Samenzwering in Suriname verijdeld TOTALE KOSTEN VAN PLAN-MARSHALL 12 a 17 MILLIARD DOLLAR Voor het eerste jaar 5.75 milliard dollar nodig i: Achterstelling der Katholieken in Engeland Militaire staatsgreep in Siam Moslems plunderen in Kashmir Geallieerde gesneuvelden herdacht Men wilde de regering omverwerpen en de gouverneur arresteren Labour-nederlaag in Australië 1 l&ü f! De Prins neemt een hindernis- Episcopaat verzet zich Opstand tegen Hindoe-maharadja ZILVEREN JUBILEUM: POLITIE- EN KINDERRECHTSPRAAK HULP VOOR EUROPA Politieke activiteit te Batavia Tot hoofd en hart Paniek in gekantelde autobus Verzamelt oud papier i fp - Opstandelingen beschuldigen regering van onbekwaamheid en corruptie Het weer Plechtigheid in de Nieuwe Kerk te Amsterdam MAANDAG 10 NOVEMBER 1947 o 71ste JAARGANG Ne. 23996 - Ilw —IE ijtó - r - ^biedt onder strafbaarstelling het Stsiking te Parijs geëindigd Cocktail-party bij Amerik. consul-generaal NED. PADVINDSTERSGILDE OPGERICHT I Om, de rust te waarderen moet v men de arbeid kennen. J Kaassmokkel naar België 21 personen licht gewond Herdenking in de Ridderzaal Min. Gielen vraagt aller medewerking Meevaller voor de gemeenten PRINSES MARUKE WEER THUIS STAATSLOTERIJ BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 15 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Naar Aneta nit Paramaribo ver neemt, heeft de Surinaamse politie een samenzwering van jongelieden ontdekt, die van plan waren een voorlopige regering te vormen na het bezetten van de militaire barakken, het hoofdkwartier van politie en de telefoon, en telegraaf installaties. De leider hiervan was Simon Sanches, een Surinamer, die na verscheidene jaren in Nederland gewoond te heb ben, onlangs in Suriname is terugge keerd. Hij heeft zijn plannen voor deze samenzwering reeds bekend. Men heeft een opslagplaats van wa pens gevonden. Volgens een rapport Worden de onderzoekingen voortgezet en eal nog een officiële verklaring van de politie worden bekend gemaakt. Simon Eanches is 32 jaar en heeft bij de Ne derlandse marine als verpleger gediend. Hij heeft een Nederlandse vrouw en vier Bij de verkiezingen in de staat Victo ria hebben Zaterdag VA millioen kiezers de Labourregering ten val gebracht en bijgevolg haar plan tot nationalisatie der banken verworpen> De coalitie van liberalen en boerenpartijen won 16 ze tels; Labour verloor er 14. De liberale partijleider zal een nieuwe regering vor men. De C. G. T. mag geen politiek instru ment van dé communisten worden. Verklaarde Jouhaux, een der socialisti sche leiders van deze Franse Vakbewe ging. Enige honderden leden hebben zich reeds achter hem geschaard, zodat een scheuring dreigt. kinderen, die ook in Suriname vertoe ven. Donderdagavond werd hij gearres teerd en bekende, dat het tijdstip van het omverwerpen van de Surinaamse re gering was bepaald op Vrijdagavond ji. Het plan bestond, gouverneur Brons onder arrest te stellen en iemand van eigen keuze aan het hoofd van de voor lopige regering te plaatsen. Sanches re kende hierbij op de steun van het Creoolse bevolkingsdeel. De meesten van zijn volgelingen waren oorlogsveteranen, van wie sommigen in militaire en poli tiedienst waren. m Een groet uit Indië. Op initiatie/ van de A.M.J.V. zijn duizend kistjes Javath.ee uit Indie naar verwanten van onze militairen in Nederland gezonden. De aankomst van de Tea-Clipper met de kistjes thee. De commissie van.vooraanstaande bur gers" der Verenigde Staten onder voor zitterschap van de minister vaj, Han del Hamman heeft Zaterdag haar rap port gepubliceerd, waarin wordt aan bevolen, dat de V.S. voor het eerste jaar In het kader van het plan-Marshall ongeveer 5.75 milliard dollar zullen ver strekken aan de 16 landen welke op de Parijse conferentie vertegenwoordigd waren. Hiervan zou volgens de com missie 3.5 milliard geschonken moeten worden, daar