd troepen. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers heeft de eerste Missieschool van- de vrouwen van Nazareth op de Tïltenberg te Vo gelenzang plech tig geopend. Ook Z. Exc. minister president Beel raas aanwezig. De Bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. 3. P. Huibers heeft gis termiddag op „De Tiltenberg" te Vogelenzang, in aanwezigheid van vele autoriteiten, o.m. de minister president; dr. L. J. M. Beel, en de gouverneur van Curacao. P. Kas- steel, de eerste Missieschool voor Jonge Vrouwen in Nederland, wel ke onder leiding staat van de Vrou wen van Nazareth, officieel geopend. De Missieschool beoogt vrouwelijke leken voor het missie-apostolaat te vor men en ze uit te sturen naar die ge bieden, waar een Missiebisschop assis tentie zoekt voor de in zijn Vicariaat werkzame priesters. Deze vrouwen, die allen een beroep moeten hebben of een vak moeten kennen (dus onderwijzeres sen, - verpleegsters, enz.) zullen na een opleiding van. acht maanden, waarin speciaal aandacht wordt besteed aan haar persoonlijkheid en haar toekom stige taak, o.a. de catechese, zelfstandig kunnen werken. Zij behoren niet tot de Vanaf het mausoleum van Lenin hebben Molotov en de andere leden van 't Polit buro der S,ovjet-Unie Vrijdag te Moscou de grote parade van het Rode Lcger_ en van Vertegenwoordigers van het volk, welke gehouden werd ter herdenking van de ■10ste verjaardag der revolutie, gadege- s'agen. Stalin zelf was niet aanwezig. Maarschalk Boelganin nam de parade her troepen af, gezeten op een dienst paard. In gestadige regen met nu en dan Pagel en sneeuwvlagen trokken infan terie, cavalerie, tanks, artillerie en para chutisten voorbij, waarbij het opviel, dat alle uitrusting van Russische makelij Was. Door het slechte weer kon de luchtmacht niet aan de wapenschouw deelnemen Onmiddellijk na de parade volgde een Volkse demonstratie. Verscheidene groe- Pcn droegen caricaturen, die op Groot- ®rittannië of de V.S. betrekking hadden, •het zich. Maarschalk Boelganin, die onlangs Stalin opgevolgd is als minister van de gewapende macht, hield voor de Parade de voornaamste redevoering op Plein. Evenals in zijn dagorder, Welke Donderdagavond laat werd uitge geven, schetste de maarschalk de Sovjet- linie als de verdedigster van de wereld vrede tegen imperialistische plannen van de kapitalistische landen, in het bijzon der de V.S. Deze dagorder en de rede waren vol komen in overeenstemming met de rede Van Molotov. De Amerikaanse ambassadeur, Bedel Smith, was, ofschoon hij een uitnodiging «ad ontvangen, niet aanwezig. De Ame rikaanse militaire attachés hadden ech- 'er geen uitnodiging ontvangen. De attachés van andere landen woonden de Parade bij, o.a. ook de Britse attaché, generaal Hilton, die dezer dagen door fabrieksarbeiders is beschuldigd van sPionnage President Truman heeft ter gelegen beid van de dertigste verjaardag der fevolutie zijn groeten gezonden aan he Russische volk. De gebruikelijke bood Schap aan de President der Sovjet-Unie aan de Russische regering, werd echter ditmaal achterwege gelaten. .In de Russische bezettingszone van Duitsland is de verjaardag der revolu- met grote luister gevierd. De gou verneur, maarschalk Sokolovsky, gaf een Kroot feest op paleis Cicilienhof in Pots dam, waaraan 2000 diplomaten en offi- "Ueren deelnamen. Bij aankomst van de Amerikaanse militaire gouverneur, ge- Peraal Clay, die zo juist een propagan- «aveldtocht tegen het communisme heeft Afgekondigd, deed zich de moeilijkheid