„JONG VLIJMEN" HEEFT GENOEG VAN HET MANDENMAKEN Dorp wil nieuwe industrieën DE TIJD EN DE KUNST in kerk te Velsen-Noord Tranen en droefheid STAD EN OMGEVING Van het witte doek Onze vliegers in Indië- special 2 aanbied'm&en Geen export meer naar Engeland 7&XËr Bel 13000 sl Él Kerkberichten „Pastor Angelicus" II,na! AGENDA' 'torens ROND DE OUDE ST. BAAF Radio Moors LEDEN JOODSE RAAD IN ARREST ZATERDAG 8 NOVEMBER 1947 PAGINA 2 Film over het leven van de Paus Voor het verwaarloosde kind Kring Oost K.A.B. „Zie ik je vanavond nog? Toon Hermans in het Rembrandt-theater DODENHERDENKING DISTRIBUT1EN1EUWS Rantsoenbonnen textiel Aanbiddingsfeest Bakfiets te water H.P.C. wint tweekamp BLOEMENDAAL Welke dokter? SANTPOORT Bonkaarten afhalen PRACHTIGE VIERKANTE HOOFDDOEKEN r mooie kleuren. I 0.4v/ RITSSLUITINGEN alle maten, tot 35 cm. zolang de voorraad strekt. CROTE HOUTSTRAAT 98 - HAARLEM i HEEMSTEDE VERLOVINGSRINGEN Feestavond K.A.B. Zondagsdiensten Agenda R.K. Verenigings gebouw JBL 8 Van odds bekend. TeL 14609 Officieel Phillps-reparatenr Kruisstraat 38 Haarlem VELSEN Kath. Kinderuitzending ASSENDELFT Personalia KOPEREN MELKEMMERDES VOOR NEDERLAND BESTEMD GOUD GESTOLEN MR. A. v. d. DEURE Afgetreden als voorzitter der N.C.R.V. Chin. Ind. Rest. Hongkong PRIJSHOUDENDE MARKT Het waren wel twee uitersten, die gisteravond ieder voor zich een deel van het Concertgebouw opeisten. Waren in de ene zaal mensen bijeen, die de Waarheid'' menen te moeten zoeken bij de man-in-het-rood, in de andere zaal zaten de velen, die de Waarheid weten bg de man-in-het- wit, wiens leven en werken als de Pastor Angelicus op de film werd weergegeven. Het was een goede gedachte van de Katholieke Reisvereniging om, nu de film over Z. H. de Paus niet in een der bioscopen 'zou gedraaid worden, deze voor haar leden en belangstellenden te laten vertonen. Het geeft in het begin misschien een huiverig idee een film te gaan zien, waarin niet een wonderschone ster, zo als wij die gewoon zijn, de hoofdrol ver vult, maar de man, die als Christus' plaatsbekleder Zijn zetel heeft in Rome. Of eigenlijk, we mogen hier niet spre ken van een „rol", want de rolprent is louter een documentaire film zij het dan een zeer sublieme waarin wU onze huidige Paus leren kennen zoals hij dagelijks verkeert tussen alle rangen en standen van de prelaten met wap perende cappa's tot de geringsten van het volk. Van zijn verkiezing tot Paus af en de tijd, die onder zijn staatssecretariaat daaraan vooraf ging, zien wij de Paus bij de vele audiënties, toespraken en indrukwekkende plechtigheden, die aan indrukkendheid winnen door de gran diose entourage, die het Vaticaan weet te bieden. En het is opvallend, hoe bij die weelde en rijkdom van kunstschatten en histo risch bezit de eenvoudige figuur van de Paus zo juist tot zijn recht komt. Wanneer wij dan hebben kunnen zien, dat de filmische opnamen buitengewoon goed en stijlvol waren en dat het koor van de Sixtijnse Kapel onder leiding van Don Lorenzo Peroei het geheel uit stekend omlijstte, dan- mogen wij zeg gen, dat deze film over het leven van de Pastor Angelicus bijzonder ge slaagd is. En het is daarom goed, dat velen, die tot op heden alleen maar uit artikelen en verhalen iets uit het Vaticaan in zich konden opnemen, nu door de film een, indruk konden, krijgen van dit schone brok katholiek leven. In City gaat deze week voor Haarlem de reprise van „De zevende sluier," de veel besproken en bewonderde film, waarin James Mason en Ann Todd de hoofdrollen spelen. Het is het verhaal van een meisje, dat na een zelfmoord poging door een dokter onder hypnose wordt gebracht en in die toestand haar levensgeschiedenis vertelt. Deze bij- zofcere film is voor personen boven 18 jeM zeer aan te bevelen. „Avontuur op Martinique" laat zien wat er zich op de Frdnse Antillen af speelt na de val van het moederland in de laatste oorlog. Ook op Martinique blijkt het geheime verzet tegen de Vlchy- regering te zijn doorgedrongen: schiet partijen tussen de Franse Gestapo en de ondergrondse