Tien trams vervoeren per uur evenveel als vier-en-twintig bussen Vrienden der tramwegen contra N.Z.H. Nieuwe minister: L. Götzen DOKIE DURF EN DE TIJDSTOEL Aan departement van Overzeese Gebiedsdelen Ongelimiteerd post uit Indië d JR' 0S Bond van bloembollen- handelaren herleefd AGENDA Wiener Sangerknaben Beperking opgeheven V4\dwynüig. MAANDAG 10 NOVEMBER 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Waterratten recipieerde Dat gaat zó maar niet Aanbesteding Burgerlijke Sitand Een verrassing van f 600.000 DISTRIBUT1ENIEUWS OPENING EXPOSITIE Werken Abbing en De Kat Kerkconcert Nieuw bestuur van de Armenraad St. Ckristoffei BESOMMINGEN MASSALE DODEN-, HERDENKING K.A.B. Kring-Noord viert Willibrordusfeest K.A.B. Kring West i Tournee geëindigd R.K. verenigingsleiders bijeen R.K. Schaakclub „Het Witte Paard" De St, Maartenviering HEEMSTEDE Huishoudelijke voorlichting Autobus door het dorp Sinlt Nicolaas op bezoek „Nut en Genoegen" SANTPOORT Bonkaarten afhalen ZANDVOORT K.V.P. Gift van f 75.000 Voor de Rode-Kruis-'eams Besprekingen Partij van de Vrijheid en mr. Oud „VAN GALENNAAR INDIË Taxi? Bei op 1.2.3.4.5. GEEN BESLISSING INZAKE AMBTENARENSALARISSEN De nood der oud-militairen ERE-DOCTORAAT VOOR MACKENZIE KING Beurs van New York Raadselachtige door BRAM VERSCHOOR (Wordt verv> oigd). De mededelingen van de directie der dat dj het volgend jaar o.a. de tramlijn HaarlemLeiden wil omzetten in een exploitatie met antobns- sen, hebben niet alleen pennen, maar ook monden in actie gebracht. De monden hebben Zaterdagavond gespro ken, toen de „Stichting - Vrienden der Nederlandse Tramwegen" een vergade ring in Haarlem belegd had om de voorgenomen reorganisatie onder de lonpe te nemen. De voorzitter van deze stichting, de heer P. R. van der Velde uit Oidenzaal, hield een rede, die door de adj.-direc- teur van de N.Z.H., de heer J. Jurrissen, beantwoord werd in het bijzijn var. ongeveer 50 personen, die na afloop dezer toespraken schriftelijk vragen konden stellen. De heer v. d. Velde wees er op, dat de tram In oorlogstijd bijkans het enige vervoermiddel was, oat niet gevorderd werd. Terwijl de P.P.C.-car in Amerika een nieuwe periode voor de tram inluidt en ook ar.dere lar.den de tram niet loslaten, ziet men in ons vaderland het omgekeerde gebeuren, waardoor o.v. in Friesland een tramnet van 260 K.M. verdwenen is. Het is een kapitale fout de zeer verouderae tram wagens te willen vergelijken met het nieuwste busmateriaal; sommige wagens zijn al meer dan 30 jaar op de weg. Spr. wilde het traject Haarlem—Lei den bezien van de kart der N.Z.H., het reizend publiek en de weggebruikers. Voorop zij gesteld dat de N Z.H. de re putatie had een der beste exploitanten van Europa te zijn. De motieven van de N.Z.H. zijn bekend; maar het reizend publiek zal 50 pet meer voor één kaar tje en 66 pet. meer voor een retour moeten betalen en bovendien slechts 5 kg. vrachtgoed mogen meenemen. Ro ken is in een autobus verboden, staan zeer moeilijk. De verxbrte rijtijd achtte spr. dubieus. Voor massa-vervoer fs de bus al zeer ongeschikt vooral in de spitsuren. Bij een 6-minuten-dienst kan een tram 110 mensen vervoeren en een bus 45 tot 50. Er rijden dan 10 trams per uur voor 1110 personen, waarvoor ongeveer 24 bussen noodzakelijk zijn. En nu de nadelen voor de weggebruiker. De veiligheid wordt door bussen zeer ge schaad. In Utrecht zijn de ongelukken tram; bus als 1:3. Een dienst van 1 tot IK minuut ln de binnenstad van Haar lem moet het verkeer ontwrichten. De reeds meer dan een halve eeuw bestaande bond van bloembollenhande laren, die gedurende de oorlog opging in het bedrijfschap en na de bevrijding niet als zelfstandige organisatie herleef de, is thans door een 200-tal bollenex- porteurs. gezamenlijk ongeveer 80 pro cent van de bollenexport verzorgende, opnieuw in het leven geroepen. Tot deze wederoprichting werd besloten, omdat de exporteurs in de overheidsbemoeiin gen een gevaar zien voor de zo sterk mogelijke ontplooiing hunner, voor het gehele land zo belangrijke, bedrijven. Bij de oprichting is bepaald, dat be stuursleden geen zitting mogen hebben in het vakgroepbestuur. Het dagelijkse bestuur wordt gevormd door de heren K. van Til (Hillegom), voorzitter, T. van Waveren (Bennebroek)vice-voor- zitter, en A. Philippo (Sassenheim), penningmeester. Het secretariaat berust bij mr. W. G. J. Veenhoven te Haarlem. De heren Van Til en Philippo