Frankrijk, Italië en Oostenrijk moeten de winter doorkomen Marshall vraagt als spoedhulp 597 millioen dollar In 1949 Uitbreiding maand benoeming van H. College volgende onwaarschijnlijk Hollands glorie op haar best Wilde luchtvaart onder onze vlag? Frits Diepen heeft de concessie, de „Nederland" het geld Vliegende reders 'J Kardinalen? NAAR MEER VERANTWOORD GEVANGENISWEZEN Toestand in Italië zeer ernstig Beste monument is: goede zorg voor oorlogsslachtoffers Minister Drees pleit vóór milde offervaardigheid Min. van Marine zal aftreden Gewelddadigheden der Indonesiërs Alle zes tinbaggermolens veilig op de plaats van bestemming Belangrijke opdrachten Synthese van cel en gemeenschap Apart voorstel voor herstel van Duitsland pMackenzieKing— Eerste proef met atoom bom in Rusland MM 100.000 Nederlanders in Duitsland Overvallen op onder nemingen THANS TELT MEN 62 KARDINALEN Het weer. Tot hoofd en hart I SCHOENEN GOEDKOPER DINSDAG 11 NOVEMBER 1947 71ste JAARGANG No. 23997 William Lyon Mackenzie King werd 17 December 1874 te Kitchener, toen Berlin gehetenin Ontario geboren. Mackenzie King behaalde.de doctors graad in de politieke wetenschap en was geruime tijd lector aan die uni versiteit van Chicago (1896'97en Harvard (1897—1900). In 1900 werd hij onderminister aan het pas ingestelde ministerie van Arbeid, dat hij had helpen opbouwen- In 1908 deed Mackenzie zijn intrede in de politiek door zich als lid van de liberale partij candidaat te stellen. Bij de verkiezingen voor het Cana dese Lagerhuis werd hij gekozen. In 1909 werd hij tot minister van Arbeid benoemd in het kabinet van Sir Wil frid Laurier. In 1914 werd Mackenzie King wegens zijn lange vervaring in industriële aangelegenheden tot directeur van het industrieel onder zoek van de „Rockefeller Foundation" gekozen. Zijn onderzoekingen hielpen de Amerikaanse en Canadese indus trieën zeer bij haar oorlogsinspan ning. Na de dood van Sir Wilfrid Laurier, in 1919, werd Mackenzie King tot leider van de liberale partij gekozen. In 1927 verkreeg de liberale Partij de meerderheid in het Lager huis en Mackenzie King werd eerste minister. Behalve eerste minister en voorzitter van de Privy Council was hij, gedurende bijna zijn gehele ambtstijd, tot 1946, ook minister van Buitenlandse Zaken. Hij heeft in deze functie een grote uitbreiding van Canada's vertegenwoordiging in het buitenland tot stand gebracht. 10 Juni 1947 was Mackenzie King twintig jaar eerste minister- 3 Juni bekleedde hij deze functie gedurende zen kwart gedeelte van de periode, Waarin Canada een federale unie is. Kij is langer eerste minister dan welk ander thans levend regeringshoofd ook. SYMBOLISCHE VERKOOP DAMPLANTSOEN Hiii" p Kleding en schoeisel worden verstrekt Gaai te Singapore \la Goedheid is heel iets anders dan lafheid of luiheid tot handelen, p§Sg|gj BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, i 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt ric^het recht voor advertentlën eventueel «onder opgave van redenen te weigeren. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken George Marshall heeft Maan dag het Congress verzocht 597 millioen dollar beschikbaar te stellen als spoedhulp voor Frankrijk, Italië en Oostenrijk. Van dit bedrag zou 328 millioen dollar gebruikt moeten worden voor Frankrijk, 227 millioen voor Italië en 42 millioen voor Oostenrijk. Voor het eigenlijke plan-Marshall vroeg de minister voor de termen van 1 April 1948 tot 1 Juli 1949 rond 7.5 milliard dollar, waarvan 1.5 milliard in het lopende belastingjaar tot 1 Juli 1948. De totale kosten van het plan-Marshall schatte de minister op 16 a 20 milliard dollar, doch hij wilde hierover thans nog geen definitief voorstel doen aan het Congress. De Parijse conferentie had de totale kosten van het plan