ONGEREGELDHEDEN TE MARSEILLE HARTELIJKE ONTVANGST VAN MACKENZIE KING Zoitan Pfeiffer thans te New York OP DE „WORMSHOEVE" WERDEN VEEL VADERLANDERS GEMARTELD Doodstraf geëist tegen felle S.D.-er Janssen Grondwets herziening Nieuw contact met Djokja ligt in de lijn der ontwikkeling Veldslag op gemeentehuis tussen Gaullisten en communisten Op de plaats waar de Canadezen ans land binnenrukten Tot op het laatste moment bevreesd voor terugkeer naar Europa Op doortocht te Amsterdam Bestialiteiten in de hongerwinter R.P.F.-vloedgolf zal allen wegvagen' Tot hoofd en hart BURGEMEESTER MOET VLUCHTEN Het weer MINISTER SCHAGEN VAN LEEUWEN Over ontslagaanvrage nog niet beslist Regering houdt vast aan gemeenschappelijk staatsverband onder Huis van Oranje DONDERDAG 13 NOVEMBER 1947 o i H 71ste JAARGANG No. 23999 DE GAULLE: Verzet is nutteloos Kranslegging te Bergen op Zoom :w|ii Niet zo erg Geen interesse! Merkwaardige verdediging Het „pakkettenrapport" van het Roode Kruis DR. BEEL IN TWEEDE KAMER: I Kleine vreugden doen vaak grote moeilijkheden vergeten. j (Vervolg op pag. 2) BUREAUX VAN REDACllE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal Directeur: 3. 3. W. Bosrrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter boogie. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per rrun. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De burgemeester van Marseille, Car- Mni, aanhanger van De Gaulle, is uit let stadhuis moeten vluchten, toen een aantal demonstranten uit protest tegen in het verloop van de dag uitgesproken vonnissen tegen enkele hunner aanhan gers het stadhuis binnendrongen. Des morgens had zich reeds een soort gelijk incident voorgedaan, toen enige honderden betogers de ruiten van het Paleis van Justitie ingooiden en vervol gens het gebouw binnendrongen. In de rechtzaal werden juist vier arbeiders verhoord, in verband met een demon stratie van Maandag jj.. tegen de ver hoogde tramtarieven in, Marseille. Zij werden schuldig bevonden en juist toen het vonnis werd voorgelezen rukten de betogers de zaal binnen, waar zij een Ware ravage aanrichtten. Dossiers wer den door de ruiten naar buiten geslin gerd en in de verwarring slaagden twee der beschuldigden er in' te ontsnappen. In de middaguren keerden .de vluchte lingen terug naar de rechtzaal, waar na een zitting van een kwartier een der beklaagden werd vrijgesproken en de drie anderen veroordeeld werden tot voorwaardelijke straffen van tien da gen. Het gerechtsgebouw was ditmaal zwaar bewaakt. In de namiddag trokken de betogers haar het stadhuis. Binnen het gebouw raakten Gaullisten en communisten slaags, waarbij de burgemeester, zij het niet ernstig, werd gewond. De strijd breidde zich uit. Een vrouw liep op een Gaullistisch gemeenteraadslid toe en sloeg hem. Het werd een ware heksen ketel, waarbij stoelen, documenten en schrijfbehoeften door de zaal vlogen. De Gaullisten richtten voor de kamer van de burgemeester een barricade van stoelen en tafels op, die echter werd neergehaald. Bij het gevecht van man tegen man, dat volgde, liep burgemees- „De vloedgolf van de Rassèmblement du Peuple Francais zal nog hoger slaan en alien wegvagen, die er zich meenden tegen te kunnen verzetten of moeten Verzetten. In het gunstigste geval zullen zfj als onbetekenende en afgedane we zens op de kust worden achtergelaten. Geeft u over, verzet is toch nutteloos." Met deze agressieve, als charge uitge voerde voorspelling opende generaal De Gaulle gisteren een persconferentie in het „Huis van het Verzet". De generaal was het helemaal niet eens met hen, die meenden, dat de over winning van de R.P.F. niet zo overweldi gend en overtuigend zou zijn als men aanvankelijk had gemeend. Met zijn tot overgave aansporende woorden had De Gaulle vooral de M.R.P. en de socialis tische S.F.I.O. op het oog, die hun hou ding