bedank ten als bestuursleden van de vakgroep. De plaats welke de Haarlemse Zwem en Polovereniging „De Waterratten" in de zwemwereld inneemt iS een goede. Dit kwam Zaterdagmiddag tot uiting toen D.W.R. ter gelegenheid van haar zilveren jubileum ln Hotel Lion d'Or re ceptie hield. De heer Jan de Vries, voorzitter van de K.N.Z.B., was verge zeld van Bondssecretarls C. Altink en namens de ZWembond werd D.W.R. een medaille aangeboden. Het gemeentebe stuur was vertegenwoordigd door wet houder A. J. M. Angenent en de Haar lemse zwemverenigingen gaven uiter aard alle acte de présenee. Twee agenten hielden hedennacht te ongeveer 4 uur op de Zijlweg twee mili tairen aan, die op hun rijwiel een be mande fles met 25 liter jenever, een Erres-radiotoestel, een Remington- schrijfmachine en tien flessen likeur ver voerden. Zij bekenden even tevoren ln hotel „De Riche Bar" te Zandvoort te hebben ingebroken. De heren zijn inge sloten. Hedenmiddag is aanbesteed ten stad- huize door de directeur van de Gemeen tereiniging net laden, vervoeren, lossen enz. van materialen en de levering van vervoersmiddelen in huur ten behoeve van het centraal-vervoer gedurende het jaar 1948. Er waren 25 inschrijvingen in gekomen, waarvan de hoogste is die van de gebr. Offerman uit Aalsmeer voor een bedrag van 275.000 en de laagste in schrijving die van J. Twisk uit Castri- cum voor 146.880. Het vreemdelingenverkeer te Mui- derberg heeft een gevoelige klap ge had sinds de tram verdween en het zelfde is voor de DOllenstreek in het voorjaar te verwachten. B. en W. van Haarlem moeten trachten Uir 1 van het Soendaplein doorgetrokken te krij gen naar het Noordzeekanaal. De ge meentebesturen moeten samen ageren met actiecomité's.Vervolgens noemde spr. een twaalftal mogelijkheden om de tramlijn HaarlemLelden te ver beteren. Nederlandse ondernemingen zijn in staat modern trammaterieel te leveren. De heer Jurrissen had bijzondere waardering voor het gedocumenteerde betoog, maar moest veel van het gespro kene bestrijden. Voor de oorlog hadden de trams een noodlijdend bestaan, om dat het publiek liever de autobus had. Obligatiehouders van de Maatschappij ledon 2 millioen verlies en dat spreekt boekdelen, nu het een zeer goed ge outilleerd bedrijf oetreft. Ir. Burgers- dijk heeft met zijn grote gaven van geest en hart het bedrijf echter gaande kunnen houden. De N.Z.H. doet de tram node weg maar men moet de exploitatie van alle lijnen bekijken en er niet een deel uitlichten Andere tramtrajecten worden in het leven gehouden door het materiaal dat vrij komt en dat nieuw nog niet gekocht kan worden. Over 2 jaar komen op het aloude traject AmsterdamZandvoort 18 nieuwe tramstellen, op Volerrdam en ln de stad Leiden en naar Noordwijk komen nu betere wagens, waardoor de zeer hoge revisiekosten van het huidige materieel eindelijk zullen verdwijnen etc. Nadrukkelijk stelde spr. vast, dat de gemeente Haarlem de tram uit de binnenstad weg wil hebben en daar uit vloeit de opheffing van de lijn naar Leiden voort. Als nieuw kapitaal ge ïnvesteerd wordt, is een concessie van 25 jaar noodzakelijk en Waterstaat is niet bereid water in de wijn te doen. De Maatschappij moet alles op alles zetten om een sluitende exploitatie te verkrijgen, waartoe de genomen beslui ten onontbeerlijk zijn. Bovendien is hier een landsbelang in het spel: voor nieuwe trams is 6 mil lioen aan deviezen nodig en voor de ver vanging door autobussen slechts 2K mil lioen. Wat de tarieven betreft, die waren in 1939 al niet meer met de tijd meege gaan, ze bleven gehandhaafd wegens de concurrentie van de autobus. Omdat er na de oorlog geen auto's of fietsen meer waren, oogstte de tram enige gouden jaren en mochten de tarieven niet ver hoogd worden, maar nu wordt alles al weer anders. Men moet die prijzenpoli tiek echter niet overdrijven. Verschillende aanwezigen 6telden daarna vragen, die met voor- en tegen argumenten beantwoord werden. De N. Z. H. gaat intussen voort met het uit werken van haar gepubliceerde plannen. Een 69-jarige wielrijder werd Zater dagmiddag op de Zijlweg door een auto bus aangereden, toen hij zonder een te ken te geven naar links uitweek. Met een zware hersenschudding werd hij naar huis gebracht. GEHUWD: J. Vos v. Zalinge en M. A. de Vries. GEBOREN: K. d. Bruin—Spykstra. z. J. Zuidam—v. d. Weg, z. C. Mole naarWeiland, z. 5: PyMker Slebe, z. - E. J. d. Wey—Diependaal, z. M. M. d. Graaff-BeUeman, z. - W