geschat op 22.44 milliard dollar. Marshall verklaarde, dat de hulp zou worden verleend in de vorm van schen kingen of leningen, naar gelang van de draagkracht van het betrokken land. Als algemeen principe zou gelden, dat de financiering van invoer van voedsel, kunstmest, brandstof e. d. door middel van schenkingen gebeurt. Bepaalde uit rustingsstukken en grondstoffen, met be hulp waarvan betaalmiddelen geprodu ceerd konden worden, worden niet ge schonken. Marshall stelde voor, dat de V. S. met elk der zestien landen bilate rale overeenkomsten zou aangaan. Een zeer doeltreffende administratie Is hier, volgens Marshall, van het groot ste belang. Hij legde er de nadruk op, dat de uitvoering van het programma in menig opzicht de buitenlandse politiek der V. S. zou bepalen. Zo althans zou het oordeel der wereld zijn en daarom moet het plan zo uitgevoerd worden, als de president tot uitdrukking had ge bracht. Marshall somde daarop een aan tal technische voorwaarden op, vnpar- aan, naar zijn mening, de administratie had te voldoen. Minister Marshall deed zijn voorstellen in een rede tot de verenigde commissie voor Buitenlandse Zaken van de beide Huizen van het Congress, uitgesproken in tegenwoordigheid van President Tru man. Na zijn programma te hebben uit gestippeld zeide Marshall, dat een auto matisch succes van zijn plannen niet ge garandeerd kon worden In verband met verscheidene risico's, doch hij meende, dat er een behoorlijke kans van slagen was. Drie der grote mogendheden welke tegen de As gevochten hebben werken mede aan het herstel van Europa, doch het is nu duidelijk, dat de Sovjet-Unie om eigen redenen hieraan niet deelneemt, aldus Marshall. Niet alle Europese lan den, zo zeide hij, worden vrijgelaten om hun plaats in te nemen in de gemeen schap waarvan zü logischerwijze deel uitmaken. Ten Oosten van de grens, waar de geallieerde legers de oorlog in Duitslahd beëindigen, is het „onmisken bare teken van een vreemde hand". Als gevolg daarvan wordt de geografische grens van het herstelprogramma, dat Amerika overweegt, beperkt tot die lan den, die in overeenstemming met hun nationale tradities vrijheid van handelen hebben. De Sovjet-Unie zou haar eerste proef- atoomhom in de morgen van 10 Juni 1.1_. *n een afgelegen gebied van Siberië hebben laten exploderen. Aldus meldt de Russische correspon dent van het Franse blad „1' Intransi- eeantMeer dan 280 Russische atoom deskundigen en regeringsfunctionnaris- zouden bij de proefneming in de ^eving van Irkoetsk tegenwoordig 'Tin geweest In verband met het verlangen van het Congress om de uitvoering van het pro gramma uit handen van het departement van Buitenlandse Zaken te nemen, zei Marshall, dat eenheid hier eerder ge wenst was dan verdeling van macht en verantwoordelijkheid. Marshall achtte het noodzakelijk, dat telkens wanneer de Internationale Bank zulks nodig acht, van de hulpbronnen van deze instelling gebruik gemaakt wordt. De economische uitwerking van het hulpprogramma zal ver buiten de gren zen van de betrokken 16 landen gevoeld worden en het zal inderdaad een pro gramma voor het wereldherstel worden, zo vervolgde hij. Ik behoef u niet te ver tellen, dat er bij dit programma ten op zichte van de buitenlandse economie niet naar een bepaald voordeel ge streefd wordt, en dat er geen duistere bedoelingen achter schuilen. Het is een programma voor opbouw, productie en herstel. Geen enkel land wordt er door bedreigd. Het plan is speciaal ontworpen om in zo kort mogelijke tijd een eind te ma ken aan de afhankelijkheid van die landen van de hulp uit de Verenigde Staten. Onze enige bedoeling is, dat zij voor zichzelf zullen kunnen zorgen. Het programma op korte termijn was volgens Marshall niet bedoeld als her stel-programma, doch als noodmaat