strijders komen veel vuldig voor. De held van de film is een Amerikaans kapitein, die in het begin de illegale organisatie alleen behulp zaam wil zijn. omdat er iets te verdie nen valt. Het gelukt hem een moeilijke en gevaarvolle opdracht uit te voeren. De regisseur heeft, om het gegeven enigszins op te smukken, het avontuur lijke op de voorgrond geplaatst en er hier en daar een amourette in verwerkt. De rolprent draait in Cinema Palace en is toegankelijk voor personen boven 14 jaar. De geschiedenis, die verteld wordt in ,.De duivei was de laatste gast'', de film, welke in het Luxor-theater ver toond wordt en meer bekend is onder de Franse titel „Les visiteurs du soir", steunt op een legende uit de vijftiende eeuw. De duivel zendt twee mensen naar de aarde om onheil te stichten. Als minnestrelen gekleed arriveren Gilles en zün jonge broer Dominique op een kas teel, waar de dochter van de ridder haar bruiloft gaat vieren. Dominique ontpopt zich ajs een schone vrouw, die de brui degom inpalmt en Gilles maakt het de bruid moeilijk. Dan komt de duivel zelf ten tonele, want tussen de laatste twee begon een echte liefde te bloeien, het geen hij niet duldt. Maar de onsterfelijke liefde blijft leven, zelfs wanneer Satan de gelieven in stenen beelden verandert, waarin belde harten niet ophouden te kloppen Marcel Carné heeft een prachtige ver filming van dit verhaal gemaakt, dat evenwei niet een ieder zal weten te waarderen. In elk geval zijn de foto grafie en de camera-werking tot het uiterste verzorgd, zodat de film-fijn proever zijn hart kan ophalen. (Boven 18 jaar.) In het Spaarae-theater draalt deze week de derde en laatste episode van „De vrouwelijke Tarzan". Dit deel brengt de ontknoping in het spannende film verhaal. Een alleraardigst voorprogram ma, bestaande o. a. uit de rolprent „Het bankbiljet van ƒ1000", zal een ieder vermaken. De film „Walvis ln zicht", een vlotte re. porrage van de avonturen van de Willem Barendsz, wordt in Frans Hals geprolon geerd. 4 Zondag wordt in het Luxor-theater de films „Oké mr. Deeds" gedraald, de befaam de film met Gary Cooper en Jean Arthur. De opbrengst van deze voorstelling komt ten goede aan de Stichting voor het ver waarloosde kind. zodat de Haarlemse bur gerij het nuttige met het aangename kan verenigen. Leden van kring Oost, flenkt aan het St. Willebrordfeest van Zondag 16 No vember. Tot uiterlijk Dinsdag li No vember kan men zich opgeven bij het kringbestuur, n.L de heeren B. Reijnders, Zomervaart 134; C. L. Stevens, Mero- vingenstraat 64; J. Bruin, Emostraat 16; Th. A. Bulters. Kinkerstraat 25 en H. Hesseling, Karolingenstraat 30. Het ker kelijk feest zal bestaan in een H. Mis in de kapel der Eerw. Zusters aan de Koningstraat, op te dragen door de geestelijk adviseur; daarna feestelijk ontbijt in het gebouw St Bavo met zang van een kwartet, liederen uit de bundel en declamatie van de heer H- Boeree. Ook de vrouwen en verloof den kunnen aan dit St WiUibrordus- feest deelnemen. Deze week zal men de populaire radio, artist Toon Hermans met het Theater Plezier dan ook in levende lijve kunnen zien, na hem zo dikwijls gehoord te heb ben. 'In het Rembrandt-Theater vertelt hy zijn mopjes, die nu eenmaal niet nieuw meer kunnen zyn, speelt hy mee in enkele humoristische tafrelen en zingt hij zijn liedjes, die telkens weer opvallen door oorspronkelijkheid, ook al doen ze aan Louis Davids denken. Jan van Ees en Wies je Bouwmeester zorgen weer voor wat toneel, Herbert Joeks doet het zeker niet minder en een aantal lieve en frisse meiskes (o.a. Andrea Domburg, die ongetwijfeld ook talent heeft) ver sieren het geheel. Peter Kellenbach weet uit de vleugel een formidabel ge luidsvolume te produceren. Er wordt wat aan politiek gedaan oa. in de zaal der Verenigde Naties, in sprookjesland en raider een klapperboom, er is wat mysterie in de scène „Het mechanische hart" en er is een ballft .Pianoles", dat in zijn eenvoud allergezelligst is Een beschaafd programma! „Onze vliegers in Indië" behandelt de geschiedenis der