y°or, dat hij zijn uitnodiging vergeten Pud en de wachtposten hem niet wil den doorlaten, totdat Russische officie- ,°p het misverstand bemerkten. Er "eerste, op de receptie een uitgesproken westelijke en vriendschappelijke sfeer, 'e herinnerde aan de dagen toen de erste ontmoeting der oprukkende ie- (Van onze Haagse redacteur) fHa=nZte zomer hebben wij melding ge- de t Y?n het feit- dat de Stichting voor cialo 5 ouw er Pi' de minister van So upa) .aken op had aangedrongen, naar ben ICj van de herziening van het loon- pjj 'P de metaalnijverheid en de bouw- te ,„Tii d- de lonen van de landarbeiders Rin„ n verhogen. Er werd een verho- t0i „nRevraaRd van het loonpeil van 64 Wfri cent' waarmede onverbrekelijk koste se.acDt, dat de verhoogde productie- dniwu ln de prijzen moesten worden desti (frekend- Ee "^bister stelde zich z°P een afwijzend standpunt, doch tiio,, .oe 'n het najaar de kwestie op- w te zullen bekijken. Naar wij vernemen is in deze kwes- le het advies gevraagd van het Col- ege van Rijksbemiddelaars en neeft 't college afwijzend op het verzoek beschikt. Het motief voor de afwijzende be- jikking was, dat de regering geen e den beschikbaar kon stellen ter dek- «fng van de uit oortvloeiende Puenties. schhniu£ze consequenfies moeten waar- P°oci7a il„i veeral gerekend worden de aan r]P ii verhoging van de subsidie Verhnnn;„ ,?uw, alsmede de scheve staan t7,^.s' i.e dientengevolge zou ont zie pppn boeren die wel en boeren ^lat zou j^bdarbeiders in dienst hebben. de loonsverhoging economische consc- 7nn iw, WUCiö J11 uicuöt iieuucii. 5te van rtL m®rs °bdoenlijk zijn de iaat- Aahepnn£rilsvertl0fdbg.uit té zonderen. ?tichtin!?^en j mafi worden, dat de literaard voor de Landbouw, hoewel zij h?en. waarmee feefLY°0^ de Hampen nfpt^fp Je resering heeft te Sen- dat j zonder meer kan aanvaar- j°UW on 3_a>onsverh°King in de !and- uan die in Hp p -wiize w°rdt getoetst 6 111 de overige bedrijfstakken. gers der geallieerden plaats had. Aan de herdenkingsrede welke Molo tov Donderdag hield, wijdde het Vati caanse blad „Osservatore Romano" gis teren bijna de gehele voorpagina. In een commentaar op Molotov's bewering, dat de atoombom geen geheim meer is, spreekt het blad de hoop uit, dat deze herontdekking de spanning zal vermin deren. Rusland, zo zegt de Osservatore, is even bevreesd voor een aanval, als de andere partij beducht is voor een Sov jetexpansie. In deze atmosfeer is de atoombom nu ook gelegd in de Sovjet zijde der weegschaal, die dreigde over te hellen naar een naderende oorlog. Moge dit thans enige ontspanning bren gen. Verwachting tot Zondagavond: Matige, later vooral aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen West en Zuid-West. Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, voornamelijk in het Noorden van het land. Zacht voor de tijd van het jaar. Zondag zon 7.4717.00, maan 3.18 16.03. Maandag zon 7.4916-58, maan 44.38—16.17. De TBC-bestrijding bij het vee zal binnenkort in Zeeland verplicht gesteld worden. Het personeel van de Parijse reinigingsdiensten is in staking gegaan. Bij gen demonstratie welke voor het arbeidsbureau werd gehouden, kwam het tot een treffen met de politie. Van de 25.437 Joden, die gedurende de oorlog uit België naar concentratiekam pen der nazi's zijn gedeporteerd, hebben niet meer dan 1276 er het leven afgC' bracht. Dit blijkt uit een rapport van de Belgische commissie inzake oorlogsmis daden, waarin wordt onthuld, dat dc nazi's een program voor de verdelging der Joden