G. M. Zeijlemaker—Metselaar, z. D. SpoorRoode, d. G. A. Post v- Maat. d. E. C. M. Jonckbloedt—v. Em merik. d. J. J. Damiaans—Mennmg d M. G. Scheelings—v. Boven, d. M. E. J HenflingGerding, d. OVERLEDEN: B. Jansen—Nooronor, 48 j.. Hazepaterslaan J. Rauchbaar, 60 j„ Kleverlaan C. Warmerdam, 74 J„ Vrouwehekstraat A. Zwanenberg, 7o Hasselaersplein. De mededeling van het Ministerie van Financiën aan de gemeentebesturen, dat de gemeenten een extra uitkering over 1647 van ƒ3.75 per inwoner uit het Ge meentefonds zullen ontvangen, betekent voor Haarlem met zijn 160.000 inwonen- den een meevaller van 600.000. Dinsdag 11 November HAARLEM (Vleeshal)uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen restant R. HEEMSTEDE (Binnenweg 160): uitrei king bonkaarten en sehoenenbonnen 9— 12.30 u. SnSr; 24.30 u. restant S. ZANDVOORT (Haltestraat 4): uitrei king bonkaarten en schoenenbonnen R S van 93 uur. In het Frans Halsmuseum wordt tot en met 30 November een tentoonstelling gehouden van schilderijen door F. H. Abbing en Otto B. de Kat. Zaterdag middag geschiedde de opening der ex positie, waarbij een groot aantal geno digden tegenwoordig was. De schilder Kees Verwey sprak een inleidend woord, waarin hij de tentoongestelde werken besprak en in grote lijnen de levens loop van de twee exposerende kunste naars, zijn persoonlijke vrienden, gaf. „Het is interessant", aldus Verwey, „om aan de hand van de aanwezige schilde rijen een vergelijking te maken en zo wel het verschil als de overeenstem ming in het werk van beide exposanten te proeven. De schilderijen van Abbing hebben een zekere directheid, een ze kere spontaniëteit, die van De Kat val len op door warme toon- en diepte- beelding en zijn eerste werk, waarvoor ik heimelijk nog steeds de grootste be wondering heb, door de constructivische architectuur, welke daarin te bespeu ren is". Wethouder Angenent, die het woord voerde namens het gemeentebestuur van Haarlem en in zijn toespraak op de ge meenschapsgedachte in de kunst wees, opende vervolgens de tentoonstelling. Woensdagavond 12 November acht uur wordt een kerkconcert gegeven in de Bakenesser Kerk te Haarlem. Hier aan zullen medewerken: Akke de Vries, alt; Joop Lenaarts, hobo en Henk Las- schuit, orgel. Het programma vermeldt werken van; Kuhnau, Sweelinck, Bach, Telemann, Scarlatti e.a. De opbrengst komt ten bate van het Orgelfonds. Op de vergadering van de Armenraad, onder voorzitterschap van de wnd. bur gemeester, de heer D. J. A. Geluk, werd een nieuw bestuur samengesteld, dat be staat uit de volgende heren: mr. R. C. Bakhuizen v. d. Brink, voorzitter, D. Boer, mr. F. v. d. Goot, D. G. Haze- kamp, ir. P. C. v. d. Heyden, J. W. A. Stalpers, D. H. Suerink en E. v. d. Wall. De Ned. R. K. Ver. van Handels- vertegenwoordigers hield dezer dagen een zeer druk bezochte en interessan te vergadering, waar de heer Abeling sprak over het onderwerp: reclame. Hierna volgde een even interessante als algemene discussie, waaruit duide lijk bleek, dat de handelsvertegenwoor diger op reis belangstelling heeft voor juist gerichte en suggestieve reclame. Het voorstel om een gezellige avond met de dames te organiseren vond veel bijvaL IJMUIDEN. 8 November Drie stoomtrawlers met een totale besom ming van f 36.500,IJm. 117 „Prinses Beatrix f 7.460,—: Motorloggers IJm. 204 f 3.740,—, Kw. 24 f5.530,—. KW. 69 f6.460,— Kw. 52 f 440,— Kw. 159 f 17.460,—, Kw. 140 'f 450,—; Kustvissers IJm. 13 f 1.140,—, IJm. 240 f 700,— Vo- lendam 9 f 830,Volendam 60 f 1.180, Urk 172 f900,—. De aanvoer bestond uit 70 kisten tarbot en tong, 150 kisten schol, 775 kisten schelvis, 150 kisten ka beljauw, 100 kisten Wijting, 25 kisten schar, 15 kisten diversen en 4.500 kisten naring. De haringprijs bedroeg f 15,tot f 10,per 50 kg IJMUIDEN, 10 November Drie stoomtrawlers f 47.600,Kw. 78 f 7.330—, Kw. 8 f 3.770,—. Kw. 16 f 1820,-, Kotters Kw 23 f 1.227.— Kw. 77 f977,—, Kw. 21 f886,—, Um. 229 f2.380—, IJm 80 f 1.130,—, IJm. 81 f 1.250.—AD, 18 f2 240,De aanvoer bestond uit 755 kisten tarbot en long 150 kisten schol 375 kisten kabeljauw. 80 kisten wijting. 