Indische Militaire Luchtvaart van haar aanvang tot de capitulatie van Bandoeng in 1942. Het boek is geschreven door C. C. Küpfer te Aerdenhout, die zelf bij dit wapen ge diend heeft. Officiële gegevens over het tijdperk van 8 December 1941 tot 8 Maart 1942 stonden de schrijver niet ter be schikking, zodat hij zijn verhaal heeft moeten samenstellen uit dagboeken van vliegers, verslagen en interviews, terwijl hij later een rapport van generaal-ma joor E. T. Kengen van het ministerie tot zijn beschikking kreeg, waaraan hy zijn waarnemingen kon toetsen. Het is een interessant boek, semi-documentair, maar vlot en met grote liefde voor de luchtvaart geschreven. De lezer maakt kennis met de types vliegtuigen van het Kon. Ned.-Indische leger en de marine, van de Amerikanen, de Engelsen en de Jappen, hij volgt met spanning de strijd boven de eilanden en met een bloedend hard wordt het hem steeds duidelijker, dat onze dappere mannen de ongelijke strijd moesten verliezen. Talrijke foto's verluchten de tekst van dit historische drama, getuigenis van heldendom en oud-vaderlandse courage. Het boek is bij Boom-Ruygrok N.V. te Haarlem versche nen in de Vliegwereld-Bibliotheek. Zondag na Allerzielen roept de Kath. Arbeidersbeweging altijd heel katho liek Haarlem op voor een massale do denherdenking. De regeling is als volgt; Om 3 uur beginnen de Doden-vespers in de kerk van de H.H. Elisabeth en Barbara, te zingen door het parochieel zangkoor; daarna gaan allen naar het kerkhof. De ordemaatregelen zijn dit jaar zo ge troffen, dat een devote plechtigheid ook bij een zeer grote opkomst verzekerd is. Tijdens de plechtigheden op het kerkhof zullen de gezangen verzorgd worden door het par. zangkoor van de H. Liduina. Maandag 10 November Haarlem (Vleeshal)uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen Ri t.m. Ro, 8.30—12.15 en 24.45 uur. Heemstede (Binnenweg 160): uitrei king bonkaarten en schoenenbonnen 9—12.30 SchrSe en 24.30 uur. Si— Son. Zandvoorl (Halte.straat) ,4): uitrei king bonkaarten en schoenenbonnen O—Q, 9—3 uur. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 1 November j.L rantsoenbonnen voor textiel van nieuw model in gebruik zijn genomen. Deze zijn uitgevoerd in de kleuren blauw-grijs met oranje (waarde 1 punt) en blauw-grijs met groen (waarde 10 punten). De opdruk is in groene letter uitgevoerd. In de linkerbovenhoek be vinden zich de letter D en een getal. Deze bonnen zijn evenals de thans in omloop zijnde bonnen der C-serie tot nader aankondiging geldig. Zondag a.s. wordt in de kapel van het St. Francisca Roman a-liefdewerk Kou- denhorn 34 het Aanbiddingsfeest gevierd. Het Allerheiligste zal die dag van 1 tot 4 uur ter aanbidding worden uitgesteld. Gisteren reed een 18-jarige jongeman met een bakfiets ter hoogte van de Lange Herenvest bij de Amsterdamse brug het water in. Hij kon er op eigen gelegenheid weer uitkomen, waarna de bakfiets met behulp van omstanders op het droge werd gebracht De zwem-tweekamp tussen H.P.C. en V.Z.V. is door de Heemstedenaren met ruim verschil gewennenDie totaal-uit slag is: H.P.C 67 punten, V.Z.V. 42 punten. De voornaamste resultaten lui den: Heren: 100 M. borstcr.: 1. Tjeibtoes (HPC) 1.04.8; 2. Geurts (HPC) 1.8.5; 200 M. schoolslag: 1. Overtem (HPC) 3.01.2; 2. Kosters (HPC) 3.22.2; 100 M. rug: 1. Tjebbes (HPC) 1.222; Smit (HPC) 1.23.8; Estafette: 1. HPC 3.38.4; 2. VZV 3.54. Dames: 100 M. rug: 1. Kint (VZV) I.27; 2 Overeem (HPC) 1.31.7; 200 M. sohoolsiag: 1. Wensing (HPC) 3.21.5; 2. Eysker (HPC) 3.22; 100 M. borstcr.: 1. Kint (VZV) 1.20.1; 2. Smit (HPC) 1.21; Estafette: 1. VW 1.52.4; 2. HPC 1.53. In de Kunstzaal Niemann, Ged. Oude Gracht 85, wordt van Zaterdag 8 tot en met 22 November een tentoonstelling gehouden van schilderijen door M. H. Mackenzie. De werken zijn te bezichti gen dageiyks van 9 tot 17 uur. Wegens bijzondere omstandigheden is het adviesbureau der K.A.B. district Haarlem op Dinsdag 11 November ge sloten. Zondag 9 November neemt dr. S. B. Drijber de artsendienst waar. Voor het afhalen