DOKIE DURF EN DE GITAARGEEST Andriessen over mislukte voorlichtingspropaganda Vloot heeft zeker reden van bestaan OOSTENRIJK ALS INLEIDING VOOR BESPREKINGEN OVER DUITSLAND? Hon-agressiepact van de Grote Vier? Duitse protesten tegen Ned. gebiedseisen Prijsverlaging is noodzakelijk Wij luisteren naar NIEUWE BONNEN Felle critiek op bezuiniging bij korps mariniers Bruidsauto verongelukt Wenen probeert met Oost en West goede vrienden te blijven J mKdwyjpiwig. DONDERDAG 13 NOVEMBER 1947 PAGINA 2 BUITENLANDS OVERZICHT PADVINDERS VINDEN GERAAMTE NEDERLANDS SCHIP IN BRAND In Chinese Zee BARONES ORCZY OVERLEDEN MACKENZIE KING VERMOEID Ontvangst ging niet door MARINE-BEGROTING Raadselachtige Wordt vervolgd.) Moeder van de bruid het slachtoffer Internat, schaaktournooi Reurs van New York Op grote verdiensten roemen kan de geallieerde studiecommissie voor het Oostenrijkse vredesver- ciraS, welke enige weken geleden haar Werkzaamheden beëindigde, waarlijk niet. Ten aanzien immers van de voornaam- s-e moeilijkheden, de kwestie der Duitse bezittingen en die der herstelbetalingen, 1 wist zij geen overeenstemming te berei ken. Zij mag echter wijzen op haar ijver, die een goede vrucht heeft afgeworpen in de vorm van een overzichtelijk en tegelijk gedetailleerd rapport, waaruit de ministers der Grote Vier op de eerst daags aanvangende Londense conferen tie zich snel een oordeel kunnen vor ken over aard en omvang der problemen en over hun oplossing. Naar het schijnt wensen Amerika, Engeland en Frankrijk van deze lichte- i'Jk gunstige toestand dadelijk gebruik te diaken: zij willen het Oostenrijkse vraag stuk om zijn grotere rijpheid als nunt- tter één op de agenda plaatsen. Indien dit verlangen wordt ingewilligd, zou Oostenrijk nog kunnen ontsnappen aan de vijandige stemming waarin de be handeling van het Duitse vredesverdrag de mogendheden vermoedelijk wel zal brengen. Er is de Westerse politici veel aan ge togen, Oostenrijk aldus te sparen voor "et lot dat wellicht aan Duitsland be schoren zal zijn: voor een definitieve Verdeling in twee afzonderlijke landen, die eigenlijk niet anders dan een voort- Zetting van de huidige, voor Oostenrijk *atale situatie zou betekenen en die de Russische zone voorgoed in de invloeds sfeer der Sovjet-Unie zou voegen. Bo vendien zou een accoord inzake Oosten rijk een gunstig voorspel zijn tot een daarop volgende bespreking van de Duitse kwestie. Hier staat tegenover, dat Moskou niét zeer geneigd blijkt een regeling van de Oostenrijkse vrede los te maken van de Uitslag der debatten over Duitsland. De Russen hebben er belang bij, als er Seen oplossing voor de hoofdzaak der conferentie mogelijk is, de bijzaak niet alvast uit handen te geven. Het Oos- ienrjjkse vraagstuk is te nauw verweven biet het Duitse, het kan ook te goed dienst doen als ruilobject voor onderde len van de kwestie-Duitsland, dan dat Molotof het uit puur goede wil, of om tenminste enig succes aan de samen komst der ministers te verbinden, voor rang zou verlenen. Te Wenen staat men enigszins wan trouwend tegenover de uitslag aer vredesonderhandelingen. Men durft nog niet goed rekening te houden •bet een eventueel tot stand komen van de zo lang begeerde vrede en richt reeds °P het ogenblik zijn politiek naar deze Weifeling in. De regering -heeft bijvoor beeld nagelaten, de bevolking voor te lich- en omtrent de politieke situatie, waarin liet land verkeert. Zy houdt zich angst- buiten de felle strijd, die Amerika, nen en Russen in hun te Wenen ver schijnende dagbladen voeren, maar on derhoudt voortdurend contact met de regeringen der bezettingsmachten. Naar de Amerikaanse kant is zij vol dank baarheid voor genoten financiële en Politieke weldaden, welke vooral de Matste maanden in groten getale be wezen werd. Terzelfdertijd echter blijft zij beleefd tegenover de Sovjet-Unie, laat zy voorvallen als het afzetten van vier politie-autoriteKen en het verbieden van enkele kranten door de Russische bestuurders rustig over haar kant gaan, zonder zelfs maar een protest te laten horen. Ofschoon de sympathie van Figl, de bondskanselier, Renner, de premier, en Gruber, de minister van Buitenlandse Zaken, volledig uitgaat naar het Wes ten, wagen zij het niet, in het critieke stadium-, waarin het bestaan van de natie zich bevindt, de Russen reden tot klagen te geven. Zy laten Oostenrijk de rol van „Land der Mitte" spelen, to nen slechts een heftige afkeer van Duits land, en hopen op die wyze hun part by te dragen voor een gunstige Be slissing der Grote Vier. Volgens een verklaring van de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Marshall, zal