Europa waarschijnlijk niet in staat zou zijn dit bedrag terug te be talen. De totale kosten voor de uitvoe- I Zaterdag j.l. werden te Vught de nationale kampioenswedstrijden en het weg. parcours 1947 gehouden. Onder de deelnemers bevond zich Z.K.H. Prins Bernhard. Geheel onverwacht verscheen H.K.H. Prinses-Regentes Juliana op het concoursveld om de verrichtingen gade te slaan. Ieder van de vijf distric ten was met een equipe uitgekomen. Prins Bernhard maakte met zijn paard Rexdeel uit van het Centrum. Het district Zuid werd landskampioen. De prijsuitreiking, waarbij ook hunne Koninklijke Hoogheden Prinses Juliana en Prins Bernhard aanwezig waren, geschiedde met een toespraakje door de voor zitter van de N.B.V.R., jhr. P. J. Six. De Kardinaal-Aartsbisschop van Westminster en d§ Aartsbisschoppen en Bisschoppen van Engeland en Wales hebben besloten aan te drin gen op afschaffing van de „Ecclesias tical Titles Act" (de wet op de kerke lijke titels) van 1871. Naar Kardi naal Griffin aan vertegenwoordigers van de Katholieke Pers verklaarde, is deze beslissing van het Episco paat van Engeland en Wales geno men tijdens zijn bijeenkomst in Oc tober. Kardinaal Griffin stelde voor, dat de katholieken en de Katholieke organi saties ogenblikkelijk een campagne zou- beginnen en zich in verbinding zou- •ten stellen met hun parlementsleden teneinde de afschaffing van de Ecclesias- «cal Titles Act van 1871 te verkrijgen, Deze wet is de reden, waarom het ■terne Office weigert adressen van het episcopaat, gericht tot de Koning, te Aanvaarden, indien de bisschoppen deze Betekend hebben met hun territoriale tetels. Op grond van dezelfde wet mogen *te Katholieken in tegenstelling tot ^te ar.dere godsdienstige belijdenissen in Engeland geen adres van hulde échten tot de Koning persoonlijk, zoals «lans bij het huwelijk van prinses Eli zabeth. j^TJe Bisschoppen besloten eveneens, dat ^ardinaal Griffin persoonlijk een adres an hulde zou richten tot de Koning bij vorstelijk huwelijk namens het Epis- te^Paat en de Katholieken van Engeland, ben inderdaad voornemens dit te °eh," verklaarde de kardinaal. I De „Ecclesiastical Titles Act" van T871 (Wet op de kerkelijke titels) zich toekennen van zekere titels „door verscheidene Harer Majesteits (hier is Koningin Victoria bedoeld Red.) Rooms-Katholfeke onderdanen". Deze wet was het gevolg van een felle anti-Katholieke reactie op de herderlijke brief van Kardinaal Wise man, die in 1850 het herstel van de Katholieke Hiërarchie in Engeland aankondigde. Het karakter van de wet kwam dui delijk tot uiting, toen de Engelse Pri maat in 1937 aan het Home Office schriftelijk mededeelde, dat de (Katho lieke) Bisschoppen met gebruikmaking van hun territoriale titels een huide adres aan George VI ter gelegenheid van diens troonsbestijging zouden willen aanbieden. Het Home Office (Ministe rie van Binnenlandse Zaken) antwoord de, dat een zodanig ondertekend adres niet zou worden doorgegeven aan de Ko ning en verklaarde, dat, alhoewel door de inmiddels geschiede herziening van de wet van 1871 het gebruik van zulke titels niet langer strafbaar was, niet kon aanvaard worden, dat in Engeland iemand, behalve de Konir.g, enige titel toekent. Kardinaal Griffin melkte hierover op, dat de Katholieke bisschoppen in En geland en Wales en elders in Groot- Brittannië, ondanks de wet van 1871, steeds genoemd worden by hun titels en dat zy door deze titels hun plaats in het land verwerven. Zodoende erkent iedereen en ieder Engels ministerie, be halve het Home Office, de Hiërarchie van Engeland en Wales. Voorts verklaarde Kardinaal Griffin dat in Australië en Canada een onderscheid ten opzichte van dg Katholieken niet wordt gemaakt. ring van het plan-Marshall worden geraamd op 12 a 17 milliard dollar. Het verschil tussen de maximum, en minimum-raming houdt verband met de onzekerheid van