STAD EN OMGEVING Kerkconcert voor de Niwin LANGE „BOERENPSALM" Voor de L.T.B.-bondsvergadering Kan W-e.ext Eeummmn A laat bewonderen! Installatie mr. Cremers Poging tot doodslag berecht Merkwaardige operatie De Geer ontslagen als min. van Staat Hoe spelen de R.K. clubs? Enquête-commissie benoemd "m A AGENDA" $t.Nicolaas- eadeaux yr Tweede Kamer •r DONDERDAG 13 NOVEMBER 1947 PAGINA 2 i 1 December 2 uur Drama door samenwonen te Beverwijk Uitspraken Rechtbank Uütspraak Tribunaal „ONRUST OP HEIDELUST" KUNSTZAAL ÜIEMANN BLOEMBOLLENCULTUUR Den Haag afwijzend tegen over saneringsmaatregelen Gouden zakenjubileum Ongeval op zee ROTTERDAMS TONEEL IN HAARLEM Concert in de Bakenesserkerk Aanbesteding DISTR1BUTIENIEUWS ADOEDO en Velsen VUC gaan niet door Schaken OVERVEEN FOLKLORE HERLEEFT St. Maartensoptocht HEEMSTEDE Efficiency in de huishouding EEN JONGEN OP HET SEMINARIE DE TUD Burgerlijke S&and ASSISTENT- ACCOUNTANT VERRADEN! Mantels verven vanaf f 7.25 Ook Uw ster kan rijzen door een opvallend mooie teint met Lux Toilet Zeep* LUX TOILET ZEEP ZANDVOORT Gemeenteraad T.b.c.-bestrijding AAK Loon- en prijspolitiek Kolenproductie ongunstig beïnvloed Scheepvaartberichten BESOMMINGEN IJMUIDEN, 13 Nov. Vier stoomtraw lers met een totale besomming f 53.000.—, de „Perseüs" IJm. 45 f 4ö70--"2 IJm. 95 „Maria" f 11.970.—, Motorloggeff IJm. 283 f 1114.-, Kw. 39 f740.-, 271 f1913.—, IJm. 214 f1440.—De aa voer bestond heden uit 45 kisten tav en tong, 80 kisten schol, 215 kisten sch® vis, 30 kisten schar, 85 kisten wil'1",, 60 kisten kabeljauw, 40 kisten diveis en 6150 kisten verse haring. De hor' prijs bedroeg f 14.- tot f7.70 per 50 KS KALME MARKT Wy vernemen, dat de installatie van de nienwe burgemeester, mr P. O. F. M. Cremers, reeds op de eer ste dag van zijn ambtsperiode zal geschieden. De gemeenteraad komt Maandag X December des middags 2 uur in een buitengewone zitting baeen. De installatie zal geschieden door de wnd. burgemeester, de heer D. Geluk. Na de plechtigheid zal de burgerü in staat gesteld worden met mr. Cremers kennis te maken. Hedenmorgen kreeg de Haarlem se Rechtbank het drama te behan delen, dat zich dit jaar op een vroege ochtend van Juni te Bever- wak heeft afgespeeld. Die morgen namelijk ontstak de 47-jarige los arbeider M. H. B. zo in woede over de houding van het ba hem inwo nend echtpaar v. d. K., dat hij zowel man als vrouw, die nog in bed lagen, met een mes te lijf ging, voor welk feit B. zich deze morgen had te verantwoorden. Het echtpaar v. d. K. was destijds bij verdachte komen inwonen. De verhou- iing was steeds normaal. Toen het echt paar echter de meubelen, die voor het grootste gedeelte eigendom van ver dachte waren, slecht onderhield, bracht dit enige ontstemming by deze teweeg. Later bleek, dat het echtpaar buiten medeweten van verdachte ook diens radiotoestel gebruikte. Hij eiste daarop van de man de sleutel terug en verzocht hem binnen een week het huis te ver laten. De avond daarop kwam verdach te laat thuis, terwijl het echtpaar réeds te bed lag. Bij het opstaan der volgen de morgen merkte hij, dat de keuken kast afgesloten was. Na geconstateerd te hebben, dat uit een busje 170.— verdwenen was, greep hij, in woede ontstoken, een mes en dremg de slaap kamer van het echtpaar binnen, waar op hij eerst de man en later de vrouw met een mes bewerkte. De man werd wakker en sprong uit zijn bed. Wor stelend wist hij verdachte het mes te ontrukken, waarna deze wegliep en zich op het politiebureau meldde. Verdachte erkende ter rechtszitting de beschuldiging volkomen en ver klaarde grote spijt van het gebeurde te hebben. De Officier achtte poging tot dood slag, tweemaal gepleegd, bewezen. Het was niet de eerste maal. dat verdachte in een driftbui tot mishandeling was overgegaan. Van mening, dat het plan inderdaad beraamd moest zijn, eiste hij een gevangenisstraf van 8 jaar. In zijn pleidooi verklaarde de raads man, mr. J. H. Ekering, niet te kunnen begrijpen, waarom er gevangenisstraf werd geëist. Uit het psychiatrisch rap port is komen vast te staan, dat B. eer. uitgesproken debiele persoonlijkheid is en in het geheel niet toerekeningsvat baar. Volgens de verdediger had B r.ooit plannen gehad om het echtpaar te doden. Hij verzocht de rechterlijke macht verdachte als straf op te leggen een ter beschikbaar stelling aan de re