hij tijdens de aan staande vergadering van de ministers van de Grote Vier in Londen een voor stel doen om tussen de vier grote mo gendheden een non-agressie-pact voor de duur van 40 jaar te sluiten met het doel Duitsland te beletten oorlog te voeren. Padvinders hebben in het foret de Soignes, ter hoogte Vfm het fort Jaco, het geraamte van een man gevonden, die volgens de op hem gevonden pa pieren, de 60-jarige Nederlander Martin Joseph de Vries zou zijn. Deze De Vries werd geboren te Aalsmeer en droeg tij dens de oorlog de naam Max Zurek, ge boren te Polen. Men neemt aan, dat de man, waarvan men het stoffelijk over schot heeft gevonden, een natuurlijke dood is gevonden. Bij navraag in Aals meer wist de politie mede te delen, dat ongeveer zes maanden geleden Max Zu rek nog in deze plaats geweest is. In samenwerking met de Belgische politie wordt een nader onderzoek ingesteld. Globe-radio bericht uit Manilla, dat het Nederlandse vrachtschip „Alpherat," van de stoomvaartmaatschappij Nievelt Goudriaan Co., zich bevindend in de Chinese Zee, 145 k.m. ten Z.O. van Hongkong, in brand staat. Twee andere schepen, de Chama en de Boonesbo- rougn, snellen te hulp. De Boonesbo- rough b:vond zich te 14.30 GMT heden middag op dertig mijl afstand van het in noo verkerende schip. De „Alpherat" meet 5500 ton. Barones Orczy, de schrijfster van de beroemde boeker^ over de Rode Pim pernel, is Woensdag op 80-jarige leef tijd te Londen overleden. Barones Orczy was een Hongaarse van geboorte, doch huwde een Engels man. Gedurende de oorlog verbleef zij te Monte Carlo, waar haar villa door de Duitsers streng werd bewaakt. 61. Dokie Durf bekeek het lek in de gasleiding van Prof. Tweebeen zorgvuldig. De de tective zag met één blik op de plaats waar het was gerepareerd, dat dit lek niet door slijta ge was ontstaan, maar dat het moed willig was veroor zaakt. ..Zie je het, Molentje?" vroeg Dokie aan zijn as sistent. „Of ik hel zie" antwoordde Molentje. ..Het is een schat.je". „Ik bedoel niet het poesje maar het lek, Mo lentje" zei Dokie zonder zijn aeduld te verliezen. Onder het lek vond Dokie nog iets anders: Een zakdoekje. Het rook naar gas. „Bovendien is het geparfumeerd met lavendel" stel de de detective vast. Op dat ogenblik sprong Molentje een meter de lucht in. Dat poesje kriebelt zo aan mijn voet" riep hij. „Iemand heeft u willen vergiftigen met gas" ver. telde Dokie aan de professor. „Het was kennelijk niet zijn bedoeling u te vermoorden, want hij heeft het lek later met een zakdoekje dichtgestopt. Dit zakdoekje is door de druk van het gas later weer op de grond gevallen of het gas is er doorheen gekomen. De onbekende indringer wilde u dus om de één of andere reden bedwelmen." De door Nederland gestelde eisen tot correctie der grenslijn met Duits land hebben thans nieuwe Duitse protesten tegen grenswijzigingen uit gelokt, nad£t er rond het vraagstuk der toekomstige Duitse grens lange tyd stilzwijgen had geheerst. De regering van Nedersaksen heeft tfnan6 het Brits-Amerikaanse plan tot demontage van een aantal fabficken aan gevat als een motief tegen grenscorrec ties. Het kabinet heeft bij monde van de minister-president dr. H Kopf aan de Britse gouverneur een verklaring overhandigd; waarin gezegd wordt, dat de regering bij een inwilliging der Neder-, landse eisen haar houding ten aanzien van liet nieuwe industrieplan zou moe ten herzien. De Nedersaksische rege ring, zo wordt in de verklaring gezegd, heeft zich ondanks ernstige bedenkin gen bereid verklaard tot medewerking aan de uitvoering van het industrieplan en onder voorwaarden ook aan de de montage. Dit plan ging evenwel uit van de huidige hulpbronnen, waarover bet land beschikt. Deze bereidwilligheid van de regering tot medewerking gaat uit van de voorwaarde van een onvermin derd voortbestaan der huidige produc tiecapaciteit. Een inwilliging der Neder landse eisen zou de Nedersaksische re gering vcor een nieuwe situatie stellen. In de verklaring wordt gezegd, dat Ne derland zijn tdsen met economische mo tieven tracht te rechtvaardigen, blik baar omdat historische motieven voor een wyziging der grens niet bestaan. Ook verschillende Duitse persorganen hebben in de laatste dagen opnieuw te gen de eisen van Nederland en België geprotesteerd. De Canadese minister-president, Mac kenzie King, zou hedenochtend een be zoek brengen aan dr. Beel in het kabi net van de minister-president aan het Plein 1813 te Den Haag, waarbij tevens tegenwoordig zouden zijn de Canadese ambassadeur en de minister van Bui tenlandse Zaken.' Aangezien de