50 kisten schar en 3.209 kisten verse ha ring. Het scheen of de natuur meetreurde met de plechtigheid, welke de katholieke arbeidersbeweging gisteren op haar pro gram had staan, de plechtige doden herdenking. De natuur had haar herfst- getij laten gelden toen de plechtige Zie lenvespers om 3 uur begonnen ln de paro chiekerk van de H.H. Elisabeth en Bar bara aan de Paul Krugerstraat. Cele brant was de wefeerw. heer F. H. Heems kerk, geestelijk adviseur van de K.A.B., met assistentie van de weleerw. heren L. Beugelsdijk en P. W. A. Hillebrand. De liturgische gezangen stonden onder leiding van de directeur J. van Rossum. Na de plechtige Zielenvespers hield de geestelijke adviseur een predikatie en een opwekking veel voor de overledenen te bidden. Na deze devote plechtigheid trokken allen naar de dodenakker, waar men geschaard stond rond het kerkhof- kruis. Voor deze plechtigheid had zich een gemengd koor opgesteld onder lei ding van de heer J. Nibbering, dat enkele liturgische gezangen uitvoerde. Terwijl de rozenkrans werd gebeden zegenden de weleerw. heren F. H. Heems kerk en P. W. A. Hillebrand de graven. Hierna sprak kapelaan Hillebrand nog een kort woord tot de aanwezigen. Bidt veel voor uwe dierbare doden, zo ein digde spreker. Nadat de Profundus ge zongen was gingen de aanwezigen uit een. In de gymnastiekzaal aan de Een^s- straat had op Zondagmorgen een flink aantal leden met hun dames plaats ge nomen aan de versierde ontbijttafels. De stemming tijdens het ontbijt werd nog verhoogd door de pittige liedjes van de K.A.J.-band „De Vrolijke Kajotters". Een van de belangrijkste mededelingen was wel deze, dat voor de K.A.B.-leden uit de Liduina-parochie, dank zij een sympathiek gebaar van de parochie-zus ter, bij gezinsvermeerdering baby-pak ketten verkrijgbaar zijn. Aanvragen hier voor te richten tot mej. v. Velzen, Rijks straatweg 115. Het bestuur zal pogingen ln het werk stellen, dat ook in de paro chie O. L, Vrouw van Zeven Smarten hetzelfde tot stand komt. Het hoogtepunt van deze ochtend vormde de rede van rector Brans met zijn onderwerp: „De Kerk ln onrustige tijden". Dank zij de belangstelling en medewerking van leden en „Credo Pugno"-mannen kan Kring-Noord op e«n zeer geslaagde viering van het St. Willibrordusfeest terugzien. Kring West heeft op een prachtige wyze het Willibrordusfeest gevierd. Na dat ln de kathedrale kerk een H. Mis was opgedragen ter ere van St. Willi, brord voor de leden en him gezinnen, verzamelden velen zich aan een feeste lijk ontbijt. De heer J. Salman, bestuur der van de Land- en Tuinbouwbond, hield een enthousiaste rede, wijzende op de grote taak vanfcde K.A.B. Vervol gens droeg de' heer schalkwijk Sr. enige humoristische declamaties voor. Mej. IJselmuiden luisterde het geheel op met enige mooie pianonummers. Bioscopen: Rembrandt: Theater Plezier met „Zie ik je vanavond nog?", dagelijks 2.30 en 8 u.; Cinema Palace: Avontuur op Mar tinique (14 jr.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Luxor: De duivel was de laatste gast (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Walvis in zicht ta. 1.), Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u. en in de week: 2.30, 7 en 9.15 u.; City: De zevende sluier (14 j.), 2.15,'4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De vrouwelijke Tarzan (a. 1.), 2.30, 7 en- 9.15 uur. Maandag 10 Nov.: Stadsschouwburg, Residentie-Toneel met „Miranda". 8 uur. Dinsdag 11 Nov.: Concertgebouw ."..edenconcert H.O.V., 8 uur. 6 November j.l. hebben de Weense zangertjes hun tournée afgesloten. On danks het 60-tal uitvoeringen verkeren zij allen in prima condities het fraaie herfstweder werkte daartoe mede en alhoewel hun optreden geschiedt om hun Instituut in stand te houden, geven ze nu nog enige concerten voor een liefdadig Weens doel. Hiervan wordt geen melding gemaakt, het behoeft niet als reclamemiddel te dienen. De leider maakt zich van deze extra uitvoeringen niet af met een oud, afge werkt programma. Men kreeg nog en kele hier onbekende werken te horen. Het eerste programma-deel: geeste lijke liederen, is gewoonlijk Palestrijns van stijl. Nu werd dit deel afgesloten met een Exultate Deo van Scarlatti en een Pueri concinite van Herbeck. Scarlatti's werk was in hoofdzaak ge schikt om de technische eigenschappen te laten uitblinken, dat van Herbeck viel qua inhoud zeer tegen. Het is ro mantische muziek van niet hoog gehal te, tegenover zijn tijdgenoot en ten dele voorganger: Mendelssohn doet Herbeck's muziek arm en verbleekt aan. Ais men daar tegenover stelt Gallas „Repleti sunt" en bijzonder Palestrina's „Salvator mundi", dan valt meer dan anders de onnoemelijk grote waarde van dit oudere genre op. Een prachtvol, indrukwekkend