het prysverloop in de Verenigde Staten. De commissje geeft a-Is haar mening te kennen, dat de verwachting in het Parijse rapport om trent de daling in het prijspeil niet reëel is. Bovendien meent de commissie dat de verwachtingen omtrent de Euro pese export veel te hoog gespannen zijn, vooral wat betreft de export van afgewerkte staalproducten en textiel. De raming van deze export naar het Wes- teiyk halfrond is derhalve met 1-6 of 1.7 milliard dollar verminderd. Een hogere export zou te veel ontbering voor Europa meebrengen. Als ongegrond wordt beschouwd het voorstel der Parijse conferentie, waar- by de V.S. 3 milliard dollar ten koste zouden moeten leggen aan een mone tair stabilisatiefonds. De commissie acht dit de taak van het internationale mo netaire fonds. De commissie heeft de raming, te Parijs opgesteld van de dollarbehoeften, hoofdzakelijk op grond van het niet- beschikbaar zijn van goederen, ver laagd. Zij verklaarde echter, dat de cij fers geen rekening houden met bijdragen voor het Europese herstelplan van df internationale bank voor herstel en we deropbouw of van particuliere beleg gers. Zij raamt deze laatste op mogelijk 1% milliard dollar in 4 jaar. Ook is in de ramingen niet begrepen het geld, dat benodigd is voor aankopen in Canada of Latijns Amerika. De commissie meent, dat de V.S. i„ hun eigen belang waarschijnlijk een deel daarvan zullen moeten financieren, doch zij laat het stilzwijgend over aan haar Noordelijke en Zuidelijke buren om bijdragen tot het gehele plan te leveren. De commissie neemt krachtig stelling tegen het voorstel om aan de Amerikaanse hulpverlening de voorwaarde te verbinden, dat de De algemene staking bij de openbare diensten van Parijs en het departement van de Seine, welke dreigde, zal niet worden afgekondigd. De stakingen van de afgelopen week zijn zelfs opgeheven. Aan dit door de vuilnisdienst uitgelokt conflict is de minister-president in eigen persoon te pas gekomen, die op het stuk van stakingen zo zachtjes aan over een grote en gevarieerde ervaring beschikt, evenals Parijs zelf overigens. Niettemin wordt geconstateerd, dat ook deze staking op dezelfde wijze eindigde als alle voorgaande, dus met bijna volledige inwilliging van alle gestelde eisen. Het belangrijkste is de toekenning ingaande 15 Nov. van een voorschot op de reeds geruime tijd in uitzicht gestelde en binnen kort inderdaad te verwachten alge mene herziening van de loonschalen van het overheidspersoneel. ontvangende landen geen socialis tische politiek mogen voeren. In een onderhoud met een oorrespon dent van Reuter heeft minister Lief- tinck naar aanleiding van het rapport der commissie-Harriman verklaard, dat als gevolg van het omlaag gaan der schatting van de Europese behoeften inflatie in Europa onvermijdelijk zou zyn, tenzij strikte controle over prijzen en lonen gehandhaafd biyft. Hy noem de het veelbelovend, dat de commissie had voorgesteld drie en een half mil liard dollar liever als schenking dan als lening te beschouwen en juichte het toe, dat het internationale monetaire fonds de zorg zou dragen voor het drie milliard dollar grote stabilisatiefonds. Minister Lieftinck meende, dat dit een verstandig gebruik van het internatio nale fonds betekent. Nederland zou volgens de minister deze regeling pre fereren boven enigerlei andere vorm van onmiddellijke hulp. Soekamo heeft via radio-Djokjakarta een beroep gedaan op het Indonesische volk om strikt de UNO-besluiten inzake Indonesië op te volgen, teneinde „de wereld het bewijs te leveren, dat alle klassen van het Indonesische volk hun regering gehoorzamen en dat er wet en orde binnen de Republiek is". Intussen nam Zondag de politieke activiteit toe en hielden Indonesiërs en Nederlanders informele bijeenkomsten „om het ijs te breken", aldus TJ.P. Des middags hadden dr. H. Vreden- burgh, chef van de politieke