van levensmiddelen kaarten en schoenenbonnen zijn Maan dag aan de beurt de bewoners van Santpoort, wier namen beginnen met de letters M tot cn met P. Het badhuis aan de Wüstelaan is ge opend van 9—12 en van 1.304 uur. 1 punt XSSS!S8SS3SS3S^^^tZSiZ2ZZXCO Bioscopen: Rembrandt: Theater Plezier met „Zie ik je vanavond nog?", dagelijks 2.30 en 8 u.; Cinema Palace: Avontuur op Mar tinique (14 jrj, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Luxor: De duivel was de laatste gast (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 q.; Frans Hals: Walvis in zicht (a.1.), Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u. en in de week: 2.30, 7 en 9.15 u.; City: De zevende sluier (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaame-theatcr: De vrouwelijke Tarzan (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 8 November: Stadsschouwburg: Toneelgroep Come- dia met „Glazen speelgoed", 8 uur. Tentoonstellingen: Frans Halsmuseum: Rondom Frans Hals en vanaf 9 November expositie van werken Otto B. de Kat en F. H. Abbing, Zondags: 14 uur en in de week: 10—4 uur. Leffelaar: schilderijen en tekeningen van Willem Dooyewaard. Plein 13: schilderijen, aquarellen en tekeningen van Lizzy Ansingh, Rielï Wesseling, e.a., 19—5 uur. Biss. Museum: Middeleeuwse kunst, Zondag: 13 uur en Dinsdag-Zaterdag: 104 uur. Apotheken: De Zondag- en avonddiensten der apotheken worden van 9 tot 15 Novem ber waargenomen door: C. G. Loomeyer Zn., Bartelj.str. 11, tel. 10175; Park- Apotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Teyler-Apotheek, Teylerpl. 79. tel. 17946 en te Heemstede: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206-208, tel. 28320. Ziekenvervoer: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990; Marèriet, Turfmarkt 10 rd„ tel. 21400 en te Heemstede: Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, teL 28523. Zaterdag 8 November: Stadsschouwburg: Toneelgroep Come- dia met „Glazen Speelgoed", 8 uur. Zondag 9 November: Concertgebouw: Uitvoering Wiener Sangerknaben, 2 uur. Maandag 10 November: Stadsschouwburg: Residentietoneel met „Miranda", 8 uur. (Van onze speciale verslaggever) Vlijmen beleeft een moeilijke tijd. Wat sinds jaar en dag zijn trots en zijn voornaamste werkgelegenheid uitmaakte, zijn'mandenindustrie, dreigt stap voor stap geheel te verlopen. De oorzaak daarvan is tweeërlei. Op de allereerste plaats is het de weerzin van de jeugd, die het" vak niet meer leren wil, al valt daarin tegenwoordig een redelijke boterham te verdienen en op de tweede plaats is het 't practisch geheel uitvallen van de Engelse ex portmarkt, daar tijdens de tweede we reldoorlog in de strijd tussen mand en kist de mand het onderspit heeft ge dolven. Voor de - gemeente betekent dit, dat de inwoners elders werk zullen zoe ken, dat zij andere steden en dorpen als woonplaats zullen prefereren en dat derhalve middelen dienen te worden beraamd, om aan deze tendens een einde te maken, middelen, die alle neerkomen op de beantwoording van deze vraag: hoe voor Vlijmen in dustrieën aan te trekken, die de be woners van de dorpen Haarsteeg, Nieuwkuijk en Vlijmen aan hun haard steden zullen binden en die met deze valide, maar nog ongeschoolde arbeids krachten een goede toekomst tegemoet kunnen zien? Een moeilijk probleem uiteraard, doch een probleem, dat door het gemeentebestuur onder leiding van burgemeester J. J. V. van Hout ener giek wordt aangepakt en dat in zo verre wordt opgelost, dat in een ge sloten mandenfabriek dezer dagen een bescheiden metaalbedrijf zal worden geopend. Ter verdere sondering biedt het ge meentebestuur, en dit liefst voor klei nere en verschillende industrieën aan ieder waarachtig belangstellende voor delig goed gelegen gronden, diverse fa ciliteiten en bovendien, aldus een der raadsleden, voor de leidende function- narissen zelfs prima woongelegenheid. Het gros van de arbeiders, aldus wordt dan verwacht, betrekt men uit de ge meente zelf, waar zij in voldoende mate aanwezig en willig zqn. Het is een eigenaardige