stuk muziek is dit „Salvator" en het werd bewonderenswaardig fraai transparant van klank, waardoor iedere stem in haai loop was te volgen, uitgevoerd. Mooie a capella-zang hoorde men ook in de voor dit ensemble bewerkte volks liederen als „Heidenröslein". En met begeleiding voldeed in hoge mate het téér en innig gezongen Wiegenlied van Brahms en vanzelfsprekend de als toe gift gegeven, charmant gezongen Ween se wals. Van de soli waren de favorie ten iets minder fortuinlijk, op de altaria uit de Elias „Weh ihnen" na, deden ze iets oppervlakkig aan. Hiermede is niets ten nadele van de solistjes gezegd, als men in aanmerking neemt dat van menige jonge zangeres nog gebrek aan sterke verdieping moet getuigd wor den. Dan nog de komische opera van Lort- zing: „Die Opernprobe" met echt jeug dig enthousiasme leuk vertolkt en 'men had een programma aangehoord, zoals alleen deze Weense knapen kunnen aan bieden. De leiding berustte wederom in handen van de artistieke dirigent-ac- compagnateur Haymo Taüber. Ol. Koop De Commissie voor Katholiek Voetbal te Haarlem organiseerde voor het eerst na de oorlog weer een leidersochtend voor de besturen der Katholieke clubs in Haarlem en omgeving. Om half negen verzamelden de aanwe zigen zich in de kapel van het zieken huis St. Joannes de Deo, alwaar de dis trictsadviseur, kap. F. Heemskerk, een gezongen H. Mis opdroeg, waarna allen deelnamen aan een welverzorgd ontbijt, dat door de goede zorgen van broeder overste een prettig verloop had. In het gebouw van de K.A.J. aan het Prinsen Bolwerk leidde daarna de heer H. W. van Turnhout, voorzitter van bo vengenoemde commissie, de spreker van deze morgen, de heer F. J. van Veen uit Amsterdam, in, die op de hem bekende wijze een zeer interessante causerie hield over de taak van de R. K. .verenigings leider. De dankwoorden aan het slot aan zijn adres gericht vertolkten zeker de gevoelens der deelnemers. Na een kern achtig betoog van kap. Heemskerk werd deze leerzame morgen besloten. Uit de inleiding van de heer Van Turnhout bleek wel, dat het met de R.K. voetbalsport in het district Haarlem uit stekend gaat. Vooral de grote vlucht, die het jeugdvoetbal neemt, is oorzaak, dat het ledental der R. K. clubs reeds verre het voor-oorlogs peil heeft overschreden. Voor de competitie van de Noord- Holl. Schaakbond speelde „Het Witte Paard'' II tegen Weenink III uit Bever wijk. Uitslag 5%—3% (1 afgebr. partij) t. g. van „Het Witte Paard" II. Voor de onderlinge competitie werden nog os. partijen gespeeld: le groep: N. J. W. Hoogland—J. P. de Lange 1—0; L. C. Stevens—B. Spoor 0—1; E. J. de ReeTh. van Osch 1—0; P. Stam—A. Hablous 0—1; F. Fictoor— J. Reeuwijk 01. 3e groep: B. H. Goedemans— H. Stol- voort 0—1; B. F. Overdyk—M. L. Ste vens 10. Daar de burgemeester van Bloemen- daal geen toestemming heeft gegeven in de avond van St. Maartensdag, Dinsdag 11 November, een optocht te laten trek ken, is nader overeengekomen, dat de viering Woensdagavond op dezelfde wij ze als vastgesteld zal plaats vinden, ech ter niet bij slecht weer. Op de e.k. vergadering van de com missie huishoudelijke voorlichting, welke Woensdag a.s. gehouden wordt in het Volkskoffiehuis zal mej. C. Hoof een le zing houden over het onderwerp „Effi ciency in de huishouding". Onze Heemsteedse winkeliers zijn dit maal wel zeer diligent. Terwijl de strijd tussen tram en autobus nog in volle gang is en feitelijk niemand weet wat er zal gebeuren en wie het wint, heeft men op een vergadering van de Winkeliersver eniging „Heemstede-Centrum"' reeds ge pleit om de bus dezelfde route door Heemstede te laten rijden als de tram. Men kwam niet tot een besluit, doch het bestuur zal onder de betrokken winke liers een enquête houden. Als eerste van een lange rij bezoeken komt St. Nicolaas 26 November op be zoek bü de Winkeliersvereniging „Heem stede West". Ter gelegenheid van dit evenement houdt deze organisatie een winkelweek met de daaraan verbonden gebruikelijke wedstrijd. Zaterdag- en Zondagavond gaf de to neelvereniging „Nut en Genoegen" in „Het Wapen van Heemstede" geslaagde uitvoeringen van het toneelspel „Je hebt 'tof je hebt het niet". Een ensemble onder leiding van tie heer P. R. v. Strien zorgde op prettige wijze voor het mu- zikale gedeelte. Voor het afhalen van levensmiddelen kaarten en schoenenbonnen zijn Dins dag aam de beurt de bewoners van Sant poort, wier namen beginnen met de