heer Mackenzie King zéér vermoeid bleek van het reizen der laatste dagen, ging deze ontvangst niet door. In plaats daarvan bracht minister Van Bpetze- laer de heer Mackenzie King een' be zoek in het gebouw der ambassade te Wassenaar. Hollywood doet zijn best Een geheim onthuld Koning Michael vliegt èn.... Kolen zijn kostbaar in Duitsland Het verdronken dorp Derwent Eerst een nieuw pak, dan pas trouwen! Hollywood heeft zyn best gedaan en met duizenden lampen, veel ver sieringen, een groot vuurwerk en 'vV'at deze stad verder bij feestelijkheden Teet te organiseren, de „vriendsohaps- teein" uitgeleide gedaan. Honderdduizen den mensen stonden er in de La Brea ■Avenue en zy konden zich vermoedeiyk allen op de borst kloppen en zeggen: «daar gaat ook iets van my naar Euro- ba toe." Levensmiddelen voor acht gróte Wagons hebben de inwoners van de Rlmstad verzameld om de behoeftigen yan Europa te steunen. Het zou niet in Hollywood gebeurd zyn, indien er geen Rbnsterren op de trein meegereden had den en geen bands aan een parade „ter ®re van het voedsel en de vriendschap" door de straten waren getrokken. Hawai heeft ook haar bijdrage gele ed voor de trein: in Oakland zullen Wagens aangekoppeld worden om 160.000 bond suiker naar de .verschepingshavens te brengen. Het Amerikaanse, opperbevel heeft een geheim „onthuld": ditmaal niet over oen nieuw wapen of een b°g sneller vliegtuig, maar Over een Amerikaanse ,,buit." Vijf-en-zeventig duizend vrouwen uit Europa en Azië aÜn door het Opperbevel naar de V. S. vervoerd. Evenveel keren hebben hoofd kwartieren in alle delen van de wereld ••oen enkele reis Ajnerika" uitgeschreven vóor meisjes, die met een Amerikaan telden trouwen. „Retour" wa® niet -mo- Keiyfci» K oning Michael van Roemenië is in zyn eigen vliegtuig naar Londen vertrokken om het huwelijk van Prinses Elizabeth by te wonen. Na enige laren, die veel op gevangenschap leken, kan de jonge koning weer eens reizen. En i) doet het meteen goed. Via Wenen, "Ninöhen Genève en Parijs vliegt hy aar de Engelse hoofdstad. Zyn moeder eist met hem mee. Er zijn intussen gis- n®en maar spreekt er vooral niet aehf over! dat er nog wel iets anders u bter deze reis zit dan alleen maar een yyzoek naar aanleiding van het huwe- -3 fluistert, dat de koning in En- 661:1 vrouw gaat zoeken! Hy tuJint we] prys te stellen op een band ^jsen hem en Engeland door een hu- ad met een meisje van de Engelse verhai USSen* a'"'11® beweren de zelfde aien, is de koning een erg voorzichtig jjb Hij aal zeker geen overhaaste© be hang nemen. teenkolen zyn in Duitsland bijzon- der kostbaar. De Russen merken het Iedere dag wanneer voor hun bestemde treinen slechts half vol op hun plaats van bestemming aankomen. De diefstallen hebben zulke „angstwekkende vormen" aangenomen, aldus deelt een Russische verklaring in de Duitse kran ten mede, dat liet verkeer er ernstige stagnatie van ondervindt en men scherp tegen het euvel zal moeten optreden. Om te beginnen laten de Russen alle kolentreinen onder strenge bewaking rij- den, terwijl enige wettelijke bepalingen zyn uitgevaardigd, waardoor kolendie- ven onmfddeliyk kunnen worden bestraft. In een van de afgelopen maanden- wer den er genoeg kolen gestolen om 600 passagierstreinen te laten lopen! Tengevolge van de droogte is een „verdronken dorp" in Engeland weer te voorschyn gekomen. In 1943 werd het dorp Derwent prijsgege- ven voor de vorming van een natuur lijk waterreservoir. Alleen de spits var. de kerktoren stak de laatste jaren nog boven het water uit. Na vier jaren yan onderdompeling is de plaats nu weer te voorschijn gekbmen. De kerk bleek nog grotendeels te staan, maar de hui zen bleken ware ruïnes geworden. Drommen mensen hebben Zondag een bezoek aan Derwent gebracht, dat vroeger een gezocht vacantie-oord was. Intussen is de eerste regen gevallen en heeft het water de vensterbanken al weer bereikt. Een Engels meisje stond een dezer dagen voor een rechtbank, omdat zy weigerde te trouwen, zolang haar verloofde zich geen nieuw pak had aangeschaft. „In dat pak, dat hy nu draagt, kan hy onmogeiyk trouwen," was haar verweer tot de rechter. Intussen wacht de bruidegom ai sinds April van dit jaar op het moment, dat zyn ver loofde van gedachte zal veranderen. „Hopeloos" zei de rechter tot hem. „Geef het maar op." En hy veroordeelde het meisje tot het betalen van de kosten van de verlovingsring, zijnde250 gulden. (Van onze parlementaire redacteur) De tweede dag van de algemene' be schouwingen in de Tweede Kamer bracht hoofdzakeiyk details op het tapijt: de sprekers- van het tweede gelid, die op