regel. Hij drong aan op onmiddellijke en dringende overweging door het Congres? van het wetsontwerp, waardoor genoeg geld gevoteerd zou worden, om de nood zakelijke voorraden voor Italië, Frank rijk en Oostenrijk te verschaffen, zodat die landen de winter konden doorko men. Zonder onverwijlde hulp zouden deze landen volgens de minister voor een economisch en sociaal débacle staan. Vooral de toestand in Italië schetste hij als zeer ernstig. Marshall bleek van plan de Ameri- kaa'nse hulp ook uit te breiden tot Chi na. Naar aanleiding van vragen zeide hü, dat voor de opbouw van Duitsland een apart voorstel zou worden gedaan door het Ministerie van Oorlog, dat het Con gress zal verzoeken voor de periode tot 1 Juli 1948 500 millioen dollar voor be- zettingskosten te verstrekken en ruim 300, millioen voor extra kosten. De minister van Sociale Zaken, W. Drees, heeft Maandagavond voor de radio de actie van de nationale monumenten-commissie ingeleid met een toespraak, waarin hij wees op de oprichting van een nationaal monu ment in het Damplantsoen. Er kan geen twijfel bestaan, aldus de mi nister, dat hiermede de enig juiste keuze is gedaan. De Dam is het historische hart van 's lande hoofdstad Amsterdam, draag ster van het in deze strijd verdiende devies: heldhaftig, vastberaden, barm hartig. Amsterdam, dat de zwaarste tol aan mensenlevens heeft betaald door dat de juist daar zo talrijke Joodse be volkingsgroep vrijwel in haar geheel naar het Oosten de dood in is gejaagd. Amsterdam, dat echter ook in de Fe bruaristaking van '41 het glorierijk voor beeld heeft gegeven van massaal verzet toen de nazt-aamvallen op Joden be gonnen. De Dam, waar in de dageraad der bevrijding de laatste schoten van de vijand knalden en de laatste slacht offers vielen. Een motto van het werkcomité is ook: Het beste monument voor de oorlogs jaren is een behoorlijke zorg voor de slachtoffers. Deze zorg is natuurlijk in de eerste plaats een taak van de staat. De wettelijke regeling van de pensioenen voor invalide militairen en verzets- slachtoffers of voor de nabestaanden van hen, die het offer van de strijd werden, is, al zijn niet alle verlangens bevredigd, ruimer dan vroegere pen sioenregelingen ooit zijn geweest. Er blijven echter noden, waarin niet afdoen de is voorzien. In de Stichting 19401945 hebben de oud-illegale werkers zelf de taak op zich genomen hun vroegere makkers of hun weduwen en wezen en financieel en moreel bij te staan. Naast de wettelijke regeling bestaan ook voor degenen, die deel uitmaakten van leger, vloot en luchtmacht en van de koopvaardij, organisaties ten behoeve van bijzondere gevallen: 't Prinses Mar griet-fonds, het Doormanfonds, Ere schuld en Dankbaarheid e. a. Het is de bedoeling, dat wat bij de symbolische verkoop van het Damterrein meer ontvangen wordt dan voor de monumenten nodig is en het comité vertrouwt, dat het véél meer zal zijn ten goede zal komen aan de organisaties die ik noemde en aan nog enkele andere, en dat daarmede dus de Sociale be langen gediend worden van de slachtoffers van de militaire strijd en van het ondergrondse verzet. Daarnaast zal een bedrag ter beschik king worden gesteld van de Oorlogs gravenstichting, die zich een waardige verzorging van de Nederlandse oorlogs graven ten doel stelt. Ook dit raakt een ereplicht van ons volk. Als dank voor de gastvrijheid, welke Denemarken Nederlandse kinderen bood in de moeilijke tijd direct na de bevrijding, is een grote zending druiven naar Denemarken gestuurd. Het inladen der druiven in De Lier (Z.H.) (Van onze parlementaire redacteur) Naar ons ter ore komt, heeft minister J. J. A. Schagen van Leeuwen, minister van Marine, besloten zijn ontslag aan te bieden. De redenen tot dit voornemen, waarover een definitieve beslissing nog niet