zullen moeten bepalen, nu het par lement weer bijeenkomt. Evenmin vindt de generaal het parlement belangrijk genoeg om er nog veel aandacht aan te besteden. v Nader gevraagd over het program van de R.P.F., zei De Gaulle, dat deze geen program heeft, omdat het slechts de waardeloze prospectussen van poli tieke partijen zijn, waarin deze voor iedereen en allemaal „elk wat wils" be loven. Daarentegen heeft de R.P.F. zich enkele objectieven van openbaar wel- lijn gesteld, waaromtrent de diverse geestelijke families van Frankrijk het eens zouden kunnen worden en zouden kunnen samenwerken, zoals zij ook tij dens het verzet reeds gedaan hebben, zonder dat zij letten op eikaars geeste lijke herkomst. Andere objectieven zijn: het tot stand bréngen van een absoluut evenwicht lussen staatsinkomsten en -uitgaven met reductie der uitgaven met tenminste een derde; vermeerdering der produc tie op agrarisch gebied door inschake ling van de gehele Franse jeugd, op jndustrieel gebied onder andere door uivoering van een loon-criterium, geba seerd op het arbeidsrendement, waarbij kapitaal, arbeid en techniek geasso cieerd zijn in de „comité's d'entreprises". Op de beschuldiging dat hij in het Amerikaanse kamp zou staan, zei de generaal, dat 'Frankrijk door grotere gevaren bedreigd wordt dan tijdens Ka- rel v of Hitier en dat het logisch is, dat hij de zijde van gelijkgezinden kiast. ter Carlini klappen op. Verschillende communistische gemeenteraadsleden en een journalist werden gewond. De de monstranten slaagden er in de voor malige communistische burgemeester in de ambtskamer te installeren, waar hij de demonstranten en de communistische raadsleden toesprak. Burgemeester Car lini wist met hulp van Gaullisten in een auto te ontkomen. De manifestanten hebben een Ame rikaanse vlag. die ter gelegenheid van de wapenstilstandsherdenking aan het balcon van het stadhuis was aange bracht, verscheurd. Bars en nachtge legenheden moesten het eveneens ont gelden. Met de kreet „Hang De Gaulle op'' drong men daar binnen, waarbij ernstige schade werd aangericht. Het is mogelijk, dat er tengevolge van deze incidenten een algemene staking in de stad zal uitbreken. Het bestuur van de vakverenigingen te Marseille heef1 besloten aan te dringen op een algemene staking als protest tegen de uitspraken van het gerechtshof, die de aanleiding waren tot de ongeregeldheden. De leden van de vakverenigingen van arbeiders in de staalbedrijven, de machinefabrie ken, het bouwbedrijf en enkele levens- middelenbedrijven hebben reeds evenals de havenarbeiders en de zeelieden het werk neergelegd. (Van onze speciale verslaggever) Daar, waar op 6 Oct. 1944 de eerste Canadezen ons land binnenrukten, in het kleine, half verminkte Brabantse dorpje Putte, heeft gistermiddag ook hun premier, de Right Honourable William Lyon Mackenzie King, onze landsgrenzen overschreden voor een vierdaags officieel bezoek als gast van de regering. Men had voor dat begin waarschijn lijk moeilijk een betere plaats kunnen bedenken. Om Putte, om de Krekerak- dam en daarmee om de toegang tot de provincie Zeeland ligt nu eenmaal de herinnering aan een van de allermoei lijkste en bloedigste perioden uit de be vrijding van ons land, een periode, waarin juist de Canadezen zo'rf belang rijke bijdrage hebben geleverd. Daarom had Putte zich zo duchtig op deze ontvangst voorbereid. Het had zich getooid met vlaggen en wimpels, het had voor de hoge gast een prachtig Delfts blauw bord doen vervaardigen en het had precies aan de grens een kloeke erepoort opgericht, versierd met de kleuren van Canada en Neder land en voorzien van de veelzeggende woorden: „Eternal Thanks". En toch is het geen feestelijke ont vangst geworden, toch is over alle eer betoon een mist blijven hangen, wazig als de damp, die de vroege herfst avond nog donkerder maakte, toen