gering. Uitspraak 27 November. Hedenmorgen deed de Haarlemse Rechtbank uitspraak in de zaak tegen de 18-jarige L. J., die destijds uit het Rijksopvoedirtgsgesticht te Amersfoort was weggelopen en zich daarna aan dief stal had schuldig gemaakt. J. werd ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van 6 maanden met een proeftijd van drie jaar, welke begint na het tijdstip, dat hij uit Amersfoort was ontslagen. De 21-jarige chauffeur L K., die door roekeloos rijden de dood veroorzaakt had van een wfelrijdster, werd veroor deeld tot een hechtenisstraf van twee maanden. Hedenmorgen deed het Haarlems Tribunaal uitspraak in de zaak tegen de 52-jarige F. Sch., die zich veertien da gen geleden had te verantwoorden voor zijn houding tijdens de begetting. Een van de voornaamste beschuldi gingen, die ingebracht waren, was het feit, dat hij in 1941 de functie had aan vaard als directeur van Lippmann, Ro senthal en Co., Sarphatistraat, Amster dam. Sch., die reeds geruime tijd om ge zondheidsredenen uit detentie was ont slagen. werd veroordeeld tot een voor waardelijke internering voor de tijd van een jaar met drie jaar proeftijd. In de rubriek „Tussen twee Polen" heeft men gisteravond kunnen lezen, dat een 18-jarig meisje in Baltimore een stuk been van 20 centiméter uit haar linkerbeen opgeofferd heeft, om haar broertje in staat te stellen weer te lopen. Dit bericht is in de Amerikaanse bla den met grote koppen naar voren ge bracht en het is verder in alle talen over de gehele wereld verspreid. Daar om is het des te verwonderlijker, dat de heer De Reeper aan de Stuyvesant- straat te Haarlem ons mededeelt, dat hij persoonlijk in 1944 In Lmiden een soortgelijke operatie heeft ondergaan met dit verschil echter, dat niet zijn zusje maar hijzelf het stuk been le verde. Dc heer De Reeper schrijft ons: Tengevolge van oorlogsomstandigheden was mijn rechtervoet zwaar geblesseerd, waardoor operatief ingrijpen noodzake lijk was. Bij deze operatie waren nodig twee stukken been, waarvan een tien centimeter lang was en de vorm had van een stift, terwijl het andere, even eens tien centimeter lange stuk, in de vorm van een wig werd bijgewerkt. Een stuk been, twintig centimeter lang. één centimeter dik, en twee en een halve centimeter breed werd daartoe uit mijn rechterscheenbeen gehakt, daarna in de„helft geslagen en verwerkt tot bovengenoemde delen. De gehele operatie duurde ongeveer twee uur en een kwartier, waarbij ik het volle ver stand moest behouden. Toen de chirurg mij af afloop vroeg, wat ik er. van dacht, zei ik hem: dat Engeland slecht in zijn materiaal zit, weet ik allang, maar dat ik voor zo'n operatie zelf het materiaal moet leveren, is toch wel trtbrig. En ieder in de operatiezaal had er pleizier in. Twee maanden later liep ik weer als een kievit, en gelukkig is het sindsdien niet veranderd. Ik schrijf u dit, aldus de heer De Reeper, om u het bewijs te leveren, dat met eigen stadgenoten ook rare dingen zijn uit gehaald. De motorclub „Haarlem en Omstre ken" heeft een nachtrit uitgeschreven, die Zaterdag 22 November (vertrek 's avonds 7 uur van het Sportfondsen- bad) als laatste rit van de kampioens competitie wordt gehouden. Het Katholieke toneelgezelschap Ro- kato bracht gisteravond in hotel D» Leeuwerik „Onrust op Heidelust" voor het voetlicht, een „genoeglijk spel van speurzin", zoals het programma ver meldde. Aan genoeglijkheid heeft het op de planken zeker niet ontbroken en de speurzin, die Nic. v. d. Erf als dr. Hes- sing ten beste gaf, kon deze slechts ver hogen. Het is jammer, dat die genoeg lijkheid alleen te danken was aan de manier, waarop spelers en speelsters hun rol speelden, en dat het stuk zelf die eigenschap totaal miste. Met een zekere langdradigheid en een al te doorzichtige intrige wordt ons een detective-spel voorgezet, waarin het verdwijnen van een kostbare diamant het pension „Heidelust" in onrust doet verkeren. Dat het opsporen van de dief gepaard gaat met een heerlijke amourette, moet blijkbaar aan het geheel een bevre digend karakter geven. Ofschoon de rolvastheid wel eens te wensen overliet, maakten spelers en speelsters van het spel, wat zij ervan konden maken, en van hen mogen dan vooral genoemd worden de charmante Ada en de nurkse meneer De Bont. Het ware misschien wel gewenst, dat Rokato in het vervolg een langere