gevallen is, doch spoedig verwacht kan worden, zouden enerzijds zijn 's mi nisters afwijkende mening inzake de In dische politiek, anderzijds zijn groeiende bezwaren tegen de voorgenomen bezui nigingen op Marine. Wat dit laatste betreft is 'bet opmerkelijk, dat de mi nister eerst enige weken geleden zijn Marinebegroting bij de Staten-Generaal heeft, ingediend. De situatie der Nederlanders in Duits land is, aldus de minister van Binnen landse Zaken in zijn Memorie van Ant woord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de Rijksbegroting 1948, gelijk aan die der Duitse onderda nen. Zulks houdt in. dathun positie voor wat bijv. het woningvraagstuk aan gaat even moeilijk is als die der Duit sers. Ten aanzien van het kleding- en schoeiselvraagstuk kan de Neder landse regering echter de helpende hand bieden, hetgeen ook inderdaad geschiedt. Uitbreiding van deze vorm van hulp kan spoedig worden tegemoet gezien. Het aantal in Duitsland verblijven de Nederlanders bedraagt naar schat ting rond 100.000 personen. Van de zijde van de Ondernemers- raad voor Ned.-Indië wordt ons het volgende medegedeeld: Zoals blijkt uit een telegrafisch bericht is 2 de zer een Nederlands geëmployeerde van de sedert 1947 weer in exploi tatie zijnde rubberonderneming Bodjong Gedeh bij Buitenzorg op klaarlichte dag door extremisten ontvoerd en omgebracht. Reeds eerder is hier te lande be richt ontvangen, dat in de laatste dagen van October bij een nachte lijke overval van een bende op de thee-onderneming Gamboeng de ad ministrateur en de eerste geëmploy eerde dier onderneming de dood hebben gevonden. Van officiële Nederlandse zijde wordt gemeld, dat de Nederlandse verliezen Zaterdag en Zondag bedroegen. 4 ge sneuvelden en 15 gewonden. In de grens gebieden op Midden- en Oost-Java wer en Nederlandse detachementen be schoten. Op Zuid-Sumatra in het grens gebied ten Noord-Oosten van Martapoe- ra moest tegen infiltrerende benden worden opgetreden. In het grensgebied op Midden-Sumatra ten Noordwesten van Loeboek Aloeng, werd een TNI- bende, die zich in de moskee had ver schanst, verdreven. Voorts waren op Java en Sumatra de gebruikelijke be schietingen van Nederlandse posten en patrouilles. Hedenochtend arriveerde Gani te Sin gapore, nadat hij vanochtend vroeg per K.L.M. uit Batavia was vertrokken. De correspondent van Aneta te Singapore meldt, dat Gani in het restaurant van het vliegveld een ontmoeting had met Lord Killearn en gedurende een half uur in aanwezigheid van dr. Koets een onderhoud met hem had. Gani deelde mede, dat do. onderhan delingen tussen de Nederlanders en de republiek 'op een Amerikaans handels- sphip 'zullen worden gehouden, dat zal varen tot een punt gelegen buiten de territoriale wateren. (Van onze bijzondere correspondent). Rome, 7 November. Onlangs meldden wij dat in Ro meinse kringen verwacht wordt, dat er binnenkort 'n consistorie zal plaats vin den, waarin enige kardinaalscreaties verwacht worden. Deze veronderstelling kan natuurlijk niet met zekerheid be vestigd worden, maar is verdedigbaar. Van de 62 kardinalen, die op het ogenblik het H. College vormen, zijn er 17 in de maand December gecreëerd. Neemt men daarenboven in aanmerking, dat van deze 62 kardinalen er 29 in het laatst gehouden consistorie van 18 Fe bruari 1946 de waardigheid van kar dinaal verkregen hebben, doch dat hun namen reeds in December 1945 gepubli ceerd waren, dan komt het getal der kardinalen, die gedurende verschillende jaren in December benoemd zijn, op 46, dat is 73 van het aantal in leven zijnde kardinalen. De maand December is dus rijk aan kardinaalsbenoemingen, ofschoon men daaruit nog niet mag be sluiten, dat de aanstaande maand De cember, al zou er een consistorie plaats hebben, noodzakelijkerwijze ook" kar dinaalsbenoemingen