UIT DE DROOM VAN EEN ALCHEMIST Apothekers-assistent grondlegger van fabriek in Meissen T Identificatie van verzetsslachtoffers Ruhrkolen via Rotterdam fS£2.i Reeds 800 onbekenden opge- spoord, maar vele honderden worden nog gezocht Velleman NETTE MEISJES VERKOOPSTERS SCHOENMAKER ONTSTOND..... PORCELEIN! „Ik kan goad maken winkelmeisje Dame, b.b.h.h., zoekt kamer met pension FOTO ENGEL lste verwarmingsmonteurs, Lottgering ZATERDAG 8 NOVEMBER 1947 PAGINA 5 Van rcod tot wit Motorongeval met dodelijke afloop Bri ll ©glazen en monturen Wie kent G. Na4te? Gemeenteraadsverkiezingen in Engeland Hoe hef verkeren kan.„. oftewel: het eeuwig draaiend kermisrad der politiek HET BEZOEK VAN MACKENZIE KING Kranslegging te Bergen op Zoom R.K. Mondaccordeon- vereni gingen V orstver letregeling 1 Waarom een reis naar Nederland? Scheepvaartbeirichten Liturgische Weekkalender als uw vulpen iets mankeert., lorjé repareert! NETTE HULP IN DE HUISHOUDING Gestoff. kamers Onderstel voor bakfiets te koop DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM Aanvraagformulieren werkschoenen Uitreiking Tweede Distributiestamkaarten DB drukste maand in zicht V VERVORMEN VAN DAMESHOEDEN GEVR. NETTE SLAGERSHALFWAS OF AANKOMENDE BEDIENDE Verhuizingen en goederenvervoer J. G. BUYS, tel. 13271, Haarlem, A°- 1906 -N.V. TEGHN. MU. P. J. P. VAN OETFEL' BEKWAME MANGELSTERS, VOGWSTERS EN STRIJKSTERS, ALMEDE LEERLINGEN GEVRAAGD Je kunt hei toch beter overlaten aan ZLa°UTSTIl. 5*. m AMSTERDAMSE VA ART 28 -32 "TEL. 11561 Het zal stellig niet weinigen verwonderen te horen dat de eens zo wereld beroemde porceleinfabriek van Meissen in Saksen thans door de Russen aangekocht enige eeuwen geleden door een toeval ontstond. Omdat de Beriijnse apothekers-assistent Johan Friedrich Böttger droomde van goud rrtaken het wgs in het begin van de 18e eenw geen wonder, want de alchemie deed toen opgeld en zich meer dan eens liet ontvallen dat hij daartoe ini staat was, vaardigde de Pruisische koning Friedrich I een bevel tot arrestatie tegen hem ait welke koning zou in die tijd niet bezweken zijn voor de verleiding een „goudmijn" te bezitten? Böttger vluchtte naar Saksen, waar zijn faam echter °ok al doorgedrongen was. Men hield de Beriijnse alchemist vast, richtte een laboratorium voor hem in en „verzocht" hem zijn woorden waar te maken. De angst zijn leven te verbeuren verleende Böttger vleugals. Hy slaagde erin Wjn bewakers te misleiden en Wenen te bereiken. De Saksers lieten het er echter biet bij.zitten, wisten hem tot terugkeer te bewegen, waar men hem thans dwong om zijn alchemistische geheimen prijs te geven. In de herfst van het jaar 1705 tras Böttger er na aan toe zijn op schrift gestelde geheim een document vol mystieke onzin, dat hij persoonlijk aan Saksen's koning August overhandigde in Practijk te brengen. ft i ot zijn geluk was het de graaf Von Tschirnhausen die, het document lezende, de koning voorstelde Böttger's kennis te be nutten voor het bruikbaar maken van Saksen's bodemrijkdom, die tot nu toe dood kapitaal was. De graaf kreeg zijn zin en Bött gereen laboratorium. Dank zij Ven Tschirnhausen slaagde de al chemist er in porcelein te maken Uit de bruinrode, Saksische aarde. Het zal wel immer een geheim blij ven, wie van beiden, de graaf of Böttger, op het idee kwam de jacht öp goud te staken. Zeker is alleen dat het porcelein dat de graaf