tijd tot instuderen neemt, en dat het zich bij de keuze van een stuk wel degelijk beraadt.' Overigens zij opgemerkt, dat de ge noeglijkheid van het toneel spoedig op de toeschouwers, was overgeslagen. Een expositie van een vriend en leer ling van G. K. Breitner had een waar dige reflex kunnen zyn van de Amster damse Breitner-tentoonstelling. Mac kenzie is een leerlig, die met sterke banden aan de uiterlijke vormen van Breitner's oeuvre gebonden is, diens in nerlijke kracht echter is voor hem een gesloten tuip gebleven. Zijn onderwerpen zyn die van zijn meester, de tekening is veelal zwak, de kleur mist de geladen heid. Hier wreekt zich het na-beleven yan een brillante geest zonder evenwel die geest te bezitten en de ootmoedige bekentenis van eigen zwakte, door niet van het gebaande pad af te durven wij ken. Enkele uitzonderingen hierop vormen „Prinseneiland", waar de plastische hui ver van Breitner's geest nog bevruch tend rondwaart; „.Bouwwerk Kalkput" heeft Mackenzie blijkbaar zo gegrepen, dat de doem van zijn grote voorbeeld hem even losfiet, en „Papaverstilleven". Een neiging om lós' te komen van dit in grote trekken steriele en altijd min der blijvende nabeleven pleit ten gunste van Mackenzie. Met Moerkerk doet hij zich te goed aan een zelfde boompje in „Markt" en een bastaard zelfs tussen de Bosschenaar en de Amsterdammer is „Oude Zijds Kolk", waar in Bossche trant Breitner's Amsterdam wordt na verteld. „Enkhuizer bocht is 'n sympa thieke revolutiekreet en is verwant aan de kleur-ets. Persoonlijk rijper zijn „Meis jesportret voor de spiegel" en „Zelf portret tussen twee spiegels". Eindelijk verbreekt hij de ban, als de Franse wind de geur van het Prinseneiland uit zijn haren heeft gewaaid en een Parijse regenvlaag zijn palet schoon spoelde. Dan komt Mackenzie, een ongekende, te voorschijn in de lichte alles in ds kleur oplossende toets van zijn nieuwere werk, waarvan het gaafste voorbeeld is: „Wandelaars in rue St. Germain". In deze vernieuwing wensen wij Mackenzie nog een vruchtbare .periode. L. T. Het „Vrije Volk" weet te melden, dat men er in Den Haag weinig voor zou voelen het besluit van de Alg. Verga dering van Bloembollencultuur, om de saneringsmaatregelen af te schaffen, te aanvaarden. Het terugkeren van de zogenaamde vrijheid zou een moordende concurrentie ontketenen, waarvan voor al de kleine kwekers de funeste gevol gen weldra zouden ondervinden. De mo gelijkheid wordt, volgens dit blad, onder ogen gezien, of en op welke wijze de las ten eventueel verlicht kunnen worden. Zaterdae 15 November herdenkt Teeu- wen's Kolenhandel, Raadhuisstraat 23, Heemstede, het feit, dat hij die dag vijf tig jaar bestaat. Het zal de jubilerende zaak, die in Heemstede en daarbuiten een goede reputatie geniet, waarschijn lijk niet aan belangstelling ontbreken. De stoomtrawler IJm. 14 „Isabel" is met de vlag halfstok de haven van IJmuiden- binnengelopen. Door het springen van een vlampijp is namelijk een ernstig ongeval op de boot ge schied, dat de 58-jarige tremmer J. de Jong uit Haarlem, die zware brand wonden opliep, het leven heeft gekost. Een ander lid van de bemanning had enige lichte verwondingen aan de be nen. In Overveen werd op 12 November een St. Maarten-optocht gehouden in plaats van op 11 November, de dag der dodenherdenking. St. Maarten-te paard, in dc optochtwaarin zelf gemaakte lampions werden meegedragen. In de Gereformeerde Kerk aan de Koe- diefslaan te Heemstede gaven Jannie van HoutenKruger, mezzo-alt en Ans Bou- ter, piano, gisteravond een concert ten bate van de Niwln, dat vrij aardig be zocht was. Het uitgevoerde programma was met zorg samengesteld en het werd, als we het zo niogen zeggen, met even veel zorg uitgevoerd, al ontbrak, vooral in enkele der gezongen liederen, juist even de glans, welke deze aantrekkelijk maken moet Een zekere eentonigheid in de voordracht, hoe verzorgd deze overigens ook was, kon niet worden vermeden. We hadden graag gehoord, dat de zangeres, die over een welluidende, goed ge vormde stem beschikt, haar goede voor dracht dynamisch wat sterker had on derstreept, zoals zij deed in Virgin tutto amor van Durante. De oud-Hollandse en Vlaamse liederen vormden een goede inleiding van het programma: de beide Franse, welke er op volgden, konden we minder appreciëren. Het werkje van J. W. Franck: Jesus neigt sein IJaupt und stirbt, werd wel expressief gezongen, maar leed, evenals de liederen van J. Seb. Bach, C. Ph. Emm, Bach en Haen- del, enigermate aan bloedarmoede^ voor wat de dynamische lijn betreft. Mozart's stijl lag de zangeres over het geheel min der gunstfg. Niettemin was haar vertol king, ondanks deze tekortkomingen, zeer Het Rotterdams Toneel heeft hier een uitstekende indruk achtergelaten door de opvoering van „Mijn Zoons", een probleem-stuk, zoals er velen na de oorlog geschreven zijn, maar waarvan slechts enkele boven het middelmatige uitkomen. De Amerikaan Arthur Miller heeft sterke karakters tegenover elkaar geplaatst en daardoor een spanning en een dramatiek verkregen, die soms be klemmend op de toeschouwers werkt. Het verhaal is als volgt: Een fabrikant van vliegtuigonderdelen heeft in de oorlog slechte materialen aan de luchtmacht afgeleverd, tengevolge waarvan 21 vliegers verongelukt zijn. Hij is er in geslaagd de schuld op zijn com pagnon af te schuiven, die hiervoor in de gevangenis boet. De oorlog is voorbij en niet- alleen de dochter van de ge strafte mr. Deever, maar ook de zoon van de rijkgeworden fabrikant, Joe Kei ler. leeft voort in de overtuiging, dat de rechtbank een juiste uitspraak ge daan heeft. Keller's jongste zoon is echter niet uit de oorlog teruggekeerd en het meisje, Ann Deever, dat met hem verloofd was, wil een nieuw leven be ginnen met zijn oudere broer Chris. De moeder. Kate Keller, die de idée-fixe ontwikkeld heeft, dat de jongen -niet omgekomen kan zijn, verzet zich hier tegen, doch het eigenlijke conflict wordt eerst geboren als Chris en Ann beiden bemerken, dat de oude Joe de eigenlijke schuldige in het geval der ondeugde lijke cylinderkoppen is geweest. Joan Remmelts voerde de regie en speelde tevens de rol van Chris Keiler. Hi] is een knap acteur, wat hij ook dit maal weer bewijst, maar de dagen van de jeune premier zijn voorbij en Rem melts' postuur krijgt aanzienlijke af metingen. De vaderrollen lonken hem reeds. Willy Haak speelt ditmaal de moeder en ze maakt er een pracht-figuur van: dan weer verwezen, dan weer opstan dig. Richard Flink, haar man, hebben we zelden zo goed gezien: de zakenman met het ruime geweten, geen ploert maar wel een werktuig van de mam- mon en daardoor beklagenswaard. Noe men we dan nog Mieke Flink, de sym pathieke Ann, de trait d'union in de verwikkelingen, dan kunnen we vol staan met de andere Rotterdammers sa men te vatten in deze zin: goed gedaan! De Stadsschouwburg was matig bezet, maar het publiek stak zijn enthousias me niet onder stoelen of banken. Een speciaal compliment voor het décor van Wim Vessem; er was een verhuiswagen voor nodig, maar het was de moeite waard. v. W. te waarderen. De begeleiding van Ans Bouter bleef, zich goed aanpassend aan de stemmiddelen der zangeres, zeer be scheiden, maar fijn van klank en expres sief. Welk een echte muzikale waarden schuilen er overigens in zo'n Sonate in A van C. Ph E. Bach, in zo'n Fantasie van Haydn en vooral in zo'n Partita van J. S. Bach! Deze fraaie werken werden met fijn en kleurig tqueher en warme muzikaliteit door Ans Bouter voorgedra gen. Moge het Niwin-comlté te Heem stede ruime baten var. deze muziekavond hebben geoogst. J. SCHEEPENS. Henk Lasschuit gaf in de Bakenesser kerk een concert ten voordele van een grondige restauratie van het orgel al daar. Dit oude, mechanische orgel werkt traag en onregelmatig, enkele registers eisen vernieuwing, bovendien moet het nog gecompleteerd worden, aldus lezen we in het programma. Van dat trage en daardoor onregel- matige aanspreken der pijpen hebben we niet veel bemerkt. Wellicht door het niet te snel genomen tempo (b.v. in fuga van Kuhnau), het gedragen spel van andere nummers, vooral van de be geleiding van de zang, was er althans niet veel van te bespeuren. Alleen bij vlug uitgevoerde versieringen en de fantasie en fuga in a mineur van. Bach bemerkte men iets van genoemd euvel. En bij fortissimo- en tutti-spel bleek het orgel daarenboven nogal z.g. windarm te zyn. Met het completeren zal wel bedoeld zijn het plaatsen van een tongwerk- register, dat de klankmogelijkheden van het Instrument zou kunnen verrijken. Voor de technische beheersing en de registerkeuze van Lasschuit overigens niet dan lof, niet het minst bij de zang van de alt(-mezzo) Akke