afd. van het Nederlands ministerie van Buitenlandse Zaken en Abdoel Kadir, hoofd van de Nederlandse Contact Commissie, een ontmoeting met de Republikeinse vice- premier Setiadjit en de Republikeinse minister van Buitenlandse Zaken Hadji Salim ten huize van de Amerikaanse adviseur der Commissie van Goede Dien sten, Abbey. De inhoud van deze bespre kingen bleef geheim. Voorts is ten huize van de Amerikaan se consul-generaal, Livengood, een cock tail-party gehouden, om „de atmosfeer voor toekomstige onderhandelingen te creëren". Uitgenodigd waren Van Mook, Gani, alsmede Setiadjit en Salim. Aneta meldt, dat Nederland een com missie zal benoemen voor de uitvoering van het bevel „Staakt het vuren", gelijk ook de Republiek Indonesia heeft ge daan. Te Utrecht is opgericht het Neder landse Vadvindstersgilde, als overkoepe lend orgaan van het Nederlandse Pad- vindstersgilde en de R. K. Gidsenbewe- ging in Nederland. De Gidsenbeweging, die tot nu toe niet was aangesloten by de Wereldbond der Padvindsters, is hierdoor thans ook in internationaal ver band verenigd. Eenheden van het Siamese leger on der leiding van veldmaarschalk Phiboen Songkram hebben Zondag in de vroege morgen door een bliksemsnel uitgevoer de staatsgreep de macht in handen ge nomen en de regering van minister president Thamrong Nawaswat afgezet. De opstandelingen beschuldigen de re gering van onbekwaamheid en corrup tie en verklaren, dat zy gehandeld heb ben om hun land te sparen en zo spoe dig mogelijk een nieuwe coalitie-rege ring zullen vormen. De gehele dag patrouilleerden Zondag tanks door de straten van Bangkok. De opstandelingen vestigden hun hoofd kwartier in het ministerie van defen sie, dat zij al spoedig in bezit genomen hadden. In de stad zelf merkte men geen tekenen van strijd op. De opperbe velhebber van het leger, maarschalk Adoel, heeft zijn medewerking toege zegd om bloedvergieten te voorkomen. Het kabinet van Thamrong Nawas wat was voornameiyk samengesteld uit leden van de volkspartij, die zich tydens de oorlog achter de anti-Japan se verzetsbeweging schaarde. Maarschalk Phiboen was tijdens de Japanse bezetting minister-president van Siah en verklaarde in 1942 de geal lieerden de oorlog. Toen Japan in 1945 werd verslagen, kreeg hij huisarrest. In Maart 1946 werd hij op bevel van het Hoog Ge rechtshof te Bangkok vrijgelaten, daar de wet op oorlogsmisdaden niet met te rugwerkende kracht kon worden toege past. De bejaarde staatsman Pridi Phano- myong die de anti-Japanse verzetsbe weging leidde en politie-generaal Adoel Detcharas, die zich evenals Thamrong schuilhouden, schijnen echter het verzet tegen Phiboen te organiseren. Pridi was premier toen koning Ananda Mahidol op 9 Juni 1946 door revolver schoten de dood vond. Volgens andere berichten zouden deze leiders zich ingescheept hebben voor een vlucht naar het buitenland. De strijd tussen troepen van India en Mohammedanen in Kashmir gaat onverminderd voort. Moslem-stam men zijn op verschillende plaatsen de provincie binnengerukt en hebben enige steden geplunderd. Er zijn aan wijzingen, dat de leiders van de op standelingen er m geslaagd zijn enige discipline onder hun aanhangers te biengen. De brandschatting van het land en de bevolking vindt niettemin voortgang. De buit wordt nu eerst naar de stad Mans- hera, 135 km. van Srinagar, gebracht en aldaar verdeeld. Het katholieke ziekenhuis in Baramula is overvallen. Twee Engelsen en enige .Indiërs werden vermoord. Een correspondent van U.P. seint uit Pahandari, waar het Mohammedaanse hoofdkwartier gevestigd is, het volgende: Dit primitieve bergstadje is op het ogenblik het hoofdkwartier van een ge organiseerde Mohammedaanse militaire en politieke rebellie, welke tot doel heeft de 100 jaar oude dynastie van de Hindoe- maharadja van Kashmir, Sir Hari Singh, omver te wei-pen en het land zich te doen aansluiten