gewichtige onderdelen nader ingingen. Alleen de heer Korthals sprak nog namens zijn ziek geworden fractie-voor zitter, de heer Bierema. Hij sprak over de noodzaak sober te zijn en wees er op, .dat de daling van het nadelig saldo van 760 millioen niet eens reëel was. Voorts sprak fractievoorzitter Wagenaar namens zijn communisten, die, naar hij mededeelde en naar de Kamer met grote vrolijkheid vernam, de enigen zijn, die pal staan voor de democratie. Verder waren het vooral de financiën en de loon- en prijspolitiek, die de aan dacht hadden. Wat de eerste betreft, verzekerde oud-minister De Wilde de Kamer, dat we naar de kelder gaan. Dit voorop gesteld zijnde, zag de heer De Wilde toch nog wel de mogelijkheid, dat we halverwege de keldertrap zullen blu- ven zitten, dank zy de buitenlandse le ningen, die we eventueel zullen aan gaan. Overigens vindt de heer De Wilde die buitenlandse leningen heel verkeerd. Zonder enige twyfel zou hij, indien hij' minister van Financiën ware, geen bui tenlandse leningen sluiten (of wel?). In ieder geval acht hij het beleid niet ge richt op gezondmaking der financiën, maar hij verzacht deze boude uitspraak door er aan toe te voegen „zoveel mo gelijk zonder hulp van het buitenland." Zodat men zich kan afvragen, of de hele critiek van de heer De Wilde niet neer- korrjt op de vraag iets meer of minder lenen. Nu, voor lenen is de financiële des kundige van de P. v. d. A., de heer Hof- stra, die een zeer deugdelijke rede hield, niet bang. Hij acht lenen voor verhoging van onze productiviteit in de toekomst verantwoord. Merkwaardig overigens, dat de heer Hofstra toch in één punt met de heer De Wilde overeenstemde: beiden willen, dat de minister van Fi nanciën het budget zowel over 1947 als het geraamde voor 1948 bekend zal ma ken. De heer Hofstra vindt, dat de grote lijn van de financiële politiek te weinig duidelijk uit de Millioenennota naar vo ren komt. De heer De Wilde beweert, dat als het nationaal budget gepubli ceerd zou wórden, het buitengewoon gevaarlijke van onze financiële toestand pas goed zou blijken. Weliswaar geeft hy toe, dat de minister niets verbloemt en alles zegt, doch ondanks dat vindt hij dan toch, dat de weerslag daarvan op de mensen is: het valt nog wel mee. En dat. is dan toch de schuld van de minister! Ook de heer Teulings heeft wel be zwaren tegen de duidelijkheid van de begroting. Hij acht het bepaald jammer, dat zij niet volgens hetzelfde systeem als het vorige jaar is opgesteld, omdat hij nu niet meer kan vergelijken. Een Kamerlid, zegt hij, is geen accountant, hij moet de beleidslijn duidelijk uit de begroting kunnen lezen. Nu zijn de ambtenaren in groepen byeengeplaatst, waardoor het niet meer mogelijk is de juiste aantallen te zien. Deze lastige omstandigheid kon bij hem evenwel niet de indruk wegne men, dat het bestuursapparaat niet doelmatig genoeg georganiseerd Is en dat de personeelsinkrimping niet van geweldige betekenis is geweest. Hy had verder gaande en meer concrete maatregelen verwacht. Voorts sprak de heer Teulings nog over de goedkoop-geld-politiek, waar van hij .het voordeel voor de industrie en de wederopbouw wel erkende zon der nochtans blind te zijn voor de na delen, die spaarbanken en spaarders er van óndervinden. Om nu terug te komen op de dingen, die de heer Hofstra ter overweging aan- b'ood, dient gememoreerd, dat hij naar aanleiding van een door de heer An driessen gedane suggestie met betrek king tot het laten vervallen van de subsidies op de landbouwproducten staande hield, dat deze sociaal en eco nomisch onvermydelijk zyn. Het land- bouwegalisatiefonds is nu eenmaal een grote uitgavepost, doch hy achtte het wel degelyk mogelyk, dat daar inkom sten tegenover geplaatst worden en hy pleitte met name voor een belasting van de industriële producten, die voor de export bestemd zijn alsmede van e#n belasting op de binnenlandse luxe-in dustrie. Hij meende, dat dit eenvoudig ep zonder extra moeite voor de fiscus gedaan zal kunnen worden en met name wees hij op de noodzakelijkheid, om de extra winsten op de export van industriële voortbrengselen af te romen, een noodzakelijkheid, die des te sterker klemt, omdat het in de agrarische sec tor reeds wèt gebeurt. Hij maakte op dit stuk de minister van Economische Zaken een verwijt van tekort schieten in het' beleid. Het vorige jaar, zo her innerde hij de Kamer, is die exporthef fing reeds aangekondigd; dit jaar wordt die aankondiging herhaald, doch nu zelfs in vagere termen. Het denkbeeld, om de subsidies op de levensmiddelen niet meer te betalen voor de mensen met hogere