al eens had gemaakt, verre 'overtroffen werd door Böttger's vinding, zowel wat kwaliteit als schoonheid betreft. Koning August overlaadde Böttger met geschenken. Maar op vrije voe ten kwam hij niet. Het procédé van 9e alchemist moest een geheim blijven. Toen in 1706 de Zweden Saksen bin nenvielen, werd Böttger met drie hei- Pers veilig in Königstein opgesloten, zo bewaakt, dat er geen kans op ontvluch ten bestond. Eerst drie jaar later keerde hij naar Dresden terug, waar hij na de dood van de graaf Von Tschirnhausen de leiding kreeg van de poreeleinfabri- cage. In 1710 liet de koning de fabriek in Meissen, in een vroegere burcht, neer zetten. Hier werd tot 1863 porcelein ge braakt. Toen verhuisde de fabriek naar eigen gebouwen ten Zuiden van de stad. In 1711 werd voor het eerst wit por celein gemaakt. Men probeerde op alle mogelijke manieren het geheim te be waren, omdat de vervaardiging de ko- bihg grote winsten opleverde. Maar dank zij omkoperij en ook door het feit, dat Döttger zelf met fabrikanten in Berlijn correspondeerde, gelukte dit niet. De voormalige alchemist werd zelfs formeel gearresteerd, maar tot een proces kwam het niet meer. Op 13 Maart 1712 stierf hii reeds. De man. die goud dacht te maken en „alleen maar" porcelein „vond", was nog slechts 37 jaar toen hij de ogen sloot. Neen, rijkdom had zijn porcelein hem niet gebracht. Hij liet schulden 'na, die tezamen 150.000 talers beliepen! Hoe goed Saksen het geheim be waarde, bleek in 1720, toen in Wenen een porceleinfabriek verrees, daarna volgde in 1744 de bekende fabriek Von Fürstenberg aan de Wezer en in Frankrijk volgde Sèvres na Vincen- nes. Ook Kopenhagen en het toen malige Petersburg bleven niet ach terTypisch: bijna al deze fabrie ken waren „koninklijk" eigendom tot in het midden der 19de eeuw, voor hun eigenaars aanzienlijke winsten af. werpend. Het geheim was geen „geheim" ge bleven. Voor Böttger waren het alleen de Chinezen geweest, die de kunst verstonden. Enkele jaren of .enkele tientallen jaren na Meissen werd in de meeste Europese landen porcelein gemaakt. Böttger fabriceerde aanvankelijk al ken rood porcelein, of beter nog: rood Resteente, want de naam porcelein ont- Johann Friedrich Böttger, de man die in het begin van de 18e eeuw porce lein in Meissen vervaardigde- stónd pas later, evenals het witte, waar voor men grote moeilijkheden moest overwinnen. De grote faam van Meissen ontstond echter pas door de schilder Herold en de beeldhouwer Kandler. Dank zij hen kan men zeggen, dat „Meissener porcelein" zich vereenzelvigde met de rococotijd. De beide gekruiste zwaarden, de keur op porcelein uit Meis sen, werden een begrip. Natuurlijk was men in Pruisen zeer jaloers op het Saksisch winstobject. In de tweede Silezische oorlog bezètte Friedrich I Saksen en hij roofde voor 100.000 taler aan porcelein, tevens vak mensen en machines naar Berlijn bren gend. In de zeven-jarige oorlog werd Meissen volledig leeggeplunderd en de leden van de Pruisische hofhouding gaven elkaar de prachtigste cadeaux inporcelein. Toen in de 18e eeuw thee en koffie drinken tot dagelijkse gewoonte werd was het Meissen, dat zich op de kost; bare serviezen toelegde. Excessen porbeleta-waanzin ble- f Enige weken geleden hebben zoals men heeft kunnen lezen de Russen voor een half millioen (roebels, marken, dollars of pon den?) de beroemde porceleinfa briek in