by het Mohammedaanse dominion Pakistan. Ik was de eerste buitenstaander, die dit hoofdkwartier bezocht, op 52 mijl van Rawalpini in Pakistan. Kort nadat de Britten de macht hadden overgedragen werd dit hoofdkwartier gesticht. Op dit moment is reeds meer dan de helft der 85.000 vierkante mijl oppervlakte van het land in handen der opstandelingen en houden zy grote delen van het 12.000 man sterke Hindoe-leger omsingeld. Slechts 15 mijl van Pahandari hebben de guerilla's 1200 man regeringstroepen ingesloten. Het succes van de opstand moet voor een deel gezocht worden in het feit, dat in Kashmir tienduizenden inwoners dienst deden in het Brits-In dische leger en zodoende getraind zijn in de moderye wijze van oorlogvoeren. Zelfs al slagen de door de lucht aan gevoerde versterkingen van India er in de stammen, welke thans dicht bij de De laatste tijd is geconstateerd, dat aanzienlijke partijen kaas over de Nederlands-Belgische grens wor den gesmokkeld. Teneinde dit euvel tegen te gaan, heeft het Bedryf- schap voor Zuivel bepaald, dat in een strook ter diepte van ongeveer K.M. langs de grens het ver voeren van kaas aan beperkende voorschriften fs gebonden. Met ingang van 22 November moet elk vervoer van partyen kaas gedekt zyn door een geldige uitvoermachtiging of door een door het Bedrijfschap of distributiedlenst uitgereikt geleidebiljet. Laatstbedoeld vervoer, dat betrekking heeft op de voorziening van de bevol king in de grensstrook, mag bovendien alleen geschieden tussen een uur voor zonsopgang en een uur na zonsonder gang. hoofdstad Srinagar staan en het enige vliegveld van de staat bedreigen, terug te drijven, dan nog zal het een zeer moeilijke taak voor de Indische troepen zijn het land van de rebellen te zui veren. Dit hoofdkwartier kan niet met zwaar materiaal of gevechtsvliegtuigen aan gevallen worden. De stad, welke onge veer 10.000 inwoners telt, vormt geen compact geheel van huizen, doclj-slin gert zich door de bergen en bossen. Van straten is geen sprake, de wegen zijn smalle bergpaden. In dit militaire en burgerlijke cen trum van de rebellen is een klein mili tair hospitaal met één dokter en één ziekendrager; de plaatselijke smid. bij gestaan door enige militaire deskundi gen, repareert de wapenen. De bevolking is in opstand gekomen door de hoge belastingen en anti-Mo hammedaanse politiek van de Maharad- ja. Ook vroeger is dit reeds vaak ge beurd, maar toen kwamen steeds de Britse troepen tussenbeiden. Ditmaal hadden de Moslems gedacht met hem te kunnen afrekenen, doch nu kwam het leger van India hem te hulp. Ondertussen worden circa 3000 van de Maharadja-manschappen en een niet bekend aantal Sikhs uit India in de bergen ingesloten gehouden. De luchtmacht van India heeft, in anfwoord op de noodseinen van de in- geslotenen, gevechtsbommenwerpers ge stuurd. Jinnah, de Gouverneur van Pakis tan, heeft verklaard, dat Kashmir bij zijn Dominion moet komen, terwijl Pan dit Nehroe een referendum eist, daar hij meent, dat de Mohammedanen in Kashmir vooral Sjeik Abdoellah vol gen, die een volgeling van Gandhi en lid van de Hindoe-Congres-partij is. Lord Mountbatten treedt als bemidde laar op. Verwachting tot Dinsdagavond: Aanvankelijk snel verder afnemende wind tussen Noord-West en West. Wei nig bewolking, bijna overal droog weer. Iets kouder. Later: Naar Zuid-West krimpende en weer aanwakkerende wind, toenemende bewolking met voornamelijk in het Noord-Westen van het land plaatselijk enige regen, iets zachter. Zon 7Al16.56, maan 5.58—16.30. Zaterdagmiddag tegen half vyf is op de Oostdyk by IJsselmonde een autobus van de R.A.G.E.N., waarin zich 43 passa giers bevonden, van de dijk gegleden en gekanteld. De autobus, welke de dienst RidderkerkRotterdam onder houdt, kwam uit Rotterdam en moest op een gegeven ogenblik een auto passe ren. Daarbij zyn de linkerwielen van de bus vermoedelijk te veel op de berm terecht gekomen, de wagen gleed al thans plotseling weg en viel onder hevig gegil van de inzittenden op de drie meter lager gelegen oprit, waar hij op zijn kant kwam te liggen. De paniek was groot. De passagiers deden wanho pige pogingen de bus te verlaten. Spoe dig waren enkele auto's van de G.G.D. ter plaatse, die de gewonden, 21 in ge tal, na de eerste hulp verleend te heb ben, ijlings naar Rotterdam vervoerde. Daar bleek, dat de verwondingen van de meesten hunner nogal meevielen. 