met zich zou moe ten medebrengen. Verwachting tot Woensdagavond: Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen. In het Noorden van hel land tijdelijk veranderlijke wind. Overigens nu en dan krachtige en aan de kust tijdelijk harde Weste lijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar, vooral in het Zuiden van het land. Zon 7.53—16.55, maan 7.17—16.47. Want zo men ovfer kardinaalsbenoe mingen spreekt of schrijft, moet men steeds de grondregel in gedachte hou den, dat de uitverkiezing van kardina len uitsluitend het recht van de Paus is. Op dit ogenblik is de mening van de hoge Prelatuur van de Romeinse Curie, dat de Paus de eerstvolgende benoeming van meerdere kardinalen wil reserveren voor 1949, het jaar van Zijn gouden priesterjubilé, terwijl daarenboven nog op 24 December 1949 de plechtigheden van de viering van het Heilig Jaar be ginnen. De benoeming van verschillende kardinalen zou deze dubbele viering zonder twijfel opluisteren. Een andere reden om geen kardinaalsbenoeming in de aanstaande maand December te ver wachten is gelegen in het feit, dat er bij eventueel overlijden van het hoofd van het een of ander decasterie van de Curie nog twee kardinalen disponibel zijn om de opengevallen plaats in te nemen. Zij, die een consistorie met kardinaals benoemingen in December a.s. waar schijnlijk achten, beroepen zich op de omstandigheid, dat er slechts 18 curie kardinalen zijn, die overbelast zijn met arbeid. Van deze 18 kardinalen staan er 16 aan het hoofd van een decasterie dat gelijk staat met een ministerie bij een civiele regering terwijl zij dan nog van tijd tot tijd, bijna elke week, deel moeten nemen aan de plenaire zit ting van andere decasteries, waarvan zij eventueel lid zijn. Daarenboven ont breekt nog steeds de kardinaal-staats secretaris, voor welk ambt de Paus bij een eventuele op handen zijnde kardi naalsbenoeming de door Hem gewenste candidaat tot de waardigheid van kar dinaal zou kunnen verheffen. Het is echter niet in te zien, waarom Pius Xir, Die sedert 22 Augustus 1944, de sterfdag van Kardinaal Maglione, zonder staatssecretaris geregeerd heeft niet evengoed zonder deze waardigheids bekleder Zijn regering tot 1949 zou kun nen voortzettén, zulks te meer, daar in Rome algemeen bekend is, dat de Sub stituut van de Staatssecretarie Mgr. Montini met volle voldoening van de Paus voor een groot gedeelte het werk van staatssecretaris verricht. Bij de benoeming van de niet-lta- liaanse kardinalen in Februari 1946 wa ren slechts 21 hoeden voor de Romeinse Curie gereserveerd, terwijl toen het H. De laatste der zes in Nederland gebouwde tinbaggermolens is Zater dag veilig op zijn bestemming afge leverd. De eerste drie van deze ko lossen waarvan de opbouw ongeveer 25 M. boven de waterlijn uitsteekt, vertrokken omstreeks Maart van Rotterdam. In de Golf van Biscay e hadden zij met buitengewoon slecht weer te kampen. Soms was men ver plicht terug te keren, om de hoge opbouw niet bloot te stellen aan het gevaa- van ernstige beschadiging door de ruwe zee. Dat beschadiging als deze zich toch nog voordeed, tot (Van onze luchtvaartrnedewerkei Ondanks het besluit van de rege ring onze scheepvaart niet te steu nen bij haar pogingen zelf tot een luchtverkeersbedrijf te komen, gaan de reders tóch door met hun initiatief. Thans zoeken zü het in de wilde vaart, een element, dat vooral na de oorlog in de lucht vaart is gekomen. In de Scandi navische landen heeft zich zeifs tot een behoorlijk winstgevend be drijf ontwikkeld. Ook Frankrijk kent een aantal bedrijven, die zich op wilde lucht vaart hebben toegelegd. Het re gelmatig lijnverkeer, zoals dat door de K. L. M. wordt bedreven, ondervindt voorlopig nog geen en kel nadeeL De vraag naar luchtver voer is immers nog zo overstelpend