Meidsen (Saksen) gekocht. Wat zal er nu in deze fabriek, die voor een vrij zacht prijsje in han den van een der vier Mogendheden, die Duitsland bezet houden, is ge vallen, geproduceerd worden? Er is niemand die het antwoord weet. Zeker is alleen dat een wereldbe roemde fabriek, die eens aan het toeval haar ontstaan dankte, na eeuwen een nieuwe eigenaar heeft .gevonden. In bijgaand artikel geeft onze medewerker F. Copper smith een terugblik op het wel en ioee van de fabriek in Meissen, die voor haar eigenaar wel een goudmijn is geweest. Alleen werd er geen goud gemaakt, zoals de stichter Johann Friedrich Böttger eens droomde ven niet uit. Koning August van Sak sen liet het model voor een meer dan levensgroot ruiterstandbeeld ontwerpen, waarby de armen, benen, hoofd en romp van de porceieinen koning apajt ver vaardigd moesten worden. Tot voor de tweede wereldoorlog bestond het model nog. Men heeft het echter nooit kun nen vervaardigen. Evenmin gelukte het 's konings wens om in Dresden een triomfboog van Meissener porcelein te bouwen of de kansel in de slotkapel, te vervullen. Wel werd de opdracht van een adellijke, Saksische dame, om een grafzerk van porcelein op haar graf aan te brengen, uitgevoerd. De steen brak echter bij de begrafenis in tweeën. Ge lukkig dat deze porcelein-aanbidster dit niet persoonlijk beleefde Meissener porceleinEens sprak de wereld, droomde de mensheid in Europa van Meissen. Thans is het plastic, waar over men spreekt. En het porcelein, eens door een alchemist, enkele honderden jaren geleden' vervaardigd, siert de kas ten 0f kamers van verzamelaars, die bü hun porcelein dromen valn lang ver vlogen tijden, toen de rococo-styl „bon ton", was en iedereen over Meissen sprak! Gelukkige ouders", een der beroemd- ste Meissener figuren, 80 cm. hoog en door Acier ontworpen. Tweè jongelui, de 20-jarige J. van R. uit Oudenbosch en A. v. d. V. uit Ge- mert wilden dezer dagen een uitstapje maken op een motor, die zij van een kennis hadden geleend. Met zeer grote snelheid stuurde v. d. V. die even min als zijn duopassagier van R. in het bezit van een rijbewijs was de ma chine over de weg, welke Oudenbosch met Oud Gastel verbindt. In een van de bochten trachtte hii een tweetal auto's te passseren, doch bij deze ma noeuvre raakte v. d. V. de macht over het stuur kwijt en vloog m volle vaart tegen een boom op aan de linkerzijde van de weg. De duo-passagier v. R. werd van zijn zitplaats geslingerd en kwam een vijftal meters verder met zijn hoofd öp het betonnen wegdek terecht. In zorgwekkende toestand werd hij naar het ziekenhuis St, Ignatius te Breda overgebracht waar' hij gisteren is over leden. v. d. V. brak o.m. zijn sleutelbeen en linkervoet op verschillende plaatsen. Voor brilleglazen en brilmonturen is een nieuwe prijsregeling afgekondigd die voor de glazen een prijsverlaging be tekent, en voor de monturen nieuwe marges vaststelt. Het Hoofd van Politieke Recherche te Amsterdam (Heyermansweg 20), verzoekt inlichtingen omtrent de ex-agent van po litie der gemeente Amsterdam. G. Natte, geboren te Amsterdam, 21 Augustus 1887, die va-n 13 Aug. 1941 tot 15 .Pebr. 1943 werkzaam was bij de Sicherheitsdienst en Jüdische Auswanderung. Van 26 Juli 1944 tot het einde van de oorlog is hfj gedeta cheerd geweest in de Tulpkazerne bij de afd. Sociale Politie. Hij heeft o.a. in sa menwerking met Sam Oly vele