Mackenzie King later in Bergen op Zoom een krans legde op het Canadese oorlogskerkhof. Want regen en wind, huilend door de natte straten van Putte, hebben, wat vrolijk had moeten zijn, somber en triest gemaakt. Zo somber en triest, als een Novemberavond maar kan zijn er gens in een uithoek van Brabant, waar de ruïne van een grote, donkere kerk het dorpsbeeld beheerst als een bitse vader zijn gezin. Zelfs de eerlijke spon taneïteit van een man als Mackenzie King vermag daaraan nu eenmaal niet veel te veranderen. Het was al vijf uur geweest, toen hij eindelijk arriveerde. Dat wil zeggen, dat zij, die hem hier officieel wilden verwelkomen de Canadese ambassa deur, Z. Exc. P. Dupuy, mr. J. Visser, chef van het Protocol aan het ministe rie van Buitenlandse Zaken, de kolonel Benders, commandant van de derde militaire afdeling, de burgemeester van Putte, de heer G. H. M. Hofmans, en de pastoor van de parochie, de zeereerw. heer J. B. Wolters meer dan een uur tevergeefs zijn door omstandigheden verlate komst verbeidden. Doch Mackenzie King weet, hoe hij daaraan tegemoet moet komen, hoe hij eenvoudig en hartelijk moet omgaan met ieder, die hij op zijn weg ontmoet. Zo, toen hij uit zijn wagen stapte en zich begaf te midden van de kleumende, maar zingende Belgische schoolkinde ren, die hem met hun kleurige vlag getjes ean tot weerziens toezwaaiden, was er iets van een sfeer, die de druk van regen en wind verlichtte. Iets on gedwongens, iets prettigs, dat voort duurde, toen hij op Nederlands gebied arriveerde en hem in de kleine houten douane-loods door burgemeester en pastoor het geschenk van de gemeente Putte werd aangeboden. Daarop zette de stoet zich in bewe ging en een glorierijk moment voor de bevolking van Putte, die 2 uur lang ge duldig wachtte om volgens het protocol gedurende één minuut een groot man te mogen aanschouwen, behoorde tot het verleden. Door de vallende avond reden de auto's naar het Canadese oorlogs kerkhof, even buiten Bergen op Zoom. Daar voegde zich de Britse ambassa deur, Sir Neville Bland, bij Mackenzie King en samen hebben zij zwijgend, met ontbloot hoofd, gestaan voor het grote kruis, dat is opgericht in het centrum van de begraafplaats. Het Canadese, het Britse en het Ne derlandse volkslied werden daar ge speeld door de kapel der mariniers, terwijl twee peletons van het derde regiment infanterie, aangetreden als erewacht, het geweer presenteerden. Aan de voet van het kruis legde Mac kenzie King een grote krans van bruine en witte chrysanten, zoals rondom zorgzame handen bloemen hadden gelegd op ieder van de 1800 oorlogsgraven. Hem volgde in de kranslegging de gemeente Bergen op Zoom, vertegen woordigd door hun burgemeester, ir. H. Witte, de Kon. Landmacht en de stich ting Geallieerde Oorlogsgraven, comité Scheldemond, die ieder eveneens een bloemstuk legden aan de voet van het kruis. Een stille," bijna kille plech tigheid. Telkens het felle oplichten van de blitzlampen tussen de graven, waar Mackenzie King nog enkele ogenblik ken in stilte vertoefde en in de bomen, die het kerkhof begrenzen, het geraas van de wind. Mrs. boiëne ne 1 ".liman uit Californië heeft een oliebron in haar tuin, die haar mil der tï ZOU bunnen opbrengen. Er is echter een gemeentelijk verbod om tot exploitatie afdekken van de bron host enkele duizenden dollars en er blijft dus 'wets anders over voor Mrs, Tollman, dan dag en nacht maar te scheppen. Het eerste bezoek van de Canadese Pre mier Mackenzie Kingna zijn aankomst in ons land, gold de Canadese begraaf plaats te Bergen op Zoom, waar hij een krans neerlegde. mmmm De grootste vliegboot heeft in Los Angeles haar eerste proefvlucht gemaakt. Hughes, Rechts de schaduw van het vliegtuig dat de foto nam. de bouwer, staat vleugel. Zoitan Pfeiffer, een van de Hon gaarse oppositie-leiders, is na zijn vlucht uit