hadden opgesteld. Dit program behelsde o.a.: de Joden concentrerenen isoleren; hun eigendom men in beslag nemen; deportatie; dwang arbeid tot de dood er op volgt. Nadat de Duitsers België hadden be zet, werden alle Joden verplicht zich bij de militaire autoriteiten te doen inschrij ven en gedwongen een gele ster te dra gen. Onmiddellijk daarop werden zij uit alle openbare diensten gezet. In 1942 werden Joodse kinderen niet langer tot de scholen toegelaten en van die tijd af mochten de Joden geen schouw burgen, bioscopen, restaurants, zwem baden en sportterreinen meer bezoe ken. Voorts mochten zij slechts in vier steden wonen, n.l. in Brussel, Antwer pen, Luik en Charleroi. Tot September 1943 werden slechts Joden, die niet de Belgische nationali teit bezaten, gedeporteerd, maar in de (Van onze parlementaire redacteur) De regering heeft overeenstem ming bereikt aangaande de wjjze waarop voorzien dient te worden in de noodzakelijkheid om de taak van minister J. A. Jonkman te verlich ten. Benoemd is de heer L. Götzen. anneer keizer Hirohito van Japan over enige dagen voor het eerst sinds de oorlog de door atoombommen getroffen steden Hirosjima en Nagasaki zal bezoeken, zal een van zijn bezoeken de „eerbiedwaardige'' Takeo Foruno gelden een trouw onderdaan van de Mikado die tot voor kort een onbekende Japanner was, maar aan de atoombommen te danken heeft, dat zijn naam in de wereld bekend is geworden. Op een stukje geatomiseerde grond in Nagasaki heeft Foruno zijn groen ten en fruit op een wonderbaarlijke wijze zien gedijen. Nooit heeft hij* in vorige seizoenen zulke appelen en zo mooie peren en kersen gehad als dit jaar. De oogst van sperciebonen, toma ten en komkommers overtrof vroegere opbrengsten in percentages, - die varieer den van 50 tot 300 procent. En Fo runo vermeldt het als „aardige" bijzon derheid zijn tuin ligt daar, waar vroe ger een van Nagasaki's werkhoven lag. Foruno deelde al deze ondervindingen aan de Amerikanen mede, die ze op hun beurt aan Amerikaanse landbouw kundigen doorgaven. Deze waren aanvankelijk zeer scep tisch. Kon de vruchtbaarheid ook niet gevolg zijn van het feit, dat de tuinen op de begraafplaats waren gele gen? Onderzoekingen op andere terrei nen wezen uit, dat ook daar van een grotere opbrengst sprake was. Hiervan vernam de president van een Canadese Radium en Uranium Maat schappij, Boris Pregel, die toen het re sultaat van dertig jaren onderzoekipgen over de invloed van radio-actieve stof fen op de groei van planten publiceerde. De onderzoekingen, die deze geleerde zijn gehele leven heeft gedaan, hebben hem overtuigd, dat kleine hoeveelheden van radio-actieve stoffen in staat zijn voedingspianten 50 maal sneller te doen grori-n op één dag dan normaal. Pregel bezit een proeftuin in dc omgeving van New York. Hg heeft er vele planten gekweekt en met radio-actieve substan ties bewerkt. Hü had de voldoening oog sten te verkrijgen, die dc opbrengsten van andere in de omgeving van zijn tuin liggende landerijen verre overtrof fen. De gekweekte groenten en fruit- soorten, zoals tomaten, wortelen, erw ten, sperciebonen, werden groter, wogen meer, groeiden sneller, bleken beter be stand tegen temperatuurswisselingen en dat is eigenlijk het wonderbaarlijkste zij hadden ook een fijnere smaak! Boris Pregel heeft de naam van het gebruikte radio-actief nog niet willen onthullen. Alles wat de geleerde tot nu toe heeft uitgelaten, is, dat een hoeveel heid variërende van een miliiardste tot een tiende van een