Joden, te Amsterdam gearresteerd. Dinsdag j.l. meldde een bericht uit Berlijn, dat van Britse zijde officieel was medegedeeld, dat tussep de ge combineerde Britse en Amerikaanse zone en de Nederlandse regering een overeenkomst was getekend voor het vervoer van Ruhrkolen in Nederlandse schepen naar Rotterdam. De editie van hedenmiddag van het Brusselse blad „Het Laatste Nieuws" brengt naar aanleiding van deze over eenkomst een artikel, waaraan het vol gende is ontleend: Een bericht over een eenzijdige overeenkomst tussen de Nederlandse regering en de Brits-Amerikaanse over heid over het vervoer van Ruhrkolen over Rotterdam heeft in de betrokken Antwerpse havenkringen sterk de aan dacht getrokken. Tussen de betreffende Belgische en Nederlandse kringen bestond een prin cipieel en bevestigd accoosd. om in de aangelegenheid van het Rijnverkeer, dat op onnatuurlijke wijze -aan de Ne derlandse en Belgische havens was onttrokken, gezamenlijk op te treden. Dit accoord voorzffg een arbitrage voor de verdeling van het normale ko- lenverkeer, tussen Antwerpen en Rot terdam, terwijl voor het thans over Emden en andere Duitse havens afge wende verkeer een gelijke verdeling tussen Rotterdam en Antwerpen zou gebeuren. TharfS echter nu de Britse en Amerikaanse overheid inziet dat het uitschakelen van de natuurlijke afvoer- havens, Antwerpen en Rotterdam, het verkeer te water en per spoor in Duits land zelf ontreddert, welke toestand nog verergerd is door de ongekend lage 0 In Amsterdam heeft zich gevestigd de Deense mej. Tove Galatius Jensen. Onder auspiciën van „Det Damke Selskop" een met rijkssubsidie werkend particu lier instituut in, Denemarken zal mej. Galatius een centrum stichten ter infor matie van geïnteresseerde Nederlanders in de culturele en sociale toestanden, welke in haar land heersen, teneinde een steeds betere verstandhouding tus sen Denemarken en Nederland te be reiken. (Van onze speciale verslaggever) Even buiten Amersfoort, rechts van het voormalige concentratie kamp, ligt een rij kleine, sombere barakken. De wanden zijn zwart ge teerd en de schaarse vensters ondoor zichtig. Binnengaand ontbloot men het hoofd, want voor u, verborgen onder de vlag van hun land en de late bloemen van de herfst, liggen in zwart houten kisten de stoffelijke resten van hen', die stierven voor het vuurpeleton van de bezetter en wier verborgen graven, soms na maanden zoeken, werden teruggevonden. Dit is het identificatie-centrum Amersfoort, hel hartpunt wellicht voor het werk van de Dienst Identificatie en Berging, die onder leiding, van de luitenant-kolonel A. W. de Ruyter van Steveninck de trieste plicht vervult overal in ons vaderland te speuren naar nog onbekende lijken van ver moorde Nederlanders, ze te identifi ceren en daarna voor beaarding aan hnn verwanten vrij te geven. Tot nog toe waren er dat rond acht- nor.derd. Achthonderd Nederlanders, die ergens op de Waalsdorper vlakte of in Amersfoort, in Arnhem of in Twente werden neergeschoten, van wie niemand wist waar ze begraven lagen en die door het werk van deze mannen werden te ruggevonden, herkend en op kosten van de staat door hun familieleden ter aarde besteld. Als men deze soldaten, of zoals wij deden, als fnen de comman dant van het Amersfoortse identifica tie-centrum, de kapitein J. H. A. van Luyk, vraagt of daarmee allen zijn ge borgen, krijgt men een