de Vries en het hobospel van Joop Len aarts al meenden we in Scarlatti's Canzonetta een klein verschil in tempo-opvatting te bespeuren. Mej. De Vries zong de imponerende Cantate „Ihr Völker, Hort" van Tele- mann (wat een zeldzaam mooie tekst behandeling in het recitatief!) en twee Psalm-fragmenten van Constantijn Hui- gens. Laatstgenoemde is een belangrijk componist; alhoewel gestorven twee ja ren na Bach's geboorte, wijzen zijn com posities reeds op de naderende roman tiek door het gevoelvol melodisch ele ment. Akke de Vries droeg alle num mers stijlvol en met fraai getimbreerd geluld In alle liggingen voor. Mooie vocalen-vorming en geleidelijke stem- overgangen vallen bij haar 6teeds op. Lenaarts toonqualitelt tot in het hoog ste octaaf is bewonderenswaardig en zijn dynamische schakeringen zyn im mer vol afwisseling. Opvallend is vooral zijn hoogst geleidelijk descrescendo-spel. Als solo droeg hij werkjes van Scarlatti voor, in de Cantate vervulde hy de obligaat-party. Een fraai, stijlvol en goed uitgevoerd programma, dat meer belangstelling had verdiend. OL. KOOP Openbare Werken heeft het aanleg gen van een begraafplaats aan de Ver- gierdeweg aanbesteed. Er waren 25 in schrijvingen ingekomen, waarvan de hoogste is die van de gebr. Offerman uit Aalsmeer voor een bedrag van ƒ275.000 en de laagste inschrijving die van J. Twisk uit Castricum voor 146.800. Dat de mens de handen vol heeft aan de behartiging van z'n eigen belangen, zal wel niet bewezen be hoeven te worden. Hebben we echter wel eens stilgestaan Bij de vraag: hoeveel gemakkelijker wy het ons zouden maken wanneer we vele be langen, die wij, maar ook anderen hebben, gezamenlijk zouden beharti gen? Dit overpeinsden wi), toen we dezer dagen de stukken doorneusden, welke een uitnodiging voor de a.s. bondsvergade ring van de L. T. B. vergezelden. Een dezer stukken, "n dossier van 16 volge- typfcé folio-pagina's, bevat de niet min der dan 109 ingediende voorstellen en daarop uitgebrachte prae-adviezen van het hoofdbestuur. Dit zijn alleen maar de „algemene" voorstellen van deze bond, want aan de voet van de 16de pagina staat: „de ingediende voorstel len op het terrein van veehouderij, ak kerbouw, tuinbouw en sierteelt zijn van deze agenda afgevoerd." We vroegen hoeveel dit er dan waren en het bonds- secretarlaat verzekerde ons, dat dit er minstens evenzoveel zijn. Wanneer we dagelijks de „burgers" over alles en nog wat horen klagen, vin den we 't zo gek niet, dat de boeren het nu ook ol nog doen, Toen viel ne; ons bij het doorworstelen van al deze voorstellen op, dat er practisch geen ge weeklaag opging. Merendeels zyn het degelijke, althans zeer begrijpelijke wen sen en bezwaren, hier en daar vergezeld van concrete Initiatieven. We willen de lezer niet vermoeien met stuk voor stuk deze voorstellen te ver melden. De rubriekhoofdjes spreken van „de Bond en zijn leiding", „Bondsorgaan en publicatie", „Bondscontributie", „T .B.C.-fonds", „Onderwijs", „Prijzen politiek", „Stichting voor de Landbouw", „Politieke vraagstukken", „fiscale en sociale lasten", „ambtenarij", „gebrek aan en duurte van bedrijfsmaterialen", „ar beidsvraagstukken", „Kinderbyslagrege- ling", „verlaging jonge agrariërs", „oor- logsschaden", „extra rantsoenen zware arbeid" en diversen. Reeds deze litanie of zoals men wel eens zegt „Boerenpsalm" getuigt reeds, hoe onze Kath. land- en tuinbou wers organisatorisch hun gezamenlijke problemen onderling bespreken, proberen er 'n algemeen gewenste en mogelijke oplossing voor te vinden en zo elkander en zichzelf het leven draaglijk proberen te maken. Van een verenigingsmoeheid is in deze organisatie geen sprake, tntegendeel een dergelijke tintelende activiteit kan voor velen onzer een voorbeeld zijn. Bioscopen: Rembrandt: Theater Plezier met „Zie ik je vanavond nog?", dagelijks 2.30 en 8 u.; Cinema Palace: Avontuur op Mar tinique (14 jr.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Luxor: De duivel was de laatste gast (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Walvis in zicht (a. 1.), Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u. en in de week: 2.30, 7 en 9.15 u.; City: De zevende sluier (14 j.>, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarnc-theatcr: De vrouwelijke Tarzan (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 13 November Stadsschouwburg: R. K. Toneelver. Ludamus' met „Leontientje", 7.45 u. Concertgebouw: Jubileumconc. Haarl. Chr. Gem. Koor „Door Zang Vriend schap".. De H. O. V. voert „Die Schöp- fung" uit, 8 uur. Vrijdag 14 November Stadsschouwburg: R. K. Toneelver. Ludamus met „Leontientje", 7.45 u. Vrijdag 14 November Haarlem (Vleeshal)uitreiking bon kaarten en choenenbonnen Si tot eri met Sp 8.3012.15 en 24.45 uur. Heemstede (Binnenweg 160)uitrei king bonkaarten en schoenenbonnen 912.30 uur V en Wa en 24.30 uur We—Wi. Zand voort (Haltestraat 4)uitreiking bonkaarten en schoenenbonnen XZ 93 uur. In verband met de wedstrijd Rotter dam—Rest van Nederland gaan, behalve de reeds gisteren gemelde voetbalwed strijden, ook ADOEDO en Velsen VUC niet door. Dinsdagavond j.l. speelde voor de competitie van de Noordhollandse Schaakbond het derde 10-tal van het Haarlems Schaak Gezelschap tegen Heemstede 2. De uitslag werd 6%3V& in het voordeel van H.S.G. 3. Een mooie prestatie, temeer daar in de 30-tallen- wedstrijden het 2de 10-tal van H.S.G het maar tot een gelijk spel tegen Heem stede 2 kon brengen. Thans hebben alle zes de 10-tallen van H.S.G. hun eerste wedstrijd in de competitie gewonnen. Hoewel het Woensdag gedurende lange tijd had geregend, des avonds waren de weersomstandigheden van die aard, dat de St. Maartens-optocht doorgang kon vinden. In vroeger eeuwen was het een groot volksfeest, waarop men een beroep deed op zijn mede-mens om allerlei ga ven af te staan. Omstreeks 7 uur stelde de stoet zich op bij de parochiekerk te Overveen. Hon derden kleuters droegen prachtig ver sierde lampions. Het licht van deze en de brandende fakkels stak fantastisch af te gen de zwarte avondhemel. Voorop gin gen tamboers, die omhangen waren met stukken leder, waarop heraldische motie ven geschilderd waren. Sint Martinus, die er krijgshaftig uitzag met zijn blin kende stalen helm, volgde op zijn paard, terwijl een bedelaar met lange baard aan zijn zijde meestrompelde. Zo trok deze stoet van bengelende lichtjes onder grote belangstelling door het dorp. Tot slot werd op de Vrijburghlaan nog een dans gemaakt rondom een hoog- oplaaiend vuur, waarmede men uiting gaf aan zijn vreugde voor de goede ga ven, welke men had ontvangen. Mej. C. Hoff heeft gisteravond in het Volkskoffiehuis voor een talrijk publiek gesproken over efflciëncy in de huis houding op verzoek van de vereniging „Huishoudelijke Voorlichting". Zij heeft de huisvrouw vele tips gegeven, de nood zakelijkheid van licht en lucht uiteen gezet en een goede werkverdeling uit gestippeld. Ruime gedachtenwisseling volgde na deze lezing. verwacht ook nog wel Iets van Sinterklaas 1 Geen mooier geschenk dan een abonnement op (Adv.) Zoals gemeld, zal de Algemene Ver gadering van'de L. T. B. gehouden wor den op Maandag 24 November te Haar lem; de Vakgroep Veehouders komt Woensdag 10 December, des morgens 10 uur, by Brinkmann bijeen en de Vak groep Akkerbouwers op Woensdag 17 December om half elf in hetzelfde res taurant. De politie trof een paard' (4-jarige ruin) onbeheerd aar. op de spoorlyn aan de Westergracht. Eet dier is over gebracht nkar het openbaar slachthuis. De Haarlemse politie heeft een 22- jarige dienstbode aangehouden, die een party linnengoed ter waarde van f 50 van haar werkgeefster heeft gestolen. Haar 25-jarige verloofde werd wegens medeplichtigheid eveneens In arrest ge steld. De buft is in beslag genomen. Haarlems Symphonie-orkest„Eutherpe" geeft Maandag 17 November in de tüin- zaal van het Gem. Concertgebouw een concert met medewerking van mevr. Nelly de Bock, zang. Voor de leden van de Vakgroep Lood gieters- en Fitterspatroons, afd. Haar lem, zal de heer W. Onck uit Arnhem 19 November In de Kegelbond de tech nische zyde van het vak belichten. kunt U beter nu kopen. U heeft ruimer overzicht, koopt rustiger en kunt vlug ger Uw keus bepalen. Voor kinderen van 1 tot 6 jaar hebben wij een grote sortering. ook voor speelgoed Anegang 46 (Adv l ONDERTROUWD: L. H. Rossen en L. L. Rose; E. v. d. Laan en C. Beekhuys; J. A. v. d. Eem en C, W. van Rossum; P. C. Pieren en C. M. Montje; H. Prins en E. M, Zijp; J. J. Ekel en M. J. Haas beek; J. Hoogervorst en H. Schenau; H. van Rooden en R, J. M. Klaver; W." J. C. v. d. Bosch en E. M. van Wetering; P. M. Trommelen en I. I. R- Muller; G. P. Borst en J. M. Stuurman; J. J. v. d, Domhof en P. C. Ligthart; C. Wittebol en H. Smits; H. H. Meure en S. Tot; T. Kuijer en W. E. van Kleef; J. Nuyten en M. C. Hoogland; W. J. van Beek en J. 