miliiardste gram vol doende is om anderhalve kilo grond meer vruchtbaarheid te geven. De radio actieve stoffen zijn op zich zelf niet vruchtbaarmakend. Eerst wanneer ze worden toegevoegd aan „een andere stof", krijgt de verkregen combinatie eigenschappen, welke tot een grotere vruchtbaarheid leiden. Henry Wallace, oud-vice-president van Amerika en oud-minister van Land bouw, heeft zich onmiddellijk voor deze zaak geïnteresseerd en Pregel zijn steun toegezegd. Wallace is zelf een bekend onderzoeker in landbouwzaken en heeft vele verbeteringen ingevoerd. Na ge sprekken met Einstein heeft Wallace zelf in een proeftuin planten doen groeien met behulp van radio-actieve stoffen. Hij nam proeven met tomaten meloenen, peren en perziken. Hij liet zijn prosfplanten in grote cementèn bassins groeien, waarin de aarde met radio-actieve substanties was vermengd. Zijn resultaten gingen niet in alle op zichten zo ver ais die van Pregel, maar de door Wallace gekweekte planten bleken wel beter opgewassen tegen de verschillende plantenziekten. Het voordeel van deze bevordering van een snelle- groei wordt door velen op deze gronden bestreden, dat de radio-actieve stoffen, die de plant op neemt, bij consumptie nadelig voor de mens kunnen zijn. Verschillende ziekten, die zich b.v. in de geatomiseerde steden in Japan nog steeds voordoen, wijt men aan de ^radio-actieve stoffen, die via consumptie van groentes e.d. door de mens worden genuttigd. Wallace be strijdt deze meningen en zegt, nog nooit enig nadelig gevolg te hebben onder vonden van de door hem gegeten „radio-actieve" groentes. Oqk in Rusland heeft men veel be langstelling voor deze nieuwe mogelijk heden van de atomische wetenschap. Professor Vernadsky, een van de be kendste Russische geleerden op dit ge bied, heeft bekend gemaakt dat ook Rusland zich sedert enige tijd met de zelfde proeven als Pregel bezig houdt en dat daarbij eveneens goede resulta ten zijn bereikt. Op een oppervlakte van één hectare werd, variërend naar de bodemgesteldheid, 1 tot 10 kg. uranium aan de grond toegevoegd. Na enige tijd bleek, dat de radio-actieve stoffen een geheel andere uitwerking hadden dan gewone kunstmeststoffen. Wanneer deze onderzoekingen verdere resultaten afwerpen, zal het mogelijk zijn, dat de wereld, nu bevreesd voor de grachten van atomen, ook zegeningen ervan kan verwachten, vooral nu in vele landen hongersnood dreigt. Een tweede verwachting, die hiermee samenhang, is de wi'jziging van meteoro logische omstandigheden, zodat b.v. ge bieden voor de verbouw van landbouw producten geschikt kunnen worden ge maakt. De min of meer toevallige ontdekking van Foruno heeft aldus bevestigd, wat geleerden reeds langs wetenschappelijk- experimentele weg hadden bereikt. Hoe dit alles tot voordeel van de mensheid kan worden gebruikt, is een nog niet be antwoorde vraag. Noch Pregel, noch Vernadsky is zover gevorderd, dat zij onmiddellijk hun vindingen in het groot kunnen toepassen. nacht van 4 September werden honder den Belgische Joden opgepakt en in mi litaire barakken verzameld. Twee we ken later werd het eerste contingent Belgische Joden, bestaande uit 1413 man nen, vrouwen en kinderen, naar Ausch witz gedeporteerd. Dit transport werd door vele andere gevolgd, onge acht de belofte, welke door de militaire gouverneur van België, generaal Von Falckenhausen, zou ziin gedaan aan Ko ningin Elisabeth, dat geen Belgische Joden zouden worden gedeporteerd. De lading van de Nieuw-Amsterdam, die Maandag uit New York