inkomens achtte hij in prin cipe niet verkeerd, doch hij wil het dan bij voorkeur zó uitgevoerd zien, dat de hogere inkomens bij de inkomstenbe lasting een extra heffing te betalen krij gen, waarby dan een ruime kinder aftrek zou kunnen worden toegepast. Men ziet: dit waren nogal practische overwegingen van de heer Hofstra, en al had hij dan ook een stevige critiek op de minister van Economische Zaken, hij uitte ze op een heel rustige en hoffelijke toon. Deze veel vriendelijker toon tussen de regeringpartners is opmerkelijk in dit debat. Breedvoerig heeft de heer Andries sen de kwestie van Ionen en prijzen in het geding gebracht. Hy stelde zelfs de vraag, of de tegenwoordige lonen- en pryzenpolitiek in het licht van de hui dige omstandigheden principieel nog gehandhaafd kan blijven. Hij bekende voor het moment nog geen definitief antwoord op die vraag te kun nen geven, doch hij hield de Kamer een aantal gezichtspunten voor. die het dui delijk maakten, hoezeer het betwijfelbaar is, dat deze politiek tot succes zal leiden Zo houdt hij er bijvoorbeeld ernstig re kening mee, dat het Marshall-plan stimu lerend op het prijsniveau in de V.S. zal werken en hij gaf de regering niet on duidelijk te verstaan, dat haar verwach ting, dat het prijsniveau in België en Luxemburg zich naar beneden bij het onze zal aanpassen, een vrome wens zal blijken. In ieder geval is hii. de loon- en prijs politiek voor het moment aanvaard, wel overtuigd van de noodzakelijkheid van prijsverlaging, waarvan hij tot dusver nog niet veel terecht gekomen acht. Inderdaad, zou men zeggen, het is heel verdienstelijk met grote bombarie te laten aankondigen, dat Philips de pryzen verlaagt van radiotoestellen, die wU niet kopen, en van gloeilampen, waarmede wij ons nu ook juist niet plegen te behsfogen, maar het is van meer belang, dat de boter een gulden duurder wordt. En het is bepaald vol komen mislukte voorlichtingspropa ganda. wanneer men dit op hetzelfde ogenblik moet aankondigen, waarop men zoveel Uwjjt maakt over de prijs verlaging van gloeilampen en garens van de Aku. Met betrekking tot de middenstand waarschuwde de heer Andriessen tegen een schematische behandeling. Men moet hier elke branche afzonderlijk bezien en in nauw contact met 't bedrijfsleven zelf. Wat de huren betreft, stelde hy de vraag# of het tegengaan van iedere verhoging nog lang houdbaar zal blijven. De positie van leraren en ambtenaren oordeelde hy totaal onvoldoende. Trouwens, het is voor hem in het algemeen nog maar de vraag in hoeverre de spanning tussen lonen en prijzen nog toelaatbaar is. Hy constateer de tegenspraak: de regering erkent eigenlijk de toeneming van de spanning, terwijl prof. Brouwers haar ontkend heeft, althans voor het gros der bevol king. Vragen en bedenkingen, zoals men ziet, waar ook de heer Andriessen niet uitkomt. Maar aan de communisten hield hij niet ten onrechte voor, dat bij alle verarming het aandeel van de loontrek- kenden in het nationale inkomen dan toch maar onweersprekelijk gestegen is. Dit is een feit van belang. Op het slot van de lange middag ont hulde dominee Zandt nog eens haarfijn Rome's listen en lagen en de algehele goddeloosheid der regering. Dezer dagen arriveerde te Rome het standbeeld, dat op het' graf van Paus Pius XI in de St. Pieter zal worden ge plaatst. Het stelt Pius XI voor de me nigte zegenend, en zal worden ingewijd op de negende verjaardag van Zijn over- lijde® in Februari 1948. Donderdag HILVERSUM II 415 M. 16.45 Walter Gieseking, piano. 17.00 Jeugd journaal. 17.30 Geest, liederen. 17.50 Over zee. 18.00 Chr. vakverbond. 18.15 Gram. 18.30 Koor. 19.00 Nieuws. 19.15 Gram. 19.55 Bach. 20.00 Nieuws. 20.20 BBC. 22.00 Piano. 22.10 Vaart der volken. 22.30 Nieuws. 23.00 Con cert sonate. 23.15 Gram. HILVERSUM I 301 M. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Dier van de week. 17.30 Skymasters. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Strydkr. 19.05 Person. 19.15 Pierre Palla. 19.45 RVU. 20.00 Nieuws. 20.15 Ork. 21.23 Carel ende Elegast-, hoorspel. 22.10 Romance. 22.45 Taalwetenschap. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. Vrijdag HILVERSUM II 415 M. —.7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Gram. 7.45 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 10.15 Boek der boeken. 10.40 Gram. 11.00 Zonnebloem. 11.35 als de ziele luis tert. 11.45 Gram. 12.03 Piano. 12.35 Stafmuziek. 13.00 Nieuws. 13.20 Staf- muziek. 14.00Kamerkwartet. 14.30 Kamerork. 15.30 Gram. 17.00 Na school. 17.15 Cembalo. 17.45 Wat het buitenland leest. 18.00 Fantasia. 18.25 Jongeren. 