't Klooster; C. Venema en E. M. Prinsen; J. de Groot en P. de Vries; J. H. Wil- lemsé en M. H. Smit; J. F. Diekmann en M. C. F. de Meyer; G. Monnier en J.- C. M. de Meyer; H. Visser en A. Brand; E. de Vries en N. Roussac; H. J. W. Neder en A. R. Nachtegaal; M. v. d. Heuvel en J. W. Donders; N. G. Weijland en R van Leen; P. J. Verputten en J. A. Koonings; D. H. Pietersen en H. Ket ting; B. Borgman en M. G. Burger; J. H. Visser- en T. Oostwouder; J. Rookhuijzen en W. C. H. Zuurendonk; J. C. Schulp- zand en C. W. Hirs; G. J. v. d. Linden en J. M. A. de Ligt; T. J. Pteyt en J. P. Schutterop; T. C. Saok en J. van Heer den; C, Snyder en J. H. Preus; M. T. Kloos en M. Bartels. GEHUWD: T. Poelman en A. Warrin- ga; A. Roossien en M. R. G. Jansen; G. J. de Groot en P. Azier; G. Smit en G. Fèeleus; P. J. Castien en J. M. Garstèn; H, G. de Jong en J. van Heerden; A. Evers en W. Horeman; J. H. Mos en P. Wynands; D. van Merkensteyn en J. L. Mol; A. van Haaren en M. C. Koper; H. C. v. d. Colk en J. M. Mulder; H. Harms en J. Smit;. C. Kieft en M. W. Kopmels; H. van 't Hul en P. Broek; L. B. Bennink en A. G. v. d. Berg; A. van Kouteren en M. J. v. d. Merkenhof; H. M.. Huismans en E. A, Voelkel; A. v, d. Poi en N. Calandt. GEBOREN: M. v.d. Velden—v.d. Hoek z; H. N. M. van Leuven—Kerstholt z; W. F. Jonker—Visser z; W. v. d. Reep Esveldt z; A. A. G. van Delft—Bruins z; G. T- Plebinga—Mol z; G. F. Kamp Hageboud d; E. S. de Zaayer—Stuy d; M. M. Miedema— y. Dyck d. GEVRAAGD bekend met belastingzaken. Br. met opg. verl. sal. onder no. 33243 bur. van dit blad. l/efen gaan o/S nieuw gek/tod door hun oude k/cren /aAsn- R£IAJ/Q£N en VeGVeM k!j LEES MAAR EENS WAT SCHRIJFT „Het gebruik van Lux Toilet Zeep maakt je huid fris en geeft nieuwe schoonheid". L L \TZ 48-0153-44 9 van de, 1 O filmsterren gebruiken De raad van Zand voort is tegen Vrij dagavond in spoedeisende vergadering bijeen geroepen. Aan de orde komt een voorstel van' B. en W. om het crediet vöor dc aanleg van de auto-toerweg ad f 589.000 te verhogen met f 190.400 en te brengen op rond f780.000. Het eersto crediet betreft de aanleg van de weg, de verhoging met f 190.400 het maken van de accommodatie die nodig is om de weg te kunnen gebruiken als auto-vace- baan. Een toegangsweg van het Noor- derbad naar het terrein zal f 30.500 kos ten, het maken van 2 tunnels onder de weg f 30.000.de stichting van 8 toilet gebouwtjes f 12.000.verschillende an dere gebouwtjes voor pers, tijdwaar- nemers en pits f 29.500.een loods, te vens garage f40.000.Een tribune voor 2000 personen zal op een duinhelling worden gemaakt, kosten f 16.000.Dit aanvullend crediet wordt gevraagd naar aanleiding van het met Gedeputeerde Staten gepleegde overleg omtrent deze zaak. Een ander agendapunt is het aan gaan van een 20-jarige onderhandse geldlening, groot een millioen gulden a 3 f780.000 is bestemd voor de auto weg, de rest voor andere kapitaals-uit gaven. De inspecteur van de volksgezondheid, dr. de Groot, heeft op het raadhuis een bespreking gehouden met de vertegen woordigers van de besturen van „On derling Hulpbetoon, de N.H. Wijkverple ging, het „Wit-Gele Kruis" en het „Witte Kruis." Aanleiding hiertoe was het ver zoek van enkele besturen om subsidie voor t.b.c.-bestrijding. Het resultaat van deze bespreking was, dat de inspecteur toezegde voor Zandvoort te zullen be vorderen, dat rijkssubsidie zal worden verleend voor drie wijkverpleegsters, die huisbezoek doen voor de t.b.c.-bestrij ding. Omtrent de uitvoering van deze zaak wordt nader overleg gepleegd tus sen de verschillende besturen. JE 1L S Naar het A.N.P. verneemt, is bU Kon. Besluit jhr. mr. D. J. de Geer, oud-minister-president, ontslagen als minister van Staat. (Vervolg van pagina 1) Met de opmerkingen van de heer Romme ten aanzien van de arboids- vrede kan de regering zich verenigen. De commissie voor de bestudering der bezitsspreiding zal haar werk eerst daags beginnen. Ten aanzien van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie is de regering be reid bij de desbetreffende commissie op spoed aan te dringen. In verband met de loon- en prijspoli tiek merkt spr. op, dat deze er steeds