situatie. Rond 50 jaar geleden heeft zich de mandenindustrie in dit gebied ge vestigd. Toen werden de eerste mar- i garinemanden gemaakt en vrij snel zijn Viymen en aan gene zijde van dê Maas Ammerstol en Kerkdriel en nog verderop Amèide uitgegroeid tot dè centra van de Nederlandse man denindustrie. Het is echter niet alles koek en ei geweest in dit verleden. Nadat rond de vorige wereldoorlog wij bedoelen die van '14'18 de productie dank- zij een omvangrijke export naar Engeland haar toppunt bereikte, zijn er in later jaren moei lijkheden gerezen; moeilijkheden over sociale kwesties, die in 1925 hebben geleid tot een ontwrichtende staking, die een half jaar lang de gemoederen bezig en de beurzen schraal heeft gehouden. In die staking, zo vertelde men ons hier, moet men het begin zien van het einde van -deze oude industrie, waar van, aldus een graag verteld verhaal, zelfs Mozes in Egypte de goede vruch ten' geplukt heeft. Sinds deze staking n.L bestaat bij de bevolking een schier onoverwinnelijke tegenzin ten opzichte van het manden maken, een tegenzin zó sterk, dat de procuratiehouder van een der grootste bedrijven ons vertelde, dat hij zich uit de laatste 15 jaren in zijn bedrijf óp 3Ó0 arbeiders slechts 2 leerlingen her innert. Dat betekent, dat de manden makerij uitsterft, dat men als 35-jarige in dit vak tot de broekjes behoort en dat de fabrikanten de een na de ander de zo voor de hand liggende consequen tie trekken en omschakelen of gaan omschakelen op andere producten. Zo verkommert een oud en edel am bacht, door sociale moeilijkheden reeds in discrediet geraakt, en nu door de wan gunst der tijden bijna zeker ten dode ge doemd. Natuurlijk is een come-back mo. gelijk, natuurlijk kan de mand het ver loren terrein op de kist herwinnen, en zo het Engelse exportgebied heroveren, maar hier, zo schijnt ons, is praktisch niemand, die daarmee ernstig rekening houdt. Wel zullen vooralsnog voortdurend manden nodig zijn, zullen derhalve de laatste der mandenmakers zich nog een tamelijk veilige toekomst weten, doch als kleine groot-industrie, waarvan in dit gebied 5 a 600 gezinnen bestonden, heeft zij afge daan, voorgoed. Men is het beu „op de plank te zitten" zoals men zegt, en of dat nu is, omdat accoordloon harder werken vordert en de jeugd van tegenwoordig het liever wat kalmer aan doet en dus bij voorkeur een ander beroep kiest, of omdat sociale moei lijkheden in het verleden, gevolgd door slechte zakelijke perspectieven in het he den, de werkschuwheid bij deze tak van bedrijfsleven in de hand hebben gewerkt, doet weinig ter zake. Het handwerk sterft uit en Vlijmen, dat, met een schadepost van 514 millioen gulden uit de oorlog is gekomen, toch waarlijk ook buiten dit niet zonder pro. bleem zat, staat voor de taak, zijn ba kens te verzetten, nu zo kennelijk het getij verloopt. Daarom roert het de trom en zegt: hier onder de rook van Den Bosch is een goede plaats voor goede industrieën. Wij wachten Een kleine zaak mei een grote keuze GR. HOUTSTRAAT 49, TEL 20049, HAARLEM Een ambacht sterft uit te Vlijmen, jonge mandenvlechters komen er niet meer De kerk van Sint Joseph in zoals dit vroeger heette Wykeroog heeft d<f gelukkige vorm gekregen, die wij basiliek noemen en dat is voor die tijd (1908) een brutale op zet geweest, die in onze omgeving eerst in 1936 werd herhaald door de bouw van de St. Bavo in Oud- Schoten. Het bouwwerk is goed van vorm en biedt meer dan gewone mogelijkheden om tot een der schoonst versierde kerken in ons rayon te worden. Juist hierom is het een gelukkige om standigheid, dat deze parochie bevolkt wordt door de niet-kapitaalkrachtigen, Waardoor voorkomen werd, dat men by de bouw een fonds reserveerde voor de completering der nieuwe kerk met kunst zinnige versieringen. Het resultaat zou volgens ervaringen elders nu reeds betreurd zijn en een zo kostbare ge schiedenis zou een zo spoedige vervan ging niet dulden. In dit geval is er ge lukkig nog ruimte over om de groei van tijd en kunst te doen manifesteren op de wanden, in