Boedapest nu in Amerika aangekomen. Dinsdagmiddag arri veerde hij op het vliegveld van New- York, ontsnapt aan de galg", zoals hij tegen reporters zeide. TJjdens de reis bewaarde Pleiffer bet diepste stilzwijgen, totdat de bemanning van het Amerikaanse toestel hem mee deelde, dat hij binnen een half uur op Amerikaans grondgebied zou landen. Pleiffer ademde verlicht op en tegen een verslaggever van U. P., die de reis meemaakte, gaf hij een teken hem te volgen naar het achtergedeelte van bet vliegtuig. Hij vertelde: ,,U begrijpt, dat ik u over de politiek niets kan zeggen zolang ik niet van de jongste gebeurtenissen op de hoogte ben. Ik kan u wel vertellen, waarom ik het land verliet. De oommunistische minister van Bin nenlandse Zaken in Hongarije, Rajk, ging te keer als een bezetene toen hij besloten was de laatste oppositiepartij te onderdrukken. Met volle jeeps raasde die geheime politie door het land en waar zij het niet kon bolwerken kwam de Rus- Verwachting tot Vrijdagavond: Tijdelijk nog krachtige wind tussen West en Noord-West. Wisselend be wolkt met enkele buien. Weinig ver andering van temperatuur. Zon 7.56—16.52, maan 9.54—17.33. sische N.K.V-D. te hulp. Vrienden ver dwenen, om maanden later in de getui genbank te verschijnen en onder ede de meest flagrante leugens te bevestigen." Pfeiffer vertelde hierna over de bij eenkomst in Csongrad in Augustus van dit jaar, waar 300 communisten op de partijbijeenkomst waren binnengevallen om er met fietspompen, houwelen en hakbijlen op in te slaan. Ik was twee dagen buiten bewustzijn, aldus Pfeiffer, en moest twee weken het bed houden. Toen stond ik op om opnieuw in het parlement de oppositie te leiden, doch even als anderen vóój mij zou ik ge dwongen worden 'de strijd op te geven. Op boerenkarren, te voet en per trein, verborgen achter dikke brilleglazen en gehuld in een zware mantel, heb ik ten slotte de Oostenrijkse grens bereikt, waar ik bericht kreeg, dat mijn vrouw en dochtertje van vijf jaar veilig in Oos tenrijk waren aangekomen. Ik kan natuurlijk niet zeggen, hoe ik Oostenrijk heb bereikt, want daarmee zou ik de weg sluiten voor honderden, die dezelfde route zullen moeten volgen. Ik heb gehoord van de compagnie Hon gaarse soldaten, die in Oostenrijk zijn binnengekomen. Zij hebben meegeholpen mijn spoor te dekken. In Wenen werd Pfeiffer met zijn ge zin en zijn secretaris naar een Ameri kaans vliegveld gesmokkeld, vóórdat de andere passagiers aan boord kwamen. Zij werden via Amsterdam naar Shan non op Ierland vervoerd. Pfeiffer zei, dat het Hongaarse volk nog democratisch is in de oude beteke nis van het woord. Wij zqn van alle kanten geholpen. Ik werd op boerde rijen verborgen door de boeren en zelfs de manschappen niet de officieren van de Hongaarse politie en het leger hebben mij bijgestaan. Ik trok van dorp tot dorp en was soms in de kelder aan het eten en moest door de achterdeur het huis verlaten, wanneer de politie aan de voordeur stond. „Ik ben benieuwd," aldus besloot Pfeiffer, „of de Westelijke volkeren be grijpen, wat verborgen is onder de mist welke de zogenaamde Oostelijke demo cratie verbergt. Ik heb gezien, hoe de mocratie gewijzigd kan worden in ter reur." Een van de hoofdfiguren uit het S.D.- drama van „Wormshoeve" te Lunteren dit is de naam van de villa, waarin een deel van de S.D.