letters Q tot en met U. Het Badhuis aan de Wüstelaan is hiervoor geopend van 912 en van 1.304 uur. De afdeling Zandvoort van de K. V. P. houdt heden (Maandag)avond om 8 uur een vergadering in het Patro naatsgebouw. De agenda vermeldt o.m. aanvulling van het bestuur wegens af treden van de heer W. Versteege en een uiteenzetting van de heer van Groeningen over de financiën van de partij. H. M. de Koningin heeft aan het Ne derlandse Rode Kruis een gift geschon ken groot f75 000,Het is de wens van de Koningin, dat deze som zal worden gebruikt voor de vorming en uitrusting van de Rode-Kruis-teams, die tot heil der Indonesische bevolking werkzaam zijn. Zaterdag werd te Amsterdam de eerste bespreking gevoerd tussen een delega tie van het hoofdbestuur van de Partij van de Vrijheid onder leiding van mr. D. U, Stikker en een delegatie uit het voor bereidend comité tot oprichting van een Democratische Volkspartij onder leiding van mr. P. J-, Oud. De besprekingen zullen worden voortgezet. Hr. Ms. torpedoboot jager „Van. Galen" zal morgenmiddag (Dinsdag) 2 uur van de steiger Van Es en Van Ommeren aan de De Ruyterkade te Amsterdam naar Indië vertrekken, onder commando van de kapitein-luitenant ter Zee G. A. Cox. Zoals reeds In een deel van onze vo rige oplage is gemeld, is benoemd tot mi nister zonder portefeuille de heer L, Götzen, thans hoofd van de tweede af deling van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen en oud-directeur van het departement van Financiën te Batavia. De heer Götzen zal niet belast zijn met de leiding van een ministerieel departe ment, doch zijn taak vinden binnen het kader van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen. De bedoeling zit hierbij voor aan de nieuwe minister in het bijzonder de behartiging toe te vertrou wen van de financiële en economi sche vraagstukken, waarvan de ver zorging tot het werkterrein van dit ministerie behoort. De juiste taakverdeling zal een aangelegenheid zijn van onderling overleg tussen de mi nister van Overzeese Gebiedsdelen en de heer Götzen. Ten behoeve van de voor bereiding van de staatkundige hervor mingen zijn geen verdere voorzieningen nodig. Dank zij de benoeming van deze nieuwe minister voor financiële en eco nomische aangelegenheden, zal de mi nister van O. G. zich meer kunnen wij den aan de staatkundige vraagstukken, zulks ln samenwerking met de minister president, die als minister van Alge mene Zaken ruimer gelegenheid heeft gekregen aan de staatkundige hervor ming leiding te geven. AMSTERDAMSOHX: RIJTUIG MIJ. Bij Kon. Besluit van 5 November 1047 is mej. mr. dr. J. c. Hudig benoemd tot rechter in de arrond. rechtbank te Rot terdam. De eerste vrouwelijke rechter is thans 40 jaar. Zoals bekend is November J.l. in Indië een regeling getroffen, waarbij de aldaar gelegerde militairen slechts twintig brieven per maand naar Neder land konden zenden. Hiervoor werden dan de z.g. postbladen uitgereikt en deze werden tegen de prijs van 2% et. ter beschikking gesteld, terwijl ze ver der portvrij kgnden worden verzonden. Deze regeling heeft zowel in Nederland als Indië veel ontstemming gewekt. De regeling werd dcstijds getroffen, om dat de Indië-vliegiuigen op hun retour vluchten té zwaar belast waren. Zoals men ons van bevoegde zijde mededeelt is deze kwestie thans opgelost en heeft men in overleg met de P.T.T. de volgen de regeling getroffen: Voortaan zullen de militairen zoveel post mogen verzenden als ze zelf verkiezen. Echter zullen ze hiervoor uitsluitend de „postbladen" mogen gebruiken, indien zij ten minste portvrij willen corresponderen. Deze postbladen zullen voortaan onge limiteerd ter beschikking worden gesteld. De nieuwbenoemde minister zonder portefeuille, L. Götzen, is 10 October 1894 te Amsterdam geboren. Hier door liep hij de lagere en middelbare school en behaalde hij het einddiploma H.B.S.