de ramen, de beelden, het altaar, het smeedwerk, ja in alles wat meer is dan de lijnen, die de architect in steen heeft gefixeerd. De schilderingen van Frans Loots boven de beide zij-altaren, zyn als schilderijen zuiver en het beste dèar, waar hij wat hij zo gaarne deed het volk op laat trekken naar de ver- persoonhjking van Heiligen, die in feite niet meer van deze aarde zijn Dit laatste uit te drukken lukte meestal niet en dit is een kwaal van die tijd, waarover straks meer, maar de wer kelijke aardse mensen zijn portret- matig en daardoor zeer verwant aan de vrije kunst, dif niet dat hoefde te geven wat de religieuze kunst geven moest, maar door onmacht niet geven kón. Ook in de goede soort kruisweg staties zien we dit zelfde verschijnsel steeds weer. Wanneer de handelende figuren mensen zijn en niet meer an ders hoeven te geven dan het zuiver menselijke, dan is de schilder geslaagd en grijpt niet boven zijn artistiek ver- 1 mogen, al worden de activiteiten wel eens te romantisch overdreven en zyn bijvoorbeeld voor het uitbeelden van de droefheid tranen onmisbaar en in zichzelf genoegzaam bepalend. Deze tranen zijn toch ook weer niet zodanig geschilderd, dat zij daarom alleen al voldoende waardering kunnen ver werven. Christus, en om Hem gaat het toch, is in dit soort staties de minst in teressante figuur, de meest toevallige bijfiguren zijn het meest te waarderen. Ook de compositie en de beperkin gen in de entourage zijn opmerkelijk ge durfd en doen modern aan. Kostelijke détails zijn uit het leven gehaalde boe ventronies en het kinderlijk-verwonder- de ontroerd geschilderde jongenskopje op de vijfde statie is een juweeltje. De schildering boven het hoofdaltaar geeft in simpele grijze toon, die (nu nog!) aansluit bij de tint van de in de specie geschuurde muurvlakken, een fragment uit de apocalyps. Het herhalen van de harpspelers en de wierookbranders is suggestief; de schilderwijze van de kle ding en sommige koppen in hun groot heid is op de afstand berekend. De de coratieve versiering van de absis is een positieve mislukking. Resumerend kunnen we zeggen, dat dit alles nog niet uitgediend heeft en zich zal handhaven als een goed specimen van zyn tijd tegenover de johgere mani festaties, die hier zeker toegevoegd zul len worden. Pastoor Vollaerts heeft zich een reëel beeld gevormd van hoe deze kerk ge completeerd zou kunnen worden, zijn realiteit strekt zich echter ook uit over de mogelijkheden van verwezenlijking. Het feit op zich, "ongeacht of hij zyn kans grijpbaar weet, dat een pastoor zich met dit toch ook zeer belangrijke facet van zijn functie bezig houdt, is ver heugend. Niet minder verheugend is te vernemen, dat de richting, waarin hij de oplossing gereed houdt, een goede is. Reeds wordt, aanknopend bij het prac- tische belang van minder felle ramen in de absis, gedacht aan Karei Trautwein. Behalve de aesthetische verzorging van het kerkgebouw wachten nog andere zeer noodzakelijke dingen om aandacht en afdoening. De bezetting heeft de parochie ont manteld: parochiehuizen, scholen, zuster huis „Meerzicht" en hele wijken wonin gen zijn mét de grond gelijk gemaakt en al kan in de eerste behoefte t.a.v. het onderwijs worden voldaan, de accommo datie is verre van prettig nu het onder wijzende personeel van verre moet ko men en de hulp der zusters wordt ont beerd. De ruïneus begroeide vlakte in de wijde omgeving van de kerk biedt plaats voor vele nieuwe woningen, die het Godshuis weer tot middelpunt stellen van zijn gemeenschap. De bouw ondervindt door allerlei overigens redelijke bepalingen, die juist voor het zwaar getroffen Velsen be lemmerend blijken, moeilijkheden en vertraging. Het keurslijf van wetten en bepalin gen kan nooit doel in zichzelf ,zijn, maar moet dienstig blijven aan de gemeen schap en juist in de zielzorg blijken de nauwe betrekkingen tussen de geeste lijke gezondheid en de materiële wel stand. L- T. De Kath. Arbeidersbeweging heeft op prettige wijze het Willibrordusfeest ge vierd. De toneelvereniging „Door