-bende van Arnhem, die in de Septemberdagen 1944 moest vluchten, haar bivak moest opslaan heeft terecht gestaan voor het Arnhemse Bijzonder Hof. Het was de 37-jarige voormalige onderluitenant van de staatspolitie Marinus Janssen, een man, die in de Meidagen van 1940, zo bleek ter zitting, als beroepsonderofficier bij de marine verbeten had gevochten tegen de Duitsers, maar wiens nationaal-socia- listische sympathieën hem spoedig na de capitulatie parten speelden. Toen men hem een baantje bij de S.D. te Rotterdam aanbood, weigerde hij niet. Geruime tijd heefthij in Rotterdam bij de S.D. gediend, in welke periode hjj op zjjn minst zestig Jóden, communis ten en illegale werkers arresteerde, het geen aan ongeveer dertig van deze slachtoffers het leven heeft gekost. De Rotterdamse illegaliteit besloot J. uit de weg te ruimen. Het revolverschot, dat een van de illegale werkers op hem loste, was echter niet dodelijk, maar verwondde bem toch dusdanig ernstig, dat hij, lange tijd in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Na zijn Rotterdamse periode verdween Janssen naar de S.D. in Arnhem, waar hij opgenomen werd in de beruchte g-oep van Ekkelsroth, een Duitser, die op verbeten wijze de illegaliteit bestreed in Arnhem en omgeving. Na de evacuatie van Arnhem kwam J. na enige omzwervingen met de S.D. tenslotte in Eunteren terecht in de villa „Wormshoeve", waar zich de laatste maanden voor de bevrijding ettelijke drama's hebben afgespeeld. Deze S.D.- groep zetelde vlakbij het Sperrgebiet en trad rigoureus op tegen al diegenen, die zich in het door de Duitsers ver boden terrein bevonden en tegen de be woners vhn het Zuidelijk deel van de Veluwe, die zich roerden in de strijd tegen de bezetter. Een zwaar lot heeft b.v. getroffen een groep van zeventien leden van de illegaliteit te Ede, die zich bij een mislukte wapendropping bloot had gegeven en in handen van de S.D. geraakte. De dagvaarding was summier gehou den en hield slechts in het ter dood brengen van de twee gebroeders Steen bergen op 13 April 1945 in de bossen bij Bennekom en bet van November 1944 tot Mei 1945 mishandelen van ettelijke weerloze gevangenen van de S.D. De_ mishandelingen ontkende J„ al thans zij waren lang niet zo erg als de vele getuigen, die in deze zaak werden gehoord, beweerden. Deze getuigen, allen slachtoffers van J-. vertelden hoe zij op Wormshoeve waren opgesloten en in een kamer of In een martelvertrek, dat door S.D.-ers de naam van „Annie" had gekregen, op meer dan beestachtige wijze onderhanden werden genomen bij het verhoor. Daaraan maakte niet alleen J. ach schuldig, maar ook Ekkelsroth, de luitenant Kip, Rommers en anderen. Zij hingen hun slachtoffers met touwen onder de oksels op en sloegen dan met gummi knuppels bekentenissen uit de weer loze slachtoffers, of zij sloegen met de vuist, schopten met hun zwaar geschoeide voeten, bonden hun slachtoffers aan een paal vast en mishandelden hen dan. J. bleef ondanks de vele getuigenver klaringen volhouden, dat hij zich aan deze ergerlijke mishandelingen niet te buiten was gegaan, maar de advocaat fiscaal, mr. Sikkert, achtte in zijn re quisitoir dit onderdeel van de dagvaar ding ook bewezen, evenals het ter dood brengen van de gebroeders Steenbergen, een afschuwelijke moord, na afloop waarvan de bedrijvers rustig weggingen en bij een bevriende slager in Ede op diens verjaardag de nodige borrels en gebraden vlees gingen nuttigen. Deze tenlastelegging, zo zeide de ad vocaat-fiscaal, mr. Sikkert, is ten zeer ste beperkt en houdt slechts een kleine bloemlezing in uit zeer vele Wandaden van een man van wie het jammer is, dat. de Rotterdamse illegaliteit hem niet van het leven heeft kunnen beroven. Hij heeft buiten deze tenlastelegging nog tal van andere leden uit de illega liteit helpen ter dood brengen en nog velen, die niet in deze zitting zijn ge noemd, oP ergerlijke wijze mishandeld. Tenslotte eiste spreker de doodstraf en ontzetting uit het recht om openbare ambten te bekleden, evenals het recht om bij de gewapende macht te dienen en ontzetting uit de kiesrechten voor het leven. J. zelf las tenslotte een op schrift ge stelde verklaring voor. Hij gaf toe, dat hij de gebroeders Steenbergen met nek schoten had gedood. Dat was opdracht geweest, zo zei hij, van de commandant van de S.D. van Wormshoeve, Unter- sturmführer Haase. 