-B. Hij koos de accountantsstudie en behaalde het diploma van accoun tant in 1920. In hetzelfde jaar behaalde hij de acte middelbaar-boekhouden en de acte staathuishoudkunde en statis tiek. Gedurende de jaren 19141918 was hij als officier gemobiliseerd. In 1921 vertrok de heer Götzen naar Indië als accountant bij de Nederlands- Indische belastingsaccountantsdienst, waar hij alle rangen tot en met die van hoofd van deze dienst doorliep. In 1935 werd hij benoemd tot thesaurier-gene raal, in November 1938 tot directeur van het departement van Financiën te Bata via, in welke functie hij bleef tot de Japanse inval. Hij werd geïnterneerd en na de Japanse capitulatie hervatte hij zijn werkzaamheden in de oude functie tot zijn vertrek naar Nederland in October 1946. Hier werd hij benoemd tot hoofd van de tweede (financiële) afdeling van het departement van Over zeese Gebiedsdelen. De heer Götzen woonde als gedele geerde tal van internationale conferen ties bij. w.o. die ter voorbereiding van de International Trade Organisation en de Internationale Handelsconferentie te Genève. Gedurende de Japanse bezet ting was de heer Götzen in hetzelfde kamp geïnterneerd als minister Jonk man, tezamen met wie hij ook in han den van de Kempeitai is geraakt. De heer Götzen is niet bij een politieke partij aangesloten. Hij is ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en officier in de orde van Oranje Nassau. In verband met de lopende geruch ten, dat de salariscommissie ad hoe' ac- coord zou zijn gegaan met een salaris verhoging van tien procent voor de rijksambtenaren, deelt men ons mede, dat de salariscommissie op het voorstel van de Centrale van Verenigingen van Personeel in 's Rijks dienst, om de sa larissen met ruim 10 pCt. te verhogen en over 1947 één maand salaris ineens uit te keren, nog geen beslissing heeft genomen. De, Algemene Militaire Pensioenbond beijvert zich nog steeds om verbeterin gen te verkrijgen in de omstandigheden van de gepensionneerden. Vooral onder de gepensionneerden en de weduwen van vóór 1909 is de nood zeer groot. Van regeringszijde is thans bekend gemaakt, dat spoedig de ontwerpen tot wijziging van de pensioenwetten zullen worden ingediend en dat in verband daarmee voor 1947 geen bijslag zal wor den uitgekeerd. De gepensionneerden hebben er thans alle hoop op gevestigd, dat deze wets wijzigingen met spoed behandeld zullen worden. Mocht dit niet snel kunnen ge beuren, dan vertrouwen de gepension neerden, dat hun althans een voorschot zal worden uitgekeerd. De senaat van de gemeente unive'ii- teit te Amsterdam heeft in zijn verga dering van Zaterdag besloten 't ere-doc- toraat in de faculteit der rechtsgeleerd heid te verlenen aan de right honoura ble William Hon Mackenzie King, eer ste minister van Canada. De promotie zal geschieden op Vrijdag 14 November a.s. te 14.30 uur in een plechtige zitting van de senaat in de aula van de uni versiteit. 8/11 7/11 Anaconda Copper 3414 3414 Bethlehem Steel 98% 98% Chrysler Corp. 63 62% 35% General Electric 3514 General Motors 5914 5914 Hudson Motors 19% 19% Kennecott Copper Montgomery Ward 47% 47% 58'4 56% North American Co. 25% 25% Radio Corp. Republic Steel 8% 27% Shell Union Oil 3014 30'4 Southern Pacific 43% 43% Southern Railway 35'4 35% Tidewater 22%' 22% U.S. Steel 75 75% ex dividend 58. Met zijn volle gewicht vloog de molen als een logge vo gel door de Ijicht. De lezers zullen begrijpen dat vliegende mo lens niet in over eenstemming zijn met de wetten der zwaartekracht. Dit vliegen was dan ook maar van korte duur. Juist toen het stenen ge vaarte zich boven de drakenburcht bevond, stortte d» molen weer neer, een natuurlijk einde van een onnatuurlijke onderneming. De dappere drakenbestrijders werden onder de steenmassa bedolven en het drakenslot werd zo zwaar ge troffen dat de machtige muren wankelden en bezweken. Dreunend stortte het hele drakenslot ineen. Alleen mevrouw Tweebeen, de onvervaarde, stond tussen de puinhopen en keek geërgerd naar de wanorde die bezig was hier te ontstaan. 19) „Waarom? Was er een speciale reden toe? Ik meen, waardoor dêcht u er aan?" „Omdat mevrouw me er gisteren naar gevraagd heeft." „Wanneer hebt u het voor het laatst gezien?" „In elk geval vóórdat mijnheer stierf, want het was de laatste keer, dat er een aantekening moest worden bijge voegd. Mijnheer had voor twintigduizend gulden aandelen Philips van zijn oom ontvangen, om die te verkopen." „En dat ging alles buiten de boeken om?" „Ja, want mijnheer rekende dan, voor zover ik weet, nooit enige courtage. Hij hielp zijn oom belangeloos en wilde daarom geen opname lp de boekhou ding. Dat zou maar geknoei over en weer geven en een hoop gezeur met de belastinginspectie, zei hij dikwijls ge noeg." „Wat dacht u, toen u hernam, dat de oude heer spoorloos verdwenen was?" „Ik?" Waldhof keek enigszins onthutst op. „Ik heb vrijwel niet aan de oude heer gedacht, want ik was vol van de jonge mijnheer, die Pas was