op gericht is de arbeidsproductiviteit zoveel mogelijk te bevorderen om de mogelijkheid te scheppen tot verrui ming van het welvaartspeil. Vastgesteld kan worden, dat het prijspeil in ver- gelyking met andere landen laag is. Hij merkt op dat er in de lonen tal van corresties zijn aangebracht zonder het loonplafond aan te tasten. Spr. wijst er op, dat delandbouwlonen meer gestegen zijn dan de industrie- en andere lonen. Uit het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over Justitie van de Ryksbegroting voor 1948 blykt dat vele leden de indruk hadden, dat de toestanden in de kampen sedert het vorige jaar veel verbe terd zyn. Ten aanzien van de her opvoeding wareb vele leden helaas sceptisch gestemd. Van verschillen de zijden werd gevraagd naar het aantal politieke delinquenten, dat in de loop van dit jaar in de mynen heeft gewerkt. Door overplaatsing van -takende gedetineerden is de kolenproductie ongunstig beïnvloed. AARDIJK 12 v. N. York n. R'dam. ALCOR 14 te Rotterdam verw. ALDABI p. 12 St. Paulsrock n. B. Aires. ALGORAB 12 v. B. Aires n. Montevideo. ALHENA 15 te Rotterdam verw. ALKAID 12 v. S. Franc, do Sul n. R'dam. ALWAKI p. 12 Madeira n. La Plata. DORDRECHT p. 11 Algiers n. Haifa. EUTERPE 12 v. Lissabon te Faro. GANYMEDES 12 te Curaqao. HERCULES 12 v. Famagusta n. Limassol. H. DE GROOT 12 v. Belawan n. Singap. ILOS 12 v. Oran n, Gibraltar. KATWIJK p. 12 Texel n. Dordrecht. Op de Veluwe heeft een predikant van de kansel verzocht om in' plaats van geld eierenbonnen in de collectezak te werpen. Hier kiest men dus inderdaad eieren voor zijn geld. De idee lijkt ïne echter navolgenswaard. De plebaan der kathedrale kerk is al een eind in deze richting gegaan door van al zijn parochianen een pond kolen ter verwarming van zijn soms ijskoude Godshuis te vragen. Laten we practisch zijn en ons minder cp het slyk der aarde; werpen, maar meer óp de vorstelijke, producten, die de aarde voortbrengt en- op de „vorstelijke" bonnenrijkdom, die de distributiediensten ons toemeten. Zon dag in alle kerken suikerbonnen-collecte ten behoeve van de Sinterklaasviering j van arme kinderen. Over veertien dagen onder alle HJ1. Missen ophalen van tex-i tielpunten voor een kledingfonds en over. drie weken dag der zilverbonnen voor de stille armen. Het grote voordeel daarvan is, dat de. gelovigen niet in hun gebed gestoord! worden door het gerinkel van allerlei) zinken munten, waar Anton van Duin-j kerken o.a. zo'n hekel aan heeft. De enige moeilijkheid is, dat een pastoor wel eens op de gedachte kon komen, dat hy bij het ophalen van boterbonnen een grotere opbrengst kan krijgen voor eenj of ander doel, omdat bonnen 'nog altijd' veel geld vertegenwoordigen. Dit lijkt me geen moeilykheid, want pastoors kennen de zwarte handel alleen uit de biechtstoel en dus kennen ze hem voor de wereld niet. Op Zondag 16 November Velsen—VUC DEMDe Germaan GVO—ADO VVETerrasvogels IE VZi lvermeeuwen DSSJOS AhrendsNAS Onze GezellenDJK LFCSJC HBC—TYBB DOSR—BSM LisseHiliegom VVSBRyswyk TeylingenLugdunum Inzendingen tot Zaterdagochtend 9j uur op open briefkaart aan de Sport redactie van „De Nieuwe Haarlemiche Courant", N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet ge correspondeerd. Binnenkomende klach- ten over onjuistheden in de uitslag wor- j den onderzocht en zo nodig gereexifi-i ceerd, zonder dat dé deelnemer, die dé klacht heeft ingediend, nog speciaal be richt krygt. Meent men, dat de thuisclub wmt. dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club 2, gelijk spel 3. In de Woensdag gehouden vergade ring der Tweede Kamer heeft de voorzitter benoemd tot leden der commissie, ingesteld overeenkomstig het besluit tot het houden ener en quête naar het beleid der opeen volgende kabinetten sinds Mei 1940, de volgende Kamerleden: Schllthuis, Donker, Ruys de Beerenbrouck, Al- gera, Jkvr. Wttewaall van Stoetwe gen, Korthals, Stokvis, Koersen en Van Dis. Tot plaatsvervangende leden werden benoemd de Kamerleden Van Walsum, Stufkens, Roolvlnk, Bruins- Slot, Schmal, Hacke, Hoogcarspel, De Kort en Roosjen. Amsterdam. 12 Nov. 1^'e0 De koersverbeteringen van S1® en0g konden zich vandaag bij °Pe'J1"vnar)<t enigszins uitbreiden, waardoor ae ep aanvankelijk bllik gaf van een als prijshoudende tot vaste stemming-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2