naar Rot terdam vertrekt, zal o.a. bestaan uit 214 kisten textielgoederen met giften van Amerikaanse kerken, scholen, instellin gen, gezinnen en particulieren aan Ne derlanders en Nederlandse organisaties. Onder de zending bevinden zich 8 kis ten met kleren, 1 kist met suiker en drie kisten met levensmiddelen en zeep, die een geschenk zijn van Brielle (New Jersey) aan het geadopteerde Brielle in Nederland. Verder zijn er giften van Schenectady (New York) aan Deventer, van Rutgers University aan de Leidse Universiteit en van de Friends Central School van O verb rook (Pennsylvania) aan de Mulo-school in Arnhem. Voorts zal het Bio Vacantie Oord verrast wor den met een uitrusting voor buitenspe len en gereedschappen. Nederlandse bi bliotheken zijn goed bedacht met 19 kis ten boeken en tenslotte zijn er nog Kerstcadeaux voor kinderen. Gistermorgen omstreeks half acht zijn twee stoomtrawlers met elkaar in aan varing gekomen op de Noordzee. Door een nog niet opgehelderde oorzaak kwam de IJmiuden 117, de „Prinses Beatrix" in aanraking met de IJmuiden 384, de ,Uiver", met het gevolg, dat de laatste trawler drie minuten later zonk. M. Blok, de kok van de „Uiver", liep zulke zware verwondingen op, dat hij is over leden. De „Prinses Beatrix" nam alle opva renden van de „Uiver" aan boord en stoomde op eigen kracht naar IJmui den, waar zij hedennacht is "binnenge lopen. Het „Medan Bulletin" maakt melding van de bevrijding van 4052 mannen, vrouwen en kinderen in het Medanse. behorende tot de kampongbevolking, die werd' weggevoerd toen de Neder landse troepen in Augustus tot de bezet ting van enkele ondernemingen over gingen. Deze bevrijding is het resultaat van een actie in groot verband tegen een verblijfplaats, die eindelijk na een aantal vergeefse pogingen werd ontdekt. Vrouwen van Nazareth, ofschoon zij wel in contact met de Congregatie zul len staan. De Vrouwen van Nazareth, die oor spronkelijk van de stichter, prof. Jac. Van Ginneken z.g., als doel de missio nering opkregen, maar zich in 1928 op wens van Mgr. Aengenent de Graal op richtten, zijn juist dank zij de Graal beweging over vele landen verspreid. Zij bevinden zich o.a. in Amerika. Au stralië, Brazilië, China, Engeland en Schotland. Thans hebben zij haar eigen lijk werk weer opgevat en de vorming van jonge vrouwen tot leken-missiona- rissen ter hand genomen. Begonnen wordt roet de opleiding van een 12-tal vrouwen, nauwkeurig geselecteerd, die allen naar Indonesië zullen gaan, het land, dat de oudste rechten heeft. (De Vrouwen van Nazareth waren reeds eerder werkzaam op Java). De rectrix van de Missieschool is mej. dr. E. AI- lard, die zelf geruime tijd in de Oost zegenrijke arbeid verricht heeft. De feestelijke opening werd ingeleid met een kort Lof in de intieme kapel, door Mgr. Huibers gecelebreerd en door een aantal genodigden, de docenten en de leerlingen, bijgewoond. Hierna begaf het gezelschap zich naar de conversatiezaal, waar de mode rator der Vrouwen van Nazareth, pater dr. B. Naaykens M.S.C. een welkomst woord sprak. Vervolgens richtte de Bisschop zich in een toespraak tot de aanwezigen. Vandaag is het, aldus Mgr. Huibers. het feest van de H. Willibrordus, aan wie ons gehele Nederlandse volk grote dank verschuldigd is. Heden is deze apostel en missionaris ter ere een mo nument opgericht in Utrecht, maar hier in Vogelenzang is met de stichting van deze Missieschool voor Jonge Vrouwen een geestelijk monument verrezen ten teken van dankbaarheid voor het on noemelijk