overleden en mij met een massa werk liet zitten. Ik moest plotseling op eigen houtje met de klanten overleggen, ze, omdat ik Immers niet wist, wat mevrouw van plan was, aan de lijn houden, terwijl ik toch ook zonder hun uitdrukkelijke opdracht niets voor hen mocht of kon doen. Maar waarom vraagt u dat zo? Is er Iets niet in orde op kantoor? Is er iets met die aantekeningen, met dat dossier-Van Bemmelen, niet ln orde? Zou Uidan bij geval weten, waar dat gebleven is?" „Helaas," antwoordde mijn vriend vaagüjk theatraal, „wij weten er niets van. Wij kenden zelfs 't bestaan er van niet, voordat u er ons over vertelde. Maar nu wij van het bestaan wél weten, komt het ons voor, van zeer groot be lang te zijn en zeker zou u er goed aan doen, indien u probeerde, het terug te vinden." „O, dat héb ik al grondig genoeg ge probeerd. Ik heb vreselijk het land. wan neer «r Iets weggeraakt ls; dan zoek ik net zolang, tot ik het gevonden heb of ten minste weet, waar het is. Dat heb ik nu ook gedaan, dat wil zeggen, ik weet niet, waar het is, ik heb het niet kunnen vinden." „En u was de enige, die met alle kan toorzaken volkomen op de hoogte was?" „Béter nog dan mijnheer zelf," ant woordde Waldhof. „Ja, maar de énige. Ik bedoel, buiten u en mijnheer zou dus niemand dat dos sier hebben kunnen vinden?" „Niemand wist er het bestaan van, behalve natuurlijk de oude heer Van Bemmelen. Maar waar het was, wist die niet." „Dus dat wist, bulten u, alleen uw patroon. Dan kan hij alleen ook het hebben meegenomen. Wat heel goed ver klaard zou zijn. indien hij na verkoop zijn oom verantwoording heeft afgelegd. Is u daar lets van bekend?" „Ik wist van die transacties alleen, door het bestaan van dat dossier." Waarin hU natuurlijk neusde, wanneer het tijdelijk buiten het kantoor was geweest. Hij hoorde zelf, dat hij dit zij delings bekende. HU boog het hoofd en keek op zijn handen. „WU zUn in ieder geval Iets wijzer geworden," hernam Arie, de verlegenheid van Waldhof negerend. „We weten nu althans lets van het bestaan van een dossier en van een of meer regelmatige afwikkeling van zaken tussen uw patroon en zUn verdwenen oom. Een dossier, dat kort voor de verdwijning en het sterf geval nog door u gezien ls, mét een aan tekening van ontvangst van twintig dui zend gulden Philips aandelen. Mijnheer Waldhof, ik dank u voor uw bereidwil ligheid, ons een en ander mede te da len." Mijn vriend stond op, ik volgde zUn voorbeeld. Pas nu, nu wU op het punt stonden te vertrekken en wij nog steeds onze namen niet hadden genoemd, scheen het tot Waldhof door te dringen, dat hij op zijn minst erg gul met In lichtingen was geweest. Hij stond be dremmeld voor ons> tussen ons en de gangdeur, handen wryvend en aarze lend, Iets te zeggen. Dan vond hij hier toe toch de moed. al haperde zijn stem. „De heren komen van Soms heeft Arie Arends er onredelUk plezier in, iemand met een mond vol tanden te laten staan. Ook nu gaf hij op de onvoltooide vraag geen antwoord, doch keek de kantoorbediende aan, alsof hu op de voltooiing wachtte. „Van de' nieuwe eigenaar?" vulde Waldhof aan, ofschoon hu dit vermoe delijk niet had willen zeggen, omdat het te duidelUk onjuist was. HIJ wist echter niets anders ook; hU had er op gere kend, dat een halve vraag voldoende zou zUn geweest. „Van de politie." verklaarde mijn vriend. „De politie?" herhaalde Waldhof. Ik dacht dat lk hem zag verbleken. „Wat heeft de politel met ons te maken? Neem me niet kwalijk, dat lk dit zo vraag, maar ik begrUp niet, waarom u dan hier komt." „U hebt me zelf verteld, dat er een dossier, waarin aantekeningen over twin tigduizend gulden voorkomen, plotseling verdwenen is en u vindt het vreemd, dat de politie zich daarmee zou be moeien? Het lijkt my vreemder, Indien ze dat niet zou doen." „Maar zoals zelf zei, wist u daar nog niets vap, voordat u hier kwam, pareerde Waldhof zeer terecht. HU steeg in mijn achting door deze opmerking, waarbU hij de verkapte domheidsverkla ring terugkaatste op Arie Arends zeil- „Nee, daar hebt u gelUk aan. Maar we wisten wél Iets anders. Dat er iemand gestorven, Iemand verdwenen en Iemand byna vermoord is," zei mijn vriend, ter wijl hU goedig ln het gezicht van d» bediende keek. Ik kende die goedigheid, ik wist, dat hU juist nu scherp speur" naar reacties. Die reactie was anders, dan hU wa®5j aehijnlUk had verwacht. Waldhof we boos.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2