groot ten opzichte van het aanbod, dat onze nationale luchtvaart maatschappij nog een reeks van ■jaren aan de opbouw van haar luchtnet kan werken, alvorens zij gelegenheid heeft zelf ook aan wil de vaart te kunnen denken. Wilde vaart»* Wü kennen de bete kenis: het wil zeggen overal ongeregel de vrachten ophalen, waar die aange boden worden en waar die ook heen moeten, al zou het van Almelo naar Tsjoengking zijn. De grote moeilijkheid daarbij is het vinden van een thuislading. Men zal daarvoor een vertegenwoordiger in ons geval in Tsjoengking moeten be zitten, die zich tijdig inspant om een vracht van China naar Europa gereed te hebben. Wil men wilde vaart op grote schaal en op een behoorlijk eco nomische grondslag, dan dient men al dus over een gfote organisatie van ver tegenwoordigers in het buitenland te beschikken. Daarop kunnen onze scheepvaartmaatschappijen wel bogen; zij hebben immers in alle centra van handel en industrie ter wereld hun agenten en waar zij niet rechtstreeks een agentschap bezitten is er altijd wel een zusterorganisatie, die voor die hoek in de wereld de belangen van de rederij behartigt. De Stoomvaart Mij. Nederland treedt in ons land op als de voor vechtster voor alle luchtvaartambi ties van de rederijen. Zij trad voor de oorlog als promotor op voor tal van luchtvaartobjecten, zoals het Zeppelinplan voor Indië en het pro ject om de post per Postjager in een sneldienst naar Batavia te brengen. Deze maatschappij nu heeft het contact opgenomen met het lucht taxi-bedrijf van Frits Diepen, dat zijn hoofdkwartier op het Haagse vliegveld Ypenburg heeft. Diepen heeft een concessie voor zijn taxibedrijf, dat feitelijk ook een wilde- vaart-onderneming is; Diepen voert im mers geen lijnverkeer in regelmatige dienst uit. Hij brengt een passagier naar Gro ningen of naar Maastricht en naar iedere andere bestemming, welke zijn reiziger toevallig heeft. Diepen's taxi bedrijf is een kleine onderneming, maar de concessie is de moeite waard voor een kapitaalkrachtige maatschappij als de „Nederland" met haar agenten-orga nisatie overal in de wereld. De „Ne derland" heeft zich reeds op het terrein van de luchtvaart begeven met de op richting van de British Nederland Air Services, een kleine luchtvaartonderne ming, die zich speciaal op vrachtvervoer heeft toegelegd. Een samengaan tussen Diepen en de „Nederland" opent nieuwe perspectie ven voor onze vliegerij: zó kan immers een wilde luchtvaart onder Nederlandse vlag groeien, welke haar activiteit ver buiten onze landsgrenzen zal uitdragen. een minimum beperkt bleef, spreekt voor de bodem van deze stalen ge vaarten n voor het zeemanschap van het personeel der sleepboten. Na ongeveer ze- weken nam de storm wat af en kon de gevaarlijke Golf van Biscaye gepasseerd worden. Intussen was het te laat geworden voor een van de transporten om nog op tijd in de Indische Oceaan te komen. Deze moet n.l. overgestoken worden voordat de Zuid-West-moesson inzet. Zodoende bereikten twee van de tin baggermolens hun bestemming in Juni j.l., n.l. de „Dendang" per „Tyne" en de „Menoembing" per „Thames," terwijl de derde naar Nederland teruggekeerd was, om in Augustus tezamen met de drie, die nog in aanbouw waren, naar Indie ■te vertrekken. In Augustus vertrokken de volgende transporten: de sleepboot „Thames"' met de tinbaggermolen „Mendanau," de „Zwarte Zee" met de „Maras," de „Pool- zee" en de „Hudson" met de „Kalmoa" en de „Tyne" met de „Singkep". Inplaats van zes weken oponthoud in de Golf van Biscaye was men nu in enkele da gen deze Golf gepasseerd, dank zij het mooie weer. De sleepboot „Thames" maakte een recordreis. Zij arriveerde te Singlcep 19 October. De „Zwarte Zee" arriveerde met de „Maras" op Banka 27 October. De „Poolzee" met de „Kalmoa" kwam 30 October