ontkennend hoofdschudden ten antwoord Neen, daarmee zijn niet allen gebor gen. Nog overal in de Nederlandse aarde moeten lijken liggen van ver misten, vermoorden, omgekomenen. Hoeveel kan niemand schatten, maar er is geen reden om aan te nemen, dat hun aantal veel zal onder doen voor dat van diegenen, die tot dusver reeds geborgen werden. Dat betekent dus misschien opnieuw honderden on bekende doden, van wie de nabe staanden veelal niet weten, of, waar en hoe hun het leven werd benomen. Het oude con centratiekamp te Amersfoort, de plaats waar achthonderd maal, dikwijls na enorm veel moeite, een on bekend Nederlands verzetsslachtof fer werd geïdentificeerd en weer aan zijn familie teruggeschonken. Het is voor deze mensen, voor wie iedere nieuwe dag een nieuwe kwelling betekent, dat Berging en Identificatie zijn zware werk onverdroten voortzet, dat Duitse en Nederlandse oorlogsmisda digers telkens opnieuw worden verhoord, dat wordt onderzocht, gecombineerd en gegraven, om althans weer een van hen te verlossen uit een martelende onze kerheid. En iedere heer wanneer dat slaagt, zoals nu met een twaalftal ge- furineerden van het vliegveld Twente, wanneer onomstotelijk de identiciteit wordt vastgesteld, is een van de eer sten, die daarvan officieel in kennis wordt gesteld, de Moeder van ons volk: Hare Majesteit de Koningin, die nim mer naliet de familie haar oprechte deelneming te betuigen. De peletons, die dit zware werk ver richten, zijn er aan verknocht, omdat telkens wanneer een moeizaam, soms afstotend pogen met succes werd be kroond, de dankbaarheid van hen, die eenvader, zoon of broer nog de laatste eer konden bewijzen, hun een nieuwe stimulans is om verder te gaan. Verder. En dat verder is nog onafzienbaar. Want behalve het werk, dat hier in Nederland nog te doen staat, moeten ook in Duits land talloze Nederlanders liggen begra ven, van wie niemand nog weet waar en hoe. Reeds nu is in Berlijn een pe- leton werkzaam, doch één peleton, vier gravers,een identiiicator en een re gistrator is te weinig- En men mag dan ook verwachten, dat, wanneer alle moeilijkheden, welke hier het werk nog belemmeren, de een na de ander zijn weggenomen, de berging over onze Oost grens op aanmerkelijk grotere schaal zal worden ter hand genomen. Dat bete kent, dat na dat eerste convooi, dat de gefusilleerden uit de Stijkelgroep in 1 waterstand van de Rijn, blijkt men van Nederlandse zijde de overeenkomst met de Belgische regering over het hoofd gezien te hebben. Voor het opwaartse verkeer n.l. de aanvoer van granen en voedingsmiddelen naar Duitsland tra den de Belgische en Nederlandse rege ringen tegenover de bezettende overheid van de Brits-Amerikaanse bezettings zone in volmaakte eensgezindheid op. Indie omstandigheden is men te Ant werpen van oordeel dat voor het da lende verkeer, in hoofdzaak het trans port van Ruhrkolen naar overzee, de zelfde verstandhouding als regel zou moeten gelden. In de betrokken haven kringen is men van mening, dat de Belgische regering zonder dralen in Den Haag de nodige stappen moet on dernemen om een gezonde overeen komst tot stand te brengen, tussen Rot terdam en Antwerpen en de geallieerde overheid van de dubbelzone". Tot zover het Brusselse blad. Naar aanleiding van dit artikel verklaart men van bevoegde Nederlandse zijde, dat genoemde overeenkomst geen over eenkomst is tussen de Nederlandse