20 personen hadden slechts snijwomden van de gebroken ruiten opgelopen en konden, na verbonden te zijn. naar huis terugkeren. De 49-jarige kantoorbedien de W. Schipper uit de Schiltmanstraat te Rotterdam bekwam echter een voor- hoofdfractuur en moest in het zieken huis Coolsingel ter verpleging worden opgenomen. De gehavende autobus moest worden weggesleept (Van onze Haagse redacteur) Op een feestelijke bijeenkomst onder voorzitterschap van mr. van Rijn van Alkemade, waarbij o.m. aanwezig wa ren de minister van Justitie, Z. Exc. mr. J. H. v. Maarseveen, en de gezant van Zuid-Afrika, Z. Exc. mr. Egelant, is Zaterdagmiddag in de Ridderzaal te Den Haag het zilveren jubileum der Politie- en Kinderrechtspraak her dacht Mr. dr. J. Wijnveldt, advocaat-gene raal bij de Hoge Raad. was het, die op deze middag de evolutie in de al leenrechtspraak, voor zover het de po litierechter betreft besprak; mr. H. de Bie schetste in een levendige rede voering de voorgeschiedenis, instel ling, ontwikkeling en toekomstmoge lijkheden van de kinderrechtspraak. Minister van Maarsevéen wees in zijn feestrede op de voordelen, die de ,unus judex" biedt boven het systeem van collegiale rechtspraak. Minister van Maarseveen deelde ver- Het vale licht van de herfstdag bescheen gisterenm|pdag In de Nieu we Kerk te Amsterdam een simpele katafalk, omringd door het flakke rend schijnsel van kaarsen en door de onbeweeglyke figuren van vier militairen: vertegenwoordigers van de Nederlandse zeemacht, mariniers, soldaten en luchtmacht. En in de hoge, weidse ruimte hadden met buitenlandse vertegenwoordigers en vele andere autoriteiten enige hon derden zich verzameld om op de tra ditionele „poppeyday" in een speci ale dienst allen te herdenken, die in de twee laatste wereldoorlogen zijn omgekomen. De plechtige herdenkingsdienst met zijn uitermate indrukwekkend karakter stond onder auspiciën van het Neder lands oorlogsgravencomité en werd o.a. vla de Wereldomroep uitgezonden. Van de autoriteiten noemen wy: Mgr. F. A. H. v. d. Loo, Geheim Kamerheer van Z. H. de Paus en Officiaal van het Aartsbisdom, die Kardinaal De Jong vertegenwoordigde, generaal H. C. Win_ keiman, luit.-generaal mr. H. J. Kruis, gen.-majoor C. Giebel, vertegenwoordi gers van de ministers van Oorlog en Marine, ir. J. B. Ridder de van der Schueren, Commissaris der Koningin in Overyssel, ambassadeurs, gezanten en militaire attaché's van geallieerde lan den, burgemeester en wethouders van Amsterdam, burgemeesters van andere steden. De organist Henk Loohuys liet de sonore tonen van het grote orgel door de gewelven weerklinken, waarna in on derlinge afwisseling de Amsterdamse politiestafmuziek onder leiding van in specteur J. K. Pinkse, het Amsterdamse A Capallakoor „Bel Canto'» onder lei ding van Alphons Vranken, de alt Roos Boelsma en de declamator A. den Doo laard in motetten, psalmen en andere geesteiyke liederen, in soldatenpoëzie en in plechtige muziek de rouw om de ge sneuvelden, getemperd door de blijde hoop op het Eeuwig Leven, uitdroegen, hetgeen mede geaccentueerd werd in de korte, maar aan inhoud rijke toespra ken van de majoor-hoofdaalmoezenier pater L- A. M. Goossens, de Engelse predikant C. Edward Elton en ds. W. van Limburgh. Dit voerde in een climax op naar het hoogtepunt, toen nadat de vertegen woordigers van de geallieerde