Eendracht Sterk" voerde het blijspel „Gezworen Kameraden" op, een echt Amerikaanse geschiedenis van twèe landlopers, waar van er een een verbluffende gelijkenis vertoont met een rijke zonderling die zonder iets te zeggen op reis is gegaan en dood wordt gewaand. De Zondagsdienst voor de Heemsteed- se artsen wordt waargenomen door: Dr. K. L. Kout, Herenweg 197, tel. 26224; Dr. A. L. C. v. Lier, P. Aertzlaan 6, tel. 29875-en Dr. P. M. v. d. Gugten, Heemst. Dreef 37, tel. 29903. Geopende apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206-208, tel. 28230. Zondag 7 uur: Feestavond Junioren en Adspiranten H.B.C. Maandag 8 uur: Bestuur K.J.M.V., 8 uur: Clubavond H.B.C., 8 uur: Dubbel- mannenkwartet Melodia. Dinsdag 8 uur: Missienaaikrans, 8 uur: Laudate Dominum. Woensdag 8 uur: Damclub St. Bavo. Donderdag 8 uur: Harmonie St. Mi chael, 8 uur: Leden Partij v. d. Arbeid. Vrijdag 8 uur; Toneelrepetitie Door Eendracht Sterk. as het nu beslist nodig, dat er - it VV een pater Franciscaan tot bu: gemeester van Haarlem be noemd werd?", vroeg een serieus mens. „Waar heb je dat dan'gelezen?" „In je eigen krant." „Dan moet je het me eens wijzen", zqi ik met de absolute wetenschap, dat de man daartoe niet in staat zou zijn. „In de kop. Kijk maar: P. O. F. M. Cremers." „Wat bedoel je daar nu mee?" „Pater O. F. M. Cremers, van de orde der Franciscaner Minderbroeders". „Tjonge, tjonge, wat geestig!" DAG BN NACHT LET OP Voor élk instrument Voor iedere stem Er is slechts één Stolwijk Wendt U tot hem AUéén Jansstraat fi. Haarlem (Adv.) Het dagelijks bestuur van de Katho lieke Kinderuitzending, afd. Velsen, is uit de volgende personen samengesteld; voorzitter de heer Th. P. J. Snijders, P. C. Hooftlaan 46, Driehuis; penningmees- teresse mej. C. v. Broekhuyzen, Luster- laan 4, IJmuiden-Oost; secretaris de heer C U. Kolster, J. T. Cremerlaan 44, Sant poort.. Voor het kruideniers-vakdiploma slaagde dezer dagen te Amsterdam onze plaatsgenoot de heer K. Bos. 7.50. Verder: ketels, strijkijzers, emmers (v. houtbl.), Friese klokken, ant. witte en gekl. lampen enz. Zware koperen asbak met ant. teegel 3.50. Natuurlijk JANSSTRAAT 8 It Fryske Skathüs - Telefoon 20141 (Adv.) Naar wü vernemen zijn de heer A. Asscher en prof. P. Cohen, die gedu rende de bezetting deel uitmaakten van de z.g. Joodse Raad te Amsterdam, in arrest gesteld op grond van hun activi teit in de bezettingstijd. De arrestatie is geschied na een uit gebreid onderzoek van de P.R.A. waar bij verscheidene getuigen werden ge hoord. Uit eenvrachtauto, die kon worden afgesloten met een hangslot, is, volgens de „Daily Express", een aantal staven goud gestolen, die een waarde vertegen woordigen van f 18.000 en bestemd waren voor Nederland. Het goud zou per K.L.M.-vliegtuig naar Amsterdam vertrekken. De vracht auto, waaruit de staven ontvreemd zyn, is eigendom van de K.L.M. en was op weg naar het vliegveld. De chaqffeur liet zijn voertuig even alleen om een kop thee te gaan drinken. Van deze ge legenheid hebben dieven gebruik ge maakt het hangslot te verbreken en het pakket met goudstaven te stelen. Zij na men ook een baal wol mee. Hiertoe heb ben zij ten hoogste vijftien minuten no dig gehad. Een woordvoerder van de K.L.M. te Londen verklaarde, dat het handelsla ding betrof en dat de directie het onno dig had geoordeeld bijzondere voorzorgs maatregelen te treffen, zodat de chauf feur zonder helper op de wagen was. Naar in de Omroepgids van de N.C. R.V. wordt medegedeeld, heeft mr. A. van der Deure als voorzitter van de N.C.R.V. bedankt. HAARLEM, Smédestraat 21. telefoon 21375 (Adv.) (Ontleend aan Sursum Corda). KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- vaart). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 4 u. en 8 u. Maandag: H Fam. heren 8 u. Dinsdag: congr. meisjes 7 u.; jongedames 8.15 u. Woensdag: congr. jongens 7'u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 4.308.30 u.; Lof 7 u. H. JOZEF (Jansstraat). Zondag: HH Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogms) en 11 u.;" aanbidding 2 u.; Lof 7 u. Maandag: congr. heren 7.30 u. Dinsdag: oongr. meisjes 7 u.; jongedames 7.45 u. Woens dag: congr, jongens 7 u.; Lof 7.30 u. Zaterdag: Lof 7.30 u.; biechten 56.30 en 7—9 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieuwe Groenmarkt). Zondag: H.H. Missen, 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u.; Lof 7 u. Maandag: congr. dames 8 u. Dinsdag; Lof 7.30 u. Vrijdag; Lof 7.30 U. Zaterdag: biechten 49 u. O. L. VR. ROZENKRANS (Spaarne). Zondag: H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 u. (Hoogms); Lof 7.30 u,; congr. jongens 5.30 u. Maandag: congr. dames 7.30 u. Dinsdag: congr. jongevrouwen 7.30 u. Zaterdag: biechten 58.30 u.; Lof 7.30 u, H. JOANNES DE DOPER (Amster damstraat). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 u.; Lof 7 u. Maandag: H. Fam, lieren 8 u. Dinsdag: oongr. meisjes sen. 7 u.; jonge dames 8 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Za terdag: Lof 7 u.; biechten 4.309.30 u. ALLERH. HART VAN JEZUS (Kle verparkweg). Zondag: H.H. Missen 7.30, 9, 10.30 (Hloogmis) en 12 u.; Lof 7.30 u Maandag: congr. meisjes 7 u.; dames 8.15 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Woensdag: congr. heren 8.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 59.30 u. H.H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krugerstr.). Zondag: H.H. Missen 630, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u.; congr. jongens tot 17 j. 12.15 u.; Lof 7 u. Dinsdag: Lof 7.30 u.; congr meisjes sen. 8.15 u. Donderdag: Lof 7.30 u.; H. Fam, dames 8.15 u. Zaterdag: biechten 5— 8;30 u. H. LIDUINA (Rijksstraatweg)Zon dag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 u.; Lof 7 u. Maan dag: H. Fam. Kruisweg 8 u. Dinsdag: Mariagarde 7 u. Woensdag: congr. jon gens jun. 8 u.; sen, 8.30 u. Donderdag: Lof 7.30 u.; Zaterdag: biechten 58 u. O. L. VROUW VAN ZEVEN SMARTEN EN H. BAVO (Rijksstraatweg). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis), 11 u-5 Lof 6.30 u. Maandag: H. Fam. mannen 8 u. Dinsdag: oongr. dames 8 u. Vrij dag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 59 u, ALLERH. DRIEëENHEID (Bloemen- daal). Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u.; Lof 7 u. Maandag:' conf. heren 8 u. Dinsdag: oongr. jonge vrouwen 8 u. Woensdag: conf. dames 8 u. Zaterdag: biechten 6— 6.30 en 7—9 u.; Lof 7.30 u. O. L. VROUW ONBEVL. ONTV. (Overveen). Zondag: H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 u.; Lof 7.30 u. Woensdag:'Lof 7.30. Woensdag, Donder dag en Vrijdag: conf. jongedames 8 u. Zaterdag: biechten 48 u.; Lof 7.30 u. H. BAVO (Heemstede)Zondag: H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 u.; Agnescongr. 12.30 u,; Lof 7.30 u. Maandag: H. Fam. heren 7.30 u. Dinsdag'- Lof 7.30 u„ waarna biechten. Woensdag: Mariagarde sen. 7 u.; congregatie jongemannen 8 u. Donderdag: Lof 7.30 u., waarna biechten. Zaterdag: Lof 7.30 u.'en biechten 79 u. O. L. VROUW HEMELVAART (Heem stede). Zondag H.H. Missen 7, 8.30, 10.15 (Hoogmis) en 11.30 u.; Lof 7.30 u. Maan dag: congr. meisjes jun. 8 u. Dinsddg: Lof 7.30 u. Woensdag: congr. jongens sen. 7 u. Zaterdag: biechten 58.30 u.; Lof 7 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aerden- houit). Zondag: H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 4 u. Dinsdag. Lof 7.30 u„ waarna congr. meisjes. Za terdag: biechten 4 tot 9 u.; Lof 7.30 u. H. AGATHA (Zandvoort). Zondag: H.H. Missen 7, 8.30, 10 (Hoogmis)Ves pers 3 u.: Lof 7 u. Donderdag Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 58 u. H. ADELBERTUS (Spaarndam). Zon dag: H.H. Missen 7.30 en 10 u.; Lof 2.3» u. Miaandag: congr. meisjes 7.30 en jon gedames 8.15 u. Zaterdag: biechten 5— 7.30 u.;.Lof 7.30 u.» AMSTERDAM 7 Nov. 1947. De aandelenmarkt opende vandaag gemeen ieta vaster met lichte koersverc» teringen van enkele procenten, die K echter ln het verder verloop bij aan voldoende belangsteL'ing niet g konden handhaven. De handel in de markt bleef dan ook zeer kalm.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2