veie, dat de H. Willibrordus voor de Christianisering van ons land deed. Mogen zij, die in dit instituut haar opleiding ontvangen tot lekenmissiona rissen, het werk van deze Heilige op grootse wijze in den vreemde voortzet ten. De jonge vrou-.ven. zo ging de Bis schop verder, die er hun levenstaak in willen stellen, de apostolaatsgedachte in practijk te brengen, zullen op ,.De Tiltenberg" niet alleen een leerschool, maar ook een oefenschool vinden. Zij, die eens zullen uittrekken, moeten een vast karakter bezitten, een diep geloof, een grote kennis en een vurige zielen ijver. Tenslotte wenste Mgr. Huibers de vrouwen van Nazareth geluk, die met ide leiding van deze Missieschool zich een nieuwe, verheven taak zien opgelegd. Hiermee verklaarde de Bis schop de school voor geopend. Dan hield de minister-president een rede, waarin hij zei, dat hij namens de regering van belangstelling voor het werk, dat de Vrouwen van Nazareth gaan beginnen, blijk wilde geven. Het stemt tot grote voldoening, aldus spr., te zien, dat ons vaderland, ons volk initiatieven ontplooit, initiatieven, welke getuigen van levenskracht. De eerste groep jonge vrouwen zullen naar een gebied gaan hetwelk ver dient, dat de besten van ons volk zich geven, zo sprak dr. Beel. „Moge de geest van de H. Willibrordus u bezielen, wanneer u uw gaven van hoofd, maai vooral uw gaven van hart overzee zult brengen." Het C.D.K. deelt mede. dat aan gezinnen, welke op 1 November j.l. uit acht of meer personen beston den, binnenkort rantsoenbonnen zullen worden uitgereikt voor twee eenheden brandstoffen. Deze rantsoenbonnen zijn te beschou wen als een toeslag op de reeds eerder verstrekte gezinskaart. Inwonenden, familie en personeelsleden mogen in dit minimum van acht personen wor den medegerekend, mits aan deze per sonen niet reeds eerder een brandstof - fenkaart voor kamerbewoners werd uit gereikt. Datum en plaats van uitreiking zullen door de plaatselijke distributie diensten nader worden bekend gemaakt. Mgr. P. Giobbe, Pauselijk Internun tius in Nederland, is voor een korte rustpoos in Rome aangekomen. Ter gelegenheid van het vertrek op 12 November van het 5e bataljon van het 2e R.I. te Nijmegen is Donderdag een grote afscheidsdag gehouden. Het initiatief voor deze dag was uitgegaan van „Katholiek Thuisfront". In de garnizoenskerk van Sint Anto- nius aan de Groesbeekse weg werd een plechtige Mis opgedragen met assistentie van de legeraalmoezeniers M. B. van Meegen en Snijders. Vele geestelijke, burgerlijke en militairen autoriteiten waren aanwezig. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de volgende verliezen zijn gerappor teerd: Kon. Marine: Mar. J. J. G. M. CROUSEN, afkomstig uit Heerlen. Korp. J. S. A. KOP-JANSEN, afkom stig uit Haarlem. afkomstig uit Kon. Landmacht: Sold. F. D. BAAS, Haarlem. Sold. 1ste kl. W. BOLL, van 12e genie veldcompagnie, afkomstig uit Gouda, gesneuveld 1 November 1947 te Ben- doengan. Korp. J. BONGENAAR van 4—10 R.I., afkomstig uit Amsterdam, gesneuveld 29 October 1947 te Paboewaran. Sold. F. HOEKSTRA, van 7 R. S„ af komstig uit 's-Gravenhage, gesneuveld 1 November 1947 te Baroe. Sold. H. C. KRIJNEN, van 1—3 R. I. afkomstig uit Oosterhout, gesneuveld 2 November 1947 te Malipoetjong. Kapt. H. PUNTER, van 3—11 R. I„ afkomstig uit Nijmegen, gesneuveld tussen 23 October en 3 November 1947 na vermissing. Sold. H. P. REUDINK, van 1—1 R. I„ afkomstig uit Lochem, gesneuveld 31 October 1947 nabij Tigaras. Sold. 1ste kl. A. SMITS, van le Reg. Jagers, afkomstig uit Utrecht, gesneu veld t.g.v. bekomen verwondingen bij vijandelijke actie, te Pasar Oesang d.d 24 October 1947. Sold. B. H. SMITS, van 12 genie veld- comp., afkomstig uit Culemborg, ge sneuveld 1 November 1947 te Bendoen- gang. Serg. H. A. SWINKELS, van 3—2 R. I.. afkomstig uit Beek en Donk (N.