18.40 Fantasia. 19.00 Nieuws. 19.30 Volksliederen. 20.00 Nieuws. 20.12 Gewone man. 20.20 Noors progr. 21.00 De drie landen. 21.15 Noors progr. 21.50 De Dood van Mozes, luisterspel. 22.30 Gram. 22.45 Avondgebed. 23.20 KI. van Beeck. HILVERSUM I 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 10.00 Morgenw. 10.20 Gram. 10.30 Vrouw. 10.45 Piano. 11.05 Voordr. 11.20 Gram. 12.00 Sky masters. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole ork. 13.45 Gram. 14.00 Koken. 14.20 Gram. 14.30 Herdenking. •14.50 Chopin. 15.00 Dichters. 15.20- Pierre Pall^. 16.00 Ramblers. 16.30 Jeugd. 17.00 Gram. 17.20 Wij en de muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicita ties. 18.30 Strydkr. 19.15 Jan Vogel. 19.30 Geloof» 20.00 Nieuws. 20.05 Ra- vel. 20.20 Probleem wan het leven. 21.00 Gram. 21.30 Radiorakel. 21.50 Op vleugelen der muziek. 22.00 Over zicht. 22.15 Swing. 22.40 „Vandaag". 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. voor hot tijdvak van 16 tot en met 29 November 1947 BONKAARTEN KA, KB. KC 711 (Serie K) R-04 Diversen 500 gram suiker, boter- hamstrooiëfel enz., of 1000 gram jam, stroop enz., of SOO gram versnaperingen R-05 Diversen 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep BONKAARTEN KD, KE 711 (Serie R) R-ll, R-12 Diversen 250 gram suiker, boterhamstrooisel of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gTam versnape ringen R-13 Diversen 450 gram huishoudzeep of 360 gram toiletzeep R-16 Reserve 503 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel (alle soorten of kinderbïscuits). BONKAARTEN MA,.MD, MH 712 Byzcndere arbeid, a.s. moeders en zieken (Serie R) R-21 Suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram versnape ringen. o Tabak- en versnaperingenkaar ten enz. QA, QB, QC 711 R-01, R-02 Tabak 1 rantsoen sigaretten of kerftabak R-03 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak R-01 Versnaperingen 200 gram versna peringen of 200 gram suiker, bo terhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. R-03 Versnaperingen 100 gram versna peringen of 100 gram suiker, bo terhamstrooisel enz of 200 gram jam, stroop enz. De reeds aangewezen bon R-03 Vlees voor 100 gram vlees is geldig tot en met 22 November. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 14 November worden gebruikt. De niet aangewezen bonnen van serie Q kunnen worden vernietigd. Vele Tweede-Kamerleden menen in het Voorlopig Verslag over de Marinebegroting met betrekking tot de twee vraagstukken, die mo menteel zulk een grote rol in de Nederlandse politiek spelen, te weten de toestand van 's lands fi nanciën en de Indonesische politiek, een vrij uiteenlopend standpunt in de twee memories van toelichting der beide defensie-ministeries te moeten bespeuren. Moet, zo vroe gen deze leden, de geconstateerde divergentie worden verklaard uit een verschil van appreciatie over het politiek gebeuren in Ned.-Indië, of is deze gebaseerd op het feit, dat het Verloop, met name der mili taire gebeurtenissen, voor de toe komstige taak van leger cn vloot van elkaar verschillende consequen ties met zich medebrengt? Wat het financiële vraagstuk betreft, was de buitengewoon grote bezuini ging opgevallen, die deze begroting kenmerkt, in tegenstelling mag men wel zeggen tot die van het ministerie van Oorlog. Dit zou op zich zelf niet zulk een bezwaar behoeven te zijn, indien niet het gevaar dreigde, dat vi tale delen van 's lands defensie in de verdrukking komen. De vraag rees of voorgestelde ingrijpende bezuiniging geen gevaar inhoudt voor de toekom stige taak van de vloot en voor de toekomstige Unie-defensie. Om enige sprekende voorbeelden te geven, los van de geldsbedragen, zullen de gevolgen der plannen zijn: A Een tiërcering van de na-oor- logse opzet van drie smaldelen. B De aanschaffing van onder zeebootjagers in plaats van veel efficiënter en ook voor andere doeleinden geschikte torpedoboot- jagers. C Een tiërcering van het korps mariniers. D De halvering van de huidige sterkte der Kon. Marine vari- 30.000 op rond 15.000 man in ongeveer een jaar tyds. Deze leden vreesden, dat bij een der gelijke afbraakpolitiek de doeleinden voor het hebben van een eigen oor logsmarine niet meer verwezenlijkt kunnen worden. Véle andere leden waren van me ning, dat, alvorens tot het uitwerken van het vlootprogramma kan worden overgegaan, de vraag: heeft de vloot voor Nederland voor het jaar 1948 re den van bestaan, moet worden beant woord. Zij meenden, dat hierop een be vestigend antwoord moet worden ge geven. Zy wezen er op, dat, wanneer men uitgaat van de gedachte als zou