re gering en de gecombineerde Br. Ame rikaanse zone, maar tussen Rotterdamse particulieren en genoemde zone. Het neerwaartse verkeer over de Rijn is nimmer onderwerp geweest van rege ringsonderhandelingen. Voorts wordt er op gewezen, dat het kolenvervoer over Rotterdam voor de oorlog 1 milL ton per maand beliep. Het kwantum van driehonderd duizend uit genoemde over eenkomst vertegenwoordigt slechts een fractie van de vooroorlogse hoeveelheid. ons land terugbracht, nog velen, mis schien tien-, misschien honderdtallen zullen volgen. En iedere keer zal dat gaan, zoals dat nu gaat in Amersfoort. Als ergens een verborgen graf wordt ontdekt, ver trekt daarheen een peleton van de dienst. De lijken worden opgegraven overgebracht naar Amersfoort, waar op de sectietafels wordt gepoogd uit te maken, wie deze ongelukkige is, die op een vroege ochtend door Duitse kogels werd geveld. Altijd zullen het dan weer de gebitsformule, kledingresten of lichamelijke eigenaardigheden aan de ene kant en de lijst en de signalemen ten» van vermisten aan de andere zijds zflh, die tot vaststelling van naam en afkomst moeten leiden. En het heeft wel licht zin in verband hiermede in het algemeen dit nog eens bijzonder onder de aandacht te brengen: dat wie ooit, waar dan ook, een lijk mocht vinden, dat onberoerd dient te laten, omdat kleinigheden een juiste identificatie in de weg kunnen staan en ten andere dat, wanneer signalementen van gevon denen in de dagbladen gepubliceerd worden, men goed doet ze te lezen en te bestuderen Hiermee is de taak van de dienst niet beëindigd. Nog rust op hem de plicht de verspreide graven van alle Russen in Nederland, in Margraten, Brabant of waar dan ook, te Amersfoort op het kerkhof Rusthof te concentreren. Hier wordt op het ogenblik gewerkt aan de totstandkoming van een offi cieel Russisch oorlogskerkhof van dui zend graven, dat een obelisk zal dra gen en waar alie Russen, die In Ne derland omkwamen, zullen worden bij gezet. Zoals alle Duitsers, waar zij in Neder- Volgende week Woensdag, Donderdag en Vrijdag zal de Canadese minister president Mackenzie King in ons land vertoeven. Hij arriveert Woensdagmid dag 3 uur, komende vanuit Mechelen, aan de grens te Putte, alwaar hij zal worden begroet. Zijn eerste bezoek zal de Canadese begraafplaats te Bergen op Zoom gelden, waar hij te half vijf hoopt te arriveren en met een kransleg ging aan de voet van het monument, zijn gevallen landgenoten zal eren. Daarna zal de reis naar Den Haag worden voort gezet. Men schrijft ons: Via de katholieke pers wenden wij ons tot alle besturen van R.K. mond- accordeonverenigingen in Nederland met het vriendelijk verzoek de namen en de secretariaten der verenigingen te melden aan het Broederhuis St. Louis te Laren (N.H.), Eémnesserweg 19. Dit verzoek gaat uit van de R.K. mondaccordeonvereniging „Crescendo" te Laren (N.H.). Deze vereniging wenst een speciaal schrijven te richten tot alle bestaande R.K. mondaccordeonverenigingen. Een zo volledig mogelijke opgave van alle R.K. mondaccordeonverenigingen kan van veel gewicht zijn. Opgaven worden gaarne binnen 14 dagen ver wacht. Met het oog op de noodzaak tijdig voorzieningen te treffen voor de ko mende winter, wanneer vorst,, sneeuw val of de gevolgen daarvan oorzaak kunnen zijn, dat arbeiders werkloos ge raken, die niet op grond van hun ar beidsovereenkomst of een wachtgeld