te Billiton aan en de „Tyne" leverde haar kost bare vracht 8 November af te Dabo op het eiland Singkep. De „Hudson," die de „Kalmoa" samen met de Fooizee" tot Aden gesleept had, was van daar alleen verder gegaan naar Soerabaja met een baggermolen en een bak, welke daar 2 November veilig afgeleverd werden. Een zeer belangrijke sleepopdracht was hiermee tot een goed einde ge bracht. Als bijzonderheid mag wel ver meld worden, dat de molens bij aan komst practise!» zonder verder opont- Jioud in werking gesteld konden worden. Hoe belangrijk deze transporten waren moge blijken nit de verzekerde waar de, die in totaal ruim dertig millioen gulden bedroeg. De sleepboten zijn intussen reeds weer op weg om nieuwe opdrachten uit te voeren. De „Zwarte Zee" vertrekt binnenkort van Aden naar Tandjong Priok met een 7000 tons droogdok. De „Poolzee" gaat een dok van 750 ton sle pen van Bombay naar Sarong op Nieuw-Guinea e:i daarna eenzelfde dok van Cochin via Kaapstad naar Zuid Amerika brengen. De „Tyne" gaat naar Karachi, teneinde een dok naar Zuid- Amerika te brengen en de „Witte Zee," die kort geleden een dok van Kaap stad naar Zuid-Amerika vervoerde, is nu op weg van Vizagapatam, om vandaar een dok naar La Plata te slepen. Het gebrek aan drinkwater op het eiland Urk was de laatste tijd zo groot gewor den, dat men water uit Kampen moest laten komen. Ter besparing van drink water wordt voor waswater gebruik ge maakt van gezuiverd IJselmeerwater, dat op verschillende plaatsen in het dorp uit pompen verkrijgbaar is. College reeds 69 leden telde. De toen vacante hoed was die van de aartsbis schoppelijke zetel van Genua, dus ook geen Curiekardinaal. Wil men dus de mening verdedigen, dat de arbeid in de Romeinse Curie voor het geringe aantal Curiekardinalen te overdadig is, dan zal de vermeerde ring van dit aantal met drie door een aanstaande nieuwe kardinaalsbenoeming daarin geen ingrijpende verandering brengen. Daarom hoort men wel eens de mening verkondigen, dat het H. College der kardinalen, dat. volgens de bepaling van Paus Sixtus V, die van 1585 tot 1590 regeerde, 70 leden bevat, uitgebreid zou moeten worden. De verdedigers V3n deze stelling beweren, dat in de tijd van Sixtus V de katholieke wereld nog geen vijfde gedeelte telde van het aantal gelo vigen van onze dagen, toen Amerika praktisch voor de Kerk nog niet bestond en 't moeilijker was van Keulen en To ledo naar Rome te komen, dan heden van Shanghai en Melbourne. Op deze wiize zou men. volgens hen. aan ieder volk zijn vertegenwoordiger in het H. College kunnen geven, terwijl er dan nog een voldoend aantal hoeden zou overblijven om aan Curiekardinalen te worden vergeven. Ofschoon tegen deze stelling nit de aard der zaak weinig kan worden op geworpen, daar de tegenwoordige Paus, gezien de grotere behoeften van onze tijd, het door Sixtus V vastgestelde aan tal van 70 met evenveel recht tot 100 en 120 kan uitbreiden, moet men niet ver geten dat het budget van een curie kardinaal geheel ten laste van de Ad ministratie van de Goederen van de H. Stoel komt. en deze Administratie heeft elk jaar reeds een aanzienlijk tekort op haar rekening. Wie de economische en sobere aanleg van Pius XII kent, Die bij monde van bovengenoemde Admini stratie reeds meermalen in deze dure tijden tot betrachting van bezuiniging in de bureaux van de Romeinse Curie heeft aangespoord, zal geneigd zijn geen vermeerdering van het aantal kardina len ran deze Paus te verwachten. Een nog praktischer reden schijnt een uitbreiding van het College van Kardi nalen in de weg te staan. Een der voor naamste taken van het H. College is zich bij de dood van de Paus in con claaf te verenigen om diens opvolger te verkiezen. Om tot Paus verkozen te worden, moet de candidaat volgens de laatste beschikking