mari tieme actie in wereldconflicten van be slissende betekenis zijn, men de taak van de Nederlandse defensie alléén door BRAM VERSCHOOR 22) Hy beek half en half te rentenieren en vor de andere helft iets te verdienen aan het recenseren van toneelvoorstel lingen. Of hij met kennis van zaken oordeelde, konden we niet direct vast stellen en was voor ons trouwens ook niet belangryk. Dat hij zich in acteurs- kriiigen thuis moest voelen, bleek echter dadeiyk uit zijn ulteriyk. Uit zijn ge baren vooral ook. Hy zag er zeer ge soigneerd uit en hy rook zwakjes naar parfum; hy pookte met gracieuze geba ren zachtgeurende sigaretten en de vouw van zijn pantalon was messcherp, vooral bleek hij bekend in kunstenaarskringen door de manier, waarop hy' sprak. Hij liet geen gelegenheid voorbijgaan, iets over een acteur of over een toneelstuk op te merken. Hy ontving ons in een ruime zitka mer, waar wy wegzonken in diepe fau teuils, met tussen ons een rooktafeltje Onze gastheer wist nog volstrekt niet, met welk doel wy kwamen. Hy Ontving dus dikwyls onaangemeld bezoek van nog onbekende Heden. HU deed althans alsof dit iets heel gewoons voor hem was. Hy vroeg ook niet dadeiyk naar ons doel. Pas na enige luchtige opmer kingen over het weer, 'over de politieke constellatie, over de kunst van de dag. kwam hy met de vraag: „Waarmte kan ik u van dienst zUn, heren?" „Met ons iets te vertellen over uw broer,'' antwoordde Arie. „Ik had eigen lijk de vage hoop, hem by u aan te tref fen, maar dat is niet het geval, begrUp ik." „U bent zo verknocht aan de krant, als ik het zo eens mag uitdrukken, lk bedoel niet een speciaal blad, doch de krant in het algemeen, dat u stellig het berichtje over de verdwijning van uw broer gelezen hebt. En dat u even stellig nadere inlichtingen, weliswaar niet aan het opgegeven adres, aan de politie, maar dan toch aan de krant, verstrekt zou hebben, indien dit u mogelyk ge weest was." Mijnheer Van Bemmelen lachte min zaam. „Ja, ik zou werkelijk al heel spoe dig een kennis aan de krant opbellen, wanneer ik een geruchtmakend njeuwtje voor hem wist. Ik wist het dus niet; ik weet nog niet, waar myn broer uit hangt. Dit klinkt wat onverschillig, doch onverschillig ben ik in het geheel niet. Alleen: ik geloof niet, dat hU'in zeven sio'ten tegeiyk loopt en we gingen nogal weinig met elkander om. Ik voor my denk, dat hü vandaag of morgen weer gewoon boven water komt, dus waarom zou ik me dan zorgen om hem maken? Maar als ik u vragen mag, ln welke kwaliteit zie ik u hier?" Arie stelde zichzelve voor als detective en verklaarde in het kort, waarom wU bU hem gekojnen waren. Toen hy de mogeiykheid veronderstelde, dat Karei van Bemmelen door een misdaad uit de weg zou zijn geruimd, glimlachte onze gastheer vol twijfel; toep Arie daarna vertelde, dat op dokter Meertens een aanslag was gedaan en dat ook ons een kogel over het hoofd gevlogen was, ver starde de glimlach echter. „Maar myn broer is een doodgoeie ke rel," zei hy, toen mUn vriend zweeg. „Geen vlieg zou hy kwaad doen en ik zou waariyk niet weten, hoe hy aan vijanden gekomen kon zijn. Wat zijn financiën betreft, daar weet ik niet veel van. HU was volstrekt niet gierig, dus schatrijk zal hU wel niet zyn. Hy heeft beter geboerd dan ik. ja, kunst wordt nu eenmaal slecht betaald. En hy spy- kerde voor my wel eens wat. by, als lk het, hem vroeg. Maar dat is nu weer een poosje geleden. Natuuriyk zou ik van hem erven. Ik hoop evenwel, dat dit voorlopig nog niet gebeurt, al zie ik Ka- rel toch weinig. Neen, niemand zou hem iets onvrientlely'ks toewensen." „En uw neef? Ferdinand?" „Ferdinand?" herhaalde hy. „Ja, u kwam niet op zUn begrafenis, ofschoon het bericht van zUn overlydsn u onverwachts moet hebben bereikt en men in zulk een geval doorgaans ge neigd is tot vergevensgezindheid. Ik zeg: vergevensgezindheid, al weet „ik niet, of er iets te vergeven viel." „Misschien niet, althans niet in engere zin. Maar Ferdinand, neen, die mocht ik niet. Ik had trouwens niets met hem te maken. Hy was my te veel centen teller, weet u." In de mond van een artist het hevigste scheldwoord. „Hij mocht my trouwens ook niet, want by mij valt er niets te halen." „Iemand niet mogen en niet naar iemands begrafenis willen gaan, zyn twee verschillende dingen," zei Arie, met een nadere verklaring vragend glimlachje. „Ja, natuurlijk ligt daar een nogal grote ruimte tussen," antwoordde de oom. „Maar in dit geval is die ruimte volkomen gevuld met afkeer. Ik zeg u nog eens, Ferdinand was een centen teller. Zo iemand mag ik toch al niet, doch er zijn stellig fatsoeniyke centen tellers ook, die niemand een stuiver te kort zullen doen.