regeling aanspraak op loon of wachtgeld kunnen maken, heeft de minister van sociale zaken zich gewend tot de Stich ting van de Arbeid met het verzoek, een beroep op de werkgevers te doen zo mogelijk alsnog een wachtgeldrege ling aan te vragen. land ook lagen, op' de Grebbeberg, of verspreid In de Betuwe, door Berging en Identificatie worden bijeen gebracht op het speciale Duitse oorlogskerkhof nabij Venray. Dit is het werk en wie ooit in het kamp van Amersfoort, waar nu de -Grenadiers zijn gelegen, mocht komen, hij vergete niet, dat even hoger op de heuvel, midden tussen de bossen, voor de Morgue van de Dienst voor Berging en Identificatie altijd de vlag halfstok waait. „Waarom wilt u een reis naar Nederland maken?". aldu$ luidde de vraag, die een Amerikaanse omroepvereniging aan haar luis teraars stelde. De prijs voor het beste antwoord was een tien daags verblijf in NederlandThans is de naam van de gelukkige winnaar bekend. Het is de heer Bowbly, een inwoner van het stadje Dalton, dat indertijd de gemeente Zuidzande in Zeeuws- Vlaanderen adopteerde. Op 15 November vertrekt de heer Bow bly met zijn twee dochtertjes per K.L-M.-toestel van New York uit naar Nederland. 25 Nov. wordt, eveneens per vliegtuig, de teryg- reis aanvqprd.y AARDIJK 7 v. Newport News n. N.Y. ANDIJK 6 v. Rotterdam te Tampa. ARNEDIJK Rott.-N.Y. p. 6 Scilly. BOSKOOP 7 v. Callao n. Cerro-Azul. CLAVELLA Abadan-Eng. 7 v. P. Said. DELFSHAV. p. 7 Finisterre n. Rori. DUIVENDIJK 6 v. S. Fr. te Los Angeles. EDAM Norfolk-Rott. 7 te Antw. ENA 7 v. San Juan Portor. te Curacao. ERASMUS China-Rott. 7 v. Triest. H DE GROOT 6 v. Palemb. n. Muntok. JACOB CATS 7 v. Norfolk te Rott JUPITER 6 v. La Guaira n. Mobile. KONINGSHAV. 6 v. Kotka n. Bristol MAPIA 6 v. Rastanura te Koweit. MARTINI 7 v. Propriano n. Turns. NOORDAM 10 v. N.Y. te Rott verw. OMALA 7 v. Aruba te Santos. SARANGAN 5 v. San Franc. n. Calc ta. TALISSE 6 v. Pt. Swettenh. te Penang. TELAMON 7 v. Demerara n. N. York. TIBA Antw.-Bahia 7 geank. bij L:ef- kenshk. op Schelde m. mach schade. UTRECHT 7 v. Makassar te Balikoap. DEO DUCE 7 V. Amst. n. Odense. ENTRE RIOS 7 v. Amst. n. Z.-Amerika. JAPARA 7 te Singapore. KOTA BAROE 7 v. Batavia te R dam. MALVINA 7 v. Amst. n. Curacao. NATO 6 v. R'dam te Oporto. PAULA 4 v. Pladjoe n. Soerabaya. PRIMA 7 te Antwerpen. WINSUM 6 v. St. Michaels. ZAANSTROOM 5 v. Manchest. te Liverp. ZONDAG 9 November: 24ste Zondag na Pinksteren. Wijding v. d- Basiliek v. a. Allerh. Verlosser; 2 v. d- Zond. (in zen Missen 3 H. Theodoras): Credo: Pret. v d. H. Drievuldigh.; laatste Evang. v a. Zond. MAANDAG: H. Andreas AveUmus; 2 H. Willlbrord; 3 H.H Trijphon. Respi- cius en Nijmpha: Credo. DINSDAG: H. Martlnus; 2 H. Willlbrord: 3 H. hten- na; Credo. WOENSDAG: H. Marti, nus; nieuwe Pausmis; 2 H- W illi- brord; 3 Concede; Credo; Pref. v. d. Apos telen; Utrecht: H. Lebuinus; 2 H. Willl brord; Haarlem: H. Livinus; 2 H. W..>r. 3 Conoede. DONDERDAG: H. Dldacus; 2 H Wlllibrord: 3 Conoede. VRIJDAG: Oc taaf v. H. Wlllibrord. 