2i November volgt het vannis. De vergadering der Tweede Kamer, die hedenmorgen 11 uur zou begin nen, kon geen voortgang vinden, aan gezien het vereiste aantal leden niet aanwezig was. Om 11.30 uur werd n.L geconstateerd, dat het quorum niet present was. V De Minister-President heeft in zijn antwoordrede op de Algemene Beschouwingen over de Rijksbegro ting igedegedeeld, dat de minister van Marine, de heer Schagen van Leeuwen, hem inderdaad heeft me- 1 degedeeld voornemens te zijn zijn ontslag als minister van Marine aan te bieden. AaDgezien over de aan vaarding van dit ontslag nog niet i3 beslist, stelt de Minister-President de Kamer voor op de motieven van dit ontslag niet nader in te gaan. De persdienst van het Nederlandse Roode Kruis deelt mede: „Aangezien de stroom van arti kelen over het nog niet gepubliceer de pakkettenrapport aanhoudt, stel len de tweede ondervoorzitter van het Nederlandse Roode Kruis, de generaal-majoor dr.^F. Daubanton, en de voorzitter der „pakketten commissie" de heer K. Vorrink, er prijs op bekend te maken, dat door de voorbarigheid der publicatie, tengevolge van indiscreties, een verkeerde voorstelling van de strek king van het rapport is gewekt, waarvoor bovengenoemde functi onarissen generlei verantwoording wensen te aanvaarden. Zjj verkla ren, dat geen enkele neiging be staat het rapport niet te publiceren en zullen het op prijs stellen, dat men, alvorens een oordeel te vellen, de volledige publicatie rustig af wacht." (Van onze parlementaire redacteur) Een passage uit de redevoering van prof. Romrr.e tijdens het begrotingsde bat in de Tweede Kamer verdient nog wat nadere aandacht, omdat prof. Romme daarbij de kwestie van de grote Grondwetsherziening wel te onder scheiden van de kleine, die thans wordt voorbereid in een eigenaardig licht plaatste door er aan te herinneren, dat de aanvankelijke opzet van de Grond wetsherziening was, de in de Grondwet verankerde grondrechten aan de heden daagse inrichting van de samenleving aan te passen, terwyi prof. Romme meende, dat de denkbeelden voor deze Grondwetsherziening, zoals ze op het ogenblik tot uiting worden gebracht, vrijwel uitsluitend of althans hoofdza kelijk gaan in de richting van de her vorming der structuur van het Konink rijk. Prof. Romme was van oordeel, dat de grondrechten zullen moeten worden be schermd tqgen de mogelijkheid van mis bruik, zoals de nationaal-socialisten er misbruik van gemaakt hebben. Hij sprak in dit verband van het com munisme, dat nu op zijn beurt er mis bruik van maakt, wat hem de volgende dag dan ook prompt woedende uitval len van de leider aller communisten, Gerben Wagenaar. bezorgde, waarbij de heer Wagenaar zich opwond over de brutaliteit van prof. Romme, om de communisten met de nationaal-socialis ten op één lijn te stellen. De remedie, die prof. Romme tegen het misbruik voor de geest bleek te staan, was een beper king van de grondrechten, en hy achtte' deze aangelegenheid van zo urgente aard, dat hy aandrong op een spoedige instelling van de staatscommissie, die de Grondwetsherziening moet voorbereiden. Met deze uiteenzettingen heeft prof. Romme de schyn gewekt, dat hy een nieuw element binnen bracht in de in terpretatie, die aangaande de Grond wetsherziening gangbaar is. Het is in derdaad waar, dat deze herziening is opgezet met het oog op de aanpassing van de democratische grondrechten aan de moderne maatschappelijke structuur en niet alleen de grondrechten komen daarbij ter sprake, maar evenzeer onder werpen als de publiek-rechteiyke be drijfsorganisatie, de mogelijkheid om staatssecretarissen te benoemen. Heeft' men nu dit plan laten varen om de Grondwetsherziening nog slechts ten dienste te stellen van de hervorming van het Koninkrijk? wygeloven van niet, doch het is mogeiyk, dat in de loop van de tijd de hervorming van het Ko