landen, wier doden in Nederlandse grond begra ven z«n, kransen hadden gelegd „The last Post" weerklonk, 't signaal gericht tot alle gesneuvelden, die dan in enkele minuten van stilte door de aanwezigen werden herdacht en voor wier zielerust het „Onze Vader" door ieder in zyn eigen taal werd gebeden. Samenzang besloot deze eenvoudige, styivolle herdenking. De kransen (o.a. ook van het Konink- ïyk Huis, de regering en het gemeente bestuur van Amsterdam) werden na afloop naar de graven der geallieerde gesneuvelden op de Oosterbegraafplaats te Amsterdam gebracht, waar, evenals op alle andere geallieerde kerkhoven in Nederland, bloemen de biyvende dank vertokten van de levenden voor hen, die het levensoffer voor de vrijheid brach ten. volgens onder applaus van de aanwezi gen mede, dat het H. K. H. de Regen tes heeft behaagd te benoemen tot rid der in de orde van de Nederlandse Leeuw mr. dr. N. Muller, rechter en politierechter in de arrondissements rechtbank te Amsterdam, mr. J. Over- water, vice-president van en kinder rechter in de arrondissements-rechtbank te Rotterdam en mr. M. A. van Kijn van Alkemade, voorzitter van de ver eniging voor strafrechtspraak, reeftter in de arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage. Tenslotte maakte de minister of ficieel de benoeming bekend van de eerste vrouwelijke rechter, mej. mr. dr. J. C. Hudig. Z. Exc. herinnerde er hierby aan, dat vijf en twintig jaar geleden met de invoering van politierechter en kinder rechter een experiment begonnen werd, dat door velen destijds als gewaagd is beschouwd. Maar niemand heeft er spijt van gehad. Ook deze benoeming van de eerste vrouwelijke rechter kan tot op zekere hoogte als een experiment wor den beschouwd. Mr. van Maarseveen hield zich er echter van overtuigd, dat de toekomst zal uitwijzen, dat deze be noeming een nieuwe stap in de r'ch- ting van een verantwoorde en noodza kelijke ontwikkeling van ons Neder lands rechtsbestel betekend heeft. Zaterdagavond heeft de minister van Onderwys, Kunsten en Weten schappen. dr. J06. J. Gielen. voor de radio gewezen op de grote noodzaak oud papier in te zamelen. Er is een grote actie op touw gezet, die 1 November is begonnen, en waarbij de gehele schooljeugd is ingeschakeld. De eerste oproep heeft tot gevolg gehad, dat zich thans reeds ruim 1500 scholen met 220.000 leerlingen hebben aangemeld. AI Is de minister hierover verheugd, te vreden is hy nog niet geheel en al. daar nog veel meer aanmeldingen mogelijk zyn. Minister Gielen wees vervolgens op de nog steeds te kleine kranten en het ern stig tekort aan school-, leer- en studie boeken en schriften. Er zyn geen devie zen genoeg c«n de grondstoffen in te voeren, maar er is zeer veel grondstof in eigen land: oud papier. Voor de pro ductie van pakpapier kan oud papier zelfs voor 100 pet. als grondstof worden aangewend. Courantenpapier kan wor den gemaakt met 45 pet. oud papier. By den actie is medewerking van de schooljeugd, van het school personeel en van de ouders der schoolgaande kinderen onontbeerlijk. Spr. deed een beroep op allen wie het aangaat en wees ook op de vele prijzen, die als premie beschik baar zijn gesteld, en de geldprijzen, die schoolreisjes en schoolfeestjes mogelijk maken. De minister van Financiën heeft be kend gemaakt, dat de inkomsten van bet Gemeentefonds over 1947 aanzienlijk de raming zullen overschrijden. De gemeen ten krijgen dientengevolge een extra uit kering over 1947 van 3.75 per inwoner. Naar wij vernemen is prinses Marijke, die kort geleden voor een nabehandeling in het gasthuis voor ooglyders te Utrecht werd opgenomen, thans op Pa leis Soestdyk teruggekeerd. f 25.000 5379 f 1500 8670 f 1000 11510 19608 f 400 3899 15680 18972 20675 f 200.— 2244 13911 100 7805 8008 10892 11652 11799 U513 14566 18159 18760

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1