2 H. Josaphat; Credo. ZATERDAG: H. Albertus de Grote; Credo. ZONDAG 16 November: 25ste Zond. na Pinksteren; 2 H. Gertrudis; Credo; Pref. v. d. H. Driev. Haarlem; 2 buinus; 3 H. Gertrudis. H. Le- Minister Mansholt heeft een plan voor ruilverkaveling in ons land onl- worpen. Hierdoor hoopt men enige duizenden hectaren vruchtbaar land te winnen. Men is begonnen op het voormalige eiland Wieringen. Oude sloten en afwateringen worden gedicht en nieuwe gegraven. grote boutstraat 101 - MEUBILAIR - KUNST VOORWERPEN-TAPIJTEN SIERADEN - ZILVER etc. VOOR HOGE PRIJZEN KOOPT ZIJLSTRAAT 62, Tel. 14637 Overal te ontbieden •Mevr. DIETS vraagt zo spoe dig mogelijk Joh. Vermeerstraat no. 13, Heemstede, Tel. 16769. Gevraagd een net voor dag of dag en. nacht. L L even sm id delen be cl r lj f Pierson- GEVRAAGD: MONTEUR METAALBEWERKER Grondig bekend m. laswerk. Zclfst. kunnende werken. Bezit van Middenstands diploma gewenst c. A. DE KONING. VIJFHUIZEN. yan MAANDAGAVOND t/m VRIJDAGMORGEN ip HEEMSTEDE. Br. onder no. 33523 bureau van dit blad. gezocht, met keuken, op nette stand te Heemstede. Br no 4067, Wenslng's Adv.bur.'. Tempeliersstr._ 32, Haarlem. i 100 Te bevr.: J. H. Korstjens, Gen, Cronjéstraat no. 82, Haarlem. Tel. 13053. MEDEDELING No. 222 In het tijdvak van 10 t/m 22 November a.s. kunnen onder overlegging van de betreffende Tweede Distributiestamkaart uitsluitend ten behoeve van onderstaande personen aanvraagformulieren voor werkschoenen worden afgehaald en ingediend, bij de Afd. Voorlichting (Schoenen) van mijn Dienst, Vleeshal, Grote Markt alhier: Personen van 16 jaar en oudefc die ingevolge hun beroep voor werkschoenen in aanmerking komen en voorkomen op de thans geldende beroepenlijst, voor zover aan hen niet reeds na 31 December 1946 een bon voor werkschoenen werd verstrekt. Bedrijven met meer dan 10 arbeiders behoren hun aan vragen collectief in te dienen. Bij de inlevering van de aanvraagformulieren dient de werkgeversverklaring op dit formulier te zijn ingevuld en ondertekend. Ter voorkoming van onnodige moeite, wordt het publiek er op attent gemaakt, dat volgens de geldende voorschrif ten bij de uitreiking van een Tweede Distributiestamkaart personen van 17 jaar en ouder in persoon moeten ver schijnen. Zieken, invaliden, ouden van dagen e.d., die niet in per soon kunnen verschijnen, kunnen onder overlegging van een doktersattest, een ander schriftelijk machtigen de T.D. iri ontvangst te nemen. Ten behoeve van personen beneden 17 jaar kan dé T.D. worden uitgereikt aan diens vertegenwoordiger. De Directeur, Haarlem, 1 November 1847, - A. VAN DBLEL. Kom reeds nu vóór de grote St. Nicolaas-drukte begint! Een goed verzorgde FOTO is altijd in trek. SPA-ARNWOUDERSTRAAT 63 - TELEFOON 10709 KLEVERPARKWEG 7 - TELEFOON 16246 Haarlem Cj, WiUiebnina- straat 16 naar elk gewenst model. Voor NIEUWE HOEDEN Geopend: zijn wij ook het aange- Dag. 9-12.30, 13 30-17.30 wezen adres. Zaterdag 9-13 uur GEVRAAGD VOOR ALLE AFDELINGEN WASSERIJ DUYN, AMSTERDAMSEVAART 20, HAARLEM bil nedeksiiqi Niiistraat 1 Haarlem-O. - TeL 15356 ONDER GARANTIE Auto's van 3 tot 10 m. lengte, van 2 tot 30 ton laadverm. Jan Huygensstraat 13 b.d. Linschotenstra&t Gonnetstraat 30 Haarlem vraagt alléén eerste krachten, specialisten op dit gebied, benevens leerlingen met diploma Ambachtsschool en/of Avondschool. FIJNWASSERIJ HAAK, Mr. Comelisstr. 33—35, Haarlem, vraagt: VOOR ALLE AFDELINGEN. Meisjes van onbesproken gedrag worden verzocht zich aan bet kantoor te melden. REEJUEBS VOOR DIVERSE AFDELINGEN ■s KB-LTSSTKAAT 35 HAARLEM 9ti#/A m gevraagd voor direct. Hoog loon geen bezwaar, mits le klas en werker, y. d- HOOGT. Molenstraat 10, HiUegom, Tel. K 2520-5474.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 5