- By dat neefje van menee, lk praat er werkelyk liever niet over, zo'n afkeer als ik van hem heb. Van kind af aan al had hy dat. Vreemd, want zyn vader, mUn broer, was de joviale harteiykheid en hulpv^r- digheid in persoon. Zyn ouders kwamen om by een treinongeluk en Ferdinand werd opgevoed eerst door myn zuster, die een gezin heeft, later door myn broer Karei, toen hy het gymnasium af liep. Of liever: afgeduwd werd. Hij heeft daarna een kleine twee jaar col lege gelopen, maar dat werd niets. En toen in de handel. Dat was een kolfje naar zyn hand. Hy was in staat, je te verkopen waar je by zat. En tegen elke prijs." „En daarom bleef u. liever in Den Haag, de dag, dat hy ter aarde besteld werd?" „Als u het per se weten wilt: ik heb gezworen, dat lk hem nooit meer wilde ontmoeten, toen hy de goedheid van mUn broer Karei beloonde, door het geld, dat mUn broer m huls gehaald had om de hypotheek van een zUner hulzen af te lossen, te stelen." „Eigenaardig," liet Arie zich ontval len. MUnheer van Bemmelen keek hem vragend aan. maar kan beschouwen in het kader van het gezamenlijk optreden met anderen en dan vormt dit standpunt een bruik baar uitgangspunt voor een construc tieve defensiepolitiek. Alles hangt af van de toestanden in Indië. Dat de hoop van de minister vervuld zal worden en de beoogde be zuiniging dus inderdaad zal kunnen ge schieden, lijkt, aldus verschillende le den, gelet op de verhoudingen en toe standen. zoals zij in Indië thans nog zyn zonder dat er verbetering van eni ge betekenis is gekomen, hoogst twij felachtig, nog daar gelaten, dat, zelfs al zou de verhoopte bezuiniging wel mcjgelyk zijn, deze voor een deel ten laste van Ned.-Indië komen zou. In verband met het feit, dat een der raakste klappen bij de bezniniging juist is toegediend aan de zeesoldaten, het korps mariniers, niet zozeer behorende tot de „vafende marine", achtten vele leden het verbazingwekkend, dat de verzevenvoudiging van het korps ma riniers (met alle daaraan verbonden kosten) en de prachtige- outillage van de brigade nu ineens zonder meer worden prysgegeven. Gevraagd werd, of de minister geen conclusies heeft getrokken uit de lessen van de tweede wereldoorlog, die juist de voordelen van het hebben van een dergelijk lan dingskeurkorps (Okinawa, enz.) bij zonder in het licht heeft gesteld. Woensdagmiddag is te Hijkersmile, een der streekdorpen die langs de Drentse Hoofdvaart zyn gelegen, de tachtigjarige mevrouw de wed. Visser uit Groningen slachtoffer geworden van een ongeval. Die morgen was een luxe auto op weg naar het gemeentehuis te Smilde. waar het huwelijk zou wor den voltrokken tussen een dochter van mevr. Visser en de heer .Van Sléen, bakker te Smilde, die beiden tot de in zittenden van de auto behoordery. Toen een stilstaande vrachtauto gepasseerd moest worden is de auto vermoedelijk tengevolge van een harde rukwind op de tramrails geslipt en boven op de vrachtauto gereder., met het gevolg dat mevrouw Visser, die. naast de bestuur der zat, vrijwel opislag werd gedood. Het bruidspaar en de chauffeur, de heer Holwerda te Groningen, kregen slechts enige onbetekenende verwondingen. Het huwelyk werd na het droevige ongeval op het gemeentehuis voltrokken. Gisteravond werden te Leeuwarden, tijdens het internationale schaaktour nooi de volgende hangpartijen gespeeld: GROEP A: ZylstraVan Doesburgh 1—0. GROEP B: Blokker—O'Kelly De Galway 01; BuntPloegh 01; Van VlietKramer 01; BlokkerHenne- berke 01; BovenBunt 10. De uitgestelde party van Doesburgh Scholtens werd remise. De stand luidt thans: GROEP A: Golombek 4u pnt.; Van der Tol 4 punt.; Mulder van Leens Dijk stra 3j4 pnt.; Devos 3V4 pnt.; Mantz 3 pnt.; Scholtens 2% pnt.; Van Doesburgh ly. pnt.; Zylstra 1V4 pnt GROEP B: Kramer 5% pnt.; O'Kelly De Galway 5u pnt.; Henneberke 4 pnt.; Blokker 2 pnt.; Bunt 2 pnt.; Boven 2 pnt.; Van Vliet lVa pnt; Ploegh ly, pnt Na de sprints van gisteravond 10 uur luidt de stand van de Brusselse Zesdaag se als volgt: 1. Bruneel—Naeye 350 pnt.; 2. SchulteBoeyen 115 pnt.: Op 1 ronde" 3. ThijssenD. Depauw 165 pnt 12-11 10/11 Anaconda Co»per 35'4 34 'i Bethlehem Steel 98'4 98 4 Chrysler Corp. 61U* 63 General Electric 35'4 35:4 General Motors 58 v 58"-* Hudson Motors 19^ 19 V* Kennecott Copper 48 *s 48'5 Montgomery Ward 57 57'4 North American Co 2525'4 Radio Corp. 91* 9'4 Republic Steel 27', 27 H Shell Union Oil 30V) 30% Southern Pacific 43-4 44 Southern Railway 34%" 3514 Tidewater 22'i 22% U.S. Steel 74 7554 dividend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3