-B.), gesneuveld 31 October 1947 ;e Tjikoewit. Sold. A. DE VOS. van le mitr. bat. 7 Dec. Div„ afkomstig uit Sneek, ge sneuveld 30 October 1947 nabij Kam pong Sadang, tengevolge van oorlogs verwonding. Korp. J. H. WIERICKE, van 4—10 R. I„ afkomstig uit Hengelê. gesneuveld 29 October 1947 nabij Paboewaran. Kon. Nederlands-Indi».rhe Leger: Br.-Ind. soldaat 2e kl. Inf. ALEGA- PAN, afkomstig uit Ned.-Indië, gesneu veld 28 October 1947. (Plaats niet ver meld). Sold. 2de kl. genie F. J. CARLI, af komstig uit Ned.-Indië. gesneuveld 1 November 1947 te Bandoengan (West- Java). (Van een bijzondere medewerker) Met buitenlandse vrienden brach ten we deze zomer een bezoek aan een unieke onderwijsinstel ling in Nederland, tot vóór enkele dagen bekend onder de naam: Sociaal-econo misch Vormingsinstituut, te Doom. Een eenvoudig gemeubelde villa in een tot wandelend mediteren en studeren nodend park is het vormingscentrum, waar nu sinds ongeveer een jaar ruim 20 jonge mannen onder de vormende leiding staan van dr. Olierook en diens medewerkers. Juist waren die dag enkele studenten van de Tilburgse handels hogeschool op bezoek en we mochten getuigen zijn van een discussie tussen twee groepen studerenden. Wat hierbij opviel, was niet op de eerste plaats de aard van de onderwerpen, maar veeleer de hartelijk vriendschappelijke sfeer tuisen deze twee groepen. Op zich is dat natuurlijk niet vreemd. Als „Veritas" bij „Carolus Magnus" op bezoek komt. is er ook hartelijkheid en vriendschap. Maar in Doorn betekende deze vriend schap toch iets anders. De Doomse stu denten immers zijn geen van allen lid van een of andere studentenvereniging; wel wekt een Latijnse tekst aan de achtergevel van het gebouw een min of meer studentikoze indruk, maar geen der jongelui is latinist. Heel het terrein van de humaniora is op het moment, dat zij in Doorn beginnen, onontdekt gebied. Homerus en Plato, Horatius en Cicero zijn hoogstens vage begrippen, waar ze „wel eens van gehoord hebben" maar die hun overigens niets zeggen. Het zijn „dus" wel eigenaardige studs. Trouwens, na de diverse tentamens wacht hun geen candidaats, geen pro motie, geen bul. Na drie jaar „Doom" zullen ze, met een eenvoudig diploma als bul gewapend, een eigen keuze moe iten maken omtrent de wijze, waarop zij de verkregen kennis ten dienste der ge meenschap zullen gaan stellen. De voor opleiding van deze jongelui beperkte zich veelal tot ervaring in jeugdorgani saties en een klein beetje praktijk van vakverenigingswerk. We hebben hier m. a. w. te maken met een groepje eenvoudige arbeiders jongens, dat de Katholieke Arbeidersbeweging de kans biedt hun reeds in de practijk ge toonde liefde voor de sociale beweging te verdiepen door grondige studie van de sociale vraagstukken en alles wat daarmede samenhangt. Na de bovenvermelde discussie te hebben aanhoord, hadden we in de ge zellige directeurskamer van dr. Olie rook nog een langdurig gesprek over dit experiment, voor zover we weten enig in de Nederlandse sociale historie. Wel haast jaloers verklaarden zich onze bui tenlandse vrienden (zelf in deN leid* van de arbeidersbeweging in hm land) over dit rijke bezit van de K.A.B., want; .JHet is