van Pius XÜ twee derden plus een van de stemmen op zich verenigen. Deze grote meerderheid van stemmen is gemakkelijker te verkrijgen in een college bestaande uit een be grensd aantal leden, dan in het geval, dat de leden zeer talrijk ziin. In een veeltallig college zal het veel moeilijker ziin een overgroot gedeelte van de stem men op een en dezelfde candidaat te combineren. De middeleeuwen, waarin adellijke Romeinse families elkaar de Pauselijke troon betwistten, zijn. God zii dank. voorbij. Wij leven in een tijd perk. waarin de Kerk en het hoge ker kelijke bestuur in Rome omgeven is door een hoge mate van ernst, van vol heid van verantwoordeliikheidsbesef en door de overtuiging, dat het hoogste be stuur van de Kerk slechts aan mannen mag worden toevertrouwd, die niets an ders dienen dan het geesteliik belang van Kerk en gelovigen. De waardigheid van kardinaal moet in de Kerk van Christus een uitzondering blijven en slechts gelegd worden op de schouders van hen. die door hun waarliik eminente figuur uitblinken boven alle andere le den van de katholieke geestelijkheid. Begin December zal de prijs van dames-, heren- en kinderschoeisel met circa 6% worden verlaagd. Reeds in de loop van die maand zal deze prijsverlaging merkbaar worden. De handel krijgt echter tot ongeveer 10 Januari 1948 gelegenheid zijn voor raad duurdere schoenen uit te verko pen. In het bijzonder wordt de aan dacht van het kopend pnbüek er op gevestigd, dat de verbruikersprijs ge stempeld moet zijn in de hielvoering of op de loopzooi van de linkerschoen van ieder paar. De nieuw-benoemde minister, de heer L. Gotzen, is hedenmorgen op het Pa leis Soestdijk door de Prinses-Regentes beëdigd. Bij de Landsdrukkerij is het rapport verschenen van de in 1946 ingestelde commissie voor de verdere uitbouw van ons gevangeniswezen. Dit rapport ont werpt in grote lijnen de opbouw van een op de hoogte van zijn tijd staand, wetenschappelijk verantwoord gevan geniswezen. De commissie verwerpt zowel het uitsluitend cellulaire stelsel als het ondergaan der straf in volledige gemeenschap. Zij is gekomen tot een synthese van cel en gemeenschap, die de voordelen van beide verenigt en de nadelen achterwege laat. Het rapport legt grote nadruk op een juiste verde ling der gevangenen over de verschil lende onderling qua inrichting en regi me uiteenlopende gestichten en het be veelt hiertoe de vorming van selecte rende organen aan, een in het ressort van elk gerechtshof. Uitgebreide beschouwingen wijdt de commissie aan het meest juiste regime in het toekomstige gevangeniswezen, waarbij zij een groot aantal catagorieën gevangenen de revue laat passeren. Zo handelt zij over de beroeps- en gewoon temisdadigers, waarvoor zij het instituut der „bewaring" warm aanbeveelt en be licht zij de verschillende aspecten der jeugdige gevangenen, der langgestraf ten, der vrouwelijke gedetineerden nc. Als algemene grondslag van het re gime wenst de commissie een systema tische poging tot heropvoeding en we deraanpassing aan de maatschappij, zonder dat daarbij het strafkarakter op de achtergrond geraakt. In dit ver band wordt het pleit gevoerd voor in stelling van een sociale dienst in de onderscheiden strafgestichten. Een apart hoofdstuk wordt gewijd aan de gevan- genisarbeid, waarvoor de commissie verschillende denkbeelden aan de hand doet, welke kunnen leiden tot een gro tere efficiency dan thans veelal bereikt wordt. Nadat ook aan de opleiding van het gevangenispersoneel ruime aandacht is besteed, eindigt het rapport met een vermelding van de verschillende wijzi gingen. welke behoren te worden aan- gebrach. in de onderscheiden op net wetten en algemene maatregelen van gevangeniswezen betrekking hebbende bestuur. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1