ninkrijk steeds meer de bepaling van het tijdstip, waarop de Grondwetsher ziening aan de orde komt, is gaan be heersen. Wanneer n.l. de nieuwe struc tuur van het Koninkrijk in de Grondwet verankerd moet worden, dan dient men het eerst over deze structuur eens te zijn en wanneer er een Grondwetsher ziening op komst is, dan zal men allicht op het bereiken van de overeenstemming over de rijkshervorming wachten, voor men de Grondwetsherziening ter hand neemt. Anders zou men eerst naar aan leiding van alle onderwerpen de Grond wet moeten herzien en kort daarna op nieuw naar aanleiding van de rijksher vorming. In die zin heeft de regering zich ook in de Memorie van Antwoord uitgelaten. En het lijkt weinig waarschijnlijk, dat zy de procedure van de Grondwetsher ziening zal veranderen. Iets anders Is, en daar schuilt het nieuwe element in, dat prof. Romme aan de interpretatie van de Grondwetsherzie ning leek toe te voegen, of deze her ziening in verband moet worden gebracht met een methode om het communisme, of welke ondemocratische groepering ook, te bestrijden. Dit is, voorzover wy weten, by de vor. ming van de plannen tot de herziening, die terugreiken tot de eerste tyd van het optreden van het kabinet-Beel. nooit uitgesproken, al valt het natuuriyk niet te ontkennen, dat een goede Grondwet de mogeiykheden in zich bevat om de s taatsgemeenschap tegen revolution- naire bedreigingen beter te beveiligen. Doch dit is een gevolg, dat uit een goede, overigens op positieve doelein den gerichte Grondwet, voortvloeit. Men mag intussen benieuwd zijn naar wat de regering zelf op de suggestie van prof. Romme te antwoorden heeft. In de vandaag te 12 uur hervatte vergadering der Tweede Kamer is de behandeling der Rijksbegroting voor 1948 voortgezet. Thans kwam aan het woord de minister-president, de heer Beel, ter beantwoording van de opmerkingen bij de algemene be raadslagingen gemaakt. Hij deelt o.m. mede, dat de kwestie van hervatting van het georganiseerd overleg voor het Rijkspersoneel aan de orde komt in de eerstvolgende vergade ring van de salariscommissie; deze wordt morgen gehouden. De herziening der salarissen van het overheidsperso neel houdt onverbrekelijk verband met de loon- en prijspolitiek der regering, waarop spr. zal terugkomen. De regering volgt met belangstelling dc ontwikkeling op het gebied der pers. Zolang de commissie-Pompe nog niet gereed is met haar werk, ligt het niet op de weg der regering voorstellen te doen. Spr. merkt op, dat de regering het tijdstip der verkiezingen niet geheel in de hand heeft. Hij koestert echter de verwachting, dat tegen de tyd der verkiezingen de Indonesische poli tiek verdere verduidelijking zal heb ben gevonden. Ten aanzien van het Marshall-plan verwijst spr. o.a. naar de Memorie van Antwoord. Bij de behandeling der des betreffende begroting zal er gelegenheid zijn nader in te gaan op de kwestie der samenwerking der volkeren In verband met de Indonesische kwestie herhaalt de minister-president, dat het regeringsbeleid vasthoudt aan het behoud van een gcineenschapi elijk staatsverband onder het Huis van Oranje. Spr. weerlegt de mening dat de motie-Romme-Van der Goes van Naters niet zou ziin nageleefd. Spreker verzekert, dat nieuwe onderhandelin gen met de republiek ernstige bezwaren ontmoet. De tijdsomstandigheden leiden er toe, dat een uianw contact in de lyn der ontwikkeling ligt. Herhaaldelijk is een nieuwe reis vau ministers naar In donesië overwogen De beslissing hangt af van de vraag of de omstandigheden deze reis vereisen. Van een adviseur schap van prof. Schermerhor!» ten be hoeve van dr. Van Mook is geen sprak* dan op het gebied der lu 'htkartering. De regering meent, alle omstandigheden in overweging nemende. Kaar stand punt niet onduidelijk geformuleerd te hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1