toch zeker de bedoeling dat hieruit op de eerste plaats gerecruteerd -worden de as. leiders der K.A.B.?'» Het antwoord van dr. Olie rook liet geen twjjfel. Men hoopt inder daad uit deze jongelui bekwame en ka raktervolle bestuurders te zien groeien, „Maar", merkte tóen een der bezoekers op, „meest u niet, dat deze jongelui na drie jaar studie, gedurende welke tijd ze noodzakelijk met andere studerende groepen in aanraking moeten komen, en waarin ze zeer weinig contact heb ben met de realiteit van het arbeiders leven. een tyd ook, waarin ze zo veel mogelijk vrij moeten worden gehouden van al te ernstige zorgen om den brode (de 6tudies worden veelal gemaakt op kosten van de KAB.), zullen zijn weg- gegroeid van de arbeidersstand, dat ze dus niet meer in de goede zin van dat raak onjuist gebruikte woord „vrijge stelden" zullen zijn? Is er geen kans, dat dit instituut inplaats van leiders, ambtenaren'aflevert met hoogstens wat aangeleerd begrip voor het wezenlijke ran de K.A.B. Het duurde even voor dr. Olierook op deze concrete vraag ant woordde. „Vanzelfsprekend", gaf hij daarna toe, ,4s dit gevaar volledig aan wezig. Vandaar, dat een belangrijk deel van de tijd wordt besteed aan karakter vorming.'' Enige weken geleden heeft het „In stituut", zoals het reeds kortweg wordt genoemd, een eigen kapel ge kregen. Bij die gelegenheid heeft ver- bondsvoorzitter A. C. de Bruyn een speech gehouden, waarin hij over de be tekenis van deze opleiding, maar meer nog over de a.s. taak van deze jongelui, behartigenswaardige woorden sprak. „Zeker", sprak deze oud-Amsterdamse metaalbewerker, „we hebben nu en in de toekomst steeds meer mannen nodig met 'gedegen kennis van zaken. Deskundigen, die over de problemen, waarvoor de ar beidersbeweging in toenemende mate mede verantwoordelijk wordt gesteld, bevoegd zijn te oordelen. Verstandelijke kennis is noodzakelijk, maar geleer den, die geen liefde hebben voor de be weging, die niet bereid zijn er dag na dag, als het moet ook nacht na nacht, voor te werken, baantjesjagers, loket mensen, kijkers-op-de-klok. zulke lieden kunnen we missen. Die dienen de bewe ging niet, maar hoogstens zich zelF'. Als één vrijgestelde in Nederland het recht heeft zó te spreken, dan^is dat deze man. die nu reeds meer dan 33 jaar de beweging in gesalarieerd verband wer kelijk dient. Die elk woord, dat hij over het karakter van de vrijgestelde van nu en in de toekomst zegt, eerst op zich zelf toepast, eerst zelf heeft gepracti- seerd. Zij, die zich reeds jarenlang ge lukkig achten tot zijn naaste medewer kers en vrienden te mogen behoren, ken nen de voorname geestes- en karakter eigenschappen van deze onbetwiste en algemeen erkende leider der Nederland se katholieke arbeiders. 5 November j.l. werd A. C„ zoals intimi hem noemen, 60 jaar. Men heeft hem niet beter kunnen huldigen, dan door het opleidingsinstituut te Doorn naar hem te noemen. Voor de jongeren in de beweging moge een voortdurende herin nering zijn. indien zij streven naar een .betaalde bestuursbaan" (a-at op zich zeer goed kan zijn) het levensdevies van De Bruyn, wat hij nooit neerschreef en van zichzelf nooit getuigde, maar wat hij steeds practiseerde: lek dien. Het plan om een deel van de Ameri kaanse goudschat in- het kader van het Marshall-plan naar Europa te brengen, is in Amerika zonder veel commentaar ontvangen. Het voorstel betreffende deze goudverzending zal 17 November Dij het Congress worden ingediend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1